Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyUto Maj 07, 2024 11:11 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyPet Maj 03, 2024 7:21 pm od PatakPrvi

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 12 od 40 Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 07, 2018 6:55 pm

Smile Nokia kupila SpaceTime Insight

Finski proizvođač mrežne opreme Nokia kupio je američkog proizvođača softvera SpaceTime Insight u sklopu širenja poslovanja u segmentu softvera namenjenog klijentima u industriji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1280px-B%C3%BCrogeb%C3%A4ude_fr%C3%BCheres_Nokia-Werk_Bochum-Riemke_2009

Nokia je već kupila nekoliko malih i srednjih kompanija u skladu sa planiranim ciljem – uspostavljanja samostalnog softverskog poslovanja, koje bi im donelo veće profitne marže od tradicionalnog poslovanja s komunikacijskim hardverom.

Nokia Software, nekadašnji Applications&Analytics, ostvario je 2017. godine prihod nešto viši od 1,6 milijardi evra, a ime mu je promenjeno pre tri meseca, kako bi se istakla njegova sve značajnija uloga uz bok temeljnom Nokia-inom poslovanju s mrežnom opremom.

SpaceTime proizvodi aplikacije za praćenje i analitiku, koje klijentima u energetskom, logističkom, transportnom i komunalnom sektoru omogućuju troškovno efikasnije poslovanje zahvaljujući smanjenom ‘praznom hodu’ i ređim popravkama. Klijenti američke kompanije uključuju FedEx, železničko poduzeće Union Pacific, elektro-distributivne kompanije Entergy i NextEra Energy, te Singapore Power, navode u Nokia-i.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Network-782707_1280

SpaceTime i njegov direktor Rob Schilling postaće deo Nokia-inog odeljenja opreme za IoT u okviru Nokia Software-a.

“Većina kompanija u sektoru mreža obično je razvijala softver kako bi povećala prodaju mrežne opreme. Ovaj potez predstavlja širenje na industrijski segment poslovanja među kompanijama”, tumači u telefonskom intervjuu predsednik uprave Nokia Softwarea Bhaskar Gorti, aludirajući na prodaju softvera industrijskim i klijentima interneta.

Gorti ističe da samo 20% njihove prodaje čini Nokia-ina telekomunikaciona oprema, dok preostalih 80% čine proizvodi ostalih proizvođača, koji se prodaju kako mrežnim operaterima tako, sve više, klijentima izvan telekomunikacionog sektora.

Na fragmentiranom tržištu telekomunikacionog softvera Nokia zauzima drugo mesto s udelom od 10%, pokazuju podaci konsultantske firme Analysys Mason za 2016. godinu. Prvo mesto pripada Huawei-ju sa udelom od 11%, a slede Ericsson sa 9%, i Amdocs i Oracle sa po 8%.

Izvor: Reuters
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 08, 2018 5:51 pm

Smile Android P aplikacijama neće dopustiti praćenje mrežnih aktivnosti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Android-P-network

Aplikacije na Androidu još uvijek imaju mogućnost nesmetanog praćenja mrežnih aktivnosti drugih aplikacija. Tako, primjerice, mogu pratiti i bilježiti kad se neka druga aplikacija počela povezivati na internet, pa čak i na koji server se spaja. Velik dio korisnika ovoga nikad nije ni bio svjestan.

Jasno je da se radi o sigurnosnom propustu, kojeg će Google riješiti tek implementacijom sljedeće verzije Androida.

Naime, podaci iz koda Androida P otkrivaju da će ovaj problem biti riješen, i to već u sljedećoj Developer Preview verziji, a kasnije i u konačnoj. Bilo kako bilo, više detalja o novostima koje donosi Andorid P ćemo saznat ćemo na predstojećem Googleovom I/O eventu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 08, 2018 5:57 pm

Smile YouTube uklanja videe sa ugrađenim oglasima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Usprkos AI-u i vojsci saradnika koji se bave praćenjem sadržaja, YouTube-u je već jako teško upravljati oglasima koje sam ubacuje u videe, ali puno mu je od toga teže kontrolisati one koji su direktno ugrađeni od strane samih autora.

Dobar primer toga je uklanjanje 1.400 videa nakon istrage BBC-a koji je otkrio više od 250 kanala koji su imali ugrađene oglase EduBiredie-a, ukrajinskog servisa za pisanje eseja, odnosno bolje rečeno "servisa za varanje na ispitima", od kojeg možete naručiti eseje koji recimo u sistemu školstva u SAD-u predstavljaju važan deo provere znanja.

Mada takvi oglasi nisu nezakoniti, oni krše YouTube-ova pravila, naravno zbog toga jer ih ne mogu naplatiti.

Kanali kojima je YouTube pobrisao videe vrlo su ljuti jer tvrde da su dugo radili na svojim sadržajima i da YouTube nije jasno iskomunicirao pravila za ovakve stvari, čime im je narušio sistem finansiranja video produkcije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 08, 2018 6:03 pm

Smile Huawei proširio listu uređaja koji dobijaju Android Oreo

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Nakon što je prvobitno najavio plan za nadogradnju modela Mate 9 i P10 na Android 8.0 Oreo, Huawei je juče proširio listu na još nekoliko (starijih) modela. Tako će Oreo dobiti i vlasnici Huawei-ja Mate 8, P9 i P9 Plus. Isto vredi i za modele Huawei-jevog Honor brenda, i to Honor 8, Honor V8, Honor Note 8 i Honor 6X.

Android 8.0 na Huawei i Honor smartfone dolazi sa EMUI 8.0 nadogradnjom interfejsa, uz standardne novosti kao što su picture-in-picture funkcija, poboljšana obaveštenja itd. U ovom trenutku puštena je beta verzija nadogradnje korisnicima u Kini, a kad će biti dostupna konačna, tj. stabilna verzija, za sada nije poznato.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 08, 2018 6:15 pm

Smile Android dominira na neengleskom govornom područiju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Kompanija Afilias (konzorcijum domenskih registratora) je putem usluge DeviceAtlas objavila istraživanje Mobile Web Intelligence Report koje se bavi trendovima na tržištu mobilnih uređaja tokom prvog kvartala ove godine.

U njemu se naglašava kako je Google-ov mobilni operativni sistem Android najpopularniji u zemljama u kojima engleski jezik nije primaran kao što su Nemačka, Francuska, Italija, Španija, Poljska, Rusija, Argentina, Brazil, Kolumbija, Egipat i Malezija, kao i u zemljama gde je engleski samo jedan od više službenih jezika (Indija i Južnoafrička Republika).

S druge strane, Apple-ov iOS je popularan u zemljama engleskog govornog područija kako što su Australija, Kanada, Ujedinjeno kraljevstvo i SAD-a te nekim zemljama izvan engleskog govornog područija kao što su Japan i Švedska. Takođe, iOS beleži određeni uspeh u Irskoj, Kolumbiji i Egiptu.

Osim poretka pojedinih operativnih sistema za pametne telefona u odnosu na države, u izveštaju se naglašava i novi trend na indijskom tržištu mobilnih uređaja, rast operativnog sistema KaiOS namenjenog takozvanim feature phone, što bi na kraju trebalo da dovede do pada iOS-a na tom tržištu na treće mesto.

Zaključuje se da obični mobilni uređaji (koji nosu pametni telefoni) i dalje čine većinu na mnogim tržištima u svetu te stoga još uvek ima dosta prostora za rast pametnih telefona u budućnosti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 08, 2018 6:21 pm

Smile Firefox 60 donosi Quantum CSS engine na Android

Krajem 2017. godine Mozilla je objavila Firefox 57, pod nazivom „Firefox Quantum,“ koji je predstavljao kulminaciju razvojnih napora, uključujući i ažurirani Gecko engine, sa komponentama koje su ispisane u super-brzom Rust programskom jeziku. Tako se došlo do promena koje su Firefox-u omogućile da parira, ili čak prevaziđe Chrome pretraživač.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Firefox

Još jedno od Quantum poboljšanja – CSS engine Stylo – omogućio je Firefox-u 57 za desktop da web-stranice renderuje prilično brzo, ali je ista funkcija za Android u tom trenutku odložena na neko vreme. Tako je Quantum CSS na Android trebalo da stigne sa Firefox-om 59, da bi kasnije bio odložen za verziju v60.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Firefox2

Firefox v60 sada stiže na Android, te Quantum CSS postaje podrazumevana opcija, ali korisnici koji su testirali opciju do sada nisu primetili značajno ubrzanje, te se pretpostavlja da se na funkciji još uvek radi.

Izvor: Android Police
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.androidpolice.com/2018/05/04/firefox-60-now-available-finally-brings-quantum-css-engine-android/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 08, 2018 6:39 pm

Smile Američki korisnici su i dalje verni Facebook-u

Većina američkih korisnika Facebook-a ostala je verna toj društvenoj mreži i pored otkrića da je firma za političko savetovanje prikupila informacije o više desetina miliona računa korisnika bez njihove saglasnosti, pokazuje anketa Reuters/Ipsosa.



Facebook se našao na udaru regulatornih tela, zagovornika zaštite privatnosti i akcionara nakon skandala s britanskom firmom Cambridge Analytica koja je putem aplikacije za kviz, povezane s Facebook-om, na neprimeren način prikupila gomile ličnih podataka, o čemu je PC Press već pisao.

Anketa je pokazala da Facebook zbog skandala nije pretrpeo štetu, osim glavobolje zbog odnosa s javnošću. Polovina američkih korisnika Facebook-a je rekla da tu društvenu mrežu koriste u istoj meri kao i ranije, dok je četvrtima rekla da sada još više koriste Facebook.

Među odraslima, 64% anketirnih je odgovorilo da Facebook koriste barem jednom dnevno, što je neznatni pad u odnosu na 68% iz slične ankete sprovedene u martu. Analitičar Michael Pachter iz firme Wedbush Securities smatra da Facebook ima sreću što je britanska firma podatke koristila samo za političko oglašavanje, a ne u zle svrhe.

“Tek čekam da pročitam članak koji tvrdi da je barem jedna osoba pretrpela štetu. Na intuitivnom nivou, niko nije zgrožen”, dodao je. Anketa je sprovedena između 26. i 30. aprila 2018.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 GEN-Dempsey-Facebook-Town-Hall

Izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg je rekao da je početkom maja Facebook pripremio uvođenje nove funkcije za kontrolu privatnosti, koja će da omogući korisnicima da izbrišu istoriju pretraživanja internet stranica. “Ta opcija omogućiće vam da vidite internet stranice i aplikacije koje nam šalju informacije kada ih koristite, izbrišete te informacije sa svog profila i isključite našu mogućnost da ih sačuvamo”, objavio je Facebook na blogu. Zuckerberg je novi alat uporedio s opcijom brisanja cookies-a na browseru. Facebook navodi da će mu za tu novinu trebati nekoliko meseci.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Maj 09, 2018 6:32 pm

Smile Google službeno predstavio Android P Beta – evo koje novosti donosi i na koje uređaje ga možete instalirati

https://mob.hr/google-sluzbeno-predstavio-android-p-beta-evo-koje-novosti-donosi-i-na-koje-uredaje-ga-mozete-instalirati/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Maj 09, 2018 6:37 pm

Smile Google Karte dobivaju novu Augmented Reality navigaciju za pješake

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Google-Karte-AR

Google Maps, ili Google Karte, u zadnjih 10-ak godina su postale sinonim za brzo snalaženje u poznatom i nepoznatom području najširem krugu korisnika smartfona. Pored mnogostrukih korisnih funkcija, poput navigacije za vozače, Google sada najavljuje novu razinu navigacije za pješake. Pored GPS-a i kompasa, nove Google Karte koriste i kameru uređaja, kako bi uz pomoć “uvećane stvarnosti” u stvarnom vremenu i potpuno vizualno prikazale smjer kretanja.

VPS (Visual Positionig System) koristi Street View način rada, a uključena kamera osigurava povećanu preciznost. Jednostavno usmjerite kameru uređaja u smjeru u kojem krećete, a strelice na zaslonu će vam pokazati gdje morate skrenuti. Ovaj sustav će uključivati i informacije o sadržajima i institucijama u području kojim prolazite, što znači da će biti koristan i kod pronalaženja skrivenih i zavučenih odvjetničkih ureda ili zubnih ambulanti.

Sličnu funkcionalnost Google je prikazao i na lanjskom I/O eventu, kao dio projekta Tango za indoor navigaciju, no kako se čini, uskoro bi mogla zaživjeti u najširem mogućem smislu. Kad će AR za Google Karte biti službeno lansiran, za sada nije poznato, no Google najavljuje da bi se to moglo dogoditi kroz nekoliko mjeseci.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Maj 09, 2018 6:40 pm

Smile Microsoft-ova aplikacija za Windows 10 povezuje sa njima Android i iOS telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Prekjuče je u Seattleu otvorena ovogodišnja Microsoft-ova developerska konferencija Build 2018. Na njenom početku je, prema običaju, najavljeno nekoliko tehnologija, aplikacija i projekata na kojima kompanija iz Redmonda trenutno radi.

Jedna od zanimljivijih je i aplikacija za Windows 10 nazvana Your Phone. Radi se o aplikaciji koja bi trebala da poveže stoni računalr sa mobilnim telefonom korisnika – i donese presliku interfejsa telefona na ekran računara. Jednom spojen, telefon sa iOS-om ili Android-om bilo bi moguće kontrolisati putem računala, slati i primati poruke, primati notifikacije direktno na desktop, kao i prebacivati dokumente i slike na telefon ili sa njega.

Ovakve funkcije za sada imaju Mac računari, a slične pokušaje preslikavanja telefona na računar do sada smo videli i od Dell-a, Lenova, kao i nekolicine manje istaknutih kompanija. Prvi podaci govore kako će korisnici Android telefona na raspolaganju imati nešto više mogućnosti za rad sa aplikacijom Your Phone nego vlasnici iPhone-a, iz razloga što je iOS daleko zatvoreniji i ne dozvoljava spoljni pristup baš svim funkcijama telefona.

Windows Insideri dobiće ovu aplikaciju odmah kako bi je testirali, a prođe li test dobro sa sledećom većom nadogradnjom Windows-a 10 aplikacija Your Phone bi se mogla pojaviti na Microsoft Store-u za sve druge korisnike.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Maj 09, 2018 6:51 pm

Smile Morzeova azbuka na Gboard-u

Tokom Google I/O konferencije koja se trenutno održava u Mountain View-u, kompanija je najavila da će Gboard uskoro podržati Morzeovu azbuku, potez inspirisan od strane developera Tania Finlayson koja komunicira kroz pokretne glavom koji su prevode u Morzeovu azbuku, a zatim u govor. Ona i njen suprug su se udružili sa Google-om da bi Morzeovu azbuku uveli na Gboard, a Finlayson je rekla u izjavi: „Veoma sam uzbuđena što Gboard sada poseduje Morzeovu tastaturu koja omogućava Switch Access-u, sa različitim podešavanjima da se prilagodi jedinstvenim potrebama većeg broja ljudi.“

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Morze-na-Gboard-u

Morzeova azbuka za Gboard dolazi sa podešavanjima koja korisnicima omogućavaju prilagođavanje tastature tako da odgovaraju njihovim specifičnim potrebama i mogu se koristiti zajedno sa Switch Access-om, koji korisnicima omogućava interakciju sa Gboard-om preko spoljnih uređaja. Kao i kod tradicionalne funkcije, korišćenje Morzeove azbuke sa Gboard-om uključiće Google-ove AI predloge za tekst.



Uz uvođenje Morzeove azbuke na Gboard, Google je takođe objavio i vodiča koji će korisnicima pomoći da nauče kako da komuniciraju sa Morzeovom azbukom, posterom koji možete odštampati i karticama koje sadrže piktograme korišćene u vodiču, kao i aplikaciju „text-to-speech“ koja uključuje Morzeovu azbuku. Sva tri su eksperimenti, koje možete da pogledati na Google-ovoj Experiments stranici, a Google ohrabruje druge da se priključe i prijave svoj eksperiment. Morzeova azbuka za Gboard beta je dostupan počevši od današnjeg dana na Androidu i na njihovoj stranici možete saznati kako da ga podesite.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Maj 10, 2018 6:39 pm

Smile  Android Oreo tek na 5,7% uređaja

Google je za ovaj mesec, maj, objavio svoj manje-više redovni mesečni izveštaj vezano za zastupljenost Android platforme, u kom stoji da je Oreo konačno prešao pet odsto. Glavni razlog zbog kog najnovija verzija radi na jako malom broju telefona, leži u prevelikom broju različitih uređaja koje njihovi proizvođači ne stižu, ili ne žele da nadograde na noviju verziju jer već za koju nedelju stiže novi model koji takođe treba prodati kupcima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Google-nove-aplikacije-ce-morati-podrzavati-oreo-i-64-bitne-cipove_Gy4N1o

Iz ovih izveštaja, koji više-manje redovno stižu svakog meseca, se najbolje može uočiti koliko je velika fragmentacija Android platforme. Google se ovog marta malo uspavao pa je zaboravio da objavi nove izveštaje o zastupljenosti Android platforme. Međutim, vrlo je moguće da Google nije imao ništa novo da objavi jer je aprilski izveštaj pokazao tek male promene u odnosu na januarski. Međutim skok koji je Oreo napravio za dva meseca (februar i mart) može najviše da zahvali tome što su u međuvremenu izašli novi telefoni koji su inicijalno stigli sa Oreom te što je manji broj telefona takođe u međuvremenu dobio nadogradnju na ovaj OS. Novi majski podaci koji su stigli iz Google-a pokazuju kako se slab trend prihvatanja Android Oreo-a nastavlja i dalje, te je u zadnjih mesec dana njegova zastupljenost porasla sa 4,6% na 5,7% (8.0 i 8.1). Što se ostalih verzija Androida tiče neke su zadržale svoje pozicije, a neke poput Ore-a napredovale sporim korakom dalje. Dve najstarije verzije Androida na Google-ovoj listi Gingerbread (2.3.3 – 2.3.7) i Ice Cream Sandwich (4.0.3 – 4.0.4) u maju su ostale na aprilskim pozicijama, na sedmom i osmom mestu liste odbranivši svojih 0,4% (ICS), odnosno svojih 0,3% (GB).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Android-distribution-may-2018

Jedina verzija Androida koja je uz Oreo povećala svoj udeo je Nougat (7.0 i 7.1) koji je sa prošlomesečnih 30,8% svoj udeo povećao na 31,1% te time zadržao prvo mesto na listi. Sve druge verzije, osim Gingerbreada i Ice Cream Sandwicha koje su zadržale svoje pozicije od prošlog meseca, su izgubile manji deo korisnika što je na kraju rezultiralo i manjim udelima ovog meseca. Marshmallow (6.0) koji je i dalje drugi najpopularniji Android pao je sa 26% na 25,5%. Na trećem mestu liste je i dalje Lollipop (5.0 i 5.1) koji je sa 22,9% pao na 22,4%, dok su na petom i šestom mestu i dalje KitKat (4.4) i Jelly Bean (4.1.x, 4.2.x i 4.3) koji po novom imaju 10,3% (10,5%) i 4,3% (4,5%) udela. Poražavajuća je činjenica kako će Google kroz koji mesec (septembar 2018.) predstaviti Android P, ovogodišnju, najsvežiju verziju Androida, a da se prošlogodišnja neće nalaziti ni na 15% Android uređaja.

Izvor: AndroidHeadlines
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.androidheadlines.com/2018/05/may-2018-android-distribution-numbers-show-minor-oreo-growth.html


Poslednji izmenio Brave Heart dana Čet Maj 10, 2018 7:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Maj 10, 2018 6:47 pm

Smile Bitcoin je sve bliže Wall Street-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Njujorška berza (NYSE), odnosno organizacija koja joj je vlasnik, Intercontinental Exchange (ICE), pokrenuli su projekt kojim bi omogućili trgovinu bitcoinom i finansijskim derivatima vezanima uz njega. New York Times je doznao od nekoliko ljudi uključenih u ovaj za sada tajni projekt kako je u planu da pokrene platformu na kojoj bi veliki institucionalni investitori mogli da ulažu u bitcoin, ali i njegove finansijske derivate, isto kao što ulažu u deonice i obveznice.

Ulazak bitcoina na Wall Street na ovaj način sigurno bi dao veliki vetar u leđa celom tržištu kriptovaluta i dodatno ih pogurao u mainstream. Ova vest iz NYSE-a stiže samo nekoliko dana nakon što je Goldman Sachs najavio da će u svoju ponudu za investitore uvrstiti i terminske ugovore vezane uz cenu bitcoina.

Detalji o novoj digitalnoj berzovnoj platformi za trgovinu kriptovalutama za sada nisu poznati.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Maj 10, 2018 6:52 pm

Smile Aplikacija koja zavisnike od telefona pretvara u dobrotvore

Jedan britanski startap planira da koristi doniranje u dobrotvorne svrhe kao „kaznu“ za one koji ne mogu da se odvoje od svojih telefona.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Zavisnost2

Smanjivanje zavisnosti od telefona polako postaje trend, te kreatori aplikacije Resist planiraju da taj problem reše na što je moguće humaniji način. Naime, aplikacija funkcioniše tako što korisnici određuju količinu vremena koju žele da provedu odvojeni od svoji telefona, te sumu novca koju su spremni da uplate u slučaju da prekrše ograničenje. U slučaju da pređu granicu koju su sami postavili, suma koju su odredili biva donirana nekoj humanitarnoj organizaciji koju korisnik prethodno izabere, a trenutno su dostupne Mind, WWF, Save The Children i The British Red Cross.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Zavisnost

I Google je tokom predstavljanja nove Android verzije najavio opciju koja bi trebalo da utiče na smanjenje zavisnosti od telefona, a u obliku nadogradnje za koja bi korisnicima trebalo da olakša da ignorišu svoje uređaje.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Maj 10, 2018 6:57 pm

Smile Apple uklanja aplikacije koje dele informacije o lokacijama korisnika

Apple je iz App Store-a počeo da uklanja one aplikacije koje krše pravila kompanije, a tako što lokacije korisnika dele sa nekom trećom stranom, a bez prethodnog odobrenja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Apple

Potez je u vezi sa članovima iz pravilnika o korišćenju App Store-a, a kojima se eksplicitno naglašava da aplikacije ne smeju da dele informacije o lokaciji korisnika, bez prethodnog odobrenja, te su developeri koji su prekršili ova pravila dobili upozorenja od kompanije Apple, u kojima im je objašnjeno zašto njihovi proizvodi nisu u skladu sa pravilima. Aplikacije koje su označene kao problematične nisu korisnicima nudile informacije o tome šta se dešava sa njihovim podacima nakon prikupljanja, što je u poslednje vreme bio uzrok mnogih tehnoloških skandala.

Ovaj potez je u vezi i sa GDPR-om, koji u Evropi stupa na snagu 25. maja, a po kojem će kompanije biti u obavezi da pružaju jasne informacije o tome kako se prikupljaju, te čuvaju podaci korisnika. To znači da će aplikacije češće morati da traže odobrenja za prikupljanje podataka, te će biti u obavezi da jasnije naznače koje podatke prikupljaju, te u koje ih svrhe koriste.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Oni čije su aplikacije uklonjene moći će da ih vrate u App Store kada iz njih budu uklonili svaki deo koda koji je odgovoran za deljenje informacija o lokacijama korisnika.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Maj 10, 2018 7:11 pm

Smile Gmail dodaje AI kao pomoć u sastavljanju mejlova

Čini se da Google smatra da će Gmail u budućnosti biti funkcionalan samo ako se budu isključile sve nevolje koje uključuju ručno unošenje teksta. Tako je u cilju rešavanja svih problema koje korisnici imaju dok kucaju poruke objavio i novu opciju za Gmail – Smart Compose.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Gmail

Naime, opcija koristi veštačku inteligenciju kako bi omogućila brže kucanje mejlova, tako što predlaže već sastavljene rečenice, pa korisnici mogu da sastavljaju mejlove rekordnom roku, a uz pomoć Tab tastera na tastaturi. Nova opcija, naravno, ima i potencijal za sastavljanje pogrešnih i neprikladnih poruka, a u slučaju da stvari u budućnosti ne funkcionišu onako kako je planirano.

Opcija funkcioniše u pozadini, a dovoljno je da korisnik započne sa pisanjem mejla, da bi odmah dobio sugestije, te da izabere onu koja mu odgovara uz pomoć Tab tastera. Odmah zatim bi trebalo da dobije sledeću sugestiju, i sve tako do kraja mejla. Budući da opcija „razume“ kontekst, ukoliko se mejl sastavlja petkom popodne, program bi mogao da ponudi i rečenicu “Želim vam prijatan vikend”, a kao završetak poruke. U okviru ove opcije pretpostavljen je i sam početak mejla, a na osnovu kontakta kojem se piše, te naslova poruke. Tako će Smart Compose štedeti puno vremena, te korisnike spasiti od ponavljanja istih rečenica u nedogled, te će smanjiti broj gramatičkih i pravopisnih grešaka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Gmail2

Smart Compose bi u okviru Gmail-a trebalo da se pojavi tokom narednih nedelja, dok će G Suit korisnici opciju dobiti u sledećih nekoliko meseci.

Izvor: GSM Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 11, 2018 6:37 pm

Smile Crna tačka ruši iMessages na iOS-u i WhatsApp na Android-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Ne dirajte crnu točku, bilo najkraće i najjednostavnije uputstvo ako u iMeesages aplikaciji na iOS uređaju ili u WhatsApp-u na Android-u primite poruku sa velikom debelom crnom tačkom. Ona sadrži hiljade Unicode stringova i kad je jednom dotaknuta, zalediće aplikaciju, a možda i ceo sistem.

U tom slučaju aplikaciju je potrebno prisilno zaustaviti (Force stop) i eventualno pokrenuti novi razgovor.

Za očekivati je da će WhatsApp u kratkom roku izdati nadogradnju za svoju aplikaciju, dok će Apple morati da lansira novu verziju iOS-a sa zakrpom za iMessages.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 11, 2018 6:42 pm

Smile Deca i bezbednost na internetu

Budući da internet danas čini veliki deo svakodnevice pripadnika različitih starosnih grupa, počeo je da privlači i one najmlađe, pa roditelji ne mogu a da se ne zapitaju – jesu li njihova deca bezbedna? Upravo zbog toga je Vip Mobile sproveo istraživanje na tu temu, a u kojem je učestvovalo 2.000 roditelja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Safe-1

Na osnovu dobijenih rezultata došlo se do zaključka da svako drugo dete starosti od 7 do 15 godina na internetu provede više od 4 sata dnevno, a 71% roditelja smatra da je to previše vremena koje se troši na tu aktivnost. Rezultati su pokazali i da deca od najranije dobi – između 3. i 15. godine, provode sve više vremena na internetu, a najčešće na YouTube platformi, društvenim mrežama ili u igranju online video-igara. Iako se čini da se pre svega radi o zabavnim ili edukativnim sadržajima, neophodno je da se u obzir uzme i to da na internetu postoji mogućnost nekontrolisanog širenja i zloupotrebe informacija. Sa druge strane, deci je za razvijanje socijalnih i emocionalnih utisaka, koji su u osnovi razvoja socijalnih veština, neophodno da vreme provode i sa svojim vršnjacima u realnom vremenu i prostoru, a ne samo u virtuelnom okruženju.

„Društvene mreže omogućavaju formiranje lažne slike o sebi, stvaraju lažno samopouzdanje koje nema realno uporište, te upoređivanje sa lažnim predstavama koje drugi ljudi kreiraju. Nedostatak socijalnih veština i formiranje lažne slike mogu lako da uvedu dete u apatiju, beznađe, pad raspoloženja. Pored toga, čini se da su deca sama u ovome i da roditelji ne mogu da ih prate jer bi, kako se pokazalo, čak 76% roditelja volelo da ima veću kontrolu nad sadržajima kojima pristupaju njihova deca“, ističe Irena Werner, master psihološkinja i izvršna direktorka Psihološkog savetovališta „Centar “ u Beogradu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Safe2

Psiholozi savetuju da se sa decom razvija odnos poverenja, a da bi ona mogla da se obrate roditeljima u slučaju da dođe do nekih problema ili nedoumica. Sa druge strane, odobravanje pristupa internetu može može da se uporedi sa uključivanjem dece u saobraćaj, te spoljni život uopšte. Dakle, čak i ako niste vozač, učesnik ste saobraćaja, a kao pešak, pa kao roditelj imate obavezu da poznajete propise i obavestite svoju decu kako da se ponašaju da bi sačuvala svoju i tuđu bezbednost. Isto tako, čak i ako niste aktivan korisnik interneta i kompjuterske tehnologije, kao roditelj morate da poznajete osnovna pravila i mere kontrole bezbednosti dece na internetu, a koja uključuju osnovna pravila komunikacije sa nepoznatim osobama.

Vip mobile je u februaru ove godine u svoju ponudu uvrstio i aplikaciju Vip DečjaZona, koja pruža sigurnost da dete neće biti izloženo neprimerenom sadržaju na „mreži”, te da će mobilni uređaj koristiti u razumnoj meri i na pravi način. Uz Vip DečjaZona aplikaciju roditelji imaju mogućnost da sami odrede koliko vremena dete može da koristi mobilni telefon i kojim sadržajima može da pristupi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 11, 2018 6:44 pm

Smile PANTHEON Workflow – ušteda vremena i energije

https://pcpress.rs/pantheon-workflow-usteda-vremena-i-energije/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 11, 2018 6:47 pm

Smile Najnoviji Firefox dolazi sa podrškom za web verifikaciju

Lozinke su već dugo osnova bezbednosti na internetu, ali to što su prisutne toliko dugo ne znači da predstavljaju najbolje rešenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Firefox-1

Dobra vest za one koji koriste Firefox je da sledeća verzija dolazi sa podrškom za web autentifikaciju, a koja predstavlja novi standard koji bi uskoro mogao da iskoreni upotrebu lozinki. Tako će korisnici moći da se loguju na web-sajtove bez upotrebe lozinki, a uz pomoć biometrijskih metoda, kamera i USB ključeva, koji će predstavljati alternativu dosadašnjim nizovima slova i brojeva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Yubikey

Pored toga, web autentifikacija će se oslanjati i na korišćenje YubiKey uređaja, koji verifikuje računar na koji je povezan tako da korisnik nikada ne mora da koristi i kuca lozinku. Naravno, ovo još uvek nije deo prakse, jer će sajtovi morati da se prilagode podršci za web autentifikaciju kako bi sve funkcionisalo. Ipak, samo je pitanje vremena kada će veći broj web-sajtova da pređe na novu tehniku verifikacije.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 11, 2018 6:49 pm

Smile Android P protiv aplikacija koje u pozadini koriste mikrofon i kameru

Kada se instalira neka nova aplikacija, bilo na iOS ili na Android, dogodiće se da u nekom trenutku zatraži pristup kameri, fotografijama, mikrofonu, te dugim opcijama, a što mnogi korisnici odobre samo da bi mogli da koriste aplikaciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Android-p

Međutim, neke aplikacije ovu akciju mogu da zloupotrebe, te da dobiju pristup opcijama koje im uopšte nisu neophodne da bi funkcionisale. Android P planira da tome stane na put, pa će Google obaveštavati korisnike o aplikacijama koje imaju pristup kameri i mikrofonu, te ih koriste u pozadini. Korisnici često zaborave na neke aplikacije kojima su odobrili ovakve akcije, pa je ova opcija više nego korisna.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Androidp2

Tako će korisnici u rekordnom roku moći da se obaveste koje to aplikacije funkcionišu u pozadini, te koriste kameru i mikrofon, te da odluče šta će preduzeti po tom pitanju. Apple je nešto slično implementirao u iOS 11, a funkcija upozorava korisnike na aplikacije koje prikupljaju informacije o njihovim lokacijama.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Maj 11, 2018 6:54 pm

Smile Novi Google Drive liči na redizajnirani Gmail

Google je dao Drive-u nov izgled sa elementima koji ga čine da više izgleda kao novi Gmail, objavila je kompanija na svom blogu. Redizajn ne dolazi sa novim funkcijama, ali kada ga dobijete, primetićete da je Google promenio pozadinu interfejsa Drive-a umesto sive u belu boju za čistiji izgled.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Screenshot-4

Njegove ikonice sada imaju mnogo zaobljenije ivice i izgledaju malo veće nego ranije, a logotip Drive-a sada ima istaknuto mesto u gornjem levom uglu interfejsa. Takođe ćete pronaći da je Google ispremeštao ikonice Drive-a, te su sada one za podešavanja i centar za pomoć u istoj liniji sa delom za pretragu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 G-drive-redesign

Ako još uvek ne vidite nove elemente, verovatno ćete morati malo da sačekate pre nego što dođu do vašeg naloga. Google je već započeo puštanje novog dizajna, ali će to trajati do tri dana pre nego što svi dobiju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 12, 2018 7:04 pm

Smile Windows 10 instaliran na 700 miliona aktivnih uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 1

Tokom Build 2018 konferencije iz Microsoft-a su se pohvalili kako Windows 10 trenutno nalaze na 700 miliona aktivnih uređaja. Pri tome se ne misli samo na desktop i laptop računare već sa sve uređaje koje u nekom obliku pokreće Windows 10.

Polako, ali sigurno se iz godine u godinu povećava baza korisnika zadnjih Windows-a ikad. Podsetimo, u maju 2017. godine Windows 10 se prema Microsoft-ovom službenom brojanju nalazio na 500 miliona uređaja, a koji mesec kasnije (u novembru 2017.) na njih 600 miliona.

Prema zadnjim službenim podacima koji dolaze iz Microsoft-a Windows-u 10 je do novih 100 miliona uređaja i konačne cifre od 700 miliona trebalo opet oko pola godine. Tim tempom željena milijarda mogla bi se ostvariti do 2020. godine, odnosno dve godine kasnije nego što je bio prvobitni plan.

Isti događaj Microsoft je iskoristio i da se pohvali vezano uz broj pretplatnika Office 365. Od oktobra 2017. godine Office 365 dobio je 15 miliona novih pretplatnika kojih je sada ukupno 135 miliona na mesečnoj bazi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 12, 2018 7:08 pm

Smile WannaCry predstavlja opasnost i godinu dana od prvog napada

Prošlo je godinu dana od kako je WannaCry ransomware napravio haos u tehnološkom svetu, pa mnogi pretpostavljaju da je ranjivost koja je omogućavala ove napade već sanirana, ali je to još uvek daleko od istine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Ransomware

Iako se čini da nisu u centru pažnje kao 2107. godine, ransomware napadi još uvek nisu spremni za povlačenje, te oni koji se bave temom najavljuju da nas u budućnosti čeka još malvera koji se zasnivaju na enkripciji pogođenih fajlova. I pored toga što su napadi iz 2017. naneli štetu koja se meri u milijardama dolara, na stotine hiljada kompjutera širom sveta još uvek je osetljivo na slične napade, a stručnjaci predviđaju da bi tako moglo da ostane još neko vreme.

WannaCry se svetu predstavio 12. maja 2017. godine, a sigurnosni stručnjaci su za kratko vreme utvrdili razlog zbog kojeg se napadi brzo šire – ranjivost EternalBlue. Situacija nije bila potpuno jasna, budući da su stručnjaci iz Microsoft-a ovu ranjivost sanirali pre nego što su počeli WannaCry napadi. Ipak, iako su iz Microsoft-a izdali zvanično saopštenje o tome da su korisnici bezbedni, WannaCry napadi su se dogodili baš zahvaljujući propustu pod imenom EternalBlue, a preko sistemima koji nisu primenili zakrpe, a mnogi su na slične napade osetljivi i danas.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Ransomware2

Stručnjaci tako procenjuju da postoji na stotine hiljada netretiranih, te uspavanih, infekcija u okviru Microsoft Windows sistema, koje su odgovorne za opstanak ransomware napada, i koje bi mogle da dovedu do još jedne WannaCry situacije. Ono što korisnici mogu da učine jeste da se postaraju da im operativni sistemi uvek budu ažurirani, a sve ostalo je izvan njihove moći.

Tako iz ove situacije može da se nauči da ranjivosti predstavljaju problem i nakon objavljenih zakrpa, te da u svetu ransomware-a opreznost nikada nije na odmet.

Izvor: Mashable
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Maj 15, 2018 8:09 pm

Smile Stiže novi offline Gmail

Novi Gmail je stigao sa novim funkcijama prošlog meseca, a Google je najavio da je još stvari na putu. Iako je Smart Compose prošle nedelje privukao svu pažnju na I/O konferenciji, sada stiže izvorna offline podrška.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Gmail_new_design_web_1

Prethodna verzija Gmail-a na vebu je takođe sadržala offline mogućnosti pomoću aplikacije Gmail Offline Chrome, koja se sada savetuje korisnicima da je deinstaliraju. Sa nedavnim redizajniranjem, Google je uspeo da implementira ovu offline funkcionalnost u veb aplikaciji. Korisnici sada mogu da pišu, pretražuju i brišu/arhiviraju poruke kada nisu povezani na internet, a ove promene se sinhronizuju kada se ponovo uspostavi internet veza.

Međutim, ovo zahteva Chrome 61 ili noviji, a kada odete u podešavanja primetićete novu Offline karticu na kojoj korisnici mogu da uključe opciju offline mail. Ovde imate mogućnost da vidite koliko će prostora Gmail zauzeti na vašem računaru i podesite sinhronizaciju. Korisnici mogu da odluče da li žele da čuvaju mejlove od prethodnih 7, 30 ili 90 dana. Poslednja postavka je se tiče bezbednosti i mogućnosti podešavanja da li Gmail čuva ili uklanja offline podatke na računaru nakon odjavljivanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 New-gmail-offline1

Iako administratori moraju da omoguće Gmail web offline u G Suite-u, ova funkcija se već uveliko pušta regularnim Gmail korisnicima, a ne kao deo novog Experimental Access podešavanja.

Izvor: 9to5Google
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://9to5google.com/2018/05/13/native-offline-gmail-web-available/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 12 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 12 od 40 Prethodni  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu