Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 14 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 14 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 40 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 26, 2017 6:27 pm

Smile Procureo deo izvornog koda Windows-a 10?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Deo izvornog koda za Microsoft Windows 10 pojavio se na internetu, a iz Microsoft-a su potvrdili kako su dokumenti vezani uz izvorni kod koji je dostupan kroz "Shared Source Initiative" i koji koriste prodavci i partneri.

Radi se o dokumentima vezanima uz USB, skladištenje i Wi-Fi drivere za Windows 10. Iako je u prvi tren izgledalo kako se radio o velikom propustu koji bi mogao naštetiti Microsoft-u i potencijalno ugroziti milione korisnika Windows 10, čini se kako to nije slučaj.

Većina izvornog koda je dostupna partnerima, kompanijama, vladama i drugim korisnicima kroz "Shared Source Initiative" već mesecima, ako ne i godinama.

Ono što je zanimljivo je da se izvorni kod pojavio nekoliko dana nakon što su u Velikoj Britaniji uhapšena dvojica muškaraca u sklopu istrage o neovlašćenom upadu u Microsoft-ovu mrežu.

Iako nije jasno jesu li ta dvojica upletena u objavu izvornog koda, poznato je da je jedan od njih sarađivao sa web stranicom na kojoj se izvorni kod pojavio. Ali to nije prvi slučaj "curenja koda" za Microsoft.

Sličan se slučaj dogodio i sa Windows 8, nakon čega je Microsoft pojačao kontrolu koda. Delom su uspeli zahvaljujući svom "Insider" programu koji omogućava testerima pristup ranim verzijama operativnog sistema.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 26, 2017 6:33 pm

Smile Instagram uvodi opciju za deljenje sadržaja između odabranih korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Nakon što je pre nekoliko dana poljuljao privatnost mnogih kada je počeo da obaveštava korisnike ukoliko neko napravi screenshot njihove fotografije, Instagram sada uvodi novu opciju prema kojoj korisnici mogu da kreiraju listu najboljih prijatelja među kojima je privatnost zagarantovana.

Naime, preko opcije Instagram favorites, odabrani korisnici unutar male grupe mogu jedno između drugih deliti fotografije i video snimke koji će biti dostupni samo njima. Na taj način, ne moraju svi vaši pratitelji da vide sadržaje koje želite pokazati samo dobrim prijateljima.

Prema mišljenju tehnoloških stručnjaka, ova opcija mogla bi u potpunosti da promeni način korišćenja Instagram-a. Inače, ova društvena mreža koja je na početku bila namenjena samo za deljenje fotografija, mnogo se promenila, a naročito nakon spajanja s Facebook-om.

Opcija "Favorites" na Instagram-u bi mogla stvoriti sve veći broj privatnih grupa koje će deliti zajedničke sadržaje, interese i slično. Korisnik koji kreira grupu moći će u bilo kojem trenutku dodati ili ukloniti članove iz grupe. Ova opcija poprilično podseća na Facebookove zatvorene grupe.

Novu opciju Instagram je testirao na manjem broju ljudi, a uskoro će biti dostupna svim korisnicima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 26, 2017 6:37 pm

Smile Uskoro će preko WhatsApp-a biti moguće poslati bilo koju datoteku

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

WhatsApp je s vremenom postao jedna od najpopularnijih aplikacija za dopisivanje. Shodno tome, istoimena kompanija koja je već neko vreme u Facebook-ovom vlasništvu mora svako dodati i pokoju novu opciju kako bi se istakla u odnosu na konkurenciju ili pak kako bi je u stopu pratila.

Prema saznanjima ekipe sa internet stranice wabetainfo, WhatsApp-ovci trenutno testiraju opciju kojom će omogućiti razmenu svih vrsta datoteka putem svoje mobilne aplikacije za iOS, Android i Windows Phone platforme te putem Web verzije za desktop i laptop računare. Podsetimo, i sada je moguće slati i primati određene tipove datoteka, poput csv, doc, docx, pdf, ppt, pptx, rtf, txt, xls, xlsx i sličnih datoteka.

Ali, kako izvor navodi uskoro će biti moguće putem WhatsApp-a poslati i primiti bilo koju vrstu datoteka. Pojedini korisnici do kojih je nova opcija već stigla (Sri Lanka, Japan, Kuwait, India) bili su mogućnosti poslati i APK datoteku.

Ipak, nekih će ograničenja biti – nećete moći slati datoteke "teške" po par gigabajta, ali datoteke do 64 MB (Web verzija), 100 MB (Android) i 128 MB (iOS) moći ćete, što je sasvim dovoljno da se većina fotografija i kraćih video zapisa pomoću telefona pošalje bez gubitka kvaliteta, odnosno bez prethodnog kompresovanja od strane WhatsApp-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 26, 2017 6:41 pm

Smile Dvojica Britanaca uhapšena zbog pokušaja hakovanja Microsoft-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Dvojica britanskih državljana uhapšena su pod optužbom da su u više navrata u razdoblju od januara do marta ove godine pokušali bez dozvole da uđu u sisteme kompanije Microsoft.

Dvadesetdvogodišnjak i njegov tri godine stariji kolega su prema rezultatima policijske istrage deo veće grupe cyber kriminalaca čija je namera bila ući u Microsoft-ove sisteme zbog krađe zatečenih korisničkih podataka.

U istrazi koja je dovela do hapšenja su osim samog Microsoft-a učestvovali i Europol, FBI te britanske agencije za borbu protiv kriminaliteta Serocu (South East Regional Organised Crime Unit) i NCA (National Crime Agency).

Od strane Microsoft-a i od strane policijskih službenika istaknuto je kako uhapšeni ni u jednom trenutku nisu bilu u posedu korisničkih podataka na Microsoft-ovim sistemima.

Takođe, u Microsoft-u ističu kako imaju i upotrebljavaju posebne mere za prevenciju, detekciju i reakciju na moguće cyber napade te imaju i poseban tim čiji je zadatak saradnja sa predstavnicima zakona u identifikaciji napadača čija je meta Microsoft ili pak njegovi korisnici.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 26, 2017 6:43 pm

Smile Na YouTube se svakog meseca uloguje 1,5 milijardi korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Povodom novog izdanja VidCon-a, najveće američke konferencije za online video sadržaj, Google je objavio statističke podatke koji se tiču njihovog servisa YouTube.

Prema Google-ovim podacima, svakog se meseca na YouTube uloguje (prijavi svojim korisničkim nalogom) 1 i po milijardi korisnika, odnosno YouTube svakog meseca koristi 1 od 5 osoba u celom svietu. Ipak, treba imati na umu kako Google nije u ove brojke uključio korisnike koji u nekom trenutku ili stalno koriste YouTube bez upotrebe korisničkog naloga.

Google je takođe objavio kako korisnici YouTube-a barem jedan sat svakog dana provedu u reprodukciji video sadržaja putem svojih mobilnih uređaja. S druge strane, gledanje sadržaja sa YouTube-a na televizorima uzima sve veći zamah zahvaljujući godišnjem rastu od čak 90%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 27, 2017 7:36 pm

Smile Pratite prijatelje uz Snap Map

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Snapchat je ovih dana postao bogatiji za novu opciju, koja korisnicima omogućava da još jednostavnije prate aktivnosti svojih prijatelja.

Kako kažu iz Snapchat-a, sa opcijom Snap Map su hteli da omoguće način istraživanja sveta koji će korisnike inspirisati da krenu u nove avanture, a reč je o opciji koja prikazuje geografske lokacije njihovih prijatelja na mapi sveta.

Kako bi aktivirali Snap Map, dovoljno je da pinch gesturom odzumirate pogled unutar Snapchat-a, nakon čega ćete videti actionmoji ikonice koje obeležavaju vaše prijatelje.

Naravno, korištenje Snap Mapa i deljenje lokacije sa drugima je potpuno opcionalno, tako da će korisnici ovu opciju po želji moći da isključi ili koristiti samo u privatnom Ghost modu.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 27, 2017 7:38 pm

Smile Tvitovi kao umetnička slika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Ni umetnost nije što je nekada bila. To dokazuje, među ostalim, i projekat švedskog tech-entuzijaste i preduzetnika (kod nas pomalo neobičnog imena) Pedera Dinkelspiela. Njegova ideja bila je uzeti sadržaj uživo sa Interneta, s neke od društvenih mreža, te ga automatski prebaciti u formu umetnosti, kako bi se moglo okačiti na zid.

Na kraju je svoju ideju realizovao tako što je nabavio 32-inčni e-ink ekran, te ga "hakovao" na način da automatski sa Twitter-a povlači tekst tvitova i prikazuje ga na lepo uokvirenom ekranu, i to u fontu koji podseća na rukopis. Kako bi priča o postmodernoj umetnosti u današnje vreme bila potpuna, Dinkelspiel je za izvor sadržaja odabrao verovatno najutjecajnijeg tviteraša u ovom trenutku – predsednika SAD-a Donalda Trumpa.

Svakih 5 minuta ova "umetnička e-slika" osvežava se sa posljednjim Trumpovim tvitom, kojeg onda prikazuje na zidu Dinkelspielove dnevne sobe. Projekt nosi prikladan naslov "Sign of the Times" (znak vremena), a prema onome što je objavljeno na stranici proizvođača ekrana Visionect-a, ovaj gadget nije prekomplikovan i mogao bi ga, uz pomoć njihovog development kita, napraviti svako.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 2
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 27, 2017 7:42 pm

Smile Uptime je novo Google-ovo rešenje za zajedničko gledanje YouTube-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Google-ovi developeri koji imaju uvek slobodnog vremena i interesa za razvoj svojih aplikacija čine to unutar programa Area 120, koji funkcioniše kao interni akcelerator startupa i novih ideja. Ovoga puta je iz tog programa stigla aplikacija Uptime, do sada dostupna tek u testnoj verziji, a po novome i za sve korisnike iOS-a.

Uptime funkcioniše kao društvena mreža formirana oko YouTube-a, te omogućava da s prijateljima podelite neki video sa te platforme, i potom ga odgledate zajedno – svako na svojem uređaju, u isto vreme. Dok gledate smešne video zapise mačaka ili najnoviji neki najnoviji spot, s prijateljima ga možete i unutar Uptime-a prokometnirati (tekstom ili emotikonima), i tako celo iskustvo učiniti još zabavnijim.

Iako je ova aplikacija stasala u Google-ovim "pogonima", na App Store-u nije označena kao takva, već se kao njen izdavač navodi upravo Area 120. Naravno, Uptime je besplatan, zahteva minimalno iOS 10, a podržava isključivo gledanje videa sa YouTube-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 28, 2017 5:27 pm

Smile Inovacijama do kupaca

Popularni sajt za elektronsku trgovinu AliExpress je sve prisutniji na našem tržištu. Zhiyu Chen, komercijalni direktor AliExpress‑a, učestvovao je na konferenciji xCEEd2017, što je bila dobra prilika da ga pitamo kako će njegova kompanija nastupiti u Srbiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Zhiyu-Chen-AliExpress

Kako je AliExpress postao jedan od globalnih lidera u oblasti e‑commerce‑a?

Ključni razlog zbog koga je AliExpress lider u ovoj oblasti je što ulažemo ogromne napore na unapređenje korisničkog iskustva na našoj platformi. Konstantno se trudimo da unapredimo naš servis i rezultat je rast naše platforme na globalnm nivou. Trudimo se da se naši korisnici osećaju ne kao kupci, nego kao deo zajednice – upravo to ljudi često kažu kada ih pitamo zašto im se dopada AliExpress. Drugi važan razlog je što nudimo širi opseg proizvoda od mnogih drugih e‑commerce platformi. Najzad, koristimo big data model kao način da unapredimo sve aspekte našeg servisa, od logistike do plaćanja.

Kako će AliExpress nastupiti na tržištu Srbije? Da li vam je xCEEd2017 konferencija pomogla da bolje sagledate potrebe ovdašnjih korisnika?

Vidimo mnogo potencijala za rast na tržištu Srbije, kao i čitave Centralne i Istočne Evrope. E‑commerce i finansijske tehnologije (fintech) će nam omogućiti da pružimo još kvalitetnije usluge, a nadamo se i da će iskustva stečena na drugim tržištima značajno pomoći pri osmišljavanju nastupa u Srbiji. Što se konferencije xCEEd tiče, plaćanje je krtičan deo našeg poslovanja i želim da podržimo sve inovativne metode plaćanja koje će olakšati ljudim da koriste AliExpress. Želeli smo da naučimo kako se u regionu obično plaća, ali i da izložimo neka naša iskustva u oblasti elektronskog plaćanja, pa je xCEEd konferencija bila logičan izbor.

Odakle ćete početi u Srbiji?

Naš biznis je pre svega naša platforma, mi povezujemo prodavce i kupce koji bez nas ne bi uspeli da nađu jedni druge. Svoj nastup ne delimo na pojedine države – verujemo da treba dati kupcima najširi mogući izbor i nudimo proizvode iz celog sveta… a prodavci nude proizvode celom svetu.

Korisnici u Srbiji su i dalje orijentisani na klasičnu kupovinu – mali je procenat onih koji kupuju on‑line. Kako ste prevazišli ovaj problem u drugim zemljama?

U zemljama kao što je Srbija treba savladati razne prepreke da bi se prešao put od klasičnog kupovanja do e‑commerce‑a. Najteže je da ljudi poveruju da će proizvod koji vide u Web prodavnici zaista dobiti u ruke. AliExpress već ima preko 100 miliona kupaca širom sveta i samo njihovo iskustvo je najbolja demonstracija poverenja koje se može imati u našu platformu.

Hoćete li ponuditi svetu proizvode nekih srpskih brendova? Ko su vaši prvi poslovni partneri u Srbiji?

Veoma je važno da ponudimo kupcima lokalno iskustvo. U nekim zemljama, kao što je Rusija, već imamo lokalne brendove koji doprinose našoj platformi. To je novi model za nas i polako prebacujemo taj model i u druge zemlje. Osim proizvođača, naši ključni lokalni partneri su oni koji obezbeđuju plaćanje – dakle banke i finansijske institucije – kao i oni koji obezbeđuju logistiku, tj. pomažu nam da naši paketi stignu do kupaca.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 28, 2017 5:29 pm

Smile EU kaznila Google sa rekordnom kaznom od 2,42 milijarde evra

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Nakon sedmogodišnje istrage usluge Google Shopping i s njome povezanog pretraživanja Internet-a, Google je juče konačno saznao i presudu Evropske unije. Njihovi su regulatori odlučili da će zbog iskorišćavanja dominantne (monopolističke) pozicije na tržištu pretraživanja Interneta i favorizovanja sopstvenih usluga američki gigant biti kažnjen rekordnom novčanom kaznom – u iznosu od 2,42 milijarde evra.

Osim toga, Google je dobio rok od 90 dana da prestane s monopolističkim ponašanjem, a u suprotnome mu preti dodatna kazna u visini 5% dnevnih prihoda njihove krovne kompanije Alphabet na svetskom nivou.

Poverenica Evropske komisije za tržišno takmičenje Margrethe Vestager poručila je da je Google-ovo ponašanje u ovom slučaju bilo protivno antimonopolskim zakonima i regulativama EU, jer je konkurentima onemogućavalo fer tržišnu borbu na temelju kompetencija i zasluga. Kao najvažniji povod ovako visoke kazne istaknula je činjenicu da je Google ovakvim načinom poslovanja potrošačima u EU uskratio bolji izbor usluga i sve prednosti inovacija dostupnih na tržištu.

Reakcija iz Google-a na ovu presudu još nije stigla, ali je za pretpostaviti da će kompanija uložiti žalbu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 28, 2017 5:32 pm

Smile Petya - veliki ransomware napad u toku

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Tokom jučerašnjeg dana brojne kompanije, primarno iz Ukrajine i Rusije, ali i ostatka Evrope i sveta, postale žrtve nove ransomware pošasti. Ovoga puta reč je o malwareu Petya, vrlo sličnome WannaCry-u koji je prošlog meseca paralizovao brojne kompanije i institucije. Kako mediji iz celog sveta javljaju, ponovno su na udaru vazdušne i pomorske luke, banke, elektrodistributeri, osiguranja i slični veliki sistemi za koje hakeri verovatno procenjuju da će pre biti voljni da plate otkupninu za otključavanje kriptovanih podataka.

Slično kao i WannaCry, Petya iskorišćava bezbednosni propust (EternalBlue, koji napada SMBv1 protokol) na starijim i nezakrpljenim Windows računarima, koji je u javnost procurro iz američke obaveštajne agencije NSA.

Međutim, Petya funkcioniše nešto drugačije od dosadašnjih ransomwarea. Umesto da kriptuje podatke redom, datoteku po datoteku, ovaj virus prvo resetuje napadnut računar i baca se na kriptovanje "master file tablea" (MFT) primarnog diska, čime je računar nemoguće ponovno bootovati. Umesto "boot recorda" Petya ostavlja svoj kod koji korisniku prikazuje poruku u kojoj se zahteva otkupnina u visini 300 dolara u bitcoin protivvrednosti.

Brzo širenje i ovog napada pokazuje da administratori u kompanijama širom sveta i dalje nisu, više od mesec dana po njihovoj objavi, primenili Microsoft-ove bezbednosne zakrpe dostupne za sve aktivne verzije Windows-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 28, 2017 5:35 pm

Smile Dostupna javna beta iOS-a 11

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 1

Od početka ove nedelje Apple je omogućio preuzimanje najnovije verzije iOS-a, iOS 11 beta, za korisnike koji su deo njegovog programa beta testiranja. Ali, kako se u beta program može uključiti svako, smatra se da je iOS 11 beta dostupna zapravo svima koji je žele – i naravno, koji imaju neki od Apple-ovih uređaja proizvedenih u poslednje otprilike 4 godine.

Podsetimo, iOS 11 ukinuće u potpunosti podršku za 32-bitne aplikacije i time on postaje prvi isključivo 64-bitni Apple-ov mobilni OS. To takođe znači i da ga neće biti moguće instalirati na uređaje sa 32-bitnim procesorima (iPhone 5, 5C i stariji, te iPad 4 i stariji).

Najviše noviteta iOS 11 donosi na iPad. Pisali smo već o naprednim funkcijama multitaskinga, "docku" za aplikacije, "drag-and-drop" mogućnostima i aplikaciji Files koja na Apple-ove mobilne uređaje po prvi put donosi punokrvni File manager.

Korisnici iPhone-a najverovatnije će najviše promena osetiti prilikom korišćenja naprednog i redizajniranog Control centera, novih opcija Photos aplikacije, ali i mogućnosti rada s novim aplikacijama za proširenu stvarnost koje pokreće AR Kit.

Iz Apple-a podsećaju (a s time se moramo složiti i sami) da je beta verzija iOS-a namenjena isključivo naprednim korisnicima koji "znaju šta rade". Takođe, nije ju preporučljivo instalirati na svoj primarni, ili jedini uređaj, jer još uvek nije do kraja "ispeglana" i mogla bi da prouzrokuje probleme u radu.

Finalna verzija iOS-a 11 biće spremna za nadogradnju za sve korisnike tokom jeseni.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 21, 2017 4:12 pm

Smile Google aplikacija dobija nove opcije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 2

Ukoliko su vam Twitter timeline i Facebook News Feed iz nekog razloga dosadili, izgleda kako bi novi izvor vesti uskoro mogli pronaći unutar Google-ove mobilne aplikacije.

Naime, glavni novitet koji stiže sa novom verzijom Google iOS i Android aplikacije je najlakše opisati kao svojevrsni news feed, untuar kojeg korisnici mogu da pronađu kartice sa informacijama i vestima o temama koje su njima interesantne.

Iz Google-a tvrde kako će se prilikom odabira sadržaja na karticama fokusirati na njihovu relevantnost, a ne na datum objave, kao što to rade Facebook i Twitter.

Osim toga, nova verzija aplikacije donosi i opciju Follow, čijim korištenjem je Google-u moguće dati do znanja koje knjige, filmovi ili serije su vam interesantni, kako bi ih ih kasnije češće viđali unutar svog news feeda.

Navedeni noviteti su već sada dostupni korisnicima Google-ove aplikacije u Sjedinjenim Državama, dok se u ostaku sveta očekuju tokom sledećih nekoliko nedelja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 21, 2017 4:19 pm

Smile Velika unapređenja za Firefox browser

Mozilla je najavila da će izbaciti novu verziju Firefox browser-a za iOS uređaje. Nova verzija dolazi sa mnogo novih opcija, ali ovo je samo nagoveštaj onoga što nas čeka na jesen. Sva poboljšanja koja su najavljena, trebalo bi da pripreme teren za Mozilla-in projekat Quantum, za koji ova kompanija kaže da je evolucija web browsera. Kompanija je naporno radila da razvije web pretraživač nove generacije i želi da ponudi značajna izmene svim korisnicima krajem 2017.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 8604700787_ca6ed40b50_b

Među bitnijim stavkama najnovijeg Firefox-a, je nov Night Mode koji smanjuje osvetljenost ekrana i smanjuje naprezanje očiju. Takođe, nov QR čitač kodova biće dostupan u browser-u, što znači da nećete morati da skidate posebnu aplikaciju samo za to. Mozilla je dodala i yMail, i ako koristite Firefox Logins kako biste sinhronizovali lozinke, onda će vas zanimati činjenica da upravljač lozinki sada ima poboljšanju funkciju za detektovanje stranica za prijavljivanje.

Neki manji problemi su ispravljeni, na primer problem sa zamrznutom slikom dok se čuje zvuk kod YouTube-a i drugih video sajtova. Takođe, Firefox korisnici će moći da kontrolišu address bar sa eksterne tastature. Za početak ove novine će se pojaviti u Nemačkoj i Americi, ostaje nam da vidimo da li će se zadržati samo na iOS-u i da li će zaživeti još negde u svetu.

https://ffp4g1ylyit3jdyti1hqcvtb-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/07/NightMode12-2.mp4?_=1

Izvor: Phone Arena
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.phonearena.com/news/Firefox-8.0-for-iOS-released-with-tons-of-new-features-night-mode-QR-code-scanner-more_id96244
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 21, 2017 4:22 pm

Smile Ko ne čita pravila i uslove korišćenja?

Internet provajder Purple dopisao je nekoliko pravila u svojim uslovima korišćenja (popularna EULA), sa kojima svaki korisnik mora da se složi pre nego što se poveže na otvorenu Wi-Fi mrežu. Dodali su klauzulu o društveno-korisnom radu u trajanju od dve nedelje, a svako ko bi prijavio ovu problematičnu tačku na spisku uslova mogao je da osvoji neku od nagrada koje su za tu priliku pripremljene.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Wifi

Više od 22.000 ljudi je, pristajući na ove uslove, sebe osudilo na više hiljada sati čišćenja toaleta na festivalima i javnim događajima, na grljenje pasa i mačaka lutalica, na uklanjanje žvakaćih guma sa pločnika, te na mnoge druge zadatke, a razlog je to što nisu pročitali uslove korišćenja za besplatan internet ovog provajdera.

Samo je jedan korisnik do sada bio dovoljno oprezan da pročita uslove korišćenja, te je otkrio problematičnu klauzulu. Prema stručnjacima iz kompanije Purple eksperiment pokazuje da bi korisnici trebalo da pročitaju uslove korišćenja pre nego što se povežu na neku otvorenu mrežu, da bi znali na šta pristaju, te koje informacije dele sa provajderom, i šta mu pristajanjem na uslove korišćenja dozvoljavaju da sa njima uradi.



Popularna serija South Park već se pozabavila ovim problemom u epizodi HUMANCENTiPAD iz 2011. godine. Radnja epizode se gradi oko nevolja koje prate Kajla pošto se složi sa uslovima korišćenja za iTunes,a da ih prethodno ne pročita.

Izvor: guru3d.com
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://www.guru3d.com/news-story/22-000-users-agreed-to-clean-toilets-in-exchange-for-free-wifi.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 21, 2017 4:29 pm

Smile DaaS – za efikasnije i bezbednije čuvanje dokumenata

Količina papirnih poslovnih dokumenata u preduzećima raste iz dana u dan. Takva važna dokumentacija obično se arhivira po policama i u posebnim prostorijama, za šta su neretko zadužena čitava odeljenja zaposlenih. Takve prostorije potrebno je održavati i brinuti se o bezbednosti dokumentacije, a podaci tako postaju teško pretraživi i najčešće beskorisni, što može predstavljati veliki problem, pa se elektronsko čuvanje dokumentacije pokazuje kao neophodno rešenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Slika-1-5

Dobra alternativa tradicionalnom načinu arhiviranja podataka svakako je arhiviranje u cloud‑u. Ovaj vid arhiviranja podrazumeva korišćenje poslovne aplikacije koja korisnicima omogućava bezbedno čuvanje podataka, laku pretragu i trenutni pristup željenim podacima, sa bilo kog uređaja i u bilo koje vreme, uz odgovarajuće kredencijale.

Digitalna arhiva kao servis

COMING‑ov servis DaaS (Digital Archive as a Service) pokrenut je kao odgovor na rastuće potrebe domaćeg tržišta za jednim kompletnim, jednostavnim i funkcionalnim rešenjem za arhiviranje podataka. Implementacijom aplikacije obezbeđujete programsko rešenje koje služi za arhiviranje poslovne dokumentacije. Ovo savremeno tehnološko rešenje vremenom će rasti i razvijati se sa vašim poslovanjem. To je dugoročna investicija u iskorišćenje vašeg radnog vremena, koja će se u narednom periodu svakako isplatiti.

Funkcionalnost DaaS rešenja moguće je postići kroz:

administraciju strukture kreiranjem foldera i potfoldera i manipulacijom atributima;
skeniranje dokumenata;
učitavanje dokumenata;
digitalno potpisivanje dokumenata;
osnovno/napredno korišćenje atributa za opis dokumenata;
brzu pretragu arhive;
Servis omogućava:

centralizaciju podataka – svi podaci su na COMING Cloud infrastrukturi;
mobilnost poslovanja – rešenju je moguće pristupiti sa bilo kog mesta, u bilo koje vreme i sa bilo kog uređaja;
visok nivo zaštite poslovnih podataka;
konstantnu podršku našeg tima.
Ponuda se naplaćuje kao usluga na mesečnom nivou. Troškovi korišćenja rešenja u cloud‑u uvek su precizni iznosi koje možete da planirate, što znači da sa COMING Cloud rešenjem nema neplaniranih troškova. Troškovi se povećavaju ili smanjuju u zavisnosti od broja korisnika rešenja, tj. broja licenci koje su u upotrebi, ali njih je moguće planirati. Ponuda uključuje:

potrebne serverske kapacitete;
SQL bazu;
potrebne storidž kapacitete;
održavanje infrastrukture;
nivo podrške definisan ugovorom;
uslugu skeniranja i arhiviranja dokumenata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Slika-2-4

Odabirom uređaja na mreži započinje proces skeniranja dokumenata. Po završetku skeniranja, korisnici dobijaju mogućnost da dokumentima dodele opisne atribute koji će olakšati njihovu klasifikaciju, kao i da ih digitalno potpišu. Pored unapred definisanih opisnih atributa, moguće je definisati i nove tipove atributa. Servis omogućava korisnicima da svoj prostor za skladištenje organizuju u strukturu foldera/kategorija. Arhivirani dokumenti mogu biti pregledani, preuzeti ili iskorišćeni za izradu novih verzija dokumenata. Dokumenti u elektronskom obliku mogu biti učitani sa fajl‑sistema i njima se može manipulisati na isti način.

Prednosti čuvanja dokumenata u cloud‑u

Uz savete i jasno definisanu strukturu, aplikacija vodi korisnike kroz procedure. Kompletan korisnički interfejs razvijen je tako da svaki korisnik može formirati i koristiti svoju digitalnu arhivu u svega par koraka i bez prethodne obuke. Pouzdanost sistema, u smislu sprečavanja zloupotrebe podataka, reflektuje se kroz čuvanje informacija o korisniku koji arhivira novi dokument ili vrši bilo kakvu izmenu u nekom dokumentu. Koncept čuvanja dokumenata u cloud‑u doveo je do značajnog unapređenja nivoa bezbednosti podataka. Pored toga, upotreba cloud‑a eliminiše potrebu za obezbeđivanjem bilo kakvog prostora, od fizičkog do prostora na diskovima ili bilo kojoj drugoj vrsti medija za arhiviranje. U COMING Cloud‑u postiže se i do 99,99% dostupnosti servisa. Time se značajno smanjuju troškovi održavanja kontinuiteta poslovanja, kao i operativni troškovi za korišćenje, obezbeđenje i redovno održavanje servisa.

Prednost ovog servisa, uz već nabrojane, jeste i njegova dostupnost sa bilo kog mesta i u bilo koje vreme, uz adekvatne kredencijale. Tako se obezbeđuje fleksibilna komunikacija i povećava mobilnost poslovanja, što su preduslovi za opstanak na tržištu današnjice. Sa ovakvim rešenjem u COMING Cloud‑u dobijate sve potrebne komponente o kojima za vas brine naš stručni tim, obezbeđujući vam komforan rad bez zastoja i gubitka poslovnih podataka. Za korišćenje usluge neophodni su vam jedino pristupni uređaj (računar, tablet, telefon) i odgovarajuća internet konekcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Slika-3-3

Bitna karakteristika ovog servisa je efikasno pretraživanje dokumenata. Aplikacija prepoznaje potrebu i značaj brze pretrage dokumenata. Implementirana je tako da inicijalno prikazuje listu od deset najnovijih dokumenata dodatih u arhivu. Dodatno, korisnici imaju mogućnost pronalaženja dokumenata na osnovu kreiranih foldera i/ili potfoldera, kao i na osnovu atributa dodeljenih dokumentima, čime se postiže značajna ušteda vremena.

Pojačana bezbednost podataka

Digitalni potpis je vitalna funkcija ovog servisa i ono što ga razlikuje od ostalih sistema za arhiviranje dokumenata. Digitalni potpis potvrđuje autentičnost sadržaja poruke i garantuje identitet potpisnika dokumenta. Uz to, kroz uloge, tj. naloge u sistemu postiže se dodatna bezbednost podataka. U okviru jedne kompanije nalog se dodeljuje administratoru, koji potom može da dodeljuje naloge zaposlenima u svom okruženju, kao i da im uvodi restrikcije, u smislu pretrage, izmene i arhiviranja podataka. Korisnik koji ima ovu ulogu u sistemu jedini ima mogućnost brisanja dokumenata, kao i kreiranja strukture foldera/kategorija i definisanja novih tipova atributa. Korisnici kojima pripadaju ostale uloge mogu samo da obavljaju osnovne operacije nad dokumentima.

U eri u kojoj svaki segment poslovanja može biti unapređen korišćenjem informacionih tehnologija koje se oslanjaju na resurse u oblaku, javlja se potreba za efikasnijim i bezbednijim načinom čuvanja dokumenata. Digitalizacija arhiva predstavlja ključ za uspešno funkcionisanje jedne kompanije. Potpuna digitalizacija svakako znači i potpunu automatizaciju poslovnih procesa, sa ciljem postizanja modela poslovanja koji su u korak sa vremenom i zahtevima tržišta.

Ivan Simonović

-------

https://ideja.serbianforum.info/viewtopic.forum?t=6949
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 40 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 40 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu