Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 15 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 15 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 40 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 06, 2020 7:21 pm

Smile Google Maps novom ikonicom proslavio 15. rođendan

Google Maps je napunio 15 godina, a na poklon je dobio novu ikonicu, u paketu sa nekoliko novih funkcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Googlemaps


Najveća promena ipak je stigla u obliku redizajnirane ikonice, koja je prethodno bila u formi mape, da bi sada došla u obliku markera na beloj pozadini. Aplikacija je pored toga dobila i dva nova taba – “contribute” i “updates,” a tab “for you” zamenjen je preciznijim “saved” tabom. Promene su motivisane novim funkcijama koje su stigle na Maps u poslednje vreme, a poput veće fokusiranosti na individualno iskustvo, te mogućnosti povezivanja sa drugim korisnicima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Googlemaps2

Google je najavio još nekoliko novih opcija, koje bi na aplikaciju trebalo da stignu u martu, a koje su u vezi sa detaljnijim informacijama o javnom transportu. Naime, korisnici su ranije mogli da dobiju samo informacije o tome da li se očekuje gužva na nekoj autobuskoj ili voznoj liniji, a od marta će te informacije biti detaljnije, pa će putnici moći da se informišu i o temperaturi u vozilu, o tome da li postoji poseban ulaz za one u invalidskim kolicima, te o bezbednosti.



Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 07, 2020 7:04 pm

Smile Google će početi sa blokiranjem napadnih video reklama u Chrome-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 9dc1f4071efd24d926563201d33166c7

Tokom 2018. godine Google je podrazumevano počeo da blokira neke oglase u Chrome-u. Da bi se ovo ostvarilo, kompanija se oslanja na smernice Coalition for Better Ads (Koalicije za bolje reklame), koja je razvila Better Ads Standard. Ove smernice određuju šta se može smatrati napadnim reklamama koje negativno utiču na korisničko iskustvo na sajtovima.

Sada je Coalition for Better Ads najavio novi Better Ads Standard, koji se fokusira na video zapise kratkog formata, tačnije one koji traju osam minuta ili manje. Da bi razvila standard, koalicija se oslanjala na podatke 45.000 potrošača u osam zemalja, koji predstavljaju 60% globalne potrošnje na oglase.

Na osnovu svog istraživanja, Koalicija je utvrdila da postoje tri vrste napadnih reklama za video sadržaj kratkog formata. Prvo, pre-roll reklame koje traju 31 sekundu ili više i ne pružaju mogućnost preskakanja oglasa u prvih 5 sekundi; drugo, mid-roll reklame koje prekidaju reprodukciju videa; i treće, "nelinearni" prikaz reklama koje pokrivaju više od 20% video oblasti ili srednjeg dela video snimka, što odgovara jednoj trećini ukupne površine videa.

Kao odgovor na novi standard koji je postavio Coalition for Better Ads, Google je objavio da će započeti blokiranje reklama na veb lokacijama koje konstantno krše ove smernice počevši od 5. avgusta. Verovatno je da će i drugi browseri slediti ovaj primer. Pored toga, kompanija ističe da će revidirati sistem oglasa na YouTube-u kako bi se osiguralo da u i oni takođe u skladu sa standardima.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 07, 2020 7:08 pm

Smile WhatsApp desktop sigurnosni propust je hakerima omogućio daljinski pristup fajlovima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 4548eaad5e38f9d692c59b615e5cc33e

Gal Weizman, sigurnosni istraživač kompanije PerimeterX, je otkrio da je Facebook zakrpio sigurnosnu ranjivost u WhatsApp Mac i Windows aplikacijama, koja je napadačima omogućavala da ubace JavaScript u poruke i daljinski pristupe fajlovima.

Softver je koristio stariju verziju Google-ovog Chromium veb endžina (sve do verzije 69) sa poznatim ranjivostima, što je omogućilo relativno lako ubacivanje malicioznog koda. Na ovaj način nije bilo teško menjanje poruka, pregled osetljivih dokumenata i instaliranje dodatnog malware-a.

Facebook je izgradio WhatsApp na Electron framework-u, koji olakšava isporuku višeplatformskih aplikacija zasnovanih na veb tehnologiji. Međutim, Electron nije bezbedan ukoliko je aplikacija zasnovana na zastarelom veb endžinu.

Ranjivost utiče na WhatsApp desktop softver od verzije 0.3.9309 i ranije, kao i korisnike koji su uparili aplikaciju sa WhatsApp iOS edicijama pre 2.20.10 verzije. Bezbedni su oni koji su nedavno preuzeli aplikaciju ili su bili oprezni i u toku sa dešavanjima i ažuriranjima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 07, 2020 7:11 pm

Smile UL Benchmarks: Microsoftov novi Edge browser je 10% brži

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Df49f84c98537b9c0f70de6b9c501b2c

UL Benchmarks je veoma relevantan izvor informacija kada su u pitanju testiranja performansi, s obzirom na to da je kreator 3DMARK, PCMARK, SERVERMARK, VRMARK i drugih benchmarking alatki.

Prošle godine, UL Benchmarks je dodao novi Applications test u svoj PCMARK 10 Professional paket za testiranje, a u pitanju je benchmarking program koji testira opterećenja u realnom radu u Microsoft Office aplikacijama, uključujući Word, Excel, PowerPoint i Edge.

Kada je u pitanju Edge browser, testovi su simulirali aktivnosti pregleda interneta u oblasti društvenih mreža, maloprodaje, reprodukcije videa i okruženja pregleda mapa (aktivnosti koje koerisnici najviše vrše tokom pretraživanja). Nakon instaliranja Microsoftovog novog Edge pregledača, UL Benchmarks je otkrio da je ovaj browser zasnovan na Chromiumu, ponudio bar 10% više performansi nego ranije.

Ovo poboljšanje performansi je samo jedan od mnogih znakova da Microsoftov novi Chromium Edge browser predstavlja pozitivnu promenu za kompaniju, a to povećanje će osetiti veliki broj krajnjih korisnika, posebno onih koji imaju slabije sisteme.

Izvor: Overclock3d
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 08, 2020 5:55 pm

Smile LG zbog koronavirusa ne dolazi na MWC 2020, a ZTE je uveo stroga pravila za svoje zaposlene

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Koronavirus polako počinje da stvara sve veće probleme u mobilnoj industriji. Najpre su stigle informacije kako bi isporuka pojedinih iPhone-a mogla da kasni zbog uvođenja karantina u mnogim kineskim gradovima, pa i onim u kojima se nalaze potrebne fabrike za proizvodnju telefona, da bi sada krenule i prve informacije o otkazivanju nastupa pojedinih kompanija na predstojećem MWC 2020 sajmu u Barseloni.

Naime, LG je objavio kako zbog rizika koji predstavlja Koronavirus ove godine ipak neće biti prisutni na MWC 2020 sajmu u Barseloni. Novi LG G9 ThinQ i drugi uređaji biće predstavljeni naknadno na manjim, odvojenim, eventima. O datumima održavanja evenata još će se morati službeno oglasiti iz LG-a.

Sličnog je stava bio i ZTE koji se na kraju ipak predomislio pa je otkazivanje nastupa promenio u nastup uz pojačanu brigu o zdravlju. Press konferencija koja je trebala ds bude održana 27. februara i na kojoj je trebao da bude predstavljen novi Axon 10s Pro je otkazana. Ali ostatak događanja na sajmu nisu – biće ZTE-ovog štanda i uređaja na njemu koje će posetioci sajma moći razgledati.

Ali, ZTE je za svoj tim ljudi uveo stroga pravila. Za sve koji budu dolazili na MWC 2020 sajam iz Kine, ZTE će se pobrinuti da bude 100% siguran da u zadnje dve nedelje nisu imali nikakve simptome koji bi upućivali na koronavirus. Zatim, svi će morati proći kroz dvonedeljnu dobrovoljnu izolaciju kako ne bi ugrozili zdravlje i bezbednost drugih zaposlenih kompanije.

Kad su u pitanju osobe koje će prisustvovati sastancima sa drugim važnim ljudima iz branše, oni će biti izolovani na područiju EU najmanje dve nedelje pre početka sajma. Zatim, sprovodiće se i svakodnevna dezinfekcija štanda i izložene opreme, a ZTE će voditi i brigu o tome da zaposleni koji budu zaduženi za prezentaciju uređaja svi odreda budu iz drugih zemalja.

Organizator MWC sajma, GSMA, navodi kako će i oni dati svoj doprinos u zaštiti posetilaca sajma – povećaće higijenske uslove na način da će povećati broj sanitarnih čvorova, sredstava za pranje (dezinfekciju ruku). Kao jedna od preventivnih mera navodi se i molba da se posetioci sajma tih dana suzdrže od rukovanja.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 08, 2020 5:58 pm

Smile Kineski giganti se udružuju i prave rivala Google-ovom Play Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo zajedno rade na platformi koja će omogućiti developerima izvan Kine da uploaduju svoje aplikacije na svaki app store simultano.

Proizvođači su se udružili u alijansu Global Developer Service Alliance (GDSA) čiji je cilj verovatno smanjiti međunarodnu dominaciju Google-ovog Play Store-a.

Otkako je Google Play Store zabranjen u Kini, korisnici Android-a preuzimaju aplikacije sa različitih app storeova od kojih mnoge održavaju proizvođači poput Huawei-ja i Oppa. Ali, izvan Kine Google Play Store je apsolutno dominantan te predstavlja jedinstvenu lokaciju na koju developeri mogu da uploaduju svoj softver.

Ovaj monopol znači da aplikacije treće strane imaju problema sa podrškom developera na međunmarodnom nivou, a upravo ova prednost je "meta" nove platforme. Usluge platforme su planirane za devet zemalja i regiona uključujući Indiju, Indoneziju, Rusiju i Maleziju. Xiaomi je snažan u Indiji, Huawei u Evropi, a zajedno sa ostalim pomenutim kompanijama kontrolišu oko 40 posto svetskih isporuka smartphonea od četvrtog kvartala prošle godine. Nova platforma će olakšati developerima uploadovanje njihovih aplikacija na svaki store istovremeno.

Dominacija Google Play Store-a je ozbiljan problem za Huawei, koji je izgubio licencu za pružajne Google-ovih aplikacija i usluga prošle godine. To je bio toliki problem da je Huawei odlučio odustti od oficijalnog plasiranja svog posljednjeg flagshipa na međunarodno tržište, a to je model Mate 30.

Huawei je ranije saopštio da razvija sopstveni operativni sistem Harmony i da investira milijardu dolara u razvoj, rast broja korisnika i marketing Huawei Mobile Services usluga, alternatnativu Google-ovim uslugama.

Play Store donosi ogroman novac Googleu, čak 30 posto prodaje ide preko ove online prodavnice. Veruje se da je Google putem Play Store-a prošle godine zaradio oko 8,8 milijardi dolara.

Nova platforma bi mogla da se pojavi već u martu.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 08, 2020 6:03 pm

Smile Windows 7 bug sprečava gašenje računara

Neobična greška pogađa sve više Windows 7 računara, a u obliku poruke “You don’t have permission to shut down this computer” svaki put kada se pokuša gašenje ili restartovanje uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Windows7

Poreklo greške još uvek nije poznato, a korisnici se u poslednje dve nedelje nose sa ovim problemom. Tako su pronašli privremeno rešenje, u okviru kojeg je neophodno da kreiraju drugi admin nalog, te se na njega uloguju, i potom vrate na prvi nalog i računar ugase bez problema. Nevolja je u tome što koraci moraju da se ponove svaki put kada se uređaj isključuje, pa se tako ne radi o rešenju, već o prinudnoj meri.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Windows7

Drugo rešenje uključuje komandu Windows+R, uz pomoć koje se otvara Run prozor, u koji se potom unosi „gpedit.msc,“ da bi se potom u Group Policy Editor prozoru otišlo na Computer Configuration > Windows Settings > Security Settings > Local Policies > Security Options, te u Security Options panelu kliknulo na “User Account Control: Run all administrators in Admin Approval Mode,” i izabralo Enable. Potom se ponovo otvori Run prozor, ali se ovoga puta ukuca “gpupdate /force” i pritisne Enter. Nakon toga se uređaj normalno isključuje i restartuje.

Izvor: ZD Net
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Feb 08, 2020 6:08 pm

Smile Ericsson se povukao sa MWC 2020 u Barseloni

Pre samo neki dan su LG i ZTE objavili da se povlače sa nastupa u Barseloni na MWC 2020 sajmu, ali to i dalje nisu bili izlagači iz redova najvećih. Danas je Ericsson, jedno od najvećih imena svetske telekomunikacione industrije i jedan od najvećih izlagača na sajmu u Barseloni koji je tradicionalno zakupljivao čitavu halu, objavio da se povlači sa sajma.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Ericsson
Izvor: thelocal.se
Foto: Maja Suslin / TT kod 10300

U saopštenju je Ericsson naveo da je do ovoga došlo usled problema sa korona virusom, te da mu je u fokusu briga za zdravlje i bezbednost zaposlenih, mušterija i deoničara. Takođe, Ericsson je naveo da će demonstracije i sadržaji koji su bili planirani za Barselonu biti prikazani korisnicima na lokalnim događajima, koji će se održavati pod sloganom “Ericsson Unboxed”.

Kompanija je navela da je sprovela analizu rizika, te da je odlučila da, uprkos tome što su ljudi iz GSMA učinili sve što su mogli da iskontrolišu rizik, ipak ne nastupi na ovogodišnjem sajmu, na kome je tradicionalno jedan od najvećih izlagača. Börje Ekholm, predsednik i CEO, je izjavio da su ovu odluku doneli teško, da veoma žale zbog nje, ali da veruju da je to bio jedini odgovoran put.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Smart_cities_taiwan-ericsson

Nakon ovih vesti, saznaje se da i drugi ne-kineski proizvođač telekomunikacione opreme, Nokia, razmišlja da se povuče sa sajma. Očito je da će u narednim danima doći do domino efekta te da će MWC 2020 ili biti otkazan, ili održan u drastično redukovanom izdanju, naročito ukoliko se najveća imena 5G industrije opredele da ne nastupe u Barseloni.

Izvor: Ericsson
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 09, 2020 6:41 pm

Smile Wi-Fi 6: Wi‑Fi za 2020. godinu

https://pcpress.rs/wi-fi-6-wi%e2%80%91fi-za-2020-godinu/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 10, 2020 7:11 pm

Smile #DeleteFacebook: Elon Musk protiv društvene mreže

Facebook je već neko vreme meta brojnih kritika, a komentari dolaze sa različitih strana. Najveći problem su naravno bezbednosni skandali, mada je sve više poznatih ličnosti koje ovu društvenu mrežu kritikuju i iz drugačijih razloga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Facebook

Jedan od većih kritičara je i glumac i komičar Sacha Baron Cohen, koji Facebook naziva najvećom propagandnom mašinom u istoriji, a 9. februara se ponovo oglasio povodom ovog problema. Tom prilikom je na svom Twitter nalogu napisao: „Ne dopuštamo jednoj osobi da kontroliše pristup pijaćoj vodi za 2,5 milijardi ljudi. Ne dopuštamo jednoj osobi da kontroliše pristup električnoj energiji za 2,5 milijardi ljudi. Zašto onda dopuštamo da jedan čovek kontroliše protok informacija za 2,5 milijardi ljudi? Facebook bi trebalo da kontrolišu vlade, a ne jedan vladar!“

Na tvit je, između ostalih, odgovorio i Elon Musk, a jednostavnom konstrukcijom “#DeleteFacebook it’s lame.” Musk je jedan od glavnih Facebook kritičara već neko vreme, pa je još 2018. sa platforme uklonio stranice kompanije Tesla, te postupak objasnio činjenicom da mu se Facebook jednostavno ne dopada.

Izvor: Tech Crunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 10, 2020 7:14 pm

Smile Hakovani nalozi Facebooka na Twitteru i Instagramu

Zvanični nalozi Facebook-a na društvenim mrežama Twitter i Instagram su hakovani, potvrđeno je od strane njihovih zvaničnika. Prethodno je ista grupa hakera kompromitovala naloge mnogih poznatih kompanija i organizacija kao što su HBO, NFL i njeni klubovi, ali i New York Times.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Facebook-os-1

Twitter se prvi oglasio

Prvu informaciju o hakovanju zvaničnih profila ove kompanije objavio je portparol Twittera u petak. Nalozi @Facebook i @Messenger hakovani su preko neke treće platforme. On je izjavio da su odmah po uviđanju da su profili hakovani zaključali sve profile i obavestili kompaniju Facebook o tome, kako bi što pre ponovo bili online. Na sve ovo iz kompanije Facebook nisu želeli da daju bilo kakav komentar.

Nedugo zatim, na zvaničnom profilu Facebooka na Instagramu, pojavila se slika sa porukom identično kao i na Twitteru. Na njoj je pisalo “Hello, We are OurMine“. Hakerska grupa OurMine dospela je u žižu javnosti nakon što je 2017. godine uspela da hakuje profile i podatke kompanija kao što su HBO i New York Times.

Izvor: CNN
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 10, 2020 7:18 pm

Smile Android sigurnosni propust omogućava napadačima da šalju malware preko Bluetootha

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 D019da2686b47a4ce8ed68e9b2d1520a

Sigurnosni istraživači iz ERNW-a su ukazali na ranjivost, pod nazivom BlueFrag, koja napadačima omogućava da tiho isporuče malware i kradu podatke sa obližnjih telefona koji koriste Android 8 Oreo ili Android 9 Pie.

Napadaču je potrebno samo da zna Bluetooth MAC adresu mete, a to je ponekad lako zaključiti na osnovu WiFi MAC adrese. Prema navodima ERNW-a, žrtva čak neće ni znati da se napad dogodio. Dobra vest je da BlueFrag ne radi na Androidu 10.

Korisnici se mogu zaštititi tako što će instalirati sigurnosnu zakrpu za februar 2020. godine. Takođe, s obzirom na to da je napad povezan sa Bluetooth-om, korisnik bi morao da bude relativno blizu napadaču, što bi mogao biti najveći problem na javnim mestima gde postoji veliki broj potencijalnih meta.

Problem leži u tome što je najveći broj uređaja, koji su pogođeni ovom ranjivošću, ili izgubio podršku za novija softverska ažuriranja ili ih ne dobija redovno. Veliki broj Android korisnika ima verzije Androida koje su starije od "desetke", što bi potencijalno mnoge od njih moglo izložiti napadima u narednim godinama.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 10, 2020 7:21 pm

Smile Francuska kaznila Apple zbog usporavanja starijih iPhone-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Krajem 2017. godine Apple se našao u aferi sa usporavanjem starijih modela iPhone-a. Kada je otkriveno da iOS, tada još u verziji 11, smanjuje takt procesora starijih uređaja (tada iPhone 6, 6s i SE) kako bi, navodno, zaštitio bateriju i sprečio iznenadno gašenje uređaja. Ubrzo po priznanju da je reč o featureu, a ne bugu, Apple je zaradio nekoliko tužbi, a i kazni.

Odjeci ove afere vidljivi su i danas. Novije verzije iOS-a i dalje usporavaju starije modele iPhone-a, ali u podešavanjima operativnog sistema moguće je tu opciju isključiti. Isto tako Apple postao nešto transparentniji kad je reč o zdravlju baterije, njenoj zameni i potrebi za smanjenjem takta procesora kada je baterija pri kraju svojeg životnog veka i naglo se prazni.

Međutim, i više od dve godine nakon što je cela stvar dospela u javnost, čini se da pravno nije sve baš izglađeno. Francuski regulator DGCCRF, koji brine o zaštiti poštene tržišne utakmice, odredio je Apple-u kaznu u visini od 25 miliona evra zbog slučaja iz 2017. godine. Razlog za kažnjavanje je upravo spomenuto usporavanje telefona o kojem korisnici nisu bili obavešteni.

Osim kazne, Apple će morati u narednih mesec dana da na svom sajtu drži izjavu u kojoj priznaje krivicu u ovom slučaju.

Iako se kazna od 25 miliona evra može činiti visokom, neko je već izračunao kako je reč o iznosu koji je Apple u proseku, tokom 2019. godine, uprihodio u samo – 55 minuta.

Praksa usporavanja, ako ste se pitali, i dalje je na snazi. Najnovijim iOS-om 13 usporavanju su podložni svi stariji modeli iPhone-a, zaključno sa serijama XS i XR.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 10, 2020 7:25 pm

Smile Huawei, Xiaomi, Oppo, i Vivo se udružuju?

Kao rezulat tenzija između Amerike i Kine, Huawei-ju ostao uskraćen za pristup Google Play Store-u i njihovim aplikacijama. U međuvremenu, šušakalo se da kompanija pokušava da nađe alternativu i novu prodavnicu aplikacija. I drugi kineski proizvođači su svesni da bi koliko sutra i njima moglo nešto slično da se dogodi…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Huawei-logo

Poslednja vest glasi da se Huawei udružuje sa kompanijama Xiaomi, Oppo i Vivo u saradnju kako bi olakšali progamerima aplkikacija da svoje aplikacije postavljaju u prodavnice aplikacija ovih kompanija.

Ono što je bitno naglasiti jeste da ne dođe do nesporazuma da ove četiri kompanije prave jednu, svoju prodavnicu aplikacija već da pokušavaju da programerima van Kine olakšaju pristup i postavljanje na sve njihove prodavnice aplikacija. Poput Google Play-ja, to neće biti samo aplikacije i igre već i muzika, filmovi i drugo.

Prema preliminarnim informacijama, uspostaviće se jedinstveni mehanizam otpremanja aplikacija i drugih sadržaja na prodavnice svih proizvođača, za početak. Naravno, o svim dogovorima i efektima će se više znati u dogledno vreme.

Izvor: androidpolice
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 11, 2020 6:39 pm

Smile Prepoznavanje lica u Kini ne radi zbog maski

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Među brojnim problemima koji tište kineske građane i vladine organizacije zbog epidemije koronavirusa nalazi se i nemogućnost softvera za prepoznavanje lica.

Prema pisanju kineskog tehnološkog portala Abacus News, brojni servisi u Kini koriste prepoznavanje lica i to ne samo za otključavanje telefona, već i za pristup bankovnim računima, naručivanje hrane, ukrcavanje u avion, pa čak i uzimanje toalet papira u javnim WC-ima.

Sve to sada drastično otežava preporuka kineskih vlasti da svi građani u javnosti nose maske koje ih štite od koronavirusa.

Osim građana kojima ovo onemogućava otključavanje telefona licem, posebno onih uređaja koji nemaju otključavanje otiskom prsta, ovo prilično nervira i kineske obaveštajne agencije i policiju, jer im maske otežavaju praćenje kriminalaca i političkih aktivista.

Moglo bi se reći da je koronavirus na neko vreme pružio Kinezima pravo na privatnost.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 11, 2020 6:42 pm

Smile Anti-Firefox reklama u Windows 10 Start meniju

Microsoft je nedavno lansirao novu verziju Microsoft Edge-a baziranu na Chrome-u, te se odmah okrenuo nešto agresivnijem marketingu, a kako bi korisnike ubedio da što brže i lakše migriraju ka novom proizvodu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Edge

Tako se krenulo u kampanju, te se oglas za Microsoft Edge pretvorio u opciju koju svi koriste u okviru Windows-a 10. Naime, reklama je pre nekoliko dana počela da se pojavljuje u Start meniju, a na mestu gde se obično pojavljuju sugestije za nove aplikacije. Kompanija najpre cilja one korisnike koji su već instalirali neke druge pretraživače, a tvrdi se da nema sukoba interesa, budući da korisnici mogu da isključe polje za sugestije kad god to požele. Oni koji na svojim računarima imaju Firefox našli su se na spisku korisnika koji su dobili novu reklamu, a u obliku poruke “Still using Firefox? Microsoft Edge is here,” koja se našla upravo u Start meniju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Edge2

Reklame koje se pojavljuju u Windows 10 Start meniju već neko vreme trpe ozbiljne kritike korisnika, ali je ovoga puta situacija nešto drugačija, a zbog toga što najveći broj onih koji su videli novu reklamu hvali Microsoft Edge, te se tvrdi da je dobar isto kao i Chrome i Firefox, ako ne i bolji.

Izvor: Softpedia

-------

https://ideja.serbianforum.info/viewtopic.php?t=7126
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 40 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu