Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 25 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 24 Gosta :: 2 Provajderi

Dall

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 30 od 40 Prethodni  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 21, 2018 4:53 pm

Smile Virtuelna realnost bi mogla da reši problem koji su započele društvene mreže

Krajem 2017. godine Facebook je priznao nešto na šta je većina korisnika već sumnjala – previše vremena na društvenim platformama negativno utiče kako na pojedince, tako i na čitavo društvo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Vr2

Mesec dana pre toga, Chamath Palihapitiya, bivši potpredsednik kompanije Facebook, govorio je ovom problemu daleko konkretnije, te istakao da konstantna obaveštenja, koja izazivaju često lučenje dopamina, te su kratka i lako se konzumiraju, uništavaju način na koji društvo funkcioniše, te polako nestaje saradnja koja je osnova društvenog diskursa, a da bi ustupila mesto netačnim informacijama i polu-istinama. Iako njegovi zaključci deluju pomalo grubo, sve je više istraživanja koja ih potvrđuju, i u okviru kojih se zaključuje da previše vremena provedenog na društvenim mrežama utiče na povećanje anksioznosti, depresije, vršnjačkog pritiska, te negativnog društvenog upoređivanja. Tako i sve veći broj naučnika veruje da ovakvo ponašanje utiče i na hemiju mozga, te je sve više menja.

Interakcijama na društvenim mrežama nedostaju kvalitativni momenti iz stvarne komunikacije, u kojoj se sve računa – od gestova i izraza lice, do ostalih pokreta koji dopunjuju ono što se govori. Na osnovu govora tela onaj koji govori zaključuje koliko je efektno ono što govori, dok se u online svetu to meri jedino brojem lajkova i deljenja, te se uspeh nečega meri kvantitativno, za razliku od interakcija u realnom svetu gde se radi o kvalitativnim reakcijama. Upravo zbog toga se zavisnost od društvenih mreža poredi sa zavisnošću od kockanja, budući da su nagrade ono što osnažuje zavisnost, i što korisnike nagoni da konstantno proveravaju svoje ekrane u želji da vide novu reakciju u obliku lajka ili pozitivnog komentara.

Iako još uvek ne može sa sigurnošću da se tvrdi da društvene mreže stvaraju zavisnost, poneka pauza od lajkova i reakcija je dobrodošla, te je sve više kompanija koje nude alate za lakše udaljavanje od socijalnih platformi. Ipak, za mnoge udaljavanje od Facebook-a, Twitter-a i Instagram-a nije uvek jednostavno, budući da je digitalno prisustvo važno za sve više poslova, bilo da korisnik pokušava da razvije sopstveni biznis ili da se poveže sa kolegama iz istog polja. Tako bi od kreatora socijalnih platformi trebalo da se traži da ove nadograđuju tako da postanu bolji alati u svakodnevnom životu, a jedan od važnih momenata u okviru tog zahteva je i virtuelna realnost.

Naime, virtuelna realnost je po definiciji dizajnirana da simulira stvaran svet, što bi korisnike moglo da zaštiti od negativnih momenata na društvenim mrežama, koji utiču na konstantno lučenje dopamina, a sastavni su deo načina na koji danas koristimo platforme tog tipa. I tu na scenu stupa tehnologija koja je odavno spremna da postane deo svakodnevnih života, pa, na primer, Oculus Go već nazivaju iPhone-om VR uređaja, budući da je sve više developera koji se orijentišu na dodatke za ovaj i slične uređaje. Tako je nastala i aplikacija Oculus Rooms, koju je kreirao Facebook Reality Labs, i koja je namenjena za personalizovane VR uređaje, te za komunikaciju sa malom grupom prijatelja koja se nalazi bilo gde na svetu.

https://www.facebook.com/futurism/videos/1050524225153001/?t=0

Najvažnije je da je akcenat u okviru ove tehnologije na „malim grupama“, budući da Oculus Rooms dozvoljava komunikaciju između najviše četvoro ljudi, promovišući tako interakcije koje su smislenije, te intimnije. I Oculus TV nudi slična iskustva, te dozvoljava maloj grupi prijatelja da se poveže, te zajedno gleda film ili neki drugi program.

Tako su aplikacije koje okupljaju male grupe ljudi verovatno budućnost društvenih platformi, budući da eliminišu druge uređaje i ekrane, te na taj način sprečavaju multitasking i čine da oni koji komuniciraju osećaju da zaista provode vreme sa nekim. I tako se rađa nova era društvenog prisustva, u okviru kojeg mogu ponovo da se vide nečije emocije, budući da su korisnici sprečeni da se kriju iza lajkova i anonimnih profila.

Neke studije već potvrđuju da virtuelna realnost izaziva stvaranje različitih emocija, a na načine na koje pametni telefon to nije u stanju, a da li je to dobro ili loše ostaje da se utvrdi u budućnosti, mada bismo, budući da Facebook već ide ka tom cilju, to mogli da saznamo vrlo brzo.

Izvor: Futurism
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 21, 2018 5:10 pm

Smile 4,2 milijarde ljudi je online

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Najnoviji izveštaj agencija Hootsuite i We Are Social, Q4 Global Digital Statshot report, otkriva zanimljive podatke o trendovima korišćenja Interneta i društvenih mreža u svetu. Od ukupno 7,655 milijardi ljudi, ovo istraživanje procenjuje da je na Internet na ovaj ili onaj način povezano njih 4,176 milijardi, odnosno oko 55%.

Zanimljivo, tek nešto je manje zabeleženo korisnika društvenih mreža, njih 3,4 milijarde. Drugim rečima, 44% svih ljudi na svetu koristi neku od društvenih mreža ili drugih stranica iz ove kategorije. Najviše ljudi, naravno, koristi Facebook, dok su se iza njega smestili YouTube i Instagram. Ovo istraživanje takođe u društvene mreže ubraja i aplikacije za dopisivanje pa su na vrlo visokim mestima po broju korisnika WhatsApp, Facebook Messenger i WeChat.

Ist i izveštaj pozabavio se i penetracijom mobilnih telefona u svetskom stanovništvu. Procenjuje se da u svetu oko 5,1 milijarda ljudi ima mobilni telefon (67%), a da se njima na društvene mreže spaja oko 3,2 milijarde korisnika.

Na Internet se u svetu spaja sve više ljudi, pa je tako u promatranom razdoblju od jula do deptembra ove godine spojeno više od 68 miliona novih korisnika, dok je od prošle godine broj online ljudi u svetu porastao za 284 miliona. Rast najviše dolazi sa tržišta Afrike i Azije. U poslednjih godinu dana je tako porast broja internet korisnika porastao za oko 6%, dok je broj korisnika društvenih mreža povećan za 10%.

Što se tiče načina spajanja na Internet 44,1% ljudi u svetu za to koristi računar, 51,6% telefon, a 4,2% tablet. Potonja kategorija je u padu od oko 5% u odnosu na prošlu godinu. Prosečna brzina spajanja na mrežu u svetu je 48 mbps putem fiksne i 23 mbps putem mobilne mreže.

A kad su već spojeni, surferi širom sveta vrlo često, u preko 90% slučajeva, posećuju stranice za internet kupovinu, dok je oko 74% ljudi u poslednje vreme nešto putem Interneta i kupilo. Najčešće se radilo o odeći, obući, elektronskim uređajima, knjigama, filmovima, igrama, te kozmetici i modnim dodacima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 2
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 21, 2018 5:31 pm

Smile Najveću krađu podataka u istoriji Facebook-a izveli su spameri

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Najveća društvena mreža na svetu nedavno je otkrila i kako je bila meta najvećeg hakerskog napada do sada usmerenoga prema krađi privatnih podataka njihovih korisnika. Odmah po otkriću velikog hakerskog napada u Facebook-u su o svemu izvestili nadležne organe, ali su i pokrenuli sopstvenu istragu. Ona je sada izrodila prve rezultate, piše WSJ.

U Facebook-u imaju razlog da veruju kako iza ovog napada i krađe privatnih podataka stoji grupa hakera povezana sa nečasnim namerama, ali onima u komercijalnom, a ne političkom, domenu. Naime, prošli veliki skandal u kojem su glavna meta bili Facebook-ovi korisnici bio je motivisan politički, jer je ilegalno prikupljene podatke kompanija Cambridge Analytica koristila za ostvarivanje ciljeva svojih klijenata, političkih stranaka i pojedinaca, koji su tako uticali na izbore u SAD-u i referendum o Brexitu u Velikoj Britaniji.

Ovoga puta, pak, politika nije imala prste u hakovanju. Najverovatnije je, kažu, veliku količinu privatnih podataka pokrao neko ko ih je imao nameru koristiti za marketinške svrhe, odnosno spamovanje i zavaravajuće oglašavanje. Na mreži su se navodno predstavljali kao marketinška kompanija.

Mogućnost da iza svega stoje neki državno sponzorisani akteri sa političkim ciljevima za sada je isključena, kažu izvori bliski istrazi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 22, 2018 6:43 pm

Smile Chrome OS će dobiti mnogo bolju Android i Google Assistant integraciju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 4acd041fffb514bb491daf291f5c0de7

Chrome OS već neko vreme ima Android aplikacije i kao takav koristi Android Nougat kao podsistem. Nougat je sada već dve godine star, a zameniće ga Android 9.0 Pie (umesto Android 8.0 Orea). Android Pie donosi dosta poboljšanja i proširene funkcije.

Prvo ažuriranje za Canary kanal za Chromebookove donosi Pie, a otkriva dosta detalja o onome što će Chrome OS tim doneti u novoj verziji.

Izgled Settings aplikacije će biti sličan onome što se može videti na telefonima i tabletima i primetno je da ima dosta neiskorišćenog prostora, što će se možda izmeniti kada OS stigne u stabilni kanal.

Druga veća izmena uključuje Google Assistant. Polje za pretragu u vrhu Chromebook dock-a je zamenjeno Google Assistant poljem, zajedno sa preporučenim sajtovima i aplikacijama ispod bara. Kada se pozove, Google Assistant će se prikazati u centru Chromebook ekrana.

Izvor: AndroidCentral
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 22, 2018 6:47 pm

Smile Novi način za ispravljanje Meltdown i Spectre ranjivosti

Meltdown i Spectre ranjivosti pretvorile su se u pravu noćnu moru, te okupiraju korisnike još od kraja 2017. godine. Od kada su se pojavile mnogi su ponudili različita rešenja za eliminisanje ili bar ublažavanje posledica, ali nekoliko meseci kasnije ni najnoviji procesori kompanije Intel nisu potpuno bezbedni. Hardverske popravke funkcionišu samo za neke Meltdown varijante, a druga rešenja često utiču na performanse uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Spectre

Tako će Intel biti prinuđen da redizajnira neke opcije na budućim procesorima, a kako bi konačno mogao da zaboravi na Meltdown i Spectre, a u međuvremenu se i dalje se pojavljuju oni koji nude svoja rešenja. Među njima su i eksperti sa Instituta za tehnologiju u Masačusetsu (MIT), budući da su razvili način da izdvoje i izoluju memorijski cache sa “zaštitnim domenima”. Za razliku od Intel-ove Cache Allocation tehnologije (CAT), MIT tehnologija – koja je ponela ime DAWG (Dynamically Allocated Way Guard) sprečava napade na pomenute domene. To je važno jer napadači zloupotrebom ranjivosti mogu da iskoriste propuste u cashe-u, a da bi pristupili privatnim podacima korisnika.



Ovo bi moglo da popravi narušenu reputaciju kompanije Intel, a DAWG, kako tvrde kreatori, zahteva minimalne modifikacije operativnog sistema, što obećava i solidne performanse na pogođenim uređajima. Iako rešenje koje su ponudili ne utiče na sve varijante ranjivosti, eksperti sa MIT-a veruju da su na dobrom putu da zauvek reše Meltdown i Spectre problem.

Izvor: TechPowerUp
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 23, 2018 6:30 pm

Smile Twitter će korisnicima dati do znanja kada ukloni njihov tweet

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Microblogging platforma Twitter u poslednje vreme ulaže velike napore kako bi postala što transparentnija u svojem odnosu prema korisnicima i poštovanju njihove privatnosti te privatnosti njihovih podataka.

Najnoviji potez kompanije koji se tiče transparentnosti odnosi na novu opciju koja će korisnicima dati do znanja da je neki tweet uklonjen od strane samog Twitter-a zbog kršenja pravila te platforme. Ta opcija će dobro doći u situacijama kada korisnik naiđe na neki tweet i posle poželi da ga opet pogleda a on više nije dostupan.

Tada nastaje situacija na koju su se mnogi korisnici Twitter-a žalili, situacija u kojoj korisniku nije poznato je li tweet uklonio korisnik koji ga je podelio sa drugim korisnicima ili je možda uklonjen zbog kršenja pravila.

Uvođenjem spomenute nove opcije situacija će postati jasnija jer će Twitter jasno naznačiti kako je neki tweet uklonjen zbog kršenja pravila same platforme.

Takođe, kada korisnik prijavi određeni tweet zbog kršenja pravila on će biti automatski skriven i pre nego što se s njime pozabave Twitter-ovi zaposleni. Obe promene biće implementirane u Twitter u sledećim nedeljama.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 23, 2018 6:35 pm

Smile Ranjivost u okviru Google News aplikacije ugrožava korisnike

Neki korisnici Google News aplikacije za Android prijavili su problem u okviru kojeg su bez njihovog znanja sa uređaja skidane velike količine podataka, što je na kraju dovelo do uvećanih naplata za internet usluge.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 News

Na osnovu nekoliko prijava došlo se do zaključka da ovaj problem postoji još od juna, da bi kompanija tek u septembru počela da radi na njegovom rešavanju, ali se do rešenja još uvek nije došlo, te problem postoji i dan danas. Naime, radi se o tome da Google News aplikacija nasumično skida velike količine pozadinskih podataka, te se u nekim slučajevima radi i o količinama koje idu do 12GB, što je dodatnih 75 dolara na račun za usluge.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 News2

Korisnici svedoče o tome da je ranjivost ugrozila njihove uređaje, te račune, čak i kada je u podešavanjima bila uključena opcija “Download via Wi-Fi”, te je u nekim ekstremnim slučajevima aplikacija skidala i do 24GB podataka, što znači dodatnih 385 dolara za naplatu. Za sada se čini da je jedino rešenje brisanje aplikacije.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 23, 2018 6:39 pm

Smile FMS aplikacija za efikasnije upravljanje voznim parkom

U današnje vreme mnogi vlasnici velikih voznih parkova suočavaju se sa izazovo upravljanja voznim parkom. Kako bi se iskoristio maksimum jednog voznog parka neophodno je u svakom trenutku imati informaciju o trenutnom stanju i detaljan pregled svih troškova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 FMS

Fleet Management System (FMS) aplikacija kompanije COMING – Computer Engineering u potpunosti odgovara na ovakvu vrstu zahteva, pružajući korisnicima mogućnost praćenja parametra pripadajuće flote i organizacije voznog parka. Na taj način stepen iskorićenosti sredstava raste, dok se tekući troškovi poslovanja smanjuju.

Samo rešenje ima dva sistema: obaveštenje, odnosno upozorenje i generisanje izveštaja.

Putem aplikacije ili elektrosnske pošte FMS će blagovremeno obaveštavati svoje korisnike o:

isticanju lične karte, vozačke i saobraćajne dozvole;

isticanju lekarskog uverenja vozača;

isticanju osiguranja za vozilo;

isticanju opreme (PP aparat, prva pomoć, ATEST TNG uređaja) za vozilo;

porebi promene guma iz letnjih u zimske i obrnuto;

potrebi izvršenja tehničkog pregleda i servisa vozila.

Drugi sistem podrazumeva izvlačenje, obradu, i kreiranje Excel tabele na osnovu podataka iz baze i generisanje izveštaja o:

potrošnji goriva po vozilu za dati period;

troškovima održavanja vozila za dati period;

angažovanju vozila za dati period;

pređenim kilometrima i prosečnoj potrošnji za dati period;

opremi i zapisnicima zaduženja i razduženja za vozila;

broju evidentiranih kazni i saobraćajnih nezgoda.

Da sve bude jasnije FMS ne nudi univerzalno rešenje za sve potencijalne klijente, već prilagođava aplikaciju prema potrebama klijenta. Uz to servis omogućava centralizaciju podataka, mobilnost poslovanja, visok nivo zaštite poslovnih podataka i podršku COMING – Computer Engineering tima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 23, 2018 6:43 pm

Smile Mozilla planira prodaju VPN pretplate u okviru Firefox pretraživača

Mozilla je najavila eksperiment u okviru kojeg će maloj grupi Firefox korisnika biti ponuđena pretplata na ProtonVPN. Iz kompanije kažu da su izabrali Proton zbog transparentnosti, te odgovarajućih pravila o upravljanju korisničkim podacima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Firefox-1

Tako će od 24. oktobra pomenutoj grupi Firefox korisnika, koja ima Firefox 62, biti prikazivana reklama za VPN pretplatu u slučaju da pretražuju u okviru neke nesigurne mreže. Reklama će se pojavljivati u gornjem desnom uglu pretraživača, da bi korisnike, nakon što na nju kliknu, vodila na stranicu na kojoj mogu da se pretplate na VPN.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Firefox2-1

Proton VPN usluge će koštati 10 dolara na mesečnom nivou, što je dva dolara više od onoga što se plaća za ProtonVPN ako se ode direktno na njihovu stranicu. Ipak, partnerstvo je više nego logično, a u Proton-u se nadaju da bi, ako saradnja bude uspešna, mogli da se prošire na svih 300 miliona Firefox korisnika.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 26, 2018 6:13 pm

Smile Facebook lansirao jednostavniju Messenger aplikaciju

Prvobitno imenovan F8, Messenger 4 sada stiže na sve kompatibilne uređaje. Nova verzija aplikacije obećava pojednostavljeno iskustvo, te se fokusira na najvažnije opcije koje se najčešće koriste.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Facebook-2

Samo tri od devet tabova koji su činili osnovu Messenger aplikacije ostaju u novoj verziji, pa su u centru Chats, People i Discover. Ipak, nijedna od opcija koje su nudili ostali tabovi nije uklonjena, te aplikacija ne gubi na funkcionalnosti. Pored toga, Messenger 4 nudi i nove opcije, poput one koja služi za personalizovanje komunikacije, a uz pomoć ažuriranja koje omogućava prilagođavanje prozorčića za razgovore preko menjanja pozadinskih boja koje dolaze u još više nijansi. Boje mogu da se menjaju, te da se primenjuju u više prozora za komunikaciju, sa idejom da onaj koji komunicira što bolje ilustruje kako se oseća.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Facebook2-1

U kompaniji Facebook pretpostavljaju da bi ovaj stepen evolucije mogao da zbuni neke korisnike, pa će se promene primenjivati postepeno tokom narednih nedelja. Pored toga, Facebook je obećao još novih opcija za Messenger, uključujući i Dark Mode, te drugačiji interfejs.

Izvor: Phone Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 26, 2018 6:23 pm

Smile Saveti i trikovi: Za brži Windows 10

Windows 10 nam pruža niz mogućnosti za fino podešavanje i prilagođavanje radnog okruženja našim navikama rada. Na taj način možemo znatno da poboljšamo produktivnost. Pogledajmo neka od podešavanja na koja možemo komotno da se oslonimo u svakodnevnom radu. Recimo, ako želimo da radimo brže, možemo da isključimo Windows vizuelne efekte i tako rasteretimo procesor, koji će imati više vremena da se bavi korisnim poslom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 WindowsBajtovi258-02

Isključite vizuelne efekte, rasteretite procesor

Raskošne animacije i senke omogućavaju prijatan rad i toplinu Windows okruženja. Uz njihovu pomoć, korisnički interfejs izgleda odlično, ali ove aktivnosti mogu zauzeti dosta snage CPU-a i prosto “jedu” memoriju. Da biste isključili razne vizuelne efekte, otvorite File Explorer i iz leve kolone kliknite desnim tasterom miša na This PC. Iz padajućeg menija izaberite stavku Properties. Kliknite na Advanced system settings u levoj koloni, a zatim Settings u okviru Performance sekcije. Tab Visual Effects otkriva sve vizuelne funkcije Windows-a. Kliknite Custom i nastavite da isključujete one bez kojih možete živeti, što je većina postojećih stavki.

Naš predlog je da ostavite samo prikaz Enable Peek, kao i Save taskbar kojima virimo u umanjeni prikaz task-ova (thumbnail previews). Možete i da pokrenete Task Manager i u njemu pratite opterećenje procesora i potrošnju memorije pre i posle optimizacije, pa u skladu s tim prilagodite uključene i isključene efekte kako biste saznali da li se brzina CPU-a i raspoloživost memorije poboljšavaju zbog vaših intervencija na sistemu.

Koristite Windows URI

Universal Resource Identifier podseća na URL – kao što nas URL vodi na određeni Internet sajt, ugrađeni Windows 10 URI-i mogu da nas prebace na određene funkcionalnosti i zadatke operativnog sistema koje bismo inače morali da tražimo po setovanjima (Settings). To podrazumeva iterativno kliktanje kroz brojne slojeve menija. S te strane, URI prečice mogu da uštede vreme i trud, naročito ako ih često koristite. Korišćenje URI prečica uključuje kucanje u Start traci za pretragu, ali u drastičnoj meri eliminiše potrebu za prebacivanjem kroz menije i podmenije do mesta gde se nalazi određena ikona. Potrebno je samo da znate šta tražite i Windows će to vrlo inteligentno iskopati za vas i prikazati vam.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 WindowsBajtovi258-03

Da biste pokrenuli URI, koristite komandu Run – Windows taster+R ili kliknite desnim tasterom miša na ikonu Start i izaberite Run. U sledećem prozoru ukucajte ms-setting: zatim dodajte funkciju koju želite da podešavate. Na primer, komanda ms-setting:bluetooth će direktno otvoriti bluetooth stranicu u podešavanjima. Za listu svih funkcija koje možete dodati pogledajte ovu stranicu.

Bez lozinke

Ako računar nikad ne iznosite iz kuće i vi ste jedini korisnik, nema potrebe za ulaznom lozinkom. Naravno, prijavljivanje putem lozinke od vitalnog je značaja za sigurnost, ali na kućnim računarima logovanje često samo oduzima vreme. Postoji mogućnost da jednostavno deaktivirate prijavu kada se računar pokrene ili kada se vratite da radite nakon što je sistem bio u stanju mirovanja (Sleep).

Na Start traci za pretragu otkucajte netplviz i startujte program za podešavanje korisničkih naloga. Poništite polje pored stavke Users must enter a username and password to use the computer koje reguliše da korisnici moraju svaki put uneti korisničko ime i lozinku za nastavak korišćenja računara nakon njegovog zaključavanja. Označite u donjem polju korisničko ime za koje želite da deaktivirate lozinku. Od vas će se tražiti da unesete lozinku koju ste prethodno postavili, samo da biste dokazali da ste to vi i da imate pravo ovo da uradite. Kada ponovo pokrenete računar, Windows će se otvoriti direktno na radnoj površini, bez zahteva za prijavljivanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 WindowsBajtovi258-04

Onemogućite ažuriranja aplikacija sa Windows 10 Store

Kada nadogradnja operativnog sistema Windows 10 dođe na red i automatizovani proces preuzme naše računare nemamo baš mnogo izbora, jer ćemo pre ili kasnije ipak morati da dozvolimo da Microsoft update nastavi s procesom. Ali kada aplikacije koje instaliramo iz Microsoft prodavnice žele da se automatski ažuriraju, mi (još uvek) imamo pravo izbora i mogućnost da to sprečimo. Iako ažuriranje obično teče u pozadini, može izazvati usporenja i probleme ako se izvršava neki drugi zahtevni proces. Recimo, reprodukcija video-zapisa visoke definicije može da dovede do drastičnog degradiranja performansi i zastoja.

Srećom, Windows 10 omogućava isključivanje Store auto-updates. Možemo da preuzmemo kontrolu i izaberemo selektivno ažuriranje pojedinačnih aplikacija. Ako želite da to uradite, otvorite Microsoft Store i kliknite na tri tačke u gornjem desnom uglu. Iz padajućeg menija izaberite stavku Settings. Pomerite prekidač za isključivanje/uključivanje ispod ažuriranja aplikacije na levu stranu. Ažuriranja će se sada obavljati samo ako ih zatražite. Ukoliko postoje ažuriranja za instalaciju, u gornjem desnom uglu videćete strelicu nadole s brojem dostupnih ispravki (pored tri tačke). Kliknite na ikonu strelice da biste videli šta je spremno za ažuriranje. Ovde možete da odaberete i odobrite ažuriranje samo onih aplikacija koje želite.

Automatsko snimanje fajlova i fotografija u momentu kreiranja

Automatsko snimanje, tj. pohranjivanje datoteka u određene direktorijume, čuva podatke – nećete gubiti vreme da ponovo kucate ili crtate u slučaju gubitka fajla. Po pitanju ove Windows funkcije postoje dobre i loše vesti. Loša vest je da je automatsko snimanje u određene foldere ograničeno samo na pojedinačne aplikacije. Dobra vest je da se Windows 10 može podesiti tako da automatski snima bilo koju datoteku na OneDrive.

U Windows-u nema univerzalne funkcije automatskog čuvanja. U nekim pojedinačnim aplikacijama, kao što su Office i Web browser-i, postoje funkcije automatskog snimanja, a ima i besplatnih eksternih aplikacija, kao što je AutoSaver koju nudi Door2Windows.com. AutoSaver se može konfigurisati tako da automatski sačuva bilo koju datoteku na bilo koju izabranu lokaciju. Microsoft OneDrive se lako konfiguriše za sinhronizaciju foldera dokumenata, slika i Desktop-a. Ne samo da se može pristupiti drugim uređajima već je ovo izvrsna rezervna kopija. Postoje zasebne prilagođene konfiguracije za automatsko snimanje fotografija i video-zapisa kad god povezujete kamere i telefone s računarom. Kada snimate slike ekrana na računaru, one takođe mogu biti neprimetno snimljene na OneDrive.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 WindowsBajtovi258-01

Da biste podesili OneDrive Auto Save, kliknite desnim tasterom OneDrive ikonu koja se nalazi na radnoj površini, sistemskoj traci ili taskbar-u. Izaberite Settings pa na tab-u Auto Save kliknite opciju Update Folders. Overite sva tri polja: Desktop, Pictures i Documents za sinhronizaciju (i zaštitu) fajlova s računara na OneDrive. Nakon izbora svakog polja, kliknite Start protection. Sada će fajlovi u svakoj kategoriji biti automatski sinhronizovani u pozadini na OneDrive.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 26, 2018 6:37 pm

Smile Kindle i anotacije: Kako da unapredite iskustvo čitanja e-knjiga

https://pcpress.rs/kindle-i-anotacije-kako-da-unapredite-iskustvo-citanja-e-knjiga/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 26, 2018 6:42 pm

Smile WhatsApp dobija mogućnost zaključavanja aplikacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Ako vam neko ukrade telefon ne postoji način kojim biste mogli da sprečite da treća osoba "njuška" po vašem WhatsApp-u. Zbog toga je WhatsApp kreirao funkciju koja će sprečiti uvid u vaše privatne poruke, piše The Sun.

Naime, aplikacija je stvorila podršku za šifru, Touch ID skeniranje otiska prsta i Face ID otključavanje uz pomoć prepoznavanja lica.

Loša vest je da značajka još uvek nije spremna za izlazak na live verziju WhatsApp-a.

"Nažalost još nije dostupno zbog daljeg kreiranja. Funkcija mora da dobije neka poboljšanja pre nego što bude omogućena za sve", pišu tehnički blogeri.

Kada otključate svoj iPhone, imate nekoliko mogućnosti. Možete ga otključati pomoću lozinke ili čak uz pomoć skeneranja otiska prsta ako ima iPhone 5S ili noviju verziju.

A ako imate iPhone X, iPhone XS ili iPhone XS Max, možete upotrijebiti Apple-ov ID tehnologiju za otključavanje telefona skeniranjem lica.

WhatsApp-ov sistem funkcionisaće na isti način. Što znači da svaki put kada otvorite aplikaciju moratćete da autentifikujete svoj identitet.

Naravno, ovo podešavanje je potpuno opcioni - možete ga isključiti i uključiti po volji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 26, 2018 6:47 pm

Smile Instagram prestigao Snapchat kod tinejdžera

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Snapchat je godinama bio omiljena društvena mreža tinejdžera koji su Facebook, na kojima su im mame, tate, bake i deke, zamenili sa ovom mrežom koju deo starijih još nije shvatio i ne zna da je koristi. Ali, kao što je poznato, Snapchat je u poslednje vreme u velikim problemima koji su kulminirali nakon promene dizajna aplikacije koju je kritikovala većina korisnika. Šef kompanije Evan Spiegel bio je vrlo tvrdoglav i nije hteo da vrati stari dizajn, kako su mlioni korisnika zahtevali, što se na kraju pokazalo kao loš potez.

Mnogi smatraju kako je početak kraja Snapchat-ove dominacije počeo nakon što je Instagram "pozajmio" opciju Stories čija je popularnost jako brzo nadmašila popularnost priča na Snapchat-u. Snapchat-u je, očito, trebalo nešto novo s čim bi privukao nove korisnike i zadržao stare, ali pokazalo se kako je redizajn na kojem su toliko ustrajali promašaj, što je dodatni razlog zbog kojih su korisnici vreme koje su provodili na ovoj mreži zamenili sa Instagram-om.

Prema poslednjem izveštaju analitičke kompanije Piper Jaffray za SAD, Snapchat više nije najkorišćenija aplikacija među tinejdžerima te ju je zamenio upravo – Instagram. Istraživanje je pokazalo kako Snapchat i dalje mesečno barem jednom koristi 84% ispitanih, dok ta brojka za Instagram iznosi 85% i možemo očekivati da će se razlika od ovih jedan posto s vremenom povećati u korist Instagram-a.

Jedna je stvar ipak pozitivna za Snapchat u ovom istraživanju, a to je popularnost te za 46 posto tinejdžera upravo ovo najdraža platforma, dok je Instagram najpopularniji za samo 32% tinejdžera. Što se Facebook-a tiče, ovu društvenu mrežu koristi samo 36% tinejdžera u SAD-a te je ona omiljena mreža za samo 5% mladih.

Osim na Instagram-u i Snapchat-u, američki tinejdžeri najviše vremena sa ekranima provode i uz YouTube i Netflix – čak 38% vremena koje gledaju video sadržaj provode uz Netflix, a 33,1% vremena provode uz YouTube.

U rezultatima istraživanja najviše se naglašava sve veći porast popularnosti YouTube-a (od 2015. procenat je porastao sa 21,4 na 33,1%) te smanjenje vremena koje se provodi uz kablovsku i satelitsku TV (sa skoro 30% 2015. na samo 16,4% ove godine).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:24 pm

Smile Distribucija Androida u listopadu: Android 9.0 Pie još uvijek nije na listi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Google-listopad-2018

Tri mjeseca nakon što je Android 9.0 Pie službeno predstavljen, još uvijek nije našao mjesto na Googleovoj listi distribucije, koju redovito izdaje. Nije mu pomogao niti dolazak na tržište novih uređaja kao što je Sony Xperia XZ3 dok su neki, poput OnePlusa 6, u međuvremenu dobili nadogradnje.

Tako je lanjski Oreo u listopadu ove godine uspio zauzeti 21% tržišta, a Nougat 28,2%. Marshmallow zauzima 21,3% udjela, dok se Lollipop još uvijek drži na 17,9%. Sada već vremešni KitKat zauzima 7,6% kolača, a Jelly Bean 3%. Pretpotopni ICS i Gigerbread Google i dalje drži na ovoj listi, iako zauzimaju samo 0,3, odnosno 0,2%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:37 pm

Smile Korisnici SoundClouda od sada mogu da dele svoj sadržaj na Instagram Story

Korisnici SoundCloud-a neće više morati da koriste screenshot kada žele da podele svoju muziku na Instagramu, jer je kompanija najavila da je uvedena opcija direktnog share-ovanja na Instagram Story sa SoundCloud app.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Soundcloud-ipad-ios-music-service_0

Instagram je objavio na F8 da će dati dozvole drugim aplikacijama da korisnici sheruju njihov sadržaj na Story, a tu su uključeni Spotify i GoPro, a došao je red i na SoundCloud. Deljenje sadržaja sa SoundClouda dodaje stiker na Story, a da bi se čula pesma, neophodno je da se klikne na „Play on SoundCloud“ link. Opcija ne dodaje pesmu na Instagram Story.

Da bi se dodao SoundCloud link na Story, potrebno je da se odabere pesma i podeli preko ikonice „Share to Instagram Stories“. Stiker koji se pojavi na Story-ju može da se pomera i smesti gde god korisniku odgovara.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:40 pm

Smile Peta generacija mobilnih mreža pred nama

https://pcpress.rs/peta-generacija-mobilnih-mreza-pred-nama/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:46 pm

Smile WhatsApp dobio podršku za stickere

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Kada je WhatsApp pre četiri i po godine prodat Facebook-u, njegov osnivač Jan Koum dao je korisnicima obećanje kako će ova aplikacija ostati "čista" od reklama i kojekakvih "gimmicka", te da će zauvek biti besplatna i poštena prema svojim korisnicima. Ali, nije prošlo dugo pre nego što se Facebook počeo služiti podacima o WhatsApp-ovim korisnicima, a u ovu su aplikaciju ugrađene dodatne opcije kao "stories" po uzoru na Instagram i Snapchat.

U međuvremenu je, zbog neslaganja sa vodstvom Facebook-a oko toga kuda ide razvoj WhatsApp-a, Jan Koum otišao iz te kompanije – a WhatsApp nastavlja da dodaje funkcije koje ne poboljšavaju značajno kvalitet komunikacije nego predstavljaju upravo "gimmicke" kojih tamo nije trebalo da bude.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 2

U popularnu chat aplikaciju sada će tako biti dodata podrška za "stickere", nalepnice koje se koriste poput emojija ali razlikuju se po tome što ih mogu izrađivati i spoljni autori, odnosno svatko ko poželi. Na prodavnicama aplikacija će se tako moći preuzeti paketi stickera, po uzoru na Messenger, kojima će se korisnici, kažu, bolje moći izraziti.

Stickeri će u WhatsApp za iOS i Android stići u narednim nedeljama uz nadolazeću nadogradnju aplikacija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:49 pm

Smile Google novim pravilima tera proizvođače na redovna ažuriranja Android-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Google je objavio nova pravila izdavanje nadogradnji koje sadrže bezbednosne zakrpe. Tako će proizvođači Androida od sada morati izdavati minimalno četiri nadogradnje tokom prve godine otkad je uređaj pušten u prodaju, što znači barem jednu svaka tri meseca. U Google-ovoj objavi se takođe navodi da će i krajem svakog kalendarskog meseca proizvođači morati da izdaju zakrpu za svaku bezbednosnu rupu unutar 90 dana od njenog otkrića.

Nova pravila o bezbednosnim zakrpama važe za uređaje lansirane nakon 31. januara 2018. godine. Ali ipak, ovoga se neće morati pridržavati manji proizvođači, budući da je Google odredio i cenzus. Naime, najavljena pravila važe samo za uređaje koje je aktiviralo više od 100.000 korisnika.

Ukoliko se proizvođači ne budu pridržavali ovih pravila, Google zadržava pravo da im uskrati licence i sertifikate za buduće modele.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:54 pm

Smile Google proslavlja 10 godina Android pogledom na istorijat platforme

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 D1bc1e4eaa68f02c87e476a10f4c2ad4

Android je ove godine proslavio 10 godina postojanja (zvanično objavljen 23. septembra 2008. godine), a Google je sada na svojim stranicama objavio malu rekapitulaciju i specifičan foto album sa fotografijama razvoja platforme. Kompletan članak možete pogledati na Google Blogu.
https://www.blog.google/products/android/celebrating-sweet-decade-android/

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Android2_23
Kompanija je objavila zanimljive detalje i činjenice o tome koliko je platforma napredovala u protekloj deceniji. Među detaljima su i to da Android 1.0 nije podržavao on-screen tastature; Android 1.5 Cupcake je doneo ovu podršku, nakon čega su hardverske tastature ubrzo iščezle.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Android3_4

Danas se Android softver nalazi na praktično svakom smartfonu koji ne dolazi od Apple-a, a od 2017. godine prisutan je na više od dve milijarde aktivnih uređaja. Što je još važnije, u protekloj deceniji se proširio na mnogo više uređaja nego što su telefoni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Android4_2

Google u Androidu vidi operativni sistem osmišljen tako da opstane dugo i verovatno će imati zdravu budućnost.

Izvor: Google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 6:57 pm

Smile Gmail sada ima milijardu i po aktivnih korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 De7d2227bada26ed7770d8346195d4c5

Zvanični Gmail Twitter nalog je objavio poruku u kojoj ističe da Google-ova email platforma sada ima 1,5 milijardi aktivnih korisnika. Ovo je povećanje od 33%, u odnosu na milijardu aktivnih korisnika koliko je za Gmail prijavljeno pre 34 meseca, u februaru 2016. godine.

Gmail je na desktop platformi svoj put započeo u aprilu 2004. godine, kao limitirana beta verzija (što se završilo u julu 2009). Java verzija je postala dostupna za mobilne telefone 2006. godine. Do 2012. godine Gmail je imao 425 miliona aktivnih korisnika, što se povećalo na 900 miliona do 2015. Od ovog broja, 75% korisnika je koristilo servis na mobilnim uređajima.

Ukoliko ne spadate u ovih milijardu i po aktivnih korisnika, Gmail možete koristiti na desktopu ili instalirati Android i iOS verziju aplikacije.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 27, 2018 7:05 pm

Smile Facebook ažuriranje omogućava dodavanje muzike u fotografije i video

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 9a9748338abcc05f0de46a9404f9fe0a

Nakon predstavljanja nove Messenger aplikacije, Facebook je predstavio nove funkcije i poboljšanja za svoju glavnu aplikaciju. Neke od novih funkcija će biti dostupne odmah, dok će druge biti dostupne kasnije, kao što je opcija dodavanja muzike u fotografije i video.

Music on Facebook Stories je nova funkcija i omogućava ubacivanje pesama u fotografije i video klipove koje korisnici dele preko Stories. Kompanija je istakla da će istu funkciju doneti i za News Feed. Ovo znači da korisnici mogu da kreiraju fotografiju ili video uz Facebook Camera, pritisnu stiker ikonicu i izaberu muzički stiker.

Odavde je jednostavno izabrati pesmu koju želite da ubacite u foto/video fajl, a stiker će označiti izvođača i naziv pesme. Pesme će moći da se kače i na profil, a oni koji vide pesmu mogu da je zakače na svoj profil ili da posete Facebook stranicu izvođača.

Pored ove opcije, Facebook je najavio i da proširuje Lip Sync Live mogućnosti na više zemalja, ako i većem broju kreatora preko Pages servisa.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 28, 2018 10:09 pm

Smile HelloFriend: Društvena mreža koja korisnike odvaja od računara

Braća Salman i Shaban Habib, koji stoje iza nove socijalne platforme HelloFriend, žele da njihovi korisnici provedu više vremena u offline svetu, udaljeni od malih i velikih ekrana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Hello

Naime, u kreiranju nove platforme vodili su se rezultatima istraživanja po kojima su jedan od razloga za to što se ljudi sve češće suočavaju sa depresijom i društvene mreže, budući da ljudi nisu napravljeni da se dobro snalaze u online svetu, već su društvene životinje kojima je neophodno da pripadnike svoje vrste sreću i u stvarnom svetu.

Upravo zbog toga HelloFriend nije zamišljen kao tipična društvena mreža, te umesto da kreira poslovni model koji korisnike drži ispred računara, te drugih uređaja, nova platforma funkcioniše tako što korisnike povezuje online, da bi ih potom poslala u realni svet i u interakcije koje podrazumevaju susret licem u lice. Mreža funkcioniše tako što se HelloFriend korisnici povezuju sa prijateljima, te starim i novim poznanicima, kao i na bilo kojoj drugoj socijalnoj platformi, da bi se nakon toga preselili u stvarni svet, u okviru kojeg mogu da organizuju susrete, pa čak i da monetizuju aktivnosti i događaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Hello2

Događaji se kreću u rasponu od onih jednostavnih, poput kućnih zabava, pa sve do organizovanja većih susreta, i obuhvataju sve ono što ljudska bića mogu da rade zajedno kada su odvojena od svoji uređaja. Najveća novina je u tome što HelloFriend ima i svoju kriptovalutu, koja se lako zamenjuje za fizički novac, a koju korisnici mogu da uplaćuju organizatoru događaja, te na taj način daju svoj doprinos.

Tako bi ovo mogao da bude sledeći korak u evoluciji društvenih platformi, budući da pored toga što HelloFriend planira da se fokusira na interakcije u stvarnom svetu, kreatori tvrde da će doneti revoluciju i na polju čuvanja privatnosti korisnika, budući da ne planiraju da prikupljaju i sa oglašivačima dele korisničke podatke, već da platformu finansiraju preko sopstvene kriptovalute i naknada od donacija koje korisnici budu uplaćivali za organizovanje događaja. Da bi ova ideja bila potpuno pretočena u stvarnost neophodno je da platforma bude podržana blockchain tehnologijom, koja će omogućiti kako potpuno sigurno čuvanje podataka, tako i funkcionisanje HelloFriend kriptovalute, a kreatori su na dobrom putu da to u potpunosti i ostvare zahvaljujući partnerstvu sa RChain.



Izvor: Futurism
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 28, 2018 10:15 pm

Smile Google bi mogao da pokrene pretplatnički servis za Play Store

Trenutni model koji se koristi za kupovinu digitalnih filmova, muzike i aplikacija još uvek se zasniva na sistemu „biranja iz menija“, gde plaćate ono što želite. Međutim, sve više smo svedoci prelaska na pretplatničke servise, gde plaćamo fiksnu mesečnu naknadu u zamenu za pristup neograničenoj količini muzike i filmova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Google-Play-Store-11-1340x754

Izgleda da se i Google kreće ka takvom sistemu, kako kažu iz XDA-a koji su otkrili nešto što se zove „Play Pass“. Na osnovu ovog imena, kao i stringova koje su otkrili, čini se da Google možda razmatra ideju da kreira pretplatnički servis koji bi korisnicima omogućio pristup određenim premijum aplikacijama i igrama za fiksnu mesečnu naknadu.

Nejasno je kako će ovo funkcionisati i ko određuje koje aplikacije će biti deo ove pretplate, ali nije iznenađenje što se ovo razmatra. Videli smo da kompanije poput Microsoft-a i Adobe-a uspešno koriste pretplate, a čini se da Apple takođe ohrabruje programere da usvoje pretplatnički model.

Takav model je održiviji za sve, pošto bi stalan priliv prihoda podstakao programere da ažuriraju svoje aplikacije novim funkcijama. Takođe, obezbeđuje da kompanije poput Apple-a i Google-a dobijaju stalni deo prihoda od takvih pretplata, a to će koristiti i korisnicima koji mogu da budu više ili manje uvereni u konstantne ispravke. Za sada, ostaje da se vidi kako tačno Google planira implementaciju takvog sistema, tako da nam samo preostaje da čekamo i saznamo.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 28, 2018 10:19 pm

Smile Google Play aplikacije sa banking trojancima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 1

Ako ste pomislili da je Google uz pomoć AI-a napokon uspešno počistio Google Play Prodavnicu od malicioznih aplikacija, jako ste se prevarili, jer je istraživač kompanije ESET Lukas Stefanko objavio izveštaj u kojem navodi da je samo od avgusta do oktobra ove godine otkriveno 29 novih "banking trojanaca".

Te maliciozne aplikacije uspešno su se prikrile da ih Google-ovi stručnjaci za bezbednost i veštačka inteligencija nisu uspeli da detektuju, a dok ih Google nije uklonio iz svojee prodavnice aplikacija, preuzelo ih je i instaliralo više od 30.000 korisnika.

Aplikacije koje je otkrio Stefanko donose potpuno nov i izuzetno kompleksan sistem za krađu bankovnih podataka korisnika te mogu uspešno "glumiti" svaku Android aplikaciju na kompromitovanom uređaju korišćenjem HTML koda aplikacije koju žele oponašati kako bi stvorili dodatne slojeve u formi dizajniranoj za krađu i izvlačenje pristupnih podataka.

Između ostaloga Stefanko je otkrio banking trojanca koji je imitirao legitimnu aplikaciju za snimanje poziva koja je zaobilazila SMS 2FA i krala bankovne informacije.

Maliciozne aplikacije su koristile takozvanu "multi-stage" infekcijsku rutinu, u kojoj je prvi faza bila "dropper" dizajniran za traženje "sandboxova" i emulatora te preuzimanje zaraženog sadržaja.

"Osim krađe i izvlačenja bankovnih informacija, banking trojanci su u stanju da presreću i preusmeravaju logove poziva te preuzimaju i instaliraju druge aplikacije na kompromitovani uređaj", navodi Stefanko i savetuje korisnike Android-a da pre preuzimanja neke aplikacije dobro provere sve podatke o njoj i njenom proizvođaču te da posebnu pažnju obrate na dozvole koje traži od korisnika tokom instalacije. Ovo vam je još jedno upozorenje da ne dajete aplikacijama sva moguće pristupna ovlašćenja bez imalo razmišljanja.

Više informacija potražite na ovom linku.
https://www.welivesecurity.com/2018/10/24/banking-trojans-continue-surface-google-play/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 30 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 30 od 40 Prethodni  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu