Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 25 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 24 Gosta :: 2 Provajderi

Dall

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptyJuče u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptyČet Apr 25, 2024 8:18 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 35 od 35 Prethodni  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 11, 2021 6:18 pm

Smile Twitter želi da stvori ponudu algoritmima za preporuke sadržaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Jack Dorsey, izvršni direktor Twitter-a, zamišlja budućnost u kojoj korisnik može da odabere omiljeni algoritam preporuka koji će mu pokazati ono što on želi da vidi, prenosi The Verge.

Dorsey je proširio svoju viziju rada decentralizovane društvene mreže te smatra da bi Twitter imao koristi pristupu "većoj količini razgovora" iz kojih bi mogao korisnicima da pruži relevantan sadržaj. "Tu ćemo biti konkurentni", rekao je Dorsey ističući svoju uzbuđenost zbog toga što Twitter stvara funkcije koje će ljudima pružiti veći izbor od onoga što trenutno vide.

"Možete zamisliti prodavnicu algoritmima za rangiranje koji daju ljudima krajnju fleksibilnost u pogledu objavljenog sadržaja", objašnjava Dorsey u pozivu sa investitorima i navodi kako bi Twitter mogao da stvori sopstvene algoritme, ali spominje i ponudu većeg tržišta.

"To je nešto u čemu ne možemo da budemo samo domaćini, već možemo i da učestvujemo u tome", govori Dorsey. Takođe je dodao da bi veći izbor pomogao ljudima ne samo u poslu, već i u podsticanju većeg broja ljudi na učešće u društvenim mrežama.

Dorsey vidi decentralizaciju kao način rešavanja nekih problema oko odeljka 230 koji postoji već 25 godina. Decentralizovana mreža bi mogla da izbegne neka stroža pravila ako se ona donesu, a Twitter to želi da ostvari svojim projektom Bluesky na kojem radi već više od godinu dana.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 12, 2021 6:44 pm

Smile Google testira dark mode za desktop pretrage

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Kompanija Google testira tamni mode za desktop pretrage, a ukoliko ste se našli među onima kojima je mod već dostupan i ako je vaš sistem postavljen na tamni mod, pozadina Google-ovog pretraživača će biti tamno siva.

Još uvek nije poznato koliko ljudi u testnoj fazi može da koristi tamni mod, neki korisnici Twitter-a su prijavili da ga već imaju, a i nama se u jednom trenutku pokazao.

Takođe, kada će tamni mod biti dostupan šire ili svim korisnicima, za sada se ne zna. Ovo nije prvi put da se pojavio tamni mod za pretraživač jer su ga i prošlog meseca primetili neki korisnici.

Nedavno je Twitter učinio svoj tamni mod još tamnijim, a i Microsoft testira promene u Word-u kako bi ceo dokument bio taman.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 2

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 12, 2021 6:48 pm

Smile Intel započeo anti-Mac kampanju

Predstavljanjem M1 Mac-a u novembru prošle godine, Apple je zvanično počeo tranziciju sa Intel-ovih na sopstvene čipove. To je izgleda prilično „zabolelo“ Intel, koji već nekoliko godina unazad prima ozbiljne udarce od svog tradicionalnog konkurenta – AMD-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 M1-mac

Suočen s neminovnim?

Shvativiši da gubi još jedan deo tržišta, Intel je započeo kampanju koju mnogi procenjuju kao, u najmanju ruku, nefer, ali i kao očajnički potez. Naime, u seriji reklama koje je počeo objavljuje na Twitter-u, Intel akcentuje stvari koje ne mogu da se urade na Mac-u sa M1 čipom, dok su na PC-ju uobičajena stvar. Tako je u jednoj reklami pomenuta igra Rocket League, koja nija dostupna na Apple-ovoj platformi, dok se u drugoj pominje nedostatak touchscreen-a na Mac računarima. Kakve to veze ima sa Intelovim procesorima, nismo uspeli da saznamo, ali nam izgleda kao Intel-ovo „hvatanje za slamku“ pokušavajući da ukaže na bukvalno sve “nedostatke” konkurentske platforme.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EtO-r_4WYAMrmOE?format=jpg&name=small

Apple M1 čipovi su dokazali da imaju impresivnu brzinu i efikasnost, pa je Intel pokušao i da dokaže da je i tu bolji. Pre nedelju dana lansirao je seriju „pažljivo odabranih i sastavljenih“ testova koji su dizajnirani da dokažu da je 11. generacija njihovih procesora bolja od M1 čipova. Ljudi bliski Apple-u opisali su ove testove kao „M1-unfriendly“ jer su u njima potencirane samo one stvari koje su bolje na Intel-ovim procesorima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EtL_c4GXAAQ0q-_?format=jpg&name=small

Apple planira da u naredne dve godine potpuno pređe na sopstvene čipove i da se potpuno oslobodi od zavisnosti od Intel-a na polju procesora, pa nam ovakva reakcija Intel-a izgleda kao početak velike kampanje, ali i kao potez koji su korisnici okarakterisali kao očajnički.

Izvor: MacRumors
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 12, 2021 6:50 pm

Smile Nekada legitimna Android aplikacija zarazila milione uređaja

Jednim ažuriranjem, popularna aplikacija za skeniranje barkoda na Google Play-u transformisala se u malware i zarazila oko 10 miliona uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-23

Legitimna aplikacija postala parazit na telefonu

Skener barkoda kompanije Lavabird Ltd. bila je Android aplikacija koja je godinama bila dostupna u Google Play prodavnici. Aplikacija, koja ima više od 10 miliona instalacija, nudi čitač QR koda i generator bar-koda – korisnu uslužnu uslugu za mobilne uređaje. Sve do nedavno, činilo se da je mobilna aplikacija legitiman, pouzdan softver, a mnogi korisnici su je bez problema instalirali pre nekoliko godina.

Prema navodima kompanije Malwarebites, korisnici su počeli da se žale na oglase koji se neočekivano pojavljuju na njihovim Android uređajima. Čest je slučaj da su neželjeni programi, oglasi i malware povezani sa novim instalacijama aplikacija, ali u ovom primeru korisnici su prijavili da nisu ništa novo instalirali. Nakon istrage, istraživači su kao krivca označilii skener barkoda. Ažuriranje softvera izašlo je otprilike 4. decembra 2020. godine i promenilo funkcije aplikacije, tako da podstakne oglašavanje bez upozorenja. Iako mnogi programeri implementiraju oglase u svoj softver kako bi mogli da ponude besplatne verzije – a aplikacije koje se plaćaju ih jednostavno ne prikazuju – poslednjih godina promena aplikacija od korisnih do adware-a preko noći, postaje sve češći.

Ažuriranje je potpisano istim bezbednosnim sertifikatom koji se koristio u prošlim, čistim verzijama Android aplikacije. Malwarebites je o svojim nalazima izvestio Google, a tehnološki gigant je sada povukao aplikaciju sa Google Play-a. Međutim, to ne znači da će aplikacija nestati sa uređaja koji su već zaraženi, pa korisnici moraju ručno da deinstaliraju aplikaciju.

Izvor: Zdnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 12, 2021 6:53 pm

Smile Chrome OS će podržavati preslikavanje ekrana telefona

Funkcija je prvi put primećena u septembru prošle godine kao new feature flag na Chromium Gerrit-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-24

Google je radio na novoj funkciji Phone Hub za Chrome OS tokom poslednjih meseci

Flag otkriva da će Phone Hub pružiti dublju integraciju između Chrome OS-a i Android uređaja, omogućavajući korisnicima pristup obaveštenjima i kontrolu nad telefonima direktno sa Chromebook-a. Ranije ovog meseca, funkcija je pokrenuta za neke korisnike koji upotrebljavaju Chrome OS 90 na Canary kanalu.

Funkcija Phone Hub će omogućiti korisnicima da omoguće hotspot, režim DND, pronađu zatureni telefon, sinhronizuju Chrome tabove, sinhronizuju obaveštenja i odgovaraju na njih direktno sa Chromebook-a. Nedavni izveštaj 9to5Google sugeriše da će takođe biti omogućeno preslikavanje ekrana telefona. Nova funkcija će u osnovi omogućiti korisnicima da prebace ekran svog telefona na Chromebook, nakon što kliknu na obaveštenje Phone Hub, slično funkciji koju nudi Microsoftova aplikacija Your Phone za Windows 10.

Vredi napomenuti da će ta funkcija najverovatnije biti ograničena na Google-ove Pixel uređaje pri pokretanju, pošto je Javascript za aplikaciju Eche uključen u Google direktorijum izvornog koda koji je specifičan za Pixel telefone. Funkcija preslikavanja ekrana Phone Hub-a je trenutno u ranoj fazi razvoja, i još nema nikakvih informacija u vezi sa rasporedom pristizanja do korisnika. 9to5Google pretpostavlja da, ako je reč o ekskluzivnoj Pixel funkciji, moguće je da je Google pokrene kao deo svojih kvartalnih Pixel feature Drops-a.

Izvor: Xda-developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 12, 2021 6:55 pm

Smile Facebook radi na audio chat aplikaciji

Mark Zuckerberg je nedavno gostovao na audio chat aplikaciji Clubhouse, da bi se malo nakon toga pročula vest da kompanija Facebook radi na sopstvenoj verziji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Facebook2-1

Izvori bliski projektu kažu da Facebook radi na tome da korisnicima ponudi nove načine za komunikaciju. Ovoga puta se radi o audio formatu, na kojem se zasniva Clubhouse, a koji Facebook planira da implementira u svoje proizvode. Clubhouse se pojavio 2020, te funkcioniše kao socijalna platforma na koju može da se stupi samo ako se dobije poziv od nekoga ko je već korisnik. Aplikacija je brzo izazvala brojne kontroverze, najpre zbog toga što se sadržaji ne moderiraju, tako da ne postoji nikakva kontrola. Ipak je privukla i brojne poznate ličnosti, te su o njoj, između ostalih, govorili i Oprah, Ashton Kutcher, Drake i Elon Musk.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 EtcIJpVUcAAcpv1?format=jpg&name=medium

Sa rastom popularnosti raste i interesovanje, pa je logično da Facebook želi sopstvenu verziju aplikacije. Izvori tvrde da je grupi stručnjaka već naloženo da počnu sa radom na aplikaciji koja će ličiti na Clubhouse. Ako je verovati glasinama, projekat je već na početku, istina u prvim fazama razvoja, pa će zainteresovani morati da se naoružaju strpljenjem.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Et4lQ3cVcAAoCYc?format=png&name=360x360

Izvor: Mashable
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:20 pm

Smile Twitter dodaje oznake na lične naloge državnih službenika iz Srbije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Twitter će početi da dodaje oznake na osobne naloge državnih službenika, objavili su na svojoj stranici. Iz kompanije kažu da će takođe ažurirati tekst na svojim "etiketama", a u sledećih nekoliko meseci će primeniti dodatne oznake na medijske naloge povezane sa državom.

Twitter je prvu fazu označavanja započeo prošle godine u avgustu sa Kinom, Francuskom, Ruskom Federacijom, Ujedinjenim Kraljevstvom i Sjedinjenim Američkim Državama, dok će u drugoj fazi, odnosno 17. februara, dodati Kanadu, Kubu, Ekvador, Egipat, Nemačku, Honduras, Indoneziju, Iran, Italiju, Japan, Saudijsku Arabiju, Srbiju, Španiju, Tajland, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate.

Twitter Support
@TwitterSupport
When it comes to conversations with government and state-affiliated media accounts on Twitter, we’re helping to make the experience more transparent.

We'll now use two distinct profile labels for these types of accounts, so you can easily identify them and their Tweets. (1/2)


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Eev8wWmU0AATN1q?format=jpg&name=360x360

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Eev9CIFVAAEXPJY?format=jpg&name=360x360

6:05 PM · Aug 6, 2020

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:22 pm

Smile Uskoro ćemo jedan WhatsApp nalog koristiti na više uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

WhatsApp već 18 meseci radi na implementaciji funkcije koja će obradovati svakog WhatsApp korisnika sa više od jednog telefona. Čini se da je sve spremno za jedan WhatsApp na više telefona.

Najpopularniji chat servis na svetu u zadnjih mesec dana se bori sa bad pressom koji ih je zaskočio zbog najave promena po pitanju deljenja informacija sa Facebook-om.

Još pre 18 meseci WhatsApp je započeo rad na implementaciji opcije korišćenja istog WhatsApp naloga na više uređaja istovremeno. Sve one koji koriste više telefona i ne samo telefona već i tableta ili računara, raduje mogućnost sinhronizacije i korišćenja jednog te istog WhatsApp naloga na svima.

Aktuelna beta verzija WhatsApp-a 2.21.30.16 dobila je opciju Log out, a zamenjuje dosadašnji Delete WhatsApp account. Izgledno je da ćemo jedan WhatsApp istovremeno moći da koristimo na do četiri uređaja odjednom. Pritom osnovni uređaj neće morati da bude povezan sa internetom niti uključen.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:23 pm

Smile Apple Pay uvodi mogućnost plaćanja Bitcoin-om

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Cena Bitcoin-a nikad nije bila viša i u trenutku pisanja ovog teksta iznosi preko 46.000 dolara. Do sada smo videli mnoge uspone i padove kriptovaluta, ali ono što je sigurno je da postaju sve popularnije.

Neki servisi, kao recimo Revolut, odavno su uveli jednostavnu trgovinu Bitcoin-om, što vam je praktično omogućilo i korišćenje ove kriptovalute u svakodnevnom životu. Sada korak dalje ide Apple i u svom Apple Pay sistemu omogućava plaćanje - Bitcoin-om i drugim kriptovalutama.

Tako će vlasnici iPhonea od sada moći da plažaju i kriptovalutama, naravno, u online i fizičkim prodavnicama koje ih primaju. Ipak, s obzirom na prirodu, odnosno volatilnost kriptovaluta, tj. njihovu čestu promenu vrednosti u odnosu na konvencionalni novac, svakako savjetujemo oprez, budući da lako možete zaglaviti u gubitku.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:36 pm

Smile Apple Maps dobija novu funkciju

Apple uvodi izveštaje o nesrećama, opasnostima i kontrolama brzine na Apple Maps, slično Google mapama i Waze-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-25

Nova funkcija – pokušaj sustizanja kokurencije

Funkcija je trenutno dostupna samo korisnicima sa iOS 14.5 beta i slična je funkcijama za prijavljivanje koje se nalaze u Waze-u i Google mapama. Kada koristite funkciju, vi (ili po mogućnosti suvozač) možete da pritisnete novo dugme Report i izaberete vrstu incidenta ili opasnosti koju prijavljujete. To možete čak da uradite i pomoću Siri ako izgovorite „ovde postoji kontrola brzine“ ili „nešto je na putu“. MacRumors pokazuje da je interfejs dostupan i u verziji CarPlay Maps-a. Ova funkcija izveštavanja usmerena na korisnika sada je nešto što sve glavne aplikacije za mape imaju ili razvijaju.

Iako je ova funkcija popularizovana pomoću Waze, na Google mapama je dostupna od aprila 2019. godine, pa Apple ovde u stvari pokušava da sustigne konkurenciju (kao što to pokušava i sa dodavanjem slika i recenzija koje generišu korisnici na Maps). Međutim, vredi napomenuti da Apple-ova verzija ima mnogo manje opcija – Google-ova je mnogo opsežnija. Što se Apple-ove verzije tiče, dodaćemo i jednu čudnu stvar koja nema nikakve veze sa činjenicom da je funkcija u beta verziji – Apple-ove i Google-ove ikone za nezgode i kontrolu brzine izgledaju vrlo slično.

Izvor: Theverge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:37 pm

Smile Bitcoin troši „više električne energije od Argentine“

Bitcoin godišnje koristi više električne energije nego cela Argentina, sugeriše analiza Univerziteta Cambridge. Rudarenje (Mining) kriptovalute zahteva energiju i uključuje teške računarske proračune za verifikaciju transakcija. Istraživači sa Cambridgea kažu da ova aktivnost troši oko 121,36 teravat-sati (TVh) godišnje – i verovatno se neće smanjiti, osim ukoliko vrednost valute ne padne.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-28

Vrednost valute probija rekorde

Vrednost valute ove nedelje je dostigla rekordnih 48.000 USD nakon Tesline objave da je kupio oko 1,5 milijardi dolara bitkoina i da planira da ga prihvati kao sredstvo plaćanja u budućnosti. Porast cena nudi još veći podsticaj rudarima Bitcoin-a da pokreću sve više mašina, a kako se cena povećava, tako se povećava i potrošnja energije. Kritičari kažu da odluka kompanije za proizvodnju električnih vozila Tesla da ulaže velika sredstva u Bitcoin podriva njen imidž čuvara životne sredine. Naime, kompanija je 2020. godine dobila 1,5 milijardi dolara subvencija za zaštitu životne sredine, koje su finansirali poreski obveznici, a zatim potrošila 1,5 milijardi dolara na Bitcoin, koji se uglavnom kopa električnom energijom iz uglja.

Online tool je rangirao potrošnju električne energije Bitcoina iznad Argentine (121 TVh), Holandije (108,8 TVh) i Ujedinjenih Arapskih Emirata (113,20 TVh). Energija koju koristi mogla bi da napaja sve elekrične čajnike koji se koriste u Velikoj Britaniji 27 godina, navodi se u izveštaju. S druge strane, istraživanje sugeriše i to da bi količina električne energije koju svake godine troše uvek uključeni, ali neaktivni kućni uređaji samo u SAD-u, mogla da napaja čitavu Bitcoin mrežu godinu dana. Da bi „iskopali“ Bitcoin, računari – često specijalizovani – povezani su na mrežu kriptovaluta. Oni imaju posao verifikacije transakcija koje su izvršili ljudi koji šalju ili primaju Bitcoin. Ovaj proces uključuje rešavanje zagonetki, koje, iako nisu integralne za verifikaciju kretanja valute, predstavljaju prepreku koja treba da osigura da niko lažno ne edituje globalni zapis svih transakcija. Kao nagradu, rudari povremeno dobijaju male količine Bitcoina u onome što se često upoređuje sa lutrijom. Da bi povećali profit, ljudi često povezuju veliki broj rudara u mrežu, što troši puno električne energije, jer računari manje-više neprestano rade. Bitcoin je bukvalno antiefikasan, pa efikasniji rudarski hardver ne bi bio od pomoći, što znači da se upotreba energije od strane Bitcoina, a samim tim i proizvodnja CO2, samo povećava.

Kao rešenje, neki predlažu uvođenje poreza na ugljenik na kriptovalute, kako bi se uravnotežio deo negativne potrošnje.

Izvor: Bbc
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:39 pm

Smile Google app za Android testira „Read aloud “ i „Translate“ u browseru

Nedavno je aplikacija Google za Android počela da koristi prilagođeni browser u aplikaciji za rezultate pretraživanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-30

Za sada samo u beta verziji Google aplikacije

Sada browser u aplikaciji za Google pretragu na Androidu, testira prečice „Read aloud “ i „Translate“. Prošlog meseca, browser aplikacije Google, dobio je prilično značajan redizajn, pomerajući svoje kontrole od vrha prema dnu. U novije vreme te donje kontrole su dobile pull-tab, otkrivajući sugestije za druge stranice koje bi vas mogle zanimati. Google je počeo da izbacuje novi par opcija u meniju sa tri tačke u browseru. Prvi, „Read aloud“, je samo još jedan način da pristupite Google pomoćniku koji vam čita članak na Androidu. Otvara se na isti način kao i kada Asistentu date komandu „read this to me“ prilikom pregledanja stranice u Chrome-u.

Kako se stranica čita, reči se ističu na ekranu, a nude vam se i kontrole reprodukcije, uključujući podešavanja brzine. Nažalost, čini se da ova funkcija ne nudi dark mode. Zanimljivo je da je „Read aloud“ jedina živopisna opcija u meniju browsera aplikacije Google Search for Android. Tamo gde „Read aloud“ koristi Google-ovu šemu boja u četiri boje, sve ostale opcije su monohromatske. U međuvremenu, browser aplikacija Google na Android-u takođe dobija opciju „Translate“. U dnu ekrana pojavljuje se bar koji vam omogućava da brzo prevedete trenutnu stranicu na bilo koji jezik po vašem izboru. Do sada su nove prečice „Read aloud“ i „Translate“ primećene samo u beta verziji aplikacije Google, trenutno verzije 12.4.

Izvor: 9to5google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 15, 2021 6:41 pm

Smile VLC 4.0 dolazi sa novim interfejsom

Četvrta verzija VLC plejera dolazi s podrškom za puštanje medija sa različitih platformi, a u planu je lansiranje na tržište u narednim mesecima, piše Protocol. Novitet je redizajn interfejsa, sa kojim se nadaju da će korisnicima doneti moderan izgled. Tim koji radi na novoj verziji plejera takođe pokušava da ubaci što više online sadržaja u softver, kao i napravi novi način korišćenja VLC-a u pregledaču.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 VLC-4.0

Takođe, saopšteno je i da se radi na nekoj vrsti konkurenta IMDB-u. Razvojni tim VideoLAN koji je iza projekta VLC, prikazao je deo novog izgleda javnost još u februaru 2019. godine na jednoj od konferencija, a prva stvar koja zapadne za oko je da se odustalo od svetlo-sivih elemenata, u korist modernijih providnih (transparentnih) opcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 VLC-4.1

Uz VLC 4.0 VideoLAN tim takođe radi na tome da donese što više sadržaja trećih strana u videe, a jedna od mogućnosti za zaradu je i besplatni video sa reklamama. Iz VideoLAN-a već su napomenuli da je cilj da se pokrene bilo koji format videa direktno iz pregledača, a možda najinterensantnija stvar je takozvani Moviepedia Project, kako ga interno zovu. To je pokušaj da se napravi baza filmova poput IMDB-a, koju će korisnici održavati i uređivati.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 VLC-4.2

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:11 pm

Smile Bitcoin dosegnuo do 50.000 dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Streloviti rast cene Bitcoin-a koji je započeo krajem prošle godine i dalje ne pokazuje naznake popuštanja. Sredinom decembra je najpopularnija svetska kriptovaluta vredela 20, a već u prvim satima 2021. godine 30 hiljada američkih dolara. Rast je nastavljen i u narednim danima, pa je 8. januara premašeno 40.000 dolara.

Potom je došlo do manjeg usporavanja, ali potezi Elona Muska i Tesle pomogli su u tome da se vrednost Bitcoin-a više ne spusti ispod poslednjeg "okruglog" nivoa. Nastavak potražnje od strane privatnih, ali bitnije, i institucionalnih investitora, kao i sve više najava o tome da će Bitcoin biti prihvaćen kao službeno sredstvo plaćanja kod bankarskih i kartičarskih kuća, nastavili su da guraju cene Bitcoin-a u nebo.

Tako je juče tokom dana Bitcoin prvi puta u istoriji dostigao do sada neslućeni nivo – njegova cena premašila je 50.000 američkih dolara. Doduše, ovaj prelazak velike psihološke granice trajao je kratko pa su tek retki srećnici (zavisno i o berzi na kojoj trguju) uspeli da prodaju svoje Bitcoine za više od 50.000 dolara.

Isto tako, neki su ga na tim nivoima i kupili. Sudbina njihovog ulaganja je neizvesna jer se cena Bitcoin-a potom spustila ispod ove granica i u trenutku nastanka ove vesti je između 49 i 50 hiljada dolara.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:13 pm

Smile Jack Dorsey širi svest o Bitcoinu na Afriku i Indiju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Osnivač Twitter-a i njegov aktuelni šef, Jack Dorsey, pokrenuo je fondaciju ₿Trust koja će se baviti razvojem bitcoina i povećanjem njegove prisutnosti na tržištima na kojima još nije ušao u širu upotrebu.

Fondacija će se primarno fokusirati na Afriku i Indiju (koja Bitcoin, usput rečeno, zabranjuje). Dorsey u ovom pothvatu nije sam, pridružio mu se slavni muzičar i producent Jay-Z. Njih dvojica odlučili su u ₿Trust da ulože sopstvenih ukupno 500 Bitcoin-a, odnosno više od 23 miliona američkih dolara.

Prvi potez biće im angažovanje troje ljudi koji bi vodili ovu fondaciju i nadzirali kako se navedeni iznos ulaže. Dorsey je tim povodom objavio i oglas za posao za sve koji misle da bi se mogli okušati na tom radnom mestu.

Krajnji cilj ove Bitcoin fondacije jeste proširiti svest o kriptovalutama na ceo svet i učiniti Bitcoin "službenom valutom Interneta". Dorsey i Jay-Z kažu kako će u fondaciju isključivo donirati novac i kako neće uticati na njen rad niti povlačiti sredstva iz nje. Dodatni detalji o aktivnostima i načinu rada ove organizacije za sada nisu objavljeni.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:15 pm

Smile Gmail rezultati pretrage sada će uključivati email adrese

Traka za pretragu u Gmail-u već je moćna alatka, posebno kada se koriste napredni filteri, a sada će u rezultatima prikazati povezane pseudonime email-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-31

Sa novom promenom, pretraživanje će biti lakše

Pseudonim emaila je jednostavno „alternativna adresa za prijem mail-a“, koja se često koristi za: zvanične promene imena, željena imena i kao rezultat rebrendiranja preduzeća, akvizicija ili podružnica. Rezultati se povlače iz from, cc i bcc redova, kao i iz tela poruke, ako se u njoj pojavljuju i to u bilo kom njenom delu. Google objašnjava da će ova funkcija omogućiti da korisnici ne moraju da vode tekuću listu promena emaila. Ova nova funkcija ne utiče na Labels.

Sa ovom promenom, pretraživanje će biti lakše, a rezultati sveobuhvatniji, jer korisnici neće morati da pamte sve pseudonime koje neko ima i da izvršavaju više pretraga za svaki od njih.

Međutim, korisnici će i dalje moći da pretražuju tačne račune koristeći navodnike oko adrese u pitanju. Pseudonimi email-a u Gmail pretrazi raspoređeni su na sledeće Workspace nivoe:

Google Workspace Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Standard i Enterprise Plus, kao i G Suite Basic, Business, Education, Enterprise for Education i Nonprofits klijente.

Izvor: 9to5google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:21 pm

Smile Google Search počinje da uključuje i rangiranje pasusa

Google Search je do sada procenjivao „sav sadržaj na web stranici da bi utvrdila da li je relevantan za upit“. Još u oktobru, pored lansiranja Hum to Search, Google je najavio da će početi sa rangiranjem pasusa u pretrazi i sada to počinje da stiže do korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 PC-Press-FEB-33

Rangiranje pasusa, poboljšava rezultate pretrage za 7%

Kompanija želi da se pozabavi činjenicom da ponekad „jedna rečenica koja odgovara na vaše pitanje, može da bude zakopana duboko u web stranicu“, koja je ili veoma dugačka ili pokriva više tema. Ranije su ove okolnosti mogle da smanje šansu da se stranica pojavi u Search-u, iako ima tačan odgovor. Google se ovim problemom bavi putem „prodora u rangiranju“, koji omogućava Search-u da prepozna i razume pojedinačne pasuse.

U primeru upita: „kako mogu da utvrdim da li su prozori moje kuće sa UV staklom“ sada Search daje odgovor u vidu pasusa iz teksta, a ne opštiji rezultat. Search će nastaviti da indeksira čitave stranice i koristi to za organizovanje rezultata, ali engine sada ima i dodatni faktor rangiranja. U međuvremenu, kompanija nema novih saveta za vlasnike web stranica, osim „fokusiranja na sjajan sadržaj“.

Rangiranje pasusa u Google pretrazi pokrenuto je u prošlu sredu popodne (po pacifičkom vremenu) za engleske upite u SAD-u, a uskoro će biti prošireno na još zemalja i jezika. Kada se globalno pokrene, Google očekuje da će ova funkcija poboljšati upite za pretragu na svim jezicima za 7%.

Izvor: 9to5google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:23 pm

Smile Microsoft testira dečiji mod za Edge browser

Kako bi pomogao roditeljima da zaštite svoju decu od neprimerenog sadržaja na Internetu, Microsoft je započeo testiranje Kids Mode-a u svom Edge browser-u. Ovaj mod namenjen je deci od 5 do 12 godina, a za sada je dostupan samo Edge insider testrima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Edge-kids-mode

U Kids Mode-u, korisnici neće morati da da se prebacuju na drugi (dečiji) nalog. Biće dovoljno da uđu u njega, a za izlazak će biti potrebno da se unese odgovarajuća šifra. Unutar ovog moda, roditelji će moći da definišu listu dozvoljenih sajtova, kao i da je edituju i menjaju tokom vremena. Naravno, postoje i sajtovi koje Microsoft predefinisano blokira, ali ako roditelj smatra da dete može da posećuje neki od njih, dovoljno je da ga označi kao „izuzetak“.

Kids Mode koristi Bing SafeSearch, tako da se i na ovaj način filtriraju nepoželjni sadržaji. Takođe, predviđeno je da u ovom modu deca mogu da koriste različite teme. Microsoft planira da redovno ažurira sajtove i da unapređuje ovaj mod, dodajući mu nove opcije.

Za sada nije poznato kada će Kids Mode biti dostupan svim korisnicima Edge browsera.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:25 pm

Smile Nova šansa za Essential - preuzeo ga osnivač OnePlus-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Jedan od začetnika Androida, najkorišćenijeg operativnog sistema današnjice, Andy Rubin, pre nekoliko godina je pokrenuo kompaniju Essential u nameri da sa njom proizvodi telefone koji su drugačiji od ostalih, radikalnog dizajna i zanimljivih mogućnosti. Međutim, taj plan se nije u potpunosti realizovao.

Essential je na tržište izbacio tek jedan telefon PH-1. Naslednik nikada nije ugledao svetlost dana, a pre otprilike godinu dana kompanija je i službeno bankrotirala. Ali, njeno ime, logotip i ostala imovina zainteresovali su jednog drugog igrača sa tržišta telefona. Carl Pei, suosnivač poznatog i uspešnog proizvođača telefona OnePlus, nedavno je, naime, pokrenuo još jedan sopstveni startup i nazvao ga Nothing ("Ništa").

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Ova kompanija sada je postala vlasnik Essential-a i svega što je na njegovo ime bilo registrovano u britanskoj kancelariji za intelektualno vlasništvo. Pei je nedavno potvrdio kako će Nothing proizvesti prvo svoje bežične slušalice, a potom će se usmeriti na stvaranje ekosistema za uređaje pametnog doma. Postoji mogućnost da će za se te potrebe iskoristiti brand Essential ili nekim njegovim delovima. Ali, ako su otkupili i hardverske patente koje je Rubinova kompanija imala (za što nema službene potvrde) moguće je da se Nothing upusti i u izradu telefona – nešto u čemu Pei ima dovoljno iskustva.

Juče je, pak, Nothing lansirao svoju web stranicu sa nešto više informacija. Ono što ističu kao svoju misiju jest minimalistički pristup tehnologiji, koja bi tako postupno trebala "da nestane", odnosno stopiti se sa okolinom i korisnicima.

"Umesto da povećavamo, mi smanjujemo, oduzimamo deo po deo dok ne dođemo do onog esencijalnog", kažu iz Nothing-a. U svom prvom promotivnom videu, usput rečeno, spominju i telefone i slušalice.

Najavljeno je i kako će uskoro krenuti u crowdinvesting kampanju putem platforme Crowdcube kojom bi trebali da sakupljaju novac za svoje ideje "za drugačiju tehnološku budućnost". Već sada ih podržavaju CEO Reddit-a Steve Huffman, suosnivač Twitch-a Kevin Lin i poznati YouTuber Casey Neistat, a deoničar Nothinga od marta će moći da postane svako ko im uplati barem 50 evra.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 17, 2021 6:26 pm

Smile Chrome poboljšava istovremeno otvaranje velike količine tabova

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 1

Google je započeo sa testiranjem sistema koji će poboljšati istovremeno otvaranje velikog broja tabova u Chrome browseru tokom surfovanja.

Iz tog razloga Google eksperimentiše sa različitim širinama kartica, omogućujući korisnicima da izaberu kako će se prikazivati u Chrome-u, odnosno: Shrink tabs to pinned tab width, Shrink tabs to medium width, Shrink tabs to large width i Don’t shrink tabs. Verujemo da ne trebamo da prevodimo, radi se o različitim širinama tabova.

Na primer, opcija "Don't Shrink tabs" je namenjena onima koji nemaju običaj da otvaraju više tabova, dok "pinned tab windth" prikazuje samo "favicon" ikonu ili prvih nekoliko slova naziva stranice, što je namenjeno ludacima poput nas koji imamo običaj istovremeno da otvore na stotine tabova. Kada će se nova funkcija omogućiti svim korisnicima Chrome-a za sada još nije poznato.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 2

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 35 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 35 od 35 Prethodni  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu