Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 38 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 38 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

» Muzika koja u vama izaziva jezu..
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 9:03 pm od Johnny-Azra

» Moje otkriće
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 8:58 pm od Johnny-Azra

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 8:48 pm od Johnny-Azra

» Pjesma koja Vas opisuje u nekim momentima...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 8:46 pm od Johnny-Azra

» Ne kvarite mi temu dok se opustam...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 8:44 pm od Johnny-Azra

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Maj 03, 2023 8:40 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 40 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 6:51 pm

Smile Chrome-ovo blokiranje napadnih oglasa svima stiže ovog leta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Već se duže vremena govori o Google-ovom nastojanju da kroz svoj browser Chrome "popravi web" i očisti ga od napasnih oglasa koji umanjuju kvalitet korisničkog iskustva. Nepostojanje oglasa koji ometaju normalno čitanje i gledanje sadržaja verovatno bi umanjilo i potrebu za agresivnim adblockerima, čime bi potom bili zadovoljni i oglašivači i korisnici. S takvim idejama u Google-u su u Chrome počeli postupno uvoditi blokiranje pop-up oglasa, videa koji se automatski pokreću i sličnih drugih ometajućih oblika reklama.

U suradnji sa Koalicijom za bolje oglase izradili su i uputstva za vlasnike sajtova kojih se "dobri oglasi" moraju pridržavati – a u suprotnom na web stranicama koje često krše pravila Chrome će sve oglase blokirati. Ovaj radikalniji potez najavljivan je još pre godinu dana, adblocker nametljivih oglasa aktiviran je delimično, ali sada bi ga trebali dobiti svi.

Tačnije rečeno, od 9. jula 2019. godine Google Chrome će aktivirati svoj adblocker za ceo Internet, u svim delovima sveta, i odnosiće se na sve sajtove. Oni koji će kršiti pravila Koalicije dospeće na crnu listu i sve reklame koje pokušaju plasirati biće im blokirane. Vlasnicima sajtova na raspolaganju je alat kojim mogu proveriti koliko su im stranice "legalne" po pitanju prikazivanja oglasa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Podaci iz SAD-a, Kanade i Evrope kažu da je od početka ove godine oko dve trećine svih stranica koje su ranije kršile neka pravila sada zadovoljilo kriterijume Koalicije, dok je manje od 1% stranica iskusilo potpunu blokadu oglasa. Web je već danas, dakle, manje pretrpan oglasima koji nam smetaju u njegovom korišćenju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 7:01 pm

Smile VLC preuzet preko 3 milijarde puta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Popularni program otvorenog koda za reprodukciju video, ali i audio sadržaja VLC ovih se dana pohvalio okruglom brojkom, do sada je preuzet više od 3 milijarde preuzimanja u celom svetu na različitim platformama na kojima je prisutan.

Reč je o softveru koji je prisutan na Windows-u, macOS-u, Linux distribucijama, Android-u, iOS-u, Chrome OS-u te na sada već pomalo ugaslom Microsoft-ovom Windows Phone OS-u. Upravo je to, ali i mogućnost reprodukcije velikog broja različitih video i audio formata bez potrebe za instalacijom dodatnih kodeka razlog njegove velike popularnosti među korisnicima.

VLC je prvu milijardu preuzimanja zabeležio 2012. godine, drugu milijardu 2016. godine, a sada treću u povodu izlaska nove inačice VLC 3.0.6 verzije. Tom prigodom najavljen je i dolazak podrške za Apple-ov AirPlay i na Android uređaje što je opcija koja bi trebala biti implementirana u sledećih mesec dana.

Takođe, kompanija VideoLAN koja stoji iza VLC-a najavila i kako već radi ne jubilarnoj četvrtoj verziji VLC-a koja će doneti neke dugo priželjkivane mogućnosti koje za sada nisu otkrivene.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 7:08 pm

Smile Mozilla polako počinje sa gašenjem podrške za Flash u Firefox-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Već je poznato kako će i sama kompanija Adobe sledeće godine ukinuti podršku za Flash, a to polako čine i kompanije koje stoje iza softvera koji još uvek podržava Flash. Tako i Mozilla polako kreće u gašenje podrške za Flash unutar svog internet browsera Firefox.

Firefox još od 2015. godine blokira Flash porukom na ekranu u kojoj su korisnici upitani žele li aktivirati Flash za tu specifičnu stranicu. Prema pisanju internet stranice GHacks, dolaskom verzije browsera Firefox 69 prvo u Nightly, pa u beta pa u stabilnoj verziji (koja se očekuje u septembru ove godine) Flash će biti blokiran prema zadatim podešavanjima te će biti potrebna intervencija korisnika kako bi se on ponovno aktivirao.

Na početku sledeće godine nove verzije Firefox-a više neće imati podršku za Adobe-ov Flash plugin. Od 2021. godine Mozilla će u potpunosti blokirati Flash unutar Firefox-a zbog isteka službene podrške i manjka bezbednosnih nadogradnji za tu komponentu.

Od Flash-a uskoro nameravaju odustati i druge kompanije kao što su Google i Microsoft koje takođe nameravaju da izbace podršku za tu komponentu iz svojih internet browsera.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 7:12 pm

Smile Windows 7 će izgubiti Microsoftovu produženu podršku za manje od godinu dana

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Cc4bb177a4e7936d7ebd6ba936bef5dc

Svaki Windows operativni sistem ima životni ciklus, a kraj ovog ciklusa se približava za popularni Windows 7. Operativnom sistemu je sada ostalo manje od godinu dana produžene podrške od strane Microsofta.

Nakon isteka podrške, Windows 7 više neće biti ažuriran, što će operativni sistem ostaviti podložnim napadima nakon što se u platformi otkriju novi sigurnosni propusti. Glavna podrška za Windows 7 je okončana 13. januara 2015. godine, dok će 14. januara 2020. biti okončana i produžena podrška.

Ovo znači da će korisnici, koji su zabrinuti za sigurnost, morati da pređu na Windows 10. Najnoviji operativni sistem trenutno dobija velika sigurnosna ažuriranja dva puta godišnje, zajedno sa manjim ažuriranjima koja stižu na mesečnom nivou. Trenutno, Windows 10 nema krajnji rok za podršku jer Microsoft za sada nema planove da zameni Windows 10 novom platformom.

Windows 7 korisnici imaju još manje od godinu dana da ažuriraju svoj operativni sistem, a ovo je verovatno faktor koji će poboljšati PC prodaju u dolazećim tromesečjima.

Izvor: Overclock3d
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 7:17 pm

Smile Facebook najavio novi sistem za proveravanje činjenica

Facebook je najavio sistem za proveravanje činjenica koje se dele na ovoj platformi, te ga već predstavio u Velikoj Britaniji. Osnovni cilj nove funkcije je da se stane na put web-stranicama koje dele lažne vesti kojih je sve više.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Facebook

Sistem će funkcionisati u saradnji sa Full Fact organizacijom za proveravanje činjenica, koja će proveravati postove koji su prethodno prijavljeni od strane korisnika, te utvrđivati njihovu tačnost u skladu sa bazom podataka koju poseduje. Popularna društvena mreža se već neko vreme bori protiv dezinformacija, kojih je sve više, te potiču od različitih web-sajtova, ali i običnih korisnika koji izmišljaju priče, te ih dele kao istinu.

Full Fact planira da se na prvom mestu pozabavi sa lažnim činjenicama koje nanose najviše štete, poput neistinitih medicinskih svedočenja i preporuka, lažnih vesti koje su u vezi sa terorističkim napadima, te informacija koje se tiču političkih izbora.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Facebook2

Broj lažnih vesti obično poraste u vreme predsedničkih izbora u nekoj zemlji, a odluka o novom sistemu je usledila nakon istraživanja na osnovu kojeg je utvrđeno da stariji internet korisnici lakše dele lažne vesti od mlađih, što ukazuje na to da generacije koje nisu odrastale uz internet teže razdvajaju laž od istine kada su u pitanju informacije koje se dele preko različitih online platformi.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 7:24 pm

Smile Zavisnost od društvenih mreža ima slične osobine kao alkoholizam

Poslednja istraživanja ukazuju na to da oni koji postanu zavisni od društvenih mreža često donose pogrešne odluke, slično kao oni koji su zavisni od alkohola ili opojnih supstanci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Mreze

Istraživanje sprovedeno na Državnom univerzitetu u Michiganu pokazalo je da oni koji preterano koriste platforme kao što su Facebook i Twitter o svom životu odlučuju slično kao da su pod uticajem alkohola ili opijata, a naučnici su istakli da socijalne platforme koristi jedna trećina čovečanstva, što problem čini poprilično ozbiljnim. Učesnici eksperimenta su u prvom delu ispitivanja popunjavali anketu čiji je cilj bio da utvrdi u kojem su stepenu zavisni od društvenih mreža, te koliko ove utiču na način na koji obavljaju posao, te školske aktivnosti.

Nakon toga je usledio drugi deo eksperimenta – Iowa Gambling Task – koji psiholozi koriste kako bi utvrdili koliko neka navika utiče na proces donošenja odluka. Tokom ispitivanja je utvrđeno da su najgore rezultate postigli oni koji najviše koriste društvene mreže, slično kao oni koji su zavisni od opojnih supstanci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Facebook2

Čitav život se zasniva na procesu donošenja odluka, a utvrđeno je da oni koji zloupotrebljavaju alkohol ili opojne supstance ne uče iz grešaka, te nastavljaju da se ponašaju po negativnom obrascu. Nakon ovog ispitivanja došlo se do zaključka da slično važi i za one koji previše vremena provode na društvenim mrežama, te se ističe da, iako socijalne platforme donose mnoge prednosti, ipak imaju i tamnu stranu, te mogu negativno da utiču na pojedinca koji ih ne koristi pravilno.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 7:27 pm

Smile Word i PDF dokumenti odgovorni za širenje novog malvera

Sigurnosni eksperti objavili su izveštaj u kojem se novi malver povezuje sa hakerskom grupom TA505, a identifikovane su dve linije malicioznih programa koji su počeli da se šire tokom 2018. godine uz pomoć phishing mejlova. Tako su dve varijante – ServHelper backdoor i FlawedGrace trojanac koji omogućava pristup pogođenom uređaju sa daljine – ozbiljno ugrozile veliki broj korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Malver-1

Prema izveštaju krajem 2018. godine su lansirane dve phishing kampanje koje su na prvom mestu ciljale banke, restorane, te trgovinske objekte, a maliciozni mejlovi sadržali su MS Word ili PDF dokumente koji su, kada bi ih žrtva otvorila, na uređaje instalirali malver. Grupa koja stoji iza napada – TA505- spada među najaktivnije cyber kriminalne organizacije u proteklih nekoliko godina, te je prethodno bila odgovorna i za GlobeImposter, te Locky ransomware. Sada je primećeno da se grupa sa crypto virusa preusmerava na backdoor trojanske viruse, te na malver koji je zadužen za krađu informacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Malver2-1

Nova porodica malvera ponela je ime ServHelper, a prvi napad je zabeležen u novembru 2018. godine. Završna kampanja lansirana je 13. decembra, te su napadači tom prilikom distribuirali PDF dokumente sa malicioznim linkovima.

Izvor: 2SpyWar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 17, 2019 7:15 pm

Smile Google prestaje sa podrškom za 32-bitne aplikacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 88c2bdc144d6384814b0ff1f42834c52

Google je objavio da od 1. avgusta 2019. godine prestaje da prihvata nove aplikacije i ažuriranja koja nemaju popdršku za 64-bitne procesore. Korisnici će i dalje biti u prilici da preuzimaju stare verzije tih aplikacija. Igre, kreirane u Unity 5.6 ili starijem endžinu neće biti obuhvaćene ovom odlukom i biće i dalje ažurirane.

Postojaće mogućnost da se ova odluka zaobiđe - aplikacije koje imaju samo 32-bitnu podršku će moći da se ažuriraju, ali se neće pokretati na telefonima sa Pie softverom. Ovo znači da će developeri manje ulagati u rad na ovakvim aplikacijama.

Takođe, od 1. avgusta 2021. godine Google Play planira da prestane da nudi aplikacije bez 64-bitne podrške. Ovo će važiti za nove telefone, dok će stari 32-bitni uređaji i dalje moći da preuzimaju aplikacije.

Wear OS i Android TV uređaji neće biti pod uticajem ovih promena i nastaviće da podržavaju 32-bitne aplikacije.

Izvor: XDA-Developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 17, 2019 7:18 pm

Smile  Twitter korisnici na Androidu sada mogu da sortiraju tvitove hronološki

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 4cc623df0307285e8275d8aee87cf3f7

Pre oko mesec dana Twitter je predstavio novu funkciju, pod nazivom "Sparkle button", za iOS korisnike. Kreiran u obliku skupa malih zvezda, taster je smešten u desnom uglu u vrhu ekrana. Pritiskom na taster korisnici mogu da izvrše izmenu iz algoritamskog rasporeda tvitova i prikažu ih u obrnutom hronološkom redu.

Uobičajeno, Twitter prikazuje najpopularnije tvitove pre onih koji su nedavo objavljeni. Ovo je smetalo velikom broju korisnika koji vole da budu u toku sa aktuelnostima i trendovima i algoritam je često kvario ovo, smeštajući najnovije tvitove duboko ispod top tvitova.

Nakon što je Sparkle taster stigao na iOS, desktop i Android korisnici su strpljivo čekali da funkcija postane dostupna i njima. Čekanje je sada završeno za Android korisnike, a Twitter je objavio da će od danas početi sa objavom funkcije na Androidu.

Ovo će članovima Twitter Android aplikacije omogućiti da izaberu način na koji će im se tvitovi prikazivati u Twitter feedu, kao i brzo prebacivanje između top i nedavno objavljenih tvitova.

Twitter nije objavio kada planira da Sparkle taster omogući i desktop korisnicima.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 17, 2019 7:23 pm

Smile YouTube na selektovanim tržištima testira preporuke za preuzimanje videa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Ea27af320b1102eb9667e706b370ec17

Prošlo je pet godina od kako je YouTube predstavio opciju za oflajn preuzimanje videa. Po poslednjim podacima, korisnici u 154 zemlje mogu da preuzmu video kako bi ga reprodukovali oflajn. Neke zemlje zahtevaju YouTube Premium pretplatu za ovu funkciju, dok druge nemaju ovaj zahtev.

Sada aplikacija izgleda korisnike usmerava ka video klipovima za koje smatra da bi ih mogli zanimati i preuzeti za oflajn pregled, a pojavila se i nova "recommended downloads" funkcija. Drugi video streaming servisi, kao što je Netflix, već imaju funkciju preporuke, tako da YouTube sa svojim servisom pokušava da stigne konkurenciju.

Trenutno, postojanje opcije je prijavljeno od strane YouTube korisnika iz Malezije. Kao i što to obično biva sa novim funkcijama, YouTube ih uglavnom prvo testira na nekoliko tržišta pre nego što ih omogući širem broju korisnika.

Izvor: AndroidPolice
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 17, 2019 7:26 pm

Smile Rani Android Q build otkriva tamnu temu i druge karakteristike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Bc42136785c1861846b45ad0d334b170

Poprilično rani build za Android Q stigao je do XDA Developers tima, koji nije gubio vreme i instalirao ga je na Google Pixel 3 XL. Tim je pronašao neke veoma zanimljive nove karakteristike, od kojih je najznačajnija kompletna, sistemski rasprostranjena, tamna tema a može se aktivirati jednim pritiskom.

Za razliku od Device Theme koja je ekskluziva za Pixel uređaje, ovo je puna tamna tema za sve: Settings, Launcher, Launcher settings, Files app, panel za zvuk, Quick Settings panel i obaveštenja, a sve će se pretvoriti u tamno sivu ili potpuno crnu boju. Moguće je i trajno omogućiti tamnu temu ili podesiti da se ona automatski uključi u određeno vreme tokom dana.

Ranije ovog meseca pojavile su se glasine o mogućnosti da se tamna tema pojavi na nivou sistema, novi detalji sada potvrđuje da je opcija bar u ranoj fazi i da se na njoj radi.

XDA tim je takođe otkrio developersku opciju unutar Android Q, koja prisiljava aplikacije bez ugrađenih tamnih tema da preuzmu tamnu temu. To znači da će aplikacije u koje Google nije dodao opciju tamne teme i dalje moći da se zatamne.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Android2_24

Potrebno je imati na umu da samo zato što je tamna tema dostupna u ranom buildu, ne znači da će se i održati do kranje objave nove verzije operativnog sistema.

XDA tim je otkrio i neke druge značajne karakteristike u ovoj ranoj verziji Android Q platforme. Android dozvole su dobile reviziju, čime su korisnici dobili mogućnost da dozvoljavaju samo usluge poput lokacija ili pristup kontaktima kada je aplikacija aktivna. Android Q može automatski da opozove te dozvole kada je aplikacija zatvorena, što je takođe stavka koju će mnogi Android korisnici ceniti.

Tu je i opcija koja se naziva "Desktop Mode", što može biti karakteristika koja je slična onoj koju nudi Samsung DeX, tj. način da se Android uređaj poveže sa sekundarnim ekranom i koristi ga kao što bi se to činilo na desktop računaru.

Tim je otkrio i neke druge manje karakteristike, kao što su neke nove opcije za pristupanje, nove SmartLock funkcije i nove opcije u Developer Options. Više detalja je dostupno u linku izvora.

Izvor: XDA-Developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 17, 2019 7:31 pm

Smile Cortana: Promene za Windows 10

Windows search dobio je više prostora da postane još moćniji, budući da je Microsoft spremio neke velike promene za Cortana-u u okviru Windows-a 10.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Cortana

Naime, radi se o tome da softverski gigant planira da odvoji search i Cortana-u u Windows 10 taskbaru, te tako omogući da se glasovno pretraživanje odvoji od polja u koje se termini koji se traže unose ručno. Promena stiže sa sledećim velikim Windows 10 ažuriranjem, koje je planirano za april. Zahvaljujući ovoj promeni korisnička iskustva bi mogla dodatno da se individualizuju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Cortana

To ipak ne znači da Cortana potpuno napušta Windows 10, već samo da će biti značajno manje prisutna. Tako će Windows search dobiti više prostora za razvijanje, ali se pretpostavlja da će u početku dolaziti do određene konfuzije, budući da će u okviru operativnog sistema postojati dva načina za pretraživanje.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 19, 2019 6:53 pm

Smile Redizajnirana Facebook Messenger aplikacija stiže širem krugu korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 99b07b4a697d9d4652b975941987537c

Facebook je nagovestio redizajn svoje Messenger aplikacije tokom F8 konferencije u maju, a potom je počeo da pojednostavljeni interfejs isporučuje u oktobru. Sada redizajn postaje dostupan većem broju korisnika, a novi interfejst listaju i App Store i Google Play Store.

Novi dizajn omogućava manje tabova, olakšava ćaskanje sa prijateljima i omogućava kontekstualne ikonice koje obaveštavaju korisnika o tome šta se dešava u razgovoru. Facebook takođe testira i Dark Mode za svoj novi dizajn, što znači da će korisnici moći da potamne belu pozadinu ukoliko je to ono što više preferiraju.

Ažuriranje pristiže korisnicima u ovom trenutku, a Facebook ističe da će oni korisnici koji još nisu dobili Messenger uskoro dobiti najnovije ažuriranje sa redizajniranim interfejsom.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 19, 2019 7:08 pm

Smile Twitter bag tokom pet godina izložio javnosti privatne podatke korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 63d299698346bee792a49e6c30a75642

Bag, koji je problematičan za Twitter još od 2014. godine, izložio je javnosti tvitove nekih Android klorisnika, iako bi oni trebalo da budu privatni. Twitter je obelodanio postojanje problema danas u svom Help Center-u, nakon što je ispravio bag 14. januara. Bag nije ugrozio Twitter korisnike na iOS i desktop platformama.

Prema navodima Twittera, problem se pojavljivao kada su korisnici, koji su upotrebljavali Twitter aplikaciju za Android, pokušavali da promene podešavanja na svom nalogu, uključujući i ažuriranje email adrese. Nakon ovih izmena, Twitter bi onemogućio "Protect your Tweets" podešavanja ukoliko su ona bila uključena na nalogu. Ovaj problem se pojavljivao kod korisnika koji su kreirali svoj nalog između 3. novembra 2014. godine i 14. januara 2019. godine.

Twitter je istakao da je kontaktirao korisnike za koje zna da su bili pogođeni ovim bagom, ali takođe i preporučuje svima da svoje tvitove zadržavaju privatnim preko dodatnog proveravanja podešavanja, kako bi bili sigurni da je "Protect your Tweets" opcija omogućena.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 19, 2019 7:16 pm

Smile U javnost "procurela baza sa 773 miliona e-mailova i lozinki

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Bezbednosni stručnjak Troy Hunt objavio je kako je neko nepoznat prikupio, odnosno ukrao, čak 773 miliona e-mail adresa sa pripadajućim lozinkama te ih dao na raspolaganje hakerima. Ova baza podataka "teži" oko 87 gigabajta i bila je postavljena na cloud servis MEGA, odakle je u međuvremenu uklonjena. Sve ove mailove sada se može dobiti na razne druge načine, a ono što je bitno jest da su autentični i da dolaze sa pripadajućim lozinkama – što predstavlja bezbednosni rizik za sve čije su se adrese našle na ovom popisu.

Ovo je jedan od najvećih ovakvih događaja u istorji, a Hunt je ogromnu listu hakovanih mailova i lozinki nazvao Collection #1. Za sada se smatra da su podaci došli iz više izvora, kako onih za koje se zna da su hakovani kao i iz onih za koje se to još uvek ne zna.

Iako curenje ovakvih podataka nije ništa novo, nije zgorega ponoviti: koristite snažne lozinke, redovno ih menjajte, ili koristite neki password manager". Ukoliko želite da proverite da li je neka od vaših e-mail adresa kompromitovana najnovijim curenjem podataka, to vrlo lako možete učiniti na servisu Have I been Pwned?. Javi li vam ova stranica da vam je mail nedavno kompromitiran, svakako prominite lozinku koju za njega koristite, a istu kombinaciju maila i lozinke nemojte "reciklirati" na drugim internet servisima.

Mailovi iz baze Collection #1 dodati su na ovaj servis, a Hunt je na svih 773 miliona adresa poslao obaveštenje o tome da su iste kompromitovane.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jan 19, 2019 7:20 pm

Smile Lažne Google Maps aplikacije preuzelo više miliona korisnika

Jedna od osnovnih prednosti modernih prodavnica aplikacija trebalo bi da bude i ta da su svi proizvodi pregledni, što bi kompanijama trebalo da olakša detektovanje onih koje su maliciozne, te mogu da nanesu velike štete. Budući da u Google Play prodavnici ima preko dva miliona aplikacija, dogodi se da se u ponudi nađe i poneka prevara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Maps

Upravo to se odgodilo sa 19 različitih aplikacija za navigaciju, koje su zapravo kopije Google Maps aplikacije, samo sa znatno više reklama. Svaka od aplikacija je već dostigla po više od milion preuzimanja, te se, kada se sva preuzimanja saberu, dolazi do zaključka da je ovom prevarom pogođeno preko 50 miliona korisnika. Iako svaka od ovih aplikacija nudi mape i druge alate za orijentaciju, jasno je da se radi o kopijama Google Maps-a, koje se od originala razlikuju po tome što zloupotrebljavaju poverenje korisnika, a najviše kroz agresivne marketinške sadržaje koji ometaju navigaciju.

https://twitter.com/LukasStefanko/status/1085883872540311553/photo/1

Lukas Stefanko
@LukasStefanko
I tested over 15 fake GPS Navigation apps with over 50,000,000 installs from #GooglePlay that violate Google rules.

These apps just open Google Maps or use their API without any additional value for user, except for displaying ads.

Some of them don't even have proper app icon.

1:57 PM - Jan 17, 2019


Nekoliko Google Maps klonova je tražilo i dozvolu da pristupi nekim podacima koji mapama obično nisu potrebni, a problem je i u tome što najveći deo ovih kopija uspeva održi ocenu iznad četiri, uprkos upozorenju da se radi o kopijama sa više reklama.

Izvor: Gizmodo

-------

https://ideja.serbianforum.info/viewtopic.forum?t=7110
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 40 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu