Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 15 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 14 Gosta :: 1 Provajder

Davidova

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyDanas u 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyJuče u 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

+6
equilibrium
L2
RINGE
Prince
digitalmandrak
Dragana
10 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Dragana Sub Sep 04, 2010 12:21 pm

Svi znamo da su to dva ogranka jedne te iste vjere , nastali nakon raskola Katoličke crkve u jedanaestom stoljeću . Dakle , temelji vjere su jednaki ... razlike ne postoje ...
Crkve u dvije a vjera je jedna ...


Pomalo smiješno ... pomalo žalosno ...

Je Ii to prikaz i dokaz crkvenoga politikanstva i manipulacije ... ? Kakvo je vaše mišljenje o istome ?
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od digitalmandrak Sub Sep 04, 2010 12:27 pm

Postje razlike i to sustinske...Mada smo kanonski najblizi katolickoj crkvi.
digitalmandrak
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Kruska

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Dragana Sub Sep 04, 2010 12:46 pm

digitalmandrak ::Postje razlike i to sustinske...Mada smo kanonski najblizi katolickoj crkvi.

Ja bih rekla da su suštinski i temeljno jednake , a razlike tek neznatne i površne ... Hmmm ...
Bi li mi pojasnio svoj stav o postojanju ,, suštinskih razlika ,, ?
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Prince Sub Sep 04, 2010 12:58 pm

Katolicizam,Nestorijanstvo ,Protestantizam ,Pravoslavlje i još neke tradicije koje su nastale kao ogranci

из википедије
" велики расколом (гр. σχισμα, лат. schisma - раскол, одвајање, цепање, дељење, шизма) је стање канонског одвајања и прекида литургијске заједнице између Римског и Цариградског патријаршијског престола изазвано булом искључења коју је кардинал Хумберт, у име папе Лава IX (умрлог три месеца раније), положио 16. јула 1054. године на престо Свете Софије против патријарха Михаила Керуларија. Васељенски патријарх је због тога искључио папску делегацију присутну у Цариграду. Овим чином Римска патријаршија и њени следбеници отпадају од једне, свете и саборне Православне (Ортодоксне, Правоверне) Цркве Христове."


Међу православним црквама раскол је у тренду,односно одвија се заједно са отцјепљивањем и стварањем самосталних државица.А то што неки вјерују у свету четворицу ,анђеле,двојицу или тројицу је сам избор властитог вјеровања.
Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... 360pxichthyssvg


Poslednji put izmenio widowerprince dana Sub Sep 04, 2010 3:45 pm, izmenio ukupno 2 puta
avatar
Prince
Super član
Super član

Broj poruka : 5401
Datum upisa : 22.05.2010
Godina : 57

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od RINGE Sub Sep 04, 2010 1:06 pm

Raspad na istocnu i zapadnu crkvu odigrao se u 11 veku ako se ne varam. Formalni ralzog je bio kranje banalan. Razisli su se zbog jedne teoloske razmirice o tome da li sveti duh izhodi iz oca ili sina
RINGE
RINGE
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3335
Datum upisa : 27.03.2010
Godina : 38
Lokacija : U Hladu Bagrema

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od digitalmandrak Sub Sep 04, 2010 1:27 pm

~Dragana~

Razlika je u pricescivanju..Pravoslavci se pricescuju Krvlju i Telom a katolici samo Telom,tj. ne vinom... Druga sustinska razlika je u Simvolu vere,sto je Ringe vec pomenuo u predhodnom postu...Pravoslavci veruju da Sveti Duh od Oca ishodi...
digitalmandrak
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Kruska

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od L2 Sub Sep 04, 2010 10:45 pm

Istorija ovog Balkana je toliko ispreplela narode da covek zaista ne zna sta da kaze kada su nadje ispred ovakvih i slicnih tema..
Katolicizam u svojoj istoriji nosi breme pokatolicenja vise stotina hiljada Srba.To mozemo naravno uzeti kao istorijsku cinjenicu i nista vise.Ali mislim da je dobro sa nizom ovakvih podataka pokazati kakav je zapravo bio put i pravoslavlja, a pogotovo katolicanstva.
Ti pokatoliceni Srbi su u pocetku obavljali bogosluzenje po pravoslavnim standardima.( unijati )
Nista nisu bili bolji ni Hrvati.Oni su bili u sukobu s Rimom upravo iz istih razloga. Glagoljasko pojanje je bilo deo crkvenih obreda na hrvatskom ,a ne latinskom.Uostalom Crkveno - pravno ili jurisdikcijski Hrvatska i Dalmacija pripadali su do 732. g, Rimskoj, od 732. do 803/12. Carigradskoj, a od 803/12. do 864/7. Akvilejskoj (Oglajskoj) patrijarsiji.

GRKOKATOLICI i danas postoje u Hrvatskoj i na ovim prostorima .Tako da vec sa tog stanovista moramo govoriti o dva obreda u katolicanstvu; rimskom i istocno-bizanstkom.
Ako jos tome dodamo raskole u katolicizmu stecicemo pravu sliku o rasomonijadi koja tu vlada.
Sustinkse razlike nisu velike.Katolicizam,pravoslavlje i protestantizam su isti ogranci.
Naravno da je raskol je bio povod da se uz jezicke razlike unesu neke dodatne izmene u obredima,crkvenoj disciplini ( celibat ) u formulisanju nekih dogmi itd ,kako bi svaka od njih bila UVERLJIVIJE drugacija.Da li to mozemo nazvati manipulaciom, ili politikanstvom ?? Moglo bi se to objasniti danasnjim raskolom u samom katolicanstvu.Uvek imate dve struje reformisticku i konzervativnu.Kako u drustvu, tako i u crkvi.Papa Pavle VI. je prvi hrabro izjavio da ce rimokatolicanstvo krajem XX veka nestati pod pritiskom razvoja nauke, gradjanske neposlusnosti i novih alternativa hriscanstvu. Crkva deli sudbinu drustva..

L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Ned Sep 05, 2010 3:36 pm

L2 ::
Sustinkse razlike nisu velike.
Ovo je besmisleno.Kanonske i dogmatske razlike su toliko velike da ih nije moguće prevazići.

Podesćam da je sadašnja titula rimskog pape bila u prvim vekovima hrišćanstva rezervisana samo za aleksandrijskog patrijarha koji je imao titulu "Papa cele Afrike".A rimski crkveni poglavar imao je samo titulu episkopa.
Lažiranom konstantinovom darovnicom,za sebe je prigrabio tu titulu,pa se posle nazvao namesnik Svetog Petra,da bi kasnije uzeo i titulu VICARIUS FILII DEI (Namesnik Sina Božijeg).Sledeća je verovatno titula samog Boga,jer je u međuvremenu postao i nepogrešiv.
Kako onda da nema razlike?
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Ned Sep 05, 2010 3:40 pm

RINGE ::Raspad na istocnu i zapadnu crkvu odigrao se u 11 veku ako se ne varam. Formalni ralzog je bio kranje banalan. Razisli su se zbog jedne teoloske razmirice o tome da li sveti duh izhodi iz oca ili sina
Nije banalan razlog,bar sa crkvene tačke.Uvođenjem filioque rimski episkop je prekršio odluke prvog vaseljenskog sabora.Ali tu nije kraj,podsetiću te samo na indulgencije i simoniju.
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Orhideja Ned Sep 05, 2010 5:30 pm

equlibrium ::
Kako onda da nema razlike?
Razlike postoje, naoko gledano su sitne međutim razlike su prilično velike.

Ono što mene zanima jeste kako ih prevazići jer već godinama se priča o ujedinjenju te dve crkve.
A sama rimokatolička je iznedrila još masu njih koji su proistekli iz nje.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Gost Ned Sep 05, 2010 5:57 pm

zasto hrvatski katolicizam..???valjda katolicizam je malo "siri"..pravoslavlje takodje..
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Orhideja Ned Sep 05, 2010 8:44 pm

U Pravu si Luci, ali ne treba naslov da nas buni pričaćemo šire.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Ned Sep 05, 2010 8:57 pm

Katolikos je grčka reč i znači sveopšte ,ne može jedna crkva koja nije sveopšta tako da se naziva.
U spisima prvih sabora katolikos i ortodoxia idu zajedno,jer znače sveopšte pravoverje.
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Gost Ned Sep 05, 2010 8:59 pm

jeste,ali ortodoxia iliti pravoslavlje , se ipak razlikuje...
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Pon Sep 06, 2010 6:49 pm

lucija ::jeste,ali ortodoxia iliti pravoslavlje , se ipak razlikuje...
Po čemu? Nemoj samo napisati tako nešto bez obrazlaganja.Ako želiš da post bude ozbiljan,potkovan i na mestu,onda obrazloži.
Koja je razlika izmedju ortodoksije i pravoslavlja? I da postavim kontra pitanje,koja je razlika izmedju papizma i katolicizma?
Molim odgovor,da bi polemika imala nekog smisla i da se ne svede na paušalne ocene.
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Dragana Pon Sep 06, 2010 7:01 pm

lucija ::zasto hrvatski katolicizam..???valjda katolicizam je malo "siri"..pravoslavlje takodje..

Možemo Lucija govoriti u ovoj temi i u općem smislu . Dakle , koliko se katoličanstvo i pravoslavlje , i u čemu uopće razlikuju .
Međutim , poznavajući povijest naših prostora u doba rascijepa u 11. st . , poznavajući činjenice i razloge toga događaja , nisam vidjela razlog širenju teme . Ali , tema je sveopća tom smislu , svakako.
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Gost Uto Sep 07, 2010 1:27 am

libriano..mister..nisam mislila da se razlikuje ortodoxia od pravoslavlja vec od katolicizma...polemika (s tobom) za mene nema smisla...
Moli za odgovor, jer mozda ga i dobijes..koja je razlika izmedju Boga i Isusa?
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Debilko Uto Sep 07, 2010 1:30 am

Srpsko pravoslavlje i Hrvatski katolicizam su velika zla za čovečanstvo.Nema tu nikakve vere.Prosto crkve se bore oko svakog vernika na ovim prostorima,prepune mržnje i zavisti.To sa hrišćanstvom nema nikakve veze.
Debilko
Debilko
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2240
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Moskva

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Gost Uto Sep 07, 2010 1:39 am

Znam Dragana, ali pomalo mi cudno zasto se svodi , manje vise sve , tipa Hrvatska-Srbija...a kada kazem da ima razlike mislim na odnos ljudi prema obicajima, a ne bukvalno vjere...meni licno je sasvim svejedno dali cu poci na , jutarnju misu ili liturgiju..jednom sam rekla, u prisustvu popa, kroz razgovor da sam bila na misu..rekao mi je , na liturgiju mislis?..upitah, akoja je razlika?..odgovor predpostavljas koji je bio....smijesno bi bilo da nije zalosno...ja sam i jedno i drugo..razliku je u ljudima...i moram reci da je katolicizam "otmeniji"....
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Debilko Uto Sep 07, 2010 1:41 am

Da,otmeniji,slažem se Lucija,ali ne Hrvatski.
Debilko
Debilko
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2240
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Moskva

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Gost Uto Sep 07, 2010 1:43 am

Uopsteno...naravno..razumijemo se... Very Happy
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Uto Sep 07, 2010 6:26 pm

lucija ::libriano..mister..nisam mislila da se razlikuje ortodoxia od pravoslavlja vec od katolicizma...polemika (s tobom) za mene nema smisla...
Moli za odgovor, jer mozda ga i dobijes..koja je razlika izmedju Boga i Isusa?
Naravno da nema smisla.Vidi se po tvom poznavanju tematike,a najviše po nepoznavanju osnovnih religijskih pojmova.

Iako znam da si mislila na filioque,moram ti skrenuti pažnju na to da je i Isus Bog,i da si trebala postaviti pitanje kao : koja je razlika između Boga Oca i Sina?
E tada bi polemika imala smisla.A ortodoksija se ne razlikuje od katolicizma,već od papizma.Katolicizam nema veze sa latinskom službom.Oni ne upotrebljavaju grčke reči osim kada im zatreba za propagandu,a to su izraz "katolikos" i Hristov monogram X-P.Kome su opet dali latinski izraz iako je napisan na grčkom.
Neću da te molim,jer odgovor znam.Pitao sam samo da bi proverio tvoje (ne)znanje.
Uverio sam se u to da ne poznaješ tematiku,i da barataš samo sa poluinformacijama,jer ne znaš ni pravilno da upotrebiš religijske pojmove da bi postavila pitanje.
Ovo što si napisala meni je dovoljno.


Poslednji put izmenio equilibrium dana Uto Sep 07, 2010 6:36 pm, izmenio ukupno 2 puta
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Uto Sep 07, 2010 6:31 pm

lucija ::moram reci da je katolicizam "otmeniji"....
Da,to mogu da ti potvrde fra Filipović-Majstorović,fra Zovko,fra Gutić.
Nekako je crvena boja ljudske krvi otmenija za tebe od istine.
Ovako nešto lupiti može samo neko kome nisu sve ovce na broju.
Pitaj sve žrtve ustaških fratara,dominikanaca,jezuita šta je otmenije?!
Prvo ni ti ne znaš razliku izmedju liturgije i mise,da znaš ne bi tako nešto lupila.Jer je razlika ogromna,od jezika,preko prostora,vremena i samog služenja.
Razuveri me i reci mi ko je napisao čuvenu himnu "Te Deum"?.

Ali nemoj opet napisati moraš da moliš,jer to znači da ne znaš i da se vadiš.


Poslednji izmenio equilibrium dana Uto Sep 07, 2010 6:37 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od equilibrium Uto Sep 07, 2010 6:32 pm

Debilko ::Da,otmeniji,slažem se Lucija,ali ne Hrvatski.
Da li si nekada prisustvovao nekoj misi?

Kada mi odgovoriš na to,postavicu ti podpitanje.
equilibrium
equilibrium
Novi član
Novi član

Broj poruka : 47
Datum upisa : 04.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od L2 Uto Sep 07, 2010 6:48 pm

Ne samo da sam prisustvovala nego sam morala studentima predavati citav srednji vek,hriscanstvo i misu kao pojedinacnu temu ..
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Hrvatski  katolicizam  i  srpsko  pravoslavlje  ... Empty Re: Hrvatski katolicizam i srpsko pravoslavlje ...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu