Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 3 Provajderi

Davidova

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyDanas u 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyJuče u 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 18 od 40 Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:29 pm

Smile Windows 10 April Update na 78% računara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

April 2018 Update (1803) nadogradnja za Windows 10 nastavlja sa rastom svoje zastupljenosti. Prema najnovijim AdDuplex-ovim podacima na dan 26. juna spomenuta nadogradnja je bila prisutna na 78,1% računara.

Dakle, nadogradnja čija je distribucija započela 30. aprila a završila 14. juna, sada je dostupna na 3 od 4 Windows 10 računara.

Ostatak Windows 10 računara temelji se uglavnom na jesenjoj nadogradnji Creators Update (1709) koja je prisutna na 15,7% računara, a starije nadogradnje Windows 10 sistema pojedinačno imaju manje od 2,5% zastupljenosti.

Microsoft ima celo leto da April 2018 Update proširi na sve računare, dok na jesen stiže nova nadogradnja za sada poznata pod kodnim imenom Redstone 5.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:37 pm

Smile Facebook i Instagram testiraju funkciju „ne uznemiravaj“

Instagram i Facebook testiraju funkcije „ne uznemiravaj“ (Do Not Disturb), izveštava TechCrunch, što znači da korisnici uskoro mogu da imaju više kontrole kada primaju obaveštenja iz bilo koje aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Sign-1185059_1280

WhatsApp Beta i Matt Navarra su prvo primetili novu opciju, koja dolazi kako na Google i tako i na Apple, te su najavili da će njihovi operativni sistemi uskoro omogućiti korisnicima opciju „ne uznemiravaj“.

https://twitter.com/MattNavarra/status/1013453566718169088/photo/1

https://twitter.com/MattNavarra/status/1012307367092998145/photo/1

U maju je CEO Instagrama, Kevin Systrom, tvitovao da rade i na omogućavanju alatke za praćenje utrošenog vremena. „Gradimo alate koji će pomoći IG zajednici da znaju više o vremenu koje provode na Instagramu – koje bi trebalo da bude provedeno pozitivno i smisleno“, napisao je on.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Instagram

Pored toga, Instagram je najavio svoju funkciju „You’re All Caught Up“ juče. Kada prođete kroz vaš feed i vidite svaki post objavljen u poslednja dva dana, dobićete poruku koja vam to kaže. Zatim možete preskočiti tu poruku da vidite još starije postove i one koje ste već pregledali. „Čuli smo da je teško pratiti viđene postove“, rekao je Instagram. „Sa ovom porukom, bolje ćete razumeti vaš feed i znaćete da niste propustili nove fotografije ili video zapise.“ Trenutno se pušta na iOS i Android.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:40 pm

Smile Gmail i problem čitanja privatnih mejlova

Developeri drugih aplikacija mogu da pristupe nalozima Gmail korisnika, te čitaju njihove mejlove, budući da podešavanja omogućavaju pristup privatnim podacima, uključujući kontakt liste, i čitavu korespodenciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Gmail

Aplikacije koje zahtevaju pristup Gmail nalogu moraju da dobiju dozvolu korisnika, ali ovaj nije obavešten da tom dozvolom ljudskim developerima omogućava potpun pristup nalogu, te mejlovima. Iz kompanije Google tvrde da se takav pristup ne dobija bez eksplicitnog pristanka korisnika, te dodaju da je istina da njihovi zaposleni ponekad čitaju mejlove, ali samo u specifičnim uslovima, a najčešće kada dođe do neke greške ili sigurnosnog propusta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Gmail2

Stručnjaci tvrde da postoje i druge aplikacije sa ovakvom mogućnošću pristupanja korisničkim mejlovima, a od Salesforce-a preko Microsoft Office-a, pa sve do manje poznatih mejl aplikacija. Iako još uvek nema dokaza da su oni koji su imali pristup mejlovima na bilo koji način zloupotrebili podatke do kojih su došli, sama mogućnost čitanja privatnih mejlova predstavlja ozbiljan bezbednosni problem.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:43 pm

Smile Facebook bug skinuo blokirane sa lista korisnika

Facebook je juče ujutru otkrio grešku koja je pogodila oko 800.000 korisnika, a koja je skinula sa blok liste najmanje jednu osobu pogođenim korisnicima na oko nedelju dana. Kako je, Erin Egan, glavni službenik za privatnost kompanije, pisao u blog postu, bug je bio aktivna između 29. maja i 5. juna. Nije ponovo uspostavio prijateljske veze između bilo kojih pogođenih korisnika i blokiranih pojedinaca, kaže Egan, ali omogućio je onima koji su prethodno bili blokirani da vide postove koje se dele zajedničkoj publici, kao što su fotografije koje se dele sa prijateljima prijatelja. Sadržaj koji se deli samo sa prijateljima ne bi bio dostupan odblokiranoj osobi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 40992060262_9436dcf78f_b

Ipak, blokirani korisnici su mogli ponovo da pošalju zahtev za prijateljstvo ako se dogodilo da su primetili da su iznenada odblokirani. Egan je takođe potvrdio da su odblokirani korisnici potencijalno mogli da pošalju poruke preko Messenger-a ljudima koji verovatno nisu želeli da komuniciraju sa njima. Prema podacima Facebook-a, 85% ljudi je imalo odblokiranu samo jednu osobu sa svoje blok liste zbog ovoga. „Ovaj problem je sada ispravljen i svi su ponovo blokirani. Korisnici koji su bili pogođeni dobiće obaveštenje na Facebook-u, podstičući ih da provere svoju blok listu“, piše Egan.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Facebook2

Iako je 800.000 ljudi samo mali deo 2,2 milijarde koliko Facebook korisnika broji, to je i dalje veliki broj pogođenih korisnika. Egan pažljivo ističe da blokiranje nije samo za bivše partnere, već i za ljude čije su poruke „dosadne”, ali služi i kako bi se sprečilo uznemiravanje, maltretiranje i drugi oblici online nasilja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:45 pm

Smile WhatsApp ima novu opciju za grupe

WhatsApp nastavlja sa poboljšanjima vezanim za svoje grupe. Kompanija je dodala neke nove opcije, kao što su opisi za grupe, nova „catch up“ opcija i dodatna zaštita za korisnike koji su dodati u grupu iz koje su više puta izlazili. Kompanija, koja je u vlasništvu Facebook-a, je sada objavila da dodaje i jednosmerne poruke za grupe.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Whatsapp-group-admins-640x480

Novo podešavanje za grupe omogućava samo administratorima da šalju poruke u grupi. Nijedna druga osoba u grupi neće moći da šalje poruke kada administrator ima ovu funkciju uključenu. Kompanija je istakla da funkcije za grupe koristi veliki broj ljudi za bitne najave i informacije, a među njima su roditelji i učitelji u školama, neprofitne organizacije i mesne zajednice. Oni mogu da uključe novu opciju i budu sigurni da niko drugi u grupi neće moći da zatrpa članove porukama koje nisu bitne za svrhu grupe.

WhatsApp sa ovom funkcijom praktično predstavlja neku vrstu kanala, što kompanijin rival Telegram već nudi. Administratori grupa funkciju mogu da uključe iz „Group Info“ sekcije, pritiskom na Group Settings > Send Messages i izborom opcije „Only Admins“ u najnovijoj verziji aplikacije.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:55 pm

Smile Facebook ukida aplikacije koje slabo rade

Facebook je doneo odluku da ukine aplikacije koje slabo rade i ne donose očekivane rezultate. I pored velikih ulaganje aplikacije kao što su Hello, tbh i Move nisu donele očekivane rezultate, što je navelo kompaniju da se oprosti od njih i preusmeri svoj fokus na nešto drugo, po mogućstvu profitabilno.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Fb1

U zvaničnom saopštenju kompanije, objavljeno je da je Facebook ukinuo aplikacije Hello, tbh i Move. Kao glavni razlog navodi se slab efekat i pored početnog optimizma. Velika je verovatnoća da nikad niste koristili ove aplikacije, a još veća da niste ni čuli za njih. To je i glavni problem, jer i pored uloženih sredstava ove tri aplikacije nisu pokazale da mogu da donesu profit kompaniji.

Jedna od aplikacija koje su otišle u penziju je tbh (To Be Honest), namenjena tinejdžerima. Reč je o svojevrsnoj modernoj verziji leksikona, a koja je trebalo da oduševi pre svega tinejdžerke. Facebook je očekivao bum od aplikacije koja je kupljena pre osam meseci nakon što je privukla preko 5 miliona korisnika. Ispostavilo se da je to bio maskimum ove aplikacije koja je omogućavala korisnicima da ostavljaju pozitivne poruke jedni drugima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Tbh

Facebook želi da se približi mladima

Akvizicija ove aplikacije je tumačena kao pokušaj Facebooka da se približi tinejdžerima koji masovno napuštaju ovu društvenu mrežu, okrećući se Instagramu i Snapchatu. Anonimna komunikacija koja nudi isključivo lepe misli izgleda nije bila previše zanimljiva za tinejdžere. Opšte je poznato da je internet mesto gde je trolovanje mnogo zanimljivije za mlade korisnike od širenja ljubavi i poštovanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Screen-shot-2014-04-24-at-9-40-23-am

Ista sudbina je zadesila i fitnes aplikaciju Moves koja očigledno nije dobro legla korisnicima, kao i aplikaciju Hello koja je povezivala Facebook informacije korisnika sa imenikom. U objavi je naglašeno da će lični podaci korisnika biti obrisani u narednih 90 dana. Facebook je kupio Moves 2014., Hello 2015. a tbh 2017. godine. U objavi Facebook je naveo da se jedino putem pokušaja i grešaka može doći do najboljeg iskustva za korisnike društvenih mreža.

Izvor: Facebook
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 6:57 pm

Smile Gboard testira pametne odgovore

Gboard kompanije Google predstavlja jednu od boljih virtuelnih tastatura za pametne telefone, budući da donosi niz korisnih opcija, a toj listi bi uskoro mogli da se priključe i pametni odgovori.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Gboard

Naime, funkcija uz pomoć koje će biti mogući pametni odgovori u okviru Gboard-a se aktivira pregledom obaveštenja koje će biti prosleđeno korisnicima, koje ima i opciju za aktiviranje brzog odgovaranja, a u okviru istog polja se aktivira i opcija za pametne odgovore. Kako se navodi u izveštaju, ova opcija bi trebalo da bude aktivna u okviru kompatibilnih aplikacija, a kao što su Android Messages, Facebook Messenger, Facebook Messenger Lite, Google Allo, Google Hangouts, Snapchat, WhatsApp i WeChat.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Gboard2

Pretpostavlja se da Google još uvek prilagođava model mašinskog učenja koji će biti zadužen za pametne odgovore, budući da se poslednje ažuriranje ove opcije dogodilo u maju. Pored razvijanja ove opcije, Gboard je dodao i veliki broj drugih korisnih funkcija, poput Morzeove azbuke, preko 20 dodatnih jezika, objedinjene pretrage media fajlova, te mogućnosti kreiranja GIF-ova.

Izvor: Android Authority
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.androidauthority.com/gboard-smart-replies-879898/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 7:01 pm

Smile HTC propao, ali mu još nisu javili

Proizvođač pametnih telefona HTC planira da u Tajvanu ukine 1.500 radnih mesta, što je oko četvrtine globalne radne snage te tehnološke kompanije. Smanjenje broja radnih mesta deo je “usklađivanja resursa” širom organizacije, navodi se u saopštenju kompanije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Htc-

Tajvanska kompanija u poslednje vreme je beležila tromesečne gubitke zbog žestoke konkurencije u segmentu pametnih telefona, gde se između ostalih izdvajaju Apple i Samsung. Ukidanje radnih mesta predstavlja najnoviji znak da se HTC, svojevremeno važan igrač na tržištu pametnih telefona, bori za opstanak u konkurentnoj industriji.

“Najavljeno smanjenje radne snage u proizvodnji predstavlja odlučan korak u usklađivanju resursa širom organizacije, te će omogućiti fleksibilnije upravljanje operacijama”, poručili su iz HTC-a. HTC i Google prošle su godine postigli sporazum “težak” 1,1 milijardu dolara, što su mnogi doživeli kao znak da je HTC-u potreban dodatan kapital za nastavak poslovanja. U sklopu te transakcije, dovršene u januaru ove godine, Google je kupio polovinu HTC-ovog poslovanja s pametnim telefonima, a njom je, takođe, predviđeno i preuzimanje oko polovine HTC-ovih radnika u segmentu istraživanja i razvoja, njih oko dve hiljade. HTC proizvodi Google pametne telefone, Pixel i Pixel XL. Kompanija je izvestila i o padu prihoda u aprilu na godišnjem nivou od 55,5 odsto.

Izvor: Reuters
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 7:03 pm

Smile 500px više ne dopušta fotografije za slobodno korišćenje

Platforma 500px koja služi kako ljubiteljima tako i profesionalnim fotografima za postavljanje svojih radova, najavila je kako više neće dozvoliti postavljanje fotografija pod Creative Commons licencom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Screenshot-33

Nedavno je objavljeno kako će platforma 500px koja broji oko 13 miliona članova iz 190 zemalja sveta, doneti dve promene. Korisnici više neće biti u mogućnosti da na 500px postavljaju fotografije pod Creative Commons licencom (koja pruža mogućnost drugim korisnicima da slobodno koriste i dele određenu fotografiju pod određenim uslovima kao što je pominjanje autora fotografije i upotreba u nekomercijalne svrhe). Drugi korisnici više neće moći ni da pretražuju postojeće fotografije koje su postavljene na 500px pod Creative Commons licencom i ne postoji nikakav plan koji će korisnicima omogućiti da sačuvaju svoje fotografije pod Creative Commons licencom, a takođe neće postojati ni neka druga licenca u CC stilu umesto ove.

Druga promena uključuje već sprovedeno zatvaranje 500px Marketplace-a, prostora gde su korisnici mogli da distribuiraju i prodaju svoje radove. Ove promene treba posmatrati u kontekstu brojnih promena kroz koje je kompanija ove godine prošla. U februaru je prešla u ruke Visual China Group-a, jedne od većih kineskih kompanija koja se specijalizovala za licenciranje fotografija, u maju objavila partnerstvo sa Getty Images-om, počev od 1. jula, dok je prošle nedelje kompanija imenovala novog CEO Aneta Filiciak, nekadašnjeg potpredsednika strateškog razvoja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 05, 2018 5:30 pm

Smile Google ulaže 22 miliona dolara u KaiOS

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 2

Google je odlučio investirati 22 miliona američkih dolara u projekt razvoja i održavanja operativnog sistema KaiOS. Reč je o operativnom sistemu, forku komercijalno neuspešnog Firefox OS-a koji se bazira na Linuxu te je specifično razvijen za takozvane feature phone uređaje.

Vest o ovoj vrednoj investiciji objavila je kompanija KaiOS Technologies koja stoji iza tog operativnog sistema i to putem službenog saopštenja.

Operativni sistem KaiOS kombinuje funkcije tradicionalnih mobilnih uređaja uz mogućnosti upotrebe nekih Google-ovih servisa (Google Assistant, Google Maps, YouTube i Google Search), ali i društvenih mreža kao što je Facebook.

Jedan od glavnih zagovarača KaiOS sistema je HMD Global sa svojim Nokia 8110 mobilnim uređajem (poznatim i kao banana uređaj), a platformu podržavaju i kompanije TLC te Micromax.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 05, 2018 5:34 pm

Smile  Linux Mint 19, nova verzija najčešće upotrebljavane Linux distribucije

Posle Windows-a i MacOS-a, Linux je treći operativni sistem po broju korisnika u svetu. Međutim, to je specifična platforma jer postoji veliki broj distribucija Linuxa. Među njima, Linux Mint je prema statistici najčešće upotrebljavana distribucija. Najnovija verzija, Linux Mint 19 “Tara”, sa Cinnamon 3.8 desktopom (koji koristi GTK 3.22 toolkit) brža je od prethodnika, a po mnogima donosi i lepši izgled desktopa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Linux-mint-19

Jedna od osnovnih prednosti Mint-a u odnosu na Windows i MacOS je što nema potrebe da se razmišlja o virusima. Takođe, instalacija softvera je izuzetno jednostavna. Dani kada su Linux programi morali da se kompajliraju za određenu distribuciju odavno su prošli. Sada se sve odvija preko Software Manager-a u kome je potrebno samo odabrati program i kliknuti na njega. Naravno, i dalje postoji mogućnost kompajliranja, kao što i u Windows-u i dalje možete da pokrećete instalaciju pomoću BAT fajlova, ali ne vidimo zašto bi iko to danas radio.

Velika prednost Mint-a je što, kao i sve Linux distribucije, nije hardverski zahtevan. Ako baš i ne želite da on bude vaš osnovni OS, njegova instalacija na neki stariji računar učiniće ga ponovo potpuno upotrevljivim i spremnim za rad, između ostalog i zbog toga što se uz OS instaliraju i najnovije verzije mnogih popularnih Linux desktop aplikacija (LibreOffice, Firefox, Thunderbird…).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Linux-mint-19-1

OS je zasnovan na Ubuntu 18.04 i koristi Linux 4.15.0-20 kernel, što predstavlja garanciju da će biti podržan na duge staze. Kao što smo već pomenuli, osnovni Cinnamon interfejs je ubrzan, ali moguće je odabrati i Xfce 4.12, ili MATE 1.20 dekstop, dok KDE nije više podržan. Još jedna korisna nova opcija je Timeshift, koja omogućava lakši upgrade i vraćanje na prethodnu verziju. Ako nakon update-a nešto ne radi kako treba, ova opcija će garantovati da se sistem može vratiti u stabilno stanje. Ipak, zbog ove funkcije izgubljena je jedna druga funkcionalnost – nije moguć direktan upgrade sa Mint-a 18.3, već Mint 19 mora da se postavi kao potpuno nova instalacija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 05, 2018 5:39 pm

Smile Da li je LTE mreža sigurna? Ne koliko mislite

LTE mreža, poznata i kao mreža četvrte generacije (4G), trenutno je aktuelna iteracije bežičnog povezivanja koji koriste milijarde širom sveta. Ispostavlja se da LTE mreža nije sigurna onoliko koliko smo mislili, a pitanje je i da li postoji efikasno rešenje za bezbednosne propuste.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Lte

LTE (Long Term Evolution) standard mobilne mreže kreiran je kako bi ispravio mnoge bezbednosne propuste prethodnika. Uvedeni su standardi koji su bezbednost podigli na viši nivo, kao što je međusobna identifikacija korisnika i bazne stanice i korišćenje proverenih sistema enkripcije. Ipak, ispostavilo se da postoje slabosti koje omogućavajhu potencijalnim napadačima da preusmere korisnike na zaražene sajtove na internetu, kao i da imaju uvid u posete korisnika.

Koliko su ozbiljni LTE bezbednosni propusti

Ovi napadi su mogući zbog propusta koji se nalaze u samom LTE standardu. Najznačajnija slabost je oblik enkripcije koji ne štiti integritet podataka. Nedostatak autentifikacije omogućava napadačima da manipulišu IP adresama u okviru enkripcije. Naučnici Thorsten Holz i David Rupprecht sa Rur univerziteta u Bohumu, ovaj napad su nazvali aLTEr, a kako bi dokazali otkrivene slabosti oni su uspešno izvršili napad.

Napadnuti uređaj je uspešno preusmeren na server sa virusima koji se lažno predstavlja kao Hotmail. Druge dve ranjivosti su uključile manipulaciju načinom na koji LTE mapira korisnike mobilnih mreža kako bi se došlo do osetljivih informacija koje putuju između baznih stanica i krajnjih korisnika.



Kako se zaštiti od aLTEr napada

Kako su naučnici objasnili su svom radu, za napad je potrebna oprema koja košta 4000 dolara, dok meta mora da bude u radijusu od oko 1,5 kilometara. Loša vest je da neće biti lako ispraviti propuste jer je reč o sistemskim greškama koje su rezultat dizajnerskih odluka kada je LTE razvijan. Kako prenose naučnici, korisnici mogu da se zaštite od aLTEra tako što neće posećivati stranice koje sadrže HTTP Strict Transport Security standard (HTTS) kao i DNS Security Extensions (DNSSEC).

Naučnici se nadaju da će otkriveni bezbednosni propusti biti ispravljeni u narednoj 5G iteraciji (koja je već dostupna u svetu), kako bi se obezbedila bezbednost i privatnost mobilne komunikacije u budućnosti. Nadamo se da neće biti novih neprijatnih iznenađenja i da će 5G u Srbiji i svetu pored brojnih prednosti doneti unapređenje na bezbednosnom planu.

Izvor: Ars Technica
https://arstechnica.com/information-technology/2018/06/lte-wireless-connections-used-by-billions-arent-as-secure-as-we-thought/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 05, 2018 5:44 pm

Smile Posledice mehanizama za stvaranje Facebook zavisnosti

U poslednje vreme se sve više govori o načinima na koje je Facebook kreiran da stvara zavisnost, te na koje načine takvi mehanizmi utiču na najmlađe korisnike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Facebook-1

Sve je više onih koji su ranije radili u kompaniji Facebook, a danas govore o štetnim posledicama platforme, te Sandy Parakilas, bivši menadžer ove kompanije, na primer govori o tome da je cilj kompanije da privuče što više korisnika, te ih motiviše da svakodnevno koriste platformu, i da u tom procesu postoje negativni efekti, koji su kompaniji poznati, ali o kojima se ne govori.

Facebook je krajem 2017. priznao da preterano korišćenje, te pretraživanje ove društvene mreže može da učini da se korisnici osećaju loše, te su David Ginsberg, direktor odeljka za istraživanje ponašanja korisnika, i naučnica Moira Burke, u jednom blog postu izneli ovu, prilično iznenađujuću tvrdnju, koja osvetljava negativne strane korišćenja platforme. Prilikom tog istraživanja korišćeni su i podaci koje je Univerzitet u Mičigenu prikupio nešto ranije, a zahvaljujući kojima je zaključeno da se studenti koji 10 minuta provedu čitajući postove na Facebook-u osećaju znatno lošije od kolega koje su to vreme provele razgovarajući sa prijateljima, te postavljajući sopstvene postove na ovu društvenu platformu, a pre nego čitajući postove koje su drugi postavili. Tom prilikom su objavljeni i podaci da oni koji kliknu na četiri puta više linkova od prosečne osobe, ili „lajkuju“ isto toliko postova, beleže lošije mentalno stanje od onih koji to ne čine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Facebook2-1

Danas se ponovo raspravlja o negativnim uticajima platforme, te stvaranju navike korišćenja ove društvene mreže, a ono što stručnjake najviše zabrinjava je lansiranje Facebook Messenger-a za korisnike od šest do dvanaest godina. Tako se u tom potezu prepoznaje težnja kompanije da privuče što mlađe korisnike koji bi platformu koristili što duže, a ističe se da ne postoje jasni standardi, niti znanja o tome šta tačno, te na koji način, deci najviše šteti u tom procesu.

Korisnici koji su kod sebe prepoznali zavisnost od Facebook-a govore o tome da na platformu postavljaju stvari koje su već ranije postavljali, te broje lajkove na osnovu kojih manje ili više procenjuju sopstvenu vrednost, a iz kompanije Facebook i dalje negiraju tvrdnje o stvaranju zavisnosti, i podsećaju da su Facebook i Instagram tu kako bi korisnike približili jedne drugima, te povezivali prijatelje i članove porodice.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 05, 2018 5:48 pm

Smile Senzor otiska prsta koji meri i temperaturu

Senzori otiska prsta su vrlo popularan način za biometrijsko prepoznavanje korisnika na mobilnim uređajima. Međutim, grupa stručnjaka iz Južne Koreje razvila je fleksibilni, prozirni senzor otiska prsta za mobilne uređaje koji će se nalaziti ispod ekrana i koji može da meri i temperaturu, čisto da proveri da li ste pravi čovek.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 New-fingerprint-sensor-will-check-if-youre-alive

U članku objavljenom u naučnom časopisu, Nature Communications, u utorak, grupa korejskih istraživača obelodanila je da su razvili fleksibilan, transparentan senzor otisaka prstiju koji se može koristiti za merenje pritiska i temperature. Senzor je rad naučnika iz Samsung Display-UNIST centra na Ulsan nacionalnom institutu za nauku i tehnologiju u Južnoj Koreji. Kao što objašnjavaju u članku, većina kapacitivnih senzora otiska prsta koji se trenutno koriste u pametnim telefonima su neprozirni, tako da se moraju skrivati ispod okvira, ispod home dugmeta ili na poleđini uređaja. Iako je Apple zaobišao ovaj problem sa FaceID-em, proizvođači pametnih telefona tek treba da puste na tržiste uređaj koji skriva skener za otisak prsta ispod ekrana.

Prema istraživačkom radu, senzor koji je razvio tim „može da se integriše sa svim transparentnim oblicima senzora za pritisak i senzora za merenje temperature kože, kako bi se omogućio detektovanje prsta na ekranu“, i koji zadovoljava FBI bezbednosne standarde. Nemojte još uvek očekivati da novi senzor otkrije da imate temperaturu i da vas trese groznica kroz vaš prst – senzor temperature je dizajniran da otkrije temperaturu ljudske kože kako bi se uverio da ne koristite lažnu ruku ili veštački otisak prsta da biste prošli kroz sigurnosne sisteme.

Izvor: CNET
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 05, 2018 5:51 pm

Smile WhatsApp enkripcija kao raj za kriminal

Iz WhatsApp-a su objavili saopštenje u kojem stoji da je softver za enkripciju bio zloupotrebljavan od strane kriminalnih i terorističkih grupa, te da u kompaniji traže rešenje zahvaljujući kojem bi se u budućnosti pratilo ilegalno ponašanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Whatsapp

WhatsApp je zgodan za komunikaciju sa onima koji su daleko, budući da je besplatan, te omogućava neograničeno slanje poruka, kao i obavljanje poziva, a sve dok korisnik ima dobru Wi-Fi konekciju. Ovakav način razmenjivanja poruka popularniji je od onog koji, na primer, nudi Facebook Messenger, a verovatno zbog toga što WhatsApp funkcioniše i na telefonima slabijih performansi, te nije direktno povezan ni sa jednom društvenom platformom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Whatsapp2

Aplikacija za razmenjivanje poruka, koja je u vlasništvu kompanije Facebook, ranije je već kritikovana zbog toga što pruža sigurno mesto za komunikaciju koja je u kontekstu kriminalnih radnji, a zahvaljujući end-to-end sistemu za enkripciju, koji onemogućava da se poruke dešifruju. U kompaniji kažu da tragaju za rešenjem ovog problema, te nude nagradu od 50 hiljada dolara, a za ideje koje bi taj proces ubrzale.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 4:37 pm

Smile Apple će redizajnirati svoje mape

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Apple će, prema pisanju portala TechCrunch, tokom sledeće godine u potpunosti "od nule" redizajnirati sopstveni kartografski servis Maps.

Za novu verziju kartografskog servisa poslužitće se podacima iz tri različita izvora, njihovom flotom vozila, podacima dobijenim putem satelita te podacima koji su prikupljeni od samih korisnika kada su koristili svoje iPhone (Apple garantuje anonimno prikupljanje podataka sa naglaskom na privatnost korisnika).

Osim što će biti preciznija nova verzija Maps-a sadržavaće i informacije o saobraćaju i prometnicima te planiranim radovima koje će biti dostupne u realnom vremenu. Prve naznake promena biće vidljive stanovnicima San Francisca i Zalivskog područija San Francisca (Bay Area) u sledećoj beta verziji iOS 12 sistema.

Do kraja godine promene će biti vidljive i u čitavoj Severnoj Kaliforniji. Apple se do sada u slučaju Maps-a dosta oslanjao na spoljne partnere kao što su TomTom i OpenStreetMap, ali situacija bi se trebala promeniti dolaskom nove verzije Maps-a u kojoj će se Apple više oslanjati na svoje sopstvene podatke koje ima na raspolaganju i svoje sopstvene resurse.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 4:41 pm

Smile Koja je tehnologija brzog punjenja najbrža?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Brzo-punjenje-usporedba-2

Već godinama živimo u svijetu brzih punjača i brzog punjenja. Neki više, neki manje, no složit ćemo se da je ova tehnologija unijela koliko-toliko svjetla u ovo mračno doba kad se trajanje baterije mobitela svelo na jedva jedan dan.

S druge strane, kroz naše recenzije, ali i iz vlastitog iskustva, mogli ste vidjeti da nije svako brzo punjenje jednako brzo, što dodatno komplicira prilično veliki nered kad je u pitanju standardizacija ove tehnologije, zbog čega je u skoro vrijeme iluzorno očekivati međusobnu kompatibilnost brzih punjača.

Upravo zato je indijska publikacija Hometop odradila usporedni test tehnologija brzog punjenja prisutnih na tržištu, pa ih sada možemo usporediti na jednom mjestu. Istovremeno su testirali više uređaja koje su ispraznili na 0%, a rezultati su sljedeći:

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Brzo-punjenje-usporedba

Prema njihovim nalazima, najbrže puni Huaweijeva tehnologija Super Charge, s brzinom od 46.57mAh po minuti, što 3400 mAh bateriju Honora 10 od 0 do 100% napuni za 73 minute. Slijedi OnePlusov Dash Charge s brzinom od 41.25mAh u minuti, koje u 3300 mAh bateriju napuni za 80 minuta.

Treće mjesto zauzeo je Samsungov Adaptive Fast Charge s brzinom od 33,33 mAh po minuti, koji 3500 mAh bateriju Galaxyja S9+ napuni za 105 minuta. Qualcommov Quick Charge zauzeo je četvrto mjesto s brzinom od 30 mAh po minuti, koji 3000 mAh bateriju LG-a G7 napuni za 100 minuta.

Appleova Fast Charge tehnologija ostvaruje brzinu od svega 21,73 mAh po minuti, što 2716 bateriju iPhonea X napuni za 125 minuta.

Naravno, iako ove vrijednosti u pravilu možemo smatrati vrijednosti, treba ih uzeti s dozom rezervom, budući da punjenje ovisi i o nizu drugih faktora, kao što su okolna temperatura, temperatura baterije, ali i njezina starost, odnosno istrošenost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 4:44 pm

Smile OnePlus 5 i OnePlus 5T dobivaju novu OxygenOS Open Betu s podrškom za Project Treble

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Oneplus-5_t-open-beta

OnePlus je na svom forumu objavio kako dvojac OnePlus 5 dobiva OxygenOS Open Beta 13, a OnePlus 5T Open Beta 11. S obzirom da ova verzija donosi Projet Treble, svi koji sudjeluju u beta programu (Open Beta 12 za OnePlus 5 i Open Beta 10 za OnePlus 5T) morat će flashati svoje uređaje novim buildom.

Nova beta na ove uređaje donosi sljedeće novosti:

Sustav

Novo sučelje
Podrška za naglašavanje boja
Supported for Project Treble

Launcher

Poboljšano pretraživanje u izborniku s aplikacijama
Posebna kategorija za nove aplikacije
Poboljšana lista aplikacija za skriveni prostor u toolboxu

Telefon

Optimizacija u listi kontakata

Vremenska prognoza

Potpuno novi dizajn s novim sučeljem
Sve vremenske prognoze mogu biti integrirane u jedno sučelje

Naravno, Open Beta nije stabilna kao službena OTA verzija koju inače primate, što znači da možete očekivati određene probleme u radu. Dakle, ako nemate avanturističkog duha i entuzijazma za sudjelovanje u beta projektu, radije ga zaobiđite.

OnePlus
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 4:54 pm

Smile Ceo sajt u URL adresi

Bivši Google-ov dizajner Nikolas Jitkof, sadašnji potpredsednik dizajna u Dropbox-u, kreirao je nov, veoma zanimljiv alat, koji omogućava da se u samoj URL adresi sačuva ceo mikrosajt. Ovaj sistem je nazvao “itty bitty sites” i nalazi se na adresi itty.bitty.site.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Itty-bitty

Na toj adresi možete da upišete tekstualne, ASCII karaktere ili emotikone u ukupnoj količini od otprilike jedne stranice kucanog teksta. Stvarni limit zavisi gde želite da podelite taj link – Twitter i Slack dozvoljavaju oko 4.000 bajtova, dok recimo Mac verzija Chrome-a podržava linkove do čak 10.000 bajtova. Interesantno je da se ovakvi sajtovi ne hostuju nigde. Kompletan sadržaj je sačuvan u URL adresi i kompresovan je Lempel-Ziv-Markov algoritmom. Autor tvrdi da to obezbeđuje značajno smanjenje veličine HTML-a i omogućava da se web stranice koje se mogu odštampati – lako dele i čuvaju. Kompresovani sadržaj se dalje konvertuje iz binarnog oblika u string koji može da funkcioniše kao standardni web link. Konkretni podaci se čuvaju na kraju linka, iza simbola „tarabe“ (#). Još jedna zgodna stvar je što se itty bitty sajtovi mogu deliti i u obliku QR kodova sve dok se sajt može kompresovati u manje od 2610 bajtova.

Jitkof je izjavio da još uvek nije siguran šta će korisnici raditi sa ovim sistemom, koji postoji kao open-source projekat na Github-u. Za sada kao ga vidi kao zgodan način da se preskoči limit upisa karaktera na Twitter-u, ili kao alternativu za redirektovanje domena.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 4:57 pm

Smile WhatsApp u borbi protiv lažnih vesti

Facebook je spreman da uloži još novca u masovnu borbu protiv lažnih vesti, te ovog puta istraživačima nudi sumu od 50 hiljada dolara, a za rešavanje problema širenja dezinformacija na WhatsApp aplikaciji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Whatsapp2-1

Objava je usledila nakon što je vlada Indije kritikovala aplikaciju zbog širenja dezinformacija o nasilju u ovoj zemlji, a u okviru inicijative istraživači čiji predlozi budu usvojeni moći će da dobiju pomenutu sumu novca kako bi projekat sproveli u delo. Istraživači koji budu dobili projekte neće imati pristup podacima o korisnicima, ali će dobijati neophodna uputstva od kompanije, a bez ugrožavanja privatnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Whatsapp-1

Stručnjaci kažu da je borba protiv lažnih vesti na WhatsApp-u postala prioritet, i da je problem prilično ozbiljan, te da je aplikacija postala meta kritika nekoliko zemalja, budući da dezinformacije mogu da ozbiljno ugroze ugled neke vlade, te čitave zemlje. Veliki problem je i fenomen pozivanja na linč, a zbog kojeg je na desetine nevinih ljudi bilo izloženo kako online, tako i offline nasilju, a zbog toga što se lažne informacije šire velikom brzinom.

Izvor: Mashable
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 5:00 pm

Smile Uslužni programi – priprema za štampu

Scribus je besplatni softverski paket za stono izdavaštvo. Ovaj program nudi opcije za prelom sadržaja i pripremu za štampu koje su uporedivi s profesionalnim DTP programima. Autori programa nude razne primere iz realnog sveta gde je Scribus uspešno iskorišćen za pripremu štampanih magazina, brošura, kompletnih knjiga, uputstava za korisnike, pa čak i kreiranje ambalaže za proizvode široke potrošnje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Scribus12-1

Priprema za štampu

Ovaj program nije tekst procesor i ne predstavlja alternativu programima za obradu teksta kao što je Microsoft Word, već se može porediti sa specijalizovanim programima za stono izdavaštvo kao što su Adobe InDesign i Microsoft Publisher. Izgleda da je Adobe softver bio inspiracija autorima programa, pošto je način korišćenja glavnih opcija uz okvire i slojeve veoma sličan kao rad s popularnim Adobe alatima, doduše uz elementarnije korisničko okruženje.

Razni tipovi tekstualnih i grafičkih sadržaja ubacuju se u okvire, a na raspolaganju je veći broj alata za crtanje geometrijskih oblika, dodavanje tabela, ubacivanje specijalnih simbola, itd. Program ima ugrađene opcije za jednostavno ubacivanje bar kodova, uz podršku za razne varijante EAN/UPC/GS1 standarde, kao i dvodimenzionalne kodove kao što je QR Code. Scribus omogućava izvršavanje skriptova zasnovanih na programskom jeziku Python, što se može koristiti za automatizaciju operacija ili kreiranje novih grafičkih alata.

Dokumenti se snimaju u sopstvenom Scribus Document formatu zasnovanom na XML-u, uz korišćenje ekstenzije fajlova .sla. Scribus omogućava uvoz postojećih dokumenata, uz podršku za niz standardnih formata iz programa kao što su Adobe InDesign i Illustrator, CorelDRAW, Microsoft Publisher, OpenOffice Draw, QuarkXPress i drugi. Moguće je uvesti dokumente u Adobe PDF formatu, a naravno takođe je moguće kreirati PDF fajlove od Scribus dokumenata.

Scribus se razvija kao projekat otvorenog koda i objavljuje se kao besplatan softver u skladu sa GPU GPL pravilima licenciranja. Matični sajt je www.scribus.net, dok izvorni kod možete pronaći na SourceForge skladištu, na adresi sourceforge.net/projects/scribus/. Scribus je dostupan za više sistemskih platformi, a pored verzije za Microsoft Windows dostupne su instalacije za Apple macOS i razne Unix i Linux distribucije. Instalacija paketa, pored osnovnog programa uključuje i nekoliko dodatnih fontova, a Windows varijanta dostupna je u posebnim instalacijama za 32-bitno i 64-bitno okruženje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 5:02 pm

Smile KNX sistemi za energetski efikasniji i bezbedniji dom

https://pcpress.rs/knx-sistemi-za-energetski-efikasniji-i-bezbedniji-dom/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 08, 2018 5:37 pm

Smile Uslužni programi – centrala za uslužne programe

Naziv programa Windows System Control Center zvuči kao da je u pitanju zvanični alat koji dolazi uz Microsoft Windows, ali je to zapravo nezavisni program koji je napravljen da olakša instalaciju popularnih uslužnih programa za Windows. Windows System Control Center (WSCC) nudi centralno mesto za instalaciju uslužnih programa iz Windows Sysinternals kolekcije, NirSoft Utilities programa, sistemskih alata koji dolaze uz Windows, kao i nekoliko dodatnih programa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 WSCC13

Centrala za uslužne programe

Windows System Control Center prepoznaje oko 80 Sysinternals alata (mnogi su neizostavni u svakoj kolekciji sistemskih programa), više od 230 programa iz Nirsoft Utilities kolekcije (što uključuje i stare alate koji se više ne održavaju) i manji broj drugih programa, recimo poznati PuTTY emulator terminala i još nekoliko programa istog autora. Svi ovi uslužni programi se mogu slobodno preuzeti sa Interneta i instalirati nezavisno. WSCC “samo” pruža centralno mesto sa koga se ovaj proces može lakše obaviti, što je naročito korisno ako treba brzo instalirati kolekciju standardnih uslužnih alata.

Uz ovoliki broj mogućnosti, snalaženje i izbor programa za instaliranje nije lako. Mana programa WSCC je što ne nudi opcije za pretraživanje i prikaz više informacija o dostupnim programima. Ali zato je proces posle toga potpuno automatizovan. Iz dugačkog spiska programa, potrebno je označiti one koji vas zanimaju, posle čega će Windows System Control Center sam preuzeti sve potrebne instalacione pakete sa sajta proizvođača softvera i startovati pritajenu instalaciju, bez potrebe za daljom intervencijom korisnika.

Glavna prednost korišćenja WSCC nije toliko u tome što nudi centralno mesto za instalaciju podržanih programa, već što ima opciju za automatsko instaliranje novih verzija uslužnih programa. Updates opcija će prikazati listu sa podacima o svim instaliranim uslužnim programima i njihovim verzijama, a sa Interneta će prikupiti podatke o tome koja je poslednja objavljena verzija svakog programa. Ovde se može jednostavno izabrati koje programe želite da ažurirate, a WSCC će zatim automatski preneti i instalirati sve potrebne nove verzije programa i ažurirati sistem.

Windows System Control Center je besplatan program, ali za korišćenje u komercijalnim uslovima treba kupiti licencu. Program je dostupan u vidu standardne Windows instalacije, ali i kao portabl verzija koja se može direktno startovati, recimo sa USB diska. Matični sajt projekta je www.kls-soft.com/wscc/.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 08, 2018 5:40 pm

Smile Developeri trećih strana mogu vam čitati Gmail poruke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Korisnici Gmail-a koji na svoje naloge imaju povezane aplikacije trećih strana mogu bez svoje volje omogućiti developerima čitanje svojih emailova. Nakon što je ovo jedna kompanija rekla Wall Street Journal-u, Google je neizravno priznao da se to zaista događa, izjavivši da nije u sukobu sa njegovim pravilima.

Gmail je danas najpopularniji email servis na svetu sa 1,4 milijardom korisnika, a Google omogućava ljudima da svoj nalog povezuju sa alatima za upravljanje spoljnim developerima i servisima poput sistema za planiranje putovanja ili poređenje cena. Kada svoj nalog povezuju sa nekim spoljnim servisom, od korisnika se traže određene privole, koje mogu uključivati mogućnost čitanja, slanja i brisanja emailova.

WSJ tvrdi da je razgovarao sa zaposlenima nekoliko tvrtki koji tvrde da su zahvaljujući ovome čitali na hiljade tuđih emailova. Među njima su i kompanije Edison Software i eDataSource Inc. koje otvoreno priznaju da su čitale mailove korisnika kako bi poboljšale svoj softver i algoritme, a za to nisu tražile privole jer je ta praksa pokrivena ugovornim pravilima između Google-a i njegovih korisnika.

Ukoliko želite da vidite koje su aplikacije vezane uz vaš nalog, ulogujte se na Google i posetite stranicu Bezbednosna provera (check-up), gde možete onemogućiti pristup treće strane "aplikacijama sa niskorizičnim pristupom vašim podacima". Verovatno bismo to puno pre učinili da smo znali da uključuje i čitanje naših mailova.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 09, 2018 6:33 pm

Smile Hoće li digitalna muzika konačno „ubiti“ gramofonske ploče?

Još kada su se pojavili CD-ovi osamdesetih godina prošlog veka, analitičari su predviđali da će veoma brzo zameniti gramofonske ploče. Od tada je prošlo četiri decenije, a ploče i dalje opstaju. I ne samo to, već i njihova prodaja poslednjih godina sve više raste. Proizvođači gramofona su takođe uvideli taj trend i sve je više novih modela koji pronalaze put do kupaca.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Gramofonske-ploce

Prema istraživanju Internacionalne organizacije fonografske industrije (International Federation of the Phonographic Industry – IFPI), tokom prošle godine je 30 procenata prometa u muzičkoj industriji dolazilo od prodaje fizičkih formata, dok je od streaming servisa dolazilo 38% zarade. U pitanju su prosečne vrednosti, koje su u nekim državama daleko veće. Na primer, u Japanu čak 72 procenta, ili u Nemačkoj (43%) zarade dolazi od prodaje fizičkih nosača zvuka. Od toga na prodaju ploča otpada oko 3.7% ukupne zarade.

Interesantno je da sa današnje tačke gledišta, prodaja fizičkih digitalnih nosača zvuka, kao što su CD, SACD ili Blu-Ray mediji, ne deluje profitabilno gledajući na duže staze. Kupci se, kada su digitalni formati audio zapisa u pitanju, sve više oslanjaju na streaming servise. S druge strane, tržište gramofonskih ploča već nekoliko godina ima značajan rast, a samo u 2017. godini poraslo je za više od 22%, što je daleko najveći rast kada se uzmu u obzir svi formati audio zapisa.

Predviđanja kažu da će gramofonske ploče opstati najmanje još 10 godina. Na duže staze teško da moći da se meri sa niskim pretplatama na streaming servisima, ali to je niša koju će definitivno imati svoje poklonike i u narednim godinama. Uostalom, ništa ne može da zameni ritual stavljanja ploče na gramofon, njeno okretanje ili brisanje prašine specijalnim četkama, a da ne pričamo o karakterističnom pucketanju koje daje potpuno drugačiji užitak od slušanja digitalne muzike.

Izvor: Cnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 18 od 40 Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu