Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 65 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 65 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyJuče u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:18 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 25 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 29, 2017 6:48 pm

Smile Istraživači stvorili bržu kvantnu enkripciju

Kvantna enkripcija je teoretski ideal za sigurnost, iz prostog razloga što podatke nije moguće ni proveriti, a da se ne ostavi trag iza sebe. Međutim, trenutno je nekoliko puta sporija od konvencionalne, što je čini nepraktičnom za glasovne pozive ili video snimke. Tim istraživača sa Duke University, Ohio State University i Oak Ridge National Laboratory su se suočili sa kvantnom enkripcijom i osmislili novi sistem razmene ključeva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 29723649810_8cb4a06489_b

Sistem je između pet i deset puta brži od postojećeg što je brzinu kvantne enkripcije gotovo izjednačilo sa brzinama konvencionalnih enkripcija. Obično možete kodirati samo jedan bit po fotonu pomoću slabog lasera, dok novi sistem uspeva da kodira dva bita po fotonu, promenom vremena isporuke fotona i upotrebom detektora fotona velike brzine kojim se potom prate učinjene promene. Na taj način istraživači su uspeli da u svaki foton smeste više informacija.Zahvaljujući otkriću, kvantna enkripcija je sada pogodna i za obavljanje sigurnih glasovnih poziva. Ipak, proći će još neko vreme, možda i godine dok tehnologija ne bude spremna za komercijalnu upotrebu.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 29, 2017 6:51 pm

Smile Photoshop u okviru nove opcije koristi elemente veštačke inteligencije

Uklanjanje ljudskih, ili nekih drugih subjekata sa fotografije je danas prilično uobičajen trik, ali je još uvek jedan od najtežih, te najmanje razvijenih delova Photoshop-a. Adobe se sprema da to promeni, a zahvaljujući opciji koja koristi elemente veštačke inteligencije, pod nazivom Select Subject.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Photoshop

Korišćenje ove opcije će biti prilično jednostavno, pa će korisnici iz glavnog radnog prostora, ili iz “Select and Mask” moći da kliknu na fotografiju, te automatski selektuju sve objekte na njoj, posle čega će moći da izmene pozadinu ili uklone izabrane objekte.



Opcija je podržana Adobe-ovom AI platformom Sensei, koja koristi mašinsko učenje kako bi što preciznije prepoznavala objekte, zahvaljujući čemu može da ih izdvaja i iz najkompleksnijih pozadina. U nekim slučajevima detalji poput kose ili krzna nisu najbolje selektovani, ali će ova opcija to promeniti, te rešiti i neke druge probleme, dopuštajući dizajnerima da se fokusiraju na fine detalje. Budući da koristi mašinsko učenje, očekuje se da će se ovaj dodatak tokom vremena poboljšavati, kako u svoju arhivu bude skladištio više podataka o željenim ishodima u obradi fotografija.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 29, 2017 6:54 pm

Smile Bitkoin – valuta budućnosti ili kula od karata

Bitkoin se bliži vrednosti koja bi mogla da predstavlja ključnu tačku za njegovu budućnost, budući da je dostigao sumu od 9.700 dolara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Bitkoin-2

Stručnjaci predviđaju da će vrednost od 10.000 dolara, kojoj je bitkoin sve bliži, biti ključna za njegovu budućnost. Naime, očekuje se da će ta tačka predstavljati test koji će odlučiti da li je bitkoin valuta budućnosti, ili pak, kako mnogi kritičari upozoravaju, kula od karata koja će se urušiti pod prvim velikim pritiskom.

Iako je bitkoin u nekoliko navrata ove godine skeptike mogao da ubedi da mu predstoji svetla budućnost, njegova vrednost se uvećala za više od 800% od početka godine, kada je iznosila 968 dolara po bitkoinu. Više od 100.000 ljudi otvorilo je naloge na platformi Coinbase između 22. i 24. novembra, te totalni broj naloga sada iznosi 13,1 milion, a mnoge kompanije počinju da se sve više interesuju za ovu digitalnu valutu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Bitkoin2-1

Mnogo buke oko bitkoina svakako liči na zlatnu groznicu modernog doba, pa se mnogi kaju što nisu uložili na vreme, te se pitaju do koje tačke će vrednost da raste. Cena bitkoina je i dalje poprilično nestalna, te mnogi tvrde da se radi samo o trendu među investitorima. Tokom prošlih godina njegova vrednost se nekoliko puta urušavala, te padala i do 80%, ali su ti padovi do sada ovu kriptovalutu činili još popularnijom među investitorima, ali i običnim građanima.

Izvor: Fortune
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://fortune.com/2017/11/27/price-bitcoin-10000/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 5:03 pm

Smile iOS 11 je i dalje prepun problema

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Apple, ali i korisnici njihovih mobilnih uređaja nemaju previše sreće sa iOS-om 11. Pokazalo se kako se sa svakom novom nadogradnjom ispravi jedan, ali i proizvede novi bug.

Podsetimo, od samog početka iOS 11 prate ne baš mali problemi – najpre je krajem septembra 2017. otkriven problem smanjene autonomije uređaja (baterija se prazni gotovo dva puta brže nego na iOS-u 10), nepotpunog isključivanja Wi-Fi-ja i Bluetooth-a, pucketavog zvuka na novim iPhone-ima i dr.

Da bi rešio te i ostale probleme Apple je ubrzano izdavao nadogradnje, gotovo jednu svake nedelje čime je sa inicijalne verzije 11.0 sredinom ovog meseca (novembar 2017) ubrzo stigao do verzije 11.1.1. koja je izdata kako bi rešila probleme vezano uz autocorrect (malo slovo "i" prebacivano je u veliko slovo "A") i Siri koja je na pojedinim uređajima iznenada prestajala sa radom.

Ali, sudeći prema brojnim pisanjima širom Interneta Apple nije do kraja rešio probleme vazeno uz autocorrect opciju. Sean James, i mnogi drugi navode kako im autocorrect reči „it“ i „is“ automatski ispravlja u „I.T“ i „I.S“ zbog čega njihovi tekstovi najblaže rečeno, izgledaju smešno.

Dok Apple ne izda novu zakrpu kojom će rešiti ovaj problem jedno od mogućih rešenja je isključivanje autocorrecta do daljnjega. Korisnici koji su pokušali problem ispraviti rebootovanjem uređaja javljaju kako im dotična radnja nije pomogla.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 5:08 pm

Smile Stiže 5G kućni internet

Verizon planira da svoj 5G wireless internet uskoro učini praktičnom realnošću, te su iz kompanije najavili da će ovu uslugu omogućiti u okviru tri do pet svetskih tržišta, a u drugoj polovini 2018. godine. Mnogi detalji još uvek nisu poznati, ali se spekuliše da bi usluga prvo mogla da postane dostupna u Kaliforniji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Internet

Ne iznenađuje to što je Verizon požurio sa objavom ovih informacija, a bez detaljnih objašnjenja, budući da rivalska kompanija AT&T takođe radi na ovoj tehnologiji, te planira da je implementira do kraja 2018. godine. Na ovaj način Verizon želi da javnosti da do znanja da ne zaostaje u ovoj trci, te da ima spreman 5G servis koji bi mogao da postane javno dostupan u nekoliko narednih meseci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Verizon

Iako će usluga biti omogućena tek delu internet sveta, 5G predstavlja važan korak u tehnološkoj evoluciji, i to ne samo zbog toga što se radi o super-brzom internetu, koji obećava na stotine megabita u sekundi, već i zbog toga što peta generacija mreža mora da ima mnogo veći kapacitet, da obezbedi prenos veće količine podataka uz mnogo manje kašnjenje (latency) nego postojeće celularne mreže, a što će bitno uticati iskustvo korisnika, te primenu novih tehnologija.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 5:33 pm

Smile Novi YouTube kanal za podršku sa tutorijalima za iPhone i iPad

Apple je Twitter nalog za podršku korisnicima pokrenuo još početkom 2016. godine, a preko kojeg zainteresovani korisnici mogu da dobiju odgovore na pitanja, te pomoć u slučaju problema, a sada se ta akcija proširila i na YouTube, sa novim kanalom za podršku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Apple

Na kanalu mogu da se vide sadržaji koji su profesionalno producirani, te visoke rezolucije, a u kojima se objašnjavaju različite iOS funkcije – od toga kako da se promeni pozadina na telefonu, do toga kako da se obriše istorija telefonskih poziva. Snimci traju između jednog i dva minuta, a u okviru svakog ruka naratora vodi posmatrača kroz rešenje određenog problema, sa pratećim uputstvima i smernicama na ekranu.



Apple YouTube kanal za podršku je postao dostupan 27. novembra, te je u trenutku lansiranja sadržao deset videa koji pokrivaju osnovne probleme, te najčešće postavljana pitanja.



Izvor: 9to5Mac
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://9to5mac.com/2017/11/28/apple-support-youtube-channel/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 5:40 pm

Smile Snapchat redizajniran da liči na Facebook

Popularna društvena mreža Snapchat doživela je značajne promene koje se mogu porediti sa eksperimentom Marka Zuckerberga u Srbiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Snap

Vlasnik Snapchata, Evan Spiegel, najavio je značajne promene koje će promeniti iskustvo korisnika ove sve popularnije mreže. Ključna promena u redizajnu je deljenje prijatelja i profesionalnih objava u dve kolone. Na ovaj način će se postići efekat sličan onom koji je postigao Facebook eksperimentišući u Srbiji i još četiri zemlje. Iako se može pretpostaviti da iza svega stoji finansijski momenat, Spiegel napominje da je sve urađeno pre svega zbog korisnika:

“Razdvajanjem društvenog dela i medija pravimo veliki korak ka jačanju komunikacije među prijateljima, a u isto vreme unapređujemo odnos sa medijima. Objave će se sada formirati na osnovu interesovanja korisnika, slično kao što to radi Netflix.”

Osnovna ideja iza velikog redizajna je želja da se poveća broj korisnika u odnosu na konkurenciju iza koje stoji Mark Zuckerberg, a to su Facebook i Instagram. I dok je u Srbiji Snapchat izuzetno popularan kod tinejdžera (dok se stariji pitaju u čemu je fora), to očigledno nije bilo dovoljno za Evana. Čini se da je Evan malo gledao preko ograde šta radi konkurencija, što mu je dalo ideju kako da napravi novi poslovni model.

Kako izgledaju Snapchat promene?

Sve poruke i akcije prijatelja, tj. Stories, naći će se s leve strane kamere, sortirane po tome s kim najviše komunicirate. Objave se automatski prikazuju na način da se prvo vide objave najbližih prijatelja a ne onih koji najviše postuju. Sa desne strane se nalazi kolona Discover koja prikazuje javne ličnosti koje pratite kao i medije za koje ste zainteresovani. Ova strana se uređuje na osnovu vaših interesovanja.



Kako Snapchat nije altruistička aplikacija kojom upravlja bogati dobrotvor, i dalje vas očekuju oglasi između objava. Ipak, kako će sada raspored objava biti ličniji, Evan i ekipa se nadaju da će to prouzrokovati manje preletanja preko objava, čime će i oglasi biti vidljiviji. Sve ovo se dešava jer se Snapchat našao u priličnom problemu kada je u prošlom kvartalu imaju 30 miliona dolara manje od očekivanih prihoda. To se odrazilo na cene akcija kompanije, a samim tim i na lično bogatstvo kreatora Snapchata.

Postavlja se pitanje da li je ova promena došla prekasno – Facebook je već počeo da radi sličnu stvar, a Instagram je i dalje mnogo popularniji od Snapchata kome je glavni adut maskiranje korisnika u psiće. Na ovaj način je i odgovoreno na kritike da je aplikacija konfuzna (za sve korisnike koji nisu tinejdžeri), pa ostaje nada da će doći do rasta broja korisnika. Uvođenje ovih promena najavljeno je za petak, 1. decembar.

Izvor: Snap
https://www.snap.com/en-US/news/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 5:42 pm

Smile Apple objavio zakrpu za beznednosni propust na Mac operativnom sistemu

Propust koji je nedavno otkriven u okviru macOS, a koji je omogućavao da se uđe u sistem bez autorizacije, motivisao je Apple da odmah objavi nadogradnju koja bi rešila ovaj problem.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Apple-2

Poput Windows-a i macOS ima admin kontrole u okviru kojih određene izmene napravljene u operativnom sistemu mogu da se primene samo od strane onoga koji zna admin lozinku za računar. Međutim, izgleda da je developer Lemi Ergin nedavno otkrio bag koji korisnicima omogućava da u potpunosti zaobiđu ovaj proces sa lozinkama. Naime, kada se pojavi opcija za unos admin lozinke, sve što je korisniku potrebno jeste da ukuca “root” u sekciju za korisničko ime i da ostavi prazno polje za lozinku. Nakon ovoga, korisnik može da na računaru pravi izmene koje bi inače bile limitirane samo za one sa admin pristupom. Pored ovoga, bag omogućava korisnicima i pristup Mac računarima koji su zaključani.

Apple je sada objavio hitno rešenje (Security Update 2017-001), koje mogu da preuzmu svi koji imaju najnoviji OS 8 (macOS High Sierra 10.13.1). Kao uzrok bezbednosnog propusta Apple navodi logičku grešku prilikom validacije lozinke, a nakon nadogradnje broj “builda” na ispravno popravljenom macOS-u trebalo bi da glasi 17B1002.

Izvori: Ubergizmo, Bug
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 5:53 pm

Smile Nova Android aplikacija pomaže u kontroli potrošnje interneta

Google je lansirao još jednu jednostavnu Android aplikaciju koja je dizajnirana da korisnicima pomogne da lakše kontrolišu jednu od najvitalnijih funkcija na njihovim uređajima – potrošnju interneta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Datally

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Dattaly2

Aplikacija, pod imenom Datally (https://pcpress.rs/PCout/?url=https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.freighter), trebalo bi da korisnicima omogući da znaju na koje operacije troše najviše podataka, te da potrošnju kontrolišu. Tako će pokazati koje aplikacije troše najviše, te u koje je vreme potrošnja najveća. Dizajnirana je tako i da preporučuje načine na koje bi potrošnja mogla da se smanji, a na osnovu aktivnosti korisnika, te ukazuje na dostupne Wi-Fi mreže na koje uređaj može da se poveže.

U vrhu aplikacije nalazi se taster koji korisniku omogućava da odmah zaustavi svu potrošnju podatka koja se dešava u pozadini, te tako rad omogući samo aplikacijama koje su trenutno aktivne. U okviru aplikacije pojavljuje je se i oblačić sa obaveštenjem o tome koliko podataka uređaj troši u određenom trenutku, a ako korisnik ne želi da zaustavi sve aplikacije koje rade u pozadini, omogućeno mu je da izabere one za koje želi da nastave sa radom.

Onima koji dugo koriste Android ova aplikacija možda i ne zvuči naročito zanimljivo, budući da kontrola aplikacija već postoji u okviru sistema, ali je sakrivena duboko u podešavanjima, dok Datally nudi jednostavno upravljanje, te brzu kontrolu potrošnje interneta.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 6:01 pm

Smile Da li će opcija Stories stići i na YouTube?

YouTube je najavio da uvodi Community tab, funkciju koja je tokom prošle godine bila dostupna odabranoj grupi korisnika, za sve kreatore sadržaja sa više od 10.000 pretplatnika. Kompanija je takođe objavila da je u pripremi i nova video funkcija, koja nosi naziv Reels. Poput Snapchat i Instagram Priča, nova funkcija omogućava kreatorima da spajaju kratke video klipove, kreirane mobilnim uređajima, i u njih dodaju filtere, muziku i tekst.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 E786a8a035dc01420a0e13e1070d4f95

Reels ima neke ključne razlike u odnosu na druge verzije opcije Priča (Stories). Pre svega, video se neće nalaziti u vrhu početne stranice aplikacije, već će biti dostupan u odvojenom, novom prozoru u YouTube kanalu kreatora. Takođe, Reels neće nestajati kao što to čine Snapchat i Instagram priče, i zadržavaće se dokle god to kreator želi i svaki od kreatora može da ima više Reel-ova, koje može da dodaje po svom nahođenju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Animation-255

YouTube će eksperimentisati sa beta verzijom funkcije sa odabranom grupom kreatora, a za sada nema informacija o tome kada će Reels biti dostupan i za koga.

Izvor: Engadget

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 6:05 pm

Smile U najnoviji macOS lako može da provalite

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Na Internetu se pojavila priča o tome kako se u macOS High Sierra vrlo lako može provaliti i bez lozinke. Ceo slučaj pokrenut je pre otprilike dve nedelje na Apple-ovom službenom forumu za podršku korisnicima, i odande se krenuo širiti, da bi tokom poslednjih dana postao jedna od glavnih tema u svetu Mac softveraša.

O čemu se, dakle, radi? Korisnici su otkrili da računare na kojima je instaliran najnoviji Apple-ov OS, a za prijavu korisnika koristi se lozinka, nisu baš potpuno bezbedni od neovlašćenog upada drugih korisnika. Naime, kada se na ekranu za prijavu na dugme "Login" klikne nekoliko puta, a potom u polje za korisničko ime upiše "root" i polje lozinke ostavi prazno – macOS High Sierra magično se otključava.

Napadač koji iskoristi ovaj trik dobija administratorska ovlašćenja na računaru. Propust postoji kako u najnovijoj verziji (10.13.1), tako i na zadnjoj beti (10.13.2). Iz Apple-a će verovatno prionuti na posao i ubrzo zakrpaiti ovaj veliki propust, ali dok to ne učine, objavili su uputstvo kako sprečiti neovlašćeni upad u računar. Ukratko, potrebno je isključiti mogućnost "root" korisnika, ili ga pak ostaviti uključenoga ali mu dodeliti lozinku. Ceo postupak zaštite opisan je ovde.
https://support.apple.com/en-us/HT204012
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 30, 2017 6:08 pm

Smile Facebook ukinuo takse na humanitarne donacije

Facebook je od samog početka služi da omogući nove, te ojača već postojeće veze među korisnicima, a na drugoj po redu Facebook Social Good Forum konferenciji, koja je održana u Njujorku, iz kompanije su otkrili novine koje se, u najmanju ruku, mogu opisati kao čovekoljubive.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Facebook2

Naime, iz Facebook-a su ukinuli takse na sume koje se uplaćuju u dobrotvorne svrhe, a preko Donate opcije, koje su do sada iznosile 5% od iznosa koji bi korisnik uplatio nekoj neprofitnoj organizaciji. Kada su u pitanju privatni fondovi, te akcije prikupljanja novca, korisnici koji budu donirali novac će još uvek plaćati takse koje će iznositi 6,9% do 8,8%.

Pored ove promene, iz kompanije su objavili da će godišnje donirati 50 miliona dolara, a za saniranje posledica prirodnih katastrofa, te za slične akcije. Kako bi dobrotvorne akcije imale što veći odziv, Facebook svoju će opciju za doniranje omogućiti u još 13 zemalja Evrope, te u Kanadi, Australiji, i na Novom Zelandu.

Kompanija pokreće i Fundraiser API, kako bi svoje korisnike povezala i sa akcijama koje se ne sprovode na sajtu, te će na taj način povezati sa 500 neprofitnih organizacija do kraja proleća 2018. godine. Novi servis Community Help API isporučivaće podatke o određenoj prirodnoj katastrofi kriznim štabovima, te organizacijama koje budu delovale tokom kriznih perioda, a kako bi im pomogla da brže prikupe neophodna sredstva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Facebook1

Među novinama je i Mentorship opcija, koja će funkcionisati u saradnji sa partnerskim neprofitnim organizacijama. Uz pomoć ove opcije korisnici koji su stariji od 18 godina moći će da se, u slučaju problema zavisnosti, nedoumica prilikom izbora karijere, te sličnih poteškoća, povežu sa odgovarajućim stručnim mentorom, te na taj način dobiju neophodan savet.

Na ovaj način bi Facebook mogao da postane popularna platforma i kada su humanitarne donacije, te pružanje podrške tokom neke prirodne katastrofe u pitanju, a predstavljene novine ukazuju na to da se, kada je Facebook u pitanju, ipak ne radi samo o skandalima u vezi sa lažnim vestima, te online nasilju, već i o mreži koja planira da ojača temelje humanosti.

Izvor: Tech Crunch
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://techcrunch.com/2017/11/29/facebook-donations-fund/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 01, 2017 6:53 pm

Smile Twitter Light aplikacija dostupna i u Srbiji

Twitter-ova Light verzija aplikacije dostupna je na lokalnim Google Play prodavnicama za još 24 države, među kojima se nalazi i Srbija. Twitter je pustio aplikaciju na Filipinima još u septembru, kako bi sproveo neka istraživanja na terenu, što je dalo pozitivne povratne informacije. Ljudi su cenili to što zauzima malo prostora, mogućnost da koristi minimalne količine podataka i brzo učitava u zemlji koja nije baš poznata po brzom Internetu. “Na osnovu ovih pozitivnih rezultata”, rekao je menadžer Twitter-a Jesar Shah, “odlučili smo da je omogućimo većem broju ljudi širom sveta.”

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 35455749381_d9b889d9cc_b

Twitter je očigledno primetio povećanje broja tvitova od 50% otkad je izbacio Lite verziju početkom ove godine, što je verovatno bilo zbog toga što štedi podatke i brzo ih učitava, čak i na 2G i 3G mrežama, veličini 3MB instalacije, offline režimu i data saver režimu koji samo učitava slike i video zapise koje stvarno želite da vidite.

✔️
@Twitter
We’re bringing Twitter Lite to the Google Play Store in 24 more countries!

It minimizes data usage, loads quickly on slower connections, and installs in less than 3MB on your Android device.https://cards.twitter.com/cards/gsby/52ysd …
3:02 AM - Dec 1, 2017

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 CWwzWXkX?format=jpg&name=orig

Društvena mreža je objavila svoju Lite aplikaciju pored Srbije i u Alžiru, Bangladešu, Boliviji, Brazilu, Čileu, Kolumbiji, Kostarici, Ekvadoru, Egiptu, Izraelu, Kazahstanu, Meksiku, Maleziji, Nigeriji, Nepalu, Panami, Peruu, El Salvadoru, Južnoj Africi, Tajlandu, Tunisu, Tanzaniji i Venecueli.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 01, 2017 6:56 pm

Smile Gde je e-commerce danas u Srbiji?

Građani Srbije preko interneta više kupuju iz inostranstva nego na domaćem tržištu, međutim nedavno istraživanje kompanije Gemius sprovedeno u Srbiji za 2017. pokazuje da raste broj kupovina na domaćim sajtovima preko 15% u odnosu na 2016. To je dobar pokazatelj kako sve više raste svest o online kupovini u Srbiji, a stavka koja pokazuje pravu promenu svesti je ta da je sada 40% ljudi spremno da plaća online kreditnom karticom za razliku od prošlogodišnjih 25%, međutim iako je opalo na 58% plaćanje pouzećem je i dalje najrasprostranjeniji vid plaćanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 IMG_7452

Milan Kovačević, izvršni direktor kompanije Gemius za Adriatic region
Prepreke za online kupovinu koje su kupci u najvećem broju naveli i ono što im najviše smeta je činjenica da proizvod nije onakav kakav su očekivali kao i da su informacije na sajtu o proizvodima pogrešne, što ukazuje da je problem u online prodavnicama.



Istraživanje, koje je predstavio izvršni direktor kompanije Gemius za Adriatic region, Milana Kovačevića drugog drugog dana BIZIT konferencije, dalo je odgovore na pitanja zašto smo još uvek na začelju e-commerce poslovanja, i šta nam je još potrebno da bismo napredovali.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 01, 2017 6:59 pm

Smile Instagram vam od sada dozvoljava da “vandalizujete” fotografije prijatelja

U želji da dodatno stimuliše korisnike da međusobno komuniciraju, Instagram je predstavio novu opciju pod imenom “remixing”. Proces podrazumeva obradu fotografije koju jedan korisnik šalje drugom preko direktne poruke, a dodavanjem stikera, teksta, te različitih žvrljotina. Fotografija se potom vraća prvobitnom pošiljaocu, a sa dodatkom fotografije prijatelja koji se do tog trenutka bavio obradom njegove slike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Instagram

Na taj način korisnici mogu da fotografije svojih prijatelja učine delovima sopstvenih scenarija, a moguće je da se izabere i koliko puta neko može da vidi poruku, a biranjem opcija “one view” ili “allow replay”. Update već funkcioniše, te iz kompanije kažu da je dostupan svim korisnicima.

Različite društvene mreže konstantno pokušavaju da ohrabre komunikaciju među korisnicima, pa i po cenu da ovi međusobno „vandalizuju“ privatne fotografije. Opcija će moći da se koristi tako što se, kada se dobije fotografija u poruci, klikne na kameru u dnu ekrana, te izabere reply.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 01, 2017 7:02 pm

Smile Web-sajtovi koriste računare korisnika za in-browser rudarenje kriptovaluta

Kompanija Malwarebytes je nedavno objavila detalje o novom načinu za takozvano in-browser rudarenje kriptovaluta, koje je moguće i pošto je korisnik zatvorio pretraživač, te sve vidljive tabove. Ova tehnologija je dizajnirana tako da koristi resurse korisnika, a bez njihovog znanja ili pristanka, te bitno usporava rad računara, i uvećava potrošnju energije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Kripto2

Ovo ujedno predstavlja i jednu od najvećih mana rudarenja kriptovaluta, pa, iako funkcija omogućava nekim sajtovima da budu oslobođeni od reklama, često se koristi bez znanja i odobrenja vlasnika računara, te na računar može da prenese različite malvere, a nastaviće da zloupotrebljava određeni resurs sve dok vlasnik ručno ne pronađe i ukloni nepoželjnog digitalnog rudara.

Malwarebytes u ovom izveštaju napominje da je Coinhive korišćen da na servere, te popularne pugin-ove ubaci kod za rudarenje, omogućavajući da na stotine sistema bude zaraženo softverom za digitalno rudarenje, a sve da bi se generisala dobit za hakere.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Kripto

Sistem funkcioniše tako što se rudarenje odvija u novom prozoru, koji je dizajniran da radi iza korisnikovog taskbara, u donjem desnom uglu ekrana, a ova lokacija je obično sakrivena satom na Windows 7, 8 i 10 sistemima. Zatvaranjem ovog pop-up prozora rešava se problem nepoželjnog rudarenja kriptovaluta, a sistem se vraća u prvobitno stanje.

Iako ideja o ovakvom, te sličnim načinima rudarenja, nije nužno loša stvar, problem nastaje kada su korisnici prinuđeni da u tome učestvuju bez znanja ili bilo kakvog oblika pristanka.

Izvor: OverClock3D
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://overclock3d.net/news/software/website_can_now_use_your_pc_for_cryptomining_after_you_close_your_browser/1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 01, 2017 7:07 pm

Smile Microsoft Office od sada dostupan i za vlasnike Chromebook-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Iako je Microsoft tokom protekle godine nudio testne verzije svojih Office alata na Chromebook laptopovima, iste su bile dostupne uglavnom vlasnicima Google-ovih PixelBook uređaja.

Ali, izgleda kako je spomenuti test priveden kraju, s obzirom da je Office nedavno postao dostupan i vlasnicima drugih Chromebook laptopova, uključujući i nekoliko Samsung-ovih, Acer-ovih i Asus-ovih uređaja.

Očekivano, u pitanju su Android verzije aplikacija, a dobra vest je i ta da će Office biti potpuno besplatan vlasnicima Chromebook uređaja sa ekranom dijagonale do 10,1 inča. Sa druge strane, ukoliko koristite Chromebook sa ekranom većim od 10,1 inča, za pristup opcijama za kreiranje i uređivanje dokumenata ćete zbog Microsoft-ovih pravila morati imati aktivnu Office 365 pretplatu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 01, 2017 7:11 pm

Smile Da li je bitkoin novi dot-com bubble?

Bitkoin je 29. novembra dostigao vrednost od 11.000 dolara, a samo 12 sati pošto je došao do simbolične tačke koju je predstavljala vrednost od 10.000 dolara. Bilo je potrebno samo tri dana da od 9.000 dođe do 10.000 dolara, a sada se radi o još većoj brzini kada je promena vrednosti u pitanju, budući da je bitkoin u jednom trenutku zabeležio skok od 1.000 dolara, a za nešto manje od 12 sati. Vrednost je tokom tog dana varirala, te je sredinom dana došla do 11.324 dolara, da bi se promenila još nekoliko puta, te se 30. novembra ponovo spustila na 10.249 dolara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Bitkoin2-2

Ova kriptovaluta je meta mnogih kritika, te ga porede sa dot-com bubble periodom ekonomskih spekulacija, koji je trajao od 1997. do 2001. godine, a tokom kojeg se dogodio ekstreman porast upotrebe interneta od strane pojedinaca i kompanija. Tokom tog perioda osnovane su mnoge internet kompanije, takozvane dot-coms, koje su kasnije propale.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Bitkoin-3

Dok banke i finansijski servisi traže načine da kontrolišu blockchain tehnologiju, javne ličnosti prihvataju bitkoin trend, a poslednja među njima je i američka pevačica Katy Perry. Veruje se da mnogi od postojećih investitora ulažu u bitkoin ne zbog toga što veruju u njegovu budućnost u svetu finansija, već zato što se nadaju da će njegova vrednost da raste bar još neko vreme.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 02, 2017 6:40 pm

Smile Microsoft Edge za iPhone dostupan na App Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Ako vam Safari na vašem iPhone-u iz bilo kojeg razloga nije legao, možete koristiti bilo koji od alternativnih browsera, a njihov izbor sada je bogatiji za još jednog. Tako vam je sada na raspolaganju i Microsoft-ov Edge, koji je dostupan u App Store-u, nakon što je jedno vreme proveo u beta fazi testiranja.

Prednost Edga na iPhone-u najviše će osjetiti oni koji koriste Windows lične računare sa Edge browserom, zbog lakše sinhronizacije među uređajima. Od ostalih detalja spomenimo da Edge donosi i način za čitanje, sličan onome na Safariju, koji web stranicama omogućava nalik na e-knjige.

Edge za iOS možete poreuzeti na App Store-u, a za Android uređaje u Play prodavnici.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.emmx
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 02, 2017 6:44 pm

Smile Huawei predstavio svoj FaceID i Animoji tehnologiju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Huawei je prekjuče predstavio novi Honor V10 smartphone ali uz njega najaviše i još nešto na čemu rade. Naime, predstavili su sopstvenu verziju Apple-ove Face ID i autorizacije licem te animirane emotikone.

Huawei svoj novi 3D senzor za mapiranje lica još nije implementirao na niti jedan svoj telefon, ali neka vas ne začudi ako recimo P11 bude nudio opciju otključavanja uređaja i autorizaciju kupovine licem. Jednako tako vrlo je izgledno da ćete poput vlasnika iPhone-a X moći da šaljete animirane video poruke, u kojima ste maskirani u govance ili neki drugi primereni oblik. Huawei prkosi Apple-u sopstvenom FaceID i Animoji tehnologijom

Njihov 3D senzor će u 10 sekundi sačuvati 300 000 tačaka vašeg lica i kreirati mapu za prepoznavanje, koje će kasnije trajati 0.4 sekunde, dok recimo autorizacija prstom traje 0.2 sekunde.

Huawei tvrdi kako će njihova verzija Animojia biti još bolja i naprednija od Apple-ove jer će između ostalog beležiti te krprodukovati i kretnje jezika, što iPhone X ne može.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 2
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 02, 2017 6:49 pm

Smile Novi LiDAR sistem omogućava samoupravljivim vozilima vožnju na autoputu

Postoji dobar razlog za to što se samoupravljivi automobili ne testiraju na autoputevima, budući da LiDAR (laserski radar koji se zasniva na pulsiranju) koji koriste za navigaciju ne može pri velikim brzinama da se izbori sa okruženjima koja čini mnogo detalja, te na vreme reaguje u potencijalno opasnim situacijama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Lidar

Kompanija Velodyne bi mogla to da ispravi, a sa novim VLS-128 LiDAR sistemom. Naime, ovaj sistem ima 10 puta više sposobnosti za rešavanje ovih problema od svojih prethodnika, te može da registruje objekte na razdaljini do 300 metara, što mu omogućava da predvidi opasnosti prilikom velikih brzina. Ova mogućnost je ključna za izbegavanje opasnosti koje su moguće na autoputu, budući da je neophodno da sistem autonomnog vozila brzo donese odluku da li je neki objekat kojem se približava opasan ili ne – pa je važno da automobil izbegne životinju na putu, ali ne i da zakoči ako registruje papirnu kesu.

Novi VLS-128 obećava i brže reagovanje, jer sistem ne mora da upoređuje ono što beleži kamera sa podacima koje ima LiDAR. Novi hardver se očekuje do kraja 2017. godine, a pretpostavlja se da će cena biti visoka, budući da Velodyne cilja velike prevoznike, pre nego pojedince.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 02, 2017 6:51 pm

Smile Izaberimo najbolje u 2017. godini

Polako se bliži kraj godine, što znači da se sprema i PC Press Top50, izbor najboljih sajtova u 2017. godini. Izbor organizuje redakcija PC Press već 21. put (da živimo u Americi, sad bismo mogli i alkohol da poručimo u javnosti), a da ne bismo propustili neke online momente, potrebna nam je i vaša pomoć u vidu predloga za najbolji sajt, nastup na društvenoj mreži ili mobilne aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Webtop50_2017

Pravila su:

Sajt/nastup na društvenoj mreži/aplikacija mora biti na srpskom jeziku, na bar jednom od dva pisma. Mogu biti i višejezični, s tim da jedan od jezika mora biti srpski.
Sajt/nastup na društvenoj mreži/aplikacija mora postojati tokom cele 2017. godine. U obzir neće dolaziti oni koji su pokrenuti posle 1. februara 2017.
Sajt/nastup na društvenoj mreži/aplikacija ne sme biti uvredljive sadržine.
Rok za predlaganje je 15. januar 2018. u 23:59.
Na osnovu vaših predloga, napravićemo uži izbor, a o pobednicima će odlučivati redakcijski žiri. Takođe, postojaće i specijalna nagrada publike, za koju će glasati posetioci PC Press sajta.

Spisak najboljih očekujte u februarskom izdanju PC Press-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 03, 2017 10:02 pm

Smile YouTube testira sopstvenu verziju funkcije Stories

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

YouTube testira novu opciju Reels koja će biti kopija "Storiesa" na Instagram-u i Snapchat-u.

YouTube se na ovu opciju odlučio jer njegovi korisnici sve više traže načine kako bi određeni sadržaj podelili bez objavljivanja klasičnih YouTube videa.

Nova opcija dobiće sopstveni tab koji će biti odvojen od glavne liste video zapisa na YouTube-u, a sam proces kreiranja Reelsa biće vrlo jednostavan. Poput Instagram i Snapchat Storiesa, nova funkcija korisnicima omogućava da spajaju kratke video zapise u trajanju od 30 sekundi, kreirane mobilnim uređajima, i u njih dodaju miks filtera, muzike i teksta.

Reels ima neke ključne razlike u odnosu na druge verzije funkcija Stories. Pre svega, video se neće nalaziti na vrhu početne stranice aplikacije, nego će biti dostupan u odvojenom, novom tabu na YouTube kanalu korisnika. Takođe, Reels neće nestajati kao što to čine funkcije Snapchat i Instagram Stories, nego će se zadržavati na profilu sve dok ga korisnik sam ne ukloni.

Još jedna dobra stvar kod ove opcije jeste to što vas YouTube neće bombardovati Storyjima osoba koje pratite, već će se oni pojavljivati samo ako redovno gledate i pratite omiljene YouTube-re.

YouTube će eksperimentisati sa beta-verzijom funkcije sa odabranom grupom korisnika i za sada nema detaljnijih informacija o tome kada će Reels biti dostupan većem broju korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 2

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 03, 2017 10:04 pm

Smile Najbogatiji ljudi IT industrije osiromašili preko noći

Multimilijarderi koji stoje iza najuspešnijih IT kompanija kao što su Facebook, Amazon i Alphabet (tj. Google) ovih dana su u šoku i dubokoj žalosti. Zbog pada Nasdaq 100 tržišnog indeksa vrednosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Stock

Ovaj najgori pad u poslednja tri meseca, najbogatiji ljudi IT industrije itekako su osetili na svojoj koži. Ovi IT giganti su izgubili oko 7,6 milijardi dolara svog bogatstva. Ovaj iznenađujući pad dolazi posle izuzetno uspešnog Black Friday praznika kupovine tokom kojeg je vlasnik Amazona Jeff Bezos postao najbogatiji čovek na planeti. Na njegovu žalost bogataški rekord je bio kratkog veka. Njegovo bogatstvo je umanjeno za 2,5 milijardi dolara pa je tako ostao da živi sa bednih 97,5 milijardi.

Najtužniji ovih dana je definitivno Mark Zuckerberg jer je on najviše stradao. Imovina mu je umanjena za 2,9 milijardi dolara. Tu negde su i siroti vlasnici Alphabeta Sergey Brin i Larry Page koji su izgubili svako po milijardu dolara, dok je glavnokomandujući Netflixa izgubio smešnu sumu od 133 miliona dolara. Više para je od toga verovatno zagubio u stanu.

Kako se desio pad vrednosti najuspešnijih IT kompanija?

Razlozi su političke prirode – Republikanci žele da donesu zakon koji će promeniti porez za akcije tehnoloških kompanija. Trenutno je 18,5% ali očekuje se značajna promena, što je uticalo na špekulativne aktivnosti na tržištu. I dok Amazon nakon uspešnog Black Fridaya sa nestrpljenjem očekuje Božićnu šoping histeriju, ostali nemaju previše razloga za optimizam. Google se nalazi u brojnim parnicama u kojima može da izgubi 10 puta više novca nego što se sad desilo.

Ni Marku Zuckerbergu ne cvetaju IT ruže. Istina, njegovi problemi su minorni i uglavnom se svode na borbu sa konkurencijom, a ne trebamo zaboraviti ni eksperimente koje sprovodi nad srpskim korisnicima. Šta god da se događa verujemo da bi se većina ljudi bez razmišljala menjali svoje probleme sa njihovim.

Izvor: Bloomberg
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 04, 2017 4:22 pm

Smile 25 godina od prve SMS poruke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Orbitel-901

3. prosinca 1992. godine poslana je prva SMS poruka. Poslao ju je inženjer Neil Papworth, koji je radio u British Telecomu i Vodafoneu. No ipak, umjesto s mobitela na mobitel, ova poruka je poslana s PC računala na mobilni uređaj Orbitel 901, koji se baš i nije mogao nositi po džepovima.

Budući da se tehnologija u to doba nije razvijala brzinom kao danas, SMS servis je najprije morao biti ugrađen u GSM standard, po kojem je iste godine s radom krenula prva komercijalna mreža. Tako je SMS servis pokrenut tek dvije godine kasnije, dakle 1994., kad je Nokia predstavila svoj model Nokia 2010.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Nokia-2010

Kasnije je SMS postao toliko popularan da je po nekim kriterijima nadmašio čak i upotrebu poziva, no uvođenjem mreža treće i četvrte generacije, popularnost ovog servisa polako počinje padati budući da je jeftinije, ali i zgodnije komunicirati putem chat servisa koji rade preko interneta.

Iako je tehnologija sama po sebi za današnje standarde zapravo zastarjela, SMS se i dalje održava na životu jer operateri u paketima nude po nekoliko stotina i tisuća poruka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 25 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu