Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 27 od 40 Prethodni  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 33 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 01, 2018 6:51 pm

Smile Android 9 Pie stiže na Nokia 7 Plus telefone

Kompanija HMD Global, proizvođač Nokia telefona, najavila je da je počela isporuka operativnog sistema Android 9 Pie za Nokia 7 Plus telefone.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Download-3

Uz Google softver i najosnovnije aplikacije, model Nokia 7 Plus, koji je deo Android One porodice, donosi korisnicima Android 9 Pie operativni sistem bez blotvera, skinova, promena u korisničkom interfejsu i skrivenih procesa koji smanjuju autonomiju bateriju. Novi sistem, unapređuje sve ono što je Android 8.0 Oreo imao, donosi novo iskustvo korišćenja sa naglaskom na funkcije veštačke inteligencije, mašinsko učenje i digitalno blagostanje.

Unapređeno mašinsko učenje i funkcije veštačke inteligencije, kao što su “Prilagodljiva baterija” i “Akcije aplikacija”, omogućavaju efikasniju upotrebu energije i obradu zahteva, pa samim tim poboljšavaju funkcionalnost ovog pametnog telefona. Nova funkcija pod nazivom “Akcije aplikacija”, dostupna na Android One i Google Pixel uređajima, ima sposobnost učenja o dnevnoj rutini korisnika i pomaže im da još brže obavljaju svoje svakodnevne zadatke. Uz ovu funkciju Nokia 7 Plus predviđa i preporučuje aktivnosti korisnika kada im je to najpotrebnije – bilo da je reč o poslu, muzici ili temama iz dokolice. Što se tiče baterije, uz funkciju “Prilagodljiva baterija“ Android 9 Pie operativni sistem koristi dubinsko učenje kako bi zapamtio obrasce upotrebe telefona i rasporedio potrošnju baterije na najbolji mogući način.

Od ove jeseni, fanovi Nokia telefona će uz naprednu pametnu tehnologiju, dobiti i ažuriranja koja donose tehnologiju “digitalnog blagostanja” (Digital Wellbeing) koja vodi računa o potrebama korisnika. Nove funkcije uključuju i prikazivanje vremena korišćenja uređaja na kontrolnoj tabli, mogućnost postavljanja vremenskog ograničenja za korišćenje aplikacija, kao i „Wind Down Mod“, koji prilagođava osvetljenje ekrana i aktivira režim „Ne uznemiravaj“ u periodima kada korisnici u manjoj meri upotrebljavaju svoj uređaj.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 02, 2018 6:34 pm

Smile Microsoft najavio nove funkcije za Skype

Microsoft je nedavno najavio da 1. novembra povlači Skype Classic, da bi istom prilikom objavio i neke od novih opcija koje stižu na ovaj servis.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Skype

Za početak, Microsoft planira da na Skype donese poboljšanja kada su performanse u pitanju, te da se verzija nađe na sign-in ekranu, i da ima lak pristup prečicama na tastaturi. Nakon što ova poboljšanja budu spremna, Microsoft planira da donese i prozorčić koji će moći da menja veličine na desktopu, kao i swipe funkciju za mobilne uređaje. Planirana su i velika ažuriranja za deo koji služi za razmenu tekstualnih poruka, uključujući opciju za pretraživanje koja će omogućavati da se nađu konkretni delovi razgovora koji se trenutno vodi, opciju za promenu veličine fonta, deljenje Skype kontakata, te čuvanje audio fajlova u MP3 formatu. Nakon toga kompanija planira da na servis donese i SMS connect.

Tu su i poboljšanja koja se tiču video poziva, naročito ona koja uključuju kameru. Pored toga, kao i nove opcije koje su specijalizovane za Skype u okviru Windows 10 operativnog sistema, pa bi neko naredno ažuriranje moglo da donese podeljeni ekran, koji bi bio naročito koristan na tabletima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Skype2

Nije precizirano kada će se tačno pojaviti najavljena unapređenja, ali se pretpostavlja da neće potrajati dugo dok ne stignu do korisnika.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 02, 2018 6:45 pm

Smile Kako pronaći tajnu Google.com avanturističku igru

Pre nego što je postao proizvođač pametnih telefona, te mejl provajder, Google je imao samo jedan web-sajt i jedan pretraživač. Ipak, ovaj naizgled jednostavan servis i dalje krije neke tajne, pa su korisnici tako otkrili da postoji tajna igra u obliku tekstualne avanture, koja se krije u Google.com prostranstvima, i dostupna je svakome ko zna kako da je pronađe.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Game

Da bi dobili pristup igri korisnici prvo moraju da izaberu odgovarajući pretraživač – Chrome je naravno podržava, kao i Firefox i Edge, ali ne i Safari. Kada se izabere pretraživač, neophodno je da se u polje za pretraživanje ukuca “text adventure,“ te da se na stranici desnim klikom otvori meni iz kojeg bi trebalo da se izabere “Inspect”, te potom selektuje “Console” opcija. Nakon toga bi trebalo da se pojavi poruka u kojoj stoji “Would you like to play a game?” Ako se na pitanje odgovori potvrdno, korisnik dobija priliku da šeta po Google prostranstvima, te traga za slovima od kojih će sastaviti ime kompanije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Game2

Oni koji su igru isprobali tvrde da je dinamična, i da igrač lako može da izgubi pojam o vremenu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Game3

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Okt 02, 2018 7:07 pm

Smile  Grad Njujork razvio bezbednosnu mobilnu aplikaciju

Njujork je napravio iskorak u sferi bezbednosti mobilnog interneta. Naime, grad Njujork je predstavio NYC Secure, mobilnu aplikaciju dostupnu za Android i iOS platforme, koja ima za cilj da povisi nivo bezbednosti mobilnog interneta u gradu, naročito za korisnike koji nisu u stanju da izdvoje novac za sopstvenu bezbednosnu alatku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Njujork1

Ovo je samo deo plana gradonačelnika Bila de Blazija, koji je pokrenuo NYC Secure inicijativu kako bi unapredio onlajn bezbednost u Njujorku. Aplikacija ne pristupa ličnim podacima korisnika, niti zahteva internet konekciju kako bi funkcionisala.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Njujork2

NYC Secure aplikacija će upozoravati korisnike na sumnjive Wi-Fi hotspot-ove, ili na potencijalno problematična podešavanja u samim napravama koje koriste. Takođe, savetovaće korisnike da li da instaliraju ili “zaobiđu u širokom luku” potencijalno rizične aplikacije, te upozoravati na malware. Građani Njujorka mogu da koriste ovu aplikaciju potpuno besplatno, i to bez ikakvih reklama, ili spamovanja porukama vezanim za kupovine i druge komercijalne aktivnosti. NYC Secure aplikacija zauzima 14 do 16 MB prostora na Androidu, te 7 do 9 MB prostora na iOS-u. Pod uslovom da je internet konekcija aktivna i da se koriste karakteristike vezane za onlajn prisustvo, potrošiće 4 do 6 MB protoka dnevno na Androidu, odnosno 3 do 5 MB na iOS-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Njujork3

Ukoliko ste trenutno na putu u Njujorku ili će vas put navesti tamo, možete preuzeti aplikaciju. Moguće je instalirati NYC Secure na Apple uređaje koji koriste iOS 9.0 ili noviji, kao i na Android uređaje koji koriste barem Android 4.4 verziju mobilnog operativnog sistema. Ovde možete pronaći odgovarajući link: iOS (https://pcpress.rs/PCout/?url=https://itunes.apple.com/us/app/nyc-secure/id1412887449?mt=8&ign-mpt=uo%3D4) | Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=gov.nyc.zips)

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Okt 03, 2018 6:03 pm

Smile Pokrenuta prva 5G mreža u svetu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Mogli bismo reći da je jednom delu stanovnika našeg planeta već stigla budućnost, jer je američki provider Verizon pokrenuo prvu 5G mrežu koja je inicijalno dostupna u 4 američka grada, tačnije u Houstonu, Indianapolisu, Los Angelesu i Sacramentu.

U tom gradovima dobićete bežični internet brzine od nekih 300 Mbps pomoću 5G Home rutera po ceni od 50 dolara mesečno ukoliko ste pretplatnik Verizon-a, odnosno 70 dolara ako niste.

Ruter će korisnicima instalirati Verizon-ovi stručnjaci, kako bi mogli da garantuju da će Wi-Fi signal pokrivati čitav prostor, dok će u suprotnom slučaju postaviti extendere ukoliko je potrebno.

Kako bi bio prvi na svetu sa 5G uslugom Verizon je ponudio svoje tehničko rešenje s obzirom da još nije usvojen međunarodni 5G NR standard kojeg razvija 3GPP, ali kaže da će nakon uvođenja globalnog standarda postojeće korisnike besplatno nadograditi novim sistemom i hardverom.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Okt 03, 2018 6:08 pm

Smile  Dostupan Windows 10 October 2018 Update

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 84a7a8affcbb749af13e5a1693096c40

Microsoftov Windows 10 operativni sistem sada se nalazi na više od 700 miliona uređaja, a kompanija obeležava ovu priliku objavljivanjem druge veće verzije Windows 10 ažuriranja za ovu godinu. Windows 10 October 2018 Update je dostupan svim Windows 10 korisnicima, a kako biste izvršili nadogradnju potrebno je da proverite Windows Update. U suprotnom, Microsoft će početi da donosi najnovije ažuriranje naredne nedelje, preko svog mesečnog Patch Tuesday programa.

Windows 10 October 2018 Update uključuje niz novih funkcija. Možda najveća promena jeste novi cloud-pokretani clipboard, koji će korisnicima Windowsa 10 omogućiti da kopiraju sadržaj preko uređaja i skladište istoriju kopiranog sadržaja u cloudu. Ovo je posebno korisno ukoliko koristite desktop računar kod kuće ili na poslu, a zatim laptop u pokretu.

Takođe, Windows 10 Timeline funkcija (koja sinhronizuje istoriju aplikacija na uređajima) dobija neke nove funkcije sa oktobarskim ažuriranjem. Microsoft kreira nove ekstenzije za Chrome i Firefox, koje će omogućiti konkurentskim pretraživačima da se uključe u Timeline i sinhronizuju tabove. Ovo će Timeline načiniti mnogo korisnijim za korisnike Chrome-a, iako postoje neke eksterne ekstenzije koje nude ovu funkcionalnost.

Microsoft takođe donosi Your Phone aplikaciju u novom ažuriranju. Dizajnirana je kao prateća aplikacija za bliže usklađivanje Android-a i iOS-a sa Windowsom 10. Većina funkcija je sada samo na Androidu. Moguće je brzo sinhronizovanje fotografija snimljenih na Android uređaju ili slanje i primanje tekstualnih poruka uz Windows 10, povezivanjem Android telefonom.

Microsoft Launcher na Androidu će takođe imati pristup Timeline-u, omogućavajući sinhronizovanje više akcija i sadržaja sa Android telefona na Windows 10 uređaj. Timeline podrška takođe dolazi na Microsoft Edge u beta verziji, što omogućava brz pristup tabovima, bez obzira da li su oni otvoreni na računaru ili mobilnoj verziji Edge-a.

Sada, kada Windows 10 October 2018 Update počinje da pristiže korisnicima, Microsoft će početi da se fokusira na sledeće veće ažuriranje. Kodnog imena 19H1, ovaj apdejt se očekuje u martu 2019. Microsoft još nije detaljno objavio mnoge od funkcija koje stižu uz ažuriranje, ali se ovo očekuje uskoro.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Okt 03, 2018 6:20 pm

Smile Microsoft najavio app mirroring – Android aplikacije na Windows 10

Microsoft je najavio novu opciju za Windows 10, koja bi korisnicima koji imaju Android telefone trebalo da omogući da bilo koju aplikaciju koriste i na svom Windows 10 uređaju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Mirroring

Microsoft novu opciju naziva app mirroring, te u okviru Windows 10 sistema može da se pronađe pod Your Phone. Opcija za sada najbolje funkcioniše kada su u pitanju Android aplikacije, mada je Microsoft istu opciju najavio i za iPhone, a u obliku funkcije koja web stranice sa iPhone seli na Windows 10 uređaj, a kako bi korisnik mogao da nastavi sa čitanjem, te obavljanjem drugih zadataka. Tako bi Your Phone trebalo da premosti jaz koji je nastao između Windows 10 i mobilnih ekosistema, a nakon što je Windows Phone doživeo neuspeh.

https://twitter.com/twitter/statuses/1047224970403667969

Nova opcija stiže sa oktobarskim ažuriranjem za Windows 10, te će u početku omogućavati otvaranje aplikacije za razmenjivanje poruka, te obradu fotografija, da bi se kasnije proširila i na druge aplikacije.



Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Okt 03, 2018 6:28 pm

Smile Google plaća 9 milijardi dolara Apple-u da ostane podrazumevani pretraživač u Safari-ju

Google-ova dominacija kao pretraživača može da izgleda nepobedivo, ali to ne znači da gigant među pretraživačima nije voljan da plati milijarde kako bi se osiguralo da tako i ostane.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Untitled-design-121

Google će navodno platiti Apple-u 9 milijardi dolara u 2018. godini i 12 milijardi dolara u 2019. godini kako bi ostao kao Safari podrazumevani pretraživač, prenosi Business Insider. Izveštaj dolazi zahvaljujući analitičaru Goldman Sachs-a Rod Hall-u. Izgleda kao neverovatna suma, ali Safari je podrazumevani pretraživač na iPhone-u, iPad-u i Mac-ovima a Google nastavlja da generiše veliki prihod od svog prvobitnog biznisa kao pretraživač. Izveštaj Goldman Sachs-a otkriva da će ove isplate biti samo deo novca koji Google na kraju zaradi. „Verujemo da je Apple jedan od najvećih kanala za kupovinu saobraćaja za Google“, navodi se u izveštaju, prema Business Insider-u.

Bernstein analitičar Toni Sacconaghi dodatno je otkrio 2017. godine da je Google ranije platio Apple-u procenjenih tri milijarde dolara. Međutim, jedini stvarni broj dostupan je od 2014. godine, zbog sudskih prijava, koje su otkrile da je Google platio Apple-u milijardu dolara za svoje mesto pretraživača. Uzimajući u obzir da su 9 i 12 milijardi dolara veliki skokovi za četiri i pet godina, respektivno, i da Google i Apple u stvari neće otkriti stvarne brojke, a nejasno je koliko je tačna procena Goldman Sachs-a.

Izvor: Fortune
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Okt 03, 2018 6:35 pm

Smile YouTube Miniplayer za veb postaje šire dostupan

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 A52b5f733e00225b7d7c42723b36a4cf

YouTube je u martu predstavio Miniplayer za svoj veb klijent, a servis omogućava korisnicima da koriste picture-in-picture mod dok pregledaju sajt. Miniplayer sada izgleda počinje da bude šire dostupan i mogao bi svima stići uskoro.

Pored šire objave, funkcija je dobila i manju izmenu pa više ne zahteva navigaciju sa videa koji se pregleda. Tu je sada taster u video kontrolama, koji spušta Miniplayer, a korisnika vraća na početnu YouTube stranicu za dalji pregled sadržaja.
Klikom na drugi video Miniplayer nestaje, a isto važi i za korišćenje ugrađenih tastera za navigaciju u browseru. Dok je Miniplayer aktivan, prelaskom preko njega se prikazuju kontrole, uključujući i onu za proširenje u video pune veličine.

Funkcija slična ovoj je već mesecima dostupna za Android, a određenim YouTube klipovima omogućava da "plutaju" oko ekrana u manjem plejeru, dok korisnik upotrebljava druge aplikacije.

Izvor: AndroidHeadlines
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 6:31 pm

Smile Netflix i YouTube su najveći potrošači internet saobraćaja u većini zemalja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Kompanija Sandvine, koja se inače bavi proizvodnjom mrežne opreme i sa njom povezanih rešenja, izradila je veliki korisnički izveštaj o internet saobražaju i uslugama na koje se on najviše troši. Pre nego detaljnije analiziramo podatke moramo naglasiti da se oni odnose na ceo svet, ali bez Indije i Kine, za čija su tržišta dostupni tek ograničeni podaci.

U ostatku sveta, dakle, internet saobraćaj sastoji se većinom od pregledavanja video sadržaja, na koji odlazi 58% ukupnog saobraćaja u downloadu. Iza njega nalazi se web saobraćaj, dok je na treće mjesto stigla kategorija online igranja, pretekavši društvene mreže, trgovinu, deljenje datoteka i razmenu poruka po potrošnji saobraćaja.

Najveći potrošač video internet saobraćaja je Netflix, na koji otpada 15% celokupnog svjetskog downloada. Odmah iza njega smestio se YouTube sa 11,4%. Situacija u našoj regiji EMEA, koja obuhvata Evropu, Bliski istok i Afriku, ponešto je drugačija od globalne. Ovde je glavni generator video sabraćaja u downloadu YouTube, a Netflix se plasirao na drugo mesto.

Više od 50% celokupnog internetsk saobraćaja u svetu je zaštićeno enkripcijom, a kao najznačajniji generator saobraćaja u uploadu izdvaja se BitTorrent mreža, koja je zaslužna za gotovo 22% ukupnog saobražaja u tom smeru.

Za vreme utakmica SP-a u Rusiji proteklog leta zabeležen je zanimljiv trend u EMEA regionu. Gledaoci su, dok je njihova reprezentacija igrala, velikom većinom gledali prenose, pa je ta vrsta saobraćaja u 90 minuta pretekla i YouTube i Facebook. Međutim, u poluvremenima utakmica gledanje YouTube-a značajno je raslo jer su, verovatno, gledaoci tražili snimke najzanimljivijih detalja.

Kad je reč o društvenim mrežama, Instagram je pretekao Facebook kao mreža sa najvećim saobraćajem. Skype je i dalje najveći potrošač saobraćaja od svih aplikacija za dopisivanje i video razgovore, dok Spotify drži primat u muzičkom segmentu streaminga. Kod igara, prvi je League of Legends, a sledi ga Fortnite.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 6:35 pm

Smile Konačni kraj podrške za Skype Classic

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Microsoft je prošlog jula najavio kako će Skype 7, poznat i kao Skype Classic, prestati da podržava, te kako će svi korisnici morati da pređu na najnoviju verziju, Skype 8. To se trebalo dogoditi 1. septembra, međutim negodovanje brojnih korisnika kojima se ne dopada izgled i nedostatak nekih funkcija u osmici primorali su Microsoft da odgodi penzionisanje starijih verzija.

U međuvremenu Skype je doživeo i ponešto promena što se tiče funkcija i izgleda korisničkog interfejsa, a mi smo saznali kako će podrška za Skype 7 biti produžena – ali, nismo znali do kada. Ovih dana Microsoft je svima koji su u prošlosti imali instaliranu neku od starijih verzija poslao e-mail sa dodatnim informacijama i naveo tačne datume kada bi svi stariji primerci Skype-a trebali da prestanu da funkcionišu.

To će se dogoditi 1. novembra ove godine za Skype 7 i sve starije verzije na desktopima, te 15. novembra za mobilne aplikacije. Kako bi se mogli i dalje dopisivati ili bez problema ostvarivati video pozive putem Skype-a, svi će morati nadograditi svoje uređaje na najnovije dostupne verzije, poručuju iz Microsoft-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 6:38 pm

Smile Android One raste zbog Nokije i Xiaomi-ja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 8

Google-ova platforma Android One koja predstavlja čistu verziju Android-a te stavlja naglasak na softversku komponentu uz dodatak redovnih nadogradnji doživljava svoju drugu mladost, zahvaljujući proizvođačima kao što su HMD Global (Nokia) i Xiaomi.

Spomenute kompanije, su prema Strategy Analytics-u, uticale su na rast zastupljenosti Android One-a sa svojim uređajima kao što su Nokia 6.1, Nokia 7 Plus, Xiaomi A1 i A2 u srednjoj klasi, kao i Nokia 8 Sirocco-m u visokoj klasi uređaja.

Najveće zasluge zapravo idu HMD Global-u koji većinu svoje aktualne ponude pametnih telefona temelji upravo na Android One platformi.

U Strategy Analytics-u predviđaju kako će 2019. godine biti sve više proizvođača koji će se odlučiti upravo na Android One kod predstavljanja svojih mobilnih uređaja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 6:44 pm

Smile  WhatsApp za Android dobija Picture-in-Picture mod u najnovijem beta ažuriranju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 939b3562a219687b7d1821a8ccb37ff1

WhatsApp nastavlja sa donošenjem novih funkcija Android korisnicima apliakcije. Iako one možda neće svima biti dostupne u istom trenutku, oni koji koriste beta verziju aplikacije, svakako će imati prednost u testiranju novih poboljšanja.

Juče je WhatsApp počeo sa isporučivanjem ažuriranja za beta aplikaciju, koje dodaje nove gestikulacije i Android korianicima omogućava da svajpuju kako bi odgovorili na poruku. Ova specifična funkcija je već dostupna za iOS, a Android korisnici su morali da na nju čekaju nekoliko meseci.

WhatsApp je sada dodao još jednu funkciju, koja je do sada bila dostupna iOS korisnicima već neko vreme, a u pitanju je Picture-in-Picture mod. Kako bi se koristio PiP mod, Android aplikacija mora da se ažurira na verziju 2.18.301.

Picture-in-Picture mod omogućava Android korisnicima da puštaju video sa YouTube, Facebook, Instagram i Streamable servisa direktno u WhatsApp aplikaciji. Kada god se dobije link za video u chatu, moguće ga je pustiti u PiP modu, nakon čega se omogućava standardno korišćenje chata dok se gleda video.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 6:50 pm

Smile Projekat Internet Arhive rešio problem nepostojećih Wikipedia linkova

Web je živa, promenljiva stvar. Sajtovi se pojavljuju i nestaju preko noći, kad istekne potreba za njihovim postojanjem. Problem nastaje kada neki drugi sajtovi referenciraju na sajtove koji više ne postoje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Internet-archive-wikipedia

Jedan od drastičnijih primera linkova koji ne vode nikud bila je Wikipedia. Prema njihovim izvorima bilo je čak devet miliona takvih linkova na ovom sajtu. Ipak, to ne znači da se ne može doći do sadržaja na koji oni referenciraju.

Internet Archive čuva kopije velikog broja sajtova napravljenih u različitim vremenskim intervalima tokom njihovog postojanja. Preko ove arhive možete pogledati kako je neki sajt izgledao određenog datuma, kako se razvijao kroz istoriju, ali i pronaći neke starije verzije dokumenata koje više ne postoje na aktuelnim sajtovima.

Jedan od kontributora na Wikipedia portalu, Maksimilijan Doer, napravio je program koji je nazvao IAbot (Internet Archive bot), koji pretražuje arhivu Interneta i iz nje „vadi“ linkove iz prošlosti. Program radi tako što prvo identifikuje da li je neki link neispravan (tako što stranica vraća „Error 404“ ili „Page not found“ poruku). U tom slučaju, počinje pretragu Internet arhive za odgovarajućom stranicom i prikazuje je na ekranu. Na ovaj način oporavljeno je oko šest miliona neispravnih linkova na 22 Wikipedia sajta. Dodatnih tri miliona linkova ručno su popravili volonteri Internet Archive projekta.

Desetodnevno istraživanje koje je Wikipedia sprovela nakon toga, pokazalo je da je najveći broj odlazećih linkova išao na Internet Archive sajt, što pokazuje kolika je bila važnost ovog projekta i koliko je popravljen integritet jednog od najposećenijih sajtova na Internetu.

Izvor: TechCrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 7:05 pm

Smile Urušavanje poverenja u sajberbezbednost: zašto ga je potrebno obnoviti

Digitalizacija određenih sektora i oblasti, koja postepeno postaje ,,digitalizacija svega”, obećavala je jasne prednosti: bolju funkcionalnost, bolju kontrolu, niže troškove i veće brzine. Iako je ispunjeno toobećanje, otkriven je i niz problema. Jedan od najistaknutijih jeste zloupotreba i manipulacija digitalnih tehnologija, što proizvodi individualne i društvene rizike i pretnje u sajberdomenu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Transparency-status-updates-featured

Ovo nije prvi put da se čovečanstvo suočilo s pitanjem kako da osigura bezbedno korišćenje nekog dobra. Jedan od dobrih primera su lekovi. Ukoliko uvodite nov proizvod na tržište, kao proizvođač imate obavezu da pružite dokaze da je bezbedan za korisnike. Da bi ovo postigao, proizvođač mora ispuniti određene zdravstvene i sigurnosne kriterijume, i dobiti potrebne dozvole i sertifikate. Tradicionalno gledano, potvrda da je određeni proizvod u skladu sa odgovarajućim sigurnosnim kriterijumima, tj. sertifkiacija je način da dođete do tržišta. Proizvedeno, testirano, sertifikovano, pečatirano i poslato u prodavnice.

Digitalizacija dodaje još jedan element ovom procesu. U svetu konkretnih proizvoda, uglavnom se bavimo već gotovim produktima (koji najčešće imaju rok trajanja, kao što je slučaj sa hranom). U svetu softvera i, konkretnije, softvera za sajberbezbednost, bavimo se njegovim neprekidnim razvojem – preko ažuriranja – i moramo se suočiti smogućim greškama (starijim i novootkrivenim) i promenljivim opsegom pretnji. Po analogiji, možete dobiti određenu količinu aktivnog sastojka propisanog leka, ali je teško garantovati da ćete dobiti određeni (visok) nivo bezbednosti s rešenjem koje nije ažurirano, ukoliko ste meta zlonamernog napada. Da li biste verovali svom rešenju ako vas ne štiti od nove pretnje? Naprotiv, da li biste verovali vašem rešenju ako je ažurirano, ali to slabi vašu zaštitu od novih ranjivosti?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Ksc-free-download-featured-1024x672

Još jedan nivo problema u oblasti poverenja u sajberbezbednost pojavljuje se na međunarodnom nivou. Digitalizacija je dovela do izraza ,,digitalni suverenitet”, koji su usvojile neke zemlje. Sajberprostor se sve više posmatra kao četvrti domen ratovanja. Reakcija na ovo je, nažalost, predvidiva. Najveće sajbersile utvrđuju svoje sajberodbrane (balkanizacija sajberprostora), razvijaju ofanzivne kapacitete (militarizacija) i umesto najboljim, daju prednost domaćim tehnologijama (protekcionizam). Povrh toga, međunarodni dijalog o sajberbezbednosti između glavnih sila prolazi kroz težak period (neki bi ga okarakterisali kao ,,neuspeo”).

S obzirom na to da sajberbezbednosna rešenja imaju privilegovan pristup podacima, kako se možemo osigurati da sama ta rešenja nisu kompromitovana? Da ne postoje pozadinske ili kritične ranjivosti? Tradicionalni odgovor – sertifikacija – bio bi samo jedna od komponenti zbog gore navedenih ograničenja. Dakle, prateći smernice za sajberbezbednost, do izražaja dolazi pristup baziran na riziku. S tim u vezi, u zavisnosti od subjektivne procene „negativnih posledica”ili njihove„verovatnoće”, rizik se može lako preceniti i pogrešno protumačiti.

Imajući to na umu, pravilo bi bilo: „Ako imate bilo kakvu sumnju, deinstalirajte (zabranite/ograničite)!” Nažalost, kada pokušavaju da se pozabave rizikom u lancu snabdevanja, vlade su sklone ignorisanju principapretpostavke nevinosti: nema potrebe da dokazujete prestup, ako možete samo ukazati na neke „namere”prestupa (koje je obično teško proceniti). Jasno je da trenutna geopolitička klima odobrava takav pristup.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Cybersecurity_wide

Opasnosti trenutnog toka osipanja poverenja u sajberprostor jesu potpuni nedostatak dijaloga, ekonomska šteta, pa čak i globalni konflikti na ovom polju.

Kako možemo odgovoriti na ove globalne trendove? Kompanija Kaspersky Lab, kao sastavni element globalnog ekosistema sajberbezbednosti, veruje da bi to moglo da se postigne reagovanjem na suštinske uzroke. Dok shvatamo da kao privatna kompanija imamo svoja ograničenja i ne želimo da se „igramo geopolitike”, mi smo posvećeni unapređenju nivoa poverenja u rešenja za sajberbezbednost kroz našu Globalnu inicijativu transparentnosti (GTI). GTI je naš odgovor na geopolitičku turbulenciju, kao i naše posvećenosti unapređenju postojećih tehnologija i infrastrukture kako bi odgovarali trenutnim tehnološkim izazovima. Uskoro će uslediti i naredni koraci u ovoj inicijativi.

Autor: Evgeny Grigorenko, šef odeljenja za Public Affairs za Evropu
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Okt 04, 2018 7:13 pm

Smile Messenger Kids optužen za kršenje Zakona o zaštiti dece

Facebook je 2017. godine pokrenuo Messenger Kids koji je u stvari Facebook Messenger dizajniran za decu. S obzirom da Facebook želi da bude najveća društvena mreža na svetu, nije iznenađujuće što su počeli da ciljaju mlađu publiku u nadi da će na kraju i oni postati korisnici Facebook-a. Međutim, čini se da je nekoliko grupa u SAD-u koje se zalažu za zdravlje dece, optužilo Facebook da je prekršio zakon o zaštiti dece i zahtevaju da FTC istraži aplikaciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Messenger-kids

Grupe tvrde da je aplikacija prekršila Zakon o zaštiti privatnosti dece na mreži, jer ne osigurava da je osoba koja pravi nalog za dete njegov roditelj i stoga ne može da da saglasnost u vezi sa prikupljanjem podataka. Grupe takođe optužuju Facebook i kažu da je njegova politika privatnosti „nepotpuna i nejasna“ kao i zbog otkrivanja podataka trećim stranama ili drugim Facebook uslugama za „široke, nedefinisane poslovne svrhe.“ Ovo zapravo nije prvi put da se Facebook suočava sa problemima vezanim za aplikaciju Messenger Kids.

Ranije ove godine advokati koji se bave zaštitom dece sugerisali su da Facebook treba da zatvori aplikaciju, tvrdeći da je „štetna“ i „sprečava zdrav razvoj dece“. Facebook je ranije tvrdio da je aplikacija kreirana uz roditeljsku pomoć, ali i stručnjaka za razvoj dece, ali sigurno postoji još mnogo osoba koje misle da deca ne bi trebalo da je koriste.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 05, 2018 6:08 pm

Smile Instagram sada ima prilagodljive tagove za lakše dodavanje prijatelja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Cb6217ac437def511a010aedd0670834

Instagram ima još jedan odgovor na funkciju koju je Snapchat prvi implementirao, a ovoga puta pokriva osnove - dodavanje prijatelja. Nekoliko meseci, nakon što je započeo testiranje, Instagram je predstavio "nametags" koji dodavanje prijatelja pojednostavljuje tako što se kamera usmeri na kod i izvrši se skeniranje.

Nakon što se kreira nametag (zajedno sa bojama, emotikonima i selfijima), potrebno je da budući prijatelj samo pokrene kameru i drži ekran aktivnim kada je tag vidljiv. Odatle, imaće opciju da prati korisnika odmah ili da pregleda profil. Nametag se može deliti sa drugima preko tekstualnih poruka ili drugih društvenih mreža, ukoliko je potrebno da se kreira široka krug publike.

Pored ovoga, Instagram testitra još jednu funkciju koja je namenjena školskim zajednicama. Kreirana je kako bi korisnike ohrabrila da se pridruže grupama na koledžima i univerzitetima, ali je trenutno limitirana na testiranje samo u SAD.

Izvor: Slashgear
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 05, 2018 6:12 pm

Smile Nokia 6.1 i 6.1 Plus dobijaju Android Pie ovog meseca, Nokia 8 i 8 Sirocco u novembru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 C8b63bb444930f19032a12d77ac7084f

HMD je objavio da će naredni telefoni, na koje stiže Android 9.0 Pie softver, biti Nokia 6.1 i Nokia 6.1 Plus, a oni ažuriranje dobijaju tokom ovog meseca.

Nakon pomenuta dva telefona, u novembru ažuriranje stiže na Nokia 8 i Nokia 8 Sirocco modele. Nokia 8 je objavljen u oktobru 2017. godine uz Nougat, što znači da će tokom prve godine podrške telefon proići kroz dve velike Android verzije.

HMD je istakao da će kompanijini Android One-pokretani Nokia telefoni dobijati ažuriranja platforme tokom dve godine (ovo se odnosi na nove Android verzije), a potom će još godinu dana dobijati sigurnosna ažuriranja.

Svi aktuelni Nokia telefoni će u nekom trenutku biti ažurirani na Android Pie (Nokia 7 Plus je već dobio novi softver, sa velikim brojem novih funkcija).

Izvor: GSMArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 06, 2018 5:53 pm

Smile Popularni Wi-Fi standardi dobijaju nova, jednostavnija imena

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Wi-Fi Alliance, međunarodna neprofitna organizacija koja se bavi sertifikovanjem Wi-Fi proizvoda i izradom standarda povezanih sa ovom tehnologijom, objavila je kako će novi standard za bežično komuniciranje nositi jednostavan i pamtljiv naziv, Wi-Fi 6. Ovaj naziv u skladu je sa novom nomenklaturom i zameniće oznaku 802.11ax pod kojom je razvijan.

Osim novih imena predložene su i nove grafičke oznake kojima bi se Wi-Fi oprema trebala početi označavati. Osim novih imena predložene su i nove grafičke oznake kojima bi se Wi-Fi oprema trebala početi označavati.

U skladu sa ovom promenom i stariji Wi-Fi protokoli za bežične mreže će dobiti nova imena, lakše razumljiva i pristupačnija "običnom korisniku".

Tako će tehnologija oduvek poznata pod oznakom 802.11n biti preimenovana u Wi-Fi 4, a 802.11ac od sada će se službeno nazivati Wi-Fi 5. Ove brojčane oznake pratiće, dakle, razvoj bežične tehnologije pa će Wi-Fi standardi označeni većim brojem – logično – korisnicima nuditi bolje iskustvo i veće brzine prenosa podataka.

"Gotovo dve decenije korisnici Wi-Fi proizvoda morali su se baviti tehničkim konvencijama imenovanja kako bi utvrdili podržavaju li im uređaji najnoviju tehnologiju" izjavio je predsednik ove organizacije Edgar Figueroa. Novu terminologiju, lakšu za razumevanje, proizvođači, korisnici i svi drugi učesnici tržišta trebali bi vrlo brzo prihvatiti, očekuju u Wi-Fi alijansi.

Oznake Wi-Fi 1, 2 i 3 neće biti u službenoj upotrebi jer se smatra da ni oprema zasnovana na starijim tehnologijama (802.11g, 802.11a, 802.11b) nije više široko dostupna.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 06, 2018 5:57 pm

Smile Yahoo Together – nova aplikacija za razmenu poruka

Ranije su aplikacije kao što je Yahoo Messenger, koji je kompanija letos ugasila, bile prilično popularne, ali u današnjem svetu, aplikacija ostaje kao lepo sećanje na ranije dane na internetu. Međutim, čini se da to nije sprečilo kompaniju da pokušava, te su pokrenuli novu aplikaciju zvanu Yahoo Together.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Dims-1

Ovo je grupna messenger aplikacija koja se u osnovi fokusira na korisnike koji mogu da razgovaraju zajedno, za razliku od aplikacija poput WhatsApp-a koji korisnicima omogućava izbor privatnih ili grupnih razgovora. Yahoo Together će uglavnom funkcionisati kao standardna messenger aplikacija i imaće funkcije poput deljenja audio i video sadržaja i mogućnosti pretraživanja četa.

Postoje i funkcije poput pametnih podsetnika (Smart Reminders) i reakcija na poruke, ali ako ste ranije koristili aplikacije za razmenu poruka, Yahoo Together ne izgleda previše drugačije od svojih konkurenata, zbog čega se verovatno pitate zašto bi bilo ko odabrao da je koristi pored postojećih platformi koje su mnogo više ustaljene (aplikacija tvrdi da je bolja u upravljanju grupama)?



U svakom slučaju ovo je besplatna aplikacija, za slučaj da postojeće aplikacije ne mogu da zadovolje vaše potrebe, možda Yahoo Together može, a možete je preuzeti na iOS App Store ili Google Play-u.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Okt 06, 2018 6:05 pm

Smile Android korisnici prihvataju Windows 10: Your Phone Companion je najpopularnija aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 968b71d67ab95b6167a3f1107735bd0a

Sa objavom Windows 10 October 2018 Update-a, Microsoft je kreirao značajan korak u dodavanju podrške za Android i iOS preko javne objave Your Phone aplikacije.

Nova aplikacija Windows 10 korisnicima omogućava da pristupaju svojim porukama i fotografijama uskladištenim na Android uređajima. Android korisnici ponovo prihvataju Microsoft, što pokazuje i Play Store statistika. Your Phone Companion je trenutno najpopularnija trending aplikacija na Play Store-u.

Pored poruka i fotografija, Your Phone će uskoro podržavati i obaveštenja, a omogućavaće i preslikavanje sadaržaja sa Android telefona na PC u nekom trenutku u budućnosti. Ovo će doneti integraciju između uređaja, kakvu Apple već nudi u okviru svog ekosistema.

Your Phone aplikaciju je moguće preuzeti sa Microsoft Store-a, ili Companion aplikaciju sa Play Store-a.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 07, 2018 5:54 pm

Smile Android Pie za Galaxy S9 će imati tamnu temu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 4d762c3dd37de41cf4ccc8bbd384aab3

Galaxy S9 će uskoro dobiti Android 9.0 Pie, a softverski buildovi za uređaj su se već pojavljivali onlajn, omogućavajući znatiželjnim developerima da ih testiraju na sopstvenim uređajima. Konstantno se pojavljuju informacije o onome što će novi softver doneti, a najnovije nam ukazuju na to kako će izgledati Night Mode.

Samsung je godinama preferirao čisto beli interfejs za većinu svojih aplikacija, kao i za ključne elemente interfejsa, poput obaveštenja, brzog toggle panela i glavnog menija za podešavanja. Sada to više neće biti slučaj jer Android Pie donosi koristan Night Mode toggle u podešavanjima. Ovo će korisnicima omogućiti da vrše izmene sa standardne svetle teme na tamnu temu jednim pritiskom.

Tema će izgleda biti primenjiva na sve Samsungove aplikacije i elemente interfejsa. Više fotografija izgleda tamne teme na Galaxy S9 modelu je dostupno u linku izvora.

Samsung će verovatno uskoro objaviti Android Pie za Galaxy S9, S9+ i Note9, ukoliko Project Treble bude ubrzao isporuku novog softvera.

Izvor: XDA
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Okt 07, 2018 6:02 pm

Smile Microsoft povukao Windows 10 October 2018 Update nakon problema sa brisanjem fajlova korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 6559301c0ee3f77fba018e2df0833559

Microsoftova objava Windows 10 October 2018 Update-a je bez sumnje jedna od najproblematičnijih u skorijem periodu. Iako su i ranija ažuriranja imala probleme, najnoviji apdejt je stigao sa posebno ozbiljnom manom kao što je brisanje fajlova korisnika, a tu su i bagovi u Task Manageru, nekompatibilnost sa Intel drajverima, problemi sa konekcijom na internet i drugo.

Nakon što je veliki broj korisnika prijavio pomenute probleme, Microsoft je odlučio da povuče Windows 10 October 2018 Update iz opticaja.

Na svojoj stranici za istorijat Windows 10 ažuriranja, Microsoft je istakao da privremeno pauzira ažuriranje dok istražuje "izolovane" probleme sa nestankom fajlova korisnika koji su instalirali ažuriranje.

Ono što je specifično zabrinjavajuće za ovaj apdejt, jeste da je on javnosti ponuđen a da prethodno nije prošao Release Preview ring, koji je i kreiran kako bi se pronašli problemi i bagovi, koji se ispravljaju pre javne objave stabilnog ažuriranja.

Microsoft od korisnika traži da prijave probleme na koje naiđu u svojim buildovima za instaliranje, kao i da ne instaliraju October 2018 Update ukoliko su ga preuzeli ručno. Nije poznato kada će Microsoft ponovo početi da isporučuje najnovije ažuriranje za Windows 10.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 08, 2018 4:07 pm

Smile Windows 10 update briše My Documents podatke!

Poslednji Windows 10 update uneo je pravu pometnju među korisnicima zbog neverovatnog baga. Mnogi koji su ažurirali sistem kasno su shvatili da ovaj update briše My documents podatke. Šta se ustvari desilo i šta je Microsoft uradio po tom pitanju?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Windows-10-1

Novi Windows 10 update 1809 je pušten pre nekoliko dana, pa je dosta ljudi po automatizmu ažuriralo svoj operativni sistem – jer šta može loše da se desi? Kako stoje stvari, mnogo toga, naročito ako, i pored mnogih saveta, i dalje većinu podataka držite u My Documents folderu. Ubrzo nakon lansiranja updatea, počeli su da se javljaju korisnici kojima su podaci obrisani iz ovog direktorijuma!

Oh my god.

My “Documents” folder got deleted somehow causing *all* of my personal documents (Word docs, spreadsheets, etc) to disappear. This is on an NVMe SSD with TRIM. All gone.

My last backups are ancient.

Fuck.

— Windows 10 deleted my cat (@MakatiCub) October 4, 2018


Zašto Windows 10 update briše My Documents podatke?
U skladu sa tradicijom Windows bagova, šteta je uvek maksimalna. U ovom slučaju, biće obrisan glavni folder za dokumenta (c:/users) koji sadrži fotke, muziku, dokumenta i generalno sve lično što ste snimali na default lokaciju.

Tačan uzrok ovog katastrofalnog propusta Microsoft tima se još uvek ne zna. Ipak, veruje se da je bag povezan sa One Drive servisom, ali se niko do sada nije zvanično oglasio da objasni šta se ustvari dešava. Ukoliko niste još uvek ažurirali sistem, svakako bekapujte sve što ne biste želeli da izgubite zauvek.

Iako se pokazalo da ovaj bag ne pogađa svakog korisnika, sigurno ne biste želeli da se kockate sa svojim slikama sa letovanja ili ključnim dokumentima.

Heads up to anyone updating windows. Apparently, if you have documents saved in your user directory, i.e. users/JohnDoe, and not one drive, the update will delete EVERYTHING in that location. So if your "Documents" or "Pictures" don't have a one drive symbol, MIGRATE IMMEDIATELY!

— Kevin Quintero (@coolKevinator) October 4, 2018


UPDATE: Microsoft priznao grešku
Usled otkrivene greške, Microsoft je napokon zaustavio distribuciju update-a. Microsoft je posavetovao sve koji su eventualno skinuli update da ga ne instaliraju dok se ne ustanovi šta se ustvari dešava. Kako stoje stvari, stručnjaci iz kompanije još uvek nemaju predstavu šta se ustvari desilo i kako se bag aktivira. Zbog toga će proći neko vreme dok se ne dođe do rešenja i nove verzije updatea.

To na žalost, ne znači ništa onima koji su već izgubili svoje podatke, mada uvek postoji šansa da file recovery/undelete alati spasu nešto ukoliko nije napravljen backup. Kompletan debakl Microsofta sa novim updateom još je pojačan kad se uzme u obzir da su korisnici uveliko prijavljivali ovaj bag, ali se kompanija tada nije obazirala. Dugoročni problem predstavlja informacija da je veliki broj testera otpušteno a da nije osmišljena alternativa. Dakle, ništa nam ne garantuje da se slična kardinalna greška neće ponoviti. Sa ovakvim operativnim sistemom, kome trebaju hakeri?

Izvor: Ars Technica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Okt 08, 2018 4:23 pm

Smile U našem regionu pronađen prvi UEFI malware na ličnom računaru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Shutterstock_103173644

Bezbednosna kompanija ESET Research objavila je službeni dokument kojim se opisuje prvi UEFI zloćudni otkriven na ličnim računarima. Malware LoJax, kako se naziva, nastao je na osnovama legitimnog programa za nadzor računara LoJack proizvođača Absolute Software. LoJax je pronađen "nastanjen" u UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) delu računara, modernijoj zameni za BIOS.

O smeštanju malwarea u UEFI govorilo se još od kada je WikiLeaks objavio dosije "Vault 7", u kojem su američke obaveštajne agencije razotkrivene u nameri da razviju neko slično rešenje namenjeno špijuniranju Apple-ovih računara. LoJax je, pak, nešto naprednija verzija koja se može aktivirati na daljinu, a sposobna je "preživeti" reinstalaciju operativnih sistema ili zamenu hard diskova.

ESET-ovi stručnjaci pronašli su najmanje jednu ovakvu instalaciju malwarea na ličnom računaru, službeno tako po prvi puta potvrđujući njegovo postojanje. Po načinu izvođenja i distribucije, LoJax se pripisuje ruskim državno sponzorisanim hakerima iz grupe Sednit, za koju se smatra da je hakerskim napadima pokušala da upadne i u sistem američke Demokratske stranke pre tamošnjih predsedničkih izbora 2016. godine.

ESET se suzdržava od geopolitičkog pripisivanja ovog malwarea bilo kojoj državi, ali grupu Sednit vrlo su jasno identifikovali kao odgovornu za proizvodnju i plasiranje prvog UEFI malwarea.

Ciljna grupa na čijim su računarima pronađeni primerci LoJaxa i tragovi Sednitove aktivnosti opisana je kao "većinom jedinice vlasti locirane na Balkanu te u središnjoj i istočnoj Europi". ESET-ovi stručnjaci priznaju da ne znaju kako je malware instaliran na ove računare, ali veruju da je za to iskorišten neki od propusta (backdoor-ova) koje grupa Sednit i inače koristi za hakovanje, ili je do instalacije došlo putem, na prvi pogled legalnog, instaliranja bezbednosnog rešenja LoJack.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 27 od 40 Prethodni  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 33 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu