Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 7 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 7 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 15 od 40 Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 02, 2017 7:04 pm

Smile Uvod u Power BI

https://pcpress.rs/uvod-u-power-bi/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 02, 2017 7:07 pm

Smile Organizujte vaše pratioce na Instagramu

Nakon što je objavio da je dostigao 800 miliona korisnika, Instagram je proslavio tako što je uveo još par novih funkcija u servis. Jedna od njih je poboljšana moderacija komentara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Instagram

Korisnici sada mogu da izaberu ko sme da komentariše na njihovim postovima, a ovo uključuje sve ljude koje korisnik prati i koji prate korisnika. Takođe, je moguće blokirati specifične osobe i zabraniti im da komentarišu na vašim postovima. Još jedna opcija koju su uveli je mogućnost anonimnog prijavljivanja ukoliko je nekom ko strimuje potrebna neka vrsta podrške. Aplikacija će pokrenuti ekran za pomoć sa brojevima koje je moguće pozvati, sugestijama i opcijama pozivanja nekoga ko može da pruži pomoć. Ove promene će se polako stupiti na snagu u narednih par dana.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 02, 2017 7:11 pm

Smile Kaspersky na #BIZIT 2017: Sve o hakerima i kako se zaštititi od cyber napada

U istraživanju kompanije Kaspersky Lab u vezi sa cyber napadima u prvoj polovini 2017. godine došlo se do zaključka da su napadači najviše bili aktivni u martu. Naime, napadima su najviše bile izložene proizvodne kompanije, pa je svaki treći napadnuti industrijski računar bio deo sistema ovih kompanija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Haker2

U prvih šest meseci bezbednosni proizvodi iz kompanije Kaspersky blokirali su pokušaje napada na više od 37% industrijskih računara, a iz kompanije ističu da je situacija slična onoj iz istog perioda prošle godine. Pored kompanija koje se bave proizvodnjom, napadači su ciljali i sisteme inženjerskih kompanija, obrazovnih institucija, prehrambene industrije, te energetskih kompanija. Stručnjaci ističu da je zabrinjavajuće to što najveći procenat napadnutih računara pripada kompanijama koje se bave proizvodnjom, jer, pored toga što napadi bitno utiču na dobit kompanija, dovode u pitanje i automatizaciju industrije.

Najviše industrijskih računara napadnuto je u Vijetnamu, gde je za šest meseci napadnuto 71% ovakvih uređaja, potom u Alžiru 67%, Maroku 65,4%, te u Kini 57%. Glavni izvor pretnji bili su komunikacioni kanali na internetu, pa je pokušaj preuzimanja malvera, ili pristup malicioznim i phishing sajtovima, bio blokiran na 20,4% industrijskih računara, što nije mali procenat kada su u pitanju takve vrste pretnji, budući da industrijske mreže najčešće imaju neograničen pristup internetu, što može da ugrozi celokupnu industrijsku infrastrukturu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Haker

U prvoj polovini 2017. godine je na sistemima za industrijsku automatizaciju detektovano oko 18 hiljada različitih modifikacija malvera, a u to vreme je došlo i do epidemije ransomware napada. Broj jedinstvenih industrijskih računara koji su napadnuti Trojan virusima za enkripciju se u tom period utrostručio, a većina takvih virusa distribuirana je u obliku spamova koji su korisnicima ličili na deo korporativne komunikacije, te u obliku zaraženih priloga u okviru mejlova, ili linkova koji su služili za preuzimanje malvera.

Da podsetimo da je Petya Ransomware, talas napada koji je zahvatio oko 64 zemlje do 27. juna 2017. godine, zarazio je otprilike 12.500 kompjutera samo u Ukrajini, a tu su i WannaCry i ExPetr, pri čemu iz Kasperskog WannaCry napade nazivaju epidemijom, budući da je pogođeno više od 200 hiljada računara u svetu, te 13,4% od ukupnog broja svih računara u industrijskoj infrastrukturi.

Kaspersky Lab je i jedan od sponzora ovogodišnje konferencije BIZIT pod nazivom “Prirodno digitalno”, koja će se održati 1. i 2. novembra 2017. godine, u Klubu poslanika, u Tolstojevoj 2, u Beogradu. Nakon tri godine postojanja BIZIT je, među IT stručnjacima i poslovnim ljudima, prepoznat kao centralni poslovno-informatički događaj u regionu, a koji je prošle godine okupio preko 500 učesnika. Kao najznačajniji i najposećeniji skup ovog tipa, BIZIT će i 2017. godine okupiti najznačajnije stručnjake iz oblasti primene savremenih poslovnih ICT rešenja.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 02, 2017 7:13 pm

Smile Endava – IT poslodavac za budućnost

https://pcpress.rs/endava-it-poslodavac-za-buducnost/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 02, 2017 7:15 pm

Smile Facebook testira opciju Face ID za pristupanje profilu

Facebook testira opciju prepoznavanja lica, koja bi korisnicima omogućavala da pristupe svom profilu preko skeniranja lica. Neki korisnici su već primetili da Facebook u aplikaciji za Android prilikom pristupanja nalogu kada je lozinka zaboravljena, nudi mogućnost autentifikacije uz pomoć selfija. Ova opcija bi mogla da bude korisna u slučajevima kada dvo-faktorska autentifikacija preko SMS poruke nije moguća, na primer kada je korisnik u avionu, kada putuje u inostranstvo, ili mu je onemogućen pristup mejl nalogu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Faceid

Tako je prepoznavanje lica za sada dostupno samo kada korisnik želi da pristupi nalogu sa uređaja s kojeg se već ranije prijavljivao na svoj Facebook profil. Aplikacija u tom slučaju traži od korisnika da pogleda u kameru, napravi selfi, a potom snimljeno lice upoređuje sa licima na dostupnim Facebook fotografijama.

Iz kompanije su potvrdili da testiraju novu opciju, koja će korisnicima omogućavati da brzo i lako potvrde svoje vlasništvo nad Facebook profilom, te će, kada se pokaže kao bezbedna, postati dostupna širem broju korisnika. Stručnjaci procenjuju da će biti teško da ova metoda posluži kao primarna za identifikovanje korisnika, budući da ju je lako “prevariti” – ne koristi se, naime, nikakva revolucionarna tehnologija poput skeniranja 3D otiska lica ili šarenice oka, već se radi o čistom prepoznavanju lica na fotografiji, a na osnovu poređenja sa drugim fotografijama.

Izvor: Tech Crunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 02, 2017 7:18 pm

Smile Deset godina poslovanja portala KupujemProdajem

KupujemProdajem.com, internet portal, namenjen prenošenju oglasnih poruka za prodaju polovnih ili novih stvari i proizvoda, te pružanju usluga, obeležio je deset godina uspešnog poslovanja u Srbiji. Sajt ima preko 50 miliona postavljenih oglasa, preko milion registrovanih korisnika, preko 12 milijardi pregledanih stranica, te je za proteklih deset godina poslovanja napravljen promet od 630 miliona evra.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Kupujemprodajem

“Nastavićemo da, zajedno sa korisnicima, gradimo on-line infrastrukturu za trgovinu u našoj zemlji. Mislimo da je to veoma važno, jer takva infrastruktura svakom građaninu i malom biznisu daje šansu da trguje, da ponudi svoj proizvod, odnosno da brzo i jednostavno pronađe i kupi sve što mu treba”, izjavio je osnivač i direktor portala Bojan Leković.

Tokom protekle decenije, preko KupujemProdajem prodato je 4,75 miliona predmeta, ukupne vrednosti od 630 miliona evra. Među njima je, između ostalih, 710 hiljada mobilnih telefona, 570 hiljada računara, sedam hiljada nekretnina, 35 hiljada automobila, 360 hiljada auto delova i opreme, 21 hiljada traktora, te 205 hiljada muzičkih instrumenata.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 05, 2017 5:11 pm

Smile Kaspersky najbolji na testu antivirusa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Nemački institut za bezbednost AV-TEST sproveo je ovoga leta novi veliki test 18 popularnih antivirusnih alata na Windows 7 operativnom sistemu. Nakon testiranja Kaspersky je dobio maksimalnih 18 bodova, odnosno po 6 za svaku kategoriju (zaštita, performanse, upotrebljivost). Trend Micro i Bitdefender se nalaze tik pri vrhu sa 17,5 bodova, dok su Symantec, Bullguard, Avira i AhnLab dobili po 17.

Što se tiče najlošijih antivirusnih proizvoda, na začelju se nalaze rešenja Microsofta i Comoda, pa je Microsoft-ov dobio samo 13,5 bodova, a Comodo 12,5, čime je završio na poslednjem mestu. Kasperskom je ovo velika pobeda u trenutku dok ga u SAD-u proglašavaju potencijalnim ruskim špijunskim alatom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 05, 2017 5:49 pm

Smile Dobar backup čuva vaše podatke na sigurnom mestu

https://pcpress.rs/podaci-na-sigurnom-mestu/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 05, 2017 5:52 pm

Smile WhatsApp ima za nas nove emoji-je

Pre mesec, WhatsApp je objavio da ima milijardu korisnika koji koriste njegove usluge svakog dana, a to je izgleda bilo pravo vreme da uvede i novu liniju emoji-ja. Novi set emoji-ja je od danas dostupan na beta verziji WhatsApp-a na Androidima, prema Emojipedia-ji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Wh

Ako ste iOS korisnik, možda će vam izgledati poznato, zato što novi set WhatsApp-ovih emoji-ja izgleda slično Apple-ovim malim crtanim likovima. Kao što Google-ov Gboard ima Bitmoji-je i Apple-ov iPhone X pretvara izraze lica svojih korisnika u lične emoji-je, tako Facebook-ov WhatsApp se trudi da ih sustigne.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Emoji-whats-app

Mada, više se čini da Facebook-ov WhatsApp novim emoji-jima pokušava da pridobije nove korisnike, iako je u prošlosti imao tendenciju da uključi Apple-ove nove emoji-je pre nego što dođu na iOS sisteme.

Izvor: engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 05, 2017 5:55 pm

Smile Viber izmenio grupni chat

Viber, jedna od vodećih aplikacija za razmenu poruka, danas predstavlja set ažuriranih funkcija za chatovanje. Administratori za grupno chatovanje će imati mogućnost da izdvoje određene poruke, slanje grupnih odgovora i kreiranje objavnih listi koje omogućavaju da se ista poruka pošalje na privatne chatove različitih primaoca.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Viber1

Izdvojene poruke omogućavaju administratorima grupnih chatova da postave određene poruke na vrh ekrana, kako bi najvažniji sadržaj bio svima dostupan. One se izdvajaju svojom ljubičastom pozadinom i ostaju stalno na vrhu, bez obzira na nastavak razmene poruka unutar chata.

Vrlo su efikasno sredstvo za administratore u uspešnom vođenju produktivnih grupnih chatova, i omogućavaju učesnicima da izdvoje i sačuvaju posebno važne poruke.

Bilo koja poruka može se izdvojiti dužim pritiskom na nju i ostaće izdvojena sve dok administrator ne odluči da je izuzme iz selekcije izdvojenih poruka, ili da je u potpunosti ukloni.

Izvor: RakutenViber
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 05, 2017 5:58 pm

Smile iOS 11 u prve dve nedelje već na 38.5% uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Nakon malo tužne Android statistike evo statistike iOS sistema. Naime, novi iOS 11 je u samo dve nedelje kako je izdat uspeo da dođe na 38.5% iOS u opticaju, ali premda impresivan rezultat, nije onako impresivan kao onaj prošlogodinjeg iOS-a 10.

19. septembra je dan kada je Apple u divljinu pustio službenu verziju iOS-a 11, a od tada smo videli i dve nadogradnje a trenutno je u opticaju OTA s verzijom iOS 11.0.2, koji navodno uklanja šuštanje, koje pri razgovorima čuju korisnici iPhone-a 8 Plus.

Premda je doseg od 38.5% iOS uređaja u samo dve nedelje nešto što Google samo može da sanja, iz Apple-a nisu zadovoljni jer prošle godine je u iste dve nedelje iOS 10 naskočio na 48.16% iPhone-a, iPad-a i iPod-a.

Razloge nešto sporijeg prhvatanja možemo tražiti u popriličnom broju prijavljenih bugova, koje su opteretile ove inicijalne verzije iOS-a 11. Neki od njjih su nefunkcionisanje Apple Music-a, usporenost, zastajkivanja i pojačana potrošnja baterije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 05, 2017 6:02 pm

Smile Otkrivene zero day ranjivost u Wordpress dodacima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Hakeri su iskoristili tri zero-day ranjivosti kako bi omogućili backdoor pristup stranicama koje koriste Wordpress.

Prema bezbednosnom upozorenju koji je objavila kompanija Wordfence, zero-day ranjivosti zahvataju tri Wordpress dodatka - Appointments, RegistrationMagic-Custom Registration Forms i Flickr Gallery. Autori pogođenih dodataka izdali su bezbednosne nadogradnje kako bi onemogućili izvršavanje daljnjih napada.

Bezbednosni stručnjak Woodfencea Brad Haas pojašnjava kako korištenjem te ranjivosti napadač može navesti web stranicu da preuzme udaljeni sadržaj te ga postavi na lokaciju koju je napadač odabrao. Haas takođe navodi kako je ranjivost veoma lako iskoristiti te kako nije potreba autentifikacija napadača na zahvaćenom web sedištu kako bi se ranjivost iskoristila.

Zero-day ranjivost otkrivena je nakon što su bezbednosni stručnjaci iz kompanije Wordfence analizirali niz napadnutih stranica kojih je prema zadnjim pokazateljima 21 000. Ranjivosti je dodeljena visoka ocena na CVSSv3 skali te je klasifikovana kao kritična.

Vlasnicima web sajtova preporučuje se nadogradnja ranjivih verzija ili uklanjanje pogođenih dodataka sa web stranica kako bi uklonili ugroženost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 2:54 pm

Smile  Facebook Messenger će sada imati isti emoji set kao Facebook

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Do sada, Facebook i Facebook Messenger su do sada imali različite emoji setove. Sada je u Facebook-u došlo do odluke da se reše Messenger-ovih emojija i da ih zamene onima koji su aktuelni na Facebook-u.

Messenger-ovi emojiji su se pojavili pre nešto više od godinu dana kao način da izjednače sve emojije između platformi, ali se Facebook bez ikakvog objašnjenja vraća na one koje glavni servis – društvena mreža – koristi. Jedina izjava koju smo čuli iz Facebook-a je: Trenutno smo odlučili da zaustavimo podršku Messenger-ovim emojijima kako bismo pažnju poklonili važnijim stvarima koje će učiniti Messenger iskustvo zabavnim i privlačnim.

Od sada, korisnici Android telefona će videti samo Facebook-ove emojije, dok će iOS korisnici videti Apple-ove. Neki korisnici već vide ove promene, a polako će stići svima.

Emojipedia takođe navodi da su Facebook-ovi emojiji moderniji nego iOS-ovi, što znači da bi korisnici Android-a i weba mogli poslati emojije korisnicima iOS-a, koje ovaj sistem ne podržava. Ovo će verovatno biti rešeno do kraja godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 2:57 pm

Smile Sada i vi možete da se uključite u mapiranje Google Street View-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Ukoliko želite da se uključite u Street View, odnosno mapirate područija koja Google-ove kamere nisu posetile sada ćete to moći učiniti Insta360 Pro kamerom, prvom kojoj je Google izdao sertifikat "Street View auto ready".

Kameru možete pričvrstiti specijalnim mountom na krov svog auta, upravljati snimanjem pomoću Street View aplikacije i uploadovati svoje snimke pomoću Stitcher softvera.

Kako bi čim više mogli doprinositi Google-ovim mapama Insta360 je dobio 5 FPS 8K mod za snimanje koji je optimizovan za Street View, a izdaće i opcioni USB dodatak koji će automatski dodavati GPS podatke snimcima.

Kamera se prodaje po ceni od 3.499 dolara, ali ako nemate love da je kupite kako biste mapirali svoje selo, voćnjak i vinograd, Google ima program besplatnog iznajmljivanja kamera fotografima, putnicima, turističkim vodičima, članovima neprofitnih organizacija i drugim profilima ljudi koji mu žele pomoći u mapiranju. Više o iznajmljivanju dostupno je na ovom linku.
https://www.google.com/streetview/loan/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 2:59 pm

Smile Windows 7 polako, ali sigurno gubi udeo na tržištu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

NetMarketShare objavio je novi izveštaj iz kojeg je vidljivo kako Windows 7 polako, ali sigurno počinje da gubi udeo na tržištu. U zadnjih mesec dana udeo Windows-a 7 pao je za 2,21% te trenutno iznosi 46,22%.

U istom razdoblju Windows 10 je povećao svoj tržišni udeo za 0,66% te trenutno drži 28,65% tržišta. Uprkos smanjenu broja računara koji pokreću Windows 7 isti je i dalje operativni sistem broj jedan u svetu.

Ako se stvari ubrzo ne promene postoji velika šansa da Windows 7 postane novi Windows XP koji i tri godine nakon ukidanja službene podrške i dalje pokreće 5,51% računara u svetu, što je samo 0,32% manje u poređenju sa Windows-om 8.1 (5,83%).

Windows 8 koji je direktni naslednik popularne sedmice trenutno ima manji udeo nego Windows XP – 1,23%. Na područiju Linux-a i macOS-a dogodila se zamena strana – u svetu je tokom septembra bilo više računara pokretano Linux-om (4,83%) nego sa macOS-om (3,8%). Ostali operativni sistemi zastupljeni su sa 3,94%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 3:02 pm

Smile Atos planira da preuzme Siemens Convergence Creators

Atos, globalni lider na području digitalne transformacije, objavio je plan za preuzimanje kompanije Siemens Convergence Creators GmbH (CVC), koja omogućava rešenja digitalne transformacije u različitim industrijama na globalnom nivou.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Atos

Visoko kvalifikovani inžinjeri, te 800 zaposlenih u CVC-u, omogućavaju isporuku softverskih rešenja na području mrežnih komunikacijskih tehnologija, upravljanja uslugamama i korisnicima, nacionalne sigurnosti, multimedijalnih, te kosmičkih tehnologija.

Sa fokusom na inovativne R&D (Research and development) projekte i rešenja po principu “ključ u ruke”, CVC bi trebalo da ubrza Atosov tehnološki napredak, uvođenjem specifičnog softverskog i hardverskog intelektualnog vlasništva, čime će bitno osnažiti Atos-ova mrežna sigurnosna i komunikacijska rešenja. Ove kombinovane ponude ojačaće Atosovu sposobnost isporuke najkritičnijih sistema i aplikacija, istovremeno povećavajući udeo u telekom tržištu i omogućavajući pristup tržištima visokog rasta, kao što su satelitska i civilna vazduhoplovna industrija.

Zatvaranje transakcije očekuje se krajem decembra 2017. godine, nakon konsultacija sa sindikatom radnika, te odobrenja odgovorne uprave.

Izvor: GlobeNewswire
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://globenewswire.com/news-release/2017/10/02/1138950/0/en/Atos-to-acquire-Siemens-Convergence-Creators.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 3:04 pm

Smile HPE dozvolio Rusiji da analizira sigurnosni softver Pentagona

Prema pisanjima Reuters-a, Hewlett Packard Enterprise (HPE) je prošle godine dopustio ruskoj Odbrambenoj agenciji da analizira izvorni kod softvera za cyber sigurnost koji koristi Pentagon. Softver ArcSight predstavlja važan deo cyber odbrane za sisteme koje koristi vojska, vazduhoplovstvo i mornarica, a funkcioniše tako što korisnike upozorava na sumnjive aktivnosti – poput velikog broja neuspešnih logovanja u sistem, koji može da bude znak da je napad u toku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Pentagon

Softver je pregledala kompanija Echelon, a u ime ruskog Federalnog servisa za kontrolu tehnologije i izvoza, budući da je HPE tražio kupca za softver u Rusiji. Dok su ovakvi pregledi uobičajeni za spoljne kompanije, koje žele da plasiraju svoje proizvode u Rusiji, u ovom slučaju postoji bojazan da bi uvid u ovaj softver mogao da otkrije slabe tačke na mreži američke vojske.

Iz kompanije Echelon kažu da je neophodno da se ruskoj vladi prijave slabosti određenog softvera, ali samo pošto je proizvođač već obavešten o tome. HPE je za Reuters rekao da je pregled softvera urađen u prostorijama kompanije, te pod nadzorom zaposlenih u HPE-u, kao i da nikakve slabe tačke tom prilikom nisu pronađene.

Čak i da su neki bezbedonosni propusti pronađeni, to napadačima ne bi omogućilo da uđu u sistem američke vojske, ali bi moglo, bar u teoriji, da im pomogne da lakše sakriju napad, što bi odložilo odbrambene reakcije. Pregled softvera se dogodio u isto vreme kada je Amerika optužila Rusiju za cyber napade na nekoliko američkih agencija i političara, što dodatno otežava situaciju.

Iz Agencije za odbranu informacionih sistema u Pentagonu rekli su da ih HPE nije obavestio o ovom događaju, ali da nije bio u zakonskoj obavezi da to učini. To što je ArcSight pregledala neka kompanija u ime ruske vlade neće nužno dovesti do ranjivosti sistema, ali bi to što američka vojska za zaštitu koristi popularni softver ipak moglo.

Izvor: engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 3:07 pm

Smile Nokia najavila otvaranje novih radnih mesta u Francuskoj

Iz kompanije Nokia potvrdili su svoju nameru da otvore dodatna radna mesta u sektoru istraživanja i razvoja u Francuskoj, ali iz Ministarstva privrede upozoravaju da će ovaj finski proizvođač telekomunikacione opreme i dalje moći da ukine na stotine radnih mesta u drugim oblastima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Nokia

Kada je Nokia, početkom 2016. godine, kupila francusko-američku kompaniju Alcatel-Lucent, obavezala se da zaposli 500 radnika u oblasti istraživanja i razvoja, te zadrži 4.200 zaposlenih dve godine od preuzimanja. Početkom prošlog meseca Nokia je ipak objavila planove o ukidanju 600 radnih mesta u centralnoj službi i službama za podršku do kraja 2019. godine, a sindikati i francuska vlada su izrazili bojazan da će ova otpuštanja predstavljati kršenje ranije postignutog dogovora.

Predstavnici sindikata radnika kažu da bi sprovođenje ukidanja 600 radnih mesta trebalo da se nastavi u narednih deset dana, te da bi Nokia trebalo da do kraja 2017. godine otvori 330 od obećanih 500 radnih mesta u okviru sektora za istraživanje i razvoj.

Predsednik Francuske Emmanuel Macron je, kao minister privrede, 2015. i 2016. godine nadgledao sklapanje posla sa Nokia-om, te ga odobrio, da bi se tom prilikom našao na meti mnogobrojnih kritika zbog toga što je dozvolio akviziciju kompanije Alcatel-Lucent.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 3:09 pm

Smile Konkurs za EY Preduzetnika godine 2017 je otvoren

Revizorsko – konsultantska kompanija EY (Ernst & Young) 05. oktobra je po šesti put otvorila konkurs za program EY Preduzetnik godine koji će trajati do 20. novembra 2017. Svečano proglašenje nacionalnog pobednika biće održano u februaru 2018, a pobednik nacionalnog konkursa u Srbiji će i ovaj put, zajedno sa pobednicima iz zemalja širom sveta, konkurisati za priznanje EY Svetski preduzetnik godine i prisustvovati svečanoj ceremoniji u Monte Karlu u junu 2018.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Trofejzanaslovnu2015

O pobedniku programa EY Preduzetnik godine 2017 odlučivaće nezavisni žiri, a njihova odluka zasnivaće se na ključnim faktorima uspeha kao što su preduzetnički duh, finansijski pokazatelji, strategijsko usmerenje, prisustvo na regionalnom ili međunarodnom tržištu, inovativnost i lični integritet.

Takmičenje EY Preduzetnik godine organizuje se u više od 150 gradova i gotovo 60 zemalja širom sveta. Tokom prethodnih godina, u programu EY Preduzetnik godine u Republici Srbiji učestvovalo više od 120 kompanija koje zapošljavaju čak više od 11 hiljada ljudi i kumulativno su generisale više od 2.7 milijardi evra prihoda tokom poslednjih pet godina koliko se program u Srbiji organizuje. Ukoliko sami stojite ispred uspeha svoje kompanije, vodite kompaniju koja ima inovativna rešenja, a želite da učestvujete u trci za prestižnu EY Preduzetnik godine nagradu, prijavite se klikom na link.
https://geoy.ey.com/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 06, 2017 3:16 pm

Smile Na društvenoj mreži Twitter počeo Drugi svetski rat

Korisnik Twitter-a @RealTimeWWII proveo je poslednjih šest godina praveći hronologiju događaja iz Drugog svetskog rata na ovoj mreži, te tako ratne sukobe iz prošlosti delimično oživeo ne bi ih približio i pojasnio onima koji ga prate.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Ww2

Korisnik ovog Twitter naloga “uživo” tvituje događaje iz svakog dana Drugog svetskog rata, iz sata u sat, baš u vreme u koje su se i dogodili pre više od 70 godina. Tako je konflikt, u kojem je učestvovao veći deo svetskih nacija, razložen u 140 karaktera, a trenutno se tvituje o događajima iz 1939. godine, te vremenu kada je Nemačka bombardovala Varšavu.

@RealTimeWWII će i sledećih šest godina provesti u tvitovanju o ostatku rata, a trenutno ga prati oko 512.000 ljudi. Nalog vodi Alwyn Collinson, digitalni urednik Londonskog muzeja, a prvu seriju tvitova o Drugom svetskom ratu počeo je 2011. godine, da bi je završio pre nekoliko dana. Collinson je potom odlučio da ponovo započne proces tvitujući iste stvari, ali uz dodatak novih informacija.

Za planiranje i tvitovanje potrebno je oko sat vremena svakog dana, a pripreme za pisanje o velikom događajima, poput nemačkog napada na Rusiju, napad na Pearl Harbor, te Dan D, mogu da potraju i do 10 sati. Posao mu olakšava to što je Drugi svetski rat jedan od najviše proučavanih, te najbolje dokumentovanih događaja u svetskoj istoriji.

Izvor: The Atlantic
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/09/world-war-twitter-tweeting/541134/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 07, 2017 5:23 pm

Smile Microsoft Edge browser stiže na Android i iOS uređaje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Microsoft već neko vrieme razmišlja o proširenju svog internet browsera Edge i na mobilne uređaje. U skladu s time predstavljena je Preview verzija Edge browsera namenjena mobilnim uređajima baziranima na operativnim sistemima Android i iOS.

Po uzoru na sve moderne browsere, Edge za mobilne uređaje nudi mogućnost sinhronizacije podataka (uključujući lozinke i liste bookmarka) između različitih uređaja te u skladu s time nesmetano prebacivanje sa mobilnih uređaja na računare sa instaliranim operativnim sistemom Windows 10 i obrnuto. Za sada ipak neće biti moguće sinhronizirati kartice (tabove) unutar browsera.

Pomoću opcije Hub View olakšano je upravljanje celokupnim sadržajem kao što je lista internet stranica koje su označene za kasnije čitanje, istorija surfovanja i lista bookmarka. Tu je i opcija Reading View za lakše čitanje sadržaja internet stranica bez nepotrebnog sadržaja kao što su reklame.

Integrisan je i čitač QR kodova za jednostavno deljenje sadržaja, privatno surfovanje (InPrivate) te glasovno pretraživanje internet stranica.

Preview verzija browsera dostupna je članovima Microsoft-ovog Windows Insider programa, čiji član može postati svako nakon sprovedene besplatne registracije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 07, 2017 5:26 pm

Smile Ruski hakeri uspeli da ukradu podatke od NSA

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Američka opsednutost ruskim hakerima dobija nove razloge za dizanje panike u redovima obaveštajnih agencija SAD-a. Washington Post i WSJ objavili su priču o tome kako su ruski hakeri, sponzorisani naravno od strane države, uspeli još 2015. godine da ukradu poverljive podatke od agencije NSA (National Security Agency).

Događaj se zbio kada je jedan zaposleni NSA-jevog odeljenja za cyber bezbednost (Tailored Access Operations odeljenje sa vrhunskim hakerima) poverljive podatke poneo kući i skladištio ih na svoje privatni računar. Isti je zaposleni kasnije otpušten, ali podaci su dospeli u pogrešne ruke.

Iako nije reč o ogromnim bazama podataka kao u nekim ranijim slučajevima, podaci su bili izuzetno bitni i poverljivi. Radilo se, prema nekim izvorima, o informacijama o hakovanjima računarskih mreža stranih agencija, te o zaštiti od cyber napada unutar obaveštajnih struktura SAD-a. Stručnjaci su ovu krađu podataka nazvali jednim od najopasnijih bezbednosnih incidenata do sada.

Neki izvori potvrdili su i da je hakovani zaposleni na privatnom računaru imao neko od bezbednosnih rešenja ruske kompanije Kaspersky, te da je upravo ono iskorišćeno kao vektor napada. Iz Kaspersky Laba najoštrije su demantovali ove navode.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 07, 2017 5:27 pm

Smile HMD najavio Android P za sve svoje Nokia telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 1

Finska kompanija HMD je nedavno potvrdila kako će svi njeni Nokia Android pametni telefoni dobiti službenu nadogradnju na novi Android 8.0 Oreo.

Spomenutu nadogradnju na kraju godine dobiće i entry-level pametni telefon Nokia 3. HMD sada ide i korak dalje te je prilikom predstavljanja svojih uređaja na Filipinima otkrila kako će njeni Nokia Android telefoni kao što su Nokia 5, Nokia 6 i Nokia 8 dobiti nadogradnju na Android P, čim ga Google pusti u opticaj tokom sledeće godine.

Od HMD-a se takođe očekuje kako će uskoro u prodaju pustiti i budžetski pametni telefon Nokia 2, sa Snapdragon 210 ili Snapdragon 212 čipom, 1 GB RAM-a i 8 GB interne memorije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 07, 2017 5:30 pm

Smile Microsoft gubi trku od Spotify-ja

Microsoft još uvek nema mnogo sreće kada je reč o digitalnoj muzici. Softverski gigant je najavio da ukida svoj Groove Music servis (za streaming, kupovinu i ponovno preuzimanje) nakon 31. decembra 2017. S obzirom da Microsoft nema drugi takav servis, preusmerava sve korisnike na Spotify. Aplikacija Groove Music će ponuditi da prebacite svoju kolekciju i play liste kroz ažuriranje, počevši sa verzijom za pregled ove nedelje i šire od 9. oktobra.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Dims-1

Pretplatnici Groove Music Pass-a će imati mogućnost da se prebace na Spotify sve do 31. januara, a ako ste platili za korišćenje Music Pass-a nakon decembra, dobićete povraćaj novca. Aplikacija Groove će nastaviti da radi sa preuzetim kupovinama i drugom lokalno skladištenom muzikom.

Nije tajna zašto je Microsoft izabrao baš Spotify. To je najveća muzička streaming usluga po pitanju korisnika, a Microsoft je upravo dodao Spotify podršku Xbox One-u. U tom smislu, mogli smo da predvidimo ovaj potez. Istovremeno, to je i prećutno priznanje da je onlajn muzičko polje u velikoj meri postala trka između Spotify-ja i Apple-a.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 07, 2017 5:40 pm

Smile Apple i Amazon ne plaćaju porez

Evropska unija donela je odluku po kojoj će Amazon, najveća svetska platforma za trgovinu, morati Luksemburgu da plati 250 miliona evra, a na ime izbegnutih poreskih obaveza. U obrazloženju odluke se navodi da je Luksemburg davao nezakonite poreske olakšice Amazonu, zbog čega je tri četvrtine profita Amazona ostalo neoporezovano.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Amazon

U kompaniji Amazon, koja tvrdi da će do kraja godine imati oko 65.000 zaposlenih, poriču da imaju bilo kakva poreska dugovanja, te dodaju da nisu imali nikakav specijalan tretman u Luksemburgu. Poručili su i da će detaljno proučiti odluku komisije, te razmotriti legalne opcije, uključujući i mogućnost za žalbu. Članica Evropske komisije, Margrethe Vestager, izjavila je da je tretman Amazon-a u Luksemburgu značio da je ova kompanija plaćala znatno niže poreze u odnosu na druga poslovanja, što prema evropskim zakonima nije legalno.

Amazon je najnovija kompanija na listi onih koje će biti kažnjene po nalogu komisije za konkurenciju, jer su koristile rupe u poreskim zakonima Evropske unije. Radi se o milijardama evra koje su velike kompanije prenosile u zemlje sa nižim poreskim stopama, ostajući tako van dometa poreznika u zemljama gde su ostvarivale najveću prodaju.

Komisija je slične odluke donela i u slučajevima kompanija McDonald’s i Apple. Naime, Evropska komisija saopštila je 04. oktobra da je tužila Irsku Evropskom sudu pravde jer nije naplatila 13 milijardi dolara poreza od američke kompanije Apple. “Više od godinu dana nakon što je Komisija usvojila odluku, Irska još nije naplatila novac, čak ni deo”, saopštila je komesarka EU za tržišnu konkurentnost Margret Vestager.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Apple_store_silhouettes

Ona je dodala da naplata u nekim slučajevima može biti kompleksna i da je Komisija uvek spremna da pomogne, ali da “države članice moraju da ostvare napredak i obnove konkurentnost”. U saopštenju Evropske komisije dodaje se da je krajnji rok za Irsku da sprovede odluku bio 03. januar ove godine.

Da podsetimo da je komisija naredila američkom gigantu još u avgustu 2016. godine da plati zaostali porez jer je kompanija primala nelegalnu državnu pomoć. Nakon trogodišnje istrage tada je utvrđeno da je, zahvaljujući povlašćenom tretmanu, kompanija plaćala manji porez na ukupan profit ostvaren u Evropi u odnosu na konkurenciju. Ova kompanija je plaćala porez na zaradu u Evropi u rasponu 0,005 do jednog procenta.

Izvor: BBC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 15 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 15 od 40 Prethodni  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu