Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 25 od 35 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30 ... 35  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 30, 2020 6:23 pm

Smile Apple pravi pretragu koja će zameniti Google?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Ako je verovati najnovijim nagađanjima, Apple bi uskoro mogao da razvije i u pogon stavi sopstvenu pretragu na svoje uređaje, koja bi zamenila Google. Naime, Google trenutno Apple-u plaća između 10 i 12 milijardi dolara godišnje kako bi Google bio zadata pretraga na njegovim uređajima, ali s obzirom na najnovije optužbe za iskorišćavanje monopola, ova situacija bi mogla da se promeni.

Podsetimo, američko ministarstvo pravosuđa je protiv Google-a nedavno pokrenulo novu anti-trust kampanju, što će na kraju svakako rezultovati određenim promenama u Google-ovom poslovanju. U prilog tome da će Apple nešto učiniti po ovom pitanju najbolje govori nedavna izjava Tima Cook-a kako se Apple-ovo poslovanje ne temelji na prikupljanju podataka korisnika, njihovom skladištenju i iskorišćavanju, čime sasvim sigurno aludira na Google.

S druge strane, svota koju mu Google uplaćuje, čini oko 20% Apple-ovih prihoda od usluga, što nije zanemarivo.Ali ipak, s obzirom da je izrada uspešne pretrage prilično kompleksan posao, nameće se pitanje koliko je Apple, s obzirom na drugačiju filozofiju poslovanja, spreman da na ovom frontu "napadne" Google.

Apple ovde verovatno ne namerava da uđe u Google-ovo dvorište i konkuriše mu sopstvenom pretragom, ali ukoliko njegovu pretragu na svojim uređajima želi da zameni sopstvenom, sasvim sigurno će morati da poradi na onome za što nedirektno optužuje Google, a to je zadiranje u privatnost podataka korisnika. Ali, ko zna. Znamo da Google rezultate pretraživanja odavno prilagođava skladno ponašanju i navikama svakog pojedinog korisnika, što mu osigurava najveći deo prihoda.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 30, 2020 6:25 pm

Smile Nevolje sa novim Gmail logotipom

Promene su često komplikovane, pa je to izgleda i slučaj sa novim Gmail logotipom – šarenim slovom M. Pojedini korisnici se već žale na to da su im promakli važni mejlovi, budući da logo ne liči na prethodni, te na telefonu obaveštenje o novoj poruci izgleda kao notifikacija od neke druge aplikacije. Drugi se žale da se slovo M ne razlikuje od drugih Google aplikacija, sve u svemu – malo je zadovoljnih.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Gmail

Tako se korisnicima već preporučuje da preuzmu drugu mejl aplikaciju za telefon, što je možda preterano, budući da se čovek na sve brzo navikne. Desktop korisnicima se preporučuje neki mejl klijent, koji sve sandučiće okuplja pod jedan kišobran. Takvo rešenje je već nešto smislenije, budući da se oni koji se jednom odluče za nekog klijenta teško vraćaju na odvojene naloge. Pored toga, svaki klijent nudi offline backup za sve mejlove, što znači da se čuvaju svi kontakti i poruke, i to na svakom uređaju na koji se klijent instalira.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Gmail

Kada je mobilna Gmail aplikacija u pitanju, osećanja su već neko vreme pomešana. Najveći problem je u tome što korisnik dobija obaveštenja o svim mejlovima, čak i o bizarnim promocijama, zbog čega se važne poruke ponekad izgube. Novi logotip taj problem dodatno komplikuje, pa će tako ostati sve dok se korisnici ne naviknu na M logo.

Izvor: Gizmodo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 30, 2020 6:41 pm

Smile HTTP ili HTTPS? Nije svejedno

https://pcpress.rs/http-ili-https-nije-svejedno/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 30, 2020 6:46 pm

Smile Google donosi sopstveni VPN na telefone i desktop uređaje

Mnogo je VPN servisa koji korisnicima nude enkriptovane internet konekcije, a na tom spisku se sada našao i Google VPN. Servis je postojao i ranije, ali samo za Google Fi pretplatnike na Android telefonima. Kompanija je najavila da će VPN od sada biti besplatan za sve one koji već plaćaju 2TB Google One cloud prostor za skladištenje i žive na području Sjedinjenih Američkih Država.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Google-vpn

Servis narednih meseci stiže i na iOS, Windows i Mac, te u druge zemlje, ali i dalje samo uz 2TB Google One plan, koji košta 9,99 dolara mesečno, ili 99 dolara za godinu dana. Tako Google VPN na kraju nije sasvim besplatan – istina je da se ne plaća dodatna suma, ali je neophodno da se izdvoji novac za cloud.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Google-vpn2

Novi VPN je tako još jedan način na koji Google pokušava da „začini“ svoju cloud ponudu. Nakon što je 2018. kompanija smanjila pretplatu za Google One plan, došle su i druge pogodnosti – prethodna u avgustu ove godine, kada je objavljeno da će backup za iOS i Android biti besplatan.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 30, 2020 6:48 pm

Smile Google Drive sada podrazumevano otvara Office dokumente u modu za obradu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 8b93ca156962f95c09a913b0712c09e8

Google je počeo sa isporukom ažuriranja, koje menja način na koji se Microsoft Office fajlovi otvaraju u Google Drive-u na vebu. Office dokumenti se sada podrazumevano otvaraju u modu za obradu.

Najnovija promena se primenjuje kada se dva puta klikne na kompatibilan Office fajl. Ovo uključuje dokumente sa tipovima fajlova kao što su .docx, .doc, .ppt, .pptx, .xls, .xlsx i .xlsm. Korisnik će biti preusmeren na "Office Editing for Docs, Sheets & Slides" Chrome ekstenziju ukoliko je ona instalirana. Ovo isključuje fajlove koji su zaštićeni lozinkom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Open%2Bin%2Boffice%2Bediting%2Bdocs%2Bsheets%2Bslides

Novo podešavanje je aktivirano podrazumevano, ali oni koji žele da zadrže prethodna podešavanja mogu koristiti preview mod desnim klikom na dokument i izborom opcije "Preview".

Ove izmene stižu trenutno za Rapid Release domene, dok će ga Scheduled Release domeni dobiti od 30. novembra. Opcija će biti dostupna za standardne Google korisnike, kao i za poslovne korisnike.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Okt 30, 2020 6:49 pm

Smile WhatsApp razmenjuje blizu 100 milijardi poruka svakog dana

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 5b30d3451a16c10d46a459e01d422577

WhatsApp je jedna od najpopularnijih platformi za razmenu poruka širom sveta, a i dalje konstantno raste i unapređuje se. Facebook CEO Mark Zuckerberg je tokom ove nedelje objavio da WhatsApp sada isporučuje blizu 100 milijardi poruka svakog dana. Ti je kasnije potvrdio i šef WhatsApp odeljenja Will Cathcart.

Rekord od 100 milijardi poslatih poruka, WhatsApp je ostvario tokom prethodne novogodišnje noći, ali je u međuvremenu popularnost platforme i angažovanje korisnika doživelo veliki rast. Sada se svakog dana u proseku razmenjuje blizu 100 milijardi poruka na platformi.

Poređenja radi, tokom 2014. godine WhatsApp je razmenjivao 50 milijardi poruka dnevno, sa korisničkom bazom od 500 miliona. Šest godina kasnije, WhatsApp ima preko dve milijarde korisnika, a najveća tržišna pokrivenost je u Indiji.

WhatsApp se već izvesno vreme bori protiv širenja dezinformacija, a poslednjih nekoliko meseci kompanija je preduzela značajne korake na ovom polju. U avgustu je pokrenuta nova alatka, pod nazivom "Search the web", koja korisnicima omogućava da brzo pronađu informacije o primljenim linkovima sa veba. Aplikacija je takođe limitirala broj visoko prosleđenih poruka na samo jednu osobu ili grupu u istom trenutku.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 01, 2020 5:00 pm

Smile Google predstavio svoju VPN uslugu za Google One korisnike

Google je objavio da donosi svoju VPN uslugu Google One pretplatnicima koji imaju 2TB plan ili veći – počevši od 10 dolara mesečno. Ovo takođe važi i za porodice jer pristup VPN-u može da se podeli sa do pet članova domaćinstva bez dodatne naplate.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Google-One-App

VPN za novi kvalitet uživanja u internetu

Za one koji nisu upoznati sa takvim uslugama, VPN vam omogućava da sigurno i bezbedno pretražujete interenet tako što enkriptuje vašu konekciju i sakriva vašu IP adresu. Vaši podaci praktično prolaze kroz VPN server pre nego što dođu do interneta, gde su sada zaštićeni od hakera i drugih koji prate vaše podatke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 VPN_by_Google_One

Google takođe nudi jedan-na-jedan “Pro sesije” za korisnike koji žele da “nauče o VPN-u i tome kako da ostanu bezbedni online”. Naravno, ima mnogo drugih provajdera VPN usluga koje možete da koristite, a Google nije ni po čemu poseban ili jedinstven – trenutno se čini da je jednostavno lakše za Google One korisnike da samo doplate deset dolara nego da traže drugog provajdera za uslugu.

Nažalost, ta usluga će biti dostupna na Android-u u narednim nedeljama, a za ostale platforme poput iOS, Windows i Mac će biti dostupan u narednim mesecima, bez preciznih navoda kada će usluga zapravo doći do tih korisnika.

Izvor: thenextweb
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 05, 2020 6:14 pm

Smile WhatsApp najavljuje opciju slanja poruka koje se same brišu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 6aefd3057af93df13fdc899a0ab354c9

Facebook je objavio da će kompanijin servis WhatsApp dodati mogućnost slanja poruka koje se same brišu u razgovorima. Ova funkcija je ranije već nekoliko puta pominjana, a primećena je i na FAQ stranici servisa.

Mogućnost slanja poruka koje se same brišu ili nestaju se može omogućiti za posebne razgovore. Nakon što se opcija odobri, primenjuje se na sve što se pošalje u okviru tog razgovora. Za početak, poruke će se automatski brisati nakon sedam dana. Facebook tvrdi da će se na ovaj način kreirati balans između toga da se razgovor načini "lakšim", kao i da bude dovoljno praktičan da korisnici mogu da se vrate na temu o kojoj su razgovarali ranije.

U FAQ sekciji se ističe da mogu postojati neki izuzeci kada su u pitanju poruke koje se same brišu. Ukoliko je poruka citirana pre nego što nestane, tekst originalne poruke i dalje može ostati vidljiv nakon prvobitnog perioda od sedam dana. Pored toga, poruke sa videom/muzikom i drugim media sadržajem će nestati samo sa WhatsApp-a, a media fajlovi i dalje mogu biti sačuvani u galeriji telefona.

Opcija za poruke koje se same brišu će tokom ovog meseca početi da pristižu svim WhatsApp korisnicima. Za pojedinačne razgovore svaka strana može da omogući nestajanje poruka, dok će u grupnim razgovorima tu ulogu imati administratori.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 05, 2020 6:19 pm

Smile Galaxy Note20 serija počinje da dobija drugu One UI 3.0 betu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 862d6ec8f8a20f1aeb52083d0aa9f8dc

Samsung je počeo da isporučuje svoju drugu One UI 3.0 betu za Galaxy Note20 i Note20 Ultra telefone, dve nedelje nakon što su korisnici dobili prvo ažuriranje.

Novo ažuriranje stiže sa N98xxXXU1ZTJQ oznakom builda i fokusira se na ispravke bagova i problema iz prethodne verzije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Oneui2

Drugo ažuriranje za One UI 3.0 betu je "teško" ispod 690MB i trenutno se isporučuje korisnicima u Indiji. Nakon toga, očekuje se u Nemačkoj, Velikoj Britaniji i SAD.

Novembarska sigurnosna ispravka je takođe deo najnovijeg beta ažuriranja za Samsungov One UI.

Izvor: SamMobile
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 05, 2020 6:20 pm

Smile Chrome plugin vraća stare Google ikonice u tabove korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 8ae8ec4550f29caa51d02a9beb5ac104

Postoji veliki broj korisnika koji nisu preterani ljubitelji novih Google ikonica. Za njih postoji lepa vest i rešenje u vidu nove Chrome ekstenzije.

Ovaj Chrome plugin omogućava vraćanje starih tab ikonica za Gmail, Calendar, Meet i druge Google servise. Za ovu ekstenziju je zadužen dizajner Claudio Postinghel.

Google je tokom oktobra predstavio novi set ikonica, kada je izvršio rebrendiranje GSuite paketa u Google Workspace. Ove promene su kreirale veliki broj diskusija po forumima, a najveći broj korisnika nisu ljubitelji novih ikonica. Pored toga što izgledaju previše generički, nove ikonice čine Google servise manje pristupačnim jer je postalo teško razaznavanje između ikonica kada se one pojave u obliku malih tabova.

Postinghel ističe da radi i na Firefox verziji ekstenzije. Nažalost, plugin neće pomoći da se stare ikonice vrate i na mobilnim uređajima, ali su tu eksterni launcheri i ikonice za Android telefone.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 05, 2020 6:22 pm

Smile Microsoft Edge na putu da prestigne Firefox

Microsoft je poslednjih meseci mnogo ulagao u Edge, pa se ti koraci konačno isplate. Sa odlaskom Explorera Edge je preuzeo i taj deo korisnika, što se polako odražava i na udeo u tržištu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Edge-1

Ako nastavi ovim putem, Edge bi, kako tvrde eksperti, uskoro mogao da prestigne Firefox, a uprkos tome što ovaj i dalje drži veći procenat od ukupnog broja korisnika. Naime, Firefox trenutno ima 3,98% korisnika, dok je Edge na 2,85%, a ovi brojevi su prilično stabilni u poslednjih dvanaest meseci. To ne znači da Edge stoji u mestu, budući da od aprila beleži stabilan rast – Edge Chromium se pojavio još u januaru, ali je bilo potrebno nekoliko meseci da privuče korisnike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Edge

Tako je Edge sada jedan od najbrže rastužih pregledača na tržištu – za samo šest meseci je sa 0,44% došao na 2,85%. Pregledač je poslednjih meseci dobio i nove opcije, a među njima sigurni password generator koji je izgleda privukao nezanemarljiv deo korisnika. U poređenju sa Chromeom, koji drži 66,12% od ukupnog broja korisnika, Edge je i dalje mali igrač, a da bi nastavio sa rastom mora da ponudi funkcije koje bi preotele one koji veruju velikima igračima – kako Chromeu, tako i Firefoxu i Safariju.

Izvor: Tech Radar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 06, 2020 6:54 pm

Smile Vrednost Bitcoina prešla 15.000 dolara, prvi put još od 2018. godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 73d42d6b745346ce0d2852e0b86f5d2d

Pre nekoliko godina Bitcoin je bio u naletu i u jednom trenutku je vrednost jednog coina iznosila preko 20.000 dolara. Ovo se nije dugo održalo, pa je vrednost ubrzo pala na oko 4000 dolara. U poslednje dve godine, Bitcoin je svoju vrednost održavao oko 10.000 dolara, sve do sada.

Bitcoin je sada skočio na više od 15.000 dolara (15.714 u trenutku pisanja ove vesti). Poslednji veći rast kriptovalute dogodio se prošlog juna, kada je vrednost iznosila nešto iznad 10.000 dolara.

Protivnici kriptovaluta veruju da je popularnost Bitcoina i drugih kriptovaluta nestabilna (danas su tu, a sutra ih već nema). Međutim, nedavno su kriptovalute počele da budu i šire prihvaćene. Prošlog meseca je čak i PayPal objavio da će korisnicima uskoro omogućiti da kupuju, prodaju i čuvaju kriptovalute u okviru platforme.

Još jedna zanimljiva pojava, kada su kriptovalute u pitanju, jeste da blisko prate dešavanja na berzama. Tokom marta, kada je počela kriza sa COVID-19 pandemijom, vrednost kriptovaluta je pala sa padom cena na berzama, dok se sada cene povećavaju sa rastom cena na berzama. Naspram ovoga imamo zlato, koje uobičajeno zadržava svoju vrednost tokom kriza na tržištu.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 06, 2020 6:55 pm

Smile Microsoft ubija Control Panel u Windows-u 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Već smo pre imali prilike da čujemo od Microsoft-a da planira da penzioniše klasični Windows Control Panel, a sada je izgleda došlo vreme da to zaista zaživi.

Prema pisanju portala Windows Latest, najnovije nadogradnje Windows-a 10 premestile su određene Control Panel iteme u Settings aplikaciju, a sada dolazi vreme sledeću fazu. linkovi na Windows Control Panel više ne otvaraju klasične stranice, već upućuju korisnika u Settings aplikaciju.

Istovremeno, aplikacije treće strane, kao i prečaci u File Exloprer-u koji su pre bili linkovi na Control Panel, sada takođe vode na Settings. Mada će se nekome dopasti "smrt" klasičnog Control Panela, sigurno time neće biti zadovoljni oni koji su u Windows 10 stigli direktno iz Windows sedmice.

Control Panel je nekada predstavljao glavno mesto na koje ste išli u vezi svega vezanog uz operativni sistem, a sada ćete za to morati da koriste Settings aplikaciju. U njoj ćete pronaći sve što je bilo u Control Panel-u, ali vam se verovatno neće dopasti što korisnički interfejs Settings-a koristi puno mesta i smanjuje količinu itema koji se mogu prikazivati na jednoj stranici.

Kada će Control Panel biti potpuno penzionisan još nije poznato, ali Microsoft ga gasi postepeno, kako bi korisnici imali što bezbolniji "switch".

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 08, 2020 6:45 pm

Smile Upozorenje Microsoft-a

Ažuriranje za Windows 10 20H2 ne bi trebalo instalirati putem alternativnih izvora. Microsoft je potvrdio da radi na otklanjanju greške zbog koje nestaju određeni sistemski i korisnički sertifikati kada se najnoviji update za Windows 10 instalira alternativnim metodama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 PC-Press-OCT-73

Nemojte instalirati najnoviji update za Windows 10 neortodoksnim metodama

Dok je problem pod istragom, kompanija je pozvala korisnike Windows 10 da ne ažuriraju operativni sistem pomoću fizičkih medija (npr. USB-a/DVD-a), ISO datoteka ili update management alata. Tradicionalno, ove opcije korisnicima nude alternativu čekanju da se najnovija verzija isporuči putem Windows Update. Ali u ovom slučaju zaobilaženje automatizovane usluge može narušiti funkcionalnost.

Prema obaveštenju koje je objavio Microsoft, problem utiče na Windows 10 uređaje koji su „već instalirali bilo koju najnoviju kumulativnu ispravku (LCU) objavljenu 16. septembra 2020. ili kasnije, a zatim nastavili sa ažuriranjem preko alternativnog instalacionog izvora ili medija“. Kao i kod prethodnih updatea, Microsoft je smanjio dostupnost ispravke za Windows 10 20H2 da bi „obezbedio pouzdano iskustvo preuzimanja. Međutim, to znači da će nestrpljivi korisnici Windows 10 verovatnije pokušati da ubrzaju proces instaliranjem ispravke pomoću ISO datoteka. Obično ovo ne bi predstavljalo problem, ali u ovom kontekstu može se pokazati problematičnim.

Microsoft nije precizno potvrdio koji sertifikati mogu nestati ako se najnoviji update sistema Windows 10 instalira preko alternativnog izvora. Međutim, generalno, nedostajući sertifikati (dizajnirani za uspostavljanje sigurne komunikacije) mogu sprečiti korisnika da pristupi povezanom sadržaju.Da bi otklonio problem, Microsoft je preporučio pogođenim korisnicima da se vrate na prethodnu verziju operativnog sistema Windows 10. Kompanija je takođe obećala da će „obezbediti ažurirane pakete i osvežene medije u narednim nedeljama“, nakon što se greška ispravi.

Izvor: Techradar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 09, 2020 6:11 pm

Smile Posle izbora: Trump u nemilosti Twittera

Poznato je koliko Donald Trump voli Twitter, a sve do skoro je uživao zaštitu, budući da ova socijalna platforma štedi političare. Kada bude napustio mesto predsednika, te kada Joe Biden bude položio zakletvu 20. januara 2021. godine, Trump više neće biti zaštićen od banovanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Trump

Pravilo o zabrani banovanja se odnosi na lidere iz celog sveta, kao i na predsedničke kandidate, ali ne pomaže kada pojedinac/ka istupi sa pozicije. Zvanični nalozi @POTUS, @FLOTUS i @WhiteHouse će i dalje uživati zaštitu, ali će za njih ubuduće biti zadužena Bidenova administracija. Twitter je već preduzeo mere da ograniči uticaj Trumpovih lažnih izjava, te svih onih postova u kojima poziva na nasilje. U period od 6. novembra do danas uklonjena su četiri tvita, u kojima je Trump bez ikakvih dokaza tvrdio da su izbori pokradeni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Trump-1

Twitter je ranije optuživan da je politički imunitet korišćen kao izgovor, a kako ne bi trpeo posledice zbog uklanjanja tvitova tada aktuelnog američkog predsednika, budući da je Trump već nakon prvih problema sa netačnim navodima doneo uredbu po kojoj se ograničava imunitet socijalnih mreža.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 09, 2020 6:13 pm

Smile Vreme je da napustite Chrome?

Chrome je i dalje najpopularniji web browser na planeti, ali relativno novi rival iz Microsofta počinje da postiže dobre rezultate. Kada je reč o web browserima, još uvek postoji samo jedan pobednik.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 PC-Press-OCT-75

Chrome web browser je i dalje najpopularniji

Google Chrome i dalje svakodnevno koristi veliki broj ljudi, a najnovije statistike pokazuju da sada ima ogromnih 69,25 procenata udela na svetskom tržištu. To je za oko jedan odsto više u odnosu na ovo vreme prošle godine. To je očigledno impresivna statistika, ali Google bi mogao biti više nego zabrinut rastom jednog od svojih budućih rivala. Microsoftov novi browser Edge, ide ozbiljnim tempom sa statistikama kompanije NetMarketShare koja pokazuje da ovaj softver sada koristi 10 procenata svih web korisnika.

Iako još uvek daleko zaostaje za Chromeom, Edge je skoro udvostručio korisničku bazu od prošle godine i sada je čvrsto na drugom mestu, ispred Firefoxa i Safarija. Edge je sada podrazumevana opcija u operativnom sistemu Windows 10, što će sigurno pomoći u povećanju broja korisnika, ali još jedan razlog zbog kojeg ljudi biraju ovaj softver mogla bi biti Microsoftova odluka da Edge prebaci na aplikaciju zasnovanu na Chromium-u ranije ove godine. Jasno je da je to bila dobra odluka jer su korisnici voleli čist interfejs i jednostavnost upotrebe. Preoblikovana aplikacija pokrenuta početkom ove godine na Windowsima, macOS-ima i Android-u i može se pohvaliti istom kompatibilnošću i podrškom za proširenje kao Chrome.

Naravno, Edge je i dalje daleko iza Chrome-ovih 69,25 posto. Ali ulazak na drugo mesto veliko je dostignuće za web browser koji ima manje od godinu dana. To sada znači da Microsoft pobeđuje rivale kao što su Firefox i Safari, a možda i da polaku sustiže u Chrome-ovu prednosti kako protiču meseci. Nešto što bi moglo da poveća popularnost Edge-a je promena koja se ovog meseca dogodila u Microsoft-ovom starijem browseru. Kao što je otkriveno u postu ZDNet-a, Internet Explorer 11 više neće moći da otvara web stranice nekih od najpopularnijih lokacija.

Konkretno, ako želite da otvorite web lokacije široko korišćenih usluga kao što su YouTube, Instagram, Twitter i Yahoo Mail, one će se automatski otvoriti u Microsoft browseru Edge. Ova promena stupiće na snagu izdavanjem Edge 87 u novembru i uticaće na druge široko korišćene stranice kao što su eHarmony, GoDaddy i ESPN.

Izvor: Express
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 09, 2020 6:21 pm

Smile Stariji Android telefoni od septembra 2021. neće podržavati sigurne web lokacije

Mnogi će naredne godine morati da unaprede svoje Android uređaje, kako bi mogli da posećuju sigurne web-sajtove. To znači da će oni telefoni koji budu imali verzije operativnog sistema starije od 7.1.1 Nougat biti uskraćeni za mnoge internet sadržaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Android

Problem će pogoditi veliki broj uređaja, a delimično će moći da se zaobiđe ako se preuzme Firefox, koji koristi sopstvene sertifikate. Uobičajeno je da developeri ne vode računa o podršci za starije verzije nekog operativnog sistema, ali bi ovaj problem mogao da osvetli i neke druge probleme koji postoje u okviru Android sistema za ažuriranje. Eksperti su utvrdili da oko 34% Android korisnika ima starije verzije operativnog sistema, a oni koji su telefone kupili 2016. ili 2017. godine (ili ranije) uskoro bi mogli da ostanu bez mogućnosti da posećuju veliki broj sajtova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Android

Veći proizvođači Android telefona su se već obavezali da nova ažuriranja za neku verziju operativnog sistema objavljuju tri godine od lansiranja, ali to neće uticati na sudbine onih koji telefone ne menjaju tako često, te uređaje koriste duže od navedenog perioda.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 09, 2020 6:23 pm

Smile Android Auto ponovo podešava Google Assistent UI

Promene uključuju prilagođavanje izgleda Google Assistent-a – naime, korisnički interfejs Asistenta prikazuje se na levom delu ekrana. Prethodni korisnički interfejs Asistenta, stavio je Google Assistant “listening” indicator na dno ekrana na lebdećoj kartici.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 PC-Press-OCT-76

Google odnedavno posvećuje Android Auto platformi popriličnu pažnju

Odatle će se četiri boje animirati dok govorite pre nego što nestanu nakon obrade naredbe. Ovim revidiranim interfejsom zadržava se ista kartica koja lebdi, ali Google sada prikazuje tekst dok govorite (iako malo odložen) i odbacuje animaciju Asistenta na levu stranu. Jednom kada se komanda prihvati, ona se „zaključa“ i prikazuje standardni logotip Asistenta pre nego što kartica u potpunosti nestane.

Ovo nije prva promena koju je Google napravio u korisničkom interfejsu Android Auto sistema tokom protekle godine. U avgustu je Google omogućio da se pesme prikazuju na donjem bar-u uz kontrole medija. Gledajući unazad na prošli decembar, Google je testirao nekoliko redizajn verzija Google Assistant-a pre nego što je isporučio jednu varijantu na tržište.

Izvor: 9to5google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 09, 2020 6:45 pm

Smile Uslovi korišćenja nekih do najpopularnijh aplikacija dugački su poput romana

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Da li ste ikad pročitali Uslove korišćenja neke aplikacije ili računarske programe? I pri tome mislimo na ceo dokument, a ne samo prvih nekoliko rečenica? Studija koju je sproveo BBC analizirala je koliko su dugački Uslovi korišćenja nekih od najpopularnijih aplikacija koje milioni (pa čak i milijarde) koriste širom sveta. I rezultati su zaista impresivni.

Kad bi se netko uhvatio čitanja svih Uslova korišćenja 13 najpopularnijih mobilnih aplikacija na engleskom jeziku, među kojima su TikTok, WhatsApp i Zoom, trebalo bi mu ukupno 17 sati i pet minuta. Pri tome bi ukupno pročitao 128 415 reči što je duže od bilo kojeg od prva tri romana o Harryju Potteru odnosno u rangu sa klasicima poput "Razum i osećaji" Jane Austen te "Schinlerova lista" Thomasa Keneallyja.

Rekorder u dužini Uslova korišćenja je Microsoft Teams sa 18 282 reči za što je u proseku potrebno dva i po sata čitanja. Prate ga Candy Crush (14 189), Twitter (11 022) i Facebook (8 588). Samo za poređenje, Uslovi korišćenja Facebooka na srpskom jeziku imaju nešto više od 4100 reči, ali tu nisu ubrojena i pravila privatnosti koja su uključena u britansko istraživanje.

Istraživač privatnosti Stephanie Hare istakla je za BBC da i dužinu i jezik u tim Uslovima korištenja toliko kompliciran, da ga deca, ali i odrasli teško mogu da razumeju i daju informiran pristanak na njega. A alternativa, ako ne žele da pristanete na te uslove? Pa zapravo i ne postoji, jer u 21. veku teško je zamisliti život bez pametnog telefona, računara ili aplikacija i programa koje koristimo na internetu.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 14, 2020 5:46 pm

Smile Google Photos ukida neograničeno besplatno skladištenje fotografija 1. jula 2021. godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 1

Nakon pet godina nuđenja neograničenog skladištenja fotografija u svom Google Photos servisu, Google ovu uslugu ukida 1. jula 2021. godine. Tako će nakon ovog datuma Google ponovo naplaćivati sve čim pređete kvotu od 15 GB.

Naime, Google je i do sada nudio 15 GB besplatno za fotografije u originalnoj rezoluciji, dok je za neograničeno trebala da bude maksimalno 16 MB veličine. Sve fotografije i dokumenti podignuti na Google-ov cloud servis pre 1. jula sledeće godine neće se ubrojiti u ovih 15 GB, tako da vam ostaje dovoljno vremena da svoj sadržaj reorganizujete ili prilagodite novim uslovima.

Dakle, jedino fotografije spremljene na Google Photos posle 1. jula će se ubrojiti u kvotu od 15 GB. Google istovremeno napominje da u besplatnoj varijanti nudi puno više od konkurencije, npr. Apple-a, čiji je iCloud ograničen na samo 5 GB prostora.

Pored ovog novog ograničenja, Google će u svoju aplikaciju dodati i nove alate za uređivanje i početi da briše sadržaj onih korisnika koji se nisu ulogovali dve godine.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 14, 2020 5:48 pm

Smile Microsoft već izdao beta Office za Apple M1

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 5

Pre nekoliko dana Apple je predstavio svoj prvi M1 SoC procesor koji će se naći u njegovim novim Mac računarima i laptopovima i trebao bi da donese bolje performanse uz znatno manju potrošnju energije.

U trenutku dok se Apple-ova prezentacija još nije ni ohladila, Microsoft želi da bude prvi proizvođač softvera koji će podržavati novi čip, pa je izdao saopštenje u kojem kaže da je već izdao testnu build betu Microsoft Office-a koji je optimizovan za M1.

Microsoft-ov softverski inženjer Erik Schwiebert, objasnio je na Twitter-u da kompanija još nema tačni datum lansiranja Office-a za Mac-ove sa M1 procesorom, ali za očekivati je da će ga izbaciti čim to bude moguće, jer se M1 već nalazi na novim MacBook Air, MacBook Pro i Mac mini, računarima koji će u prodaju krenuti već sledeće nedelje.

Apple ujedno lansira i macOS Big Sur operativni sistem, a Microsoft Office ga već u potpunosti podržava.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 14, 2020 5:49 pm

Smile Huawei prodaje Honor za 15 milijardi dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 6

Reuters je juče objavio da Huawei prodaje kompletnu Honor diviziju kineskom konzorcijumu za nešto preko 15 milijardi dolara. Huawei će dobiti keš, a Honor Google servise.

O tome se šuškalo pa su iz Huawei-ja demantovali, a sad je izgleda sve dogovoreno. Honor će od uskoro pripasti konzorcijumu kojeg predvodi Digital China. On je i do sada bio glavni distributer Honor uređaja u kineskom Shenzenu. Preuzeće Honor brend, zadržati gotovo sve od 7000 zaposlenih i odeljenje razvoja i distribucione lance.

Huawei će navodno utržiti 15.2 milijarde dolara, a Honor će opet navodno, nakon raskida veza sa kompanijom Huawei, dobiti pristup Google servisima i hardveru sa američkim tehnologijama. Prema Canalysu na Honor uređaje otpada 26% od 51.7 miliona Huawei telefona prodanih u prošlom kvartalu.

To je dakle oko 13.4 milijuna uređaja pa bi Honor bio osmi po redu smartphone brend na svetu. Ovaj posao će navodno službeno biti objavljen 15.11. a zvuči kao mudar potez od strane kompanije Huawei koju sankcije američke administracije guše od maja prošle godine.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 14, 2020 5:53 pm

Smile Microsoft Teams: Malver u lažnim ažuriranjima

Microsoft je nedavno upozorio na napadače koji koriste Cobalt Strike kako bi malver distribuirali na čitave mreže, i tako ugrozili veći broj korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Teams-1

U napadima se koriste i lažna Microsoft Teams ažuriranja, a ciljaju se različiti tipovi kompanija. U poslednje vreme na meti su sektori koji zbog pandemije koriste aplikacije kao što je Teams, budući da su video pozivi postali vitalni deo kako obične, tako i poslovne komunikacije. Cobalt Strike dolazi kao začin, a radi se o alatki koju hakeri često koriste za širenje malvera, posebno ransomwarea. Microsoft je upozorio da su u okviru poslednje FakeUpdates kampanje korišćeni rezultati pretraživanja, te su se reklame za lažni Teams softver pojavljivale u samom vrhu liste. Kada bi žrtva kliknula na neki od malicioznih linkova, na uređaj se otpremao paket sa PowerShell skriptom koja je potom pokretala maliciozne sadržaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Malver-1

Malver koji se distribuirao tokom kampanje uključuje i Predator the Thief, takozvani „infostealer“, koji sakuplja osetljive podatke, poput informacija o bankovnim računima, kreditnim karticama, istorija pretraživanja interneta, te druge koje bitno ugrožavaju bezbednost korisnika.

Izvor: Threat Post
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 14, 2020 5:55 pm

Smile Chrome će da blokira tab-nabbing napade

Google će primeniti novu bezbednosnu funkciju u Chrome-u sledeće godine. Ova funkcija će sprečiti tab-nabbing, vrstu web napada koja omogućava novootvorenim tabovima da preotmu originalni tab sa mesta na kojem je otvoren.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 PC-Press-Nov-019

Firefox i Safari već blokiraju ove vrste web napada

Nova funkcija bi trebalo da bude dostupna sa Chrome 88, a biće objavljena u januaru 2021. Iako se pojam „ tab-nabbing“ odnosi na široku klasu napada, Google se bavi određenim scenarijem – ovaj scenario se odnosi na situacije kada korisnici kliknu na link, a link se otvori na novom tabu (putem atributa “target = _blank”). Ovi novi tabovi imaju pristup originalnoj stranici koja je otvorila novi link.

Putem JavaScript funkcije “window.opener”, novootvoreni tabovi mogu izmeniti originalnu stranicu i preusmeriti korisnike na zlonamerne web lokacije. Ova vrsta napada pokrenula je niz phishing kampanja tokom godina. Da bi ublažili ovu pretnju, proizvođači pregledača kao što su Apple, Google i Mozilla stvorili su rel=”noopener” attribute.

Tokom poslednjih nekoliko godina, istraživači bezbednosti i vrhunski web programeri neprestano se zalažu za to da vlasnici web lokacija dodaju rel = “noopener” svim linkovima gde su takođe koristili atribut “target = _blank” kao način da blokiraju napade na tabove. Međutim, većina današnjih web lokacija na kraju je napuštena ili vlasnici web lokacija nemaju vremena da prate najnovije trendove u web razvoju i web bezbednosti. Zbog toga su 2018. i Apple i Mozilla počeli da ugrađuju atribut rel = “noopener” i automatski ga dodaju na sve novootvorene kartice u Safari-ju i Firefox-u. Sa Chrome-om 88, Google će sustići druga dva glavna proizvođača browsera.

Pored dodavanja ove funkcije u Chrome, nova zaštita od tab-nabbinga biće dodata i svim ostalim pregledačima zasnovanim na Chromium-u, kao što su Edge, Opera, Vivaldi i Brave.

Izvor: Zdnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 14, 2020 5:58 pm

Smile Gmail za web omogućava pinovanje Google Chat razgovora

Gmail iskustvo više ne podrazumeva i klasični Hangouts, budući da ga je zamenio Google Chat. Razgovori i važne poruke sada mogu da se pinuju, te na taj način uvek budu pri ruci za brzo podsećanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Google-chat

Sačuvani razgovori ostaju u vrhu Chat liste poruka, za razliku od ostalih koje se pojavljuju po hronološkom redu, u zavisnosti od toga kada su poslate. Nova opcija je dobila mesto u padajućem meniju u obliku “Pin” funkcije koja se nalazi odmah ispod “Mark as read”. Sveža funkcija je dostupna kako za “jedan na jedan” razgovore, tako i za grupne chatove, što omogućava da se važne poruke brzo pronađu u slučajevima kada je korisnicima potrebno da se na brzinu podsete nekog dogovora, plana ili važne informacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Google-chat2-1

Google Chat opcija za pinovanje stiže narednih dana i biće dostupna onima koji imaju sledeće pakete: Workspace Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Standard, Enterprise Plus, kao i G Suite Basic, Business, Education, Enterprise for Education, te onima koji ne plaćaju svoje naloge.

Izvor: Google 9to5
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 25 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 25 od 35 Prethodni  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu