Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 30 od 40 Prethodni  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 17, 2019 3:48 pm

Smile Facebook sprema Instagram doživljaj i za svoje korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 6abc68dabd4c5260174dfe8dc4b28a58

Kada gledate video zapis na Facebook aplikaciji u režimu preko celog ekrana i pomerate se prema dole, vidite video zapise koje je preporučio Facebook. Pa, prema nedavnom izveštaju, uskoro biste mogli da dobijete slično iskustvo i sa fotografijama, pošto je društvena mreža spremila i funkciju za slike nazvane „Popular Photos“.

U sadašnjem podešavanju, kada dodirnete fotografiju, ulazite u režim preko celog ekrana sa crnom pozadinom. A kada se krećete prema dole ili prelazite prstom po njemu, vraćate se nazad.

Ali uz funkciju Popular Photos, sada ćete videti više slika svojih prijatelja i drugih javnih postova krećući se na dole, koje će za vas odabrati Facebook algoritam, čime ćete dobiti Instagram iskustvo sličnom Insta feed-u.

Facebook se takođe pobrinuo da slike budu u centru pažnje i ne dozvoli previše teksta preko njih. Zato je ograničio pisanje na 65 karaktera.

Društvena mreža je potvrdila za TechCrunch da je testiranje Popular Photos završeno, ali nije otkrila više detalja, niti podelila informaciju kada će tačno ova funkcija biti zvanično puštena u rad.

Izvor: GSMArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 17, 2019 3:52 pm

Smile Google Assistant Ambient mod stigao na još telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 F5ce82ea4028871defab758341e81f90

Kada je Google prvi put predstavio Google Assistant Ambient Mode, on je bio namenjen samo pametnim displejima. Zatim je na IFA 2019 Google predstavio i verziju namenjenu mobilnim uređajima poput telefona i tableta, pretvarajući ih tako u nešto poput Google Nest Hub-a u trenucima kada su postavljeni na dok ili punjač. Iako je u početku bio dostupan na svega nekoliko modela tableta i telefona, Assistant ambient mode sada dolazi na više uređaja.

Za razliku od Always-on Display moda koji smo viđali na mnogim telefonima, Assistant ambient mod za telefone nudi brojne dodatne mogućnosti poput pokretanja plejliste, prikazivanja vaših Google Photos, kontrole Smarthome uređaja bez otključavanja telefona, kao i jasniji prikaz vašeg kalendara, obaveza, podsetnika i notifikacija.

U septembru su ovu funkciju podržavala svega dva Lenovo tableta, kao i par Nokia telefona, a od juče su počeli pristizati izveštaji o gomili novih podržanih Android 9 i Android 10 modela sa devices. Za sada su među potvrđenim Nokia 6.1, Nokia 6.1 Plus, Xiaomi Redmi K20 Pro i POCOPhone F1. Nokie pokreće Android 9, dok su Xiaomi i Pocophone modeli na Android 10. Zavisno od verzije androida, proces aktivacije ove opcije može biti drugačiji.

Za uređaje sa Android Pie, Assistant ambient mode se aktivira iz Settings menija putem opcije Settings > Display > Advanced > Ambient display > Always on while charging to turn it on. Treba napomenuti da je verzija ove Google aplikacije bila označena kao Beta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Gassamb1

Android 10 uređaji opciju aktiviraju na drugačiji način. Npr. POCOPhone F1 može izbaciti notifikaciju koja će vas provesti kroz aktivaciju, a moguće je pristupiti joj i kroz Settings > Assistant > Say "Hey Google".

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Gassamb2

Sudeći po slikama Assistant ambient mode u trenutnom obliku ne izgleda baš kao ono što je Google prikazao u septembru, iako je moguće da je u pitanju samo razlika između vertikalnog i horizontalnog moda.

Izvor: Android Police
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 17, 2019 3:59 pm

Smile Opera će vam prikazati ko vas i koliko prati

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Često neopravdano podcenjivan, internet browser Opera je po mišljenjima mnogih najbolji koji postoji. U svojoj najnovijoj nadogradnje Opera dolazi s "tracker blockerom" koji će blokirati praćenje od strane raznih alata na sajtovima sa 20% boljim učinkom nego do sada, a ono što je posebno zanimljivo je mogućnost da vam prikaže listu tih blokiranih trackera kako biste saznali koje stranice izbegavati, ili da biste otkrili koliko se sistemi praćenja danas koriste od strane raznih servisa i marketinških agencija.

"Jednom kad ga uključite, dobićete ikonu štita u adress baru gde ćete moći videti broj i popis trackera", piše Opera u svojem saopštenju.

Ideja je da korisnici postanu svesni ko sve pokušava da ih pratiti i uhoditi dok bezbrižno surfuju internetom, kako bi naučili da takve sajtove izbjegavaju ukoliko im je stalo do sopstvene privatnosti.

Najnoviju verziju Opere (v.65) možete pronaći na Operinoj web stranici ovde.
https://blogs.opera.com/desktop/2019/11/opera-65-comes-with-an-improved-tracker-blocker-and-redesigned-address-bar/

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 18, 2019 3:39 pm

Smile Kod 29 proizvođača Androida pronađeno 149 predinstaliranih aplikacija sa sigurnosnim propustima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Evil_android

Prema istraživanju koje je izradio Kryptowire, čak 149 predinstaliranih aplikacija na Android uređajima dolazi s nekim od sigurnosnih propusta, a na popisu se našlo 29 proizvođača među kojima su i zvučnija imena, poput Samsunga, Xiaomija, Sonyja i Asusa.

Samsung je u izjavi za Wired osporio ovu tvrdnju, navodeći da su navodni propusti već istraženi te da je utvrđeno kako su odgovarajući sigurnosni faktori već na svom mjestu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Android-oem-flaws

U istraživanju inače se navodi da je najveći problem u tome što se radi o predinstaliranim aplikacijama, dakle onim koje proizvođači isporučuju s uređajem prilikom puštanja u prodaju. Neke od njih, navodi Kryptowire, u stanju su neovlašteno mijenjati postavke uređaja, bežičnih mreža i snimati glas.

Google je prošle godine pokrenuo BTS (Build Test Suite), sustav koji namijenjen prepoznavanju upravo ovakvih aplikacija, no čini se da i pored njega dosta ovakvih nepodopština prođe neopaženo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Chart-6-1024x633
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 18, 2019 3:43 pm

Smile Files aplikacija dobila podršku za Chromecast

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Google-ova aplikacija za upravljanje datotekama Files dobila je nadogradnju koja konačno dodaje podršku za Chromecast.

Od stabilne beta verzije Files aplikacije 1.0.278928638 korisnici imaju mogućnost cast opcije prema Chromecast-u datoteka skladištenih na pametnom telefonu korisnika.

U polju za pretraživanje datoteka moguće je izabrati bilo koju kategoriju datoteka, spojiti se na istu Wi-Fi mrežu na kojoj je Chromecast.

Bit će vidljiva klasična Cast ikona u gornjem uglu aplikacije. Nakon spajanja pojaviće se poruka sa uputama za prenos datoteka. Sama opcija radi na lokalnoj bazi što znači da se ne troši Wi-Fi ni data saobraćaj.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 18, 2019 3:46 pm

Smile Nova Spotify funkcija – tekst pesme tokom izvođenja

Više od dve godine, Spotify je nudio svoju funkciju “Behind the lyrics” koja vam daje mogućnost da vidite delove teksta u pesmama zajedno sa komentarima drugih korisnika, a ponekad i dodatne informacije samih umetnika čije su pesme. Sada, kompanija je konačno predstavila korisnicima ono što su želeli da vide – čist tekst pesme koji ide kako pesma teče.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Generic-Spotify-Hero

Spotify je to potvrdio da tu funkciju mogu da vide u Kanadi, Indoneziji i Meksiku. Na ovim tržištima, tekst pesme je moguće videti odmah ispod kontrola za puštanje i zaustavljanje pesme, baš gde je i opcija “Behind the Lyrics” za mnoge korisnike. Takođe, moguće je proširiti ovaj meni na ceo ekran. Kako se pesma kreće, tako se i reči prilagođavaju ritmu muzike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Tw-spotify-lyrics-sync

Takođe postoji opcija da se ova mogućnost donese i na njihovu desktop aplikaciju, nešto što korisnici Spotify-ja žele i oko čega se žale već tri godine.

Izvor: Androidpolice
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 18, 2019 3:52 pm

Smile  Koliko zarađuju influenseri na društvenim mrežama?

Novac koji su zaradili influenseri na društvenim mrežama porastao je meteorski u poslednjih nekoliko godina, navodi se u novom izveštaju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Social-Media-1-1

Marketinška kompanija, Izea, otkrila je da je prosečna cena sponzorisane fotografije na Instagramu skočila sa 134 dolara u 2014. godini, na 1.642 dolara u 2019. godini. Čini se da su brendovi spremni da lepo plaćaju sponzorisane postove, video snimke, storije i blogove, piše Business Insider. Međutim, jedan ekspert tvrdi da to neće predstavljati kraj tradicionalnom oglašavanju.

„Digitalni marketing je ekvivalent usmenom to jest reklamiranju „od usta do usta“, ali uvek će postojati kombinacija između tog i tradicionalnog oglašavanja,“ rekao je Yuval Ben-Itzhak, izvršni direktor platforme Socialbakers koja se bavi marketingom na društvenim mrežama.

Izveštaj je obuhvatio sponzorisane sadržaje na Facebook-u, YouTube-u, Instagram-u i blogovima, ispitujući ugovorene cene od 2014. do 2019. godine. Od mikro influensera (ljudi sa manje od 100.000 pratilaca) do slavnih, ustanovilo se da se u ovom sektoru zarađuje dobar novac.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Instagram-influenseri-prose%C4%8Dna-cena-posata
Instagram influenseri, prosečna cena objave

Istraživanje je otkrilo da:

Prosečna cena za sponzorisane Instagram fotografije porasla je 44% samo od 2018. do 2019. godine

Cena sponzorisanog posta na blogu porasla je sa 7,39 dolara u 2006. godini na 1,442 dolara u 2019. godini

YouTube video zapisi su najskuplji, i beleže rast sa 420 dolara u 2014. na 6.700 u 2019. godini

Cena Facebook statusa porasla je sa osam dolara u 2014. na 395 dolara u 2019. godini

Cena Twitter posta porasla je sa 29 dolara u 2014. na 422 dolara u 2019. godini

Dok su postovi na blogu porasli sa 407 na 1,442 dolara

Kako sve više ljudi želi da postanu influenseri na društvenim mrežama, industrija je dobila veću kontrolu objava od regulatornih organa. Prošlog meseca su tri influensera objavila na Instagramu sadržaj vezan za proizvode za mršavljenje koji je nakon toga zabranjen od strane regulatornih organa. Navedeno je da su „neodgovorni“.

Brendovi će i dalje trošiti novac na oglašavanje na društvenim mrežama, pokazuju podaci Socialbakers-a. Istraživanje sugeriše da su sponzorisani influenser postovi u prošloj godini porasli za 150%, a da se upotreba haštega #ad više nego udvostručila. Predviđa se da će brendovi povećati potrošnju na influenser marketing u 2020. godini, što će ga učiniti industrijom vrednom 10 milijardi dolara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Influenser-%C4%8Dlanak-prose%C4%8Dna-cena-po-objavlejnom-%C4%8Dlanku
Članci influensera, prosečna cena blog posta

Instagram trenutno eksperimentiše sa skrivanjem „lajkova“ na postovima, ali Ben-Itzhak ne misli da će to imati uticaja na influenser industriju. „Influenseri će i dalje moći da vide kakav engagement imaju i uobičajena je praksa da daju dozvolu brendovima kako bi i oni to videli“, rekao je. „Veće pitanje biće da li će potrošači nastaviti da reaguju kada ne vide lajkove.“

Izvor: BBC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 18, 2019 3:59 pm

Smile Nova WhatsApp pretnja: Maliciozni video fajlovi

Integritet enkriptovanih poruka se već neko vreme dovodi u pitanje, a najviše kritika je usmereno ka WhatsApp platformi, koja je već zakrpila nekoliko ranjivosti, ali se i dalje hvata u koštac sa sigurnosnim problemima. Najozbiljniji bezbednosni propust već je doveden u vezu sa izraelskom spyware kompanijom NSO, a Facebook, u čijem je vlasništvu platforma, je preduzeo i pravne mere protiv napadača.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Whatsapp-4

Nakon starih napada usledili su i novi, pa se 14. novembra pojavilo još jedno upozorenje koje je u vezi sa specijalno kreiranim MP4 fajlovima. O prirodi napada nema mnogo informacija, ali upozorenje ukazuje na ozbiljnost novih malicioznih fajlova koji na pogođene uređaje implementiraju malver, što omogućava preuzimanje kontrole nad sistemima, te prisluškivanje žrtava.

Prema saopštenju kompanije Facebook, novi malver pogađa sledeće WhatsApp verzije: Android verzije pre 2.19.274, iOS verzije pre 2.19.100, Enterprise Client verzije pre 2.25.3, Windows Phone verzije pre i uključujući 2.18.368, Business for Android verzije pre 2.19.104 i Business for iOS verzije pre 2.19.100.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Whatsapp-2

Kao i u slučaju ranijih napada korisnici bi trebalo da provere da li su preuzeli najnovija ažuriranja za WhatsApp, ta da ako nisu to što pre učine.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 19, 2019 3:50 pm

Smile Novi Foto modovi u pripremi za buduće Samsung telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 53b6017746eceb6ce6394d79b60a90a0

Kod koji je otkriven u poslednjoj verziji Samsung kamera aplikacije ukazuje na to da korejski gigant radi na novim modovima snimanja za svoje telefone.

Jedan od njih je Director’s View, mod koji daje mini pregled sa svih kamera senzora, kako bi omogućio korisnicima da brzo izaberu pravi kadar. Pored njega, tu su i Night Hyperlapse, Vertical Panorama, “Single Take Photo,” i Custom Filter opcije.

Director’s View mod zvuči pogotovo zanimljivo, a XDA-Developers koji su i otkrili ove modove smatraju da bi on čak mogao snimati i video sa više kamera istovremeno, dozvoljavajući vam da pritiskom na sličicu prebacujete između različitih senzora.

Opcija nazvana “Single Take Photo” deluje kao automatizovani mod za video i fotografije. Pomeranjem telefona kao pri snimanju panorame tokom 15 sekundi, aplikacija bi trebala snimati seriju videa i fotografija. Tu je i Vertical Panorama mod koji bi umesto tradicionalnog horizontalnog pomeranja podržavao vertikalno, za snimanje jako visokih objekata. Night Hyperlapse će najverovatnije kombinovati Samsungove postojeće noćne i hyperlapse modove u jedan.

Najzad, tu je i “Custom Filter” opcija koja bi trebala da vam dozvoli da izaberete sliku iz galerije čiji izgled želite, a zatim ga snimite kao filter. Nije sigurno da li ovo znači da će telefon snimiti izmene načinjene na toj fotografiji, ili pokušati da sličan izgled emulira na drugim fotografijama.

Ove nove mogućnosti, uz one prethodno otkrivene istom metodom, poput 108MP senzora i 8K video snimanja bi mogle značiti da nas očekuje jako zanimljiva nova generacija Samsung telefona, makar kada je kamera u pitanju.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 19, 2019 3:53 pm

Smile Apple najavio događaj za 2. decembar

Apple je objavio da će u ponedeljak 2. decembra u 22h u Njujorku napraviti događaj koji će “biti u slavu omiljenih aplikacija i igara 2019. godine“. Na pozivnici su samo bile ispisane reči, “Voljen od strane miliona, napravljen od strane najboljih”.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Apple-apps-and-games

Apple inače napravi saopštenje u kojem detaljnije opiše omiljene aplikacije i igre i to radi svake godine. Međutim, izgleda da su se ove godine odlučili da naprave ceremoniju umesto puke objave. Ne očekuje se da proizvodi budu predstavljeni na događaju.

Neki izvori navode da je ovakva konferencija bila planirano da se održi još u oktobru, međutim kompanija se na kraju odlučila da predstavi proizvode umesto velelepnog događaja. Najskorije, Apple je predstavio novi MacBook Pro od 16 inča, i nove AirPods Pro sa potiskivanjem šuma.

Izvor: CNBC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 19, 2019 3:58 pm

Smile Sve više Ransomware pretnji na internetu

Kriminalni ekosistem na internetu je sve kompleksniji i sve je teže uhvatiti se u koštac sa tim. Tehnološka kompanija Bitdefender analizirala je sigurnosne pretnje na Windowsu uključujuči i ransomeware, kopanje kriptovaluta, malware i druge potencijalno neželjene aplikacije koje mogu da ugroze bezbednost i privatnost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Ransomware

Bitdefender je našao da od svih ovih pretnji, ransomeware je imao najveći rast godinu za godinom, čak 74,2 %. Ransomeware je takođe bio prvi u količini napada koje je ovaj tip online pretnje imao.

Ova tehnološka kompanija navodi, da je broj rasnosmeware u stvari pao u prvoj polovini godine. To se ipak prepisuje smanjenoj aktivnosti hakerske grupe GandCrab, od tada aktivnosti su drastično pojačane pa se pretpostavlja ili da je grupa ponovo aktivna ili da su druge grupe pojavile zbog praznine koja je nastala.

Izvor: zdnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 19, 2019 4:00 pm

Smile Whale: Facebook aplikacija za kreiranje mimova

Nije tajna da se u samom temelju interneta nalaze smešni i manje smešni mimovi, pa ne iznenađuje da se i Facebook interesuje za ovaj format.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Mim

Mimovi su jpg ili gif formati, ponekad i video klipovi, sa propratnim tekstom, a svaki mim je zasnovan na jednom konceptu, koji korisnik može da menja, ali tako da ne remeti osnovnu strukturu. Cilj im je da prenesu neku poruku, obično ironičnu, koja ima funkciju društvene kritike. Oni ne poznaju državne granice, a u njihovom rasprostiranju jedini ograničavajući faktor jeste dostupnost interneta, što ukazuje na brzinu razvoja globalne komunikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Mim

Facebook je bez mnogo buke lansirao aplikaciju za kreiranje mimova, koja je ponela ime Whale, pa korisnici na nju mogu da otpremaju sopstvene fotografije, ili da biraju one koje se već nalaze u galeriji, te im dodaju tekst, emotikone i filtere u nadi da će kreacije postati viralne. Iza aplikacije stoji NPE tim (New Product Experimentation) koji je sastavljen kako bi radio na eksperimentalnim Facebook aplikacijama, i koji je već kreirao aplikacije kao što je Bump – chat koji potpunim strancima omogućava da se povezuju uz pomoć jednostavnih pitanja.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 20, 2019 5:03 pm

Smile WhatsApp za Windows 10 Mobile prestaje s radom od 31.12. ove godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Lumia-u-mirovinu

Korisnici uređaja s Microsoftovim Windows 10 Mobile operativnim sustavom, koji ujedno koriste WhatsApp za komunikaciju, trebali bi se do kraja godine prebaciti na novi uređaj ako žele i dalje koristiti popularnu aplikaciju.

Od 31.12. 2019., WhatsApp serveri za Windows 10 Mobile trebali bi prestati s radom, a aplikacija će biti uklonjena iz trgovine. Osim za Windows 10 Mobile, podrška za WhatsApp prestaje uređajima koji koriste Android 2.3.7 i iOS 7, ali tek od veljače sljedeće godine.

Korisnici navedenih platformi trebali bi razmisliti o prelasku na neki noviji uređaj. Danas postoji više izbora nego ikad po pitanju smartfona, tako da svatko može pronaći nešto što mu odgovara.

via: Neowin.net
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 20, 2019 5:06 pm

Smile Microsoft će integrirati Gmail, Google Drive i Google Kalendar u Outlook.com

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Google-Drive-Outlook

Microsoft uskoro planira integrirati Gmail, Google Drive i Google Kalendar u svoj Outlook.com web e-mail klijent. Ova integracija već se neko vrijeme nalazi u fazi razvoja i dostupna je samo na odabranim računima, no ako je suditi prema informacijama koje su na površinu isplivale danas, neki novi korisnici su već u mogućnosti u Outlook dodati svoje Gmail račune.

Kao što bi bilo i logično, Outlook.com bi trebao moći primiti više različitih Google računa, s jednostavnim prebacivanjem između njih i onima vezanim uz Microsoftove račune. Također, Google Drive integracija bi trebala podržavati jednostavno dodavanje datoteka.

Za sada nije poznato kolikom će broju korisnika Microsoft ovo omogućiti u početnoj fazi, niti je jasno kada će usluga biti dostupna svima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 20, 2019 5:13 pm

Smile WhatsApp zakrpio propust koji je omogućavao hakovanje uređaja preko MP4 datoteke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

WhatsApp u zadnje vreme i nije najsigurnija aplikacija za dopisivanje sa prijateljima, radnim i poslovnim kolegama. Em što je bio napadnut špijunskim softverom, em što je pronađen i bezbednosni propust koji je omogućavao napadaču hakovanje željenog uređaja slanjem posebno pripremljene MP4 datoteke.

Zloćudni kod koji se nalazi unutar navedene datoteke, automatski bi se instalirao na uređaj nakon što bi žrtva pokrenula video datoteku. Nakon toga napadač bi dobio potpunu kontrolu nad uređajem, a time i mogućnost daljnje instalacije malwarea i prisluškivanja korisnika. O postojanju ovog propusta oglasio se i Facebook na svojim stranicama za developere budući je WhatsApp u njihovom vlasništvu.

Iz kratkog opisa vidljivo je kako je navedeni propust pogađao sve verzije aplikacije, privatne i poslovne, te sve podržane platforme. Bezbednosni propust koji se vodi pod oznakom CVE-2019-11931 jednako je ugrožavao korisnike Android, iOS i Windows Phone uređaja kao i korisnike verzije Enterprise Client.

Facebook navodi kako su ranjive sve verzije WhatsApp-a starije od verzije 2.19.274 (Android), 2.19.104 (Android Business), 2.19.100 (iOS) i 2.25.3 (Enterprise Client). Sve Windows Phone verzije uključujući i aktuelnu 2.18.368 ranjive su i dalje na navedeni bezbednosni propust. Shodno tome ne bi bilo loše na podržane uređaje preuzeti najnoviju verziju WhatsApp-a.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 20, 2019 5:16 pm

Smile Ništa od Google servisa za Huawei Mate 30 ni u sledeća tri meseca

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Huawei je na takozvanoj Entity listi od maja ove godine. Kompanije čije se ime našlo na tom popisu jednostavno su u problemu. Američkim kompanijama je zabranjeno da im isporučuju proizvode i usluge pa je tako i Google-u zabranjeno da izdaje sertifikate za Huawei telefone, koji su izišli nakon maja.

Nakon što je u ponedeljak bi zadnji dan drugog tromesečnog odlaganja, američka vlada je za još 90 dana odlžila punu zabranu saradnje sa Huawei-jem. Ovaj rok ističe 16. februara 2020.

Drugim rečima, ništa od Google servisa za Huawei Mate 30 i Mate X do daljnjeg.

Ostali će Huawei-jevi uređaji i sledećih 90 dana će dobijati bezbednosne zakrpe i ažuriranja iz Google-a.

Kako smo videli, do sada Huawei nije zbog ovoga patio u financijskom smislu, budući da je prodaja njihovih uređaja u kini u međuvremenu poletela u nebo.

Kakav uticaj cela situacija ima na ugled Huawei-ja kao brenda, za sada je teško reći. Vreme će pokazati.

S obzirom na ovaj razvoj situacije, Mate 30 telefona se na ovim prostorima u skorije vreme ne treba nadati.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 20, 2019 5:21 pm

Smile Da li ste probali Google Stadia servis na PC-u?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 A89bea20da0f8011eb389eabddcfd967

Glavna prednost Google Stadia servisa je da možete igrati omiljene igre, praktično bilo gde i bilo kada, na bilo kom uređaju, a jedini uslov je da imate brzu internet konekciju. Ne trebate da "downloadujete" ili instalirate ništa. Možete da se igrate na PC računaru bez ikakvog gejming hardvera i "jakih" komponenti.

Jedan od uslova je i korišćenje Google Chrome pretraživača. Da bi pokrenuli igru potrebno je da otvorite nalog i prijavite se na stadia.google.com i startujete željenu igru. Stadia uvek otvara Chrome u "full screen" režimu i da bi izašli iz igre potrebno je držati 3 sekunde ESC, nakon čega će se pojaviti Stadia "pop-up" meni.

Nakon pokretanja igre, možete igrati na tastaturi i mišu, ali su podržani i najpopularniji "gamepad" kontroleri, poput: namenskog Stadia USB, XBOX One, Dualshock 4, XBOX 360 i Switch Pro modela.

Na velikim LCD televizorima sa Chromecast Ultra funkcijom, Stadia podržava 4K, HDR sa 5.1 zvukom. Ukoliko se igrate na PC-u rezolucija je ograničena na 1080p, ali i izostanak neki mogućnosti koje imate na Chromecast i Android uređajima: notifikacije, email, Google assistant-a itd.

Kakav je osećaj igranja? Ukoliko imate brzu internet konekciju teško da ćete primetiti bilo kakvo kašnjenje ili zastajkivanje. Performanse su naročito dobre u "singleplayer" igrama. Ukoliko igrate "multiplayer" naslove, iskustvo je lošije jer ćete biti hendikepirani sporijim odzivom u igri.

Kada igrate preko Stadia servisa, nećete moći da podešavate grafičke detalje, jer su po subjektivnom osećaju zaključani na "medium" nivou detalja. Nećete moći ni da menjate rezoluciju, a što je nezgodno ako imate gejming monitor nastandardne rezolucije, poput 21:9 ultra širokih ekrana. Frejmrejt je ograničen na 60 fps-a, tako da nećete osetiti blagodeti modernijih 144 Hz monitora.

Jednom rečju, Google Stadia je loša alternativa PC gejmingu, zbog čega nije zabeležila iole vredan uspeh, niti popularnost nakon pokretanja ovog servisa, a čija je osnovna ideja itekako interesantna...

izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 20, 2019 5:28 pm

Smile Microsoft počeo da isporučuje Windows 10 November 2019 Update

Div iz Redmonda počeo je sa November feature updatom za Windows 10 koji na računare sa ovim operativnim sistemom stižu jednom u pola godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Msrollsout1909win10

Ovaj update koji je već nedelju dana moguće preuzeti, do sada je mogao da se preuzme samo ako korisnik sam traži, međutim sada bi i ostali korisnici trebalo polako da vide znak u desnom donjem uglu ekrana da je njihov računar spreman da bude softverski unapređen.

Ukoliko pak ima i onih kojima se ovaj Update još nije pojavio, a tražili su ga, kao opcija uvek je tu Update Assistant software( https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10) tako da ga korisnici mogu upotrebiti kako bi proširili mogućnost svog računara za Update. The Update Assistant je dostupan preko Download Windows 10 strane i ima više opcija za instalaciju Windows-a 10.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EJrmu_7VAAAsNpC?format=png&name=small

Korisnici Microsoft Windows OS-a i dalje imaju opciju da ne čekaju automatski update i da update-ju po želji.

Izvor: zdnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 21, 2019 3:49 pm

Smile Čuvajte se lažne nadogradnje Windows-a 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Ukoliko dobijete email koji navodno dolazi od Microsoft-a u kojem traže da instalirate takozvani "critical update" bez razmišljenja ga izbrišite.

Stručnjaci za bezbednost kompanije Trustwave otkrili su novu malicioznu kampanju koja se temelji na lažnim email obaveštenja o važnim nadogradnjama Windows-a 10, a u sebi krije nameru zaraze računara korisnika ucenjivačkim Cyborg ransomware softverom.

Nadogradnja koja koristi JPG ekstenziju zapravo je izvršna datoteka koja nakon pokretanja započinje preuzimanje dodatnih datoteka sa GitHuba, odnosno iz btcgenerator repozitorijuma. "Kao i sttach u mailu, ovo je .NET malware koji predstavlja Cyborg ransomware", objašnjava Trustwave u svojoj analizi maliciozne kampanje.

Kada ransomware zarazi uređaj korisnika, sve njegove datoteke se enkriptuju i promene ime koristeći 777 ekstenziju. Nakon toga ransomware na desktop izbacuje poruku u kojoj objašnjava korisniku kako može za bitcoine u protivvrednosti od 500 dolara dobiti dekripcioni ključ kojim će otključati i povratiti datoteke.

Najbolji način da se zaštitite od ransomwarea je da ne otvarate e-mailove takvog sadržaja bez obzira što izgledaju kao da ih šalje Microsoft i da pogotovo ne klikćete na preuzimanje privitaka, a preporuka je naravno i redovna nadogradnja antivirusnog rešenja koje koristite.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 21, 2019 3:52 pm

Smile OnePlus 3 i 3T dobili poslednju bezbednosnu nadogradnju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

OnePlus je odlučio da izda poslednju nadogradnju za njihove pametne telefone OnePlus 3 i OnePlus 3T. Reč je o standardnoj bezbednosnoj nadogradnji koja uključuje sve zakrpe zaključno sa oktobrom ove godine.

Uz to tu je i nadogradnja za Google Mobile Services, ispravke bugova te poboljšanja koja se tiču samih performansi spomenutih mobilnih uređaja. Nakon ove poslednje nadogradnje prestaje službena podrška za oba telefona.

OnePlus 3 na tržištu se pojavio u junu 2016. godine, dok se OnePlus 3T na tržištu pojavio u novembru iste godine. Oba telefona originalno su došla sa operativnim sistemom Android 6.0 Marshmallow da bi dogurali do verzije Android 9 Pie u maju ove godine.

Treba spomenuti da je originalno podrška za OnePlus 3 i OnePlus 3T trebala da traje do novembra prošle godine, ali na kraju su oba telefona u sklopu nadogradnji dobila čak tri veća Android OS-a što je zaista retkost što se tiče Google-ovog operativnog sistema i pripadajućih mobilnih uređaja.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 21, 2019 3:57 pm

Smile Google Play Protect blokirao Xiaomi-jevu aplikaciju Quick Apps

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Nije retkost da jeftiniji telefoni, posebno oni koji dolaze i Kine, imaju uveliko izmenjen Android. Razlog tome je različit od proizvođača do proizvođača, neki smatraju da je njihov interfejs bolji od Google-ovog, neki pak da imaju funkcije koje originalni Android nema, a treći zaradom putem reklama nastoje da kompenzuju nisku cenu uređaja.

Shodno tome na Android telefonima može se naći svakakvog bloatwarea. Srećom većina ih služi upravo prikazivanju reklama, a ređe krađi podataka u svrhu njihove kasnije zloupotrebe. Ali, Google nije previše zadovoljan takvom praksom (iako o korisnicima znaju daleko više) pa aplikacije sumnjivog ponašanja redovno blokira.

Za blokadu koristi komponentu Google Play Protect pomoću koje svakodnevno proverava više od 50 milijardi aplikacija. Najnoviju blokadu zaradila je jedna Xiaomi-jeva aplikacija – Quick Apps, iako ista na Android uređajima radi već duže vreme bez problema, uprkos tomu što redovno od korisnika prikuplja više različitih podataka, za što joj je potrebno čak 55 različitih dozvola.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 2

Quick Apps može bez problema prikupiti podatke poput IMEI-a uređaja, korisnikovog telefonskog broja, snimati audio i video zapise te ih slati na udaljenu lokaciju. Razlog svemu navedenom su maloprije spomenute reklame koje Xiaomi prikazuje na zaključanom ekranu uređaja i drugim mestima, poput widgeta, browsera i dr., a od kojih zarađuje i tako kompenzuje to što je određeni uređaj imao u startu nižu cenu nego što bi trebao.

Ali, čini se kako je Xiaomi zatražio podatak previše, zbog čega je Google odlučio automatski blokirati aplikaciju Quick Apps. Međutim, blokada nije trajna već je Google korisnicima ostavio mogućnost instalacije ukoliko to i dalje žele nakon što su pročitali napomenu kako navedena aplikacija prikuplja podatke putem kojih ih se može pratiti.

Kako svaka medalja ima dvije strane, ubrzo se po ovom pitanju oglasio i Xiaomi. U svom priopćenju navode kako nije do njih, već isključivo do Googlea koji je nešto mijenjao u svom algoritmu. Također napomenuli su kako je njihova aplikacija unatoč blokadi i dalje sigurna za korištenje.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 21, 2019 4:01 pm

Smile Microsoft Teams prešao 20 miliona dnevnih korisnika

Microsoft je objavio da je njihova aplikacija Teams namenjena za poslovnu kolaboraciju, prešla 20 miliona dnevno aktivnih korisnika, što je veliki skok u odnosu na 13 miliona koliko je imala u julu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Microsoft_teams

Microsoft nudi Teams kao deo Office365 biznis paketa, ali i besplatnu verziju. U radu sa Teams-om možete da dopisujete, šaljete i primate podatke i pozive i držite video konferencije.

Ovaj moćan i pouzdan alat koriste kompanije kao što su General Electric i SAP, a takmiči se sa kompanijom i programom Slack. Mušterije Slack-a čine Electronic Arts i Nordstrom. Ova aplikacija je letos prijavila 10 miliona dnevno aktivnih korisnika.

Izvor: venturebeat
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 22, 2019 4:50 pm

Smile Microsoft potvrdio da je dobio dozvolu za isporuku svojih proizvoda Huaweiju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Microsoft-Huawei

Nakon što je američko ministarstvo trgovine tamošnjim kompanijama produljilo izdavanje dozvola za poslovanje s Huaweijem za 90 dana, ostalo je nejasno na koje se točno kompanije ta odluka odnosi.

Danas je Microsofta za Reuters potvrdio da je upravo dobio dozvolu za isporuku svojih softverskih proizvoda Huaweiju, što znači da će potonji bez problema moći nastaviti s proizvodnjom nove MateBook linije prijenosnika i opremiti ju odgovarajućim softverom, dakle Windows operativnim sustavom i eventualno Office alatima.

Drugi problem kod MateBook linije je procesor kojeg proizvodi Intel, no i on je predao zahtjev za dodjelu dozvole, tako da uskoro možemo očekivati i ispunjavanje njihovog zahtjeva.

U ovom trenutku je još uvijek neizvjesno hoće li istu dozvolu dobiti i Google, kako bi Huaweiju omogućio instalaciju Play servisa i pripadajući certificiranih aplikacija poput Gmaila, Chromea itd.

Podsjetimo da su pregovori između američke i kineske strane o novom trgovinskom sporazumu pri kraju, a konačni dogovor se očekuje do kraja godine, a tada bi se i situacija oko Huaweija trebala razbistriti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 22, 2019 4:54 pm

Smile Besplatna nadogradnja na Windows 10 još uvek radi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Ukoliko još uvek koristite Windows 7 OS verovatno ste upoznati da će Microsoft za njega obustaviti podršku u januaru sledeće godine, što znači da biste trebali da što pre nabavite Windows 10 OS koji se u Home verziji prodaje online u Microsoft-ovoj prodavnici za 149 dolara.

Ali kako se čini, taj novac biste mogli da zdržite u džepu, jer besplatna nadogradnja koja je službeno trajala do 2016. godine još uvek funkcioniše.

Ukoliko posedujete licenciranu i aktiviranu kopiju Windows-a 7, 8 ili 8.1 Home ili Pro, trebate da odete na Download Windows 10 web stranicu, a potom pod Create Windows 10 installation media, kliknite na Download tool now and Run. Tada odaberite Upgrade this PC now i sledite dalja uputstva, a kada nadogradnja završi otiđite na Settings Update & Security > Activation i videćete digitalnu licencu za Windows 10.

Ukoliko nadograđujete Windows 7 ili 8 Home, nadogradićete se na Windows 10 Home, a ukoliko nadograđujete Pro moći ćete da se nadogradite na Windows 10 Pro.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 22, 2019 5:03 pm

Smile Mastercard: Jaka korisnička autentifikacija kao neprocenjiv saveznik pri kupovini na internetu

Digitalna plaćanja postaju sve zastupljenija, olakšavajući nam mnogobrojne svakodnevne aktivnosti. U uslovima sve užurbanijeg načina života, vreme predstavlja neprocenjiv resurs, a kupovina u pokretu, u bilo kom trenutku i sa bilo kog mesta, nam daje mogućnost da značajno uštedimo vreme i da sate koje bismo inače potrošili čekajući u redovima u banci, pošti, supermarketu ili tržnom centru preusmerimo na aktivnosti koje su nam zaista važne. Ipak, sigurnost plaćanja jeste, i uvek će biti, na prvom mestu!

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EDU-postovi-siva

Kompanija Mastercard je posvećena neprestanim unapređenjima u tehnologiji plaćanja, čineći onlajn plaćanja brzim i jednostavnim, ali pre svega sigurnim, baš kao što su to i plaćanja na POS terminalima.

Imajući gorenavedeno na umu, Mastercard dugi niz godina unapređuje svoju tehnologiju plaćanja – počevši od Mastercard SecureCode servisa, do današnje verzije ovog servisa – Mastercard IdentityCheck‑a.

Kada pričamo o digitalnim plaćanjima u Evropskoj uniji, ne možemo a da ne spomenemo PSD 2 direktivu koja je stupila na snagu 14. septembra 2019. godine – ova direktiva zahteva jaku korisničku autentifikaciju ili Strong Customer Authentication (SCA) za sva elektronska plaćanja. Cilj ove direktive je da zaštiti korisnike čineći obavezom za banke i netradicionalne finansijske institucije poput fintech kompanija da koriste bar dva od tri postojeća faktora za potvrdu plaćanja. Metode autentifikacije su bazirane ili na znanju, posedovanju ili na identitetu – tako da bi se potvrda plaćanja zasnivala ili na nečemu što znamo, posedujemo ili jesmo. Ovo suštinski znači da onlajn kupovina zahteva dvofaktorsku autentifikaciju kojom bi se potvrdila plaćanja – a na izdavaocima kartica ostaje da odluče koje će faktore koristiti. Klijenti se, recimo, mogu autentifikovati putem jednokratne lozinke koju su dobili ili putem push notifikacije iz aplikacije, ili putem SMS poruke – ili pak korišćenjem senzora za otisak prsta ili drugim biometrijskim funkcionalnostima modernih smart uređaja.

Veća sigurnost – veće poverenje

Ova regulativa se odnosi na sve izdavaoce kartica i trgovce koji posluju u regionu Evropske unije i smatra se da će ovaj korak pomoći da se poveća poverenje u elektronska plaćanja na nivou evropskog tržišta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Flat-EDU-postovi-siva

Verovatno se pitate kako se sve ovo odnosi na korisnike koji možda nemaju smart telefone, a imaju potrebu da kupuju na internetu – u ovom scenariju, koristiće se jednokratna lozinka putem SMS poruke za autentifikaciju identiteta – osiguravajući da niko ne ostane zapostavljen prelaskom na novu tehnologiju.

Ako govorimo o srpskom tržištu, iako Srbija još uvek nije deo Evropske unije, pa samim tim PSD 2 regulativa nije još uvek obavezna – to ne znači da finansijske institucije ne mogu već danas da počnu da primenjuju jaku korisničku autentifikaciju biometrijom. U budućnosti sa velikom verovatnoćom možemo očekivati napredne metode autentifikacije bez obzira što je metod potvrde putem lozinke koja se dobija SMS porukom trenutno najdominantniji metod autentifikacije na našem tržištu.

Korisna adresa: Kompanija Mastercard
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 30 od 40 Prethodni  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu