Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 16 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 16 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyDanas u 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyJuče u 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 5 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 30, 2016 7:47 pm

Smile Umetnost donošenja odluka

http://pcpress.rs/umetnost-donosenja-odluka/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 31, 2016 7:14 pm

Smile EU potražuje od Apple-a porez od trinaest milijardi evra

Evropska komisija izračunala da Apple mora da plati trinaest milijardi evra na ime zaostalih poreza – a zadatak da naplati ovaj porez dat je irskom Ministarstvu finansija. Ovo je najveći porez koju jedna kompanija mora da plati Evropskoj uniji – do sada je rekord držao francuski energetski gigant EDF sa porezom od 1,4 milijarde evra

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Timcook

Ova odluka nije mogla da prođe bez medijske pažnje, pa je tim povodom Evropska komisija organizovala konferenciju za štampu, na kojoj je ceo slučaj predstavila Margrethe Vestager, komesar Evropske unije.

Ona je istakla da zemlje članice unije ne mogu samostalno da odobravaju poreske olakšice kompanijama, a istragom je utvrđeno da je Irska upravo to radila godinama i tako stavila Apple u povoljniju poziciju u odnosu na konkurenciju.

Naravno, nisu izostale ni reakcije: predstavnici Apple-a su izjavili da će ova odluka uticati na visinu budućih investicija i broj zaposlenih u Evropi, uz opasku da odluka predstavlja prekrajanje Apple-ove istorije u Evropi i da pokazuje da, budući da Apple svuda gde posluje redovno plaća poreze, Evropskoj uniji nije važno kolike poreze Apple plaća nego koja vlada skuplja taj novac. U Apple-u veruju da će odluka biti izmenjena.

Ni Michael Noonan, irski ministar finasija, nije oduševljen ovom odlukom, jer mu ona ne ostavlja mogućnost izbora – tim povodom će tražiti saglasnost Vlade da uloži žalbu.

Evropska komisija prati situaciju sa Apple-ovim porezima u Irskoj od 2014. godine, tako da je ova odluka rezultat trogodišnje istrage.

Izvor: Business Insider UK
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 31, 2016 7:24 pm

Smile Avnet plasira najnovija rešenja Oracle Cloud u jugoistočnu Evropu

Kompanija Avnet, distributer opreme za informacione tehnologije i platinasti član partnerske mreže Orakl (Oracle PartnerNetwork – OPN), u svoju ponudu na tržištima zemalja jugoistočne Evrope uvrstila je najnovija rešenja Orakla na polju hardvera, softvera i cloud) tehnologije, kao deo novog sporazuma o distribuciji koji će omogućiti krajnjim korisnicima da zadovolje potrebe savremenih IT sistema u svojim kompanijama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 GVguup4VnWuERK5E4l8T6eXqHwYhYN1W68aeRFGeHez9NJeXkB61zHDJznoVhoQpqtwHXTCP0QhjoB12pC3JlQSh

Novi asortiman obuhvata proizvode u okviru Oracle Cloud, Oracle Mobile Application Framework, Java, Oracle Business Analytics, Oracle Storage, Oracle Servers, Oracle Virtualization i Oracle Enterprise Manager, kao i deo ponude Oracle Service Cloud koja je na raspolaganju korisnicima od jula ove godine. Zahvaljujući proširenju saradnje, Avnet nudi portfolio rešenja za poslovni sektor u devet zemalja regiona jugoistočne Evrope: Srbiji sa Kosovom, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, Albaniji, Bugarskoj, kao i Rumuniji.

Pored ponude hardverskih i softverskih proizvoda Orakla, klijenti Avneta u regionu će imati pristup raznim uslugama Orakla koje uključuju ponude Softver-as-a-Service (SaaS), Platform-as-a-Service (PaaS) i Infrastructure-as-a-Service (IaaS). Stručnjaci Avneta širom regiona će biti na raspolaganju za podršku na polju upravljanja, u okviru koncepta Proof of Concepts (modeliranje stvarne tržišne situacije na osnovu tehnoloških, poslovnih i finansijskih parametara), kao i na polju testiranja sistema.

Novi sporazum najavljuje dalje širenje postojeće saradnje između firmi Avnet i Orakl u regionu jugoistočne Evrope, Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj.

Izvor: Avnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 31, 2016 7:31 pm

Smile Google napokon donosi alat za pretraživanje unutar aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Resize?url=http%3A%2F%2Fmob.hr%2Fblog%2Fwp-content%2Fuploads%2Fnoviupload%2FGoogle-In-Apps-search.png&sizes=647x*!0

Google je do sada u više navrata obećavao mogućnost pretraživanja unutar aplikacija na vašem uređaju, no sve do sada to nije uspio kvalitetno implementirati. Tzv. In App pretraživanje Google aplikaciji sada omogućuje pretraživanje pojmova unutar drugih aplikacija na Android uređaju.

Ova će funkcija u početku biti podržana u Gmail, Spotify i YouTube aplikacijama. Što se ostalih aplikacija i servisa tiče, U Googleu kažu da će Facebook, LinkedIn, Evernote, Todoist, Messenger i Google Keep ovu mogućnost dobiti kroz nekoliko mjeseci, objavio je Google na službenom blogu.

Prvi uređaj koji će podržavati Google In Apps pretraživanje, bit će nadolazeći LG V20, jer će biti prvi novi s Androidom 7.0 Nougat. Ostali će ovu mogućnost također dobiti, nakon što budu nadograđeni na konačnu verziju Nougata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 96it8BPz5F4tjZXqcgcwPY7wlA9Bbh8A-mumhNMXcvk_2T08w_DEzJmVBEpTeoHkJmUoOw9ztIxis-4vuqL14b7PG64
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 31, 2016 7:33 pm

Smile Snapdragon 821 kuca brže od prethodnika, donosi povećanje brzine i uštedu energije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Nky_sc9WnE62xAb_Tt1szKHqID9bJrOjhqCSNVJiWbMXJ3i0AHyFu0KUMAltaPeW6j38PzqLRlQrQPnSFQV8GuYsHg

Uoči IFA sajma, koji se ovih dana održava u Berlinu, Qualcomm je progovorio o svom novom procesoru – Snapdragonu 821. Radi se o donekle poboljšanoj verziji Snapdragona 820, kojemu su povećani radni taktovi jezgri.

Tako jače dvije jezgre sada kucaju na taktu od 2,4 GHz, što je malo više od 2,2, na koliko su kucale u Snapdragonu 820. One slabije, tj. zadužene za manje zahtjevne radnje, umjesto 1,6, sada šibaju na 2,0 Ghz.

Sve ovo bi Snapdragonu 821 trebalo osigurati 10-postotno povećanje brzine, a ujedno i 5% uštede na energiji. 5-postotno ubrzanje trebalo bi se odraziti i na grafičke performanse.

Za sada nema konkretnih informacija koji će uređaji sadržavati ovaj procesor, no moguće je da budu predstavljeni upravo tijekom održavanja ovog sajma.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 31, 2016 7:37 pm

Smile Deljenje podataka između WhatsApp-a i Facebook-a pod lupom regulatora

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 46x4EswThTK8sOQhUfj-tgvrcsnRKMNq4citzP78w84SjEsRqW1LU1LgFGTLoJ2XCmH5XWQQtO1GZTw6n-lcDytGhw

Britansko telo za zaštitu privatnih podataka Information Commission's Office (ICO) objavilo je kako će nadzirati kako WhatsApp deli podatke sa svojom vlasnikom Facebook-om.

Naime, WhatsApp, koji ima više od milijardu korisnika, objavio je kako će početi da deli korisničke podatke, poput brojeva telefona, s Facebook-om, kako bi osigurao relevantnije oglašavanje i predloge prijatelja. Iako ICO nema mogućnosti da blokira ovu promenu, naglašava kako kompanije moraju da poštuju zakone za zaštitu podataka.

U WhatsApp-u ističu kako korisnici mogu odabrati da ne dele informacije o svom nalogu s Facebook-om.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 02, 2016 6:25 pm

Smile FEFA: Besplatan seminar za IT menadžere

FEFA, fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju, prestižna je ustanova za školovanje studenata u domenu ekonomije i finansija u okviru Univerziteta Singidunum. Novost je to što od nove školske 2016/17. godine FEFA ozbiljno kreće i u školovanje IT menadžera

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Fefa-1

Jedno od pravila vremena u kojem živimo kaže da je dobar samo onaj posao koji se širi, pa ako je tako, zašto bogato nastavno iskustvo ovog fakulteta ne iskoristiti da se Srbiji ponudi još neki koristan profil menadžera, primeren savremenim zahtevima poslovanja. Zbog toga se od ove školske godine uvodi studijski program za Menadžment informacionih tehnologija.

Nova katedra je formirana na inicijativu kompanije Roaming Solutions, a direktor ove kompanije, gospodin Rade Vujović, objašnjava:

„Srbija je u IT industriji danas jedna od veoma poželjnih destinacija za autsorsovan razvoj softvera, naši timovi dosta rade za strane kompanije, ali to svakako ne sme biti dovoljno. Od autsorsinga može lepo da se zaradi i živi, ali šta će se dogoditi kada prestanemo da budemo tako atraktivni. Velike kompanije stalno su pod pritiskom da smanje troškove, pa njihov fokus stalno prelazi s jedne zemlje na drugu – Kina ili Indija, danas Srbija, a već sutra to može biti Letonija, Estonija ili neka druga zemlja koja će ponuditi kvalitetne autsorsing timove po nižoj ceni. Zato moramo da školujemo kadrove koji su sposobni da sami pokreću projekte i razvijaju poslovanje. I ne samo to, nego da razumeju IT poslovanje kako bi isti ti projekti imali kvalitetan plan, početak, tok, da se završe – to jest, da se ispune projektni zadaci i, naravno, da se pravilno predstave i distribuiraju na tržištu. A za sve to su nam potrebni profili iz oblasti informacionih tehnologija koji će umeti da urade biznis analize, razvijaju softver i upravljaju projektima od početka do kraja“

Namera nove FEFA katedre nije samo da popuni broj stručnjaka koji nedostaju na tržištu, već je cilj studijskog programa Menadžmenta informacionih tehnologija da obrazuje izuzetno kvalitetne kadrove koji će u potpunosti ovladati postupkom i procesima za vođenje i razvoj ozbiljnih informacionih projekata u zemlji i svetu.

U pripremama za otvaranje katedre za Menadžment informacionih tehnologija, FEFA je u julu organizovala trodnevni seminar za srednjoškolce s uvodnim predavanjima o značaju menadžmenta informacionih tehnologija, ali i uz posete renomiranim ustanovama, kao što su Oracle Academy, Enetel Solutions i Zero Gravity.

Ako još niste odabrali fakultet, sličan seminar FEFA organizuje od 5. do 7. septembra. Seminar je besplatan za maturante i učenike svih ostalih razreda srednje škole, a zainteresovani mogu da se prijave na mejl info@fefa.edu.rs. Na ovoj adresi možete da se detaljnije informišete o sadržaju seminara, kao i o ličnim podacima koje treba da pošaljete.

Pored toga, FEFA u saradnji s partnerskim kompanijama, za školsku 2016/17. godinu najboljim studentima polaznicima dodeljuje tri pune stipendije za prvu godinu osnovnih studija za studijski program Menadžment informacionih tehnologija. O uslovima za prijavljivanje, takođe je najbolje da se informišete na sajtu fakulteta.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 02, 2016 6:31 pm

Smile Adria Security Summit 2016

U periodu od 6. do 8. septembra u beogradskom hotelu Crowne Plaza biće održan drugi po redu Adria Security Summit, vodeća godišnja konferencija i izložba industrije bezbednosti Zapadnog Balkana

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Adria

Samit obuhvata različite segmente industrije bezbednosti: IT sigurnost, video-nadzor, kontrolu pristupa, zaštitu identiteta, integracijske alate, fizičku zaštitu, protivprovalu, vatrodojavu, mrežna rešenja, upravljanje voznim parkom i mehaničku zaštitu.

Na konferenciji i izložbi štandove će imati više od 50 izlagača, a učešće će uzeti blizu 500 predstavnika kompanija, institucija, banaka i poslovnih ljudi iz Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Kine, Italije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Češke, Austrije, Mađarske, Tajvana, Rumunije, Bugarske i zemalja regiona: Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Slovenije.

U konferencijskom delu predavanja će održati stručnjaci koji rade na velikim projektima, izradi softverskih i sigurnosnih rešenja i direktori kompanija s dugogodišnjim iskustvom.

Među najznačajnijim predavanjima su: Sigurnost za digitalnu ekonomiju, koje će održati Ljupčo Joševski, viši tehnički direktor u kompaniji Cisco, Mobilni video-nadzor u gradskom prevozu Beograda, o čemu će govoriti Ilija Jašmakov, Tehnički razvoj i pregled tržišta sigurnosti u 2016. predstaviće Andreas Reks, generalni direktor kompanije Messe Frankfurt New Era Business Media, dok će Nebojša Popović govoriti o Novom Sadu kao pametnom i sigurnom gradu.

Više o Adria Security Summitu možete pronaći na adresi www.adriasecuritysummit.com. Registrovati se možete putem web-stranice, e-maila summit@asadria.com ili telefona +387 33 788 985 do 1. septembra.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 02, 2016 6:33 pm

Smile Verifikacija kao prvi korak

Krajem jula Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) uneo je važnu novinu u proces registracije novih domena – verifikaciju e‑mail adrese korisnika (registranta). Kako taj proces teče i šta on znači za korisnike?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Bigstock-Part-of-body-of-business-man-w-50977628

Internet je nastao u akademskom okruženju, a njegovo funkcionisanje u dobroj meri je zasnovano na poverenju i potpunoj otvorenosti za svaku kreativnu saradnju, do te mere da je tvorac Web‑a, Tim Berners‑Lee, planirao da svaki posetilac može da edituje stranicu koju poseti, kako bi se kroz saradnju čitave zajednice došlo do kvalitetnijih sadržaja. Ova lepa i romantična ideja nije bila kompatibilna sa velikim širenjem koje će narednih decenija dovesti na Internet milijarde ljudi, među kojima će biti dobronamernih, ali i onih drugih. Kako godine prolaze tako je kontrola nad svetskom Mrežom jačala, a znajući da su imena domena osnovna Internet infrastruktura, jasno je da su se i tu neke stvari menjale…

Čiji je domen?

Demokratska tekovina ranog razvoja Interneta je to da svako može da registruje domen – bez obzira na to gde živite i čime se bavite, od samog početka ste mogli da registrujete jedan ili više naziva .com, .net i .org domena (sa .mil i .gov domenima nije bilo tako jednostavno iz razumljivih razloga). Iako domen .net asocira na nešto vezano za mrežnu infrastrukturu a .org na organizacije, nema posebne provere da li, recimo, naziv.org zaista pripada nekoj organizaciji ili možda pojedincu. Jedino bitno ograničenje vezano je za intelektualnu svojinu, pa mogu da se osporavaju registracije koje vređaju neki zaštićeni naziv.

Posebno je zgodno što nije bilo nikakve složene procedure da bi se registrovao domen – ne sakupljate nikakve papire, samo popunite elektronski formular, platite godišnji zakup i… domen je spreman za upotrebu. U okviru formulara navešćete ipak podatke o korisniku domena, kao i administrativni i tehnički kontakt zadužen za upravljanje domenom – tu su imena i adrese nekih ljudi ili organizacija, praćeni njihovim brojevima telefona i e‑mail adresama. Kako se ti podaci proveravaju? Do skora se uopšte nisu proveravali, tako da je svako mogao da napiše pravo, ali i lažno ime i nepostojeću e‑mail adresu. Na Internetu danas ima mnogo domena čiji su korisnici, barem što se tiče whois podataka, efektivno anonimni. Neki od njih su želeli da budu anonimni da bi se zaštitili od nekog potencijalnog progona, drugi su želeli da izbegnu spam poruke, treće je mrzelo da popune podatke, a neki su svakako imali i loše namere.

Istini za volju, registracija domena je najčešće plaćana kreditnom karticom, pa je preko te uplate mogao da bude lociran korisnik ili neko ko je za njega obavio registraciju, a istraga se mogla zasnovati i na IP adresama sa kojih se domen administrira. Organizacija koja se brine o domenima, ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), vremenom je počela da preduzima korake kako bi se utvrdili podaci o pravim korisnicima domena. Ti koraci nisu drastični, procedura registracije domena je i dalje brza, laka i liberalna, ali je trend prema većoj kontroli jasno izražen.

Korisnici domena su najpre jednom godišnje dobijali od svog registra e‑mail u kome je pisalo da treba da provere i eventualno isprave svoje kontakt informacije, koje u svakom trenutku treba da budu ažurne. Ta poruka, poznata pod imenom WDRP (Whois Data Reminder Policy) je bila informativne prirode i slabo je ko obraćao pažnju na nju, ali je ipak kod korisnika domena razvijala svest da domen s neažurnim kontakt podacima može da bude suspendovan. Početkom 2013. godine je napravljen sledeći korak u kome se od svakog korisnika novog domena traži da verifikuje svoju e‑mail adresu, što je prošireno i na sve one koji menjaju kontakt podatke u whois bazi. Za sada su retki registri pokušali (gigantski) posao provere e‑mail adresa miliona korisnika svojih već postojećih domena, ali bi se u budućnosti i to moglo očekivati u većoj meri.

Verifikacija e‑mail adrese je jednostavna – registar će uputiti korisniku novog domena poruku sa linkom na koji treba da klikne i… to je sve! U praksi se dešavaju slučajevi da poruka zaluta među spam ili iz nekog drugog razloga ne bude isporučena, što može da izazove probleme pa i suspenziju domena posle isteka predviđenog roka od 15 dana. Zato je na korisniku domena da tu poruku očekuje i da se potrudi da je dobije, recimo proveravajući svoj spam folder ili dodajući e‑mail adrese koje pripadaju izabranom registru domena u spisak onih koje se isporučuju direktno u Inbox. Ovo poslednje je i inače dobra praksa, kako ne biste propustili poruku koja vas obaveštava da neki od domena koje koristite treba pravovremeno produžiti.

U skladu s globalnim trendom

Svaki registar nacionalnog domena ima svoja pravila registracije, i u vezi s tim pravilima proceduru koja obuhvata manje ili više administrativnog posla. Poznato je da neki registri dopuštaju registracije svakome na svetu, dok se drugi ograničavaju na ljude i organizacije koji žive odnosno rade u konkretnoj državi. Nekadašnji .CO.YU domen su mogla da registruju samo pravna lica, pa je trebalo slati skeniranu dokumentaciju pre nego što bi domen bio registrovan. RNIDS je uveo prilično liberalnu proceduru registracije .RS (a kasnije i .СРБ) domena, koja je po mnogo čemu slična registraciji .com, .net ili .org naziva. Istini za volju, kod nas se i dalje ređe koriste kreditne kartice i uglavnom se ovlašćenom registru uplaćuje novac virmanom, ali se ne zahteva slanje nikakve posebne dokumentacije, a procedura se završava za nekoliko minuta.

Od 26. jula RNIDS je, nakon izmene „Opštih uslova o registraciji naziva internet domena“ implementirao proceduru verifikacije e‑mail adrese korisnika domena, obrazlažući to povećanjem bezbednosti čitavog procesa. I ovde je procedura jednostavna – korisnik domena dobija e‑mail poruku sa linkom na koji treba da klikne, a ako to ne uradi u roku od 20 dana, domen može da bude suspendovan do uspešne verifikacije. Ukoliko korisnik domena ima problema s ovom procedurom, za pomoć može da se obrati ovlašćenom registru preko koga je obavio čitavu proceduru, i tamo će dobiti dobar savet koji će otkloniti eventualne nedoumice.

Iz praktičnih razloga je preporučljivo da e-mail adresa koju navodite pri registraciji novog domena ne bude na tom domenu – ako recimo registrujete domen firma.rs pa navedete kao adresu vaseime@firma.rs, sistem će slati poruke na tu adresu. Ako samu adresu odmah (ili u roku od 20 dana) ne kreirate, ili ako napravite neku grešku u konfiguraciji, poruku nećete ni dobiti, pa tu e-mail adresu nećete moći da verifikujete. Zato koristite neku e‑mail adresu koja provereno funkcioniše sve vreme, pazite na spam folder i sve će proći dobro – uživaćete u svom novom domenu.

Napomenućemo da, prema pravilima RNIDS‑a, podaci o korisniku domena ne moraju da budu javno dostupni – za domen možete (uz izvesno dodatno plaćanje) aktivirati zabranu prikaza podataka, pa će vaši podaci biti skriveni od posetioca whois servisa, mada će i dalje biti evidentirani u bazi, pa će sistem moći da vam pošalje poruku o verifikaciji e-mail adrese.

RSreg 2.0

Procedura verifikacije adrese omogućena je novim softverom koji je RNIDS ovih dana pokrenuo. Pod imenom RSreg 2.0 krije se moćan programski sistem koji u svakom koraku prati registraciju .RS i .СРБ domena i komunikaciju RNIDS‑a s ovlašćenim registrima.

RSreg 2.0 je rezultat višegodišnjeg razvoja i delo je ekipe stručnjaka s Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Taj sistem olakšava rad ovlašćenih registara RNIDS‑a, kroz podršku standardnom EPP protokolu koji se u svetu koristi za registraciju naziva internacionalnih domena. Sistem za registraciju zasnovan je na unapređenoj virtualizovanoj infrastrukturi visokog nivoa dostupnosti. Modularnost softvera povećava efikasnost, pouzdanost i bezbednost rada, iako je za krajnjeg korisnika softver praktično nevidljiv. Kada odlučite da registrujete svoj prvi (ili ko zna koji) .RS ili .СРБ domen, videćete kako je ta procedura jednostavna, a domen je spreman za samo nekoliko minuta.

www.rnids.rs

Dejan Ristanović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 02, 2016 6:37 pm

Smile Windows 10 se ruši na Kindle uređajima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Iako je Windows 10 Anniversary Update uglavnom prošao bez većih problema, nakon nadogradnje ipak su se počeli javljati problemi s određenim uređajima.

Određene Web kamere prestale su raditi zbog promene u podržanim standardima, a sada su prijavljeni i problemi s određenim modelima uređaja Kindle. Problem s Kindle-om vezan je samo za čitače elektronskih knjiga i ne pogađa sve korisnike, a manifestuje se rušenjem sistema ukoliko se priključi ili isključi Kindle dok je računar uključen.

Prema do sada dostupnim informacijama, problem je verojatno vezan uz određene modele čipsetova za USB, ali za sada nije jasno zašto je vezan samo uz određene modele Kindle-a.

U Microsoft-u su potvrdili kako su svesni problema, te da rade na nadogradnji koja bi trebala da reši problem.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 02, 2016 6:39 pm

Smile Hakovan Dropbox, ukradeno 68 miliona lozinki

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Kompromitovana je poznata platforma za spremanje podataka u oblaku imena Dropbox.

Dropbox je potvrdio da im je sredinom 2012. godine kompromitovano preko 68 miliona lozinki i korisničkih imena. Ukradene lozinke šifrirovane su SHA-1 kriptografskim algoritmom tako da ih nije jednostavno čitati.

Svim korisnicima koji nisu menjali lozinku od 2012. godine onemogućen je pristup tom lozinkom. Za kompromitovane naloge postavljene su nove lozinke te su o tome obavešteni korisnici. Korisnicima koji su istu lozinku koristili za više servisa preporučena je promena lozinke na ostalim servisima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Sep 03, 2016 7:10 pm

Smile Svet lakog ignorisanja

http://pcpress.rs/svet-lakog-ignorisanja/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Sep 03, 2016 7:13 pm

Smile Skype sada podržava i Android Nougat

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 L5ZYi_5ex-zBEajeCDB0hFvy0vHDpN4b-RXHxOG5GwyxTyyS-nBAjQaA-oXrs-z9vgArB2bNEJ0LOwT9HgsboeDgsA

Microsoft je izbacio novu verziju Skype-a za Android. Novi Skype nosi brojčanu oznaku 7.14 te pored ispravaka uočenih grešaka donosi i podršku za najnoviji Android operativni sistem – Android Nougat.

Od novosti tu je mogućnost prikaza preporučenih kontakata iz ostalih Skype aplikacija i u verziji za Android. Microsoft je ispravio problem koji se manifestovao tako da drugi dolazni poziv nije zvonio. Takođe ispravljen je i bug koji je dovodio do rušenja aplikacije na pojedinim Asus-ovim mobilnima s KitKat verzijama Android-a.

Do rušenja aplikacije je dolazilo kada bi korisnik pokušao pristupiti delu aplikacije zaduženom za praćenje propuštenih poziva. Microsoft se pozabavio ispravcima bugova i dodatnom optimizacijom video poruka koje bi sada trebale raditi bolje i na Samsung-ovim uređajima.

Nova verzija Skype-a za Android je već dostupna putem Google Play prodavnice.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Sep 03, 2016 7:16 pm

Smile Windows 10 Mobile podržava sve manje hardvera

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 BaYMnTBt0pqprm1haLZjtCvm3SyZ2-ptU0XsLoJZ6BvOIRUaDmPcssmlDd5-F5xhvHz768ATHbI9tXApb8vtnk142g

S obzirom na zanemariv tržišni udeo mobilne Microsoft-ove platforme za pametne telefone, u ovom trenutku je teško predvidjeti sudbinu Windows 10 Mobile uređaja, a ekipa iz Redmonda sve više sužava hardver koji podržava taj OS.

Na svojoj stranici na kojoj objavljuje minimalne hardverske zahtjeve za Windows 10 Mobile, Microsoft je uklonio MSM8953 i MSM8998 čipsete koji zapravo predstavljaju Snapdragon 625 i Snapdragon 830, bez ikakvog objašnjenja zbog čega je to učinio.

Uklanjanje Snapdragon-a 625 s popisa podržanih procesora ima doduše neki smisao jer je sličan Snapdragon-u 617 koji je dostupan na nekim Lumia telefonima, no u slučaju sa Snapdragon-om 830 to nije baš skroz jasno, mada postoje neke indicije.

Kao prvo, Snapdragon 830 još nije tržišni proizvod jer ga Qualcomm tek treba lansirati, mada se smatralo da ga priprema za novi Microsoft-ov Surface Phone koji bi se trebao pojaviti u proleće 2017. godine.

Uklanjanjem Snapdragon-a 830 s popisa podržanog hardvera postavlja se logično pitanje o sudbini Surface Phone-a, ali postoji mogućnost da se Microsoft odlučio na neki drugi čipset tipa x86.

Bez obzira na to, stoji činjenica da se popis Windows 10 Mobile podržanih čipseta Qualcomm-a sve više sužuje, pa uključuje samo Snapdragon 208, 210, 617, 808, 810 i 820.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Sep 03, 2016 7:19 pm

Smile Predstavljen Gorilla Glass SR+ za nosive uređaje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 XdV2wAr6DdzqpoeVE8MPiaq1uzMlftKEwMxoSUuEC6JmHTLN74k_Fm17D2fhsxXX7yRW7Dt-b6UU43c93s_6cY2yuw

Kompanija Corning predstavila je svoj novi proizvod Gorilla Glass SR+, koji je namenjen raznim nosivim uređajima.

Reč je o tehnologiji koja je prošle godine predstavljana pod imenom Project Phire i koja je zamišljena kao kombinacija čvrstoće Gorilla Glass stakla i safirne zaštite protiv ogrebotina.

Gorilla Glass SR+ nudi otpornost na ogrebotine po uzoru na safir, s 70% boljom otpornošću na udarce i 25% boljom površinskom refleksijom u odnosu na konkurenciju. Takođe je omogućena bolja autonomija baterije i bolja vidljivost na otvorenom.

Gorilla Glass SR+ tehnologija je već komercijalno dostupna, a prvi nosivi uređaji u kojoj se ta tehnologija nalazi očekuju se na tržištu krajem ove godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 05, 2016 5:22 pm

Smile Škola za čitav svet

Khan akademija je besplatna obrazovna on‑line platforma istoimene neprofitne organizacije iz Silicijumske doline – vizija je besplatno obrazovanje svetskog nivoa bilo kome i bilo gde

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F09%2FKhan-Academy-logo.jpg&sizes=647x*!0

O Khan akademiji se najčešće govori kao o velikoj kolekciji matematičkih snimaka. Iako ona jeste nastala iz matematičkih lekcija u trajanju od 5 do 10 minuta, koje je snimio njen osnivač Salman Khan, ona je danas mnogo više od toga. Trenutno se na platformi nalazi više od 8000 snimaka koji pokrivaju i predmete kao što su fizika, hemija i biologija, ali i društvene nauke, poput istorije, umetnosti i muzike. Pored oblasti karakterističnih za sadašnje osnovno i srednje obrazovanje, zastupljeni su programiranje, elektronika, ekonomije i finansije, dakle teme koje moraju naći mesto u svakom budućnosti okrenutom kurikulumu.

Interaktivne vežbe

Iako je najpoznatija po snimcima, oni čak nisu ni glavni deo Khan akademije. Na njih se sada gleda kao na pomoćne sadržaje okupljene oko onoga što je temelj ove platforme – interaktivne vežbe. Dosta se daleko otišlo od nekadašnjeg prostog unosa rezultata ili odabira tačnog odgovora. Zadaci se sada rešavaju razmeštanjem komponenti, crtanjem grafikona, merenjem lenjirom i uglomerom… Učenik uvek može da pristupi postupku rešavanja razloženom na više malih koraka. Statistika kaže da trenutno ima više od 100.000 ovakvih zadataka i da su oni širom sveta rešavani više od tri milijarde puta!

Vežbe su grupisane u veštine (pandan obrazovnim standardima), koje su na osnovu potrebnog predznanja pozicionirane u velikom stablu veština. Srodne veštine dalje su grupisane u misije (na primer, aritmetika iz matematike). Prilikom otpočinjanja misije, učenik prolazi „zagrevanje“ tokom kojeg se oprobava u rešavanju nekih karakterističnih zadataka, čime se brzo određuje kojim veštinama učenik već vlada, koje bi trebalo malo da osveži ili izuči. Na osnovu svih tih informacija, veštačka inteligencija pripremiće učeniku potpuno personalizovani put kroz znanje.

Gejmifikacija

U opisu Khan akademije neminovno se provlače pojmovi koji su svojstveniji igricama nego školi i to nije slučajnost, a posledica je primene tzv. gejmifikacije na proces učenja. Pored pomenutih veština i misija, komponente preseljene iz sveta igrica jesu i bodovi, značke, avatari, napredovanje po nivoima, kao i mnogobrojni indikatori napretka. Gejmifikacija ovde ima za cilj da očuva zabavni i uzbudljivi duh osvajanja novih znanja (duh koji se često guši u obrazovnom sistemu).

Da bi Khan akademija mogla na pravi način da uđe u škole, razvijena je virtuelna učionica. Ona omogućava nastavniku da okupi učenike i da, nakon što im dodeli misije na kojima će raditi, nadgleda tok učenja u realnom vremenu i sa izuzetnom fleksibilnošću i nivoom detalja. Analiza podataka predstavljena je na nivou cele učionice ili pojedinog učenika, i na nivou misije, veštine ili pojedine vežbe. Uvid u analitiku virtuelne učionice omogućava kvalitetnije vođenje časa. Postaje moguće da se na osnovu podataka, recimo, istaknutim učenicima dodeli uloga tutora, da se formiraju timovi na osnovu nivoa znanja ili pak da se učeniku ponudi precizna pomoć s problematičnom veštinom.

Jedan od ciljeva Khan akademije jeste da bude alat koji će omogućiti i unapređenje školske nastave. Ispravna primena virtuelne učionice, zamena predavanja snimcima i sprovođenje vežbanja na samoj platformi ostavlja nastavniku više vremena koje on onda može da uloži u kvalitetniji rad sa učenicima, što otvara prostor za uvođenje novih metoda u nastavu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F09%2FKhan-welcome-screen-big.jpg&sizes=647x*!0

Da bi misija Khan akademije mogla da se ostvari i u Srbiji, zajednica volontera radi na lokalizaciji sadržaja na srpski jezik. Do sada smo preveli više od 600 snimaka, jedan deo iz nižih razreda je i sinhronizovan, a broj prevedenih vežbi prešao je 10.000. Ako vam je ova ideja bliska, pridružite se timu!

Tekst je realizovan u saradnji s British Council‑om
http://www.britishcouncil.rs/

Igor Popov
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 05, 2016 5:27 pm

Smile [b]Otvorene prijave za ICT Hub Startup program[b]

Otvoren je konkurs za ICT Hub Startup program, koji treću godinu za redom timovima sa inovativnim idejama obezbeđuje sticanje znanja, veština i podršku potrebnu da svoju ideju pretvore u uspešan biznis. Pet posebno odabranih timova moći će i da pohađa besplatno svih sedam meseci programa. Svi timovi mogu da dobiju više informacija i da se prijave do 26. septembra na www.generacija3.icthub.rs Kriterijumi za izbor su originalnost, izvodljivost i tržišna relevantnost ideje, kao i kapacitet članova tima da je realizuju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 ICTHub-logo-325x207

Program počinje od oktobra ove godine i traje do maja sledeće godine. Obuke i radionice vodiće neki od najuspešnijih preduzetnika i menadžera sa mnogo godina radnog iskustva. Osim obuka i redovnog savetovanja sa mentorima ICT Hub-a, za razvoj svog projekta, timovi će imati na raspolaganju i dodatnu savetodavnu pravnu, knjigovodstvenu, HR i marketinšku podršku koja će im biti od značaja kod pokretanja startapa. Obezbeđena je mogućnost povezivanja sa stručnjacima relevantnim za razvoj ideje, pokretačima startapa koji poseduju neophodna iskustva u pokretanju biznisa, potencijalnim investitorima i partnerima sa kojima ICT Hub ima saradnju.

Stipendije za pet timova su obezbeđene zahvaljujući projektu „Podrška tehnološkom preduzetništvu mladih“ koji realizuje ICT Hub, a finansira Ministarstvo omladine i sporta.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 05, 2016 5:30 pm

Smile BizIT 2016: Oslonac na nezavisne analize ili na dobar osećaj

Na predstojećem BIZIT‑u će biti prisutna inicijativa SITO, kao suorganizator konferencije zadužen za istraživanja i analitiku. Pokušaće da procene stanje domaće infrastrukture i data centara, ali i utiske učesnika o našoj konferenciji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 RNxEwJYTL4tjEhMiUni3tu8rMLYv2ivTULxpAQaBg0lBlBfXXs9yB70J04qKRaFVhKwDY1A2wV6qJ8APDNYSxEP0

Planovi firmi za ulaganja u data centre i infrastrukturu

IT firme se svakodnevno bore da povećaju prihode i tržišno učešće, bilo traganjem za novim kupcima ili razvijanjem svoje ponude. Ključ uspeha vezan je za raspolaganje pravovremenim i tačnim tržišnim podacima, a poznato je da samo kvalitetni podaci menjaju stavove donosioca odluka. Kako vrednovati podatke? Može da se kaže: što su sadašnji stavovi drugačiji od prethodnih, to su korišćeni podaci vredniji. Vrednost podatka o IT tržištu u Srbiji je druga priča, jer je vezana za skoro pa trenutnu devalvaciju (gubitak vrednosti) odmah po objavljivanju, što predstavlja veliku prepreku svakome ko želi da razvoja poslovanje u oblasti nezavisnog istraživanja IT tržišta.

Na Zapadu su nezavisne analize osnova svih planova prodaje, dok se u Srbiji planeri uveliko oslanjaju na sopstvene podatke i osećaj. Srpske IT firme nemaju naviku da ugovaraju istraživanje tržišta informaciono‑komunikacionih tehnologija, što ne znači da indirektno ne troše značajna sredstva za potrebne podatke. Na primer, srednje i velike IT firme se uglavnom oslanjaju na interno dobijene rezultate, za šta efektivno angažuju više od tri svoja zaposlena sa punim radnim vremenom. Dok oni tako rade tuđi posao, niko ne radi njihov osnovni posao, a to košta. Ovo je tradicionalni pristup, koji pokazuje svoju jaku ukorenjenost i pored toga što je skup i često subjektivan. Rešenje je u tome da bi dobar deo posla mogao da se prepusti specijalizovanim firmama za istraživanje IT tržišta, koje bi to uradile brže, bolje i jeftinije.

SITO na BIZIT‑u

Da bi se unapredilo sadašnje stanje u IT oblasti i da bi se afirmisale nezavisne analize, na predstojećem BIZIT‑u će biti prisutna inicijativa SITO kao suorganizator konferencije za istraživanja i analitiku. Za potrebe BIZIT‑a i partnera konferencije biće urađene dve analize: ocena konferencije, kao i istraživanje o IT infrastrukturi i data centrima. Ocena skupa od strane posetilaca treba da odgovori na važno pitanje za partnere konferencije, a to je prepoznatljivost svakog partnera pre i posle konferencije, ili jednostavnije: ko se kako predstavio na konferenciji. Tipično, u ovakvim analizama svi partneri beleže dobitak, neko veći, a neko manji.

SITO analiza ocene konferencije će prepoznati prezentacije koje su najviše privukle publiku, kao i predavače koji su stilom i sadržajem prezentacije dobili najviše ocene. Dosadašnja iskustva govore da je stil vrlo važan i da veština prezentovanja vuče sa sobom višu ocenu i za sadržaj. Dakle, kada se bira predavač, treba znati da kod publike bolje prolaze „pevači“ nego „pesnici“. Po pravilu, publika odlično prihvata prezentacije koje nude nova saznanja i principe, a „kažnjava“ marketinške priče o kompaniji i proizvodu. Koliko god da je stručna publika, ona je uvek željna novog znanja iz IT oblasti i znaće da prepozna i nagradi prezentacije koje to pružaju. Sa druge strane, nisu na ceni prezentacije bogate podacima, a siromašne informacijama. Svakoj IT firmi koja se bude predstavila na BIZIT‑u važan je dobitak njihove sveukupne slike, što će biti mereno kroz povećanje prepoznatljivosti kompanije. I na kraju, ali ne manje važno, ocenjivaće se organizacioni aspekt konferencije i mogućnosti ostvarivanja poslovnih kontakata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F09%2Fgrafik2-1.jpg&sizes=647x*!0

Najslabija tačka za funkcionisanje IT infrastrukture 2015

Tematske analize

Što se tiče tematskih analiza, istraživanje o IT infrastrukturi i data centrima je u prvom planu na ovogodišnjem BIZIT‑u. Cilj analize je da se prepoznaju najslabije tačke u funkcionisanju infrastrukture, kao i faktori za smanjenje troškova eksploatacije IT infrastrukture. Tu su i važna pitanja na koja istraživanje daje odgovor: koji su sadašnji problemi u razvoju fizičke infrastrukture i kakvi su planovi korisnika vezani za data centre.

Prema sadašnjem stanju stvari, vrlo verovatno će se raditi i istraživanje na temu poslovnog softvera, a prema budućem interesovanju mogu se raditi istraživanja i na ostale teme BIZIT konferencije. Ideja nam je da vam predstavimo analize IT tržišta koje su brže, tačnije i jeftinije od vaših interno sprovedenih. Dinamično informatičko tržište nudi poslovnu šansu samo onima koji to prepoznaju, a kvalitetni nezavisni podaci su od suštinske važnosti.

Inicijativa SITO (Srpski IT osmatrač) prati domaća tržišna i tehnološka kretanja u ICT oblasti od 2005. godine do danas, kao prva i jedina takve vrste u Srbiji. Za detalje posetite www.sito.rs

Milovan Matijević
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 05, 2016 5:33 pm

Smile Apple kreće sa brisanjem aplikacija na App Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 C58wvSHo7BEt5R-mdXlH4dWwY44IXGxD-2AG_1nZhREvCyc-hro6oOiFr8B56wmUE08pYLwTfBrKLRHsi71CoXYi

Developerima koji se bave izradom mobilnih aplikacija za iOS platformu ovih je dana stigao mail u kojem je Apple najavio veliko pospremanje App Store-a. Apple kreće u uklanjanje nedovoljno kvalitetnih, zastarelih i sličnih aplikacija.

Kako stoji u mailu, sve postavljene aplikacije proći će svojevrsnu reviziju i ukoliko se pokažu lošima biće uklonjene iz App Store-a. Ali, Apple će developerima takvih aplikacija ipak pružiti drugu šansu te će ih obavestiti o primećenim nedostacima kako bi ih mogli ispraviti.

Rok za to je 30 dana, a u slučaju da developeri ne otklone probleme Apple će spornu aplikaciju trajno ukloniti iz App Store-a. U slučaju da se neka aplikacija pri pokretanju ruši odmah će biti uklonjena iz App Store-a.

Takođe developeri su dobili i uputstvo kako naziv aplikacije ubuduće ne sme biti duži od 50 znakova. Zanimljivo čišćenje počinje 7. septembra, na dan kada stižu i novi iPhone-i.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 05, 2016 5:35 pm

Smile Početkom oktobra predstavljanje novih Google-ovih uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 AdHfBou1diKaF0Npr4G6PWlBxHocUhiqbuGjADXNUbMa_o5dRb1B_-RhM40YmUvrxStRN6RC0umWbh_yxXP4oCiKUg

Prema pisanju stranica Android Police, Google je održati događaj za medije 4. oktobra koji će se fokusirati na nekoliko hardverskih novosti, uključujući telefone Pixel i Chromecast s podrškom za 4K prikaz.

Novi telefoni trebali bi da budu nazvani Pixel i Pixel XL, ali za sada nisu poznati nikakvi dodatni detalji. Chromecast s podrškom za 4K prikaz trebao bi da bude nazvan Chromecast Plus ili Chromecast Ultra, ali takođe nema dodatnih detalja.

Očekuju se i novi detalji o Google Home-u, pametnom zvučniku koji bi trebao direktno da konkonkuriše Amazon-ovom Echo-u, te predstavljanje dizajna za Daydream VR, hardversku i softversku platformu koja pomaže proizvođačima pametnih telefona temeljenih na Android-u izradu dodatka za virtuelnu stvarnost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 05, 2016 5:37 pm

Smile I Microsoft čisti aplikacije iz svoje prodavnice

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 DwQ_AZCUMoxT0cBKWq7XJg2imftNBNWvVCgG1Hk9brhefwx2HSG2cRtNjQU22Xay5bj6o45hXYbTr21SXaJzgYF9

Microsoft je započeo s još jednim procesom čišćenja svoje prodavnice aplikacija Windows Store. Ovaj put, čini se, po uzoru na sličan proces koji je nedavno pokrenula kompanija Apple.

Reč je o potpuno novom valu čišćenja Microsoft-ove prodavnice aplikacija, koji nema veze s uklanjanjem aplikacija u poslednjih nekoliko meseci (sproveden zbog nepoštovanja novih pravila u vezi dobnih oznaka). Glavni cilj novog vala čišćenja Windows Store-a je uklanjanje nedovoljno kvalitetnih aplikacija.

Pojedini developeri su od Microsoft-a već dobili obaveštenje da su njihove aplikacije uklonjene s Windows Store-a zbog slabog kvaliteta, što znači da su developeri obavešteni tek kad su njihove aplikacije već uklonjene. Jednom uklonjena aplikacija više se neće moći ponovno objaviti na Windows Store-u s istim imenom.

Treba naglasiti da je Microsoft sličnu politiku uklanjanja loših aplikacija sproveo i prošlo leto, ali tada su se dogodile i neke greške pri čemu su slučajno obrisane i neke kvalitetnije aplikacije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 06, 2016 6:58 pm

Smile Amazon, Apple i Alphabet pridružili se Microsoft-u u borbi protiv vlasti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Prema pisanju Reuters-a, čini se kako je Microsoft dobio značajnu podršku za rušenje američkog zakona koji kompanijama zabranjuje da svoje korisnike obaveste da su od vlasti primili zahtev za njihovim podacima.

Na sada već podužem popisu kompanija i organizacija koje su podržale Microsoft nalaze se, između ostalih, i Alphabet (Google), Apple, Amazon, Washington Post, Fox News, organizacija Electronic Frontier Foundation, Američka trgovinska komora i tamošnje Nacionalno udruženje proizvođača.

Microsoft nastoji ukinuti spomenuti zakon još od aprila ove godine, kada je kompanija pokrenula postupak na sudu u Seattleu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 06, 2016 7:00 pm

Smile Ispravak bezbednosnog propusta u OS X-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Nakon što je izdao zakrpu za svoj mobilni operativni sistem, Apple je ispravio isti problem u svojim operativnim sistemima za klasične računare OS X 10.11.6 "El Capitan" i 10.10.5 "Yosemite".

Zakrpe ispravljaju propust u OS X-u i Safariju koji je otkriven nakon pokušaja napada na iPhone arapskog aktiviste u kojem su iskorićtena tri do sada nepoznata propusta u Apple-ovom mobilnom operativnog sistema. Nakon analize bezbednosnih stručnjaka otkriveno je kako isti propust postoji i u verzijama operativnog sistema za klasične računare s obzirom da stone i mobilne verzije browsera Interneta Safari deli veliki dieo izvornog koda.

U svojim bezbednosnim napomenama Apple upozorava kako posetom internet stranicama s zloćudnim kodom korišćenjem pregledača Interneta Safari omogućava se izvršavanje proizvoljnog koda na korisnikovom računaru.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 06, 2016 7:04 pm

Smile Windows 10 raste i nakon besplatne nadogradnje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Prema istraživanju kompanije StatCounter, tokom avgusta nastavio se rast Microsoft-ovog operativnog sistema Windows 10.

Posebno je vidljiv rast udela navedenog sistema u Evropi i Severnoj Americi gde je zabeležen tržišni udeo koji je već veoma blizu još uvek vodećem i popularnom sistemu Windows 7.

Na evropskom tržištu Windows 10 je u avgustu zabeležio udeo od 30,39%, dok vodeći Windows 7 ima udeo od 35,35%.

U Severnoj Americi razlika između vodećih nešto je manja, tako da vodeći Windows 7 ima udeo od 32,12%, dok Windows 10 beleži udeo od 28,19% koji i dalje raste baš kao i na pre spomenutom evropskom tržištu.

Valja spomenuti da se ovaj rast Windows 10 sistema odvija nakon prestanka razdoblja u kojem je Microsoft nudio mogućnost besplatne nadogradnje računare na Windows 10 (dakle, nakon 29. jula ove godine).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 06, 2016 7:06 pm

Smile Amazon Dash stiže u Veliku Britaniju, Nemačku i Austriju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Korisnici usluge Amazon Prime u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Austriji sada mogu naručiti i kućne potrepštine, pritiskom na odgovarajuće fizičko dugme.

Usluga Dash radi na način da se, na primer, korisnicima koji redovno kupuju prašak za pranje veša Ariel dostavi fizičko dugme s WiFi vezom koje se može postaviti u blizini veš mašine, a pritiskom na nju automatski se naručuje nova količina praška. Cena tipke je 4,99 funti u Velikoj Britaniji, ali korisnik dobija kredit u istom iznosu na svoj račun prilikom prve narudžbine.

Usluga je već dostupna u SAD-u, a u Amazonu navode kako primaju više od dve narudžbine u minutu putem tipki Dash.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu