Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 26 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 26 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyJuče u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptyČet Apr 25, 2024 8:18 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 1 od 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 19, 2019 7:24 pm

Smile Huawei Facing Emotions aplikacija za osobe sa oštećenim vidom

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) E377529d66c155dc0fa523c304955d07

Saopštenje za javnost

Da li ste se ikada zapitali čemu služe zvučni semafori, neravnine na uličnim prelazima ili ispred ulaza u zgrade? Reč je o upozorenju za osobe sa oštećenim vidom koje ukazuje na moguću opasnost i predstavlja jedan od načina na koji slabovidim osobama olakšava da se kreću slobodnodnije i bezbednije.

Inovacije

Slepe i slabovide osobe su izuzetno zainteresovane za tehnološke inovacije kod proizvoda i rešenja koja utiču na kvalitet život i omogućavaju veću samostalnost. Tehnologija u ovoj oblasti ima za cilj povećanje nivoa samostalnosti svih osoba sa invaliditetom, uključujući i slepe. Čitači sadržaja na ekranu i displej sa Brajevim pismom su neki od primera inovacija "trećeg oka" za vizuelnu ispomoć, koje su mogu naći na mobilnim telefonima. Razne aplikacije i funkcije, poput nedavno predstavljene aplikacije Facing Emotions kompanije HUAWEI, su dostupne za korišćenje u zatvorenom i na otvorenom prostoru. One olakšavaju kretanje i unapređuju međuljudsku interakciju slepih osoba.

Emotivni izazov

Pomislite samo koliko su pametni telefoni olakšali naše živote. To još više važi za slepe i slabovide korisnike kojima su mobilni telefoni i aplikacije za navigaciju postali lični vodiči. Pojavljuju se razni novi projekti sa ciljem da odgovore na potrebe slepih i slabovidih kupaca. Proizvođači hardvera, inženjeri i programeri konstatno ulažu veliki trud da pomognu slepim osobama, stvarajući inovativne proizvode, kao što je Brajev tablet na kome rade studenti sa univerziteta MIT. Kompanija HUAWEI je takođe odlučila da pruži podršku slepim osobama kroz razvoj aplikacije za potpunije prepoznavanje emocija.

"To što sam slepa me nije sprečilo da se popnem na Himalaje, ali imam problem jer ne mogu da prepoznam tuđe emocije", kaže junakinja najnovije HUAWEI kampanje, 25-godišnja Marijana iz Stokholma, koja je izgubila vid sa 10 godina. I nije jedina, mnoge slepe osobe imaju isti problem. Iako im je sada lakše da komuniciraju i da se kreću, neki askpekti života su im još uvek nepristupačni, neke stvari im prosto izmiču.

Aplikacija Facing Emotions kompanije Huawei dokazuje da tehnologija služi ljudima. Do sada nevedene mogućnosti pametnog telefona HUAWEI Mate 20 Pro su inspirisale njegove stvaraoce da iskoriste svu snagu njegove veštačke inteligencije zarad unapređivanja kvaliteta života ljudi. To je dovelo do ideje o aplikaciji Facing Emotions, aplikaciji koja skenira lice osobe radi identifikacije emocija i izražava ih kroz zvuk, čime se osobama sa oštećenim vidom pruža jedan potpuno novi vid iskustva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Huawei2_139

Veštačka inteligencija prepoznaje emocije

HUAWEI Mate 20 Pro je opremljen sistemom veštačke inteligencije koji aplikaciji Facing Emotions omogućava da prepozna emocije na licu neke osobe. Korisniku je dovoljno da samo uperi zadnju stranu telefona ka svom sagovorniku, a aplikacija zatim prepoznaje njegove ili njene emocije i korisnika obaveštava da li je reč o sreći, ljutnji, gađenju, ili je sagovornik možda tužan, iznenađen, u strahu ili oseća prezir. Svaka emocija se manifestuje kroz poseban izraz lica koji je veštačka inteligencija naučila da prepozna. Ona potom taj izraz povezuje sa jednom od 7 osnovnih emocija i pušta odgovarjući, unapred određeni zvuk – specijalno stvoren za tu emociju.

Ovaj komplikovani proces je moguć jedino zahvaljujući odličnim performansama telefona HUAWEI Mate 20 Pro. Ovaj telefon je opremljen prvim dvostrukim čipsetom veštačke inteligencije, Kirin 980, koju mu pruža odgromnu računarsku snagu. Pored toga, integralni deo procesora, dvostruka NPU jeidnica može da prepozna i do 4500 slika u minutu.

Izvan granica kreativnosti

Mogućnosti telefona HUAWEI Mate 20 Pro su impresivne, ali stvaranje aplikacije Facing Emotions je zahtevalo kreativno razmišljanje i poseban pristup. HUAWEI je konsultovao eksperte, odnosno slepe osobe koji bi koristile aplikaciju, i uzeo u razmatranje njihove specifične potrebe. Od samog početka, ovaj projekat je razvijan kroz blisku saradnju udruženjima slepih i slabovidih, uz svest da slepe osobe koriste pametne telefone i aplikacije na veoma različit način i da imaju drugačija očekivanja.

Tokom prvih testiranja aplikacije Facing Emotions pokazalo se da bi slepe osobe mogle da slučajno blokiraju sočivo kamere prstima, zbog čega aplikacija ne bi radila ispravno. Slepe osobe koje su testirale aplikaciju su rekle da im je bitna da mogućnost korišćenja bez držanja telefona u ruci, kao i da im je potrebno da im barem jedna ruka bude slobodna zbog držanja štapa, psa vodiča ili gelendera. Zbog toga su Huawei i poljski dizajner Jan Kochański kroz saradnju stvorili poseban držač namenjen aplikaciji Facing Emotions. Pored toga, zvuci koji ukazuju sa svaku emociju su pažljivo razmatrani i precizno dizajnirani – slepi kompozitor Tomasz Bilecki je zaslužan za komponovanje veoma intuitivnih i lako prepoznatljivih zvuka ove aplikacije.

"Nastojimo da izađemo izvan granica svog ekosistema i podignemo nivo kreativnosti ne bi li pomogli ljudima da se izbore sa izazovima pomoću tehnologije", izjavio je Direktor Huawei Device za region Balkana, gospodin Džordž Zang.

Izvor: Huawei
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:14 pm

Smile LOL je Facebook-ov pokušaj da zadrži mlađe korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Mladi korisnici već godinama napuštaju Facebook i okreću se servisima poput Snapchat-a, TikTok-a i sličnih. Kako bi zaustavili odliv korisnika u ovoj društvenoj mreži već su pokušali sa nekoliko novih usluga i aplikacija namenjenih isključivo "Snapchat generaciji", ali do sada se ti eksperimenti nisu pokazali kao uspešni. Ali, to nije zaustavilo Zuckerberg-ovu ekipu da pokuša još jednom.

Novi servis na kojem potajno rade u Facebook-u naziva se LOL, što sugeriše da će biti namenjen zabavnim sadržajima. Prve informacije govore da bi ovaj servis trebao postati platforma za postavljanje popularnih internet "meme"-ova organiziranih po kategorijama, kao i kratkih videa i gif animacija. LOL je trenutačno u fazi privatnog beta testiranja kod manjeg broja srednjoškolaca.

Za sada je ovaj način razmene zabavnih sadržaja integriran u Facebook-ovu primarnu mobilnu aplikaciju i njenu sekciju "Watch". Zavisno od rezultata testiranja u kompaniji će odlučiti hoće li LOL ostati unutar Facebook-a ili će biti lansiran kao posebna aplikacija – ali pre svega, hoće li uopšte ikada i zaživeti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:17 pm

Smile Microsoft: Konačan kraj Windows 10 Mobile-a u decembru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 4

Kraj 2019. godine označiće ujedno i konačnu smrt Microsoft-ove platforme Windows 10 Mobile koja je trebala da predstavlja alternativu već odličnim rešenjima na tržištu operativnih sistema za mobilne uređaje, Androidu i iOS-u.

Na službenoj Microsoft-ovoj stranici za korisničku podršku osvanulo je obaveštenje kako kompanija iz Redmonda od 10. decembra ove godine više neće izdavati nove bezbednosne nadogradnje, ispravke bugova ni bilo kakvu tehničku pomoć vezanu za Windows 10 Mobile platformu. Uz kraj podrške očekuje se i gašenje mogućnosti stvaranja backupova (što je opcija koja će se moći koristiti do marta 2020. godine).

Microsoft korisnicima Windows 10 Mobile uređaja preporučuje da svoje uređaje zamijene nekim od Android ili iOS uređaja dostupnih na tržištu, uz napomenu kako bi Windows 10 Mobile prodavnica aplikacija ipak mogla nastaviti da funkcioniše još neko vreme nakon 10. decembra.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:22 pm

Smile WhatsApp ograničio prosleđivanje poruka na pet kontakata

Sa ograničavanjem broja kontakata kojima može da se prosledi određena poruka počelo se nakon incidenata u Indiji, te je WhatsApp odlučio da ograničenje važi za ceo svet kako bi se sprečilo širenje lažnih vesti i glasina koje često imaju neželjene posledice.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) WhatsApp2

Ograničenje od pet prosleđivanja trebalo bi da zaštiti korisnike, te uspori širenje dezinformacija, koje su samo u Indiji uzrokovale nekoliko incidenata sa fatalnim ishodima. Korisnici su pre ove odluke jednu poruku mogli da proslede na 20 različitih brojeva ili grupa, ali to ograničenje nije donelo željene rezultate, a najviše zbog toga što se WhatsApp u zemljama u razvoju koristi kao socijalna platforma, u okviru koje se formiraju grupe od po nekoliko stotina korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Whatsapp-1

WhatsApp se već neko vreme bori protiv lažnih vesti na platformi, budući da nedostatak digitalne pismenosti čini da se dobijene informacije ne preispituju, te da se laži tumače kao istina, a samo zbog toga što su se pojavile na internetu.

Izvor: CNBC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:27 pm

Smile Maliciozni programi i veština sakrivanja

Kreatori malvera nose se sa nizom problema, a u okviru nastojanja da kreiraju agresivne malvere koji funkcionišu kada niko ne gleda, da bi se potpuno zatvorili kada pogođeni uređaj nije u funkciji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Malver-3

Naime, malver bi trebalo da bude „najtiši“ u slučaju da se nađe u nekoj bezbednosnoj laboratoriji, te na emulatoru – softveru koji omogućava da se određeni program ili proces izvršava na platformi za koju nije predviđen – budući da su sve njegove tajne u tom slučaju ogoljene. Kreatori ransomeware-a WannaCry su, na primer, kao odbranu implementirali program koji, kada je malver ugrožen, pokušava da pristupi web-sajtu koji ne postoji (iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com). Emulatori obično odgovaraju na svaku spoljašnju web adresu, a u nadi da će saznati više o malicioznom programu kojim se bave, što je doprinelo tome da svaka WannaCry kopija „zna“ da li se nalazi na funkcionalnom uređaju, ili pak u „matriksu“ – emulatoru čiji je cilj da je uništi. Kada su sigurnosni istraživači registrovali nepostojeći WannaCry domen, te ga povezali sa serverom, svaka WannaCry kopija na svetu je prestala sa radom.

Jedan novi malver koristi druge načine da otkrije da li se nalazi na „živom telefonu“ ili emulatoru, a radi se o Android malveru koji se distribuira preko Google Play prodavnice, i za utvrđivanje pozicije koristi podatke iz senzora za registrovanje pokreta, budući da ih u emulatorima za mobilne uređaje nema, što doprinosi tome da izgledaju neprirodno stabilno. Kada malver registruje sistem koji izgleda kao da se ne pokreće, ostaje sakriven, te se na taj način štiti od bezbednosnih analiza.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Malver2-3

Kao i u slučaju lažnog WannaCry web-sajta, i ovaj problem nije težak za rešavanje, budući da se radi o bazičnim funkcijama koje se lako unose u emulator, ali sistem za sada funkcioniše, i to prilično uspešno.

Izvor: Boing Boing
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:30 pm

Smile Android malware koristi senzore pokreta u telefonu kako bi se sakrio

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 5c7c000d5b964c40fde8c0ecf46f8781

Kako sigurnosni istraživači i Google Play Store postaju bolji i bolji u praćenju i zaustavljanju Android malware-a, zlonamerni koderi koji kreiraju malware postaju bolji u njihovom unapređivanju.

Sada se pojavljuju aplikacije zaražene zlonamernim softverom koje koriste malware tek kada softver otkrije pokrete sa pametnog telefona. Razlog ovoga je to što većina istraživačkih timova za sigurnost koristi Android emulatore kako bi testirali zlonamerni softver, a ne konkretne pametne telefone. Emulatori nisu kodirani da emuliraju kretanje podrazumevano jer bi većina misli da to nije potrebno. Zbog toga Android malware može da prođe kroz te sisteme emulacije neotkriven, a u pravi telefon će se implementirati bez problema.

Ovo rešenje je nedavno otkrio Trend Micro u dve aplikacije - BatterySaverMobi i Currency Converter. Obe aplikacije više nisu u Google Play prodavnici. Srećom, BatterySaverMobi aplikacija je imala manje od 5.000 preuzimanja, tako da je šteta koju izaziva verovatno minimalna.

Pošto zlonamerni koderi postaju bolji u skrivanju malware-a od detekcije sigurnosnih rešenja, sada je veoma bitno da korisnici sa Google Play prodavnice preuzimaju aplikacije u koje imaju poverenja.

Izvor: AndroidAuthority
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:33 pm

Smile Linux virus uklanja sigurnosni softver kako bi rudario Monero kriptovalutu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 53e1e94f749a36f64dfac8b298cfadde

Sigurnosni istraživači upozoravaju da novi format malware-a cilja Linux servere i onemogućava njihove sigurnosne proizvode kako bi rudario kriptovalute. Palo Alto Networks-ov Unit 42 otkriva malware koji koristi grupa pod nazivom Rocke, kako bi se infiltrirala u Linux sisteme.

Analitičari ističu da uspešan napad od strane Rocke grupe prvo zahteva iskorišćavanje ranjivosti pronađenih u drugim softverskim rešenjima koji bi im omogućili da primene malware. Koriste se ranjivosti u Apache Struts 2, Oracle WebLogic, i Adobe ColdFusion.

Sigurnosna rešenja koja su pod uticajem malware-a su kreirana od kineskih kompanija i uključuju:

Alibaba Threat Detection Service agent
Alibaba CloudMonitor agent (nadgledanje CPU & memorijske potrošnje, konekcije na mrežu)
Alibaba Cloud Assistant agent (alatka za automatsko upravljanje instancama)
Tencent Host Security agent
Tencent Cloud Monitor agent

S obzirom na to da malware cilja uglavnom sigurnosne proizvode koje su kreirali Alibaba i Tencent, veruje se da je većina napada odrađena u Kini, ali bi se mogli proširiti i na druge regije. Kompanije su već obaveštene o napadima kako bi se blokirale potencijalne zloupotrebe.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 21, 2019 6:36 pm

Smile Podaci vodećih kripto-menjačnica ponuđeni na prodaju na dark web-u

Na delu dark web tržišta, poznatijem kao “Dread,” prodavac pod imenom “ExploitDOT” pokušava da proda podatke do kojih se došlo tokom hakerskih napada na najveće kripto-menjačnice u svetu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Kripto

Reklama je na mračnoj strani interneta još od jula 2018. godine, te prodavac u okviru nje tvrdi da u svom vlasništvu ima KYC (know-your-customer) podatke o korisnicima menjačnica, koji uključuju podatke sa ličnih karti, te vozačkih dozvola. Radi se o podacima o korisnicima menjačnica Bittrex, Poloniex, Bitfinex i Binance, a prodaju se po ceni od 10 dolara za 100 dokumenta. Prodavac zainteresovanima nudi i besplatne uzorke, te dokaze da se radi o pravim podacima do kojih se došlo tokom pomenutih napada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Kripto2

Menjačnice se još uvek nisu oglasile povodom ovog problema, a spekuliše se da bi ukradeni podaci mogli da budu u vezi sa Collection #1 bazom procurelih podataka koja uključuje preko 700 miliona adresa, te 21 milion ukradenih lozinki.

Izvor: CCN
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 22, 2019 7:21 pm

Smile Microsoft Launcher 5.2 za Android pristiže beta korisnicima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 7b89442144680ab0dc9d8298df5fc03c

Microsoftov Launcher za Android dobija novo ažuriranje za one koji su u beta programu. Verzija 5.2.0.48885 je prvo veće ažuriranje u 2019. godini, a iako nema velikih novih funkcija, implementirano je nekoliko korisničkih poboljšanja.

Jedno ovakvo poboljšanje je mogućnost korišćenja prečica preko dugačkog pritiska na ikonice, čak i kada je početni ekran zaključan. Zaključavanje početnog ekrana sprečava slučajne izmene, kao što je pomeranje ikonica ili dodavanje novih. Tu je i nekoliko drugih poboljšanja:

- Podrška za foldere koji nisu u punom ekranu za korišćenje jednom rukom i na uređajima sa velikim ekranom.
- Microsoft Rewards dnevne kartice koje omogućavaju dobijanje nagrada za korišćenje Microsoft Launchera i kompletiranje drugih zadataka.
- Korisnici mogu slati CPU profile preko "Contact Us" u podešavanjima, u slučaju problema sa performansama.
- Veličina fonta launchera će poštovati veličinu fonta sistema.

Microsoft Launcher je krajem 2018. godine imao poprilično veliko ažuriranje, a implementirao je podršku za Sticky Notes, To-Do i drugo. Aplikaciju je moguće preuzeti sa Play Store-a.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 22, 2019 7:26 pm

Smile Samsung sprema GPU booster pod nazivom Neuro Game Booster

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 8020b1750c0c9a31fdb70689cca9766f

Samsung je podneo zahtev za još jedan patent, ovoga puta u Evropskoj Uniji, za proizvod pod nazivom "Neuro Game Booster". Prema svemu sudeći, Samsung radi na sopstvenom GPU boosteru (poput onoga što nudi Huawei GPU Turbo tehnologija).

Prijava za patent opisuje različite elemente: softver za smartfone, softver za elektronske igre za telefone, softver za elektronske igre za nosive uređaje, kompjuterski program za igranje igara, kompjuterska softverska aplikacija za igre i gejming, AI softver i drugo.

AI-pokretani softver će optimizovati performanse GPU-a za glatko igračko iskustvo i verovatno će koristiti prednosti Samsungovog novog NPU-a na Exynos 9820 čipsetu. Više o patentiranoj tehnologiji bismo mogli saznati tokom Galaxy S10 prezentacije 20. februara.

Izvor: LetsGoDigital
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 22, 2019 7:31 pm

Smile Ugašen YouTube kanal Machinima

Machinima YouTube kanal sa 12,4 miliona pretplatnika je u suštini izbrisan sa interneta, pošto je većina videa na kanalu povučena i ne mogu da se reprodukuju. Ni video kreatori ni korisnici kanala nisu bili obavešteni, izveštava Kotaku, tako da je vest šokirala gejming i striming zajednicu. „Više od sedam godina rada… izgubljeno je #RIPMachinima.“, napisao je jedan korisnik na Twitter-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Dims-1

U poslednjih nekoliko godina svašta se dešavalo oko Machinima, kanala koji je okupljao kreativne ljude širom sveta koji su svoju kreativnost izražavali kroz kreiranje filmova napravljenih isključivo u endžinu nekih igara. To su mogli da budu filmovi vezani za samu igru, ali i nešto potpuno nepovezano, jedino je bitno da se sve kreira u endžinu igre. Machinima je kupljen 2016. godine od strane Warner Digital Networks-a, kog je AT&T kupio u leto 2018. godine. Kanal je kasnije preusmeren na AT&T Fullscreen, uslugu kojom upravlja Otter Media.

https://twitter.com/rickyftw/status/1086446774758256640/photo/1

RickyFTW
✔️
@rickyftw
Wow... they finally went ahead and deleted everything we'd ever done.
7+ Years of work... lost to the sands of time. #RIPMachinima

Make sure you're subbed to our new channel that we started after leaving Machinima last june - https://www.youtube.com/InternetTodayTV - thanks

3:14 AM - Jan 19, 2019


„Mi smo usredsređeni na stvaranje novog sadržaja sa timom Machinima, koji će biti distribuiran na novim kanalima koji će biti objavljeni u narednim mesecima“, izjavili su iz Otter Media za Kotaku. „U međuvremenu Machinima mreža kreativnih kanala nastavlja da prikazuje talente na mreži. Kao deo ovog fokusiranja na nov sadržaj, okrenuli smo se ka distribuciji sadržaja na nekoliko drugih kanala.“

https://twitter.com/Dangersharkz/status/1086436448511741953

Jeremy Azevedo
@Dangersharkz
Otter Media really just went and deleted Machinima, Happy Hour, Respawn, Realm, Prime, Inside Gaming, ETC, everything. Jesus H, what a massive kick in the dick to everyone that ever contributed to those brands.

2:33 AM - Jan 19, 2019


Iako je Machinima višekanalni mrežni model sve više postajao irelevantan za jutjubere, nagli prekid je i dalje nepravedan prema mnogim kreatorima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 22, 2019 7:36 pm

Smile Google kažnjen sa 50 miliona evra zbog kršenja GDPR-a

CNIL, Francuska organizacija koja se bavi zaštitom podataka izdala je svoju prvu kaznu zbog kršenja GDPR-a. Kazna se odnosi na Google i iznosi 50 miliona evra. Ovo regulatorno telo tvrdi da Google nije ispoštovao regulativu o zaštiti podataka u slučaju kada Android korisnik podešava novi telefon i prati proces koji nudi ovaj operativni sistem.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Google-gdpr

Dve neprofitne organizacije zvane „None Of Your Business“ i „La Quadrature du Net“, originalne su potpisnice zahteva protiv Google-a i Facebooka. Oni su još u maju 2018. godine, praktično odmah po stupanju GDPR-a na snagu, podneli žalbe protiv ove dve velike kompanije. S obzirom da je Google sada kažnjen, možemo da očekujemo da će sličan scenario da se desi i sa Facebook-om.

S obzirom da je Google-ova evropska centrala stacionirana u Dablinu, CNIL je prvo doneo zaključak da se odluka o obradi podataka ne donosi tu, već u globalnom sedištu u Mountain View-u, u Kaliforniji, pa istraga nije preneta u Irsku, već je nastavljena u Parizu. Nakon toga CNIL je zaključio da Google ne radi u skladu sa GDPR-om po pitanju transparentnosti i pristanka korisnika.

Ovaj regulator je ustanovio da se osnovne informacije o korisnicima, svrha obrade podataka, periodi njihovog skladištenja, kao i kategorije ličnih podataka koje se koriste za personalizaciju oglasa, distribuiraju više nego što je potrebno – kroz različita dokumenta, sa linkovima koje je potrebno pratiti da bi se o tome dobile dodatne informacije o tome, što ukazuje da postoji nedostatak transparentnosti. Na primer, ukoliko korisnik želi da sazna kako se sve njegove informacije obrađuju za personalizaciju, potrebno je da napravi pet ili šest koraka. CNIL takođe naglašava da je često veoma teško za korisnike da shvate kako se njihovi podaci koriste – Google-ova formulacija je namerno preširoka i nejasna.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Preparing-for-GDPR_180125

Druga sporna stavka je Google-ov tok pristanka korisnika koji nije u skladu sa GDPR-om. Google aktivno usmerava korisnike da se prijave upotrebom njihovog naloga – u suprotnom tvrde da će korisničko iskustvo biti loše. Prema CNIL-u, Google je morao da razdvoji akciju kreiranja Google naloga od akcije podešavanja uređaja – grupisanja paketa za pristanak je nezakonito prema GDPR-u.

Dalje, kada korisnik odluči da se prijavi na Google nalog, ne postoji jasno i eksplicitno objašnjenje opcija koje se nude za prihvatanje ili odbijanje. Na primer, kada Google pita da li korisnik želi da prima personalizovane oglase, on ga ne obaveštava da se to odnosi na različite servise – od YouTube-a, preko Google Maps-a, pa do Google Photos-a – dakle ne radi se samo o Android telefonu.

Pored toga, Google ne traži specifičnu i nedvosmislenu saglasnost kada se kreira nalog – opcija za isključivanje personalizovanih oglasa je skrivena iza linka „Više opcija“. Takođe, ta opcija je podrazumevano označena, što ne bi trebalo da bude.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Bigstock-Gdpr-general-Data-Protection-230758576

I konačno, Google podrazumevano označava opciju: „Prihvatam obradu mojih informacija kao što je gore opisano i dalje objašnjeno u Pravilima o privatnosti“ kada se kreira novi nalog. Ovakva široka saglasnost je takođe zabranjena pod GDPR-om.

CNIL je takođe podsetio da Google nije uradio ništa po tom pitanju od trenutka kada je počelo njegovo istraživanje u septembru prošle godine.

Iz Google-a za sada nema reakcije na ovu odluku, sem izjave da je kompanija duboko posvećena tim očekivanjima i stvaranju uslova za saglasnost sa GDPR-om, kao i da njihov pravni tim proučava odluku CNIL-a, nakon čega će se odlučiti za sledeće korake.

Izvor: TechCrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 22, 2019 7:38 pm

Smile Rusija traži da Facebook i Twitter podatke lokalnih korisnika skladište u okviru države

Ruska vladina agencija za kontrolisanje interneta optužila je Facebook i Twitter da nisu odgovorili na zahteve da se svi serveri na kojima se čuvaju podaci lokalnih korisnika nalaze u Rusiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Facebook-2

Naime, ruska agencija Roskomnadzor uhvatila se u koštac sa gigantima društvenih mreža, kojima je poslala pismo još 17. septembra 2018, u kojem im je dala rok od 30 dana da odgovore na zahteve o čuvanju podataka u Rusiji. Budući da je rok istekao, a da odgovor nije stigao, agencija je saopštila da pokreće administrativne procedure protiv obe kompanije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Facebook2-1

Zakon o lokalnom čuvanju podataka stupio je na snagu još 2015. godine, ali Rusija do sada nije pokušavala da ga sprovede, a agencija trenutno preti samo novčanim kaznama, te još uvek nema opasnosti od toga da će društvene mreže biti blokirane u ovoj zemlji. Ipak, Rusija već neko vreme testira precizne tehnologije za blokiranje pojedinačnih online servisa, a nakon što je pokušaj da se blokira Telegram propao jer se nije pronašao način da se servis blokira, a da se ne utiče na ostatak internet saobraćaja.

Izvor: Ars Technica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 23, 2019 6:26 pm

Smile Malver u besplatnim VPN aplikacijama

Utvrđeno je da svaka peta od 150 najboljih besplatnih VPN Android aplikacija koje sa nalaze na Google Play Store-u sadrži malver, dok četvrtina od pomenutog broja sadrži neku grešku koja ugrožava privatne podatke korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Vpn1

VPN aplikacije sa bezbednosnim propustima preuzete su preko 260 miliona puta, a do sigurnosnih propusta dolazi kada VPN ne uspe da DNS zahtev „provuče“ kroz enkriptovane tunele do sopstvenog DNS servera, te umesto toga dozvoljava da se zahtevi šalju na podrazumevane ISP DNS servere. Iako je ostatak puta sakriven, ovaj propust je dovoljan da se sazna istorija pretraživanja interneta koja je vidljiva internet provajderu, te dodatnim DNS server operaterima koji se koriste. Pored istorije pretraživanja, problematične aplikacije su otkrivale i lokaciju korisnika, status uređaja, a u malom broju slučajeva je napadačima bio omogućen i pristup kameri i mikrofonu, te SMS porukama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Vpn2

Tako se došlo do zaključka da aplikacije koje bi trebalo da štite privatnost korisnika ponekad čine upravo suprotno, a ovo nije prva sigurnosna analiza besplatnih VPN aplikacija, te je ranije utvrđeno da najboljih 20 besplatnih VPN aplikacija ne primenjuje adekvatnu zaštitu korisnika, te skoro uopšte nema korisničku podršku.

Izvor: Bleeping Computer
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 23, 2019 6:31 pm

Smile Google Hangouts se gasi u oktobru

Google Hangouts odbrojava svoje poslednje mesece, a da bi ustupio mesto naslednicima Hangouts Chat i Hangouts Meet.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Hangouts

Promena je planirana za oktobar, kada klasična Hangouts aplikacija za G Suite korisnike odlazi u zasluženu penziju. Promena će prvo stići do poslovnih korisnika koji plaćaju Google Apps, da bi do običnih korisnika stigla tek kada se G Suite klijenti naviknu na Hangouts Chat i Hangouts Meet, tako da „normalni“ ljudi neće morati da brinu o ovoj promeni bar još neko vreme. Potpuni nestanak klasičnog Hangouts-a tako je planiran za 2020. godinu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Allo

Hangouts nije jedina aplikacija koja se bliži kraju, te je Google najavio da isto važi i za Allo – još jednu aplikaciju za razmenjivanje poruka, te bi trebalo da je zameni RCS, koji bi mogao da spoji funkcije koje ima iMessage sa klasičnom SMS aplikacijom u okviru Android uređaja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 23, 2019 6:43 pm

Smile Sigurnosni eksperti ugasili 100 hiljada sajtova koji su širili malver

Sigurnosni istraživači iz celog sveta udružili su se u okviru projekta koji je posvećen deljenju URL-ova koji su korišćeni u distribuiranju malicioznih programa, da bi se potom eliminisali, a eksperti su do sada uklonili 100 hiljada sajtova za koje se utvrdilo da su bili deo ovakvih praksi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Malver-4

Projekat je poneo ime URLhaus, a pokrenula ga je abuse.ch – neprofitna organizacija koja se bavi sajber bezbednošću. Sa radom se počelo krajem marta 2018. godine, te je od tada na dnevnom nivou u proseku stizalo po 300 prijava od 265 sigurnosnih istraživača. Ukidanje sajtova podrazumevalo je saradnju sa kompanijama koje pružaju usluge hostinga problematičnim web-sajtovima. Neke od njih nisu brzo reagovale, uprkos prijavama za ugrožavanje bezbednosti, te je pojedinim kineskim kompanijama bilo potrebno i po više od mesec dana da odgovore na zahteve. Naime, ChinaNet, China Unicom, i Alibaba nisu žurile da uklone maliciozne web adrese, te su ovi funkcionisali još neko vreme, čime je dodatno ugrožena bezbednost internet korisnika.

abuse.ch
@abuse_ch
Congratulations to @zbetcheckin for reporting the 100,000th malware URL to URLhaus!
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 23, 2019 6:49 pm

Smile Redizajnirani Messenger stiže svima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Nakon što su na prošlogodišnjoj F8 konferenciji predstavili redizajniranu Messenger mobilnu aplikaciju, iz Facebook-a su sada istu konačno odlučili da ponude svim svojim korisnicima.

Novi Messenger za iOS i Android je tako već postao dostupan brojnim korisnicima Facebook-a, dok ga svi ostali na svojim telefonima mogu očekivati u skorijoj budućnosti.

Osveženi interfejs aplikacije ujesto starih 9 donosi tek 3 taba, u kojima ćete brzo i jednostavno pronaći sve svoje poruke i kontakte, dok su neke stare opcije sakrivene u posebnom meniju.

Sa aspekta funkcionalnosti, novi Messenger nudi sve što i stari - i ništa više od toga. Ali, s obzirom da nam nove opcije ionako nisu trebale, ne preostaje nam ništa drugo nego da se naviknemo na novi interfejs i nastavimo sa regularnim korišćenjem aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 23, 2019 7:04 pm

Smile Twitter nekim korisnicima nudi pojednostavljen veb interfejs

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) C08025cc60d0f2a087382127b95973b6

Popularna društvena mreža Twitter je počela da isporučuje veb redizajn svog servisa, koji je ranije nagoveštavan, a koji prezentuje pojednostavljen izgled. Pregled u tri kolone je sada zamenjen jednostavnijim izgledom sa dve kolone. Ali, pored kozmetike tu su i neke značajne funkcionalne izmene.

Za početak, sada je moguće brže obavljati neke osnovne zadatke. Prečice na tastaturi olakšavaju navigaciju, dok dodeljeni taster za emotikone sada omogućava dodavanje smajlija i drugih elemenata u tvitove. Tu je i unapređena trend sekcija, dok opcija za pretragu obećava da će biti više sofisticirana.

Za sada još uvek nema tastera za izmenu poruka, kao i nekih drugih većih promena koje je Twitter ranije pomenuo. Trenutno nije poznato kada će nove izmene biti dostupne svim korisnicima, a za sada su limitirane na uži krug korisnika preko tastera za odobravanje novog izgleda.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:20 pm

Smile HMD objavio službeni plan nadogradnji Nokia uređaja na Android 9.0 Pie

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) HMD-roadmap-official

Da HMD ima u planu nadograditi i neke starije Nokia modele na Android 9, uopće nismo sumnjali, a bespućima interneta su se pojavile i špekulacije koje su sugerirale određeni vremenski okvir za pojedine modele.

Danas je HMD izašao sa službenim informacijama koje dosnoimo u nastavku.

Nokia 5 – Siječanj 2019
Nokia 3.1 Plus – Siječanj 2019
Nokia 6 – Prvi kvartal 2019
Nokia 5.1 – Prvi kvartal 2019
Nokia 3.1 – Prvi kvartal 2019
Nokia 2.1 – Prvi kvartal 2019
Nokia 3 – Početak drugog kvartala 2019
Nokia 1 – Početak drugog kvartala Q2 2019

NokiaMob
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:26 pm

Smile Chrome će blokirati spoljne adblockere?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Projekat Chromium, zasnovan na otvorenom kodu iz kojega se dalje razvija Google-ov browser Chrome, a uskoro će i Microsoft-ov Edge, dobio je ovih dana službeni predlog izmena, takozvani Manifest V3. U njemu ekipa koja stoji iza projekta pokušava da pojednostavi izradu spoljnih dodataka, te poveća bezbednost za korisnike i developere, ali – čini se – i uništiti neke oblike ekstenzija.

Na ovaj novi Manifest je oštro reagovao Raymond Hill, developer koji održava uBlock Origin i uMatrix, popularne adblockere, istaknuvši kako bi predložene promene mogle potpuno "ubiti" njegove dodatke za Chrome. Promene određenih developerskih API-ja, i restrikcije u pristupu određenim resursima, ograničiće slobodu ekstenzijama kako bi je, navodno, dali korisnicima. Pod parolom davanja korisnicima veće kontrole nad radom ekstenzija tako se "webRequest API" menja novim, nazvanim "eclarativeNetRequest".

Na webRequest API oslanjaju se spomenuti adblockeri kako bi presreli oglase i zabranili njihovo prikazivanje, što prebacivanjem istoga u "read only" način rada više ne bi bilo moguće. Hill kaže kako bi ova promena gotovo sigurno značila kraj za njegove adblockere, ali da bi AdBlockPlus i dalje radio jer se oslanja na jednostavnije mehanizme filtriranja.

Zanimljivo, ističu neki, baš taj adblocker direktno sarađuje sa Google-om (tj. dobija novac) kako bi njihove oglase propuštao do korisnika pa verovatno zato i ne bi bio pogođen ovom promenom. Chrome će, podsetimo, uskoro aktivirati i svoj adblocker, pa bi se ovaj predlog ukidanja nekih popularnih konkurentskih rešenja mogao promatrati i u tom svetlu.

Iz Google-a su po ovom pitanju izjavili kako su promjene na Chromium-u tek predlog, Manifest V3 i dalje je podložan promenama, te kako ništa još nije odlučeno.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:29 pm

Smile Na Play Store-u 15 lažnih navigacionih aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Google Play prodavnica je postala toliko ogromna da je jako teško znati koje aplikacije su zaista korisne, "zdrave" i funkcionalne, a koje lažne i opasne. Što se tiče aplikacija zaraženih malwareom, njih sa relativno dosta uspeha "love" Google-ovi bezbednosni sistemi, a kada nešto Google-u prođe ispod radara korisnici se još uvek mogu zaštititi antivirusnim rešenjima. Ali u Google Play-u postoje i druge vrste neželjenih aplikacija, a to su one koje vam neće instalirati viruse, krasti novce, ili tražiti "otkupninu", već im jedina svrha da vas zatrpavaju neželjenim oglasima.

Istraživač Lukas Stefanko iz kompanije ESET koja razvija antivirusna rešenja, u Google Play-u je tražio baš takve i pronašao 15 njih koje se predstavljaju kao GPS aplikacije, odnosno softveri za satelitsku navigaciju, ali zapravo su potpuno beskorisne, jer će vas najčešće samo povezati s Google Maps aplikacijom koju većina korisnika Android-a već ima unapred instaliranu na svoj uređaj, a usput ćete "uživati" u gomili beskorisnih spam oglasa.

"Te aplikacije samo otvaraju Google Maps ili koriste API bez ikakve dodatne vrednosti za korisnika, osim prikazivanja oglasa", ističe Stefanko i navodi da su ukupno preuzete više od 50 miliona puta iz Google Play prodavnice. "Mada se predstavljaju kao čitave navigacione aplikacije za Android, one samo stvaraju layer između Google Mapsa i korisnika s ciljem prikazivanja oglasa. Na taj način developeri zarađuju novac bez da korisnicima ponude bilo kakvu funkcionalnost".

Stefanko je takođe otkrio da neke od tih aplikacija koriste screenshotove koji su ukradeni iz drugih GPS aplikacija, što ne krši propisane uslove korišćenja Google Play Store-a.

"Jedna od tih aplikacija čak traži korisnike da plate uklanjanje oglasa, nakon čega ćete zapravo koristiti Google Maps bez reklama", navodi Stefanko koji je sve te aplikacije prijavio Google-u, ali kaže da su samo neke od njih uklonjene iz Play prodavnice.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:37 pm

Smile Google Maps će vas osloboditi kazni za prebrzu vožnju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Google je pri nešto manje od pet godina preuzeo Waze, mobilnu aplikaciju koja vozačima daje informacije o saobraćaju. Do sada je iz ovog servisa u Google Maps prešlo nekoliko opcija, poput korisnih informacija o saobraćajnim zastojima ili nezgodama na putu, a sada u Google-u postupno pokreću još neke. Korisnici u nekim zemljama već su primetili kako u aplikaciji Google Maps dobijaju informaciju o najvišoj dozvoljenoj brzini vožnje na ulici na kojoj se nalaze.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 1

Isto tako nekima su se na mapama počele prikazivati i lokacije fiksnih kamera za nadzor brzine vozila, a aplikacija će vozača i zvučnim signalom upozoriti kada se približi područiju koje je pod ovakvim nadzorom.

Obe nove opcije aktivirane su sa serverske strane, pa aplikaciju nije potrebno ažurirati da bi se ove informacije prikazale. Ali, Google će ih očito uvoditi postupno, pa su za sada opcije prikaza brzine i kamera za kontrolu brzine dostupne tek u delovima SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Danske.

Lokacije policijskih kamera mogu se videti i u Australiji, Brazilu, Kanadi, Indiji, Meksiku, Rusiji i Indoneziji – ali vrlo je verovatno kako će se, kao i ostale funkcionalnosti Google Maps servisa, uskoro polako proširiti i na ostatak sveta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) 2
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:41 pm

Smile Wikimedia od kompanije Google dobila milione dolara i alate za mašinsko učenje

Google investira 3,1 milion dolara u Wikipedia-u, što sa prethodnim investicijama čini ukupno 7,5 miliona. Trećina sume ide na finansiranje neprofitne fondacije Wikimedia Foundation, dok će dva miliona otići na razvijanje održivosti projekta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Wikipedia

Pored toga, Google besplatno nudi i svoje alate za mašinsko učenje, a najavljeno je i širenje projekta Tiger, koji je pokrenut 2017. godine i za cilj ima više Wikipedia članaka na ugroženim jezicima, te jezicima koji su na internetu manje prisutni. Očekuje se da i Google ima koristi od ovog poteza, budući da Wikipedia sadržaje koristi u okviru svojih proizvoda, te se u vrhu rezultata za pretraživanje obično nalaze tekstovi iz ove online enciklopedije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Wikipedia2

Alati mašinskog učenja bi trebalo da olakšaju lociranje korisnika koji govore ugroženim jezicima, te bi na osnovu toga mogla da se napravi lista jezika na koje bi tekstovi u okviru Wikipedia-e trebalo da se prevode. Tako bi mogao da se ublaži jezički jaz, budući da većina članaka postoji samo na engleskom, te drugim „većim“ jezicima, što će biti dobra priprema za doček onog dela globalnog stanovništva koje još uvek nije online, i ne govori ni jedan od popularnih jezika.

Izvor: WIred
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:45 pm

Smile Proverite koliko ste dobri u detekciji phishing mail-ova

„Pecanje“ (phishing) je dokazana i efektivna metoda za napadače, kada žele da preuzmu kontrolu nad nečijim računarom. Phishing mail-ovi su često tako napisani da izgledaju kao legitimni i vrlo lako mogu da prevare primaoca da klikne na linkove u njima. Alphabet je pokušao da upozna korisnike Interneta sa metodama koje se upotrebljavaju prilikom phishing napada, ali i da ih edukuje kako da ih prepoznaju. S tim ciljem, napravili su kratak test s kojim možete da proverite koliko dobro uočavate phishing mailove.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Jigsaw-kviz

U saradnji sa Jigsaw-om (inkubatorom ideja unutar Alphabet-a), kreiran je kviz s kojim možete da proverite svoje znanje u prepoznavanju phishing mail-ova. Kviz se sastoji iz osam pitanja koja na različite načine manifestuju potencijalne pretnje. Međutim, ako i ne odgovorite na sve ispravno, ne brinite, bar ćete naučiti kako da ih prepoznate u realnom svetu.

Ako ste uspeli da date korektan odgovor na sva pitanja, čestitamo, ali nemojte da vas to zavara – i dalje vam preti opasnost, jer dovoljan je trenutak nepažnje kako bi napad na vaš sistem bio uspešan.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 24, 2019 6:50 pm

Smile Novi ransomeware napada opremu za rudarenje Bitkoina

Nova linija ransomeware-a cilja opremu za rudarenje Bitcoina, a većina napada zabeležena je u Kini – zemlji u kojoj se nalazi najviše farmi za rudarenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Ransome

Ransomeware je poneo ime hAnt, te je prvi put primećen u avgustu 2018. godine, da bi se novi talas napada dogodio početkom januara. Među najugroženiju opremu za rudarenje spadaju Antminer S9 i T9, koji se najviše koriste za rudarenje Bitcoina. Još uvek nije najjasnije na koji način napadači prvo inficiraju opremu i data centre farmi za rudarenje, pa neki eksperti pretpostavljaju da hAnt dolazi sakriven u okviru modifikovanog firmware-a, koji se nalazi online od sredine 2018. godine.

Kako se navodi u izveštajima, hAnt zaključava sve uređaje, i sprečava dalje rudarenje kriptovaluta, te se na ekranima pojavljuje poruka koja podseća na onu iz NotPetya ransomware-a: na engleskom i kineskom jeziku. Poruka se ipak razlikuje od poruka koje se obično pojavljuju tokom ovakvih napada, budući da je žrtvi ponuđen izbor, pa može ili da plati otkup od 10 Bitcoina (oko 36 hiljada dolara), ili da preuzme maliciozni firmware i pošalje ga dalje, kako bi se nastavilo širenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Ransome2

U slučaju da žrtva ne plati otkup ili ne inficira bar hiljadu drugih uređaja, napadači obećavaju da će isključiti uređaje za hlađenje, što vodi ka potpunom uništenju opreme za rudarenje. Još uvek nema dokaza da je na nekoj napadnutoj farmi oprema uništena na ovaj način, tako da se ili radi o praznim pretnjama, ili su žrtve pristajale da ispune tražene zahteve.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu