Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 11 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 10 od 40 Prethodni  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 14, 2016 8:29 pm

Smile Trend Micro antivirus činio je Windows računare ranjivima na napade

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Jedan od članova tima Project Zero kojeg je Google osnovao s ciljem postizanja bolje bezbednosti Interneta, Tavis Ormandy, otkrio je propust u antivirusu kompanije Trend Micro.

Konkretno propust se nalazi u komponenti Password Manager toga antivirusa koja služi za upravljanje lozinkama. Ona je pisana u JavaScript-u te otvara više HTTP RPC portova kako bi se obradili API zahtevi.

Nakon samo trideset sekundi od početka istraživanja Ormandy je otkrio API kojeg napadači mogu iskoristiti za dobivanje pristupa računaru na kojem je Trend Micro-v antivirus instaliran.

Dovoljno je stvoriti maliciozni link na koji će korisnik računara kliknuti, nakon čega napadači mogu na tom računaru izvoditi proizvoljni kod ali i imati pristup svim skladištenim lozinkama, sve to bez znanja korisnika. Prema Ormandyu ukupno je izloženo preko 70 API-ja, iako nisu svi istraženi što se tiče bezbednosnih propusta.

Nakon ove objave Trend Micro je hitno izdao automatsku zakrpu koja rešava propust, što je potvrdio i sam Ormandy. Ovom propustu nisu izloženi korisnici proizvoda kompanije Trend Micro koji su namenjeni poslovnim korisnicima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 14, 2016 8:34 pm

Smile Facebook radi na Messenger aplikaciji za Mac računare?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Kako javlja TechCrunch, od anonimnih izvora su nedavno dobili obaveštenje - zajedno sa fotografskim dokazom - da Facebook radi na Messenger desktop aplikaciji za Mac računare.

Na slici je navodno prikazan jedan od zaposlenih Facebook-a kako koristi spomenutu aplikaciju, a njenim eventualnim lansiranjem, Facebook želi svojim korisnicima da olakša korišćenje popularnog messaging servisa - umesto da ga moraju otvarati u novom tabu svog web browsera (te isti kasnije tražiti u moru drugih tabova), sa zasebnom aplikacijom bi mu mogli znatno lakše pristupiti.

Još jedna od prednosti razdvajanja Messenger-a od same Facebook socijalne mreže je i mogućnost dopisivanja sa kontaktima bez potrebe da konstantno gledate u različite Facebook reklame, ističu na TechCrunchu.

Očekivano, iz Facebook-a su odbili da komentarišu ove glasine.

Podsećamo, Facebook-ov poslednji izlet u vode desktop aplikacija je zabeležen 2012. godine, kada su objavili Facebook Messenger for Windows aplikaciju, koju su kasnije ignorisali, da bi je u potpunosti ugasili u martu 2014.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 14, 2016 8:41 pm

Smile Novi Canonovi aparati: PowerShot SX540 HS i PowerShot SX420 IS

Canon je svojoj seriji PowerShot dodao dva kompaktna fotoaparata sa superzumom – modele PowerShot SX540 HS i PowerShot SX420 IS. PowerShot SX540 HS može da se pohvali izuzetnim performansama pri slabom osvetljenju i potpunom kreativnom kontrolom koja omogućava da se njegov snažan optički zum 50x i ultraširokougaoni objektiv iskoriste na najbolji način. PowerShot SX420 nudi objektiv impresivnog zuma 42x, CMOS senzor rezolucije 20 megapiksela, procesor DIGIC 4+ i niz automatizovanih i jednostavnih kreativnih mogućnosti i WiFi vezu i dinamički NFC za jednostavno deljenje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 PowerShot-SX540-1024x683

Snaga superzuma i vrhunski kvalitet – PowerShot SX540 HS je opremljen snažnim procesorom DIGIC 6 i CMOS senzorom rezolucije 20,3 megapiksela, osiguravajući da sve vaše slike ostanu zabeležene neverovatno jasno. Senzor visoke osetljivosti daje i izuzetne slike pri slabom osvetljenju, a optički zum od 50x omogućava da se približite dešavanjima i zabeležite i najsitnije detalje. Uz opciju ZoomPlus možete digitalno udvostručiti zum bez gubitka rezolucije tako da ništa ne ostane izvan dometa – bez obzira na to da li slikate udaljene zgrade ili akciju na terenu dok se nalazite u zadnjim redovima stadiona.

Da biste zadržali motiv fotografije u kadru kada koristite veliki zum, na raspolaganju vam je poboljšana opcija Zoom Framing Assist Lock koja sada koristi stabilizacijski režim, omogućavajući da odaberete i kadrirate motiv fotografije dok ga foto-aparat inteligentno drži u fokusu i u središtu kadra. Za impresivne snimke gradskih prizora i široke pejzaže, tu je 24-milimetarski ultraširokougaoni objektiv koji pomaže da smestite više toga u svaku fotografiju, što uređaj čini savršenim za deljenje uspomena s porodičnog putovanja i putovanja s prijateljima.

Za režisere početnike, PowerShot SX540 HS beleži Full HD video zapise u formatu MP4, i koristi system Dynamic IS sa pet osa da bi snimak držao mirnim dok snimate u pokretu. Za video-zapise o kojima ne trebate previše brinuti, Story Highlights inteligentno analizira vaše slike i snimke odabranog datuma ili s izabranom osobom, i spaja ih, stvarajući filmski momente za gledanje i deljenje.

Snaga u džepu – PowerShot SX420 IS

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 PowerShot-SX420-IS-with-credit-card-1024x595

Opremljen 42x optičkim zumom, opcijom ZoomPlus i ultraširokougaonim objektivom u kompaktnom kućištu, PowerShot SX420 IS je savršen fotoaparat namenjen jednostavnom fotografisanju u svim situacijama – bez obzira na to da li se radi o svakodnevnim slikama, ili fotografijama s putovanja koje oduzimaju dah. Senzor rezolucije 20 megapiksela i procesor DIGIC 4+ zajedno osiguravaju vrhunski kvalitet slike, a zahvaljujući inteligentnoj stabilizaciji slike, vaše fotografije i HD video-zapisi su čisti i jasni i otkrivaju sve detalje. S nizom kreativnih filtera, uključujući Miniature Effect i Fish-eye Effect, možete trenutno zabeležiti jedinstvene kreacije. LCD ekran dijagonale 7,5 cm (3”) olakšava pregled slika i video-zapisa, a ergonomski rukohvat osiguraće stabilno korišćenje uređaja u svakoj situaciji.

Stvarajte i delite

Oba foto-aparata dolaze sa ugrađenom WiFi vezom i dinamičkim NFC-om, omogućavajući da se jednostavno povežete i podelite fotografije i video-zapise preko kompatibilnih pametnih telefona, tableta ili uređaja za skladištenje kao što je Canon-ov CS100, kao i da kontrolišete fotoaparat putem opcije Remote Shooting. Zaseban taster za WiFi daje vam jednostavnu prečicu za povezivanje, pomažući vam da delite fotografije još dok ih slikate. Oba modela nude automatsko snimanje vaših fotografija i video zapisa na usluge za skladištenje „u oblaku“ kao što su Canon-ova irista ili Google Drive, čim ih povežete na Internet.

PowerShot SX540 HS – najvažnije osobine:

Fleksibilno snimanje u svim posebnim situacijama
Sve što je potrebno za beleženje vrhunskih Full HD video-zapisa
Jednostavno se povežite, delite i snimite svoje kreacije
Jednostavan ili napredan – kako god želite
Dizajniran za ugodno korišćenje i jednostavno kadriranje
PowerShot SX420 IS – najvažnije osobine:

Veliki zum omogućava približavanje u svim situacijama
Vrhunski HD video-zapisi na dodir tastera
Jednostavno se povežite, delite i fotografišite uz pomoć pametnog telefona
Zadivljujuće fotografije uspomena za pamćenje
Budite kreativni s lakoćom
Izvor: Canon
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 14, 2016 8:45 pm

Smile Lenovo menja svet virtuelnog učenja svojom platformom AirClass

Kompanija Lenovo je na CES sajmu najavila svoj sistem AirClass – rešenje za bolje iskustvo virtuelnih učionica i korporativnih treninga za učenje na daljinu. Virtuelno učenje nastavlja da se razvija velikom brzinom: broj korisnika koji su učestvovali u nekoj vrsti online učionica ili treninga u prethodnih pet godina porastao je za 80 odsto, dok je u tom periodu čak 74 odsto kompanija koristilo virtuelne učionice za treninge zaposlenih

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Lenovo-AirClass

Sistem AirClass kompanije Lenovo ima jednostavnu kontolnu tablu koju mogu na jednostavan način da koriste učenici i instruktori, pri čemu preko nje mogu deliti fotografije i video-snimke, ali i međusobno razgovarati. Za razliku od ostalih rešenja za virtuelne sastanke, sistem AirClass omogućuje korisnicima da ponovo poledaju kompletan čas ili trening, dok softver za analizu emocija prati reakcije studenata tako što analizira video-zapis sa njihovih veb-kamera.

Analitičari predviđaju da će tržište softvera za analizu emocija dostići čak 10 milijardi američkih dolara u narednih pet godina, a sistem AirClass je jedan od prvih softvera koji omogućuje ovu opciju u procesu virtuelnog učenja. Softver funkcioniše na sledeći način: studenti mogu da dozvole kameri na svom laptopu da beleži njihove reakcije tokom treninga, i u kombinaciji sa video-sadržajem koji softver prikupi od drugih studenata, dobija izveštaj o rekacijama studenata tokom prezentacije. Sistem AirClass instruktorima pruža uvid u ovu analizu u okviru opcije AirClass Replay. Na osnovu toga, instruktor se može opredeliti za određene izmene u načinu prezentovanja ili sadržaju, ako smatra da će to doneti napredak na narednim časovima.

„Tokom analiziranja studenata u virtuelnim okruženjima, došli smo do zaključka da oni zapravo žele da imaju komunikaciju sa instruktorima i drugim studentima na način koji je sličan učenju u realnom životu“, izjavio je George He, viši potpredsednik jedinice za eko-sisteme i cloud usluge u kompaniji Lenovo. „AirClass, kao deo softverskih rešenja kompanije Lenovo kreira poboljšano i intenzivno iskustvo pomoću analize emocija”.

Cena i dostupnost

AirClass će funkcionisati na principu pretplate, pri čemu će jedan AirClass biti ograničen na određeni broj instruktora i učionica. Početna cena će biti 600 američkih dolara godišnje za jednog instruktora i jednu učionicu. Svaka učionica ima neograničen broj časova. Kompletan cenovnik dostupan je na web stranici airclass.com.

Izvor: Lenovo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 14, 2016 8:48 pm

Smile Rešenje Veeam Availability Suite v9 dostupno od danas

http://pcpress.rs/resenje-veeam-availability-suite-v9-dostupno-od-danas/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 15, 2016 7:27 pm

Smile Forbes isporučivao malware umesto oglasa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Shutterstock_103173644

Američki poslovni časopis Forbes na svojem je internet portalu pre nekoliko nedelja uveo novost – na početnoj stranici traži od posetilaca da ugase adblockere (rešenja za uklanjanje oglasa s web stranica). Ukoliko to ne učine, zabranjen im je pristup portalu. Ali, za one koji na Forbes.com dolaze bez adblockera, tu je i posebno, doduše neprijatno, iznenađenje.

Kako su otkrili bezbednosni stručnjaci, Forbes je unutar oglasa na svom webu imao skriven malware. Namerno ili ne, Forbes-ove reklame pokretale su tzv. pop-under prozore koji su nezaštićenim korisnicima putem propusta u Flash-u pokušali instaliratiopasan maliciozni softver. Neki oblici takvog malwarea redovno se koriste za krađu privatnih podataka i lozinki, te za kriptovanje korisničkih podataka i traženje otkupnine (ransomware), kažu stručnjaci.

Smatra se da su za ovo nedelo odgovorni autori malwarea koji uspevaju da inficiraju oglase na web stranicama. Ipak, javnost je svoje napade okrenula upravo prema Forbes-u koji uslovljava svojim čitaocima da ugase rešenja kojima se štite od oglasa, verojatno pritom znajući da postoji mogućnost distribucije malwarea na njihove računare.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 15, 2016 7:30 pm

Smile Google formirao VR diviziju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Ova godina je po svemu sudeći godina virtuelne stvarnosti - prvo smo saznali da će Oculus Rift stići na tržište u martu i da će koštati 600 dolara, da bi nedugo potom otkrili kako ćemo HTC-ov i Valve-ov Vive moći da rezervišemo krajem februara, a sada nam stižu i vesti kako je Google formirao sopstvenu VR diviziju.

Kako prenosi Re/Code, Google je formirao novu VR diviziju, na čijem čelu se našao donedavni šef tima koji radi na Google-ovim aplikacijama poput Gmail-a, Drive-a i Google Docs-a, Clay Bavor.

Bavor je inače svojevremeno nadgledao i razvoj Google-ovog kartonskog Cardboard VR headseta, lansiranog još 2014. godine, a njegovu poziciju zamenika predsednika product managementa će popuniti Diane Green, industrijski veteran koji se Google-u pridružio u novembru prošle godine.

Pretpostavlja se kako će se Google prilikom rada na VR uređajima i softveru fokusirati i na dalji razvoj Magic Leap tehnologije, u koju su pretprošle godine uložili znatnu svotu novca.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 15, 2016 7:33 pm

Smile [VIDEO] Evo kako da sakrijete aplikacije na iOS-u 9.2

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 2

Ako imate instaliranu zadnju verziju operativnog sistema, iOS9.2, onda verovatno imate i mogućnost sakriti željene aplikacije s vašeg početnog ekrana. Primrta radi, postoje aplikacije koje ne možete obrisati, a koje ne želite imate na početnom ekranu.

Korisnik YouTube-a videosdebarrauite otkrio je ovaj trik, koji može biti i Apple-ov propust, a koji omogućava da sakrijete aplikacije na vrlo jednostavan način. Jedini problem u ovoj priči jest da ako restartujete vaš uređaj, sve aplikacije ponovo će se vratiti, ali koliko zapravo često restartujete uređaj?

Ovde se verovatno radi o bugu, možda korisnom za vreme trajanja ove verzije operativnog sistema, ali nikad se ne zna, možda upravo ovaj bug podstakne Apple da omogući ovako nešto kako bismo imali čiste ekrane, samo s najosnovnijim stvarima.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 15, 2016 7:54 pm

Smile Ericsson inovacije na CES-u

Kompanija Ericsson je učestvovala na Sajmu potrošačke elektronike u Las Vegasu od 6. do 9. januara 2016. godine, gde je predstavila svoja najnovija dostignuća. Izložbeni štand kompanije Ericsson je predstavio Umreženo društvo iz perspektive krajnjeg korisnika, u kome je povezanost početna tačka ka novim načinima za inovacije, saradnju i druženje. Predstavljene inovacije bave se životom u umreženom svetu budućnosti, a takođe je tu bilo i demonstracija koje pokazuju kako 5G i Internet stvari (IoT) osnažuju ljude, revolucionizuju celu industriju i transformišu Umreženo društvo. IoT ubrzano postaje veoma važan faktor transformacija jer spaja fizički i digitalni svet. Najnoviji izveštaj Ericsson Mobility report pokazuje da će do 2021. godine u svetu biti 28 milijardi umreženih uređaja, a više od polovine njih ostvarivaće M2M i IoT konekciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Resenje-User-IoT-Data-Analytics-kompanije-Ericsson_thumb

Jedna od inovacija koja je predstavljena je Smart Cities Alliance (Alijansa za pametne gradove), mreža na kojoj kompanija Ericsson sarađuje sa kompanijom AT&T i koja za cilj ima da pomaže gradovima da bolje usluže svoje građane. Ona će biti implementirana u nekoliko američkih gradova, a članice ove mreže i lokalni univerziteti sarađivaće na stvaranju okruženja pametnih gradova pod nazivom „gradovi u centru pažnje“.

Još jedna novina koja potiče iz partnerstva kompanija Ericsson i AT&T je Wi-Fi Landing Page, novo rešenje za Wi-Fi mrežu u vozilima namenjeno najpoznatijim proizvođačima automobila. Ovo rešenje vozačima pruža mogućnost da aktiviraju besplatnu probnu verziju Wi-Fi mrežne tačke, da kupe paket podataka i da upravljaju svojim Wi-Fi nalogom iz sopstvenog vozila, što je značajan napredak za čitavu industriju, posebno imajući u vidu da je nedavno istraživanje stavova potrošača pokazalo da tri od četiri ispitanika smatra da će im usluge umrežavanja automobila biti značajan faktor prilikom donošenja odluke o kupovini narednog automobila.

Rešenje koje će se naći u komercijalnoj upotrebi od drugog kvartala 2016. godine je Smart Metering as a Service (Usluga pametnih brojila), usluga autsorsinga kompletnog poslovnog procesa koja se oslanja na iskustvo kompanije Ericsson u upravljanju više od 42 miliona pametnih brojila širom sveta. Ovo rešenje provajderima obezbeđuje niže troškove, pojednostavljenje usluge i njen pobošljan kvalitet, dok će potrošači imati koristi od pouzdanijih usluga, tačnije naplate i mogućnosti da kontrolišu potrošnju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Usluga-Pametno-brojilo_thumb

Nakon što je u septembru najavljen softver koji će ubrzati implementaciju IoT mreže, kompanija Ericsson predstavlja Networks Software 17A for Massive IoT, koji će podržavati milione IoT uređaja u samo jednoj cell lokaciji, što istovremeno osigurava smanjenje troškova modula od 90%, vek trajanja baterije duži od 10 godina i sedmostruko poboljšanje pokrivenosti ćelije.

U današnjem povezanom svetu, podaci su vredno sredstvo za kompanije širom sveta koje im pomaže da bolje razumeju navike i stvarne potrebe potrošača i da poboljšaju svoje proizvode. Polazeći od te činjenice, kompanija Ericsson je predstavila User & IoT Data Analytics rešenje za mobilne operatore, koje će im pomoći da unaprede internu efikasnost u upravljanju podacima pretplatnika i IoT uređaja dok istražuju nove mogućnosti za primenu IoT mreže.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 15, 2016 7:57 pm

Smile Kupiti ili iznajmiti data-centar?

Količina podataka kojima danas organizacije barataju se rapidno povećava i taj trend će se nastaviti. U isto vreme data centri i njihovi menadžeri (CIO) su pod velikim pritiskom zbog tri složena izazova: kontinuitet poslovanja, skalabilnost i finansije. Dobro vođene organizacije su uglavnom sposobne da se odupru ovim izazovima, ali se vremenom pojavljuju i neka naoko jednostavnija pitanja…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Datacenter-1920x1200-1024x640

Organizacija koja se ne pozabavi ovim izazovima sama sebe isključuje iz procesa koji joj može doneti usvajanje mnogih inovativnih poslovnih modela koji mogu generisati i značajne koristi. Da bi se odgovorilo na izazove, kapaciteti data centra se moraju povećati. Prva odluka koju jedan CIO treba da preduzme je „Pravimo“ ili „Kupujemo“. Scenario „Pravimo“ – razvijamo data centar unutar organizacije – postaje sve teže ostvarljiv jer nedostaju kvalitetni poslovni prostori, stručni kadar, a posebno zato što data centar zahteva visok nivo energetske efikasnosti. Shodno tome, organizacije će tražiti alternativu tradicionalnom vlasništvu nad data centrom. Do skora su tu postojale tri takve alternative – Outsourcing, Outsourcing aplikacija i Colocation.

Outsourcing ispunjava većinu izazova koji su stavljeni pred organizaciju kojoj je potreban data centar, ali ima problema u pogledu odnosa zaposlenih i gubitka kontrole. Outsourcing aplikacije je brzo primenljivo rešenje koje može da se nosi sa određenim pikovima u IT potrebama, ali ne predstavlja rešenje koje će dugoročno odgovoriti na sve izazove.

Colocation može biti dobra alternativa data centru unutar organizacije, ali prostor dostupan u colocation centrima nije dovoljno prilagodjliv da odgovara specifikacijama organizacije.

Po modelu lizinga
Od skora postoji i četvrta alternativa – Leasing model. Oprema u data centru se na duži rok iznajmljuje od jedne kompanije i plaća kroz mesečne rate. Vlasnik opreme je kompanija‑iznajmljivač, a organizacija ima mogućnost da nakon isteka perioda leasing opremu kupi i postane njen vlasnik, ili da opremu vrati kompaniji‑iznajmljivaču. Na osnovu dva slučaja operativnog lizinga IT infrastrukture koji su realizovani iz praktično istog razloga, otplata na rate i prebacivanje CAPEX‑a na OPEX, ne možemo da tvrdimo da je to jedini i najbolji način obezbeđenja pouzdane infrastrukture data centra, ali smo se uverili da takav model ima značajne prednosti, koje se iskazuju kroz pojednostavljeno održavanje (oprema je vlasništvo leasing kompanije, koja je onda veoma zainteresovana da sve radi kako je propisano), te poznate i jednake mesečne troškove za rentiranje opreme data centra.

Glavne investitore u ovakva rešenja treba tražiti među provajderima cloud servisa, jer je njima potrebna pouzdana infrastruktira data centra kako bi pridobili ili zadržali klijente. Takođe, kolokacija predstavlja jednu od osnovnih usluga data centra i podrazumeva zakup dela ili celog rack‑a (ili nekoliko njih), kao i zasebnog prostora u okviru data centra. Takvi klijenti su pre svega, telekomunikacioni provajderi ili IT kompanije srednje veličine, koje deo svog data centra mogu iznajmljivati drugim korisnicima. Uzmimo za primer kompaniju Enel PS koja projektuje i gradi data centre za tu vrstu korisnika i, u saradnji sa svojim vendorom Schneider Electric‑om, oprema data centre za krajnje korisnike. Krajnji korisnici mogu pristupiti sopstvenoj opremi preko mreže ili mogu imati fizički pristup, radi održavanja opreme, u dogovoru sa onim ko rentira prostor data centra (u ovom slučaju sa IT provajderima). Takođe, postoji opcija da se održavanje i pristup opremi poveri vlasniku prostora. Na taj način krajnji korisnici smeštaju opremu u rentirani prostor – ne investiraju u izgradnju sopstvenog data centra, već isključivo u opremu. Neka istraživanja pokazuju da je moguća ušteda oko 25%, tj. da se CAPEX smanjije u odnosu na OPEX.

Na rukovodstvu organizacije je da se osloni na matematiku koja će reći šta se najviše isplati. Opcije postoje.

www.schneider-electric.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 15, 2016 8:52 pm

Smile Skype uskoro donosi grupne video pozive na smartfone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Skype-10-godina

Povodom desete obljetnice servisiranja video poziva, Skype je objavio kako uskoro namjerava omogućiti korištenje grupnih video chatova na pametnim telefonima. Ova nova funkcionalnost će vam omogućiti dodavanje do 24 kontakta, koji će moći sudjelovati u jednom te istom video razgovoru, objavljeno je na službenom blogu.

Grupni video pozivi će tako biti omogućeni na Androidu, iPhoneu i Windows Phone uređajima, kao i na iPadu, dok Android tableti nisu posebno spomenuti. Za sada još nije poznato ni kada će ova funkcionalnost proraditi, odnosno kad će stići nove verzije aplikacija koje ih podržavaju, ali se pretpostavlja da bi se to moglo dogoditi kroz sljedećih nekoliko tjedana.

Ukoliko želite biti među prvima koji ćekoristiti ovu mogućnost, možete se registrirati ovdje - http://10years.skype.com/?intcmp=blogs-_-generic-click-_-ten-years-of-skype-video-yesterday-today-and-something-new
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 16, 2016 10:38 pm

Smile Windows 10 na neke Windows 8.1 telefone stiže sledeće nedelje?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Kako prenosi Engadget, Microsoft bi već sledeće nedelje mogao da ponudi Windows 10 nadogradnju za određene modele Windows Phone 8.1 telefona.

Naime, Microsoft je već pokrenuo internu betu za Mobile Upgrade Advisor, aplikaciju koja korisnicima "govori da li je njihov Windows 8.1 telefon spreman za nadogradnju na Windows 10 Mobile". Pored toga, Mobile Upgrade Advisor korisnicima može preporučiti i koje slike ili druge fajlove da backupuju na memorijske kartice ili cloud, s obzirom da Windows 10 Mobile zauzima više prostora u odnosu na mobilnu verziju Windows-a 8.1.

Podsećamo, Windows 10 nadogradnja za Windows Phone 8.1 uređaje je trebala da bude lansirana još krajem prošle godine, ali je Microsoft iz nepoznatog razloga odložio - štaviše, još uvek nisu objavili kada će zvanično postati dostupna.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 16, 2016 10:40 pm

Smile Microsoft objašnjava kako da isključite notifikacije koje vas smaraju da pređete na Windows 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Kako prenosi Engadget, Microsoft je nedavno na svom sajtu objavio tutorial (https://support.microsoft.com/en-us/kb/3080351) u kojem objašnjava kako da na Windows 7 i Windows 8 računarima isključite notifikacije koje vam preporučuju da ih nadogradite na Windows 10.

Kompletan tutorial možete pronaći na ovoj adresi, iako vredi napomenuti da je za isključivanje spomenutih notifikacija i Get Windows 10 aplikacije neophodno roviti po registry-ju, tako da manje iskusni korisnici trebaju da budu posebno oprezni. S obzirom koliko navaljuju da se uradi nadogradnja, bilo bi skroz čudno da je postupak jednostavan...

A osim što su korisnicima svojih starijih operativnih sistema objasnili kako da isključe notifikacije za nadogradnju na Windows 10 ukoliko ih više ne žele gledati, iz Microsoft-a su odlučili omogućiti nadogradnju korisnicima određenih verzija Windows-a za manje firme i organizacije, koje do sada nije bilo moguće nadograditi na Windows 10. Kao i spomenuti tutorial, više informacija o novim mogućnostima nadogradnje možete pronaći na gornjem linku.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 16, 2016 10:45 pm

Smile Apple Watch 2 stiže u aprilu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Druga generacija Apple-ovog "pametnog" sata će kupcima biti dostupna u aprilu, a proizvodnja počinje ovog meseca.

Kompanija Quanta, koja je za Apple proizvela prvi Apple Watch, ponovo će pokrenuti svoja postrojenja. S obzirom na to da Apple želi da ubrza proizvodnju, verovatno će u proces uključiti i kompanije Foxconn, Inventec i Winston.

Apple Watch 2 će imati FaceTime kameru, WiFi čip, kao i poboljšanje aplikacije za fitnes.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 16, 2016 10:48 pm

Smile Ne verujte u lančane poruke – Viber ostaje besplatan

Korisnici Vibera u Srbiji juče su primili spam poruku – sa upozorenjem da će, od ove nedelje, Viber početi da naplaćuje svoje usluge – zahtevajući od primalaca da pokrenu lančanu poruku prema što većem broju svojih kontakata sa istim sadržajem – da bi time bili prepoznati kao aktivni korisnici – što bi im omogućilo da nastave da koriste Viber besplatno.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 JWKeAZUzPtUqgZdcLDSa7vd3iwdan8QX4nlYlHBMkJHcxwr-uZU40vDmrMKczCmiCBRf=w300

Ovim povodom, Viber objavljuje da su informacije sadržane u ovoj poruci maliciozne prirode, i da ne potiču od Vibera. Viber omogućava svim svojim korisnicima širom sveta da budu u kontaktu, besplatno! Razmenjujte poruke, pričajte, uzivajte u igricama i razmenjujte razne sadržaje sa prijateljima i članovima porodice, gde god oni bili – bez ograničenja. Korisnici Vibera nastavljaju da koriste njihovu omiljenu aplikaciju za razmenu poruka – besplatno – kao što su uvek činili!
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 16, 2016 10:52 pm

Smile Poslovni video‑nadzor

http://pcpress.rs/poslovni-video%e2%80%91nadzor/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 16, 2016 11:58 pm

Smile Strujna zimnica

U prošlomesečnom pregledu videli smo osnovne sprave za zaštitu osetljivih uređaja od nestabilnog napajanja. Za one koji žele malo bolju zaštitu i bar malu rezervu energije, preporučujemo UPS uređaje

Primarna uloga UPS‑a je da stabilizuje napon u periodima i na mestima gde je napajanje nestabilno, bilo da se javljaju prekidi, često nevidljivi bez mernih uređaja, ali pogubni za priključene uređaje, ili fluktuacije napona koje takođe predstavljaju šok za priključene uređaje i smanjuju im radni vek.

Tržište je neumoljivo, a trend prelaska na prenosive računare opremljene baterijom koja već sama obezbeđuje izvesnu autonomiju rada često dovodi u pitanje isplativost nabavke UPS uređaja. Zaista, prenosivi računari često su opremljeni punjačima koji dopunjuju bateriju u rasponu napona od 100 – 240 V, ali elektronika ovih punjača nije imuna na pikove ili prekide mrežnog napajanja koji će ga opteretiti, a i zbuniti vaš laptop koji se bez UPS‑a neće snaći u odlučivanju da li da se zadrži na napajanju iz mreže ili da pređe na baterije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 503225-1024x818

Male AEG elektrane

A razloga za uzbunu može da bude mnogo. Ako ste kućni korisnik, jednostavno uključivanje električnog kotla za etažno grejanje može da prouzrokuje osetan pad napona koji će zbuniti osetljivije uređaje. Pored prikazane Protect Home serije uređaja za zaštitu i produženo napajanje, predlažemo da ipak odete barem korak dalje i da se odlučite za Protect alpha UPS‑eve koje možete da nađete u varijantama od 450, 600, 800 i 1200 VA. Ta, takozvana angažovana snaga, obezbećuje napajanje priključenih uređaja do 240, 360, 480, 600 W respektivno.

Ne ulazeći u detaljnije u razmatranje razlika između angažovane snage i potrošnje uređaja, podsetimo da priključeni uređaj opterećuje mrežu (ili UPS) angažovanom snagom u voltamperima (VA), ali troši realnu snagu izraženu u vatima (W). U uputstvima za upotrebu često ćete naći oba podatka, ali ih ugrubo možete i izračunati koristeći jednostavnu formulu W = VA / sqr(2). Naravno, namerno smo koristili računarsku, a ne matematičku notaciju.

Šta vam pruža jedna ovakva mini‑elektrana? Pre svega zaštitu uređaja, jer su svi uređaji zaštićeni od podnaponskih i prenaponskih šokova koje će UPS preuzeti na sebe. Svi modeli su opremljeni AVR modulom (Automatic Voltage Regulator) koji će utičnicu prebaciti na beterijsko napajanje ako se napon mreže nađre izvan predviđenih granica. Protect alpha uređaji, zavisno od dimenzija, imaju različit broj utičnica, ali moramo da nappomenemo da nisu sve utičnice opremljene AVG modulom. Zato, pored snage, procenite i koliko vam je AVG priključaka potrebno.

Zgodno je što AEG daje veoma precizne tabele o tome koliko koji UPS može da bude opterećen i koliko je dugo u stanju da samostalno napaja uređaj. Naravno, mnogo toga zavisi od potrošnje – dakle od snage priključenih uređaja. Ne zaboravimo da se i UPS napaja baterijom, a da se baterija brže prazni ako je opterećenija, pa grafikoni koji pokazuju period autonomije nisu linearni, a dodatno zavise i od starosti baterije, temperature i još koječega. U svakom slučaju, pametno je opredeliti se za UPS koji dvostruko nadmašuje snagu priključenih uređaja, da bateriju ne biste preopteretili.

Napomenimo i da je cela serija Protect alpha opremljena USB priključkom kojim možete da nadzirete stanje UPS‑a i mreže, ali i podesite osnovne parametre rada poput napona pri kojima se aktivira AVR zaštita ili stanja potrošenosti baterije pri kome će UPS, kroz isti taj USB, poslati računaru signal za gašenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1234319_ZB_00_FB.EPS_1000

A sada, nešto sasvim drugačije

Preskočićemo na trenutak UPS‑eve iz serija Protect‑A, Protect‑B i Protect‑C, mada svakako treba da ih razmotrite ako želite dužu autonomiju ili bolju i direktniju kontrolu pomoću ugrađenih LCD displeja. Čak ni ako nam niste poverovali da i vaš laptop zaslužuje malo pažnje u vidu stabilizacije napona i dodatne autonomije, sigurni smo da još niste (ili jeste) obratili dovoljno pažnje na mesto gde je UPS apsolutno neophodan u opštepovezanom svetu gikova i gikica (pardon, giketa).

Ako pretpostavimo da u stanu imate mesto gde vam stoji ADSL ili kablovski modem, ruter ili svič, a možda i neki NAS za važne dokumente, backup i poneki omiljeni film i muziku, to je baš pravo mesto gde treba da postavite i neki savremeniji UPS, koji će tim uređajima obezbediti uredno napajanje i prilično dugu anatomiju s obzirom na njihovu nisku potrošnju.

Ne treba zanemariti ni ulogu filtriranja na telefonskom ili mrežnom kablu koju imaju svi AEG UPS uređaji, čak i oni iz Protect alpha serije. Naime, ulazni (telefonski ili mrežni) kabl uključuje se u UPS, a u istu takvu utičnicu uključuje se izlazni kabl koji se dalje „razvlači“ ka kućnoj instalaciji. Može prijatno da vas iznenadi činjenica da nakon ovog priključivanja zaključite da vaš Internet radi brže, jer će UPS eliminisati strujne „gličeve“ koji se mogu pojaviti u vašim komunikacionim kablovima usled interferencije s energetskom mrežom.

Pažnju ćemo usmeriti na posebnu Protect NAS ediciju koja nudi modele B. 500, B. 750, B. 1000 i B. 1500 a oznake ujedno ukazuju i na angažovanu snagu koju su u stanju da isporuče ovi UPS‑evi. Da se radi o veoma ozbiljnim uređajima svedoče i posebni setovi utičnica za uređaje kojima treba obezbediti samo zaštitu UPS‑a kroz AVR, ali i poseban set priključaka za uređaje kojima se neprekidnim napajanjem iz baterije (praktično su „odsečeni“ od strujne mreže) obezbeđuje najstabilnije moguće napajanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Protect_B1000-1024x938

Poseban kuriozitet je i potpuni sinusni oblik naizmenične struje koji obezbeđuju. Naime, najprostiji (i najjeftiniji) UPS uređaji isporučuju naizmeničnu struju čiji su impulsi „kvadratni“, nešto bolji uređaji trude se da formiraju nešto bolji (quasi‑sine) oblik talasa, ali je on i dalje prilično pravougaonog oblika i obiluje harmonicima mrežne frekvencije od 50 Hz koji mogu da prouzrokuju smetnje u komunikacionim kablovima.

Protect NAS je zato pravo rešenje za vaš mali kućni (ili kancelarijski) komunikacioni centar, jer će obezbediti pravi sinusni oblik talasa, rešiti vas briga oko sigurnog napajanja komponenti i obezbediti autonomiju i „struju bez mane“ baš tamo gde je najpotrebnija.

Bez obzira za koji se model odlučite, AEG UPS će čuvati vaše vredne uređaje, obezbediće autonomiju kad vam je ta autonomija napotrebnija, a i učiniće da se oslobodite stresa. I to ima neku cenu u eri povezanosti bez koje više ne možemo…

www.infoteam.rs

Voja Gašić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 17, 2016 7:23 pm

Smile Korišćenjem telefona savijamo vrat - trajni artritis u najavi...

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Britanski stručnjaci upozoravaju kako često savijanje vrata, koje se najviše događa prilikom korišćenja pametnog telefona, uzrokuje trajni artritis. Upravo zbog čestog korištenja mobilnog i računara sve više ljudi se žali na bolove u vratu.

"Puno ljudi sve više vremena provodi surfujući internetom i tipkajući poruke na pametnom telefonu, što zahteva konstantno savijanje vrata. Pritom su u posebnoj opasnosti deca, koja svakodnevno previše vremena provode u dopisivanju koristeći telefon ili igranju igrica na računaru”, rekla je doktorka Rachel Lancaster, jedan od stručnjaka koji se bavim ovom problematikom.

"S obzirom da su ova tehnička dostignuća deo svakodnevice, deca i odrasli bi trebali da praktijuju vežbe za vrat i kičmu te tako izbeći posledice koje bi im u bliskoj budućnosti mogle uzrokovati ozbiljne zdravstvene tegobe", zaključuje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 17, 2016 7:26 pm

Smile Ništa od Windows 10 Mobilea za HTC 8X

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Sudeći prema službenom Twitter profilu britanske filijale kompanije HTC, gotovo četiri godine star pametni telefon HTC 8X neće dobiti službenu nadogradnju na operativni sistem Windows 10 Mobile.

HTC ne želi da trošiti svoje resurse na starije uređaje već će se u potpunosti posvetiti svojim najnovijim modelima na tržištu, tako da će HTC 8X svoj životni vek završiti izvodeći Windows Phone 8.1.

Za poređenje, Nokia Lumia 920 koja se takođe na tržištu pojavila 2012. godine i sadrži gotovo identične hardverske funkcije u odnosu na HTC 8X dobiće svoju službenu nadogradnju na Windows 10 Mobile.

HTC za sada nije objavio nikakve informacije koje se tiču nadogradnje na Windows 10 Mobile za svoj drugi Windows Phone uređaj, flagship telefon HTC One M8.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 17, 2016 7:28 pm

Smile Čak 26% korisnika ne koristi smartphone za pozive

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Vlasnici pametnih telefona sve manje koriste svoje uređaje za pozive, komunikacija se sve više odvija putem aplikacija kao što je Whatsapp, Viber ili Skype. Prema podacima agencije Deloitte, više od četvrtine korisnika telefona, odnosno 26 posto, umesto poziva biraju neke druge načine za kontakt sa prijateljima i porodicom.

“Telefonske razgovore s prijateljima i porodicom korisnici su zamenili kontaktiranjem putem društvenih mreža, ali i aplikacija. Danas je takođe moguće naručiti taksi, dogovoriti sastanak, plaćati račune, obavljati bankovne transfere i slično”, navodi se u izveštaju agencije Deloitte.

Broj korisnika kojima telefonski pozivi nisu prioritet konstantno se povećava, u zemljama u razvoju taj se postotak popeo na 20 posto.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 17, 2016 7:31 pm

Smile E-mail server za vaš biznis

http://pcpress.rs/e-mail-server-za-vas-biznis/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 17, 2016 7:33 pm

Smile Access 2016: minimalne izmene

http://pcpress.rs/access-2016-minimalne-izmene/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 18, 2016 8:16 pm

Smile WhatsApp postaje besplatan za sve – ukida naplatu u iznosu od jednog dolara godišnje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Whatsapp-2

WhatsApp, najpopularniji servis za dopisivanje, za kojeg je Facebook svojedobno izdvojio 19 milijardi dolara, od danas je besplatan, objavljeno je iz ove kompanije. Točnije, WhatsApp ukida godišnju naknadu u iznosu od jednog dolara i svi koji to žele, uslugu će moći koristiti besplatno.

Mnogi korisnici su i do sada WhatsApp koristili besplatno jer im ovaj dolar nikad nije naplaćen, no postoji jedan dio korisnika, mahom novijih, kojima je sustav pri registraciji zahtijevao naplatu. Iz WhatsAppa poručuju onima koji su već uplatili ovu svotu, da im ista neće biti refundirana.

WhatsApp već sada servisira preko milijardu korisnika čirom svijeta, a ukidanje ove barijere sada će sigurno omogućiti novi rast. Facebook već planira širenje ovog servisa na poslovni sektor, što znači da ćemo putem WhatsAppa u nekoj bliskoj budućnosti moći komunicirati s npr. telekom operaterima, bankama i sl.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 18, 2016 8:19 pm

Smile Budući procesori neće podržavati stare Windows verzije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 1

Na Microsoft-ovom blogu objavljena je informacija o tome kako njihova kompanija sarađuje sa proizvođačima hardvera kako bi Windows 10 iskoristio sve mogućnosti najnovijih generacija silicijumskih čipova. U srži te saradnje stoji čvrst partnerski odnos, kažu iz Redmonda, pa su AMD, Intel, Nvidia i Qualcomm takođe zaslužni za evoluciju Windows-a i njihovih naprednih mogućnosti.

U istoj objavi stoji i dopuna kompanijske politike koja se tiče podrške za Windows 7 i 8.1, operativne sisteme koji su trenutno u fazi produžene podrške. Nove odredbe govore da će za procesore starije generacije podrška na Windows-u 7 trajati do 2020., a na Windows-u 8.1 do 2023. godine. Novije generacije procesora (Intel-ov Kaby Lake, Qualcomm-ov 8996 i AMD-ov Bristol Ridge) i sve kasnije verzije zahtevaće instalaciju isključivo Windows 10.

Uređaji na Skylake procesorima koji rade na nekima od starijih Windows-a trebaju biti nadograđeni na desetku do jula sledeće godine. Nakon toga Windows 7 i 8.1 na tim će procesorima dobijati samo kritične nadogradnje, poručuju iz Microsoft-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jan 18, 2016 8:24 pm

Smile AMD predstavio Opteron A1100, sistem na čipu sa 64-bitnom ARM arhitekturom, namenjen Data centrima

AMD je napravio veliki korak napred u proširenju mogućnosti izbora rešenja za Data centre: predtavio je SoC Opteron A1100, čije je radno ime bilo Seattle. U saradnji sa svojim softverskim i hardverskim partnerima, AMD je približio ekosistem ARM procesora Data centrima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 8398-server1-5k-FB1200x630-1024x538

“Ekosistem ARM procesora u Data centrima je sve bliži masovnoj upotrebi, a snažni AMD-ovi procesori stvaraju uslove za jedan veliki korak napred u tom pravcu”, kaže Scott Aylor, potpredsednik i generalni direktor korporacije Enterprise Solutions, AMD. “Izraženi trend konvergencije umrežavanja, skladištenja podataka i servera, imao je veliki uticaj u toj evoluciji. Korisnicima je sada ponuđen 64-bitni ARM procesor, koji proizvodi jedina kompanija na svetu sa višedecenijskim iskustvom u proizvodnji profesionalnih procesorskih komponenti.” Sličan stav imaju i drugi rukovodioci u AMD-u i njegovim partnerima, ističući pre svega energetsku efikasnost i velike mogućnosti za skalabilnost sistema.

Osnovne specifikacije procesora (SoC) Opteron A1100:

-Do osam jezgara ARM Cortex A57 sa 4 MB deljenog keša drugog nivoa i 8 MB deljenog keša trećeg nivoa

-dva 64-bitna kanala za DDR3 ili DDR4 memoriju radnog takta do 1,866 GHz sa ECC korekcijom

-podrška za dve 10-gigabitne eternet veze

-8X PCI Express Gen 3

-podrška za 14 SATA 3 priključka

AMD sarađuje sa kompanijom Silver Lining Solutions (SLS), s namerom da nove Opterone A1100 primeni u njihovim gusto pakovanim serverima, namenjenim za Web, striming i cloud aplikacije, kao i za skalabilne Data centre. SLS u svojim rešenjima primenjuje 60 Gbps veze visoke energetske efikasnosti i malog kašnjenja, čija hardverska podrška može biti integrisana na matičnu ploču ili u obliku PCI Express kartice.

Što se tiče softverske podrške, AMD ima blisku saradnju sa Red Hat-om i SUSE-om, najjačim kompanijama na polju Enterprise Linux-a i odgovarajućih aplikacija.

Izvor: AMD
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 10 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 10 od 40 Prethodni  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu