Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 16, 2016 6:02 pm

Smile Google priprema novi operativni sistem

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Pored Android-a i Chrome OS-a, pomalo neočekivano dolazi informacija da Google radi na razvoju potpuno novog operativnog sistema, koji se nekim čudom neće oslanjati na Linux kernel. U pitanju je OS pod nazivom Fuchsia. Google ništa zvanično nije objavio, ali je postavio detalje projekta na GitHub-u, gde navode kako je "Pink + Purple == Fuchsia" (novi operativni sistem).

S druge strane Android Police sajt je istraživao malo više pa su izneli informacije da operativni sistem koristi Magenta kernel, koji je dizajniran da se takmiči sa Internet of Things operativnim sistemima kao što su FreeRTOS ili ThreadX. Međutim, razlika je u tome što je ovde Magenta dizajnirana tako da se može širiti sve do naprednih telefona i desktop računara. Dart će biti glavni programski jezik, dok će se podrška za Flutter najverovatnije iskoristiti za Material dizajn kada je interfejs u pitanju.

Ovo nužno ne mora značiti da Google ima planove za korišćenje Fuschia OS-a van Internet of Things serije uređaja, nego im jednostavno za uređaje poput OnHub i Google Home treba neki lakši OS koji će takođe biti spreman i za uređaje koji su tek u planu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 16, 2016 6:05 pm

Smile Otkrivenopasan propust u TCP/IP implementaciji Linux-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Kako prenosi Zdnet, kao i brojni drugi bezbednosni portali, upravo je otkriven opasan propust u Linux implementaciji TCP/IP protokola. Ovaj bezbednosni problem zahvata sve Linux sisteme od 2012. godine (kernel 3.6 i noviji).

Da stvar bude gora, propust leži u kodu kojim se implementira RFC 5961, a koji bi trebao da omogući bezbednije komuniciranje putem TCP protokola.

Ovaj propust omogućava prekidanje ili ubacivanje malware koda u neenkriptovanu komunikaciju. Šest bezbednosnih stručnjaka od kojih neki rade za američku vojsku su demonstrirali proof-of-concept na konferenciji USENIX Security Symposium.

Zakrpa za trenutno aktuelnu verziju kernela postoji, a moguće je i povećanje ACK rate limit parametra za onemogućavanje iskorišćavanja ovog propusta. Windows, OS X i FreeBSD nisu ranjivi zbog toga što ne implementiraju RFC 5961.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 16, 2016 6:08 pm

Smile Instagram postaje konkurencija i za YouTube?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 2

Instagram je oduvek poznat kao servis za deljenje fotografija, ali u poslednje vreme želi da se proširi u mnogo više.

Nakon što su nedavno predstavili Stories, sad testiraju opciju Channels kojom žele graditi rivalstvo s YouTube-om, piše Mashable.

U okviru opcije koja se za sada pojavljuje samo kod nekih korisnika u Explore sekciji, korisnici mogu istraživati video snimke postavljene na Instagram-u po određenim, tematski razvrstanim kategorijama, a Instagram će ih dodatno oblikovati prema sadržaju koji najviše interesuje svakog korisnika pojedinačno.

Opcija je još uvek u fazi testiranja, a ako sve prođe po planu, uskoro će biti dostupna svim korisnicima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 16, 2016 6:13 pm

Smile BIZIT: Uključite se na vreme

Transformacija poslovanja je već počela, a ako ne želite da zakasnite, pravi je trenutak da prijavite svoje učešće na BIZIT-u, velikom informatičko-poslovnom skupu koji PC Press organizuje 2. i 3. novembra u Klubu poslanika u Beogradu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Bizit-3D_thumb

Posebna tarifa za rano prijavljivanje važi do 31. avgusta, a za sve učesnike prošlogodišnje konferencije BIZIT 2015 pripremili smo i dodatni popust. Pozivamo Vas da iskoristite promotivne uslove na najbolji način, popunjavajući formular na sajtu www.bizit.rs

Pripreme za BIZIT su uveliko u toku i učešće su već potvrdile vodeće informatičke kompanije, a zvanični program će okupiti vrhunsku ekipu domaćih i stranih predavača. Biće to dobra prilika da razmenite iskustva s kolegama iz drugih firmi, pa i da uspostavite nove poslovne kontakte.

Širok spektar interesovanja učesnika ovog skupa, bez obzira na to s koje strane katedre se nalaze, učiniće da 4. novembar dočekate ne samo s novim idejama, već i sa jasnom vizijom kako ćete te ideje transformisati u poslovni uspeh. Zato tema skupa i jeste digitalna transformacija poslovanja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 16, 2016 6:16 pm

Smile Vetar u leđa za dobru ideju

KATANA je biznis akcelarator koji omogućava finansijsku i poslovnu podršku u primeni inovativnih tehnologija za potrebe agro sektora ili startapa, malog ili srednjeg preduzeća koje posluje u okviru širokog lanca vrednosti u agro sektoru, IKT sektoru ili novim rastućim industrijama. Ukupna vrednost finansiranja iznosi 1,2 miliona evra, a prošle godine je kroz projekat FRACTALS podržano 46 startapa i malih i srednjih preduzeća sa Balkana i iz čitave Evrope. Najbolje ideje o primeni novih tehnologija u sektoru poljoprivrede su dobile od 50.000 to 150.000 evra, a ukupno je dodeljeno 5,5 miliona evra.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Katana-Color-Horizontal

Nakon velikog uspeha FRACTALS projekta, EU je odobrila novi talas grantova za startape i mala i srednja preduzeća u regionu – kroz projekat KATANA. Otvoreni poziv će biti objavljen pre kraja 2016. godine, a podržaće nove sjajne ideje u oblasti primene IT-ja u poljoprivredi. Tri srpska partnera u konzorcijumu koji čini ukupno 14 partnera iz 8 zemalja su Vojvođanski IKT klaster, Biosens Institut i kompanija Inosens, a predvođene su kompanijom bwcon GmbH iz Štutgarta.

KATANA biznis akcelerator finansiran je od strane Evropske komisije, kroz Horizon2020 program. Ciljna grupa su startapi, mala i srednja preduzeća agro sektora, IKT sektora i novih rastućih industrija. Projekat je započet 1. jula ove godine i trajaće 30 meseci tokom kojih će obezbeđivati pristup znanju, tehnologijama, kapitalu i tržištima, kako bi preduzeća i kompanije kreirali i/ili ojačali svoju ponudu u domenu poljoprivrede i novih tehnologija, ali i ostvarili prisustvo na globalnom tržištu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Vojvodina

U cilju indentifikacije najboljih startapa, malih i srednjih preduzeća iz pomenutih sektora, KATANA uvodi nekoliko koraka selekcije koji će doprineti tome da se finansiraju najbolji međusektorski i međunarodni konzorcijumi aplikanata. Proces selekcije uključuje sve zainteresovane strane neophodne prilikom kreiranja uspešnog poslovnog modela:

startape, mala i srednja preduzeća koji treba da prepoznaju najbolje među sobom,
potencijalne rane korisnike proizvoda i usluga (reward crowdfunding) i
investitore (equity crowdfunding)

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 INOSENS

KATANA biznis akcelerator će podržati najuspešnijih 10 konzorcijuma kroz direktnu finansijsku podršku – u iznosu od 100.000 evra po aplikantu – i pružiće konzorcijumima specijalizovane treninge o tome kako uspešno pronaći investitore kako bi mogli da povećaju iznos finansiranja sopstvenog projekta. Takođe, pomoć koju obezbeđuje KATANA uključuje i povećanje njihove vidljivosti kod profesionalnih investitora preko specijalizovane platforme (equity crowdfunding).

Od dva planirana, prvi poziv za aplikacije će biti raspisan do kraja 2016. godine (01.12.2016. – 28.02.2017.) a drugi u aprilu naredne godine (01.04.2017. – 31.08.2017.). KATANA tim planira održavanje informativnih radionica i prezentacija na kojima će svi zainteresovani imati priliku da saznaju detalje o proceduri apliciranja, pravilima i mogućnostima koje pruža KATANA biznis akcelerator.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Biosense

Za novosti, pratite stranice na društvenim mrežama: Facebook, LinkedIn i Twitter!

Sajt www.katanaproject.eu će biti lansiran 1. septembra, 2016. godine.

Za više informacija pišite na chatzikostas@biosense.rs i mladen.radisic@vojvodinaictcluster.org
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 16, 2016 6:19 pm

Smile Završeno Casual Connect Tel Aviv – Indie Prize – Takmičenje Srbija

Prvo mesto na Casual Connect Tel Aviv – Indie Prize – Takmičenje Srbija, održanom u ICT Hub-u 13. avgusta 2016. godine, osvojila je igra “Steal and Run” koju je kreirao Luka Glavonjić, inače polaznik druge generacije stanara ICT Hub-a. Drugo mesto osvojio je Moonburnt studio sa igrom “COLUMNAE: A Past Under Construction”, a treće Color Blind Studio sa igrom “Kiss Hero”. Konačnog pobednika, koji će da ode na Casual Connect Tel Aviv – Indie Prize takmičenje u Izraelu, će odabrati njegovi organizatori do 1. septembra 2016. godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 ICTHub-logo-127x127

Igre koje su predstavljene jesu casual igre, što znači da su namenjene igračima koji gejming shvataju kao razonodu u kratkim vremenskim intervalima, tj. suprotno od profesionalnih igrača koji provode dosta vremena po turnirima i sede ispred PC-ja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 IMG_20160813_181319

U konkurenciji je bilo 18 igara. U žiriju su bili predstavnici naših najvećih gejming studija i gejmerske zajednice: Nikola Mitić iz Cofa Games, Mladen Stojiljković iz Mad Head Games, Đorđe Radulović iz PowerUp digital, Aleksandar Manja iz Level Up Serbia i Nikola Damjanov iz Nordeus-a.

Casual Connect Tel Aviv – Indie Prize – Takmičenje Srbija su organizovali Casual Connect, Bincode, Thoril, COFA Games, Mad Head Games i ICT Hub.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 IMG_20160813_184259

Casual Connect je događaj koji okuplja najtalentovanije i najiskusnije eksperte na polju casual gaming-a kako bi razvijali ovu industriju još više, uz sve benefite networking-a i učenja. Takođe je brend Casual Games Association-a, koji organizuje dolazak preko 6500 profesionalaca iz gaming industrije svake godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:26 pm

Smile Pronađite propust u iOS-u i zgrabite pola miliona dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Nakon što je nedavno Apple pokrenuo program putem kojeg nudi nagrade u vrednosti do 200.000 dolara za informacije o bezbednosnim propustima u svojim proizvodima, pojavile su se druge kompanije koje nude višestruko veće svote novaca za iste propuste.

Kompanija Exodus Intelligence objavila je kako nudi do 500.000 dolara za informacije o propustima u iOS-u. Exodus prodaje informacije o propustima u različitim proizvodima, uključujući Apple iOS, Google Chrome, Microsoft Edge i Adobe Flash. Kompanija nudi 500.000 dolara za najopasnije propuste u Apple-ovom iOS-u 9.3 i novijim verzijama, a isplata može biti odjednom ili kroz manje isplate koje se nastavljaju dok je propust "živ".

Naime, osim što se takvi propusti prodaju na dark webu, za njih su zainteresovane i policija, tajne službe i vlade država širom sveta.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:29 pm

Smile Krenuo Google Duo, Allo se još čeka

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Google je juče na službenom blogu objavio početak puštanja nedavno najavljene aplikacije za video chat Duo za iOS i Android, koja je zajedno s Allo chat aplikacijom najavljena na ovogodišnjem I/O eventu.

Duo je aplikacija za video chat i prema Google-ovim rečima, nije direktna konkurencija njihovom sopstvenom Hangoutsu, jer je dosta jednostavnija i za sada podržava komunikaciju između dvoje korisnika, dakle, ne i grupe.

U Google-u obećavaju da će Duo osigurati bolji kvalitetu videa od konkurentskih aplikacija, a bez problema se može prebaciti sa WiFi-a na mobilnu mrežu, mada ovo neće obradovati korisnike koji imaju malo megabajta u paketu.

U Google-ovu kažu da je puštanje aplikacije krenulo. Kada će stići najavljena Allo aplikacija za klasični chat, za sada nije poznato.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:31 pm

Smile Pinterest predstavio novi model oglašavanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Pinterest je ovih dana predstavio novi model oglašavanja koji je baziran na aukcijama.

Putem Ads Manager platforme, slične Google-ovom Display Networku, omogućeno je oglašivačima da daju svoje ponude za CPM kampanje (cost per-thousand impressions), a usluga je trenutno omogućena u SAD-u, Velikoj Britaniji i Kanadi.

Šefica za partnerstva u Pinterest-u, Jenny Chiu, izjavila je kako pomoću novog rešenja, brandovi dobijaju više utisaka za kampanje po efikasnijim cenama i tako dobijaju bolje rezultate, a takođe mogu svojim kampanjama dodati limit frekventnosti, čime mogu odrediti maksimalan broj puta koliko korisnik može videti njihov oglas.

Iz Pinterest-a su poručili da je zahvaljujući njihovoj platformi oglašivači robe široke potrošnje beleže pet puta veću prodaju u prodavnicama u odnosu na industrijski standard.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:32 pm

Smile Hakovana Američka bezbednosna agencija NSA

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Američka bezbednosna agencija NSA je, po svemu sudeći, hakovana!

Nepoznata grupa hakera koja sebe naziva The Shadow Brokers objavila je više hakerskih alata koji po njihovim tvrdnjama pripadaju NSA odeljenju Equation Group koji se bavi cyber kriminalom. Bezbednosni stručnjaci su potvrdili da se radi o pravim alatima.

The Shadow Brokers nude objavu svih alata i podataka do kojih su došli, ali za uzvrat traže milion Bitcoin-a (nešto manje od 570 miliona američkih dolara).

Equation Group je povezana sa Regin i Stuxnet napadima, a navodno ova američka državna organizacija operiše skoro dve decenije. Naravno, ovo nisu zvanični podaci, pošto Equation Group zvanično ne postoji. Ali sada je deo njihovih alata postao javno dostupan.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:36 pm

Smile Kreće Windows 10 Mobile Anniversary nadogradnja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Windows-10-Mobile-Annyversary

Iako je trebala stići istodobno kad i na računala, tj. prije dva tjedna, nadogradnja na Windows 10 Anniversary je malo očito zakasnila, pa je Microsoft tako objavio da ista na Windows 10 Mobile smartfone kreće danas. Microsoft u službenoj objavi naglašava da će nadogradnja na uređaje stizati ovisno o proizvođaču, a već sada je dostupna za određene Lumia modele.

Ukoliko vam se nadogradnja ne pojavi automatski, njenu dostupnost možete provjetriti ručno: Postavke > Ažuriranje i sigurnost > Ažuriranje telefona. Windows 10 Anniversary inače donosi nove obavijesti, njihovu sinkronizaciju, Skype kao dio platforme Univerzalnih aplikacija, te mnoge druge novosti, čiji popis možete pronaći na NokiaMob.me blogu.
http://nokiamob.me/2016/08/16/popis-novosti-sto-nam-donosi-windows-10-mobile-anniversary-update/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:39 pm

Smile Hard diskovi definitivno više nemaju šta da traže

Nedavno ste na našem sajtu mogli da pročitate vest da je Samsung predstavio svoj SSD kapaciteta 16 TB, i da ozbiljno preti da otera hard diskove u penziju. Iako se radi o funkcionalnom uređaju odličnih performansi cena od 10.000 USD je definitivno stavka koja će odbiti veliki broj potencijalno zainteresovanih. Nimalo nas ne bi čudilo da je Seagate uveliko bio upoznat sa planovima Samsunga da predstavi novi SSD mamutskog kapaciteta, pustio ih da malo uživaju u slavi i onda na Flash Memory Summit-u u Kaliforniji (istom mestu gde je Samsung prvi put pokazao svoj SSD od 16 TB) predstavio najveći SSD na svetu – kapaciteta nestvarnih 60 TB.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 01

Seagate koristi nešto veći format, karakterističan za standardne hard diskove – 3,5 inča, naspram 2,5 inča, što je format koji koristi Samsung za svoj PM1633a od 16 TB. Uprkos razlici u dimenzijama Seagate tvrdi da njihov SSD poseduje duplo veću gustinu memorijskih čipova u odnosu na Samsung model, pa Murov zakon definitivno ima primenu i kod NAND fleš memorija.

Seagate se odlučio za najnovije Micron 3D NAND fleš čipove, ali nisu baš bili pričljivi o rasporedu čipova, kontroleru (kontrolerima). Micron u svojoj ponudi poseduje 3D NAND fleš u kapacitetima od 256 Gb do 6 Tb, a ako Seagate koristi delove od 1 Tb, odnosno 128 GB, što je najveći čip u masovnoj produkciji kompanije Micron, to znači da u novom SSD-u postoji 480 ovakvih čipova. S druge strane, ukoliko je Seagate u saradnji sa Micron-om dobio rane primerke novih čipova većeg kapaciteta – 3 Tb ili 6 Tb, ukupni broj čipova bi bio mnogo manji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 03-1024x683

Ono što znamo o ovom modelu je da je namenjen serverskim okruženjima, da koristi 12 Gb/s SAS interfejs, da se brzine sekvencijalnog čitanja fajlova od 128 KB kreću oko 1500 MB/s, odnosno 1000 MB/s za upis podataka pomenute veličine, dok IOPS-i sa 4 KB i QD32 iznose oko 150.000. Seagate tvrdi da je prosečna potrošnja oko 15 W, što deluje prilično malo za ovako veliki kapacitet, osim ako ne postoji mehanizam koji “gasi” deo SSD-a koji se ne koristi, te da potrošnja zavisi od popunjenosti.

Za sada nema informacija o ceni, ali se špekuliše da bi mogla biti između 20.000 i 30.000 USD, što je sasvim korektno, kada se u obzir uzme kapacitet. Novi Seagate SSD možemo očekivati naredne godine, a do tada je Samsung PM1633a i dalje najveći SSD dostupan za kupovinu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 17, 2016 6:42 pm

Smile JobFair16 ─ Kreiraj svoju budućnost!

Sajam poslova i praksi za studente i diplomce tehničko-tehnoloških i prirodno-matematičkih fakulteta „JobFair16 ─ Kreiraj svoju budućnost!” održaće se 7. i 8. novembra u Zgradi tehničkih fakulteta u Beogradu. Organizatori Sajma, studentska udruženja Istek Lokalni komitet Beograd i BEST Beograd, predstaviće posetiocima mogućnost zaposlenja i razvoja profesionalnih karijera, pružajući im šansu da stečeno znanje primene u nekoj od kompanija koje uspešno posluju u Srbiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Sajam

Sa ciljem da pomognu svojim kolegama, sadašnjim i budućim inženjerima, studenti volonteri dvanaestu godinu zaredom rade na zajedničkoj viziji Sajma ─ smanjenju nezaposlenosti među mladima i sprečavanju „odliva mozgova”, što je u oblasti tehničkih nauka veoma izraženo. JobFair godinama unazad predstavlja vezu između obrazovnog sistema naše države, kompanija kao poslodavaca i studenata.

Studenti će imati priliku da se na jednom mestu upoznaju sa značajnim kompanijama iz tehničko-tehnoloških i prirodno-matematičkih struka, saznaju više o poslovima i praksama u ponudi, kao i o tome koja znanja i veštine je potrebno da razvijaju kako bi se lakše zaposlili. U sklopu edukativnog dela Sajma, studenti će besplatno moći da učestvuju na brojnim radionicama, tribinama, kao i konceptu interaktivnih radionica „Open Space Technology” koje daju priliku kompanijama, stručnjacima i studentima da zajedno rade na trenutnim tehnološkim problemima u zemlji i predstave trendove u strukama zastupljenim na Sajmu ove godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 DSC_1458
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 18, 2016 5:48 pm

Smile  Novi trojanac koristi TeamViewer za špijuniranje korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Shutterstock_103173644

Prema istraživačima iz ruske kompanije Dr. Web, u opticaju je novi trojanac pod imenom BackDoor.TeamViewerENT.1, koji koristi delove programa TeamViewer kako bi se špijunirao računar na kojem se trojanac nalazi.

Ne radi se o novoj mogućnosti s obzirom da je i stariji trojanac BackDoor.TeamViewer.49 takođe koristio modifikovanu i okrljaštenu verziju TeamViewera. Kod oba trojanca datoteka avicap32.dll zamenjena je odgovarajućom malicioznom verzijom.

Spomenuta DLL datoteka sadrži BackDoor.TeamViewerENT.1 trojanac i biva učitana u memoriju računala bez potrebe za korišćenjem datoteka na disku, što trojanac čini težim za otkrivanje. Dodatna zaštita trojanca je i opcija automatskog isključivanja ako se detektuje da je korisnik otvorio Windows aplikacije Task Manager ili Process Explorer.

Trojanac komunicira s komandnim i kontrolnim serverom od kojeg prima različite naredbe. U mogućnosti je da restartuje računar, motri komunikaciju putem mikrofona i web kamera, preuzima i pokreće određene datoteke, izvodi naredbe iz komandno-linijskog interfejsa, ukloni ili ponovno pokrene TeamViewer procese te se povezati sa specifičnim udaljenim serverom.

Utvrđeno je kako je trojanac uglavnom namenjen napadu na ruske korisnike, ali zabeležen je i u Velikoj Britaniji, Španiji i SAD-u.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 19, 2016 6:52 pm

Smile Senzor otisaka prstiju na sve više uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 6

Prema izvorima iz same industrije koje prenosi internet stranica DigiTimes, udeo senzora otisaka prstiju na pametnim mobilnim uređajima bi 2017. godine trebao da dostigne nivo od 50%.

Za poređenje, do kraja ove godine udeo senzora otisaka prstiju će iznositi 40%, dok je 2015. godine udeo iznosio 20%.

Za rast tržišta senzora pametnih telefona zaslužni su sami proizvođači pametnih telefona koji ih ugrađuju u sve više uređaja, što dovodi do aktivnijeg tržišnog nadmetanja između samih proizvođača senzora otisaka prstiju.

Cene senzora otisaka prstiju su tokom drugog kvartala 2016. godine pale na nivo od samo 3 američka dolara.

Ističe se kako na kineskom tržištu vlada velika potražnja za senzorima otisaka prstiju, tako da bi do kraja 2016. godine bi u Kini trebalo biti isporučeno oko 500 miliona takvih senzora.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 19, 2016 6:56 pm

Smile Još dva dana do zatvaranja prijava za prvi Web Bootcamp

Prijave za učešće na prvom Web Bootcampu na Balkanu biće zatvorene 20. avgusta u ponoć. Ovaj jedinstveni format okupiće brojne IT stručnjake iz regiona u nameri da u simuliranom radnom okruženju obuči polaznike u oblasti web tehnologija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 InstagramPost

Organizacije ističu da je za učešće u kampu potreban samo entuzijazam, te da su prva predavanja u septembru – potpuno besplatna. Predznanje nije potrebnо.

Nakon završenog dela u septembru, svi koji budu želeli moći će da se prijave za kamp koji će se održati u decembru. Svi prijavljeni će proći kroz proces selekcije, nakon čega će maksimum 60 kandidata dobiti šansu da bude deo prvog Web Bootcamp-a na Balkanu.

Kamp u decembru zamišljen je na sledeći način:

4 nedelje intenzivnog treninga na “tajnoj lokaciji” van Beograda
8 sati dnevno polaznici će raditi sa profesionalcima
7 dana u nedelji učesnici će učiti esencijalne stvari kada su u pitanju FE tehnologije
300+ radnih sati biće uloženo u svakog od polaznika
Nakon kampa polaznici će moći samostalno da kreiraju svoje responsivne veb stranice. Svi zainteresovani se mogu prijaviti putem ovog linka, a za više informacija posetite www.webbootcamp.eu.

Vidimo se na kampu!
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 19, 2016 7:02 pm

Smile U Južnoj Koreji imaju najbolji mobilni internet

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Najnoviji izveštaj kompanije OpenSignal, koji je objavljen pod imenom "The Global State of Mobile Networks (August 2016)", tiče se stanja mobilnih mreža u 95 zemalja sveta, u skladu s podacima prikupljenim u razdoblju od 1. maja do 23. jula ove godine.

U 93 od 95 zemalja koje su učestvovale u istraživanju korisnici mogu više od 50% vremena koristiti 3G ili bolje mreže, a u velikoj većini zemalja 3G ili bolje mreže su korisnicima na raspolaganju 75% vremena. Što se tiče konkretnih zemalja, u Južnoj Koreji, Japanu, Izraelu, Singapuru i Finskoj korisnici imaju 3G i bolje mreže na raspolaganju 93% vremena.

Najbrži mobilni Internet imaju korisnici u Južnoj Koreji (u proseku 41,34 Mb/s), a najsporiji korisnici u Afganistanu (u proseku 2,2 Mb/s).

Zanimljiva je i stavka u istraživanju koja govori o vremenu koje su korisnici proveli na Wi-Fi vezi u odnosu na mobilni Internet. Tako korisnici u Holandiji provedu 70% vremena na Wi-Fi mrežama (zbog kvalitetnih gradskih Wi-Fi mreža), dok korisnici u Etiopiji na Wi-Fi mrežama provode tek 15,55% vremena.

Korisnici u našoj zemlji na Wi-Fi mrežama provedu 53,80% vremena, 3G i bolje mreže imaju na raspolaganju 86,33% vremena, a po brzini mobilnog Interneta naša zemlja se nalazi i ispred Nemačke te SAD-a s prosečnom brzinom od 16,76 Mb/s.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 20, 2016 7:35 pm

Smile PowerShell postao open source, dostupne verzije za Linux i Mac OS X

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 AueY7TK7heClrM4F4Xy3XDSHBGQractbb1Ib8a9lBNeb4ZIJdsKMQgPkDXjDkN8bfH2HIF7GP_q8ZPRKZR6WFyqHwvQ

Microsoft je svoj napredni skriptni jezik i command line shell PowerShell objavio pod MIT licencom, te je tako ovaj postao open source. Kod je objavljen na GitHub-u.

Pored toga, Microsoft je objavio alpha verzije PowerShell-a za Linux i Mac OS X, kao deo svoje oduke da radi u "multi-platform, multi-cloud, multi-OS" svetu.

Tako sada imamo Bash na Windows-u i PowerShell na Linux-u.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 20, 2016 7:38 pm

Smile Facebook i Unity razvijaju svoju platformu za igranje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 V7m0Z9s_pXl78OE-tkW3TJuJZecX42ARmHLGpOuoSBOxQM6hI8ZrZwquunFl8P5PHTaUTqJddQ_1Fh1RK9eIhCn9

Facebook-ove aspiracije prema igrama nisu završile sa Candy Crush Sagom, FarmVille-om ili kupovinom Oculus VR-a za dve milijarde dolara. Ova društvena mreža pokreće namensku PC igraću platformu, a ista će se oslanjati na developere koji koriste sve prisutniji Unity engine.

Ova socijalna mreža zajedno sa Unity Technologies radi na proširivanju Facebook-ovog seta alata i usluga za razvoj igara, čime žele pružiti Unity developerima nove načine kako da angažuju milione igrača na Facebook-u. Između ostalog, kao proširenje postojećeg odnosa, Unity će integrisati podršku za Facebook, uključujući i potpuno novu PC igraću platformu koja je trenutno u razvoju.

To će omogućiti brzo isporučivanje igara postojećem broju od 650 miliona igrača koji koriste Facebook igre mesečno, što je vrlo masivna i angažovana zajednica koja je omogućila Facebook-u da samo u 2015. godini isplati više od 2,5 milijarde dolara developerima.

Zainteresovani developeri mogu aplicirati do 31. avgusta i početi testiranje alpha verzije nove Export to Facebook funkcije u Unity Editoru.

Foto: Alexey Boldin / Shutterstock.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 20, 2016 7:41 pm

Smile Intervju sa Lazarom Džamićem u septembarskom izdanju PC Press magazina

Jedan od ključnih predavača na ovogodišnjoj Bizit konferenciji je i Lazar Džamić, jedan od ranih digitalnih stratega u Velikoj Britaniji, čovek koji je osnovao tim za kreativno planiranje u Guglovom kreativnom think-tanku ZOO u Londonu… Pre same konferencije imali smo prilike da napravimo jedan veoma zanimljiv intervju sa Lazarom, koji možete pročitati u septembarskom, 235. broju PC Press magazina.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 VVWj9Git-E-mZqoI8iirLfMuUq4Gjbns4EA7Y1qjbBhwOOCn0RvjL4pRwcnwtWRxaKVyFKwjjVHJG1wOfYC53Q-J7w

Dok PC #235 ne stigne na kioske, zagolicaćemo vas delom intervjua koji se odnosi na medije u Srbiji u digitalnom okruženju:

“Mediji moraju da počnu da razmišljaju šire, dublje, raznovrsnije i kreativnije nego ranije. Da svoj biznis model diverzifikuju: oglasi, sponzorstva, pretplate, edukacija, konferencije, plaćeni projekti bazirani na podacima o publici koje imaju, donacije gradjana i tako dalje… I povrh toga, eksplicitna pomoć države kroz regulativu, gde je moguće. Ali to je sve teško i kompleksno i ostaje da se vidi da li će neko, van raznih niša, pronaći rešenje. Možda i ne, u kom slučaju smo u problemu.”

Kakve veštine su potrebne redakcijama da bi bile uspešne u aktuelnom trenutku? Da li treba prigrliti “native advertising” koji postaje sve popularniji oblik oglašavanja? Kako prepoznati YouTube kao saveznika i još mnogo toga ekskluzivno na kioscima 1. septembra u magazinu PC Press.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 22, 2016 7:20 pm

Smile Da li su naši podaci zaista sigurni?

Koristite ažurirani anti-virusni softver, imate aktivan Firewall, redovno radite bekap podataka na eksterni uređaj, ne otvarate sumnjive sajtove, skenirate sve USB diskove koje povezujete na računar i mirno spavate, jer znate da su vam podaci sigurni. A da li su stvarno sigurni?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2F29809-563e6c1d_945_556.jpg&sizes=647x*!0

Svako od nas je nekad posetio ili redovno posećuje forume. Bilo da se radi o generalnim interesovanjima, ili specijalizovanim, forumi su virtuelna mesta na kojima možete saznati mnoge stvari koje vas zanimaju, jer se (uglavnom) koriste za deljenje saveta i iskustava. S druge strane, volite da gledate filmove, igrate igre, čitate stripove, ili kodirate… za svaku nišu ima povelik broj ozbiljnih foruma koji se bave najrazličitijim temama.

Zbog čega pričamo o forumu i kakve oni veze imaju sa bezbednošću? O ovome pričamo jer korisnici vrlo često imaju “Master Password” ili “jedinstvenu šifru”, što je jedan od najnebezbednijih vidova zaštite podataka i privatnosti. Ta šifra se u izvornom, ili malo izmenjenom obliku koristi za sve: e-mail, forum, Windows, kriptovanje datoteka, e-banking i slično. Šta se dešava kada forum, koji koristite dugi niz godina, koji u svojoj bazi poseduje vaše podatke kao što su e-mail, šifra, IP broj sa kojeg najčešće pristupate i još dosta toga, bude hakovan i svi podaci o korisnicima pokradeni?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 QmDs4PIENs3c2Ub3k7uG1NxtA86v-SjJt7m8RQeWD6DE4x7WfoCCyNQtEB4TbJQgxtT_eY7r4PI2rw162GYcLRuI

Uglavnom ništa ako informaciju o hakovanim podacima dobijete na vreme. Međutim, ukoliko ste član, na primer DOTA 2 foruma, koji je hakovan u julu, a oni tu informaciju, zarad svoje reputacije nisu hteli da podele sa vama, onda ste u problemu. Sa ovog foruma su ukradeni podaci od oko 2 miliona korisnika, koji, ukoliko koriste istu ili sličnu šifru za druge naloge, mogu s razlogom da strahuju za sve svoje podatke. Ako niste sigurni da li ste vi među ova 2 miliona, možete proveriti svoj e-mail ovde.

DOTA 2 forum nije usamljeni primer, i ovakve stvari se dešavaju, jer administratori foruma nisu toliko revnosni kada je bezbednost u pitanju, pa su podaci bili zaštićeni MD5 hash i salt kriptografskim algoritmom, koji u domenima zaštite nije baš najsjajnije rešenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2F3026092-2827525372-dota-.jpg&sizes=647x*!0

Kada su vaši podaci u pitanju, nekome ko želi da dođe do njih potrebna je samo jedna rupa u vašoj celokupnoj odbrani, a hakovanje foruma iza sebe uglavnom ima maliciozne namere. Ne da bi pokazali da je bezbednost foruma loša, već da bi na osnovu pokupljenih podataka došli do drugih podataka korisnika.

Topao savet je da za forume, sajtove koji zahtevaju registraciju i slične potencijalno opasne lokacije koristite neki alternativni mail, otvoren namenski za to, a da šifra za isti bude jedinstvena i potpuno drugačija od one koju koristite za primarni e-mail, e-banking i slično.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 22, 2016 7:23 pm

Smile Trojanac Marcher sada krade podatke i sa popularnih Android aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 8jY1splr0wUkCYyZfHRrgFao_g5S7TO8xO2OuFI12GgYVc9xdAhLdJnFZaJf2RyjPdoJirCWHKAQVmHmzOrrcMdKSg

Već dobro poznati trojanac Marcher za Android uređaje nedavno je nadograđen mogućnošću prikazivanja lažnih ekrana za prijavljivanje u popularne Android aplikacije. Pomoću ovog trojanca cyber kriminalci mogu ukrasti korisničke podatke.

Marcher se pojavio još 2013. godine, a tada je imao mogućnost prikazivanja lažnog ekrana kada bi korisnik pokrenuo Google Play Store aplikaciju. Korisnik bi, ništa ne sluteći, u meni na lažnom ekranu upisao podatke sa svoje kreditne kartice koji su se potom slali na komandni i kontrolni server. 2014. godine Marcher je dobio mogućnost prikazivanja lažnog ekrana i pri pokretanju bankarskih aplikacija.

Prema novom izveštaju kompanije Zscaler, Marcher je sada dobio i mogućnost plasiranja lažnog ekrana i pri pokretanju nekih popularnih Android aplikacija. To su, na primer, Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Twitter, Gmail, WhatsApp, Viber, Skype, Line kao i internet browseri Chrome i UC Browser. Kao i u prethodnim verzijama malwarea, i u ovoj se prikupljeni podaci šalju na komandni i kontrolni server pod kontrolom cyber kriminalaca.

Nova verzija Marcher-a se širi putem neslužbenih i lažnih prodavnica Android aplikacija ili u obliku lažne bezbednosne Android nadogradnje. Mogućnost zaraze ovim trojancem putem službene Google Play prodavnice aplikacija je vrlo mala.

U prošlosti se Marcher širio putem lažnih Adobe Flash Player nadogradnji koje Android uređaji ionako ne podržavaju ni trebaju te putem spama poslatog putem SMS poruke ili elektronske pošte.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 22, 2016 7:26 pm

Smile Google ukida Chrome aplikacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Cixx3is7KaxTYwvNvPf6GEWIOE5DUnSCz2OEkgPhUxZ5sR_bI94Ro29Kz4oTlgC6g8wXAp47tqVrJIPCwhUPgVgRJ_U

Pre tri godine Google je pokrenuo ekosistem aplikacija za svoj internet browser Chrome, te ga tako po mogućnostima približio jednostavnijoj verziji operativnog sistema. Naravno, imaju oni i svoj Chrome OS, ali aplikacije se u Chrome-u mogu izvoditi i na ostalim OS-ovima, Windows-u, MacOS-u i Linux-u.

Međutim, statistike govore da tek oko 1% korisnika Chrome-a zaista i pokreće neku od spoljnih aplikacija – bilo kako bi radili offline, spojili neki hardver s Chrome-om i slično. Upravo zbog toga u Google-u smatraju da lokalne Chrome aplikacije više ne trebaju da postoje, već da browser treba da bude što jednostavniji. Tako će od druge polovine sledeće godine biti moguće na Chrome Web Store postaviti samo aplikacije koje rade na Chrome OS-u, a negde od 2018. one namenjene Chrome-u na ostalim operativnim sisitemima biće u potpunosti uklonjene.

Chrome Web Store će tada korisnicima nuditi tek ekstenzije i teme za njihov Chrome browser, stoji na blogu projekta Chromium. Iz Google-a developerima lokalnih aplikacija preporučuju da svoje radove do tada migriraju na web.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 22, 2016 7:28 pm

Smile Facebook predstavio društvenu mrežu za klince

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Hw8yHwXORhcNIaKfecaenCTUXKl5xWA8i76HJGVPcC_xjKw_d-Xq3fjryn4vhIz_VhzjGcOvoCNIoX1WI3ra0QDC

Facebook je tiho lansirao svoj novi projekt – Lifestage, društvenu mrežu za sve mlađe od 21 godine. Već na prvi pogled korisnički interfejs i način virtuelnog "druženja" s prijateljima otkrivaju da Facebook ovim projektom planira da napadne Snapchat. Na Lifestage-u se većinom komunicira kratkim video zapisima, od kojih se sastoji i virtuelni profil svakog korisnika.

Aplikaciju je dizajnirao 19-godišnji Michael Sayman, koji smatra da će Lifestage obnoviti viralni duh iz ranih dana Facebook-a, i to primarno među srednjoškolcima. S ranim Facebook-om ova mreža deli i način lansiranja – od škole do škole, gde se stvaraju virtualne zajednice korisnika.

Lifestage je već sada dostupan za iPhone, a očekuje se njegova pojava i za Android telefone. Sve objave na ovoj su mreži u svako vreme javne, pa će sigurno biti potrebno ugraditi i mehanizme za prevenciju zlostavljanja, uznemiravanja ili drugih vrsta maloletničkog nasilja. Za početak, u ovoj mreži je vrlo lako blokirati korisnike i prijaviti ih za bilo kakve neprikladne radnje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 22, 2016 7:32 pm

Smile Windows Phone drži tek 0,6% tržišta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 LhtL3V_4tsjGkGKW0sr7R0FTOW-rYK2kY43s_TKyr7HfW0vq4BUusKOnjX1jndVW4BqfR78s8_c5GUL2edmEhmKy

Gartner, kompanija koja se bavi istraživanjem tržišta objavila je novi izveštaj za drugi kvartal 2016. godine vezano uz zastupljenost pojedinih mobilnih platformi u svetu. Sasvim očekivano, Android i iOS su u samom vrhu, dok se Windows Phone i BlackBerry nalaze na samom dnu lestvice.

Google-ova Android platforma trenutno drži 86,2% tržištašto je povećanje u visini od 4% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Zahvaljujući tome Android je čvrsto na prvom mestu lestvice. Drugo mesto pripada Apple-u, odnosno njegovom iOS-u koji drži 12,9% svetskog tržišta – 1,7% manje nego što je to bio slučaj godinu dana ranije.

Zbog malog broja mobilnih platformi Microsoft-ova Windows Phone platforma se uspela ugurati na treće mesto lestvice uprkos tome što ima drastično manji udeo. Naime, Windows Phone platforma u ovom trenutku drži samo 0,6% tržišta – 1,9% manje nego u drugom kvartalu 2015. godine. Od Windows Phone-a gori je još jedino BlackBerry koji se nekim čudom održao na "čak" 0,1% tržišta, dok je njegov udeo godinu dana ranije iznosio nešto većih 0,3%.

Prema Gartner-ovom izvještaju vidljivo je kako su sve mobilne platforme osim Android-a izgubile pokoji procenat u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Uspeh Android-a se pripisuje povećanoj isporuci pametnih telefona na tržišta u razvoju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Resize?url=https%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com%2F-9NzON6B4wtk%2FV7oUUFiaYgI%2FAAAAAAAA75A%2FC6To51fUvpQGbL_IRLevvkw6T8mY2Qo-gCLcB%2Fs640%2F1.jpg&sizes=647x*!0
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu