Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 18 od 40 Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 02, 2016 6:47 pm

Smile Kako da izaberete najbolji hosting za svoje potrebe?

http://pcpress.rs/kako-da-izaberete-najbolji-hosting-za-svoje-potrebe/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 02, 2016 6:49 pm

Smile Samsung proširio paletu zakrivljenih monitora

Samsung izbacuje na tržište novu liniju zakrivljenih monitora, kuju čine CF591 (27 inča) i CF390 (23,5 i 27 inča). Ovi monitori omogućavaju prikazivanje multimedijalnih sadržaja i istovremeni rad na više zadataka. Novi zakrivljeni monitori biće na tržištu SAD, Evrope i Azije u martu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 CF591-CF390-Curved-Monitors-1024x678

Od prdstavljanja prvog zakrivljenog monitora u 2014 godini, Samsung je nastavio da usavršava dizajn. Novi monitori CF591 i CF390 mogu se pohvaliti velikim brojem inovacija, uključujući i veće zakrivljenje 1800 R, (što odgovara poluprečniku zakrivljenja od 1,8 m) i unapređeni kvalitet slike, čime se obezbeđuje optimalna prezentacija koja odgovara vidnom polju ljudskog oka.

Svi Samsung-ovi novi zakrivljeni monitori podržavaju veći broj funkcija kojima se dalje smanjuje refleksija i zamor očiju. Monitori CF591 i CF390 koriste tehnologiju bez treperenja kako bi sprečili prekide, zbog kojih se oči korisnika naprežu. Dodatni program rada “Eye Saver Mode” štiti korisnike od izlaganja štetnim zračanjima plave svetlosti. Sva tri ekrana podržavaju tehnologije AMD FreeSync preko HDMI, koja sinhronizuje brzinu osvežavanja ekrana sa AMD-ovom grafičkom karticom kako bi se smanjilo “seckanje” i kašnjenje pri gledanju interaktivnih video-sadržaja. Kako bi obezbedili ravnomerniji prikaz, ovi monitori nude širok ugao vidljivosti od 178 stepeni. Statički kontrast od 3000:1 je gotovo tri puta veći od standardnih monitora, te donosi prikaz sadržaja u kome su crni tonovi dublj a beli intenzivniji.

U cilju dodatnog pojačanja detalja slike, Samsung-ova tehnologija aktivnih kristala boje podržava sRGB pokrivenost od 119 procenata za model CF591. Ova funkcija omogućava širi spektar nijansi i vrednosti nego što je to moguće kod konvencionalnih ekrana, te da sa publikom podeli živopisnije detalje.

Za ljubitelje igara, podešavanje za Game Mode automatski prilagođava parametre slike tako da slika postaje tamnija ili svetlija u zavisnosti od zahteva same igre. Ove prednosti, u kombinaciji sa uskim poluprečnikom zakrivljenja ovog ekrana, donose igračima utisak da ih ekran okružuje, što čini iskustvo igranja igre još realističnijim. CF591 je nedavno dobio validaciju od UL (Underwriters Laboratories) za bezbednost, kvalitet i performanse, nakon rigoroznog procesa testiranja.

Samsung-ovi zakrivljeni monitori CF591 i CF390 odlikuju se dizajnom bez jasnih ivica, sa tankim okvirom koji eliminiše granice slike i uvodi gledaoce u jedno okruženje u kojem im ništa ne skreće pažnju. Ovaj dizajn bez ivica pojačava iluziju da sadržaj sa ekrana lebdi u vazduhu, čime se omogućava potpunije udubljivanje u sadržaj koji se prikazuje.

Uz to, Samsungovi novi monitori su izrađeni tako da budu i praktični i privlačni, što ih čini dobrim elementom za bilo koje okruženje za rad ili zabavu u domu. Sva tri monitora imaju prednju masku u metalik srebrnoj boji i zadnju masku u sjajno beloj boji, što naglašava njihov zakrivljeni dizajn. Kružna osnova unapređuje estetiku postolja, istovremeno pružajući stabilan oslonac. Isto tako, korisnici CF390 mogu lako da podese svoje ekrane na idealnu visinu i u portretni položaj, pomoću ergonomskih komponenti za naginjanje i okretanje.

CF591 ima ugrađene zvučnike od 5 W koji eliminišu potrebu za držanjem zvučnika i kablova na radnim stolovima. Sva tri monitora obezbeđuju lako i jednostavno povezivanje, kao i potpuno uklapanje sa računarima i igračkim konzolama korisnika, pomoću integrisanog interfejsa koji sadrži HDMI i D-Sub priključke, a CF591 ima i Display Port.

Izvor: Samsung
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 02, 2016 6:53 pm

Smile Microsoft Power BI – izveštaji iz oblaka

Microsoft Power BI je moćni dodatak Microsoft Cloud servisima, a proizvođač je na promociji objavio da u njega polaže velike nade i da su odvojeni značajni resursi za dalji intenzivan razvoj ovog softvera.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Power-BI-iPhone-iPad-Surface1-1024x440

S obzirom na to da postoji tek od letos, Power BI je nedovoljno poznat, ali veoma interesantan i potencijalno značajan deo paketa Office 365. Kao što mu i samo ime nagoveštava, namenjen je poslovnom izveštavanju, na nov i lak način koji ne pretpostavlja kompleksna znanja o strukturi podataka i radu sa samim bazama podataka.

Power Bi je sazdan od tri glavna dela. Prvi je set podataka koji sadrži neobrađene informacije, a na korisniku je samo da ih poveže sa Power BI. Drugi deo su izveštaji koji te podatke organizuju u razne grafikone i druge vizuelno atraktivne i lako razumljive prezentacije, što je treći i korisnicima najvidljiviji deo ovog alata.

Izvori podataka su raznorodni i podrazumevaju, pored Azure SQL baze podataka, odnosno Azure SQL skladišta podataka koji su prirodna izvorišta jer su deo Microsoft Cloud‑a baš kao i Power BI, još i Salesforce, Acumatica, GitHub i Zendesk. Do ovih servisa stiže se korišćenjem posebnih „paketa sadržaja“ čiji je zadatak da povuku setove podataka i da ih kasnije obrade i reprezentuju kroz predefinisane izveštaje i komandne table napravljene tako da odmah daju, baš kao što smo na početku pomenuli, korisne i upotrebljive informacije.

Spisak ovih „paketa sadržaja“ nikako nije konačan. Na promociji alata Power BI, Microsoft‑ov potpredsednik za korporativne servise James Phillips rekao je da će se kolekcija proširivati barem jednim novim paketom nedeljno.

Iako će takva kolekcija vremenom postajati sve šira i sve bliža potrebama velikog broja korisnika, kroz Power BI Desktop svako može da napravi svoje „pakete sadržaja“ koji najbolje odgovaraju potrebama određenog poslovnog sistema. Primećujemo i još jednu dobru osobinu – ceo sistem široko je otvorio vrata Open Source zajednici, tako da će kroz GitHub korisnicima na raspolaganju biti brojni resursi koje je razvio sam Microsoft, kao i oni koje su drugi razvili, a imaju želju da ih podele sa ostatkom računarskog sveta.

James Phillips kaže da su još tokom beta testiranja odziv i reakcije iznenadili i najveće optimiste u Microsoft‑u, a to je potkrepio činjenicom da je čak 45.000 kompanija iz 185 zemalja više ili manje participiralo u procesu testiranja. „Ovako velika baza korisnika već na samom početku stavlja nas direktno u ravan sa Tableau‑om“, ističe Phillips. Inače, Tableau je odlično etabliran proizvod za vizuelizaciju podataka koji se takođe nudi po SaaS modelu i, gle čuda, takođe je nastao u Sijetlu.

Power BI je mlad proizvod i pred njim je velika budućnost, smatraju kreatori ovog softvera. Zato u Microsoft‑u ne kriju da su veliki resursi odvojeni za dalji i to veoma intenzivan razvoj. Nova verzija softvera objavljivaće se u prvom periodu na svakih nedelju dana i time će se pratiti razvoj primene kod korisnika. Po svemu sudeći, cilj je da ovaj alat za poslovno izveštavanje dostigne punu zrelost još dok se kompanije prilagođavaju na njega.

Power BI je dostupan kroz Office 365 platformu. Dovoljno je da se prijavite sa svojom poslovnom e‑mail adresom i počnete da koristite besplatnu verziju koja podrazumeva 1 GB podataka po korisniku i dinamiku osvežavanja jednom dnevno. Power BI Pro mesečna pretplata za 9,99 dolara po korisniku, pored velikog broja drugih povoljnosti, otvara prostor od 10 GB i mogućnost osvežavanja na svakih sat vremena. Ako već koristite cloud verziju Dynamics CRM Online, i te kako vredi da u svoje redovne aktivnosti uključite i izveštavanje kroz Power BI jer, kako i sam proizvođač sugeriše, to je prava i moćna kombinacija za celovito upravljanje odnosima s kupcima i poslovnim partnerima.

www.extreme.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 6:41 pm

Milioni sajtova ranjivi zbog propusta u OpenSSL softveru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Tim bezbednosnih stručnjaka objavio je izveštaj o takozvanom DROWN propustu, Internet pošasti kakvu nismo videli još od Heartbleed-a. DROWN je bezbednosni propust u OpenSSL softveru i zbog toga zahvata više od 11 miliona HTTPS sajtova, a omogućava presretanje zaštićenog saobraćaja.

Propust, naime, omogućava dešifrovanje "enkriptovanih" Internet podataka, što uključuje i lozinke, bankovne podatke pri online kupovini, kao i chat poruke, email podatke i slično. Na DROWN je ranjivo više od 33% servera, a radi ilustracije šta ovo znači, najbolje je da pogledate listu nekih od zahvaćenih sajtova. Na njoj su neki od najposećenijih sajtova na svijetu – između ostalog, Yahoo, Weibo, Flickr, Samsung, BuzzFeed, Alibaba, Indiatimes, 4Shared, Gemius.gl, Apache.org i mnogi drugi.

Dobra vest je to da je OpenSSL zakrpa već dostupna. Loša vest je to da je napad kojim je moguće iskoristiti DROWN propust lako izvesti, budući da napadači mogu presresti enkriptovani Internet saobraćaj u roku od jednog minuta specijalno osmišljenim udaljenim ispitivanjem ranjivog servera.

U korenu ovog problema leži SSLv2 protokol kojeg je potrebno ukloniti, jer preko njega napadači mogu da hakuju servere koji koriste novije i bezbednije protokole.

Na ovom linku možete proveriti da li je određeni server ranjiv na DROWN.
https://drownattack.com/#check
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 6:47 pm

Smile Windows 10 ima i zaštitu o cyber napada

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Microsoft je objavio kako će njihov antivirusni i bezbednosni program, Windows Defender, uskoro postati bogatiji za novu opciju koja će korisnicima biti od pomoći prilikom eventualnih cyber napada, prenosi Engadget.

Windows Defender Advanced Threat Protection (skraćeno: ATP) je opcionalni servis dostupan poslovnim korisnicima Windows-a 10, koji korisnike upozorava na prve znakove cyber napada kako bi im omogućio da se na vreme zaštite i pripreme za dalji razvoj situacije. ATP na individualnim računarima prati i analizira tragove potencijalnih cyber napada, poput hakerskih pokušaja korišćenja bezbednosnih propusta kako bi pristupili sistemskim fajlovima, te potom IT osoblju i administratorima preporučuje najbolja rešenja.

ATP se trenutno testira u nekoliko kompanija, a široj populaciji će postati dostupan do kraja godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 6:49 pm

Smile IoT Week 2016 stiže u Beograd

Srbija će biti domaćin velike globalne konferencije IoT Week 2016, koja će biti održana u periodu 31. maj – 2. jun 2016. godine u hotelu Crowne Plaza u Beogradu. Organizatori konferencije su međunarodna organizacija IoT Forum i lokalni domaćin konferencije, kompanija DunavNET iz Novog Sada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Iot_thumb

Nakon izuzetno uspešnih IoT Week konferencija održanih u Lisabonu, Londonu, Helsinkiju, Veneciji i Barseloni, ove godine Srbija će imati čast da ugosti najveće stručnjake u oblasti IoT (Internet of Things) iz Evrope i sveta.

Šta je Internet of Things?

Internet of Things (Internet inteligentnih uređaja) predstavlja skup softverskih i komunikacionih tehnologija koje omogućuju povezivanje stvari iz sveta oko nas na Internet i time postavlja osnovu za digitalnu transformaciju privrede.

Šta, u praksi, donosi Internet inteligentnih uređaja?

Opcije su brojne, od pametnih kuća i pametnih gradova do pametne poljoprivrede i fabrika budućnosti. Pametnim kućama možete upravljati putem aplikacije na mobilnom telefonu, a one, na primer, same mogu da regulišu grejanje spram prisustva i aktivnosti ukućana u datom trenutku. U pametnim gradovima kontejneri za smeće sami prijavljuju kad ih je potrebno isprazniti, a mobilna aplikacija upućuje vozače do trenutno slobodnih parking mesta. Na njivama, navodnjava se pametnije – uz „recept za irigaciju“ koji propisuje kada je za to pravo vreme i koja je optimalna količina vode u datom trenutku, dok se npr. štetočine u poljima mogu uočiti na vreme, putem audio i video senzora itd.

O IoT Week-u

IoT Week je izrastao iz IoT European Research Cluster (IERC) i postao najvažniji događaj ove vrste koji okuplja predstavnike privrede i akademske zajednice iz svih krajeva sveta. Konferenciju tradicionalno organizuju IoT Forum i lokalni domaćin koga odabere IoT Forum.

Tri ključna dana ove „pametne nedelje” podeljena su spram tema, pa se tako prvi dan naziva danom inovacija u domenu IoT, drugi dan posvećen je industriji dok je treći posvećen vezi istraživanja i Interneta inteligentnih uređaja. U okviru konferencije biće reči o pametnoj poljoprivredi – kako uz IoT do većih prinosa, boljeg kvaliteta i povećane efikasnosti; vezi IoT i trgovine – promene koje će IoT uneti u tradicionalni način funkcionisanja maloprodaje; Kako će IoT pokrenuti inovacije; gradnji veza između Evrope i Severne Afrike, kao i između Evrope i Brazila odakle dolazi između ostalih i Brazilska razvojna banka.

Pored glavnog programa u okviru IoT Week-a odvija se i IoT hakaton u koji će se, pored stručnjaka i studenata, uključiti i srednjoškolci, đaci novosadske gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj” – članovi školske IoT sekcije.

Neki od potvrđenih stručnjaka iz oblasti IoT koju su potvrdili učešće na konferenciji su:

Bilel Jamoussi, Chief of the Study Groups Department, ITU Standardization Bureau
Thibaut Kleiner, European Commission, Head of Unit Network Technologies

Alexander Gluhak, Digital Catapult, Lead Technologist (IoT)

Domenico Arpaia, CEO at OrbiWise

Kai Hackbarth, Evangelist & Co-Chair OSGi Residential Expert Group, ProSyst/Bosc

Andrew Watson, Technical Director, Object Management Group

Srdjan Krčo, CEO of DunavNET, TagItSmart coordinator

Ivan Andonović (Silent Herdsman ltd, Univ. of Stratchlyde): IoT-based Animal Health Services

Preliminarni program kao i sve ostale detalje o događaju možete pogledati na zvaničnoj internet strani IoT Week, a ukoliko želite da se priključite konferenciji, možete se registrovati u promotivnom periodu (do 5. marta, 2016) i time steći pravo na povoljnije uslove.

Za sve dodatne informacije u vezi sa IoT Week 2016, možete kontaktirati organizatora na 2016@iot-week.eu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 6:52 pm

Smile Canonov novi štampač i-SENSYS LBP151dw štedi prostor i vreme u malim kancelarijama

Canon Europe je predstavio novi štampač i-SENSYS LBP151dw. Ovaj crno-beli laserski štampač namenjen je malim radnim grupama kojima koje rade u skučenom prostoru, i nudi poboljšane mogućnosti povezivanja i produktivnost u modernom i kompaktnom dizajnu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Canon-LBP151dw-1024x768

Novi LBP151dw namenjen je malim kancelarijama, uključujući banke, recepcije i maloprodajne objekte, a podržava standard PCL5e/6 zbog veće fleksibilnosti prilikom mrežne integracije. Radi lakše instalacije, uređaj je dovoljno mali da stane na sto recepcije ili čekaonice, nudeći jednostavno i pouzdano rešenje za okruženja u kojima se obavljaju uslužne delatnosti.

Zahvaljujući ugrađenoj mogućnosti povezivanja preko WiFi-a i brojnim karakteristikama štampe u pokretu, LBP151dw optimizuje mobilne radne mogućnosti malih kancelarija. Da bi se povećala produktivnost, uređaji sa sistemima iOS i Android mogu da koriste besplatnu Canon-ovu aplikaciju PRINT Business koja omogućava štampu dokumenata, prezentacija i slika u pokretu sa mobilnih uređaja. Uz dodatnu podršku za Google Cloud Print i servis za štampu Mopria, za korisnike Android-a LBP151dw nudi optimizovano iskustvo za štampu u pokretu.

S brzinama do 27 strana u minutu i automatskim dvostranim ispisom, LBP151dw je savršeno rešenje za kompanije koje žele da uštede vreme koje se troši na kancelarijske poslove. Canon-ove tehnologije Quick First-Print omogućavaju štampu dokumenata za nekoliko sekundi, čak i iz načina mirovanja, što kompanijama omogućava da se usredsrede na svakodnevne prioritete.

Štampač i-SENSYS LBP151dw biće dostupan u Evropi od aprila 2016.



Osnovne karakteristike štampača LBP151:

brzina štampe 27 strana u minuti
moguće povezivanje putem WiFi-ja
Quick First Print
FPOT 8 sekundi
podrška za servis Mopria
podrška za Google Cloud Print
podrška za PCL5e/6
automatski dvostrani izlaz
Izvor: Canon
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 6:56 pm

Smile Biti siguran na Internetu

Korisnici danas kupuju putem različitih uređaja i očekuju da im tehnologija pojednostavi i osigura transakcije. Jedno istraživanje koje je kompanija MasterCard sprovela 2015. godine otkriva da 80 odsto potrošača koristi naprednu tehnologiju tokom kupovine – npr. aplikacije za poređenje cena, „poruči i pokupi“ servise i tehnologiju in‑store za informisanje i poručivanje proizvoda

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 MasterCard

Tehnološki pristup čini da se lako uoče nedostaci klasične u poređenju sa online kupovinom, kao što su ograničene zalihe u radnji, gubljenje vremena i živaca u čekanju u redovima u prepunim radnjama ili čak prelivanje troškova fizičkih zaliha na krajnje cene.

Statistika
Rezultati istraživanja MasterIndex 2015 koje sprovodi kompanija MasterCard pokazuju da e‑kupce uglavnom motivišu besplatna dostava (45%), bolje cene (44%), veći izbor robe (40%), ali i veća sigurnost online kupovine (30%). To znači da je prilika za razvoj e‑trgovine širom otvorena za kompanije i finansijske institucije koje omogućavaju plaćanja, i za potrošače koji mogu da iskoriste te pogodnosti. Elektronska plaćanja se dobro uklapaju u e‑trgovinu i tokom godina videli smo ne samo njihov rast već i evoluciju – od keša prilikom dostave i uplatnica, kartica, e‑bankinga i platnih servisa sve do digitalnih novčanika koji se uvode širom sveta.

Problemi i rešenja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Online-pay-325x194

Kako platne metode postaju raznovrsnije, povećava se i broj pokušaja kriminalnih aktivnosti, ali e‑trgovine, banke i procesori kartičarskih plaćanja idu u korak s tehnološkim trendovima i implementiraju sigurnosna rešenja koja pomažu u sprečavanju zloupotreba. Dok se organizacije staraju o plaćanjima u globalu, kupcima se savetuje da i sami preduzmu razumne mere predostrožnosti da bi umanjili rizik od zloupotrebe. Donosimo vam nekoliko koraka koje treba da primenite kako biste uživali u sigurnoj online kupovini:

Proveri pre nego što klikneš
Proverite da na URL‑u na stranici za plaćanje piše https, što je indikator za enkripciju podataka. Još neki znaci da ste na bezbednoj strani jesu simboli katanca ili znak MasterCard SecureCode. To je privatni kod koji daje dodatni sloj sigurnosti u online kupovini i koji se deli između kupca i finansijske institucije, ali se nikada ne otkriva trgovcu.

Istraži
OnlineB kupovina često dovede do novih trgovaca, pa pre nego što se odlučite za kupovinu, raspitajte se o prethodnim iskustvima s njima. Da li su kredibilni? Da li je odnos sa klijentima dobar? Da li je prisustvo na društvenim medijima u redu? Ako su odgovori potvrdni, sve su šanse da ste na pravom mestu.

Deli samo neophodno
Lični podaci su izuzetno osetljivi pa pazite šta i gde delite. Poboljšajte svoju online anonimnost popunjavanjem samo neophodnih polja označenih simbolom × i samo na stranama za plaćanje, nikako u mejlovima i stranicama za registraciju. Takođe, baš kao što ne delite svoj životni prostor bilo s kime, tretirajte svoje podatke na isti način, tj. ne popunjavajte podatke na uređajima koje delite s drugima ili preko otvorene Internet mreže.

Pravo sredstvo plaćanja
Kad birate karticu za online plaćanje, opredelite se za Internet karticu koja vam omogućava da prebacite sredstva na nju tek onda kada želite da platite. Ponašajte se prema svojoj kartici online isto kao i offline ‑ ne otkivajte svoj PIN ili CVC/CVV2 bilo kome. Ako plaćate preko Card not present transakcije, obavezno koristite debitnu karticu koja podržava tu opciju.

Proveri posle
Sačuvajte račune i proverite izvod iz banke na kraju meseca da biste bili sigurni da nije bilo neautorizovanih plaćanja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 7:00 pm

Smile IT u službi defektologije

Upotreba kompjuterskih tehnologija pri radu s decom sa smetnjama u razvoju predstavlja relativno novu temu. Šta se očekuje od IT defektologa i kako će on spojiti nespojivo?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Kid-tablet-270x305

Od teme IT defektologije mnogi beže, prvenstveno zbog nedovoljnog poznavanja, ali i zbog činjenice da skoro nije bilo aplikacija za mobilne uređaje koje su na srpskom jeziku i koje su namenjene spontanoj, samostalnoj i istraživačkoj igri. Da bi digitalna inkluzija bila ostvarljiva za decu sa smetnjama u razvoju, neophodno je osnivanje multidisciplinarnih timova, u kojima će učestvovati defektolozi, pedagozi, psiholozi, umetnici, Web dizajneri… Ti timovi treba da se bave osmišljavanjem i izradom sajtova, interaktivnih sadržaja, igricama i edukativnim programima namenjenim deci sa smetnjama u razvoju. Ti programi treba da budu prilagođeni sposobnostima ove dece, koja će na taj način možda po prvi put u životu moći da iskažu svoju samostalnost u radu. To će dovesti do veće zainteresovanosti za učenje, povećanja samopouzdanja, zadovoljstva, a samim tim i razvijanja raznih sposobnosti i veština.

Timski rad
Rad u multidisciplinarnom timu koji će osmišljavati i izrađivati digitalne sadržaje namenjene deci sa smetnjama u razvoju zahteva mnogo vremena i stručnog znanja, kao i tesnu saradnju sa ostalim članovima. Sama izrada jeste kompleksna, ali je umnožavanje i deljenje putem Interneta nezaustavljivo. Jedan od timova u čijem sam radu učestvovala napravio je Android aplikaciju UČKO namenjenu izradi didaktičkog materijala u vidu kvizova.

Aplikacija, proizašla iz saradnje studenata FON‑a i Osnovne škole „Miodrag Matić“, predstavlja produkt dobre volje mladih ljudi da ulože svoje vreme u aplikaciju koja će deci sa smetnjama u razvoju omogućiti savladavanje nastavnog gradiva kroz igru, spontanim učenjem putem pokušaja i pogrešaka. Pri izradi bilo kakvog digitalnog rešenja veoma je bitno da s decom sa smetnjama u razvoju rade defektolozi i psiholozi, a ne profesori IKT i IT tehničari. U skladu s tim, pred svoj tim postavila sam sledeće ciljeve:

da aplikacija bude besplatna,
da bude na srpskom jeziku,
da može da se koristi i na ćiriličnom i na latiničnom pismu,
da bude izuzetno jednostavna za korišćenje,
da bude interaktivna i lako prilagodljiva potrebama svakog deteta.
UČKO kvizovi
UČKO omogućava nastavnicima da izrade kratke kvizove u skladu s trenutnim gradivom koje učenici savladavaju, što će deci omogućiti da samostalno, spontano uče putem pokušaja i pogrešaka. Aplikacija detetu postavlja pitanje (koje je nastavnik osmislio), a ono izborom sličice daje tačan ili netačan odgovor. Tačan odgovor dovodi do stimulativnog ohrabrenja da se nastavi dalje (audio‑poruka: BRAVOOOOOOO) i aplikacija prelazi na sledeće pitanje. Ukoliko dete pogreši odgovor, dobija adekvatnu audio‑poruku i ponovo mu se postavlja pitanje. Svaki odgovor pored sličice ima i tekstualnu i audio‑poruku.

Pravljenje kvizova veoma je lako i obuhvata definisanje lekcije, postavljanje pitanja, pravljenje odgovora. Jedna lekcija, odnosno kviz može da sadrži onoliko pitanja koliko nam je potrebno, dakle najmanje dva.

Tim koji je napravio Android aplikaciju UČKO čine studenti FON‑a Ognjen Ašković, Marko Baračkov i Lazar Blanuša, kao i defektolog Sanja Denić. Aplikacija će uskoro biti dostupna za preuzimanje na Google Store‑u.

Sanja Denić, diplomirani defektolog rehabilitator‑somatoped, od 2009. godine je zaposlena u OŠ „Miodrag Matić“. U svakodnevnom radu s decom sa smetnjama u razvoju primenjuje IKT kako bi ih osposobila za samostalan rad na kompjuteru i samostalno organizovanje slobodnog vremena. Koautor je knjige „Obrazovanjem do digitalne inkluzije dece sa višestrukim smetnjama u razvoju“ i bloger na temu digitalne inkluzije, idejno rešenje i održavanje sajta www.osmiodragmatic.edu.rs. Ovaj tekst realizovali smo u saradnji s British Council‑om

Sanja Denić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 03, 2016 7:04 pm

Smile Samsung predstavio SSD najvećeg kapaciteta na svetu

Kompanija Samsung izbacuje na tržište PM1633a, najveći poluprovodnički disk (SSD) kapaciteta 15,36 terabajta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 15.36TB-SSD_01

Prvi put predstavljen na Samitu fleš memorija 2015 u avgustu, SSD od 15,36 TB se zasniva na 12 Gb/s serijski povezanom SCSI (SAS) interfejsu, za upotrebu u poslovnim sistemima za čuvanje podataka. Kako PM1633a dolazi u formatu od 2,5 inča, stručnjaci za poslovne sisteme za čuvanje podataka sada mogu da postave dva puta više ovakvih diskova u standardno 19-inčno 2U kućište, u poređenju sa ekvivalentnim diskovima od 3,5 inča.

Do sada neviđeni kapacitet od 15,36TB za skladištenje podataka na jednom SSD uređaju omogućen je kombinovanjem 512 Samsungovih V-NAND memorijskih čipova od po 256 Gb. Ovi čipovi od 256Gb složeni su u 16 slojeva, dajući jedinstveni “paket” od 512 GB, a u disku od 15,36 TB smešteno je ukupno 32 NAND fleš paketa. Koristeći Samsungovu 256-gigabitnu (Gb) V-NAND tehnologiju treće generacije koja smešta nizove ćelija u 48 slojeva, paleta PM1633a donosi velika unapređenja performansi i pouzdanosti u odnosu na svog prethodnika, PM 1633, koji je koristio Samsungovu 32-slojnu 128 Gb V-NAND memoriju druge generacije.

Samsung-ov novi PM1633a donosi mogućnost za velika poboljšanja efikasnosti u investicijama u IT sisteme kroz veliki kapacitet za čuvanje podataka i izuzetne performanse. Ova unapređenja u performansama potekla su iz Samsung-ove najnovije vertikalne NAND fleš tehnologije (V-NAND), kao i iz patentiranih tehnologija za kontrolore.

PM1633a SSD se može pohvaliti brzinama u čitanju i pisanju slučajnim rasporedom od 200.000 i 32.000 IOPS, a donosi i brzine sekvencijalnog čitanja i pisanja do 1.200 MB/s. Performanse u IOPS čitanju slučajnim redosledom približno su hiljadu puta veće od hard-diskova tipa SAS, dok su brzine u sekvencijalnom čitanju i pisanju više nego dva puta veće od tipičnog SATA SSD. Unutar novog SSD nalaze se Samsung-ove napredne kontrolerske jedinice koje pružaju podršku za 12 Gb/s i SAS interfejs, zajedno sa ukupno 16 GB DRAM-a. Samsung takođe koristi specijalno dizajniran firmver koji omogućava istovremeni pristup velikom broju NAND fleš jedinica visoke gustine.

Disk PM1633a od 15,36TB podržava 1 DWPD (drive writes per day, upis u količini ukupnog kapaciteta diska na dan) što znači da 15,36 TB podataka može da se sačuva svakoga dana na ovom disku bez otkazivanja, što je nivo pouzdanosti koji će unaprediti ekonomičnost kod poslovnih sistema za čuvanje podataka. Ovaj disk može da upiše od dva do deset puta više podataka od tipičnog SATA SSD zasnovanog na planarnim MLC i TLC NAND fleš tehnologijama.

Uz to, ovaj disk se može pohvaliti veoma pouzdanim mehanizmom za zaštitu metapodataka uz softverski alat za zaštitu i povraćaj podataka u slučaju trenutnog blokiranja, što poslovne sisteme čini stabilnijim i lakšim za upravljanje.

Počev od gustine od 15,36 TB, Samsung će obezbediti široki spektar opcija kapaciteta u svojoj paleti SSD uređaja PM1633a – 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB i 480 GB kasnije u toku ove godine. Sa većim brojem opcija za kapacitet skladištenja podataka, Samsung učvršćuje konkurentnost svog portfolia SAS SSD proizvoda. Očekuje se da Samsung-ova gama PM1633a SSD diskova brzo postane daleko najomiljeniji izbor za hard diskove za poslovne sisteme za čuvanje podataka.

Izvor: Samsung
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 04, 2016 7:58 pm

Edukacijom protiv zračenja

http://pcpress.rs/edukacijom-protiv-zracenja/

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 04, 2016 8:07 pm

Smile Windows 10 na gotovo 13% računara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Prema redovnom mesečnom izveštaju kompanije Net Market Share, Microsoft-ov najnoviji operativni sistem Windows 10 nastavlja s rastom.

Tokom februara taj operativni sistem se nalazio na 12,82% računara, što je rast u odnosu na januar kada je taj udeo iznosio 11,85%.

Windows 10 nalazi se na drugom mestu odmah iza Windows 7 sistema koji i dalje ima vrlo visoku zastupljenost od 52,34% (u januaru 52,47%), dok je na trećem mestu sada već prastari Windows XP s udelom od 11,24% (u jnuaru 11,42%).

Slede Windows 8.1 (udeo od 9,83%), Mac OS X 10.11 (udeo 3,72%), Windows 8 (udeo od 2,43%) i Mac OS X 10.11 (udeo 2,2%). Rubrika ostali operativni sistemi navodi udeo od 5,42%, od čega Linux drži 1,78% udeela.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Mar 04, 2016 8:16 pm

Smile Neke nove banke

Računari i mobilne tehnologije okupirali su banke, ali u njima i dalje postoje gužve, dugački redovi, papiri, potpisivanje više dokumenata… Korisnici žele nešto novo, moderno i brže – neke nove banke koje će papirologiju zameniti kliktanjem po ekranu mobilnog telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Telenor-banka-Aplikacija-Smartphone-1-325x289

Informacione tehnologije odavno su počele da se pojavljuju i u finansijskom sektoru. U početku bojažljivo, ali danas sve više. Neki skeptično gledaju na to, dok se drugi pitaju da li je moglo (trebalo) i brže. Kao u svakoj industriji, i korisnici određuju kada tehnologiju treba unaprediti i ponuditi nešto novo. S dolaskom novih generacija koje rastu s računarima, Internetom i mobilnim telefonima pojavila se i želja da se što više obaveza i poslova obavi iz fotelje, s posla ili iz kafića.

Ekspanzija računara i mrežnih tehnologija otvorila je mogućnost za elektronsko bankarstvo, a s razvojem mobilne telefonije i pametnih (smart) verzija, mogućnost i za mobilno bankarstvo. Do pre nekoliko godina samo poneka banka imala je svoju aplikaciju za mobilno bankarstvo da bi ih od prošle godine imale gotovo sve, i to najmanje dve, za Android i za iPhone smartfone. Aplikacije za Windows Phone i druge operativne sisteme i dalje su retke, shodno zastupljenosti ovih uređaja na tržištu.

I pored postojanja elektronskog i mobilnog bankarstva, veliki broj korisnika misli da je bezbednije ako odu u banku, sačekaju red i usput, kad su već tamo radi potpisivanja nekog novog ugovora ili preuzimanja platne kartice, podignu novac ili plate pristigle uplatnice. Koliko god se nastoji da se korisnicima ponude online usluge, kao i obavljanje kupovine bez novca i smanji njihov dolazak u poslovnice, banka ih i dalje zove, ako ni zbog čega drugog, ono zbog kredita, rata, potpisa ili nečeg sličnog.

Korisnici su sada više nego ikada spremni da prihvate nešto novo, moderno i brže u bankarstvu, jer ih i čekanje od nekoliko milisekundi da se telefon otključa nakon unosa lozinke čini nervoznim, a kamoli pomisao da treba da odu do banke. Na dobitku nisu samo korisnici već i banke, jer optimizacijom svog poslovanja i uvođenjem usluga koje se mogu obaviti bez dolaska umanjuju i svoje troškove.

Online bankarstvo
Telenor banka otišla je korak dalje i, pored već dobro poznatih bankarskih usluga, ponudila još nešto. Tekući račun, štednja i kredit ne bi bili ništa novo u ponudi da nisu osmišljeni na moderan način i u skladu s tehnološkim razvojem. Fizički kontakt s bankom imaćete samo jednom, kad otvarate račun. Proceduru inicirate online, bez obzira na to da li je radni dan a onda zbog zakonskih ograničenja morate da odete do neke od Telenorovih poslovnica i potpišete dokumente. Ako to zvuči komplikovano, zatražite da vam banka pošalje ugovor kurirskom službom; potpisaćete ga kod kuće ili na radnom mestu, kurir će ga vratiti u banku i… za sve dalje dovoljan vam je mobilni telefon ili računar.

Broj tekućeg računa možete sami da izaberete, pa on, recimo, može biti jednak broju vašeg mobilnog telefona. Platnu karticu nećete odmah dobiti već ćete sačekati par dana da ona stigne na kućnu adresu. Ako hoćete, možete jednostavno podneti zahtev i za „3u1“ kreditnu karticu, koja obuhvata revolving, refinansiranje i plaćanja.

Mobilna aplikacija Telenor banke omogućava prenos novca korisniku navođenjem njegovog ili njenog broja telefona ili e‑mail adrese. Slanje novca je dostupno 24/7, jer se može uraditi klasično na broj računa, ali i na broj telefona ili e‑mail primaoca. Prenos može da bude automatski ako je broj mobilnog telefona ili e‑mail primaoca registrovan i povezan s računom u Telenor banci. Ukoliko to nije slučaj, primaocu će biti poslato uputstvo kako da podigne svoj novac online i prebaci ga na željeni račun.

Pored elektronskog i mobilnog bankarstva i plaćanja računa bez provizije u bilo kom trenutku, pojednostavljeno je i slanje, odnosno primanje novca iz inostranstva. Da biste preuzeli novac koji vam je poslat, nije potrebno da idete u banku, već samo da svratite do nekog od Telenor bankomata i tamo podignete pristigle pare… i to u dinarima ili evrima, po želji.

Često postavljano pitanje u vezi sa online bankarstvom jeste da li je ono bezbedno. Kada je reč o novcu, nikada se ne može tvrditi da je nešto 100 posto sigurno, ali možemo reći kako je daleko bezbednije od klasičnog bankarstva i nošenja gotovine ili cele plate u novčaniku.

Kada se govori o bezbednosti, treba napomenuti da preko aplikacije možete odabrati ili izmeniti PIN (izaberite broj koji ćete lako zapamtiti), aktivirati, blokirati ili zameniti MasterCard karticu, kao i kontrolisati potrošnju i u realnom vremenu pratiti status svih transakcija. Takođe, možete koristiti i beskontaktno plaćanje u zemlji i inostranstvu, kupovati putem Interneta i plaćati robu i usluge na PoS terminalima, a transakcije su potpuno bezbedne zahvaljujući naprednim tehnologijama zaštite 3D Secure i Chip & PIN.

Pored doprinosa u bezbednosti, ovde se vidi i doprinos u efikasnosti i uštedi koja se postiže ako se ne ide često u banku, ne čekaju redovi i ne plaća provizija na svaku uplatnicu.

Bezbedno i uvek dostupno
Biti bliži korisnicima i optimizovati svoje poslovanje samo su neki od ciljeva koje moderno bankarstvo nastoji da ispuni. Kako bi sve ovo bilo moguće, neophodna je kvalitetna i stalna podrška informatičkog sektora. Da bi se omogućilo bezbedno pružanje online usluga, veoma je važno da banka uspešno implementira rešenja koja će postići adekvatnu tajnost i integritet informacija koje se prenose, a 24/7 dostupnost podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Telenor-banka-Bankomat-Airport-City-1-250x305

Tajnost se postiže primenom kvalitetne zaštite i novih kriptoalgoritama koje je gotovo nemoguće razbiti u dogledno vreme. Time je potpuno onemogućen pristup i uvid u komunikaciju neovlašćenim osobama.

Iako je tajnost podataka veoma važna, za kompletnu bezbednost transakcija i komunikacije između banke i korisnika potrebno je garantovati i potpuni integritet podataka. Integritet podataka podrazumeva da se podaci o stanju računa i transakcijama ne mogu menjati bez adekvatnog procesa autorizacije. Dobrom implementacijom bezbednosnih rešenja i pravilnim upravljanjem ključevima, postiže se adekvatna zaštita, a onemogućava lažno predstavljanje neautorizovanih pojedinaca i krađa identiteta korisnika. Na ovaj način postiže se i neporecivost, što je vrlo bitno u slučaju eventualnih sporova. To znači da ni banka ni korisnik ne mogu da poreknu prijem, odnosno slanje transakcije. Online trgovanje, bilo u vidu elektronskog ili mobilnog bankarstva, postiže i tajnost i autentičnost i neporecivost, a sve to koristeći tehnologiju digitalnog potpisa i šifrovane komunikacije.

Dostupnost 24/7 online servisa, odnosno da korisnici imaju evidenciju u stanje svog računa, obavljene transakcije, preostale rate kredita, kao i druge pogodnosti, danas je veoma važna. Korisnici nisu uvek u mogućnosti da dođu do banke, ali žele da na najlakši način upravljaju svojim troškovima i plaćaju pristigle račune. Sada, u svetu modernog bankarstva i to je moguće.

Fleksibilnost Telenor kartice
Preko mobilne i Internet aplikacije korisnici mogu, u skladu sa svojim potrebama, da podešavaju limite na Telenor platnoj kartici. Svaki korisnik za svoju karticu i odgovarajući tekući račun ima predefinisana podešavanja za broj i ukupan iznos dnevnih ili mesečnih transakcija na PoS terminalu, bankomatu i Internetu. Svaka od ovih vrednosti može da se izmeni (poveća ili smanji) ili iz bezbednosnih razloga privremeno blokira. Treba napomenuti da postoje i predefinisane vrednosti za maksimalne dnevne i mesečne limite koji se, shodno potrebama, mogu izmeniti.

MasterCard SecureCode
Usluga SecureCode bazirana je na 3D Secure standardu i osigurava dodatnu bezbednost prilikom Internet kupovine MasterCard platnim karticama. Ova usluga pomaže u zaštiti od neovlašćene upotrebe MasterCard registrovane kartice korisnika prilikom realizacije Internet transakcije. Usluga je omogućena na svim Internet prodajnim mestima koja su uključena u MasterCard SecureCode program i imaju istaknut odgovarajući logotip. Prilikom plaćanja na ovim portalima, pojaviće se prostor za unos jednokratne lozinke, koja se šalje na telefon korisnika registrovan u banci. Nakon uspešne autorizacije, korisnik može nastaviti sa bezbednom kupovinom.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 06, 2016 6:52 pm

Smile Novi standard SD kartica podržava 8K i 3D video sadržaj, kao i video u 360 stepeni

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Neprofitna organizacija SD Card Association (SDA) predstavila je novi SD 5.0 standard SD kartica koje će donijeti podršku za 8K i 3D video sadržaj, kao i video u 360 stepeni.

Te kartice na tržištu će se prepoznati zahvaljujući novom Video Speed Class sistemu označavanja koji će se moći pronaći na memorijskim karticama (SDHC, SDXC UHS-I i UHS-II).

Kartice se dele na pet kategorija koje se razlikuju po minimalnoj preporučenoj sekvencijalnoj brzini zapisivanja podataka koja se kreće od 6 do 90 MB/s. Najbolji predstavnici V60 (60 MB/s) i V90 (90 MB/s) imaće podršku za 8K video sadržaj, dok će ostali (V6, V10 i V30) imati podršku za 4K video sadržaj.

U SDA-u se nadaju da će Video Speed Class sistem označavanja prihvatiti i proizvođači uređaja kako bi zainteresovani korisnici mogli za sebe izabrati karticu odgovarajuće ili više klase. Nije poznato kada bi se ove kartice i kompatibilni uređaji trebali naći na tržištu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 06, 2016 6:55 pm

Smile Google najavio testiranje ''Hands Free'' sistema plaćanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Na prostoru South Baya u San Franciscu započinje testiranje Google-ovog, prošle godine najavljenog, "Hands Free" sistema plaćanja.

Oni koji žive na spomenutom područiju mogu isprobati ovaj sistem plaćanja tako što će preuzeti "Hands Free" aplikaciju za iOS i Android uređaje i u svoj profil uneti sopstvene inicijale, fotografiju i još neke potrebne informacije.

Sistem plaćanja u marketima dalje funkcioniše tako što, kada korisnik dođe do kasirke, kaže: "I’ll Pay with Google", nakon čega kasirka može potvrditi njegov identitet traženjem inicijala i proveravanjem fotografije korisnika preko njegovog Hands Free profila.

Hands Free se zasniva na ideji da korisnikov smartphone prilikom plaćanja može poslužiti kao bežični identifikacioni bedž, tako da prodavačica može, koristeći se kombinacijom niskoenergetskog Bluetooth-a, Wi-Fi konekcije i lokacionih usluga, potvrditi njegov identitet i sve ostale informacije vezane za plaćanje, bez potrebe da kupac mora vaditi svoj smartphone ili novčanik prilikom plaćanja računa.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 06, 2016 6:59 pm

Smile Održana MDS konferencija

Hotel Crowne Plaza bio je domaćin ovogodišnje MDS Net@work konferencije koja je održana u organizaciji kompanije MDS informatički inženjering i njenog partnera kompanije CISCO. Pod nazivom “Digitalna predstava” MDS Net@work konferencija je okupila preko 300 vrhunskih IT stručnjaka, ljubitelja i poznavalaca novih tehnologija, ali i veliki broj gostiju i predavača iz Srbije i regiona. Predavanja na konferenciji održali su najeminentniji stručnjaci iz sveta novih tehnologija iz zemlje i okruženja, a ključne teme “Digitalne predstave” bile su studije slučaja iz Cloud-a i mrežnih okruženja, kao i bezbednost na koorporativnom nivou i u komunikacionim okruženjima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 MDS-Network-2016_3_thumb

Konferenciju je otvorio gospodin Miroljub Jovović, generalni direktor MDS-a koji je uvodni govor posvetio nadolazećim IT trendovima u svetu i kod nas, ali i novim tehnološkim rešenjima koja u najrazličitijim poslovnim okruženjima donose ogromne uštede na svim poljima. Prisutnima se potom obratio i gospodin Ljupcho Joshevski iz kompanije CISCO najavljujući novu digitalnu eru koja uskoro počinje, s posebnim naglaskom na ubrzani razvoj mrežnih, bezbednosnih i Cloud rešenja. U svom izlaganju gospodin Joshevski je izjavio: “CISCO je apsolutni lider na polju razvoja mrežnih rešenja i sa svojim tehnologijama donosi jedno potpuno novo iskustvo korisnicima. To iskustvo je još intenzivnije kada ga implementira MDS-ov tim stručnjaka”.

Najveću pažnju na MDS Net@work konferenciji su privukla prateća predavanja, a posebno predavanje koje je održala kompanija Telekom Srbija o realizaciji Private Cloud-a Telekoma Srbije. Implementirano rešenje omogućava orkestraciju i automatizaciju procesa u data centru. Automatizovani su procesi implementacije servera, instalacije aplikacija (poput Web i database servera), implementacije mrežne infrastrukture data centra i konfiguracije storage sistema. Servisi su korisnicima raspoloživi na self-service portalu, na kome pored poručivanja servisa konzumenti imaju mogućnost pokretanja različitih akcija nad kreiranim virtuelnim serverima (paljenje/gašenje, dodavanje resursa…).

Veliko interesovanje posetilaca izazvala je i prezentacija Vojvođanske banke o GET VPN rešenju koje je realizovano u saradnji sa MDS-om i CISCO-om. Konkretno, CISCO GET VPN rešenje omogućava ispunjenje najviših standarda u oblasti bezbednosti informacija kao što je PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). Implementacijom GET VPN rešenja postiže se pouzdana WAN mreža koja svojim korisnicima, upotrebom najsigurnijih kriptografskih mehanizama, obezbeđuje zaštitu privatnosti i integritet podataka koji se prenose. Visok nivo skalabilnosti WAN mreže je zasnovan na konceptu grupne security asocijacije kojim se eliminiše potreba za point-to-point tunelima i paralelnim ravnima rutiranja. S obzirom da je pouzdanost jedan od kritičnih parametara pri dizajnu i implementaciji, GET VPN rešenje obezbeđuje redudantnost sistema.

Jedna od centralnih tema konferencije bila je i bezbednost. Predavanja iz oblasti bezbednosti bila su fokusirana na kompanijska radna okruženja, sigurne komunikacije u IP telefonskim sistemima i sledeću fazu zaštite. Svi predavači su skrenuli pažnju na sve učestalije i ozbiljnije napade, ali i na rešenja koja bi iste predupredila. Saša Bobić etički haker kompanije MDS u okviru svog predavanja najbolje je oslikao koliko je bezbednost od fundamentalnog značaja za sva pravna lica. Tokom izlaganja svoje prezentacije Saša Bobić je izjavio: “Sva preduzeća koja u drugi plan stave bezbednost svog radnog okruženja otvaraju prostor hakerima da ih maksimalno zloupotrebe. Situacija je utoliko više alarmantna ako se ima u vidu da se samo slanjem jedne zlonamerne SMS poruke nekom od ključnih ljudi u preduzeću može izvući veliki broj važnih informacija koje sa sobom mogu povući i ozbiljne ekonomske posledice za preduzeće”.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 06, 2016 7:01 pm

Smile Koliko nam donosi IT?

U digitalizaciji poslovanja, razvoju cloud‑a i mnogim oblastima primene vrhunskih tehnologija, naročito u javnom sektoru, značajno zaostajemo za razvijenim zemljama. Međutim, pojedinci i neke domaće kompanije ostvaruju vrhunske IT rezultate, koje vredi pomenuti…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Cmnt

Početkom ove godine obavljena je anketa Najveći IT uspesi – ideja je bila da se izdvoje pojedinci i kompanije koji su u prethodnom periodu značajno doprineli napretku i afirmaciji informacionih tehnologija. Da vidimo ko je, po oceni učesnika ankete, uradio najvažnije stvari u domaćem IT‑ju.

Razvoj i inovacije
Otvoren je Naučno‑tehnološki park Beograd (NTP Beograd) Osnivači su Republika Srbija i Grad Beograd i to je sada pravo mesto za tehnološki razvoj i inovacije. Objekat je namenjen rastućim tehnološko‑razvojnim kompanijama i malim novoosnovanim firmama. Ciljevi su stvaranje novih startup kompanija, ubrzavanje tehnološkog razvoja zemlje, transfer znanja i tehnologija, komercijalizacija inovacija, zapošljavanje mladih i jačanje kapaciteta naučne zajednice.

U Parku je raspoloživo oko 11.000 kvadratnih metara fleksibilnog prostora s modularnim jedinicama, salama za konferencije i snažnom Internet konekcijom. Raspisan je konkurs i krajem prošle godine primljeno je 13 kompanija zainteresovanih da u tehnološkom parku razvijaju svoje projekte i koriste servise parka. Ne samo stručna nego i šira javnost, očekuje da će NTP Beograd postati velika razvojna šansa Beograda i Srbije.

Pedeset medalja mladim informatičarima i matematičarima Informatičari i matematičari iz Srbije osvojili su u 2015. godini na inostranim takmičenjima ukupno 50 medalja. To potvrđuje da u Srbiji postoje izuzetno talentovani učenici, ali i dobri nastavnici koji ih pripremaju za takmičenja. Poslednjih godina sve je bolja medijska promocija osvajača medalja, ali i dalje postoji problem motivacije da oni posle uspešnog školovanja ostanu i rade u Srbiji.

U javnom sektoru
Podnose se samo elektronske poreske prijave Poreska uprava Srbije tokom 2015. godine primila je i obradila oko milion prijava za porez na dodatu vrednost (PDV) i oko četiri miliona pojedinačnih poreskih prijava o obračunatim porezima i doprinosima.

Primena elektronskih poreskih prijava omogućila je da se u vrlo kratkom roku digitalizuju i racionalizuju skoro svi poreski poslovi u preduzećima i samoj Poreskoj upravi. Desetine hiljada ljudi više ne odlaze na šaltere i ne podnose papirnu dokumentaciju. Podignut je kvalitet dokumentacije, jer se ona interaktivno proverava između Poreske uprave i preduzeća. Svi dokumenti potpisuju se isključivo elektronski. Smanjeni su troškovi u Poreskoj upravi i kod poreskih obveznika, a povećana je i ubrzana naplata poreza.

Ukupni efekti su veliki i značajni za domaću privredu, građane, državu i društvo u celini. Elektronsko podnošenje poreskih prijava veliko je unapređenje načina komuniciranja privrede i građana s Poreskom upravom i rada same službe Poreske uprave.

Rast portala eUprava Na kraju 2015. godine, na portalu www.euprava.gov.rs nalazilo se oko 550 elektronskih servisa, registrovano je 315.000 korisničkih naloga, a tokom 2015. je podneto oko 1.850.000 zahteva za korišćenje portala. Po broju servisa, naš portal približava se onima u razvijenim zemljama. Potrebno je obezbediti da se što više usluga u potpunosti realizuje na portalu.

Porast primene računara i Interneta Republički zavod za statistiku objavio je da je računare u Srbiji 2015. godine posedovalo 64,4% domaćinstava, što je za 2,5% više nego 2014. godine. Takođe, 63,8% domaćinstava ima Internet priključak, što je za 1% više nego 2014. godine. U Srbiji sva preduzeća s najmanje 10 zaposlenih koriste računare i Internet priključak. Do izvesnog porasta došlo je uprkos lošem uticaju ekonomske krize.

Uspešni poduhvati
Pomenimo i to da je konačno usvojena Strategija razvoja eUprave za period od 2015. do 2018. godine i da je završena digitalizacija televizije, tj. oslobođen frekvencijski spektar koji su za 105 miliona evra kupili mobilni operatori Telekom Srbija, Telenor i VIP Mobile.

Vrednost izvoza softvera iz Srbije dostigla je 400 miliona evra. U svetu su poznata naša softverska rešenja za nadzor velikih mrežnih sistema, energetsku efikasnost, digitalnu medicinu, upravljanje dokumentacijom, ali i neke uspešne igre i aplikacije za zabavu. Izneti primeri pokazuju samo neke pojedinačne uspehe, ali jasno je da se informatička scena u Srbiji značajno menja nabolje i konstantno unapređuje.

Nikola Marković je predsednik Društva za informatiku Srbije
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 07, 2016 7:30 pm

Smile Počele prijave za Open Day sajam zapošljavanja na ETF-u

Studentska organizacija EEstec – lokalni komitet Beograd će 13. aprila na Elektotehničkom fakultetu organizovati Open Day – evropski sajam obrazovanja i zapošljavanja na kojem će se okupiti studenti elektrotehnike i računarstva iz cele Evrope i predstavnici vodećih kompanija i univerziteta iz ovih oblasti.


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 ODPromo111_thumb

Predstavnici kompanija će u sklopu prezentacija i razgovora sa posetiocima predstaviti uslove rada i prilike koje nude. Sajmu će prisustvovati i predstavnici prestižnih evropskih univerziteta. Naši studenti će imati priliku da se informišu o njihovim obrazovnim sistemima, načinu moguće saradnje i prilikama za dalje usavršavanje.

,,Posle Minhena, Atine i Madrida čast nam je što će se ovakav stručan sajam obrazovanja i zapošljavanja održati i u Beogradu. Elektrotehnički fakultet će 13. aprila postati mesto na kojem će svi zainteresovani studenti moći da uspostave direktan kontakt sa kompanijama i univerzitetima koje uspešno posluju i rade širom Evrope i da se više informišu o mogućnostima prakse, zaposlenja ili nastavku studiranja.” – ističe Katarina Jezdimirović iz organizacionog odbora Udruženja studenata elektrotehnike Evrope.

Lokalni komitet Beograd je postao punopravan član Udruženja studenata elektrotehnike Evrope – Istek, 2000. godine i do sada je organizovao desetine međunarodnih i lokalnih događaja. Open Day se organizuje u okviru Kongresa koji predstavlja najveću i najposećeniju međunarodnu konferenciju ovog Udruzenja. Ove godine se u Beogradu obeležava 30 godina njegovog postojanja.

Više informacija možete pronaći ovde: http://eestec.co/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 07, 2016 7:34 pm

Smile PIO fond predstavio elektronsku prijavu M4

Danas, 7. marta 2016. u Privrednoj komori Srbije održan je skup na kome je privrednicima prezentovano novo IT rešenje PIO fonda : Elektronska prijava M4 (eM4)

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 E-prijava_thumb

Uvodnu reč su održali Marko Čadež, predsednik PKS-a, Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Dragana Kalinović, direktorka Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje. Reči pohvale istakli su i Predsednik Unije poslodavaca Srbije, gospodin Nebojša Atanacković i predstavnica Saveza računovođa i revizora Srbije, gospođa Snežana Mitrović, koja je posebno istakla značaj sve veće univerzalnost i sveobuhvatnosti tzv. “Objedinjene naplate”. Posle uvodnih izlaganja i prezentacije prednosti ovog novog bezplatnog elektronskog servisa za privredu, praktičnu prezentaciju nove usluge za poslodavce održao je Rade Pavić, direktor Sektora za IT Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Ubuduće, od 15. marta 2016. za preko 200.000 privrednih subjekata koji obave oko 3 miliona šalterskih procedura godišnje, uvodi se mogućnost da neće morati da dolaze na šaltere PIO fonda za podnošenje obrazaca M4 i prateće dokumentacije.

Procedura
Podnošenje se ozvaničava overom kvalifikovanim elektronskim sertifikatom, koji je dostupan privredi bez naplate, a priložena dokumenta se mogu predati u pdf formatu. Prihvatanje prijave se potvrđuje povratnom mail porukom podnosiocu. Za sve procedure na sajtu PIO fonda postoje detaljna uputstva i vodiči.

Gospodin Pavić je istakao da je ceo projekat urađen u Open Source tehnologijama i to sopstvenim (In House) rešenjima i infrastrukturom. Pošto je gospodin Pavić potvrdio da je ceo projekat realizovan bez ikakve saradnje sa eUpravom (kao već drugi projekat, prvi skorašnji je podnošenje Zahteva za građevinske dozvole), nameću se otvorena pitanja:

1. Horizontalno povezivanje sa eUpravom i drugim IT sistemima državnih institucija (rasprava je pokazala da se moraju ponavljati postuci i unošenje podataka koji se već paralelno primenjuju u radu sa Poreskom upravom)

2. Sa kojim IT sistemima izvan PIO fonda postoji konekcija machine-to-machine (M2M)?

3. Nije istaknut broj mogućih istovremenih pristupa sistemu i dopušteno vreme trajanja jednokratnog pristupa?

4. Da li su u realizaciji korišćene Cloud tehnologije?

5. Da li su definisani setovi podataka koji su javno dostupni, po definiciji Open Data?

6. Da li je i kako sistem zaštićen?

7. Da li je postupljeno u izradi sistema po određenjima iz Strategije razvoja eUprave do 2018. godine, Zakona o informacionoj bezbednosti i Pravilnikom o interoperabilnosti?

8. Da li je dobijeno mišljenje od strane Poverenika za informacije od javnog značaja?

Ovo je minimalan set pitanja na koje bi bilo korisno i za ovaj servis dobiti odgovore, kao i prilikom najave svakog drugog novog elektronskog servisa u državi. Nadamo se da će uskoro sve biti razjašnjeno i da će građani koristiti ovaj sistem i uštedeti vreme.

Aleksandar Vukalović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 07, 2016 7:41 pm

Smile EaseUS u pet dana poklanja stotine licenci za svoj softver

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Tokom 5 dana nagradne igre, EaseUS će podeliti stotine licencnih ključeva svaki dan. Licence će biti ažurirane svaki dan u 00:00 (EST vremenska zona). Ako propustite besplatne ključeve, softver možete dobiti za 0.99 dolara.

Ono što ćete dobiti bespletno je:
7. Mart 2016 - EaseUS MobiSaver for Android
8. Mart 2016 - EaseUS Todo PCTrans Pro
9. Mart 2016 - EaseUS Partition Master Pro
10. Mart 2016 - EaseUS Todo Backup Home
11. Mart 2016 - EaseUS Data Recovery Wizard Pro

EaseUS MobiSaver for Android
To je Android alat za povratak izgubljenih fajlova iz EaseUS-a, definitivno je izbor broj jedan. Ovaj softverski program može da pomogne svim Android korisnicima širom sveta. U stvari, on se smatra za najmoćniji Android alat za oporavak na svetu. On ima nekoliko prekrasnih mogućnosti kao što su:

- Može oporaviti izbrisane SMS, MMS i druge neke fajlove.
- Može vratiti sve podatke koji su obrisani ili izgubljeni zbog virusa
- Može se koristiti od strane svih Android brendova, kao što su Samsung, LG, HTC, Motorola, Sony, itd
- Može da podrži Android 6.0 Marshmallow / 5.1 / 5.0.

Sa ovim karakteristikama, može se zaključiti da je ovo obavezni softver za svakog korisnika.

EaseUS Todo PCTrans Pro
Ako vam je potreban softverski alat koji radi prenos podataka i aplikacija na novi personalni računar ili operativni sistemi, EaseUS Todo PCTrans softver je najprikladniji. Ovaj alat je testiralo mnogo ljudi i dokazalo njegovu superiornost. Ovo je fantastičan alat jer radi na modernim operativnim sistemima kao što su Windows XP/Vista/ 7/8/8.1/10 & Server 2003/2008/2012. Dakle, ako neko želi da prebaci podatke sa starog računara na novi, bez štete nakon prenosa podataka, ovo je najpogodniji softverski alat koji se isprobava i koristiti.

EaseUS Partition Master Pro
Particionisanje diska je važno i svaki hard disk računara treba da ima dobro organizovane particije sistema. Ovo je važno kako bi se izbeglo zagušenje fajlova. Bez toga, računar će biti više sklon patnji, od od mogućeg pada sistema do zagušenja datotekama. Pad sistema i zagušenja su dva od mogućih uzroka računarskog sloma. Partition Master kompatibilan je sa laptop i dekstop računarima. On će efikasno raditi i dobro organizovati sistem na svim konfiguracijama.

EaseUS Todo Backup Home
EaseUS-ov alat, pored toga što kompatibilan sa Windows 10, je jedan od najpovoljnijih softverskih alata za backup na svetu. Hiljade ljudi koristi ovaj proizvod svaki dan. Znači, nema potrebe da trošite vreme i novac na druge alate, već odmah nabavite ovaj. Tu je i Trial verzija programa gde možete da isporobate softver pre kupovine. Todo Backup Home podržava mnogo jezika, kao što su engleski, nemački, francuski, italijanski, portugalski, poljski, japanski, kineski (tradicionalni), i kineski (pojednostavljeni). Njegove ključne karakteristike su pravljenje rezervnih kopija, disk imaging, File Backup, Outlook Backup, podrška za pravljenje rezervnih kopija celog sistema i Backup uređaja za skladištenje.

EaseUS Data Recovery Wizard Pro
Podaci i datoteke u računaru moraju da budu zaštićeni. Zločesti ljudi su skloni da ukradu vaše fajlove i podatke. Dakle, Data Recovery softver može pomoći u zaštiti vaših fajlova i podatka. Ovo je siguran i pouzdan alat koji je u stanju da povrati izgubljene datoteke i informacije na svakom kompjuterski sistem. On se koristi za vraćanje izgubljenih podataka i datoteka, zbog brisanja, formatiranja, gubitaka particije, sloma operativnog sistema i negativnog uticaja virusa. Ovaj alat je bolji od drugih zato što je kompatibilan i sa Windows 10 operativnim sistemom.

Stranica za prijavu: www.partition-tool.com/giveaways/spring-giveaway.html
Sponzor: EaseUS
Politika tehničke podrške: Nema podrške
Trajanje nagradne igre: 5 dana
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 07, 2016 8:07 pm

Smile Palmer Luckey: Oculus je prezahtevan za Mac računare

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Razlog zbog kojeg će Oculus Rift po izlasku biti dostupan samo za PC treba potražiti u činjenici da nijedan Mac nije dovoljno snažan. Tako barem tvrdi osnivač Oculus-a Palmer Luckey koji je u intervjuu za Shacknews objasnio da će Rift na Mac-ove stići ako Apple "ikad proizvede dobrar računar".

Luckey je svoje izjave objasnio rekavši da kompanija iz Cupertina u svojim računarima ne koristi najmoćnije grafičke kartice, zbog čega ni Apple-ovi računari koja koštaju više hiljada američkih dolara nisu dovoljn snažni za Rift. Oculus ne želi podržavati takvu platformu, pogotovo zbog toga što kupci Rift-a s Mac-ovima ne bi mogli uživati u svemu što uređaj nudi.

Ovo nije prvi put da Luckey prosipa žuć zbog slabih računara. Ranije ove godine rekao je da su "sranjski računari" glavni razlog sporog dolaska VR tehnologije u domove potrošača, kao i glavna kočnica pri razvoju virtuelne stvarnosti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 07, 2016 8:10 pm

Smile QNAP NAS i za multimediju

NAS uređaje ponekad koristimo za smeštaj multimedijalnih datoteka, ali QNAP TS‑853A omogućava da te datoteke i reprodukujemo. Pritom, on ostaje dobro rešenje za poslovnu primenu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 TS-853A-4G-3-1024x640

TS‑853A je smešten u kompaktno kućište prepoznatljivog QNAP‑ovog dizajna, sa osam kabineta za diskove s prednje strane, pored kojih se nalazi USB 3.0 priključak s tasterom za kopiranje i malim displejem. Na prvi pogled, i zadnja strana je uobičajena i prepoznatljiva, s još tri USB priključka i četiri za mrežu. Ali ako bolje pogledate, videćete i dva HDMI priključka, a isto tako i audio‑izlaze.

Naravno, na HDMI priključke povezuju se ekrani, a kada sve spojite, dobićete desktop operativnog sistema QTS 4.2, što je verzija Linux‑a. Tu su i aplikacije, tako da je TS‑853A sasvim upotrebljiv računar, koji podržava i 4K rezoluciju, a ako i na drugi HDMI priključak povežete neki ekran, možete da proširite desktop na njega ili da kopirate stanje s prvog ekrana. Među aplikacijama je i plejer Kodi, pa možete da koristite multimediju i kad nemate ništa na diskovima; sve to je olakšano priloženim daljinskim upravljačem. Naravno, podržava DLNA, pa u multimedijalnim sadržajima možete da uživate i na drugim uređajima u mreži. Tu su i audio‑priključci s kvalitetnim A/D i D/A konvertorima čime se kompletira multimedijalni doživljaj, a QNAP na sajtu pominje i karaoke…

Brz i bezbedan
Ako ste pomislili da je TS‑853A samo multimedijalna skalabilna mašina ogromnog kapaciteta, prevarili ste se – radi se o vrlo ozbiljnom NAS‑u, pogodnom za korišćenje u malim i srednjim firmama. Najpre, tu su performanse: četiri gigabitna mrežna priključka omogućavaju čitanje podataka brzinom od 410 MB/s i pisanje sa 415 MB/s. Podaci mogu da se šifruju, pri čemu se performanse gotovo uopšte ne gube jer je šifrovanje hardversko, a koriste se 256‑bitni AES algoritmi i Intel‑ova tehnologija AES‑NI. Zatim sledi bezbednost podataka: TS‑853A podržava sve uobičajene RAID kombinacije, kojima su dodati disaster recovery protokoli. Backup podataka na drugi NAS ili FTP server obavlja se u realnom vremenu ili po rasporedu, a kopiju možete da pošaljete i „u oblake“ renomiranih provajdera; ako više volite da imate lični cloud, upotrebićete TS‑853A kao bazu. A ako uočite da su vam podaci oštećeni, TS‑853A podržava alatku Volume/LUN Snapshot pomoću koje podatke možete da vratite u prethodno stanje.

Puna skalabilnost
TS‑853A podržava i virtuelizacionu stanicu VM hypervisor, tako da na njemu možete da hostujete virtuelne mašine i da skladištite podatke i sa njih. Stanica koristi SDN (Software‑defined Networks) koji dozvoljava da se podaci sa TS‑853A i virtuelnih mašina prenose kroz isti LAN priključak. Sve u svemu, podaci sa raznih plaformi dele se vrlo lako i efikasno. Kako njihova količina raste, imate prostora da dodajete diskove, a ako popunite svih osam mesta, možete da dokupite kućište za proširenje. Za ovaj model nude se dva: UX500P ima mesta za pet dodatnih diskova, a UX800P za osam. Takođe, memoriju možete da proširite sa inicijalna četiri na osam gigabajta, pomoću SO‑DIMM modula. Proširenje mrežnih kapaciteta za TS‑853A nije predviđeno.

Iako vas ništa ne sprečava da oko TS‑853A sagradite kućni multimedijalni sistem s dodatnim mogućnostima, čini nam se da bi to bilo prilično skupo rešenje, osim ako se bavite kućnim biznisom, gde bi njegova osnovna NAS funkcija bila primarna. Pravo mesto za TS‑853A bila bi manja ili srednja firma u kojoj se radi u više smena i gde se prave pauze – a on će vam u tim trenucima omogućiti da se lepo zabavite i opustite.

www.mikroprinc.com

QNAP TS-853A
Procesor Quad core Intel Celeron N3159 1,6-2,08 GHz
Memorija 4 GB RAM, max 8 GB
Diskovi 8 hot swap 2,5”/3,5”, RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
Interfejsi 4×USB 3.0, 4×GbE
Potrošnja 59 W, standby 1,9 W
Dimenzije 185×298×235 mm; 7,3 kg bez diskova
Cena 110.999 dinara
Kontakt www.mikroprinc.com


Bojan Stanojević
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 08, 2016 7:36 pm

Smile  PC Press danas slavi 21. rođendan

Danas je 21. rođendan PC Press-a. U ljudskom veku, ova brojka označava punu zrelost. U veku jednog časopisa, ovaj rođendan označava kilometre i kilobajte ispisanih tekstova, intervjua, vesti i komentara, kao i ogromnu količinu testiranih uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Pcpress

Press je registrovan osmog marta 1995. godine, a prvi broj časopisa PC izašao je nepunih mesec dana kasnije. Za dvadest jednu godinu postojanja, objavljeno je 230 brojeva, a trenutno je u pripremi 231. izdanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 12822743_10205690630324310_324142201_o-576x1024

Kako je izgledala priprema prvih brojeva, a kako izgleda danas? Razvoj tehnologije umnogome je olakšao ovaj proces: dostava materijala štampariji u početku je podrazumevala prethodno osvetljavanje prelomljenih stranica na grafički film, što je moglo da se obavi samo u malobrojnim firmama koje su imale odgovarajuću opremu, a priprema fotografija u vreme kada nije bilo digitalnih foto-aparata bila je složen proces kojeg se nerado sećamo. Danas se štamapriji preko Interneta šalju PDF datoteke koje sami pripremamo, a priprema digitalnih fotografija je gotovo trivijalan proces. A budući da manje vremena trošimo na te nekada neprijatne tehničke detalje, imamo više vremena na rasolaganju za pripremu samih članaka, pa danas možemo da vam ponudimo i lepši i kvalitetniji časopis.

Ali, zrelost se ne ogleda samo u tome: nova vremena donose i nove metode za konzumiranje sadržaja, pa u skladu sa savremnim trendovima, osim klasičnog „paprinog“ izdanja koje možete kupiti u trafici ili se pretplatiti na njega, danas imamo u ponudi i elektronsko izdanje koje možete da čitate na tabletu (Android i iOS). Bilo da se opredelite za tradicionalnu ili savremenu varijantu, u narednom periodu čekaju vas sadržaji koji će, osim što će biti lepši i kvalitetniji, biti i – zreliji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 08, 2016 7:43 pm

Smile Windows 10 nadogradnja za starije uređaje prebačena za ožujak?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Nokia-Lumia-930-600x300

Saga o nadogradnji starijih Windows Phone uređaja na novi Windows 10 Mobile još uvijek traje. Microsoft je najprije obećao da će ista stići krajem prošle godine, da bi kasnije sve prebacio za početak ove. Kako nije stigla ni u siječnju, Internet je počeo špekulirati o veljači. Prošla je, eto, i veljača, a isti izvori sada kao mogući vremenski okvir spominju ožujak.

Jasno, ništa bolja situacija nije ni u Android taboru. Većina uređaja još uvijek nije dobila nadogradnju na najnoviju verziju, ali krivnju za to ne snosi Google, već proizvođači uređaja. Ovdje je situacija obrnuta, jer kasni upravo proizvođač operativnog sustava.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 08, 2016 8:08 pm

Smile Instagram ograničio dodavanje spoljnih linkova

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Instagram je pokrenut još 2010. godine i u vrlo kratkom roku postigao je veliku popularnost. Iako ispočetka nije imao mogućnost dodavanja nikakvih linkova, korisnici su očekivali proširenje takve mogućnosti što je Instagram nakon nekog vremena i napravio.

Ali, iako smo očekivali daljnji napredak i eventualno dodavanje linkova i u naslove, ova društvena mreža je krenula u suprotnom smeru i odlučila ograničiti linkovanje i samopromociju.

Portparol Instagram-a izjavio je da je odluka doneta jer "to nije bio način na koji je bilo predviđeno korišćenje naše platforme".

Zanimljivo je da za sada još uvek možete dodavati linkove na Twitter i Facebook, a ukoliko dodate linkove na blogove, prodavnice i opšte stranice u odeljku Website vašeg profila, Instagram više neće slati nove pratioce na vaš profil.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 18 od 40 Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu