Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 17 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 17 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 6 od 40 Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 14, 2015 8:16 pm

Smile Skrivena opcija u iPhone-u prati svaki vaš korak, evo kako da je isključite

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Većina nas vrlo verovatno ima aktivirano beleženje čestih lokacija, a možda ste Apple-u i dali da koristi te podatke. Ali, isto tako jednostavno to možete isključiti.

Uz afere s prisluškivanjem danas nas i ne čudi da naši uređaji mogu znati gde se nalazimo, ali verovatno mali broj ljudi zna za opciju u Apple-ovim telefonima koja beleži i snima svaku lokaciju na koju ste došli i s koje ste otišli.

Vaš telefon automatski pretpostavlja gde vam je kuća i gde radite, zavisno o količini vremena koje provodite na tim lokacijama.

Iz Apple-a uveravaju da se ti podaci skladište samo na našim uređajima, osim ako nismo uključili opciju da želimo da poboljšamo njihove mape. U tom slučaju oni anonimno skladište privatne podatke. Ali, ti podaci se mogu predati sudu uz sudski poziv u kaznenim i građanskim parnicama, poput primera radi razvoda braka, piše CBS.

Borci za zaštitu privatnost upozoravaju da ovakvo prikupljanje podataka ima potencijal za zlopotrebe, a kao glavni prbolem navode činjenicu da su ti podaci skriveni u telefonu. Upozorava se da bi ovakve podatke mogli koristiti nasilni partneri, policajci u istragam, ali recimo i vaš šef ako se radi o službenom telefonu.

Srećom postoji lek i za ovo, a te česte lokacije možete isključiti ako:
Kliknete Settings
Odaberete Privacy
Odaberete Location Services
Spustite se na dno System services
Kliknite na Frequent Locations kako bi videli popis svih zabeleženih lokacija. Ovde ga možete isključiti, a na dnu je opcija i da obrišete istoriju vaših lokacija.

Na slici: iPhone 6s
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 15, 2015 7:56 pm

Smile Marshmallow doneo probleme sa sinhronizacijom sata

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Čini se kako je Google prilikom rada na Marshmallow verziji Android-a uspeo da pokvari nešto što je oduvek radilo bez problema. Radi se naravno o prikazu vremena, odnosno o satu koji u prvoj verziji Marshmall-owa kasni.

Prema navodima dela korisnika, ovde se ne radi o beznačajnom kašnjenju od par sekundi, već se tokom 12 sati zna dogoditi da sat kasni i po 15 minuta. Ovo naravno predstavlja najveći problem onim korisnicima koji nemaju običaj nositi sat na ruci te sve svoje obveze određuju putem sata na smartphoneu.

Srećom, zahvaljujući malom udelu Marshmallow-a od tek 0,5% ovim problemom nije pogođen veći broj korisnika. Google je brzo reagovao te je dotični problem ispravio sa 6.0.1 nadogradnjom. Korisnici kojima 6.0.1 nadogradnja još nije stigla na uređaj, problem mogu privremeno rešiti resetovanjem uređaja ili ručnim osvežavanjem sata.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 15, 2015 8:19 pm

Smile Tehnologija Intel RealSense menja pravila igre

Revolucionarna Intel RealSense kamera koristi tehnologiju dubinskog skeniranja objekata, kako bi vaš računar objekte registrovao na način sličan onome kako ih mi opažamo. Koristeći dimenzije, možete skenirati 3D objekte, kontrolisali računar pokretima ili napraviti okruženje za video-razgovore slično prirodnom okruženju. Video-čet sada možete prilagoditi izmenom pozadine, a sadržaj možete razmenjivati sa sagovornikom kao da je pored vas u sobi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Intel_Post_03-305x305

Intel RealSense kamera uzdiže korisnički interfejs na nivo koji smo sretali samo u filmovima naučne fantastike – otkrivajući dubinu objekata i prateći ljudski pokret. Uređaji sa Intel RealSense kamerom imaju tri sočiva: konvencionalnu kameru, infracrvenu kameru i infracrveni laserski projektor. Zajedno, tri sočiva omogućavauju procenu dubine, detekcijom infracrvenog svetla koje se odbilo od objekta. Ovi vizuelni podaci, kombinovani sa softverom za praćenje pokreta, stvaraju interfejs koji pruža osećaj dodira i koji reaguje na pokrete rukom, ramenom i glavom, ali i izrazom lica.

Neka prostor iza i oko vas bude baš onakav kakav vi želite da bude

Intel RealSense kamera omogućava odmeravanje dubine, pa ste u prilici da svoju pozadinu tokom video-četa potpuno uklonite ili je zamenite okruženjem po želji.

Kontrolišite svoj uređaj pokretima ruke

Nasmejte se. Namignite. Mahnite. Pomerite ruku. Sada sa svojim računarom možete da komunicirate na isti način na koji to radite sa ljudima, jer on razume pokrete vaše ruke ili glave, pa čak i vaš izraz lica. Ova tehnologija prati 22 tačke na ruci i registruje i najmanji pokret.

Skenirajte, štampajte i delite u 3D tehnici – i to kod kuće

Bićete u prilici da skenirate objekte iz realnog života, i to direktno sa vašeg uređaja. Objekti kao što su umetničko delo, dečja igračka ili čak i vaše lice, mogu biti konvertovani u svoju 3D verziju.

U prilici ste da snimate skenove ili da ih i menjate i stvarate nešto novo. Tako ih možete jednostavno digitalno razmeniti ili odštampati koristeći 3D štampač.

Izvor: Intel, PC Press
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 15, 2015 8:27 pm

Smile Face Recognition: Lice kao ulaznica

Pitanje bezbednosti pojedinaca, njihove imovine, kompanija, ali i celih gradova odavno je preraslo osnovni pojam video‑nadzora i njegove prvobitne mogućnosti. U današnjem svetu, običan sistem video‑nadzora ne može da ispuni osnovnu ulogu povećanja sigurnosti i kontrole u dinamičnom svetu ulica, šoping‑molova, sportskih i koncertnih dvorana, saobraćaja… – svuda gde se dnevno pojavljuje više hiljada ljudi ispred jedne kamere ili prolazi stotine vozila. S druge strane, kada se nešto desi, od takvog video‑nadzora očekuje se da omogući pregled snimka s više kamera i da se zapis vrati više dana unazad, a sve u nadi da će se dobiti kvalitetna informaciju ko je i kada negde nešto uradio, odnosno kada, kako i gde se nešto dogodilo. Ispunjavanje takvog zadatka pravi je sizifovski posao koji treba da realizuju čitavi timovi ljudi koji u najkraćem roku treba da obezbede informaciju od koje možda zavise i ljudski životi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1070756_assocImage-768x480

Zbog toga video‑nadzor treba da postane pametniji, da nam automatizmom radnji pomogne i ubrza operacije. Sistem mora da omogući alarmiranje iste sekunde kada se određena osoba, ili neko vozilo, pojave radi ubrzanja pretrage. Pritom mora da ima visokokvalitetan zapis gde se s više desetina metara rastojanja s punom preciznošću može prepoznati lice ili tablica automobila. I naravno, da ne košta mnogo.

Odakle se znamo?
Jedno od rešenja koje se sastoji od visokokvalitetne video‑nadzorne kamere na tržištu jeste MOBOTIX profesionalni video‑nadzorni sistem za pojedince, pravna lica i gradove. Samo jedna kamera može činiti video‑nadzorni i alarmni sistem, kontrolisati pristup i raditi složene funkcije s akcentom na prepoznavanju lica. Multifunkcionalni bezbednosni sistem može se sastojati samo od jedne visokokvalitetne video‑nadzorne kamere MOBOTIX M15 sa specijalizovanim softverom BioSurveillance za prepoznavanje lica, kao i Gekko za automatsko prepoznavanje tablica. Ali zadržimo se samo na prvom.

VUCOMM je prvi u Srbiji uveo kompletno rešenje za zaštitu gradova putem specijalizovanog softvera za prepoznavanje lica BioSurveillance. Zadatak softvera u nadzornom sistemu jeste da registruje oblik lica sa žive slike ili snimka, jedne ili više kamera, i da ih učini dostupnim za dalju analizu i poređenje sa osobama iz raznih baza podataka. Takođe, da slike osoba koje prođu kroz kadar brzo uporedi s registrovanim u bazi i odreaguje samo kada naiđe prepoznato lice, odnosno da se tek tada oglasi alarm ili omogući neka druga akcija. Kako ovo funkcioniše?

Softver za prepoznavanje lica ima zadatak da sa „živog“ snimka izdvoji lice u posebnu sliku. BioSurveillance server analizira sliku s kamere, bila ona u koloru ili crno‑bela, a pritom može da obrađuje strimove s više kamera, kao i snimak ili jpeg sliku ako radi offline. Pritom veličina objekta može biti izuzetno mala, samo 70 × 70 piksela kada je u pitanju registracija, odnosno 150×150 piksela kod identifikacije lica. Ovakvom analizom dobijamo izdvojene slike svih osoba koje su prošle kroz vidno polje kamere, čak i u vozilima u pokretu.

Sledeći zadatak ovog softvera jeste da da alarm kada se tačno određena osoba pojavi. Još jednostavnije, BioSurveillance prepoznaje ljude prema predefinisanim slikama koje smo u njega učitali. Na taj način sistem nas alarmira samo kada se tačno određena osoba pojavi pred kamerom, što skraćuje vreme reakcije na pojavu neke osobe, ali i ne zahteva punu koncentraciju pa možete da se fokusirate na nešto drugo, dok sistem automatski budno motri. Očekivano, što je bolja rezolucija kamere, lakša je identifikacija, odnosno moguće je prepoznavanje s veće razdaljine, a minimalna dozvoljena iznosi jedan megapiksel (1280 × 960 piksela). Pritom je prepoznavanje moguće i pod uglom, tako da osoba ne mora da stoji mirno, svesna snimanja. Softver uspešno radi pod horizontalnim zakrivljenjem do 35 stepeni, vertikalnim zakrivljenjem do 20 stepeni, odnosno maksimalnom devijacijom do 15 stepeni.

Dalje nećeš moći
Ovakav video‑nadzor s pomenutim softverom može naći primenu u nadgledanju javnog prostora, ali i u kontroli pristupa određenim objektima i prostorijama jer se provera obavlja isključivo na osnovu lica. Recimo, to je pogodno kad želimo da ograničimo pristup određenim osobama ili da samo pojedincima damo autorizaciju. Ako idemo još dalje, softver se može primeniti i u komercijalne marketinške svrhe. Na primer, da se pomoću njega prepozna starost i pol osob\e ispred kamere, a da se onda na osnovu toga pošanje ciljano generisana poruka. Ali vratimo se osnovnoj nameni, a to su bezbednost i kontrola pristupa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Images

Vucomm je zaključio partnerski ugovor sa španskom firmom Herta Security koja se bavi isključivo proizvodnjom softvera za prepoznavanje lica. O referencama te kompanije najbolje govori podatak da su svi stadioni u Španiji opremljeni Herta sistemom, omogućavajući da se odmah prepoznaju osobe kojima pristup sportskom zdanju nije dozvoljen. Na taj način one se odmah identifikuju i organi reda mogu da reaguju vrlo brzo, što znatno povećava bezbednost. Takođe, iz mase se lako može izdvojiti više osoba, čija lica se smeštaju u bazu podataka kako bi poslužila za neku narednu identifikaciju da bi se sprečili novi incidenti, odnosno prethodni izgrednici bili sankcionisani.

Slična identifikacija na osnovu lica može se primeniti i na drugim javnim skupovima, recimo raznim protestima i političkim okupljanjima, ulazima u diskoteke i druge vrste klubova, kao i muzičke koncerte. Osobe mogu da se identifikuju čak i kada sam događaj počne.

www.vucomm.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 16, 2015 7:38 pm

Smile MacKeeper ugrozio podatke 13 miliona OS X korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Kontroverzni program za optimizaciju i zaštitu OS X-a, MacKeeper, upravo je postao još kontroverzniji. Bezbednosni stručnjak – dobronamerni, na svu sreću – Chris Vickery, otkrio je propust koji mu je omogućio da downloaduje privatne podatke 13 miliona korisnika programa.

Radi se o 21 GB podatka koji uključuju njihova imena, e-mail adrese, nadimke, IP adrese, brojeve mobilnih telefona, podatke o njihovim nalozima, programima koje koriste, i kriptografske informacije o lozinkama.

Vickery je ove podatke preuzeo jednostavnim unošenjem IP adresa, bez korišćenja naprednih hakerskih metoda, lozinki i korisničkih imena. On je podatke korisnika MacKeeper-a našao preko Shodan hakerskog pretraživača, nezaštićene, u MongoDB bazi podataka. Da bude gore, Vickery tvrdi da je MacKeeper koristio slabu metodu enkripcije korisničkih lozinki, i da ih je svako mogao dešifrovati koristeći gore spomenute kriptografske informacije.

Autori programa su priznali da postoji propust te su objavili da su ga već zakrpili. Takođe su napomenuli da je osetljivim podacima, koliko oni znaju, pristupio samo Vickery.

Naravno, svi koji koriste MacKeeper trebali bi odmah promeniti ugrožene lozinke, na svim sajtovima na kojima su ih koristili.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 16, 2015 7:41 pm

Smile Microsoft se sada izvinjava i vlasnicima Surface Book i Surface Pro 4 laptopa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Nakon izvinjenja upućenog korisnicima OneDrive-a koji su zamalo ostali bez 10 i više gigabajta besplatnog prostora na ovom cloud servisu, Microsoft se sada izvinjava i vlasnicima Surface Book i Surface Pro 4 laptopa.

Kako prenosi ZDNet, iz Microsoft Surface tima su izjavili da su svesni kako njihovi korisnici nisu imali "savršeno iskustvo" sa Surface Book i Surface Pro 4 uređajima.

"Izvinjavamo se zbog frustracija koje je ovo uzrokovalo," izjavio je na Microsoft-ovom forumu za podršku korisnicima jedan od administratora, Josh_F.

Podsećamo, nakon što je Microsoft iznenadio javnost najavom i lansiranjem svog prvog laptopa, korisnici su počeli da prijavljuju različite probleme koje su imali sa njim. Ekipa iz Redmonda je mnoge od tih problema ispravila u novembarskoj softverskoj nadogradnji, da bi vlasnici Surface Book-a potom zapazili probleme sa potrošnjom baterije u sleep modu, koji još uvek nisu ispravljeni, a za koje bi se Microsoft trebao pobrinuti u jednoj od nadogradnji koje stižu početkom 2016.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 16, 2015 7:45 pm

Smile Softver kreiran u Srbiji četvrti put za redom je najbolji na svetu

ADMS Softver, integrisano softversko rešenje za upravljanje električnim dirstributivnim sistemima kompanije Schneider Electric DMS NS, koja je ogranak Schneider Electrica u Novom Sadu, i ove godine, četvrti put za redom, je prema konsultanstkoj kući Gartner proglašen za najkvalitetniji i najbolji proizvod na svetu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Dragoljub-Damljanovic-768x512

Da su pozitivni, čak odlični rezultati u poslovanju mogući na svakom, pa i našem tržištu tvrde iz kompanije Schneider Electric Srbija, lidera u upravljanju energijom i automatizacijom. Schneider Electric je tokom godine učestvovao u realizaciji projekata Makiš, trafo stanica Beograd 20, fabrika Vibac, autoput Crna Gora, zgrada Societe General banke i fabrike za prečišćavanje otpadnih voda Tivat. U narednoj godini, Schneider Electric planira da nastavi saradnju sa preduzećima od vitalnog nacionalnog značaja. Kako kažu, kompaniju ne čine ni zgrade ni postrojenja, ni proizvodi, već isključivo – ljudi.

„Godinu završavamo zadovoljni i sa uverenjem da ćemo naredne godine imati još bolje poslovne rezultate. Cilj nam je da nastavimo saradnju sa velikim preduzećima od nacionalnog značaja, kao i da nastavimo sa širenjem prodajne mreže. Nadamo se da će socijalni i ekonomski parametri koji se mogu odraziti na naše poslovanje ostati stabilni, kako bismo mogli da planiramo i blagovremeno ostvarujemo svoje poslovne aktivnosti“ istakao je Dragoljub Damljanović, generalni direktor kompanije Schneider Electric u Srbiji.

ADMS Softver, integrisano softversko rešenje za upravljanje električnim dirstributivnim sistemima kompanije Schneider Electric DMS NS, koja je ogranak Schneider Electrica u Novom Sadu, i ove godine, četvrti put za redom, je prema konsultanstkoj kući Gartner proglašen za najkvalitetniji i najbolji proizvod na svetu. Procena je da se ovim softverom zapravo upravlja potrošnjom električne energije u više od 75 miliona domova na 6 kontinenata, jer je ADMS softver (Advance Distribution Management System) instaliran u 136 kontrolnih centara u 54 elektrodistribucije. Poslednjih pet godina kompanija je naročito radila na popularizaciji softvera u Severnoj Americi i Australiji, pa je ovaj softver danas implementiran u više gradova.

Pored brojnih aktivnosti, Schneider Electric je i u 2015. godini nastavio sa sprovođenjem društveno – odgovornih inicijativa. U susret obeležavanju 160. godišnjice od rođenja Nikole Tesle kompanija je uspostavila saradnju sa Muzejom Nikole Tesle u Beogradu. U okviru ove saradnje kompanija će u narednoj godini donirati i instalirati opremu za klimatizaciju arhivskog depoa Muzeja u kom se čuvaju najvrednija Teslina dokumenta. Pored toga, kompanija će pomoći i u izradi jednog od Teslinih brojnih patenata, a koji će biti izložen u Muzeju. Saradnja sa Muzejom Nikole Tesle zvanično je započeta u okviru Francuske nedelje, postavkom izložbe „Tesla u Parizu“, a u okviru koje je predstavljena prepiska između Nikole Tesle i kompanije Schneider iz 1892. i 1893. godine, čime je Schneider postao zastupnik Teslinih patenata iz oblasti proizvodnje, prenosa i korišćenja naizmeničnih struja u Francuskoj.

Kompanija Schneider Electric će i u 2016. godini nastaviti sa implementacijom brend strategije “Life is On”, sa ciljem da klijentima obezbedi rešenja koja će omogućiti da energija bude dostupna svima i na svakom mestu, održiva, pouzdana i sigurna za korisnike.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 16, 2015 7:51 pm

Smile TeliaSonera Norway i Huawei predstavili najbržu mrežu na svetu

TeliaSonera Norway i Huawei predstavili su u Oslu prvu i najbržu LTE Advanced Pro (4.5G) mobilnu mrežu. Ovo je veoma bitan događaj, budući da se očekuje da će 4.5G već sledeće godine ući u komercijalnu upotrebu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Predstavnici-kompanija-TeliaSonera-i-Huawei-325x145

Nakon predstaljanja 4G mreže 2009. godine, TeliaSonera Norway ponovo je oborila sve rekorde predstavivši 4.5G, koristeći iste frekvencije i radio opremu koju koriste obične mobilne mreže.

“Ovo je mobilna mreža budućnosti stvorena za telekomunikacione kompanije nove generacije. TeliaSonera je inovativna kompanija koje će uvek težiti ka tome da bude na čelu razvoja i ponosni smo što u Norveškoj sarađujemo sa kompanijom Huawei, sa kojom razvijamo i testiramo nove tehnologije. Naša vizija je da svet prilagodimo potrebama naših klijenata i mi ćemo digitalizaciju voditi u smeru koji će olakšati život našim korisnicima, ali i celom društvu”, izjavio je gospodin Abraham Foss, CEO kompanije TeliaSonera Norway.

CEO i CTO kompanije TeliaSonera bili su svedoci svetskog rekorda, zajedno sa CMO Huawe Wirelles Product Linea, CEO Huawei Norway i nekoliko predstavnika obe kompanije.

“Ovo što smo danas videli sam je početak 4.5G ere u bežičnim komunikacijama, gde će 1 Gbps biti nova brzina prenosa podataka. Kao strateški partner vodećih kompanija u svetu telekomunikacija kao što je TeliaSonera Norway, Huawei će nastaviti da pomaže operaterima da izgrade bežične mreže koje će proširiti njihovo poslovanje, ali i učniti naš svet bolje povezanim”, izjavio je gospodin Yang Chaobin, CMO Huawei Wireless Product Line.

Ultra HD video, HD zvuk, pametna rešenja za domove i pametne zdravstvene aplikacije, u fazi su konstantnog razvoja. Istovremeno, rastući broj veza i velike brzine stvorili su hitnu potrebu za stvaranjem tehnologija koje su naprednije od 4G. Uz pomoć 4.5G tehnologije, operateri će biti u mogućnosti da unaprede korisničko iskustvo i podrže proširenje M2M (machine-to-machine) komunikacija i IoT (Internet of Things), kao i nove mobilne Internet aplikacije, kao što su VR naočare (Virtual Reality) i dron.

“Nordijska regija predstavlja tržište od strateške važnosti za kompaniju Huawei, i Norveška je sasvim prirodan izbor lokacije na kojoj možemo demonstrirati nove tehnologije poput 4.5G mreže. Ovo je pravo mesto ukoliko imate ambiciju da se nađete na samom čelu tehnološkog razvoja u oblasti telekomunikacija i informaciono-komunikacionih tehnologija uopšte”, izjavio je Jim Lu, predsednik Huawei CEE & Nordic Region.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Demonstracija-u%C5%BEivo-325x177

Fotografisano za vreme prezentacije uživo

Mreža 4G kompanije TeliaSonera danas pokriva potrbe više od 95% ukupne populacije u Norveškoj, dok 4G+ pokriva potrebe petine populacije. Mreže 4G i 4G+ omogućavaju brzinu od 80 Mbps do 300 Mbps. Mreža 4.5G će omogućavati brzinu do 1 Gbps. Kako bi se postigla demonstrirana brzina, simultano su korišćena četiri frekvencijska opsega, i to samo one frekvencije koje se već sada koriste u mobilnim komunikacijama: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Huawei očekuje da će komercijalnu upotrebu 4.5G mreže operatori započeti u 2016. godini.

Izvor: Huawei
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 17, 2015 7:25 pm

Smile Telefone ne bi trebali da držite u džepu, evo zašto

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Vlasnici pametnih telefona trebali bi dva puta da razmisle pre nego što svoj uređaj stave u džep, tvrdi nemačko udruženje potrošača.

To je zato jer su litijum-jonske baterije kakve se nalaze u većini pametnih telefona osetljive na toplotu.

Sve što je više od 35 stepeni, a telesna temperatura to jest, može znatno skratiti njihov vek trajanja.

Pametni telefoni se, naime, hlade cirkulacijom vazduha.

Slično vriedi i za prenosne računare, koji se mogu pregrijati bez dovoda hladnog vazduha u kućište. Zato laptopove baš i nije pametno koristiti držeći ih u krilu.

Dodatno tome, sve uređaje sa litijum-jonskim baterijama treba držati podalje od radijatora i drugih izvora toplote.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 17, 2015 7:30 pm

Smile Firefox konačno dobio 64-bitnu verziju za Windows

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Iz Mozille su objavili da je njihov internet pregledač Firefox (konačno) objavljen i u 64-bitnoj verziji namenjenoj korišćenju pod Windows OS-om. Svi korisnici Windows-a 7 ili novijih sistema na 64-bitnoj tehnologiji od sada mogu instalirati ovu verziju Firefox-a, koja će im doneti bolje performanse.

Na službenom Mozillinom blogu upozoravaju da neki pluginovi i dodaci koji su radili na 32-bitnoj verziji neće raditi na 64-bitnoj. Ali, vlasnici Firefox-a smatraju da to ne bi smelo oduvek uzrujati korisnike jer će podrška za NPAPI pluginove u tom pregledaču ionako biti ukinuta do kraja sledeće godine – pa je sada možda pravo vreme da se priviknu na život bez njih.

Sve verzije Firefox-a mogu se preuzeti ovde.
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/all/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 17, 2015 7:33 pm

Smile Google objavio listu najpopularnijih pretraga u 2015.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Kao i prethodnih godina, Google je i ovog decembra odlučio sastaviti liste najpopularnijih pretraga obavljenih na njihovom Internet pretraživaču, te ih potom objaviti na posebnom web sajtu.

Tokom proteklih 12 meseci, najtraženiji pojmovi na Google-u - i to na globalnom nivou - su bili:

1. Lamar Odom
2. Charlie Hebdo
3. Agar.io
4. Jurassic World
5. Paris
6. Furious 7
7. Fallout 4
8. Ronda Rousey
9. Caitlyn Jenner
10. American Sniper

Pored te liste, na Google-ovom Year in Search 2015 sajtu ćete pronaći i odvojene liste sa kategorijama kao što su vesti, ljudi, filmovi i potrošačka tehnologija (što je lista na kojoj su očekivano dominirali iPhone 6s, Samsung Galaxy S6, Apple Watch i iPad Pro).

Većinu spomenutih listi možete pregledati na globalnom, ali i na nivou pojedinačnih država, iako to nama možda neće biti posebno zanimljivo, jer Srbije nema na listi.

Uz to, Google je uredno sortirao i neke od najpopularnijih pretraga koje su njihovi korisnici obavljali svakog meseca u protekloj godini, a u svemu tome možete uživati na ovoj adresi.
https://www.google.com/trends/story/2015_GLOBAL

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 17, 2015 7:40 pm

Smile Elektronsko plaćanje svakodnevica potrošača u Srbiji

Rezultati nove MasterIndex studije, sprovedene u saradnji kompanije MasterCard i agencije IPSOS, pokazuju da se elektronsko plaćanje u Srbiji ubrzano razvija, kao i da potrebe potrošača rastu kako tehnologija u ovom segmentu poslovanja napreduje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Artur-Turemka-generalni-direktor-za-Balkan-u-kompaniji-MasterCard-325x216

Korisnici koji svoje platne kartice koriste više puta nedeljno, rekli su da ih najčešće koriste za kupovinu hrane (75%), na bankomatima (67%) i na benzinskim stanicama (48%). Takođe, istakli su da za pomenute aktivnosti najčešće koriste debitne kartice, dok kreditne najviše koriste za kupovinu odeće (51%) i plaćanja usluga u vezi sa putovanjima (13%).

Što se tiče online plaćanja, korisnici kartica to najčešće čine putem e-bankinga (38%), interneta (33%), kreditne (29%) i debitne kartice (26%). Ovim kanalom uglavnom plaćaju račune (34%), karte za kulturna i sportska dešavanja (27%), poklone (27%), kao i odeću i obuću (24%). Na pitanje šta bi ih stimulisalo da više koriste ovaj vid plaćanja, ispitanici su istakli da je to veći izbor robe nego u običnim radnjama (23%), besplatna dostava (22%) i bolje cene i popusti za online kupce (22%).

„Online kupovina i plaćanje postali su neizostavni deo naših života. Kada pogledamo unazad, pre četiri godine samo 15 odsto korisnika platnih kartica je koristilo benefite online kupovine. Danas je taj broj porastao na 40 odsto“, objasnila je Jelena Ristić, direktorka prodaje za Srbiju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu u kompaniji MasterCard.

Šta potrošači žele?

Čak 63 odsto korisnika platnih kartica, koji najviše cene praktičnost i jednostavnost prilikom plaćanja, istaklo je da želi da plaća platnim karticama usluge gradskog prevoza, robu na kioscima, kao i takse i druge servise u državnim institucijama. Takođe, 22 odsto ispitanika, koji prvenstveno vrednuju brzinu plaćanja, reklo je da želi mogućnost da koristi kartice prilikom kupovine na pijacama.

„Odgovori ispitanika jasno pokazuju da se elektronsko plaćanje razvija i da se sa njim menjaju i načini razmišljanja potrošača. Upravo zato se mora održati korak sa tehnološkim napretkom, dok trgovci moraju da se prilagode potrebama i željama potrošača. U MasterCardu smo potpuno posvećeni našoj strategiji koja omogućava potrošačima napredne tehnologije plaćanja na dohvat ruke, kao i da potpuno uživaju u bezbednoj trgovini, bilo da plaćaju nešto u prodavnici ili na internetu“, rekao je Artur Turemka, generalni direktor za Balkan u kompaniji MasterCard.

Isto tako, tehnološke inovacije motivišu potrošače da traže nove vidove plaćanja. Na pitanje na kojim mestima bi najviše želeli da koriste beskontaktno plaćanje, ispitanici su, kao prvi izbor, istakli gradski prevoz i taksi. Takođe, kao novi trend, plaćanje mobilnim uređajima, postaje popularno i u Srbiji. Korisnici u Srbiji bi najradije svojim mobilnim uređajima plaćali mesečne račune (63%), kupovali odeću i obuću (20%) i plaćali karte za kulturne i sportske događaje (16%).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 17, 2015 7:43 pm

Smile EU ukida Fejsbuk za decu mlađu od 16 godina?

Fejsbuk i mnogi drugi sajtovi mogli bi da se zaključaju za decu mlađu od 16 godina koja nemaju dozvolu roditelja ili staraoca za njihovo korišćenje. Deci mlađoj od 13 godina već je zabranjeno korišćenje ovih sajtova, ali prema nacrtu novog zakona EU ova granica bi trebalo da se podigne.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Facebook

Prema predloženom amandmanu, sajtovi kao što su Fejsbuk, i aplikacije poput WhatsAppa i Snapchata ne bi bili dostupni onima koji imaju manje od 16 godina, osim ako nemaju dozvolu roditelja za njihovo korišćenje.

Iako je ova inicijativa podigla veliku buru i dovela na ideju za peticiju, nova pravila će zapravo samo biti proširenje već postojećih.
Mnogi koji učestvuju u kampanji protiv ovog pravila smatraju da će njegovim prihvatanjem deca biti još ranjivija. Ograničavajući količinu informacija i prilika koje tinejdžeri imaju na internetu, deca bi mogla da propuste bitne informacije, tvrde protivnici pravila.

Stranice koje skladište korisničke podatke, kao što su društvene mreže, već ograničavaju decu prilikom korišćenja. Većina sajtova zahteva da korisnici imaju ne manje od 13 godina, iako veliki broj njih nema način za proveru godina svojih korisnika.

Izvor: Blic/Independent
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 18, 2015 10:31 pm

Smile Microsoft ne shvata da ne žele svi Windows 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Microsoft je odlučan u svojoj nameri da do 2017. godine Windows 10 donese na milijardu uređaja i čini se kako neće dopustiti da mu iko kvari planove, čak ni korisnici. Naime, nedavno je Microsoft nadogradio svoju "Get Windows 10" aplikaciju koja se postala još napornija u želji da vas nagovori na prelazak na stranu Windows-a 10.

Od sada vam Microsoft nudi dve mogućnosti, a nijedna od njih nije da odustanete od nadogradnje i da nastavite uživati u svojem Windows 7 ili Windows 8.1 operativnom sistemu. Sada imate mogućnost da odmah pristupite nadogradnji računara (Upgrade Now), ili ako vam je tako zgodnije da nadogradnju na Windows 10 odložite do večeras (Upgrade tonight).

Iskusniji korisnici će ovu ponudu ignorisati jednostavnim klikom na "X" u gornjem desnom uglu otvorenog im prozora. Ali, oni manje iskusniji bi mogli nasesti na ovaj Microsoft-ov trik i odmah ili najkasnije do večeri krenuti u nadogradnju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Dodatni problem neiskusnijim korisnicima bi mogao predstavljati i "Upgrading to Windows 10 is free for a limited time." natpis koji bi ih mogao navesti na pomisao kako je ovo jedini poziv na nadogradnju koji će dobiti i ako sada odustanu, kasnije neće moći besplatno nadograditi svoje računare.

Istina je naravno ipak malo drugačija, niti morate sada nadograditi svoje računare (imate vremena do 29. jula 2016. godine) ni morate to učiniti kroz ovu aplikaciju, za nadogradnju ili čistu instalaciju možete iskoristiti i zadnji Windows 10 Threshold 2 (Build 10586) ISO.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 18, 2015 10:36 pm

Smile Evo kada stiže Marshmallow na Samsung-ove uređaje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 9

Internet stranica samsungviet.vn objavila je popis Samsung-ovih uređaja koji će tokom prve polovine sledeće 2016. godine dobiti Marshmallow nadogradnju. Prema popisu takvih uređaja je za sada 16, od čega će njih 12 spomenutu nadogradnju dobiti tokom prvog tromesečija, a ostala četiri tokom drugog tromesečja 2016. godine.

Za nadogradnju na Marshmallow verziju Android-a tokom prvog tromesečija 2016. godine predviđeni su Galaxy Note, Galaxy S6 i Galaxy S5 uređaji:

Galaxy Note serija: Galaxy Note 5, Galaxy Note Edge, Galaxy Note 4, Galaxy Note 4 Duos, Galaxy Note Edge

Galaxy S6 serija: Galaxy S6 Edge+, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6, Galaxy S6 Duos

Galaxy S5 serija: Galaxy S5, Galaxy S5 Neo, Galaxy S5 LTE-A

Na preostala četiri Galaxy ALPHA, Galaxy Tab A, Galaxy Tab S2 9,7 i Galaxy Tab 2 8.0 uređaja Marshmallow nadogradnja stiže tokom drugog tromesečija 2016. godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 18, 2015 10:43 pm

Smile Usvojena Strategija razvoja eUprave Republike Srbije do 2018.

Direkcija za elektronsku upravu, kao organ u sastavu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave sa zadovoljstvom obaveštava javnost da je na današnjoj sednici Vlade Republike Srbije usvojena Strategija razvoja eUprave Republike Srbije do 2018. godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Euprava_1

Usvajanjem Strategije razvoja eUprave građani Srbije će dobiti efikasniju, transparentniju Vladu koja im omogućava jednošalterski sistem na Nacionalnom portalu eUprave, kako više ne gubili vreme i novac u birokratskom sistemu. Takođe, realizacija Strategije će doneti uštede na svim nivoima, a pre svega, kroz brzo rešavanje zahteva građana i privrede, optimizaciju državne uprave i veliko smanjenje troškova zbog papirologije.

Tim povodom, direktor Direkcije za eUpravu Dušan Stojanović je izrazio zadovoljstvo povodom usvajanja dokumenta, koji predstavlja pravi zamajac u promenama poslovanja uprave. „U prva tri meseca očekujemo da dobijemo kompletan institucionalni okvir za ovaj reformski proces koji nedostaje svih godina“, rekao je Stojanović i naglasio da će do kraja 2016. godine biti zaokružen zakonodavni okvir koji uključuje podršku sprovođenju Zakona o opštem upravnom postupku, Zakona o elektronskoj upravi i elektronskom plaćanju administrativnih taksi na Portalu.

Takođe, Stojanović je najavio da će do kraja sprovođenja Strategije Republika Srbija dobiti jedinstveni registar građana, jedinstveni sistem za koordinaciju inspekcijskog nadzora i efikasan sistem razmene podataka unutar cele javne uprave.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 18, 2015 10:45 pm

Smile Ericsson: deset ključnih trendova u 2016

http://pcpress.rs/ericsson-deset-kljucnih-trendova-u-2016/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 18, 2015 10:51 pm

Smile Novi Dell future ready serveri za mala i srednja preduzeća

Kompanija Dell predstavila je uspešnu 13. generaciju servera PowerEdge, sa četiri nova entry-level modela koji će pomoći razvoj malih i srednjih preduzeća i pružiti im bolje performanse, fleksibilnost i efikasnost u radu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Enterprise-PowerEdge_R230_Server_Fotografija_1-325x164
Dell PowerEdge R230 (Seaspray) rack server with 4 x 3.5″ HDD configuration.

„Kompanija Dell se kroz dugu istoriju trudi da odgovori na jedinstvene potrebe malih i srednjih preduzeća. Portfolio popularnih servera raste, a nova serija entry-level servera PowerEdge će se dopasti malim i srednjim preduzećima širom sveta koja se nadaju novim načinima uštede vremena i novca, uz smanjenje rizika poslovanja“, izjavio je Jed Scaramella, direktor istraživanja, Enterprise Server IDC.

U novu seriju PowerEdge spadaju mrežni rack serveri PowerEdge R330 i R230 i tower serveri PowerEdge T330 i T130. Po prvi put, entry-level server T130 koristi Open Manage sisteme koji pružaju malim i srednjim preduzećima jednostavne alate za skraćivanje perioda prenosa i do 40 odsto, kao i jednostavnije upravljanje. Novi serveri takođe omogućavaju korisnicima:



Bolje performanse širokog spektra aplikacija sa mogućnošću izbora moćnih procesora iz najnovije Intelove serije proizvoda Xeon E3-1200 v5.
Kraći period odziva sa DDR4 memorijskim modulima koji pružaju za 33 odsto bolje performanse u odnosu na DDR3 memorijske module.
Brži uvid u aktivnosti sa dva puta bržim protokom podataka zahvaljujući PCIe Gen 3.0 kartici za poboljšanje I/O performansi.
Postizanje dvostruko bržih IOPS (input/output operacija u sekundi) performansi sa inovativnim PERC9 RAID kontrolerom najnovije generacije.

Pružajući veliki kapacitet skladištenja, ogromnu fleksibilnost konfiguracije, i mogućnost proširenja RAM memorije, novi entry-level serveri PowerEdge nude četiri DDR4 memorijska modula i do četiri ili osam hard diskova, u zavisnosti od modela. Nova linija servera podrazumeva:

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Enterprise-PowerEdge_R330_Server_Fotografija_2-325x124
Dell PowerEdge R330 (Ratchet) rack server with 8 x 1.8″ HDD configuration.

PowerEdge R330 HP – svestrani rack server idealan je za mala preduzeća, udaljene kancelarije velikih institucija i OEM korisnike koji traže bolju dostupnost hardvera. PowerEdge R330 pruža i do 56 odsto veći interni kapacitet od prethodne generacije servera.

PowerEdge R230 HP – snažan i efikasan rack server, odličan za korišćenje aplikacija u malim i srednjim preduzećima, hosting kompanija, kao i za proizvođače komponenata. Server ima 100 odsto veći kapacitet memorije, tri puta veći maksimalni kapacitet za interno skladištenje i dva puta bolju mogućnost I/O proširenja u odnosu na prethodne generacije servera.

Dell PowerEdge T330 – prošireni, rackable tower server za mala i srednja preduzeća i odeljenja velikih korporacija kojima je potrebna veća interna memorija. Server PowerEdge T330 je dizajniran tako da omogućava naknadno proširenje, sa do četiri DDR4 memorijska modula i do osam hard-diskova od 3,5 inča.

Dell PowerEdge T130 – snažan i pouzdan tower server za korišćenje aplikacija u malim ili kućnim kancelarijama (SOHO). PowerEdge T130 nudi dva puta veći kapacitet memorije u odnosu na prethodne generacije servera.

Kako bi se preduzeće pripremilo za budući razvoj, novi serveri PowerEdge mogu se kombinovati sa Dell end-to-end portfolio hardverom, softverom i uslugama kako bi se omogućila operativna efikasnost i fleksibilnost na bilo kom nivou.

Dostupnost i dodatne informacije:

Dell PowerEdge T130, T330, R230 i R330 su dostupni širom sveta.
Za OEM korisnike, platforme PowerEdge 13. generacije pružaju najnapredniju tehnologiju sa karakteristikama prilagođenim ovoj grupi kupaca pružajući veću fleksibilnost, mogućnost izbora i skalabilnost, dok je radni vek proizvoda optimizovan i prilagodljiv promenama. Saznajte više na adresi www.dell.co.uk/oem

Izvor: Dell
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 20, 2015 7:26 pm

Smile Nominujte projekte za investiciju godine – “eKapija” raspisala konkurs za nagradu “Aurea 2016”

Poslovni portal “eKapija” objavio je konkurs za investiciju godine u Srbiji “Aurea 2016”. Nagrada “Aurea” dodeljuje se osmu godinu za redom, kompaniji koja je tokom prethodne kalendarske godine realizovala projekat koji se najbolje rangirao po tri kriterijuma: inovativnost/originalnost, društvena korisnost i finansijski potencijal.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Fotografija-aurea-1024x768-1024x768

“eKapija” poziva sve kompanije koje su tokom 2015. implementirale novi proizvodni proces, razvile ili primenile originalni softver, ponudile novi proizvod ili osmislile novi pristup tržištu, jedinstven na ovim prostorima a i šire, da se prijave – konkurs je otvoren do 15. februara 2016. godine.

– Stalne promene i rad na inovacijama su ključ uspeha u biznisu, naročito u današnje vreme kada je konkurencija na tržištu sve veća, a uslovi poslovanja usled finansijske krize neizvesni. Laureate nagrade “Aurea” tražimo među kompanijama koje svojim pristupom poslu stvaraju povoljnu poslovnu klimu, afirmišu preduzetnički duh i nastoje da ožive industrijsku proizvodnju u Srbiji. Veličina uloženih sredstava nije presudna već se nominacije vrednuju na osnovu inovacije koju su primenili i potencijalnog uspeha na tržištu – kaže Marija Kambić, glavna i odgovorna urednica “eKapije”.

Ovim priznanjem, portal “eKapija” nastoji da skrene pažnju na kompanije koje zahvaljujući inovativnom pristupu poslu i zanimljivim poslovnim idejama uspevaju da prevaziđu izazove, izbore se za svoje mesto u tržišnoj utakmici i daju primer drugima. Istovremeno, nagrada “Aurea” nastoji da ukaže na važnost društeno odgovornog poslovanja – bilo da se ono odnosi na očuvanje životne sredine (smanjenje zagađenja, reciklaža…), direktnu korist građana zajednice (zapošljavanje, afirmacija nerazvijenih područja, srpski know how…) ili sl.

Urednički tim “eKapije” započeo je selekciju kandidata za nagradu, a zainteresovane kompanije mogu se prijaviti i same popunjavanjem formulara na stranici www.aurea.rs. Nakon analize pristiglih prijava, projekti koji uđu u uži izbor takmičenja biće predstavljeni na portalima www.ekapija.com i www.aurea.rs, a o pobedniku će odlučiti stručni i nepristrasni žiri, dok će jedan glas dati čitaoci “eKapije” i posetioci portala aurea.rs, glasanjem putem interneta. Osim glavne nagrade biće uručena i dva specijalna priznanja – za inovativnost i društvenu korisnost.

Već treću godinu za redom strateški partner “eKapije” na projektu “Aurea” je osiguravajuća kuća “Coface“.

Poslovni portal “eKapija” nagradu “Aurea” organizuje u okviru svog opredeljenja ka društveno odgovornom poslovanju, bez finansijskog interesa, sa namerom da promoviše i podrži projekte značajne za održiv razvoj srpske privrede.

Za više informacija o nagradi pogledajte www.aurea.rs.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 20, 2015 7:36 pm

Smile Windows 10 Mobile za Windows 8.1 telefone ipak odložen za sledeću godinu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Iako je Microsoft vlasnicima starijih Windows Phone uređaja planirao da ponudi mogućnost nadogradnje na Windows 10 Mobile do kraja ove godine, izgleda kako od toga ipak neće biti ništa.

Naime, kako prenosi GSMArena, iz Redmonda su objavili kako će nadogradnja na nove mobilne Windows postati dostupna tek "rano sledeće godine".

Microsoft još uvek nije obrazložio svoju odluku, a kako ističu na GSMAreni, odlaganje lansiranja nadogradnje donekle zabrinjava, s obzirom da smo donedavno imali nešto konkretniji datum ("decembar 2015."), i kako sada imamo tek okvirni, koji može značiti da će spomenuta nadogradnja postati dostupna u januaru koliko i u martu ili aprilu.

Takođe, Microsoft još uvek nije objavio kompletnu listu uređaja koje će biti moguće nadograditi na Windows 10 Mobile, iako smo nedavno dobili listu uređaja koji će među prvima dobiti spomenutu nadogradnju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 20, 2015 8:06 pm

Smile AdBlock Plus objavio detalje o ''propuštanju'' reklama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Kako prenosi The Next Web, kreatori AdBlock Plus-a su objavili nove detalje o svojoj politici tzv. "prihvatljivih reklama", koje će se korisnicima po defaultu prikazivati čak i kada imaju uključenu opciju automatskog blokiranja reklama (ekstenzija i dalje nudi opciju isključivanja prikaza svih reklama).

Naime, AdBlock Plus u svom programu prihvatljivih reklama naplaćuje "propuštanje" kroz filtere samo od "velikih entiteta", odnosno web sajtova sa više od 10 miliona slučajeva reklama propuštenih kroz AdBlock filtere. AdBlock Plus od tih sajtova traži 30% zarade od propuštenih reklama, dok svi drugi manji sajtovi i kompanije koje se reklamiraju u programu mogu učestvovati potpuno besplatno.

Uz to, AdBlock je objavio i nova pravila o prihvatljivim reklamama, koja možete pronaći - zajedno sa njihovim obrazloženjem celog procesa propuštanja i naplate - na ovoj adresi.
https://adblockplus.org/blog/acceptable-ads-evolves-transparency-too
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 20, 2015 8:09 pm

Smile Sony razvija izdržljivije baterije za telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 2

Jedan od verovatno najvećih problema tehnologije je slaba izdržljivost baterija na modernim mobilnim uređajima. Napokon, ako je suditi prema informacijama koje prenosi japanski portal Nikkel, Sony ima rešenje.

Kako navodi spomenuti portal japanski div radi na novoj vrsti baterija za mobilne uređaje koja bi trebala da ponudi 40 posto bolju autonomiju po jednom punjenju u poređenju sa klasičnim litijum-jonskim baterijama.

Nove Sony-jeve baterije koriste sumpor kojeg se s baterijama povezuje već nekoliko godina, ali do sada bez konkretnih rezultata. Baterije koje koriste sumporne spojeve, naime, svoj kapacitet gube mnogo brže od litijum-jonskih zbog čega do sada nisu zaživele. Sony je verovatno otkrio način kako doskočiti ovom problemu, iako o tome još nije spreman pričati.

Osim većeg kapaciteta nova tehnologija bi mogla da donese i baterije manjih dimenzija. Rezultat bi mogli biti još tanji telefoni u budućnosti, iako smo već sada u fazi da debljina uređaja nije sporna – radije bismo videli dužu autonomiju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 21, 2015 6:38 pm

Smile Flash proteran sa Facebook-a, zamenio ga HTML 5

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 1

Na službenom Facebook-ovom blogu objavljeno je da ova društvena mreža radi zaokret što se tiče tehnologije u kojoj se na njoj prikazuju video zapisi. Od pre nekoliko dana počela je migracija sa Flash playera na isključivo HTML 5 standard, pa je sada svaki video koji pogledate na Facebook-u – bilo u news feedu, na stranicama ili unutar embedded video playera, i to na svim internet pregledačima, prikazan isključivo putem HTML-a 5.

Daniel Baulig, Facebook-ov front-end developer, pojasnio je sve prednosti nove tehnologije nad umirućim Flash-om. Flash će na Facebook-u ostati na životu samo unutar igara, a kompanija zajedno s Adobe-om nastavlja da radi na tome da on bude bezbedan i pouzdan za korisnike.

Video zapisi će se na Facebook-u od sada pokretati brže, korisničko iskustvo će biti bolje, a i developerima će život biti lakši, kažu iz Facebook-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 21, 2015 6:41 pm

Smile Jednostavni hack omogućava pristup većini Linux računara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Shutterstock_103173644

Dvoje istraživača sa Politehničkog univerziteta iz španskog grada Valencije otkrilo je neobičan bug koji omogućava zaobilaženje zaštite (autentifikacije) prisutne pri podizanju određenih Linux distribucija.

Jedino što je potrebno je imati fizički pristup takvom računaru i pritisnuti tipku Backspace tačno 28 puta. Bug je prisutan u GRUB 2 bootloaderu od verzije 1.98 (predstavljene 2009. godine) do verzije 2.02.

Ukoliko Linux distribucija koristi upravo te verzije GRUB 2 bootloadera, i tipka Backspace se pritisne tačno navedenih dvadeset i osam puta (pritisak na istu tipku manje ili više od navedenog broja ne aktivira bug) dolazi do otvaranja opcije "Grub rescue shell" koja potencijalnim zlonamernim osobama daje pristup računaru bez autentifikacije.

Takva osoba ima pristup svim podacima na računaru koje može otuđiti i izbrisati, ili pak slobodan pristup računaru može iskoristiti za instalaciju malwarea.

Više detalja o bugu kao i zakrpu koju su izradili sami istraživači možete pronaći na sledećem linku. Poznatije Linux distribucije kao što su Ubuntu, Red Hat i Debian već su dobile sopstvene zakrpe koje rešavaju ovaj problem.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 21, 2015 6:48 pm

Smile Održan Open Day kompanije ASW

Kompanija ASW je održala svoj, sada već tradicionalni skup “Open Day” 15. decembra, u dvorani hotela “Konstantin Veliki” u Beogradu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 939264_10206892642009270_991885681_o_thumb

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 12400089_10206892643529308_1449318526_o_thumb

Posetioci skupa su uglavnom bili partneri i saradnici ASW-a, ali i predstavnici medija. Direktor i osnivač firme, Nenad Avlijaš, je u pozdravnom govoru naglasio da će akcenat razvoja u 2016. godini biti na jačanju komunikacije između kompanije ASW i njenih klijenata. Takođe, on je predstavio i neke od novih projekata koje će ASW, u saradnji sa svojim partnerima razvijati u predstojećoj godini.

Veliko interesovanje posetilaca izazvalo je predavanje o loyalty karticama koje su održali Nikola Gajić i Nebojša Topalović. Posetioci su imali prilike da se upoznaju sa ovim rešenjem, koje poboljšava odnos između kupaca i prodavaca i samim tim utiče na efikasniju prodaju i dugoročniju saradnju.

U daljem toku prezentacija slušali smo o sistemima za obračun i naplatu komunalnih usluga ali i primeni savremene JSF tehnologije na ASW rešenja.

Za kraj su ostavljeni konkretni slučajevi integracije ASW rešenja, kao i diskusija sa korisnicima. Skup je završen koktelom u dobrom raspoloženju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 6 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 6 od 40 Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu