Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 22 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 22 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 33 od 40 Prethodni  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 05, 2017 6:57 pm

Smile I obični korisnici plaćaju otkup za uklanjanje ransomwarea

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Većina istraživanja koja se bavi ransomwareom, kao žrtvama se uglavnom bavi samo kompanijama, dok se obični korisnici Interneta spominju mnogo ređe. Istraživanje kompanije Trustlook bavi se upravo ovim ovim drugim segmentom potencijalnih žrtava ransomwarea.

Oko 17% ispitanika koji su učestvovali u istraživanju priznali su da su bili žrtve infekcije malwareom, od čega je njih 38% priznalo da se odlučilo na plaćanje otkupnine, kako bi došli do svojih zaključanih podataka. Za otključavanje svojih podataka u proseku plaćaju između 100 i 500 američkih dolara.

S druge strane, od učesnika ispitivanja koji do sada nisu bili žrtve ransomwarea, samo je njih 7% spremno da plati otkupninu za zaključane podatke. Oko 48% učesnika ispitivanja uopšte nije zabrinuto da bi mogli da postanu žrtve ransomwarea s obzirom da njih 77% vrši backup svojih podataka na računarima i mobilnim uređajima.

Iz Trustlook-a korisnicima daju uobičajene savete poput saveta o backupu važnih podataka na barem jedan uređaj koji nije spojen na Internet te dodatan oprez pri kliku na link koji je došao putem elektronske pošte od nepoznatog pošiljaoca.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 05, 2017 7:02 pm

Smile Otkriven alat za praćenje dokumenata Microsoft Office-a koji koristi CIA

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Wikileaks je objavio novi set dokumenata iz svoje Vault 7 serije koji opisuju alat pod nazivom Scribbles koji CIA navodno naziva još i "Snowden Stopper", čija uloga je praćenje dokumenata MS Office-a.

Alat je napravljen tako da u Office-ove dokumente koje se želi zaštititi i pratiti stavlja poseban "mamac-tag". Ukoliko neko ukrade poverljivi dokument sa zaštićenih servera i računara državnih agencija, CIA može pratiti "mamac" i tako doći do izvora koji ga je prekopirao, odnosno do obaveštajca koji objavljuje stvari koje ne sme kao što je to činio Edward Snowden.

Wikileaks kaže da Scribbles omogućava off-line predprocesiranje Microsoft Office dokumenata, a u osnovi je "watermarking alat". Prema objavljenim podacima ispada da se alat koristi od 2013. godine na Windows-u od verzije 8.1 x64, te u Office-ima od verzije 97 do 2016, no ne radi sa Office 95 dokumentima.

Kako se čini Scribbles radi samo s Microsoft-ovim dokumentima, što znači ako sadržaj iskopirate recimo u dokument Open Office-a ili LibreOffice-a watermarkovi i URL-ovi neće biti vidljivi onima koji vas proganjaju. Zajednica otvorenog koda opet ima razloga za radost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 06, 2017 7:20 pm

Smile AB Soft – HR moduli

Dobra kadrovska evidencija je preduslov za kvalitetan razvoj preduzeća kada su u pitanju ljudski resursi. AB Soft‑ov ERP nudi puno sjajnih mogućnosti…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 The-startup-garage-non-profit-things-to-consider-for-non-profit-business-model

Imena istih stvari se menjaju jer to moderna vremena nalažu. Nekada smo išli u robne kuće ili samousluge da kupujemo, a danas u molove i hipermarkete u šoping. Nekada smo sa porodicom svraćali u kafanu na ručak, danas je u modi branč. Išlo se u banje, a sada na sve strane gledamo reklame za posebne velnes ture u neki od spa centara. A o zaposlenima u preduzeću ne brine kadrovska služba već kompanijski HR department.

U HR odeljenju

Kako god da se zove, posao je isti: vođenjem raznih neophodnih evidencija svaka organizacija može, mora i treba da vodi računa o svojim zaposlenicima. A za te poslove AB Soft nudi dva modula: KAD, gde samo ime nas upućuje da je to alat namenjen radu sa podacima vezanim za kadar u preduzeću, i posebnu Web aplikaciju koja jedan deo podataka, pre svega vezanih za obračun zarada, odnosno platne listiće i za podnošenje zahteva za odobravanje godišnjih odmora, stavlja direktno u ruke samih radnika.

Svaka kadrovska evidencija beleži osnovne podatke o zaposlenom koji su neophodni da se završi sijaset stvari koje preduzeće mora da obavi: od prijava i odjava, preko zdravstvenog osiguranja, do izdavanja rešenja za godišnje odmore ili druga odsustvovanja sa posla. Pored podataka o zaposlenom vodi se evidencija i o članovima porodice koja je posebno važna u slučaju da se ostvaruje neko od prava, na primer u oblasti zdravstvene zaštite.

Kadrovska evidencija se ne završava na ovim osnovnim podacima. AB Soft‑ova aplikacija vodi računa i o licencama koje radnici na određenim poslovima treba da poseduju, kao i treninzima, stručnim usavršavanjima ili posebnim veštinama i zahtevima. Ove poslednje evidencije nisu obavezne, ali su dobrodošle u preduzećima koja vode računa o stalnom usavršavanju radnika.

Već smo pomenuli da se iz KAD‑a mogu da izdaju razna rešenja vezana za radnike. Njihov broj i dizajn nisu ograničeni karakteristikama programa, već se svako rešenje dizajnira kao Word šablon sa ugradnjom polja u koja se preuzimaju podaci iz baze podataka, a svaki tako kreirani šablon se evidentira u adekvatnom šifarniku kasnije jednostavno koristi unosom kadrovske promene i izdavanjem odgovarajućeg rešenja.

Obračun zarada

Drugi modul AB Soft‑ovog poslovno‑informacionog sistema sa kojim kadrovska evidencija tesno sarađuje jeste obračun zarada. Iz KAD‑a se izvoze svi evidentirani podaci koji su relevantni za obračun zarada. Taj izvoz je jednostavan i elegantan, i podaci kroz samo par koraka prelaze u OZ na daljnju obradu.

Prateći potrebe korisnika AB Soft je razvio Web portal koji omogućava radnicima interaktivan uvid u lične podatke. Sistem je razvijen uz poštovanje standarda o dostupnosti i zaštiti podataka tako da razvijen je portal koji omogućava zaposlenim u jednom preduzeću da pristupaju ličnim podacima bez direktnog kontakta sa službama koje su zadužene da stavljaju na uvid te podatke. Celokupna arhitektura podređena visokom stepenu zaštite privatnosti i podataka uz istovremenu široku dostupnost. Tako i bez potrebe da se kupuju AB Soft licence svaki zaposleni u preduzeću može sada samostalno da reguliše pitanja vezana za godišnji odmor i druga odsustva, plate i službena putovanja.

www.absoft.rs

Milan Bašić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 06, 2017 7:24 pm

Smile Da li ste i vi među milion prevarenih Google korisnika?

Jedna od najvećih “phishing” prevara u poslednje vreme desila se 3. maja, a na tapetu je bio niko drugi do Google, tačnije bezbednosni propust u Google Docs. Ukoliko vam stigne elektronska pošta od Google Docs u kojoj se kaže da je neko podelio neki dokument sa vama, sa linkom ka dokumentu u prilogu, nema razloga da ga ne otvorite. Čak i kada se od vas traži (na Google) strani da se ponovo ulogujete, ni to nije previše neobično, jer se dešava da Google povremeno proveri vašu šifru. Znači – ništa neobično, zar ne?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 M_cover_01

Tako je mislilo i jedno milion Google korisnika, koji su kliknuli na link, uneli svoje kredencijale i omogućili napadačima pristup svojoj listi kontakata i nastavili dalje slanje mejlova svim kontaktima s liste. Ne treba reći da su se mejlovi širili kao šumski požar sa dobrim vetrom lakovernih korisnika. Glavni problem koji je omogućio ovakav tip napada je fundamentalno otvoreni sistem na kojem počivaju Google servisi. Sam napad je veoma dobro osmišljen. Naime, dobijete e-mail sa poznatim naslovom: “Marko has shared a document on Google Docs with you“, a u telu poruke imate dodatni tekst: “Marko has invited you to view the following document” i veliko lepo Google plavo dugme na kojem piše “Open in Docs“. Sve po PS-u, zar ne? Međutim, na tehničkom nivou, dugme je u stvari “klikni ovde da instaliraš aplikaciju“, međutim, i taj link je super dobro zamaskiran jer njegov URL glasi:

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 M_cover_04

https://accounts.google.com/o/oauth2/auth?client_id=346348828325-vlpb3e70lp89pd823qrcb9jfsmu556t8.apps.googleusercontent.com&scope=https%3A%2F%2Fmail.google.com%2F+https%3A%2F%2Fwww.googleapis.com%2Fauth%2Fcontacts&immediate=false&include_granted_scopes=true&response_type=token&redirect_uri=https%3A%2F%2Fgoogledocs.g-cloud.pro%2Fg.php&customparam=customparam

Dakle, ne počinje baš sa docs.google.com, ali se Google pominje dovoljno puta da to deluje legitimno. Najpametniji deo prevare je naredna strana koja od vas zahteva da se logujete svojim Google nalogom. Ona izgleda identično kao Google login strana, jer to faktički i jeste. Naime, vi praktično govorite Google nalogu da hoćete da instalirate nezavisnu aplikaciju na svoj nalog i da koristite Google za autorizaciju, što je isto kao da instalirate bilo koji dodatak na svoj Gmail nalog (na primer Boomerang ili Unroll.me). Google za autorizaciju koristi protokol nazvan OAuth, a u pitanju je isti sistem koji vam omogućava da koristite svoj Google nalog da se logujete na Facebook ili Twitter…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 M_cover_03

I tu počinje pravi problem, pošto sve deluje legitimno, 0,1 odsto Gmail korisnika se upecalo, što možda deluje kao malo, ali to je i dalje preko milion ljudi, pre nego što se upalila crvena lampica kod administratora. Sam phishing napad je bio manje-više bezazlen, jer nije naneo praktičnu štetu osim tone spam poruka, jer Google može da ubaci ekstenziju na “crnu listu” i onemogući njeno instaliranje, što se desilo nekoliko sati nakon početka napada. Kako je napad koristio OAuth umesto nove login strane šifre nisu kompromitovane, već samo liste kontakata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 M_cover_02

Ovakve lažne ekstenzije i aplikacije su veliki problem za Google koji forsira otvoreni sistem i otvorene protokole, sa nadogradnjom jedan na drugi ima svoje prednosti i mane. Prednosti su što je prosto nemoguće pronaći gde koji protokol počinje, a gde se prethodni završava, a mane su “rupe” koje, poput ove omogućavaju probleme zbog same prirode otvorenih protokola. Kao posledica ovakvog pristupa, celokupna Google struktura u osnovi ima jednu veliku manu, koju je praktično nemoguće eliminisati, a koju hakeri sve češće koriste. Pitanje je kako će Google probati da reši ovaj problem i koliko će korisnika biti prevareno dok Google ne smisli neko dobro rešenje.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 06, 2017 7:32 pm

Smile Niko neće Microsoft Edge

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Koliko god se Microsoft trudio da svaki korisnik PC-a koristi Edge kao "defaultni" web browser, to je za sada još uvek utopija, jer statistike pokazuju da mu je usprkos novim funkcijama koje se stalno izdaju, popularnost jako mala.

Prema statistikama NetMarketSharea, čak i nakon obilja novih funkcija koje je u Edge donela Windows 10 nadogradnja pod nazivom Creators Update, popularnost mu je narasla samo za 0,01 posto prošli mesec, pa ga sada koristi 5,61% korisnika Windows 10 PC-a.

S druge strane, "gazda" na tržištu browsera, Chrome, narastao je u prošlom mesecu s 58,64 na lepih okruglih 59%, što znači da gotovo 6 od 10 korisnika PC-a u svetu koristi upravo Google-ov browser, a jači je i Mozillin Firefox koji drži 11,8% tržišnog udela.

Za sada Microsoft još ništa ne priča o mogućnosti da se Edge nađe na nekim platformama koje ne rade pod Windows-om 10, što bi mu možda malo podiglo za popularnost u ovom trenutku.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 06, 2017 7:36 pm

Smile Instant igre na Facebook Messenger-u sada su dostupne svima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Facebook je najavio Instant igrice za Messenger još u novemmbru prošle godine, te je ova opcija bila samo dostupna za korisnike u SAD-u.

Konačno, od 2. maja Instant igre može da koristi 1.2 milijarde korisnika Messenger-a širom sveta, ali će biti potrebno nekoliko nedelja dok svi dobiju ovaj update. Tu je i nekoliko noviteta kada su igrice u pitanju. Takođe, proširena je i lista dostupnih igara, pa je sada izbor proširena na oko 50, a svake nedelje stigne i neka nova.

Među najpopularnijim su Words with Friends i EverWing, a najavljeno je da uskoro stiže i 8 Ball Pool.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:10 pm

Smile BI u Calculus u

Calculus 12 je originalni ERP softver koji je proizvelo preduzeće Calculus d.o.o. On pokriva širok spektar servisa među kojima su računovodstvo, finansije, upravljanje odnosa sa klijentima, upravljanje zalihama, prodaju, nabavku, organizaciju i praćenje proizvodnje, planiranje kadrova, obračun zarada… Ovoga puta nas interesuje primena Calculus‑a u oblasti Business intelligence, BI.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Calculus12_2

Calculus 12 je namenjen mikro, malim i srednjim preduzećima. Njegova ERP arhitektura olakšava protok informacija između različitih poslovnih funkcija u okviru preduzeća i istovremeno olakšava produktivnu razmenu informacija između većeg broja organizacionih jedinica na istoj ili na različitim lokacijama (ogranci, ispostave, konsignacije…) Svi podaci se implementiraju na dosledan način dok je pristup informacijama pouzdan i blagovremen.

Kako upravljati
Ukoliko ste osnivač mikro ili malog preduzeća koje ima samo nekoliko zaposlenih, veoma brzo ste shvatili koliko je teško kontrolisati i upravljati dinamičnom prirodom vašeg posla. Sasvim je jasno da se mikro, mala i srednja preduzeća po poslovnim obavezama bitno ne razlikuju od velikih. I poslovanje malih preduzeća odlikuje kompleksnost velikog biznisa, zajedno sa mnogim drugim ograničenjima. I mala preduzeća redovno komuniciraju sa klijentima, bave se nabavkom, obračunavaju i plaćaju dažbine, obračunavaju i isplaćuju zarade, upravljaju rokovima i u zakonskim rokovima ispunjavaju fiskalne obaveze, isporučuju kvalitetne proizvode, robu i usluge, odgovaraju na upite klijenata i to sve tako da svi budu zadovoljni baš kao i u velikim preduzećima. U skladu s položajem i snagom na tržištu, velika preduzeća imaju prednost korišćenja naprednih i skupih informacionih sistema i tehnologija za obradu velike količine podataka kojima efikasno upravljaju svojim procesima. Mala preduzeća, sa druge strane, obično se bore da vremenom ostvare bar sličnu poziciju i organizaciju poput velikih preduzeća. Nažalost, ona često koriste kombinaciju raznih aplikacija kao što su Excel i razni knjigovodstveni programi. Problem je što ti programi nisu međusobno integrisani i ne mogu da prate rast preduzeća. ERP Calculus 12 to menja u vašu korist.

Calculus 12 je poslovni softverski paket zasnovan na klijent‑server arhitekturi za prikupljanje, čuvanje, klasifikaciju, obradu i upravljanje velikom količinom poslovnih podataka (big data) smeštenih u Sybase SQL Anywhere 32/64‑bitnu bazu u kojoj se algoritamski tj. smisleno transformišu u korisne poslovne informacije posredstvom skupa integrisanh aplikacija. Prikupljene i prezentovane informacije vi i vaše upravljačke strukture u preduzeću možete koristiti ne samo za upravljanje procesima, već i prilikom donošenja odgovarajućih i blagovremenih odluka kako biste bili i ostali ispred vaše konkurencije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Calculus_12-3a-325x183

Softver je projektovan za Microsoft Windows okruženje i višekorisnički (mrežni) rad pomoću PowerBuilder 12 alata za razvoj i modeliranje podataka – to je proizvod kompanije Sybase koja drži približno 30% svetskog tržišta. Sybase PowerBuilder 12 je nova revolucionarna generacija Sybase alata za razvoj aplikacija. To nije samo nova verzija alata, to je korak napred u tehnologiji koja takođe štiti i produžava vaše već postojeće investicije i u budućnosti.

Posebni izveštaji
ERP Calculus 12 je zaokruženo programsko rešenje i čini ga niz povezanih celina – podsistema. Funkcije svakog podsistema podržane su gotovim izveštajima, od jednostavnih (liste određenih šifarnika), pa do složenih analiza i proračuna iz višestruko filtriranih podataka jedne ili više baza podataka u za tu namenu posebno projektovanoj aplikaciji Calculus‑a 12 za poslovnu analitiku i izveštavanje (BI – Business Intelligence) „Posebni izveštaji“.

Ova aplikacija iz mase internih podataka posredstvom unapred definisanih slobodnih i SQL izveštaja pomaže da uspostavite model za definisanje i nadgledanje osnovnih pokazatelja poslovnih performansi (key performance indicator – KPI). Svi vaši interni podaci sadržani u bazama po poslovnim godinama i organizacionoj srukturi jedan su od ključnih elemenata prilikom podizanja kompleksnog big data okruženja za potrebe napredne analitike. Kombinacijom vaših internih podataka sa velikim eksternim izvorima otvorenih podataka omogući će vam da obradom podataka u realnom vremenu blagovremeno donosite odluke koje imaju možda i presudan uticaj na poslovanje vašeg preduzeća i njegovu tržišnu poziciju. Ako ste malo preduzeće to ne znači da nećete koristiti velike podatke.

Za sva tehnička i poslovna pitanja i prezentacije obratite se direktno Calculus-u na adresi calculus.rs/kontakt.html ili ovlašćenim zastupnicima, čiji se spisak nalazi na adresi calculus.rs/kontakt/zastupnistvo.html.

www.calculus.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:13 pm

Smile Microsoft Edge i Bing biće glavni na Windows 10 S i to nećete moći da promenite

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 2


Kao što znate, Microsoft je predstavio novi Surface Laptop, koji će dolaziti sa Windows 10 S operativnim sistemom.

Microsoft je prilikom predstavljanja saopštio da će samo aplikacije iz Windows Store-a biti dostupne korisnicima Windows-a 10 S, a jedan od šefova Terry Myerson je otkrio da će novi OS moći da pokreće sve aplikacije iz Storea, ali će im onemogućiti da promijene glavni browser, jer ta uloga pripada Microsoft-ovom Edge-u.

Još uvek nije jasno ni da li će se u Windows Store-u uopšte pojaviti Google-ov Chrome, ali, čak i ako to bude slučaj, to bi moglo da bude besmisleno jer neće biti potpuno funkcionalan s obzirom na to da mu korisnici neće moći dodeliti ulogu glavnog browsera na Windows-u 10 S.

Microsoft također menja svoj browser Edge. Glavna pretraga na Microsoft Edge-u i Internet Explorer-u u slučaju Windows-a 10 S se takođe neće moći menjati, jer će glavni biti Bing.

Ovo nije tip izbora na koji su korisnici Windows-a navikli te će biti interesantno videti da li je Microsoft spreman da to proeni na osnovu povratnih informacija korisnika Windows-a 10 S.

Takođe, treba videti i šta će na sve reći Evropska komisija i ranije opominjala Microsoft jer nije ponudio izbor browsera korisnicima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:16 pm

Smile Nova pretnja za korisnike Mozilla Firefox browsera

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Zlonamerna kampanja "The 'HoeflerText' font wasn't found" se vratila, ali za razliku od prethodne verzije koja je ciljala browser Google Chrome te navodila korisnike da na računar preuzmu zlonamerni ransomware Spora, trenutna verzija cilja browser Mozilla Firefox te navodi korisnike na preuzimanje zlonamernog sadržaja imena Zeus Panda.

Posebno je zanimljiva činjenica kako napadači nisu izmenili naziv fonta (HoeflerText) već su zadržali naziv koji su koristili u prethodnoj kampanji što je bezbednosnim stručnjacima iz kompanije Proofpoint omogućilo brzo otkrivanje.

Sam napad počinje porukom u browseru Mozilla Firefox u kojoj stoji kako font "HoeflerText" nije pronađen na uređaju ("The 'HoeflerText' font was not found") te kako se isti font može preuzeti putem linka dostavljenogu poruci ("To fix the error and display the next, you have to update the 'Mozilla Font Pack'.").

Kada korisnik dostavljenom linku pristupi, na korisnički uređaj počinje preuzimanje .zip datoteke u kojoj se nalazi zlonamerni JavaScript kod. Tokom preuzimanja zlonamernog sadržaja na računar, na ekranu uređaja prikazuje se poruka u kojoj stoji kako korisnik mora da pokrene JavaSript datoteku radi uspešne instalacije fonta koji nedostaje.

U trenutku kada korisnik pokrene JavaScript datoteku započinje preuzimanje zlonamernog sadržaja Zeus Panda na računar. Jednom kada zarazi sistem, Zeus Panda stupa u kontakt sa C&C serverom te mu šalje podatke o zaraženom uređaju što, među ostalima, uključuje podatke o instaliranim antivirusnim programima.

Svrha zlonamernog sadržaja Zeus Panda je krađa celog niza poverljivih bankovnih podataka s uređaja korisnika, od Bitcoin razmena do korisničkih naloga za online klađenje.

Kako bi se zaštitili od ovakvih vrsta napada, korisnicima se savetuje da preuzimanju sadržaja s interneta pristupaju s oprezom te da na računaru uvek bude instalirana poslednja verzija antivirusnog programa.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:19 pm

Smile Facebook na korak od 2 milijarde aktivnih korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Sezona je objave finansijskih izveštaja koja pokrivaju poslovanje u prva tri meseca ove godine, pa tako svakoga dana saznajemo neke nove i zanimljive informacije. Facebook je u promaranom kvartalu ostvario prilično pozitivne rezultate, među kojima se ističe porast prihoda od čak 49% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prihodi su im u tri meseca iznosili 8,03 milijarde dolara, dok je u istom razdoblju dobit porasla za čak 73% i iznosi 175 miliona dolara.

Najveći generator ovog rasta na finansijskom planu su, kao i u poslednjih nekoliko kvartala, oglasi na mobilnoj platformi, koji sada donose čak 85% Facebook-ovih prihoda od oglašavanja. Naravno, veće prihode osigurava i rastući broj korisnika kojima su te reklame i namenjene.

Najveća društvena mreža današnjice trenutno beleži 1,28 milijardi dnevno aktivnih, te 1,94 milijarde mesečno aktivnih korisnika. Nastavi li se trend rasta broja korisnika ovim tempom, 2 milijarde mesečno aktivnih korisnika Facebook će dosegnuti već u ovom kvartalu.

Facebook je u poslednjih godinu dana povećao i broj sopstvenih zaposlenikh, i to za 38%. Njih je sada 18.770, a samo u prva tri meseca zaposleno je njih oko 1.700, što je takođe rekordan broj.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:23 pm

Smile Ugašena aplikacija koja je svojevremeno procenjena na 400 miliona dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Za aplikaciju pomalo čudnog imena Yik Yak možda niste čuli, osim ako niste od onih koji pasionirano prate događaje na tehnološkoj sceni ili spadate u kategoriju investitora koji ulažu u ambiciozne i potencijalno isplative projekte.

Dakle, Yik Yak je aplikacija koja je premijeru doživjela 2014 godine i imala je vrlo zanimljivu namenu - razmjenu anonimnih poruka, prvenstveno među studentima u Sjedinjenim Američkim Državama. Zanimljivo je kako je ekipa koja stoji iza Yik Yak aplikacije od investitora dobila finansijske injekcije u ukupnom iznosu od 73,5 miliona američkih dolara, u jednom trenutku je vrednosti kompanije bila procenjena na 400 miliona dolara i cela priča je izgledala gotovo savršeno. Klasično ostvaranje još jednog u nizu projekata sa elementima “američkog sna” i tendencijom širenja na globalni nivo...

Gde je, onda, nastao "kratki spoj", šta je zapravo pošlo po zlu i zašto je Yik Yak morao da završi svoje putovanje objavom osnivača Brooksa Buffingtona i Tylera Drolla na službenom blogu kompanije? Vrlo jednostavno, zato jer se to, jednostavno, moralo dogoditi.

Anonimnost je, naravno, privlačna svima, sve do trenutka kada pod okriljem anonimnosti počene vređanje i maltretiranje drugih. Upravo to se dogodilo Yik Yak aplikaciji, čiji su autori možda imali ispravne namere, ali se njihova platforma pretvorila u savršeni alat brojnih nasilnika širom SAD-a.

Kao posledica stigle su brojne zabrane na mnogim američkim univerzitetima i kompanija je u decembru prošle godine morala da odpusti čak 60% zaposlenih. Na kraju, stigao je oproštaj, bez obzira na fantastičan start, Yik Yak je završio tamo gde su završile aplikacije Secret i Formspring, koje su nudile otprilike iste stvari. Anonimnost je, ponavljamo, vrlo privlačna ali u isto vreme i izuzetno opasna.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:26 pm

Smile Google Duo preuzet više od 50 miliona puta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Google-ova aplikacija Google Duo, koja je prvi put najavljena još u maju prošle godine toekom konferencije I/O 2016, dosegla je i prešla brojku od 50 miliona preuzimanja na prodavnici Android aplikacija Google Play (aplikacija je dostupna i na App Store-u).

Reč je o aplikaciji za obavljanje video poziva koja mnogim sličnim aplikacijama, kao što je na primjer Skype, nastoji da konkuriše naglašavajući jednostavnost korišćenja uz dodatak minimalističkog grafičkog interfejsa, koje uključuje jednu tipku za za pokretanje video poziva ili pak audio poziva.

Druga Google-ova aplikacija Google Allo za trenutnu razmenu poruka, koja je predstavljena zajedno s aplikacijom Duo, ipak beleži nešto manju popularnost najviše zbog oštre konkurencije (WhatsApp i Facebook Messenger).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 07, 2017 6:32 pm

Smile Od stotinak instaliranih aplikacija, dnevno koristimo tek desetak

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Kompanija App Annie, koja se bavi podacima o korišćenju mobilnih aplikacija, objavila je najnovije istraživanje o navikama korisnika iz nekoliko velikih svetskih zemalja. Istraživanje obuhvata Južnu Koreju, Brazil, Meksiko, Japan, Indiju, SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nemačku i Francusku. Prema prikupljenim podacima korisnici telefona na tim tržištima imaju u proseku instalirano od 70 (Meksiko) pa sve do preko 100 aplikacija (Kina i Japan).

Od tog broja aktivno koriste njih tek nešto više od 30 u Meksiku, pa sve do preko 40, koliko ih mesečno otvore korisnici u Indiji i Brazilu. Dnevno se, pak, korisnici služe s prosečno tek oko 10 aplikacija, i taj broj ne varira mnogo od zemlje do zemlje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Najčešće se koriste aplikacije koje dolaze s telefonom, i to i na iOS-u i na Androidu, dok iza njih po količini korišćenja dolaze različite vrste aplikacija. Kod Apple-ove platforme prednjače društvene mreže, aplikacije za produktivnost te foto i video aplikacije, dok se na Android-ima češće otvaraju kominikacione aplikacije, one za produktivnost, igre, pa tek onda društvene mreže.

Dnevno vreme koje ljudi provedu u mobilnim aplikacijama je u konstantom porastu, pa sada iznosi od stotinak minuta u Francuskoj, pa sve do dvostruko više u Južnoj Koreji.

Detaljan izveštaj kompanije App Annie možete pronaći na ovom mestu.http://files.appannie.com.s3.amazonaws.com/reports/1705_Report_Consumer_App_Usage_EN.pdf

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 2
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 08, 2017 6:26 pm

Smile Android Nougat još uvek ispod 10% zastupljenosti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Google početkom svakog meseca objavi nove podatke vezano uz zastupljenost pojedinih verzija Android-a. Najnoviji za maj 2017. govore nam kako Nougat još uvek nije uspeo da skupi dvocifrenu brojku korisnika.

Naime, do 2. maja Android Nougat je (uključujući obje verzije 7.0 i 7.1) uspieo da sakupi tek 7,1% korisnika. Novije verzije 7.1.1 i 7.1.2 koje su predstavljene krajem 2016. te početkom aprila 2017. još nisu skupile kritičnih 0,1% korisnika zbog čega ih Google nije uvrstio u majsku statistiku.

Trenutni vladar Android uređaja je Marshmallow koji je na dan 2. maja imao 32,2% korisnika. Na drugo mesto lestvice smestio se Lollipop koji ima tek nešto manje korisnika u odnosu na Marshmallow – 32%. Treće mesto na lestvici pripada Android-u čija je poslednja verzija izišla u junu 2014. – KitKatu koji sredinom 2017. ima još uvek visokih 18,8% korisnika.

Na četvrtom mestu nalazi se Jelly Bean (2012 – 2013) sa 9,1%, a na petom mestu Nougat sa 7,1% korisnika. Šesto i sedmo mesto lestvice zauzeli su prastari – Gingerbread (2010 – 2011) sa 1,0% te Ice Cream Sandwich (2011 – 2012) s 0,8% korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 08, 2017 6:31 pm

Smile Chrome će ubuduće sam birati na koju će se verziju nadograditi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Dosadašnja praksa vezano uz internet browser Chrome je da se sam nadograđuje na novije verzije kada one budu dostupne. Ali, Google je odlučio da uvede i jednu dodatnu novinu – automatsku migraciju na 64-bitnu verziju, ako za to postoje uslovi.

Naime, deo korisnika je uprkos tome što ima instaliran 64-bitne Windows odlučio da koristi 32-bitnu verziju Chrome-a. Po novome, Chrome će ubuduće pre nadogradnje proveriti postoje li uslovi za prelazak na 64-bitnu inačicu Chrome-a.

Glavni uslov za to je da računar raspolaže sa minimalno 4 GB ili više GB memorije. Ako se taj uslov zadovolji, nezavisno o tome što se na računaru nalazi instaliran 32-bitni Chrome, preuzeće se i instalirati 64-bitni.

Google je ovu odluku opravdao željom da korisnicima poveća stabilnost, performanse te naravno bezbednost Chromea. Gore navedeni scenario odnosi se samo na korisnike Chrome-a 58 koji imaju omogućenu auto-update opciju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 08, 2017 6:34 pm

Smile Windows 10 od januara dobio 100 miliona novih korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

Windows 10 vrlo brzo napreduje kad je reč o prihvatanju od strane korisnika. Iz Microsoft-a kažu da je njihov rast najbrži od svih Windows-a u istoriji. U januaru je bilo objavljeno da ih aktivno, svakodnevno koristi više od 200 miliona korisnika, da bi ovih dana Yusuf Medhi, Microsoft-ov potpredsednik za usluge i uređaje, objavio da je taj broj narastao na čak 300 miliona. Pri tome Microsoft broji samo one uređaje koji na "desetki" rade najmanje 3 i po sata na dan.

Ukupno je Windows 10 instaliran na oko 400 miliona uređaja, a spomenutih 300 miliona dnevno aktivnih je izuzetno dostignuće s kojim su i u Microsoft-u iznenađeni. Konačni cilj kompanije je, podsetimo, do 2018 godine imati širom sveta Windows 10 instaliran na milijardu uređaja.

U tome bi im trebala pomoći i "lakša" verzija, prošle nedelje predstavljeni predstavljeni Windowsi 10 S, namenjeni obrazovnim institucijama.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 08, 2017 6:40 pm

Smile Nove tehnologije u auto-industriji

Auto industrija napreduje velikom brzinom. Svaki auto proizvođač se trudi da inovacijama nadmaši konkurenciju. Određeni proizvođači su više fokusirani na tehnologije samoupravljajućih automobila, dok su drugi okrenuti razvoju električne revolucije. U celom procesu inovacije, dolazimo do inkrementalnih promena i velikih promena.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Auto_01

Mnoge od ovih tehnologija su dostupne na sadašnjim modelima. Međutim, većina automobila na ulicama nije opremljena modernom opremom. Da ne pričamo o našim uslovima, gde je prosek starosti automobila u Srbiji između 15 i 20 godina. Nadamo se da će situacija biti drugačija u budućnosti. Evo koje će tehnologije postati standard u auto industriji kako se troškovi novih tehnologija budu spuštali.

LED svetla

LED sijalice koriste samo delić energije koji je potreban xenon i halogenim sijalicama, a imaju veću snagu i opseg osvetljenja. Ovakva svetla su standard na luksuznijim modelima. LED farovi su jako dugovečni i retko se, ako i uopšte, zamenjuju. Još jedna super stvar je što dizajneri imaju veću slobodu i mogućnost izbora dramatičnih rešenja i oblika koji prosto nisu mogući sa standardnim sijalicama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Auto_05

Kamere od 360°

Zakoni u nekim državama zahtevaju da svaki automobil poseduje zadnju kameru kao standard, a šta se dešava sa prednjom i bočnim stranama automobila. Dobro, Rusi su našli neverovatno rešenje za njihove specifične probleme montiranjem prednjih kamera, ali se i sami proizvođači trude da unaprede preglednost. Njihovi napori su usmereni u spajanju slika iz različitih uglova, kako biste bili u mogućnosti da imate gotovo ptičju perspektivu. Uz ovakvu vidiljivost, parkiranje pod oštrim uglovima postaje znatno olakšano. Čak možete i da kontrolišete ugao slike, kao da imate vodiča van automobila!

Motori bez režnjeva bregaste osovine

Režnjevi su ograničeni svojim oblikom pri otvaranju i zatvaranju ventila za ubrizgavanje i izbacivanje. Šta bi se desilo kad bismo ih se otarasili? U budućnosti, verovatno je da će motori imati elektro-hidraulične-pneumatske aktuatore prikaćene za svaki ventil. To će omogućiti kompletnu kontrolu računara nad ventilima, što će doneti poboljšanje u snazi, obrtnom momentu i efikasnosti potrošnje goriva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Auto_03

Ugljenična vlakna

Lagani materijali kao što su aluminijum i čelik unapređene izdržljivosti su kritični kada se radi o bezbednosti i efikasnosti potrošnje goriva. Međutim, ugljenična vlakna ih daleko nadmašuju u performansama. Nekada rezervisana samo za super-automobile, danas postaju šire primenjena i koriste se u električnim automobilima poput BMW i3 i Toyota Prime.

Radar i laserski senzori

Ljudi imaju oštra čula koja nam omogućavaju ne samo da upravljamo automobilima, već i avionima koji postižu brzine veće od brzine zvuka! Pored toga, pomoć radara i laserskih senzora će samo dovesti do unapređenog vozačkog iskustva. Podaci koji ovakvi sistemi prikupljaju znatno pomažu u detekciji i izbegavanju prepreka na putu, poput pešaka, biciklista i rupa. Možda se sećate video klipa u kojem je Teslin model ,,predosetio’’ udes dva automobila ispred sebe.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Auto_02

Bežično punjenje baterija

Električna revolucija je sve veća realnost. Očekuje se da će do 2020. godine električna vozila prevazići proizvodnju vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Pre nego što ovo postane realnost, neophodna je infrastruktura ,,električnih pumpi’’. Međutim, kablovi su smetnja. Zamislite da možete napuniti bateriju automobila kao što biste bežično napunili telefon. Zašto stati ovde? Zamislite budućnost u kojoj se automobili pune u toku vožnje na specijalnim putevima koji prikupljaju energiju sunca i šalju je u automobil.

Bolje baterije

Još jedna prepreka koju električni automobili moraju da prevaziđu je kapacitet baterije. Veliki proizvođači se udružuju kako bi zajedno došli do rešenje. Jedan od materijala koji mnogo obećava je grafen, dvodimenzionalna ugljenična struktura debljine jednog atoma. Ako se predviđanja ostvare, biće moguće napuniti sadašnje baterije u znatno manjem roku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Auto_04

Turbo punjači

Do 2020. godine dva od pet automobila u Americi će imati turbo punjač. To su turbine koje koriste izduvne gasove kako bi kompresovali i ubacili više svežeg vazduha do cilindara, omogućavajući i veći protok goriva. Ovo omogućava motorima male zapremine dodatnu snagu i performanse. Turbo punjači budućnosti će raditi pod većim pritiskom, smanjiti potrebno vreme za aktivaciju, i odlično se upariti sa hibridnim pogonom za maksimalnu efikasnost.

Gume

Sva ova tehnologija je zapanjujuća, ali na kraju krajeva, ne možete pokrenuti auto bez točkova. Gume mogu da utiču na potrošnju goriva i do 30%, a pored potrošnje goriva veoma utiču na bezbednost vožnje. Proizvođači guma traže nova rešenja koja će smanjiti kotrljajući otpor i doneti čvršće prijanjanje. Može se reći da je kapitalizam surov, ali vidimo da postoje situacije u kojima svi možemo da profitiramo. Dok se proizvođači automobila takmiče u inovacijama, kranji kupac je onaj koji dobija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 08, 2017 6:46 pm

Smile Pomeranje, brisanje, grupisanje i sakrivanje redova i kolona u Excelu

Pomeranje redova i kolona

Kada unosimo podatke u Excel, često ne obratimo pažnju na grupisanje, što nepovoljno utiče na kasniju funkcionalnost, logično prikazivanje i jednostavnost obrade. Dešava se da prekucavamo masovne podatke koji su popunjeni u raznim formularima, odštampani ili ručno ispisani na papiru i tek kada ih sve unesemo i rešimo da oformimo funkcionalnu tabelu sa zaglavljima, međurezultatima i sumarnim rezultatima, shvatimo da bi pre svega redove i kolone bilo potrebno ispremeštati da bi bili upotrebljivi. Na sreću, ta operacija prilično je jednostavna.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 ExcelPomeranjeRedova

Da biste pomerili jedan ili više redova, odaberite te redove, pređite na Home tab i u Clipboard grupi kliknite na Cut. Zatim kliknite na prvu ćeliju reda gde želite da prebacite odabrane redove i iz Clipboard grupe izaberite Paste. Da biste pomerili kolone, selektujte ih, izaberite Home / Cut, kliknite na prvu ćeliju kolone gde želite da prebacite odabrane kolone i izaberite Clipboard / Paste. Umesto izbora komandi, možete da koristite i prečice s tastature, Ctrl+C za Copy i Ctrl+V za Paste.

Brisanje redova ili kolona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 ExcelBrisanjeRedova

Radni listovi su sjajno mesto za čuvanje i transformisanje podataka, a tokom ovih obrada mnogi redovi i kolone postanu nepotrebni i počinju da opterećuju tabele zauzimajući dragoceni prostor i potiskujući bitne podatke van vidokruga. Sve elemente koji su ispunili svoju svrhu i predstavljaju smetnju u radu možemo jednostavno da uklonimo. Ukoliko ste sigurni da vam neki red ili kolona više nisu potrebni, selektujte ga, kliknite desnim tasterom i izaberite Delete. Napomenimo da formule koje referenciraju ćelije u kolonama ili redovima koje smo obrisali više neće ispravno raditi. Pojaviće se indikatori greške koji će prijaviti da se radi o pogrešnoj referenci polja i ponudiće nam mogućnost da saniramo problem. Ako rezultat automatskog ignorisanja nepostojanja pozivanog podatka nije zadovoljavajući, moraćemo ručno da ispravimo polja koja su dovedena u neregularno stanje.

Grupisanje redova radnog lista

Tokom razvoja radnog lista, svakako pokušavate da držite zajedno slične podatke. Na primer, ako kreirate radni list koji obuhvata sve prodajne proizvode, možete grupisati proizvode po kategorijama. U slučaju farbare, posebno možete grupisati farbu, građevinske materijale, alate i opremu. Uvek možete da uklonite neku nepotrebnu zastarelu grupu ili rasprodat asortiman.

Da biste grupisali redove/kolone radnog lista, selektujte ih pa pređite na Data tab i u grupi Outline izaberite opciju Group. Da biste ukinuli grupisanje, selektujte redove ili kolone pa u Data/Outline izaberite Ungroup.

Sakrivanje redova i kolona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 ExcelSakrivanje

Mnoštvo podataka često preplavi tabelu pa ne možemo od šume da vidimo drveće, tj. ne vidimo relevantna polja koja učestvuju u obradi. Skrolovanje gore‑dole i levo‑desno ne samo da je zamorno već i onemogućava da jednim pogledom obuhvatimo sve što je bitno. Ukoliko su ova polja koja smetaju ipak potrebna te ne smemo da ih obrišemo, možemo barem da ih privremeno sakrijemo dok ne završimo s procenama i podešavanjima.

Selektujte redove ili kolone za sakrivanje, kliknite desnim tasterom i odaberite Hide u kontekstnom meniju koji se pojavi. Primetićete da, kada su redovi ili kolone sakriveni, njihovi brojevi (odnosno slova kolona) ne postoje u nizu. Na primer, ukoliko su drugi, teći i četvrti red sakriveni, onda će nakon prvog reda biti prikazan peti, sa oznakama 1 i 5. To je ujedno i najbolji način da znate da postoje podaci koji su trenutno nevidjivi. Osim ovih preskočenih oznaka u nizu, na mestu gde bi se nalazili sakriveni elementi, pojaviće se jasno uočljiva deblja linija u oznaci narednog reda/kolone. Da biste otkrili skrivene podatke, selektujte redove ili kolone koji ih okružuju, kliknite desnim tasterom na zaglavlje bilo kog selektovanog reda ili kolone pa izaberite Unhide iz kontekstnog menija koji se pojavi.

Možete da sakrijete i grupu redova, odnosno kolona. Grupišite redove/kolone na način opisan u prethodnom prilogu i nakon toga kliknite na Hide Detail taster pored grupe koju sakrivate. Obratno, kada želite da otkrijete sakrivenu grupu, kliknite na Show Detail.

Skriveni prvi red

Problem može da se javi ako je u nekoj tabeli skriven prvi red ili kolona – tada ne možemo da selektujemo okolne redove, pa ni da izaberemo Unhide. U tom slučaju pritisnite F5 (komanda Go To) i u Reference polju otkucajte 1:1 (prvi red). Kada kliknete na Ok, taj red je selektovan, ali ga i dalje ne vidite. Ostaje još da izaberete Home / Cells / Format / Hide & Unhide / Unhide Rows ili Unhide Columns.

Uređuje Ladislav Struharik
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 08, 2017 6:51 pm

Smile Programeri, koliko ste dobri?

Ako sebe smatrate vrhunskim programerom, evo odlične šanse da to potrvdite praktičnim primerom. NASA, da, baš ta, američka Nacionalna aeronautička i svemirska administracija raspisala je konkurs, tačnije izazov za poboljšanje FUN3D softvera koji se koristi za simulaciju dinamike fluida.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 04

Istorija FUN3D projekta datira još iz osamdesetih, i on je aktivan već decenijama, a sada NASA traži pomoć kako bi optimizovala kod. Fond nagrada je 55.000 američkih dolara, a dva najbolja programera će dobiti 15.000, odnosno 10.000 dolara. Naravno, postoje i nagrade za savete oko generalne optimizacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 03

Postoje i još dva uslova: prvi je da je FUN3D zaštićen i ne može se izvoziti, što znači da je ograničen samo na američke programere; drugi je što je najveći deo matematičkih proračuna napisan u Fortran-u, starom programskom jeziku,koji nije baš previše popularan među modernim programerima.



Ono čemu se NASA nada je da će uspeti da poboljša brzinu proračuna od 10 do 1000 puta, posebno jer su u pitanju ozbiljne nagrade za optimizaciju koda. Uostalom, ukoliko znate Fortran i američki ste državljanin, što da ne probate, nemate šta da izgubite.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 09, 2017 7:09 pm

Smile Pretvorite svoj Raspberry Pi u pametnog kućnog asistenta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

U saradnji sa Google-om, kompanija Raspberry Pi Foundation je korisnicima svog popularnog minijaturnog računara omogućila da ga za sitan novac pretvore u pametnog kućnog asistenta nalik na Amazon Echo ili Google Home.

Svi kupci novog broja zvaničnog Raspberry Pi magazina The MagPi će tako sa istim dobiti besplatan set uređaja sa kojim Raspberry Pi 3 računaru mogu jednostavno dodati funkciju prepoznavanja glasa i glasovnih komandi. Štaviše, u pitanju je ista tehnologija koju Google koristi u svojim Google Home uređajima - Google Voice HAT, odnosno Hardware Attached on Top štampana ploča.

Nakon što sastavite sam uređaj i podesite njegov softver, dobićete i pristup Google Assistant SDK i Google Cloud Speech API softverskim alatima, sa kojima na kraju - uz uputstva iz samog magazina - možete jednostavno finalizovati svog novog digitalnog kućnog asistenta.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 09, 2017 7:13 pm

Smile Kompanije skupo plaćaju pretrpljene DDoS napade

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 1

U godišnjem izveštaju koje je sastavila kompanija Neustar navodi se podatak kako kompanije trpe velike finansijske gubitke zbog DDoS napada.

U proseku su takvi napadi kompanije koštali oko 2,5 miliona dolara. Više od polovine DDoS napada imalo je opterećenje koje je prelazilo 10 gigabita po sekundi, dok je kod 15% DDoS napada zabeleženo opterećenje od barem 50 gigabita po sekundi.

Cyber kriminalci takođe više nemaju određene specifične mete s obzirom da je DDoS napad pretrpelo 849 od ukupno 1010 kompanija koje su učestvovale u istraživanju, a pripadaju različitim granama industrije.

Oko 43% kompanija koje su učestvovale u ispitivanju beleže gubitke od 250 hiljada dolara po satu trajanja DDoS napada. Više od polovine kompanija treba barem tri sata za otkrivanje DDoS napada.

Osim DDoS napada, za kompanije sve veću opasnost predstavljaju i ransomware napadi, čiji je udeo u prošlog godini rastao za 51%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 09, 2017 7:16 pm

Smile Big Data u obrazovanju

Često se čini da se svet informacionih tehnologija ušuškao u ogromne količine podataka, koje nastaju velikom brzinom. Na to se nadovezao i fenomen raznovrsnosti, a potom i pouzdanosti podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 78681

Moderni IT svet tek što je počeo da se snalazi u domenu petabajta, a već je počeo da razmišlja o famoznom zetabajtu. Onda je došlo buđenje iz ušuškanosti i shvatili smo da smo postali kolekcionari podataka. Gomilali smo ih, a da se nismo adekvatno potrudili da ih razumemo, dobijemo informacije, proširimo znanje i na osnovu toga adekvatno delujemo. Tradicionalni pristupi više nisu bili primenjivi. Bila je potrebna prekretnica – Big Data pristup.

Big Data rešenja donela su širu sliku u svet modernog poslovanja koristeći punu snagu podataka koji nas okružuju. Pored tradicionalnih, strogo strukturiranih podataka, data je šansa i polustrukturiranim i nestrukturiranim, pa se sada koriste i podaci s raznih društvenih mreža, portala, foruma, blogova, iz raznih vidova komunikacije i slično. Mnoštvo upotrebljenih podataka generisano je na prirodnom jeziku. Naizgled nevažni podaci, postaju dragoceni izvor vitalnih informacija. Ova rešenja i njihove mogućnosti nisu ograničeni samo na domen poslovnih primena. Svoju jednako dobru primenjivost Big Data ostvaruje u širokom spektru drugih delatnosti, a u segmentu obrazovanja beleži neprestanu ekspanziju.

Analitički pristup

Na moderno obrazovanje veliki uticaj imaju ekonomski, tehnički i društveni aspekti. Tradicionalistički pristup u obradi podataka mogao bi sagledati parcijalno svaki od ovih aspekata u jednom limitiranom izdanju. Međutim, u realnom svetu oni dele mnoge karakteristike, čini ih veliki broj parametara i ne može se jasno povući granica između njih. Obim podataka, njihova raznovrsnost i potreba za sagledavanjem obrazovnog sistema u celini definiše Big Data tehnike kao primarni izbor u raznim vrstama analiza obrazovnog sistema i donošenju određenih predikcija vezanih za dalji razvoj.

Učesnike u obrazovnom sistemu mogli bismo uslovno da podelimo na tri osnovne kategorije: administraciju, nastavnike i učenike. Dosadašnja praksa u sagledavanju podataka vezanih za ove tri kategorije pretpostavljala je određenu odvojenost, međutim, ona ne sme da postoji jer su ta tri segmenta međusobno vrlo zavisna. Big Data svojim analitičkim postupcima omogućava povezanost tih kategorija u jedinstvenu uzročno‑posledičnu celinu. Na primer, učenici na društvenim mrežama komentarišu u grupama predmete koje su slušali. Analizom komentara može se doći do dragocenih podataka koji bi doveli do poboljšanja uslova za neki konkretni predmet bilo da to uradi predmetni nastavnik, bilo administracija koja obezbeđuje određene resurse i slično.

Na više niova

Big Data svoje rezultate u obrazovanju ostvaruje primenom institucionalne (na nivou institucija), IT, akademske (na nivou akademskih programa) i obrazovne (na nivou učenja) analitike, kombinujući ih u jedan povezan analitički proces.

Od posebnog značaja je doprinos Big Data tehnika u domenu akademske analitike i njene povezanosti sa ostalim analitičkim procesima, jer će upravo ovaj segment dati odgovore na neke bitne pravce razvoja budućih obrazovnih sistema u pogledu identifikacije resursa, njihove povezanosti, predviđanja budućih ciljeva i stepena ostvarenja tih ciljeva.

Vodeće zemlje sveta koriste Big Data tehnike u obrazovnim sistemima i vide ih ne kao mogućnost, već kao esencijalnu potrebu, budući da jedino Big Data može omogućiti smisleno prikupljanje najraznovrsnijih podataka, analizu i njihovu vizuelizaciju u cilju davanja odgovora na suštinska pitanja i pravovremeno predviđanje i realizaciju budućih akcija u domenu obrazovanja. Big Data rešenja otvara put ka zdravom, modernom i funkcionalnom obrazovnom sistemu.

Predrag Stolić je administrator na Tehničkom fakultetu u Boru i doktorand na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku.

Predrag Stolić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 09, 2017 7:18 pm

Smile Da li biste ugradili veštačku inteligenciju u Vaš mozak?

https://pcpress.rs/da-li-biste-ugradili-vestacku-inteligenciju-u-vas-mozak/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 09, 2017 7:20 pm

Smile Naučno-stručni skup “Informatika 2017”

Društvo za informatiku Srbije organizuje tradicionalni naučno-stručni skup “Informatika 2017“, u utorak 16. maja od 11 – 13 časova, na Građevinskom fakultetu u Beogradu (Velika sala, Bulevar kralja Aleksandra 73).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Web_cover

Teme skupa su izuzetno aktuelne i važne za razvoj informacionog društva u Srbiji:
– rastuće pretnje u oblasti IT bezbednosti,
– primena „Big data“ u saobraćaju,
– primena inteligentnih mašina (IoT) u saobraćaju,
– digitalna transformacija IT infrastrukture.
Bliža obaveštenja možete dobiti na internet adresi sajta Društva za informatiku Srbije

Kotizacija-individualna članarina za DIS iznosi 1.000,00 dinara i uplaćuje se na 160-17805-11 ili u gotovom, na skupu. Za studente, učenike, nastavnike i kolektivne članove DIS, ulaz je besplatan. Nakon skupa, oko 13:00 časova, održaće se skupština Društva za informatiku Srbije

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Maj 10, 2017 8:41 pm

Smile Kompaktno skladište

Skladištite li podatke lokalno ili u oblaku? Možda ste pristalica hibridnih rešenja? U svakom od ovih slučajeva NETGEAR ReadyNAS 526X je zgodno rešenje koje će učiniti vašu digitalnu biblioteku sigurnijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Netgear_readynas_526x7_-_tejar_11

Dizajnirajući ReadyNAS 526X, NETGEAR se potrudio da malo pobegne od klasičnog dizajna, pa je uvođenje poklopca s displejom osvežilo izgled. No, „ispod haube“ je sve onako kako očekujemo: šest fioka u koje možete da umetnete hard‑diskove velikog kapaciteta (ukupno do 60 TB). Njihovo fiksiranje obezbeđuju plastični nosači, tako da ne morate ništa da šrafite – začas ste spremni da pritisnete neobični gumeni taster (nećete baš imati osećaj da li ste ga dobro pritisnuli, ali to se srećom ne radi često) i tako pustite NAS u pogon.

Softverski deo instalacije obavlja se u cloud‑u (postoji, naravno, i lokalna varijanta), tako što usmerite svoj browser na readycloud.netgear.com, sačekate da uređaj bude detektovan, onda i da se njegov interni softver ažurira, da se verifikuje vaša e‑mail adresa… sve to traje nešto duže nego što biste želeli, ali najzad dolazite u priliku da uradite ono najvažnije: izaberete RAID režim (ReadyNAS 526X podržava sve varijante), formatirate diskove, napravite foldere i podelite ih s kolegama u mreži, uz definisanje odgovarajućih prava pristupa. Sve se to jednostavno konfiguriše kroz Web interfejs. Pošto smo uz uređaj dobili tri diska od po 1 TB, aktivirali smo RAID5 koji garantuje da su podaci na 2 terabajtnom volume‑u zaštićeni u slučaju otkazivanja bilo kog od diskova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Netgear

Prijatno smo iznenađeni performansama: ReadyNAS 526x je snimao podatke brzinom od 82 megabajta u sekundi, dok smo kod čitanja podataka izmerili čak 105 MB/s. Podsećamo, radi se o RAID5 režimu gde je sistem opterećen dodatnim poslom, a ima i potencijala za dodatno ubrzanje, pošto smo mi NAS priključili u redakcijsku gigabitnu mrežu, dok njegova dva LAN adaptera podržavaju i 10 Gbps prenos, naravno uz odgovarajući switch i drugu opremu. Ukratko, ma kakvu konfiguraciju mreže da imate u firmi, ReadyNAS 526x će je iskoristiti do maksimuma, a njegov interni Intel Dual Core serverski procesor koji radi na 2.2 GHz i pristupa RAM‑u kapaciteta čak 4 GB izaći će na kraj sa svim zamislivim zahtevima koji stižu s radnih stanica i drugih servera.

NAS je veoma dobro uklopljen u cloud pa korisnik ne mora mnogo da razmišlja o firewall‑u, backup‑u i sličnim pitanjima – uz ReadyNAS Replicate lako ćete podesiti automatsko kopiranje podataka između raznih uređaja, kako biste, recimo, imali i backup koji će se nalaziti van prostorija firme, ili biti smešten kod cloud provajdera. Sve vreme operišete s kompletnim folderima ili volumenima, ali po potrebi možete da priđete svakom fajlu da biste ga, recimo, prekopirali na neku drugu lokaciju.

ReadyNAS 526x nije jeftin uređaj, ali predstavlja vrednu kupovinu za firmu čija mreža sadrži više desetina računara, a potrebno joj je pouzdano skladište za podatke.

www.sionnet.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 33 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 33 od 40 Prethodni  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 36 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu