Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 26 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 26 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 19 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 08, 2016 8:11 pm

Smile Od svog osnovanja, Twitter u minusu više od 2 milijarde dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

U izveštaju za deoničare, Twitter je krajem prošle godine izjavio da su u gubitku više od 2,09 milijardi dolara, i to od samih početaka pa do danas. Uprkos prihodima od 28 miliona dolara u 2010. godini te 2,22 milijarde dolara u 2015., Twitter još uvek nije uspeo postati profitabilan.

Kompanija smatra da je za ovaj gubitak kriva smanjena stopa rasta korisničke baze, te da će budućnost zacisiti isključivo o mogućnosti privlačenja novih korisnika na ovu popularnu društvenu mrežu.

Iz Twitter-a su izjavili: "Uprkos našim naporima da smanjimo sve barijere, izgleda da potencijalni korisnici ne razumeju vrednost našeg proizvoda i naših usluga. Možda među ljudima postoji percepcija da je Twitter koristan samo za uticajne korisnike s velikim brojem pratitelja."

Twitter je osnovan još 2006. godine, ali uprkos velikim prihodima porasli su im i operativni troškovi koje nisu uspeli da pokriju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 08, 2016 8:15 pm

Smile Prvi ransomware koji napada korisnike OS-a X

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Bezbednosna kompanija Palo Alto Networks otkrila je kampanju širenja ucenjivačkog softvera usmerenu na OS X korisnike. Da bude gore, ransomware, kojeg je Palo Alto Networks nazvao KeRanger, širio se preko zaraženih instalacionih fajlova OS X verzije izvrsnog BitTorrent klijenta Transmission-a. Zaražene verzije Transmission-a napadači su postavili na zvanični sajt programa.

Pre KeRangera je za OS X postojao samo nepotpuni ransomware FileCoder, tako da u Palo Alto Networks-u ovu kampanju posmatraju kao prvi slučaj napada OS X korisnika funkcionalnim ransomwareom.

Nakon instalacije, KeRanger čeka tri dana pre nego što se konektuje na komandni server na Tor adresi, posle čega započinje enkripciju dokumenata i podataka na sistemu žrtve. Od nesrećnih korisnika, napadači zatim traže 400 dolara u bitcoinu kako bi im otključali podatke.

Kako je Palo Alto Networks o ovome blagovremeno obavestio Apple i autore Transmission-a, Apple je već poništio OS X developerski sertifikat koji je zaraženim verzijama Transmission-a omogućio instalaciju na Mac računare. Takođe, sa zvaničnog sajta Transmission-a su uklonjeni sabotirani instalacioni fajlovi.

Kompletan Palo Alto Networks-ov izveštaj i uputstvo šta učiniti da biste proverili da li vam je sistem zaražen možete pročitati ovde.
http://researchcenter.paloaltonetworks.com/2016/03/new-os-x-ransomware-keranger-infected-transmission-bittorrent-client-installer/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 08, 2016 8:19 pm

Smile Facebook će do kraja veka biti najveće virtuelno groblje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Na Facebook-u će pre kraja veka biti više mrtvih nego živih ljudi, izračunao je statističar Hachem Sadikki sa Univerziteta Massachusetts. Društvena mreža koja sada ima 1,5 milijardu korisnika do 2098. godine će postati najveće virtuelno groblje na svetu.

Sadikki je do svog izračuna došao pod pretpostavkom da će se usporiti rast broja novih korisnika na Facebook-u, ali i da će najveća društvena mreža zadržati sadašnju praksu, prema kojoj profili preminulih korisnika ostaju aktivni. Sada je pravilo takvo da se može napraviti posmrtna verzija profila korisnik-a koji je umro, a profil se može obrisati tek ako neko ima korisničke podatke preminulog i sam ugasi profil, piše Daily Mail.

Procene su da će samo u ovoj godini umreti 970.000 korisnika Facebook-a, što je veliki rast u odnosu na 580.000 iz 2012. godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 09, 2016 6:36 pm

Smile Windows 10 – IE je mrtav, živeo Edge!

Ukoliko to još niste uradili, a većina jeste, došlo je vreme da se oprostite od Microsoft Internet Explorer‑a. Na sam pomen ovog browser‑a mnogima je prva asocijacija kaskanje za konkurencijom, ali i velika prednost da dolazi već instaliran uz Windows.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 WindowsEdge-325x159

Dani nesumnjive slave bili su 2002. i 2003. godine kada je Internet Explorer pobedio u „Prvom ratu browser‑a“ i, osvajanjem 95 odsto tržišnog učešća, nokautirao slavni Netscape koji je bio pionir i standardizator grafičkog interfejsa za pregled Web strana. Od tada, kola su krenula nizbrdo, a sve se ubrzalo naročito posle proboja OS X, Linux, iOS i Android operativnih sistema. Davni pokušaj proboja Internet Explorer‑ na Unix i Macintosh tržište završio se fijaskom, a sada je teško zamislivo da bi ga neko uopšte instalirao na nekoj drugoj platformi pored naprednijih browser‑a. Microsoft je zato rešio da se oslobodi ovog balasta i krene iz početka.

Zvanično „zbogom“ izrečeno je pre tačno godinu dana i poklapa se sa fokusiranjem na nov Windows 10 pristup koji pokušava da vrati poljuljanog giganta sa periferije u centar inovativnog dešavanja koje trenutno diktiraju Apple i Google. Štaviše, od 12. januara ove godine, Microsoft više ne podržava IE osim najnovije verzije 11, što postaje sigurnosni problem za korisnike ranijih verzija. Internet Explorer odlazi u istoriju, a Microsoft‑u želimo mnogo sreće i s Windows operativnim sistemima i sa Edge browser‑om. Internet Explorer se, doduše, i dalje pojavljuje u poslovnim verzijama operativnog Windowssistema 10, jer Edge engine zbog efikasnosti neće očuvati potpunu kompatibilnost sa prethodnikom. Ipak, IE je u drugom planu i kada nešto budete radili, uvek će se pojavljivati Edge, a IE ćete morati ručno da tražite i pokrećete.

Evo i poslednjeg saveta vezanog za Internet Explorer: ako vam ipak nekad zatreba zbog Microsoft zaostavštine koja vam se možda provlači kroz neke starije aplikacije, ne očajavajte što ga nigde nema, već u Cortana polju za pretragu, odmah desno od Start‑a, kucajte Internet Explorer i pojaviće se stara dobra ikona koja će ga pronaći i pokrenuti.

Dosta priče o IE, da vidimo šta nam to novi Edge nudi. Na prvom mestu novi engine koji preseca veze sa starim Microsoft standardima koji su slabo prisutni na savremenom Web‑u, a onemogućavaju efikasan i standardizovan rad s novim sadržajima. Microsoft je rešio da se Edge, kao i sam Windows 10 uostalom, pridruži mainstream dešavanjima, umesto da ih ignoriše. Osim što pruža za browser uobičajeno čitanje sadržaja, Edge može i da se koristi za zapisivanje na samim Web stranicama. Radi se o unikatnoj funkciji koja ne postoji među velikim Web browser konkurentima. Ovaj inovativni pristup vredan je pažnje jer se radi o ekvivalentu pisanja, žvrljanja i crtanja po novinama, časopisima i knjigama. Ovako komentarisane stranice možete da snimate lokalno ili da ih delite preko društvenih mreža ili blogova.

Edge se bolje snalazi i sa više otvorenih prozora i tabova. Ukoliko ih imate previše, Edge omogućava da lebdenjem iznad taba provirite u sadržaj preko umanjenog thumbnails preview‑a. Najinteresantniji je novi hub koji skladišti sve što pronađete i pregledate na Web‑u. Tu su omiljena Web mesta, lista čitanja, istorija surfovanja kao i preuzeti fajlovi. Najlepše je što kada se ulogujete u Microsoft account, ove liste se automatski dele između svih uređaja na kojima imate instaliran Windows 10, što znači da vaš kućni, prenosivi, kao i poslovni računar mogu da dele i nadovezuju rezultate surfovanja, a ukoliko imate Windows pametne telefone ili tablete, i oni će biti povezani.

Adresna linija je osnažena i moćnija nego ikada. Kada krenete da kucate u njoj, pojavljivaće se pametne sugestije za precizniju pretragu, kao i instant rezultati s Web‑a, pre same potvrde da ste definisali termin pretrage. Tako ćete moći da modifikujete pretragu i pre nego što dobijete prvu stranicu s rezultatima, što je brži i bolji način pretraživanja. U pozadini pretraživanja nalazi se moćni Microsoft Bing. Ukoliko ste nešto već ranije pretraživali i posećivali odgovarajuće stranice, to će biti uzeto u obzir pri sugestijama koje se pojavljuju tokom pisanja.

Loša vest je da Microsoft Edge dolazi isključivo kao deo Windows 10 okruženja i da ga je nemoguće instalirati na Windows 7 ili 8.x platformi, pa ćete, ako to već niste uradili, morati da migrirate na Windows 10 da biste ga uopšte isprobali. Ironija sudbine je da „prezreni“ Internet Explorer može da se koristi na Windows‑u 10, a da Edge ne može da se koristi na Windows 7 platformi koja trenutno pokreće polovinu svih postojećih PC instalacija u svetu, koje su osuđene na matični browser IE 11 bez dodatnog razvoja, a uskoro i bez podrške! Jasno je da Microsoft želi svima da objasni kako je ubrzana migracija na Windows 10 neminovnost i neće dozvoliti da se popularni Windows 7 pretvori u novi XP koji i dan‑danas odbija da nestane iz donjeg segmenta starih i recikliranih računara.

Skraćenice za izbor tastature

Definisali ste da sa Ctrl+0 prelazite na američku tastaturu, na Ctrl+9 latiničnu a na Ctrl+8 ćiriličnu. Sve je godinama lepo radilo, a sada se s vremena na vreme ova setovanja jednostavno izgube, pa morate da ih ponavljate. Uz malo strpljenja ustanovićete da se to dešava samo posle Lock screen‑a.

Rešenje je da prekopirate My Language Settings na profil koji odgovara Lock ekranu. Zato otvorite Control Panel / Language / Advanced Settings, podesite Language Bar Hot Keys kako želite i kliknite na Apply language settings to the welcome screen, a onda na Copy Settings, uz izbor opcije Welcome Screen. Restartujte računar i problem će otići u prošlost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 09, 2016 6:42 pm

Smile Alternativa za Registry Editor u Windows-u

Registry Editor (RegEdit) je standardna sistemska aplikacija koja služi za pregled i održavanje Windows Registry baze podataka. Windows okruženje i aplikacije koriste ovu bazu podataka za čuvanje raznih podešavanja. Standardna verzija koja dolazi uz Windows nudi samo osnovne mogućnosti za kreiranje, pretraživanje izmenu i brisanje registarskih ključeva, beleženje liste omiljenih ključeva za lakši izbor, kao i opcije za izvoz i uvoz fajlova u .REG formatu. Ovde nedostaju neke mogućnosti za komforniji rad, pa je razvijeno nekoliko nezavisnih aplikacija koje mogu da zamene Windows RegEdit, uključujući i besplatni alat O&O Registry Editor.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 OORegEditor-325x209

Jedno od najkorisnijih poboljšanja koje O&O Registry Editor nudi u odnosu na Windows RegEdit je opcija za pretraživanje. Umesto nepreglednih opcija Find i Find Next, svi rezultati pretraživanja se jasno prikazuju u listi pronađenih ključeva. Dodatne mogućnosti programa uključuju kopiranje i pomeranje kompletnih registarskih ključeva (uključujući podključeve i njihove vrednosti), izvoz i štampanje liste često potrebnih lokacija, a pored rada sa fajlovima u standardnom .REG formatu, moguć je i izvoz podataka u čitljivom XML formatu.

Ukoliko znate strukturu nekih delova Windows Registry baze, korisno je što se u adresnom delu može direktno uneti kompletan naziv ključa, ili recimo iskopirati i ubaciti ključ koji ste pronašli u online dokumentaciji. Pri tome se mogu koristiti poznate skraćenice ta naziv glavnih grana, recimo umesto HKEY_LOCAL_MACHINE se može staviti HKLM, a HKEY_CURRENT_USER se može zameniti sa HKCU. Tako recimo možete direktno otići na HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run i tu proveriti koji se sve programi automatski startuju pri podizanju Windows‑a, dok se u HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer čuva niz podešavanja za Windows Explorer kao i sistemske opcije.

O&O Registry Editor ne zahteva posebnu instalaciju, već se distribuira u okviru ZIP arhive, koju treba raspakovati u željeni folder i napraviti prečicu za startovanje. Program je moguće snimiti na prenosni USB disk i odatle pokretati po potrebi. O&O Registry Editor sadrži 32‑bitne i 64‑bitne
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 09, 2016 6:44 pm

Smile Beograd iz svemira

Uživate li u fotografijama naše lepe plave planete koje redovno objavljuju astronauti koji borave u Međunarodnoj svemirskoj stanici? I uvek se pitate “kada će Beograd doći na red”. Evo najzad lepe fotografije Beograda, koju je snimio kosmonaut Anatolij Ivanišin.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 BeogradIzSvemira

Zanimljivo je osmotriti beogradske ulice i mostove, Most na Adi se jasno ističe. Ali uz sva dobro osvetljena područja, primetićete i okolinu Beograda koja je u potpunom mraku.

Ako želite da ovu sliku okačite na desktop ili možda na zid, evo i varijante u visokoj rezoluciji
https://blog17dan.files.wordpress.com/2013/02/8195731.jpg
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 09, 2016 6:47 pm

Smile Canon predstavlja novu seriju štampača imagePROGRAF

Canon Europe je predstavio novu seriju profesionalnih ink-jet štampača širokog formata imagePROGRAF PRO. Novi uređaji imagePROGRAF PRO-2000 i imagePROGRAF PRO-4000 profesionalnim fotografima nude visok kvalitet slike i namenjeni su štampanju reprodukcija umetničkih dela, a novi uređaji imagePROGRAF PRO-4000S i imagePROGRAF PRO-6000S nude brzu i pouzdanu štampu štamparijama koje rade poslove velikog obima u kojima je potrebna štampa fotografskog kvaliteta – uključujući postere, natpise i platna

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 ImagePROGRAF-PRO-6000S-1024x658

Vrhunski kvalitet slike za profesionalne korisnike

Uređaji sa dvanaest boja PRO-2000 i PRO-4000 omogućavaju savršenu štampu fotografija zabeleženih Canon-ovim fotoaparatima EOS uz potpunu reprodukciju tekstura. Zahvaljujući Canon-ovoj jedinstvenoj tehnologiji ulaza i izlaza i tehnologiji Crystal-fidelity, fotografije izgledaju jednako verno u štampi kao što izgledaju zabeležene na foto-aparatu. Dostupni u dve širine (24” i 44”), uređaji PRO-2000 i PRO-4000 su atraktivnog crnog dizajna sa crvenom linijom koja ih povezuje sa Canon-ovim fotoaparatima EOS. Novi uređaji koriste novorazvijene pigmentna mastila LUCIA PRO da bi ispunili očekivanja najzahtevnijih fotografa i grafičkih umetnika, kao i transparentno mastilo Chroma Optimiser za poboljšanje otiska na sjajnom papiru.

Nenadmašna efikasnost za štampare

Uređaji PRO-4000S i PRO-6000S takođe su dostupni u dve širine (44” i 60”), a mogu da se pohvale ergonomskim i kompaktnim dizajnom savršenim za štampare koji se večno bore sa vremenskim i prostornim ograničenjima u grafičkim umetnostima, oglašavanju i kreativnom sektoru. Uz snažan pogon L-COA PRO koji je u mogućnosti da sa lakoćom obradi veliki broj podataka i fotografija visoke rezolucije, novi uređaji omogućavaju štampu posterskog kvaliteta dvostruko većom brzinom u odnosu na postojeće uređaje imagePROGRAF sa osam boja. Potpune mogućnosti povezivanja i WiFi veza osiguravaju optimalnu produktivnost u zauzetim okruženjima.

Novi uređaji opremljeni su Canon-ovom jedinstvenom tehnologijom dve trake, da bi podržali neprekidno ulaganje papira i preuzimanje štampanih materijala. Direktna štampa sa USB diskova omogućava brzo i jednostavno ispisivanje. Serija imagePROGRAF PRO dodatno je poboljšana novom, preciznom glavom za štampanje širine 1,28” i patronama sa mastilom velikog kapaciteta, što omogućava brz i neprekidan rad.

Nova serija imagePROGRAF biće dostupna širom Evrope od sredine 2016. godine, a da biste je videli u akciji, posetite Canonov štand (F100-F120) na sajmu FESPA Digital 2016 od 8. do 11. marta u Amsterdamu.

Izvor: Canon
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 09, 2016 6:50 pm

Smile Recenzija: Beats Studio 2 Wireless

http://www.itvesti.info/2016/03/recenzija-beats-studio-2-wireless.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 10, 2016 5:18 pm

Smile SAP: da li su preduzeća spremna da redefinišu svoj finansijski sektor?

Na godišnjoj konferencija za korisnike koja je održana u Aranđelovcu, Philipp Zielke, SAP CFO za region Centralne i Istočne Evrope, govorio je o jednom danu finansijskog direktora i najnovijim tehnologijama koja pomažu da finansijski sektor radi brže i efikasnije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Saplogo-1024x507

Prema istraživanju IDC-a, zaposleni u finansijskom sektoru provode 70% svog vremena pripremajući podatke koji se koriste za izveštavanje i analizu – tako da ti izveštaji u stvari zastare i pre nego što donosioci odluka imaju uvid u njih. Preduzeća sve više zavise od informacija u realnom vremenu kako bi ostala „u igri“ i bila konkurentna u digitalnoj ekonomiji. Sa digitalnim poslovanjem, kompanije su u stanju da planiraju i analiziraju, kako bi donele ispravne strateške odluke, otkrile i optimalno reagovale na događaje i trendove, i predvidele ishod, tj. proaktivno preduzele akcije da poboljšaju svoj položaj.

Kao što je IDC naveo, od finansija do operacije, kompanije aktivno redefinišu uloge, tako da su ljudi odgovorni za utvrđivanje prioriteta, otkrivanje i procenu alternativa i njihov finansijski uticaj na organizaciju, donošenje odluka, i preuzimanj optimizovanih akcija. Da biste redefinisali uloge, zaposleni moraju da imaju pristup informacijama i uvid u realnom vremenu.

Govoreći o izazovima sa kojima se susreću finansijski direktori i uopšte zaposleni u ovom sektoru, Philipp je naveo da uz poslovne i digitalne promene kroz koje kompanije prolaze, promene u finansijskom sektoru su takođe od ključne važnosti, shodno potrebama i strategiji poslovanja. Promene u finansijskom sektoru razlikuju se među kompanijama. Međutim, svi uspešni projekti imaju jednu zajedničku karakteristiku: usklađivanje i podršku strateškog pravca u kom će se organizacije kretati u narednim godinama.

S obzirom na to da su finansijski direktori postali angažovaniji u procesima korporativne strategije, promene u finansijskom sektoru za njih predstavljaju ključnu tačku prilikom pripreme organizacije za prilagođavanje koje zahteva realizacija strategije. To zahteva potpuno razumevanje onoga što je za finansijske resurse, procese i tehnologije neophodno u organizaciji kako bi ostvarila stratešku viziju.

„Kompanija SAP se priprpremila za novu digitalnu ekonomiju i promenila strategiju u “Cloud powered by HANA” pre više od pet godina, a sa promenom poslovne strategije započeta je i financijska transformacija. Promene nisu ni lake ni brze; međutim, ukoliko kolege iz finansija žele da daju podršku poslovnim promenama, mi ćemo im omogućiti te promene. Tehnologija na visokom nivou podržava i omogućava ovakve promene, pogotovo podaci u realnom vremenu i analitika koji naš posao čine drugačijim, prilagodljivijim, bržim i više strateškim.“ zaključio je g. Zielke.

Izvor: SAP
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 10, 2016 5:20 pm

Smile Pronađi savršenu karijeru za sebe!

Projekat Career Days, koji već dvadeset dve godine organizuje lokalna kancelarija organizacije AIESEC na Ekonomskom fakultetu, nastoji da pruži podršku mladima na njihovom putu ka karijeri o kojoj sanjaju. Poznat kao najveći nacionalni sajam edukacija, praksi i poslova “Career Days 2016” održaće se 15. i 16. marta u hotelu “Crowne Plaza” na Novom Beogradu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Career-Days-2016

Mladi će imati priliku da se druže i upoznaju sa načinom poslovanja naših dugogodišnjih učesnika Delhaize Serbia, Mercator S, Gebrüder Weiss, Sberbank, E&Y, Strabag, KPMG, Heineken, Metro Cash&Carry, Deloitte, Heineken, Mol Serbia, PwC i TMF. Pored navedenih kompanija, ove godine na sajmu će nam se pridružiti i Air Serbia, Image Z, Tehnomanija, Procter & Gamble, NLB banka, Sitel SBA i Leovit.

Posetioci će moći da naprave svoj CV ili isprave njegove nedostatke, kako bi on bio smešten u bazu podataka koja je dostupna kompanijama u narednih godinu dana. Ovakva vrsta komunikacije ostavlja prostora menadžerima da u svakom trenutku kontaktiraju kandidate za posao ili praksu. Svoje biografije možete ostaviti na sledećem linku. Ovogodišnja inovacija sajma jeste speed dating, koji omogućava posetiocima da učestvuju u intervjuu za posao, porazgovaraju sa potencijalnim poslodavcima i pokažu svoje kvalitete i želju za usavršavanjem, čime uvećaju svoju šanse za dobijanje posla. Kompanije učesnice su navele da im prosek nije bitan, kao ni prethodno iskustvo, već želja mladih i obrazovanih ljudi da rade na sebi, spremnost da uče i stiču nove veštine, kao i poznavanje stranih jezika.

Ukoliko želite da saznate nešto vise, posetite sajt ili facebook stranicu.

Izvor: AIESEC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 10, 2016 5:22 pm

Smile Optimizacija hard diskova

Disk Defrag australijske softverske kompanije Auslogics je program za defragmentaciju, odnosno reorganizaciju rasporeda fajlova na hard‑disku tako da se postignu dobici na brzini čitanja podataka. Alati za defragmentaciju su ranije bili popularna kategorija uslužnih programa, ali je njihova prednost danas diskutabilna s obzirom da su novije generacije Windows u priličnoj meri spremne za automatsku optimizaciju. Jedan od načina optimizacije je da se smanji fizičko pomeranje glava iznad površine hard diska, što gubi značaj kada su u pitanju sve rasprostranjeniji SSD uređaji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 DiskDefrag-325x239

Zbog ovoga proizvođači softvera za defragmentaciju danas uključuju razne opcije koje mogu doneti poboljšanja u odnosu na to kako Windows optimizuje diskove. Tako Auslogics Disk Defrag nudi brži rad, efektan grafički prikaz procesa optimizacije i uključuje više različitih algoritama koji se oslanjaju na informacije kao što su vreme kreiranja ili poslednjeg pristupa podacima. Takođe ima opcije za konsolidaciju slobodnog prostora, brzu optimizaciju samo izabranih foldera i fajlova, proveru ispravnosti diska i prikaz raznih statističkih podataka o korišćenju.

Podrazumevane opcije instalacije uključuju Auslogics BoostSpeed aplikaciju za optimizaciju i čišćenje računara. Ova aplikacija nije neophodna za rad programa Disk Defrag, pa preporučujemo prilagođenu instalaciju (Custom Install) i isključite ovaj dodatak. Dodatnu pažnju treba obratiti posle instalacije i odbiti (Decline) neželjeni softver koji je priključen instalaciji (u ovom slučaju Ad‑Aware Web Companion, još jedan beskorisni dodatak za one koji vole da budu praćeni na Internetu).

Osnovna verzija programa Auslogics Disk Defrag nosi sufiks Free i besplatna je, uz ograničenje u vidu prikazivanja reklamnih poruka na određenim programskim ekranima. Postoji i napredna verzija Disk Defrag Pro koja se može slobodno probati na 14 dana, a podržava dodatne opcije kao što su optimizacija pri podizanju sistema, algoritmi za „pametnu“ defragmentaciju, izbor samo pojedinačnih fajlova i kreiranje raznih izveštaja. Više informacija potražite na adresi www.auslogics.com/en/software/disk‑defrag/.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 10, 2016 5:26 pm

Smile Usluga Dell ProSupport Plus za računare i tablete

Usluga tehničke podrške ProSupport Plus kombinuje popravku slučajnog oštećenja sa proaktivnim nadgledanjem zarad automatskog sprečavanja problema..ProSupport Plus za računare i tablete je sada dostupan korisnicima u još 37 zemalja i na pet jezika, čime je proširena globalna pokrivenost na 101 zemlju i 21 jezik

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Dell-email-campaign-design_1-e1383650089472

Kompanija Dell je najavila proširenje dostupnosti usluge ProSupport Plus za računare i tablete u još 37 zemalja širom Evrope, Bliskog istoka, Afrike i Azije. Uz pomoć tehnologije SupportAssist, Dell je prva kompanija u tehnološkoj industriji koja pruža proaktivnu i intuitivnu, automatizovanu podršku za rešavanje problema sistema krajnjih korisnika. Kompletna tehnička podrška je dizajnirana kako bi pružila maksimalnu podršku uz minimalan napor korisnika.

Stručna tehnička podrška ProSupport Plus sprečava probleme pre nego što nastanu i brzo rešava postojeće, pružajući sve što je korisnicima potrebno u jednoj ponudi, koja obuhvata:

24/7 pristup stručnim administratorima ProSupport-a u segmentima hardvera i softvera
Proaktivnu, intuitivnu i automatizovanu uslugu tehničke podrške koju omogućava tehnologija za praćenje SupportAssist
Samouslužno upravljanje putem portala TechDirect, mobilne aplikacije ili API (interfejsa za komunikaciju između aplikacija)
Pokrivenost u zaštiti hardvera u slučaju prosipanja tečnosti, padova ili električnog udara
Zadržavanje hard diska posle zamene kako bi se podaci osigurali
Technical Account Manager koji služi kao ključna tačka odgovornosti i izdaje mesečne izveštaje korisnicima sa 1000 ili više sistema ProSupport Plus
Ova novina znači da je ProSupport Plus sada dostupan za uređaje Dell Latitude, OptiPlex, Precision, Vostro, XPS, Venue i Chromebook u sledećim zemljama u Evropi, Bliskom Istoku i Africi: Alžir, Angola, Bahrein, Bocvana, Bugarska, Obala Slonovače, Hrvatska, Estonija, Etiopija, Gana, Mađarska, Island, Irak, Jordan, Kenija, Kuvajt, Letonija, Libija, Litvanija, Mozambik, Namibija, Nigerija, Oman, Katar, Rumunija, Saudijska Arabija, Slovenija, Tanzanija, Tunis, Uganda i Ujedinjeni Arapski Emirati. Takođe dostupna je u sledećim zemljama Azije: Brunej, Indonezija, Novi Zeland i Filipini.

Izvor: Dell
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 10, 2016 5:31 pm

Smile Microsoft Dynamics CRM u oblaku

Ponuda Microsoft Dynamics CRM rešenja u cloud okruženju omogućava kompanijama svih veličina da osete prednosti CRM pristupa poslovanju, po veoma prihvatljivoj ceni

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Photodune-5893676-discussing-project-l-768x512

U svetu prodaje i marketinga ne menja se proporcija koja kaže da 20 odsto mušterija generiše čak 80 odsto prihoda. Isto tako se zna da je „pribavljanje“ novih klijenata finansijski zahtevnije od zadržavanja postojećih. Tu na scenu stupa CRM. Sama skraćenica ne podrazumeva samo softversko rešenje, već poslovnu filozofiju u kojoj je negovanje odnosa sa klijentima u središtu prodajnih aktivnosti, dok je softver „samo“ tu da se ova filozofija uspešno sprovede u delo. CRM način razmišljanja podrazumeva kontinualno proširivanje informacija koje kompanija zna o svojim klijentima, od različitih kontakt‑informacija, preko toga koje proizvode i usluge koriste, za koje su se proizvode interesovali, od čega su odustali, pa sve do ličnih podataka o rođendanima, godišnjicama, o tome kakve su navike kupaca, šta ih zanima…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 MSFT_logotype_rgb_CG11-325x124

Cilj je da se zahvaljujući dobrom poznavanju postojećih korisnika oni što efikasnije zadrže, da se kod njih razvije osećaj lojalnosti, odnosno poverenja u kompaniju. U realnosti to se odražava u svakom kontaktu kompanije i klijenta – bez obzira na to ko je inicirao taj kontakt. Kad korisnik telefonski nazove podršku očekuje se da oni o njemu imaju sve relevantne podatke, isto kao što korisnici i na slanje poruke na Facebook stranici kompanije očekuju nivo servisa koji ih neće navesti da se obrate negde drugde. Slanje generičkih poruka svim korisnicima možda ima svrhu, ali je bolje direktne poruke personalizovati na osnovu onoga kakav je trenutni odnos korisnika i kompanije. Što je poruka više personalizovana, to kompanija korisnicima pokazuje da ih poznaje i da brine o njihovim potrebama.

I za manje kompanije
Potreba za CRM pristupom nije vezana za veličinu kompanije. I pekara na uglu koja želi da zadrži redovne mušterije (komšije) primenjuje neke CRM principe, makar i na intuitivnom nivou. Što je broj mušterija veći a ponuda komplikovanija, to je i izraženija potreba za dobrim softverskim CRM rešenjem – čuvanje podataka u glavi ili rokovniku ima samo određeni domet i čim dve osobe u kompaniji počnu da rade direktno s klijentima, neophodno je da mogu lako i brzo da razmenjuju sve bitne detalje te komunikacije.

U tim trenucima se mnogi odlučuju za Word dokumente ili Excel tabele, ali ko god je probao tako da vodi poslovnu evidenciju koja treba da se aktivno koristi u poslovima prodaje, podrške ili marketinga, zna da na duže staze to nije efikasno rešenje. Vrlo brzo nastaje više verzija „iste“ tabele, počinje da se usmeno prenose neke od informacija, traži se član tima koji ima baš „onaj“ podatak itd.

Zato u trenutku kad kompanija shvati da mora da unapredi sistem rada treba odmah početi analizu raspoloživog CRM softvera. Jer, osim mesta na kojem će svako lako naći sve bitne informacije koje su mu potrebne, aktuelne verzije alata kakav je Microsoft Dynamics CRM znače i vođenje kroz proces prodaje, marketinšku komunikaciju, te post‑prodajnu podršku.

Funkcije i prednosti
Da se Microsoft‑ovo rešenje izdvaja od konkurencije potvrđuje i kompanija Gartner koja je Dynamics CRM u domenu velikih poslovnih sistema svrstala na vodeću poziciju. To ne znači da ovo rešenje ne mogu da koriste i mala i srednja preduzeća – naprotiv. Uz podršku cloud tehnologije, Dynamics CRM je dostupan organizacijama svih veličina, bez velike inicijalne investicije i uz mesečnu pretplatu čiji iznos zavisi od resursa koji su korisnicima potrebni.

Dynamics CRM omogućava prodajnim odeljenjima da ostvare dublje odnose s klijentima i da personalizuju svaku interakciju koju s njima ostvaraju. U današnje doba, kad su mušterije stalno na Internetu, istražuju i „mere“ svaku ponudu, pa svoja zapažanja i pritužbe dele putem društvenih mreža, dobar odnos sa njima je bitniji nego ikada. Pored vođenja kroz proces prodaje i analitike prodajnih aktivnosti, Dynamics CRM omogućava da se lako upravlja profilima svih kontakata u bazi, kao i da prodavci partnerski sarađuju da bi kompaniji doneli nove poslove.

Posebno se ističe mobilna aplikacija za smartfon i tablet uređaje, koja omogućava pristup podacima iz CRM sistema sa bilo kog mesta, što je naročito korisno kompanijama čiji zaposleni često rade „na terenu“.

Podrška korisnicima na svakom kanalu i u svakom trenutku postala je jedan od najbitnijih faktora poverenja klijenata. Oni očekuju da isti kvalitet usluge dobiju na Web sajtu kompanije, putem društvenih mreža ili kad pozovu, odnosno pošalju e‑mail. Dynamics CRM omogućava da se klijentima daju prave informacije u pravom trenutku preko bilo kog kanala (uključujući i društvene mreže), a zaposlenima u ovom sektoru kompanije daje sve prikupljene podatke o klijentima kako bi efikasno našli odgovor na postavljeno pitanje.



Na kraju, odeljenje marketinga kroz Dynamics CRM može lako da upravlja kampanjama, potencijalnim klijentima i marketinškim resursima. Obuhvaćen je i marketing na društvenim mrežama, kao i analitika realizovanih aktivnosti. Pametan marketing, kreiran na osnovu dubinskog poznavanja klijenata, omogućava i da se ostvare bolji rezultati, što je još jedan faktor koji doprinosi brzom vraćanju investicije u CRM rešenje.

Kome je namenjen?
Dynamics CRM u profesionalnoj verziji obuhvata sve funkcije neophodne za kvalitetno upravljanje prodajom, marketingom i podrškom. Kompanijama koje žele više, i već se oslanjaju na Microsoft rešenja, biće zanimljivija verzija nazvana Sales Productivity (lokalizovana kao „Produktivnost prodaje“).

Ova verzija obuhvata kompletno CRM rešenje, kao i Microsoft Office 365 u Enterprise E5 verziji. Ovaj paket je posebno interesantan za kompanije sa većim brojem zaposlenih koji rade u pokretu, pošto obuhvata i cloud verziju Microsoft Office programa sa pripadajućim mobilnim aplikacijama, kao i podršku za obavljanje konferencijskih razgovora preko Interneta.

Malo više o sadržaju oba paketa saznaćete iz tabele, a to što čitate ove redove teksta znači da je CRM nešto o čemu ozbiljno razmišljate. Preporučujemo da, pre odluke o investiciji, na Microsoft‑ovom sajtu aktivirate probnu verziju Dynamics CRM-a i isprobate njegove mogućnosti.

Mi­cro­soft par­tne­ri za im­ple­men­ta­ci­ju Dyna­mics CRM re­še­nja

Ada­cta, www.ada­cta.rs
Comtrade, www.comtrade.rs
Extre­me, www.extre­me.rs
Go­Pro, www.go­pro.rs
Saga, www.saga.rs

Dve ponude za Dynamics CRM

Profesionalna verzija

Obuhvata sledeće funkcije:

Tokovi rada i odobrenja
Automatizacija prodaje
Automatizacija korisničke podrške
Prodajne kampanje
Izveštaji i lične table
Integracija putem Web usluga
Pristup putem mobilnih uređaja
Pristup prilagođavanjima i ekstenzijama
Cena: 60 dolara po korisniku mesečno
Produktivnost prodaje

Obuhvata Microsoft Dynamics CRM Online Professional Add‑on to Office 365, kao i Office 365 Enterprise E5, što uključuje

Office Suite 2016
Konferencijske razgovore preko Interneta
Razmenu instant poruka i povezivanje sa aplikacijom
Skype upravljanje pozivima zasnovano na cloud‑u
PSTN Conferencing (u izabranim geografskim oblastima)
Naprednu e‑poštu i kalendare
Naprednu bezbednost
Analitičke alatke
Mobilnost
Upravljanje poslom
Cena: 83 dolara po korisniku mesečno

Kako biste se što bolje uverili u prednosti ovog CRM rešenja, predlažemo vam da isprobate besplatnu 30-dnevnu verziju koju možete preuzeti sa ovog linka.
https://portal.office.com/Signup/Signup.aspx?OfferId=E070C229-C45D-433d-874A-6B5B3C54B291&dl=CRMSTANDARD&ali=1&Country=RS&culture=sr-latn-rs#0
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 11, 2016 6:19 pm

Smile Apple sazvao konferenciju za 21. mart

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Kao što se iz glasina moglo naslutiti, Apple je sazvao konferenciju za 21. mart i samo pozvani gosti će joj moći prisustvovati. Nisu izneti nikakvi detalji, ali zahvaljujući cinkerima, možemo pretpostaviti da će svetlo dana baš tada gledati 4-inčni iPhone 5se, o kojem se već duže spekuliše. Isto tako je moguće da upoznamo i novi iPad Pro, ali ovoga puta nešto manjih dimenzija.

Videli smo da je lansiranje 4,7” i 5,5” iPhone-a bio pun pogodak, ali su zato svi oni koji baš i ne vole velike ekrane, ostali vezani uz svoje prethodne uređaje koji su sada već lagano zastareli, iako ti korisnici u pravilu nisu previše zahtevni.

Ukoliko se glasine pokažu tačnima, Apple je ozbiljno shvatio ovu situaciju, pa će tako i vlasnici ovih starijih iPhone-a sada imati razlog više za obnovu mobilnog parka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 11, 2016 6:23 pm

Smile Rek ili ormar?

Rek (rack) u IT terminologiji označava metalni ormar za smeštaj IT opreme u data centru ili serverskoj sobi. Ako je u njemu aktivna oprema, onda je serverski, a kad je mrežna oprema, tada je mrežni rek. Najčešće su dimenzije 42U, ređe 48U, i to je jedinica za označavanje visine reka, pa se i visina sve opreme koja ide u njega obeležava istim jedinicama. Sva oprema smešta se na DIN šine razmaka 19 inča

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 0F4C53D88E2390EB85257CFD006E4CD8_TSLR_9L9RLY_f_v_hi-848x1024

Bez obzira na razmak DIN šina, stranice rekova mogu biti razmaknute od 60 cm pa čak do punog metra (po širini), a dubina reka može biti i 120 cm. U serverskim rekovima nalazi se oprema koja emituje veliku toplotu (serveri, NAS‑ovi, komunikacioni, UPS uređaji…), popriličnih je dimenzija i za njen pouzdan rad neophodno je obezbediti i odgovarajuće hlađenje – prirodnom ventilacijom ili dodavanjem ventilatora. Podaci iz prakse govore da se snaga opreme u jednom serverskom reku može kretati od nekoliko kilovata pa sve do 16 kW kod „gusto“ pakovanih IT rekova.

Imate li sve?

Oprema koja se smešta u rek može biti i veoma teška, pa treba misliti na statičku i dinamičku nosivost, koja za IT rekove može ići i do 1000‑1300 kg. Sigurno ne biste želeli da se rek iskrivi ili savije pod teretom servera ili mrežnih kablova.

Osim smeštaja opreme, prilikom izbora odgovarajućeg ormara, potrebno je proveriti šta se nudi u „paketu“ s njim, odnosno šta se može opciono dodati prema potrebi – da li dobijate šrafove i kavez matice za fiksiranje uređaja, uzemljenje stranica reka, razne pozicije koje omogućavaju jednostavnu ugradnju dodatnih elemenata i mogućnost pristupa reku sa svih strana. Treba sagledati koje sve opcije postoje za uvođenje kablova. Ako se radi o data centru, poželjno je videti da li postoji mogućnost segmentiranog polaganja kablova na krovu reka ili povezivanje svih elemenata data centra u jednu celinu, kakva je kompatibilnost s rešenjima za hlađenje i nizom drugih „sitnica“, koje morate nabaviti naknadno a koje imaju svoju cenu…

Kad je više rekova…

U IT okruženjima koja podrazumevaju više od jednog reka, prilikom izbora trebalo bi imati u vidu: potrebnu visinu, dubinu i nosivost (direktno zavisi od uređaja koje treba ugraditi); mogućnost da se rek po potrebi izmesti na drugu lokaciju (ugrađeni točkići); uzemljenje; jednostavan pristup reku sa svih strana; predviđeno hlađenje opreme (prirodna cirkulacija vazduha, mogućnost jednostavnog dodavanja ventilatora, kompatibilnost reka sa sistemom za hlađenje; opcije i izbor dodatne opreme za rek koje proizvođač nudi (od ranžira kablova, PDU‑ova, konzola, KVM switch‑eva, nadzor okoline); opcije distribucije kablova unutar i izvan reka; mogućnost povezivanja više rekova u celinu itd.

Jedan savremeni IT rek, osim dizajna, morao bi da omogući sve trenutne potrebe za smeštaj opreme, kao i one kada dođe do proširenja postojećeg sistema, jednostavnim dodavanjem potrebnih elemenata, bez ikakvih specijalnih zahvata. To u praksi u potpunosti opravdava izreku: „Plaćaj kako rasteš“ (Pay as you grow). Naravno da pri tome treba uvek voditi računa da su ispoštovani svi IT standardi, kao i konačan izgled i funkcionalnost u svakom pogledu.

Vasilije Kodžopeljić i Dušan Gojsović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 11, 2016 6:26 pm

Smile Referenciranje drugih fajlova u Excel-u

Referenciranje, tj. pozivanje i obrada vrednosti iz drugih polja osnovni je adut Microsoft Excel‑a. Najčešće se obrađuju neka od susednih polja ili polja iz tabela u okviru istog radnog lista. Obično se obrađivana polja i rezultati u isto vreme vide na ekranu. Ali prava snaga razvija se kada se jasno vide rezultati koji su optimalno složeni, tako da daju dobar pregled onog što je obrađeno, a izostavljeno je sve što je suvišno i opterećujuće u tekućem prikazu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Excel230-325x187

Dakle, prava stvar je referenciranje udaljenih polja koja se nalaze u drugim radnim listovima mimo aktivnog ili čak u drugim fajlovima koji se po potrebi automatizovano proveravaju i osvežavaju. Tako naše formule mogu da dođu do podataka koje su na drugom mestu kreirali drugi ljudi ili, još bolje, automatizovani procesi.

Evo jednog primera. Možete da imate radnu svesku u kojoj pratite troškove reklamiranja. Excel vam omogućava da kreirate formulu u novoj radnoj svesci koja će pozivati sve potrebne vrednosti iz više spoljnih fajlova i time omogućiti da podatke uredno razvrstate po nameni i izvoru, a ujedno i odgovornost za njihove sadržaje prepustite odgovarajućim ljudima ili čak drugim firmama.

Da bismo u formulama koristili polja iz drugih radnih svezaka, potrebno je da otvorimo radni list koji želimo da iskoristimo u našoj formuli. Prikažimo radnu svesku u kojoj kreiramo formulu. Nakon toga u polju formule otkucamo početak formule, sve do adrese polja koje se referencira, npr. =sum(. Nakon toga kliknućemo na View Ribbon tab, pa na Switch Windows. Pronađimo ime otvorene radne sveske na koju se prebacujemo koja sadrži izvorišno polje i kliknimo ime koje se umeće u formulu. Nakon toga kliknimo i na konkretno polje ili grupu polja koja će biti obrađena formulom. Potvrdite sa Enter.

Spoljni podaci koje koristite mogu da budu statični, tj. konstantni i ne menjaju se tokom vremena i njih treba jednokratno očitati. Te podatke više nećemo tražiti i njihove eventualne promene neće se odražavati na jednom sračunato. S druge strane, većina podataka podložna je promenama i svakako želimo da uzmemo u obzir sve buduće promene i ispravke.

Nakon što kreirate linkove među radnim sveskama, možete da osvežite svoje kalkulacije ako su vrednosti povezanih polja promenjene. Takođe, možete da promenite polja na koja ste povezali formule, a ukoliko su polja koja ste povezivali prebačena ili obrisana, možete da obrišete vezu, tj. link do nepostojećih podataka i da zadržite u kalkulacijama poslednje vrednosti koje su ranije prevučene.

Da bismo raskinuli nepotrebne veze ka zastarelim ili sada već nepostojećim poljima u drugim radnim sveskama, potrebno je da nekada korišćene linkove iz naše formule pretvorimo u poslednji put očitane vrednosti. Kliknite na polje koje sadrži zastarelu i nefunkcionalnu formulu koju želite da menjate. Odaberite deo formule koji sadrži referencu, tj. link ka neodgovarajućem polju koji ćemo raskinuti. Pritisnite F9 i referenca će se zameniti konkretnom ranije očitanom vrednošću koja se inače ovde sračunava. Sada treba samo da potvrdite promenu sa Enter i dobićete istu vrednost formule, ali ovog puta s konstantnom vrednošću. Konačna vrednost polja ne mora da bude statički konstantna u slučajevima da u formuli postoje još neke dinamičke vrednosti polja.

Da bismo osvežili vrednosti koje su ranije očitane i zamenili ih novim koje su generisane u međuvremenu, potrebno je da u otvorenoj radnoj svesci kliknemo na Data ribbon tab i u Connections grupi kliknemo na Refresh All. Ova tehnika može da se koristi i pri referenciranju vrednosti koje se nalaze u različitim radnim listovima jedne radne sveske. Pristup je sličan, a kada se tokom editovanja formule referencira polje iz drugog lista, potrebno je samo da kliknemo na jezičak kojim se otvara odgovarajući radni list i izaberemo konkretno polje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 11, 2016 6:28 pm

Smile Snimanje sadržaja ekrana

HyperSnap je dugovečni program za snimanje i obradu sadržaja ekrana, koja nudi dosta više opcija nego standardni Print Screen. Kod hvatanja ekrana (screen capture), može se izabrati snimanje svega prikazanog, sadržaja na dodatnim monitorima, samo aktivnog prozora, pojedinačnih ekranskih elemenata ili obeleženog segmenta uključujući i ne‑pravougaone oblike. Sadržaji koji su veći od ekrana mogu se uhvatiti uz automatsko skrolovanje, što je korisno recimo kod čuvanja Web stranica ili velikih dokumenata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 HyperSnap-325x253

Ugrađena opcija za obradu slika nudi niz alata za crtanje, koji omogućavaju dodatnu grafičku obradu pre snimanja uhvaćenog ekrana. Mogu se crtati razni oblici, dodati tekstualni komentari ili primeniti neki od specijalnih efekata. Snimanje je moguće u nekom od dvadesetak podržanih standardnih grafičkih formata, ili u sopstvenom HyperSnap formatu koji čuva podatke o grafičkim objektima i olakšava naknadnu obradu. Fajlovi se takođe mogu direktno postaviti na FTP server ili poslati e‑mail‑om.

Ranije verzije programa HyperSnap su podržavale opciju TextSnap koja omogućava da se izdvoje tekstualni sadržaji koje na ekran ispisuje izabrana aplikacija. Zbog promena u sistemskoj arhitekturi Windows‑a, ova opcija više nije podržana i eventualno se može koristiti samo sa starijim aplikacijama i verzijama Windows okruženja. To je šteta, pošto je TextSnap donosio mogućnost hvatanja tekstualnih podataka u tabelarnom formatu, što je moglo korisno da posluži recimo za direktno ubacivanje u Microsoft Excel.

Odnedavno, sa izlaskom verzije programa 8, HyperSnap je dostupan i u posebnoj instalaciji za 64‑bitno Windows okruženje, a takođe se može kreirati kao prenosna instalacija na USB disku. Nova verzija zahteva Windows Vista i novije verzije okruženja, a za sisteme koji još uvek rade pod XP‑om treba koristiti prethodni HyperSnap 7. Program je dostupan u vidu probne verzije, koja je ograničena time da pri startovanju prikazuje poruku o registraciji i dodaje otisak na sačuvane slike. HyperSnap DX preuzmite sa www.hyperionics.com/hsdx/.

Sistemske informacije sa strane
Sidebar Diagnostic je program dopadljivog dizajna, koji služi za praćenje rada računara i prikaz osnovnih sistemskih informacija. Program je dizajniran tako da sve informacije prikazuje na uskom vertikalnom panelu koji se može smestiti uz ivicu sa desne (ili leve) strane na bilo kom od priključenih monitora, što je na širokim ekranima obično retko korišćen prostor.

Postoji pet osnovnih grupa za praćenje sistemskih modula, koji se mogu pojedinačno uključiti ili skloniti prikaza. To su centralni procesor, RAM memorija, grafički podsistem, priključeni diskovi i mreži adapteri. Sidebar Diagnostic prikazuje podatke kao što su tip procesora, stepen opterećenja svakog procesorskog jezgra, količina radne memorije, parametri rada grafičke kartice, aktuelna temperatura, slobodan prostor na svakom disku, status i protok podataka kroz mrežne konekcije…

Neki elementi okruženja se mogu podešavati, recimo boja pozadine i slova, širina panela ili stepen uvećanja prikaza (što može biti korisno kod jako visokih ekranskih rezolucija na malim ekranima). Moguće je podesiti prečice na tastaturi za brzo prikazivanje ili sakrivanje programa, ukoliko ne želite da on bude prikazan svo vreme. Aktuelna verzija na nekim konfiguracijama ima problema sa nekim opcijama, što se može rešiti ručnim menjanjem sistemske konfiguracije (fajl settings.json) u korisničkom folderu AppData\Local\SidebarDiagnostics. Preporučujemo da u tom slučaju podesite matičnu Web stranu gde su opisani poznati problemi u radu.

Sidebar Diagnostic je besplatni program koji se razvija kao projekat otvorenog koda, a matična strana se nalazi na adresi github.com/ArcadeRenegade/SidebarDiagnostics. Sidebar Diagnostic radi na Windows Vista i novijim verzijama Windows‑a i zahteva da je instalirana sistemska podrška za novi .NET Framework.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 11, 2016 6:32 pm

Smile Švajcarska će podržati srpsku startap scenu u naredne četiri godine

SECO preduzetnički program, globalni projekat finansiran od strane Švajcarskog sekretarijata ekonomije, zvanično je otvoren u beogradskom ICT Hubu. Ovaj projekat će se do 2019. godine, pored Srbije, sprovoditi i u Bosni i Hercegovini, Albaniji, Makedoniji, Peruu i Vijetnamu. Projekat će podržati tehnološko preduzetništvo s naglaskom na uključivanje žena i predviđa otvaranje 750 novih radnih mesta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Vrsilac-duznosti-Ambasadora-Svajcarske-u-Srbiji-Paulin-Mentone-predstavlja-SECO-projekat-u-ICT-1-1

Naglašavajući podršku Vlade Švajcarske rastućem preduzetničkom duhu u Srbiji, vršilac dužnosti Ambasadora Švajcarske u Srbiji, gospođa Paulin Mentone (Pauline Menthonnex), izjavila je: „Kroz aktivnosti projekta, podržavaćemo organizacije koje sačinjavaju domaću preduzetničku scenu kako bi postale održive i u poziciji da lakše i efikasnije pomognu startapovima. Kreiranje novih radnih mesta ostaje glavni cilj svih programa podržanih od strane Vlade Švajcarske, a ovaj program ima dva bitna cilja – kreiranje 750 novih radnih mesta do 2019. i direktna podrška za više od 100 startapova i visoko rastućih biznisa.”

Ceo program realizuje Swisscontact, švajcarska organizacija koja trenutno sprovodi projekte u više od 30 zemalja širom sveta. Menadžer projekta za Srbiju, Filip Hostert, rekao je da SECO preduzetnički program podržava organizacije unutar startap ekosistema sa ciljem unapređenja njihovih performansi, usluga, unapređenja investicionih mogućnosti, kompetitivnosti i mogućnosti za dalji rast i razvoj.

„Izveštaj GEM-a (Global Entrepreneurship Monitoring) predviđa da će preduzetnici biti pokretači promena i ekonomskog rasta i da će šezdeset odsto radnih mesta do 2020. godine biti usko vezano za inovacije i preduzetništvo, a Srbija je već na tom putu. Ipak, preduzetništvo u modernom smislu je nov trend u zemlji. Novim kompanijama i mladim preduzetnicima je neophodna veća podrška u njihovom putu ka uspehu i zato im je potrebna podrška celog startap ekosistema i svih njegovih organizacija“, izjavio je Kosta Andrić, direktor ICT Huba.

SECO preduzetnički program će pružiti podršku relevantnim organizacijama u razvoju mentorskih programa, akceleratora, nophodnim za brz rast i dokazivanje same preduzetničke ideje, mreže poslovnih „anđela“ koja može biti velika podrška novim idejama i njihova odskočna daska, kao i u uključivanju dijaspore, koja će omogućiti pomoć mladim preduzetnicima u vidu mentorstva ili direktnih investicija.

Poseban akcenat stavljen je na uključivanje žena u preduzetničke aktivnosti, jačanje njihovih mreža i kreiranje sistemske podrške preduzetnicama.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 12, 2016 5:05 pm

Smile Novi opasni propust u Flash Player-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Kako prenosi Engadget, Adobe je nedavno objavio novu zakrpu za Flash, koja ispravlja "kritične bezbednosne propuste koji bi napadačima mogli omogućiti da preuzmu kontrolu nad napadnutim sistemom."

Adobe preporučuje instalaciju nove nadogradnje za svoj ozloglašeni Flash (verzija 21.0.0.182) - i to svim korisnicima dotičnog na Windows-u, Mac-u, Android-u, iOS-u i Chrome OS-u.

Spomenuta nadogradnja ispravlja ukupno 23 propusta, od kojih je jedan već bio iskorišćen za "ograničene i ciljane napade" na korisnike. Srećom, izgleda kako preostala 22 propusta još uvek nisu zloupotrijebljena, iako bi neki od njih takođe mogli omogućiti zlonamernim hakerima da preuzmu kontrolu nad žrtvinim računarom.

Ovu nadogradnju biste već trebali imati instaliranu, a ukoliko je Flash do sada nije automatski preuzeo i instalirao, možete je pronaći na ovoj adresi.
https://helpx.adobe.com/security/products/flash-player/apsb16-08.html?PID=7649589
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 12, 2016 5:09 pm

Smile Edukacija kao vid podrške malim i srednjim preduzećima

Mts je u saradnji sa European Consulting Group organizovao dvodnevnu konferenciju „Perspektive razvoja malih i srednjih preduzeća u Srbiji“, namenjenu preduzetnicima i menadžerima koji posluju u tom segmentu. Predstavnici pedeset malih i srednjih preduzeća imali su priliku da se upoznaju sa najsavremenijim rešenjima na polju informacionih tehnologija, ERP i Cloud sistemima, kao i načinima na koje njihova implementacija može doprineti efikasnijem poslovanju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Prezentacija-ERP-sistema-1024x1024

„Većina poslovnih subjekata u zemljijesu mala i srednja preduzeća, koja generišu dve trećine društvenog proizvoda. Za njih je najvažnije da unaprede stepen svoje konkurentnosti kako bi, zahvaljujući evropskim integracijama, mogli da izvoze svoje usluge. Da bi to uspeli potrebna im je moderna tehnologija i tu nastupa mts, provajder savremene, Cloud tehnologije“, izjavio je Danijel Pantić, predstavnik European Consulting Group.

Jedan od učesnika konferencije, Miloš Avramović iz kompanije Algotech, preneo je svoje zadovoljstvo organizacijom ovakvog događaja. „Prednosti implementacije ERP i Cloud sistema više su nego značajne za naše preduzetnike. Preduzeća ne moraju da poseduju svoju infrastrukturu, već za razvijanje sistema mogu jednostavno da je iznajme i na taj način značajno uštede novac, a samim tim povećaju produktivnost. Prednosti korišćenja ovih sistema ogledaju se i u tome što korisnici nemaju potrebe za zamenom hardvera, ažuriranjem softvera, niti moraju brinuti o bezbednosti, jer najsavremeniji sistemi IT zaštite koje Cloud poseduje, garantuju privatnost i sigurnost podataka“.

Pored predavanja koja su se odnosila na tehnološko – tehnološke teme, održana su i predavanja o mogućim izvorima kratkoročnog i dugoročnog finansiranja kroz programe međunarodnih donatora i investitora.

Izvor: mts
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 12, 2016 5:15 pm

Smile Dobar zvuk iz Logitech‑a

Ako nemate dovoljno prostora za 5.1 ili veći zvučni sistem ili vas okružujući zvuk ne zanima, vredi probati sa 2.1 varijantom. Testirali smo dva zanimljiva modela

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 333-1024x768

Jedan od kriterijuma za izbor zvučnog sistema jeste veličina prostorije, pa je Logitech predstavio dva koncepcijski slična modela, Z333 i Z533. Oba su 2.1, privlačnog izgleda, crne boje i dobro zvuče. Zajedničkih karakteristika ima još: na oba modela i ulazni i izlazni RCA priključci nalaze se na poleđini kućišta bas‑zvučnika, a za podešavanje jačine zvuka rezervisano je kućište s potenciometrom koje je povezano kablom. Ali, pogledajmo ih malo detaljnije, jer razlike su važnije za pravilan izbor.

Z333 je skromniji, sa bas‑zvučnikom u manjem i jednostavnijem kućištu, a po izgledu satelita reklo bi se da se u njima nalaze po dva zvučnika, premda tehničke specifikacije kažu drugačije. Prečnik bas‑zvučnika isti je u oba modela, 5,25“, ali je kod skupljeg Z533 kušćište veće, sa otvorom za bas‑refleks (pomalo neobično smeštenim – s desne strane), dok na satelitima nema tajanstvenih otvora. Rezultat: iako Logitech za oba modela navodi isti frekvencijski opseg, veći Z533 daće više basova, premda ni manji Z333 nimalo ne oskudeva u njima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 533-1024x768

Z533 ima još jednu prednost, a to je bolja upravljačka jedinica, koja ima dodatni potenciometar za podešavanje jačine basa, kao i 3,5‑milimetarski ulaz na koji možete da povežete telefon, tablet ili MP3 plejer. Očigledno je da je veći Z533 primereniji većim sobama a Z333 manjim, a u skladu s tim je i snaga zvučnika: 60 W u slučaju većeg i 40 W kod manjeg, kao i malo veća maksimalna jačina zvuka skupljeg modela. Oba sistema dobro zvuče i mogu da naprave prilično veliku buku, a jedina potencijalna zamerka odnosi se na dužinu kabla do kontrolne jedinice: ako sedite uz računar, kablovi su dovoljno dugi, ali ako se zavalite u fotelju, možda ćete morati da ustanete da biste nešto podesili.

Koje zvučnike izabrati? Nećete mnogo pogrešiti ni sa jednim modelom, ali je Z533 primetno skuplji. Veće mogućnosti podešavanja i povezivanja, veća snaga i više basova opravdavaju razliku u ceni, ali ako ne marite za detalje i nemate preveliku sobu, izborom manjeg modela uštedećete novac, bez mnogo kompromisa.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 13, 2016 10:41 pm

Smile Kako se u razvijenim zemljama koristi cloud u javnoj upravi?

U vreme kada se svaki uloženi dinar meri više puta, cloud computing pristup daje višestruke prednosti državama i lokalnim samoupravama koje žele da efikasnije zadovolje potrebe građana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Clouds-cloudy-summer-building-325x215

Organi javne uprave u raznim krajevima sveta sve više se interesuju za upotrebu cloud computing tehnologije, a česti su i primeri rešavanja pojedinih problema ovim pristupom. Glavni razlog nalazi se u mogućnosti višestrukog smanjenja rashoda vezanih za IT infrastrukturu, kao i u potencijalu za brzo uvođenje servisa okrenutih ka građanima.

Evropska unija pristupila je strateški ovom pitanju Digitalnom agendom za Evropu. Fokus tog dokumenta je na korišćenju cloud computing rešenja u skladu sa strategijom Evropa 2020 vezanom za pametan, održiv i sveobuhvatan razvoj. Cilj je da se IT rešenja u javnoj upravi prebace u cloud okruženje, što bi omogućilo integraciju javnih resursa i optimalnu upotrebu ICT infratrukture, i donelo uštedu veću od četiri milijarde evra godišnje.

S druge strane Atlantika, nalazi se svetski lider u korišćenju cloud computing rešenja. U SAD je uvođenje cloud computing tehnologije u sektor javne uprave donelo poboljšanje servisa za građane, standardizaciju usluga na svim lokacijama, napredak u obrazovanju, nauci i istraživanju, kao i transformaciju velikih sektora, poput zdravstva, energetike, proizvodnje, bankarstva i sl. Politiku Oblak na prvom mestu (Cloud First) Vlada SAD je usvojila prvenstveno da bi drastično redukovala IT troškove.

Privatni cloud kreiran je za američke agencije s visokim zahtevima za bezbednošću, dok javni cloud transformiše online edukaciju svojih kadrova i podatke stavlja na raspolaganje građanima, radi veće transparentnosti Vlade. Tako su SAD, za svega 22 dana, u javnom cloud‑u pokrenule servis koji građanima omogućuje da vide kako se koristi novac prikupljen od poreza, namenjen za otvaranje novih radnih mesta.

Grupa sedam gradova
Direktori IT sektora sedam američkih gradova – Čikaga, San Franciska, Njujorka, Sijetla, Filadelfije, Bostona i Los Anđelesa – okupili su se sa ciljem da neformalno sarađuju na izgradnji jeftinog IT rešenja koje bi omogućilo prevazilaženje zajedničkih problema. Grupa je pokrenula portal www.cities.data.gov sa setom podataka kojima raspolažu ovi gradovi, a koji će biti integrisani sa podacima federalne vlade na portalu www.data.gov. Cilj je kreiranje test okruženja na osnovu kojeg bi developeri mogli da razvijaju rešenja koja koriste raspoložive podatke, npr. aplikacije za izdavanje građevinskih dozvola ili za podnošenje izveštaja inspekciji.

Da objedinjavanje napora agencija i drugih entiteta može da dovede do velikih ušteda, pokazuje i primer američke države Virdžinije u kojoj je na taj način upotrebljeno SaaS rešenje za konsolidaciju nabavke za 171 državni organ i ostvarena je ušteda od 30 miliona dolara godišnje.

Situacija kod nas
Javni sektor u Srbiji ima značajan uticaj na razvoj privrede, a njegova efikasnost umnogome zavisi i od raspoloživih IT resursa. Kao i u drugim oblastima rada naših javnih službi, tako i u IT segmentu postoje velike razlike. Neke ustanove, zbog broja zaposlenih i složene organizacione strukture, teže prihvataju nove tehnologije, dok druge imaju savremenije IT resurse, ali često nedovoljno iskorišćene. Skroman budžet koji se izdvaja za investicije u ovoj oblasti polako navodi institucije da racionalno koriste i ulažu u IT resurse. U takvoj situaciji cloud computing nameće se kao pravo rešenje.

Naša država preduzela je značajne korake u ovom smeru izdradivši objedinjenu cloud computing platformu na kojoj je već konsolidovan značajan broj servisa za građane i privredu. U sklopu ove platforme oformljeno je organizaciono telo koje državnim organima odobrava upotrebu platforme, kako bi mogli da postave svoje Web aplikacije bez potrebe investiranja u IT infrastrukturu.

Možda bi, po ugledu na primere iz sveta, trebalo oformiti i javni set test podataka, koji bi programerima poslužili da na konkursima za najbolja rešenja realizuju nove aplikacije od interesa za javnu upravu. Na taj način podstakla bi se domaća pamet i stečeno iskustvo potom moglo ponuditi kao proizvod i drugim zemljama koje su na putu usvajanja cloud tehnologija.

Privatnost i bezbednost
Ipak, uprkos očiglednim prednostima cloud computing rešenja, javne ustanove teže se odlučuju za primenu ovog pristupa, prvenstveno jer žele da znaju ko ima pristup podacima i ko kontroliše taj pristup.

U cilju otklanjanja nedoumica koje se tiču bezbednosti podataka u oblaku, a na osnovu brojnih primera javnih organizacija koje su migrirale u cloud i sigurne su u nivo pružene bezbednosti i privatnosti, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija usvojilo je strategiju Digitalna agenda, kojom se definišu aktivnosti koje je potrebno sprovesti u daljem razvoju informacionog društva u Srbiji. Ta strategija podrazumeva primenu savremenih informacionih tehnologija u svim javnim sektorima. Radi što lakše i bezbolnije IT modernizacije u javnoj upravi, ta strategija nalaže da se posebna pažnja posveti razvoju i budućoj široj primeni cloud computing rešenja.

Brojni primeri realizacije cloud computing rešenja u javnoj upravi pokazuju da ovaj pristup donosi ogromne finansijske uštede koje se mere milionima evra. I dok sigurnost podataka za mnoge predstavlja glavnu brigu pri usvajanju ovog rešenja, činjenica je da se pitanje bezbednosti danas pouzdanije rešava upravo u oblaku – brojne uspešne implementacije, gde se poverljivi podaci smeštaju u ovaj tip rešenja, ukazuju da veliki broj država ima poverenje u cloud computing.

SaaS u Eseksu
Okrug Eseks ima 1,3 miliona stanovnika i najveći je u Engleskoj. U roku od šest meseci, u njemu je implementiran softver koji radi po SaaS modelu, namenjen za upravljanje platnim spiskom i pružanje drugih usluga u sektoru ljudskih resursa. Rezultat je skraćenje vremena rada na platnim procesima sa 18 na četiri sata, kao i ušteda na IT troškovima veća od 800.000 evra.

Oblačna Danska
Danska agencija za IT i telekomunikacije migrirala je nacionalni sistem elektronskog fakturisanja u javni cloud. Razlog je bilo smanjenje operativnih troškova i povećanje kapaciteta sistema. Primenom IaaS modela to je i ostvareno, a dodatne prednosti su fleksibilnije održavanje i razvijanje aplikacije.

Virtuelna Argentina
Ministarstvo ekonomije i finansija Argentine odlučilo je da virtuelizuje aplikacije i servere za usluge finansijske administracije. Najveći izazov predstavljalo je upravljanje mrežom koja broji više od 11.000 korisnika, uz obezbeđivanje adekvatne zaštite i dostupnosti.

Njihov sistem koristi tri primarne aplikacije – centralnu administraciju, lokalni sistem i jedinicu za spoljno kreditno izveštavanje, zbog čega je postojala potreba za razvijanjem platforme koja korisnicima pruža lak pristup. Rezultati implementacije su centralizovano upravljanje infrastrukturom, jedinstvena bekap‑tačka za sve podatke, bezbedno IT okruženje, kao i produženje životnog veka hardvera sa tri na osam godina.

COMING – Computer Engineering je kompanija koja je prva na tržištu Srbije, još 2008. godine, počela sa pružanjem cloud servisa, od infrastrukture do softvera, pokrivajući celovito poslovanje kompanija, od domen kontrolera, preko sistema za komunikaciju i kolaboraciju, do ERP, CRM i BI rešenja i B2B portala. COMING‑ovom ponudom obuhvaćeno je sve što je potrebno za poslovanje. Za sedam godina rada nije bilo zastoja, niti nedostupnosti servisa koje bi izlazile van okvira ugovora o dostupnosti (SLA).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 13, 2016 10:43 pm

Smile DDoS napadi sve jači i brojniji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Prema istraživanju kompanije Verisign, koja se specijalizovala za internet bezbednost, učestalost DDoS napada tokom poslednjeg kvartala 2015. godine bila je najveća ikad zabeležena (što se tiče Verisign-ovih podataka).

Tako je u poređenju s poslednjim kvartalom 2014. godine broj DDoS napada porastao za 85%, a 15% u odnosu na treći kvartal 2015. godine.

U poslednjem kvartalu 2015. godine najveći zabeleženi DDoS napad bio je u slučaju jedne telekomunikacione kompanije. Napad je trajao nekoliko nedelja, a najviše izmerene vrednosti bile su slanje 125 miliona paketa u sekundi i maksimalni saobraćaj od 65 Gb/s.

U Verisign-u napominju kako osobe ili grupe koje stoje iza DDoS napada pokazuju sve veću upornost. Tako je jedna neimenovana kompanija u poslednjem kvartalu 2015. godine zabeležila 16 slučajeva DDoS napada.

Što se tiče najčešćih meta napada, to su uglavnom kompanije koje nude IT, softverske i cloud usluge (u 32% slučajeva), nakon čega slede kompanije koje nude zabavni i multimedijalni sadržaj (u 30% slučajeva). Finansijski sektor bio je meta u 15% slučajeva, javni sektor u 10% slučajeva, a telekomunikacioni u 8% slučajeva.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 14, 2016 8:07 pm

Smile Počeo sa radom Sellex Telecom

Novi provajder telekomunikacionih usluga, Sellex Telecom je počeo sa radom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Sellex_thumb

U saopštenju se navodi, da je misija Sellex Telecoma da komunikacione tehnologije i tehniku prilagode i učine dostupnim kompanijama, a posebno, malim firmama, preduzetnicima i biznisima u nastajanju, da pruže jednostavnu ugradnju telekom usluga u web aplikacije i da omoguće lak prelazak u svet digitalnog poslovanja.

Izdvajamo usluge Sellex Plug&Call i Sellex WebCall, koje pomeraju granice telefoniranja i komunikacija kakve poznajemo, sa dugim čekanjima, visokim troškovima i višestrukim ponavljanjem poziva, da bi se došlo do prave osobe ili informacije. Takođe, navode iz Sellex-a, korisnici neće više čekati u redu na javljanje prvog operatera, zato što usluga WebCall omogućava da korisnik vidi status zauzetosti, da inicira poziv i bez čekanja i besplatno razgovora sa pravom osobom u Vašoj firmi ili organizaciji.

Usluge se uključuju u roku od jednog dana po potpisivanju pretplatničkog ugovora, koji se sklapa na početni period od samo tri meseca.

Za više informacija posetite telecom.sellex.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 14, 2016 8:20 pm

Smile Kako da bezbolno migrirate u cloud?

Kažu da ne postoji dobar način da saopštite lošu vest. E pa, bez obzira na vašu konzervativnost, moraćete u cloud. Kako stvari budu napredovale, ustanovićete da ta vest uopšte nije bila loša – ponekad se isplati da promenimo dugo sticane navike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Cloud-325x204

Kao u manje‑više svakom scenariju borbe dobra i zla ili pionirskog osvajanja bilo čega novog, postoje suprotstavljene strane. Tačnije, trebalo bi da budu suprotstavljene ili ćemo ih bar tako predstaviti zarad razvoja dramskog zapleta. Na jednoj strani su isporučioci novih tehnologija koji, kao i uvek, vuku napred, a na drugoj strani su korisnici koji najradije ne bi menjali ništa. Zato ćemo vam, u maniru novih medija, predstaviti pet razloga zbog kojih treba da se integrišete ili migrirate u oblak i pet najvećih strahova korisnika koji ih sprečavaju u tome. Zabave radi, nameravali smo i da vam damo pet saveta kako da osvojite bilo koju devojku koja vam se dopada, ali zbog prostornog ograničenja ovih starinskih medija, taj ekspoze ćemo ostaviti za sledeću priliku.

Troškovi, troškovi…
Prva i najznačajnija stvaka koja se uvek ističe kao prednost cloud‑a su niži troškovi. I ušteda stvarno može da bude ogromna jer isporučioci cloud usluga računaju upravo na igru velikih brojki. Cloud podrazumeva velike količine svega – rekova s procesorima, memorijom, diskovima, komunikacionim modulima i pratećom opremom. Svi znamo da je snabdevanje u velikim tržnim centrima uvek jeftinije nego u obližnjoj bakalnici, a cenu dižu i snabdevači jer je lakše doterati šleper do tržnog centra nego kombijima razvoziti po gradu.

Oblačni ekvivalent štednje na špediciji bila bi ušteda na energiji i hlađenju. Da li ste kao korisnik ikada izračunali cenu potrošnje struje vašeg IT odeljenja i cenu dodatne klimatizacije, pošto tokom leta IT dodatno zagreva vaše prostorije. I da li ste te troškove dodali na ukupne IT troškove u vašoj firmi? Obaranje troškova po jedinici IT isporuke, bilo da se radi o infrastrukturi, softveru ili servisu, je nesumnjivo i te uštede su veoma značajne. Ali (uvek postoji ali), samo pod uslovom da u ovom trenutku pravite IT sektor za svoju kompaniju.

Sve može da izgleda značajno drugačije ako već imate IT sektor u koji ste uložili značajna sredstva i koji već funkcioniše u skladu s vašim potrebama. Malo je verovatno da će se u istom trenutku javiti potreba za obnavljanjem hardvera kad vam isteknu i licence za softver i kada dođe vreme za obnavljanje ugovora s provajderom. Činjenica je da kompanije koje imaju ozbiljnije IT sektore bolje i shvataju ove probleme, pa iako smo zagovornici cloud‑a, ne morate odmah da migrirate. To može da bude i složen i skup proces, pa obavezno razmislite o integraciji vašeg IT sektora i cloud usluga.

Ako treba da menjate ili dodajete neki hardver, razmislite o tome da to budu virtuelne mašine u cloud‑u. Uz elastične ugovore, možete da postignete i to da iznajmljene virtuelne mašine dobiju više procesorskih i memorijskih resursa kada se radi kvartalni ili završni obračun ili kad vam je potrebno baš detaljno BIstraživanje o tome šta ste sve u prethodnom periodu uradili i kako da usmerite nove poslovne ambicije.

Usluge i servisi
Čak i ako nemate neke naročite potrebe za novotarijama u IT oblasti, postoji itekako opravdan razlog da počnete barem s jednim cloud servisom. Backup podataka je pramajka svih sigurnosnih mera. Što je posao kojim se bavite osetljiviji i važniji, raste i važnost sigurnosne kopije podataka. Naravno, backup se pravi u nadi da vam nikada neće zatrebati, ali svi koji su nekada izgubili bitne podatke (pa čak i one nebitne slike s kompanijske proslave koje su „otišle“ s hard‑diskom koji je prestao da radi), znaju da je sigurnosna kopija podataka prava dragocenost. Dobro je ako se backup pravi češće, pa se još inkrementalno dodaje svaka nova promena kad su u pitanju poslovi koji su okarakterisani kao kritični. Još je bolje ako iz tog backup‑a može vrlo brzo da se restaurira sistem i da se povrati njegova funkcionalnost.

Činjenica je da cloud provajderi mogu da vam obezbede viši stepen sigurnosti, jer šta vam vredi lokalni backup na susednom računaru, ako su požar ili poplava uništili čitavu kancelariju. Cloud provajderi imaju vrlo ozbiljne data centre i to njih nekoliko, geografski razdvojenih, na kojima čuvaju vaše sigurnosne kopije.

Osnovni strah korisnika svodi se na to da njihovi podaci, kad jednom „izađu iz kancelarije“, više nisu njihovi. Strahovi su opravdani – počevši od onih da podaci mogu da budu zloupotrebljeni, da konkurentska kompanija može da se okoristi, do naših lokalnih folklornih sa dvojnim knjigovodstvom. Za sve, međutim, postoje rešenja. Pravi ugovor s cloud provajderom ili, ako ste baš nepoverljivi, snažna enkripcija vaših podataka može da vas umiri. A kad jednom počnete da poslujete legalno i transparentno, i lokalni strahovi će nestati.

Jedan za sve
Gde je backup, tu je i niz drugih korisnih usluga i servisa koje cloud može da vam pruži. Cloud provajderi ne (smeju da) sede skrštenih ruku. Zapravo, ni jedan od njih ne sme da vam pruži samo delimičnu uslugu, jer ćete otići kod onog ko će vam istovremeno rešiti više problema, poput kućnih provajdera koji će vam povoljnije ponuditi rezidencijalni paket koji obuhvata telefon, Internet, televiziju…

Cloud provajder ne može da vam ponudi samo virtuelne mašine i da vas ostavi da se sami snalazite sa njima. Kad je već rešio pitanje ozbiljnog data centra, moraće da se potrudi da na virtuelne mašine instalira barem operativni sistem, a za to će opet dobiti povoljnije aranžmane kod proizvođača softvera s obzirom na količine o kojima se radi. Slično je i za ostale vrste softvera, poput uobičajenih kancelarijskih aplikacija, sve do ERP, CRM ili BI rešenja za koja firma izdvaja značajna sredstva.

Sve više proizvođača ovih ozbiljnih poslovnih alatki se odlučuje da svoja rešenja ponudi u oblaku, a razloga ima više nego dovoljno. Najpre, implementacija je izvesnija i brža. Čovek (ili tim) koji je zadužen za implementaciju uvek radi na „poznatom terenu“ kada je u pitanju cloud. U lokalnom IT okruženju, nikada ne znate šta ćete zateći – smetnja može da bude bajato parče hardvera, ali i zastareo ili neažuriran osnovni softver (server). Čak i neophodnost malog povećanja memorije ili prostora na disku može da predstavlja problem, što virtuelna cloud infrastruktura trivijalno rešava.

U magične momente cloud rešenja spada mogućnost da jednim potezom unapredite softver na celoj infrastrukturi, makar ona brojala i hiljade servera i radnih stanica. Kao korisnik, uvek ćete raditi na najnovijoj, ažuriranoj verziji softvera. A upravo taj strah od nove verzije – kakve li probleme ona donosi, gde su stavke iz menija i zašto su ikonice promenile mesta – je jedna od najvećih prepreka da se ažurira softver u firmi; sada će neko stručan sve pažljivo proveriti i aktivirati softver tek ako je siguran da sve funkcioniše kako treba.

IT go home?
Preselili ste vašu infrastrukturu, vaše podatke i, najzad, sve vaše aplikacije i obradu u oblak. Ako vaš posao spada među male i srednje, verovatno ste imali čoveka ili manji tim koji je održavao i obnavljao hardver, instalirao novi softver ili ažurirao postojeći, a znao je i da pripomogne „kad Mica ne može da štampa“. Jednom rečju, čovek je znao sve (i mnogo više od onoga za šta ste ga plaćali) ali ste ga, kad ste raspoloženi, u neformalnom razgovoru i kad reši nešto baš komplikovano, zvali „bog za kompjutere“. A sada, cloud provajder rešava sve vaše probleme brže i efikasnije od njega. Da li je došao trenutak da ga otpustite?

Razmislite još jednom pre ishitrene odluke, jer je zgodno da vaš „IT guru“ prvi isproba divote cloud rešenja, pouči ostale kako da na novi način dođu do onoga što već 10 godina rade na jedan‑te‑isti način ili će, jednostavno, on najbrže (a možda i jedini) umeti da objasni cloud provajderu gde je problem koji treba da se otkloni. Zadržite ga bar još neko vreme, jer ti kompjuteri uvek prave neke probleme, čak i kad su rešenja novija, fleksibilnija, skalabilnija, brža, sigurnija, pa čak i jeftinija – poput rešenja u cloud‑u.

A u cloud morate. Dok još možete, sami odredite tempo i redosled, pre nego što vas ne izmeste na silu i nespremne!

Voja Gašić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 19 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu