Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 38 od 40 Prethodni  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 22, 2020 5:39 pm

Smile WhatsApp beta za Android dobija tamni mod

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 B0900906a7542499fcf9e1c5e1b2b6c9

Najnovije beta ažuriranje za WhatsApp za Android je konačno implementiralo izvorni "Dark mode" u aplikaciju. Funkcija je u razvoju više od godinu dana, a sada konačno pristiže beta testerima.

Oni koji su u WhatsApp for Android beta kanalu bi trebalo da ažuriraju aplikaciju kako bi dobili tamni mod. Opcija će se prikazivati samo u WhatsApp v2.20.13 beta ili novijoj verziji.

Kako bi se omogućio Dark mode, potrebno je otvoriti WhatsApp, otići u Settings -> Chats. U opciji "Display" postoji opcija za teme (Theme) gde je moguće uključiti Dark mode. Tu je i opcija da se tamni mod pali automatski, u zavisnosti od teme sistema ili toga da li je uključen Battery Saver mod.


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Whatsapp2_7

Za sada WhatsApp isporučuje tamni mod samo beta testerima svoje Android aplikacije, a moguće je da će šira javna dostupnost funkcije biti omogućena u narednim nedeljama.

Izvor: WAbetainfo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 23, 2020 6:44 pm

Smile Twitter sada nudi emotikone za reakcije na direktne poruke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 57116300c3ac723c36c9cb4525389923

Twitter je predstavio novu funkciju, u vidu emotikon reakcija za Direct Messages (DM). Opcija izgleda slično onome što već neko vreme nudi Facebook, ali sa nekoliko ključnih razlika.

Umesto emotikona sa srcima umesto očiju, ili ljutih emotikona, Twitterovi emotikoni imaju opciju reagovanja srcima ili vatrom. Moguće je lako reagovanje na direktne poruke klikom ili pritiskom na "heart-plus" ikonicu, koja se pojavljuje pored poruke. Dvostruki pritisak na poruku prikazuje panel za emotikone.

Osoba koja prima reakciju će dobiti obaveštenje ukoliko ste reagovali na direktnu poruku. Moguće je dodavati reakcije čak i na poruke koje su stare nekoliko godina.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 23, 2020 6:51 pm

Smile Zbog GDPR-a naplaćene kazne u vrednosti od 114 miliona evra

Prošlo je godinu i skoro osam meseci od kada je EU zakon o privatnosti podataka, GDPR (Opšta regulativa o zaštiti podataka) stupio na snagu, a dosad je izrečeno novčanih kazni u vrednosti od 114 miliona evra (126 miliona dolara), navodi se u novom izveštaju.
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.dlapiper.com/en/uk/news/2020/01/114-million-in-fines-have-been-imposed-by-european-authorities-under-gdpr

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EU-Data-Protection-Cropped

Advokatska kompanija DLA Piper takođe je rekla da je za sada prijavljeno 160.000 kompromitovanja podataka – većina njih dolazi iz Velike Britanije, Nemačke ili Holandije. Prošle godine je zabeležen porast prijavljenih kompromitovanja podataka za 12,6% u poređenju sa prvih osam meseci koliko je na snazi GDPR.

Opšta regulativa je stupila na snagu ne samo kao moćan evropski zakon o privatnosti podataka s mogućnošću kažnjavanja kompanija do četiri posto njihovog globalnog godišnjeg prihoda. To je i model za ostatak sveta o tome kako da regulišu nekontrolisani protok ličnih podataka koji omogućavaju današnje multimilionerske tehnološke kompanije.

Najveća novčana kazna proistekla iz zakona bila je kazna od 50 miliona evra (57 miliona dolara) izrečena Google-u u Francuskoj zbog nedostatka transparentnosti. (Poređenja radi, stavimo tu cifru u kontekst, Google-ova matična kompanija Alphabet nedavno je procenjena na bilion dolara). Međutim, studija advokatske firme nije brojala predloženu kaznu od 238 miliona dolara za IAG, koji poseduje British Airways u Velikoj Britaniji – ako se sprovede, to bi bila rekordna kazna.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 23, 2020 6:54 pm

Smile QR kodovi – novi sistem plaćanja u Srbiji od februara

Građani Srbije uskoro će moći da plate robu skenirajući pametnim telefonima QR kod sa proizvoda. Tako da će u svakoj prodavnici biti moguće plaćanje putem telefona i QR koda, čime se nastavlja širenje mreže usluga instant plaćanja. Ovo je posebno važno za trgovce koji će na ovaj način istog trenutka dobiti novac za prodatu robu umesto da čekaju po nekoliko dana, kako je to inače slučaj kada se plaćanje obavlja karticama, saopštili su iz Narodne banke Srbije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 QR_code

Širenjem novih usluga u oblasti e-plaćanja smanjuje se količina keša u opticaju, što je praksa u brojnim razvijenim zemljama sveta. Za lidera po tom pitanju smatra se Švedska, koja je zacrtala plan da do 2023. godine postane društvo skoro bez gotovine.

“Svako unapređenje poslovanja i savremeniji način plaćanja su dobra vest. Problem je jedino pismenost stanovništva koja je kod nas niska, naša deca ni u školi ne uče ništa o tome, mnoga mesta nemaju dodira sa novim tehnologijama. NBS treba da se postara da to sistemski bude dobro uređeno. Građani koji se već snalaze sa novim tehnologijama ovaj način plaćanja će preuzeti odmah, jer je sve brže i kontrola troškova je lagana, oni koji se u tome ne snalaze normalno da će se u početku ustručavati”, rekao je Milan Kovačević, ekonomski analitičar.

U NBS kažu da je pri kraju ceo postupak instalacije ovakvog načina plaćanja. “Reč je o nečemu što je i za Evropsku uniju praktično tek u planu, dok naša zemlja na ovom sistemu plaćanja uveliko radi”, ističe Dragana Stanić, viceguverner NBS.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 22257890101_7cb64bb1c6_b

Kada je reč o sigurnosti ovog tipa plaćanja, ustanovljena su pravila šta tačno treba da sadrži QR kod i ceo sistem oslanja se na iskustva, praksu, domaće i međunarodne zakone. Svakoj državi je u interesu da ima što manje gotovine jer upotreba keša, osim rizika da bude ukraden, zahteva skupe procedure čuvanja, transporta i skladištenja. Nacionalna strategija Republike Srbije za mala plaćanja 2019-2024, između ostalog, predviđa duplo veći rast elektronskog i mobilnog bankarstva u zemlji.

“U Kini već odavno sve možete da uradite preko telefona. Kada recimo iznajmite auto, sve to činite preko aplikacije, samo dođete na dogovorenu lokaciju i kola vas čekaju. Sa druge strane manje novca u opticaju kod nas, NBS-u pravi veliku uštedu. Ipak moramo urediti još neke stvari, ubrzati sva plaćanja i NBS bi trebalo racionalnije da koristi devize. Kod nas da prebacite novce sa jednog na drugi devizni račun u bankama je skupo, zbog čega građani dižu pare, stavljaju ih u torbu i nose u drugu banku. Bilo bi dobro i da se olakša i promet između suseda sa kojima imamo jako veliku trgovinsku razmenu i koji imaju druge valute”, nastavio je Kovačević.

U Srbiji se svakog meseca izda najmanje 15 miliona računa, za struju, telefon, infostan i druge usluge koje građani plaćaju. Plaćanje telefonom, odnosno skeniranjem QR koda, samo je jedan od načina da se izbegne dugo stajanje u redovima pred šalterima. Broj plaćanja karticama na internetu u prošloj godini bio je devet miliona u Srbiji, što je za milion više u odnosu na 2018. godinu. Najviše plaćanja bilo je na domaćim sajtovima, odnosno u onlajn prodavnicama, oko 4,7 miliona.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Fueling-ecommerce

Kada je reč o bezgotovinskom plaćanju, za samo godinu dana, od sredine 2018. do polovine prošle godine, uvećan je broj pos-terminala za 13%, odnosno za oko 10.000. Vlade mnogih zemalja u zapadnoj Evropi donose zakone kojima se gotovina skoro u potpunosti isključuje iz opticaja.

Kina kao jedna od najvećih i najbrže rastućih ekonomija stvorila je dugogodišnji plan za oslobađanje od papirnog novca i potpuno prebacivanje na elektronsko plaćanje. Ovaj trend nije zaobišao ni najugroženije slojeve društva, pa tako već pet godina prosjaci na ulicama Kine novac mogu da prikupljaju putem elektronskog plaćanja i čitanja QR kodova sa pametnog telefona. Svako ko poželi da udeli nešto novca prosjacima u Kini to sada može učiniti preko svog pametnog telefona, skenirajući QR kod koji se nalazi kod prosjaka i na taj način im pomoći.

Izvor: Blic
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 23, 2020 6:58 pm

Smile Google dizajnirao kovertu koja služi za odvikavanje od telefona

Sve se više govori o zavisnosti od pametnih telefona, te drugih uređaja, pa je i sve više uplašenih, a posebno roditelja čija se deca rađaju usred tehnološkog napretka. Upravo je zbog toga Google lansirao čak tri nove aplikacije, čiji je cilj da korisnike udalje telefona, a u sklopu inicijative Digital Wellbeing.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Envelope

Jedna od aplikacija korisnike motiviše da svoje telefone na neko vreme zatvore u papirne koverte. Google koverta trenutno funkcioniše samo uz Pixel 3A telefon, a sistem podseća na one strategije koje neki umetnici primenjuju na svojim koncertima i izložbama, kada od posetilaca traže da svoje telefone odlože upravo u slična papirna pakovanja.

Uz kovertu ide i odgovarajuća aplikacija iz Google Play prodavnice, po imenu Envelope, te PDF fajl koji se štampa da bi se od njega napravila koverta. Kada je korisnik spreman za pauzu dovoljno je da otvori aplikaciju, telefon stavi u kovertu i zatvori je lepkom. Korisnici nakon toga mogu samo da telefoniraju, te proveravaju koliko je sati. Google je Envelope aplikaciju postavio i na GitHub, tako da zainteresovani mogu da je menjaju i prilagođavaju svojim potrebama.



Pored Envelope tu su i druge aplikacije, pa oni koji su na odvikavanju od telefona mogu da preuzmu i Activity Bubbles, koja na wallpaper postavlja mehurić svaki put kada korisnik aktivira telefon, a mehurić postaje veći što se više vremena provede na telefonu. Tu je i Screen Stopwatch, aktivni wallpaper koji aktivira merenje vremena svaki put kada se telefon otključa, a eksperti očekuju da ove tri aplikacije pozitivno utiču na digitalno stanje onih koji pate od viška vremena provedenog ispred malog displeja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 24, 2020 5:24 pm

Smile Nemačka plaća Microsoft-u podršku za Windows 7

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Kao što verovatno znate, operativni sistem Windows 7 je od 14. januara ove godine "upokojen", što znači da Microsoft više ne izdaje sigurnosne zakrpe i ne osigurava podršku za njega.

Mada se prestanak podrške za Windows 7 najavljivao gotovo dve godine, prema pisanju njemačkog lista Handelsblatt, vladine institucije u toj zemlji još uvek koriste taj operativni sistem na 33.000 računara, od kojih je oko 20.000 u Berlinu.

Microsoft naravno i za to ima rešenje, pa nudi produženu podršku svima koji se nisu nadogradili na novi operativni sistem i prilagodili mu softver koji koriste, no to naravno naplaćuje.

Produžena podrška za Windows 7 će tako Njemačku državu koštati oko milion evra, odnosno oko 25 dolara za svaki uređaj kome će trebati podrška i bezbednosne zakrpe.

Mada se čini da nema nikakve logike da jedna Nemačka nije mogla nadograditi svoje računare na Windows 10 ranije, to nije baš tako crno-belo, jer tranzicija traži hardversku nadogradnju koju nije moguće izvesti na starim kantama od računara, jer je puno jeftinije platiti produženje podrške nego kupiti nove računare.

U svakom slučaju moramo priznati kako ne bismo nikada rekli da se ovo može dogoditi jednoj od najrazvijenijih država

sveta, ali kada znamo da Pentagon još uvek koristi računare iz vremena ranog hladnog rata, ne bismo se trebali ni ovome previše čuditi.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 24, 2020 5:28 pm

Smile Apple konačno uklanja Flash podršku iz Safarija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 3eb27c58f6aa83caba2ed775c1dc3492

Izbacivanje Adobe Flash-a iz opticaja je proces koji već dugo traje. U jednom trenutku Flash je bio prisutan svuda, a kako je Steve Jobs konstatovao još 2010. godine, radi se o jednom od proizvoda sa najgorim statistikama kada je sigurnost u pitanju. Zanimljivo je da je Apple bio među prvima koji su predvodili pokret odbacivanja Flash-a, a kompanija je ovo započela tako što je odbila da podržava Adobe-ov proizvod na iPhone-u.

Apple-ov najnoviji Safari Technical Preview za macOS konačno u potpunosti uklanja Flash podršku. To znači da kada bude objavljena naredna stabilna verzija Safari pretraživača, podrška za Flash u njemu više neće biti prisutna.

Adobe je ranije obećao da će postepeno odbacivati podršku za proizvod do kraja 2020. godine, a kreatori browsera su takođe ispratili ovu najavu. Microsoft Edge i Google Chrome već neko vreme imaju podrazumevano onemogućenu Flash podršku. Obe kompanije takođe obećavaju da će proizvod u potpunosti eliminisati do kraja godine.

Za sada nije poznato kada će naredna verzija Safarija biti dostupna. Apple će možda sačekati do objave naredne verzije macOS-a, što bi trebalo da se dogodi tokom jeseni ove godine.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 6:52 pm

Smile Google planira ukidanje podrške za cookies u Chrome-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Google je najavio da će surfovanje najviše korišćenim Internet browserom u budućnosti osigurati još više privatnosti. Naime, kompanija polako priprema izbacivanje cookie-ja, a to bi se trebalo desiti u naredne dve godine.

Prvi testovi za ukidanje podrške za Internet cookies u Chrome-u počeće krajem 2020. godine, a ovakav plan bi mogao da ima posledice po više industrija koje svoje poslovanje baziraju na Internetu. Takođe se planiraju i nova ograničenja kada je reč o praćenju korisnika. Cookieji se koriste za praćenje korisnika i njihovih navika na Internetu, što omogućava bolje i relevantnije oglašavanje, ali ti se podaci često zloupotrebljavaju.

Umesto toga, Google radi na skupu pravila "Privacy sandbox" koji bi trebao pružiti veću privatnost korisnicima, ali omogućiti oglašivačima i prikaz relevantnih oglasa na stranicama. Za očekivati je da će ovo naići na veliki broj protivnika, a iz Google-a ističu kako su otvoreni za alternativna rešenja, s tim da se insistira na zaštiti privatnosti korisnika i standardima kompjuterske sigurnosti. Za sada još uvek nije poznato kako će to konkretno funkcionisati u praksi.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 7:04 pm

Smile Lažni oglasi za poslove kradu lične podatke i novac

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Lažni oglasi za zapošljavanje u kojima vam se nude fantastične plate za malo rada nisu nova stvar i sigurno ste se s njima susreli već više puta. Američki FBI upozorava da je lažno oglašavanje poslova u porastu i beleži se sve veći broj žrtava takvih prevara. Za razliku od onih oglasa koje ste pre mogli videti i koji su vam na prvi pogled izazivali veliku sumnju, sada su se cyber kriminalci malo unapredili kreiranjem lažnih web stranica kompanija poslodavaca koje izgledaju identično kao originalne stranice, a čak su im i imena domena vrlo slična. Nakon toga na njima postavljaju oglase za poslove te širom interneta objavljuju oglase i postove kako bi privukli žrtve.

Kada se neko prijavi za neko radno mesto na lažnu službenu stranicu neke poznate kompanije, kontaktiraju ga mailom i dogovaraju poziv na razgovor za posao, a "usput" traže lične podatke, kopije raznih dokumenata, brojeve socijalnog osiguranja, podatke s kreditnih kartica, bankovnih računa i druge informacije.

Osim toga neki muljatori od žrtava direktno traže uplatu određenih svota novca za troškove provere podataka, stručno usavršavanje, kurseve i druge stvari koje trebaju obaviti kako bi "sigurno" dobili posao. Naravno, kada kriminalci dobiju uplatu više se ne javljaju svojim žrtvama.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 7:07 pm

Smile Google Collections od sada čuva rezultate prethodnih internet pretraživanja

Oni koji su bar jednom pokušali da ponovo pronađu rezultate neke Google pretrage koju nisu sačuvali znaju koliko taj proces frustrira, a Google je to rešio novom AI Search opcijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Colections

Naime, 22. januara lansiran je Collections, koji grupiše internet stranice koje su slične onima koje je korisnik prethodno posećivao u okviru Search-a. Korisnici će pored toga moći i da čuvaju rezultate prethodnih pretraga, a kako bi ih ponovo posetili kada im to bude potrebno.

Google će različite kolekcije preporučivati na osnovu prethodnih interesovanja, pa će se korisnici lakše snalaziti i bez beskonačnog istraživanja istorije prethodnih pretraga. Do preporučenih rezultata će moći da se dođe klikom na “Find More” taster koji se nalazi u okviru Collections, a korisnici će svoje kolekcije moći i da dele u komunikaciji sa drugima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Colections2

Iz kompanije ističu da će preporuke koje se zasnivaju na AI tehnologiji u budućnosti bitno promeniti načina na koji koristimo internet, budući da će Google sve više učiti o navikama korisnika, što je za one koji konstantno brinu o bezbednosti pomalo zastrašujuće.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 7:16 pm

Smile Tinder radi na tasteru za paniku

Tinder je rešio da preduzme dodatne korake kako bi poboljšao bezbednost korisnika, te lansira funkcije koje omogućavaju potvrdu identiteta potencijalnih partnera, taster za paniku, te onu koja organima reda šalje tačnu lokaciju korisnika kojem je potrebna pomoć.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Tinder

Kompanija Match, u čijem je Tinder vlasništvu, pokrenula je i sigurnosnu aplikaciju Noonlight, a sa testiranjem bezbednosnih opcija bi prvo trebalo da se počne na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država, i to već od kraja januara. Tako će korisnici u slučaju opasnosti moći da aktiviraju alarm uz pomoć Noonight alatke u okviru Tinder aplikacije. Od njih će se prvo tražiti da unesu sigurnosni kod, pa ako se to ne dogodi dobiće tekstualnu poruku od Noonight operatera, ako ni na nju ne odgovore uslediće telefonski poziv, a dispečeri će policiju kontaktirati tek ako se korisnik ne javi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Tinder

Da bi aktivirali sigurnosnu opciju korisnici će sa aplikacijom morati da podele svoju lokaciju, a iz kompanije tvrde da se ove informacije neće koristiti u marketinške ili neke druge svrhe. Eksperti nove bezbednosne opcije pozdravljaju kao još jedan korak ka sigurnijem online dejtingu, pa se u budućnosti očekuje još sličnih mera.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 7:21 pm

Smile YouTube sklopio partnerstvo sa Activision Blizzardom o streamovanju e-sports događaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Fc6ae77bcc8a5b09aa856a24eeab236d

Google je najavio novo partnerstvo sa kompanijom Activision Blizzard, a najbitnija stavka u ovom sporazumu je da će Activision koristiti YouTube kao ekskluzivnu platformu za live streaming različitih e-sports događaja.

Ovo streamovanje uključuje i Call of Duty League koji se održava tokom vikenda, kao i Overwatch League koji je prethodno prikazivan ekskluzivno na Twitch platformi.

Ryan Wyatt, šef gejminga na YouTube platformi je istakao: "Sa više od 200 miliona gejmera dnevno, koji gledaju više od 50 milijardi sati igračkog sadržaja godišnje, YouTube igračima i njihovim strasnim fanovima pruža najpopularniju platformu za video igre na svetu. Overwatch League i Call of Duty League najvažniji su primeri e-sports sadržaja. Kao bivši komentator Call of Duty mečeva, sa velikim uzbuđenjem sam ispratio to što je Activision Blizzard izabrao YouTube za svoju ekskluzivnu platformu za streamovanje obe lige. Ovo partnerstvo dodatno pokazuje našu posvećenost cilju da imamo prvoklasan live streaming proizvod za gejming".

Partnerstvo između dve kompanije se proširuje i na cloud servise, pa se Activision Blizzard sada oslanja na Google Cloud infrastrukturu za hosting igara. Google ističe da je od Activisiona izabran zbog svog pouzdanog globalnog renomea, analitike podataka, AI mogućnosti, te da igrači mogu očekivati mrežne servise visokog kvaliteta i gejming iskustva sa niskom latencijom.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 7:24 pm

Smile Ovo je Microsoftova vizija softvera za dual-screen aplikacije

Microsoft je počeo da deli više detalja o tome kako tačno zamišlja da će raditi buduće aplikacije na nedavno predstavljenim Microsoft Surface Neo i Duo uređajima ali i svim ostalim dual screen uređajima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows-10x-devices

Po difoltu, aplikacija će zauzimati jedan ekran, a korisnici u svakom trenutku mogu da tu istu aplikaciju prebace da bude preko dva ekrana. Međutim, osim one standardne, da aplikacija umesto na jednom ekranu se razvuče da radi na dva, Microsoft je podelio informacije o tome kako još vidi da to može funkcionisati. Te druge opcije su, ukoliko je u pitanju dokument, da jedna strana bude na jednoj strani, a druga na drugoj, ili da na jednoj strani budu glavne opcije određene aplikacije a na drugoj detalji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows-10x-software

To su sve inicijalni paterni i ideje, a videćemo kako će to funkcionisati u praksi. Pretpostavljamo da će niz opcija biti dodavan i usput kada se vidi kako korisnici reaguju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows-10x-devices-2

I drugi proizvođači hardvera poput Dell-a, HP-a i Lenovo-a, kao i Asus-a takođe rade na dual-screen uređajima koji će raditi na veriji Windowsa 10X specijalno optimizovanoj za ovakve uređaje. Više informacija o svom planu za novu nadolazeću nišu uređaja i softvera Microsoft planira da objavi na svojoj konferenciji u maju.

Izvor: theverge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 25, 2020 7:27 pm

Smile Online “superheroj” besplatno uklanja Phorpiex malver sa pogođenih računara

Bezbednosni eksperti su primetili da se nešto čudno dešava sa Phorpiex botnet-om, budući da neko uklanja malver sa pogođenih računara, te korisnicima ostavlja poruke u kojima im preporučuje da preuzmu antivirus programe, te ažuriraju svoje računare.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Malver

Poruke se pojavljuju u pop-up formatu, a eksperti su u početku mislili da se radi o prevari, i da su upozorenja zapravo deo malvera. Ubrzo je postalo jasno da su poruke potpuno nezavisne, i da ih neko šalje u realnom vremenu, pa se zbog toga pretpostavilo da je neko najverovatnije preoteo kontrolu nad mrežom malvera.

Phorpiex developeri imaju ozbiljnu konkurenciju, pa se spekuliše o tome da je napad možda deo profesionalne ljubomore. Radi se o malveru koji je aktivan više od jedne decenije, a već se dešavalo da bude ugrožen, najviše zbog nebrige samih developera. Tako se čini da je jedna od danas najaktivnijih spam botnet mreža neozbiljna, a onaj koji je uspeo da preuzme kontrolu, i da malver ukloni sa pogođenih računara, naneo je ozbiljan udarac spam mreži.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Spam

Sa ugrožavanjem botnet mreže dolaze i finansijski gubici, čija ozbiljnost može da se razume ako se zna da je Phorpiex zarađivao i do 150 hiljada dolara u periodu od pet meseci, i to samo od slanja spam mejlova.

Izvor: ZD Net
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 26, 2020 9:57 pm

Smile Iznenađenje za nove korisnike: Još jedno Windows 10 upozorenje

Windows 10 se i dalje suočava sa mnogim problemima, a kraj Windows-a 7 znači da će milioni korisnika, ako već nisu, uskoro preći na ovu verziju operativnog sistema, pa će i oni, kao i stari korisnici, morati da obrate pažnju na poslednje upozorenje o ažuriranju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows10-1

Radi se o tome da je novo Windows 10 sigurnosno ažuriranje (KB4528760) prilično problematično, pa prvo pravi probleme oko instalacije i korisnike obaveštava o greškama do kojih je došlo u okviru sistema, ali nigde piše ništa o tome šta je izazvalo komplikacije. Problem se tu ne završava, budući bug da utiče i na restartovanje računara, te pojedine kompjutere sprečava da se ponovo pokrenu, te ih obaveštava o problemu “0xc000000e“. Sa problemom se suočava sve veći broj korisnika, a komplikacije počinju onog trenutka kada se preuzme novo ažuriranje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows

Neki korisnici su problem povezali sa Microsoft-ovom Connect aplikacijom, koja je već neko vreme „u penziji,“ budući da je bug najviše pogodio one koji je imaju na svojim uređajima. Microsoft još uvek nije progovorio o problemu, a pogođenim korisnicima se preporučuje reinstalacija sistema, što je rešenje koje je prilično nezgodno. Tako bi milione Windows 7 korisnika, koji žure ka Windows 10 verziji dok je besplatna, moglo da sačeka neprijatno iznenađenje.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 27, 2020 4:33 pm

Smile Facebook dodaje prepoznavanje lica u Messenger

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Developerka Jane Manchun Wong otkrila je ranu verziju funkcije Face ID u kodu Facebook-ove aplikacije Messenger koja verovatno funkcionira na isti način kao biometričko otključavanje dostupno u WhatsApp-u.

Korisnici će pomoću nove funkcije dobiti mogućnost uključivanja autentifikacije sistemom prepoznavanja lica na posebnom ekranu, gde će odabrati i vreme zaključavanja aplikacije od 1 minut, 15 minuta ili 1 sat nakon napuštanja Messenger-a.

Wong kaže da vaš Face ID neće biti ukladišten na Facebook-u, što znači da najveća društvena mreža neće čuvati face korisnika na svojim serverima.

Za sada nije poznato kada će Facebook službeno predstaviti novu funkciju za Messenger.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 27, 2020 4:37 pm

Smile Apple protiv evropske regulative za jedinstvene punjače telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Zastupnici Evropskog parlamenta žele izaći u susret potrošačima i smanjiti elektronski otpad kroz uvođenje jedinstvenog punjača za sve mobilne uređaje. To je objavljeno prošle nedelje, kada su iz EP službeno zatražili i predloge Evropske komisije za provođenje tog plana. Jedinstveni punjač za mobilne telefone, tablete, e-čitače, pametne kamere i nosive elektroničke uređaje trebao bi biti USB-C, a cilj je smanjenje elekntronskog otpada i troškova, te poboljšanje bezbednosti i interoperabilnosti punjača.

Prema istraživanju iz 2014. broj različitih punjača za mobilne telefone smanjen je sa 30 u 2009. na tek tri (USB-C, Micro USB i Lightning). Uprkos tome, kod kupovine novog uređaja novi punjač automatski se dobija sa uređajem, što dovodi do generisanja novog otpada. Kao jedan od najprozvanijih ovom se slučaju našao Apple koji uporno odbija Lightning priključak zameniti onim tipa USB-C, a sada su nešto detaljnije pojasnili svoje viđenje.

Apple je svoj Lightning standard za priključke uveo 2012. godine i od tada su, kažu, isporučili preko milijardu sa njime kompatibilnih uređaja i milione dodataka. Uvođenje nove evropske regulative koja bi ih prisilila na odbacivanje Lightning-a dovelo bi do stvaranja novog elektroničkog otpada jer bi njihovi korisnici bili primorani nabavljati nove kabele, umesto da sa svim uređajima koriste postojeće.

Napominju da Apple već ima USB-C punjač koji je kompatibilan sa svim iPhone-ima i iPad-ima, a uređaji se na njega spajaju putem USB-C–na–Lightning kabela. Iz ove kompanije takođe smatraju da dodatne regulative nisu potrebne jer industrija ionako već sama od sebe kreće prema standardu USB-C, bilo ugradnjom priključaka ili putem kablovskih adaptera. Dodatno zakonsko ograničenje priključaka na mobilnim uređajima gušilo bi inovativnost i tehnološki napredak i naštetilo brojnim kupcima kao i gospodarstvu Evrope, poručuju iz Apple-a.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 27, 2020 4:40 pm

Smile Vine-ov naslednik Byte ulazi u trku protiv Tik Tok-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Na tržište je konačno stigla i aplikacija Byte koja se predstavlja kao naslednik ugaslog Twitter-ovog servisa Vine te nova konkurencija popularnom Tik Tok-u.

Za Byte je zaslužan jedan od koautora originalnog Vine-a, Dom Hofmann, koji na novom servisu radi još od 2015. godine. Nakon dugačke bete Byte je konačno dostupan u punoj verziji za vlasnike Android i iOS uređaja.

Kao duhovni naslednik Vine-a i Byte omogućava snimanje kratkih video radova u trajanju od šest sekundi te spajanje više kratkih video radova. Nastale kreacije potom je moguće podeliti sa drugim korisnicima odnosno "rebyteati".

Ono što ovaj servis razlikuje u odnosu na Vine je planirana monetizacija od samog početka, uz video sadržaj planirano je prikazivanje oglašivačkog sadržaja.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 27, 2020 4:53 pm

Smile Mozilla je uklonila skoro 200 mailicioznih Firefox add-on-ova

Tokom protekle dve nedelje Mozilla se ozbiljno pozabavila proverom add-on-ova za Firefox browser. Tokom tog perioda, tim koji ih je proveravao otkrio je 197 dodataka koji su u sebi sadržali maliciozne kodove, koji su krali korisničke podatke ili koristili neke nedozvoljene metode da sakriju prave namere tih dodataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Mozilla-firefox

Ovi dodaci su uklonjeni sa Mozilla Add-on (AMO) portala kako bi se sprečile nove instalacije, a kod korisnika koji su ih već instalirali, dodaci su automatski isključeni. Najveći broj malicioznih dodataka, čak 129, potiče od samo jedne kompanije – 2Ring. One su blokirane jer su preuzimale i izvršavale podatke sa udaljenog servera, a po Mozilla-inim pravilima, dodaci moraju da u sebi sadrže sav kod neophodan za funkcionisanje. Šest zabranjenih dodataka zbog istog razloga razvila je Tamo Junto Caixa, dok je za tri dodatka otkriveno da se lažno predstavljaju kao premium proizvodi (njihova imena nisu objavljena).

Zbog ilegalnog prikupljanja podataka o korisnicima uklonjeni su WeatherPool, Your Social, Pdfviewer, RoliTrade, Rolimons Plus i još nekoliko neimenovanih dodataka, a u 30 dodataka otkriveno je više vrsta malicioznog ponašanja.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 27, 2020 5:00 pm

Smile Free Software zahteva da Windows 7 bude objavljen kao besplatan softver

Free Software fondacija, ista ona koja je korisnike ranije ohrabrivala da odustanu od Windows 7 operativnog sistema, sada traži da se ova Windows verzija korisnicima ponudi kao besplatni softver.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows7-1

U tom kontekstu pokrenuta je i “Upcycle Windows 7” peticija, a nakon što je 14. januara zvanično prestala podrška za Windows 7. U uvodu peticije se ističe da se sa prestankom podrške ugrožava bezbednost korisnika, zbog čega bi bilo poželjno da ova Windows verzija nastavi kao besplatni softver. Na svetu ima još nekoliko stotina miliona Windows 7 uređaja, a pretpostavlja se da je dobar deo korisnika spreman da plati za produženu podršku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Windows7

Upravo je zbog toga Microsoft ponudio uslugu produžene podrške do 10. januara 2023. godine, pa je Nemačka već odlučila da uslugu plati, i to 886 hiljada dolara za godinu dana, a pridružila joj se i Irska koja je spremna da plati 1,2 miliona dolara za podršku tokom 2020. godine. Pored toga se veliki broj Windows 7 korisnika već seli na Windows 10, pa je malo verovatno da će se sedmica uskoro pojaviti kao besplatna verzija u okviru GitHub-a.

Izvor: Tech Spot
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 30, 2020 6:05 pm

Smile Uprkos ukidanju podrške za Windows 7 stiže još jedna zakrpa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

14. januara 2020. bio je zadnji dan službene Microsoft-ove podrške za Windows 7, a plan kompanije je da nastavi da izdaje zakrpe samo korisnicima koji će za to plaćati putem programa Extended Security Update (ESU), i to još najviše dve godine. Zadnjeg dana podrške Microsoft je svim korisnicima dao na raspolaganje poslednju redovnu mesečnu nadogradnju oznake KB4534310.

Međutim, u danima nakon toga otkriveno je kako je upravo ova nadogradnja donela manje probleme. Svim korisnicima se po instalaciji ovog ažuriranja na desktopu počinje da ss prikazuje poruka o prestanku podrške za stari Windows i opasnostima koje nosi njihovo korišćenje bez redovnih bezbednosnih zakrpa. Ali, upravo je desktop onaj deo OS-a koji je ovom nadogradnjom i "oštećen".

Određeni broj korisnika prijavio je Microsoft-u identičan problem: kada im je pozadinska slika na radnoj površini (wallpaper) postavljen u "rastegnuti" način prikaza (Stretch), umesto odabrane slike prikazuje im se samo – crni ekran. Iz Redmonda su objavili i uputstva kako to izbeći.

Očekivano, preporuka korisnicima je da "tapetu" prebace u neki od drugih načina prikaza (Fill, Fit, Tile ili Center), ili da odaberu sliku koja je identične rezolucije kao monitor na kojem se prikazuje. Ipak, učestalost ovog problema nagnala ih je da popuste i, uprkos službenom prestanku podrške, za Windows 7 izdaju još jednu zakrpu koja će popraviti navedeni problem. Ista bi trebala da bude dostupna uskoro, a odnosiće se na OS-ove Windows 7 i Windows Server 2008 R2 SP1.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 30, 2020 6:08 pm

Smile iOS 14 bi trebali da dobiju svi uređaji koji podržavaju i iOS 13, ukljućujuči i iPhone 6s i SE

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Vlasnike mobilnih telefona često zanima koliko će njihov uređaj dobijati nadogradnje operativnog sistema. Kod Android uređaja nikad se ne zna, iako Google nudi višegodišnju podršku mnogi proizvođači jeftinijih modela izbace tek jednu, a neretko ni jednu nadogradnju OS-a.
Vlasnici iPhone i iPad uređaja su u znatno boljoj poziciji po tom pitanju. Oni znaju da će Apple barem par godina softverski održavati njihove uređaje. Možda nadogradnjom neće dobiti najnovije funkcije jer iste zahtevaju i određeni hardver kojeg u starijim modelima nema, ali onaj softverski deo kolača biće pokriven.

Novi izveštaj navodi kako se nadogradnji na iOS 14 mogu nadati čak i vlasnici pet godina starog iPhone-a 6s. Naravno kako je iPhone SE, najmoćniji 4“ telefon na svetu, stigao godinu dana kasnije i njegovi vlasnici bi trebali da dobiju nadogradnju na iOS 14.
Tačnije novi iOS 14 prema izvoru (iphonesoft.fr) trebao bi stići na 14 starih iPhone-a, jedan iPod i devet iPad-a. Ukratko, svi Apple-ovi mobilni uređaji koji imaju noviji čip od A8 i A8X na popisu su za nadogradnju na iOS 14. Shodno tome, iPad mini 4 i iPad Air 2 prvi su uređaji koji neće preći sa iOS-a 13 na noviji.

Podsetimo, iOS 14 bitće predstavljen na ovogodišnjoj WWDC konferenciji za developere koja se održava u junu, a u opticaj će krenuti par meseci kasnije, tokom septembra 2020. Stoga sve gore navedeno još uvek je podložno promenama, pa gore navedene podatke uzmite s malom rezervom.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 30, 2020 6:11 pm

Smile Avast i AVG proizvodi prikupljali podatke korisnika i prodavali informacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Kada instalirate neki bezbednosni alat poput antivirusa, pre svega se želite osigurati od malicioznih napasti, ali i zaštiti svoju privatnost. Međutim, ako ste koristili Avast i AVG proizvode, možda ste otkrili neke svoje osetljive informacije.

Kako prenosi The Verge, prema izveštajima zajedničkog istraživanja Motherboard i PCMag magazina, anitivirusni alat Avast, koji je u vlasništvu AVG softvera, pratio je aktivnosti njegovih korisnika na Internetu i sve to detaljno beležio. Praćeni su podaci o tome šta su korisnici posećivali i gde su kliknuli, od LinkedIn stranica, Amazon kupovine, pa sve do PornHub sajta. Sve te informacije, Avast je posredstvom Jumpshot kompanije koja je takođe u njihovom vlasništvu, prodavao svojim klijentima. U svoju odbranu, iz Avast-a su izjavili da se podaci ne mogu pratiti prema svakom korisniku pojedinačno, što je svakako skeptično. Za sada ostaje da se vidi da li je AVG na neki način dobio odobrenje korisnika kroz prava o “deljenju podataka“, ili su ipak to napravili na svoju ruku.

Bilo kako bilo, ovo je samo još jedan od pokazatelja kako se na Internetu ne sme verovati nikome, čak i kompanijama koje plaćate i očekujete da vas zaštite.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 30, 2020 6:16 pm

Smile #AndroidHelp: Google lansirao Twitter haštag za tehničku podršku

Google će od sada Android probleme rešavati i preko Twitter-a, ali ne u okviru direktnih poruka, već uz pomoć haštaga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Android

Radi se o novom trendu u obliku #AndroidHelp, a iz kompanije je moglo da se čuje da će korisnici dobijati podršku za različite probleme, ukoliko svoja pitanja budu postavljali javno. Nije do kraja jasno šta je motivisalo novi kanal za pružanje tehničke podrške Android korisnicima, a pretpostavlja se da je možda lakše da se spam sadržaji filtriraju kada su poruke javne.

https://twitter.com/Android/status/1221863317892931584?s=20

Sa druge strane, možda se radi i o inteligentnom marketinškom potezu, te sistemu u okviru kojeg neće biti potrebno da se više puta odgovara na ista pitanja. To znači da će korisnici i sami moći da se snađu, a biće dovoljno da pretraže prethodne poruke, čime se štedi vreme, ali i resursi koji su dragoceni.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 30, 2020 6:21 pm

Smile Facebook Clear History alatka dostupna u svim zemljama

Elon Musk je nedavno objavio da je Facebook Clear History alatka dostupna u svim zemljama, a kao deo nove sekcije “Off-Facebook activity,” koja se nalazi u podešavanjima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Facebook-1

“Off-Facebook activity” korisnicima omogućava da vide koje kompanije i web-sajtovi dele informacije o njihovim aktivnostima na platformi, a Clear History alatka može da pomogne da se oslobode reklama koje dobijaju na osnovu toga što su pretraživali neku temu, te kliktali na određene online lokacije. Tako platforma dobija novi nivo transparentnosti i kontrole, a na novoj opciji se dugo radilo, budući da je bilo neophodno da se određeni sistemi unaprede.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Facebook2

Korisnicima se preporučuje da unaprede bezbednosna podešavanja, te se u okviru news feed-a već preusmeravaju ka Privacy Checkup alatki, gde mogu da regulišu vidljivost postova, uključe dvofaktorsku autentifikaciju, te vide u kojim aplikacijama koriste Facebook naloge za logovanje. Put do Off-Facebook sekcije ipak moraju da potraže sami, a mogu da joj pristupe preko linka, ili preko Settings —> Your Facebook Information —> Off-Facebook Activity.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 38 od 40 Prethodni  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu