Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 11 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 4 od 35 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 16, 2020 6:55 pm

Smile Microsoft-ov Bing objavio COVID-19 mapu

Nova interaktivna mapa Bing pretraživača, daje informacije o COVID-19 virusu. Mapa prikazuje koliko slučajeva ima u određenoj zemlji, a među njima koliko je ljudi zaraženo, oporavilo se ili je umrlo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Microsoft

(Koliko-toliko) Precizne informacije o epidemiji

U SAD, možete da vidite informacije državu po državu. Pošto biste odabrali određenu državu, imate mogućnost da pritisnete na neki od linkova sa vestima i videima. Na žalost, za sada te priče nisu uvek najaktelnije.

Microsoft je saopštio da preuzima podatke od relevantnih svetskih institucija, poput Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO), Američkog i Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti i Vikipedije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Coronavirus-map

Microsoft ipak nije jedini tehnološki div koji pokušava da internet korisnicima donese što više relevantnih informacija. Google je objavio da će lansirati sajt “late Monday” sa informacijama o zarazi, uključujući i vesti i linkove o lokalnim događanjima. Takođe, informacije u vezi sa koronavirusom, google daje i preko youtube-a i mapa.

Izvor: theverge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 16, 2020 6:58 pm

Smile Huawei muzički streaming servis stiže u Evropu

S obzirom da Huawei ne može više da se oslanja na servise koje nudi Google, aktivno traži alternative. Pored sopstvene prodavnice aplikacija, kineski proizvođač polako pokriva i druge servise koje nudi Google.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Huawei-music-service

Muzika na struju

Na red je došao muzički streaming servis koji će biti preinstaliran na novim Huawei i Honor modelima telefona. Da bi to obezbedio, Huawei se udružio sa Squid-om, muzičkim streaming servisom koji je dostupan na Android-u već duže vreme, ali nije bio preterano popularan. Saradnja sa Huawei-jem će na taj način biti na obostrano zadovoljstvo, jer će Huawei bez mnogo napora dobiti muzički streaming sistem, a Squid će definitivno dobiti na popularnosti, a uz to od sada je dostupan i u Evropi.

Huawei Music app je već dostupan na više jezika i ima solidnu količinu sadržaja, a može se preuzeti sa HMS-a. Korisnici koji nemaju Huawei (ili Honor) telefone, takođe će moći da upotrebljavaju ovaj servis. Dovoljno je da skinu aplikaciju sa zvanične web stranice.

Aplikacija, osim stream-ovanja muzike dozvoljava kreiranje listi za reprodukcije, preuzimanje muzike za offline preslušavanje, kao i nekoliko opcija koje je Huawei sam osmislio, a cena servisa je 9.99 evra mesečno.

Izvor: GizChina
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 16, 2020 7:04 pm

Smile Linux kernel iz Windowsa 10 će biti dostupan svima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 19487ba24bff6cb8b060cb1a2dbdc74a

U skorijoj budućnosti, korisnici neće morati da budu testeri kako bi mogli da isprobaju Linux kernel koji je ugrađen u Windows 10. Microsoft je potvrdio da će Windows Subsystem za Linux 2 biti široko dostupan kada stigne Windows 10 verzija 2004.

Korisnici će opciju morati da instaliraju ručno tokom nekoliko meseci, dok ažuriranje ne doda automatsko instaliranje i nadogradnju. Nakon ovoga, Linux za Windows će biti lakši za podešavanje - kernel će se isporučivati preko Windows Update-a, a neće od korisnika zahtevati da instalira kompletan Windows image.

WSL2 fokus neće biti toliko na osnovnu funkcionalnost, već na performanse. Trebalo bi da se učitava i pokreće brže, da manje troši memoriju i da oslobodi RAM za korišćenje u drugim procesima.

Jasno je da je Microsoft prešao dugačak put i napredak od dana kada je "ratovao" sa Linuxom i držao monopol u svetu računara, a kompanija više nije toliko zavisna od prodaje Windowsa i sve više se oslanja na servise kao što je Azure i sada Linux.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:12 pm

Smile Hoće li internet izdržati Koronu? YouTube i Netflix najavili smanjenje kvalitete prikaza

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Internet

U vrijeme koronavirusa i svih mjera koje su uvedene kako se spriječilo njegovo daljnje širenje, mnogi će ljudi u svojim domovima očito provesti sljedećih nekoliko mjeseci, što znači da će pojačano koristiti streaming servise, IPTV i sl.

Sada se samo po sebi nameće pitanje hoće li infrastruktura i cijeli Internet izdržati opterećenje koje će nastupiti. Zahvaljujući domaćem monopolistu, Hrvatska je ionako na dnu ljestvice EU po brzini fiksnog interneta, pa je sada samo pitanje vremena kad će se situacija dodatno pogoršati. Poklanjanje dodatnih gigabajta određenim korisnicima tu neće puno pomoći, dapače, može čak i odmoći.

Istina, na mobilnim mrežama situacija je bolja, ali zbog svoje prirode, jednom kad se veliki broj ljudi spoji na npr. Netflix, YouTube ili neke druge streaming servise, pitanje je do kolikog će zagušenja doći.

Zato se s pravom sada možemo zapitati jesu li naši operateri spremni na nekoliko mjeseci vanrednog stanja i hoće li njihova infrastruktura izdržati opterećenje koje će po svoj prilici biti višestruko veće.

Usput napomenimo kako su Google i Netflix najavili da će prema naputku EU Komisije smanjiti kvalitetu prikaza, tj. rezoluciju za zemlje članice EU i Veliku Britaniju kako bi se smanjilo opterećenje. Odluka će biti na snazi sljedećih 30 dana, a što će biti poslije, ovisit će o daljenjem razvoju situacije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:16 pm

Smile Windows 10 dogurao do milijadu uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 1

Microsoft je u srpnju 2015. godine predstavio tada najnoviju verziju operativnog sistema Windows – Windows 10. Odmah je najavljeno kako su to poslednji Windows ikad i da neće biti verzija 11, 12, 13... već samo isključivo Windows 10 koji će naravno sa godinama dobijati nove mogućnosti, ali uz zadržavanje originalnog naziva.

U vreme kada su se Windows 10 službeno pojavio na tržištu Microsoft je bio poprilično optimističan vezano uz njegovo prihvatenje od strane korisnika. Prema prvobitnom planu Windows 10 je u naredne tri godine trebao da osvoji milijardu uređaja, što starih, što novih. U to vreme, ovakav plan i nije bio nemoguć.

Podsetimo, Microsoft u svojoj ponudi ima veliki broj uređaja koji se temelje na Windows-u – laptopove, desktop računare, tablete, konzole, a u to vreme i telefone. Ali, kako su ubrzo odustali od telefona rast Windows-a 10 je usporeo. Unutar godinu dana od izlaska Windows 10 nalazio se na tek 300 miliona uređaja (maj 2016.). Do 600 miliona trebala im je dodatna godina i po (decembar 2017.), a do 700 miliona dodatnih deset meseci (oktobar 2018.).

Do pred kraj septembra 2019. godine Windows 10 uspeli su da stignu na 900 miliona uređaja. Tada se prognoziralo kako bi u sledežih šest meseci brojčanik trebao da prikazuje milijardu – i jest, sredinom marta 2020. godine Microsoft je objavio kako je Windows 10 dostigao (čak i prešao) taj magični prag. Za to im je trebalo dve godine duže od planiranog, ali uspeh je postignut.

Ovo poslednje se može delimično zahvaliti i tome što je u januaru 2020. godine prestala službena podrška za Windows 7. Poslovni korisnici koji nisu želeli da počenu da plaćaju proširenu podršku koja bi im još neko vreme osigurala bezbednosne nadogradnje za napušeni operativni sistem počeli su da prelaze na Windows 10. Tome treba dodati i sve nove uređaje koji po defaultu dolaze sa predinstaliranim Windows-om – laptopovi, desktop računari, tableti i igraća konzola Xbox. Microsoft se ujedno i pohvalio kako sve kompanije sa popisa Fortune 500 koriste uređaje sa Windows-om 10.

Trenutno Windowsi drže 77,26% tržišta, drugi je macOS sa 17,69%, a treći Linux sa 1,89%. Kada se usporede samo uređaji koji se temelje na Windows-u, Windows 10 ima udeo od 69,2%, Windows 7 od 23,18%, a Windows 8.1 od 4,7%.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:18 pm

Smile Facebook je desktop korisnicima konačno omogućio da koriste tamni mod

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 4744af92d5e9a8edf101b3272e9fb236

Facebook je korisnicima omogućio da izaberu tamni mod na desktop sistemima. Kompanija je za TechCrunch istakla da će od danas većina korisnika Facebooka imati pristup novom dizajnu desktopa. Ovo uključuje tamni mod, koji se može uključivati i isključivati u okviru Settings padajućeg menija.

Ova funkcija je u pripremi već neko vreme. Facebook je prvi put obećao čistiji i brži desktop interfejs na svojoj F9 konferenciji prošlog proleća. Limitirani broj korisnika je redizajniranu društvenu mrežu testirao od januara.

Ukoliko koristite desktop Facebook verziju, prikazivaće vam se baner u vrhu stranice, koji vas pita da li želite da se prebacite na "New Facebook". Za sada je još uvek moguće vratiti se na "Classic Facebook", ukoliko samo testirate izgled, ali će novi redizajn postati podrazumevan kasnije tokom godine.

Ostale izmene uključuju centralizovane tabove za Facebook Watch, Marketplace, Groups i Gaming.

Izvor: TechCrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:24 pm

Smile Windows 10: Aprilsko ažuriranje donosi novu korisnu alatku

Sledeće veliko ažuriranje za Windows 10 – 20H1 – planirano je za april, pa se već radi na završnim fazama, te novim alatima koji stižu sa update-om.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Windows-10

Serija novih funkcija uključuje i bezbednosne opcije, rešenja za neke probleme koji su se u međuvremenu pojavili, nekoliko popravki za Microsoft web pretraživače, te druge korisne elemente. Tako se očekuje da 20H1 uskoro stigne do korisnika, i to sa jednom velikom novinom koja će podrazumevati da se ponovo povrati prostor koji Windows 10 čuva kao sopstveni deo za skladištenje. U pitanju je takozvani ‘reserved storage’ – deo drajva koji Windows 10 čuva za kritična ažuriranja, a kako bi osigura da u slučaju nužde na uređaju bude dovoljno mesta za nove instalacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Windows10

Tako je Windows 10 od ažuriranja koje je stiglo u maju 2019. iz predostrožnosti zauzimao oko 7GB prostora za skladištenje, a iz Microsoft-a je moglo da se čuje da je količina neophodnog prostora išla i do 10GB. Korisnicima se ipak preporučuje da budu oprezni kada je u pitanju podešavanje rezervisanog prostora za skladištenje, a kako se kasnije ne bi susreli sa nedostatkom prostora za neophodne instalacije.

Izvor: Tech Radar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:27 pm

Smile Google Translate “mod za transkripciju” dostupan na Android-u

IT gigant je od danas omogućio na svojoj Translate aplikaciji snimanje i prevođenje u realnom vremenu. U praksi ćete moći da govorite jedan jezik a da vam aplikacija u istom trenutku prevodi na drugi po želji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Google-translate

Trenutno je dostpuno osam jezika – engleski, francuski, nemački, hindu, portugalski, ruski, španski i tajlandski. Očekuje se da će broj podržanih jezika biti postepeno povećavan u budućnosti. Mehanizam je razvijan na osnovu Recorder aplikacije koju je Google ponudio na svojim Pixel telefonima, a sada će u sličnim mogućnostima moći da uživaju svi korisnici Android telefona širom sveta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Google-translate2

Ukoliko želite da isprobate Translate aplikaciju sa novim mogućnostima, trebalo bi da je ažurirate na poslednju verziju. Za sada je samo moguće koristiti je na Android uređajima, međutim iz kompanije Google planiraju i iOS u skorijoj budućnosti.

Izvor: engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:30 pm

Smile Prva tekstualna poruka iz svemira stigla na Android telefon

“Vazdušno-kosmički startap” Lynk želi da lansira svoju tehnologiju presnosa signala u svemir kako bi omogućio veću pokrivenost i lakše povezivanje. Iako se to na prvi pogled činilo kao veoma ambiciozan cilj, sada su korak bliže njemu zato što su uspeli da pošalju tekstualnu poruku sa telefona iz svemira.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Lynk

Poruka je poslata sa satelita koji se nalazi u nižoj orbiti na običan i ni na koji način menjan Android telefon. Lynk ipak nije jedina kompanija koja pokušava da proširi povezanost na svemir. Međutim, prva je u tome da je uspešno poslala tekstualnu poruku uz pomoć svoje tehnologije.

Lynk sada sarađuje sa 30 različitih telekomunikacionih operatera kako bi ovu tehnologiju komercijalizovali. Takođe, u Lynk-u napominju da je njihova tehnologija i isplativiji način za povezivanje uređaja širom planete.

Izvor: androidauthority
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 20, 2020 7:35 pm

Smile Veliko interesovanje: Microsoft predstavio nove Teams opcije

Microsoft je 19. marta predstavio nove Teams opcije, čime je obeležio tri godine postojanja servisa, ali i izašao susret velikom interesovanju korisnika koji u vreme karantina rade od kuće.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Teams

Nakon što je 16. marta došlo do prekida u funkcionisanju Teams servisa, a zbog toga što se u kratkom roku prijavio veliki broj novih korisnika – 11. marta je zabeleženo 32 miliona dnevnih korisnika, da bi 18. marta taj broj skočio na čak 44 miliona – kompanija je odlučila da korisnicima predstavi neke nove opcije koje bi mogle da im budu od pomoći. Naime, radi se o funkcijama koje su dizajnirane da poboljšaju iskustvo držanja sastanaka na daljinu, budući da je sve više onih koji sa kolegama i poslovnim partnerima komuniciraju na ovaj način.

Buduće opcije

41Tako bi uskoro trebalo da se pojavi opcija za ublažavanje pozadinske buke, koja bi funkcionisala u realnom vremenu, što je idealno za one koji rade od kuća u kojima ne borave sami, te im galama koju prave drugi ukućani često predstavlja problem. Microsoft za uklanjanje buke koristi veštačku inteligenciju, koja sve ono što ne dolazi neposredno iz mikrofona uklanja u rekordnom roku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Teams2

Pored ove Teams bi uskoro trebalo da dobije i “raise hand” funkciju, a radi se o tasteru koji će se pritiskati kada korisnik želi da postavi pitanje, što će biti korisno u okviru sastanaka na kojima učestvuje veliki broj ljudi. Servis će dobiti i offline mod, a kako bi korisnici poruke mogli da čitaju i bez internet konekcije, te pop out chat, a poruke će se otvarati u zasebnim prozorima, kako bi korisnici lakše mogli da upravljaju različitim razgovorima.

Sve najavljene opcije bi do korisnika trebalo da stignu u narednih nekoliko meseci, a poslednje izmene ukazuju na to kako pandemija polako menja načine poslovanja i komunikacije između zaposlenih.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 23, 2020 7:13 pm

Smile Koronavirus tracker inficira telefone ransomwareom

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 2

Aplikacija za praćenje širenja koronavirusa pod nazivom CovidLock koja bi vam trebala otkriti u kojem delu sveta, države, grada ili kvarta postoji najveća opasnost da se zarazite koronavirusum, odnosno koja područija su "sigurna", zapravo služi za zarazu pametnih telefona korisnika ransomwareom.

Nakon instalacije ransomware zaključa uređaj i izbaci poruku u kojoj kaže da za otključavanje trebate platiti "otkupninu" od 100 američkih dolara u protivvrednosti u bitcoinu, za šta imate 48 sati vremena, jer će vam u nakon toga svi podaci, kontakti i drugi podaci biti izbrisani ili zaključani zauvek.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 1

Ekipa za računarsku bezbednost iz kompanije DomainTools koja je otkrila ovaj malware kaže da je obrnutim inženjeringom već uspela da dođe do dekripcionih ključeva za otključavanje uređaja koje će javno objaviti, pa ukoliko ste i sami postali žrtva ove prevare posetite njihovu stranicu ovde.
https://www.domaintools.com/resources/blog/covidlock-mobile-coronavirus-tracking-app-coughs-up-ransomware

Ukoliko se niste zarazili CovidLockom ili nekom drugom sličnom aplikacijom nemojte preuzimati softver iz bilo kojih nepouzdanih izvora poput sumnjivih web stranica ili linkova u emailovima koji deluju jako uverljivo i pozivaju se na nekakve službene izvore legitimnih zdravstvenih organizacija.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 23, 2020 7:16 pm

Smile Huawei razvija dijagnostički sistem za obolele od koronavirusa temeljen na veštačkoj inteligenciji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 1

Huawei u saradnji sa Univerzitetom u Huazhongu i kompanijom Lanwon razvija i testira dijagnostički sistem za obolele od korona virusa. Posebnost ovog sistema je u tome što prilikom očitavanja CT snimaka pluća koristi veštačku inteligenciju.

Zahvaljujući veštaćkoj inteligenciji Huawei-jev sistem moći će brzo i precizno da očita CT snimak pluća pacijenta i pritom ne samo odredi da li je pacijent zaražen koronavirusom, već i u kojem su mu stanju pluća. Uz veštačku inteligenciju pri očitavanju CT snimaka pluća koristi se i računarski vid, a kada se tome još pridodaju i klinički podatci te laboratorijski rezultati lekari mogu lako razlikovati da razlikuju, napredni i teški stadijum COVID-19 i ispravno deluju.

Navedeni način dijagnostike je puno brži od ručnog, a ujedno se smanjuje broj kontakata u zdravstvenom sistemu, a samim time se smanjuje i mogućnost zaraze. Specijalizovani servis za analizu medicinskih slika razvijen je i izrađen na temelju platforme za analizu slike HUAWEI CLOUD EIHealth.

Iz Huawei-ja poručuju kako će u budućnosti nastaviti da nadograđuju sistem pomoćnika za dijagnozu, a će on s vremenom biti u mogućnosti da dijagnostikuje sve vrste plućnih bolesti, uključujući upale pluća, nodule pluća i karcinom pluća.

Huawei Cloud sarađuje sa različitim industrijama na provođenju više naučno-istraživačkih projekata temeljenih na veštačkoj inteligenciji sa svrhom smanjenja zaraze koronavirusom.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 23, 2020 7:18 pm

Smile Firefox 77 ostaje bez podrške za FTP protokol

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 1

Mozilla, odnosno jedan od njenih softverskih inženjera, Michal Novotny otkrio je kako kompanija uskoro kreće sa uklanjanjem podrške za FTP protokol unutar sbog internet browsera Firefox. Slično kao što je to Google najavio krajem prošle godine za Chrome i ovog puta glavni razlog je u bezbednosti, odnosno u nebezbednosti protokola.

Novotny navodi kako je FTP kao protokol nebezbedan i da stvarno ne vidi razlog zašto bi on trebao da bude izbor za preuzimanje datoteka pored bezbednog HTTPS protokola. Novotny kao dodatan problem ističe i to što je dio FTP koda vrlo star i težak za održavanje, a pored toga su unutar koda pronađeni brojni bugovi.

Stoga jedino realno rešenje je uklanjanje navedenog koda iz Firefox-a, a time i podrške za FTP protokol. Prema trenutnim podacima prva verzija Firefoxa koja će stići sa isključenom podrškom za FTP jeste Firefox 77 koji bi trebao da stigne u junu 2020. godine.

Kažemo, tj. pišemo isključenom zato što će istu biti moguće naknadno ponovno uključiti ručno, otvaranjem about:config stranice. Ali, to neće dugo potrajati, jer Mozilla do početka 2021. godine planira u potpunosti da pročisti kod Firefox-a pa će tako ukloniti svaki trag FTP-a. Nakon toga više neće biti moguće ni pomoću trikova uključiti FTP protokol unutar Firefox-a.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 23, 2020 7:21 pm

Smile Facebook i Instagram takođe smanjuju kvalitet videa u Evropi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 De2b7b93a8e2d25da6259eeca1f768bc

Nakon što su nedavno Netflix i YouTube objavili da smanjuju kvalitet video streaminga u Evropi, kako bi se evropskim mrežama omogućilo da se izbore sa preopterećenjem internet saobraćaja tokom COVID-19 pandemije, a sada im se pridružuje i Facebook.

Facebook, kao i Instagram koji je u vlasništvu Facebooka, će privremeno smanjiti rezoluciju videa u Evropi. Ovo bi partnerima dve društvene mreže trebalo da omogući da lakše upravljaju protokom i da omoguće ljudima da ostanu u kontaktu.

Odluka svakako ne predstavlja iznenađenje, s obzirom na ukupnu veličinu korisničke baze koju imaju Facebook i Instagram (Samo je Facebook tokom leta 2019. godine objavio da ima 288 miliona korisnika na dnevnom nivou u Evropi) to bi moglo dovesti do preopterećenja ukoliko ti korisnici budu aktivniji na mreži nego obično. Brojni korisnici počinju da upotrebljavaju video razgovore u svakodnevnoj komunikaciji, kako bi ostali u kontaktu sa ljudima koje bi uobičajeno videli uživo.

Iako je ovakva odluka neugodna za fanove društvenih mreža, značajna je za one koji rade od kuće i potrebne su im internet usluge.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 23, 2020 7:24 pm

Smile YouTube se pridružuje Netflix-u u smanjenju kvaliteta videa za vreme pandemije

YouTube će početi da ograničava streaming evropskim zemljama sa HD-a ili 4K na standardnu definiciju ili SD. Na ovaj način kompanija u vlasništvu Google-a krenula je putem popularnog streaming servisa Netflix koji je na sličan način smanjio opterećenost interneta na ovom području dok traje pandemija korona virusa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Youtube-1

Degradacija kvaliteta videa

“Iako smo imali nekoliko trenutaka kada se naš servis koristio izuzetno mnogo, napravili smo merenja, kako bismo automatski postavili sistem da koristi manje protoka”, stoji u saopštenju kompanije YouTube.

Ova odluka dolazi posle izjave Komesara Evropske Komisije koji se založio da provajderi videa smanje svoje kapacitete streaming-a kako bi internet mogao neometano da radi i kako ne bi došlo do opasnosti da milioni ljudi koji su u svojim domovima ostanu bez jednog od glavnih izvora informisanja.

“Nastavićemo saradnju sa Evropskom Unijom i lokalnim telekomunikacionim operaterima kako bi smanjili stres celog sistema, a u isto vreme i dalje korisnicima omogućavali dobro iskustvo u radu, dodaje se u saopštenju kompanije.

Ipak, svaki od korisnika, će po svom nahođenju i želji moći da vrati kvalitet videa sa SD-a na HD.

Izvor: variety
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 24, 2020 6:56 pm

Smile Google na Android Go telefone doneo Camera Go aplikaciju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 1

Kako bi omogućio glatko izvođenje Android operativnog sistema i na uređajima sa slabijim procesorskim i memorijskim mogućnostima Google je 2017. godine predstavio Android Go platformu. Ista se od klasičnog Androida razlikuje po tome što zauzima do 2X manje data prostora i što sadrži prilagođene "Go" aplikacije koje zauzimaju do 50% manje prostora po instalaciji i do 15% su brže u radu u odnosu na njihove "prave" Android verzije.

Google je aplikacijama Google Go, Google Assistant Go, YouTube Go, Google Maps Go, Gmail Go, Gboard Go, Google Play, Chrome, Files Go i Gallery Go sada dodao još jednu – Camera Go aplikaciju. Ista je slabija verzija Camera aplikacije kakvu koriste vlasnici skupljih Pixel telefona pa je kao takvu odlikuje jednostavniji interfejs.

Google posebno ističe kako Camera Go podržava portretni način fotografiranja koji do sada nije bio dostupan na telefonima iz Android Go serije. Prvi telefon koji će po defaultu stići sa Camera Go aplikacijom je Nokia 1.3 koja bi se na tržištu trebala pojaviti tokom sledećeg meseca po ceni od 95 evra.

Inače, od kraja 2017. kada je Android Go predstavljen pa do sada stekao je 100 miliona aktivnih korisnika širom sveta. Dostupan je u više od 180 zemalja i trenutno pokreće više od 1.600 različitih telefona.



IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 24, 2020 7:00 pm

Smile Srbija konačno na Apple-ovom spisku zemalja koje dobijaju App Store

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 028a20e19bc93a8dd3fb68d3f29baad7

U objavi na svom sajtu za developere, Apple je istakao da App Store stiže u 20 novih zemalja ove godine. Na listi se konačno našla i Srbija (Apple je zasebno izlistao i Kosovo), a od okolnih zemalja tu je još Crna Gora, kao i Bosna i Hercegovina.


"Sada vam App Store pruža mogućnost da se povežete sa korisnicima u 155 zemalja i regiona. Sa zadovoljstvom objavljujemo da se App Store širi još više tokom ove godine, sa podrškom za još 20 zemalja, omogućavajući rast uticaja i poslovanja na novim tržištima", ističe se u objavi kompanije.

Najnovija objava deo je akcije da se developeri aplikacija informišu o dolazećoj ekspanziji podrške za App Store kako bi mogli da se pripreme. Do 10. aprila developeri bi trebalo da se upišu na Apple Developer sajt kako bi njihovo Account Holder članstvo moglo da prihvati ažurirani Program License Agreement. Moguće je izabrati "New Countries or Regions" opciju u Pricing and Availability sekciji i kreirati aplikacije za sve nove zemlje.

Više detalja o Apple-ovoj objavi je dostupno ovde, a listu zemalja u koje tokom godine stiže App Store čine:

Avganistan
Gabon
Obala Slonovače
Gruzija
Maldivi
Srbija
Bosna i Hercegovina
Kamerun
Irak
Kosovo
Libija
Crna Gora
Maroko
Mozambik
Mijanmar
Nauru
Ruanda
Tonga
Zambija
Vanuatu

Izvor: Apple
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 24, 2020 7:03 pm

Smile Facebook finansijski pomaže svih 45,000 zaposlenih

Facebook je objavio da će pomoći svim svojim zaposlenima dok traje kriza koja je izazvana širenjem Korona virusa. Ovo je samo jedna od mera kojom Facebook želi da pokaže da brine o svojim zaposlenima i da su joj oni na prvom mestu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Facebook

Svakom zaposlenom novčana pomoć

Svaki zaposleni u kompaniji Facebook, a njih ima oko 45,000, dobiće po 1,000 dolara bonusa kako bi lakše funkcionisali tokom epidemije Korona virusa. Ovaj novac namenjen je za one koji će imati dodatne troškove zbog novonastale situacije u vezi sa Korona virusom, oko postavljanja kućnih kancelarija, veće brige o deci, i još mnogo toga. Ovaj dokument je u utorak poslao Mark Zuckerberg lično svim radnicima.

Ovo će značiti svim zaposlenima koji rade od kuće usled epidemije koja je u toku. Srednja godišnja plata u Facebooku u 2018. godini iznosila je 228,651 dolar, što je daleko iznad proseka čak i za Sjedinjene Američke Države. I druge kompanije iz oblasti informacionih tehnologija uvele su rad od kuće. Twitter je poslao sve zaposlene da rade od kuće, dok je Google tražio svojim radnicima u pojedinim državama da rade isključivo iz svojih domova.

Pored ovog bonusa koji će dobiti zaposleni, Facebook je takođe objavio da će potrošiti dodatnih 100 miliona dolara za podršku i pomoć malim preduzećima u 30 zemalja koje su pogođene Korona virusom. Preduzeća se mogu prijaviti za primanje određene pomoći putem novčanih grantova ili određenih vrsta kredita, saopšteno je iz ove korporacije.

Izvor: CNN
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 24, 2020 7:06 pm

Smile YouTube počeo sa emitovanjem potvrđenih snimaka o Korona virusu

Iz YouTube-a su objavili da će početi sa emitovanjem verifikovanih video snimaka o Korona virusu, kako bi se njihovi korisnici informisali o globalnoj pandemiji koja preti celom svetu. Time će YouTube uzeti u obzir kao važne samo snimke koji su pouzdani, verifikovani i provereni, čime će se naći ispred snimaka običnih korisnika. Težnja je da se što veći broj korisnika informiše o virusu i opasnostima koje sa sobom nosi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Youtube

YouTube se bori protiv dezinformacija

Prema YouTube-u, ovi snimci odnosno njihova lista generisaće se uz pomoć algoritma, pri čemu će se koristiti stotine različitih parametara pri odabiru video snimaka za listu preporučenih. Među tim parametrima nalaze se i relevantnost, kada su objavljeni snimci i koji je region gledatelja.

Kao i sve druge organizacije i servisi ovih dana, i YouTube pokušava da se bori protiv dezinformacija tokom neviđene globalne zdravstvene krize. Objavljeno je mnogo snimaka o teoriji kako je Korona virus prouzrokovan 5G zračenjem. Sa jednom idejom, nastalo je mnogo snimaka na ovu temu, pa se praktično ova teorija širila jednako kao i virus.

I druge kompanije uvele se posebne vidove zaštite od lažnih vesti, a među njima su i Facebook, Twitter, Snapchat i TikTok. U Sjedinjenim Američkim Državama su velike tehnološke korporacije formirale grupu za borbu protiv dezinformacija i prevara vezanih za Korona virus. U ovu grupu spadaju Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter i YouTube.

Što se tiče ove nove inicijative YouTube-a, ona će biti pokrenuta od ove nedelje u 16 zemalja, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Brazil, Indiju, Nemačku, Francusku, Italiju i Japan. Narednih dana biće proširena i na druge zemlje.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 26, 2020 6:39 pm

Smile Instagram: Socijalno distanciranje i borba protiv dezinformacija

Instagram ulaže napore u borbi protiv dezinformacija koje su u vezi sa koronavirusom, te korisnicima istovremeno daje nove opcije uz pomoć kojih mogu lakše da praktikuju preporučeno socijalno udaljavanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Instagram

Nove mere su se pojavile kao dodatak već postojećoj praksi u borbi protiv lažnih vesti, koja se u poslednja dva meseca aktivno sprovodi, a kako bi se sprečilo širenje panike koja nastaje usled plasiranja pogrešnih informacija i teorija zavere. Među novim funkcijama se našla i Co-Watching – koja omogućava pretraživanje video postova, i to u društvu prijatelja sa kojima se komunicira preko video chat-a u okviru aplikacije. Video čet može da se pokrene preko Instagram Direct, a opcija za zajedničko gledanje postova kreće kada se klikne na foto ikonicu u donjem levom uglu ekrana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Instagram2

Nova mera za sprečavanje širenja dezinformacija podrazumeva posebno kreirano polje u vrhu rezultata pretraživanja, koje korisnike povezuje sa proverenim izvorima informacija, a tu su i stikeri poput „Stay home“, koji bi korisnike trebalo da motivišu da se odgovorno ponašaju.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 26, 2020 6:42 pm

Smile Facebook se bori da isprati „neviđeni“ saobraćaj

Kompanija Facebook doživljava ogroman porast upotrebe jer su milioni ljudi širom sveta primorani da ostanu kod kuće.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Facebook06

Samo u Italiji, Facebook je zabeležio porast utrošenog vremena na svim svojim platformama za 70%, a slanje poruka poraslo je za više od 50%, saopštila je kompanija. Video pozivi na Messenger-u i WhatsApp-u u svim delovima sveta koji su pogođeni isto kao Italija su se više nego udvostručili.

Dobra ili loša vest za poslovanje?

To može izgledati kao dobra vest za Facebook, koji poslednjih godina beleži spor rast svoje glavne aplikacije. Međutim, iz kompanije kažu da upotreba opterećuje sopstvene resurse. „Rast upotrebe zbog pandemije COVID-19 je bez presedana u industriji i mi svakodnevno doživljavamo nove rekorde u korišćenju“, napisao je u blog postu potpredsednik analitike kompanije, Alex Schultz i potpredsednik infrastrukture, Jay Pareikh. „Održavanje stabilnosti tokom ovih pikova u upotrebi je izazovnija nego inače sada kada većina naših zaposlenih radi od kuće.“

Iako je Facebook do sada bio u stanju da održi svoje usluge i radi, kompanija je morala da napravi određene ustupke. Facebook je smanjio kvalitet video zapisa u Evropi i povukao je većinu radne snage pod ugovorom koja radi kao moderator sadržaja.

Prihodi na udaru pandemije

Kompanija je takođe upozorila da bi prihodi mogli da budu na udaru, jer im je posao sa oglašavanjem u poslednjih nekoliko nedelja opao zbog pandemije. Twitter i druge medijske kompanije izdale su slična upozorenja. „Ne unovčavamo mnoge usluge u kojima imamo povećan angažman, a zabeležili smo i slabljenje u našem poslu sa oglašavanjem u zemljama koje preduzimaju agresivne akcije za smanjenje širenja COVID-19“, napisali su Schultz i Parikh.

Nove opcije i ažuriranja uprkos svemu

Čak i dok se Facebook bori da prati korak sa tehničkim izazovima koje donosi sa sobom pandemija koronavirusa, kompanija neprestano objavljuje ažuriranja i nove funkcije, za šta su zaslužile malo poštovanja nakon godina skandala. Kompanija je uvela niz funkcija namenjenih borbi protiv širenja teorija zavere i drugih potencijalno štetnih dezinformacija. Instagram je ažurirao svoja pravila za proveru činjenica i dodao novu mogućnost Co-Watching za video pozive. Neki od inženjera kompanije takođe će učestvovati u hakatonu kako bi pomogli zdravstvenim organizacijama, izjavio je Mark Zuckerberg.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 26, 2020 6:56 pm

Smile Kaspersky zdravstvenim ustanovama poklanja polugodišnje licence tokom pandemije

Kompanija Kaspersky najavila je da će njihovi bezbednosni proizvodi namenjeni endpoint uređajima biti besplatno dostupni za organizacije zdravstvenog sistema, uključujući i one u Srbiji, kako bi im pomogla da ostanu zaštićeni od sajber pretnji tokom pandemije virusa korona.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Kaspersky

Proizvodi koji će tokom šest meseci biti besplatno dostupni zdravstvenim organizacijama su Kaspersky Endpoint Security Cloud Plus, Kaspersky Security for Microsoft Office 365, Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced i Kaspersky Hybrid Cloud Security. Kontinuitet rada i zaštita podataka su izuzetno važni za zdravstvene organizacije, posebno u sadašnjim izazovnim okolnostima, kada su zdravstvene organizacije pod ekstremnim pritiskom i moraju angažovati sve svoje snage kako bi pomogle ljudima. Za bolnice i druge zdravstvene ustanove veoma je važno da osiguraju stabilnost rada medicinske opreme i omoguće stalnu dostupnost podataka medicinskom osoblju, istovremeno štiteći privatnost informacija njihovih pacijenata.

Kompanija Kaspersky besplatno je zdravstvenim organizacijama koje su suočene sa velikim pritiskom, ponudila svoja B2B rešenja kako bi im pomogla da se izbore i kako bi ih zaštitila od sajberbezbednosnih rizika tokom ovog perioda. Proizvodi koji su uključeni u ponudu su proizvodi za zaštitu endpoint uređaja (tzv. uređaja krajnje tačke) i cloud infrastrukture, i to: Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced i Kaspersky Hybrid Cloud Security, SaaS endpoint zaštita – Kaspersky Endpoint Security Cloud Plus – i zaštita za Microsoft Office 365 – Kaspersky Security for Microsoft Office 365.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Kaspersky-labs

Uporedo sa ovom inicijativom, kompanija Kaspersky takođe savetuje medicinske ustanove da što pre primene sledeće sajberbezbednosne mere:

Organizuju osnovnu obuku o bezbednosti, kako za medicinsko osoblje tako i za zaposlene u administraciji – obuka ​​treba da obuhvati najosnovnije prakse kao što su korišćenje lozinki i naloga, bezbednost i-mejla, upotreba USB uređaja, bezbednost računara i bezbedno pretraživanje interneta. Potrebno je objasniti osoblju bolnica da postoji sve veći rizik od sajber pretnji za zdravstvene IT sisteme.
Pravo je vreme da ove institucije provere rešenje za zaštitu koje koriste, da li je ažurirano, pravilno konfigurisano i da li pokriva uređaje svih zaposlenih. Potrebno je uključiti zaštitni firewall kako bi se omogućila zaštita od pretnji koje dolaze sa interneta. Bezbednosno rešenje bi trebalo da omogući zaštitu od ransomware napada jer je to jedna od uobičajenih pretnji za zdravstvene organizacije.
Postarati se da su svi posebni medicinski uređaji, kao što su respiratori, pravilno konfigurisani i ažurirani. Ako postoji šansa da se broj takvih uređaja brzo poveća, treba razviti posebnu proceduru za brzu instalaciju i konfigurisanje svih novih uređaja.
U ovakvim okolnostima pojedine bolnice hitno zapošljavaju novo osoblje što znači da raste broj krajnjih tačaka, uključujući lične uređaje novih zaposlenih. Ovo može ugroziti vidljivost i kontrolu nad korporativnim IT sistemima, tako da bi IT sektor trebalo da obrati posebnu pažnju na obezbeđivanje zaštite za sve nove uređaje. Najbolje je unapred imati bezbednosne profile, smernice i licence kako bi ih po potrebi dodavali na nove uređaje.
Postarati se da bezbednosno rešenje koje se trenutno koristi omogućava dovoljan broj licenci za sve veći broj uređaja.
Za detaljnije informacije o ponudi i njenoj dostupnosti, posetite Kaspersky business blog i kontaktirajte kompaniju Kaspersky ili njenu prodajnu mrežu partnera i distributera.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 26, 2020 7:01 pm

Smile Microsoft će pauzirati opcione Windows 10 Update-ove od maja 2020.

Zbog toga što sve više ljudi radi od kuće, imperativ je da Microsoft-ovi proizvodi budu što je moguće pouzdaniji. Zbog toga je div iz Redmonda odlučio da omogući korisnicima da ažuriranja operativnog sistema mogu da odgode.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Surface-laptop-2-windows-10

Makar kada su u pitanju ona unapređenja koja ne utiču na rad sistema kod korisnika, ali im omogućuju veću kontrolu nad onim što će i kada biti unapređeno na njihovom uređaju. Microsoft je najavio da će ovakva odluka stupiti na snagu od maja.

Windows Update
@WindowsUpdate

Starting in May 2020, we are pausing all optional non-security releases (C and D updates) for all supported versions of Windows client and server products to prioritize security and keep customers protected and productive. More information here: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-information/windows-message-center#405 ….


https://t.co/G5NcWtIiEQ

Iz Microsoft-a navode da im je prioritet trenutno bezbednost uređaja, i s tim u vezi fokusiraju se na security update-e. U svakom slučaju, dobro je imati izbor i za svaki slučaj, ne prihvatiti svaku promenu sistema u vreme pandemije kada, ako Vam se nešto pokvari, teže ćete naći nekog da Vam pomogne.

Izvor: thurrott
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 26, 2020 7:13 pm

Smile YouTube Music uvodi prikaz teksta pesme

YouTube je najavio promene koje su već počele da se dešavaju na njihovoj platformi YouTube Music. U pitanju je prikazivanje tekstova pesama koje se trenutno slušaju. Iz kompanije očekuju da poboljšaju svoje mesto među streaming platformama za muziku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Youtube-music

Nova opcija samo za Android i iOS aplikacije

Korisnici aplikacije YouTube Music od danas mogu da koriste novu opciju prikazivanja tekstova pesama dok ih slušaju. Ako želite da vidite tekst neke pesme, kada vam je ista otvorena, samo dodirnite dugme “i” na levoj strani ekrana.

Svi oni koji koriste web verziju ove aplikacije neće moći da isprobaju novu opciju, bar ne još uvek, kako je najavljeno iz YouTube-a. Za sada će ova nova opcija raditi samo na Android i iOS aplikacijama, dok će se za web verziju čekati još malo. Konkurencija već ima svoju opciju, pa tako Apple Music i Spotify takođe prikazuje tekstove pesama koje slušate. Oni nude i napredne opcije unapređivanja teksta pesme u realnom vremenu i to dok se pesma reprodukuje. Što se YouTube Music aplikacije tiče, za sada morate ručno da pregledate tekst pesme povlačeći ga prema dole, ako želite da pratite pesmu.

Nakon isprobavanja ove opcije, deluje da YouTube nije kompletno završio posao. Neke pesme nemaju tekstove, a iz YouTube-a najavljuju da svakodnevno sarađuju sa LyricFind-om na unapređenju i dodavanju tekstova. Očekuje se da uskoro sve bude kompletirano i funkcionalno.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 26, 2020 7:17 pm

Smile Android aplikacije na Linux telefonima sve su bliže

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 1

Tržište Linux telefona vrlo je ograničeno, ali jasno je da ima veliki potencijal, posebino ako distribucije omogućava korišćenje Android aplikacija. Mada je Android napravljen na Linux karnelu, telefoni koji rade na Linux-u ne podržavaju Android aplikacije, što je veliki izazov developerima koji to žele da promene. Među njima je i ekipa developera koja je već dve godina okupljena oko projekta Anbox (Android in a Box), koja se prilično približila tom cilju, iako je pred njima još puno posla.

Anbox funkcioniše na taj način da operativni sistem Android (image) stavi u izolovanu posudu, izvlači hardverski pristup i integriše usluge osnovnih "core" sistema u GNU/Linux sistem, što znači da se ne radi o emulatoru.

Operativni sistem, odnosno distribucija za Linux telefone pod nazivom postmarketOS sada je dobila integraciju Anbox-a, što omogućava telefonima poput PinePhone-a (slika gore) da pokreću za sada samo neke, ali ubuduće mnoge ili čak sve Android aplikacije.

Treba reći da je Anbox na Linux telefonima još uvek u eksperimentalnoj fazi, što znači da vam za sada mnoge aplikacije neće raditi (ili neće raditi dobro), a nećete imati ni podršku za Google Play i Google Play servise. Pored toga, Anbox radi na Android 7.1.1 Nougat-u, pa ukoliko aplikacije traže nove verzije Android-a možda vam neće raditi.

Najbolja vest je u tome što su ovim prvi i najvažniji koraci napravljeni, pa je po nama samo pitanje vremena kada će Android aplikacije raditi glatko na Linux telefonima.

Više informacija potražite na ovom linku.
https://tuxphones.com/postmarketos-linux-gets-anbox-android-app-support/

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 4 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 35 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu