Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 44 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 1 od 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 9:31 pm

Smile Nova rasprodaja u Google Play trgovini: aplikacije, igre, paketi ikonica…

https://mob.hr/nova-rasprodaja-u-google-play-trgovini-aplikacije-igre-paketi-ikonica/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 9:34 pm

Smile Prva rejv žurka bez gravitacije

Ljubitelji svemirskih dešavanja imali su sreće ove nedelje, te su mogli da isprate uspešno lansiranje Falcon Heavy rakete, ali i prvu rejv žurku u odsustvu gravitacije, a na kojoj se igralo u Frankfurtu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Astronaut

Događaj je organizovala kompanija BigCityBeats u saradnji sa Evropskom svemirskom agencijom, a na događaju se našlo tek 20 posetilaca, koji su mogli da čuju muziku koju puštaju Steve Aoki i W&W, te osete kako se igra u prostorima bez gravitacije. Događaj je poneo ime World Club Dome Zero Gravity, te se odigrao u specijalno prilagođenoj A310 letelici, koju je razvio Airbus, a za komercijalnu upotrebu. Trenutno se koristi za obuku astronauta, a ovaj put je poslužila u zabavne svrhe, te je let potrajao 90 minuta.



Takozvani zero-g letovi odsustvo gravitacije omogućavaju zahvaljujući manevrima tokom leta, pa letelica, pošto dospe na veliku visinu, počne brzo da se spušta, te stvara osećaj koji se ima tokom spuštanja niz velike tobogane u zabavnim parkovima. Osećaj bestežinskog stanja traje 20-30 sekundi, a gravitacija se vraća kada letelica ponovo počne da se penje. Organizatori kažu da su posetioci ove zabave u bestežinskom stanju proveli ukupno 25 minuta, te su potpuno mogli da kontrolišu svoje pokrete, i igraju u odsustvu gravitacije.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 9:43 pm

Smile Bez kreditne kartice i računa u banci

Krajem 2015. godine, usklađivanjem propisa Republike Srbije s legislativom Evropske unije, donet je novi Zakon o platnim uslugama, koji je stvorio prostor za povećanje konkurentnosti u oblasti finansijskih usluga i omogućio osnivanje novih platnih i institucija elektronskog novca.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Sve

Kompanija iPay zvanično je prva dobila licencu za izdavanje elektronskog novca, i do danas sve veću popularnost stiču iPay vaučer i iWallet aplikacija, koji omogućavaju plaćanje na Internetu bez upotrebe platne ili kreditne kartice.

iPay vaučer – jednostavno i bezbedno online plaćanje

Elektronski novac iPay omogućava na najsigurniji način kupovinu robe i usluga preko domaćih Internet sajtova, bez upotrebe platne ili kreditne kartice, bez otvaranja računa u banci, bez troškova izdavanja i mesečnog održavanja.

Ono što je gotovina u realnom svetu, to je e‑novac u digitalnom – e‑novac je vid online keša. Zamena gotovine u e‑novac vrlo je jednostavna preko iPay vaučera, i to na više od 400 lokacija u Srbiji. Taj vaučer je pogodan za početnike u online kupovini, jer je veoma bezbedan i ne zahteva dugoročno obavezivanje klijenta, niti otvaranje računa u banci i troškove održavanja.

Prilikom zamene gotovine u e‑novac ne postoji provizija, tako da se, na primer, za 1000 dinara dobija isti iznos u e‑novcu na iPay vaučeru. E‑novac sa iPay vaučera može da se troši i parcijalno, kako god vam najviše odgovara. Primera radi, potvrda od 1.000 dinara može da se potroši za pet uplata po 200 dinara, za jedno plaćanje od 1.000 dinara, za 1.000 plaćanja po jedan dinar i slično.

Plaćanje na domaćim sajtovima veoma je jednostavno – odabirom opcije plaćanje preko iPay vaučera, unose se podaci s potvrde i transakcija je izvršena. Tako da, iako ne posedujete platne kartice, možete da kupite najpovoljnije autobuske karte preko sajta Teroplan.rs (čak od jedan dinar!), platite račune na sajtu Orion telekom‑a ili oglase na Limundu, Polovnimautomobilima i sajtu www.mojauto.rs.

Novac na iPay vaučeru je siguran, nije vezan za tekući ili drugi račun, a u slučaju gubitka potvrde, sredstva mogu da se blokiraju putem osnovnog sajta www.ipay.rs ili pozivanjem kontakt‑centra kompanije.

E‑novac iPay je za početnike u online kupovini; nije potrebno otvaranja računa u banci; nema troškova izdavanja i održavanja niti može da dođe do kompromitovanja ličnih podataka.

Aplikacija iWallet ‑ vaš online novčanik

Za iskusnije korisnike u e‑trgovini i digitalnom svetu, tu je aplikacija za mobilni telefon iWallet. E‑novčanik ili iWallet vaš je novčanik za online plaćanja. Bez otvaranja računa u banci i bez obaveza dobijate mogućnost da plaćate u domaćim ili stranim Internet prodavnicama.

Aplikacijom iWallet možete da plaćate na domaćim, ali i stranim sajtovima koji prihvataju Mastercard kartice (Google Play, iTunes, Alibaba, AliExpress). Preko iWallet‑a možete da primate i šaljete sredstva drugom korisniku, uvek imajući uvid u raspoloživo stanje i izvršene transakcije. Ujedno je moguće i primanje uplata s druge Mastercard kartice, kao i otkup sredstava iz novčanika i prenos sredstava na račun u banci.

Instaliranje iWallet‑a na mobilni veoma je lako – samo je potrebno skinuti aplikaciju sa Google Play ili iOS app prodavnice i pratiti uputstva za registraciju. Odmah nakon registracije, besplatno se dobija virtuelna Mastercard mobilna kartica, koja se koristi za online plaćanja, ali i na fizičkoj lokaciji, tačnije u određenim radnjama! E‑novčanik može da se dopuni preko bilo koje druge platne ili kreditne kartice, iPay vaučerom ili koristeći e‑bankarstvo.

iWalletAplikacija odlična je alternativa bankarskim uslugama za online plaćanja na domaćim i stranim sajtovima koji prihvataju Mastercard kartice, ali i na fizičkim lokacijama jednostavnim skeniranjem bar‑koda iz aplikacije. Sve to bez otvaranja računa u banci, dugoročnih obaveza i komplikovanih administrativnih procedura!

www.ipay.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 9:50 pm

Smile WhatsApp započinje testiranje opcije digitalnog plaćanja

WhatsApp je napokon počeo da testira funkciju digitalnog plaćanja na kojoj radi od početka 2017. Aplikacija za razmenu poruka u vlasništvu Facebook-a trenutno daje ograničenom broju korisnika u Indiji šansu da probaju njihovu novu opciju plaćanja. Na osnovu slika koje je podelio Nagender Rao Savanth, korisnici koji testiraju će morati da verifikuju svoj broj telefona putem SMS-a kako bi mogli da koriste vladin Unified Payments Interface unutar aplikacije. Korisnici mogu potom izabrati između prilično velike liste dostupnih banaka, uključujući Državnu banku Indije, HDFC Bank i ICICI Bank, koje predstavljaju neke od najvećih banaka u zemlji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Dims-1

Lokalni indijski mediji objavili su prošle godine da će WhatsApp funkcija plaćanja debitovati u zemlji i nije bilo teško poverovati čak i bez potvrde Facebook-a. Indija ima najveći broj korisnika WhatsApp-a, sa oko 200 miliona ljudi koji ga koriste svakodnevno, prema TechCrunch-u. Facebook i WhatsApp definitivno će najaviti ovu funkciju kada se pojavi globalno za sve korisnike, a kada se to desi, takmičiće se protiv drugih digitalnih novčanika, kao što je Google Tez, koji omogućava ljudima da vrše plaćanja bez potrebe da dele svoje podatke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) DVf0xUaWAAAh1A2?format=jpg&name=small

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 9:57 pm

Smile Twitch u borbi za gejming oslobođen od mržnje

Borba protiv online govora mržnje sve više uzima maha, pa posle promena koje je Twitter učinio u novembru, te najava iz kompanije Facebook početkom ove godine, pokretu se priključio i servis za streaming video-igara– Twitch.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Twitch

Naime, gejmere sada čekaju novi uslovi korišćenja, a u okviru kojih je preciznije objašnjeno šta se podrazumeva pod govorom mržnje, te eksplicitnim sadržajima, koji su i do sada bili zabranjeni. Unapređena pravila, te oruđa u borbi protiv zlostavljanja na internetu, stupiće na snagu 19. februara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Twitch2

Twitch je 2017. na svojoj platformi omogućio više sadržaja koji nisu u direktnoj vezi sa video-igrama, te su od tog trenutka počele da pristiži pritužbe na neprecizna pravila korišćenja, koja stvaraju prostor za brojne zloupotrebe. Nove promene se pre svega tiču govora mržnje, te drugih neprikladnih aktivnosti, pa će sadržaji koji budu označeni kao takvi, kao i oni koji ih kreiraju, ubuduće automatski biti uklonjeni sa platforme. Twitch će sankcionisati i one koji mržnju usmeravaju sa drugih aplikacija, te servisa. Zaposleni će u međuvremenu stupiti u kontakt sa korisnicima za koje se smatra da su skloni neprikladnom ponašanju, te kreiranju negativnih sadržaja, te im ponuditi načine uz pomoć kojih bi mogli da se vrate na pravi put, te tako daju svoj doprinos gejmingu koji je oslobođen od mržnje.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 9:59 pm

Smile Google i Getty Images do poštovanja autorskih prava

Kompanija Google najavila je saradnju sa agencijom Getty Images, na osnovu koje će se formirati višegodišnje partnerstvo u vezi sa licenciranjem fotografija, a dve godine pošto je ova fotografska agencija Evropskoj komisiji podnela pritužbu zbog zloupotrebe autorskih prava u okviru Google-ovih rezultata pretraživanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Google-2

Kao deo ovog partnerstva, Google bi trebalo da modifikuje načine za pretraživanje fotografija, te omogući preciznije informacije o autorima i distributerskim agencijama. Promene će uključivati vidljivija polje sa informacijama o autorima, te uklanjanje opcije „view image“, koja obično vodi na URL fotografije.

U pritužbi, koju su iz Getty Images podneli u aprilu 2016. godine, između ostalog se navodi da Google u rezultatima pretraživanja nudi fotografije visoke rezolucije, a koje su zaštićene autorskim pravima, te da kompanija rezultate pretraživanja formira tako da idu u prilog poslovanju platforme, dok se o autorima i njihovim pravima ne vodi računa. Tako novo partnerstvo znači da će Google moći da koristi Getty fotografije u okviru svojih proizvoda i servisa, ali sa obaveznim poštovanjem autorskih prava, što se pre svega odnosi na količinu nepotpisanih fotografija iz ove agencije u rezultatima pretraživanja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 10:02 pm

Smile “Uradi sam” lavirint kao YouTube zvezda

Mnogi su tokom svojih bezbrižnih detinjstava gradili lavirinte od kartona, kamenčića, slamčica, te skoro bilo kojeg materijala do kojeg su njihove male ruke uspevale da se dočepaju, da bi, čim su malo odrasli, potpuno odustali od svojih graditeljskih ambicija. Retki su ostajali odani svom umeću, a jedan od njih je i YouTube korisnik Kaplamino, koji je nedavno objavio video na kojem je njegovih ruku delo – „uradi sam“ lavirint.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Lavirint

Sastavljen od fidget spinera, makaza, domino blokova, te drugih pomagala, lavirint ima samo jednu funkciju – da subjekte u obliku klikera natera da se kreću u unapred zamišljenim pravcima. Za izgradnju je bilo potrebno tri meseca, te više od 500 neuspešnih pokušaja, koji su se uglavnom dešavali zbog sitnih propusta. Lavirint funkcioniše po principu Rube Goldberg mašina, koje od jednostavne akcije, poput lepljenja poštanske marke, prave prilično komplikovanu radnju, te je na kraju učine zanimljivom, a čitav proces izgleda kao delo nekog beskrajno besposlenog pojedinca.



Iako bi neki mogli da pomisle kako su ovakve konstrukcije sasvim beskorisne, Kaplamino nudi neka inteligentna rešenja, a koja čine da kliker prevazilazi prepreke, te veštačka uzvišenja, a svaka iskra inteligencije korisna je sama po sebi.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 10, 2018 10:08 pm

Smile Google ulazi u svet gejminga

Prema izveštajima sa portala The Information, poslednji poslovni poduhvat kompanije Google u vezi je sa gejmingom, te kompaniju uvodi u oblast u kojoj do sada nije bila prisutna. Ako je verovati neimenovanim izvorima, ovaj tehnološki gigant radi na sopstvenom servisu za streaming video-igara – Yeti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Gejming

Servis bi trebalo da isprati i odgovarajuća Google konzola, ali će Yeti, kako kažu, moći da funkcioniše i na Chromecasts uređajima, koji su korisnicima do sada omogućavali da upravljaju audio-vizuelnim sadržajima na mobilnim, te desktop uređajima. Servis, sa druge strane, neće biti kompatibilan sa Amazon-ovim Twitch-om, budući da se, kako kažu, ne radi o „takvoj vrsti streaming servisa“. Yeti bi korisnicima trebalo da omogući igranje bez otpremanja video-igre na uređaj, te kupovine odgovarajućeg diska, pa će biti dovoljna dobra internet konekcija. Korisnici će moći da koriste usluge ako se na servis pretplate, a o sumi koju će za to morati da odvoje se još uvek ništa ne zna. Ako ovaj projekat bude izveo do kraja, Google bi mogao da preuzme deo od 109 milijardi dolara vrednog gejming tržišta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Google-1

Yeti bi trebalo da funkcioniše uz pomoć Google cloud struktura, te bi preko njih igre stizale do korisnika. Predstavnici kompanije već su razgovarali sa developerima video-igara, ali još uvek nije poznato hoće li se uz servis pojaviti i neki ekskluzivni naslovi, ili će pak postojeće igre biti prilagođene novom servisu.

Izvor: GSM Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 11, 2018 4:41 pm

Smile Ceo Windows 10 instaliran na Raspberry Pi 3

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Microsoft već neko vreme omogućava instalaciju Windows 10 IoT Core operativnog sistema na Raspberry Pi računar, ali zahvaljujući nedavnom lansiranju Windows 10 on ARM OS-a, spretni holandski developer Bas Timmer, poznat na Twitteru kao @NTAuthority, uspeo je na Pi 3 računar da instalira punu verziju Windows 10 operativnog sistema.

Timmer je uz pomoć nekoliko "tweakova" instalirao Windowse 10 na Pi 3 sa Broadcom BCM2837 ARMv8 procesorom, ali priznaje kako još nije uspeo da reši nekoliko problema, pa se ne može reći da je dobio potpuno funkcionalan Windows 10 računar. Kao prvo, Windows 10 on ARM radi na samo jednom od 4 CPU jezgra, pa je očito da ne može pružiti iste performanse kao na "pravom" PC računaru. Pored toga Timmer kaže da povremeno dobija poruku o grešci "unsupported processor" (nepodržani procesor), iako je na početku OS radio bez ikakvih problema.

Što se tiče dobrih stvari u ovoj instalaciji je podatak da Windows 10 on ARM instaliran na Raspberry Pi 3 računaru omogućava pokretanje Win32 softvera baš kao i klasičan desktop računar. Kada uzmete u obzir da se Pi 3 prodaje po ceni od nekih 35 dolara, ovo otvara vrata ka najjeftinijem mogućem korišćenju Windows 10 OS-a, pa ćete lako zaboraviti na ograničenja u performansama, kada shvatite koliko ste uštedeli na skupocenom hardveru.

S obzirom da je ovo tek rani početak pojave Windows 10 on ARM OS-a na Raspberry Pi 3 računarima, verujemo da će se uskoro pojaviti još bolje uštimane verzije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 11, 2018 4:44 pm

Smile Dostupna opcija isključivanja zvuka na sajtovima u Chrome-u

Sigurno smo svi nailazili na sajtove koji automatski puštaju video zapise dok se učitavaju, ili još gore, neke veb stranice dodaju muziku u pozadini, a kontrolne opcije je izuzetno teško naći. S tim na umu, Google je ranije predstavio opciju isključivanja zvuka u Chrome-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Chrome_mute_site

U Chrome-u već postoji opcija za isključivanje zvuka za neki sajt, međutim, postoji ograničenje samo na tu određenu stranicu i u tom trenutku, što znači da ukoliko ponovo učitate stranicu, morate ponovo da isključujete zvuk, jer se podešavanja vrate u prvobitno stanje. Dobra vest je da to više nećete morati da radite jer je Google konačno predstavio opciju za trajno isključivanje zvuka na veb stranicama. Nova opcija korisnicima dopušta da trajno isključe zvuk na nekom sajtu, te da ga ponovo uključe tek kad to budu poželeli.

Ova opcija je zapravo objavljena još 2017. godine u test verziji, međutim čini se da je konačno ovde. U suštini ovo funkcioniše tako da korisnici koji žele da isključe zvuk na svim sajtovima za koje se zna da automatski puštaju video i audio zapise nakon učitavanja to mogu i da učine, a primenjivaće se na ceo domen, što znači da će svaka strana biti pokrivena ovom opcijom. Funkcija je već dostupna za korisnike, samo kliknite desnim tasterom miša na Chrome tab i izaberite opcija Mute Site.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 11, 2018 4:49 pm

Smile DNS i bezbednosni izazovi

https://pcpress.rs/dns-i-bezbednosni-izazovi/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 11, 2018 4:52 pm

Smile Kako je WeChat pokorio Kinu

Najpopularnija kineska aplikacija za razmenjivanje poruka, WeChat, oduvek je imala bliske odnose sa vladajućim sistemom ove zemlje, budući je dobijala podršku za razvoj od kada se prvi put pojavila 2011. godine. Tako je opšteprihvaćeno da vlada cenzuriše sadržaje, te nadgleda aktivnosti korisnika, a sada bi aplikacija trebalo da dobije još važniju ulogu u životima kineskih državljana, budući da je pokrenuta inicijativa da se u okviru aplikacije nađe i sistem za identifikaciju građana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Wechat

Onima koji žive izvan Kine, često nije lako da razumeju značaj koji WeChat ima u ovoj zemlji, te stručnjaci kažu ga nije moguće uporediti sa ulogom bilo koje druge aplikacije koja paralelno postoji bilo gde u svetu. Osnovan je 2011. godine, te se nalazi u vlasništvu kompanije Tencent, a ima 902 miliona svakodnevnih korisnika, koji preko ove platforme razmene oko 38 milijardi poruka svakog dana. Tencent je tokom 2017. godine platformi dodao niz mini aplikacija, te korisnici u okviru WeChat-a mogu da igraju video-igre, plaćaju račune, zakazuju lekarske preglede, informišu se o najpopularnijim restoranima i klubovima, prijavljuju prekršaje policiji, pozivaju taksi, obavljaju video pozive, te dobiju pristup uslugama banke koju izaberu. Državni mediji, te vladine agencije, takođe imaju svoje WeChat naloge, u okviru kojih mogu da direktno komuniciraju sa korisnicima. Dominacija ove aplikacije omogućena i zahvaljujući postupcima vlade, koja je još 2009. cenzurisala Facebook Messenger, 2015. blokirala južnokorejsku aplikaciju Line, te 2017. zabranila i WhatsApp.

Tako je građanima Kine postalo skoro nemoguće da za svakodnevnu komunikaciju ne izaberu baš WeChat, te aplikaciju koriste i oni koji su napustili zemlju, budući da je to jedini način da komuniciraju sa prijateljima i članovima porodice koji još uvek borave u Kini. Sada postoji inicijativa i da ova aplikacija postane nacionalni sistem za identifikaciju građana, te bi WeChat trebalo da izdaje virtualne lične karte, koje će se u budućnosti koristiti umesto fizičkih dokumenata za identifikaciju. Budući da aplikacija već zahteva da korisnici prilikom registracije navode svoja prava imena, nije teško zamisliti da bi uskoro mogla da potpuno zameni tradicionalne lične karte, te stručnjaci taj korak već nazivaju „očekivanom evolucijom“.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Wechat2

Pilot program zamene ličnih karata počeo je u decembru 2017. godine, da bi se dodatno proširio u januaru ove godine, a razvilo ga je Ministarstvo unutrašnje bezbednosti Kine, a u saradnju sa WeChat timom iz kompanije Tencent, a podržale su ga nacionalne banke, te druga vladina odeljenja. Da bi se priključili programu, korisnici moraju da se prijave u okviru prilagođene WeChat mini-aplikacije, a kako bi dobili neophodan sertifikat, te crno-belu ličnu kartu, koja može da se koristi prilikom obavljanja jednostavnih poslova, poput registracije u nekom internet kafeu, a kasnije mogu da zatraže i ličnu kartu u boji, koja služi za obavljanje zahtevnijih funkcija, poput bankarskih transakcija ili registrovanja firme. Korisnici svoj virtuelni dokument mogu da zaštite uz pomoć lozinke od osam cifara, a u buduće bi za to mogla da se koristi i Face ID tehnologija, a kao dodatak sigurnosnim merama, aplikacija će koristiti i otiske prstiju korisnika, te čipove iz njihovih fizičkih legitimacija.

U izveštajima iz državnih medija navodi se da će digitalne lične karte biti dobar način da se identitet dokaže u bilo kom trenutku, te na bilo kojem mestu, kao i da se korisnici zaštite od krađe ličnih podataka, te zloupotrebe identiteta. Naravno, korisnici će i dalje morati da sa sobom nose telefone koji ovakav način identifikacije i omogućavaju, a koji ih izlažu opasnosti, budući da su i sami osetljivi na napade, te razne zloupotrebe. Kina je i ranije eksperimentisala sa digitalnim načinima za legitimisanje, te se 2016. godine Biro za javnu bezbednost iz provincije Hubei udružio sa kompanijom Alibaba, a kako bi pokrenuli sličan elektronski sistem za identifikaciju preko aplikacije Alipay. Tokom prve godine ovaj sistem je koristilo oko 400 hiljada građana, a naredna ažuriranja omogućila su da ova aplikacija postane validna zamena za fizička dokumenta, ali je program vrlo brzo prekinut, te se nije preciziralo zbog čega je do toga došlo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Wechat3

Neki stručnjaci su zabrinuti da bi ovakve transformacije u okviru WeChat platforme mogle da ugroze privatnost građana, a zbog povezanosti kompanije sa vladom ove zemlje. Iako iz kompanije tvrde da nema razloga za zabrinutost, očigledno je da na tehničkom nivou korisnicima ne nude zaštitu od potencijalnog monitorisanja aktivnosti od strane vladinih agenata, te državnih agencija. Upravo zbog toga je Tencent dobio 0 od mogućih 100 poena u izveštaju Amnesty International-a za 2016. godinu, a kada je u pitanju ocena zaštite slobode govora na WeChat platformi, te zastupljenost end-to-end enkripcije.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 11, 2018 5:01 pm

Smile Učenje Pajtona u šestom razredu

https://pcpress.rs/ucenje-pajtona-u-sestom-razredu/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 5:37 pm

Smile Google Photos dobija nove opcije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Korisnici Google Photos servisa su se do sada verovatno već susreli sa opcijom automatskog kreiranja kratkih videa od fotografija koje su uploadovali na njega, tako da ih neće iznenaditi ni vest kako ista ovih dana postaje još bogatija mogućnostima.

Ljubitelji mačaka će tako oberučke dočekati opciju "Meow Movie", koja će uz pomoć veštačke inteligencije kreirati kratki video od njihovih slika sa mačkama, a tu su i opcije za kreiranje kompilacije vaših selfie fotografija ili recimo "Valentine’s Day Movie", koji će na jednom mestu okupiti vaše fotografije koje ste snimili sa svojim partnerom.

Kako bi kreirali neki od tematskih videa, potrebno je da u Google Photos aplikaciji otvorite Assistant tab i kliknete na opciju Movie, te potom odaberete temu, nakon čega će Google obaviti sve ostalo.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 5:40 pm

Smile Instagram će otkrivati one koji screenshotuju story-je

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Instagram će vas sada obavestiti ako je neko odlučio da napravi screenshot vaših Storiesa, ali ovo važi i u drugom smeru, pa ćete znati kada je neko odlučio da u svoju galeriju spremi sliku koju vi niste želeli da zauvek zabeleži.

Naime, Instagram će otkrivati ljude koji su napravili screenshot ili snimili video ekrana tako što će pored njihovog imena staviti ikonu u obliku zvezdice.

Story-ji koje objavljujete na svom profilu dizajnirani su tako da nestaju nakon 24 sata i radi se o trenucima koje niste planirali zauvek zabeležiti, a screenshot ili snimanje ekrana (kod video priča) omogućavali su spremanje trajnih kopija.

Tako je bilo do sada i to se moglo bez otkrivanje od strane Instagram-a koji će korisnike obavestiti o ovoj promeni notifikacijom preko ekrana. TNW prenosi da je ovo opcija koja polako stiže korisnicima.

I to se može prevariti
Neki korisnici Twitter-a pišu kako su otkrili da se i ova nova mera može zaobići i to tako da se telefon prebaci u airplane mod. Tada ne bi trebalo da bude Instagram-ovih obaveštenja. Alternativno, Story-ji se mogu skinuti i sa web verzije Instagram-a te uz pomoć aplikacije Story Reposter.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 5:45 pm

Smile Šta je 5G mreža i kad će da stigne u Srbiju?

Tek što smo se navikli na mogućnosti koje pruža 4g mobilna mreža (LTE), uskoro će nam biti dostupne mogućonsti pete generacije. Otkrivamo vam šta je 5G mreža, kao i da li treba da se radujemo njenom skorom dolasku u Srbiju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 5g

I dok je 4G signal tek skoro postao dostupan na širem području Srbije (jedno vreme je bio rezervisan za veće gradove), uskoro ćemo uživati u 5G mreži. Prednosti pete generacije se ne ograničavaju samo na povećane brzine pristupa internetu, a kako se već spremaju 5G mobilni telefoni, bilo bi dobro da se upoznamo sa novitetima.

Šta je 5G mobilna mreža

Reč je o petoj generaciji mobilnog interneta koja nam donosi višestruko uvećane brzine protoka, veću pokrivenost kao i responzivnost. Brzina bežične konekcije će biti 10 do 100 puta veća od onoga što je trenutno dostupno. To znači da ćete sezonu Boljeg života ili Nemanjića moći da skinete za par sekundi (sigurni smo da će do tada biti dostupni za download). Ipak, brzina je samo jedna od prednosti.

Zahvaljujući novim poboljšanim karakteristikama mreže, približićemo se danu kada će automobili bez vozača komunicirati između sebe sa lakoćom, dok će prenošenje ultra realističnih video materijala biti stvar svakodnevice. Jasno je da je reč o revolucionarnom koraku koji će promeniti svet.

Kada možemo da očekujemo 5G mrežu?

Budućnost stiže već ove godine, ali u vidu eksperimentalnog rada u pojedinim delovima Sjedinjenih američkih država. Njihovi operateri Verizon i AT&T će krenuti u razvijanje mreže, dok se široka primena očekuje 2019. ili 2020. godine. Kao što smo pomenuli, do tada će već postojati telefono koji podržavaju 5G standard.

Ako se oslanjamo na ove datume, za očekivati je da 5G postane standard negde u vreme ulaska Srbije u Evropsku uniju, dakle negde oko 2025. godine. Da bi se to postiglo potrebno je pre svega unprediti opremu i omogućiti korisnicima dovoljno širok izbor hardvera koji podržava novu generaciju prenosa podataka.

Kako bismo spreni dočekali taj svečani datum, potrebno je da budete upoznati sa tematikom, tj. terminima o kojima će se uveliko pričati u narednom periodu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 5g-1

5G NR – novi radio

Reč je o novom standardu na koji se oslanja kompletna IT industrija. Kao i uvek kad se uvodi nešto novo, potreban je dogovor oko jedinstvenih standarda koje će svi primenjivati (da ne bi opet dolazilo do VHS/BETA ili Blu-ray/HD DVD ratova). Kako je postignut dogovor o specifikaciji, provajderi i proizvođači hardvera mogu da počnu sa planiranjem proizvodnje čipova koji će funkcionisati u okviru 5G mreže.

Zbog toga je važno da svi operateri koriste iste standarde. Za sada 5G NR primenjuju AT&T i T-Mobile u Americi, dok Verizon još uvek nije to uradio. Srećom, ova kompanija nema nameru da izmišlja alternativu, već jednostavno ide svojim tokom razvoja.

Milimeter wave – milimetarski talas

Mobilne mreže prenose podatke putem vazduha koristeći frekcencije od npr. 700 megaherca. Niske frekvencije slabije prenose podatke, ali imaju veći raspon. Da bi se postigle obećane brzine koje najavljuje 5G, potrebno je korišćenje visokog raspona frekvencija između 24 i 100 gigaherca – milimetarskih talasa.

Problem je što su ove frekvencije izuzetno osetljive pa tako i najmanja prepreka pravi probleme. Kompanije trenutno rade na rešenjima koja bi garantovala korišćenje ovih frekvencija na pouzdan način. Od toga dokle su stigli zavisiće i široka primena nove tehnologije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 5g2

Trenutno je najveći problem upravo kako prenesti na pouzdan način na velike udaljenosti podatke. I dok milimetarski talasi donose veliki kapacitet postoje realne prepreke. S obzirom da su kompanije najavile uvođenje naredne generacije mobilnog interneta već za ovu godinu, za očekivati je da već postoje rešenja na kojima se uveliko radi.

Što se tiče Srbije, očekuje se da u narednom periodu dobijemo više informacija od domaćih provajdera, ali kao što smo napomenuli, neke realne prognoze govore o 2025. godini. Sve pre toga će biti prijatno iznenađenje. Koliko će pretplatnika mobilnog interneta do tada koristiti usluge 5G mreže u svetu saznajte ovde.
https://pcpress.rs/milijardu-5g-pretplatnika-do-2023-godine/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 5:52 pm

Smile VLC 3.0 podržava 8K video i HDR

VLC predstavlja jedan od najpopularnijih open-source softvera koji prevazilaze probleme prostora i vremena, a novi 3.0 Vetinari update podrazumeva neke značajne promene.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Vlc

Naime, novo ažuriranje donosi HDR10 podršku, te 4K/8K video sadržaje na sve uređaje – od pametnih telefona do kućnih računara. Tako VLC 3.0 radi sa Blue Ray menijima koji se zasnivaju na Java platformi, te je optimizovan da odgovara i useku na ekranu iPhone X uređaja. Tu je i Chromecast podrška kako za mobilne, tako i za desktop verzije softvera, a na kojoj developeri rade već neko vreme.

https://vimeo.com/254723528

VLC je već dugo poznat po svojoj sposobnosti da pokrene skoro bilo koji medija fajl, a nova verzija dodaje podršku za veliki broj novih formata i tehnologija, uključujući i dinamične video sadržaje od 360 stepeni. Softver koristi i čipove uređaja kako bi 4K i 8K video sadržaje dekodirao na hardverskom nivou, što ubrzavanje, te vraćanje sadržaja čini mnogo jednostavnijim, pa VLC developeri tvrde da njihov softver u okviru Windows uređaja funkcioniše mnogo bolje i od Microsoft-ove Movies aplikacije.

Izvor: Variety
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://variety.com/2018/digital/news/vlc-3-chromecast-8k-1202693667/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 5:55 pm

Smile Olimpijske igre u Pjongčangu na meti hakera

Pre početka otvaranja Zimskih olimpijskih igrara, došlo je do problema u glavnom press centru, koji su rezultovali padom Wi-Fi mreže. Organizatori Zimskih olimpijskih igara istražuju da li se iza ovoga krije cyber napad.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 2000px-PyeongChang_2018_Winter_Olympics.svg_

Zbog pomenutog problema i mogućnosti cyber napada, televizori u press centru povezani na internet nisu funkcionisali, a Pyeongchang 2018 je morao zatvoriti i svoj sajt za korisnike, pa je veliki broj njih ostao uskraćen za mogućnost štampanja svojih ulaznica za događaj. Organizatorima je trebalo celih 12 sati da otklone problem, nakon čega je, u osam ujutru, zvanični sajt ponovo proradio.

Još tokom organizovanja igara, bio je istaknut strah od mogućeg cyber napada, a posebno je etiketirana Severna Koreja. Predstavnik organizacije Olimpijskih igara u Pjongčangu je istakao da ne mogu da spekulišu o razlozima koji se kriju iza ovih tehničkih problema, ali da su ove igre verovatno bile meta hakera.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Web1_thinkstockphotos-521971823_6979098

Ipak, iz organizacije su izjavili da, iako je ovo uticalo na njihove nezaštićene sisteme, nikako nije uticalo na celu ceremoniju. Dodali su da nijedan događaj nije ometen niti ugrožena sigurnost bilo kog sportiste ili gledatelja.

Izvor: The Gurdian
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 6:04 pm

Smile Rudarenje kriptovaluta utiče na poslovanje kompanije Nvidia

Potrebe i prohtevi digitalnih rudara doveli su do nestašice GPU-ova na tržištu, budući da ih ovi kupuju kako bi organizovali sisteme potrebne za rudarenje. Neravnoteža u ponudi i potražnji grafičkih procesorskih jedinica postala je toliko očigledna, te je u januaru izazvala reakciju iz kompanije Nvidia, odakle su apelovali na prodavce da njihove GPU-ove prodaju gejmerima, pre nego digitalnim rudarima. Budući da se stanje još uvek nije promenilo, iz kompanije poručuju da čine sve što je u njihovoj moći da ovaj problem prevaziđu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Nvidia

Odnos Nvidia-e prema rudarenju kriptovaluta nije ni malo jednostavan, te je kompanija nedavno prijavila prihod od 2,91 milijardu dolara za poslednji kvartal 2017. godine, što je za 10% više od prethodnog kvartala, a tome su doprineli i rudari, te njihova glad za GPU-ovima iz ove kompanije. Iako je upravo kripto-groznica dovela do ovakvih rezultata, iz kompanije i dalje ističu da su njihovi proizvodi najpre namenjeni gejmerima, budući da su svesni da bi kripto-manija mogla da se završi isto onako naglo kao što je i počela, te da je neophodno da se povede računa o korisnicima koji će ostati odani brendu i nakon toga.

Nvidia očekuje slične rezultate i kada je tekući kvartal u pitanju, a još uvek nije pojašnjeno na koji način planira da obezbedi primat gejmerima u odnosu na rudare, te se pretpostavlja da bi jedan od načina mogao da bude snižavanje cena kada su u pitaju proizvodi koji ne interesuju one koje rudare, već isključivo zaljubljenike u video-igre.

Izvor: TechSpot
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.techspot.com/news/73225-nvidia-working-hard-increase-gpu-supply-remains-focused.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 12, 2018 6:11 pm

Smile Facebook određuje kojoj društvenoj klasi pripadate

Facebook je pronašao različite načine za utvrđivanje različitih stvari kada su korisnici u pitanju, a uskoro bi to moglo da važi i za društvenu klasu kojoj pripadaju, te se radi o metodi koja je, kako kažu iz kompanije, prilično sofisticirana, i na kojoj bi mogli da mu pozavide i neki web-sajtovi čija je glavna preokupacija upravo društveni status.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Facebook-2

Naime, stručnjaci iz kompanije Facebook planiraju algoritme veštačke inteligencije, koji bi bili trenirani tako da zaključuju da li neki korisnik pripada radničkoj, srednjoj, ili pak višoj klasi, a na osnovu različitih faktora koji bi uključivali podatke poput toga sa koliko se uređaja određeni korisnik loguje, budući da više pametnih mašina podrazumeva ili ogromno bogatstvo, ili pak veliki broj rođaka, prijatelja, te komšija čiji se uređaji koriste kada ponestane tema za razgovor. Drugi faktori, koji su nešto precizniji, uključuju podatke o putovanjima, nivo obrazovanja, te lokaciju na kojoj korisnik provodi najviše vremena.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Facebook2

Još uvek nije potpuno jasno da li se ovaj metod tek razvija ili je već u upotrebi, ali je jasno na koje načine Facebook u budućnosti planira da grupiše svoje korisnike, a kako bi ima prikazivao ciljane marketinške sadržaje, te im omogućio da dođu do onoga što im klasni džep dozvoljava. Tako će kompanija moći da prati i digitalne otiske svojih korisnika, te na osnovu toga, na primer, utvrdi da li neko želi i može da putuje, nakon čega će taj korisnik dobijati više reklama koje se odnose na putovanja, te će biti smešten u grupu onih kojima takvi izdaci ne predstavljaju luksuz.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Facebook3

Ako ovaj metod zaživi, Facebook će morati da povede računa da funkcioniše u skladu sa Evropskim zakonom o zaštiti ličnih podatka, te će na osnovu toga korisnici moći da odbiju da budu deo ovog marketinškog plana, a kompanija će morati da obezbedi dokaze da je do nekih podataka došla na način koji je propisan pomenutim zakonom.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 13, 2018 6:04 pm

Smile NASA napravila fotografiju sa do sada najveće udaljenosti od Zemlje

New Horizons, prva NASA-ina letelica koja je prošla pored Plutona, još uvek pravi istorijske korake, a kako se sve više približava krajnjoj granici Solarnog sistema. Tako je krajem prošle godine jednom od kamera snimila fotografiju galaktičke zvezdane skupine – te tako zvanično napravila snimak sa do sada najveće udaljenosti od planete Zemlje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Kosmos

Prethodni rekord zabeležio je Voyager 1, letelica koja je proletela pored Jupitera i Saturna, a pre nego što je stupila u međuzvezdani prostor, te tog 14. februara 1990. godine, sa udaljenosti od 3,75 milijardi milja, napravila fotografiju Zemlje, poznatiju pod nazivom „Pale Blue Dot“. To je bila i poslednja fotografija pre nego što su se kamere letelice zauvek isključile, budući da je tim odlučio da uštedi energiju koja bi se utrošila na prikupljanje podataka, pre nego na fotografisanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Kosmos2

Taj rekord je potrajao punih 27 godina, a sve do 5. decembra 2017. godine, kada je New Horizons napravila snimak sa 3,79 milijardi milja udaljenosti od Zemlje. Dva sata kasnije letelica je oborila i taj rekord, a pošto je snimila dva objekta u oblasti Kuiper Belt – dva velika oblaka koji su sastavljeni od manjih zaleđenih površina, te se nalaze na ivici Solarnog sistema, koju bi letelica uskoro trebalo da pređe, a da bi stigla do 2014 MU69 – malog zaleđenog objekta koji se nalazi iza Plutona.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 13, 2018 6:06 pm

Smile Naučnici ruskog nuklearnog centra uhapšeni zbog rudarenja

Naučnici iz jednog od najbolje čuvanih nuklearnih centara u Rusiji uhapšeni su od strane državne policije, jer su, navodno, kompjutere koji su namenjeni za istraživanja koristili za rudarenje kriptovaluta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Rudarenje

Naime, prema onome što pišu BBC News i Agence France-Presse, incident se dogodio u Federalnom nukleranom centru u Sarovu, jednom od nekoliko onih koji su potpuno zatvorena za javnost, a koji služe isključivo za nuklearna istraživanja, te su nastali još u vreme Sovjetskog saveza. Ovo mesto ne postoji ni na jednoj mapi Rusije, te se ne očekuje da se u postrojenjima takvog profila dogode bilo kakvi incidenti, a najmanje oni koji su u vezi sa kripto-rudarenjem. Saopšteno je da je rudarenje zaustavljeno na vreme, te da su naučnici predati vlastima da bi protiv njih bio pokrenut krivični postupak. U nekim izveštajima se navodi da su kripto-prestupnici, navodno, koristili super-kompjuter centra kako bi rudarili Bitkoin, budući da rudarenje traži puno energije, koju takav uređaj svakako može da obezbedi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Rudarenje2

Zloupotrebljeni uređaj bio je u offline modu, kako bi bio zaštićen od hakerskih napada, te su naučnici koji su pokušavali da ga povežu na internet kako bi započeli rudarenje alarmirali sigurnosni tim, koji je potom pozvao Rusku federalnu službu. Iz centra poručuju da ovakve aktivnosti nemaju tehnološku budućnost, te da će svaki pokušaj i u buduće biti zaustavljen, te strogo kažnjen.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 13, 2018 6:13 pm

Smile Facebook – društvena mreža za “matorce”

Kompanija eMarketer sprovela je istraživanje koje se tiče trendova američkih korisnika trenutno najveće svetske društvene mreže Facebook u 2017. Istraživanje potvrđuje ono što se već znalo, Facebook ubrzano gubi mlađe korisnike i postaje utočište za starije korisnike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Pokemon-pokemongo-friends-school-159609

Po prvi put Facebook je u SAD-u zabeležio pad broja korisnika što se tiče specifične demografske grupe korisnika i to starosti između 12 i 17 godina i to pad od 9,9% ili oko 1,4 miliona korisnika, s tim da je Facebook 2017. godinu u SAD-u završio s 12,1 milion korisnika. Da podsetimo da je uzeta upravo ova specifična demografska grupa jer prema službenim Facebook-ovim pravilima profil na toj društvenoj mreži mogu da imaju samo oni koji su napunili 13 godina i stariji.

Sveukupno Facebook je u SAD-u tokom 2017. godine izgubio 2,8 miliona korisnika mlađih od 25 godina, koji su prešli na njima atraktivnije servise kao što su Snapchat i Instagram. Kompanija eMarketer zabeležila je i svoja predviđanja koja se tiču 2018. godine, kada bi Facebook u SAD-u trebalo da izgubi oko 2,1 milion korisnika mlađih od 25 godina. Takođe, zabeležiće pad broja korisnika u dobi od 12 do 17 godina koji će iznositi 5,6% kao i pad broja korisnika u SAD-u starosti od 18 do 24 godine koji bi trebalo da iznosi oko 5,8%. Ipak broj Facebook-ovih korisnika ukoliko se ne gleda njihova starosna dob u SAD-u bi trebalo da raste i tokom idućih nekoliko godina. Broj korisnika Snapchat-a i Facebook-ov Instagram-a bi takođe trebalo da rastu u SAD-u tokom 2018. godine i to Snapchat za 9%, a Instagram za 13%.

Izvor: Recode
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.recode.net/2018/2/12/16998750/facebooks-teen-users-decline-instagram-snap-emarketer
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 13, 2018 6:19 pm

Smile Islandu zbog rudarenja preti nestašica u snadbevanju strujom

U poslednje vreme, na Islandu je značajno ubrzana izgradnja računarskih centara koji se koriste za rudarenje bitcoina i drugih kriptovaluta, kažu iz islandske elektroenergetske kompanije HS Orka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) IcelandFlagPicture1

Međutim, u toj kompaniji su zabrinuti jer postoje najave izgradnje novih centara i velika zainteresovanost klijenata, a kapaciteti elektroenergetske mreže ne mogu podneti takvo opterećenje. Izgrade li se svi najavljeni projekti, Island neće imati dovoljno struje za napajanje. Takođe, ukupno potrebnih 840 GWh električne energije za ove centre premašiće oko 700 GWh, koji se godišnje potroše u svim islandskim domaćinstvima.

Zastupnik Piratske stranke u islandskom parlamentu Smári McCarthy nezadovoljan je ovakvim razvojem situacije, jer smatra da je vrednost koju Island dobija od izgradnje centara za rudarenje bitcoina zanemariva. Razlog za to je činjenica da otvaranje novih centara ne zahteva zapošljavanje radnika, vrlo malo se oporezuje i država ne dobija gotovo ništa, osim crpljenja električne energije.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 13, 2018 6:31 pm

Smile “Stories” format stiže i na Google

Google već radi na opciji AMP Stories, pa bi uskoro trebalo da postane dostupna developerima, a koja je najpre u vezi sa tim kako se sadržaji konzumiraju na pametnim telefonima. Razumevanje nove opcije bi, kako kažu, moglo da bude priprema za velike promene koje korisnike očekuju u okviru Google Search rezultata, pa bi krajem ove godine pretraživanje moglo da dobije bitno drugačiji izgled.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Amp

Oni koji koriste neku od platformi koje već podržavaju opciju Stories, dobro znaju da se radi o sadržaju koji se prikazuje preko celog ekrana, a u koji korisnici dodaju foto, te video sadržaje. Opciju je prvi put predstavio Snapchat, da bi je Instagram kopirao, a Facebook potom odlučio da je uključi u sve svoje proizvode, pa sada i Google pokušava da učini isto. Naime, planirano je da se Stories format pojavljuje u rezultatima pretraživanja, te bi uskoro oni koji pretražuju rezultate koji su, na primer, u vezi sa nekom medijskom kućom, kao rezultat pretraživanja mogli da dobiju Stories, koji će biti posebno kreiran za tu priliku. U okviru ove opcije bi tako trebalo da se pojavi 10 najvažnijih vesti, ako je medijska kuća u pitanju, te nekih drugih sadržaja, u odnosu na profil kompanije koja se pretražuje, a u obliku pokretnih sličica, ili nekog drugog vizuelnog oruđa koje efektno priča priču u okviru mobilnih uređaja.

Prvi deo naziva nove opcije odnosi se na Accelerated Mobile Pages (AMP) – standard za web-stranice koje su radikalno brže od postojećih mogućnosti prikazivanja na mobilnim uređajima, a koji je odgovor na Facebook Instant Articles. AMP deo naziva ukazuje i na to da se Google-ova verzija ove opcije zasniva na HTML-u, te je AMP Stories opcija kodirana uz pomoć istih alatki zahvaljujući kojima postoji i AMP Articles – opcija uz pomoć koje se web-stranice brže pokreću, te mogu da se keširaju na mobilnim uređajima pre nego se na njih klikne.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Amp2

Tako se očekuje da se AMP Stories ne razlikuje mnogo od rođačke opcije na Snapchat-u, te drugim platformama, pa predstavljaju mešavinu teksta, pokretnih fotografija i video sadržaja, a od AMP Articles se razlikuju po tome što se radi o potpuno novom načinu da se ispriča priča o nekoj kompaniji, te bilo čemu što se pretražuje, dok AMP Articles služe samo da bi se neki sadržaj brže prikazao, a na isti način kao i na regularnoj web stranici.

Nova opcija bi trebalo da bude dostupna svima, budući da se radi o open-source standardu, ali iz Google-a kažu da se na njihovim stranicama neće pojavljivati AMP Stories bilo kojeg izdavača, te da se trenutno radi o kratkoj listi onih koji su učestvovali u razvijanju opcije. Kada se bude pojavila, na opciju će moći da se klikne, te će moći da se deli u okviru društvenih platformi, ali kreatori upozoravaju da na desktop uređajima neće izgledati podjednako dobro kao na mobilnim, za koje je i kreirana.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu