Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 25 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Apr 09, 2016 10:59 pm

Smile Zašto su startapi toliko važni?

Beograd je nedavno posetio Darko Butina, izvršni direktor za investicije švajcarske kompanije Netcetera. Plan ove kompanije je da tokom 2016. godine realizuje nekoliko investicija vrednosti do 200.000 evra – novac će uložiti u domaće startape, pa je gospodin Butina razgovarao sa kandidatima okupljenim u ICT Habu. Iskoristili smo priliku da ga pitamo ko će dobiti šansu…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Darko-Butina_1-768x509

Već dvadeset godina ste u svetu kompjuterskih mreža. Šta se za to vreme promenilo, i šta će se promeniti u narednih nekoliko godina?

Pre 20 godina smo lansirali prvi sajt, pomoću kojeg je bilo moguće naručiti picu u Švajcarskoj. Danas je nezamislivo da preduzeće ne razmišlja i ne ulaže u svoje Internet prisustvo. U narednih nekoliko godina desiće se i to, da će svaka nova stvar biti povezana na Internet – zbog toga će sigurnost softvera postati još važnija. Ili, ukratko, software will continue to eat the world.

Kako pratite vaše klijente na putu njihove digitalizacije?

Naš pristup klijentima je prilagođen njihovim potrebama. Sa jedne strane dostupna su im naši proizvodi, koji im omogućavaju da brzo i kvalitetno reše svoj problem. Sa druge strane, mi im pružamo usluge posebno prilagođene njihovim potrebama. Na taj način klijente pratimo od odluke da se digitalizuju, preko planiranja, pa sve do razvoja i implementacije i, naravno, uspešne primene digitalnih rešenja.

Zašto smatrate da su startapi toliko važni da ste spremni da investirate ozbiljan novac u njih?

Tek smo počeli da otkrivamo šta sve Internet, softver i neprestana povezanost mogu da donesu našim životima. Startapi su u prednosti kada je povezivanje na Internet i softver u pitanju, a mi kao kompanija želimo da ih podržimo u tome. Verujemo da pre na taj način i ostajemo na vodećoj poziciji u svojoj industriji i u svom poslu.

Zašto je, barem kada se radi o medijskoj pokrivenosti, toliko mnogo startapa došlo iz Amerike, posebno iz Silicijumske doline, a razmerno malo iz Evrope? Da li je Internet zaista učinio svet globalnim selom, ili su neki ipak ravnopravniji od ostalih?

Amerika je vodeća zemlja u toj oblasti, ali sve više startapa dolazi iz Evrope i drugih delova sveta. Čak i u startapima koji dolaze iz Amerike ima puno osnivača iz drugih zemalja. Svi mi upotrebljavamo rešenja koja nam ovi startapi omogućavaju, nezavisno od zemlje porekla. I to je poenta Interneta – svet jeste globalno selo i svi mi možemo da nudimo rešenja ljudima iz celog sveta – ne samo na našoj lokaciji.

Šta je ono što izdvaja neki startap od ostalih? Ideja, tim, posvećenost, prezentacija ili nešto peto? Kako ćete izabrati startape koje ćete finansirati?

Tražimo startape koji imaju globalne ideje, koji imaju tim, koji su potpuno posvećeni i fokusirani na svoj cilj i kod kojih vidimo da možemo doprineti ne samo sa finansijskim sredstvima, nego i našom ekspertizom i iskustvima.

Šta konkretno startapi koje izaberete mogu da očekuju od vas, osim novčane investicije?

Startapi u koje investiramo mogu očekivati aktivnog investitora, koji stvarno radi zajedno sa njima kako bismo dostigli zajedničke ciljeve, kako bismo pronašli pravi biznis model i pomogli u rastu i skaliranju biznisa.

Trenutno imate kancelarije u Švajcarskoj, Emiratima, Nemačkoj, Makedoniji i u Lihtenštajnu. Da li možda planirate da tim adresama dodate i Srbiju?

Srbija ima dobar i sposoban tehnički kadar, ali za sada ne planiramo da budemo fizički priustni u Srbiji. Nadam se da ćemo pronaći dobre startape iz Srbije, u koje ćemo moći da investiramo i da ćemo na taj način biti prisutni i ovde.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Apr 09, 2016 11:01 pm

Smile Canon osvojio osam BLI nagrada

Canon Europe je objavio da je od organizacije za testiranje i istraživanje Buyers Laboratory (BLI) uz još sedam nagrada osvojio i prestižnu nagradu „Linija A3 višenamenskih štampača godine“.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Canon-C250i--1024x769

Canon-ov kvalitet proizvodnje i razvoj inovativnih proizvoda, utemeljeni na uskoj saradnji sa korisnicima, zaslužni su za to što je ova kompanija od BLI-ja dobila sledeće Pick nagrade:

Izuzetno dostignuće u energetskoj efikasnosti:

imageRUNNER C1225iF
imageRUNNER C1335iF/C1335iFC
imageRUNNER ADVANCE C250i
Izuzetan višenamenski štampač u boji za mala i srednje velika preduzeća:

imageRUNNER ADVANCE C250i
Izuzetan štampač u boji za srednje velike radne grupe:

imageRUNNER ADVANCE C350P
Izuzetan A3 višenamenski štampač u boji koji štampa 21 – 30 stranica u minuti:

imageRUNNER ADVANCE C3325i
Izuzetan A3 višenamenski štampač u boji koji štampa 20 stranica u minuti:

imageRUNNER ADVANCE C3320 Series
Pick nagrade se dodeljuju svake dve godine uređajima koji pokažu najbolje performanse u nizu testova. Testovi pokrivaju bogatu lepezu najvažnijih osobina i činilaca ukupnih performansi za kupce.

Izvor: Canon
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Apr 09, 2016 11:03 pm

Smile Savet – Blokirajte Windows 10 nadogradnju

Microsoft je veoma uporan u ubeđivanju korisnika starih verzija Windows‑a u prednosti koje donosi Windows 10, uz često podsećanje na specijalnu ponudu da oni koji koriste Windows 7 ili Windows 8.1 još uvek mogu besplatno da izvrše nadogradnju na novu verziju. Ukoliko ste do sada uspešno odolevali ovoj ponudi i još uvek ne planirate da promenite svoje okruženje, onda je GWX Control Panel koristan alat koji vam može pomoći da nastavite da koristite postojeći Windows bez stalnog podsećanja na upgrade.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 GWXControlPanel-325x205

GWX Control Panel nudi jedan centralizovan ekran na kome se prikazuje trenutan status sistemskih podešavanja vezanih za Windows 10, uz nekoliko opcija za promenu ovih parametara. Na ovaj način se može isključiti podsećanje Get Windows 10 sa ikonom koja se stalno prikazuje u uglu ekrana. Sam naziv alata je izveden od ove poruke, pošto GWX predstavlja skraćenicu od „Get Windows 10 (X)“.

Ukoliko se kasnije predomislite i ipak odlučite da uradite nadogradnju na Windows 10, startovaćete ponovo GWX Control Panel i vratiti isključene opcije. Ovaj alat takođe nudi opcije za uklanjanje Windows 10 programa, brisanja sačuvanih dopuna okruženja, ili pregled pripremljenih instalacionih fajlova novog sistema ukoliko je Windows počeo da ih prenosi.

GWX Control Panel je besplatan program koji možete da preuzmete sa www.ultimateoutsider.com/downloads/. Pored standardne instalacije, može se preneti samostalni izvršni fajl koji ne zahteva instalaciju već se može startovati po potrebi, recimo sa portabl diska.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 10, 2016 10:21 pm

Smile Windows XP i dalje treći najkorišćeniji OS u svetu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 E4Hl4fXvCMuS6CE-qzKfvXPrdrF4Bgwl3N2U4t4WlinPeBtSdwfZ388QDbc0uFgz8JSa4ksVCxNiwzpWVCmIbpAm1g

Microsoft 8. aprila 2014. godine i službeno prestao da daje podršku za Windows XP. Ali, čini se kako njegove verne korisnike taj podatak i ne zanima previše budući da se Windows XP nalazi na trećem mestu lestvice najzastupljenijih OS-ova u svetu.

Tako barem stoji u podacima kompanije Netmarketshare prema kojima Windows XP trenutno pokreće 10,9% svetskih računara. Drugi zanimljivi podatak je kako Windows XP ima veći udeo i od Windows-a 8.1 (9,56 %) te veći udeo i od Apple-ovog OS X-a (4,05 %).

Drugo mesto lestvice sa 14,15% korisnika u svetu pripada gotovo godinu dana starom Windows-u 10. Na prvom mestu je za sada nedodirljivi Windows 7 koji pokreće 51,89% svetskih računara.

Sledeće godine negde u ovo vrijeme (11. aprila 2017.) Microsoft gasi podršku za Windows Vistu koja trenutno ima 1,41% korisnika.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 10, 2016 10:23 pm

Smile Procureli podaci o svim turskim državljanima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 DI3lObzKcs3J2xUDqaKw082Wyt2kKva4_dy640jDplb5jq7OudIdz9qELOB8TI8CZe21F6ZEbtr-oR5K1mHhO7igUG8

U današnje vreme se svako malo pojavi neki hakerski čin krađe za koji se onda tvrdi da je najveći u istoriji. Slično se govorilo za hakovanje američke vlade i krađu podataka o njenim zaposlenima, pa potom za slučaj Panama Papers, a sada je u fokusu najnoviji slučaj – hakovanje baze podataka o turskim državljanima.

Na Internet je procurela datoteka veličine 6,6 GB koja sadrži podatke o svim državljanima Turske, njih gotovo 50 miliona. Osim imena i prezimena, u dokumentu se nalaze još i imena roditelja, pol, dan i mesto rođenja, mesto izdavanja lične karte, adresa i jedinstveni nacionalni identifikacioni broj svakog građanina.

Podatke su navodno ukrali haktivisti (hakeri-aktivisti) kojima je cilj ovim napadom destabilizuju vladu autokratskog predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 10, 2016 10:26 pm

Smile Word – Teme i stilovi

Otkad su uvedeni u Word‑u 2007, teme i stilovi dorađeni su i brušeni. U verziji 2013 dobili su vlastiti Design tab, a u najnovijoj verziji 2016 dodatno su poboljšani. Teme i stilovi omogućavaju brzu i laku promenu celokupnog izgleda dokumenta. Tema je kolekcija boja, fontova i efekata. Promena ove kolekcije vrlo je jednostavna: potrebno je da u Design ribbon tab‑u odaberete postojeću temu iz galerije Themes i čitava kolekcija biće momentalno primenjena na sve odgovarajuće elemente dokumenta. Ukoliko vam se nešto ne sviđa, možete da se dalje poigravate jer se redizajniranje izvodi na jedan klik, pa rezultate promene možete vrlo brzo da vidite i menjate sve dok konačno ne budete zadovoljni i detaljima. Svaka raspoloživa tema sadrži kolekciju od 12 harmonično složenih boja koje se koriste za tekst, pozadine, grafike, oblike i hiperlinkove. Gde god da vidite galeriju za izbor boje, uz npr. biranje boje fontova, pozadina ili ispune oblika, uvek će biti prikazana paleta koja odgovara tekućoj temi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 ExcelBajtoviSumarne-formule-325x196

Svaka tema sadrži kolekciju od po dva uparena fonta. Prvi font koristi bilo koji stil i specifikovan je kao telo (Body), a drugi font teme koriste stilovi u kojim je specifikovan kao zaglavlje (Headings). Ova dva fonta teme mogu da se razlikuju, kao npr. serifni font Cambria, uparen sa bezserifnim fontom Calibri, ali je moguće odabrati i jedan udvojeni font koji se koristi u svim nabrojanim situacijama. U svakom slučaju, ako želite dobar profesionalan izgled, u jednom tekstu ne koristite više od dva fonta.

Efekti teme uređuju izgled oblika, grafika i SmartArt, tako što definišu senke, outline okvire, gradijentne prelaze i 3D efekte senčenja. Sledi Style set koji je kolekcija definicija stila, tako da npr. jedan stil‑set može da definiše Normal stil veličine fonta 10 tačaka koji je levo uravnat. Heading stil mogao bi da ima definisanu veličinu fonta na 14 tačaka, velika slova, accent 1 color i centrirano poravnanje s donjom granicom paragrafa. Drugi stil‑set mogao bi da različito definiše Normal stil na veličinu 11 tačaka, uravnato sa obe strane, a njegov Heading 1 stil da prikazuje veličinom od 16 tačaka, accent 2 color, levo uravnato, bez granice. Kad definišete ove varijacije, dovoljan je jedan klik u galeriji Style set Design ribbon tab‑a za grupnu promenu svih pominjanih vrednosti koje se definišu kroz stilske kolekcije.

Kako da izaberete ugrađenu temu? Na Design ribbon tab‑u, u Document Formatting grupi, kliknite na Themes, zatim pokažite na thumbnails u galeriji Themes i obratite pažnju na živi preview dokumenta. Pomerajte kursor i tek kada pronađete prikaz koji vam se sviđa, kliknite konačno na odgovarajuću thumbnail ikonu da biste primenili odabranu temu.

Budite oprezni ako kreirate dokument na poslu i nemojte drastično da menjate teme ili kolekcije stilova jer može da se desi da prekršite politiku propisanih i dozvoljenih stilova firme. Danas mnoge institucije propisuju jednoobrazne stilove i boje koji po procedurama i smernicama moraju da se koriste na svim zvaničnim dokumentima. Oprez i kada menjate temu, jer ovaj izbor momentalno utiče i na galerije Style set na Design ribbon tab‑u, kao i na galeriju Styles u Home ribbon tab‑u.

Da biste modifikovali font, boju ili efekte teme, otvorite postojeći ili kreirajte novi dokument sa zadatim zaglavljima, tekstom i grafikom. Na Design tab‑u, u Document Formatting grupi, kliknite na Themes i potom na umanjeni thumbnail prikaz teme koju želite da promenite. Na Design tab‑u, u Document Formatting grupi kliknite na Colors i nakon što se otvori galerija, ukažite na uzorke boje u galeriji i istovremeno posmatrajte promene. Kada ugledate prikaz koji vam se dopada, kliknite na uzorak i promeniće se kolekcija boje. Ukoliko ne možete da pronađete odgovarajuću paletu boja, kliknite na Customize Colors u dnu galerije. Pojaviće se dijalog Create New Theme Colors. Kliknite na svaku boju teme koju želite da promenite i odaberite novu željenu boju iz galerije. Unesite novo ime za kolekciju boja teme i potvrdite sa Save.

Na Design tab‑u, u grupi Document Formatting, kliknite na Fonts, pozicionirajte se na uzorke fontova u galeriji i posmatrajte dinamički prikaz promenjenog dokumenta. Ukoliko vidite uzorak koji vam se dopada, kliknite na njega i promenite kolekciju fonta teme. Ukoliko niste zadovoljni izborom, u dnu galerije kliknite na Customize Fonts. U Create New Theme Fonts dijalogu odaberite fontove iz padajuće liste za Heading Font i Body Font. Imenujte novu kolekciju fonta i potvrdite sa Save. Na Design tab‑u, u grupi Document Formatting, kliknite na Effects, postavite se na grafičke uzorke u galeriji i posmatrajte dinamičke promene tokom pomeranja. Ako pronađete nešto što vam se sviđa, odaberite i promenite kolekciju efekata teme. Na kraju, na Design tab‑u, u grupi Document Formatting kliknite na Themes i na dnu galerije na Save Current Theme. Dajte ime novoj temi i potvrdite sa Save.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 10, 2016 10:29 pm

Smile Snimanje ekrana

Ukoliko želite da snimite promene na ekranu u formatu video fajla, oCam je alatka koju vredi probati. Ovaj program nema sve napredne opcije nekih drugih popularnih rešenja, ali se zato može koristiti besplatno. Za beleženje promena potrebno je postaviti okvir za snimanje na željeni deo ekrana ili programa koji koristite, a zatim aktivirati opciju za snimanje. oCam će beležiti sve promene na ekranu, animacije, zvukove itd., a na kraju snimljeni sadržaj možete snimiti u nekom od podržanih video formata. Ovo se može koristiti za razne namene – čuvanje video zapisa iz Web browser‑a, pravljenje demonstracije korišćenja nekog programa, snimanje prezentacija, ili recimo seanse igranja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 OCam-325x268

Kod kodiranje video zapisa oCam podržava razne varijante ISO i Microsoft implementacija MPEG standarda (za .avi fajlove), Flash video (.flv), Windows media video (.vmw), Apple QuickTime (.mov) i druge formate. Od video zapisa se takođe može napraviti animirani GIF ili koristiti eksterni kodek, dok se statične slike ekrana mogu snimiti u PNG formatu. Kvalitet snimanja se može podešavati promenom brzine uzorkovanja odnosno broj okvira po sekundi. oCam ima nekoliko opcija za dodavanje efekata kao što su klik mišem i naglašavanje sadržaja, kao i ubacivanje pečata (watermark) sa porukom na određeni deo ekrana.

oCam možete da preuzmete sa www.ohsoft.net. Program je besplatan, ali se finansira prikazivanjem reklama. Nažalost novije verzije programa preteruju sa reklamnim porukama i neželjenim otvaranjem Web browser‑a pri izlazu iz programa. oCam automatski proverava i instalira nove verzije programa pa se reklame ne mogu lako izbeći povratkom na neku od starijih verzija, ali se uz pomoć firewall‑a može zabraniti izlazak na Internet i tako blokirati automatske dopune.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 11, 2016 7:13 pm

Smile Excel – Obrada polja bez formula

Excel nam omogućava da vrlo brzo obradimo sadržaj proizvoljnog broja polja koja mogu da budu razbacana ne samo po jednoj tabeli, jednom radnom listu ili u jednom fajlu, već i u drugim fajlovima na proizvoljnim lokacijama. Ipak, najčešće želimo da obradimo relativno mali broj susednih polja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 ExcelBajtoviObrada-polja-bez-formula-325x196

Nekada, npr. kada unosimo podatke u radni list, tokom rada budemo radoznali kako se neki niz razvija i ima li neke jasne tendencije oko kojih se grupa profiliše. Najčešće su nam indikativne jednostavne sume i prosečne vrednosti. U ovim situacijama pronalaženje zgodnog praznog polja i kucanje imena funkcije i adresa obuhvaćenih referenciranih polja bio bi prekid koji ne želimo da radimo ako baš ne moramo. Postoji mogućnost da, na primer, u vrhu kolone unosa zadamo formulu koja obuhvata obradu mnogo veće količine polja nego što planiramo da unesemo, a da nakon toga zaglavlje zamrznemo tako da bude stalno vidljivo na ekranu i kada skrolujemo nekoliko ekrana nadole. U ovom slučaju vrednost formule menjaće se dinamički tokom unosa, što je sjajno, ali ipak nas Excel ne primorava da sve ovo radimo unapred za sve situacije, već ima lakše rešenje.

Postoji mnogo brži način da nekoliko najčešćih operacija obavite bez zadavanja formula. Potrebno je samo da pomoću miša, tastature ili zajedničkim korišćenjem oba uređaja, selektujete grupu željenih polja i bacite pogled u donji desni deo Excel statusne linije. Ukoliko se u odabranim poljima nalaze samo brojevi, onda će vam tu biti prikazane tri najčešće korišćene automatske obrade grupisanih selektovanih numeričkih polja: prosečna vrednost, broj polja i njihova suma. Ako su obuhvaćena nenumerička polja, biće prikazana samo jedna smislena vrednost, a to je broj selektovanih polja. Ako odabrana grupa polja sadrži i numeričke i nenumeričke vrednosti, pored očekivanog prebrojavanja biće prikazane i prosečna vrednost i suma polja, pri čemu će u potonje dve obrade biti ignorisane nenumeričke vrednosti a u obzir uzeti samo brojevi.

Podrazumevano je da se na statusnoj liniji prikazuju tri najčešće operacije sume, proseka i prebrojavanja, ali desnim klikom na prazan deo statusne linije možete da prilagodite šta će sve biti prikazano. Pojaviće se kontekstni meni u kojem su štriklirane ove tri operacije, a mogu da se odaberu još i numeričko prebrojavanje, te računanje minimuma i maksimuma grupe. Uključite sve što vam je potrebno i nakon toga možete tokom rada vrlo jednostavno da birate i obrađujete polja tako što pritisnete taster Shift na početnom polju i odšetate kursorskim strelicama do konačnog polja, a tokom prelaza posmatrate kako se dinamički menjaju sračunate vrednosti u statusnoj liniji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 11, 2016 7:15 pm

Smile Excel – Sumarne formule

Kada unesemo podatke u radni list, možemo da kreiramo formule koje konačno sumarizuju vrednosti i prikazuju rezultate sračunavanja. Sumiranje iz statusne linije veoma je zgodno, ali ovi podaci su neuhvatljivi i nestaju čim se raskine selekcija. Ukoliko želimo ove vrednosti da vidimo trajno u samom radnom listu, moramo da kreiramo konkretne formule koje će sračunati vrednosti i ispisati rezultate. Funkcije su razne: možete izračunati prosek, zbir, pronaći minimum ili maksimum niza, prebrojati sve članove ili samo one koji imaju numeričke vrednosti. Ove formule možete da unesete ručno i da ručno definišete okvir polja koja će biti obrađena.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 ExcelBajtoviSumarne-formule-1-325x196

Postoji i jednostavniji način: formule možete da kreirate i tako što ćete kliknuti u polje ispod obrađivanog dela kolone ili desno od obrađivanog dela reda. Odaberite Home ili Formulas ribbon tab i kliknite na AutoSum – funkcija je toliko popularna i korisna da se nalazi na oba pomenuta ribbon‑a. Kada kliknete na AutoSum, na tekuće polje biće umetnuta SUM formula uz koju će automatski biti i predloženo obuhvatanje svih polja iznad, odnosno levo od tekućeg polja. Ovo automatsko prepoznavanje veoma je korisno jer obično bez greške predloži sve što je potrebno, pa je retko kad potrebna intervencija sužavanja ili proširivanja ponuđenog opsega. SUM je ubedljivo najčešće korišćena funkcija koja računa prost zbir svih odabranih polja‑sabiraka, ali na raspolaganju su vam i druge često korišćene obrade kada kliknete na strelicu orijentisanu nadole koja se nalazi na podnožju AutoSum tastera. Kada ovako olakšano kreirate željenu formulu sa odabranim opsegom obrađivanih polja, možete da finije ručno modifikujete formulu ako je potrebno da bude deo složenije obrade. S druge strane, ovaj rezultat možete i da referencirate u nekom drugom polju koje pravi složeniju sumu ili obavlja neki drugi proračun.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 11, 2016 7:17 pm

Smile Kako da iskoristite poslovne podatke i dobijete kvalitetne izveštaje?

Živimo u informatičkoj eri, a to znači da su podaci važan deo naših života i da moramo da naučimo kako da ih najbolje iskoristimo. Kada je reč o poslovnim podacima, moramo da ih tretiramo kao temelje našeg poslovanja što nas dovodi do termina BI, odnosno Business Intelligence.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Datafrustrationspressrelease1

Ne postupa se sa svim poslovnim podacima na isti način: neke moramo da sačuvamo od pogleda onih koji bi mogli da nam ugroze poslovanje, dok neke druge moramo da objavimo ili čak istaknemo. Od većine njih zavise naše poslovne odluke, pa je naš osnovni zadatak da naučimo da ih koristimo na najbolji način, i da izaberemo softver koji će nam prikazati najbolje izveštaje na osnovu inputa.

Zajedničko za sve poslovne podatke jeste to da ih moramo negde smestiti – u lokalu ili među oblacima, a u vezi s tim je i zaštita od neovlašćenog pristupa i hakera.

Kako da na najbolji način postupate sa svojim poslovnim podacima i izvučete kvalitetne izveštaje iz njih? Mnoga korisna rešenja možete da pronađete u našem specijalu na sledećem linku.
http://pcpress.rs/download/pc/bizit-231.pdf
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 11, 2016 7:21 pm

Smile Schneider Electric: Pariski maraton i Innovation Samit

Schneider Electric je održao prvi globalni Life is On Innovation Summit u Parizu. Ovaj Samit posetilo je više od hiljadu stručnjaka iz sfere energetike, automatizacije i IT-ja, kao i mediji i analitičari iz čitavog sveta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Maraton-Pariz-1024x538

Jean-Pascal Tricoire, predsednik i CEO Schneider Electric-a na Samitu je predstavio inovacije i rešenja koje omogućavaju energetskoj industriji da odgovori na zahteve za energijom koje nas očekuju u budućnosti. Pored uočenog trenda povećanja potrošnje predstavljeni su trendovi digitizacije (očekuje se da će do 2020. godine biti četiri puta više aparata sa pristupom internetu nego 2010. godine), dekarbonizacije (zahtevi za energetskom efikasnošću objekata biće sve veći) i decentralizacije (do 2040. godine 70% novih izvora energije biće obnovljivi izvori) koji su aktuelni na svim nivoima industrije energetike. Namera Schneider Electric-a je da obezbedi tehnologije koje ne samo da prate već i pokreću ove neophodne promene.

Konceptom Life Is On, kompanija želi da skrene pažnju svim generacijama da tehnika više ne pripada samo industrijski razvijenim zemljama, već je dostupna u svakom kutku Zemljine kugle kao i da treba da bude iskorišćena na pravi način kako bi imali mogućnost da lakše i lepše živimo.

Nakon održavanja Samita usledio je čuveni Schneider Electric Pariski Maraton čiji će Schneider Electric biti sponzor i naredne tri godine.

Start ovogodišnjeg Schneider Electric Pariskog maratona, trke koja slavi četrdesetogodišnjicu, bio je 3. aprila 2016, na Jelisejskim poljima.

Schneider Electric je sponzor Pariskog maratona od 2012. godine i zajedno sa Amaury Sport Organization (ASO) kreira nezaboravno iskustvo, kako za trkače tako i za publiku. Ove godine je ta saradnja podignuta na veči nivo jer je ovogodišnji Schneider Electric Marathon de Paris pretvoren u najpovezaniji maraton na svetu – povezujući svih 57.000 trkača putem društvene aplikacije kroz koju oni mogu da prate napredak svojih treninga, da razmenjuju statistike performansi i da motivišu učesnike kroz niz izazova. Na dan trke, aplikacija je postala alat za praćenje trke uživo, pružajući porodici i prijateljima jednostavan pristup kako bi pratili napredak trkača duž staze.

Produžetkom sponzorstva do 2019, Schneider Electric i ASO fokusirani su na proširenje od najpovezanijeg maratona do najodrživijeg. Schneider Electric će raditi sa ASO kako bi od trke napravili prvi maraton sa neutralnim karbonskim otiskom. Za početak, Schneider Electric će kompenzovati 50% emisije ugljen dioksida ove, 40. po redu, trke putem karbonskih kredita koji se generišu u Keniji zahvaljujući Hifadhi ruralnom projektu uštede energije koji je razvio Livelihoods. Schneider Electric i ASO planiraju da Maraton bude sa neutralnim karbonskim otiskom u roku od dve godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 2016-Schneider-Electric-Life-is-On-Summit-1024x683

Schneider Electric je jedinstveno opremljen da predvodi ispunjenje cilja karbonske neutralnosti Maratona imajući u vidu fokus kompanije na održivost u okviru svog poslovanja i pomažući klijentima širom sveta da postignu veću efikasnost i smanjenje emisija. Četiri puta godišnje, Schneider Electric objavljuje Planet & Society Barometer, svoju internu tabelu bodova kojom meri održivost i uspehe napora, koja pokazuje da je Schneider Electric daleko ispred industrijskih standarda po pitanju ovih bitnih merila.

Schneider Electric je zahvaljujući svojim naporima za održivosti takođe konstantno prepoznat poslednjih 15 godina od strane eksternih organizacija, što podrazumeva uključenje u The Corporate Knights’ Global 100 od 2012, Ethisphere’s World’s Most Ethical Companies od 2011, Dow Jones Sustainability Indices od 2002, kao i CDP’s Global Climate Change Report od 2013.

Izvor: Schneider Electric
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 11, 2016 7:23 pm

Smile nVidia demonstrirala novi eskeprimentalni ekran

Na GTC 2016 konvenciji koja traje ove nedelje, nVidia je predstavila prototip ekrana koji ima dramatično veći “refresh rate”.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 NVidia1-325x161

Kašnjenje prikaza na ekranu (latency) je nezgodan efeketa, pogotovo za nove VR sisteme, pa je logično da sada taj problem postaje još izraženiji. Kada je VR primena u pitanju, svaki deo hardvera koji utiče na prikaz slike ima svoj „latency“ i negativno utiče na finalni rezultat. Pored toga, to se još mora uračunati određeno vreme koje senzori za pokret glave (kod svih HMD sistema) treba da detektuje taj pokret i da to na kraju rezultuje adekvatnim prikazom slike.

Za najnovije „desktop“ sisteme, poput Oculus Rift-a ili HTC Vive-a, standard je osvežavanje (refresh rate) od 90 Hz, što znači da GPU mora da prikaže bar 90 slika u sekundi. Iako se trenutno smatra da je ovo dovoljno za „prihvatljiv VR doživlja“, ipak je potrebno da se taj broj poveća. Ovakav stav ima i nVidia, pa je shodno tome predstavljen prototip ekrana i GPU-a koji su u mogućnosti da imaju „refresh rate“ od čak 1700 Hz. Ceo ovaj sistem je za potrebe demonstracije postavljen na specijalne šine i maksimalno brzo pomeran, kako bi se videlo koliko ovako veliki „refresh rate“ poboljšava kvalitet prikaza i redukuje ukupni „latency“. Sa 90 Hz, jedna slika se prikazuje na svakih 11 milisekundi, dok se na 1700 Hz prikaže jedna slika za 0.58 milisekundi, što postaje potpuno neprimetno za ljudsko oko i predstavlja savršen prikaz. Kada bi se ovo primenilo na VR tehnologiju, to bi značilo dramatično smanjivanje ukupnog „latency“ problema jer tada sam ekran ne bi bio izvor kašnjenja.

Naravno, ostaje problem brzine senzora pokreta, i na kraju CPU i GPU snage koja u ovom momentu nije ni blizu dovoljna da pruži dovoljno brzine za ovako veliki „refresh rate“. Ipak, dobro je da su vodeći proizvođači hardvera svesni problema koje ima VR, i da se radi na adekvatnim rešenjima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 12, 2016 7:56 pm

Smile Zamena za Windows Explorer

Directory Opus je program za rad sa fajlovima sa dosta dodatnih opcija, koji se može koristiti kao potencijalna zamena za standardni Windows Explorer. Zanimljivo je da se ovaj program razvija još od početka devedesetih godina prošlog veka gde je prvo nastao za Amiga računare za koje se još uvek objavljuju nove verzije, da bi se potom razvijao i za Windows okruženje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 DirectoryOpus-325x236

Poput nekih drugih popularnih programa iz file manager kategorije, korisnički interfejs kod Directory Opus‑a organizovan je tako da se na različitim panelima istovremeno prikazuje sadržaj dva izabrana foldera, što olakšava operacija kao što su poređenje sadržaja ili kopiranje fajlova između foldera. Na svakom od ova dva panela se mogu otvarati dodatne strane sa nekim trećim folderima, a dok sa leve strane program prikazuje stablo foldera. Okruženje se može dodatno zakomplikovati uključivanjem panela za pregled fajlova i meta podataka, kao i posebnog panela dodatnim podešavanjima zavisno od izabrane opcije.

Directory Opus sadrži razne dodatne opcije za rad sa fajlovima i folderima – sinhronizaciju sadržaja foldera, pronalaženje duplikata, razdvajanje i spajanje fajlova, napredno pretraživanje i sortiranje, pravljenje spiskova i štampanje sadržaja foldera, arhiviranje podataka, konverziju slika, itd. Directory Opus se može postaviti tako da potpuno zameni Windows Explorer, tako da recimo klik na sistemsku ikonu (My) Computer aktivira ovaj program.

Directory Opus je dostupan u dve varijante – jednostavnija Light verzija sadrži sve osnovne opcije koje su dovoljne većini kućnih korisnika, dok je Pro verzija namenjena naprednim korisnicima kojima su potrebne kompleksnije opcije i podešavanja. Korisne mogućnosti Pro verzije uključuju punu zamenu za Windows Explorer, administratorski režim, puno prilagođavanje korisničkog okruženja, skript jezik, integrisani FTP klijent…

Directory Opus se distribuira u vidu probne verzije koja se može koristiti do 30 dana, a besplatnom registracijom se ovaj probni rok može produžiti na ukupno 60 dana. Probna verzija nudi funkcionalnost glavnog programa, ali bez naprednih opcija za FTP klijent i podršku za kopiranje na USB diskove. Prilikom instalacije i korišćenja probne verzije može se odabrati režim rada u kome će biti aktivirana Light ili Pro verzija. Direktory Opus je delo australijske softverske firme GPSoftware i možete ga preuzeti sa www.gpsoft.com.au.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 12, 2016 8:15 pm

Smile Business Intelligence kao podrška poslovnom odlučivanju

Za nespremne na tržištu nema mesta, ma koliko da su jaki. Dobru strategiju prati ispravno donošenje odluka, a da bi takvo odlučivanje bilo moguće, menadžmentu je potrebna podrška. BI sistemi obezbeđuju izveštaje na osnovu kojih se u preduzeću donose važne strateške odluke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Business-intelligence1-325x299

Dobro postavljena strategija jedan je od ključnih elemenata uspešnog poslovanja. Da bi menadžment kompanije mogao da donosi dobre strateške odluke, potreban mu je mehanizam za učenje iz sopstvenog poslovanja.

Istorija nas uči da su se ponekad, zahvaljujući velikim vođama, unapred izgubljene bitke dobijale. Ono što je za sve njih zajedničko jeste dobra strategija. Ključ dobre strategije je u detaljnoj analizi, kako svojih, tako i protivničkih snaga i slabosti.

I danas se „borbe“ dobijaju uglavnom zahvaljujući strategiji. Za nespremne nema mesta, ma koliko da su jaki. Dobro postavljenu strategiju prati ispravno donošenje odluka, a da bi takvo odlučivanje bilo moguće, menadžmentu je potrebna podrška. Sistemi poslovne inteligencije pružaju menadžmentu upravo tu neophodnu podršku.

Šta su sistemi poslovne inteligencije?
Sistemi poslovne inteligencije su alati za obradu velike količine podataka koji omogućavaju izveštaje na osnovu kojih menadžment donosi odluke. Kao što smo za naftu govorili da je crno zlato, sada slobodno možemo reći da su u poslovnom svetu informacije zlato novog doba. Onaj ko uspe da ih iskoristi kako treba – zasigurno dobija. BI sistemi obrađuju velike količine podataka i daju izveštaje na osnovu kojih je moguće pratiti trendove, pronalaziti zakonitosti između nekih pojava, naizgled nepovezanih, pa čak i predviđati događaje sa visokom verovatnoćom ostvarenja.

ERP rešenje…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Fotolia_40188311_Subscription_Monthly_XXL-305x305

Osnovna razlika jeste u izveštajima. ERP sistemi daju sliku o trenutnoj situaciji poslovnog sistema. Oni beleže transakcije u trenutku i pružaju mogućnost menadžerima da vide „krvnu sliku“ svog preduzeća. Na osnovu izveštaja koje ERP sistemi pružaju, menadžment može da donosi prave odluke u trenutku, a ukoliko nešto u sistemu nije u redu, ovi izveštaji omogućavaju donosiocima odluka da reaguju veoma brzo, čime stiču mogućnost da spreče neki veći problem.

ERP sistemi imaju predefinisan set izveštaja, gde se jedan izveštaj može dobiti filtriranjem po odgovarajućim poljima iz tabele, kao npr. pregled lagera proizvoda, ili pregled lagera proizvoda po vrsti proizvoda ili po lokaciji. Ovi izveštaji su izveštaji transakcionog tipa i potrebni su u svakodnevnom poslovanju kompanije. Primeri takvih izveštaja su još dokumenti faktura, otpremnica, porudžbina, bruto bilans, izvod otvorenih stavki kupca/dobavljača i slično. ERP sistemi sadrže i izveštaje vezane za prodaju ili sumarne preglede u odabranom periodu, ali kod velikih baza podataka ovi izveštaji znaju da se izvršavaju sporije, odnosno da uspore i rad ostalih korisnika baze podataka. U tom slučaju rešenje je implementacija BI sistema.

… ili BI?
BI, odnosno OLAP sistemi, nasuprot transakcionim izveštajima iz ERPa, maksimalno su indeksirani za obradu većeg broja podataka i sabiranja, tako da velikom brzinom mogu da dostave podatke o, na primer, prodaji u poslednjih pet meseci, poređenje najbolje prodavanih artikala te godine sa prethodnom i slično. Osim toga, BI izveštaji su i interaktivni: ako pri prvom pregledu vidimo neki lošiji rezultat, klikom na taj rezultat možemo dobiti informaciju zašto je to tako, odnosno prikaz po nekoj dimenziji, npr. odeljenje ili prodavac. Tako nas BI izveštaji, odnosno informacije koje oni pružaju tokom pregleda, vrlo lako mogu dovesti do izvora problema, odnosno uskog grla, iako su baze podataka ogromne i na njima radi veći broj korisnika.

Takođe, moramo istaći i jednostavnost BI sistema. Nekada je za dobijanje jednog izveštaja bilo potrebno angažovati nekoga iz ITja, ko bi mogao da programski obezbedi potrebne informacije. Za to su bili potrebni dani, a često i nedelje. BI sistemi pružaju mogućnost da svako, u delokrugu svog poslovanja, može u samo nekoliko poteza dobiti željeni izveštaj. Na ovaj način, uštede u vremenu i brzina donošenja adekvatne odluke direktno povećavaju produktivnost preduzeća, a u poslovanju se za veoma kratko vreme oseća pozitivan uticaj.

Na pitanje koji sistem treba implementirati, odgovor je: oba. Pravilno bi bilo prvo postaviti kvalitetan ERP sistem (SAP, Dynamics NAV…), a potom, nakon njegove stabilizacije, uvesti BI sistem. Za dobar sistem za izveštavanje potreban je pouzdan i pravovremen izvor podataka, a za tako nešto se nameće prvenstveno ERP. Time osiguravamo da BI sistem može da koristi bogatstvo informacija iz ERP sistema, tako da korisnici dobijaju najbolju iskorišćenost informacionog sistema. Postoje i obrnuti slučajevi, da se prvo implementira BI sistem, pa tek onda sledi implementacija ERPa, ali je ovo svakako teži i komplikovaniji put. Međutim, nove tehnologije najavljuju jedinstvene sisteme, koji imaju mogućnost da objedine transakcione i OLAP funkcionalnosti, kao što je, na primer, SAP HANA.

COMING – Computer Engineering je kompanija koja je prva na tržištu Srbije, još 2008. godine, počela sa pružanjem cloud servisa, od infrastrukture do softvera, pokrivajući celovito poslovanje kompanija, od domen kontrolera, preko sistema za komunikaciju i kolaboraciju, do ERP, CRM i BI rešenja i B2B portala. COMING‑ovom ponudom obuhvaćeno je sve što je potrebno za poslovanje. Za sedam godina rada nije bilo zastoja, niti nedostupnosti servisa koje bi izlazile van okvira ugovora o dostupnosti (SLA).

Nedeljko Kuduz i Milena Redžić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 12, 2016 8:16 pm

Smile Dodeljene DIS plakete za izvanredna dostignuća u informatici u 2016

Društvo za informatiku Srbije DIS je organizovalo dodelu plaketa za izvanredna dostignuća u informatici, 7. aprila 2016 u saradnji sa Udruženjem za elektronske komunikacije I Privrednom komorom Srbije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Hqdefault

Dobitnici plaketa Društva za informatiku Srbije za 2016. godinu su:

Plaketa za inovativnu primenu IKT u poslovnom okruženju:
• Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti
PORTAL OTVORENIH PODATAKA (data.poverenik.rs i otvorenipodaci.poverenik.rs)
Plakete za razvijen i primenjen hardverski ili softverski proizvod:
• „xCube International
xZone Smart City“ softver, hardver i platforma za „Smart City“ rešenja
• DUNAVNET doo Novi Sad
„agroNET Solutions, cityNET Solutions – ekoNET“
Plaketa za razvijenu i primenjenu informatičku uslugu:
• Slavko Vujnović
“Excel kuhinjica”, recepti za uspešne tabelarne proračune (www.excelk.com)
Žiri je zaključio da se dodele tri POHVALE i to:

• JP Srbijašume Beograd
Internet komunikacija u JP Srbijašume
• „SpiceFactory d.o.o.“
Koncept – softverski proizvod
• Iva Lazović
Modeli podataka kod sistema preporuka – monografija
Žiri za odluku o dodeli plaketa radio je u sastavu: Nikola Marković, prof. Dr Dragana Bečejski Vujaklija, mr. Radivoje Filipović, Dragan Ristović, Saša Matejić, i Anita Manjenčić. Sednice žirija su održane 24.03.2016. i 30.03.2016. godine.
Analizom prijavljenih radova, žiri je uočio da je u skoro svim oblastima ujednačen i vrlo visok stručni nivo svih predloženih radova.
Žiri je nakon razmatranja svih prispelih radova i rasprave glasanjem, a saglasno odredbama Poslovnika o radu žirija, doneo navedenu odluku i ujedno čestitao dobitnicima PLAKETA i POHVALA i zahvaljuje svim kandidatima koji su podneli prijave za Plakete Društva za informatiku Srbije u 2016. godini
Uručivanje plaketa je organizovano u okviru proslave praznika BLAGOVESTI kao Dana Društva za informatiku Srbije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 12, 2016 8:19 pm

Smile Samsung prodao milion zakrivljenih monitora

Samsung je objavio da je prodao više od milion proizvoda iz palete zakrivljenih monitora širom sveta, od kako su ovi proizvodi izašli na tržište. Ovaj proizvođač monitora predstavio je svoj prvi zakrivljeni LED monitor – model SD590C, sa dijagonalom od 27 inča i zakrivljenjem od 4000R (prečnik krivine 4.000 mm) u septembru 2014. godine, da bi od tad proširio svoju paletu na još nekoliko dodatnih modela zakrivljenih monitora

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 VD-1000000_Product-2-768x1024

Rezultat uvođenja ovih novina je to da Samsung trenutno drži više od 85 odsto globalne prodaje zakrivljenih monitora (izvor: International Data Corporation – podaci se odnose na četvrti kvartal 2015. i prodaju zakrivljenih monitora dijagonala 15-34 inča širom sveta).

Samsung-ovi zakrivljeni monitori odlikuju se ravnomernom udaljenošću centra od ivica, čime se stvara bolji, komforniji doživljaj, koji gledaocu omogućava da u potpunosti utone u vizuelni sadržaj, a pogodan je za dugotrajnu upotrebu. U kombinaciji sa izrazito širokim uglovima vidljivosti i unapređenim odnosima kontrasta, ovi zakrivljeni monitori su idealni za ljubitelje igara i drugih zabavnih sadržaja u kućnom okruženju, koji traže realističan kvalitet slike bez ikakvih smetnji.

Samsung-ovo unapređenje dizajna zakrivljenih monitora obuhvata uvođenje oštrijeg zakrivljenja sa svakim novim modelom, dok se istovremeno zadržava elegantna, stilizovana forma. U januaru 2015. godine, Samsung je predstavio svoj drugi zakrivljeni monitor, SE790C od 34 inča, sa zakrivljenjem od 3000R. Najnoviji zakrivljeni proizvodi koji je ponudila ova kompanija, modeli CF591 (od 27 inča) i CF390 (23,5 i 27 inča) dalje proširuju mogućnosti prezentacije vizuelnih sadržaja uz zakrivljenje od 1800 R, vodeće u ovoj industriji.

Za više informacija posetite news.samsung.com.

Izvor: Samsung
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 12, 2016 8:30 pm

Smile Kako do profesionalnog e-maila?

Razne moderne forme komunikacije privlače veliku pažnju korisnika, ali je u poslovnom okruženju stara dobra elektronska pošta i dalje neprikosnovena – od nje nekako sve počinje. Kako da postavite stvari u firmi tako da elektronska pošta funkcioniše besprekorno?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Untitled-1-222x305

Za firmu, pa makar i malu, priča o elektronskoj pošti mora da počne registracijom domena. Korišćenje raznih Gmail ili Yahoo adresa ili čak Facebook e‑mail‑a će svakom klijentu delovati neprofesionalno. Registracijom domena ne dobijate samo potpunu slobodu raspolaganja svojom e‑mail adresom, već i jačate svoj kredibilitet u elektronskim komunikacijama. Uostalom, domen je svakako registrovan da bi firma imala Web sajt, taj sajt hostujete kod provajdera, pa ćete na istom mestu hostovati i svoju elektronsku poštu. U većini firmi opredele se da kreiraju adrese prema sektorima, recimo prodaja@firma.rs, marketing@firma.rs, reklamacije@firma.rs, a zatim i jednu opštu adresu, recimo firma@firma.rs za sve zahteve koji ne spadaju ni u jednu od predviđenih kategorija. U nekim manjim firmama se koriste lične adrese ljudi zaduženih za konkretan posao, kako bi se svemu dala neka ličnija nota. Najzad, zaposleni dobijaju e‑mail adrese obično u obliku ime.prezime@firma.rs, koje koriste za zvaničnu komunikaciju s kupcima i poslovnim partnerima.

Pošta u cloud‑u
Pošto ste odredili organizaciju elektronske pošte u okviru firme, ostaje vam samo još da sve te adrese kreirate. Pre toga ćete izabrati odgovarajući model za hostovanje e‑mail‑a. EUnet malim i srednjim preduzećima preporučuje Cloud Mail Server – sistem se jednostavno koristi, a obezbeđuje punu fleksibilnost svakodnevne komunikacije e‑mail‑om. Aplikacija obezbeđuje siguran pristup elektronskoj pošti iz kancelarije, korišćenjem e‑mail klijenta, ili sa bilo kog mesta korišćenjem Web browser‑a. Za samo 4390 dinara dobijete sopstveni e‑mail server sa svim potrebnim funkcionalnostima.

Kada firma poraste, kao logično rešenje se nameće Microsoft Exchange server. Ako ne želite da ga držite na svojim računarima – što je prilično skupo i zahteva profesionalno održavanje – Exchange Shared Hosting servis vam bez početnih investicija obezbeđuje rad u poznatom okruženju, pristup elektronskoj pošti, kalendaru i ostalim važnim informacijama bilo kad i bilo gde, uz mogućnost administriranja vaših naloga preko kontrolnog panela koji je EUnet razvio i prilagodio korisnicima. Cena ovog servisa kreće od 3.9 evra (u dinarskoj protivvrednosti) mesečno po mailbox‑u.

Za firme i organizacije koje imaju potrebe za velikim brojem mailbox‑ova, EUnet nudi rešenja bazirana na open source i Microsoft Exchange platformama, hostovana u cloud ili na fizičkim serverima, a prilagođena konkretnim potrebama korisnika. EUnet‑ovi inženjeri mogu da projektuju, realizuju i kasnije održavaju e‑mail platformu koja će zadovoljiti konkretne potrebe klijenta.

cPanel mail
Male firme nemaju potrebe za kompleksnim okruženjima, što svakako važi i za pojedinačne korisnike. Ipak, i oni sve češće registruju domen, recimo za porodični e‑mail, znajući da na taj način imaju potpunu kontrolu nad svojim adresama, bez mogućnosti da ih neki Google ili Facebook jednostavno i bez obrazloženja ukine; najzad, cena registracija adrese u in.rs domenu je minimalna. Svoj domen možete hostovati kod EUnet‑a opredelivši se za MailOnly opciju na cPanel Shared Hosting‑u po ceni od 360 dinara mesečno.

U okviru ovog paketa dobijate 50 mailbox‑ova (adrese, naravno, sami birate) i 2 GB prostora za elektronsku poštu, zajedno sa cPanel interfejsom za upravljanje mailbox‑ovima. Svaki član porodice može da ima sopstvenu adresu, a možete kreirati i posebne adrese samo za prijavljivanje na neke druge servise, kako biste smanjili količinu spama koji stiže u vaše poštanske sandučiće.

Iako cPanel Shared Hosting mail na prvi pogled može da zadovolji osnovne potrebe za elektronskom poštom firme, ne preporučuje se njegovo korišćenje kod firmi sa većim brojem zaposlenih ili u firmama gde je veći protok e‑mail‑a. Zbog same prirode Shared Hosting servisa u kome veći broj korisnika deli jednu platformu, nije moguće garantovati potrebne performanse i dostupnost servisa.

Praksa je pokazala da izbor neznatno jeftinijeg, ali ipak neadekvatnog rešenja može umesto male uštede, predstavljati u budućnosti veliku štetu, pa samim tim i značajan trošak.

Ukoliko ste u dilemi, najbolje je da se konsultujete s stručnjacima – na raspolaganju vam je EUnet‑ova podrška, radnim danom od 08:00 do 20:00 a subotom od 10:00 do 15:00 časova. Svaki vaš e‑mail upućen tehničkoj podršci prati se kroz ticketing sistem, što vam obezbeđuje brz odgovor. Za više informacija posetite: i www.eunethosting.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 12, 2016 8:32 pm

Smile Prijavite se za konferenciju SEEDIG 2016

SEEDIG 2016 je regionalni internet skup o upravljanju Internetom u jugoistočnoj Evropi, koji se 22. aprila održava u Hotelu Metropol Palace u Beogradu. Domaćin ovog, drugog po redu godišnjeg skupa, je Fondacija “Registar nacionalnog internet domena Srbije” (RNIDS), a podršku su dale međunarodne internet organizacije EuroDIG, IGF, IGFSA, ICANN, ISOC i RIPE, zatim Savet Evrope i Evropska komisija, kao i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, Direkcija za eUpravu, SOX i ISOC Serbia

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 SEEdig

Tema skupa je „Can we SEE Internet governance?“, a SEEDIG 2016 okupiće u Beogradu nekoliko stotina učesnika iz regiona Balkana i susednih zemalja. Cilj skupa je diskusija svih stejkholdera o upravljanju Internetom, a ne odlučivanje. Registracija za posetioce skupa je besplatna, otvorena je do 17. aprila i odvija se preko sajta www.seedig.net/registration.

Kao regionalna IGF (Internet Governance Forum) inicijativa za otvoreni i neformalni dijalog o upravljanju Internetom, SEEDIG (South Eastern European Dialogue on Internet Governance) je namenjen svim akterima iz jugoistočne Evrope, a okuplja pojedince i predstavnike vlada, međuvladinih organizacija, civilnog društva, privatnog sektora i tehničkih eksperata. Skup se održava pod pokroviteljstvom i u sklopu Evropskog dijaloga o upravljanju Internetom (EuroDIG), koji se održava u Briselu u junu.

Organizacioni odbor SEEDIG 2016 čine: Aida Mahmutović (BiH), Liana Galstjan (Jermenija), Ilija Bazljankov (Bugarska), Sorina Teleanu (Rumunija) i Dušan Stojičević (Srbija). Program skupa se kreira tako što članovi regionalne internet zajednice predlažu teme, na osnovu čega se biraju vođe sesija koji grade program i biraju goste. Jedan od vođa sesija je i Vojislav Rodić, predsednik Upravnog odbora RNIDS-a.

Više informacija naći ćete na adresi www.seedig.net

Izvor: RNIDS
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 6:56 pm

Smile Google brine o Apple VR korisnicima

Totalna nezainteresovanost kompanije Apple za aktuelna VR događaja je veoma zanimljiva, a korisnici iOS uređaja već počinju lagano da se bune. Kako bi se odgovorilo na zahteve korisnika, Google je uskočio u pomoć.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 IOScardboard-325x212

Google je danas objavio iOS verziju SDK paketa za Cardboard, što će konačno omogućiti iPhone korisnicima da vide nešto od VR sadržaja. Set funkcija i mogućnosti novog Cardboard SDK paketa je identična sa onim što nudi na Android platformi, što znači da će „diveloperi“ imati mogućnost da relativno lako prilagode svoj VR sadržaj za iOS. Pod novim paketom Google softvera ide i VR View aplikacija, koja omogućava lako kreiranje 360 fotografija na iOS uređajima, što je funkcija odavno dostupna na Android telefonima. Ali kada nije bilo podrške za pregled 360 sadržaja, nije bilo ni potrebe da postoji nešto za kreiranje istog. Naravno, već postojeći 360 video materijal bi trebao odmah da funkcioniše, pa iPhone vlasnicima preostaje samo da nabave neki Google Cardboard.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 6:58 pm

Smile CeBIT gadžeti – 3D u punoj veličini

3D štampači su „sledeća velika stvar“ u IT industriji. Sve ih je više i sve su pristupačniji. Od velikog broja izloženih modela izdvojili smo BigRep ONE, 3D printer koji može da štampa objekte u mnogo većim dimenzijama od konkurencije. Za razliku od drugih 3D štampača koji su ograničeni na objekte od nekoliko desetina centimetara, BigRep ONE ima zapreminu štampe od 1,3 kubna metra.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1-2-325x295

To znači da na njemu možete da odštampate sto, stolicu ili neki drugi komad nameštaja i da ih zaista koristite u svojoj kući. Dobro, s obzirom na to da je sam uređaj malo većih dimenzija (kocka stranice 1,7 m), ne možete da ga smestite baš u svaku sobu, ali zato može da bude rodonačelnik novog načina prodaje u kojem neće biti zaliha. Umesto da se u magacinu čuvaju proizvodi za prodaju, dovoljno je da u računaru imate instrukcije za njegovo štampanje.

Proizvođač tvrdi da je ovaj 3D štampač daleko isplativiji od standardnih 3D printera, jer omogućava štampu do 27 puta veće zapremine, uz cenu koja je samo pet puta veća od cene 3D štampača desktop dimenzija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 7:01 pm

Smile Qnap univerzalno skladište

Ukoliko već posedujete serversku infrastrukturu, a bitna vam je i cloud podrška, potreban vam je kvalitetan NAS kao što je Qnap TS‑1253U‑RP

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Qnap-768x480

Sa čak 12 mesta za hot swap diskove, Qnap TS‑1253U‑RP je pogodan kandidat za proširenje skladišta podataka vaše firme. Zasnovan je na četvorojezgarnom Intel procesoru koji ima na raspolaganju dosta memorije, a uz redundantni sistemu napajanja ne morate brinuti o dostupnosti i bezbednosti svojih podataka. NAS se u mrežu povezuje preko četiri gigabitna LAN porta, a za prenos podataka tu su i četiri USB 3.0 porta, pa čak i HDMI port za strimovanje video‑sadržaja na televizor. Takve mogućnosti povezivanja dozvoljavaju protok od preko 400 MB/s, a zahvaljujući jakoj hardverskoj osnovi, čak se i šifrovanim podacima može pristupati veoma brzo. Nudi se 256‑bitna AES enkripcija, a brzina prenosa podataka u slučaju korišćenja enkripcije kreće se oko 270 MB/s za čitanje, odnosno preko 160 MB/s za upis, što su izuzetne performanse.

Kada smo povezali uređaj, sačekao nas je dobro poznati operativni sistem QTS u verziji 4.2, pa je proces podešavanja sistema bio jednostavan. Birate pre svega da li se radi o klasičnom skladištu podataka ili centralizovanom deljenju (cross‑platform file sharing SMB/CIFS, NFS i AFP protokoli na Windows, Mac i Linux/UNIX mrežama) ili o sinhronizaciji s povezanim uređajima preko aplikacije Qsync, sve se obavlja krajnje intuitivno i gotovo da ne zahteva nikakvo predznanje. Diskove je moguće postaviti u neki od podržanih RAID režima (0, 1, 5, 6, 10, 5/6/10+spare), te globalni hot spare. Ukupan maksimalni kapacitet iznosi 96 TB, pre svega zbog ograničenja od 8 TB po disku. Ako vam ni ovo nije dovoljno, podržana je nadogradnja QNAP expansion nastavcima, kao što su UX‑1200U‑RP (do 192 TB) i UX‑800U‑RP (do 160 TB).

Ugrađeni su alati za lokalni backup Windows (QNAP NetBak Replicator) i Macintosh (Apple Time Machine) sistema, kao i cloud funkcionalnosti preko Amazon Glacier ili S3, Microsoft Azure, WebDAV ili Open Stack servera, tako da postoje dodatne kopije u slučaju havarije. U lokalu moguće je zakazani inkrementalni backup u realnom vremenu, sa sve kompresijom i enkripcijom, te filterima sadržaja. Podržana je i rsync funkcija, a ukoliko imate više Qnap NAS‑ova, moguće je koristiti i RRTR (udaljenu replikaciju u realnom vremenu), bilo na Qnap NAS‑u, bilo preko FTP‑a na drugi server.

NAS može da obavlja funkciju File servera, ali i da predstavlja hibridnu stanicu (reprodukcija multimedije, online video‑servisi, browser), FTP server, lokalni i cloud backup, centralnu stanicu za video‑nadzor s podrškom za više od 2700 IP kamera, uz napredne funkcije pregledanja i manipulacije video‑materijalom. Qnap je posebno ponosan i na real‑time ili offline HD video‑transkodiranje, pri čemu je dozvoljeno da do pet uređaja istovremeno pristupa različitom video‑sadržaju uskladištenom na TS‑1253U‑RP sa hardverski ubrzanim transkodiranjem „u letu“, tako da se dobija potpuni doživljaj na velikom ekranu, što je posebno poželjno kada se uređaj koristi kao server za video‑nadzor. Ugrađena je podrška za print server (maksimalno tri uređaja), a tu su i VPN klijent, dobro Apppoznati centar, te moćan DLNA server.

Virtuelizacija je podržana kroz VMware i Citrix, a TS‑1253U‑RP je kompatibilan sa Microsoft Hyper‑V i Windows Serverom 2012. Podržano je i upravljanje preko vSphere, dodavanjem plug‑in‑a, čime se omogućava direktno upravljanje iz vSphere klijenta.

Qnap se na NAS tržištu izdvaja pristupom koji se odlikuje brojnim funkcionalnostima i jednostavnošću korišćenja. Čak i da vam je ideja samo da povećate raspoložive kapacitete za skladištenje podataka, Qnap vam sa TS‑1253U‑RP obezbeđuje veliki potencijal i mogućnosti ukoliko vam tokom eksploatacije zatrebaju još neke funkcionalnosti. Pored pristupačne cene za ono što nudi, kvalitetnog hardverskog i softverskog dela koji vrlo brzo evoluira, ne treba zaboraviti ni odličnu podršku, kao i pouzdanost koja je kod ovakvih uređaja možda i najbitnija.

Qnap NAS TS-1253U-RP
Procesor Intel Celeron (Quad Core), 2 GHz
Memorija 1×4 GB DDR3L SDRAM (proširivo do 8 GB)
Flash memorija 512 MB
Diskovi 12×3.5” ili 2.5” SATA, 6Gb/s, hot swap
Maksimalan kapacitet po disku 6 TB
Podržani RAID modovi 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
Mrežni portovi 4×Gigabit RJ-45 Ethernet
Ostali portovi 4×USB 3.0, 1×HDMI
Format 2U rack mount
Napajanje redundantno 2×250 W
Dimenzije 89×482×534 mm
Cena 239.999,99 dinara
Kontakt www.mikroprinc.com

Oliver Popović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 7:05 pm

Smile Multilayer pristup u zaštiti od Cyber napada

Cyber rat besni, a hakeri stalno menjaju svoje strategije i tehnike kako bi ostali neuhvatljivi i postigli svoje ciljeve. Danas se udružuju u zajednice sa ciljem razmene informacija o bezbednosnim propustima operativnih sistema i aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 PANTH_home_2k-768x184

Na osnovu novootkrivenih propusta veoma je lako napisati maliciozni kod, odnosno kreirati još uvek nepoznatu pretnju (zero‑day attack). Takav kod se dalje razmenjuje unutar cyber zajednice, a najmanja promena u malicioznom kodu stvara novu podvarijantu već postojećeg malvera ili novu zero‑day pretnju. Dostupnost malicioznog koda i činjenica da ga je lako napraviti, omogućava čak i hakerima‑početnicima da budu podjednako opasni kao i oni iskusniji.

Kada otkriju bezbednosni propust i kreiraju maliciozni kod, cilj hakera je da osmisle što maštovitiji način kako da ga distribuiraju i zaraze što više radnih stanica.

Najčešći načini preuzimanja malicioznog koda jesu putem:

lažnih URL stranica koje izgledaju isto kao i originalne (phishing URL),
lažnog e‑mail‑a koji izgleda kao da ga šalje neko poznat (phishing e‑mail)
malicioznih URL oglasa (malicious ads)
prenosivih medija (USB, CD/DVD )…
Kada se negde u svetu desi zero‑day napad i otkrije se bezbednosni propust, standardna procedura je da se napiše odgovarajuća zakrpa (patch) koja ima cilj da otkloni taj propust u operativnom sistemu, a zatim i „potpis“ koji treba da „nauči“ IPS i antivirusni softver da prepoznaju malvere, pre nego što oni dođu do radnih stanica. Na taj način sprečava se dalje širenje sada već poznatog zero‑day napada. Tradicionalan network security model zasnovan na firewall‑u, IPS i antivirusnim post‑infection tehnologijama pokazao se kao nedovoljan u zaštiti od zero‑day pretnji. Period od trenutka kada se radne stanice zaraze do trenutka detekcije, kreiranja odgovarajuće zakrpe, ažuriranja operativnih sistema, kreiranja potpisa i ažuriranja IPS i antivirusnih rešenja, može da se meri danima ili čak nedeljama… Do tada je šteta već učinjena i hakeri su ostvarili svoj cilj.

Malver se trenutno najviše širi putem zaraženih Word‑ovih, Excel‑ovih ili izvršnih datoteka koje se preuzimaju na razne načine preko phishing URL‑a, phishing e‑maila‑a ili malicious ads‑a.

Prethodno je, naravno, korisnik naveden da putem interesantnog sadržaja pristupi zaraženim URL stranicama, da otvori zaraženi URL link u e‑mail‑u ili prilog poruci.

Zaražene dokumente moguće je zaštititi jedino emulacijom, tj. pokretanjem dokumenata na nekoj virtuelnoj mašini u kontrolisanom okruženju, korišćenjem tehnologije sandboxing koja proverava da li dokument sadrži neki maliciozni kod, pa ako sadrži, konvertuje dokument u neki bezbedan format.

Multilayer pristupom u zaštiti od cyber napada i konstantnom edukacijom, bićete korak ispred cyber kriminalaca.

Multilayer pristup obuhvata:

korišćenje packet filtering firewall pravila za kontrolu pristupa IP mrežama i servisima,
kontrolu pristupa URL lokacijama za koje se zna da sadrže malver, sajtovima za razmenu datoteka, sajtovima s torrent‑ima, social media i instant messaging aplikacijama,
korišćenjem firewall‑a nove generacije sa uključenim post‑infection tehnologijama, kao sto su IPS, antivirus, antiboot i antispam rešenja,
korišćenjem tehnologije sandboxing pre‑infection za zaštitu od zero‑day pretnji.
Slobodan Milidrag dipl. ing. el.

www.rrc.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 7:07 pm

Smile Konferencija Agile Serbia – pet razloga ZA, nijedan protiv

Nužnost današnjice u informacionim tehnologijama, kao najbrže rastućoj industriji u svetu i kod nas, predstavljaju inovativnost i brz odgovor na promene, dok se kvalitet, efikasnost i efektivnost podrazumevaju. Kada govorimo o razvoju softvera, imperativ je što brža isporuka proizvoda vrhunskih performansi, koji je prethodno testiran i predstavlja odgovor na postojeće i predviđene zahteve tržišta ili klijenta. S druge strane, sve je više startup projekata i inovativnih ideja pojedinaca koji su na putu da ostvare svoj san koristeći sve postojeće mogućnosti koje pruža moderno doba

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Reasons-to-come-to-the-1st-Agile-Serbia-Conference-1024x427

Prateći svetske trendove i istovremeno gajeći inovativnost kao deo kompanijske kulture, domaća firma Puzzle Software, 23. aprila ove godine u Beogradu organizuje 1st Agile Serbia Conference – kao novinu na regionalnom tržištu i priliku za stručno i lično usavršavanje svih pojedinaca uključenih u tehničke ili poslovne aktivnosti projekta koji podrazumeva razvoj softvera ili pokretanje biznisa.

Izdvaja se pet bitnih razloga zašto da ne propustite prvu Konferenciju Agile Serbia.

Jedinstven događaj, prvi put u regionu.
1st Agile Serbia Conference, kao završnica aprilskog Agile Month–a u Srbiji, predstavlja jedinstven događaj u ovom delu Evrope, koji je podržao Scrum Alliance, najveća svetska organizacija i začetnika Scrum-a u svetu. Stoga, svi učesnici koji sakupljaju SEU poene imaju priliku da napreduju do 8 poena ka svojoj CSP sertifikaciji.

Teme su AGILE i STARTUP – dve „goruće“ teme u svetu razvoja softvera
Teme Konferencije su birane na osnovu aktuelnih trendova na svetskom tržištu. Agilni pristup, kao poslednji stepen evolucije metodologija razvoja softvera, daje najbolje poslovne rezultate, istovremeno doprinoseći zadovoljstvu i motivisanosti zaposlenih. Uviđajući ove prednosti, domaće kompanije shvataju da agilnost znači konkurentnost na globalnom tržištu.

U svetlu inovativnosti i startup projekata, Srbiju su, kao značajan potencijal inovativnih ideja, prepoznali mnogi svetski fondov i investitori. Na Prvoj Konferenciji Agile Serbia imate priliku da saznate kako pokrenuti startup, te od početka biti agilan, kako dobiti investiciju i zaraditi milione, kao i kako iskoristiti prilike koje donosi moderno digitalno doba.

Vrhunski svetski i domaći stručnjaci, većina prvi put u Srbiji
Kao jedinstven događaj u regionu, Prva Konferencija Agile Serbia dovodi u Srbiju zvučna imena sa svetske „Agile“ scene, kao i značajne investitore u startup projekte. Za vas, 23. aprila u Beogradu, govore Jurgen Appelo (#1 govornik u Evropi, #6 u svetu na temu Agile), Ran Nyman (u svetu poznat Large Scale Scrum ekspert), Branislav Vujović (Angel investitor, osnivač i predsednik najbrže rastuće IT kompanije u Evropi), Petri Heiramo (Agile Coach i Sertifikovani Scrum Trener, njegove kurseve pohađalo je hiljade ljudi širom sveta), Maaret Pyhäjärvi i Llewellyn Falco (poznati govornici u Evropi na IT konferencijama), predstavnici investicionog fonda SC Ventures i ostali na programu Prve Agile Serbia Konferencije.

Program Konferencije čine 3 scene prilagođene svim predstavnicima IT zajednice
Bilo da ste menadžer, vođa projekta/tima, programer, tester, biznis analitičar, pokretač startup projekta ili na bilo koji način uključeni u razvoj softvera, sigurno ćete pronaći više zanimljivih sesija na jednoj od tri scene Prve Konferencije Agile Serbia . Zavisno od toga kojoj sceni prisustvujete, imate priliku da slušate svetske i domaće eksperte, diskutujete sa njima i kolegama, ili direktno učestvujete u radionicama posvećenim agilnom razvoju softvera.

Prilika za networking sa predstavnicima IT, biznis i startup zajednice
Na Prvoj Konferenciji Agile Serbia očekuje se vise od 300 predstavnika IT, biznis i startup zajednice Srbije i regiona. Osim što imate priliku za sticanje novih poslovnih kontakata i razmenu iskustva kada je agilan pristup razvoju softvera u pitanju, na dohvat ruke su vam i investitori.

Kada već imate priliku u Srbiji da pratite svetske trendove, ne propustite je. Broj mesta na konferenciji Agile Serbia je ograničen, stoga ne oklevajte sa prijavama. Period ranih prijava traje još nekoliko dana.

Osim Scrum Alliance, mnoge organizacije u Srbije su takođe prepoznale značaj Prve Konferencije Agile Serbia i u svom domenu poslovanja podržale događaj. Među njima, ističe se kompanija Humanity, kao zlatni sponzor ovogodišnje Konferencije.

Više informacija naći ćete na adresi http://www.agile-serbia.rs/agile-conference-april-2016
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 7:12 pm

Smile Facebook uveo dve nove korisne opcije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 0ZgihPs-wTzuSM-MYiuCfs8e2GvqwkJovrUYBBPYhWXoKlWKNgou4tDDdnTVbi4M7VwvnKeBEIQD0i5tx0tdIcdWvLY

Facebook uz pomoć veštačke inteligencije olakšava slabovidnim i slepim osoba da otvore svoje profile na ovoj društvenoj mreži, koja trenutno broji preko milijardu aktivnih korisnika.

Novi program, odnosno nova opcija zove se screen reader. Čita na glas i prenosi korisniku sve informacije - od opisa fotografija do objava drugih korisnika.

Još jedna bitna novost su i QR kodovi za Messenger.
"900 miliona ljudi svakodnevno koristi Messenger aplikaciju, a sada smo izbacili novu opciju koja vam omogućava da lakše započnete razgovor s osobom koju ste upoznali", objasnio je Mark Zuckerberg na svojem Facebook profilu te objavio prvu sliku takvog načina komunikacije, i to sa svojim psom.

Ideja koja stoji iza ove opcije je da umesto razmenjivanja brojeva telefona, koristimo društvenu mrežu i to tako da skeniramo QR kod svojeg kontakta kamerom na mobilnom i na taj način započnemo chat.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 13, 2016 7:14 pm

Smile Dostupan generator ključeva za Petya ransomware

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Napisan je generator ključeva za ransomware Petya o kojem smo nedavno pisali. Korisnik Twitter-a @leo_and_stone uspeo je pronaći ranjivost za navedeni ransomware te je napisao web aplikaciju koja generiše ključ potreban za dešifrovanje šifrovanog MBR sektora i MFT datoteke.

Kako bi se dobio potreban ključ korisnici zaraženih računara trebaju izvaditi šifrovani disk iz zaraženog računara jer ta računar više ne može podići operativni sistem.

Izvađeni disk treba priključiti na drugi računar te s njega pročitati određene podatke. Fabian Wosar iz kompanije Emsisoft napisao je jednostavan program koji čita te podatke koje onda treba kopirati u web aplikaciju koja generiše ključ.

Nakon što se dobije ključ, disk treba vratiti u računar te ga ponovno pokrenuti. Kad se pojavi poruka o šifrovanom disku treba uneti dobijeni ključ nakon čega će ransomware tražiti ponovno pokretanje računara nakon kojeg će računar normalno raditi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 25 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu