Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 11 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 19 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 09, 2018 6:36 pm

Smile Twitter suspendovao 70 miliona sumnjivih naloga

Tokom poslednja dva meseca, Twitter je aktivno radio na „čišćenju“ svog sistema od lažnih naloga. Prosečno je dnevno uklanjano više od milion sumnjivih i lažnih naloga, tako da je tokom maja i juna deaktivirano više od 70 miliona naloga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Twitter-nalozi

To je učinjeno u cilju borbe protiv lažnih vesti, koje su sve više zastupljene na društvenim mrežama. Ovo je samo (agresivniji) nastavak kampanje uklanjanja nepoželjnih naloga. Tokom februara uklonjen je veliki broj bot naloga, nakon čega je sledilo likvidiranje spamera koji su samo retvitovali vesti a sve u cilju promovisanja originalne komunikacije i interakcije. Suspendovanje 70 miliona korisnika zvuči kao pucanj u nogu kompanije koja se bori da podigne broj korisnika, ali iz Twitter-a tvrde da to neće uticati na broj aktivnih korisnika, već naprotiv da će im dati vetar u leđa, obezbeđujući platformu koja donosi relevantne informacije.

Ova akcija povezuje se sa nedavnim kritikama iznetih od strane nezavisnih istraživača, ali i nekih investitora kompanije, koji su tražili da se što pre reši problem sa botovima, trolovima i drugim neželjenim nalozima, za koje se veruje da su imali značajan uticaj na biračko telo tokom predsedničke kampanja u Americi 2016. godine. Sa nekih od tih naloga se uz pomoć softvera za automatizaciju slalo na stotine tvitova dnevno, koji su efikasno „zatrpavali“ korisnike lažnim vestima i dezinformacijama. Proces uklanjanja usledio je nakon višemesečnog praćenja aktivnosti svakog naloga i detaljnije analize informacija koje su tvitovane sa različitih, nepovezanih naloga. Za to je upotrebljena tehnologija veštačke inteligencije nazvana Magic Pony, koju je Twitter otkupio 2016. godine. Rezultat njene upotrebe je povećanje otkrivanja neželjenih naloga za čak 60%.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 09, 2018 6:40 pm

Smile Chrome je u junu vodeći browser na desktopu i mobilnim uređajima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Prema podacima sa internet stranice StatCounter, Google-ov internet browser Chrome je bio vodeći browser na računarima i mobilnim uređajima tokom proteklog meseca.

Što se tiče računara, Google Chrome je u junu imao udeo od 66,87%, nakon čega slede Mozillin Firefox sa udelom od 11,44%, stari Microsoft-ov Internet Explorer sa udelom od 7,13%, Apple-ov Safari sa udjelom od 5,38% te na samom začelju Microsoft-ov Edge sa udelom od 4,16%.

Što se tiče mobilnih uređaja, kako je već navedeno i tu Chrome drži prvo mesto sa udelom od 54,98%, ali ne treba zanemariti činjenicu da dolazi predinstaliran s većinom Android uređaja.

Daleko iza na drugom mestu nalazi se Apple-ov Safari sa udelom od 17,25%. Ostatak mesta zauzimaju redom UC Browser, Samsung-ov internet browser i Opera. Sa liste mobilnih browsera nedostaje Mozilla Firefox i tek nedavno predstavljena mobilna verzija Microsoft Edge browsera (u verziji za Android i iOS uređaje).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 10, 2018 5:52 pm

Smile Popularna ekstenzija za Chrome vas stalno špijunira

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Nedavno smo saznali da developeri trećih strana čije su aplikacije povezane sa našim Google nalogom, mogu da čitaju sve naše mailove, a sada nas bezbednosni stručnjaci upozoravaju da jedna ekstenzija za Chrome prati sve naše delatnosti na internetu.

Radi se o ekstenziji Stylish koja omogućava korišćenje prilagođenih stilova za web stranice, za koju se procenjuje da ima više od 1,8 miliona korisnika.

Stručnjak za bezbednost iz Mozille RobertTheaton otkrio je da je ekstenzija ujedno i spyware koji korisnike Chrome-a i Firefox-a prati kroz čitavu istoriju boravka na internetu, što znači da svi podaci o vašem pretraživanju i surfovanju odlaze developerima za svrhe "poboljšavanja koda“ ekstenzije, no niko ih ne sprečava da sa njima čine i neke druge nečasne stvari poput prodaje "četvrtim" stranama, marketinškim kompanijama ili mračnim facama sa interneta koji bi vas jednog dana mogli ucenjivati.

Opcija praćenja se u ekstenziji može isključiti, ali po "defaultu" je uključena, pa ako ste koristili Stylish, vrlo verovatno su kod nekog developera i vaši podaci o tome da pretraživali internet.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 10, 2018 5:55 pm

Smile Netflix u Evropi testira još jedan nivo usluge

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Netflix je tiho i Evropi počeo da testira dodavanje još jednog nivoa usluge za svoje pretplatnike, primetili su neki korisnici u Italiji i Nemačkoj. Do sada se pretplata na ovaj streaming servis mogla dobiti po mesečnoj ceni od 7,99 evra (Basic), 10,99 evra (Standard) ili pak 13,99 evra (Premium). Razliku među ovim paketima čini broj uređaja (1, 2 ili 4) na kojima se usluga istovremeno može koristiti, te dostupnost videa u HD i Ultra HD kvalitetu.

Sada, pak, u Netflixu testiraju i dodatni nivo usluge nazvan "Ultra", čija bi mesečna cena bila od 16,99 do 19,99 evra. Različite cene prikazane su različitim korisnicima u evropskim zemljama, pa je očito kako je testiranje ove mogućnosti najskuplje pretplate još u ranoj fazi. Netflix-ov "Ultra" paket usluga omogućavao bi gledanje videa na četiri uređaja istovremeno, jednako kao i sadašnji "Premium" paket. Jedina razlika bi, prema prvim informacijama, bila u dostupnosti sadržaja u HDR-u (High dynamic range).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Međutim, pojavile su se i spekulacije kako bi sa uvođenjem četvrte, najskuplje opcije neke od jeftinijih mogle da budu promijenjene, pa bi se u njima mogao smanjiti maksimalan broj aktivnih uređaja – što znači da bi oni koji žele imati Netflix istovremeno na četiri televizora, telefona ili tableta bili prisiljeni da uzmu upravo najskuplju pretplatu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 10, 2018 5:58 pm

Smile YouTube aplikacija za Android od sada nudi anonimni način

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 YouTube-incognito

Na računalu ili na internet pregledniku na mobitelu nije problem prijeći na incognito, odnosno način za anonimno pregledavanje u privatnosti, sve dok to isto ne pokušate na YouTube aplikaciji. No bez brige, sada je vašim problemima došao kraj, jer je najnovija verzija YouTube aplikacije za Android donosi upravo to.

Incognito način vam omogućuje da pogledate jedan ili više videa koji odstupaju od vašeg uobičajenog žanra, jer vam algoritam kasnije neće predlagati novi sadržaj na temelju tog jednog videa. Funkciju možete iskoristiti i kad nekome na brzinu želite posuditi mobitel, recimo djetetu, a da vam nakon toga ne dolaze prijedlozi za reprodukciju Ninja kornjača ili gameplayeva Minecrafta.

Ukoliko ste YouTube nadogradili na najnoviju verziju, dodirnite tipku izbornika i jednostavno odaberite incognito, odnosno anonimno.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 10, 2018 6:02 pm

Smile Wikipedia informacije zvanično stižu na YouTube

Sredinom marta se govorilo o tome da YouTube planira da video sadržajima koji se bave popularnim teorijama zavere doda informacije sa Wikipedia sajta, a kako bi ponudio alternativni ugao gledanja, te bar donekle pomoglo u rasvetljavanju kontroverznih stavova, a opcija je, kako kažu oni koji su upućeni u temu, postala aktivna 9. jula.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Youtube

Iako se opcija očekivala ranije, ipak se sačekalo do jula, a da bi se korisnicima ponudila nešto drugačija objašnjenja u okviru teorija koja se bave temama kao što su sletanja na Mesec, te posledice kemtrejlova. Tako će nova opcija ponuditi dodatne informacije o popularnim teorijama zavera, a potez je usledio posle problema sa ekstremističkim sadržajima na ovoj platformi. Pored Wikipedia portala, informacije će nuditi i Encyclopedia Britannica, a u okviru video sadržaja u kojima su teme kojima se često manipuliše.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Youtube2

Pored rasvetljavanja opštih teorija zavere, platforma planira da se pozabavi i lažnim sadržajima koji se pojavljuju u okviru nekih udarnih vesti, a tako što će korisnicima umesto vesti kojima se manipuliše ponuditi one sa proverenim poreklom, te činjenicama. Naime, algoritmi će biti zaduženi za registrovanje članaka medija koji imaju kredibilitet, da bi ih potom nudili u rezultatima pretraživanja za povezanu temu, te neku aktuelnu situaciju. Pored toga, YouTube planira da podseća korisnike na to da se udarne vesti brzo menjaju, te da prvobitne informacije nisu nužno potpuno tačne, i da se često pogrešno tumače na samom početku nekog događaja.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 11, 2018 6:15 pm

Smile Rakhni malware bira hoće li da šifruje datoteke ili rudari kriptovalite

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Shutterstock_103173644

Novi trojanac, koji je jedan u nizu verzija zlonamernog softvera iz grupe Rakhni, poseduje sposobnost biranja načina na koji će delovati zavisno od konfiguracije zaraženog računara. Rakhni je otkriven od strane kompanije Kaspersky Lab 2013. godine i od tada je više puta bio ažuriran. U najnovijoj verziji taj malware predstavlja veću pretnju korisnicima, ali mu i dodaje karakteristiku kojom odskače od ostalih zlonamernih softvera. Naime, taj malware sada proverava žrtvin sostem te na temelju stečenih saznanja odlučuje hoće li žrtvin računar zaraziti zlonamernim ransomware sadržajem ili će koristiti resurse zaraženog računara za rudarenje kriptovaluta. Taj zlonamerni softver uglavnom napada korisnike iz Rusije, ali zaraza se širi celim svetom. Zlonamerni sadržaj se distribuira putem neželjene elektronske pošte (spam) koja sadrži Word dokument u prilogu. Word dokument unutar sebe sadrži PDF datoteku koja pokreće malware downloader te žrtvi prikazuje lažnu poruku o grešci. Malware se lažno predstavlja kao softver kompanije Adobe te čak koristi lažni digitalni potpis sa imenom Adobe Systems Incorporated. Osim toga, prilikom analize navedenog zlonamernog softvera uočeno je da on šalje elektronsku poštu kako bi snadbevao napadače podatcima kao što su ime zaraženog računara, IP adresa, put kojim je zlonamerni softver stigao do zaraženog sistema i slično.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 11, 2018 6:19 pm

Smile Facebook testira AR reklame

News feed je mesto na kojem se Facebook korisnici informišu o aktuelnim događajima, pa samim tim i savršena pozicija za ono što se na platformi reklamira. Pored običnih reklamnih sadržaja, korisnici bi uskoro mogli da se sretnu i sa marketingom sa elementima proširene stvarnosti, budući da su iz kompanije najavili da već testiraju novu opciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Ar

Reklame proširene stvarnosti će u početku moći da vide samo korisnici iz Sjedinjenih Američkih Država, budući da će prva faza predstavljati period testiranja čija je funkcija da ukaže na nedostatke, te potrebna poboljšanja. AR reklame će korisnicima omogućavati da bolje dožive neki proizvod, a u duhu Snapchat filtera, što iskustvo reklamiranja podiže na potpuno novi nivo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Ar2

Primer koji je Facebook upotrebio da ilustruje novu opciju je reklama za Michael Kors naočare, koje će korisnici, a kada naiđu na AR reklamni sadržaj, moći da isprobaju, te provere koliko proizvod odgovara njihovom licu.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 11, 2018 6:20 pm

Smile Bezbednost loT uređaja u lokalnoj mreži

https://pcpress.rs/bezbednost-lot-uredaja-u-lokalnoj-mrezi/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 11, 2018 6:26 pm

Smile Oppo A5 ima zub, ali i veliku bateriju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Oppo je predstavio svoj najnoviji telefon – A5. Kao i većina drugih telefona koji su na tržištu pojavili od septembra 2017. pa do danas, tako i A5 ima zubati ekran, odnosno ekran sa notchem koji prekriva 87,8% prednje strane kućišta.

Dijagonala ekrana je poprilično velika – 6,2 inča, ali rezolucija od 1.520 x 720 px bi mogla da bude i nešto veća. Uređaj se temelji na osmojezgrenom Snapdragon-u 450 brzine 1,8 GHz. Što se radne i data memorije tiče proizvođač se odlučio za kombinaciju sa 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije.

Korisnicima kome data prostor nije dovoljan mogu ga i dodatno proširiti sa memorijskom karticom (do 256 GB). A5 sa zadnje strane ima dve kamere, od 13 MP i 2 MP, dok se sa prednje strane uređaja nalazi samo jedna, od 8 MP.

Oppo na svojim službenim stranicama navodi kako prednja, takozvana selfie kamera ima podršku za AI te kako je zbog toga u stanju da prepozna 296 funkcija na licu te prema tome odabrati i prigodnu šemu za ulepšavanje (ima ih 8 miliona) u skladu sa polom, godinama, teksturom i bojom kože i drugim osobinama.

Dimenzije uređaja su 156,2 x 75,6 x 8,2 milimetara, a težina 168 grama. Za oveću debljinu i težinu delimično je zaslužna i baterija. Naime, kapacitet baterije je 4.230 mAh. Ali, zahvaljujući tome, kupac može računati na barem 11 sati igranja ili 14 sati gledanja videa.

Sa softverske strane nalazi se operativni sistem ColorOS 5.1 koji se pak temelji na najnovijoj verziji Android-a – 8.1 Oreo. Detaljnije informacije o uređaju možete proučiti na službenim internet stranicama proizvođača. Početak prodaje je najavljen za 13. jul 2018. godine po ceni od oko 225 USD.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 11, 2018 5:39 pm

Smile Samsungovi uređaji iz srednjeg cjenovnog razreda Oreo dobivaju početkom 2019. godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Galaxy-J7

I nakon što je Google predstavio Android 9 Pie, odnosno njegovu konačnu verziju, Samsung se, kao i većina drugih proizvođača, još uvijek bori s nadogradnjom svojih uređaja na Oreo, dakle prošlogodišnju verziju Androida. I dok ga je većina njegovih top modela dobila, problem predstavljaju oni iz srednjeg cjenovnog razreda.

No ipak, ako je suditi po najnovijim informacijama, Samsungovi jeftiniji modeli bi ipak trebali dobiti Oreo, i to po sljedećem rasporedu:

u prosincu ove godine trebao bi stići na Galaxy J7 Neo, a u siječnju sljedeće godine na Galaxy Tab A (2017), Galaxy A9 Pro (2016), Galaxy C7 Pro, Galaxy C9 Pro, Galaxy J2 (2018), Samsung Galaxy On5 (2016), Galaxy On7 (2016), Galaxy J7 (2018) i Galaxy J7 (2017).

U veljači 2019. se očekuje dolazak Orea na Galaxy J7 Max, a u ožujku na Galaxy J7 (2016).

Trteba napomenuti da ni ovo nisu konačni vremenski okviri i da se mogu promijeniti ovisno o mnogim faktorima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 4:44 pm

Smile HTC objavio koji će uređaji uskoro dobiti Android 9 Pie

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 HTC-Android-9-Pie

Nakon što je Google objavio konačnu verziju novog Androida 9 Pie, proizvođači hardvera su krenuli s obavijestima o tome koji će ga njihovi uređaji podržavati. Tako se među prvima oglasio HTC, koji je potvrdio dolazak Androida 9 na njihova četiri uređaja.

Radi se o modelima HTC U12+, U11+, U11 i U11 life (Android One), a vremenski okvir nadogradnji bit će naknadno objavljen. Naravno, ovo ne znači da će samo ova četiri modela dobiti Pitu, već se radi o svojevrsnoj potvrdi. Hoće li i kada drugi HTC-ovi modeli dobiti Android 9, također ćemo saznati u narednom periodu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 4:59 pm

Smile  Chrome dobio podršku za nativne Windows 10 notifikacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Chrome je u najnovijoj stabilnoj verziji, brojčane oznake 68, dobio sasvim novi interfejs. Ali, osim samog izgleda prozora, tabova i ostalih grafičkih elemenata, u najnovijem se Chrome-u moguće poigrati i oblikom u kojem vam ovaj browser isporučuje notifikacije.

Od ranije je poznata inicijativa Microsoft-a da sve aplikacije unutar Windows-a 10 svoje notifikacije korisniku podastiru kroz tzv. Action Center (aktivira se klikom na pravokutni "oblačić" uz desnu ivicu Taskbara). Sada i Google-ov Chrome podržava ovaj oblik notifikacija – samo ga je, poput novog interfejsa, potrebno ručno uključiti.

Prebacivanje notifikacija iz prozora Chrome-a u Action Center vrši se tako što u adresnu traku Chrome-a upišemo chrome://flags, potražimo meni "Enable native notifications" te odaberemo "Enabled". Nakon toga sve web stranice, aplikacije i dodaci za Chrome kojima je to dozvoljeno počeće korisniku da svoja obaveštenja dostavljaju kao i ostali Windows programi – kroz jedinstveni Action Center.

Iz Google-a kažu kako će postupno svima automatski uključiti ovu opciju, s time da će je prvo dobiti oko polovine korisnika Chrome-a 68, da bi se testiralo kako reaguju na novi izgled notifikacija. Nakon toga kroz nekoliko nedelja će verovatno notifikacije svima biti "po defaultu" premeštene u Action Center.

https://twitter.com/beverloo/status/1027258639688654854/photo/1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 5:03 pm

Smile Uživo iz Microsoftovog podvodnog data centra

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Početkom juna, u sklopu projekta Natick Microsoft u more severno od Škotske potopio rezervoar sa 12 serverskih rackova. Ovaj data centar u svojih ukupno 864 servera skladišti i do 27,6 petabajta podataka i sasvim dobro to čini iako se nalazi na morskome dnu.

Ali, da ne ostane sve samo na tehnologiji koja se nalazi unutar zatvorenoga cilindra, Microsoft je na njega sa spoljne strane dodao i dve video kamere. Njihova je funkcija da snimaju ovaj data centar kako bi tim zadužen za njegovo "zdravlje" mogao pratiti uticaj okoline na kućište kao i zbivanja u njegovoj okolini. A to u velikom delu uključuje kretanje raznih riba oko data centra, što nije prizor na koji smo baš navikli.

Kako bi ceo projekt približio javnosti, Microsoft je na stranice projekta postavio i dva live feeda – pa snimke sa spomenutih podvodnih kamera na data centru možete na ovom mestu gledati uživo. Gledaoci live streama sa dna mora moći će tako da gledaju kakve sve ribe posećuju ovaj data centar, ali i prate kako ga polako nagriza rđa – i usput se malo, barem vitualno, rashladiti u ove vruće dane.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 5:05 pm

Smile Osim investitora i posetioci polako okreću leđa Facebook-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Godina u kojoj je Mark Zuckerberg sam sebi zadao "domaći zadatak" da popravi Facebook pokazala se poprilično izazovnom, i sasvim je jasno kako se na tom polju ima šta popravljati. Skandali s privatnim podacima pokrenuli su lavinu nezadovoljstva, pa su poslednji finansijski rezultati pokazali da je rast Facebook-a kao platforme usporen – što je dovelo do drastičnog pada cene njegove deonice.

Međutim, nisu investitori jedini kojima se ne sviđa Facebook kakav je danas. Čini se kako i posetioci sve manje posećuju ovu društvenu mrežu, bez obzira što im broj i dalje, doduše usporeno, raste. Prema podacima servisa za praćenje posećenosti web stranica SimilarWeb Facebook i prema tom pokazatelju gubi poverenje korisnika.

U SAD-u je, naime, Google daleko najposećenija stranica dok je Facebook već duže vreme na drugom mestu. Ali, tokom poslednjih meseci, pa čak i više od godinu dana, posete Facebook-u padaju, da bi se u julu ove godine gotovo poklopile s brojem poseta treće rangiranom YouTube-u. Nastavi li se ovakav trend Facebook bi ubrzo mogao i službeno da padne na treće mesto.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

U kompaniji se oko toga možda i neće toliko zabrinuti jer im korišćenje mobilnih aplikacija, pogotovo Messenger-a i Instagram-a, ne beleži pad, ali je ovaj preokret još jedan pokazatelj da Facebook, pogotovo kao desktop društvena mreža, polako ali sigurno gubi privlačnost.

Inače, prema SimilarWeb-u Amazon se plasirao na četvrto mesto najposećenijih stranica u SAD-u tek nedavno pretekavši već gotovo pa zaboravljeni Yahoo.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 5:09 pm

Smile Ova aplikacija vas nagrađuje ako ne koristite telefon

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Aplikaciju pod nazivom Hold napravila su 3 studenta Poslovne škole u Copenhagenu s idejom da ponude nešto što će sprečavati studente da im korišćenje aplikacija pametnog telefona odvlači pažnju. Prema jednoj studiji na Univerzitetu Texas iz 2017. godine, ustanovljeno je da već i samo držanje telefona na stolu na domak pogleda učenicima i studentima smanjuje produktivnost, usporava vreme reakcije i utiče na slabije ocene, dok je druga studija Škole ekonomije u Londonu ukazala da deca koja u školi ne koriste telefone imaju u proseku bolje ocene za 6,4%.

Aplikacija Hold napravljena je tako da prati aktivnosti na telefonu od 7:00 do 23:00 sati te vam za svakih 20 minuta nekorišćenja dodeljuje 10 bodova. Kada postignete određeni broj bodova možete osvojiti besplatnu kafu, besplatne kokice za bioskop, popuste na ulaznice i određenu robu te druge nagrade kod partnera aplikacije.

Nakon što je aplikacija bila vrlo uspešna u skandinavskim zemljama, stigla je u Veliku Britaniju, gde je koriste studenti 170 univerziteta, a partneri koji dodeljuju nagrade i popuste su poznati brandovi koji uključuju Caffe Nero, Vue bioskope i Amazon online prodavnicu.

Besplatnu kafu ćete osvojiti za prikupljenih 300 bodova, odnosno 10 sati korišćenja Hold aplikacije (nekorištenja telefona), dok će vam za besplatne kokice u bioskopu trebati 60 bodova, odnosno 2 sata neaktivnosti.

Aplikacija za sada funkcioniše samo za studente švedskih, danskih, norveških i britanskih univerziteta i postaje sve popularnija, ali jedino postavljamo pitanje utiče li i sama na popuštanje pažnje, jer je moguće da ljudi prečesto razmišljaju o njoj i nagradama koje mogu osvajati, pa bi možda trebalo napraviti studiju među korisnicima koja će to proveriti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 5:14 pm

Smile Stiže Snapdragon 670, procesor sa AI-jem i za srednju klasu uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Qualcomm je predstavio Snapdragon 670 SoC, koji se predstavlja kao nešto slabija lite verzija Snapdragon 710 čipa, a ujedno i najjači predstavnik Snapdragon 600 serije čipova.

To je prvi čip iz Snapdragon 600 serije koji donosi podršku za novi AI Engine treće generacije koji omogućava izvršavanje kompleksnih računanja s područija mašinskog učenja iskorištavajući pritom prisutne Kryo procesorske jezgre, Adreno GPU i novi Hexagon-ov DSP (u ovom slučaju novi Hexagon 685 DSP).

Snapdragon 670 je realizovan u 10-nanometarskom proizvodnom procesu te donosi osam Kryo 360 procesorskih jezgara, s time da postoje dva Gold jezgra za maksimalne performanse na taktu od 2 GHz i šest Silver energetski efikasnijih jezgara na taktu od 1,7 GHz.

Grafička komponenta uključuje Adreno 615 grafiku, stoga je Snapdragon 670 u odnosu na Snapdragon 660 15% bolji što se tiče performansi CPU komponente i 25% bolji u grafičkim performansama uz zadržavanje iste energetske potrošnje.

Tu je i dvostruki Spectra 250 ISP, koji donosi poboljšanja u odnosu na Spectra 160 ISP sa Snapdragon 660 čipa, u vidu 30% manje potrošnje kod snimanje 4K video sadržaja, podrške za jedan 25-megapikselni senzor ili dvostruki 16-megapikselni senzor, mogućnost stvaranja super slow motion video zapisa te smanjenja šuma u fotografijama.

Za povezivost se brine Snapdragon X12 modem koji nudi maksimalne brzine preuzimanja podataka od 600 Mb/s i uploada od 150 Mb/s. Ističe se podrška za Quick Charge 4+, Bluetooth 5.0, Wi-Fi (2x2 MIMO 802.11ac) te satelitske mreže Galileo i QZSS.

Prve uređaje sa ovim čipom treba očekivati već tokom trećeg kvartala ove godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 13, 2018 5:51 pm

Smile Fejsbuk kao alat nadziranja i kažnjavanja korisnika u službi vlade

Jedan od problema sa ogromnom automatizovanom mašinom kakva je Fejsbukov algoritam za reklame je njena veličina i dalekosežnost, odnosno ona u potpunosti nikada ne bi mogla da bude podložna ljudskom nadgledanju. Umesto toga, algoritmi Fejsbuka poput Velikog brata tiho posmatraju svojih dve milijarde korisnika, svaki njihov postupak od banalnih interesovanja do najosetljivnijih i najličnijih delova njihove ličnosti, verovanja i medicinskih stanja, na osnovu čega se procenjuje šta bi kome trebalo da se svidi, i time se tiho postavlja “etiketa” na naloge. Šta se dešava kada vlada neke države počne da nadgleda, uznemirava, privodi i pogubljuje državljane zbog etikete koju je stvorio takozvani black box algoritam za generisanje reklama jedne američke kompanije?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Facebook-1

Takve brige su nažalost daleko od hipotetičkih. Ranije ovog meseca izašle su informacije da je među algoritmima za reklame postojao pristup korisnicima za koje je sistem platforme procenio da bi potencijalno bili zainteresovani za akcije protiv sopstvene vlade. Ovakva etiketa se prilepila na više od 65 000 naloga ruskih državljana, time ih stavljajući u veliki rizik ako bi njihova vlada saznala da su označeni na ovakav način.

Postoje mnoge vlade širom sveta koje su više nego svesne potencijala Fejsbukovih alata za reklame kako bi ih upotrebile za nadgledanje i aktivno praćenje određenih demografskih grupa i njihovih interesa. Vladino korišćenje Fejsbukovih alatki za reklame uglavnom se sastoji od korišćenja javno dostupnih informacija, poput check in-ovanja ljudi i njihovih lajkova. Na primer, analizira se koji deo grada ima najveću gustinu ljudi određenih demografskih karakteristika, a koji u isto vreme imaju određene interese koji bi mogli da izazovu zabrinutost vlade.

Ovakva javna dostupnost informacija znači da obaveštajnim službama ne treba više sudski nalog da odobri nadgledanje ljude, dok na lokalnom nivou čak i policajci mogu koriste ove informacije za ispitivanje ljudi. Svetska dostupnost Fejsbukove platforme za reklame nudi naročito moćnu i primamljivu alatku za obaveštajne službe koje posmatraju nacije sa kojima su u sukobu, omogućavajući im da detaljnije analiziraju ljude i njihova interesovanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 VideoSurveillanceMonitoring_iStock_000024835220_Double

Problemi ovako ležernog koriščenja informacija o ljudima su brojni. Na primer, šta se dešava kada zemlje u kojima je homoseksualnost kriminalna radnja koja potencijalno može da donese smrtnu kaznu saznaju za takve korisnike, da li država može da koristi Fejsbukove alate da cilja njihovu zajednicu? Da li bi ove zemlje mogle da koriste sudski nalog da narede Fejsbuku da im nabavi listu svih imena individua u njihovoj zemlji za koje njegov algoritam veruje da su homoseksualci?

Korisnici verovatno ni sami nisu svesni da ih je Fejsbuk identifikovao kao potencijalno homoseksualne osobe. Oni mogu da vode računa u komunikaciji, povezivanju sa prijateljima, lajkovima, izjavama, statusima, i svim drugim onlajn akcijama u pokušaju da spreče sumnje. Ali Fejsbukovo nepokolebljivo svevideće oko se ne da lako prevariti, i verovatno će tokom vremena da im dodeli marketinšku etiketu koja će da nagovesti njihova uverenja ili seksualnu usmerenost zasnovanu na nijansiranim obrascima koje su nevidljive ljudskom oku. Portparol kompanije je izjavio da firma neće sklanjati kategorije koje bi potencijalno mogle da ugroze pojedince u vidu opasnosti od hapšenja ili smrti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1984_by_datonel

Za sada izgleda kao da društveni mediji umesto da spajaju svet, sve više pomažu u njegovom deljenju. Njihov internacionalni dohvat, ogromna centralizovana skladišta podataka i algoritmi koju mogu da iskoriste najosetljivije i intimnije delove naših života verovatno se sve više koriste kao stanica za svetske obaveštajne službe kako bi špijunirale i uticale na svet, dok u isto vreme same vlade sve više koriste svoju pravnu moć da nateraju Fejsbuk da im pomogne da nađu i kazne one pojedince koji im deluju sumnjivo. Dobrodošli u svet koji ni sam Orvel nije mogao da zamisli.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 14, 2018 6:30 pm

Smile ZTE uspešno testirao 5G mrežu i kreće u njenu komercijalizaciju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 1

Kompanija ZTE na putu je oporavka nakon opoziva zabrane kupovine američkih proizvoda te nastavlja sa svojim normalnim poslovanjem te radom na razvoju novih tehnologija.

Ovog puta to je daljnji napredak na područiju tehnologije 5G mobilnih mreža u čijem razvoju i promociji ZTE učestvuje od samog početka. Kineska kompanija objavila je kako je uspešno testirala 5G mrežnu tehnologiju u Kini u sklopu treće faze nacionalnog testiranja komunikacione matrice sprovedenog 20. jula ove godine.

Testiranja 5G tehnologije u Kini inače provodi grupa za promociju tehnologije sastavljena od predstavnika industrije te od kineskog ministarstva za informacione tehnologije.

U ZTE-u ističu da je ova treća faza testiranja bila i poslednja pre početka komercijalizacije ove tehnologije, što je zakazano za drugu polovinu ove godine (u početku je planiran testni ograničeni period komercijalizacije).

Nakon početnog perioda za sledeću godinu je planiran širok program komercijalizacije 5G tehnologije, što uključuje i izgradnju infrastrukture (trebalo bi da bude dostupno preko 10 hiljada baznih stanica).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 14, 2018 6:34 pm

Smile Facebook i interaktivni live video sadržaji

Poslednja akvizicija koju je Facebook obavio trebalo bi da omogući lakše dodavanje interaktivnih momenata u video sadržaje koji se emituju uživo, što bi i onima koji se time ne bave profesionalno trebalo da omogući da lakše animiraju svoje pratioce.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Vidpresso

Naime, Facebook je kupio startap Vidpresso, koji klijentima nudi pristup tehnologijama koje omogućavaju dodavanje anketa, komentara, te drugih elemenata sa Facebook-a, Twitter-a, i drugih društvenih mreža. Još uvek nije jasno da li Facebook planira potpuno preuzimanje kompanije, a iz Vidpresso-a se nadaju da će na ovaj način njihovi alati stići do većeg broja korisnika, te kreatora kojima će na taj način biti olakšano da u svoje sadržaje dodaju elemente koji će ih učiniti kvalitetnijim, za razumne sume novca.



Ovaj potez ukazuje na to da se Facebook i dalje fokusira na video sadržaje, budući da kompanija konstantno radi na tome da video postane još važniji deo platforme.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 14, 2018 6:37 pm

Smile YouTube plaća kreatorima da promovišu nove opcije

YouTube je svojim najuticajnijim kreatorima počeo da plaća za promovisanje novih opcija, poput onih koje mu omogućavaju da se takmiči sa platformama kao što su Twitch i Mixer, a sume koje za to izdvaja nisu zanemarljive.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Youtube

Naime, uticajni kreatori nedavno su izrazili nezadovoljstvo zbog ograničenih načina na koje mogu da zarađuju preko platforme kojoj donose veliki broj korisnika, te istakli da reklame nisu dovoljne, i da bi lako mogle da se izgube iz sadržaja koje kreiraju, budući da je do takvih grešaka već dolazilo. Sa druge strane platforme kao što su Facebook i Instagram već godinama pokušavaju da preotmu neka od najvećih YouTube imena, te je novac jedini način da se uticajni kreatori zadrže i dodatno motivišu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Youtube-1

Tako je YouTube nedavno dodao još nekoliko načina na koje kreatori mogu da zarađuju, a poput takozvanog „merch“ programa u okviru kojeg korisnici mogu da plate kako bi svoje komentare prikačili na vrh live chat-a u okviru nekog sadržaja, te pomenutog plaćanja za promociju novih opcija.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 14, 2018 6:41 pm

Smile Nintendo ukida sajtove sa retro igrama

Ukoliko ste nostalgični i volite da igrate stare igre sa konzola, ova vest vas neće obradovati. Nintendo ukida sajtove sa retro igrama gde ste mogli da skinete emulator i uživate u gejming iskustvu iz davnih dana. Zašto Nintendo reaguje tek sada, iako ovi emulatorski sajtovi postoje već godinama?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Nin

Zaboravite na igranje starih Nintendo igara na PC-u, jer je ova kompanija odlučila da ukine najpopularnije emulatorske sajtove. Jedan od njih je EmuParadise koji već 18 godina nudi skidanje klasičnih igara, dobio je upozorenje od Nintenda da sam skine sadržaj ili će dobiti tužbu. U trenutku pisanja ovaj sajt i dalje postoji, a Nintendo igre su i dalje dostupne. Nintendo je sličan zahtev uputio na još par emulatorskih adresa sa “preporukom” da sami skinu sadržaj ukoli ne žele da budu tuženi.

Naravno, nema sumnje da je Nintendo u pravu što se tiče legalne strane ovog zahteva. Emulatorski sajtovi uglavnom dele stare igre u neautorizovanom formatu (popularni ROM fajlovi), a autori igara nemaju nikakvu dobit od downloada. To se naravno ne odnosi na sve igre, gde su neke postale javno dobro ili je dobijena dozvola od autora da se igre dele (ovo se najčešće odnosi na stare PC igre).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Sm

Nintendo preti tužbama emulatorskim sajtovima

Japanska kompanija je ozbiljna u nameri da iskoreni pristup starim video-igrama tražeći naknadu od 150,000 dolara za svaku igru koja se nudi na sajtovima i dva miliona dolara za svaku zloupotrebu brenda. Na ovu agresivnu akciju reagova EmuParadise je doneo odluku da skine određene Nintendo naslove zbog pretnji tužbom:

Mi održavamo EmuParadise iz ljubavi prema retro igrama, ali i kako bi omogućili svima da se podsete nekih starih dobrih vremena. Na žalost, to trenutno više nije moguće raditi na način koji će usrećiti sve a nas sačuvati od problema.

Druga dva sajta koji su navedeni u Nintendovoj tužbi su LoveRetro i LoveRoms, a oba su registrovana na istu kompaniju Mathias Designs. Ovi sajtovi su nudili klasične igre za Segu, Sony i Atari, a više im nije moguće pristupiti. Iako se mnogi pitaju zašto Nintendo sada napada sajtove sa prastarim igrama, odgovor je prilično jasan – retro je opet u modi. Do sada Nintendu nisu smetali ovi emulatori jer nisu mogli da unovče tu ljubav prema starim igrama.

Kako je NES mini postao apsolutni hit, stare igre su ponovo aktuelne pa su emulatori počeli da smetaju. To je ujedno i glavni razlog zašto su se Japanci sada setili emulatora koji su im do sada bili korisni, održavajući interesovanje za stare naslove. Pored NES mini konzole, tužba postaje još jasnija sa vešću da u septembru startuje servis sa mesečnom pretplatom za Switch koji će nuditi retro naslove. Retro je u modi, pa ako želite i dalje da igrate stare igre, razmislite o alternativama.

https://pcpress.rs/stare-video-igre-u-novom-vremenu/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 14, 2018 6:44 pm

Smile Amazon Echo podložan hakerskim napadima

Pametni zvučnici postali su omiljene alatke modernog doba, budući da korisnicima omogućavaju da kontrolišu svoje pametne domove samo uz pomoć glasa. Sa druge strane ovi uređaji mogu da donesu i ozbiljne propuste u bezbednosti, što bi potencijalnim napadačima omogućilo da pristupe ne samo zvučnicima, već čitavom pametnom domaćinstvu. Bezbednosni stručnjaci nedavno su došli do zaključka da je jedan od ranjivijih Amazon Echo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Echo

Naime, tim stručnjaka iz Kine otkrio je ranjivost u okviru Echo zvučnika zahvaljujući kojoj bi napadači mogli da prisluškuju korisnike. Ipak, problem je dovoljno kompleksan da umanji rizik od napada, ali ipak upućuje na neke propuste koji bi u budućnosti mogli da postanu pristupačniji. Da bi izvršio napad, haker prethodno mora da se dočepa flash memorije iz Echo zvučnika, modifikuje firmware kako bi omogućio root access, te potom memoriju vrati u zvučnik. Nakon toga bi morao da iskoristi i Alexa web ranjivosti, da bi konačno mogao da prione na prisluškivanje. Budući da je realan svet retko scenografija za akcioni film, male su verovatnoće da bi se neki iskusni napadač izložio ovoj količini napora samo da bi čuo šta neko ima da kaže, ali ipak…

Tako ovo otkriće više osvetljava neke propuste nego što ukazuje na realnu opasnost, mada stručnjaci upozoravaju da bi Echo uređaji u hotelskim sobama mogli da se modifikuju na ovaj način, budući da im nije teško pristupiti, da bi se nakon toga koristili za prisluškivanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Echo2

Amazon već radi na rešavanju problema, te će tajni agenti budućnosti ipak morati da nađu novu prečicu za prisluškivanje.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 15, 2018 6:38 pm

Smile Instagram poll sada u direktnim porukama

Na Instagramu od sada možete pitati svoje prijatelje šta misle, a da ne morate to da prikažete svima, jer anketu možete da šaljete u porukama. Instagram anketa je dobar način za dobijanje povratnih informacija (ili povećanje ega, zavisno od ugla posmatranja), ali šta ako ne biste da podelite rezultat sa svim vašim pratiocima? Sada postoji opcija i za to.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Ddd

Poll stikeri su dostupni i u direktnim porukama, što vam olakšava da pitate prijatelje za mišljenje, a da to ne postavite u Instagram priču, koja je dostupna svima. Opcija se danas pojavila na Instagram aplikaciji, i na neki način može biti korisnija nego Story polls. Direktne ankete mogu biti jednostavan način da se postavi pitanje određenoj grupi bez povratne lavine nepotrebnih komentara.

https://pbs.twimg.com/ext_tw_video_thumb/1029412625384230914/pu/img/9-u5IL0pgx6cjoc9?format=jpg&name=small

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 15, 2018 6:42 pm

Smile Google staje na kraj aplikacijama za snimanje razgovora

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Call-recorder-app

Snimanje telefonskih razgovora mnogima je danas sasvim normalno, a koristi se u različite svrhe. Od dokazivanja tko je kome u nekoj prepirci što rekao, pa do, recimo, kad se nađete u situacijama kad nešto tijekom telefonskog razgovora morate zapisati, ali vam je nezgodno tražiti olovku i papir, posebice tijekom vožnje.

Međutim, snimanje telefonskih razgovora samo po sebi zadire u privatnost, barem po važećim zakonima većine EU zemalja, gdje suprotna strana mora biti upozorena da se razgovor snima, kako bi u svakom trenutku mogla odustati.

No, u zadnjih nekoliko godine, korisnici Android uređaja nesmetano mu mogli snimati telefonske razgovore bez znanja suprotne strane, i to koristeći se aplikacijama kojih je Play trgovina puna. Naime, Google je u Androidu 6.0 Marshmallow ukinuo potrebu za API-jem kojeg su neovisni proizvođači do tada koristili i time omogućio kreiranje aplikacija koje posebnim tonom ne upozoravaju da se razgovor snima.

E sad, čini se da je ovakvoj praksi došao kraj, jer je Google u Androidu 9 Pie odlučio ukinuti ovu praksu, te će iz Play Trgovine izbaciti sve aplikacije koje snimaju razgovor. U zamjenu za njih, navodno će osigurati vlastitu kao dio operativnog sustava, koja će određenim tonom povremeno obavještavati korisnika da se razgovor snima.

Prema informacijama koje dopiru od developera najpoznatijih aplikacija za snimanje razgovora, jedino rješenje će biti rootanje uređaja.

Dakle, ako ste navikli na snimanje telefonski razgovora, od sada ćete to morati činiti transparentnije, odnosno da i suprotna strana bude upoznata o snimanju razgovora. Ako iz nekog razloga to ne želite, rootajte svoj uređaj ili pak pokušajte pribjeći nekim od provjerenih oldschool metoda – raspalite zvuk na vanjski zvučnik i uključite diktafon.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 19 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 19 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu