Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 49 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 49 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Bosanski jezik EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Bosanski jezik EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Bosanski jezik EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Bosanski jezik EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Bosanski jezik EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Bosanski jezik EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Bosanski jezik EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Bosanski jezik EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Bosanski jezik EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Bosanski jezik EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Bosanski jezik EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Bosanski jezik EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Bosanski jezik EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Bosanski jezik

+2
Ajla
Idejan
6 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Bosanski jezik Empty Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 3:35 am

Jezik bosanski je tema kao odgovor ima li jezika bosanskog ili nema.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 3:42 am



22.10.2015. | PIŠE: Boris DEŽULOVIĆ

Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo da ispriča neviđenu jednu budalaštinu. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic ili kakvu neviđenu budalaštinu. Elem, ispitivala učiteljica materinjeg jezika učenike, pa na red došao mali Ibro.

"Ibro", veli ona, "kako se na bosanskom jeziku naziva pripadnik srpskog naroda u Bosni i Hercegovini?" "Đikan", odgovorio mali Ibro bez krzmanja, baš kao iz beskrzmajnog topa, a ostali učenici prasnuše u grleni smijeh. "Tiho, djeco, nisam ništa čula od vas!", podviknula učiteljica, pa se opet okrenula Ibri: "Kako si rekao?" "Reko', đikan", ponovio mališan. "Pazi, Ibro", strpljivo će učiteljica, "pripadnik srskog naroda u Bosni i Hercegovini, uopšteno... dakle?" "Aha", lupio se mališan po čelu, "četnik!"

"A kako onda", podigla učiteljica obrvu, "nazivamo pripadnicu srpskog naroda u Bosni i Hercegovini?" "Četnikuša", odgovorio Ibro spremno. "Dobro, za danas smo gotovi, ja sad odoh kod direktora škole, vi možete na odmor, a ti Ibro ostani", obratila mu se učiteljica strogo, "i pripazi malo na rječnik!"

Tu Kožo zastao da povuče dim cigarete, kako već naracija bosanskohercegovačkog vica nalaže malu dramsku pauzu, pa malo zašutio, pa bogami osao tako da šuti.

I šta? - upitah ja na kraju malo kao i zbunjen - to je to?

Ma ja - veli Kožo. - Kažem ti, učiteljica otišla nešto kod direktora, učenici izašli na odmor, a Ibro ostao da pripazi na rječnik. Bio im to, naime, jedini primjerak.

Šta pričaš to? - iznervirao se ja - kakve budalaštine, kakav rječnik?
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Ajla Pet Okt 23, 2015 4:07 am

Zvanicno, BiH je trojezicna drzava u kojoj vecina govori jednim od tri zvanicna jezika (bosanski, srpski, hrvatski). Tako da, zvanicno postoji.
Ajla
Ajla
Član
Član

Broj poruka : 114
Datum upisa : 17.10.2015
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 4:16 am

Radi se o tome da zvanicno preko Srpske Akademije nauka i umjetnosti oporvgavaju zvanicni jezik bosanski, jednog od ostala dva sluzbena jezika, digla se frka oko toga a ja pokusavam tematski da to raspravimo na ovom forumu, na kojem sam godinama, medju Srbima-sta ovi Srbi ovdje misle o tome
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Ajla Pet Okt 23, 2015 4:37 am

bosanski jezik nije jedini sluzbeni jezik u BiH, nego je jedan od tri zvanicno sluzbena jezika. sva tri su zasnovana na stokavskom dijelektu i medjusobno su razumljiva. jedina razlika je u pismu. u bosanskom jeziku (mislim na sluzbene i zvanicne spise i dokumenta) podjednako su zastupljeni i latinica i cirilica, u srpskom jeziku cirilica, dok u hrvatskom latinica....
mada, sto se mene licno tice, ako je to jedan od vodecih problema ( u sto sumnjam) mislim da je najispravnije da se zove maternji jezik, pa neka ga govore i pisu kako je ko naucio
Ajla
Ajla
Član
Član

Broj poruka : 114
Datum upisa : 17.10.2015
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 4:52 am

u knjizi Milovana Minovica zvao se Nas jezik, birvaktile. Nije dobro da se naziva maternjim, matere su nam razlicite a ocevi mozda isti (salim se)..Sustinu jezika mora se poznavati a jezik, da se pise, treba zakonski zastititi..helem, ne napisah ja da srpski i hrvatski nisu sluzbeni jezici iako ja ih nikada ne bih priznao, ni jedan ni drugi dok oni ne priznaju bosanski jezik......nepriznavanje jezika je jezikocid.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Ajla Pet Okt 23, 2015 5:00 am

"jezikocid"
kojem jeziku pripada ovaj termin Bosanski jezik 479116528
Ajla
Ajla
Član
Član

Broj poruka : 114
Datum upisa : 17.10.2015
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 5:06 am

dok si se tako zakocenula od smijeha ne poznajes :

Rječnik bolan, pravi rječnik – iznervirao se sad i on. - Školski rječnik bosanskog jezika akademika Dževada Jahića, za školsku nastavu materinjeg jezika u Federaciji BiH. I u njemu, na primjer, riječ "đikan" rastumačena kao "seljačina, neotesani mladić, obično pravoslavac brđanin". I još: "Stočar, čobanin, bosanski pravoslavac četničkog porijekla koji je genetski četnik." Pa objašnjen primjerom: "Poklaše nas đikani."
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 5:09 am

e ovdje ja krepavam od smijeha-na pravi rijecnik bosanskog jezika, tako da jezikocid ocito postoji, samo sto ti to jos ne znas Ajla. mlada si uostalom, relativno
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 5:13 am

a sada malo pakovane ustaske filozofije sve oko jezika bosanskoga, pakovanog ustase Borisa Dezulovica:

Svinjarija s "balvangradom" lijepo tako ilustrira šovensku šizofreniju iz koje se ispilio Jahićev Rječnik. Ako, naime, zaista postoji bošnjačko naselje Balvangrad, postoje li i bošnjački "đikani", odnosno "četnici" i "četnikuše"? Naravno da, Jahićevom naučnom metodologijom, postoje. Osim, jasno, ukoliko uvaženi profesor ne tvrdi da na planinama Bosne i Hercegovine nema muslimana, i da na bosanskohercegovačkim brdima ne živi nijedan jedini "stočar" ili "čobanin" islamske vjere, dakle "musliman brđanin". Odnosno, preciznije, "bosanski musliman balijskog porijekla koji je genetski balija." Pa da ga objasni primjerom: "Poklaše nas đikani." Pardon, "poklaše ih đikani".

Ako cijenjeni jezikoslovac, primjerice, i može reći da baš nijedna hanuma "genetskih balija" nije "sklona nacionalnoj mržnji i netrpeljivosti", teško će reći kako baš nijedna muslimanka u Bosni i Hercegovini nikad nije bila u "bošnjačkoj vojsci", odnosno – ja se ispričavam – Armiji BiH. Pa ipak, nema u Školskom rječniku bosanskog jezika ni "balinkura" objašnjenih kao "pripadnica Armije BiH" - ili barem "Bošnjakinja sklonih nacionalnoj mržnji i netrpeljivosti" - niti "genetskih balija" kao urbanih islamskih koljača Srba i Hrvata. Recimo, "Caco, Ćelo, Zuka i slično".

Leksikografski tumačeći srpski šovinizam, Jahić je lijepo i transparentno objasnio bošnjački, pa paradoksom po kojemu - kako vidimo - mogu postojati "muslimanski četnici", pokazao da i svinjarija može biti halal.

Ne mora, eto, mali Ibro paziti na rječnik.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Ajla Pet Okt 23, 2015 5:19 am

doduse... ima vremena... naucit cu Smile
Ajla
Ajla
Član
Član

Broj poruka : 114
Datum upisa : 17.10.2015
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 5:24 am

da, dok malo steknes kvrga i budes stara krvga kao ja.....uzivaj, ja sam ti najbolji pisac Bosne i drago mi je da te stitim od katila naseg jezika, tako se osjecam kao Musa Kesedzija..ne pazi Ibro na rjecnik nego Ibro obogacuje rjecnik-de facto.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 5:41 am

uglavnom znamo da je burek bar bosanski
http://www.bing.com/search?q=burek-dino+merlin&form=PRUSEN&pc=UP97&mkt=en-us&refig=f956b6854861428d8fa729be9cd737f5&pq=burek-dino+merlin&sc=2-17&sp=-1&qs=n&sk=&cvid=f956b6854861428d8fa729be9cd737f5
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Ajla Pet Okt 23, 2015 7:18 am

Idejan ::uglavnom znamo da je burek bar bosanski
http://www.bing.com/search?q=burek-dino+merlin&form=PRUSEN&pc=UP97&mkt=en-us&refig=f956b6854861428d8fa729be9cd737f5&pq=burek-dino+merlin&sc=2-17&sp=-1&qs=n&sk=&cvid=f956b6854861428d8fa729be9cd737f5

nerado cu morati da te demantujem Bosanski jezik 500484114


From Wikipedia, the free encyclopedia


Alternative names Burek
Type Savoury pie
Place of origin Turkey

Börek (also burek and other variants) is a family of baked filled pastries made of a thin flaky dough known as phyllo (or yufka), found in the cuisines of the former Ottoman Empire. A börek may be prepared in a large pan and cut into portions after baking, or as individual pastries. The top of the börek is often sprinkled with sesame seed
Ajla
Ajla
Član
Član

Broj poruka : 114
Datum upisa : 17.10.2015
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Pet Okt 23, 2015 1:32 pm

znam, i Dino Merlin je iz Sandzaka.
Sto se tice demanta to i jeste uglavnom bosanska karakteristika, mi sve i svakoga demantujemo i tako ostajemo potpuno goli bez igdje icega.Ostajemo bez i i nemamo nista svoje.Samo tvrdu bosansku glavu i sto bi Merlin rekao i Muju.Helem medjutim ni Mujo nam vise nije dobar.
Sto se tice bureka pa i cevapa pa i sveg ostalo-primjerice na Balkanu se nije ni kupalo dok nisu dosli Turci pa uveli hamame-kupatila i mozda najbolji sistem na svijetu koji eto kopira danas i Amerika-u nas je jos ostao obicaj da pisamo iza grmova. Vjerovatno smo od bogumila postali direktno Bosanci. Burek se modifikovao u Bosni od originala iz Turske i nije strasno kada to negira Srbin a udavi se burekom nego je Bosna puna dilkana
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od laza Pet Okt 23, 2015 2:55 pm

Ni jednog trenutka neću komentarisati demokratsko prave svake države da odredi zvanični jezik u svojoj državi,referendumom ili kako god da ime svom jeziku .
Uvek sam samo razmišljao koliko sujete i malogradjanštine ima na Balkanu kada pogledam kako je to regulisano u Americi,jednoj svetskoj sili.
The most common language in the United States is known as American English. However, no official language exists at the federal level.
Koga interesuje može više pročitati,može se informisati i shvatiti o čemu ja pričam.
laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Ajla Pet Okt 23, 2015 5:47 pm

Idejan :: Burek se modifikovao u Bosni od originala iz Turske i nije strasno kada to negira Srbin a udavi se burekom nego je Bosna puna dilkana

pravi si Ibro dirka, samo ja ti se ne razumijem u tu svirku bas... sviram skolski, pa se toga i drzim, pa bila dilkan ili ne


Ajla
Ajla
Član
Član

Broj poruka : 114
Datum upisa : 17.10.2015
Lokacija : USA

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Sub Okt 24, 2015 3:03 am

STAV: Misliš da si čudan?



JOHNNY: Jesam, malo, da. Sebi nisam čudan, čudan sam kad se kompariram s drugima. Onda vidim gdje mi je mjesto. Nisam ja budala, to bar nisam. Ali to ne znači da ne bih mogao biti budala. Nitko nije savršen. I dobro je da čovjek nekad bude budala, tim se više vidi kad nije budala. Tak' da me to uopće ne smeta.



Koji put od sebe i radim budalu samo zato da se vidi da to nisam oduvijek bio i da tu ima i dobrih, pametnih stvari. Nitko ti ne zna koji put reći tako dobru, pametnu stvar k'o budala. To je stara stvar. Zato su kraljevi i imali lude. I Turci su to slično rješavali. Oni su Sultanu slali vezira koji mu je ljubio noge jer nije smio gledati ga u oči i govorio: "O Presvjetli, o Veliko Sunce, oni kauri, oni bijesni psi, oni nevjernici, zamisli, oni kažu da si ti pizda!" Tako to funkcionira na cjelom svjetu. S kravatom ili bez nje.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Sub Okt 24, 2015 3:16 pm

Bosnjaci ili Bosanci tj muslimani nisu merhametli nego su obicne kukavice i stvorili su svojom merhametli filozofijom danasnju klimu ujeba u svemu. Ujebeni u sve od Jugoslavije do danas u obicnom zivotu, gdje ne moze niko nikoga sa svojom tako prostom filozofijom da su najpametniji na svijetu, gledam im labrnje, raznorazne kljuke koje odaju dojam totalne izgubljenosti i neznanja iz kojih kulja obicni sert i nista vise.Medju nama vlada filozofija snalazenja.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Avramova Sub Okt 24, 2015 3:38 pm

Idejane, možete li dva poslednja upisa prevesti na bosanski jezik, mislim... ipak smo na temi o jeziku. Kaj ne? Bosanski jezik 2979583794

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Sub Okt 24, 2015 3:56 pm

Ne moze se ovo prevesti ni na jedan jezik, nema jezika za ovo niti moze stati u bilo koju pamet osim bosansku
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Sub Okt 24, 2015 4:00 pm

Mogu jedino prevesti Dzonija, Branimira Stulica na bosanski a to je da ja shvatam danas da je Bosanac i blentav jedno te isto, kakvu blentav ima pamet takvu pamet ima i zdrav normalan Bosanac a jedina razliga izmedju budale, blentava i pametna Bosanaca sto ces jedino od budale nauciti sve a od zdrave pameti Bosanca povratiti.
Zato je i vama Srbina pojebeno imati odonose s Bosancima i s Bosnom. Zato ih i mrzite.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Idejan Ned Okt 25, 2015 2:17 am

Onaj Boris Dezulovic je veci sokac od pape a nije u rjecniku bosanskog.Nije uvedena sok-nacija.
Idejan
Idejan
Super član
Super član

Broj poruka : 5951
Datum upisa : 21.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Iceman Ned Okt 25, 2015 3:28 am

avatar
Iceman
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2164
Datum upisa : 12.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od laza Pon Okt 26, 2015 1:55 am

laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Bosanski jezik Empty Re: Bosanski jezik

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu