Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyDanas u 6:51 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyUto Maj 07, 2024 11:11 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 01, 2019 6:17 pm

Smile Facebook plaća za uhođenje, Apple im blokirao aplikaciju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Sudeći prema istraživanju koje je sproveo TechCrunch, Facebook u tajnosti plaća osobama između 13 i 35 godina (najčešće tinejdžerima između 13 i 19) instaliranje i korišćenje aplikacije za Android i iOS telefone pod nazivom Facebook Research VPN koja kompaniji omogućava prikupljanje svih podataka sa telefona i istorije surfovanja webom. Ova Android aplikacija je slična onoj za iOS telefone pod nazivom Onavo Protect koju je Apple prošle godine banovao zbog kršenja pravila App Store-a, obzirom da omogućava društvenoj mreži detektovanje i analiziranje aktivnosti na iPhone-ima.

TechCrunch tvrdi da mu je Facebook priznao da je pokrenuo Research program s ciljem prikupljanja podataka i učenja o navikama korisnika, a između ostaloga od njih se tražilo i da skidaju screenshotove svojih narudžbni na Amazon-u.

Program je administriran kroz servise za beta testiranje Applause, Beta Bound i uTest, a u nekim dokumentima stoji da je dio Facebook-ovog projekta Project Atlas kojim najveća društvena mreža na svetu želi otkriti nove globalne trendove.

Nakon ovog otkrića Apple je Facebook Research VPN aplikaciju blokirao zaključivši da krši pravila Apple-ovog App Storea baš kao i Onavo Protect, ali Research program se nastavlja na Android-u.

Nakon ovih informacija sa TechCrunch-a odlučili smo saznati kako se uopšte može doći do te Facebook-ove aplikacije, pa smo na Quori pronašli da se u program može ući samo putem pozivnice. Ako želite da saznate više detalja posetite ovaj link (https://www.quora.com/How-do-we-register-on-the-Facebook-Research-app-Is-that-trusted-What-is-the-procedure-to-invite-others-on-Facebook-Research ). Ukoliko se odlučite uključiti u Facebook-ov program moramo vas upozoriti da to činite na sopstvenu odgovornost i da vam ne možemo garantovati da ćete zaista dobijati neki mesečni honorar od najveće društvene mreže ako joj dopustite da vam uhodi telefon.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 01, 2019 6:23 pm

Smile TOP 50 – Izabrali smo najbolje sa društvenih mreža u Srbiji za 2018.

https://pcpress.rs/top-50-izabrali-smo-najbolje-sa-drustvenih-mreza-u-srbiji-za-2018/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 01, 2019 6:28 pm

Smile Zabrana Huawei opreme bi mogla naneti značajnu štetu razvoju 5G mreže u Evropi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 F818986cc1bacdc3bdf8277b469262f0

Nemačka i vlade nekih drugih zemalja u Evropi poslednjih nedelja razmatraju da li da implementiraju restrikcije na korišćenje opreme kompanije Huawei, a sve zbog strahova da bi kineske agencije mogle koristiti tu opremu za špijuniranje drugih zemalja. Huawei je u više navrata odbacio navode o ovakvim akcijama i izrazio stav da su strahovi ovog tipa neosnovani.

Huawei se našao u još neugodnijem položaju nakon što su Sjednjene Američke Države dodatno podigle tenziju u ponedeljak, kada su federalne vlasti optužile Huawei za krađu trgovinskih tajni od svog rivala iz Ammerike, kompanije T-Mobile US Inc. Takođe, Huaweiju se na teret stavlja i to da je prekršila sankcije time što je poslovala sa Iranom.

Evropa se praktično našla u sredini ovog trgovinskog rata između SAD i Kine, a interne analize kompanije Deutsche Telekom AG ukazuju da bi Evropa značajno zaostala za SAD i Kinom u trci sa instaliranjem naredne generacije bežičnih mreža, ukoliko bi vlasti u Evropi zabranile Huawei opremu.

Zvaničnici najvećih evropskih telekomunikacionih kompanija su upozorili da bi uklanjanje kineskog giganta sa liste provajdera mreže pete generacije odložilo implementaciju 5G tehnologija za bar dve godine, prema rečima ljudi upoznatih u dokumentaciju na kojoj Deutsche Telekom radi poslednjih nedelja. Zvaničnik Deutsche Telekoma nije želeo da komentariše ove navode, kako piše Bloomberg.

Prema navodima, dokumentacija Deutsche Telekoma pokazuje da je evropska telekomunikaciona industrija prilično nervozna zbog toga što bi vlasti mogle upropasatiti pažljivo kreirane planove o ekspanziji mreže naredne generacije.

Huawei je postao vodeći dobavljač opreme za telekomunikacione kompanije u Evropi, koje se spremaju da potroše milijarde evra za implementaciju 5G tehnologija, koje će podržati nove aplikacije poput samovozećih automobila, pametnih kućnih aparata i povezanih fabričkih postrojenja.

Samo Deutsche Telekom, koji je centar Bloombergovog izveštaja, ima instalirane Huawei sisteme u hiljadama svojih bežičnih tornjeva. Oprema kineske kompanije je takođe i u srcu nekih bitnih cloud proizvoda nemačkog telekomunikacionog giganta. U svojoj internojh analizi, Deutsche Telekom ističe da 5G mreža mora da se izgradi preko postojeće 4G infrastruktrure, koja se u velikoj meri oslanja na opremu kompanije Huawei. To znači da bi potencijalna zabrana Huawei opreme primorala kompanije da zamene kompletnu svoju opremu, što bi industriju stajalo milijarde evra.

Sugeriše se da je malo verovatno da bi se vlasti u Evropi odlučile na retroaktivnu zabranu korišćenja Huawei 4G opreme. Australia i Novi Zeland su, na primer, zabranili kupovinu Huawei opreme koja se bazira isključivo na 5G mrežama. Neke telekomunikacione kompanije su već počele da limitiraju svoju saradnju sa kompanijom Huawei, kako pritisak na kineskog proizvođača nastavlja da raste, izveštava Bloomberg. Vodafone je ranije objavio da suspenduje kupovinu neke Huawei opreme za svoje mreže u Evropi, dok je Deutsche Telekom prošlog meseca istakao da preispituje svoju strategiju kupovine.

Naravno, odbacivanje kompanije Huawei u Evropi nikako ne bi moglo da protekne glatko. Većina provajdera opremu od Huaweija naručuje zbog toga što se tehnologija kineskog proizvođača smatra superirnijom od one koju nudi konkurencija. Ericsson AB, Nokia Oyj, Cisco Systems Inc. i Samsung Electronics Co. bi morali da uskoče sa svojim rešenjima ukoliko bi Huawei bio zabranjen, a ovo bi potencijalno moglo dovesti i do nestašice pomenute opreme.

Izvor: Bloomberg
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 6:47 pm

Smile Nintendo kreira Dr. Mario za iOS i Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 9ce8c71ba856f90c5398f7a65fea5ed4

Nintendo je godinama odlagao kreiranje igara za mobilne telefone, a od kako je počela kompanija ne može da se zaustavi u donošenju popularnih franšiza na smartfone. Sve je započeto preko Miitomo igre, koja nije bila preterano popularna, ali je potom Super Mario Run privukao veću publiku. Potom je usledio Fire Emblem Heroes, a nakon njega Animal Crossing: Pocket Camp i Dragalia Lost.

Nintendo je sada objavio da radi na naslovu, koji nosi naziv Dr. Mario World, a igra se razvija u saradnji sa kompanijama Line (poznatoj po Line chat aplikaciji) i HNH.

Kompanija nije objavila previše informacija o tome kava će igra biti Dr. Mario World, ali ju je Nintendo okarakterisao kao akcionu puzzle igru. naslov bi trebalo da bude isporučen početkom leta 2019. godine i biće besplatan za preuzimanje (sa in-app kupovinom) na iOS-u i Androidu.

Izvor: TechCrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 6:49 pm

Smile Gmail bi mogao dobiti podsetnike i pinove u Inbox stilu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 9da3c683e7216640118a1ab4955eaa95

Google je zadovoljio deo potreba Inbox fanova implementiranjem nekih funkcija ugašene aplikacije u Gmail. Međutim, izgleda sada su u pripremi neke od zanimljivijih funkcija koje se očekuju u budućem periodu.

Reddit korisnik "moodio" je objavio procureli dokument koji pokazuje test verziju Gmaila za Android, koji stiže sa podsetnicima, pinovanim porukama i paketima kategorija (koje pomažu u radu sa više poruka istovremeno). Moguće je i postojanje "mark all as read" tastera, tako da neće biti potrebno mehaničko biranje svake poruke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Gmail2_5

Moodio je istakao da se radi o veoma ranoj implementaciji i da su u progresu različite verzije dizajna. Projekat je u ravni sa strategijom kompanije Google da vrati Inbox funkcije, a verovatno ćemo više detalja imati tokom Google I/O konferencije u maju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 6:54 pm

Smile Hakeri besplatno distribuiraju 2,2 milijarde procurelih korisničkih podataka

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Dbcba785a7e720c368eefafd11998a1d

Hakeri, koji probijaju onlajn servise, imaju tendenciju da prodaju ukradene podatke na dark webu. U proteklih nekoliko godina bilo je nekoliko velikih curenja podataka u kojima su kompromitovani podaci stotina miliona korisnika. Sada izgleda da su neki hakeri stavili većinu tih procurelih podataka u objedinjen paket koji sadrži 2,2 milijarde jedinstvenih korisničkih imena i lozinki. Ova baza podataka se sada besplatno distribuira onlajn.

Prema izveštajima, kolekcija od 2,2 milijarde jedinstvenih korisničkih imena i lozinki se slobodno distribuira kroz hakerske forume i torente. To znači da svako može doći u posed podataka, čak i ukoiliko ne znaju šta specifično da rade sa tim podacima.

Ovo stiže nakon ranijeg velikog curenja od 773 miliona jedinstvenih korisničkih imena i lozinki, koji su takođe slobodno distribuirani na mreži. Dodatne baze podataka sličnog tipa sada su se pojavile na mreži, sa ukupno 845GB ukradenih podataka.

Većina ukradenih korisničkih podataka izgleda stiže iz velikih napada na kompanije kao što su Yahoo, Dropbox i LinkedIn. Ovo može predstavljati veliki problem za one koji imaju naviku da koriste istu lozinku za sve svoje naloge i ne mogu da budu sigurni da li su njihovi podaci kompromitovani.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 6:56 pm

Smile Microsoft pokrenuo Skip Ahead za testiranje Windows 10 19H2 builda

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Ed29b089499f991af8cb78260c5064ce

Microsoft se već sprema za testiranje narednog većeg Windows 10 ažuriranja, koje bi trebalo da stigne tokom druge polovine 2019. godine kao Windows 10 19H2.

Kompanija ovo čini pokretanjem Skip Ahead programa, koji će omogućiti testerima da preskoče Windows 10 19H1 build (koji su već neko vreme u razvoju) kako bi pristupili narednoj grani razvoja. Microsoft takođe već neko vreme interno testira Windows 10 19H2, ali je progres napredovao dovoljno da su kompaniji sada značajane povratne informacije korisnika.

Postoji jedna bitna stavka, a to je limnitirana dostupnost testiranja Windows 10 19H2 builda. Kako bi se pristupilo Skip Ahead programu, potrebno je otići u Settings --> Update & Security --> Windows Insider Program. Odavde je moguće izabrati granu koja najviše odgovara korisnikovim potrebama.

Izvor: HotHardware
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 7:00 pm

Smile TOP 50 – Birali smo najbolje mobilne aplikacije

Nastavljajući tradiciju dodele nagrada PC Press-a za najbolja onlajn mesta na domaćem internetu, dugu 22 godine, imali smo veliki izbor u kategoriji čija je važnost danas izuzetna! Reč je o mobilnim aplikacijama, gde je do poslednjeg trenutka izbor žirija bio na velikim iskušenjima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Mobilne

Rastuća važnost mobilnih aplikacija je sasvim očigledna. Prva među jednakima je, po mišljenju žirija, aplikacija RTS Planeta. Ako redovno pratite RTS programe, Planeta je aplikacija koja će vam pomoći da ne propustite ono što vas zanima, ali i da pronađete sadržaje o kojima možda niste ni razmišljali. To je stari dobri TV vodič smešten u vaš mobilni uređaj, ali i mnogo više od toga.

SBB-ov projekat EON je jedan od tehnoloških podviga 2018. godine. Mogućnost da gledate televiziju na raznim uređajima, a pre svega na PC-ju, Android i iOS uređaju kroz jedinstveni sistem zaista predstavlja veliki korak napred. Glook.me je regionalna Loyalty&Shopping platforma koja omogućava da pod povoljnim uslovima nabavite robu koja vas zanima, gde krećući se (hodajući, trčeći, vozeći bicikl…) zarađujete Go:Coine, virtuelnu kripto-valutu koju kasnije možete da potrošite u Go:Shop marketu sa kojom su povezani veliki domaći lanci.

TV aplikacija kompanije Orion Telekom je dobar način da gledate televiziju na svom mobilnom uređaju. Aplikacija nije zahtevna, potrebna joj je samo Wi-Fi ili 3G data konekcija, a upotreba je savršeno jednostavna – kliknete na željeni program i gledate ga. Najzad, tu je aplikacija Tehnomanija prodavnice, koja nije samo sajt upakovan u zgodan program – to je alatka za lako snalaženje u Tehnomanija ponudi, pa i vodič do obližnje prodavnice, uz proveru da li željena roba može odmah da se kupi u njoj, koje su akcije u toku i tako dalje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 7:07 pm

Smile Microsoft upozorio na Windows 10 ažuriranja

Eksperti već neko vreme upozoravaju da korisnici Windows 10 operativnog sistema nemaju dovoljno kontrole nad ažuriranjima, te drugim važnim procesima, dok iz kompanije kažu da je važnije da uređaji budu ažurirani na vreme nego da korisnici imaju kontrolu nad instaliranjem novih opcija. Još u martu 2017. godine Windows 10 je preuzeo potpunu kontrolu nad time kako se preuzimaju i instaliraju ažuriranja, a poslednjih dana su korisnike sačekali dodatni problemi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Windows

Naime, novi problemi su u vezi sa tim što korisnici nisu u mogućnosti da pristupe Microsoft Store-u ili Windows Update funkciji, te umesto novih ažuriranja dobijaju poruku da „je u pitanju greška, te da provere internet konekciju.“ Microsoft je nakon toga obavestio korisnike da se sigurnosni eksperti upoznati sa problemom, te da je istraga u toku. Pojedini stručnjaci ponudili su rešenja koja bi mogla da budu previše složena za obične korisnike, budući da uključuju izmene u DNS podešavanjima pogođenih Windows 10 uređaja, te preusmeravanje na javni Google DNS server. Radi se o privremenom rešenju, ali je malo verovatno da će većina korisnika krenuti tim putem.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Windows2

Windows 10 ažuriranja izazvala su više problema tokom 2018. godine, te su u januaru, aprilu, oktobru i novembru komplikacije uticale na iskustva velikog broja korisnika.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 03, 2019 7:11 pm

Smile Facebook zaposlio svoje kritičare

Facebook je zaposlio svoje kritičare, aktiviste za zaštitu privatnosti korisnika. Reč je stručnjacima koji su bili među najglasnijim kritičarima Marka Zuckerberga. Da li Facebook želi da unapredi svoj odnos prema korisnicima ili pokušava da ućutka kritičare?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Facebook

Čini se da se facebook svaki dan susreće sa kritikama na račun privatnosti korisnika i nedostatka kontrole sadržaja. Kao logičan korak, kompanija je odlučila da zaposli najglasnije kritičare. Jedan od njih je Nate Cardozo, advokat Electronic Frontier fondacije, koji je tokom godina bio veoma oštar prema Facebooku. Cardozo je pre četiri godine napisao da “Facebookov poslovni moder zavisi od kolektivne konfuzije i apatije kada je u pitanju privatnost”.

Pretpostavljamo da će svoje oštre stavove sada upućivati na internim sastancima u prisustvu Marka Zuckerberga. Pored njega, kompanija je angažovala i Robyn Greene koja je do sada radila na Open Technology Institute kao i Nathana Whitea koji je radio za neprofitnu organizaciju Access Now.

Zašto je Facebook zaposlio svoje kritičare?

Facebook je odbio da nove zaposlene zvanično predstavi i omogući postavljanje pitanja od strane novinara. Ipak, kompanija je izdala zvanično saopštenje gde se objašnjavaju razlozi angažovanja skorašnjih protivnika. Zvaničnu izjavu dao je Rob Sherman, zamenik direktora zaduženog za privatnost korisnika:

Mislimo da je važno da omogućimo novi ugao gledanja u tim koji se bavi privatnošću u okviru Facebooka. To se posebno odnosi na ljude koji na kritički način gledaju naše proizvode, pravila i kompletan proces rada. Znamo da imamo još mnogo toga da učinimo ne samo da bi povratili poverenje ljudi u Facebook, već i da unapredimo njihovo iskustvo kada je privatnost u pianju. Nadamo se da će novi zaposleni pomoći da poboljšamo način na koji ćemo u budućnosti obrađivati temu privatnosti.

Facebook zaista ima još mnogo da radi kako više ne bi bio na meti kritičara. Prvi korak je svakako da se smanji broj afera sa zloupotrebom podataka korisnika, pre svega dece i tinejdžera. Možda im upravo ovi stručnjaci pomognu da nauče kako da poštuju zakone koji se tiču privatnosti korisnika u Evropi, ali i širom sveta.

Izvor: Ars Technica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 04, 2019 7:05 pm

Smile  Windows 3.0 File Manager je dostupan u Microsoft Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 9becb500521e56883ea83aeb1b3048fc

Prošlog aprila Microsoft je omogućio otvoreni kod za originalni File Manager, koji se isporučivao uz Windows 3.0, omogućavajući korisnicima da kreiraju izmene kakve žele i kompajliraju ih za korišćenje u Windowsu 10. Sada kompanija olakšava pokretanje izvorne aplikacije, nudeći Windows 3.0 File Manager preko Microsoft Store-a kao UWP aplikaciju.

Aplikacija je izlistana kao dostupna za PC, mobilne uređaje, Surface Hub i HoloLens, ali takođe zahteva i uređaj koji ima Windows 10 build 16299 ili noviji.

Naravno, bilo je potrebno da se načine neke modifikacije u originalnoj aplikaciji kako bi mogla da se pokreće na Windowsu 10 (Windows 3.0 je bio 16-bitni operativni sistem). Microsoft je takođe morao da doda header fajlove, koji su prethodno bili skladišteni u NT source stablu, a takođe je neke API-je morao da načini javnim.

Ukoliko želite da preuzmete Windows File Manager aplikaciju, možete je pronaći ovde.
https://www.microsoft.com/en-us/p/windows-file-manager/9p7vbbbc49rb?ocid=AID681541_aff_7593_1243925&tduid=%28ir__q6uu636yuckfrgxa0er6am96sn2xhq32gxntgvho00%29%287593%29%281243925%29%28TnL5HPStwNw-L58uAg3gNOD2iR5xrJPLig%29%28%29&ranMID=24542&ranEAID=TnL5HPStwNw&ranSiteID=TnL5HPStwNw-L58uAg3gNOD2iR5xrJPLig&epi=TnL5HPStwNw-L58uAg3gNOD2iR5xrJPLig&irgwc=1&irclickid=_q6uu636yuckfrgxa0er6am96sn2xhq32gxntgvho00#activetab=pivot:overviewtab

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 04, 2019 7:07 pm

Smile Google povukao 29 foto aplikacija koje su krale fotografije i promovisale prevare

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 531361cf620e5e87f6b79e748d8aed70

Google i se i dalje bori sa malicioznim Android aplikacijama, koje se provlače kroz sistem provere i pored toga što je on poboljšan. Zato je kompanija nedavno povukla 29 kamera i foto aplikacija iz Play Store-a, a ovo je urađeno kako bi se odstranile napadne reklame, korisnici koji varaju druge i kradu naloge.

Veći broj povučenih aplikacija je generisao reklame u punom ekranu, a neke su priliku koristile i za phishing prevare za krađu ličnih podataka korisnika prikrivene kao takmičenja. Druga grupa kamera aplikacija je prividno bila namenjena ulepšavanju korisnikovih fotografija, ali su u stvarnosti samo krale ubačene fotografije i korisnicima davale lažne informacije.

Kako bi prikrivale svoju malicioznu prirodu, aplikacije su koristile različite arhive za kompresiju za sprečavanje analize, kao i slojeve enkripcije za svoje servere. Korisnici su takođe imali poteškoća da ih uklone, jer bi se skrivale na listi standardnih aplikacija.

Problem sa aplikacijama je to što su bile popularne pre nego što ih je Google uklonio. Ukupno, 11 aplikacija je preuzeto preko 100.000 puta, a tri preko milion puta, što potencijalno znači da je veliki broj korisnika ugrožen. Listu povučenih apliakcija je moguće videti u linku izvora.

Izvor: ArsTechnica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 04, 2019 7:10 pm

Smile WhatsApp ažuriranje omogućava skrivanje razgovora uz pomoć Face ID i Touch ID

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 61cb86ad1f225810fea20c3ef2a61187

Instagram i Messenger bi uskoro mogli pratiti WhatsApp u predstavljanju poruka sa enkripcijom, kao deo Facebookovog plana da objedini svoj ekosistem. U međuvremenu, WhatsApp je dobio dodatni nivo privatnosti na iOS platformi, sa podrškom za Face ID i Touch ID.

Ažuriranje (verzija 2.19.20) omogućava korisnicima da zaključaju svoje poruke iza funkcija za biometrijsku verifikaciju svojih iPhone uređaja. Ovo je moguće pokrenuti odlaskom u podešavanja, i izborom Account, Privacy i "enable Lock Screen" sekcija.

Potrebno je napomenuti da funkcija zaključava kompletnu aplikaciju. Obaveštenja će se i dalje pojavljivati na ekranu ukoliko ih imate uključena, omogućavajući brzo odgovaranje. Takođe, biće moguće odgovaranje na pozive.

Touch ID je dostupan za iPhone 5S i novije modele, dok je Face ID dostupan za iPhone X i novije modele.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 04, 2019 7:13 pm

Smile TOP 50 – Izabrali smo najbolje sajtove u Srbiji

https://pcpress.rs/top-50-izabrali-smo-najbolje-sajtove-u-srbiji/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 04, 2019 7:18 pm

Smile Facebook slavi 15 godina

https://pcpress.rs/facebook-slavi-15-godina/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 04, 2019 7:23 pm

Smile YouTube protiv zloupotrebe dislike tastera

Odavno je postalo jasno da neki YouTube korisnici zloupotrebljavaju dislike taster, ali bi to uskoro moglo da se promeni, budući da platforma planira da maliciozne korisnike natera da dobro razmisle pre nego što negativno ocene neki video sadržaj.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Youtube

Naime, radi se o eksperimentu u okviru kojeg bi trebalo da se testiraju mogućnosti za sprečavanje takozvanog „dislike linča“, tako što bi se od korisnika tražilo da objasne zašto nekom sadržaju daju negativnu ocenu. Ukoliko problematični korisnici nastave sa negativnim ocenama, a bez ikakvog objašnjenja, dislike opcija bi mogla da im postane nedostupna, kako bi se sprečilo da utiču na algoritme. Sva ponuđena rešenja za sada su problematična, te bi unošenje objašnjenja za negativnu ocenu dovelo do niza komplikacija, dok se na uklanjanje dislike tastera gleda kao na nepoželjnu meru, koja bi ugrozila slobodu korisnika.



Na ideju se došlo nakon što je Rewind video, koji je kreiran od strane platforme, krajem 2018. proglašen za sadržaj sa najviše dislike-ova, ali se ističe da se radi o problemu koji utiče i na druge kreatore. Iako veliki broj negativnih ocena ne znači da je neki sadržaj potpuno uništen, ipak dolazi do smanjenog broja preporuka, pa samim tim i publike, posebno kada su u pitanju osetljive teme, te sadržaji koji se bave problemima o kojima se inače ne govori.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 05, 2019 6:14 pm

Smile Twitter razmatra opciju naknadne izmene objavljenih tvitova (video)

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 83d4b773be03224ffbe2cbb5eeebc411

Twitter, popularni servis za mikro blogovanje, je u procesu razmatranja opcija koje bi korisnicima omogućile da menjaju i dodatno uređuju postojeće tvitove.

Jack Dorsey, suosnivač platforme, je u intervjuu za podkast The Joe Rogan Experience istakao da platforma planira da opciju uvede na osnovu velikog broja zahteva korisnika.

Prema njegovim rečima, korisnicima bi bilo omogućeno da se u roku od pet do 30 sekundi odluče za naknadnu izmenu tvitova. Međutim, u svakom trenutku bi bio vidljiv i originalni tvit.

Uvođenje opcije naknadne izmene objavljenih tvitova bi omogućilo obavljanje razgovora u gotovo realnom vremenu, čemu Twitter teži još od kada je platforma osnovana.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 05, 2019 6:32 pm

Smile Viber 10 donosi novi dizajn, chatove bez razmjene broja i grupne pozive

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 HR_Main-Image-The-New-Viber

Viber, jedan od najpopularnijih chat servisa, u svojoj najnovijoj verziji za iOS i Android donosi bitne promjene u korisničkom sučelju. Od sada će popisi razgovora biti jednostavniji, a korisnik će ih lakše pronalaziti. Dio s popisom poziva će također biti odvojen i jednostavniji za pregled, ali će prikazati i stanje računa za Viber Out pozive. Ovdje spomenimo i to da novi Viber 10 omogućuje grupne pozive do pet sudionika. Jedna od bitnih novosti koja se ne tiče izravno sučelja, već funkcionalnosti, je i mogućnost chatanja bez odavanja svog broja, što će biti dostupno u zajednicama (Comunitites). Službenu objavu za medije pročitajte u nastavku:

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 HR_Inner-Image-M2M

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 HR_Inner-Image-Group-Calls

Upoznajte Viber 10:

Potpuno novi dizajn, chatovi bez razmjene broja i grupni pozivi

Najnovija verzija Vibera donosi savršeno intuitivan i lak način komunikacije, dvostruko brži chat i još naprednije opcije privatnosti – radi se o najsigurnijem i najmoćnijem messaging alatu na svijetu

SAN FRANCISCO – 5. veljače 2019. – Viber, jedna od vodećih svjetskih messaging platformi, sprema se predstaviti Viber 10, s potpuno novim sučeljem koje nudi unaprijeđeno korisničko iskustvo, dok Viberove munjevite performanse korisnicima omogućuju dvostruko brže chatove.

Novi dizajn omogućuje:

Jednostavnu navigaciju: Lako i bezbolno snalaženje po aplikaciji rezultat je sjajnog i optimiziranog novog sučelja – pronađite točno što želite, upravo tamo gdje i očekujete da se nalazi
Jednostavan pristup sadržaju: Korisnici svim svojim privatnim i grupnim chatovima, Communityjima, chatbotovima i sadržaju koji redovito prate pristupaju s jedne glavne chat liste
Napredni ekran Poziva: U najnovijoj verziji korisnici s jednog ekrana mogu pregledavati sve nedavne pozive, pristupiti kontaktima iz imenika i upravljati svojom Viber Out pretplatom.
Viber 10 predstavlja dvije potpuno nove funkcionalnosti koje naglašavaju učinkovitost, snagu i potpunu privatnost aplikacije.

Chat bez razmjene broja (Hidden-number chat) u Viber Communityjima korisnicima omogućuje kontaktiranje i razgovor s drugim sudionicima bez razmjene broja mobitela. Ovako brz i lak način komunikacije potiče spontanu i bezbrižnu interakciju s novim ljudima koje korisnik upozna putem omiljenog Communityja, uz sigurnost da je njihova privatnost potpuno zaštićena. Chat se pokreće klikom na korisnički profil uz poruku koju je ostavio u Communityju ili putem liste sudionika na info-ekranu Communityja. Korisnici jedni drugima mogu i otkriti svoj broj ako i kada to požele, kako bi dalje nastavili neometanu komunikaciju.
Viber grupni pozivi omogućit će grupni glasovni razgovor između čak pet osoba i to pokretanjem poziva sa svim sudionicima odjednom ili naknadnim dodavanjem drugih osoba u postojeći razgovor. Ova će funkcionalnost u početku vrijediti samo za glasovne pozive, a kasnije će biti primjenjiva i za video pozive.
S osvježenim sučeljem i još moćnijim performansama, Viber 10 i dalje ispunjava obećanje o 100% privatnosti korisničkih podataka, uz potpunu, automatsku obostranu enkripciju za sve privatne razgovore, grupne chatove i pozive.

„Predstavljanje Vibera 10 rezultat je intenzivnog testiranja i istraživanja koje je usavršilo i pojednostavilo komunikaciju Viberom na globalnoj razini,“ rekao je Djamel Agaoua, izvršni direktor Vibera. „Naša je glavna misija Viber učiniti bržim, jednostavnijim i sigurnijim. Novi Viber 10 omogućuje lako i intuitivno međusobno povezivanje korisnika, pri čemu ne moraju brinuti o privatnosti i sigurnosti svojih podataka. Nadamo se da ćete uživati u novostima koje vam donosimo – ovo je potpuno novi Viber!“

Viber 10 bit će dostupan za preuzimanje kroz sljedećih nekoliko dana, a moći ćete ga preuzeti iz App Storea za Apple korisnike i Google Play Storea za Android.

Nastavite pratiti naš Viber Hrvatska Community kako biste prvi dobili sve obavijesti o najnovijim poboljšanjima, izravno od Vibera.

O Rakuten Viberu:

Rakuten Viber spaja ljude. Bez obzira na to tko su i odakle dolaze. Naša svjetska baza korisnika na raspolaganju ima široku paletu funkcija – kao što su chat uživo, video pozivi, razmjena poruka unutar grupa i praćenje njihovih omiljenih brendova i poznatih osoba. Svojim korisnicima osiguravamo besplatnu i sigurnu okolinu za dijeljenje svoje svakodnevice.

Rakuten Viber je članica Rakuten grupacije tvrtki, svjetskog lidera u elektroničkoj trgovini i financijskim uslugama. Službeni je komunikacijski kanal FC Barcelone i službena aplikacija za slanje poruka i pozive Golden State Warriorsa.

Pridružite se Viberu već danas i uživajte u najboljem iskustvu komunikacije na svijetu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 05, 2019 6:41 pm

Smile Microsoft Edge Chromium će svi moći da isprobaju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Kada je Microsoft objavio da odustaje od EdgeHTML-a i radi novi internet browser Microsoft Edge na Google-ovom Chromium engineu, mnogi su očekivali da ćemo preview build moći isprobati samo unutar Windows Insider programa, ali to izgleda neće biti tako.

Microsoft-ov inženjer Kyle Alden je na Redditu objavio da ekipa iz Redmonda planira da omogući svima koje zanima kako izgleda novi browser da preuzmu i instaliraju preview verziju pomoću zasebnog instalera, što znači da će ga moći isprobati i oni korisnici koji nisu u Windows Insider programu.

Što se tiče termina izlaska stabilne verzije novog browsera, Microsoft za sada još ne izlazi s datumima, ali krajem prošle godine je rekao da će se pojaviti "početkom 2019. godine", pa se nadamo da ćemo uskoro saznati kako je Microsoft napravio svoj novi browser koji se temelji na Google-ovom engineu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 05, 2019 6:45 pm

Smile Književna nagrada za knjigu napisanu putem WhatsApp-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Behrouz Boochani je 35-godišnji Kurd koji se pre pet godina našao na australijskom ostrvu Manus u zatočeničkom centru nakon više pokušaja emigriranja iz Irana u Australiju. Tamo je zadržan u avgustu 2013. godine i od onda pokušava da pronađe svoj novi dom daleko od rata. Kako je po zanimanju novinar, a bavio se i borbom za ljudska prava i pisanjem poezije, počeo je da piše i u zatočeništvu.

U strahu da bi mu čuvari mogli zapleniti telefon i sve što je u njega ukucao, počeo je svom prevodiocu putem WhatsApp-a da šalje svoje svoje tekstove, koji su kasnije prošvercovani sa ostrva. Tako je kroz gotovo pet godina nastala autobiografska knjiga No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison, objavljena prošle godine. Knjiga se bavi životom u pritvoru, otuđenjem i dehumanizacijom zatvorenika, torturom i metodičkim dovođenjem u stanje očaja.

Za ovaj književni rad, napisan putem WhatsApp-a, Boochani je sada dobio ovogodišnju Viktorijansku nagradu za književnost, najviše priznanje te vrste u Australiji. Ovo je prvi put da je neko dobio značajnu književnu nagradu za pisanje putem WhatsApp-a – naravno, ne zato što je svojevoljno odabrao taj način izražavanja već stoga što mu je to bio jedini način da iz pritvora prenese svoje poruke u svet.

Boochani se na nagradi zahvalio putem video poziva, ali i dalje ostaje u izgnanstvu na ostrvu Manus čekajući da vidi kakva će mu biti daljnja sudbina.


Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 05, 2019 7:00 pm

Smile Mozilla će podrazumevano utišati video klipove koji se automatski puštaju u Firefoxu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 2b094621ba31bc2ee911f26f9807b9ba

Mozilla je objavila da će kompanijin Firefox pregledač početi da podrazumevano blokira video i zvuk koji se automatski puštaju na sajtovima, a ovo će biti implementirano narednog meseca. Funkcija će biti dostupna u Firefox 66 verziji za desktop i ažuriranju za Android, a oba će biti dostupna 19. marta.

Prema navodima Mozille, dolazeće ažuriranje će sprečavati zvuk i video da se reprodukuju bez odobrenja korisnika. To znači da će korisnik morati da pritisne "play" taster ili slično kako bi omogućio sadržaju da se pokrene.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Mozilla

Korisnici će moći da isključe bloker za sajtove na kojima im ne smeta da imaju sadržaj koji se automatski reprodukuje. Postojaće ikonica, koja se pojavljuje u URL-u i ukazuje na to da je sadržaj blokiran. Klikom na ikonicu otvara se meni koji će omogućiti korisnicima da menjaju podešavanja. Firefox će takođe odobriti video autoplay na sajtovima kojima je korisnik dozvolio pristup kameri i mikrofonu.

Mozilla već neko vreme radi na opcijama za blokiranje sadržaja koji se automatski pušta, a slične korake su preduzeli i Google Chrome, Microsoft Edge i Apple Safari pregledači.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 05, 2019 7:17 pm

Smile RCS poruke – protokol koji će zameniti SMS

SMS poruke su zauvek promenile načine na koje komuniciramo, ali izgleda da već neko vreme ne ispunjavaju potrebe modernih korisnika, te im nedostaju funkcije na koje su ovi navikli zahvaljujući aplikacijama koje konstantno evoluiraju u okviru pametnih telefona. Upravo je zbog toga Google usvojio RCS (Rich Communication Services) protokol za slanje poruka, koji bi trebalo da zameni dosadašnji SMS/MMS standard.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Rcs

RCS donosi niz promena, te će broj karaktera u okviru jedne poruke biti ograničen na osam hiljada (za razliku od SMS poruka gde je 160), korisnik koji čeka poruku moći će da vidi kada onaj sa kojim komunicira počne sa kucanjem (kao kod mnogih aplikacija za razmenjivanje poruka), sve aplikacija za komunikaciju će biti sinhronizovane, poruke će se slati i uz pomoć Wi-Fi i mobilne konekcije, a tu su i grupni razgovori, audio poruke i end-to-end enkripcija. Iako ove opcije izgledaju kao standardna ponuda u okviru bilo koje aplikacije, ipak se radi o značajnom unapređenju u odnosu na SMS poruke, te će moderne opcije stići na nešto što se danas smatra prastarim formatom za komunikaciju.

Proizvođači pametnih telefona, te operateri, još uvek oklevaju sa usvajanjem RCS protokola zbog promena su neophodne kada su u pitanju mreže i softver, pa to što ga je Google usvojio znači korak napred. Tako je nova Google tehnologija za razmenjivanje poruka – “Chat“ – zapravo RCS protokol, koji je skoro identičan originalnom RCS modelu, samo što ne podržava end-to-end enkripciju.



Da bi mogli da koriste RCS protokol, oni koji šalju, te oni koji primaju poruke, moraju da imaju telefone koji podržavaju RCS protokol, te pristup mreži koja podržava ovakve poruke, kao i istu aplikaciju koja se zasniva na Chat/Universal Profile-u. Ukoliko bilo koji od ovih elemenata nedostaje RCS se konvertuje u SMS.

Izvor: Life Hacker
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 06, 2019 7:15 pm

Smile Rekordno Instagram jaje je zdravstvena kampanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Jaje koje je skupilo više od 52 miliona lajkova na Instagram-u i time potuklo "kardašijanku" Kylie Jenner napokon je puklo i otkrilo svoju stvarnu prirodu, kao što možete videti na ovom linku.

Ukratko rečeno, jaje koje je preko noći ušlo u istoriju Instagrama, deo je međunarodne kampanje za mentalno zdravlje kojom ljude pozivaju da se putem ovog linka obrate centrima za pomoć ukoliko počnu da "pucaju", odnosno osećati određene psihičke poteškoće.

Na stranici Telkingegg.info nalaze se centri za pomoć u brojnim zemljama sveta. Nažalost nema niti jednog iz Srbije, ali to se može promeniti. Autori stranice pozivaju sve centre i organizacije koji se žele uključiti u kampanju da im se jave na e-mail adresu: submit@talkingegg.info

https://www.instagram.com/world_record_egg/?utm_source=ig_embed
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 06, 2019 7:18 pm

Smile File Manager iz 90-ih našao se u Microsoft Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Microsoft je iz istorije izvukao izvorni kod File Manager-a te ga prilagodio za rad na modernijim operativnim sistemima. Ovaj kod je tada bio postavljen na GitHub pod Open Source licencom, pa je svatko ko je hteo mogao nakratko da se vrati u doba Windows-a 3.0 i početak 90-ih godina prošlog veka.

Čini se kako je interes za gotovo 30 godina starim menadžerom datotekama bio dovoljno velik, pa su u Microsoft-u odlučili da File Manager ubace i u svoju službenu prodavnicu aplikacija, Microsoft Store. To znači da ga možete instalirati na Windows 10 sa tek nekoliko klikova na ovom linku.

File Manager bio je prvi menadžer datotekama iz Microsoft-a zasnovan na grafičkom interfejsu koje je zauvek iz upotrebe izbacilo DOS-a kad je reč o pretraživanju sadržaja diskova. Prvi put se pojavio u Windows-u 3.0, a danas ga, eto, može instalirati i na bilo koji računar sa Windows-om 10, ali i na mnogo naprednije uređaje poput HoloLens-a ili Surface Hub-a. Jedini zahtev je da je Windows nadograđen najmanje na Creators Update koji je izdat početkom 2017. godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 06, 2019 7:21 pm

Smile Naučnici preveli moždane talase u ljudski govor

Grupa naučnika razvila je način prevođenja moždanih talasa direktno u ljudski govor, što potencijalno daje pacijentima koji nisu u stanju da koriste svoj glas još jedan način komunikacije. Iako je nauka još uvek daleko od metode koja bi mogla da se koristi kao prevodilac za ljude koji inače ne mogu da razgovaraju, ovo je prvi obećavajući korak ka tom cilju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Artificial-intelligence-3382507_1280

Istraživači sa Univerziteta Columbia imali su pogodan pristup pacijentima u Univerzitetskoj bolnici Northshore, koji su bili podvrgnuti operaciji mozga, te su zamolili brojne pacijente da učestvuju u njihovoj studiji. Kao deo predoperacionog procesa, ovi pacijenti su imali detektore moždanih talasa – posebno implantirane EEG monitore – i istraživači su mogli da ih koriste da zabeleže skeniranje mozga u visokoj rezoluciji.

Da bi počeli da prevode moždane talase u govor, istraživači su dali svakom pacijentu da sluša gomilu izgovorenih reči dok su EEG monitori snimali njihove moždane talase. Zatim su istraživači obučili AI da prouči uzorke moždanih talasa i zaključi koje reči su pacijenti slušali. Nakon mnogo pokušaja i grešaka, AI je uspeo da reprodukuje reči koje je svaki pacijent slušao sa dovoljno jasnoće da neko može da razume. Na primer, istraživači su pacijentima davali da slušaju osobu koja broji od nula do devet, a AI je bio u stanju da reprodukuje te cifre dovoljno tačno i razumljivo. Možete se i sami uveriti kako ovo zvuči ovde.

Dakle, to nije isto što i prevođenje “privatnih” misli u govor. Umesto toga, praćenjem moždane aktivnosti pojedinca, ovaj AI sistem može da rekonstruiše reči koje osoba u tom trenutku čuje – i to s izvanrednom preciznošću, što znači da ovu tehnologiju – kako sada postoji – ne mogu da koriste ljudi koji traže nov način komunikacije. Ali u budućnosti, možda bi mogli. Ova studija pokazuje da je takav pristup moguć, te da možemo da uzmemo moždane talase iz EEG-a i prevedemo ih u reči.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Eeg

Ključni deo tehnologije koji to čini mogućim je algoritam za prevođenje, koji se i dalje može mnogo poboljšati. Sa naprednijim algoritmom u kombinaciji sa boljim razumevanjem mozga, jednog dana naučnici bi mogli da omoguće ljudima koji nemaju mogućnost govora stvarnu alternativu.

Izvor: PopularMechanics
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu