Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 58 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 58 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

+5
Prince
cvjeticanin
Orhideja
digitalmandrak
Fraya
9 posters

Strana 3 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Pon Apr 11, 2011 7:47 pm

Patrijarh: Izopštenje Artemija
Izvor: Beta
Niš -- Patrijarh srpski Irinej najavio je u Nišu da će Sabor SPC u maju verovatno raspravljati o izopštenju raščinjenog vladike Artemije iz crkvene zajednice.

Patrijarh Irijej (Beta)"To će biti bolna odluka, ali ovo što on (Artemije) sad radi je protiv kanona crkve. Ovakav slučaj crkva još nije imala", rekao je patrijarh.

Patrijarh je apelovao na vernike da ne slede Artemija, koga je Sveti ariherejski sabor jesenas raščinio zbog finansijskih malverzacija, a potom protiv njega podneo i krivične prijave zbog nasilja i uzurpacije imovine SPC.


Ipak postoji strah,bojazan,strepnja da ce ovo Artmeijevo tvrdo krilo
imati pristalica.

Ne znam, ali imam utisak da se od smrti patrijarha Pavla nasa crkva
osipa u smislu da svaki, ili barem nekolicina najuticajnih vladika
vode neke svoje crkvene, a narocito svetovne politike.

Izvod iz jednog teksta verskog analiticara Janjica:

Ocigledna je i podela unutar crkvenog vrha SPC na episkope - duhovnike, koji brinu o veri i vernicima i na episkope - materijaliste, koje interesuju samo licno bogastvo i moc. Postoji i podela vladika na episkope koji su verni pastiri crkve i na episkope, koji su skloni politici, drzavi i strankama.

U ovom trenutku, nazalost, vladike materijalisti imaju veći uticaj u SPC, sto se vidi po dzipovima koji ih voze i velelepnim dvorima, nego duhovnici i filozofi pravoslavne vere, koji se iskreno brinu za razvoj SPC. Vladike materijalisti su u stanju da nalaze mnogo razloga za svoje nezadovoljstvo crkvom i pre svega patrijarhom, samo da bi odrzali svoje pozicije. Jedan od tih razloga je navodna zabrinutost za srpsku naciju, iz koje je izrodjen verski nacionalizam, koje pojedine vladike jako dobro naplacuju. U ime tog nacionalnog osecanja, ti episkopi kritikuju SPC, a posebno patrijarha Irineja što želi da izgradi svoje odnose sa Rimokatoličkom crkvom.

Danas u SPC najaktuelnija podela na pripadnike srpske škole i pripadnike grčke škole unutar SPC. Srpska škola propoveda svetosavlje i tradiciju srskog naroda, dok grčka škola propoveda “izvorno pravoslavlje”, pre svetog Save, kanonska pravila otvorenih dveri i autoritet mitropolita pergamskog Jovana. Ova podela stvara rizik da se u dogledno vreme u SPC, ako nadjača grčka struja, udaljimo od svetosavlja i tradicije srpskog naroda – upozorava verski analitičar Jovan Janjić.U Patrijaršiji se, na primer, nezvanično govori da iza vladike Artemija stoje pojedini episkopi grčke crkve, koji žele da imaju dominaciju u SPC.

Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fristajlo Pon Apr 11, 2011 10:39 pm

Ima tu svačega, a najviše laži. Treba sačekati neke proverljive informacije, a ne upadati u "rašomonijadu", kakva je ova dosadašnja priča o tome.
Ne verujem ni Irineju ni Artu-dituu, dok ne proverim neke stvari...
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Prince Uto Apr 12, 2011 1:52 am

Ima kraj ,jednostavno ne gledate u SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 3235190673 kao Divlja,to su miroljubive ipak životinje kakvih ima u .... tako da je stado za sada skoro bez čuvara od divljih zvijeri.U dogledno vrijeme ne nazire se bolja budućnost .
Za 27 ovaca kolko je Divlja ostavila u poruci na forumu,nezaštićene i sa svih strana svijete ugrožene od krvoločnih zvijeri..
Di li je sky sunce ti SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 2214231980 ,pa on ima SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 3395084498 u avata ,postavljam ga za čuvara stada
avatar
Prince
Super član
Super član

Broj poruka : 5401
Datum upisa : 22.05.2010
Godina : 57

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od SKYKING Uto Apr 12, 2011 2:33 am

Avramova :: A šta bi sa arhangelom Gavrilom?
Nista, samo mu ja ne verujem!
A popu bih pitao za Gavrila no nije bila prilika. Nije lepo zamarati coveka dok jede... Ipak je moje sumnje tesko dokazati posle 2000 godina.

Kazu tamo kod mene:
"Bila sahrana ko bombonica... Lep dan... Starija zena pa nije bilo mnogo ljudi, lepo se pojelo i popilo i siti smo se ispricali... Malo ga pop oduzio ali...."

Otisli ste u mnogo ozbiljne diskusije, a stvar je prosta... ako smem da primetim.

Artemije jeste muljator, jeste ljubio skute svima koji su mu posle uzeli eparhiju pocev od zvanicnika USA pa do NATO.... Jeste lopov jer su krali i to je dokazano... Jeste raskolnik jer prave jos jedan raskol u crkvi i to je samo za osudu...
Za mene je on jedan mnogo mali covek...

A petljati se u poslove crkve nije za laike... Ne mislim ovde na forum nego na razne novinare, eksperte itd Svi oni imaju neki svoj cilj.... SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 2531996303
SKYKING
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011
Lokacija : Mile ti nacuka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 10:03 am

Fristajlo ::Ima tu svačega, a najviše laži. Treba sačekati neke proverljive informacije, a ne upadati u "rašomonijadu", kakva je ova dosadašnja priča o tome.
Ne verujem ni Irineju ni Artu-dituu, dok ne proverim neke stvari...

Ali istorija, Nikolaj Velimirovic,Justin Popovic,Dionisije,patrijarh German, raskol crkve
u USA, nije laz. Ja sam se zacudila da nas presvetli patrijarh kaze da se ovo (Artemije)
prvi put dogadja u SPC.

Koga zanima istorija raskola u novije doba neka procita:


Interesantno je da sadašnji Artemijev raskol jako lični na odvajanje iz SPC vladike Dionisija Milivojevića iz Čikaga početkom šezdesetih godina.
- Po nekim tumačenjima do odvajanja emigracije od SPC i Jugoslavije 1963. godine došlo je po Titovoj ideji, jer je Josip Broz kroz prozore Bele kuće u Vašingtonu gledao vladiku Dionisija Milivojevića na uličnim demonstracijama kako ga psuje. I poželeo da mu se osveti i da ga izbaci iz SPC. Vladika je, međutim, nadmudrio Broza i napravio svoju Slobodnu crkvu – kaže istoričar Borivoje Karapandžić iz Klivlenda.
Ozbiljniji analitičari emigrantskog života, međutim, tvrde da je crkveni raskol bio posledica sukoba autoriteta i ideja velikih srpskih ličnosti u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i srpskim organizacijama u Americi. Netrpeljivost unutar crkve nastala je onog trenutka kada su iza Drugog svetskog rata beogradske vladike Gavrilo Dožić, Nikolaj Velimirović i Irinej Đorđević, zajedno sa kraljem Petrom II pokušali da u izbegličkim logorima i u srpskim kolonijama u Evropi, SAD i Kanadi, ujednine srpsku i jugoslovensku emigraciju. Obojica su, Nikolaj i Irinej iz Evrope prešli u SAD i došli u manastir Sveti Sava 1946. godine i stavili se na raspolaganje episkopu američko-kanadskom Dionisiju Milivojeviću.
- To trojstvo episkopa u manastiru Sveti Sava u Libertivilu - tvrdi
istoričar Borivoje Karapandžić - nije godilo glavnom administratoru,
episkopu Dionisiju, pa je glasno negodovao. Dionisije Milivojević bio je
šesti administrator Eparhije američko-kanadske i sve do dolaska dvojice vladika, stolovao je samostalno. Zbog svog ega vladika Dionisije nije trpeo vladiku Nikolaja i proterao ga je iz srpske u rusku crkvu, gde je Velimirović i umro 1956. godine. Jačanje pozicije episkopa Dionisija, uz pritužbe vernika i naroda da "episkop ne živi monaškim životom", da se "sa ljubavnicom vozi u belom kadilaku", bili su razlog da Patrijaršija i 1962. pošalje novu Crkvenu delegaciju u Ameriku. Članovi delegacije su u jesen 1962. zaključili da ima "nepravilnosti u radu episkopa Dionisija", da "celo američko Srpstvo nije jedinstveno" i da "saborno treba doneti odluke koje će obavezati sveštenstvo i pastvu u Americi, na jedinstvo s Majkom Crkvom u otadžbini".
Na­ime, odno­si iz­me­đu SPC u Beogradu i nje­ne epar­hi­je u SAD su bili skladni sve do 1962. kada je Di­oni­si­je dao izja­vu da ta njegova epar­hi­ja tre­ba da po­sta­ne ne­za­vi­sna. U sep­tem­bru 1962. Di­oni­si­je po­nav­lja svo­ju
na­me­ru da "pre­ki­ne sa Majkom Crkvom", ako ne bude una­pre­đe­n u rang
mi­tro­po­li­ta i odvoji se sa no­vim epis­ko­pi­ma koji će biti pot­či­nje­ni nje­mu. Episkop zah­te­va da se sve op­tuž­be pro­tiv nje­ga od­ba­ce.
Dok je na­pe­tost iz­me­đu epis­ko­pa i sveš­ten­stva rasla Sve­ti ar­hi­je­rej­ski sa­bor je 11. maja 1963. u Beogradu, odlu­čio je da se od jedne Eparihije
američko-kanadske for­mi­ra­ju tri epar­hi­je. Odluku je potpisao predsednik
Svetog arhijerejskog sinoda patrijarh srpski German. Epis­kop Di­oni­si­je Milivojević je od­ba­cio odlu­ku Si­no­da, izjav­lju­ju­ći:
- Ja ne pri­zna­jem ovu ko­mu­ni­stič­ku odlu­ku iz Be­o­gra­da. For­mi­ra­nje tri nove epar­hi­je tra­žio je Ti­tov re­žim, koji koči rad ove Epar­hi­je i želi da po­djar­mi ovaj deo slo­bo­dnih Srba pre­ko epis­ko­pa nje­mu lo­jal­nih.
Di­oni­si­je je sa­zvao Crkve­ni sa­bor i 9. av­gu­sta 1963.
usvo­jio re­zo­lu­ci­ju koja zah­te­va "po­vla­če­nje svih odlu­ka koje je
Crkva pro­gla­si­la u vezi sa epis­ko­pom Di­oni­si­jem; po­vla­če­nje svih
no­vo­ime­no­va­nih epis­ko­pa sa te­ri­to­ri­je SAD i Ka­na­de; pre­kid
ka­non­sko hi­je­rar­hij­skog je­din­stva sa Crkvom maj­kom u otadžbi­ni i
od­rža­va­nje samo du­ho­vnog je­din­stva mo­li­tve..."
- Sa­bor SPC u Beogradu je li­šio Di­oni­si­ja epis­kop­skog i mo­naš­kog čina. To je, međutim, izazvalo talas izjašnjavanja vernika za epis­ko­pa Di­oni­si­ja i Slobodnu crkvu u svetu, kako je nazavo svoju eparhiju, a protiv Majke Crkve. Posledica izjašnjavcanja bila je raskol SPC, podela crkvene imovine i svađa među srpskim emigrantima. Ta svađa je bila toliko oštra da raskoljnici nisu dozvoljavali svojoj deci da se udaju i žene za potomke federalaca.
Suspendovani episkop Dionisije, poglavar nove crkve tužio je SPC 1973.
godine što mu je uzela manastir Sveti Sava i druge hramove. Na samo sedam
milja dalje raskoljnici su podigli svoj manastir Nova Gračanica, ali su
nastavili sa se sude sa federalcima - seća se vernik Gradimir Marković iz
Čikaga.
Zvanično, kako je pisao naslednik episkopa Dionisija vladika Irinej
novogračanički, Slobodna srpska pravoslavna crkva formirana je kada je
država Ilinois dodelila licencu, odnosno čarter Eparhiji američko-kanadskoj,
sa sedištem u Čikagu.
- Za tu ideju su se zalagali sve crkveni velodostojnici, pre svega vladika
Dionisije, članovi porodice Karađorđević i sam četnički vojvoda Momčilo
Đujić. Da nije bilo kukavičluka Momčila Đujića, uz federalnu crkvu bi u
emigraciji bilo vrlo malo iseljenika. Međutim, vojvoda Đujić je samo jedan
dan bio raskoljnik. On, koji je u svom listu "Srbija" Germana lično nazvao
"crveni patrijarh", predomislio se i ostao uz Patrijaršiju. Đujić je to
učinio, jer je shvatio da u raskoljničkoj crkvi i među Srbima u rasejanju
neće biti glavni - kaže istoričar Borivoje Karapandžić iz Klivlenda.
Na­kon toga cepanje SPC je nastavljeno, ali ne samo u SAD i Kanadi, već i u Velikoj Britaniji, Južnoj Africi i Australiji. U porodici Karađorđević kralj Petar Drugi i princ Andrej postali su raskoljnici, dok su njegov brat, princ Tomislav i sin Aleksandar bili federalci. Sukob između dva krila SPC je trajao preko dvadeset godina i koštao je crkvu i vernike preko 100 miliona dolara.
Raskol je prevaziđen 1992. kada su u Sabornoj crkvi u Beogradu patrijarh Pavle i vladika Irinej novogračanički obavili čin verskog pomirenja. Patrijarh Pavle je vešto izbegao da uvede SPC u politiku, jer je, kako je govorio, provlačio brod crkve kroz Scile i Haribe, da bi ga sačuva od različitih uticaja. Uspeo je da nađe zajednički jezik sa državom, čuvajući pritom punu autonomnost crkve. I pazeći da države ne zadobije neke oblike teokratije. Patrijah Pavle je jedini okupio srpske lidere različitog političkog mišljenja. Bio je često u situacijama da posreduje i miri Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića, Biljanu Plavšić i Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Radovana Karadžića, Slobodana Miloševića i Zorana Đinđića. Takvu crkvenu politiku sledi i patrijarh Irinej.
Do pravog i istinskog pomirenja crkve u otadžbini i odmetnute u dijaspori nikada nije došlo, jer versko pomirenje nije dovelo do stavljanje imovine raskoljničke crkve pod finansijsku nadležnost SPC u Beogradu.

Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od SKYKING Uto Apr 12, 2011 10:09 am

Posle vaseg ekspozea, koji nisam procitao u celini i celosti, Bog ce da mi prosti, mogu samo da se upitam...
Postoji li jos koji oblik ponasanja i angazovanja da ga nismo usrali i podelili srpski korpus na najmanje dve suprotstavljene strane.
Na свеукупну ползу народа сербскога...
Kad ce vise kraj tom ludilu! Muka mi je...
SKYKING
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011
Lokacija : Mile ti nacuka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 10:23 am

SKYKING ::Posle vaseg ekspozea, koji nisam procitao u celini i celosti, Bog ce da mi prosti, mogu samo da se upitam...
Postoji li jos koji oblik ponasanja i angazovanja da ga nismo usrali i podelili srpski korpus na najmanje dve suprotstavljene strane.Na свеукупну ползу народа сербскога...
Kad ce vise kraj tom ludilu! Muka mi je...

Ne,ne postoji. Ja nisam vernik , ali ja licno SPC dozivljavam mnogo sire od prostog
verovanja u Boga.SPC u smislu Svetosavlja..Srbima je to identitet, a ako to izgube, a izgubili
su ga barem sa krajem WWI, onda nemaju vise nista.

Nasa cela kultura pociva na Svetosavlju i mitu o Kosovskom Boju, pri cemu ovde ne mislim
na izgubljenu bitku, nego na epove nastale iz Kosovskog Boja iz kojih se stotinama
godina citalo i slusalo,ucilo,shvatalo sta je herojstvo,ljubav,izdaja,vernost.

Jako malo naroda ima takve dragulje i riznicu, ali to danas ne igra vise nikakvu ulogu,
koliko sam razumela iz ovog raskola (najnovijeg) grcka bi crkva da preuzme palicu,
tako da vise necemo znati ni ko smo, sta smo.
Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 10:29 am

SKYKING ::
Avramova :: A šta bi sa arhangelom Gavrilom?
Nista, samo mu ja ne verujem!
A popu bih pitao za Gavrila no nije bila prilika. Nije lepo zamarati coveka dok jede... Ipak je moje sumnje tesko dokazati posle 2000 godina.

Kazu tamo kod mene:
"Bila sahrana ko bombonica... Lep dan... Starija zena pa nije bilo mnogo ljudi, lepo se pojelo i popilo i siti smo se ispricali... Malo ga pop oduzio ali...."
[
:

ili nekrofilija u Srbalja SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 2979583794
Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Avramova Uto Apr 12, 2011 10:32 am

Fraya ::
Jako malo naroda ima takve dragulje i riznicu, ali to danas ne igra vise nikakvu ulogu,
koliko sam razumela iz ovog raskola (najnovijeg) grcka bi crkva da preuzme palicu,
tako da vise necemo znati ni ko smo, sta smo.

Mogu oni šta hoće a i da se malo slikaju, zna se u čijim je rukama palica. SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 1369909122



____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od SKYKING Uto Apr 12, 2011 10:55 am

Grci su pocepani na stotine verskih zajednica... Kod njih je tek haos...
Opasnost su lopurde koje se polako uvlace u crkvu pa kradu sve sto se ukrasti moze...
Sta su radili po Hilandaru je za robiju sa bukagijama ali...
Na kraju krajeva to i nije nas manastir...
SKYKING
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011
Lokacija : Mile ti nacuka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 11:06 am

SKYKING ::Grci su pocepani na stotine verskih zajednica... Kod njih je tek haos...
Opasnost su lopurde koje se polako uvlace u crkvu pa kradu sve sto se ukrasti moze...Sta su radili po Hilandaru je za robiju sa bukagijama ali...
Na kraju krajeva to i nije nas manastir...

Nema vise casnih ljudi kao sto je Richard III i njegova poslovicna recenica:

horse, a horse, my kingdom for a horse!

Dvadeseti vek, a kako vidimo,traje,traje , vise je po sistemu iz filma

Per un pugno di dollari; eng. A Fistful of Dollars Leone,Istvud i naravno Morikoni SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 3395084498
Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od digitalmandrak Uto Apr 12, 2011 11:09 am

Na kraju krajeva to i nije nas manastir...

Nego?
digitalmandrak
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Kruska

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Avramova Uto Apr 12, 2011 11:11 am

digitalmandrak ::
Na kraju krajeva to i nije nas manastir...

Nego?

Naš je brale, naš!

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od SKYKING Uto Apr 12, 2011 11:18 am

Nemojte me zezati...
Manastir Hilandar je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijarsije a ne SPC...
SKYKING
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011
Lokacija : Mile ti nacuka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 11:20 am

E.kad bi srpski vernici jos znali sta je to SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 2979583794

Aj neka neko bez guglanja objasni sta je to SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 3897840542
Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Avramova Uto Apr 12, 2011 11:20 am

SKYKING ::Nemojte me zezati...
Manastir Hilandar je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijarsije a ne SPC...

A SPC je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijaršije (bez obzira na autokefalnost). Amin!

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Cleopatra Uto Apr 12, 2011 11:21 am

SKYKING ::Nemojte me zezati...
Manastir Hilandar je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijarsije a ne SPC...

Doduse mi smo ga platili, da ne kazem presveti Rastko, dok je narod skapavao u nemastini, on sebi zidao manastircinu. Zaista pravi primer onoga u sta srpski narod veruje i cemu se klanja.

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...
Cleopatra
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3486
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 11:28 am

Cleopatra ::

Doduse mi smo ga platili, da ne kazem presveti Rastko, dok je narod skapavao u nemastini, on sebi zidao manastircinu. Zaista pravi primer onoga u sta srpski narod veruje i cemu se klanja.

Pa to je uvek bilo tako. Da nije tako, danas ne bismo imali ni Versaj,Ermitaz,
Kremlj,El Prado, dvorceve na Loari, a o katedralama,manastirima i da ne govorim.
A ne bismo imali ni Pecku Patrijarsiju,Sv.Decane, ali ni piramide,Tadz mahal i jos kojesta da ne nabrajam sva cuda i lepote ovog sveta.

I zaista je bas to pravi primer pred kojim svaki ,barem danasnji Srbin,
treba da se pokloni.


Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od SKYKING Uto Apr 12, 2011 11:34 am

Avramova ::
SKYKING ::Nemojte me zezati...
Manastir Hilandar je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijarsije a ne SPC...

A SPC je pod jurisdikcijom Vaseljenske patrijaršije (bez obzira na autokefalnost). Amin!
Da li???
SKYKING
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011
Lokacija : Mile ti nacuka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Avramova Uto Apr 12, 2011 11:35 am

SKYKING ::
Da li???

Da! Ko je odobrio autokefalnost SPC?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od digitalmandrak Uto Apr 12, 2011 11:56 am

Doduse mi smo ga platili, da ne kazem presveti Rastko, dok je narod skapavao u nemastini, on sebi zidao manastircinu. Zaista pravi primer onoga u sta srpski narod veruje i cemu se klanja.

Zahvaljujuci Svetom Savi i Hilandaru ti se danas ne zoves Fikreta ili Merima...

digitalmandrak
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Kruska

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od SKYKING Uto Apr 12, 2011 12:02 pm

Avramova ::
Da! Ko je odobrio autokefalnost SPC?
Dobro, nisam expert za linije komandovanja u crkvama... Niti me to zanima...
Patrijarh Ekumenski je znaci glavni Baja...
A ko li su onda ti ekumenisti...Da nisu to ti vaseljenci...
SKYKING
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011
Lokacija : Mile ti nacuka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Cleopatra Uto Apr 12, 2011 12:07 pm

digitalmandrak ::Zahvaljujuci Svetom Savi i Hilandaru ti se danas ne zoves Fikreta ili Merima...
Ne bih se mnogo bunila, turski velikani nisu svoja bogatstva iznosili iz zemlje, vec su ista navlacili u nju. Ja inace gotivim muslimane, pa ti verovatno nisam kompetentan sagovornik. Vere me ne zanimaju narocito, sve su to ista naglabanja u osnovi, pa im i ne pridajem narocit znacaj. Mentalitet je nesto sto me mnogo vise distancira od pojedinih ljudi, nego verska zajednica kojoj pripadaju.

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...
Cleopatra
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3486
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od digitalmandrak Uto Apr 12, 2011 12:26 pm

Ne bih se mnogo bunila, turski velikani nisu svoja bogatstva iznosili iz zemlje, vec su ista navlacili u nju.

Pa naravno,kao i svi okupatori...

Ja inace gotivim muslimane, pa ti verovatno nisam kompetentan sagovornik.
Nisi shvatila poentu...Hteo sam da kazem da su Sveti Sava,Hilandar i Kosovski mit zasluzni sto smo pod turcima sacuvali svoj nacionalni indetitet...

Vere me ne zanimaju narocito, sve su to ista naglabanja u osnovi, pa im i ne pridajem narocit znacaj.

Stvar izbora...





digitalmandrak
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Kruska

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Fraya Uto Apr 12, 2011 12:31 pm

digitalmandrak ::
Doduse mi smo ga platili, da ne kazem presveti Rastko, dok je narod skapavao u nemastini, on sebi zidao manastircinu. Zaista pravi primer onoga u sta srpski narod veruje i cemu se klanja.

Zahvaljujuci Svetom Savi i Hilandaru ti se danas ne zoves Fikreta ili Merima...


Digi, nemoj da mlatis praznu slamu.

Mosh misliti Sv.Sava ima nekakve veze s tim sto su neki ljudi na Balkanu
dobrovoljno prihvatili Islam kao veru, zbog sitnih ili krupnih privilegija, a
opet neki iz inata nisu.

I pravo da ti kazem, mislim da nije OK da ovde govoris da smo ti i ja, a i
Cleo nesto narocito u odnosu na nase sugradjane koji se zovu Fikreta
i Merima, ili (pretpostavljam) i Istvan.

Mislim i na ovakvim diskusijama mora se znati sta i dokle.
Fraya
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010
Lokacija : suncana strana sokaka

Nazad na vrh Ići dole

SPC, ima li kraja pozoristu koje  nam priredjuju? - Page 3 Empty Re: SPC, ima li kraja pozoristu koje nam priredjuju?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu