Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyUto Maj 07, 2024 11:11 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyPet Maj 03, 2024 7:21 pm od PatakPrvi

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 19 od 35 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 27 ... 35  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 28, 2020 5:43 pm

Smile Google traži više RAM-a za Android telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Većina današnjih pametnih telefona sa Android OS-om u srednjem i visokom segmentu poseduje 4 GBRAM memorije, ali u najnižem segmentu mogu se pronaći uređaji sa 1 GB RAM-a.

Google smatra da takvi uređaji ne mogu da pruže dostojne performanse njegovom operativnom sistemu, pa je, barem sudeći prema procurelom dokumentu "Android 11 Go edition Device Configuration Guide", odlučio da poveća hardverske zahteve za uređaje sa Android-om 10 i 11 na minimalnih 2 GB RAM-a.

Iako bi to moglo da utiče na povećanje cena uređaja u najnižem segmentu, Google ne želi da odustane od toga jer smatra da korisnici bez minimalnih 2 GB RAM-a ne mogu da uživaju u punoj blagodati onog što donosi Android pri surfovanju i korišćenju aplikacija.

Proizvođačima koji se plaše da bi im to moglo povećati cene uređaja imaće mogućnost korišćenja Android GO OS-a, koji je i zamišljen za uređaje sa manje od 1 GB RAM-a.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 28, 2020 5:46 pm

Smile Uskoro jedan WhatsApp nalog na do četiri telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Verujemo da će mnoge među vama zanimati vest koja se tiče najpopularnijeg chat servisa na svetu. WhatsApp testira opciju korišćenja jednog te istog WhatsApp profila na do četiri različita uređaja.

WhatsApp stalno testira neke nove funkcije i mogućnosti, pa ako pratite njihov beta kanal, saznate puno toga o nadolazećim funkcionalnostima.

WABetaInfo sad najavljuje testiranje funkcije koju mnogi korisnici čekaju već jako dugo,.

To je mogućnost korišćenja istog WhatsApp profila na više uređaja istovremeno. Naime, do sada je WhatsApp bio vezan isključivo za broj telefona pa ste za svaki broj morali imati zaseban WhatsApp nalog.

Beta verzija WhatsApp-a otkriva i zaseban UI koji će omogućiti dodavanje novih uređaja (do četiri), a za verifikaciju će koristiti SMS ili WhatsApp chat poruku.

Opcija još nije u funkciji, ali očekuje se da bi uskoro mogla da bude.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 28, 2020 5:49 pm

Smile  Petina ovogodišnjih investicija ide u 5G mreže

COVID-19 pandemija uticala je da se revidiraju procene vrednosti ukupnih ulaganja u IT u ovoj godini, koje su sa prethodnih 3.8 triliona dolara, sada smanjene na 3.5 triliona dolara. Međutim, investicije u 5G infrastrukturu i dalje ostaju veoma velike. Gartner procenjuje se da će do kraja 2020. godine one dostići 21.3 procenta ukupnih ulaganja u bežičnu infrastrukturu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 5g-network

Veliki porast ulaganja

To je znatno povećanje u odnosu na prošlu godinu, kada je u 5G infrastrukturu uloženo (samo) 10.4 procenta ukupnih ulaganja u tom segmentu. Očekuje se da će Kina zahvatiti najveći deo ovih investicija, prvenstveno zbog Huawei-jevih investicija u komunikacionu tehnologiju. Skoro polovina ukupnih svetskih investicija (49.4 procenta), završiće u kineskim kompanijama.

Razlog je stalni rast potražnje za brzim Internetom i boljom mobilnom povezanošću. Zbog toga svi telekomunikacioni provajderi ulažu velika sredstva da što pre osposobe 5G mreže, kako bi se što bolje pozicionirali u nadolazećoj trci za 5G tržište.

Gartner očekuje da će do 2023. godine 15 procenata provajdera imati sopstvene nezavisne 5G mreže, koje neće biti oslanjane na postojeću 4G infrastrukturu. Očekuje se i da će dostupnost tih mreža obuhvatiti 95 procenata populacije u azijsko-pacifičkom regionu, SAD-u i Japanu. Već za dve godine, može da se očekuje da će vrednost investicija u 5G premašiti investicije u 4G/LTE mreže, kao i da će tada veliki broj provajdera početi da odustaje od stare i prihvatiti novu tehnologiju i arhitekturu.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 28, 2020 5:53 pm

Smile Uključi, isključi: Microsoft saveti za Windows 10 korisnike

Svako je bar jednom u svom tehnološkom životu čuo savet poput „Restartuj“, ili „Uključi, isključi“, a kada su u pitanju problemi sa računarima, te drugim uređajima. I dok se ovakvi saveti od običnih građana očekuju, pomalo je neobično kada stignu od Microsoft-ovog tima za podršku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows10-1
Windows 10 Pro i Enterprise nedavno su počeli da dobijaju upravo ovakve savete, a nakon što su primetili probleme u okviru verzija 1903, 1909 i 2004. Windows 10 Home korisnici su ostali pošteđeni ovog problema, koji je u vezi sa bezbednošću pogođenih uređaja, te tako nisu dobili preporuke koje bi mogle da se svrstaju u kategoriju „nadrilekarstvo u računarstvu“.

Windows Defender, opet

Problem nastaje kada korisnik pokuša da otvori Windows Defender Application Guard (WDAG) ili Windows Sandbox, a manifestuje se u obliku poruke “not found“. Tako su žrtve ostajale nezaštićene, budući da mnogi ove sisteme koriste za zaštitu od napada, a posebno Windows Sandbox – izolovano okruženje u kojem se testiraju sve sumnjive aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows7

Oni koji su probleme prijavili dobili su neobičnu preporuku, budući da im se savetovalo da restartuju uređaje, što je savet koji se najčešće dobija od laika. Time je još jedan Windows 10 problem dobio duhovit zaplet, a u procesu koji uopšte nije smešan.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 28, 2020 5:57 pm

Smile Porobljavanje ranjivih sistema: Novi način za ilegalno rudarenje kriptovaluta

Nova mreža botova širi se ranjivim sistemima, a uz pomoć metoda koje uključuju EternalBlue ranjivost za Windows Server Message Block (SMB) protokol. Cilj napada je da se rudare kriptovalute, te zloupotrebe pogođeni uređaji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Monero

Napadači osvojene sisteme koriste za rudarenje Monero kriptovalute, a cilj je da se porobi što više sistema kako bi se ubrzalo uvećavanje profita. Novi botnet sistem dobio je ime Prometei i utvrđeno je da je aktivan još od marta. Napadi se zasnivaju na kompleksnim kampanjama i višemodularnom malveru, a da bi došli do ranjivih uređaja napadači kombinuju living-off-the-land binaries (LoLBins) kao što su PsExec i WMI, SMB ranjivosti, te ukradeni podaci žrtava. Tako Prometei napadi sadrže više od 15 komponenti, a svima upravlja glavni modul koji enkriptuje podatke da bi ih nakon toga poslao na command and control (C2) server.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Monero

Malver se deli na dve osnovne kategorije – onu koja se fokusira na rudarenje, te na pogođene uređaje instalira miner modul, te onu koja dobija pristup sistemima koristeći SMB i RDP. Zbog toga se Prometei razlikuje od ostalih napada čiji je cilj rudarenje kriptovaluta, a malver za sada cilja žrtve iz Sjedinjenih Američkih Država, Brazila, Pakistana, Kine, Meksika i Čilea. Od početka napada sistem je zaradio manje od pet hiljada dolara – oko 1.250 dolara mesečno, a očekuje se da se te cifre uvećaju, najpre zbog toga što se pretpostavlja da su iza napada profesionalni developeri, najverovatnije iz istočne Evrope.

Izvor: Bleeping Computer
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 29, 2020 5:33 pm

Smile Garmin već peti dan žrtva velikog ransomware napada

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 E7fa2534ff0ca628186a80427405d0a2

Kompanija Garmin, koja je poznata po kreiranju fitnes satova i GPS uređaja, već nekoliko dana ima problema sa svojim sajtom i globalnim call centrima, nakon što je pretrpela ransomeware napad koji je doveo do toga da podaci kompanije budu zaključani.

Garmin je na svom sajtu i Twitteru objavio izvinjenje korisnicima, a najavljeno je da će tokom vikenda biti odrađeno ažuriranje kao bi se sprečile teže posledice napada.

Ransomware napad je ostavio teže posledice na Garmin Connect - servis koji omogućava korisnicima da sinhronizuju svoje aktivnosti trčanja, plivanja i vožnje bicikla sa aplikacijom za telefon, kako bi se pratile ostvarene performanse.

Za sada nije poznato da li je napad doveo do kompromitovanja korisničkih podataka, navodi se u izveštajima medija. Pored pomenutih servisa, nije radio ni flyGarmin - veb servis koji podržava kompanijinu opremu za navigaciju aviona.

Izveštaji navode da je u pitanju napad WastedLocker ransomware tipa, koji od žrtava traže otkup u Bitcoinu kako bi se "oslobodio" zaključani sadržaj.

Garmin je preko svojih društvenih mreže korisnike obavestio i savetovao o tome kako da sačuvaju svoje podatke.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 29, 2020 5:36 pm

Smile Sledeći Windows 10 update mogao bi da donese velike promene

Sledeće Windows 10 ažuriranje – 20H2, koje će do korisnika stići pre kraja 2020. godine, trebalo je da bude tek osnovni update, te se očekivalo isto ono što se dogodilo u drugoj polovini 2019. godine – sitne izmene i bezbednosne zakrpe. Izgleda da će stvari ipak biti malo drugačije, pa će umesto sitnica korisnike iznenaditi veće izmene.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows1

Više novotarija nego što se mislilo

Microsoft je nedavno objavio i preview verziju Windows 10 (20H2) ažuriranja, te je mogao da se vidi novi Start meni – samo jedna od krupnijih promena. Build 19042.421 je tako stigao i do beta testera, pa su pojedini tako već iskusili novu live tiles verziju, te druge nove funkcije. Start meni će se ipak najviše razlikovati po dizajnu, pa će korisnici moći da se igraju bojama.

Druga krupna promena u vezi je sa time kako funkcioniše Alt-Tabbing u Microsoft Edge-u, pa će korisnici svaki otvoreni tab moći da tretiraju kao odvojeni element, što će doprineti preglednosti, ali samo pod uslovom da korisnik ne otvori preveliki broj tabova. Pored toga će svi web-sajtovi koji su pinovani na taskbar u okviru Edge-a kada se na njih klikne prikazivati aktivne tabove koji su u vezi sa njima, tako da će korisnik lako moći da ustanovi šta ga je interesovalo u vezi sa nekom web lokacijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows

Eksperti već spekulišu o tome da bi ovaj potez mogao da znači da nas na proleće 2021. čeka Windows 10X i da su nove promene samo mali korak ka novoj verziji operativnog sistema.

Izvor: Tech Radar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 29, 2020 5:45 pm

Smile YouTube će objaviti 100 besplatnih filmova i serija za decu

U vreme kada mnogo ljudi radi od kuće, a deca više ne idu u vrtiće i škole, postaje problem kako uskladiti radne obaveze i roditeljstvo. Kako bi pomogao zaposlenim roditeljima, koji nemaju nikoga ko bi im pričuvao decu dok rade od kuće, YouTube je odlučio da do kraja avgusta objavi više od 100 dugometražnih i kratkometražnih filmova i serija namenjenih deci, koji će biti potpuno besplatni za gledanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Youtube-kids

Sadržaji za najmlađe

To će biti deo YouTube Kids platforme, a novi sadržaji će biti postavljeni u „After School“ odeljku. U ubraćanju tim povodom, Don Anderson, YouTube Head of Family & Learning Partnership, objavio je da će u pitanju biti filmovi i serije u visokom kvalitetu, koji će omogućiti deci da besplatno pogledaju kvalitetne zabavne sadržaje.

Među odabranim sadržajima naći će se Tayo the Little Bus, Baby Shark and Pinkfong, The Wiggles, Masha and the Bear, Oggy & the Cockroaches and Paddington, kao i Hair Love (dobitnik oskara za najbolji animirani kratki film). Pored toga, na raspolaganju će biti i zabavni edukativni sadržaji, kao što je Sesame Stret Elmo’s World New, ali i veliki broj novih filmova i serija za decu.

Novi besplatni sadržaji objavljivaće se svakog ponedeljka, sve do 31. avgusta.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 30, 2020 5:45 pm

Smile Twitter-ovi saradnici špijunirali poznate korisnike te društvene mreže

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Još se nisu potpuno stišale reakcije na veliko hakovanje naloga poznatih i slavnih korisnika Twitter-a sa milionima pratilaca, a već se saznalo za još jedan, nešto stariji, bezbednosni propust unutar ove društvene mreže. Kako saznaje Bloomberg, desetine Twitter-ovih zaposlenih i onih koji su radili za njihove partnere-podizvođače, imali su pristup internim alatima za rešavanje korisničkih problema, a koje su često iskorišćavali na sumnjive načine.

Saznalo se tako, na primer, da su između 2015. i 2018. godine Twitter-ovi radnici kršili kompanijska pravila i uspevali da dođu do određenih privatnih podataka prominentnih korisnika, kao što je, na primer, planetarno popularna pevačica Beyoncé. Zaigrani zaposleni shvatili su da mogu da kreiraju lažne "tickete" poslate prema korisničkoj podršci, i potom da dobiju podatke poput e-mail adresa, IP adresa i lokacije korisnika – što je svakako zadiranje u njihovu privatnost.

Bloomberg piše kako su neki čak imali i međusobno "takmičenje" u tome ko će uspeti da dobije više podataka o slavnim korisnicima. U ovome se oslanja na priče bivših zaposlenih Twitter-a. Iz kompanije nisu službeno hteli da komentarišu ove navode, već su poručili kako se interno strogo drže pravila o privatnosti i da svako ovakvo "njuškanje" po korisničkim računima rezultuje trenutnim otkazom.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 30, 2020 5:48 pm

Smile Korisnici Apple-ovih uređaja sumnjaju da ih Instagram špijunira

Brojni ljudi širom sveta koji su skinuli razvojnu verziju Apple-ovog iOS-a 14 primetili su neočekivane promene na njihovom uređaju. Instagram pristupa njihovim kamerama čak i kada je ona ugašena.

Korisnici su sve češće počeli da primećuju da zelena tačkica, koja prikazuje da je kamera u funkciji, svetli dok korisnici provode vreme na Instagram-u, bez obzira da li slikaju ili ne.

Portparol Facebook-a za Business Insider rekao je da je u pitanju greška koju zaposleni pokušavaju da reše i dodao da sama činjenica da je zelena tačkica zasvetlela ne znači nužno da je Instagram zaista pristupio njihovoj kameri.

Istovremeno, upitan za komentar, portparol Apple-a istakao je da se korisnicima prikazuje snimanje svaki put kada neka aplikacija koristi mikrofon ili kameru.

Ali, i ranije je nadogradnjom iOS-a ispravljana greška na Facebook-u, stoga ovo nije prvi ovakav slučaj.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 30, 2020 5:52 pm

Smile Google ukinuo još 19 opasnih Android aplikacija

Google se već neko vreme bori sa malicioznim Android aplikacijama, pa je nedavno ukinuo još devetnaest koje su našle put do Play Store-a, te do miliona korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Android

U pitanju su veoma popularne aplikacije, sa velikim brojem preuzimanja, pa se žrtve broje u milionima. U pitanju je opasan adware koji je svoje kampanje mogao da pokreće bilo da je inficirana aplikacija pokrenuta ili ne, te da pogođene uređaje preplavi neželjenim reklamama. Neke od aplikacija imaju sposobnost i da se sakriju kada dospeju na telefon žrtve, te nestanu odmah nakon preuzimanja. Ovaj trik je sve popularniji među napadačima, a zbog toga što otežava da se maliciozne aplikacije ukone na vreme.

Uklonjene aplikacije nisu funkcionisale kao što je obećavano u opisu, a preuzete su više od 3,5 miliona puta:

Auto Picture Cut: 100,000+ preuzimanja

Color Call Flash: 50,000+

Square Photo Blur: 500,000+

Square Blur Photo: 500,000+

Magic Call Flash: 50,000+

Easy Blur: 100,000+

Image Blur: 100,000+

Auto Photo Blur: 100,000+

Photo Blur: 500,000+

Photo Blur Master: 100,000+

Super Call Screen: 100,000+

Square Blur Master: 100,000+

Square Blur: 50,000+

Smart Blur Photo: 500,000+

Smart Photo Blur: 500,000+

Super Call Flash: 100,000+

Smart Call Flash: 50,000+

Blur Photo Editor: 5,000+

Blur Image: 10,000+

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Android-robot-sign

Google je aplikacije uklonio iz prodavnice, ali se napominje da je ključno da ih korisnici obrišu sa svojih uređaja.

Izvor: Daily Record
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 30, 2020 5:54 pm

Smile Adobe Photoshop dobio unapređenja za iPad uređaje

Najpopularniji softver na svetu za grafičku obradu – Adobe Photoshop, ovih dana dobio je značajna unapređenja kada je u pitanju njihova verzija za iPad uređaje. Dodato je unapređenje kada je u pitanju pročišćavanje ivica fotografija, ili rezanje predmeta sa složenim ivicama, poput ljudi sa kovržavom kosom, cvetne latice, životinje sa dugim krznom i slično.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Adobe-creative-cloud-1web

Refine Edge za iPad totalni pogodak

Nova opcija i alat će značajno olakšati manipulaciju pozadine fotografije uz pomoć Apple olovke ili vaših prstiju. Adobe je prilagodio korisnički interfejs za iPad, ali ova funkcija radi baš onako kao i na računarima. Poboljšanje i funkcija Refine Edge biće na raspolaganju korisnicima prilikom sledećeg ažuriranja.

Kompanija je isprva objavila da donosi Refine Edge za iPad krajem prošle godine, kada su i otkrili na koji način planiraju da poboljšaju Photoshop za ove uređaje. Korisnici nisu zadovoljni ograničenim funkcijama na iPad uređjajima, i tražili su da imaju sve opcije koje nudi i Photoshop za PC. Od tada je Adobe dodao više od 5 funkcija i alata za kvalitetniji rad.

Uz novu opciju, Adobe Photoshop će imati i gestikulaciju prstima kada je u pitanju rotacija fotografije, za 0, 90, 180, 270 stepeni, a sama opcija biće na raspolaganju korisnicima takođe prilikom sledećeg ažuriranja. Izgleda da je Adobe ozbiljno rešio da svoj najpopularniji softver prilagodi Apple korisnicima i da ih ispoštuje njihove zahteve.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 31, 2020 6:22 pm

Smile Google lansirao Google One mobilnu aplikaciju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Pre dve godine Google je pokrenuo svoju Google One članarinu, koja je nudila različite planove skladištenja podataka, mogućnost deljena prostora sa članovima porodice, pogodnostima za članove unutar Google Play-a, live podrškom i slično. Pored toga, pokrenut je i automatski backup podataka i kreiranje bezbednosnih kopija za sve korisnike Android uređaja.

Zbog toga, da bi neke pogodnosti omogućili što većem broju korisnika, lansirali su Google One aplikaciju i omogućili potpuno besplatno kreiranje bezbednosne kopije celog telefona, a dodali su i novi alat za upravljanje prostorom. Tako na jednostavan način možete napraviti backup celog telefona, srediti i očistiti datoteke unutar Google Photos-a, Google Drive-a i Gmail-a.

Google One je već dostupan u Google Play prodavnici za sve Android korisnike, dok za iOS platformu stiže uskoro.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.subscriptions.red&hl=en

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 31, 2020 6:26 pm

Smile Python je i dalje najpopularniji programski jezik

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Časopis američkog Instituta inženjera iz područja elektronike, IEEE Spectrum, objavio je svoju top listu najpopularnijih programakih jezika u svetu za 2020. godinu. Na njoj se nalazi preko 50 programskih jezika korišćenih za razvoj weba, poslovnih i mobilnih aplikacija te embedded sistema, a tablica omogućava pregled najpopularnijih jezika prema kategorijama i nameni.

Gledano u ukupnom poretku, programski jezik Python nalazi se na prvom mestu lestvice sa maksimalnim indeksom popularnosti od 100. Slede ga Java, C, C++ i JavaScript, koji, s Pythonom na čelu, zauzimaju prvih pet mesta ove lestvice. U top 10 nalaze se još R, Arduino (iako nije reč o programskom jeziku već o platformi mikroračunare), Go, Swift i Matlab.

Zanimljivo, na ovoj se ljestvici, iako na 43. mestu, našao i 60 godina stari programski jezik COBOL. On je iznenada postao popularan usred pandemije koronavirusa. Ona je dovela do rasta nezaposlenosti u SAD-u, a kako su tamošnji sistemi za praćenje statistike nezaposlenih izrađeni na njemu, ponovno se pojavila potreba za programerima koji znaju da ga koriste.

Ako vam je potrebna odluka kojim se programskim jezikom želite baviti ili koji želite početi da učite, punu interaktivnu tablicu popularnosti po svim kategorijama možete potražiti ovde. Dobro je znati da je ona nastala kao kompilacija iz nekoliko izvora: CareerBuilder, GitHub, Google, Hacker News, IEEE, Reddit, Stack Overflow i Twitter, na kojima su analizirani trendovi pretraživanja i objava o pojedinom programskom jeziku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 31, 2020 6:29 pm

Smile Facebook pokrenuo nezavisni program za proveru informacija u Srbiji

https://pcpress.rs/facebook-pokrenuo-nezavisni-program-za-proveru-informacija-u-srbiji/

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 31, 2020 6:34 pm

Smile Instagram i TikTok: Borba za influensere

Instagram sprema izazov za TikTok, a u obliku aplikacije Reels koja je već lansirana u pojedinim oblastima, a kako bi se povratili kreatori sadržaja koji uvek biraju ono što je novo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Reels

U toj borbi Instagram korisnike mami većim sumama novca, pa se tvrdi da je za kreatore sadržaja izdvojeno nekoliko stotina hiljada dolara. Sredstva su namenjena onim korisnicima koji su spremni da stvaraju originalne sadržaje za Reels, a tu su i nagrade za one koji sadržaje dele na svim platformama, pod uslovom da nova Instagram aplikacija bude prva destinacija.



Eksperti ističu da je ovo povoljan trenutak za lansiranje nove aplikacije, a zbog toga što je pažnja korisnika još više usmerena na nove ponude, a zbog karantina i nedostatka događaja u stvarnom svetu. Pored toga, važno je i to što su američke vlasti već počele da razmatraju banovanje TikTok aplikacije, a zbog nesuglasica sa Kinom, te bi u tom slučaju nova aplikacija mogla da osvoji sve one koji budu ostali bez platforme koja je brzo postala popularna.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 31, 2020 6:48 pm

Smile Chrome autofill: Bezbednije i sigurnije unošenje lozinki

Google je nedavno najavio novo ažuriranje za Chrome, a u pitanju je funkcija zahvaljujući kojoj korisnici mogu da u formulare automatsku unose sačuvane lozinke i podatke o kreditnim karticama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Otisak

U pitanju je proces koji donosi i dodatne slojeve sigurnosti, te zahteva biometrijsku autentifikaciju da bi se otvorila polja za unošenje osetljivih podataka. Tako će korisnici, nakon što učitaju otisak prsta, moći da brzo i lako unesu sačuvane podatke, što ih oslobađa konstantnog unošenja nizova brojeva i slova. Novo ažuriranje je osmišljeno tako da online transakcije učini još bezbednijim, pa otisak prsta sprečava da se kupovine obavljaju bez znanja i saglasnosti korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Otisak2

Na ovaj način lozinke mogu da budu još kompleksnije, samim tim i bezbednije, budući da korisnici nisu prinuđeni da ih pamte. Lozinke su na ovaj način zaštićene i od phishing prevara, budući da je mala verovatnoća da će ih softver uneti na neki kompromitovani sajt, jer se razlikuje od čoveka koji to čini tako lako.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 01, 2020 6:08 pm

Smile Microsoft Defender: CCleaner kao nepoželjna aplikacija

CCleaner, besplatni softver za optimizaciju i čišćenje sistema za PC i Android, postao je nepoželjan u okviru Windows 10 operativnog sistema, te ga Microsoft Defender prepoznaje kao softver od kojeg bi trebalo odustati.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Cleaner

Potencijalno nepoželjne aplikacije su one u kojima antivirus program ne pronađe ništa maliciozno, ali ih ipak obeleži kao softver koji se ponaša nepredvidivo, te utiče na iskustvo korisnika. To znači da ovakvi softveri često instaliraju dodatke – poput dodataka za internet pretraživač, koji ne škode uređajima, ali iritiraju one koji ne vole da se na njihovim računarima bilo šta dešava bez njihove dozvole. Tako Defender CCleaner sada svrstava upravo u ovu kategoriju, te se ističe da neke besplatne verzije ovog softvera stižu sa uvezanim aplikacijama, uključujući i one koje nisu ni u kakvoj vezi sa ovom aplikacijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows-10

To ne znači da povezane aplikacije nisu legitimne, ali utiču na to da se CCleaner ponaša drugačije od očekivanog, što utiče na korisničko iskustvo. Među povezanim ponudama našli u se i Avast Free Antivirus, te AVG Antivirus Free, koji se često nađu među dodatnim ponudama prilikom instaliranja nekog softvera, a većina korisnika ne želi dodatni antivirus program.

Izvor: Tech Radar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 01, 2020 6:17 pm

Smile Trump najavio zabranu TikToka. Microsoft se spominje kao potencijalni kupac za 100 milijardi dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 TikTok-logo

U potezu koji bi bio bez presedana u SAD-u, američki predsjednik Donald Trump najavio je da bi već tijekom današnjeg dana mogao potpisati izvršnu uredbu za zabranu popularne TikTok aplikacije u SAD-u.

TikTok je u prvoj polovici 2020. godine bio aplikacija s najviše preuzimanje u SAD-u i ima korisničku bazu od oko 800 milijuna korisnika na globalnoj razini, s velikim postotkom korisnika koji spadaju u takozvanu “Z” generaciju (rođeni između 1997. i 2012. godine). Koncept TikTok društvene mreže su kratka videa koje objavljuju korisnici, a najpopularnija značajka je “For you page (FYP)” koja korisnicima servira uratke od autora na koje nisu preplaćeni. Uspjeh TikToka leži u tome što ima odličan algoritam za prepoznavanje kakva videa se sviđaju korisniku, a kreatorima omogućuje da lako dospijevaju u svojim prvim objavama na FYP, čime ih motivira za daljnju izradu sadržaja.

Ono što je sporno u tome, osim izazivanja ovisnosti stalnim poticanjem mozga na izlučivanje dopamina (“hormon užitka”) što rade i druge društvene mreže, ali ne toliko uspješno, jest prikupljanje podataka o korisniku koje vriši aplikacija kako bi servirala upravo video koji želite pogledati. Ovo samo po sebi američkim vlastima ne bi bilo sporno da je TikTok u vlasništvu američke tvrtke, no vlasnik TikToka je kineski ByteDance i postoji opravdana sumnja da Kina može imati pristup osobnim informacijama američkih građana.

Posljednjih dana pojavile su i informacija da TikTok namjerava svoje sjedište preseliti u neku europsku zemlju, a jučer se intenzivirala glasina da je Microsoft zainteresiran za kupnju TikToka u iznosu koji bi mogao dosegnuti 100 milijardi dolara. Američki predsjednik Donald Trump nije uvjeren u tu akviziju, a osobno mi se čini da Microsoft to neće učiniti gledajući odluke koje je do sada donosio CEO Microsofta Satya Nadella, koje su se pokazale izvrsnima. Preuzimanje TikToka samo će na Microsoft staviti metu raznih regulatora koji danas opravdano ciljaju na Facebook, Apple, Google i Amazon zbog svoji monopolističkih poteza i korištenja osobnih podataka korisnika. Microsoftu to u ovom trenutku nije potrebno.

Isto tako treba spomenuti da bi ovakav potez nastavio eskalaciju američko-kineskog, sada već, tehnološko-trgovačkog rata. Nije poznato kako bi se provela ovakva zabrana jer bi bilo prvi puta da SAD zabranjuje jednu društvenu mrežu. Postoji opcija da poput Indije pružatelji internetskih usluga blokiraju pristup TikTok serverima, a moguće je da ByteDance bude stavljen na “listu entiteta”, što bi vjerojatno vodilo ka tome da bi Google i Apple morali aplikaciju ukloniti iz svojih trgovina.

Osobno mi je zbog samog netransparentnog prikupljanja i obrade osobnih podataka te zdravstvenog utjecaja na korisnike, odluka o zabrani ili nekakvom monitoringu nad TikTokom opravdana, ali ista pravila bi trebalo primjeniti i na ostale društvene mreže i tvrtke, prvenstveno Facebook i Google, čije su usluge u mnogim zemljama zabranjene iz istih razloga koje navodi SAD za zabranu TikToka. Europska Unija za sada ide principom kažnjavanja internetskih tvrtki i postroživanju zakona o korištenju osobnih podataka (GDPR) što je dobar smjer, ali pitanje je hoće li to biti dovoljno u kontekstu sve većeg tehnološkog rata “Istoka” i “Zapada”.

via: 1, 2, 3
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 01, 2020 6:21 pm

Smile Facebook sada nudi zvanične video spotove i premijerni novi sadržaj

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 0cdbceea58c3e3d03ddb99045718a5ad

Facebook je objavio da počinje sa objavom licenciranih zvaničnih video spotova na svojoj platformi u SAD, nakon testiranja u Indiji i Tajlandu. Od ovog vikenda, korisnici će početi da viđaju sadržaj muzičara i bendova iz različitih žanrova, a moći će da ih otkrivaju i dele poput standardnih objava. Pored toga, korisnici će moći da prate omiljene muzičare i da prate njihov rad sa nove destinacije.

Pored objave muzičkih video spotova, Facebook će funkcionisati i kao globalna platforma za objavu premijernog sadržaja muzičara kao što su J. Balvin, Karol G, Sebastian Yatra, Alejandro Fernandez, Calibre 50 i drugi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Fb2_15

Facebook je sklopio sporazum sa renomiranim muzičkim kućama, kao što su Sony Music Group, Universal Music Group, Warner Music Group, Merlin, BMG i Kobalt. Video spotovi ovih brendova će moći da se otkrivaju u News Feed-u.

Na kraju, Facebook najavljuje novo mesto u Facebook Watch-u, gde korisnici mogu da otkrivaju muziku zasnovano na žanru, muzičaru, temi, raspoloženju i drugim parametrima.

Izvor: PocketNow
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 02, 2020 5:48 pm

Smile Zbog hakovanja Twitter-a uhapšen 17-godišnjak

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Ovoga petka na Floridi u mestu Tampa uhapšen je 17-godišnji Graham Ivan Clark, internet nadimka Kirk, za kojeg policija osnovano sumnja da je pristupao računarima i internim sistemima Twitter-a bez ovlašćenja. Drugim rečima, on je bio mozak operacije kojom su, socijalnim inženjeringom i ciljanim telefonskim i e-mail phishingom, kompromitovani zaposleni Twitter-a da bi se preko njihovih računa pristupilo alatima za administraciju.

To je rezultovalo pokušajem hakovanja 130 korisnika Twitter-a, odreda poznatih i slavnih osoba sa milionima pratilaca. S 45 računa poslate su prevarantske poruke (na temelju kojih su hakeri i ponešto zaradili na bitcoinima), u 36 inboxa je provaljeno, a za 7 korisnika potvrđeno je i da su preuzeti istorijski podaci.

Osim Clarka, optužnice su zaradili i Mason Sheppard nadimka "Chaewon" iz Ujedinjenog Kraljevstva i Nima Fazeli nadimka "Rolex" sa Floride. Oni su pod sumnjom da su bili suučesnici u najvećem uspešnom hakerskom napadu na Twitter ikada.

U istrazi su ulestvovali istražitelji FBI-a, koji su uz pomoć Coinbasea i američke poreske uprave uspeli dobiti određene podatke o bitcoin walletima koje su napadači koristili za prevaru. Analizom tih podataka došli su i do e-mailova i IP adresa, a potom i do identiteta ovih trojice osumnjičenih.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 02, 2020 5:52 pm

Smile Gotovo 30 godina stari Mac OS sada radi i u Windows-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Felix Rieseberg, isti onaj developer koji je pre dve godine preradio Windows 95 tako da radi u obliku Electron aplikacije (univerzalnog oblika koji radi na Windows-u, Mac-u ili Linux-u), sada se prihvatio još jednog sličnog zadatka. U programsko okruženje Electron sada je prebacio ceo sistem koji je pokretao Apple-ove računare Macintosh Quadra iz 1991. godine, te pripadajući Mac OS 8.1, zajedno sa tada dostupnim igrama i aplikacijama.

Ceo ovaj emulator Macintosh-a Quadra 900 napisan je u JavaScriptu, a dostupan je i na GitHub-u.

Ljubitelji retro tehnologije će u ovom paketu, osim operativnog sistema sa početka devedesetih, pronaći i softver koji je Rieseberg "pokupio" sa Apple-ovog demo CD-a s konferencije MacWorld iz 1997. godine. Dostupni će im biti originalni Oregon Trail, Duke Nukem 3D, Civilization II, Alley 19 Bowling, Damage Incorporated i Dungeons & Dragons.

Za one manje sklone igranju unutar prastarog Mac OS-a nalaze se i predinstalirane "ozbiljne" aplikacije kao što su Netscape, Photoshop 3, Premiere 4 i Illustrator 5.5 – sve odreda verzije kakve su korišćene devedesetih godina prošlog veka.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 02, 2020 5:56 pm

Smile Microsoft gasi Cortana iOS i Android aplikacije

Kako stoje stvari, Cortana, Microsoft-ov digitalni AI asistent izgleda da ide u penziju. Ranije je ova kompanija objavila da će ukloniti AI asistenta iz svoje Android launcher aplikacije, a sada su objavljene i dodatne informacije koje ukazuju na takav ishod.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Invoke

Ipak, promene se neće desiti preko noći. Microsoft će 7. septembra ove godine ugasiti podršku za Cortana dodatke drugih proizvođača. Početkom 2021. godine, planirano je gašenje Cortana aplikacije na iOS i Android operativnim sistemima, kao i sadašnje funkcionalnosti na Surface Headphones slušalicama. A u prvoj polovini sledeće godine, biće onemogućen pristup ovom asistentu i sa Harman Kardon Invoke zvučnicima.

Upravo plan da se ukine Cortana za Invoke zvučnike predstavlja najveću glavobolju za Microsoft. Očekuje se da će to (s pravom) izazvati veliko negodovanje među korisnicima ovih zvučnika, jer je digitalni asistent verovatno bio jedan od značajnijih razloga da se odluče upravo za taj model. Kompanija planira da na svim tim zvučnicima automatski instalira novi update firmware-a, koji će ih pretvoriti u bluetooth zvučnike.

Kao obeštećenje, vlasnici Invoke zvučnika dobiće od Microsoft-a poklon karticu sa iznosom od 50 dolara. Takođe, vlasnici Surface Headphones-a, dobiće poklon karticu u iznosu od 25 dolara.

Ipak, Microsoft najavljuje da Cortana neće potpuno nestati. Ona će biti implementirana u poslovne aplikacije kao što su Outlook i Teams. Drugim rečima, nakon neuspeha na tržištu kod krajnjih korisnika, Microsoft traži novu nišu u kojoj neće imati konkurenciju Google Assistant-a i Alexa-e.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 03, 2020 6:06 pm

Smile Netflix dobija mogućnost ubrzavanja i usporavanja videa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Popularna platforma za streamovanje video sadržaja Netflix radi na novoj, po mnogima dugo očekivanoj opciji. Radi se o opciji koja omogućava kontrolu reprodukcije sadržaja u početku na Android uređajima, a posle na većini drugih platformi na kojima je Netflix dostupan.

Na Android mobilnim uređajima Netflix će omogućavati streamovanje sadržaja sa normalnim brzinama, ali i u 0.5x i 0.75x za usporeno pregledavanje ili 1.25x odnosno 1.5x za brže pregledavanje sadržaja. Iste opcije biće biti dostupne i korisnicima koji su preuzeli sadržaj za izvanmrežno gledanje.

Treba naglasiti da korisnici moraju da potvrde da žele da koriste ove opcije za svaki pojedinačni video sadržaj koji žele da gledaju. Netflix-ov tim je od prvih najava opcije u drugoj polovini prošle godine radio u otežanim uslovima s obzirom na žestoko protivljenje kreatora sadržaja na njeno postojanje, ali i zabrinutosti što se tiče njenog uvođenja u samom Netflix-u.

Pri izradi opcije pazilo se da kvalitet sadržaja ne bude narušen, što uključuje i automatsko ispravljanje visine zvuka pri sporijoj ili bržoj reprodukciji sadržaja.

Opcija je naišla i na određene pohvale, američkog udruženja gluvih pohvalile su mogućnost usporavanja sadržaja radi lakšeg praćenja sadržaja pomoću titlova, dok su mogućnost ubrzavanja sadržaja pohvalila američka udruženja slepih osoba s obzirom da mnoge slepe osobe imaju naviku da brže prate sadržaj u odnosu na osobe koje nemaju problema sa vidom.

U međuvremenu, u Netflix-u će pratiti ovakve reakcije bilo da one pristižu od korisnika ili od samih kreatora sadržaja. Nakon Android uređaja kreće testiranje opcije na iOS uređajima i u web verziji Netflix-a (nije planirano uvođenje opcije u verziji aplikacije za pametne televizore).

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 03, 2020 6:10 pm

Smile Facebook ozbiljno zaradio uprkos bojkotu

Iako se činilo u trenutku da polako svi napuštaju Facebook, brod koji tone, finansijski izveštaji pokazuju da je situacija daleko od toga. Ne samo da je Facebook u poslednjem kvartalu prihodovao, nego je prihodovao sa ogromnom zaradom koja mu omogućuje dalji razvoj i napredak.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Facebook-music-1

Čak 18,3 milijardi dolara prihoda od oglasa

Bojkot oglašavanja na društvenoj mreži Facebook je u trenutku bio toliko jak, da su svi pomislili kako će Facebook propasti bez njihove pomoći i novca. Međutim, u prijavljenoj zaradi za drugi kvartal 2020. godine, rezultati potvrđuju da je ova društvena mreža više nego sposobna da neutrališe finansijski uticaj više od 1,000 oglašivača koji su privremeno odustali od reklamiranja.

Kompanija je za drugo tromesečje zaradila više od 18,3 milijardi dolara, što je za 10% više u odnosu na prošlu godinu. U izjavi za javnost, ova kompanija je dalje napomenula da je prihod porastao 10% tokom prve tri nedelje jula, tako da se rast očekuje i tokom avgusta, ali i za ceo treći kvartal. Mark Zuckerberg je rekao da su govor mržnje i dezinformacije samo mali deo sadržaja na Facebooku, i da oni od toga ne profitiraju.

Što se tiče broja korisnika, Facebook i tu pokazuje značajan trend rasta, povećan je broj dnevno aktivnih korisnika na 1,79 milijardi, što je za 12% više u odnosu na 2019. godinu. Izgleda da je Facebook ostao samouveren vladar na tronu društvenih mreža, i samo još više učvrstio svoju poziciju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 19 od 35 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 27 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu