Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 7 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 7 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyJuče u 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 23 od 40 Prethodni  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 31 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 07, 2018 6:01 pm

Smile Google planira da promeni izgled URL-ova

URL (usklađeni lokator sadržaja) predstavlja ono što se unosi kako bi se došlo do nekog web-sajta, te se do sadržaja na taj način dolazi od samih početaka interneta. Google planira da to promeni, budući da smatra da su URL-ovi često problematični.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Url

Naime, iz kompanije su objasnili da mnogi korisnici imaju poteškoće da razumeju prirodu URL-a, budući da ih nije lako pročitati, te da ne prenose jasnu poruku o prirodi nekog web-sajta. Istina je da često zbunjuju korisnike, posebno kada se koriste skraćenice, pa se često upotrebljavaju i u phishing prevarama, u okviru kojih napadači lako mogu da usmere korisnike na neki URL koji liči na onaj koji koriste njihove banke, pa oni koji se ne razumeju najbolje u prirodu ovakvih prevara lako mogu da postanu njihove žrtve. Pretraživači poput Chrome-a već neko vreme pokušavaju da zaštite korisnike, a tako što prikazuju stranice sa upozorenjem koje ih sprečavaju da posete neku sumnjivu stranicu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Url2

Upravo zbog toga Google želi da promeni izgled URL-ova, ali se još uvek ne zna kako bi ta promena mogla da izgleda. Iz kompanije pretpostavljaju da će svaka promena biti kontroverzna, ali ističu da je promena neophodna budući da bi URL-ovi, onakvi kakvi su danas, trebalo da postanu stvar prošlosti.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 09, 2018 5:39 pm

Smile Dve dodatne godine za Windows 7 nadogradnje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 1

Kao što verovatno znate, Microsoft će do januara 2020. prekinuti podršku za Windows 7, no sada je objavio da će podršku produžiti na dodatne dve godine onima koji će kupiti ESU (Extended Security Updates) uslugu.

Microsoft za sada ne navodi koliko će tačno koštati, ali kaže da će „Windows 7 ESU biti prodavan za svaki uređaj zasebno te da će cijene rasti sa svakom godinom“.

ESU će biti dostupan svim korisnicima Windows 7 Professional i Windows 7 Enterprise operativnih sistema u Volume Licensing programu. Takođe kažu da će se do januara 2023. produžiti i podrška za Office 365 ProPlus, ali samo za one uređaje koji će imati aktiviran Windows 7 ESU.

Windows 7 OS je još uvek najpopularniji operativni sistem na svetu, ali do kraja godine bi ga prema mnogim predviđanjima Windows 10 mogli preteći. Baš nas zanima koliko će računara raditi na sedmici u januaru 2020. kad joj istekne podrška.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 09, 2018 5:42 pm

Smile Tor mobilni pregledač dostupan za Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 9d76b48d46599e29b8c993c55da08830

Tor Project, kompanija koja je kreirala već poznati Tor Browser, objavila je prvu mobilnu verziju svoje aplikacije za Android uređaje. Tor Browser za Android je još uvek u alfa fazi, ali obećava donošenje "najveće zaštite privatnosti koja je ikada bila dostupna".

Razvojni tim ističe da privatnost, koju mobilna verzija nudi korisnicima, staje rame uz rame sa onim što nudi desktop verzija Tora, mada su neke buduće izmene potrebne kako bi se izvuklo najviše iz kompletnog paketa funkcija.

Jedna od njih je instaliranje Orbot-a, proxy aplikacije koja je već dostupna za Android a potrebna je za konektovanje Tor Browsera za Android na Tor mrežu. Međutim, Tor Project ističe da u budućnosti planira da Android pregledač načini kompletnom aplikacijom u kojoj će proxy klijent biti podrazumevano implementiran.

Na Androidu, Tor stiže sa funkcijama kao što je blokiranje praćenja i posmatranja na sajtovima, višeslojna enkripcija, kao i kompletna anonimnost bez obzira na tehnologiju koja je implementirana u veb stranicu koja se posećuje.

Ne postoji verzija Tora za iOS za sada, a Tor Project ističe da će Orfox biti ukinut naredne godine jer su njegove funkcije integrisane u novu apliakciju.

Tor Browser za Android se može preuzeti sa Play Store-a, a razvojni tim nudi i samostalni APK na zvaničnom sajtu. Potrebno je imati na umu da je aplikacija još uvek u alfa fazi razvoja i da se mogu očekivati bagovi.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 09, 2018 5:50 pm

Smile Istraživanje pokazuje da je svaki četvrti korisnik obrisao Facebook sa svog telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 B74e5283a8d7369f74f25140e7b6aaad

Prema rezultatima istraživanja, sprovedenog nad 4594 korisnika između 29. maja i 11. juna, otkriveno je da je 26% njih obrisalo Facebook aplikaciju sa svojih telefona. Samo 9% ispitanika je odlučilo da preuzme sve svoje lične informacije koje je Facebook skladištio o njima. S druge strane, 54 procenta anketiranih je prilagodilo podešavanja privatnosti na Facebook aplikaciji, dok je 42% njih uzelo odmor od nekoliko nedelja nekorišćenja platforme.

Istraživanje je otkrilo da Facebook korisnici starosti 18 do 29 godina imaju više pretenzija da obrišu aplikaciju (44%), nego oni koji imaju 65 ili više godina (12%). Svaki treći stariji korisnik je načinio izmene u podešavanjima privatnosti, dok je u mlađoj populaciji korisnika to učinilo njih 64 procenta.

Na rezultate istraživanja je, bez sumnje, uticao i Cambridge Analytica skandal, koji je originalno kulminirao početkom godine.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 09, 2018 5:53 pm

Smile Apple najavio web-sajt za policijske zahteve

Kompanija Apple najavila je globalni web portal za obradu i praćenje zahteva koji stižu od organa reda, a u kojima se traže podaci o korisnicima koji su ključni za neku kriminalističku istragu ili neki drugi proces.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Apple-1

Sistem će se bitno razlikovati od trenutnog, u okviru kojeg inspektori, te tužioci, svoje zahteve šalju na poseban Apple mejl nalog. Portal bi tako trebalo da predstavlja korisnu promenu, koja će dovesti do toga da se zahtevi centralizuju, a kako bi se lakše pratili procesi, i kako bi se znalo koji su slučajevi rešeni, a koji još uvek čekaju podatke. Pored web-sajta, Apple planira i formiranje tima stručnjaka koji bi obučavao policijske službenike širom sveta, u želji da pomogne manjim policijskim stanicama, te agencijama koje nemaju resurse kao velike vladine agencije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Apple2

Kompanija ima jasna pravila korišćenja kada su podaci o korisnicima u pitanju, te u njima stoje koji podaci nisu dostupni organima reda, a dva puta godišnje se objavljuju izveštaji koji su dostupni javnosti, a u kojima stoji koje su vladine agencije, te druga zakonodavna tela, zahtevale podatke o korisnicima u prethodnom periodu.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 10, 2018 6:32 pm

Smile  Tor pretraživač stigao i na Android

Tor Project, kompanija koja stoji iza poznatog Tor pretraživača, objavila je i prvu verziju Tor mobilne aplikacije za Android uređaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Tor

Tor pretraživač za Android je u alfa fazi razvoja i obećava najveću zaštitu privatnosti koja je do sada viđena na Android uređajima. Aplikacija će, kako tvrde kreatori, biti u ravni sa svojim desktop rođakom, samo što će zahtevati neke dodatne elemente, kako bi privatnost korisnika podigla na maksimum. Jedan od njih je i Orbot, proxy aplikacija koja je već dostupna na Android-u, a koja je neophodna kako bi se Tor pretraživač za Android povezao na Tor mrežu.

Tor za Android stiže sa opcijama poput one koja blokira praćenje i nadgledanje web-sajtova koje korisnik posećuje, potom višeslojne enkripcije, kao i kompletne anonimnosti kada je u pitanju krstarenje mrežom, te izmicanje tehnologijama koje su tu da prate ponašanje korisnika. Tako korisnici neće za sobom ostavljati digitalne otiske, pa će ih biti skoro nemoguće pratiti na osnovu istorije pretraživanja ili podataka o uređaju.

Tor Browser za Android uređaje baziran je na Firefox-u, te prema zadatim podešavanjima dolazi sa instaliranim HTTPS Everywhere i NoScript ekstenzijama. Kolačići se brišu automatski nakon izlaska iz aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 1

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Tor2

Aplikacija je dostupna na Google Play Store-u, pa zaljubljenici u privatnost već mogu da je preuzmu.
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://play.google.com/store/apps/details?id=org.torproject.torbrowser_alpha

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 10, 2018 6:43 pm

Smile Na Mac App Store-u pronađena spyware aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 1

Prošle nedelje digla se velika buka oko aplikacije za macOS naziva Adware Doctor. Ova aplikacija je na službenom Mac App Store-u bila prodavana za 5 dolara, a korisnicima je obećavala uklanjanje adwarea (napasnih reklama iz internet browsera). U kratko vreme je Adware Doctor prikupio ponešto izvrsnih recenzija, da bi se nedavno domogao i prvog mesta u kategoriji "utility" aplikacija za Mac.

Međutim, došlo je do velikog preokreta. Pre otprilike mesec dana bezbednosni stručnjak Patrick Wardle otkrio je kako je ovaj program beskoristan, tj. da ne uklanja adware. Ova se aplikacija, naime, bavi prikupljanjem podataka o surfovanju te da istoriju pregledavanja Interneta svojih korisnika (iz Chrome-a, Firefox-a i Safarij-a) šalje na jedan server u Kinu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 1

Sumnjivo ponašanje otkrio je nemački tviteraš i bezbednosni stručnjak pod nadimkom @privacy1st, da bi Wardle sve analizirao i razotkrio mutne poslove Adware Doctora.

Nakon višestrukog prijavljivanja ove situacije Apple-u, tek je proteklog petka, gotovo mesec dana nakon prve prijave, Apple uklonio aplikaciju Adware Doctor sa svoje službene prodavnice. Sada je postalo jasno kako su autori ovog spywarea nasamarili i Apple i njegove korisnike, lažnim pozitivnim recenzijama stekli popularnost, te krali privatne podatke od za sada nepoznatog broja ljudi koji su aplikaciju kupili.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 10, 2018 6:51 pm

Smile Google zabranio aplikaciju za rudarenje kriptovaluta sa preko milion preuzimanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 B00ba41a3550dabfe77264e4408b9d73

U nastojanju da spreči širenje softvera koji se koristi za varanje u domenu kriptovaluta, Google je ažurirao svoju politiku korišćenja u julu kako bi zabranio aplikacije za rudarenje kriptovaluta na uređajima sa Play Store-a. Međutim, u tom procesu izgleda da je Google nepravedno zabranio i neke legitimne aplikacije, među kojima je i jedna sa preko milion preuzimanja.

Uklonjena aplikacija, pod nazivom MinerGate, originalno je nudila i opciju rudarenja na uređajma, kao i funkciju daljinskog upravljanja cloud kriptorudarenjem. Kako bi se uskladio sa ažuriranim uslovima korišćenja koje je Google postavio, MinerGate je uklonio on-divice funkciju iz svoje aplikacije.

"Rudarenje direktno sa telefona je bila jedna od ključnih funkcija MinerGate apliakcije, pre nego što su poslednje promene implementirane u okviru Google Play Development politike. Sa najnovijim ažuriranjem, uklanjamo ovu funkciju kako bismo zadovoljili potrebne zahteve", istaknuto je od strane zvaničnika Minergate-a. I pored ovoga, Google je uklonio aplikaciju sa svoje onlajn prodavnice.

MinerGate je deo manjine koja je zapravo zaista ažurirala svoju apliakciju kako bi se povinovala novim uslovima, a iz kompanije su prilično razočarani tretmanom od strane kompanije Google. Sugeriše se da na Play Store-u još uvek postoji veliki broj apliakcija koje ne ispunjavaju nove uslove korišćenja koje je Google implementirao, a da one još uvek nisu izbačene.

Google svakako ima dobre namere u zaštiti developera i korisnika na Play Store-u, ali je kompanija trenutno prilično nedosledna u sprovođenju sopstvenih uslova korišćenja. Ipak, u ovom trenutku aplikacije za rudarenje na Play Store-u su manje vidljive i ovo predstavlja svojevrstan novi početak u domenu kriptorudarenja.

Izvor: TheNextWeb
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 10, 2018 6:56 pm

Smile Instagram dodaje prečicu za emotikone

Ako ste jedan od onih koji ne mogu da ostavljaju komentare bez ubacivanja barem jednog emotikona kako bi bolje opisali svoje emocije, biće vam drago da znate da Instagram misli na vas. Posle nekoliko meseci testiranja, Instagram je predstavio prečicu za emotikone na Androidu i iOS-u, koja nudi brži pristup ikonicama koje najviše koristite prilikom objavljivanja komentara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Dims-1

Nećete morati da prolazite kroz ceo sektor sa ikonicama na tastaturi vašeg telefona kada želite da upotrebite neki od emotikona. Novi emotikon bar se neće pojaviti u drugim opcijama u kojima se tastatura koristi, poput odgovora na priče ili prilikom pisanja opisa ispod sopstvenih postova. Ovakav dodatak je mogao da se očekuje. Čak i 2015. godine, Instagram je znao da je upotreba emotikona važna stvar – a proširen dijapazon emotikona je od tada bez sumnje pomogao njegovoj popularnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 DmbI4Q-U4AA0ecd?format=jpg&name=small

Nove personalizovane prečice za emotikone sada su dostupne u najnovijoj verziji Instagrama na Android i iOS uređajima.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 10, 2018 7:04 pm

Smile Disaster Recovery: Kako sprečiti jahače IT apokalipse?

https://pcpress.rs/disaster/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 11, 2018 7:02 pm

Smile Preko milijardu obrisanih naloga na Facebook-u u zadnjih 6 meseci

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 1

Sheryl Sandberg, Facebook-ova COO šefica, na saslušanju pred američkim senatskim odborom, izjavila je da je najveća društvena mreža u razdoblju od 6 meseci izbrisala čak 1,27 milijardi lažnih naloga.

Sandberg navodi da su ovu operaciju uočavanja i brisanja lažnih naloga srovodili ljudi "ručnim" metodama, kao i botovi na pogon mašinskog učenja, računarskog vida i veštačke inteligencije.

"Udvostručili smo broj ljudi koji rade na bezbednosti i sada ih zapošljavamo 20.000. Dobijamo izveštaje na 50 jezika, 24 sata dnevno. Bolja tehnologija mašinskog učenja i veštačka inteligencija takođe su nam pomogli da budemo puno više proaktivni u identifikaciji zlouporaba", ističe Sandberg.

Ovako velik broj lažnih naloga pripisuje se hakerskim mrežama koje automatskim skriptama i botovima stvaraju naloge koji se potom prodaju kompanijama i pojedincima koji žele da povećaju svoju popularnost i doseg. Naravno da im to (kompanijama) ne donosi nikakvu korist, ali mnogi direktori marketinga veruju da im se više isplati ulagati u društvene mreže (pa makar i kupovinom korisnika iz sumnjivih izvora na dark webu), nego u klasično oglašavanje, jer im se u statistikama prikazuju lepe brojke.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 11, 2018 7:07 pm

Smile Evo šta će sve Apple predstaviti na sutrašnjoj konferenciji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 432b907421a0c2336fa0cc9472da35ec

Apple će 12. septembra održati događaj na kojem će predstaviti seriju novih uređaja, među kojima su novi iPhone modeli, iPad Pro, Apple Watch sa većim ekranima, novi jeftiniji laptop, Mac mini fokusiran na profesionalce i veliki broj dodataka.

Fokus će svakako biti na novim iPhone modelima, koji su i dalje kompanijin najbitniji proizvod jer generišu oko dve trećine zarade i pojačavaju potražnju za drugim Apple uređajima i pretplatama na servise. Postojaće tri nova smartfon modela, koji se očekuju ove godine:

Nadograđeni iPhone X, koji će najverovatnije nositi naziv iPhone Xs. Telefon će imati 5.8-inčni OLED ekran, brži procesor i nadograđenu kameru. Biće dostupan u sivoj, srebrnoj i zlatnoj varijanti.
Veća verzija prošlogodišnjeg iPhone-a, koja stiže sa OLED ekranom od 6.5 inča. Telefon će se najverovatnije zvati iPhone Xs Max.
Na kraju, tu je nova i jeftinija varijanta iPhone X modela. Ovaj uređaj će imati 6.1-inčni LCD ekran, a koristiće aluminijum umesto nerđajućeg čelika kao druga dva modela. Izvori navode da Apple razmatra da ovaj model nazove iPhone Xr.
Očekuje se da će LCD iPhone koštati između 699 i 749 dolara, mada analitičari kompanije Goldman Sachs veruju da će cena biti bliža 849 dolara.

Ostale proizvodne kategorije, koje se očekuju tokom sutrašnjeg događaja, uključuju HomePod, AirPods, Apple TV, Apple Watch, Beats zvučnike i slušalice i druge dodatke. Među njima bi mogli biti i:

AirPower Wireless Charger
Novi MacBook
Osveženi iPad Pro
Mac mini orijentisan na profesionalce

Izvor: Bloomberg
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 11, 2018 7:09 pm

Smile Microsoft testira SMS Connect za Skype na Android uređajima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Ddd22204313bed4df7da097b2ffdbce0

Microsoft će uskoro omogućiti Skype korisnicima da primaju Android-bazirane tekstualne poruke na svojim računarima, uz pomoć nove funkcije pod nazivom SMS Connect. Od danas, Skype Insideri će biti u prilici da testiraju SMS Connect, pod uslovom da već imaju instaliran 8.30 build ili noviji.

SMS Connect omogućava korisnicima da upare svoj Windows PC ili Mac sa svojim telefonima, kako bi mogli da na svom desktopu primaju SMS razgovore. Praktično, neće biti potrebe za otvaranjem telefona kako bi se pročitao SMS ili odgovorilo na poruku, jer će to moći da se obavlja sa desktopa.

Evo šta je konkretno moguće raditi uz SMS Connect na računaru:

Čitanje i odgovaranje na "jedan na jedan" i grupne SMS razgovore;
Primanje MMS sadržaja (fotografije i video);
Započinjanje novih razgovora.

Kako bi se započelo korišćenje nove funkcije, korisnik će morati da pritisne na profilnu fotografiju u Skype aplikaciji na Androidu, potom ode u Settings / Messaging / SMS / Enable SMS Connect. Nakon ovoga je potrebno pratiti jednostavan vodič kako bi se upario desktop sa telefonom.

Microsoft ističe da je SMS Connect još uvek u fazi testiranja, a radi se na poboljšanjima i ispravkama bagova.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 12, 2018 6:08 pm

Smile Apple po prvi put iPhone događaj uživo emituje i na Twitter-u

Kompanija Apple već godinama uživo emituje događaje na kojima predstavlja najnovije proizvode, a ove godine planira da live stream prvi put dovede i na Twitter, te na taj način dođe do dodatne publike koja možda ne bi otišla na web-sajt kompanije sa namerom da uživo prati iPhone prezentaciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Apple-2

Ovo je drugo širenje kompanije Apple tokom godine kada su platforme za emitovanje sadržaja u pitanju, budući da se početkom godine okrenula pretraživačima Chrome i Firefox, dok se ranije orijentisala samo na Safari i Edge korisnike, koji su imali prednost po pitanju sadržaja koji se emituju uživo.

https://twitter.com/Apple/status/1039158183292559361

Tako će emitovanje iPhone događaja moći uživo da se prati i preko Twitter naloga kompanije, koji obično služi za plaćene reklame, te nikada nema tvitova koji se obraćaju korisnicima. Događaj će se, naravno, emitovati i na YouTube-u, što je prvi izbor kada je najveći broj korisnika u pitanju.



Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 12, 2018 6:13 pm

Smile Article 13 usvojen: EP izglasao zakon koji će promeniti internet

Ukoliko ste se plašili da će novi Zakon o autorskim pravima promeniti način na koji funkcioniše internet – imamo loše vesti. Zakon koji sadrži kontroverzne članove 11 i 13 preti da promeni zauvek način na koji koristimo internet.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Euc

Evropski parlament je danas glasao u korist Zakona o autorskim pravima koji sadrži neke veoma diskutabilne odredbe. Iako je zakon odbijen u julu, ovog septembra se vratio pred poslanike Evropskog parlamenta gde je glasanje završeno drastično drugačije. Glasanje se završilo sa 438 glasova “za” i 226 “protiv” u korist zakona koji polako postaje sinonim za cenzuru.

Šta usvajanje Article 13 znači za korisnike?

I dok muzička industrija slavi što će konačno moći da se obračuna sa YouTubeom i Googleom u celini, drugi su šokirani. Najveći problem je što praktično ništa nije promenjeno kada je reč o članovima 11, a posebno kada se priča o članu 13 (poznatom kao Article 13). Efekat ovog zakona će biti drastična cenzura, što će se primetiti od naredne godine. Naime, potrebno je da zakon prođe finalno glasanje u januaru 2019. godine, nakon čega će države članice Evropske unije odlučlivati o načinu implementacije zakona.

Najveći problem su članovi 11 i 13, koji se tumače kao “taksa na linkove” i “upload filter”. To u prevodu znači da kao običan korisnik više nećete moći da tek tako delite sadržaj na društvenim mrežama i na YouTubeu, kao i da će se proveravati svaki upload korisnika na bilo koji sajt. U slučaju da filter proceni da kršite autorska prava, nećete moći da objavite sadržaj.

Jasno je da kreiranje ovako masivnog filtera neće moći da finansiraju mali sajtovi što će dovesti do masovne auto-cenzure jer jednostavno neće hteti da rizikuju velike kazne u slučaju kršenja zakona. Problem je i što ni sami zakonodavci ne znaju kako da sprovedu određene odredbe, što će dovesti do novih konfuzija i problema. Jednostavno, malo ko će imati direktne koristi od novog zakona, bar u ovom obliku.

To se očigledno ne odnosi na Pol Mekartnija i muzičku industriju koji u ovom trenutku slave jer očekuju da sada još više zarade od materijala izvođača. Paradoksalno, Google, Facebook i ostali giganti takođe mogu da slave jer skoro niko osim njih neće imati sredstava da kreira filtere sadržaja. Sve u svemu, očekuje nas novo doba gde internet više neće biti tako slobodan (na popularne “meme” zaboravite).

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 5:56 pm

Smile Samsung i Google sarađuju na RCS porukama za Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 1

Samsung i Google najavili su proširenje saradnje kako bi poboljšali sistem poruka na pametnim telefonima sa bogatim komunikacionim uslugama (Rich Communications Services – RCS). Saradnja osigurava rad Android Messages i Samsung Messages sa RCS porukama, omogućavajući tako funkcije kao što su razgovori preko WiFi-ja, stvaranje grupnih razgovora, prikazivanje indikatora kuckanja i čitanje zapisa te deljenje fotografija i video zapisa visoke rezolucije.

Android Messages i Samsung Messages radiće sa RCS tehnologijom, uključujući cloud i poslovne platforme. Samsung će proširiti dostupnost RCS tehnologije na postojeće pametne telefone, počevši od Galaxy S8 i S8+ uređaja. Novi Samsung Galaxy pametni telefoni imaće integrisanu funkciju RCS poruke, a moći će se koristiti unutar telekoma koji podržavaju RCS. To znači da će korisnici i brendovi dobiti naprednije mogućnosti razmene poruka sa korisnicima Android Messages-a i Samsung Messages-a.

Dodatna prednost ovog proširenog partnerstva je ta da će razvojni programeri i brendovi koji koriste RCS Business Messaging (temeljen na GSMA Universal Profile 2.0) pomoću usluga Google ili Samsung Messaging-as-a-Platform (MaaP) moći lakše da dođu do Android Messages i Samsung Messages korisnika.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:00 pm

Smile Microsoft Edge upozorava Windows 10 korisnike na Chrome i Firefox

Microsoft se već godinama bori sa Google-om i Mozilla-om, a kada je oblast internet pretraživanja u pitanju. Iako je Edge uspešno zamenio Internet Explorer, te doneo značajna poboljšanja, većina Windows 10 korisnika i dalje radije bira Chrome ili Firefox.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Edge

Budući da nije razvio uspešnu strategiju koja bi korisnike motivisala da migriraju u smeru Edge pretraživača, Microsoft je posegao za alatima koji mogu da se tumače i kao problematični, u najmanju ruku dosadni, budući da se radi o pop-up upozorenjima koja se pojavljuju svaku put kada Windows 10 korisnici pokušaju da instaliraju neki pretraživač koji nije Edge.

Microsoft je pomenute pop-up prozore implementirao u poslednje Windows 10 test bildove, koji su stigli do insajdera, a slične strategije su postojale i ranije, samo što se sada pop-up upozorenja pojavljuju isključivo u okviru instalera za neki drugi pretraživač. Tako Microsoft korisnike pokušava da usmeri prema Edge-u, a pre nego što izaberu Chrome ili Firefox, što je pomalo nelogično, budući da korisnici u okviru nove instalacije uglavnom biraju proizvod koji već zadovoljava njihove potrebe.

https://twitter.com/SeanKHoffman/status/1039573136168169475/photo/1

Iako je teško zamisliti da bi pop-up prozorčići mogli da odvrate bilo koga, te tako motivišu korisnika da izabere Edge, ipak se radi o nepotrebnoj komplikaciji. Još uvek se ne zna da li će ova upozorenja stići do svih korisnika, ali je jasno da Microsoft traži nove načine na koje bi korisnike usmerio ka Edge-u, te ga učinio konkurentnijim.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:05 pm

Smile Sony će do 2040 godine u potpunosti preći na obnovljive izvore energije

Sony je najnovija kompanija koja je objavila da će se pridružiti RE100 klubu – klubu kompanija koje će u potpunosti upotrebljavati obnovljive izvore energije. U ovoj prestižnoj grupi se nalazi oko 140 kompanija iz svih sfera poslovanja, a među njima su Facebook, Google i Microsoft.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Sony-green

Naravno, ovaj proces ne može da se završi preko noći. RE100 klub je inicijativa prema kojoj je rok za prelazak na obnovljive izvore energije 2050. godina, mada je Sony rešio da taj status dostigne 10 godina ranije. Prema planovima ove kompanije, do 2030. godine žele da dostignu cilj da bar 30% energije koju koriste stiže iz obnovljivih izvora.

Kako bi dostigao ove ciljeve, Sony je obećao da će ubrzati prelazak na obnovljive energiju u SAD-u i Kini, kao i da će „pogurati“ instalaciju solarnih panela u svojim proizvodnim kapacitetima na Tajlandu i u Japanu.

Izvor: Endagdet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:09 pm

Smile Instagram u borbi protiv zavisnosti

Haštagovi su odlični za pretraživanje kroz beskrajne postove na društvenim mrežama. Možete brzo da vidite sve postove o određenoj temi samo pretraživanjem haštaga. Međutim, Instagram tvrdi da se haštagovi na ovoj platformi koriste za pronalaženje ilegalnih droga, pored pronalaženja podrške za zavisnost i zloupotrebu psihoaktivnih supstanci. Sada će ova platforma početi da upućuje korisnike na pomoć kada su u pitanju opioidi ili zloupotrebe psihoaktivnih supstanci kada pretražuju određene haštagove na Instagramu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Hashtag-1

Korisnici će videti pop-up obaveštenje u aplikaciji kada pretražuju relevantne haštagove na kom će pisati „Možemo li pomoći?“ U pop-up obaveštenju će stajati da ako se oni ili neko njima blizak sada bori sa opioidima ili zloupotrebom psihoaktivnih supstanci, mogu pronaći načine dobijanja besplatnih i poverljivih referenci o lečenju, pored informacija o upotrebi supstanci, prevenciji i oporavku.

Pop-up će sadržati linkove za podršku resursa koje je Instagram razvio u saradnji sa ogrankom ministarstva zdravlja SAD-a (Substance Abuse and Mental Health Services Administration), Nacionalnim savetom za alkoholizam i zavisnosti od droge i neprofitnom organizacijom (Partnership for Drug Free Kids). Resursi obuhvataju savete za prijatelje i porodicu ljudi koji imaju problema sa zloupotrebom psihoaktivnih supstanci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Instagram-drug-abuse-help

Instagram zna da, dok se mnogi korisnici oslanjaju na haštagove vezane za drogu kako bi potražili pomoć zajednice, drugi ih zloupotrebljavaju kako bi prodavali drogu. Instagram blokira ili ograničava ove haštagove, ali to ima i negativan uticaj s obzirom da sprečava formiranje zajednica za pružanje podrške.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:16 pm

Smile Ericsson je napravio prvi 5G poziv na pametni telefon

Ericsson je objavio da je napravio prvi 3GPP 5G New Radio (5G NR) millimetre-wave (mmWave) over-the-air poziv preko pametnog telefona. Mobilni uređaj koji je u pitanju je kreirala kompanija Qualcomm.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Accessibility-3570138_960_720

Poziv je načinjen u Ericsson-ovoj Krista labaratoriji u Švedskoj, korišćenjem 39 GHz mmWave spektra i Ericsson-ovog komercijalnog 56 NR Air 5331 radija. Mobilni uređaj koji je iskorišćen za ovaj test je pokretao Qualcomm Snapdragon X50 5G modem i RF podsistemom. Prema kompanijinim najavama, ovakva ispitivanja će otvoriti put za komercijanlo lansiranje 5G NR infrastrukture, pametnih telefona i mobilnih uređaja. „ Ova rana ispitivanja i prekretnice će omogućiti globanim operaterima i OEM-ovima da sprovedu testove na terenu korišćenjem spopstvene mreže i uređaja“, rekli su iz Ericssona.

Ericsson je najavio dodavanja tri nova proizvoda u njihov 5G hardverski i softverski portfelj, uključujući rešenje koje će obezbediti interoperabilnost između 4G i 5G spektara, rešenje za transport mmWave signala, kao i radio access network (RAN) rešenje. Ericsson-ov Specrum Sharing softver će podržavati 4G i 5G istovremeno, kada se koristi bilo koji Ericsson Radio System koji datira od 2015. godine naovamo. Ovo će omogućiti servisima za komunikaciju da omoguće 5G pokrivenost širom zemlje, sa mnogo fleksibilnijom strategijom migracije spektra. RAN Compute portfolio će omogućiti lakšu distribuciju RAN fukcija. Novi Ran Compute baseband-ovi omogućavaju provajderima da distribuiraju RAN funkcije cetralno, dok dva nova RAN Compute Radio procesora omogućavaju RAN funciju sa unapređenim sposobnostima transfera i obezbeđivanjem ultra niske latencije, čime se smanjuje faktor fizičke udaljenosti.

Poziv je načinjen u Ericsson-ovoj Krista labaratoriji u Švedskoj, korišćenjem 39 GHz mmWave spektra i Ericsson-ovog komercijalnog 56 NR Air 5331 radija. Mobilni uređaj koji je iskorišćen za ovaj test je pokretao Qualcomm Snapdragon X50 5G modem i RF podsistemom. Prema kompanijinim najavama, ovakva ispitivanja će otvoriti put za komercijanlo lansiranje 5G NR infrastrukture, pametnih telefona i mobilnih uređaja. „ Ova rana ispitivanja i prekretnice će omogućiti globanim operaterima i OEM-ovima da sprovedu testove na terenu korišćenjem spopstvene mreže i uređaja“, rekli su iz Ericssona.

Ericsson je najavio dodavanja tri nova proizvoda u njihov 5G hardverski i softverski portfelj, uključujući rešenje koje će obezbediti interoperabilnost između 4G i 5G spektara, rešenje za transport mmWave signala, kao i radio access network (RAN) rešenje. Ericsson-ov Specrum Sharing softver će podržavati 4G i 5G istovremeno, kada se koristi bilo koji Ericsson Radio System koji datira od 2015. godine naovamo. Ovo će omogućiti servisima za komunikaciju da omoguće 5G pokrivenost širom zemlje, sa mnogo fleksibilnijom strategijom migracije spektra. RAN Compute portfolio će omogućiti lakšu distribuciju RAN fukcija. Novi Ran Compute baseband-ovi omogućavaju provajderima da distribuiraju RAN funkcije cetralno, dok dva nova RAN Compute Radio procesora omogućavaju RAN funciju sa unapređenim sposobnostima transfera i obezbeđivanjem ultra niske latencije, čime se smanjuje faktor fizičke udaljenosti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:23 pm

Smile Evropske cene novih iPhone-a su apsurdno visoke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Dbeae2f63d488575ce41822bee5e4a29

Apple je predstavio tri nova iPhone modela: iPhone Xs, iPhone Xs Max i iPhone Xr. Najveći i najjači model, iPhone Xs Max, postavlja nove granice kada su cene telefona u pitanju sa početnom cenom od 1099 dolara. Manji Xs model ima početnu cenu od 999 dolara, dok najpristupačniji iPhone Xr košta 749 dolara. Međutim, oni koji su zainteresovani da ove telefone kupe u Velikoj Britaniji, ili nekoj drugoj evropskoj zemlji u kojima ih Apple nudi, verovatno će biti veoma neprijatno iznenađeni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Apple2_36

U Velikoj Britaniji, cene u funtama su iste kao one u dolarima, što znači da će korisnici morati da plate značajno više nego da su telefone kupili u SAD. Međutim, u nekim zemljama u Evropi, ova razlika se dodatno povećava. Na primer, u Nemačkoj osnovni iPhone Xs Max model košta 1249 evra (što je oko 1450 dolara), dok se model sa 512GB skladišta prodaje za 1649 evra (oko 1915 dolara). Cene su još veće za one koji žive u Francuskoj, Italiji ili Mađarskoj gde razlika u cenama ide do oko 500, 515 ili 615 dolara.

Ista situacija je i sa iPhone Xr modelom. Osnovna verzija, od 64GB, košta 749 funti u Britaniji, dok je u Italiji razlika u odnosu na američku cenu oko 330 dolara.

Evropljani od sutra mogu da prednaruče iPhone Xs i iPhone Xs, a isporuka kreće od 21 septembra. Datumi pretprodaje i isporuke za iPhone Xr model su 19. i 26. oktobar.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:31 pm

Smile Google Inbox će biti ugašen naredne godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 C41051d23202a670396ee2ff081757da

Google je Inbox pokrenuo 2014. godine, kao novu vrstu pristupa email porukama. Međutim, servis nije bio toliko progresivan kada su noviteti u pitanju, s obzirom na to da je Gmail imao redovna ažuriranja i nadogradnje (ovo uključuje i aprilski veliki redizajn).

Ovo je razlog zbog kojeg je Google odlučio da Inbox bude ugašen na kraju marta 2019. godine. Kompanija želi fokusiraniji pristup email servisima, a ovo će jasno ostaviti Gmail kao jedino relevantno rešenje.

Korisnici, koji su prihvatili Inbox, neće morati da previše brinu. Funkcije koje je Inbox premijerno implementirao, kao što su Smart Reply, Smart Compose i Follow-ups, već su prisutne u Gmailu, tako da se ne očekuje veći gubitak funkcionalnosti. Gmail interfejs je zapravo postao donekle nalik Inboxovom nakon redizajna, sa većim tasterima i ukupno prilagođenijim izgledom.

Ovakav potez će verovatno najviše smetati korisnicima kojima se Inbox sviđao kao mesto za isprobavanje novih funkcija, koje Gmail nije nudio ranije. Međutim, ukoliko Google bude nastavio da implementzira eksperimentalne servise i funkcije u Gmail, korisnici neće primetiti nedostatak Inboxa na tržištu.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 13, 2018 6:35 pm

Smile Mobilnih broadband korisnika će biti 4,4 milijarde do kraja godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 9e704f8a7b3496c1b3ea64989401f2d8

Prema novom izveštaju koji je objavio ITU (International Telecommuncation Union), agencija Ujedinjenih Nacija koja nadgleda standarde za komunikaciju, inicijative za gustinu signala i povezivanje - do kraja ove godine će globalno postojati 4,4 milijarde mobilnih broadband korisnika, što je porast od 1,1 milijarde u odnosu na poslednje merenje od pre tri godine.

Evo kompletnog pregleda toga kako se širokopojasna upotreba mobilne i fiksne mreže razvijala tokom poslednje tri godine i planira da se razvija tokom naredne tri godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Research1

Iz ovih brojeva mogu se izvući neki zanimljivi trendovi.

Iako fiksne broadband usluge nastavljaju da rastu - sada se približavamo jednoj milijardi korisnika fiksnog širokopojasnog pristupa - mobilna mreža je definitivno naredni trend kada je u pitanju globalni pristup internetu.

Takođe, sada postoji i bar 25 zemalja sa rastom pretplate za mobilnu širokopojasnu mrežu (broj po 100 stanovnika) od preko 100 procenata - što znači da ljudi u proseku poseduju više od jednog uređaja, ili tačnije više od jedne SIM kartice - s obzirom na to da ITU napominje da između 2015. godine i danas se broj mobilnih telefona smanjio za 100 miliona, na 2,1 milijardu. U nekim zemljama, porasla je popularnost korišćenja više SIM kartica. U Makau, u Kini, postoje 322 mobilne broadband pretplate na 100 ljudi.

Island je u međuvremenu pretekao Južnu Koreju, kao zemlja sa najvećom ukupnom upotrebom interneta, što pokriva i fiksne i mobilne uređaje. ITU je istakao da je 98,2 odsto stanovništva pokriveno internetom, dok je Kuvajt drugi sa 98 procenata.

Jedna stvar koja se ne menja jeste činjenica da povezivanje ljudi u udaljenijim područjima i dalje ostaje izazov. Iako skoro polovina svetske populacije koristi internet, većina njih je u gradskim i drugim oblastima sa gustom populacijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Research2

ITU je takođe istakao da po prvi put dodaje AI kao novi element pri izračunavanju uticaja različitih tehnologija na ekonomije, zajedno sa pet postojećih tehnoloških razvoja: broadband, data centri, cloud, veliki podaci i IoT.

Još jedna značajna statistika u izveštaju ITU-a je stanje rodne podele, koje se zapravo širi. U 2013. godini ona je iznosila 11%, a 2016. godine iznosi 11,6% u pogledu korišćenja digitalnih usluga. Žene, kako je istaknuto, u proseku za 26% manje koriste internet u odnosu na muškarce. ITU ne obezbeđuje brojke za 2018. godinu i zanimljivo je videti kako se ovaj segment razvija u svetlu svih napora koji se ulažu u procesu ukupnog poboljšanja rodne ravnopravnosti.

Izvor: TechCrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 14, 2018 6:35 pm

Smile Twitter stavlja livestream na sam početak feed-a

Twitter olakšava praćenje live stream-ova naloga koje pratite. Sada, kad god nalog koji pratite započne stream i podeli tvit o tome, emitovanje će biti gurnuto na vrh vašeg timeline-a. Kompanija je najavila novu funkciju u tvitu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Twitter_2094423b1

Twiter se i ranije bavio live stream-om, u akcijama poput praćenja NFL utakmica, a njegova funkcija Happening Now je omogućila korisnicima da se upoznaju sa tekućim događajima tako što ih stavlja na vrh korisničkih feed-ova. Ovo je, međutim, prvi put da će svi stream-ovi sa svih naloga koje korisnik prati biti na vrhu timeline-a. Nova funkcija se trenutno pojavljuje na iOS-u i Android-u.

https://twitter.com/Twitter/status/1040334682423009280/photo/1

We’re making it easier to find and watch live broadcasts. Now, when accounts you follow go live, the stream will appear right at the top of your timeline.

Catch breaking news, your favorite personalities, and can't-miss sports moments. Rolling out now on iOS and Android.


Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 14, 2018 6:40 pm

Smile Brave pretraživač koji blokira reklame tvrdi da Google krši GDPR pravila

Na naslovnoj stranici Brave pretraživača stoji poruka kojom se korisnicima poručuje da nisu samo proizvod, te da je Brave pretraživač jedini koji će tako i da ih tretira, budući da im nudi sigurno pretraživanje bez reklama. Brave je pored toga sada postao poznat i po tome što je protiv Google-a, te drugih tehnoloških giganata, podneo pritužbu u kojoj tvrdi da ovi krše nedavno donesene evropske zakone, a pritužba bi mogla da utiče na to da se priroda internet pretraživača, te online marketinga, zauvek promeni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Advert

Naime, radi se o tome da Brave tvrdi kako Google i neki veliki oglašivači i dalje korisničkim podacima upravljaju na svoju ruku, te pretraživačke navike korisnika služe kao sredstvo za privlačenje novih reklama. Takvim ponašanjem se, kako stoji u pritužbi, krše osnove GDPR regulative, u kojoj je naznačeno da je upravljanje korisničkim podacima prioritet.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Advert2

GDPR je prva regulativa koja za prekršaje podrazumeva visoke novčane kazne, pa bi Google u ovom slučaju mogao da se suoči sa još jednim nezanemarljivim gubitkom. Pored toga, ova pritužba bi mogla da uruši temelje onlajn industrije, koja se zasniva na podacima, što bi moglo da potpuno promeni strukturu interneta i pretraživanja uopšte.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 23 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 23 od 40 Prethodni  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 31 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu