Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 66 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 66 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyJuče u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptyČet Apr 25, 2024 8:18 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 18 od 35 Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 35  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 19, 2020 6:16 pm

Smile Samsung veruje kako će 6G tehnologija biti spremna oko 2028. godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Iako ni 5G mobilne mreže još nisu službeno postale mainstream, Samsung već polako analizira i radi procene o sledećoj generaciji mobilnih mreža.

U dokumentu koji su u Samsung-u objavili u utorak očekuje se kako će 6G tehnologija biti komercijalizovana najranije 2028. godine, a u mainstream segment tržišta bi trebala da uđe oko 2030. godine.

ITU-R kao sektor Međunarodne telekomunikacione unije (International Telecommunication Union - ITU) Ujedinjenih naroda trebao bi započeti sa radom na 6G standardu mobilnih mreža već sledeće godine.

Vidljiv je trend gde se smanjuje vreme definisanja i razvoja standarda za svaku sledeću generaciju mobilnih mreža, za 3G standard bilo je potrebno petnaest godina, za 5G standard je bilo potrebno osam godina, a sa dolaskom 6G mreža bi se broj godina trebao još spustiti.

Čelnik Samsung-ovog Istraživačkog centra za naprednu komunikaciju u sklopu Samsung Research-a, Sunghyun Choi, navodi kako uprkos činjenici da je komercijalna upotreba 5G mreža tek u početnoj fazi svakako nije prerano za započeti sa pripremana za istraživanje 6G mreža (što će u Samsung-u započeti već ove godine).

Biće potrebna vršna brzina podataka od 1000 Gb/s (50 puta više od 5G mreža), latencija koja je manja od 100 mikrosekundi (jedna desetina one sa 5G mreža).

Zahtevi za 6G mreže što se tiče performansi i arhitekturalnih funkcija uključuju optimizaciju dizajna mreža kako bi se prevladala ograničenost mogućnosti mobilnih uređaja što se tiče obrade podataka, zatim fleksibilnu integraciju novih mrežnih entiteta kao i upotreba veštačke inteligencije od samog početka razvoja nove tehnologije.

Veštačka inteligencija bi trebala da pomogne kod problema vezanih za privatnost i bezbednost kod upotrebe buduće mreže i razmene podataka.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 19, 2020 6:23 pm

Smile Android ponovo na udaru - malware BlackRock krade lozinke i brojeve kartica

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Korisnici Androida već su navikli na to da moraju da budu oprezni prilikom instalacije aplikacija iz nepoznatih izvora. Ili bi barem već trebali da znaju da time rizikuju bezbednost svog pametnog telefona i svih podataka na njemu.

Ali, s vremena na vreme dogodi se da se nepoželjne aplikacije provuku i na službenu prodavnicu aplikacija, Google Play i stvore haos.

Prema poslednjim informacijama, koje je objavila kompanija za cyber bezbednost ThreatFabric, nova vrsta malware cilja upravo korisnike Android-a, odnosno njihove bankovne informacije. Malware BlackRock može ukrasti podatke iz više od 300 aplikacija, među kojima su neke od najpopularnijih poput Facebook-a, Gmail-a ili Tinder-a.

Osim što krade korisničke podatke, BlackRock cilja i krade brojeve kreditnih kartica, ali i podatke za pristup mobilnom i internet bankarstvu.

Baš kao što je to obično slučaj sa malwareom, BlackRock se čini kao potpuno legitimna aplikacija koja od korisnika traži širok spektar ovlašćenja, a kad ih dobije, skriva se od korisnika i kreće u pohod. Može da šalje i prima poruke, a da korisnik toga uopšte nije svestan, pokretati aplikacije, čitati obaveštenja pa čak i otključati zaključani ekran uređaja.

Dodatna opasnost je što isključuje antivirusne i aplikacije za čišćenje uređaja (ako ih korisnik ima).

Iz ThreatFabrica ističu kako nisu primetili ovaj malware među aplikacijama na Google Play-u i upozoravaju korisnike da prilikom odabira i instalacije aplikacija obavezno čitaju komentare i recenzije i paze kakva dopuštenja im odobravaju.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 19, 2020 6:26 pm

Smile Super Mario Bros je najskuplja igra u istoriji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Kompanija Heritage Auctions ponovno je ušla u istoriju aukcija, ovoga puta u domenu gaminga. Za Nintendo NES igru Super MarioBros iz 1985. godine koja se nalazi na originalnom cartridgeu i u neotvorenom pakiranju, anonimni kupac je dao čak 114.000 dolara, što malog italijanskog vodoinstalatera čini najskupljom video igrom u istoriji. Igra koja nikada nije raspakovana i igrana, tako je nadmašila prošlog rekordera, takođe Super Maria, koji se prodao po ceni od 100 hiljada dolara.

Drugim rečima, ukoliko kod kuće pronađete neku igru iz davne istorije gaminga, nemojte je ni za živu glavu bacati, jer biste se mogli dobro prodati.

Trebate jedino znati da se mora raditi o igri koja je danas vrlo retka, koja se nalazi zapakovana kao što je bila kada ste je kupili u prodavnici, odnosno nikada nije bila raspakovana.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 19, 2020 6:33 pm

Smile Mozilla VPN dostupan za Windows, iOS i Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 3392d375e6b82b518c1bc9df4477a1ef

Nakon kraćeg perioda testiranja, Mozilla je objavila svoj VPN servis u šest zemalja (SAD, Velika Britanija, Kanada, Novi Zeland, Ingapur i Malezija). Aplikacija je dostupna za Android, iOS i Windows, dok Mac i Linux podrška stiže uskoro.

Mozilla VPN (ranije poznat i kao Firefox Private Network) košta 4,99 dolara mesečno, a implementira dve glavne prednosti u odnosu na konkurenciju. Ističe se da će ukupno surfovanje i pretraživanje interneta biti brže zahvaljujući visoko optimizovanom kodu. takođe, Mozilla ističe da prikuplja samo apsolutno neophodne korisničke podatke kako bi servis funkcionisao, ali ne čuva logovanje niti prodaje korisničke podatke.

U pripremi je i VPN servis za Firefox browsere, a kompanija će naplaćivati 2,99 dolara za neograničeno pretraživanje interneta.

Izvor: Mozilla
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 20, 2020 6:23 pm

Smile Microsoft, Google i Apple optuženi za saradnju sa Kineskom vladom

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

William Barr, državni advokat SAD-a, javno je prozvao američke tehnološke gigante među kojima se nalaze Apple, Google i Microsoft, za njihove "bliske odnose" sa kineskom vladom.

Štaviše, Barr je optužio Apple da je omogućio Pekingu pristup svojim uređajima. To bi trebalo da znači da je Apple pružio kineskoj vladi ono što nije omogućio američkim federalnim agencijama, poput otključavanja telefona korisnika pod prismotrom i nadzora sadržaja na njima.

U svojem govoru u Gerald R. Ford Presidential muzeju u Michiganu, Barr je rekao: "Korporacije poput Google-a, Microsoft-a, Yahoo-a i Apple-a pokazale su se previše spremnim za saradnju sa Komunističkom partijom Kine. Kineska komunistička partija razmišlja decenijama ili vekovima unapred, dok mi nastojimo da se fokusiramo na sledeće kvartalne izveštaje. Američke velike tehnološke kompanije su sebi dozvolile da padnu pod kineski uticaj".

Niti jedna od prozvanih kompanija nije želela da komentariše njegove izjave. Po nama očekivano, jer ovo deluje kao da je izrečeno 1954. a ne 2020.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 20, 2020 6:25 pm

Smile Otkriveni logovi VPN-ova koji tvrde da ne vode logove

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Čak sedam pružalaca VPN usluga je ovih dana kompromitovano na način da su otkrivene stotine gigabajta podataka na otvorenim serverima, a u njima su se nalazili – logovi, tj. zapisi o aktivnostima njihovih korisnika. Sve je pokrenuo bezbednosni stručnjak kompanije Comparitech, koji je otkrio da je UFO VPN ostavio otvorenu i nezaštićenu bazu podataka sa logovima njihovih korisnika. Baza je "teška" 894 GB, a odnosi se na pretplatnike hongkonškog UFO VPN-a kao i njihove korisnike koji koriste besplatnu uslugu.

Nakon toga saznalo se da je još najmanje šest pružalaca VPN usluga, a koji svi tvrde da ne stvaraju logove o ponašanju svojih korisnika online, imalo slične baze logova, ali i lozinku uskladištenu u običnom tekstu, ličnih podataka, geotagova, IP adresa, podataka o uređajima i OS-u i sličnih privatnih informacija koje kriptovane VPN usluge imaju zadatak da zaštite.

Osim spomenutog UFO VPN-a, u logiranju korisničke aktivnosti uhvaćeni su i drugi pružaoci istih usluga, takođe iz Hong Konga: FAST VPN, Free VPN, Super VPN, Flash VPN, Secure VPN i Rabbit VPN. Lični podaci koji se mogu povezati sa korisnicima, njih 20 miliona, "cureli" su iz ovih kompanija preko istog ElasticSearch servera. Ukupno je otkriveno 1,2 TB ovakvih podataka.

Ovaj bezbednosni propust, odnosno prevara kompanija koje tvrde da ne prate ponašanje svojih korisnika, otkrivena je 5. jula. Stručnjaci su potom kontaktirali vlasnike VPN-ova i bezbednosno telo CERT u Hong Kongu, a 15. jula problematični server sa otvorenim podacima je ugašen.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 21, 2020 5:47 pm

Smile Google Docs dobija dark mode

Dark Mode kao tamnija verzija interfejsa počela je selektivno da zahvata industriju. Prvo je krenulo sa mobilnim aplikacijama, igrama, društvenim mrežama, a onda se polako širilo i na desktop i operativne sisteme kao što je Windows 10. Sada je izgleda došao trenutak da i softveri koji se koriste u cloudu dobiju ovakvu izmenu korisničkog okruženja. Po najnovijim informacijama, Google Docs, Google Spreadsheets i Google Slide će dobiti Dark Mode verziju u narednim nedeljama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Google-docs

Promena za sve korisnike u narednih nekoliko nedelja

Google dodaje Dark Mode, odnosnu tamniju temu za Google Docs, Google Slides i Google Sheets na Android uređajima. Korisnici će moći da odaberu tamnu temu u podešavanjima i uključe ili isključe funkciju u svakoj aplikaciji ponaosob. Kao i u drugim aplikacijama, ovo bi trebalo da učini Docs, Sheets i Slides više upotrebljivim u sredinama sa slabom svetlošću i pomaže da se očuva radni vek baterije.

Proces uvođenja tamnih tema polako je uveden na većini aplikacija koje dolaze iz Googlea. Funkcija je za Android K stigla pre oko godinu dana, dok je na jesen stigla za Chrome 78, a tokom proleća dodata je i tema prozračnog moda. Dodavanje teme u pomenutim cloud softverima moglo bi da potraje par nedelja kako bi svi korisnici mogli da vide novu funkciju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 21, 2020 5:52 pm

Smile Emotet se vratio: Više malicioznih poruka u inboxu

U januaru 2019. godine sigurnosni istraživači iz celog sveta udružili su se u okviru projekta koji je bio posvećen deljenju URL-ova koji su korišćeni u distribuiranju malicioznih programa, da bi se potom eliminisali. Eksperti su tom prilikom uklonili oko 100 hiljada sajtova za koje se utvrdilo da su bili deo ovakvih praksi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Emotet-1

Tom prilikom se u vrhu liste malvera koji se distribuiraju na ovaj način našao Emotet, koji se obično širio preko mejlova koji su sadržali dokumente sa malicioznim linkovima. Nakon tišine od skoro pet meseci ova maliciozna mreža je ponovo oživela, te je sredinom jula započela nove spam mejl kampanje. Mejlovi sadrže maliciozne fajlove, te linkove koji vode do sajtova sa kojih se preuzima malver. Do sada je poslato preko 250 hiljada malicioznih poruka, uglavnom korisnicima u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji.

Emotet je poznat po modulima koji preuzimaju lozinke za aplikacije, te po tome što se od jednog zaraženog računara širi i na sve ostale u okviru iste mreže. Kreatori mrežu botova koriste i kao Malware-as-a-Service (MaaS) preko kojeg svi zainteresovani cyber kriminalci mogu da plate za pristup računarima koji su zaraženi ovim malverom, te na njih otpreme i svoje maliciozne lance.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Emotet

Novi napadi su još jedan podsetnik da bi trebalo da se bude obazrivo kada su u pitanju linkovi i fajlovi koji se dobijaju putem mejla, a posebno ako se potencijalnoj žrtvi učini da je primljena poruka izvan uobičajenog konteksta.

Izvor: Ars Technica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 21, 2020 5:55 pm

Smile Bitkoin rivali: Pet kriptovaluta koje obećavaju

Nekoliko kripto-projekata privuklo je pažnju u poslednje vreme, te se o njima već govori kao o Bitkoin rivalima. Očekuje se da do kraja 2020. godine dostignu veće vrednosti, ali i dalje nije sigurno koje će od njih nastaviti da napreduju, da bi time doprinele raznovrsnosti na još uvek nepoznatoj teritoriji kriptovaluta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Bitkoin2

Dok Bitkoin ostaje stabilan, mnoge kriptovalute doživljavaju vrtoglave uspone i padove, te su neke od njih već zabeležile značajan rast vrednosti. Tako Chainlink (LINK) napreduje već neko vreme, pa je sve više eksperata koji tvrde da bi baš u njega trebalo investirati. Pored njega tu je još pet digitalnih valuta koje se opisuju kao projekti koji obećavaju.

Alternative

Prvi na listi je XTZ koji se zasniva na Tezos blockchain-u, budući da je već popularan među kripto-entuzijastima, te mu mnogi predviđaju svetlu budućnost, iako u ovom trenutku vredi tek 2,91 dolar. Druga je kriptovaluta BNB menjačnice Binance Coin, koja trenutno vredi 17,92 dolara, treća LEND iza koje stoji Aave, a uprkos tome što vredi tek 0,33 dolara. Četvrta je BAT – kriptovaluta iza koje stoji sigurni pretraživač Brave, te kompanija Brave Software Inc, a vredi tek 0,26 dolara. Na petom mestu je sigurno najpoznatija kriptovaluta sa spiska – Ethereum (ETH), koja vredi „čak“ 240 dolara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Bitkoin

Budući da vrednost Bitkoina trenutno iznosi 9.412 američkih dolara (966.616 srpskih dinara), jasno je da su sve navedene valute daleko iza, ali se tvrdi da obećavaju, te da bi u budućnosti mogle da doprinesu življoj kripto-sceni.

Izvor: Crypto Potato
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 21, 2020 6:01 pm

Smile Google Chrome testira 'download later' funkciju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 D5151f79ed10db5a74909823065d5e69

Google Chrome za Android će uskoro korisnicima omogućiti da kreiraju raspored preuzimanja sadržaja/ažuriranja, čime će se pregledač efektivno transformisati u file download manager.

Nova funkcija će od korisnika tražiti informaciju o tome da li žele da se fajlovi preuzimaju po povezivanju na Wi-Fi ili određenog datuma, odnosno u određeno vreme. Ovo će biti od značaja za one koiji imaju restriktivne pakete kod provajdera, ili za one koji imaju neograničen protok u okviru određenog perioda tokom dana.

Iako funkcija kreiranja rasporeda za preuzimanje sadržaja trenutno nije dostupna u stabilnom Google Chrome buildu za Android, moguće ju je aktivirati u "Enable download later" polju u okviru Canary builda za Google Chrome 86.

Google Chrome je i dalje najpopularniji browser za Android, a Statcounter ističe da servis ima tržišno učešće od preko 60 procenata. Nova 'download later' funkcija će sigurno pomoći da se održi popularnost Chrome-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 21, 2020 6:27 pm

Smile Android korisnici dobijaju integraciju Meet i Gmail servisa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 E22bbb69a2e5bf1eaca92c7e7f9b2343

Google je u junu najavio da će svoj Meet servis za konferencijske pozive integrisati u Gmail aplikaciju na Android i iOS platformama. Karakteristika je za iOS korisnike počela da pristiže prošle nedelje, a od danas je dostupna i za Android korisnike.

Sa ovom integracijom, korisnici će moći da se lako uključe u video konferencije direktno iz Gmaila na Androidu. Dodeljeni Meet tab će omogućiti korisnicima da čekiraju svoj raspored i priključe se sastanku, kreiraju novi sastanak i druge funkcije, a sve to bez prebacivanja između aplikacija. Korisnici mogu da koriste i kod, koji je podeljen sa njima, kako bi se uključili u sastanak.

Ova integracija je deo šireg plana kompanije Google da Gmail načini centralizovanim servisom za komunikaciju. U tu svrhu redizajnirana je Gmail aplikacija za poslovne korisnike. G Suite korisnici će videti više funkcija koje stižu u aplikaciju, kao što su Chat i Rooms integracije.

Meet tab će biti dostupan podrazumevano za sve korisnike, a oni koji žele da ga onemoguće mogu otići u meni za podešavanja i odčekirati "Show the Meet tab for video calling" opciju.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 22, 2020 5:50 pm

Smile Google će sprečiti telefone sa 2GB RAM-a da koriste kompletan Android 11

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 72323d2b2874b411e01d597ff70ea17f

Google je već omogućio beta testiranje Androida 11, a sada procurela kopija za Device Configuration Guide otkriva zanimljiv detalj.

Svi budući uređaji, koji planiraju da koriste Android 11, će morati da imaju više od 2GB RAM-a - oni sa 2GB ili manje će morati da budu objavljeni kao Android Go uređaji. Pored toga, telefoni sa 512MB RAM-a više neće biti u planu da se na njih preloaduje GSM, što znači da su stigli do kraja perioda podrške.

Očekuje se da će navedene izmene početi efektivno da se primenjuju od četvrtog tromesečja 2020. godine, kada će Android 11 već biti javno dostupan i ažuriranja počnu da pristižu od strane proizvođača.

Telefoni, koji su objavljeni pre Android verzija sa 2GB RAM-a su izuzeti iz pomenutog pravila - ukoliko dobiju ažuriranja imaće podršku za kompletan Android kako bi se izbegle potencijalne zabune.

Namena Android Go platforme je da bude svedenija verzija Gogole operativnog sistema otvorenog koda, sa najvećim brojem aplikacija koje stižu sa manje karakteristika, ali uz zadržavanje glavne funkcionalnosti.

Izvor: XDA-Developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 22, 2020 5:53 pm

Smile Microsoft lansira Cloud PC

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Windows i Office su Microsoft-u najsigurniji proizvodi koji stalno dobijaju nove korisnike, ali ekipa iz Redmonda sve više truda ulaže u svoje servise u oblaku, pa samo Azure od kvartala do kvartala beleži stalni rast.

Kako se čini, Microsoft očito želi što više da proširi svoje usluge u oblaku, što uključuje i novi virtuelizacioni servis pod nazivom Cloud PC.

Kao što mu i samo ime govori, Cloud PC bi korisnicima trebao da omogući korišćenje računara kojima upravlja Microsoft u oblaku, opremljen Microsoft-ovim softverom poput Office-a, Microsoft Teams-a i drugih programa. U osnovi bi taj servis trebao da predstavlja virtualizaciono rešenje koje će spojiti korisnike sa brojnim aplikacijama koje nudi Redmond.

Prema informaciji koju prenosi ZDNet, rad na Cloud PC-u napreduje dobro, a Microsoft da ga lansira 2021. godine.

Nažalost. Microsoft još uvek skriva detalje o novom servisu, pa se sve informacije za sada temelje isključivo na opisu objavljenom na stranici za zapošljavanje novih ljudi koje traže upravo za rad na Cloud PC-u.

Tamo piše da je Microsoft Cloud PC nova usluga koja se razvija na Windows Virtual Desktopu za pružanje desktopa kao servisa.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 22, 2020 5:56 pm

Smile Google Chrome dobija važan update

Google Chrome 84 od sada je dostupan za sve korisnike desktop računara, i to nakon velikog kašnjenja zbog širenja pandemije Korona virusa. Nova verzija nastaviće sa promenama kolačića SameSite, koji je Google počeo da primenjuje od verzije 80. Podsećanja radi, tehnološki gigant morao je da stopira tu funkciju nakon nekoliko meseci nakon što je prvi put predstavljen, u nastojanju da osigura da ne izazove na internetu pad portala i sajtova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Dims-2-1

Chrome će blokirati nametljive notifikacije

Izmene zahtevaju da programeri postave atribut SameSite kolačića, ili će Google automatski prebaciti njihova podešavanja na sigurniju opciju, kako bi se izbegli kvarovi web sajtova i portala. Do sada je prošlo dovoljno vremena, pa je Google odlučio da sprovede promene atributa SameSite kako bi sprečio probleme bezbednosti izazvane ranjivošću kolačića.

Kao što je već napomenuto u njihovom zvaničnom blogu, Google Chrome će dobiti mogućnost blokiranja nametljivih notifikacija, poput dosadnih zahteva sa web sajtova koje se stalno ponavljaju pri svakoj poseti. Korisnici jednostavno mogu da kliknu na na ikonu zvona u adresnoj traci i izaberu “nastavi blokiranje”, kako bi sprečili ponovno pojavljivanje iskačućih popup notifikacija. Pored toga, Chrome će obavestiti korisnike desktop računara ako preuzimaju fajlove sa ekstenzijom .exe ili .apk preko HTTP ili preko HTTPS dodatnog sloja sigurnosti protiv potencijalnih pretnji njihovom sistemu.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 22, 2020 6:00 pm

Smile Izazovi 10‑gigabitne mreže

https://pcpress.rs/izazovi-10%e2%80%91gigabitne-mreze/

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 24, 2020 4:20 pm

Smile Twitter će brisati korisničke naloge koji šire teorije zavere

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Zbog velikog broja pristalica QAnon teorije zavere i njenog širenja, iz Twitter-a su poručili da će trajno obrisati naloge koji na takav način krše politiku ove društvene mreže.

QAnon je krajnje desničarska teorija zavere koja detaljno opisuje navodnu tajnu urotu protiv predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa. Pristalice ove ideje veruju da je obaveštajna, politička i poslovna elita u Americi u tajnom ratu sa Trumpom i da pristalice Demokratske stranke stoje iza međunarodnih kriminala.

Twitter je zbog ove zavere napravio bezbednosne promene, a one se odnose na blokiranje svih korisnika koji su povezani sa ovom i sličnim teorijama. Objava o brisanju korisničkih naloga dolazi nakon što je sadržaj pristalica QAnon teorije preplavio društvene mreže uključujući i Facebook, YouTube i Twitter.

Očekuje se da će Twitter ove nedelje obrisati otprilike 150.000 korisničkih naloga na globalnom nivou, a u poslednjih nekoliko nedelja je zbog kršenja pravila ove društvene mreže obrisano više od 7.000 naloga.

Najveća društvena mreža Facebook je već ranije uklonila američku mrežu lažnih naloga koji su povezani sa QAnon-om.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 24, 2020 4:24 pm

Smile Dolazi najveća promena u Gmail-u do sada

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Google je najavio više bezbednosnih poboljšanja za svoje G Suite servise, ali jedna od najvećih promena dolazi u Gmail. Nakon što se prošle godine pridružio grupi BIMI (Brand Indicators for Message Identification), sada u Gmail uvodi funkciju za verifikaciju koja će dodati logotipe brandova u autentifikovane emailove.

Na prvi pogled ovo deluje poput verifikacionih "pečata" koje možete videti u društvenim medijima, ali kada vam se pojave, neće postojati plavo polje na koje trebate da klikenete za potvrdu, već logotip kompanije koja je poslala email, kao što možete videti na slici gore u slučaju CNN-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Emailovi se autentifikuju korišćenjem postojećeg DMARC sistema, a potom dolazi sertifikacija koja se dodaje pridruženom logotipu, koja bi trebala ljudima da ulije poverenje da je email zaista došao od prave kompanije ili osobe koju bi i trebao da predstavlja. Drugim rečima, ukoliko vam u mailu ne iskoči logotip ili avatar korisnika, to je upozorenje da se možda radi o lažnoj poruci.

Da li će ovo zaista suzbiti fake, spam i scum mailove saznaćemo uskoro.

Više detalja o Google-ovim novim bezbednosnim funkcijama za njegove G Suite proizvode možete potražiti na ovom linku.
https://cloud.google.com/blog/products/g-suite/gsuite-security-updates-for-gmail-meet-chat-and-admin

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 24, 2020 4:40 pm

Smile Outlook i problemi na Windows 10 uređajima

Microsoft je nedavno objavio da Outlook trpi probleme, pa mu zbog toga treba oko minut da se pokrene i otvori sopstveni prozor na uređajima koji imaju Windows 10 verziju 1809, te uključen User Experience Virtualization (UE-V).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Outlook2

Problem pogađa Outlook 2019 i Outlook 2016 korisnike, a u slučaju da su preuzeli neko kumulativno Windows 10 ažuriranje posle 17. marta 2020. godine. Da bi propust uticao na uređaje potrebno je i da UE-V u okviru Sync Method bude podešen na „None“, te UE-V templejt koji je registrovan na MicrosoftOutlook2016CAWin32.xml. Ukoliko neki od ovih elemenata fali, Outlook ne bi trebalo da registruje probleme, budući da greška nastaje upravo kada je UE-V Sync podešen na „None“, budući da Windows u tom slučaju ignoriše sinhronizaciju po kojoj se program pokreće u roku od dve sekunde.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Outlook

Outlook korisnici su se suočavali i sa drugim problemima, te su vlasnici Windows 10 uređaja dobijali i „0xc0000005 error“, a nakon što se povećao broj onih koji su prijavili problem Microsoft je objavio Outlook verziju 13001.20384 da bi rešili problem.

Izvor: Bleeping Computer
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 24, 2020 4:42 pm

Smile Facebook najavio nova bezbednosna podešavanja za Messenger

Facebook Messenger planira nova podešavanja privatnosti, zahvaljujući kojima će korisnici moći da ograniče broj onih koji može da ih kontaktira preko ove platforme. Tako bi aplikacija uskoro trebalo da počne sa testiranjem funkcija koje će omogućiti da se prijatelji podele na one sa kojima se želi komunikacija, te one druge.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Messenger

Ističe se da su nove opcije slične onima koje ima Instagram, budući da je ova platforma još u decembru 2019. poruke podelila na poželjne i nepoželjne. Tako bi, na primer, fotografije koje šalju oni koji nisu među Facebook prijateljima trebalo da se automatski zamagljuju, te kriju od očiju onoga kome je poruka namenjena, a zbog toga što je najveći broj sadržaja koji se ovako šalju spam, ili pak neprikladan.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Messenger

Pored pomenutog, Messenger zvanično dobija i “app lock” funkciju, čime se dodaje još jedan sloj bezbednosti, a koja korisnicima omogućava da poruke dodatno osiguraju, te ih otključavaju preko otiska prsta ili skena lica.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 24, 2020 4:46 pm

Smile Twitch striming za tradicionalne sportove

Tokom pandemije Korona virusa, mnogo toga se promenilo u našoj svakodnevnici i navikama. Ljudi su počeli drugačije da se ponašaju, a između ostalog ne mogu da posećuju sportske manifestacije dok traje kriza. Zbog toga je Twitch odlučio da u središte svog striminga postavi tradicionalne sportove, kako bi fanovima pomogli da ostanu u kontaktu sa svojim omiljenim timovima dok traje zabrana posećivanja sportskih događaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Twitch

Fudbalske utakmice na Twitchu

Twitch će u središte svojih striminga postaviti tradicionalne sportske prenose, kako bi pomogao fanovima da ostanu u vezi sa svojim omiljenim timovima i sportistima, i to sve dok nije omogućeno da budu prisutni uživo na događajima. Amazon će pokrenuti službeni TwitchSports kanal i posebnu kategoriju za tradicionalne sportove. Prikazivaće se sadržaji iz liga kao što su NBA, UFC, NHL, kao i posebno profesionalni sportisti, i vodiči sa uživo prenosima za datu nedelju.

Striming platforma će pokrenuti udruživanje sa fudbalskim klubovima, ali onim pravim – Real Madrid, Arsenal, Juventus i PSG. Sva četiri kluba će sa Twitchom proizvesti ekskluzivne i interaktivne materijale za fanove koji se pridruže novom kanalu. Strimovi će trajati do dva sata, a emisije će voditi fudbalska zvedzda Jimmy Conrad. Emitovaće se NBA, Arsenal, House of Highlights i UFC, a obećanja o interaktivnosti sa fanovima su velika. Fanovi mogu da očekuju AMA sesije (Ask Me Anything), ankete i druge zanimljivosti, a domaćini će komunicirati u okviru Twitch četa.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jul 24, 2020 4:50 pm

Smile Google najavio nove korisne funkcije za Messages

Google je nedavno najavio seriju funkcija za servis Messages, pa korisnici mogu da očekuju nove emotikone, glasovne poruke, integraciju sa Duo platformom, kao i druge opcije koje će značajno uticati na kvalitet komunikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Messages

Na prvom mestu su emotikon reakcije, te će Google Messages korisnici moći da reaguju na sadržaje poruka slično kao u okviru Facebook Messenger, iMessage, te Twitter platforme. Tako će na poruke moći da se reaguje simbolima koji su se na Facebook-u već odomaćili, i uglavnom služe za izražavanje slaganja ili, pak, neslaganja sa napisanim, što ubrzava komunikaciju, posebno kada u njoj učestvuje više lica. Pored toga tu je i novi način za editovanje fotografija pre slanja, što odavno nude drugi servisi za razmenjivanje poruka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Google-messages-

Pored estetskih, tu su i opcije koje doprinose funkcionalnosti – na prvom mestu glasovne poruke i integracija sa Duo platformom, u okviru koje se sada pojavljuje taster za video poziv koji korisnika vodi direktno u Google Duo. Korisne su i nove opcije za Smart Reply, koji već predlaže potencijalne odgovore na primljenu poruku, da bi im sada dodao i odgovarajuće stikere koji se uklapaju u tekst.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 25, 2020 5:34 pm

Smile Android 11 ima tajno ime, otkriven slatkiš po kojem je nazvan

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

Google je punih deset godina svoj Android nazivao po slatkišima da bi to prošle godine sa Android-om 10 prestali. Da su ipak još uvek u tom fazonu, otkriva Google-ov Dave Burke pa nadolazeći Android 11 potajno nosi ime po kolaču Red Velvet Cake.

Ko bi se danas više prisetio svih slatkša po kojima su velike verzije Android-a nosile ime. Samo neke od njih su Cupcake, Ice Cream Sandwich, Jellybean, Lollipop, Marshmallow pa i Oreo. Bitno je bilo da se nižu abecednim redom, a svake je godine otprilike u ovo doba bilo zabavno prognozirati po kojoj će to poslastici biti nazvan novi Android.

Valjda u strahu da da će im kad tad ponestati slova ili slatkiša, prošle godine su se odlučili da slatko uklone i ostave samo numeričku vrednost. Tako smo ovu godinu, nas jedva 9% od svih Android korisnika, uživali u Android-u 10.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 1

U intervjuu za AllAboutAndroid Google-ov šef inženjera Dave Burke otkrio je da se interno ipak nisu još odrekli svojih slatkiša. Nadolazeći Android 11 službeno će nositi samo numeričku oznaku, ali interno je RVC ili Red Velvet Cake.

Taj Red Velvet Cake kod nas baš i nije nešto uobičajen kolač, ali Amerikanci ga navodno dosta jedu, a pogotovo je popularan za Dan zaljubljenih.

Kako god da ga oni unutar svojih zidova zvali, Android 11 će za korisnike biti Android 11, a trenutno je u drugoj verziji beta testiranja. Finalna verzija stiže najverovatnije u septembru.

Hoće li Android 11 ili Red Velvet Cake u godinu dana uspeti da ugrabi više od 10% Android-a u svetu, videćemo dogodine u ovo vreme.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 25, 2020 5:40 pm

Smile Huawei: Vreme je za 5G bum

https://pcpress.rs/huawei-vreme-je-za-5g-bum/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 25, 2020 5:47 pm

Smile Huawei obezbedio 1,6 miliona developera i 700 miliona korisnika za svoj HMS ekosistem

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 E8b01dc3b6b5850ddeedcc0afecc1e89

Tokom 19. China Internet Conference događaja, Huawei je objavio zanimljivu statistiku koja se tiče kompanijinog Huawei Mobile Services (HMS) ekosistema. HMS je Huaweijeva alternativa za Google servise.

Huawei je objavio da sada ima 1,6 miliona developera širom sveta, koji rade na HMS jezgru, što predstavlja povećanje od 76 procenata u odnosu na prošlu godinu.

Pored toga, kompanija je takođe istakla da je HMS ekosistem dostigao 700 miliona korisnika širom sveta, što predstavlja rast od 32% na godišnjem nivou. Pomenuto je i da je preko 81.000 inovativnih aplikacija integrisalo mogućnosti glavnog HMS jezgra od osnivanja.

Huawei je u septembru prošle godine započeo HMS Ecosystem Incentive Program, u vrednosti od milijardu dolara, koji postiže dobre rezultate, a objavljheno je da je program obezbedio podršku za preko 10.000 aplikacija.

Izvor: PocketNow
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 28, 2020 5:38 pm

Smile Stop COVID-19: korisna aplikacija ili potpuna idiotarija?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Stozer_Capak-2

Jučer i danas hrvatskim medijskim prostorom se proširila vijest kako je Vlada lansirala službenu aplikaciju za sprečavanje širenja koronavirusa – Stop COVID-19. Aplikacija radi na način da putem bluetooth veze komunicira s drugim uređajima u blizini tako što mjeri udaljenost i pokazuje jeste li se našli u blizini zaražene osobe.

Naravno, podatak o tome jeste li preboljeli koronu, upisujete sami, i to dobrovoljno, a kako bi se spriječila zloupotreba, svaki pacijent od Ministarstva zdravstva dobiva poseban kod. Treba napomenuti kako je cijeli sustav baziran na anonimnosti, tako da nema (ili ne bi trebalo?) biti bojazni o nedopuštenoj razmjeni informacija i osobnih podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Stop-Covid

U suštini, ova aplikacija je lijepo zamišljena i u Vladi se nadaju da će ju velik broj ljudi dobrovoljno instalirati, no istovremeno napominju da, ukoliko se epidemiološka situacija pogorša, aplikacija može postati – obavezna.

E sad, ovdje se otvara velik broj pitanja. Kako će Vlada prisiliti građane da instaliraju aplikaciju? Odmah mi na pamet pada ideja o zabrani pristupa ostalim zdravstvenim uslugama, što bi bilo prilično funkcionalno. No što ako ja nemam mobitel koji podržava aplikaciju? Recimo Windows Phone ili Nokiju 3310? Što će moja mama s dummy Alcatelom? Kako će na njega instalirati Stožerovu Capakovid aplikaciju? I na kraju krajeva, zašto bi netko uopće morao imati mobitel?

Ovdje je, naravno, prilično jasno da se otvara Pandorina kutija zadiranja u ustavom zajamčena prava građana, ali zar je toliki problem promijeniti ustav? Čak da se to i dogodi, a s obzirom na rezultate izbora, dvotrećinsku većinu u Saboru neće biti teško osigurati, hoće li Stožeraši mojoj mami i ostalim građanima koji nemaju pametne telefone osigurati po jedan primjerak i tko će to platiti?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 EeAuTbAWAAAPHH-

OK, recimo da se i taj problem prevlada i neka tvrtka bliska nekom ministru dobije bogovski posao nabavke mobitela penzionerima, slijedi možda najzanimljiviji dio priče o Covid aplikaciji. Naime, prilikom instalacije, osim što traži sve moguće dozvole, napominje da sprečava telefon da uđe u stanje mirovanja, što bi značilo da će svakom korisniku aplikacije Vlada morati kupiti i powerbank koji će nositi u drugom džepu.

I na kraju, ako aplikacija zaista postane obavezna, kako ćemo je koristiti mi koji imamo više od jednog mobitela? Kako će Capak i Stožeraši znati nosim li mobitel s instaliranom aplikacijom sa sobom, ili sam ga ostavio kući (na punjaču… jel’?). Ahaaaa, preko GPS-a? U tom slučaju u vodu pada priča s početka teksta o potpunoj anonimnosti, tako da gospodo iz Vlade, molim vas ne trošite novac poreznih obveznika na gluposti poput ove aplikacije. Radije uvedite kontrolu cijena maski i rezultate izborne pobjede sljedeći put proslavite u skladu s epidemiološkim mjerama koje ste sami propisali.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 18 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 18 od 35 Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu