Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 30 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 29 Gosta :: 2 Provajderi

Dall

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyJuče u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:18 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 25 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 21, 2018 5:39 pm

Smile Na 1% računa u svetu nalazi se oko 55% ukupne količine izrudarenih bitcoina

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Diar, stručni nedeljni časopis koji se bavi digitalnim valutama, imovinom, te plaćanjima i regulativom ovog sektora, objavio je analizu nejednakosti koja je prisutna u svetu bitcoina. Tokom ove godine vrednost ove kriptovalute značajno je pala, i u blagom silaznom trendu već se nekoliko meseci kreće između 6 i 7 hiljada dolara. Ali, to nije uzburkalo duhove na tržištu.

Naime, Diar-ova analiza je pokazala kako je na manje od 1% walleta u svetu uskladišteno oko 55% ukupne količine izrudarenih bitcoina. Ovi veliki kripto-bogataši zajedno su "teški" preko 100 milijardi američkih dolara u bitcoinu, a zanimljivo, njih 42% nije prodalo niti centa (ili bolje rečeno satoshija) tokom najvećeg rasta cene u decembru prošle godine. Naprotiv, 27% ovih velikih računa samo je nastavilo da kupuje bitcoine i dodaje ih na svoj saldo.

Više od polovine ukupne mase bitcoina kontrolišu tako računi "teži" od 200 bitcoina, što po sadašnjoj vrednosti iznosi 1,26 miliona dolara. Na računima na kojima se nalazi više od 10 bitcoina (preko 60 hiljada dolara) u svetu je skladišteno čak 87% svih bitcoina.

Osim kripto-milionera, vrlo je verovatno da deo ovih računa predstavlja rezerve raznih menjačnica. Najvećih pet kripto-berzi na svetu trenutno drži oko 3,8% svih bitcoina, odnosno oko 4,2 milijardi dolara vrednosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 21, 2018 5:44 pm

Smile Apple tajno rangira svoje korisnike

Apple je predstavio „trust scores“ – način ocenjivanja korisnika na osnovu toga kako upotrebljavaju svoj iPhone i druge uređaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Gettyimages-1032135012

Tehnološki gigant koji je prošlog meseca postao prva javna kompanija sa vrednošću od bilion dolara, je naglasio da će update u njihovim pravilima privatnosti omogućiti da se prate pozivi i poruke na Apple uređajima i na osnovu toga da se daju ocene korisnicima. Sistem ocenjivanja bi trebao da pomogne u borbi protiv prevara, ali iz Apple-a nisu dali konkretnije informacije kako taj sistem radi.

S izlaskom iPhone Xs i iPhone Xs Plus, pojavio se update na iTunes prodavnici i na stranici za privatnost. „Da bi omogućili identifikaciju i zaustavljanje prevara, inforamcije o tome kako koristite svoj uređaj, uključujući tu i broj poziva i email-ova, će se koristiti za izradu ocene poverenja prilikom pokušaja kupovine“, rečeno je na strani za privatnost.

Metod podseća na epizodu u seriji Black Mirror, u kojoj su svi ljudi ocenjivani na osnovu njihovih interakcija sa drugima. U toj epizodi, ocene su korišćene da bi se odlučio ekonomski status osobe, dostupnost zdravstva, transporta i slično. Poređenje sa Black Mirror serijom je uočeno od strane korisnika društvenih medija, a mnogi su smatrali ovaj potez „opasnim“.

Apple je izjavio da će postojati način da se obezbedi potpuna transparentnost kada je u pitanju prikupljanje podataka sa uređaja. Pored ovoga neobična je i činjenica da će se prikupljanje podataka vršiti i na Apple TV koji nema mogućnost poziva i primanja poruka.

Izvor: Independent
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 21, 2018 5:49 pm

Smile Google trguje Gmail nalozima korisnika

Kompanija Google potvrdila je da stotinama drugih kompanija omogućava pristup Gmail nalozima korisnika, te im dozvoljava da čitaju mejlove, kao i da dele podatke sa drugim kompanijama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Gmail

Naime, radi se o tome da je pristup mejl sandučićima omogućen developerima aplikacija, koji mogu da prate mejlove miliona korisnika, iako zaposleni u kompaniji nemaju pristup mejlovima još od 2017. godine. Ova objava podseća na skandal koji je bio u vezi sa Cambridge Analytica-om, u okviru kojeg su zloupotrebljeni podaci 87 miliona Facebook korisnika. Developeri aplikacija mogu i da sa drugima dele podatke do kojih dolaze zahvaljujući pristupu Gmail nalozima, ali iz Google-a kažu da su takve aktivnosti dozvoljene sve dok se ne ugrožava privatnost korisnika, te pravila korišćenja.

Podaci iz Gmail naloga mogu da se dele sve dok su korisnici upoznati sa tim šta se sa njihovim podacima događa, a developeri mogu da dođu do podataka poput imena korisnika, naslova mejla i tekstualnih poruka, kako bi dobili informacije koje su im potrebne za istraživanje tržišta, te razvijanje usluga koje nude.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Gmail2

Aplikacije koje budu zloupotrebljavale podatke iz Gmail naloga biće suspendovane, a developeri su u obavezi da pruže dokaze da su osigurali podatke do kojih su došli, te da su oni bezbedni od bilo kakve zloupotrebe.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 21, 2018 5:55 pm

Smile Skype razgovori stižu na Alexa uređaje

Internet pozivi koji se kontrolišu uz pomoć glasovnih komandi stižu na sve uređaje koji se zasnivaju na sistemima kompanije Amazon, te Alexa uređaji dobijaju još jednu funkcionalnost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Kype
Naime, pored svih hardverskih povezivanja kojima je Alexa obogaćena, stiže još jedna velika integracija, u okviru koje će Skype pozivi moći da se obavljaju na svim uređajima koji su podržani Amazon-ovim digitalnim asistentom. Iz kompanija Microsoft i Amazon saopštili su da će video pozivi uskoro moći da se obavljaju, te kontrolišu uz pomoć glasovnih komandi, što Skype servis podiže na potpuno novi nivo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Skype2-1

Dve kompanije su prošle godine najavile da će njihovi asistenti – Alexa i Cortana – početi da funkcionišu zajedno, te je ova funkcionalnost, iako se na nju čekalo, ipak stigla do korisnika, pa se očekuje da se isto dogodi i sa novom Skype integracijom.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 21, 2018 5:59 pm

Smile Instagram dodaje GIF podršku u svoju platformu za direktne poruke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1594e2da109a84bb7f40c5d64713e240

Postoje kompletno opremljene aplikacije, namenjene za komunikaciju, kao što su WhatsApp, Telegram i Facebook Messenger a imaju širok spektar funkcija poput igara, deljenja lokacije, stikere ili slanje novca. Potom, tu je i "direct message" kategorija, koja predstavlja zamensku platformu za slanje poruka i upotpunjuje društvene mreže kao što su Instagram, Twitter i Tumblr.

Slanje direktnih poruka nije nešto što bi korisnici trebalo isključivo da koriste, jer ovom formatu nedostaju neke funkcije, ali Instagram je odlučio da poboljša svoj direct message sistem dodavanjem podrške za GIF-ove.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 FINAL_GIFS_IN_DIRECT_forever

Instagram aplikacija trenutno dobija ažuriranje, koje dodaje GIPHY podršku, za pronalaženje i slanje GIF-ova a funkcija će korisnicima pristizati u narednim danima. Opcija slanja GIF-ova za Instagram Direct će biti dostupna i za Android i za iOS korisnike.

Izvor: GSMArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 21, 2018 6:06 pm

Smile Google isplatio preko tri miliona dolara istraživačima kako bi Android načinio sigurnijim

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1f63373a69a5f3c79d2c320fa06e8d0a

Google je objavio da je isplatio preko tri miliona dolara kroz svoje Android i Play Security Rewards programe. Novac je otišao sigurnosnim istraživačima koji su kompaniji Google pomogli da pronađe bagove, što je na kraju čitav ekosistem načinilo sigurnijim. Google isplaćuje različite sume i nagrade, bazirano na vrsti ranjivosti i odgovarajućoj ispravci.

Android Security Rewards (ASR) je kompletirao svoju treću godinu, a primio je 470 kvalifikovanih prijava ranjivosti. Ističe se da je prosečna isplata istraživačima porasla za 23%, odnosno oko milion dolara godišnje.

Neke od najbitnijih ASR stavki za ovu godinu uključuju:

- Nije bilo isplata za najvišu moguću nagradu: kompletan lanac eksploatacije, koji vodi do TrustZone ili Verified Boot kompromitovanja.
- Pronalaženju jedne ili više ispravki je doprinelo 99 individualaca.
- ASR program je prosečno donosio 2600 dolara po nagradi i 12500 dolara po istraživaču.
- Guang Gong je dobitnik do sada najveće nagrade koju je Google isplatio: 105.000 dolara za pronalaženje lanca za daljinsko eksploatisanje.

Drugi kompanijin program, Google Play Security Rewards, je imao manje aktivnosti nego ASR. Ovaj program je pokrenut sa ciljem da ohrabri sigurnosne istraživače da "skeniraju" popularne Android aplikacije na Google Play-u. Tom prilikom je prijavljeno preko 30 ranjivosti, što je istraživačima donelo ukupno preko 100.000 dolara nagrada.

Google sarađuje sa proizvođačima hardvera kako bi ove zakrpe isporučio potrošačima, a kompletnu listu je moguće naći ovde.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 23, 2018 6:18 pm

Smile Twitter bag slao korisničke DM-ove developerima više od godinu dana

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 532fa7778b5c29e6d404a701a864990f

Bag, koji je otkriven na Twitteru, potencijalno je omogućio neautorizovanim developerima da primaju direktne poruke (DM) od nekih korisnika, kao i zaštićene tvitove. Twitter je istakao da nije otkrio dokaze da su developeri zaista i primili ove podatke, niti veruje da su se ovakve informacije zloupotrebile.

Twitter ističe da je manje od jednog procenta korisnika bilo pogođeno ovim problemom, ali kako servis ima preko 335 miliona aktivnih korisnika, to i dalje znači da je bag uticao na preko tri miliona ljudi. Kompanija je počela da obaveštava korisnike, koji su bili pod uticajam baga, putem svoje aplikacije i veb sajta.

Kompanija ističe da je problem ispravila, nakon što je on otkriven 10. septembra. Takođe je otkriveno da je bag, koji je uticao na Account Activity API, bio aktivan od maja 2017. godine. API je developerima omogućavao da kreiraju alatke za poslovanja koje će komunucirati sa korisnicima, a bag je potom tu interakciju potencijalno mogao da šalje različitim developerima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 23, 2018 6:22 pm

Smile Kina blokirala Twitch

Ništa ne može da promakne strogom oku cenzure, pa je tako Kina blokirala Twitch nakon rasta popularnosti ovog servisa. Ovaj potez još niko nije objasnio ali jasno je da se može povezati sa gejming scenom i e-sportom. Poznato je da je Kina povela krstaški rat protiv video-igara jer smatra da se njeni građani previše igraju, naročito mladi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Twitch

Kina je zaista ozbiljna u svojoj nameri da ograniči građanima uživanje u video-igrama. Nakon uvođenja restrikcija u određene igre, kao i način na koji se pristupa njima, sada je na red došao najpopularniji gejming streaming servis Twitch.

Interesantno je da je nenajavljena blokada došla vrlo brzo nakon što je Twitch mobilna aplikacija dostigla rekordni broj skidanja. Bez ikakve suvišne priče, cenzori su jednostavno uklonili ovu aplikaciju sa Apple i Google prodavnice onemogućivši skidanje. Paralelno sa tim onemogućen je pristup servisu na teritoriji Kine.

Glavni krivac zašto je Kina blokirala Twitch – e-sport

Iako zvanično saopštenje još nije osvanulo, pretpostavlja se da je glavni uzrok zabrani profesionalni gejming. Naime, kako na televiziji nije moglo da se pogleda prenos Azijskih esport igara, fanovi su se okrenuli Twitchu. Interesovanje je bilo natprosečno i zbog učestovanja kineske esport reprezentacije koja je osvojila dve zlatne medalje.

Zbog toga je direktan prenos gledalo toliko ljudi da je država procenila da se time kvari omladina i da je bolje da taj servis uopšte ne postoji. Twitch je zvanično potvrdio da su blokirani u Kini ali ni oni još nisu dobili zvanično objašnjenje. Verovatno nikad neće ni dobiti. Gejming je došao na red nakon što se vlada obračunala sa kriptovalutama. Sada ništa ne može da spreči mlade da se posvete učenju i povećanju produktivnosti.

Izvor: Abacus
https://www.abacusnews.com/digital-life/twitch-vanishes-china-weeks-after-spike-popularity/article/2165056
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 23, 2018 6:24 pm

Smile Roboti pišu svaku desetu Gmail poruku

Gmail opcija smart odgovora, koja koristi mašinsko učenje za automatsko sastavljanje odgovora na email poruke, po nekima može biti veoma korisna, a neki je smatraju lošom. Opcija predlaže odgovore na dnu email-a, kao na primer “Ok, sounds good” ili “Thanks” kako bi korisnike poštedela kucanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 6133587103_93b8e75a12_b

Opcija smart odgovora je sve rasprostranjenija i već se koristi u 10% svih odgovora na Gmail-u, koji ima više od milijardu mesečnih korisnika. Opcija je, pre nego što se počela koristiti na Gmail-u 2017.godine, bila dostupna na Inbox aplikaciji 2015.godine. U Inbox aplikaciji je imala 12% od svih odgovora, ali ova aplikacija nije imala masivan broj korisnika kao Gmail.

Ajit Varma, direktor produkt menadžmenta, rekao je da opcija smart odgovora ima pozitivne reakcije od strane korisnika. Korisnici Gmail-a imaju opciju da smart odgovor isključe.

Izvor: Cnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 24, 2018 5:45 pm

Smile 10 godina Androida – od alternative najjačima, do trona s kojeg će teško sići

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 NnCaT47yaVuQN4vc9SbEZf-970-80

Ove jeseni navršava se punih 10 godina otkako je Android operativni sustav započeo svoje povijesno putovanje. Iako je sam OS zapravo predstavljen 2007, prvi uređaji s Androidom lansiran je u rujnu 2008. godine, dakle prije točno 10 godina.

Android operativni je razvijala tvrtka istoimenog naziva, osnovana 2003. godine od strane nekolicine inženjera, među kojima je najzvučnije ime Andy Rubin. Tvrtku 2005. godine kupuje Google i nastavlja rad na započetoj platformi, da bi 2007 predstavio AOSP (Android Open Source Project), što je značilo početak nove ere u svijetu mobilnih uređaja, budući da je Android stekao titulu prvog otvorenog mobilnog operativnog sustava.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 IPhone-Nokia-Palm-1

U to je vrijeme mobilnim svijetom vladala Nokia sa svojim Symbianom, pored kojeg su paralelno egzistirali Windows Mobile i BlackBerry, te još neki operativni sustavi s manjim udjelom u ukupnom broju uređaja. Bilo je to vrijeme kad je tržište mobilnih operativnih sustava bilo prilično šaroliko, da bi tek izlazak Appleovog iPhonea 2007. godine cijelu industriju podigao na noge i zauvijek promijenio.

Postoje informacije da je vodstvo Googlea čak odustalo od prvotne verzije Androida nakon što su vidjeli Appleovo predstavljanje prvog iPhonea, pa su svoj novi OS sljedećih godinu dana dorađivali, kako bi ga učinili konkurentnim Appleovom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 G1_white_open

Tako Google i američki T-Mobile 2008. godine lansiraju prvi uređaj temeljen na Androidu – T-Mobile G1, a zapravo se radilo o HTC-ovom modelu Dream. Nedugo nakon toga, i drugi proizvođači su počeli eksperimentirati s Androidom, a glavnu ulogu još uvijek je vodio HTC, koji je u ovoj platformi tada imao najveći tržišni udio.

Do drastičnih promjena dolazi 2010. godine, i to Samsungovim lansiranjem prvog Galaxyja S. Radilo se to hardverski najjačem uređaju tog doba, koji je konkurirao HTC-ovom Desireu, ali i paralelno predstavljenom iPhoneu 4.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 I9000-00_58bc3f1b3c05e

U međuvremenu su i drugi proizvođači svoje operativne sustave počeli prilagođavati novom trendu, no nitko od njih u tome nije uspio. Nokia je cijeli kod Symbiana napisala ispočetka, no uspjeh je izostao. BlackBerry je dugo krpao svoj postojeći BlackBerry OS, da bi ga kasnije lansiranje potpuno novog doslovno pokopalo. Microsoft je najviše uložio u novi operativni sustav, kojeg je namjerno učinio različitim od iOS-a i Androida, no vremenom se i on pokazao kao promašaj, pa je za sobom u grob povukao i nekad najjače ime industrije – Nokiju, za koju smo vidjeli da je kasnije oživjela, ali naravno – s Androidom.

Posljedica ovih turbulencije današnja podijeljenost tržišta na dva tabora – Android i iOS. Naravno, zbog zatvorenosti Appleovog ekosustava i otvorenosti Androida, potonji se sada nalazi na preko 80% mobitela u svijetu, a dostupan je i u verzijama za hardverski slabije uređaje (Android Go) i pametne satove, koji je isprva nosio naziv Android Wear, da bi ga Google sada prekrstio u Wear OS.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Galaxy-S3

Za razliku od Appleovog iOS-a, koji se nalazi samo na prilično skupom Appleovom hardveru, Android je omogućio korištenje smartfona i platežno manje sposobnim korisnicima, uključujući i one u zemljama trećeg svijeta, gdje jeftini mobiteli predstavljaju jedini doticaj ljudi s internetom.

Kao što smo vidjeli, prednost Androida očituje se u otvorenosti i dostupnosti na širokom spektru uređaja, a glavni nedostatak je izuzetno spor proces nadogradnji, koji je svake godine sve sporiji i sporiji. Izuzetno veliki broj brandova i proizvođača ne može hvatati korak s Googleovim godišnjim ciklusom izbacivanja novih verzija, dok oni najveći kasne zbog želje da ostve svoj trag, budući da svaku novu verziju moraju prilagoditi svojim nadogradnjama sučelja.

Za Android možemo slobodno reći da je globalni operativni sustav kojeg je iz ove perspektive nemoguće srušiti s trona, ali tu je i Appleov iOS, s kojim će se stalno nadmetati. Ovakva situacija je zapravo dobra za korisnike, jer konkurencija i jednu i drugu stranu potiče na rad i nastojanje da budu što bolji, no s druge strane, mnogo je onih koji u ovolikoj dominaciji Androida vide monopol, posebice institucije Europske Unije, koje su Googleu nedavno odrapile drakonsku kaznu od 5 milijardi dolara, zbog, kako navode, iskorištavanja dominante pozicije na tržištu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Android-Statues-1600x1200

Veliki poticaj rastu Android ekosustava u zadnjih je nekoliko godina dao je i strašno brz razvoj kineskih proizvođača. Nekad slavna imena poput Sonyja, LG-a i HTC-a nestala su s top lista najvećih proizvođača, a zamijenila su ih nova – Huawei, Oppo, Xiaomi i Vivo. Naravno, tu su i mnogi drugi, koji samo čekaju svoju priliku da se upišu na listu najvećih.

Razlog ovome leži i u preseljenju proizvodnje. I dok su se prije desetak godina mobiteli još uvijek proizvodili u Finskoj, SAD, Kanadi, Njemačkoj i Švedskoj, u međuvremenu se praktički cijela proizvodnja preselila u Kinu, uz izuzetak nekolicine okolnih zemalja koji se bave sklapanjem, npr. Vijetnam.

Prema nekim izvorima, u svijetu trenutno postoji preko 1000 različitih brandova Android uređaja. Mnogi praktički na dnevnoj bazi nestaju i nastaju novi. Tržište smartfona je očito vrlo dinamično, pa bi na kraju svaka prognoza budućnosti bila nezahvalna, no sigurno je da će Android još dugo držati dominantnu poziciju na tržištu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Mate-20-Pro-render-maska-1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 24, 2018 5:54 pm

Smile Novi Firefox bag je sposoban da sruši korisnikov browser i operativni sistem

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Acdd3c208299c3876e56c269f1a045ed

Bagovi, koji mogu da sruše određene aplikacije poput veb pregledača, nisu retki, ali oni koji ujedno mogu da sruše i operativni sistem su nešto više zabrinjavajući. Ovakav bag je upravo pronađen u Firefoxu, a otkrio ga je Sabri Haddouche - softverski inženjer i sigurnosni istraživač.

Haddouche ističe da novi Firefox bag ima sposobnost da sruši proces browsera na Windows uređajima, a ponekada može i da zamrzne kompletan operativni sistem. Kao rezultat, potrebno je nasilno restartovanje sistema.

Problem je manje alarmantan na Mac računarima i Linux sistemima, jer bag samo utiče na pregledač. Sajt ZDNet ističe da je bag klasifikovan kao forma denial of service (DoS), koji utiče na najnoviji Firefox stabilni build, Firefox Developer i Nightly verzije.

Bag, prema navodima, ne utiče na Firefox na Androidu. Apple uređaji, kao što su iPhone i iPad, takođe nisu pogođeni pomenutim bagom.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 24, 2018 6:04 pm

Smile Hiljade WordPress sajtova zaražene malicioznim kodom

Bezbednosne kompanije Sucuri i Malwarebytes upozorile su da je tokom ovog meseca hakovano na hiljade WordPress sajtova. Svi sajtovi su kompromitovani na sličan način – unosom malicioznog koda, ali ne kroz sam CMS, već preko ranjivosti u zastarelim verzijama plugin-ova i tema.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Wordpress-hacked

Nakon pristupa sajtu, pravljene su izmene u njegovom izvornom kodu, na PHP ili JavaScript fajlovima kako bi se učitao maliciozni kod koji je redirektovao posetioce na sumnjive stranice za tehničku podršku. Neke od tih stranica koriste još jedan trik, koji su istraživači u pomenutim kompanijama otkrili prošle nedelje. Zahvaljujući bagu u Chrome browseru, onemogućavali su korisnike da odu sa otvorenog sajta.

Primećeno je da se broj na ovaj način zaraženih sajtova znatno povećao poslednjih dana, a znajući da je WordPress najzastupljenija CMS platforma i da za njega postoji ogroman broj plugin modula i tema koje se ne ažuriraju redovno, potencijal moguće zaraze je ogroman.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 24, 2018 6:06 pm

Smile OneDrive za iOS dobio bitne nove funkcije i ispravke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 4c69da306df36417164f66d873e5b9d6

Microsoft donosi bitne i kvalitetne promene OneDrive korisnicima, ali za sada samo na iOS platformi. Pored nekih novih funkcija i poboljšanja, Microsoft je takođe ispravio veći bag koji je dovodio do rušenja servisa kod korisnika sa velikim brojem oflajn fajlova. Takođe, najnovije ažuriranje bi trebalo da ispravi probleme sa rušenjem iMessage aplikacije.


Kada su nove funkcije u pitanju, ažuriranje dodaje takozvanu On This Day funkciju, koja OneDrive korisnicima omogućava da ponovo pregledaju fotografije iz prethodnih godina. Funkcija je dostupna u Photos stranici.

Aplikacija sada omogućava lakše pronalaženje informacija iz kamera foldera, jer je sve organizovano po godini i mesecu. Ovo bi trebalo da pomogne i kod performansi aplikacije, jer neće biti potrebno dugo skrolovanje kako bi se pronašle informacije.

OneDrive poslovni korisnici će biti zadovoljni činjenicom da više neće biti problema sa deljenjem iz Photos pregleda. Takođe, ažuriranje ispravlja bag koji je dovodio do rušenja aplikacije kada se pregledaju određeni PDF i Office dokumenti u iOS 12 verziji.

Implementirane su i neke vizuelne izmene, što je takođe primetno u najnovijoj verziji OneDrive za iOS aplikaciju.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 24, 2018 6:11 pm

Smile Opera Touch za Android dobija tamnu temu i druga poboljšanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 D7b93405fef36b0b4730bf2e0c7060aa

Opera planira da donese svoj Touch mobilni browser na iOS uređaje u nekom trenutku tokom narednog meseca. Do tada korisnici mogu da učestvuju u privatnoj beti, ukoliko pregledač žele da isprobaju na svojim iPhone uređajima.

U međuvremenu, Opera Touch korisnici nastavljaju da dobijaju nove funkcije i poboljšanja na Android platformi. Najnovije ažuriranje, koje su objavili developeri, donosi dugo očekivanu tamnu temu, kao i ispravke bagova i poboljšanja stabilnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 02.-Night-mode-1

Kako bi se omogućio tamni mod, potrebno je otići u Seting meni u gornjem desnom uglu i iskoristiti toggle za "Dark theme" uključivanje/isključivanje. Potrebno je imati na umu da neki sajtovi ne podržavaju tamnu temu, tako da korisnici na njima neće primetiti razliku, ali za mnoge druge ovo je korisna karakteristika.

Ostale izmene nisu zabeležene u novom ažuriranju, koje zato donosi veliki broj ispravki bagova i poboljšanja stabilnosti browsera. Opera Touch za Android je dostupan preko Google Play prodavnice.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 25, 2018 6:10 pm

Smile Korisnicima dostupan macOS Mojave

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 E56b1af0bb8ecd40bf857fdf5b15fff8

Najnoviji Apple desktop operativni sistem, macOS 10.14 Mojave, sada je dostupan u svojoj finalnoj javnoj formi a može se preuzeti sa Mac App Store-a.

Kao što je bio slučaj i sa prethodnim verzijama desktop operativnog sistema, Mojave stiže kao besplatna verzija. Korisnici koji ne uspeju da odmah instaliraju OS, moraće da sačekaju neko vreme pre novog pokušaja, zbog prezagušenja.

Kada je u pitanju ono što nova verzija softvera donosi, tu je Dark Mode koji je verovatno jedna od nabitnijih funkcija za veliki broj korisnika. Mojave nudi mogućnost da se prozori i pozadine prebace u tamni dizajn sa svetlim tekstom. Ovo je, kao i druge izmene operativnog sistema, namenjeno ključnim korisnicima i kreativcima.

Stacks je još jedna funkcija koja će mnogima biti omiljena - sa klikom na taster, opcija čisti pretrpani desktop, smeštajući fajlove na gomile koje se potom mogu sortirati u različite kategorije.

Pored ovoga, tu je i prva grupa iOS aplikacija koje su portovane na desktop i uključuju Voice Memos, Stocks, Home i News. Na kraju, Safari je dobio veliki broj novih sigurnosnih funkcija, a tu su i druge karakteristike koje krase novi macOS 10.14 Mojave.

Izvor: TechCrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 25, 2018 6:19 pm

Smile Šest načina na koje je prvi Android promenio sve

https://pcpress.rs/sest-nacina-na-koje-je-prvi-android-promenio-sve/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 25, 2018 6:21 pm

Smile  Chrome 69 povezuje Google servise sa logovanjem u pregledač

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 9191c0ca0eee64f57d76c3e2ddc1a87e

Chrome je trenutno najpopularniji svetski browser, bar kada je u pitanju pokrivenost tržišta. Međutim, iako je proizvod kreiran od strane kompanije Google (i baziran na otvorenom kodu), ne identifikuju se svi Chrome korisnici kao Google korisnici, i obrnuto.

Ova razlika bi, međutim, uskoro mogla prestati da postoji jer najnovija verzija Chrome pregledača donosi funkciju da ukoliko je korisnik logovan u jedan servis, automatski je logovan i u drugi. Pre verzije 69, korisnici su mogli da koriste Chrome bez potrebe logovanja na bilo koji Google nalog. Ovo nije sprečavalo korisnike da koriste Google servise u tom browseru, ukoliko su to želeli.

Prema svemu sudeći, ovo više nije slučaj sa Chrome 69 verzijom. Ukoliko se korisni loguje u bilo koji Google servis na ovoj verziji pregledača, on će automatski logovati Chrome u odgovarajući Google nalog. Takođe, ukoliko ste na primer bili dugo ulogovani u Chrome, ali ste se potom izlogovali sa Gmaila, možete se iznenadno naći bez svojih uobičajenih podešavanja browsera.

Ovo bi svakako moglo izazvati konfuziju kod korisnika, a Google nije specifično najavio postojanje ove opcije. Navodi se da je razlog ove promene to što Google smatra da su obični korisnici zbunjeni razdvajanjem dva naloga (Chrome i Google).

Izvor: SlashGear
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 25, 2018 6:28 pm

Smile Osnivači Instagrama napustili Facebook

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 052d78d41bd59503983c8e2f76f062a7

Šest godina nakon što je Facebook kupio Instagram za milijardu dolara, oba osnivača Instagrama su dali otkaz na funkcijama u okviru Facebookove platforme.

Kevin Systrom i Mike Krieger su bili na funkcijama CEO (izvršni direktor) i CTO (direktor tehnologija) od osnivanja kompanije 2010. godine. U trenutku, kada je Facebook kupio Instagram, servis je imao 30 miliona korisnika, nakon čega je porastao na preko 800 miliona.

Odlazak osnivača servisa podseća na rešenje kojem su ranije pribegli osnivači WhatsAppa (koji je takođe u Facebookovom vlasništvu) Jan Koum i Brian Acton. Acton je pre godinu dana napustio kompaniju, dok je Koum ranije ove godine otišao zbog neslaganja sa Facebookovom politikom upotrebe korisničkih podataka.

Odlazak dva zvaničnika je potvrđen i u blog objavi Kevina Systroma, gde nema indikacija o nekim specifičnim problemima, a ističe se da su dvojica stručnjaka spremna za novo poglavlje. Oglasio se i CEO Facebooka mark Zuckerberg, koji je osnivačima Instagrama poželeo sve najbolje u budućim poduhvatima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:12 pm

Smile Apple zvanično preuzeo Shazam i sada uklanjaju reklame

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Kako je poznato Apple je bio u procesu preuzimanja popularne aplikacije za prepoznavanje pesama Shazam, koji je sad konačno i službeno završen.

Apple je preuzimanje Shazam-a najavio još u decembru, za preuzimanje aplikacije i pripadajućeg Shazam-ovog developerskog tima kompanija iz Cupertina izdvojila je 400 miliona američkih dolara. Ali akvizicija nije dovršena sve do sada jer se čekalo na službeno odobrenje antitrustovskih regulatora Evropske unije (Shazam je pokrenut u Velikoj Britaniji).

Odobrenje je konačno stiglo ovog meseca te je sad Shazam i službeno u Apple-ovim rukama. Mnogi aktualni korisnici Shazam-a izrazili su zabrinutost što se tiče budućnosti same platforme pod Apple-ovim vodstvom.

Apple je povodom službenog okončanja preuzimanja Shazam-a umirio korisnike objavivši podatak kako Shazam namerava pretvoriti u aplikaciju bez reklama koja će biti dostupna kako za iOS tako i za Android uređaje.

Prema Apple-u, Shazam je u celom svetu preuzet preko 1 milijardu puta i svakoga se dana upotrebljava više 20 milijuna puta.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:24 pm

Smile Google predstavio Discover koji menja Google Feed

Tokom prošle nedelje u okviru Google aplikacije otkriveni su delovi koda koji su ukazivali na to da se sprema nova opcija pod nazivom Discover, a koja bi trebalo da zameni Google Feed. Google je sada i potvrdio promene o kojima se spekulisalo, te će u buduće opcija Discover biti zadužena za sortiranje naslova i sadržaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Discover

Tako će oni korisnici koje je zainteresovala neka tema moći da pročitaju više o tome, a uz pomoć Discover ikonice koja izgleda kao šarena zvezdica, te se pojavljuje pored svake teme, kao i u svim rezultatima pretraživanja. Ako se u okviru neke teme klikne na polje “Follow,“ Discover će u buduće prikazivati više naslova koji su u vezi sa onim što je korisnik izabrao da prati.

Evergreen sadržaji će se u okviru Discover opcije pojavljivati više od ostalih tema, a radi se o naslovima koji su već neko vreme na internetu, ali su novi za određenog korisnika. Tako će se, na primer, onima koji pretražuju neku destinaciju na koju planiraju da otputuju u okviru Discover opcije pojavljivati tekstovi na tu temu, te će neki moći da budu i stariji od šest meseci, ali će se korisniku svejedno prikazati, a ako Discover utvrdi da su relevantni za putovanje koje planira. Pored toga, Discover će uz pomoć Topic Layer-a u okviru Knowledge Graph opcije moći da zaključuje koliko korisnik zna o temi koju pretražuje, da bi mu prikazivao naslove koji su u skladu sa nivoom znanja koje poseduje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Discover2

Discover će se u okviru Google.com-a pojaviti na svim pametnim telefonima, što je deo nove inicijative kompanije Google koja bi trebalo da Google Search učini kvalitetnijim, te preglednijim. U okviru ove inicijative Google planira da se fokusira na pojedinačne korisnike, a kako bi im osigurao kvalitetne i verodostojne informacije u što kraćem roku, što je upravo ono što svi i očekuju od nekog internet pretraživača.

Izvor: Phone Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:31 pm

Smile Google Drive dobija pomoć u obliku veštačke inteligencije

Budući da u poslednje vreme sve postaje pametnije, od uređaja do različitih programa, došao je red i na servise za upravljanje fajlovima, koji već sada mogu da izdvoje foldere kojima korisnici često pristupaju, te ih postave tako da im je olakšan pristup. Tako je već neko vreme i u okviru Google Drive-a, a izgleda da se Google sada okreće veštačkoj inteligenciji kako bi servis učinio još pametnijim.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Googledrive

Nova opcija ponela je ime Priority, te će organizaciju i predlaganje fajlova učiniti još inteligentnijim. Iz kompanije kažu da će opcija zahvaljujući mašinskom učenju moći da izdvaja one foldere koji su nekom korisniku najvažniji, te će korisnici kada otvore servis prvo videti takve foldere, zajedno sa sugestijama i komentarima. Veštačka inteligencija će pored toga i organizovati foldere u različite radne prostore, što će dodatno olakšati pristup, a premeštanje nekog foldera u određeni radni prostor ne utiče na način na koji se čuva, te na ostala ponašanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Googledrive2

Priority je još uvek u beta fazi razvoja, što znači da još neko vreme neće stići do korisnika, ali se očekuje da kada se pojavi bude više nego korisna.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:40 pm

Smile Slavimo istorijski brend - 90 godina kompanije Motorola

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 53a8221c7d89d0f751a0a51bcab4b4b5

Na današnji dan 1928. godine u Čikagu, braća Paul i Joseph Galvin osnovali su preteču kompanije Motorola, pod imenom “Galvin Manufacturing Corporation”, sa samo jednim proizvodom i pet zaposlenih. Danas proslavljamo #90godinamotorole i nema sumnje da je kompanija transformisali tehnološku industriju.

Prvi proizvod Motorole dizajniran je 1928. godine i tada je poseban akcenat stavljen na životni vek baterije, izazov koji i danas postoji. Eliminator baterije kompanije Galvin Manufacturing koristio je radio uređaj na baterije kako bi radio na struju, dok najnoviji proizvod, 5G moto mod, rešava današnju potrebu za brzim delovanjem. Verni ciljevima kompanije, Motorola nikad nije prestala da teži pružanju onoga što je najbitnije korisnicima.

Motorola je proizvela prvi prenosivi dvosmerni FM radio 1943. godine, omogućila je prvu komunikaciju sa sa Zemljom nakon sletanja kosmonauta na mesec, predstavila je legendarni RAZR V3 telefon koji je promenio dizajn mobilnih telefona i postao prvi uređaj koji je služio i kao modni dodatak, ili moto mod tehnologiju koja je omogućila vašem telefonu da postane boombox radio, instant štampač slika, konzola ili 360° kamera, što sve ukazuje koliko je kompanija Motorola uvek bila fokusirana na ljude.

Proizvodi se razvijaju kako bi život učinili boljim za naše korisnike. Kao kompanija Motorola shvata da su njeni zaposleni u samom srcu uspeha. Postoji tradicija dugogodišnjeg i posvećenog rukovodstva, od dvadesetosmogodišnjeg upravljanja osnivača kompanije Galvin Manufacturing, Paul Galvin-a, do sadašnjeg predsednika kompanije, Sergio Buniac-a, koji je prvobitno počeo da radi u kompaniji Motorola 1996. godine u marketingu i prodaji mobilnih telefona.

Tokom godina, kompanija Motorola je imala mnogo razloga za slavlje i bila deo istorijski važnih dogadjaja. 90 godina kasnije, od automobila do pametnih telefona, ostala je verna svom cilju da razbije barijere kada su u pitanju inovacije i stvori najbolju tehnologiju u najjednostavnijem formatu, dostupnu svim korisnicima. U kompaniji Motorola se raduju se što će podeliti sa korisnicima nsvoja dostignuća, prekretnice, interesantne činjenice i kvizove tokom narednih 90 dana na društvenim mrežama, Facebook i Instagram. Kompanija nas poziva da sa njom proslavimo #90godinamotorole i poručuje: najbolje tek dolazi.

Izvor: Motorola
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:47 pm

Smile Huawei ne planira da Honor pretvori u zasebnu kompaniju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 33789fe44ff8c544667951b33d6f88ec

Planovi Honora da postane jedan od pet najvećih brendova pametnih telefona širom sveta, tokom narednih nekoliko godina, sigurno ne predstavljaju tajnu. Ali uprkos ovome, brend je potvrdio da ne planira da postane samostalna kompanija.

Honor je stvoren 2013. godine, kao novi Huawei pod-brend, sa fokusom na mlađe potrošače i onlajn prodaju. Od tada, brend je praktično konstantno jačao, povećavajući svoju prodaju i pomogao je kompaniji Huawei da dospe na drugu poziciju kada su u pitanju proizvođači telefona. Ovo je razlog zbog kojeg se u poslednje vreme pojavljuje sve više glasina da će Huaweiu odvojiti svoj pod-brend u potpuno samostalnu kompaniju. Međutim, izjavom koja u potpunosti odbacuje ove navode, Zhao Ming - predsednik Honora, nedavno je potvrdio da će Huawei i Honor nastaviti da rade zajedno i da će ostati u velikoj meri nerazdvojni u budućem periodu, potvrđujući da će sadašnja struktura poslovanja ostati na snazi.

Iako Honor radi nezavisno kada je u pitanju brendiranje telefona i proizvodne linije, kompanija i dalje nema svoje posebno odeljenje za istraživanje i razvoj. Umesto toga, brend mora da koristi tehnologiju koju je razvila matična kompanija Huawei. Na kraju, to omogućava Honoru da objavljuje proizvode pod mnogo agresivnijom cenovnom strukturom, koja može uspešno da se takmiči s drugim pristupačnim brendovima.

Gledajući unapred, izgleda da potrošači mogu da očekuju uglavnom poznate stvari od Honora kako brend bude nastavio da se oslanja na Huaweijeve tehnologije, što ne predstavlja lošu stvar ako pogledamo ubrzan rast brenda poslednjih godina.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:53 pm

Smile Stigao je Microsoft Office 2019

Iako je veliki broj korisnika prešao na Office 365 zasnovan na cloud-u, Microsoft nije zaboravio ni korisnike Office 2016 i ranijih verzija svoje klasične offline poslovne aplikacije, kojima je sada na raspolaganju Office 2019 u verziji za Windows i Mac operativne sisteme.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Office-2019

Office 2019 donosi značajna unapređenja u okviru svojih standardnih aplikacija (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project, Visio, Access i Publisher). Suštinski, to su unapređenja koja su u poslednje tri godine implementirana Office 365 ProPlus. Na primer, PowerPoint 2019 dobio je mogućnost kreiranja prezentacija sa morfing i zum efektima, u svim aplikacijama je dodata podrška za upotrebu olovke… Excel 2019 donosi nove opcije za analizu podataka, nove formule i grafikone, kao i bolju povezanost sa PowerPoint-om.

Word 2019 i Outlook 2019 olakšavaju fokusiranje na najbitnije stvari – sadržaj koji se u njima piše. Focus mod u Word-u blokira ometanje izbacujući nepotrebne stvari iz vidokruga i postavljajući sadržaj koji pišete u centar pažnje, dok Focused Inbox sklanja sa strane manje važne mailove tako da vam pred očima ostaje samo ono što je najvažnije u tom trenutku. Office 2019 donosi unapređenja i sa serverske strane u Exchange Server 2019, Skype for Business Server 2019 i Project Server 2019.

Komercijalne (volume) licence za poslovne korisnike već su dostupne, dok će za ostale korisnike Office 2019 biti dostupan za kupovinu u narednim nedeljama.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 26, 2018 5:56 pm

Smile Facebook bag pogrešno cenzurisao govor mržnje

Kada imate društvenu mrežu koju koriste milioni korisnika, briga o sadržaju postaje prilično veliki izazov. Facebook je i ranije imao problema sa prijavom govora mržnje, ali do sada bar nije lagao svoje korisnike kada je rezultat prijave u pitanju. To se nedavno dogovdilo kada je Facebook pogrešno cenzurisao govor mržnje, tačnije lagao je korisnika da je njegov zahtev uvažen. Šta se ustvari desilo?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Facebook-fake-news

Sigurno vam se više puta desilo da naletite na osobu koja zavređuje blokadu na društvenoj mreži. Ukoliko ste pokušali da nekog prijavite obično biste posle nekog vremena dobili informaciju da li je zahtev odobren. Na žalost, u Srbiji je ovaj sistem prilično nefunkcionalan pa isticanje fašističkih i rasističkih stavova nije nešto što smeta Facebooku.

Falično cenzurisanje govora mržnje i neprikladnih fotki

S druge strane, korisnici na Zapadu ipak smatraju da zaslužuju više pažnje. Jedna korisnica iz SAD je prijavila čitavu grupu Facebooku gde je napomenula da se stavlja uvredljivi sadržaj. Reč je o desničarskoj grupi koja podržava Trampa i postavlja uvredljive komentare o muslimanima.

Kompanija je ubrzo proverila situaciju i zahvalila se korisnici što je učinila pravu stvar. Facebook podrška je takođe potvrdila da je grupa uklonjena, kao i svi postovi grupe, uključujući onaj koji je prijavljen.

Zaista brz i efikasan postupak, s malom sitnicom da ustvari ništa nije urađeno! Naime, Facebook moderatori su odlučili da grupa ne treba da bude blokirana ali je “greškom” korisnica obaveštena da je njena prijava prihvaćena.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Rubens

Lažljivi Facebook bag

Facebook je nakon toga izjavio da istražuje kako je do toga došlo i da će javiti nove informacije čim se sazna više. Bag očigledno šalje automatizovanu poruku korisniku obaveštavajući ga da je prijavljeni sadržaj uklonjen, što naravno nije istina. Naravno da je neprijatno kada vas Facebook laže, ali da li to radi namerno?

Takođe je važno pitanje koliko se greši u procenama prilikom cenzurisanja sadržaja. Ko je uopšte zadužen za to i zašto ne postoji mogućnost žalbe. Facebook je svakako odavno postao mesto gde se privatnost ignoriše, a greške sistemski ignorišu dok ne izađu u javnost. I u ovom slučaju, Facebook nije umeo da odgovori šta se desilo i koliko je ovaj bag rasprostranjen. Pitanje je i da li ćemo ikad saznati šta se desilo.

Izvor: BBC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 25 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu