Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 14 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 14 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 19 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 29, 2019 6:35 pm

Smile Instagram razvija novu aplikaciju za razmenu poruka „Threads“

Facebook navodno radi na samostalnoj aplikaciji za razmenu poruka za Instagram. Verge je izvestio da se čini da aplikacija koja će se zvati Threads imitira mnoge od najpopularnijih Snapchat funkcija. Nova aplikacija dizajnirana je za upotrebu sa vašom „listom bliskih prijatelja“ na Instagramu i omogućiće korisnicima da razmenjuju informacije poput lokacije, brzine putovanja i trajanja baterije. Korisnici će na Instagramu imati i kompletan paket kreativnih alata, uključujući tekstualne, foto i video poruke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Instagram1

Gigant društvenih mreža neko vreme se borio da stvori novu samostalnu aplikaciju za razmenu poruka za Instagram. Odustali su od samostalne aplikacije Instagram Direct (još u beta verziji) u maju. Čini se da je Threads Facebook-ov pokušaj spajanja najboljih opcija Instagrama i Snapchata pod isti krov. Kao i Snapchat, Threads će vam omogućiti da automatski šaljete ažuriranja na celokupnu listu prijatelja. Popularnost deljenja lokacije na društvenim mrežama imala je svoje uspone i padove – ali čini se da se ponovo vraća. Snapchat je početkom ove godine predstavio Snap Map, novu funkciju koja omogućava korisnicima da vide gde su njihovi prijatelji.

Da Threads ne bi prerano i neslavno završio poput Instagram Direct-a, verovatno bi trebalo da bude više od aplikacije za razmenu poruka. Različite nove funkcije i stari favoriti – zajedno sa pristupom odabranom spisku bliskih prijatelja – mogli bi da daju aplikaciji Threads ključ koji je potreban za uspeh.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 29, 2019 6:39 pm

Smile Morris Worm: Prvi veliki internet napad

Povezani svet interneta dolazi sa mnogo rizika, pa su tu virusi, crvi, spyware, ransomeware, adware, trojanci, i druga maliciozna čuda. Zloupotreba tehnologije postala je jedna od najmračnijih radnji digitalnog doba, što napadače ipak ne sprečava da i dalje smišljaju sofisticirane napade i stvaraju atmosferu u kojoj ni jedan sistem nije bezbedan. Na samom početku interneta nije bilo tako – kompjuteri su inspirisali priče o utopiji, o boljoj budućnosti, i svetu u kojem će svi biti povezani, u harmoniji. A onda se pojavio Morris Worm.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Moris

Rana internet istorija dakle podrazumeva i poznatog kompjuterskog „crva,“ kojeg je napravio i lansirao Robert Morris, sada već daleke 1988. godine. Iako je prvobitna zamisao bila da crv „mapira“ internet, dogodilo se da je rani internet otišao offline i da je morao da se popravlja, što bi danas bilo nemoguće. Morris (naučnik, ne crv) je tada osuđen za „kompjuterski kriminal,“ da bi kasnije postao profesor na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu.



Tako se crv Morris smatra prvim moćnim malverom koji je izazvao ranu internet paniku, i ekspertima otvorio oči ka razumevanju toga na koje sve načine sistem koji se tek rađao može da bude ranjiv. Tada se začelo i nepoverenje javnosti kada je online bezbednost u pitanju, koje je lagano raslo proteklih decenija, te u poslednje vreme doživljava procvat.

Izvor: Mashable
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 29, 2019 6:43 pm

Smile Microsoft najavio da tamni mod stiže u Microsoft 365 paket

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 706a5aa154586a54d348bfb5642139fc

Ovih dana, zaposleni u Microsoftu su počeli sa testiranjem tamnog moda za Office mobilne aplikacije. Sada je Microsoft najavio da tamni mod neće stići samo na Outlook aplikacije za Android i iOS, već stiže i na još više proizvoda u okviru Microsoft 365 paketa.

U blog objavi, Microsoft ističe šta je kompaniju motivisalo da predstavi tamni mod i proces njegovog kreiranja. Takođe je istaknuto da tamni mod stiže na Outlook za iOS i Android, kao i na Office.com.



Kasnije ove godine, kada Apple objavi iOS 13 (koji uključuje i sistemski tamni mod), Microsoft će omogućiti tamni mod i za više svojih aplikacija, uključujući Word, Excel, PowerPoint, SharePoint, OneDrive, Planner i To-Do. Google predstavlja tamni mod na sistemskom nivou za Android 10, a Microsoft je istakao da će prilagoditi svoje aplikacije sistemskim podešavajima na obe platforme.

U budućem periodu, Microsoft planira da proširi tamni mod na više Microsoft 365 proizvoda, kao što su Planner i OneDrive za veb.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 29, 2019 6:48 pm

Smile Megapikseli: Što su i koliko ih trebamo da bi snimili savršenu fotografiju pametnim telefonom

https://mob.hr/megapikseli-sto-su-i-koliko-ih-trebamo-da-bi-snimili-savrsenu-fotografiju-pametnim-telefonom/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 01, 2019 9:39 pm

Smile Hakovan Twitter nalog prvog čoveka te društvene mreže, Jacka Dorseya

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Bezbednost Twitter-a ovog je petka u večernjim satima ozbiljno dovedena u pitanje. Nepoznati hakeri su, naime, uspeli da upadnu u korisnički nalog samog generalnog izvršnog direktora kompanije i njenog suosnivača, Jacka Dorseya. Njegov nalog @jack je najstariji korisnički nalog na ovoj društvenoj mreži i sa njega je poslat prvi tvit ikada.

U 21 sat i 45 minuta po našem vremenu Dorseyev Twitter nalog preuzeli su hakeri i započeli s objavom antisemitističkih, rasističkih i drugih uvredljivih sadržaja, što je potrajalo dvadesetak minuta.

Tada su bezbednosni timovi Twitter-a krenuli u akciju i zaustavili ovaj napad. Tek iza 23 sata potvrđeno je kako je nalog @jack vraćen u prvobitno stanje i da nema naznaka da bi njihova mreža mogla da bude kompromitovana.

Kasnije je odgovornost za napad preuzela hakerska grupa Chuckling Squad, a saznalo se i kako su tvitovali putem usluge Cloudhopper koja se oslanjala na tvitovanje putem SMS-a. Istu je Twitter bio preuzeo 2010. godine i kasnije je ugasio, ali se čini da ju je Dorsey na neki način i dalje koristio. Iz kompanije je potvrđeno kako je hakerski napad izveden putem manipulacije SIM karticama telekoma AT&T, čime su napadači dobili pristup SMS komunikaciji žrtava. Dorsey nije jedina slavna osoba koja je poslednjih dana napadnuta na ovaj način.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 01, 2019 9:55 pm

Smile Google-ovi stručnjaci pronašli veliki bezbednosni propust iOS-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 11

Google-ov tim stručnjaka Project Zero radi na uklanjanju bezbedmosnih pretnji poznatih kao "zero day" propusti, tj. onih koje su primećene da se koriste, a da ih proizvođači ranjivog hardvera ili softvera nisu još svesni. Ovaj bezbednosni tim ranije ove godine otkrio je "u divljini" propust u Apple-ovom mobilnom operactivnogm sistemu iOS, koji je bio aktivan još od verzije 10.0.1 (lansirane u rujnu 2016. godine) pa sve do 7. februara ove godine, kada je potiho zakrpljen u verziji iOS-a 12.1.4.

Zanimljivo, tada je Apple prijavio tek kako su nadogradnjom zakrpili propust u FaceTimeu koji je omogućavao prisluškivanje korisnika, dok ovaj – daleko veći i ozbiljniji – nisu niti spomenuli.

Stručnjaci su otkrili kako je ovaj propust mogao biti iskorišćen u slučajevima kada korisinik putem iPhone-a i preglednika Safari poseti neku od otkrivenih malicioznih web stranica. Tada se događalo da Safari na iPhone nastani zloćudni program koji bi omogućio napadačima prikupljanje velikog broja različitih podataka sa zaraženog uređaja.


Hakeri koji su koristili ovaj vid napada imali su pristup gotovo svemu što se na iPhone-u nalazi – lokaciji, kontaktima, slikama, pa čak i kriptovanim porukama iz aplikacija poput WhatsApp-a i Telegram-a. Da bi stvar bila još gora, malware je imao mogućnost osvežavanja svakih 60 sekundi, pa su napadači mogli gotovo u realnom vremenu nadzirati šta se na ciljanom iPhone-u događa.

Napad ove vrste nije bilo moguće samo tako otkriti na uređaju, ali znak da bi se nešto čudno moglo događati mogao je biti velik skok u potrošnji baterije. Kada bi iPhone bio isključen, svaki trag malwarea bi nestao iz njegove radne memorije, dok u trajnu memoriju nikada nije niti stigao.

Stručnjaci kažu kako je ovaj napad bio široko koriščen kroz razdoblje od 30 meseci protiv više hiljada korisnika nedeljno. Pretpostavlja se kako su na ovaj način prikupljane lozinke, kontakti i drugi zaštićeni podaci, sve dok početkom ove godine Google nije otkrio 14 velikih propusta u iOS-u i o njima 1. februara obavestio Apple. Njima je, pak, trebalo manje od nedelju dana da u javnost puste zakrpljen iOS.

Operativni sistem na telefonu, ponovićemo još jednom, uvek je dobro držati ažuriranim na najnoviju dostupnu verziju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 01, 2019 10:02 pm

Smile Gmail ima novo 'out of office' upozorenje koje će sprečiti slanje neželjene pošte

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 5ea28243d9a0d520377b18e180f71c7c

Nova funkcija, u Google-ovom poslovnom paketu, će pomoći korisnicima tako što će ih upozoravati kada je osoba kojoj šalju e-mail na odmoru ili van kancelarije.

Funkcija je kreirana i za Gmail i za Hangouts Chat, a imaće baner koji se pojavljuje u dnu panela za kreiranje e-maila ili chat prozora koji će pošiljaoca obavestiti da primalac u svom kalendaru ima "out of office" stavku. Baner takođe obaveštava o tome kada će se primalac e-maila/poruke vratiti, što je korisno.

Obaveštenja su trenutno dostupna samo korisnicima G Suite - Google-ove poslovne alatke. Ovo ima smisla, jer će poslovnim korisnicima najviše koristiti jedna ovakva opcija.

Funkcija će postati automatski dostupna u okviru G Suit-a, a korisnicima će stići u narednim nedeljama.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 01, 2019 10:10 pm

Smile Windows 10 će omogućiti reinstalaciju operativnog sistema iz clouda

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 6ac0688fd30d86fa9e1527b42acfdee8

Do danas, reinstaliranje Windowsa je uglavnom značilo korišćenje lokalne kopije, ili nečega što je već uskladišteno na korisnikovom računaru ili eksterne verzije softvera. Uskoro će postojati mogućnost reinstaliranja Windowsa onlajn.

Najnoviji Windows 10 Insider Preview Build u fast ringu uključuje i "download Windows" opciju kada želite da resetujete svoj PC. Poput opcije koju Mac računari imaju već godinama, moguće je korišćenje broadband konekcije za preuzimanje sveže instalacije sa clouda. Nije potrebna particija za bekapovanje ili thumb drive kako bi se obavile ove akcije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 30d81171f59ba1e9ed2a9dcd3d4b8b40

Microsoft ističe da će ovo obrisati postojeće aplikacije koje je korisnik imao, kao i sve podatke ukoliko se izabere opcija "remove everything". Takođe, potrebno je imati na umu da je ovo "pre-release" verzija softvera i najveći broj korisnika će sigurno želeti da sačeka ispoliranu i stabilnu verziju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 4:30 pm

Smile Automatsko pokretanje videa na Google Play Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Nakon nedavne promene u dizajnu Google što se tiče svoje službene Google Play prodavnice aplikacija sprema još jednu promenu.

Prema pisanju stranice XDA Developers, u Google Play Console Help komponenti (Promo Video odeljak) opisana je mogućnost automatske reprodukcije video sadržaja koja stiže na Google Play tokom ovog meseca.

Google Play će tako automatski reprodukovati promo video materijal pojedine aplikacije kako bi korisnici mogli što bolje da upoznaju funkcije pojedinih aplikacija.

Google u takvim promo video materijalima ne želi da vidi reklame za neki spoljni sadržaj nevezan za aplikaciju te od svih developera traži da do 1. studenog uklone i zamene sporan video sadržaj koji sadrži reklame. Nakon tog datuma promo video sadržaj sa reklamama neće se automatski prikazivati, već samo onaj koji promoviše same aplikacije (bez monetizacije).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 4:51 pm

Smile Google Chrome ima veću sigurnosnu manu, korisnicima se preporučuje da instaliraju zakrpu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 53ae0e55ec97a8ebfe7dd787e05a8262

Sigurnosna mana, koja je otkrivena u Google Chrome-u, omogućava napadačima da preuzmu kontrolu nad ranjivim domaćinom. Kompanija Google preporučuje korisnicima da instaliraju zakrpu što je pre moguće.

Bag je otkrio Center for Internet Security, koji ističe da bi vlade i velike organizacije mogle biti glavna meta potencijalnih napada. Ranjivost zahteva od korisnika da poseti maliciozni sajt, nakon čega napadači mogu da pokušaju da pokrenu kod sa krajnjim ciljem kontrole uređaja.

Ističe se da su ovom sigurnosnom manom pogođene sve verzije desktop veb pregledača, a ovo uključuje Google Chrome za Windows, Linux i macOS. Mobilne verzije browsera su sigurne, tako da korisnici na Android i iOS platformama nisu ugroženi.

Sve verzije Chrome-a pre 76.0.3809.132 su podložne riziku, a zakrpa je već dostupna (https://chromereleases.googleblog.com/2019/08/stable-channel-update-for-desktop_26.html) i Google preporučuje njeno instaliranje što je pre moguće. Za sada nema informacija o tome da li je sigurnosna ranjivost već bila eksploatisana od strane neke hakerske grupe.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 4:54 pm

Smile Facebook testira uklanjanje brojača lajkova u svojoj Android aplikaciji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Eceaba04ea52d73af7699fbf8e2d1366

Ranije ove godine Instagram je započeo eksperiment sa skrivanjem lajkova za objave, gde pratioci osobe nisu mogli da vide broj koji pokazuje koliko je puta na određenu objavu kliknuto dugme "like". Firma je ovaj test dodatno proširila i na oglašivače, a sada kompanija Facebook počine sa sličnim testovima na svojoj glavnoj aplikaciji.

Prototip Facebook Android aplikacije testira odbacivanje like/reaction brojača za sve, sem za onoga ko je objavio sadržaj. To znači da će korisnici moći da vide samo imena ljudi koji su ostavili reakciju na određenu objavu. S druge strane, komentari će i dalje imati brojač za reakcije.

Testiranje funkcije služi u borbi protiv lažnih profila i neorganskih reakcija na sadržaj, a biće i deo napora poboljšanja kvaliteta života. Studije sugerišu da uključivanje u društvene mreže i popularnost mogu biti povezani sa mentalnom dobrobiti. Nedostatak broja lakova/reakcija bi trebalo da poboljša iskreno angažovanje i zainteresovanost za objavama i sadržajem.

Ostaje da se vidi kako će Facebook upravljati ovom promenom kada i ako bude bila dostupna široj publici, kao i kako će na nju reagovati poslovanja i brendovi.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 5:06 pm

Smile Poslednje Windows 10 ažuriranje ugrožava rad računara

Vest da neko Windows 10 ažuriranje utiče na rad računara više nije ništa novo, te se niko nije iznenadio kada je 31. avgusta objavljeno da postoje određeni problemi sa Windows 10 Build-om 18362.329, koji je stigao sa KB4512941 kumulativnim ažuriranjem, te izazivao određene probleme sa CPU-ovima pogođenih računara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows10

Ažuriranje KB4512941 objavljeno je 30. avgusta, te je trebalo da reši probleme koji su u vezi sa Remote Desktop, Windows Sandbox i drugim Windows 10 aspektima. Umesto toga se, samo dan nakon objavljivanja novog update-a, veliki broj korisnika požalio na preveliku CPU opterećenost, a, kako je kasnije utvrđeno, zbog problema sa Cortana-om. Naime SearchUI.exe proces ovog virtuelnog asistenta bio je odgovoran za trošenje 30-40% CPU kapaciteta, te 150-200MB memorije, a od trenutka kada su korisnici preuzeli novo KB4512941 ažuriranje.

Iako nije do kraja jasno zašto je došlo do problema sa Cortana-om, činjenica je da su Windows insajderi problem prijavili Microsoft-u pre nego što je problematično ažuriranje objavljeno, ali se na to nije obratila pažnja. Problemi poput ovog postali su uobičajeni kada su Windows 10 kumulativna ažuriranja u pitanju, te su se komplikacije javljale i u aprilu, te u maju i avgustu, što znači da je svako ovogodišnje ažuriranje dovelo do komplikacija koje su bitno uticale na korisničko iskustvo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Windows10-2

Kada je poslednji problem sa Cortana-om u pitanju Windows Latest je objavio da su ga neki korisnici rešili tako što su obrisali registry key, ali je sve više onih koji predlažu da se KB4512941 ažuriranje jednostavno deinstalira dok Microsoft ne reši problem.

Izvor: Tom’s Hardware
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 5:10 pm

Smile Telegram nije odustao od svoje kriptovalute „Gram“

Dok se Facebook kriptovaluta Libra suočava sa izazovima zakonodavaca, druga društvena platforma se priprema za pokretanje sopstvene digitalne valute. Prema izveštaju New York Times-a, Telegram ima za cilj da lansira sopstvenu kovanicu, Gram, u naredna dva meseca.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Aplikacija-za-dopisivanje-telegram-dobit-ce-vlastitu-kriptovalutu_bIesYu

Reč je o valuti za koju se već neko vreme govori da će raditi sa decentralizovanom strukturom sličnom Bitcoin-u. Kovanice će se očigledno čuvati u Gram digitalnom novčaniku, koji Telegram planira da ponudi svojim 200 miliona globalnih korisnika.

Međutim, kriptovaluta je u velikoj meri stvorena od kruga ulaganja u kompaniju u iznosu od 1,7 milijardi dolara iz 2018. godine. U pravnim dokumentima koje je video Times, Telegram je obećao investitorima da će isporučiti Gram do 31. oktobra ili vratiti njihov novac, tako da je kompanija pod pritiskom krajnjeg roka.

Sama priroda Telegrama će dodati sloj složenosti takođe. Platforma omogućava korisnicima da šalju enkriptovane poruke između telefona, zbog čega je postala omraženija kod nekih vlada. Kompanija je uvek poslovala sa nivoom ne transparentnosti, a s obzirom na planove da operiše sa Gramom poput Bitcoina – što bi moglo da olakša izbegavanje propisa – verovatno će se naći pod prilično intenzivnim nadzorom ako ne završi u skladu sa obećanim rokom za pokretanje.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 5:15 pm

Smile Stiglo nekoliko korisnih opcija za Google Maps

Google je u poslednjih nekoliko nedelja objavio nekoliko novih korisnih funkcija za Google Maps, uključujući i podršku za AR navigaciju o kojoj smo već pisali, te druge funkcije za bolje snalaženje u prostoru.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Maps

Kada je proširena stvarnost u pitanju korisnici preko kamere mogu da vide navigaciju u realnom vremenu, te da, kada telefon usmere u određenom pravcu i unesu željenu lokaciju, na ekranu vide strelice koje im pokazuju kuda bi trebalo da se kreću. Opciji mogu da pristupe Android telefoni sa ARCore podrškom, te iPhone uređaji koji imaju ARKit, i tako dobiju mogućnost da u proširenoj realnosti dobijaju uputstva o kretanju. Kompanija planira da i ubuduće nastavi sa novim funkcijama, te u tom kontekstu na pametne telefone stižu opcije koje su do sada bile dostupne samo na desktop računarima. Jedna od njih je i Street View, koja korisnicima omogućava da vizualizuju predele u koje putuju prvi put. Prelaženje sa Street View na regularnu mapu je prilično brzo, što ne mobilnim uređajima ranije nije bilo moguće. Istina je da postoji odvojena Street View aplikacija, ali je svakako zgodnije da se sve funkcije nalaze u okviru jedne aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Maps2

Street View opcija je trenutno dostupna samo za Android, a očekuje se da stigne i do iPhone uređaja, te do korisnika donese desktop iskustvo koje omogućava detaljnije istraživanje prostora za koji je korisnik zainteresovan.

Izvor: BGR
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 5:21 pm

Smile  Google bi od utorka mogao početi sa isporukom Androida 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Bf2e1a94b78a45c08a5c1e7687cc87dc

Google je prošle nedelje zvanično najavio Android 10, zajedno sa trejdmarkom i ažuriranim izgledom softvera. Međutim, kompanija tada nije objavila kada će tačno Android 10 početi da stiže na uređaje, već je samo istakla da će se to desiti uskoro.

Sada je kanadski povajder Rogers slučajno objavio mogući datum početka isporuke najnovije verzije Androida. Prema navodima sa OS Upgrade Schedule stranice, svi Pixel uređaji dobijaju ažuriranje od 3. septembra. Ove informacije su u međuvremenu uklonjene i sada stranica pokazuje samo sigurnosna ažuriranja i Android Pie apdejte za različite telefone.

S druge strane, pomenuti vremenski okvir je upravo onakav kakav se očekuje. Prošle godine, Android Pie je objavljen krajem avgusta, a Google uobičajeno ne voli da objavljuje datume sve dok se sa isporukom softvera ne počne.

Pixel uređaji će dobiti Android 10 od prvog dana, nakon čega stiže na telefone iz Android Beta Programa, a potom na različite druge uređaje.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 03, 2019 5:28 pm

Smile YouTube menja način prikazivanja broja pratilaca u septembru

U pokušaju da otkloni pritisak sa kreatora, YouTube menja način na koji prikazuje koliko pratilaca ima nalog. Tokom septembra na platformi će početi da se pojavljuju skraćeni brojevi javnih pretplatnika. Na primer, ako autor ima 1.234.567 pretplatnika, gledaoci će videti da se to računa kao 1,23M. YouTube je promenu najavio u maju, ali objavio je više detalja ove nedelje. Kao što možete da pretpostavite, korisnici nisu zadovoljni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Youtube

Kada je promena prvi put najavljena, YouTube je rekao da se nada da će broj pretplatnika biti dosledan na svim desktop računarima i mobilnim aplikacijama. „Pored stvaranja veće doslednosti, ovo se odnosi na zabrinutosti zbog stresa kreatora, posebno oko praćenja broja javnih pretplatnika u stvarnom vremenu“, napisao je YouTube u novom postu. „Nadamo se da će ovo pomoći svim stvaraocima da se usredsrede na njihov sadržaj i da osećaju manji pritisak u vezi sa brojevima.“

TeamYouTube
@TeamYouTube
Abbreviated public subscriber counts are gradually rolling out starting next week.

We heard a lot of feedback from the community following our announcement in May – we’ve updated our original post with more info here → https://yt.be/help/LF4J

7:19 PM - Aug 29, 2019


U aprilu je Instagram testirao sličnu funkciju koja je od posmatrača sakrila broj lajkova, ali iz YouTube-a ističu da će kreatori i dalje moći da vide koliko pratilaca imaju u YouTube Studio i na YouTube Analytics. Dakle, ako su opsednuti novim pratiocima, to neće pomoći. Kao što Android Police ističe, takođe bi biti fan moglo da postane manje lično, jer se broj pretplatnika neće promeniti kada se prijavite.

Social Blade
@SocialBlade
YouTube announced they are going live with abbreviated subscriber counts in September. While we're not happy they're going this route we'll be adapting the site to support this change to keep providing you data. https://twitter.com/TeamYouTube/status/1167124733785231364 …

TeamYouTube

@TeamYouTube
Abbreviated public subscriber counts are gradually rolling out starting next week.

We heard a lot of feedback from the community following our announcement in May – we’ve updated our original post with more info here → https://yt.be/help/LF4J

7:46 PM - Aug 29, 2019


Samo će nalozi sa više od 1.000 pratilaca imati prikazan skraćen broj. Međutim promena se odnosi i na YouTube Data API Service koji koriste platforme poput Social Blade, koja beleži broj pratilaca na YouTube-u, Twitch-u, Instagram-u i Twitter-u. Kompanija se juče izjasnila protiv ove promene. U svom ažuriranom postu YouTube je napisao: „Iako znamo da se neće svi složiti sa ovim ažuriranjem, nadamo se da je to pozitivan korak za zajednicu, kako za one koji gledaju tako i za one koji stvaraju sadržaj“.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 05, 2019 7:25 pm

Smile Službeno predstavljen Android 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Google je službeno lansirao konačnu verziju Android-a 10. Za razliku od prethodnih generacija, Android 10 nema slatki dodatak u imenu, već nosi samo brojčanu oznaku. Skladno tome, iz vrta u Google-ovom sedištu nedavno su nestale i sve statue koje su predstavljale pojedinu verziju.

Kao što se moglo videti u developer i beta verzijama, Android 10 donosi tamnu temu na nivou operativnog sistema, što znači da proizvođači više neće morati dodatno raditi na ovom delu interfejsa. Tu su i najnovije geste, dakle još jednom prerađene, jer Google, eto, pod svaku cenu želi da i ostali proizvođači prihvate njegovu viziju upravljanja interfejsom.

Android 10 bi trebao da olakša deljenje linkova i sadržaja, dok bi novi Focus Mode trebao da olakša "utišavanje" jednih aplikacija dok nešto konkretno (i korisno) radite sa drugima.

Tu je i podrška za preklopne uređaje kao što su Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X čije konačne verzije još uvek nisu stigle na police prodavnica, ali prema poslednjim najavama, to bi se trebalo dogoditi do kraja ovog meseca.

Google je u novi Android ugradio i nova podešavanja privatnosti i bezbednosti, koje će se najviše očitovati u novom pristupu dozvolama za korišćenje lokacije, što će ovog puta biti teže ignorisati.

Nove mogućnosti prikazane na I/O eventu, kao npr. Live Caption, tj. konvertiranje govora u titlove u stvarnom vremenu proradiće kroz koji mesec, čak i na Pixel-ima, koji kao i uvek prvi dobijaju novu verziju Android-a.

Dodajmo da je za Pixel-e Android 10 već dostupan, a postoje nagađanja da bi i neki drugi proizvođači u startu mogli predstaviti nadogradnje za svoje uređaje, danas ili narednih dana.

U nastavku pogledajte promo video, a tu je i potpuno nova web stranica sa svim detaljima.
https://www.android.com/android-10/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 08, 2019 3:50 pm

Smile Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 749087034546f4bc683d4a54f213fd78

Sigurnosni istraživači Avasta su otkrili ozbiljne sigurnosne ranjivosti u oko 600.000 dečijih trackera, koji se prodaju na Amazonu i drugim onlajn radnjama. Uređaji otkrivaju podatke koji se šalju u cloud, a ovo uključuje i GPS koordinate dece u realnom vremenu.

Ukupno 29 modela trackera, kreiranih od strane kineskog proizvođača Shenzhen i365 Tech i prodavanih preko različitih brendova, su pokazali znake pomenute ranjivosti. Avast Threat Labs je prvo analizirao T8 Mini dečiji tracker, a otkriveno je da se prateća aplikacija preuzima sa nesigurnog sajta, čime se otkrivaju informacije o korisniku. Dodatni sigurnosni propusti uključuju informacije o nalogu korisnika, dok greške u dizajnu trackera mogu da omoguće da uljezi lažiraju korisnikovu lokaciju ili pristupe mikrofonu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Avast2

Iz kompanije Avast poručuju korisnicima da se prebace na alternativne proizvode brendova koji su pouzdaniji i koji imaju ugrađenu sigurnost u svojim proizvodima. Pored toga, preporučuje se promena podrazumevanih admin lozinki u nešto kompleksnije.

Za dublju analizu sigurnosnih propusta, pronađenih u T8 Mini GPS trackeru, možete pročitati "Avast Decoded threat intelligence" blog objavu.

Izvor: Avast
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 08, 2019 3:54 pm

Smile Mozilla pretraživač još bolje štiti privatnost korisnika

Mozilla pretraživač još od oktobra 2018. blokira softvere za praćenje ponašanja korisnika, te je u junu 2019. opcija postala i zvanična, ali je tek 3. septembra ušla među podrazumevane funkcije, te se primenjuje kod svih korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Mozilla

To znači da Mozilla drugim kompanijama više ne dozvoljava da prate ponašanje korisnika, te da tako stečene informacije prodaju oglašivačima. Sa Firefox verzijom 69 Mozilla je opciju podesila tako da je Enhanced Tracking Protection funkcija automatski uključena za sve korisnike, a ne samo za one koji tek preuzmu novu verziju pretraživača, što je značajno unapređenje, budući da su u oktobru 2018. korisnici mogli da isprobaju opciju ako je sami uključe, dok je u junu 2019. opcija bila uključena samo kod novih korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Firefox-1

Iz kompanije su objasnili da je u trenutku objavljivanja preko 20% Firefox korisnika imalo uključen Enhanced Tracking Protection, te da se očekuje da se procenat uskoro popne na 100%. Eksperti ističu da Mozilla zaštita ipak nije temeljna, te da blokira samo one kompanije koje se nalaze na listi ozloglašenih, što znači da ne utiče na rad softvera za praćenje koje dolaze od onih kompanija koje još uvek nisu na listi.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 08, 2019 3:57 pm

Smile IFA 2019: Samsung proslavio 50. rođendan na IFA sajmu

https://pcpress.rs/ifa-2019-samsung-proslavio-50-rodendan-na-ifa-sajmu/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 08, 2019 4:01 pm

Smile Najnovije Telegram ažuriranje omogućava programiranje poruka

Kada su u pitanju aplikacije za razmenjivanje poruka procenjuje se da je WhatsApp trenutno najveća, što ne znači da ima i sve najbolje opcije, pa se već dešavalo da druge platforme lansiraju opcije koje je WhatsApp usvajao tek kasnije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Telegram

Tako i Telegram ima novu opciju, a koja je namenjena onima koji veruju da je programiranje poruka neophodno, a kako bi do onih kojima se šalju stigle u zakazano vreme. Opcija je korisna za one koji uglavnom komuniciraju preko aplikacije, te su skloni da zaborave da važne poruke pošalju na vreme. Nova opcija im omogućava da poruku sastave kada je se sete, i da je zakažu tako da do primaoca stigne na vreme – ni sekund ranije, ni sekund kasnije. Opcija može da funkcioniše i u okviru Saved Messages, i da tako postane neka vrsta podsetnika na važne događaje i sastanke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Telegram2

Programirane poruke u vrhu imaju ikonicu u obliku kalendara, što jasno ukazuje da je poruka već predviđena za slanje, a pored ove opcije stižu i druga ažuriranja, poput onog koje omogućava promenu Telegram tema u cloud-u, a tako da se primenjuju na sve uređaje na kojima korisnik pokreće aplikaciju.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 08, 2019 4:05 pm

Smile IFA 2019: Sajam u slikama

https://pcpress.rs/ifa-2019-sajam-u-slikama/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 08, 2019 4:08 pm

Smile Facebook ulaže 10 miliona dolara u Deepfake detektor

Interesovanje za „deepfake“ fenomen opalo je u poslednjih nekoliko meseci, najverovatnije zbog toga što se javnost pomirila sa tim da će AI i u budućnost da se koristi za kreiranje super-realističnih, ali ipak lažnih video sadržaja, te fotografija. Ipak, neki u kontroverznoj tehnologiji i dalje vide opasnost, pa je Facebook upravo zbog toga odlučio da pogura eksperte u smeru kreiranja deepfake detektora.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Deepfake

Iako su pornografski sadržaji skrenuli pažnju mejnstrim javnosti, stručnjaci proučavaju i druge segmente u okviru kojih bi deepfake u budućnosti mogao da ostavi ozbiljne posledice. Ipak, definicija toga šta je deepfake neće biti korisna u slučaju sprečavanja neželjenih scenarija, pa se polako približavamo svetu u kojem nećemo moći da budemo sigurni u verodostojnost bilo kojeg audio-vizuelnog sadržaja, što će uticati na još veće nepoverenje u medije, sudove, te javne institucije, a ponajviše u online sferu života i poslovanja. Upravo se zbog toga Facebook udružuje sa timom stručnjaka iz Microsoft-a, a kako bi udruženim snagama kreirali nešto što zovu “Deepfake Detection Challenge.” Ideja je da se kreira paket podataka koji bi neuralnim mrežama pomagali u procenjivanju koji je sadržaj deepfake, a koji ne, te bi krajnji rezultat trebalo da bude sistem koji bi stao na put lažnim video sadržajima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Deepfake2

Slični paketi podataka postoje za sisteme poput onih za prepoznavanje glasa, pa je došao red i na deepfake detekciju, a uz pomoć kompanije Facebook koja u projekat ulaže 10 miliona dolara.

Izvor: Futurism
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 10, 2019 6:12 pm

Smile Lista Huawei i Honor uređaja za koje je potvrđen EMUI 10 (ažurirano)

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Cf05333a5fa3956b602a0245c3bcd8d8

Tokom IFA 2019 sajma, Huawei je objavio detaljan roadmap za EMUI 10/Android 10 ažuriranje. Mate 30 serija, koja će biti objavljena 19. septembra stiže sa EMUI 10 podrškom od samog starta. P30 i P30 Pro ažuriranje dobijaju u novembru, dok Mate 30 serija, Honor 20 serija i Honor View 20 nadogradnju dobijaju u decembru. Nakon toga, Huawei P30 Lite, P20 Series i Mate 10 Series ažuriranje dobijaju u martu, dok na starije modele stiže tokom drugog tromesečja 2020.

EMUI 10 predstavlja najnoviju verziju Huaweijevog korisničkog interfejsa za Huawei i Honor uređaje. Softver stiže sa poboljšanjima od preko 60% za GPU Turbo, poboljšanjima od preko 70 procenata za Turbo Link i preko 20 odsto za EROFS ROM. Tu su i novi korisnički interfejs i Dark Mode.

Lista Huawei uređaja za koje je potvrđeno Android 10 ažuriranje

Huawei P30 Pro
Huawei P30
Huawei Mate 20
Huawei Mate 20 Pro
PORSCHE DESIGN Huawei Mate 20 RS
Huawei Mate 10
Huawei Mate 20 Lite
Huawei P30 lite
Huawei P smart 2019
Huawei P smart+ 2019
Huawei P smart Z
Huawei Mate 20 X
Huawei Mate 20 X (5G)
Huawei P20 Pro
Huawei P20
Huawei Mate 10 Pro
PORSCHE DESIGN Huawei Mate 10
Huawei P30 Pro EMUI 10 javna beta je dostupna od 8. septembra

Lista Huawei telefona koji su dobili Android Pie (EMUI 9.0) ažuriranje

Huawei P20
Huawei P20 Pro
Huawei Mate 10
Huawei Mate 10 Pro
Huawei Nova 2i
Huawei P10

Lista Honor uređaja za koje je potvrđeno Android 10 (EMUI 10 / Magic UI 3.0) ažuriranje

Honor 20 PRO
Honor 20
Honor 20i/20 Lite
Honor View20 / V20
Honor View 10/Honor V10
Honor Play
Honor 10
Honor 10 Lite
Honor 8X

Lista Honor telefona koji su dobili Android Pie (EMUI 9.0) ažuriranje

Honor Play
Honor 8X
Honor 9
Honor 9i
Honor 10
Honor View 10
Honor 8 Pro
Honor 7X

Izvor: Fonearena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 10, 2019 6:27 pm

Smile Bezbedniji internet: Mozilla najavila velike promene za Firefox

Mozilla je bez mnogo pompe pripremila neke velike promene kada je Firefox u pitanju, pa je u tom kontekstu 6. septembra najavljeno da će DoH [DNS over HTTPS] postati podrazumevana opcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Firefox

Iz kompanije je stiglo saopštenje u kojem stoji da će većina korisnika osetiti prednosti enkriptovanog DNS saobraćaja, ali ga eksperti ipak opisuju kao jednu od najvećih prednosti, ali i najvećih slabosti interneta, a zbog toga što omogućava lakše praćenje i profilisanje IP adresa i korisničkih aktivnosti tokom pretraživanja. Budući da je na internetu sve više stvari enkriptovano, uskoro bi to mogao da postane i sam pristup web-sajtovima, te tu na scenu stupa DoH, koji zaobilazi lokalni DNS server, te enkriptovani saobraćaj šalje na centralni server.

Naime, DoH enkriptuje adrese web-sajtova, zaobilazi lokalne internet provajdere, te informacije šalje na centralne servere za koje se pretpostavlja da su u vlasništvu kompanija koje stoje iza internet pretraživača. Istina je da to znači da je internet saobraćaj sigurniji, ali takođe znači i da većina alata koji se danas koriste za zaštitu neće biti u funkciji, što novi potez i čini kontroverznim, budući da postoji bojazan da će na ovaj način nestati veliki sigurnosni regulatori koji imaju liste opasnih i zabranjenih web-sajtova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Firefox2

Mozilla tvrdi da je krajnji cilj sigurniji internet, a DoH prvo stiže do korisnika u Sjedinjenim Američkim Državama, da bi, ako sve bude proteklo po planu, stigao i do ostalih delova sveta.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 19 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu