Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 8 od 40 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 23, 2017 6:14 pm

Smile Najgori mogući načini za podešavanje zvuka

https://pcpress.rs/najgori-moguci-nacini-za-podesavanje-zvuka/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 23, 2017 6:16 pm

Smile Menjajte boju pozadine u skladu sa raspoloženjem

WhatsApp je izašao sa novom opcijom koja pruža korisnicima mogućnost da menjaju statuse kao i boju njihove pozadine. Skoro je identična kao Facebook-ova opcija, i pruža korisnicima mogućnost dodavanja linka i biranja različitih fontova za statuse. Ranije je bilo moguće koristit samo fotografije i videe kao pozadinu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Whatsapp

Facebook je dodao opciju menjanja boje pozadine još u decembru 2016, i opcija je imala prvobitnu zamisao da zainteresuje korisnike. WhatsApp je početkom meseca testirao ovu opciju pre nego što je danas objavio da je puštena za sve korisnike Android i iOS uređaja. Statusi nestaju za 24h i mogu da se dodaju u WhatsApp opciju priče, koja je ista kao kod Snapchat-a.

Sve aplikacije su napravljene sa namerom da završavaju različite poslove, međutim, ako se nastavi ovaj trend kopiranja opcija, imaćemo različite aplikacije koje rade istu stvar.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 23, 2017 6:19 pm

Smile Google plaća milijarde konkurenciji da bi ostao podrazumevani pretraživač

Da li ste se ikad zapitali koliko košta Google pretraga na iOS uređajima? Apple naravno neće reći koja je tačna cifra, ali Google plaća poprilično veliku sumu novca da ostane podrazumevani pretraživač na iOS uređajima .

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Gl2

Nova analiza iz investicijske kuće Bernstein ukazuje da Google najverovatnije plaća Apple-u tri milijarde dolara godišnje. Na osnovu tog istraživanja Apple je ostvario od 5% do 25% ukupnog rasta zarade. U sudskim dokumentima koji su dostupni javnosti vidi se da postoji saglasnost između kompanija Google i Apple, da Google plati određeni procenat novca koji zaradi od korisnika iPhone-a i iPad-a.

Apple se trudi da privuče investitore uz pomoć linije usluga koju nudi i iznosi oko 13% od godišnjeg prihoda Apple-a. Kada Apple-ovi izvršni direktori pričaju o uslugama kompanije, oni se fokusiraju na zaradi koju je Apple ostvario od prodaje softvera na App Store-u ili ostvarenoj zaradi, na primer, preko Apple Music-a.

Kada sve sagledamo, analitičari su počeli od cifre koja je iznosila jednu milijardu u 2014. godini i od tada ta cifra došla je do tri milijarde dolara. Ukoliko Google ne promeni ugovor koji ima sa Apple-om, svota novca koju plaća će se povećavati svake godine.

Izvor: cnbc
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.cnbc.com/2017/08/14/google-paying-apple-3-billion-to-remain-default-search--bernstein.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 23, 2017 6:22 pm

Smile Nema komentara ako niste lepo pročitali tekst!

Ako pratite vesti preko Facebook-a, ili bilo koje druge društvene mreže, te na različitim medijskim portalima, verovatno ste primetili pomalo bizaran fenomen – komentari ispod članaka su često popunjeni senzacionalnim izjavama, internet mimovima, i mnogim drugim komentatorskim alatkama koje, na prvi pogled, nisu ni u kakvoj vezi sa temom kojom se određeni članak bavi. Ustvari, izgleda da većina onih koji požure da svetu saopšte svoje mišljenje, nije mnogo vremena provela baveći se temom o kojoj raspravlja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Komentar

Prema istraživanju stručnjaka iz Engaging News Project-a, više od polovine čitalaca više vremena provede u pisanju i čitanju komentara nego u bavljenju samim člankom. Iz tog razloga su neke od medijskih agencija ukinule opciju za komentarisanje na svojim internet portalima.

Istraživanje je pokazalo i to da su komentatori koji nisu pročitali članak uglavnom muškarci sa niskim stepenom obrazovanja, te malim primanjima.

Iako ne postoji istraživanje koje se detaljno pozabavilo time koliko komentatora uopšte pročita članak u vezi sa kojim iznosi mišljenje, čini se da taj broj uopšte nije veliki. Prema rezultatima istraživanja koje su obavili američki i francuski stručnjaci, 59% linkova koji se podele na društvenim mrežama uopšte nije otvoreno od strane onih koji ih dele, što znači da se dobar deo korisnika na Facebook-u i Twitter-u uopšte nije bavio tekstovima koje deli – pročitali su samo naslov, te videli uvodnu fotografiju.

Upravo je to razlog iz kojeg je NRKbeta, portal za vesti koji je deo mreže čiji je vlasnik vlada Norveške, od svojih čitalaca počeo da traži da ispune određene zadatke pre nego što ostave komentar na neki tekst. Naime, od čitalaca se traži da odgovore na nekoliko pitanja koja se tiču teksta pre nego što im bude dopušteno da podele svoje mišljenje u polju za komentare.

“Na neke od naših najčitanijih sadržaja ostavljani su komentari koji su ukazivali na to da oni koji komentarišu uopšte nisu pročitali tekst”, rekao je Ståle Grut, novinar portala NRKbeta, “Tako smo došli na ideju da čitaoce proverimo putem mini-kviza, pre nego što im dozvolimo da ostave komentare.”

Još uvek nije jasno da li će ova praksa dovesti do toga da kompulzivni komentatori čitaju tekstove, te tako proizvode smislenije komentare koji bi bili u vezi sa temom, ali ako se ovaj sistem bude pokazao korisnim, NRKbeta bi mogla da ga primeni na sve svoje sadržaje.

Snalažljivi komentatori su već počeli da pronalaze načine da zaobiđu ovu prepreku, pa je jedan od čitalaca u komentarima ostavio opis kako da se premosti kviz bez davanja tačnih odgovora.

Izvor: howstuffworks.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 23, 2017 6:24 pm

Smile Apple koji obećava

https://pcpress.rs/apple-koji-obecava/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 24, 2017 6:07 pm

Smile NASA u obuci astronauta koristi virtuelnu realnost

Astronaut se ne postaje za jedan dan. Da bi se kvalifikovali za misije u svemiru, NASA-ini kandidati za prvo moraju da prođu obuku na Zemlji, koja traje do dve godine. Taj proces uključuje niz različitih fizičkih i mentalnih treninga, koji se menjaju svakog dana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Astronaut

Najvažniji aspekt obuke koju budući astronauti prolaze je svakako snalaženje u situacijama koje simuliraju uslove u kosmosu. Kad je u pitanju ova funkcija, najznačajniji je NASA-in objekat Neutral Buoyancy Lab, koji je, ustvari, džinovski bazen u Sonny Carter centru za obuku u Hjustonu. Dugačak je skoro 62 metra, te širok oko 32 – što je polovina prosečnog fudbalskog igrališta. Dubok je oko 12 metara, te u sebi sadrži repliku Internacionalne svemirske stanice. Trening u ovom bazenu predstavlja najbolji način da se savlada hodanje u okruženju bez gravitacije, budući da prilično realno predstavlja uslove koji vladaju izvan Internacionalne svemirske stanice.

Tu su i drugi načini za simuliranje ovakvih uslova, budući da je NASA među prvima počela da radi sa tehnologijama virtuelne realnosti. Tokom prethodne decenije ove tehnologije su pomagale astronautima u obuci za misije u kosmosu, a NASA-in kosmički centar Johnson je dom Virtual Reality Lab-a, gde astronauti razrađuju delove svojih budućih misija.

Virtuelna realnost je korisno sredstvo u boljem razumevanju snalaženja u, na primer, uslovima bez gravitacije. Astronautima pruža vernu predstavu o tome koliko će određeni objekti biti udaljeni od svemirske stanice, te o tome koji će im pokreti biti potrebni da programiraju module koji se nalaze izvan stanice. Astronauti kojima je dodeljena neka misija, obično svaki pokret koji će tokom nje napraviti planiraju mesecima ili godinama unapred. U Virtual Reality Lab-u mogu da simuliraju određene scenarije, te da ih ponavljaju, pre nego što budu imali priliku da isto urade u uslovima van Zemljine orbite.



Virtuelna realnost je korisna u razradi planova i scenarija, ali je isto tako korisna i u pripremanju kandidata na to da bi neki od tih planova mogao da propadne. U laboratoriji za VR, regruti mogu da iskuse i kako bi izgledalo ako bi izgubili vezu sa stanicom, iako se takve situacije obično događaju samo u filmovima. Da bi se vratili na sigurno astronauti mogu da koriste ranac na mlazni pogon – SAFER – koji se koristi kako bi ubrzao kretanje u uslovima bez gravitacije. Budući da nije lak za korišćenje, VR odlično suži u simuliranju scenarija u kojem bi ovaj ranac morao da se koristi u slučaju nužde.

Johnson Space centar u obučavanju ne koristi samo veštaču inteligenciju, već i različite druge simulatore. Systems Engineering Simulator je, na primer, zgrada u kojoj se nalaze makete svemirskih vozila koje bi astronauti možda morali da koriste tokom misije. Tako, na primer, astronauti mogu da se obuče za rad na kapsulama koje razvijaju SpaceX i Boeing, a koje će se u narednim godinama koristiti za prevoz do svemirske stanice. Tu su i makete rover-a kojima će moći da se upravlja na Marsu – ali astronauti neće biti ti koji će upravljati njima na toj dalekoj planeti bar u nekoliko narednih decenija.

Izvor: theverge.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 24, 2017 6:09 pm

Smile Kaspersky Lab najavljuje novu aplikaciju za skeniranje naših IoT uređaja

Kompanija Kaspersky Lab objavila je beta verziju svog rešenja za pametni dom i Internet of Things pod nazivom Kaspersky IoT Scanner. Ova aplikacija je dostupna na Android platformi i može da skenira vašu Wi-Fi mrežu, obaveštavajući vas o uređajima koji su na nju povezani i njihovom nivou sigurnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 IOT4

Danas su milijarde uređaja sastavni deo platforme Internet of Things, a koriste ugrađeni hardver i softver kako bi slali i dobijali podatke preko različitih komunikacionih protokola. Tako bi mogli da koriste i naše pametne telefone za pristup internetu, koji bi opet bili povezani na neki drugi deo hardvera koji bi se, na primer, nalazio u našem domaćinstvu, a ponašao se kao centralni deo mreže.

Prema analitičkim podacima do kojih je došla kompanija Gartner, preko šest milijardi IoT uređaja koristi širom sveta su već bili žrtve cyber napada. Prošle godine svet je potresao talas DDoS napada koje je pokrenula botnet mreža. Hakerske grupe su koristile sve moguće slabosti IoT uređaja kako bi ih iskoristili za svoje napade.

Zato je kompanija Kaspersky Lab razvila beta verziju Kaspersky IoT skenera uz pomoću koga možemo da zaštitimo svoje pametne domove i podelimo iskustvo o performansama samog skenera.

Kaspersky IoT skener automatski identifikuje i skenira pametne uređaje kao što su Wi-Fi ruteri, tableti, računari, pametni televizori i onda memoriše ove uređaje i obaveštava korisnika kada je novi ili poznat uređaj povezan sa mrežom. Nakon skeniranja on detektuje slabosti uređaja ako su njihovi portovi otvoreni i obaveštava korisnika o tome i daje mu obaveštenje da ga zatvori. Pored toga, Kaspersky IoT skener obaveštava korisnika o problemima sa lozinkama za Wi-Fi ili SSH, što nam je važno kako bi detektovali neovlašćeni pristup IoT uređajima.

Prema rečima Andrei-a Mochol-e, direktora sektora za krajnje potrošače u kompaniji Kaspersky Lab, je da spasi svet od cyber pretnji i učini Internet bezbednijim za njihove korisnike. U samom portfoliu Kaspersky Lab-a nalazi se veliki broj rešenja za različite platforme i zadatke, a Kaspersky IoT skener je još jedno rešenje uz pomoću kojega možemo zaštiti naše pametne uređaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Digitalno

Kaspersky Lab je i jedan od sponzora ovogodišnje konferencije BIZIT pod nazivom “Prirodno digitalno”, koja će se održati 1. i 2. novembra 2017. godine, u Klubu poslanika, u Tolstojevoj 2, u Beogradu. Nakon tri godine postojanja BIZIT je, među IT stručnjacima i poslovnim ljudima, prepoznat kao centralni poslovno-informatički događaj u regionu, a koji je prošle godine okupio preko 500 učesnika. Kao najznačajniji i najposećeniji skup ovog tipa, BIZIT će i 2017. godine okupiti najznačajnije stručnjake iz oblasti primene savremenih poslovnih ICT rešenja.

Prijavu za učestvovanje na konferenciji BIZIT 2017 možete da registrujete na sajtu www.bizit.rs, a za učesnike prethodnih konferencija, kao i za učestvovanje većeg broja posetilaca iz iste kompanije pripremljeni su dodatni popusti koji mogu da se sabiraju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 24, 2017 6:13 pm

Smile Unapređenje poslovnih alata

Sve češće se pominju termini kao što su digitalna transformacija, cloud, 360° napredno izveštavanje i slično. Jaz u poznavanju tehnologija između ljudi koji nemilice koriste navedene izraze (prodavci) i direktora ili vlasnika jednog malog ili srednjeg preduzeća u Srbiji (potencijalni kupci) ponekad je toliko veliki da im je potreban prevodilac.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Microsoft-Dynamics-365

Sve vredne funkcionalnosti koje prodavci rešenja navode puni entuzijazma sasvim su tačne, ali za direktora jednog domaćeg preduzeća koji se pita skoro za sve, od nabavke spajalica do razvoja strategije poslovanja, to i dalje nije stvar koja je visoko na listi prioriteta, te on nema vremena da joj se dovoljno posveti i da primenu pomenutog rešenje sagleda detaljno. Verovatno je i on svestan da bi se posao u njegovom preduzeću obavljao lakše i bolje, da bi modernizacijom softvera predupredio moguće probleme i sprečio da posao u budućnosti trpi, ukoliko to već nije slučaj, ali među tekućim poslovima i obavezama uvek ima onih požara koje treba odmah gasiti.

Kada dođe trenutak za unapređenje, postavlja se pitanje: „Odakle početi“? Da li krenuti od prodajnog tima i omogućiti mu napredniji alat ili pak od marketinga? Valjalo bi srediti evidentiranje dokumentacije, a i uvesti alat za planiranje i kolaboraciju. Na kraju, sve to treba i uklopiti.

U tom trenutku, na potezu je pomenuti prodavac modernog rešenja. Pregršt modernih tehnologija i novih funkcionalnosti stvara opravdan entuzijazam, ali i on s vremenom jenjava. Prvo je potrebno zakazati sastanak sa osobom čiji je raspored već popunjen u naredne četiri nedelje sa najmanje dvanaestočasovnim radnim vremenom, uključujući i vikend, zatim identifikovati probleme koje kupac ima i u idealnom slučaju odmah predložiti jedno rešenje koje će rešiti sve probleme kupca, a pritom se integrisati s postojećim sistemima implementiranim kod kupca (srebrni metak, kako ga mi zovemo, primedba autora).

Donedavno ovaj „srebrni metak“ nije postojao, budimo realni ne postoji ni sada, ali se Microsoft svojim ulaganjem u razvoj aplikacija u vidu servisa Office 365 i Dynamics 365 ozbiljno približava cilju. Više nije bitno odakle početi i kako sve uklopiti jer ove dve platforme sadrže verovatno sve servise koji su potrebni jednom srpskom preduzeću, i mnogo više od toga.

Pokušaću da navedem samo neke od funkcionalnosti (jer je Microsoft verovatno u međuvremenu dodao još dve‑tri nove):

Office 365

Microsoft Office paket – jedan od najpovoljnijih načina nabavke MS Office desktop aplikacije.

Sharepoint ‑ sva dokumentacije firme je na jednom mestu. Nema više preturanja po prašnjavim registratorima, omogućeno je pretraživanje. Takođe, tačno se zna ko je snimio, menjao ili obrisao dokument.

E‑mail sistem – to više nije vaša briga. Sva podešavanja vezana za padanje mail servera, filtriranje spama ili vraćanje mail‑ova koje šaljemo klijentima u rukama su Microsoft tima.

Dynamics 365

Svi podaci o klijentu na jednom mestu – ukoliko neko od zaposlenih ode iz firme, neće odneti podatke o klijentima sa sobom, sve što je komunicirano mail‑om ili telefonom, kontakt podaci, istorija aktivnosti i kupovine ostaju u firmi. Neko od kolega samo treba da nastavi gde je njegov prethodnik stao.

Alat za sve – želite da pratite proces prodaje pre izdavanja fakture? Može! Želite da pratite podršku prema klijentu i da mu to naplatite ako je potrebno? Može! Želite da napravite personalizovane marketing kampanje, a ne da sve primaoce stavljate u BCC polje? Može! Želite da vodite finansijsko i materijalno poslovanje? E, to još uvek ne može, ali se upravo radi na tome.

Ukoliko koristite druge servise i ne želite da ih odbacite, tu je Microsoft Flow koji može povezati vaš Dynamics 365 s bilo kojim iole poznatim servisom.

Ovi servisi nude mnogo, mnogo više po zaista pristupačnoj ceni. Da bismo ih sve opisali, bilo bi nam potrebno kudikamo više papira, ali ne i prevodilac koga smo spomenuli na početku jer smo sigurni da će jezik Microsoft‑ovih proizvoda sa oznakom 365 svako razumeti.

www.extreme.rs

Dušan Đokić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 24, 2017 6:15 pm

Smile Twitter-ov hashtag napunio deset godina, evo par zanimljivosti

Pre deset godina rođena je ikona na društvenoj mreži Twitter pod imenom hashtag ili #, kako mi kažemo tarabica. Dnevno se koristi oko 125 miliona hashtag-ova i ovu popularnu ikonu koriste i druge društvene mreže poput Instagram-a, Tumblir-a i Facebook-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Twiter-tagovanje

Ideja da se koristi hashtag kako bi se organizovali tvitovi i grupe na Twitter-u je prvi put predložena 23. avgusta 2007. godine od strane bivšeg Google i Uber dizajnera Chris-a Messina-e. Messina je bio 1186-ti korisnik Twitter-a i postovao je tvit u kome pita korisnike šta misle o korišćenju hashtag-a u svojim tvitovima.

Pre nego što je hashtag formalno uveden septembra 2007. godine, Twitter je već uveo @mentions i @replies, imao je mobilnu aplikaciju i definisao je Twitter korisnike kao followers.

Prvi hashtag na Twitter-u bio je Chris-a Messina-e #barcamp, Barcamp predstavlja mrežu ljudi koja vodi konferencije korisnika o tehnologiji i Internet-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Messina

Tokom prve godine kada je izmišljen hashtag ikona najviše se koristio tag #noticias, na španskom reč za vesti, a Najpopularniji hashtag koji je tvitovan oko milijardu puta je #NowPlaying ili #np, a najpopularniji koji čak i sada možemo da vidimo je #FF ili #FollowFriday i prvi put je tvitovan 2009. godine. Prošle godine najpopularniji hashtag na Twitter-u je bio #Rio2016 pa potom #Election2016 i #PokemonGo.

Jedan od najdosadnijih hashtag-a i možda tag-a koji je dosađivao korisnicima Twitter-a nedeljama je #TheDress koji govori o boji haljine. Za najduži hashtag koji je imao 345 karaktera, Paul-u Horner-u dodeljena je nagrada Ginisov Rekord.

Od 2014. godine izraz hashtag se nalazi u rečniku Merriam Webster i definicija glasi: „Reč ili fraza pre koje ide simbol # koji klasifikuje kategorije koje prate tekst (kao što je tvit).“

Izvor: TheTelegraph
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/08/23/hashtag-turns-10-seven-facts-didnt-know-trending-symbol/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 24, 2017 6:19 pm

Smile Digitalizacija života

Ono što nam je poznato iz sveta fikcije i naučne fantastike u 21. veku postaje realnost. Tehnologija probija granice mogućeg – od usavršavanja veštačke inteligencije i njene primene u stvaranju virtuelnih asistenata i chat botova, do kreiranja VR i AR uređaja i funkcionalnih robota koji jezivo liče na ljude. A uskoro…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Stocksy_txpc23da4fcY35000_Medium_190914

Čovek i tehnologija počeli su usko da se prepliću. Deluje kao da su se ove promene naglo desile, na prelazu između dve generacije, ali razmislite: „Da li su vaši roditelji imali Internet u detinjstvu“? I najobičnije dnevne aktivnosti i navike potpuno su se transformisale kako smo prešli iz analognog u digitalni svet.

Foto‑albumi i društvene mreže

Broj napravljenih fotografija godišnje eksponencijalno raste i očekuje se da će do kraja 2017. iznositi oko 1,3 triliona, a od toga će čak 75 odsto biti napravljeno pametnim telefonima. Ali kada ste poslednji put izradili neku fotografiju na papiru?

U brzom dobu u kojem živimo, skloni smo dokumentovanju svega što radimo, a istraživanja (poput onog koje je obavio profesor Jonah Berger sa Univerziteta u Pensilvaniji iz 2011. godine) utvrdila su i pojavu pod nazivom oversharing. To je prekomerno deljenje detalja iz privatnog života na socijalnim mrežama u vidu fotografija, pisanog ili video sadržaja. Pored društvenih mreža, postoji ogroman broj servisa za skladištenje fotografija online, čak i pravljenje digitalnih foto‑albuma, pa su oni tradicionalni albumi očito izgubili svoju namenu.

Knjige, Kindle i tablet uređaji

Uz tablete, Kindle i druge e‑book čitače, način konzumacije sadržaja radikalno je promenjen. Prema podacima New York Times‑a, između 2008. i 2010. godine prodaja e‑knjiga je eksplodirala, skočivši za 1.260 odsto. Međutim, istraživanja prethodnih godina pokazuju da e‑knjige imaju 20 odsto učešća od ukupnog tržišta knjiga i da nemaju tendenciju rasta. Šta nam ove statistike govore?

Najmanje dve stvari: prvo, ljudi rado prihvataju tehnološke inovacije; drugo, papirne knjige neće biti u potpunosti potisnute, barem ne u skorijoj budućnosti. Sentiment koji ljudi gaje prema bibliotekama, „stvarnim“ knjigama i kulturi te vrste čitanja i dalje je postojan i snažan.

Slična debata onoj da li će tradicionalna knjiga izumreti, vodi se i u svetu duvanske industrije. Godine 2014, kompanija Philip Morris objavila je svoju viziju budućnosti bez dima. Nju čini uređaj IQOS najnovije heat‑not‑burn tehnologije koja samo zagreva duvan do određene temperature, ne sagorevajući ga. Samim tim nema duvanskog dima na koji (ni)smo navikli. U Japanu je IQOS prodat u više od tri miliona primeraka, a pitanje je da li će ljudi ikada prestati da koriste klasične cigarete.

Sajberhedonizam

Termin sajberhedonizam pojavio se 2009. godine. Naročito kod generacije milenijalaca i mlađih, primetna je pojava traženja digitalne nirvane u virtuelnom svetu. Internet je (naročito Facebook sa svojih 1,94 milijarde korisnika) preobrazio način komunikacije među mladima tako što ju je neverovatno ubrzao. Ono što su nekada bila pisma danas su instant poruke, a telefonski razgovori sada su video‑pozivi. Online interakcije postale su vid konfirmacije veza u stvarnom svetu. Danas smo povezaniji nego ikada u istoriji.

Nasuprot sajberhedonistima, danas postoje mnogobrojni antitehnološki pokreti, a možda je najpoznatiji neoludizam. Pripadnici pokreta nisu nužno tehnofobi, već kritički razmatraju posledice i opasnosti radikalnog razvitka tehnologije, naročito u domenu veštačke inteligencije.

Pojava prvih kiborga

Novo doba iznedrilo je prve prave kiborge. Kiborzi su sastavljeni od organskih, tj. prirodnih elemenata i biomehatroničkih delova. Ti veštački delovi imaju ulogu poboljšanja mogućnosti i funkcionalnosti bića.

Uzmite za primer špansku avangardnu umetnicu Moon Ribas. Ona je u svoju ruku ugradila poseban senzor – implant, povezan s jedinstvenom iPhone aplikacijom koja očitava signal iz globalnih geoloških monitora. Ukratko, subdermalni uređaj omogućava joj da oseti zemljotres u stvarnom vremenu, kada se on dogodi na bilo kojoj tački na planeti. Ona potom izvodi plesni performans, prateći senzacije koje oseća pod kožom. U 2010. godini, Moon Ribas osnovala je Fondaciju za kiborge, a partner joj je Neil Harbisson, prvi zvanični kiborg na svetu.

Nameće se pitanje: Gde su i postoje li granice ovih trendova?
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 24, 2017 6:21 pm

Smile I LG postao žrtva ransomwarea

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Kompanija LG objavila je kako su neki njeni sistemi tokom avgusta postali žrtva ransomwarea, ali nikakva otkupnina nije plaćena.

Rešenje problema, čini se, bilo je u gašenju nekoliko sistema te blokiranje pristupa servisnom centru gde je ransomware najpre detektovan.

Detektovani malware je analiziran uz pomoć lokalne agencije za Internet i bezbednost KISA te je utvrđeno da se zaista radi o ransomwareu i to specifično o WannaCry ransomwareu.

Nije poznato na koji način su se sporni računari inficirani WannaCry ransomwareom, ali poznato da su svi sporni računari koristili starije verzije operativnog sisttema Windows bez instaliranih bezbednosnih nadogradnji.

LG je uprkos tome uspeo da osposobi sve pogođene računare u manje od dva dana.

Foto: GillyBerlin / Flickr
https://www.flickr.com/photos/gillyberlin/14363309263
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 25, 2017 6:28 pm

Smile Microsoft ima novi patent za izmenjenu stvarnost

Microsoft već neko vreme radi na Windows Mixed Reality headset-u, ali nismo ništa čuli o kompanijinim planovima za HoloLens.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 VR

Tehnološki džin je otkrio početkom godine VR kontrole pokreta za Mixed Reality headset i čini se da Microsoft radi na nečemu što liči na upravljač za izmenjenu stvarnost i HoloLens. Patent je otkrio sajt WalkingCat na svom Twitter nalogu gde se vidi dizajn koji pokazuje da novi upravljač izgleda kao manji štap sa dugmićima i okidačem.

https://t.co/qmxB5WnOq4

Liči na Google Draw deo koji ide uz Google Glass, sa kontrolama koje su dostupne sa HoloLens Clicker-om. Microsoft je prvi put prijavio patent u junu prošle godine isti dan kada je objavio Windows Mixed Reality video. U videu možete videti patent koji liči na manji štap i koristi se sa HTC Vive headset-om. Velika je mogućnost da je ovo jednostavno referenca na sprave koje je Microsoft testirao zajedno sa svojim partnerima, mada, moguće je da kompanija radi na raznim delovima, patentima koji će raditi zajedno sa razniim VR headset-ovima.



Microsoft planira da lansira niz Mixed Reality headset-ova zajedno sa partnerima kao što su Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo kasnije ove godine. Headset-ovi će koštati manje od postojećih VR sprava, zajedno sa Acer-ovim počevši od 299 dolara. Minimalne specifikacje za Microsoft-ovu Mixed Reality platformu ukazuju na to, da će većina PC-a biti sposobna da zajedno sa platformom pokrene većinu aplikacija i igara.

Izvor: TheVerge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 25, 2017 6:31 pm

Smile Streaming servis kupuje sadržaj prema piratskim trendovima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Servis za streamovanje video sadržaja iflix jedan je od najzastupljenijih servisa toga tipa na tržištima u razvoju, na azijskom i afričkom tržištu trenutno beleži oko 5 miliona pretplatnika.

Kako bi privukli što više korisnika, čelnici tog servisa osmislili su originalni način kako pribaviti sadržaj koji bi mogao da bude zanimljiv korisnicima. Kao putokaz koji bi se sadržaj mogao svideti najvećem broju korisnika, oni su izabrali statistike sa piratskog tržišta.

Na primer, lista najčešće preuzimanih ilegalnih torrent datoteka postala je smernica prema odluci koji će sadržaj doći na potpuno legalni iflix.

Sličnom metoda služi se i popularniji Netflix, ali u iflix-u idu i korak dalje pa su tako njegovi zaposleni posetili i lokalne ulične prodavnice ilegalnih filmova i TV serija kako bi se uverili šta je trenutno popularno među konzumentima takvog sadržaja.

Takođe, zatražili su i podatke o streamovanju sadržaja od lokalnih ISP-ova.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 25, 2017 6:33 pm

Smile Windows 10 S build-ovi dostupni za Insider-e

Microsoft Windows Insider program omogućava zainteresovanim korisnicima da testiraju buduće verzije operativnog sistema pre nego što postanu dostupne javnosti. Dok su korisnici Windows-a 10 S, pojednostavljene verzije operativnog sistema za računare – koja je pre svega napravljena za korišćenje u školama, imali priliku da isprobaju nove opcije kao Insider-i, do sada nije bilo jednostavno pristupiti Insider programu. Upravo je to razlog iz kojeg su iz Microsofta dodali prečice uz pomoć kojih korisnici Windows-a 10 mogu da pristupe i verziji 10 S, te opciju za instaliranje koja olakšava prisistup, te isprobavanje ove verzije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Windows

Dona Sarkar, vođa Windows Insider programa, rekla je da su Insider-i sada u mogućnosti da instaliraju Windows 10 S, te da odaberu opciju testiranja novih beta build-ova kako se budu pojavljivali.

Windows 10 S obećava bolje Windows iskustvo na uređajima sa hardverom slabijih karakteristika, a operativni sistem može da pokreće samo aplikacije koje su preuzete iz Windows Store-a. Sa druge strane, 10 S ima mogućnost pokretanja desktop aplikacija, koje moraju da budu specijalno spakovane, te registrovane u Store-u. Korisnici mogu da isprobaju verziju 10 S i pridruže se Windows Insider programu ako odu na Settings > Update & security > Windows Insider Program.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 25, 2017 6:37 pm

Smile Estonija planira lansiranje svoje kriptovalute

Estonija je objavila da planira lansiranje svoje kriptovalute pod nazivom „estcoin.“ Estonija nije prva zemlja koja je razmišljala o lansiranju svoje kriptovalute koja bi bila rival poznatijim valutama poput Bitcoin-a ili Etherum-a. Kineska centralna banka a i Ruska centralna banka takođe razmišljaju o uvođenju kriptovalute. Međutim, Estonija će najverovatnije imati prednost u javnom sektoru digitalne infrastrukture koja je već izgrađena i time dozvoljava ljudima širom sveta da ulože u digitalnu valutu zemlje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Crypto

Pre dve i po godine, Estonija je ponudila takozvano digitalno državljanstvo stranim preduzimačima koji hoće da virtualno promovišu svoje kompanije u zemlji. Program daje digitalnu identifikaciju tako što se jednostavno registruju kao kompanija Evropske unije i onda mogu da pristupe poslovnom sistemu bankarstva i elektronskog transfera novca.

U utorak 22. avgusta 2017. godine, Kaspar Korjus, izvršni direktor programa za digitalno državljanstvo, je rekao da će Estonija ako uvede kriptovalutu imati prednost nad zemljama koje samo razmišljaju o toj mogućnosti.

Korjus je takođe nagovestio da bi „estcoin“ mogao biti pokrenut uz pomoć početne ponude digitalne valute (ICO ili Initial coin offering), koji omogućava investitorima da koriste kriptovalute ili tokene.

Novcem koji bi Estonija sakupila izdavanjem estcoin-a moglo bi se upravljati uz pomoć javnog i privatnog partnerstva koje ograđuje deo fondova za razvoj estonijske digitalne nacije. Estonija bi takođe, mogla da iskoristi deo novca da podrži svoje kompanije a i one koje imaju e-državljani.

Izvor: Fortune
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://fortune.com/2017/08/22/estonia-estcoin-digital-currency/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 27, 2017 3:44 pm

Smile HTC prodaje VR poslovanje?

HTC je nekad bio među vodećim proizvođačima pametnih telefona, sada ima problema da sustigne svoju konkurenciju. Prema nepotvrđenim izvorima, HTC istražuje opcije kojima će dovesti strateške investitore i razmišlja o prodaji jednog dela kompanije koji se odnosi na Vive VR headset.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Vive

Kompanija HTC razmatra neki oblik prodaje Vive VR poslovanja, a nije isključena i kompletna prodaja divizije. Ovakva mogućnost je otvorena još prošle godine, kada je Vive divizija pretvorena u samostalnu kompaniju u vlasništvu HTC-a. Takođe izveštava da HTC razmatra kompletnu prodaju poslovanja, što uključuje i telefone i Vive odeljenje.

Tokom ove nedelje HTC je smanjio cenu Vive-a za 200 dolara kako bi proširio prodaju svojih proizvoda i povećao broj svojih korisnika, što je važnije nego zarada, prema analitičaru David-u Dai-u iz Sanford C. Bernstein & Co, firme koja se bavi istraživanjem investicija. Kompanija takođe pokušava da oživi tržište svojih pametnih telefona sa poslednjim modelom U11 i ugovorom o proizvodnji Google-ovog Pixel pametnog telefona.

Kada je pre pet godina opala vrednost pametnih telefona ispod dva odsto, opala je i vrednost kompanije za 75%. Cher Wang, koji je jedan od osnivača i koji drži veći deo kompanije je postao izvršni direktor 2015. godine, ali nije uspeo da smanji gubitke na tržištu. Akcije HTC-a su danas porasle za 4,7 posto, time je sama vrednost kompanije porasla na 1,9 milijardu dolara tržišne vrednosti.

“Apple i Samsung su otežali HTC-u da ostane na vrhu, a kineski proizvođači telefona su otežali HTC-u da dominira tržištom,” rekao je Ramon Llamas, IDC-ov istražni menadžer za mobilne telefone I druge artikle.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 27, 2017 3:47 pm

Smile Word – Kreiranje formulara i grupisanje kontrola

Da biste u Word‑u kreirali formulare koji će biti deo template‑a, koristi se Developer tab koji je u startu isključen na svim Word instalacijama. Da biste ga otkrili i prikazali, potrebno je da desnim klikom na ribbon otvorite kontekstni meni i u njemu kliknete na Customize The Ribbon, koji otvara Word Options dijalog. U listi na desnoj strani štriklirajte Developer opciju i potvrdite taj izbor.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Prva-2

Zatim kliknite na Developer tab, pa u Controls grupi na Design Mode. Levo od njega su elementi koje možete da dodate u dokument ili na template – polje s tekstom, lista, checkbox i slično. Izaberite neki od elemenata i postavite ga u tekst, i tako nastavite dok ne skicirate čitav formular. Kliknite još jednom na Design Mode da biste isključili ovu opciju.

Da biste modifikovali neki od elemenata formulara, kliknite na njega, pa na ribbon‑u izaberite Properties. U Content Control Properties dijalogu unesite ime u polju Title box. Ono će se pojavljivati na tab‑u, u gornjem levom uglu kontrole sadržaja kad god kliknete na kontrolu. Naslov možete da koristite da naznačite vrstu informacija koju je potrebno uneti unutar kontrole.

Ako će kontrola biti korišćena iz makroa, možete da unesete i neki sadržaj u Tag tekst polje tako da makro može da identifikuje ovu konkretnu kontrolu sadržaja. Ako pak ostavite Tag polje prazno, Word će kopirati tekst iz Title polja u Tag polje. Podrazumevano, formular prikazuje granične linije ili okvir. Ako vam je draže da počnete s početnim i krajnjim tagovima ili samo sadržajem kontrole, promenite vrednost Show Asu polju.

Da biste promenili crnu boju okvira, kliknite na Color taster i izaberite boju iz galerije koja se otvara. Ako želite da sav tekst unet u kontrolu sadržaja bude formatiran specifičnim stilom, odaberite Use A Style prekidač i zatim odaberite ime stila iz padajuće liste. Ukoliko želite da podrazumevani sadržaj nestane kada korisnik u polje unese neki tekst, overite Remove Content Control When Contents Are Edited prekidač.

U Locking sekciji overite Content Control Cannot Be Deleted prekidač da biste sprečili slučajno brisanje čitave kontrole ili Contents Cannot Be Edited prekidač da biste sprečili bilo kakvu promenu sadržaja (što je uglavnom korisno za formulare koji koriste makroe). Properties dijalog nekih tipova kontrola poseduje i dodatne osobine. Na primer, možete da kreirate unose u padajućoj listi kontrole ili listi polja ili da odaberete format datuma.

Interesantno je da padajuća lista Style u Content Control Properties dijalogu prikazuje samo stilove znakova i linkovane stilove koji su trenutno vidljivi u Styles panelu (prikazuje se korisnom tasterskom prečicom Ctrl+Alt+Shift+S). Ako odaberete linkovan stil za kontrolu sadržaja, primeniće se samo formatiranje znakova stila.

Dodatni savet: znak plus u Repeating Section kontroli dodaje novu kopiju ispod postojećeg originala. Ako želite da prikažete kopiju iznad originala, desnim klikom na original otvorite kontekstni meni u kojem ćete kliknuti na Insert Item Before.

Grupisanje kontrola na formularu

Kada kreirate šablon za formular i definišete mesta na kojima će korisnici unositi svoje podatke, možda ćete poželeti da zabranite editovanje statičkog teksta koji ih okružuje. Da biste to učinili, odaberite deo dokumenta koji sadrži kontrole i okolni tekst. Ako želite da odaberete sve kontrole, kao i sav okolni tekst u telu dokumenta, na Home ribbon tab‑u, u Editing grupi, kliknete na Select i zatim na Select All. Prečica za ovu akciju dobro je poznati i uvek korisni Ctrl+A.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 WordBajjtovi245-Grupisanje-kontrola

Na Developer tab‑u u Controls grupi, kliknite na Group. U padajućoj listi koja se pojavi izaberite Group. Zatim pokušajte da otkucate nešto ili da promenite formatiranje van kontrole sadržaja. Primetićete da je vaš pokušaj neuspešan, ali statusna linija na dnu Word prozora prikazuje poruku This modification is not allowed because the selection is locked. Da biste poništili zaključavanje i grupisanje, kliknite na grupisanu oblast i onda u Developer tab‑u, u Controls grupi, kliknite na Group. U padajućoj listi koja se pojavi kliknite na Ungroup.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 27, 2017 3:49 pm

Smile Ništa bez PCMark a

Futuremark je apsolutni lider na polju softvera za testiranje hardvera, a njihovi 3DMark i PCMark su prvi korak kod svakog testiranja konfiguracija. Obradovali smo se verziji 10.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 PCMark10-Rendering-and-Visualization

Malo ko se seća da se kompanija koja stoji iza najpoznatijih serijala testova za PC ranije zvala MadOnion. Davne 1998. godine, MadOnion je izveo pravu revoluciju na polju testiranja hardvera. Govorimo o 3Dmark‑u 99, jednom od prvih testova koji su bili fokusirani isključivo na 3D testove i osmišljeni kako bi gejming zajednica mogla da upoređuje performanse svojih grafičkih kartica. Za te potrebe, korišćen je MAX‑FX engine koji je kasnije upotrebljen za legendarni Max Payne.

Uz impresivan izgled testova koje je Futuremark osmislio, ne čudi što su svaki entuzijasta i gejmer počeli da koriste 3DMark. Posle skoro 20 godina, i dalje koristimo Futuremark‑ove proizvode prilikom testiranja hardvera, a razlika je ta što sada postoji čitava paleta testova prilagođena različitim potrebama.

Testovi širokog spektra

Novi PCMark osmišljen je tako da meri kompletne sistemske performanse koristeći testove koji su bazirani na svakodnevnoj primeni. Konkretno, kompanija se kod ovog skupa testova oslanja na svakodnevne aktivnosti korisnika različitih profila, tako da je orijentisana na različite scenarije – od klasičnih kancelarijskih upotreba, preko surfovanja Web‑om, pa sve do programiranja, obrade fotografija i videa, čak i video‑konferencija. Naravno, gejming je veoma važan, pa iako 3DMark postoji kao set testova za grafičke kartice, PCMark uključuje osnovni i mainstream gejming u kalkulaciju.

PCMark 8 predstavljen je pre ravno četiri godine, pa ne čudi što je PCMark 10 doneo brojna unapređenja. Ona su bila neophodna, jer je PCMark 8 počeo da biva pomalo nepraktičan alat za testiranje. Pre svega, hardverska akceleracija dodata je naknadno i nikada nije delovala kao prirodna komponenta. Takođe, testovi su trajali isuviše dugo za potrebe većine korisnika, jer je neretko trebalo više od sat vremena da se završe. Preveliki broj unapred definisanih profila učinio je standardizaciju i sistematično testiranje gotovo nemogućim, š to bila možda i najveća mana prethodne verzije. Sada je sve to sređeno do te mere da smo shvatili kako je PCMark 8 bio veći kompromis nego što smo želeli da priznamo. Da vidimo šta je novo…

Umesto većeg broja opisno prikazanih testova postoje tri, koja su sasvim jasno razgraničena: PCMark 10, PCMark 10 Express i PCMark 10 Extended. Najčešće ćemo koristiti Extended varijantu, jer nam daje detaljan uvid u mogućnosti PC‑ja. PCMark 10 je bazični test namenjen modernim kancelarijskim mašinama, koji procenjuje PC za poslovnu upotrebu, s velikim brojem Office alata i naglaskom na digitalnu multimediju. PCMark 10 Express je kratki test koji je namenjen kućnim/kancelarijskim računarima i manje je zahtevan od „običnog“ PCMark 10 testa. PCMark 10 Extended je sveobuhvatni test koji obuhvata širok spektar aktivnosti i aplikacija. Kad ga završite, dobijate rezultate kompletnih sistemskih performansi koje, pored Office aplikacija, obuhvataju i CPU i GPU testove s naprednom fizikom i zahtevnom grafikom.

Nema više podele testova na konvencionalne i one sa hardverskom akceleracijom, što je nepotrebno zbunjivalo korisnike. Testovi se obavljaju znatno brže, pa čak i najduži Extended profil prikazuje rezultat svega 30 minuta nakon startovanja. Prikaz rezultata je jasniji, iako je konceptualno sličan, ali sada su pregled i poređenje daleko pristupačniji nego ranije. Dizajn korisničkog interfejsa predstavlja veliki pomak napred – usaglašen je s 3DMark‑om koji svi dobro poznajemo.

Vredelo je čekati

Da li je PCMark 10 bio vredan čekanja? I te kako. Futuremark je pokazao da zna šta je korisnicima potrebno, kao i to da ume da sredi misli i učini veoma kompleksan sistem testova jednostavnim. Dok je dizajniranje testova za grafičke kartice prilično jednostavno, u smislu da ste fokusirani na jednu ili dve komponente, čitav sistem predstavlja ogroman izazov. Upravo taj problem jasno se video kod prethodne verzije PCMark‑a koji je delovao „nesređeno“, u nedostatku bolje reči. PCMark 10 jasno postavlja prioritete, nudi dobru organizaciju i daje jedan glavni rezultat, uz opsežan uvid u detalje skorova i preciznija merenja. Sve to čini ga daleko boljim od prethodnika, tako da ne sumnjamo da je pred nama nov industrijski standard s kojim ćemo se dugo družiti.

www.futuremark.com/benchmarks/pcmark10
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 27, 2017 3:52 pm

Smile Miš sa mnogo tastera

Clipboard je veoma korisna mogućnost Microsoft Windows i drugih sistemskih okruženja, koja omogućava jednostavno prebacivanje teksta i podataka između različitih aplikacija. Ostava (što je jedan od mogućih prevoda engleske složenice clipboard, za one koji je ne nazivaju „Stevka“) se koristi tako što u jednoj aplikaciji izaberete neki isečak ili kompletan sadržaj, zatim iskopirate (komanda Cut ili Copy) u privremeno spremište, a potom ga ubacite (komanda Paste) u drugu aplikaciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 ClipboardMaster

Sistemska ostava ima i dosta ograničenja, a verovatno najveće je što ostava može čuvati samo jedan sadržaj – podatke koji su iskopirani poslednji. Kao rešenje mogu poslužiti nezavisni uslužni programi, a jedan od dobrih alata za rad sa ostavom je program Clipboard Manager. Ovaj uslužni program nudi rad većim brojem ostava kopiranim iz više poteza, a takođe ima dodatne mogućnosti koje proširuju funkcionalnost sistemske ostave.

Clipboard Master će preusmeriti na sebe rad sa sistemskom osnovom, pa tako i dalje rade standardne kombinacije tastera, Ctrl+C za kopiranje odnosno Ctrl+V za ubacivanje poslednjeg ubačenog sadržaja. Program pamti praktično neograničeni broj isečaka, čak i prilikom restartovanja okruženja, a podržava sve što i sistemska ostava – tekst, slike, fajlove, itd. Clipboard Master obilato koristi skraćenice sa tastature za aktiviranje drugih opcija, pa će tako kombinacija Windows + V prikazati prozor sa listom prethodno iskopiranih podataka, a mnoge druge prečice sa tastature se mogu prilagoditi u opciji za podešavanje programa.

Pored lakog izbora ranije iskopiranih podataka, Clipboard Master nudi organizaciju u kolekcije za grupisanje sličnih podataka. Takođe se mogu napraviti šabloni teksta, za lako ubacivanje često potrebnih isečaka ili specijalnih karaktera. Clipboard Master ima i dodatne module za drugačije namene, recimo snimanje sadržaja ekrana, ili Password Safe opciju (ne treba mešati sa popularnim programom istog naziva) za organizaciju lozinki i čuvanje u šifrovanoj formi.

Prilikom prvog startovanja programa biće aktiviran čarobnjak za podešavanje početnih opcija programa. Opcije mogu da se podese i naknadno, ali preporučujemo da prođete kroz inicijalna podešavanja pošto ona nude i uvid u neke mogućnosti programa. Potrebno je podesiti osnovni režim rada, a pored standardnog načina može se izabrati potpuno pojednostavljeni, ili profesionalni režim prilagođen programiranju i uređivanju teksta. Takođe se mogu podesiti osnovne prečice sa tastature i podrazumevano formatiranje ubačenog teksta.

Clipboard Master je besplatni program koji možete da preuzmete s www.clipboardmaster.com. Podržane su sve verzije Windows okruženja počev od XP‑a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 27, 2017 3:55 pm

Smile Sony pristao na nagodbu u tužbi za obmanjivačko oglašavanje vodootpornosti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Američki Sony Mobile odlučio se za nagodbu u sporu o "obmanjivačkom oglašavanju" vodootpornosti Xperia telefona te će pogođenim korisnicima isplatiti novčane oštete.

Sony pristao na nagodbu u tužbi za obmanjivačko oglašavanje vodootpornosti Xperia telefona

Verovatno se sećate Sony-evih video spotova za vodootporne Xperie, a i da je Sony kasnije napravio zaokret za 180 stepeni i utvrdio da dotične dotad vodootporne Xperie ipak nisu za korišćenje pod vodom. Taktika "ja reko, ja poreko" ovih im se dana obila o glavu.



Problem nije ostao samo na papiru i u naslovima članaka, već su na američkom tlu nekima odbili da priznaju garanciju na oštećene Xperie usled prodora vode.

Najpre su u januaru 2016. dvojica oštećenih pokrenula tužbe protiv Sony Mobile-a, da bi kasnije kad su advokati namirisali krv, okupili ekipu u grupnu tužbetinu za "obmanjivačko oglašavanje" vodootpornosti Xperia, a pokazalo se u nizu slučajeva da nisu.

Sony ovde nije priznao krivicu u pravom smislu te reči ali je odlučio pristati na nagodbu pre donošenja sudske presude i okončavanja postupka. Obvezali su se isplatiti 50% tržišne cene uređaja u vreme kupnje svima onima, čije su Xperie oštećene prodorom vode, a Sony im nije priznao garanciju. Ponudili su i automatsko produženje aktivne garancije za dodatnih 12 meseci te 6 meseci za one, kojima je garancija istekla.

Imajte na umu da se ova priča za sada odnosi samo na američko tržište gde Sony-eve Xperie i nisu baš popularne, a hoće li uhvatiti šireg maha, tek će se videti.

Evo i liste Xperia modela obuhvaćenih ovim sudskim postupkom:

Smartphonei:
Xperia M2 Aqua
Xperia M4 Aqua
Xperia ZR
Xperia Z Ultra
Xperia Z1
Xperia Z1 Compact
Xperia Z1s (T-Mobile)
Xperia Z2
Xperia Z3
Xperia Z3 Compact
Xperia Z3 (T-Mobile)
Xperia Z3v (Verizon)
Xperia Z3 Dual
Xperia Z3+
Xperia Z3+ Dual
Xperia Z5 i Xperia Z5 Compact

Tableti:
Xperia Z2 Tablet (Wi-Fi)
Xperia Z2 Tablet (LTE)
Xperia Z2 Tablet (Verizon LTE)
Xperia Z3 Tablet Compact (Wi-Fi)
Xperia Z3 Tablet Compact (LTE)
Xperia Z4 Tablet (Wi-Fi)
Xperia Z4 Tablet (LTE)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 28, 2017 7:20 pm

Smile Google Chrome testira opciju trajnog isključivanja zvuka na sajtovima

Jedan od stručnjaka iz razvojnog tima Google Chrome-a objavio je da trenutno rade na “mute” tasteru za web sajtove. François Beaufort je tom prilikom rekao kako “bi ova opcija trebalo korisnicima da dozvoli više slobode u odlučivanju o tome koji će sajtovi odmah po otvaranju moći automatski da pokreću audio zapise”.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Chrome

U Chrome-u već postoji opcija za isključivanje zvuka za neki sajt, ali čim napustite stranicu podešavanja se vrate u prvobitno stanje. Nova opcija će korisnicima dozvoliti da trajno isključe zvuk na nekom sajtu, te da ga ponovo uključe tek kad to budu poželeli. Zainteresovani mogu da testiraju ovu opciju u Chrome-ovoj eksperimentalnoj Canary verziji, tako što kliknu na “Secure”, te isključe zvuk u info meniju za stranicu na kojoj se nalaze.

Apple radi na sličnoj opciji, pa će Safari pretraživač za novi High Sierra desktop operativni sistem pauzirati sadržaje koji se automatski pokreću, sve dok korisnik ne odluči da dozvoli emitovanje.

Izvor: endgadget
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.engadget.com/2017/08/25/google-chrome-keep-websites-muted/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 28, 2017 7:31 pm

Smile Stotine hiljada iOS aplikacija uskoro će zastareti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Kroz samo nekoliko nedelja Apple bi trebao svetu predstaviti svoje hardverske novitete za ovu godinu, pre svega novi iPhone. Iako još uvek traju spekulacije o tome kakav će taj mobilni tačno biti, u koliko će verzija dolaziti, i hoće li i kako Apple nadograditi modele 7 i 7 Plus na 7S i 7S Plus, jedno je sigurno – svi ovogodišnji modeli iPhone-a dolaziće sa iOS-om 11.

Novu nadogradnju mobilnog operativnog sistema već mesecima isprobavaju beta-testeri, a javno se lansiranje finalne verzije očekuje u septembru. Jedan od najvažnijih "nevidljivih" noviteta ovog OS-a bit će ukidanje podrške za 32-bitne aplikacije i sve iPhone uređaje iz serije 5 i 5C i starije, te iPad modela 4 i starije – tj. sve one koji imaju 32-bitne procesore.

Ukidanje podrške za 32-bitne aplikacije najavljeno je još odavno, pa su developeri do sada ažurirali veliki broj aplikacija dostupnih na App Store-u. Međutim, od otprilike 2,4 miliona aplikacija koje se tamo nalaze još uvek svoju 64-bitnu verziju nije dobilo njih 187 hiljada, odnosno oko 8%. To su podaci koje je prikupila analitičarska kompanija Sensor Tower.

Od tog broja najviše je igara, gotovo 39 hiljada, koje će sa septebrom prestati da rade na ažuriranim uređajima. Nakon njih slede aplikacije iz područija obrazovanja, zabave i životnog stila, kojima u velikom broju preti nekompatibilnost sa modernim OS-om i u krajnjoj liniji verovatno i uklanjanje s App Store-a.

Želite li proveriti imate li na svojem iOS uređaju neku neažuriranu 32-bitnu aplikaciju, njihov popis možete pogledati u meniju Settings-General-About-Applications.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 28, 2017 7:35 pm

Smile Pojavio se Android alat za stvaranje malwarea

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Stručnjak iz kompanije Symantec, Dinesh Venkatesan, objavio je podatke o novom alatu za razvoj Android malwarea, koji Venkatesan naziva TDK-om (Trojan Development Kit).

Reč je o alatu koji dolazi u obliku APK datoteke i može se preuzeti putem određenih kineskih foruma. Iako je alat sam po sebi besplatan, korisnici koji žele stvoriti malware ipak moraju vlasniku aplikacije izvršiti jednokratno plaćanje.

Takođe, malware se može razviti bez ikakvog iskustva sa programiranjem, na primer ransomware se može razviti ispunjavanjem obrasca sa željenim mogućnostima.

Jednom kada je generisan, ransomware se može prilagoditi vlastitim željama kao što je personalizovana poruka, ikone i animacija na inficiranim uređajima te lozinka za otključavanje koju definiše sam kupac alata. Nakon toga korisnik je sam odgovoran za širenje svog ransomwarea.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 28, 2017 7:39 pm

Smile Snapchat sprema originalne emisije do kraja 2017. godine

Iz kompanije Snap, koja stoji iza platforme Snapchat, planiraju da do kraja 2017. godine lansiraju originalne emisije, te tako postanu konkurencija na polju koje Facebook već istražuje. Platforma planira da ponudi emisije u trajanju od tri do pet minuta, koje će biti dodatak sadržajima poput onih koje CNN već nudi u okviru platforme.

https://pcpress.rs/wp-content/uploads/2017/08/snapchat-1.jpg

Budući da se poslednjih meseci u kompaniji aktivno raspravlja o opstanku platforme, a sve češće se postavlja pitanje da li bi tržište uopšte trebalo njom da se bavi, ovaj dodatak bi mogao da doprinese povećanju broja korisnika.

Nick Bell, glavni urednik sadržaja za Snapchat, je na Internacionalnom televizijskom festivalu u Edinburgu rekao da u kompaniji veruju da će se praćenje TV sadržaja preko pametnih telefona razvijati paralelno sa televizijom, te da joj neće predstavljati konkurenciju.

Izvor: nextpowerup

https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.nextpowerup.com/news/37956/snapchat-to-offer-original-shows-this-year/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 29, 2017 7:06 pm

Smile Samsung, 20th Century Fox i Panasonic sklopili novo partnerstvo

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Novo partnerstvo između tri velike kompanije - 20th Century Fox, Panasonic Corporation i Samsung Electronics - obezbediće stvaranje otvorene platforme HDR10+ koja će korisnicima omogućiti najbolji doživljaj gledanja video sadržaja.

Ove tri kompanije će zajedno formirati jedinicu za izdavanje licenci koja će od januara 2018. početi sa izdavanjem licenci za HDR10+. Licence će se izdavati kompanijama koje kreiraju sadržaje, proizvođačima televizora ultravisoke definicije, blu-rej plejera i set-top bokseva, kao i SoC prodavcima, bez naknade i to samo za nominalnu administrativnu nadoknadu.

“Kao predvodnici u oblasti sadržaja i hardvera za kućnu zabavu, ove tri kompanije predstavljaju idealne partnere koji će dovesti HDR10+ u domove korisnika širom sveta,” izjavio je Jongsuk Ču, viši potpredsednik Divizije ekrana u kompaniji Samsung. “Posvećeno radimo na tome da kroz naše TV uređaje učinimo dostupnim najnoviju tehnologiju i uvereni smo da će HDR10+ unaprediti korisnički doživljaj gledanja televizijskih programa i filmova kod kuće.”

HDR10+ je najnovija tehnologija za ekrane sledeće generacije koja pruža besprekoran kvalitet slike, pri čemu se osvetljenost, boja i kontrast automatski podešavaju za svaku scenu. Ranije su se primenjivala fiksna podešavanja na ceo sadržaj, ali sada – uz dinamičko mapiranje tona HDR10+ - svaka scena se obrađuje pojedinačno, kako bi se živopisni vizuelni sadržaji učinili što realističnijim i postigao najbolji kvalitet slike. Ovo novo, unapređeno vizuelno iskustvo omogućiće korisnicima da vide upravo onakve slike koje su kreatori sadržaja i želeli da im prikažu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 2

“HDR10+ je tehnološki korak napred koji prilagođava kvalitet slike za ekrane sledeće generacije,” izjavio je Deni Kej, izvršni potpredsednik kompanije 20th Century Fox. “HDR10+ obezbeđuje dinamičke metapodatke, koji precizno opisuju svaku scenu kako bi omogućili najbolji kvalitet slike. U saradnji sa kompanijama Panasonic i Samsung kroz Fox Innovation Lab laboratoriju za inovacije, uspeli smo da nove platforme, kao što je HDR10+ izvedemo na tržište izvan bioskopskih sala.”

Postoji nekoliko ključnih prednosti za partnere koji žele da usvoje ovu platformu za svoje HDR10+ proizvode. HDR10+ nudi fleksibilnost sistema, omogućavajući različitim partnerima da ove platforme ugrade u svoje proizvode i time unaprede vizuelni doživljaj korisnika. Platforma HDR10+ je dizajnirana tako da omogući budući razvoj i inovacije, kako bi i u narednim godinama imali još moćniju tehnologiju.

“Kompanija Panasonic ima dugu istoriju u razvoju dugotrajnih tehničkih formata. Jako nam je drago da sarađujemo sa kompanijama 20th Century Fox i Samsung na razvoju novog HDR formata, koji će korisnicima doneti mnogo dobrobiti”, izjavio je Juki Kusumi, izvršno ovlašćeno lice kompanije Panasonic. “Nudeći značajna poboljšanja kvaliteta HDR slike na širem spektru TV uređaja, uz istovremeni ubrzan rast ponude HDR sadržaja, očekujemo da HDR10+ ubrzo postane de facto HDR format.”

Posetioce ovogodišnjeg IFA sajma pozivamo da posete štandove kompanija Samsung i Panasonic kako bi čuli više o HDR10+ tehnologiji.

20th Century Fox, Panasonic i Samsung objaviće dalje detalje programa za licenciranje, zajedno sa demonstracijom HDR10+ tehnologije, na sajmu CES 2018.

Tekst i foto: PR
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 40 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu