Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 32 od 40 Prethodni  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 36 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 05, 2018 6:07 pm

Smile Svaki peti proizvod kupljen online je falsifikat

Istraživanje koje je na uzroku od 30.000 online kupovina sprovela LocalCircles, mrežna zajednica fokusirana na svakodnevni urbani život, pokazalo je da je svaki peti proizvod kupljen na ovaj način falsifikat. Pri tome, proizvodi su kupovani na poznatim platformama za online kupovinu među kojima su Amazon, Paytm Mall, Snapdeal ili Flipkart.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Fake-products

Najveći procenat falsifikovanih proizvoda, čak 37%, kupljen je preko Snapdeal-a, sledi Flipkart (22%), Paytm Mall (21%) i Amazon (20%). Kada su konkretni tipovi proizvoda u pitanju, najviše falsifikata bilo je među mirisima i drugim kozmetičkim proizvodima (35%), a slede sportski proizvodi (22%) i torbe (8%).

Prodaja falsifikovane robe je globalni problem i najveće online prodavnice, kao što su Alibaba i Amazon upozoreni su iz Kancelarije američkog trgovinskog predstavnika (Office of the U.S. Trade Representative), da pooštre kontrolu robe koja se šalje u SAD. Ipak to će biti veoma težak zadatak, jer većina velikih online prodavnica funkcioniše po principu posrednika između nezavisnih prodavaca i kupaca.

Zato ostaje na nama kao kupcima, da sami dodatno obratimo pažnju na robu koju kupujemo. Da ne nasedamo uvek na „previše dobre“ ponude, da kupujemo kod prodavaca koji imaju dobre ocene i da pre kupovine pažljivo pročitamo sve komentare ranijih kupaca.

Izvor: GadgetsNow
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.gadgetsnow.com/tech-news/1-in-5-products-sold-online-are-fake-claims-study/articleshow/66505538.cms
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 05, 2018 6:12 pm

Smile Omogućena elektronska prijava boravišta stranaca preko Portala eUprava

Zahvaljujući elektronskoj usluzi Ministarstva unutrašnjih poslova „Prijava boravišta stranca” omogućena je prijava boravišta stranaca koji dolaze u Srbiju, bez odlaska na šalter MUP-a, putem Portala eUprava. Elektronska usluga „Prijava boravišta stranca” omogućava fizičkim licima kod kojih stranci dolaze u posetu da izvrše prijavu boravišta stranca u bilo kom trenutku, bez odlaska na šalter MUP-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 EStranac

„U ovom trenutku realizovana je prva faza usluge: podnosilac zahteva može da prijavi stranca ili na adresu svog prebivališta ili na adresu nepokretnost čiji je vlasnik. Prilikom elektronske prijave boravišta stranca dodatno se dostavljaju podaci o elektronskoj pošti i podnosioca prijave i stranca za koga se vrši prijava, kako bi se omogućila elektronske dostava potvrde o prijavljenom boravištu. Nakon uspešno izvršene elektronske prijave boravišta i podnosilac prijave i stranac, na prijavljene adrese elektronske pošte, dobijaju popunjeni obrazac prijave u elektronskom obliku. Prijava u elektronskom obliku poslata elektronskom poštom je dovoljan dokaz o prijavi, građani više ne moraju zbog toga da odlaze na šalter MUPa, a stranci više neće morati da nose kartončić kao dokaz o prijavi boravišta”, izjavio je Doc. dr Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.

Naglašeno je da je korišćenje ove usluge dostupno samo korisnicima prijavljenim na Portalu eUprava kvalifikovanim elektronskim sertifikatom. Fizička lica koja prijavljuju stranca na adresu nepokretnosti neće moći da koriste ovu uslugu ukoliko ta nepokretnost nije uknjižena u Republičkom geodetskom zavodu, kao i u slučaju da adresu nije moguće prepoznati u Adresnom registru Republike Srbije. Pravilnik koji uređuje prijavu boravišta stranca, nalazi se na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.

Pomoć pri korišćenju ove usluge i uputstvo za podnošenje elektronske prijavu boravišta stranca dostupni su na ovoj adresi.
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.euprava.gov.rs/pomoc/eStranac

Izvor: Portal eUprava
https://pcpress.rs/PCout/?url=www.euprava.gov.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 06, 2018 7:44 pm

Smile Huawei EMUI 9.0 globalna objava počinje 10. novembra

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 605eb6968fe401593539623ed8671263

Huawei je objavio da će najnovija verzija kompanijinog EMUI 9.0 prilagođenog Android ROM-a početi da se isporučuje na devet telefona od 10. novembra. EMUI 9.0 je baziran na Android 9.0 Pie softveru, a pored brojnin novih funkcija koje je Google implementirao ima i funkcije kao što su GPU Turbo 2.0, HiVision vizuelna pretraga, Password Vault, Digital Balance dashboard i drugo. EMUI 9.0 stiže i sa AI-baziranim funkcijama.

Telefoni, koji će početi da dobijaju EMUI 9.0 ažuriranje od 10. novembra uključuju modele: Huawei P20, P20 Pro, Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Porsche Design, Mate RS Porsche Design, Honor 10, Honor View 10 i Honor Play. Izvori sugerišu da će objava softvera biti globalna.

Da se podsetimo nekih od glavnih funkcija, koje donosi EMUI 9.0:

GPU Turbo 2.0 je dizajniran da optimizuje intenzivne zadatke i pruži poboljšanje performansi na zahtev, a sve uz smanjenu potrošnju. Tu je i Uninterrupted Gaming Mode koji zadovoljava potrebe gejmera na mobilnim uređajima.
Uz AI mogućnosti, EMUI 9.0 implementira HiVision koji kameri omogućava da prepoznaje objekte i okruženja od značaja, slike i strukture koje se nalaze u okruženju, kao i da korisnicima pruži relevantne informacije koristeći sloj za uvećanu realnost.
Tu je i Password Vault, u koji se skladište enkriptovane lozinke za različite servise.
Pored ovoga, tu je i Digital Balance dashboard koji omogućava praćenje metrike upotrebe uređaja i limitiranje korišćenja pojedinačnih aplikacija.

Izvor: NDTV
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 06, 2018 7:51 pm

Smile Chrome će blokirati reklame na sajtovima koji konstantno obmanjuju korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 2b3fbeadfee9863f17e732e0ac8b6d93

Google je odlučio da pojača svoju borbu protiv sajtova koji koriste sumnjive pop-up reklame i redirekciju kako bi obmanjivali veb korisnke. Od decembra, Chrome 71 će blokirati reklame na "malom broju" sajtova koji konstantno koriste ovu taktiku, bilo da proizvode lažne sistemske greške ili pokušavaju korisnika da usmere ka neželjenim sajtovima.

Reklame neće biti uklonjene odmah, kada Google odluči da je nešto sumnjivo, ali će vlasnici sajtova imati 30 dana da promene svoj način poslovanja kada Google aktivira Abusive Experiences prijavu.

Google je istakao da će korisnici imati opciju da onemoguće ovakve sajtove preko filtriranja u Chrome podešavanjima.

Kompanija ističe da phishing i scam sajtovi ponekada koriste opisane metode da izbrišu podatke korinika. Značajno je i što je Google odlučio da blokira sve reklame, bazirano na prirodi određenog sajta, a ne samo individualne reklame. Ovo možda neće odgovarati poštenim oglašivačima, ali Google ide na to da sajtovi promene svoju praksu pre nego što situacija izmakne kontroli.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 06, 2018 8:01 pm

Smile Microsoft: Veliki broj piratskih Windows licenci na azijskom tržištu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 1

Prema pisanju The Economic Times-a, Microsoft je sproveo sopstveno istraživanje o stanju što se tiče legalnih licenci za Windows na azijskom tržištu. Microsoft je u razdoblju od maja do jula ove godine na azijskim tržištima sam kupio određen broj računara.

Prema utvrđenom, nakon kupovine gotovo svi računari kupljeni u Južnoj Koreji, Maleziji, Vijetnamu i Tajlandu došli su sa nekim piraterizovanim softverom, 91% računara kupljeni na indijskom tržištu i 90% računara na indonezijskom tržištu došlai su sa piratizovanom Windows licencom.

Oko 83% svih računara kupljenih na azijskom tržištu došli su sa predinstaliranim nelicenciranim Windows-om. Najmanje piratizovanih Windows licenci zabeleženo je u Filipinima (njih 43%).

Osim piratizovanog softvera Windows je na kupljenim računarima zabeležio i različit malware (prisutan na većini kupljenih računara) te softve koji služi rudarenju kriptovaluta bez korisnikovog znanja.

Microsoft nije otkrio na koji način će postupiti sa prodavcima koji su uz računare prodavali piratizovani softver, ali moguće su određene sudske tužbe.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 06, 2018 8:06 pm

Smile Uber kreće sa mesečnom pretplatom

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 1

Kompanija za usluge prevoza Uber pokrenula je sistem članstva pod nazivom "Ride Pass" u pet američkih gradova, kojim će putnicima omogućiti da izbegnu povećanje cena koje se menjaju zavisno od potražnje, a to bi im omogućilo uštede i do 15 posto mesečno.

Fiksna cena članstva u Los Angelesu iznosiće 24,99 dolara mesečno, dok bi za isto razdoblje u Austinu, Denveru, Miamiju i Orlandu bilo naplaćivano 14,99 dolara.

Uber planira da proširi taj sistem u druge američke gradove tokom 2019. godine, a poslovodstvo kompanije nada se kako će ta inicijativa uveriti putnike da je ekonomičnije koristiti Uber i odustati od korišćenja sopstvnih automobila.

"Jednu stvar koju često čujemo od korisnika jeste da promene cena – koliko god bile male – mogu otežati njihovo planiranje dana sa Uberom. Svakodnevno putovanje na posao klasičan je primer i to ide ovako nekako – plaćaš jednu, nisku cenu prilikom odlaska na posao, da bi na povratku kući shvatio da je u pitanju sasvim drugačija priča”, izjavio je voditelj proizvoda Dan Bilen.

Dodao je kako je "Ride Pass" način za postavljanje konzistentnih cena, prilikom bilo koje vožnje, bilo gde u gradu, u bilo koje vreme, za mesečnu naknadu.

Uber procenjuje kako korisnici mogu uštedeti do 15% mjesečno na njihovoj sadašnjoj potrošnji na prevoz.

"Želelo bismo da Uber učinimo pouzdanom alternativom samostalne vožnje – pristupačnom opcijom koju ljudi mogu koristiti za svoje potrebe svakodnevnog prevoza", rekao je Bilen.

"Ride Pass" nudi snižene fiksne cene na sve svoje vožnje 'UberX', 'Uber Pool' i 'Uber Express Pool' u ovom mesecu.

Paket pretplate u Los Angelesu mogao bi da uključuje i pristup električnim biciklima i skuterima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 06, 2018 8:11 pm

Smile Kriptorudarenje “jede” više struje od pravog rudarenja

Tehnološki entuzijasti, ali i ekološki svesne osobe imaju itekako puno razloga da ne podnose one koji “rudare” u potrazi za kriptovalutama. Potražnja za grafikama u mesecima ludila na kriptotržištu je podigla njihovu cenu na astronomski nivo, a sada se ispostavlja i da su te operacija – što se i ranije nagađalo – prilično škodljive za čovekovu okolinu. Zapravo, nova studija sugeriše da se više energije utroši na kriptorudarenje, nego na pravo rudarenje!

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Icarus_Bitcoin_Mining_rig

Tvrdnja dolazi iz studije objavljene u Nature naučnom magazinu, a njeni autori su Max J. Krause i Thabet Tolaymat. Ovi istraživači su razvili način na koji možemo utvrditi koliko energije se troši od strane različitih kriptomreža kako bi se generisao 1 dolar prihoda putem kriptorudarenja. Ove cifre su u konstantnom fluksu, budući da se zbog prirode tržišta kriptovaluta menjaju iz dana u dan.

Krause i Tolaymat su objavili procenu da je u periodu od 1. januara 2016. do 30. juna 2018. godine kriptorudarenje Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Monero valuta trošilo 17, 7, 7 i 14 MJ (megadžula) kako bi generisalo 1 dolar prihoda, respektivno. U poređenju sa tim, konvencionalno rudarenje aluminiujuma, bakra, zlata, platine i retkih minerala troše 122, 4, 5, 7 i 9 MJ da bi generisali 1 dolar, respektivno. Drugim rečima, kriptorudarenje troši više nego rudarenje, izuzimajući aluminijum.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 28005484557_eb75c37c4d_b

Naravno, ovi podaci se odnose na četiri pomenute kriptovalute, dok se u međuvremenu pojavilo mnogo drugih valuta koje menjaju jednačinu utroška energije. Korisnici se još uvek bave kriptorudarenjem širom sveta. Problemi tog tržišta, po svemu sudeći, ne utiču na njihovu odluku da se posvete toj aktivnosti, čak i kada je ona slabo profitabilna, ako je uopšte.

Ovo nije prva studija koja upozorava na posledice kriptorudarenja na čovekovu okolinu. Nekoliko ranijih studija je ukazalo na potencijalno opasne posledice kriptorudarenja, uključujući i potencijal te aktivnosti da veoma štetno utiče na čovekovu okolinu. Zapravo, jedna od njih predviđa da bi samo rudarenje Bitcoin-a moglo da poveća temperature globalno za 2 stepena Celzijusa.

Izvor: Tom’s Hardware
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 07, 2018 6:11 pm

Smile [b]Google predstavio reCAPTCHA v3

[/Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 1
Google je nedavno predstavio najnoviju verziju reCAPTCHA sistema za prepoznavanje botova i neželjenog online saobraćaja, za koji tvrde da će svoj posao obavljati bez da od korisnika zahteva bilo kakvu interakciju.

Naime, za razliku od svojih prethodnika, koji su zahtevali da korisnik prepisuje tekst sa mutnih i iskrivljenih slika, odnosno da klikće na tipku "I’m not a robot", reCAPTCHA v3 menja ceo sistem iz korena.

Konkretno, Google-ov novi API u pozadini web stranica vrti adaptivnu analizu rizika, koja ocenjuje ponašanje posetilaca sa ocenama od 0,1 do 1. Uz pomoć ovih ocena, koje mogu kombinovati sa ostalim informacijama iz svojih baza podataka, webmasteri mogu odrediti da li će blokirati pristup posetiocima koji se ponašaju sumnjivo - tj. botovima - ili će im tražiti dodatnu verifikaciju.

Iz Google-a ističu kako reCAPTCHA v3 pomaže u zaštiti web stranica bez da gnjavi krajnje korisnike, istovremeno dajući njihovim administratorima veći stepen kontrole u rizičnim situacijama.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 07, 2018 6:15 pm

Smile Francuski hakeri ukrali 65 GB podataka kompaniji koja se bavi dizajniranjem nuklearki

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 1

Francuski hakeri poznati kao Čudovišta iz Cigeoa uspešno su hakovali računarske sisteme francuske kompanije Ingérop. Pritom su uspeli da sakupe 65 GB poverljivih i manje poverljivih podataka.

Inspiraciju za svoje ime hakeri su našli u projektu Cigeo koji u budućnosti predviđa podzemno odlaganje nuklearnog otpada na severoistoku Francuske, a upravo je kompanija Ingérop radila na tom projektu. Osim zbrinjavanja nuklearnog otpada ova kompanija bavi se i dizajnom nuklearnih centrala, konstrukcijom zatvora te tramvajskih i železničkih linija.

Cilj hakera pri napadu na računarske sisteme kompanije Ingérop je pokušaj sprečavanja gradnje spomenute lokacije za odlaganje nuklearnog otpada aktivizmom, odnosno u ovom slučaju krađom osetljivih podataka.

Ukradeni podaci potom su osvanuli na deep webu te navodno sadrže razne projekte nuklearnih centrala, mapa sistema za video nadzor u raznim fazama razvoja od početnog projekta do poslednje faze razvoja i realizacije i to ne samo u Francuskoj već i u Nemačkoj, Španiji i zemljama Južne Amerike. Sam napad dogodio se u junu, ali postao je poznat tek sada zahvaljujući nemačkoj i francuskoj štampi .
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 07, 2018 6:23 pm

Smile Opera će blokirati prikaz dijalog bokseva sa „kolačićima“

Nakon beta testiranja, Opera za Android će u budućnosti automatski blokirati dijalog bokseve koji se tiču prihvatanja„kolačića“ na sajtovima, koji „iskaču“ po ekranu. Ovaj tip pop-up prozora postao je sve „popularniji“ nakon što je GDPR stupio na snagu u maju ove godine. Vlasnici sajtova su od tada masovno aktivirali ove dijalog bokseve, želeći da se na taj način osiguraju i zaštite od eventualne tužbe.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Opera-cookies

S obzirom da je to danas toliko rašireno da je postalo iritirajuće, Opera je rešila da pomogne posetiocima sajtova. Njihov bloker, koji se zasniva na kombinaciji CSS i JavaScript heuristike testiran je na više od 15.000 sajtova, gde je pokazao odlične rezultate. Naravno, stopostotna garancija ne postoji, pa je moguće da će se neki sajt „provući“ kroz heuristiku. Potrebno je naglasiti da automatsko uklanjanje dijalog boksa neće isključiti učitavanje „kolačića“. U toj varijanti oni će biti automatski prihvaćeni, sem ako korisnik u podešavanjima ne definiše drugačije.

Zajedno sa ovom glavnom izmenom, Opera je predstavila i neke druge korisne funkcionalnosti kao što su postavljanje različitih prečica na glavnom ekranu (za Android 7.1 i novije OS-ove), ili mogućnost podešavanje veličine fonta na web stranicama.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 07, 2018 6:26 pm

Smile MIUI 10 stiže na još 20 Xiaomi telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 75bd59a93ca5aab4a24d92f984a8e775

Tokom jula je objavljena početna lista Xiaomi uređaja koji dobijaju MIUI 10 korisnički interfejs, baziran na Android Pie softveru. Prvi talas je počeo u septembru, a sada je objavljeno još 20 telefona koji će početi da dobijaju stabilni ROM. Na listi nema Pocophone F1 koji je već počeo da dobija ažuriranje, a još uvek nema informacija o Redmi 6 telefonima.

MIUI 10 se fokusira na gestikulacije i iskustvo na punom ekranu. Takođe, uređajima će omogućiti da imaju bolje fotografije preko AI integracije, a ovo uključuje i starije telefona. Softversko ažuriranje će doneti nove melodije zvona, bolji Car Mode i poboljšanja dizajna.

Kompletna lista uređaja, koji dobijaju novi MIUI 10 korisnički interfejs, uključuje:

Xiaomi Mi Max 2
Xiaomi Mi 4s
Xiaomi Mi 4c
Xiaomi Mi 5s
Xiaomi Mi 5s Plus
Xiaomi Mi Max
Xiaomi Mi 4
Xiaomi Mi Max Prime
Xiaomi Redmi 5A
Xiaomi Redmi 4 (4X)
Xiaomi Redmi 4A
Xiaomi Redmi 4 (4X)
Xiaomi Redmi Y1 (Note 5A)
Xiaomi Redmi Note 4
Xiaomi Redmi Y1 Lite
Xiaomi Redmi Note 4X
Xiaomi Redmi Note 4 (Mediatek)
Xiaomi Redmi Pro
Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi Redmi Note 5 (Redmi 5 Plus)

Izvor: GSMArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 08, 2018 6:15 pm

Smile Stiže i Android podrška za preklopive zaslone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Android-Flexibilni-zasloni

Da preklopni, odnosno fleksibilni zasloni ne bi ostali samo sanak pusti, pobrinuo se i Google. Tako je na Android developer blogu objavio kako razvija podršku za ovu novu vrstu smartfona, za koje se svi nadamo da će u jednom trenutku zaista zaživjeti, odnosno da će pronaći svrhu, ali i da će njihova glavna značajka zaista biti iskoristiva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Android-fleksibilni

Google je kratkim animacijama demonstrirao „kontinuitet“ rada na dvostrukom zaslonu koji je zapravo preklopni, te dodatnom, koji je dostupan kad se uređaj sklopi, upravo kako je Samsung jučer to demonstrirao na prvom konkretnom uređaju. Da bi se osigurao kontinuitet sučelja i aplikacija, odnosno rada koirsnika, bilo je potrebno osigurati kvalitetnu softversku podršku.

Dakle, nije slučajno da je Google ovo objavio niti dan nakon Samsungovog eventa, što upućuje na to da na projektu rade zajedno. No ipak, u istoj Googleovoj objavi se navodi da trenutno više proizvođača pokazuje interes za izradu uređaja s preklopnim zaslonima, a iz prijašnjih glasina mogli smo naslutiti da se radi i Huaweiju, Xiaomiju, LG-u, Oppu i Lenovu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 08, 2018 6:17 pm

Smile One UI – novo Samsungovo korisničko sučelje za preklopne zaslone stiže i na postojeće modele

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Samsung-One-UI

Paralelno s jučerašnjim predstavljanjem prvog savitljivog smartfona (za kojeg se iskreno nadamo da neće izgledati kao na prezentaciji), Samsung je najavio i novo, potpuno redizajnirano korisničko sučelje za nove Android uređaje, pod nazivom One UI.

Prema najavama koje su iznijeli, kao i onome što se može vidjeti na službenoj stranici novog sučelja, One UI će biti prilagođen, kako za preklopne zaslone s fokusom na „kontinuitet“, odnosno tranziciju s raširenog na klasični, tako i za ostale modele s velikim zaslonskim površinama kao što je npr. Note 9.

Prema riječima Samsungovih inženjera, novi One UI se fokusira na bitno, te će korisnicima ponuditi ono što im je u određenom trenutku potrebno, na način da ne izaziva distrakcije nepotrebnim detaljima. Pored toga dolazi i opcija tamne teme kroz cijeli sustav, a sučelje će općenito biti temeljeno na tzv. blokovima, koji će biti veći i vidljiviji, a temeljite izmjene će doživjeti i izbornik postavki.

Prvo One UI beta sučelje temeljeno na Androidu 9 Pie bit će dostupno korisnicima u Koreji, Njemačkoj i SAD već tijekom ovog mjeseca, a ostalim korisnicima u Europi nešto kasnije. Konačna i službena verzija trebala bi stići početkom 2019. godine na podržane uređaje. Za sada se govori da će to biti Galaxy S9, S9+ i Note 9, ali ne i lanjski modeli S8, S8+ i Note 8.

Ukoliko želite postati beta tester, to ćete, kada dođe vrijeme, moći učiniti ovdje.
https://www.samsung.com/global/galaxy/apps/one-ui/?cid=afl-ecomm-cjn-cha-092118-52057&cjevent=a5ece61be35a11e883f000960a180510
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 08, 2018 6:22 pm

Smile Android aplikacije će se ažurirati dok ih koristite

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Cdc8d7a52a511f97f5bf0735132f93e9

Ažuriranje aplikacija u trenutku dok ih koristite je jedna od najiritantnijih stvari sa kojima se korisnici suočavaju, ali Google planira da se pozabavi ovim problemom. Kompanija predstavlja novi API za Android koji će korisnicima omogućiti da nastave sa korišćenjem aplikacija dok se one ažuiriraju u pozadini.

Tokom svog godišnjeg Android Dev Summita, Google je najavio In-app Updates API, zajedno sa podrškom za savitljive displeje, obeležavajući proslavu 10 godina operativnog sistema za mobilne uređaje.

API će developerima pružiti nekoliko opcija kada su ažuriranja u pitanju. Prvo je iskustvo punog ekrana, koje blokira korišćenje aplikacije dok se ažuriranje ne preuzme i instalira. Ova opcija je preporučena za važna ažuriranja koja odmah moraju da se instaliraju (kritične zakrpe, ispravke bagova i slično).

Druga opcija je ono što Google naziva fleksibilno ažuriranje. Kada se omogući, korisnici će biti u prilici da nastave da koriste apliakciju kada se ažuriranje preuzme. Developeri će moći i da prilagođavaju intenzitet ažuriranja, tako da izgleda kao da je ono deo aplikacije.

Za sada, In-app Updates API će biti dostupan Android developerima koji su partneri u ranom pristupu. Google nije objavio zvanične datume kada će API biti objavljen, ali je istakao da će developerima biti dostupan uskoro.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 08, 2018 6:29 pm

Smile Unsend opcija stiže i na Facebook Messenger

Facebook Messenger bi korisnicima uskoro trebalo da omogući da brišu poruke u okviru servisa, a u roku od deset minuta od kada su ih poslali.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Facebook-1

Opcija je trenutno obeležena kao usluga koja „stiže uskoro“, te bi desetominutni prostor za ispravljanje grešaka uskoro trebalo da zadovolji one koji često prave greške u online komunikaciji. Ako se vremenski rok koji je Messenger korisnicima dat za ispravljanje greške uporedi sa onim koji je omogućen u okviru WhatsApp platforme, dolazi se do zaključka da 10 minuta nije puno u poređenju sa sat vremena, ali je ipak daleko bolje od potpune nemoći nad pogrešno poslatim porukama.

https://twitter.com/MattNavarra/status/1060101306180878336/photo/1

@MattNavarra
INTERESTING... Facebook Messenger‘s long-awaited delete messages feature will only give you a 10 minute window to remove a message in a chat


O Messenger Unsend opciji se govori još od aprila, a nakon što su u kompaniji priznali da često brišu poruke koje pošalje Mark Zuckerberg, da bi se prvi jasni znaci da funkcionalnost stiže i do običnih smrtnika pojavili u oktobru.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 08, 2018 6:32 pm

Smile Nove funkcije stižu na OneDrive

Microsoft je najavio nekoliko novih opcija za OneDrive koje bi do korisnika trebalo da stignu u novembru, a većina cilja iOS i Android mobilne klijente.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Onedrive2

Među prvima je Mobile Capture opcija, koja korisnicima dozvoljava da fotografijama koje prave dodaju određene metapodatke. Podaci mogu da se dodaju dokumentima, te vizitkartama koje se otpremaju na servis, ali i običnim fotografijama koje se snimaju iz OneDrive aplikacije. Opcija za dodavanje metapodataka pojavljivaće se istog trenutka kada se napravi fotografija ili skenira dokument. Pored toga, korisnici će dobiti mogućnost da nakon što skeniraju beleške sa nekog poslovnog sastanka iste i podele sa svim ostalim učesnicima, a Microsoft Graph je tu da predvidi kontakte kojima bi dokument trebalo da bude poslat.

Tu je i nova Recent View opcija, koja će se pojaviti u okviru OneDrive.com, a kako bi pojednostavila korisničko iskustvo, te servis učinila efikasnijim, dok će Manage Access opcija biti zadužena za dozvole koje se tiču pristupanja nekom nalogu. Tako će dokumenti moći da se dele sa prethodno izabranim korisnicima, a opcija Actionable Requests omogućiće da se pošalje zahtev za pristupanje određenom dokumentu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Onedrive

Iako su nove opcije najavljene za novembar, do svih korisnika će stići do kraja decembra, a Microsoft je pored toga najavio i da ukida podršku za OneDrive sync klijenta na OS X 10.10 i 10.11 do 1. februara.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 09, 2018 6:22 pm

Smile Google ističe da Night Mode pomaže da baterija traje duže

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 E22f1091f287b6f38dc9894688d6bb4a

Google je objavio svoje rezultate istraživanja kako noćni mod (Night Mode) utiče na radni vek baterije. Tokom svog Android Developer Summita, kompanija je sa developerima diskutovala o tome šta oni mogu da učine kako bi omogućili najbolji radni vek baterije za korisničke uređaje.

Generalno, potrošnja baterije raste kako se povećava osvetljenje ekrana. Međutim, boje koje se prikazuju takođe mogu da utiču na potrošnju koju ima displej. Ovde na scenu stupa Night Mode, sa svojim mogućnostima uštede energije. Google je prikazao nekoliko grafikona, koji pokazuju različite scenarije u kojima se vrši ušteda potrošnje baterije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 G2_5

Google je takođe zaključio da je pogrešio kada je belu boju načinio podrazumevanom u svojim Material Design smernicama, jer ovo ne omogućava da telefon najefikasnije radi, posebno kada Night Mode može potencijalno da uštedi dosta snage baterije.

Kako je prezentovano, Night Mode može da bude od velike pomoći tokom smanjenja potrošnje na uređajima sa OLED panelom, ali neće imati toliki uticaj na LCD displeje. Očekuje se da Android dobije više izvornih aplikacija sa tamnim modom, a možda čak i nadogradnju za Material Design smernice kako bi se koristile efikasnije nijanse boja.

Izvor: GSMArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 09, 2018 6:36 pm

Smile Pinterest sve više liči na Instagram

Prvi put predstavljen u martu, Pinterest „friend feed“ omogućava odvojenu sekciju u okviru koje korisnici mogu lakše da prate postove sa drugih naloga. Opcija je sada dobila novi dizajn, te su postovi postavljeni u jednu kolonu, što prilično podseća na Instagram.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Pinterest

Ako se zanemari promena u izgledu, hronološki feed i dalje funkcioniše kao i ranije, pa se omiljeni postovi i dalje čuvaju preko “Save” tastera, a profili su i dalje podeljeni na tematske sekcije koje omogućavaju bolju preglednost sačuvanih sadržaja. Iako najnovija promena u dizajnu može da izgleda kao da Pinterest gubi svoj karakteristični izgled, bolja preglednost postova ipak je logičan potez, a posebno kada je u pitanju pretraživanje platforme na pametnim telefonima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Pinterest2

Iz kompanije kažu da su ove promene samo početak transformacije pretraživanja na ovoj platformi, te se očekuje da će rezultati pretraživanja uskoro biti prilagođeni svakom korisniku kako bi se lakše i brže došlo do onoga što se traži.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 09, 2018 6:48 pm

Smile Chrome 71 će prikazivati poruke upozorenja ukoliko sajt koristi sumnjive taktike naplate

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 2bdeae771d750285ba07073fc08dd36c

Dolazeće decembarsko ažuriranje za Chrome izgleda sve bolje i bolje. Nakon objave, browser će obaveštavati korisnike ukoliko posećuju sajt koji je poznat po sumnjivim ili obmanjujućim taktikama naplate. Specifično, Google će ciljati sajtove koji traže korisnikov broj telefona kako bi naplaćivali dodatne naknade na njihov uobičajeni mesečni račun.

Kazne za sajtove koji skrivaju dodatne troškove mogu biti prilično visoke. Google će prikazivati veliku poruku upozorenja korisnicimna kada posećuju ove sajtove, obaveštavajući ih da bi stranica mogla da naplaćuje novac u formi u kojoj korisnici nisu svesni da postoji.

Iako će oprezniji korisnici uglavnom izbegavati poruke upozorenja, ukoliko znaju da je sajt ipak pouzdan, manje informisani korisnici bi ga mogli odmah napustiti, što će biti kazna za vebmastere. Ovakav potez će delovati kao podsticaj da vlasnici sajtova poboljšaju svoju poslovnu praksu.

Google je objavio i primere, koje smatra pod obmanjujućim praksama. Ovo uključuje nejasne informacije o pretplati, skrivanje informacija o naplati usluga sivim slovima na sivoj pozadini, zloupotreba konfuznih ili pogrešnih struktura naknade.

Ostaje da se vidi kakav će uticaj imati novo Chrome ažuriranje na internet u širem planu, ali je lepo videti da Google vodi više računa o sigurnosti korisnika.

Izvor: TechSpot
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 10, 2018 5:53 pm

Smile Korisnici YouTube-a često naleću na lažne i opasne sadržaje

Podaci Istraživačkog centra Pew naglašavaju dobre i loše strane YouTube platforme. Istraživanje koje je sprovedeno nad 4.594 odraslih lica u Americi pokazuje da ljudi svih godina koriste YouTube. U većini slučajeva ga koriste da bi otkrili kako da urade nešto što nikada nisu i nemaju informacije o tome, a pored toga i u svrhe zabave. Nažalost, većina YouTube korisnika je prijavila da su bili izloženi lažnim video sadržajima prilikom posete ovoj platformi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Youtube-2712573_960_720

U najboljem slučaju, YouTube je dobar izvor informacija za korisnike, i 87% ispitanika je reklo da ga smatraju veoma značanjim izvorom za učenje novih stvari. Ovaj benefit je značajan za sve starosne grupe, sa više od 50% korisnika starosti od 18 do 29 godina i 41% ispitanih starijih od 65% koji su se izjasnili da redovno koriste YouTube za učenje novih veština.

Tu je i druga strana korišćenja ove platforme, jer na njoj postoji veliki broj sumnjivih sadržaja. Pew je objavio da u je proseku tri od pet osoba imalo susret sa video sadržajima u kojima su ljudi u opasnim ili zabrinjavajućim situacijama. Dve trećine ispitanika je reklo da su bar jednom naleteli na lažne sadržaje, a čak 15% njih da na takav sadržaj naleću redovno.

YouTube se već neko vreme bori sa problemom pojave uznemirujućih sadržaja na platformi. YouTube se našao u žiži kada je top trending video promovisao teoriju zavere o studentima koje su bile žrtve masovnog streljanja u srednjoj školi u Floridi. Kao komentar na slična dešavanja, rekli su da rade na tome da imaju tabove na svakom sadržaju koji krši neka pravila ili je uzmemirujući. Na primer, u prvoj polovini 2018.godine su uklonili više od 17 miliona video sadržaja koji su prekrišli YT pravila, a većina sadržaja je bilo obeleženo kao sistemi za mašinsko učenje. Pored toga, dodali su i fukciju koja omogućava da se ističu kredibilne vesti, naročito za vreme bitnih događaja. Ova stavka je najavljena u julu kao deo investicije vredne 25 miliona dolara.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 10, 2018 5:58 pm

Smile Dostupna opcija ručnog bekapovanja za Google Drive na Androidu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 2b069eb426bf92daeb1280a292e368a1

Google Drive skladišti dosta korisnikovih podataka sa Android telefona, poput tekstualnih poruka, podataka o aplikacijama, kontakata i istorije poziva u nekim situacijama. Međutim, servis nikada nije imao opciju ručnog bekapovanja podataka. Android telefoni automatski bekapuju na Drive kada je telefon povezan na punjač i Wi-Fi, tako da ukoliko ovi uslovi nisu ispunjeni vaši podaci verovatno nisu bekapovani.

Nedavno je jedan korisnik 9to5Google sajta objavio tvit o implementaciji nove opcije u podešavanjima za bekapovanje, koja korisnicima omogućava da ručno iniciraju Google Drive bekap. Funkcija do sada nije bila dostupna, ali je od strane kompanije obećana u avgustu.

Prema informacijama čitaoca, "Back up now" taster je dostupan na njegovom Pixel 2 modelu, ali je primećen i na nekim starijim uređajima. Opcija se, prema svemu sudeći, isporučuje preko Google Play Services.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Backup

Mi smo testirali funkciju ručnog bekapovanja, koja je server-side tipa i već je nam je dostupna na više Android telefona.

Izvor: GSMArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 11, 2018 6:15 pm

Smile Kreće Android 9.0 Pie nadogradnja za Sony Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact i XZ Premium

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Android-9-Pie-Xperia-XZ-Premium-XZ1

Sonyjevi smartoni Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact i XZ Premium počinju dobivati nadogradnju na Android 9.0 Pie, javlja Xperia Blog. Radi se o buildu pod brojem 47.2.A.0.306, i kreće u etapama ovisno o regiji, tako da neće svim korisnicima stići odmah, već u sljedećih nekoliko dana ili tjedana.

Kako javljaju prvi korisnici, uz Android 9, ova nadogradnja na spomenute Sonyjeve modele donosi i najnoviju sigurnosnu zakrpu, 1080p 960 fps usporeno snimanje, ali ne i Android 9 geste za upravljanje, što znači da ćete i dalje morati koristiti klasične navigacijske virtualne tipke.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 11, 2018 6:17 pm

Smile Naslednik Vine-a zove se Byte i stiže na proleće

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 1

Dom Hofmann, suosnivač i bivši glavni direktor Vine-a, platforme za razmenu kratkih video zapisa, još je prošle godine u javnost izišao sa planovima o ponovnom oživljavanju ove vrste društvene mreže. Vine je, naime, na vrhuncu svoje popularnosti imao oko 200 miliona korisnika, a njegov drugi vlasnik, Twitter, odlučio ga je 2016. godine ugasiti.

Sada će spomenuti Hofmann očito krenuti u novu avanturu izrade i lansiranja potpuno nove aplikacije koja bi trebala da zameni ugašeni Vine. Njegov novi uradak, svojevrsni "Vine 2.0", zove se Byte, i, pogađate, služiće kao platforma za izradu i razmenu kratkih video zapisa, uz prepoznatljivi loop efekt.

O Byte-u se za sada ne zna mnogo osim toga i činjenice da će u rad biti pušten nekad na proleće sledeće godine. Na web je postavljena njegova nova stranica na adresi Byte.co, a pokrenuti su i nalozi na društvenim mrežama. Jednom kad bude i službeno lansiran, ovaj servis će imati žestoku konkurenciju u vidu Instagram-a i Snapchat-a koji trenutačno služe velikom broju korisnika za razmenu kratkih video zapisa.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 13, 2018 6:01 pm

Smile Gboard u najnovijoj verziji koristi umjetnu inteligenciju za odabir GIF-ova i emotikona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Google-announces-major-AI-improvements-to-Gboard-for-Android

Najnovija verzija Gboard tipkovnice donijet će poboljšanja u komunikaciji putem emotikona, GIF-ova i stickera, javljaju iz Googlea. Sve šira primjena AI sustava u industriji smartfona odrazit će se i na ovom području, pa će tako Gboard sada bolje učiti vaše navike i prepoznati situacije kad želite koristiti jedan od navedenih dodataka.

Nadogradnja Gboard tipkovnice za Android kreće danas pa će korisnici tako na raspolaganju imati ograničeni broj GIF-ova i stickera za koje Gboard smatra da su vam u tom trenutku potrebni, odnosno da ih želite ubaciti u razgovor.

Tipkovnica će u tu svrhu dobiti posebnu virtualnu (GIF) tipku, ali za sada samo u verziji na engleskom jeziku. Proširenje palete jezika, naravno, možemo očekivati postupno.

Google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 13, 2018 6:10 pm

Smile (Ne)očekivani bezbednosni rizik kao veliki problem naše IT današnjice

Microsoft je započeo, a onda iznenada obustavio redovni jesenji upgrade na novu verziju Windows‑a 10 zato što se pokazalo da ova automatizovana procedura može da uništi sve što je sme­šte­no u Do­cu­ments fol­deru. Uz sve cyber šte­točine i ran­somware na­pa­de, sa­da se kao ul­ti­ma­tiv­na opa­snost po na­še po­dat­ke po­jav­lju­je pro­ce­du­ra pro­i­zvođača so­ftve­ra, ko­ja se po­kreće bez na­šeg za­hte­va. Ne­što tu ni­je u re­du. Ve­oma!

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Prozori

Sre­di­nom ja­nu­ara dav­ne 2002. go­di­ne Bil Gejts, ta­da di­rek­tor Microsoft‑a, upu­tio je cir­ku­lar­ni e‑mail svim za­po­sle­ni­ma, za­hte­va­jući da na ne­ko vre­me pre­ki­nu sve što ra­de i po­ra­zmi­sle o to­me ko­li­ko su pro­i­zvo­di be­zbe­dni i da li je do­volj­no tru­da ulo­že­no u nji­ho­vo tes­ti­ra­nje. Ova ini­ci­ja­ti­va, na­zva­na trustworthy computing, une­ko­li­ko je in­spi­ri­sa­na do­gađaji­ma od 11. sep­tem­bra 2001, ka­da su lju­di ra­zu­me­li ko­li­ka opa­snost pre­ti od svih vrsta te­ro­ris­tičkih na­pa­da, ali i ra­znim si­gur­no­snim pro­pus­ti­ma ko­ji su kon­stan­tno pro­na­la­že­ni u Microsoft‑ovim ključnim pro­i­zvo­di­ma. U po­ru­ci je is­ta­knu­to da ni­je stvar sa­mo u be­zbe­dnos­ti pro­gra­ma, ne­go u po­ve­re­nju ko­ri­sni­ka u te pro­gra­me, što je da­le­ko te­ži u­slov. Uz stal­ne priče o si­gur­no­snim pro­pus­ti­ma i činje­ni­cu da u re­dov­nim in­ter­va­li­ma tre­ba pre­no­si­ti sto­ti­ne me­ga­baj­ta da bi se za­krpi­li pro­ble­mi uočeni to­kom pret­ho­dnog me­se­ca (i pritom ve­ro­va­tno po­se­ja­li no­vi pro­ble­mi ko­ji će bi­ti ot­kri­ve­ni ko zna ka­da), lju­di gu­be po­ve­re­nje u te­hno­lo­gi­ju, a opet im je ona sve po­tre­bni­ja iz da­na u dan.

Te­ško je reći da li je Gej­tso­va ini­ci­ja­ti­va da­la ne­ki re­zul­tat, ali ako i jes­te, efek­ti su se vre­me­nom is­tro­ši­li. In­sta­la­ci­ona pro­ce­du­ra ver­zi­je 1809 Windows‑a mo­že da o­bri­še do­ku­men­te kod ko­ri­sni­ka ko­ji su i­zvrši­li re­di­rek­ci­ju Documents fol­de­ra na OneDrive, da­kle ura­di­li u­pra­vo ono što se to­li­ko sa­ve­tu­je – pre­ba­ci­li po­dat­ke u cloud da bi ta­ko bi­li si­gur­ni­ji. Priča se nas­ta­vi­la je­dna­ko ne­pri­ja­tnim pro­ble­mom s no­vim Windows Server‑om 2019, ko­ji je po­sle sve­ga ne­ko­li­ko sa­ti po­vučen s trži­šta. Pro­gra­me on­da po­ša­lju na­zad de­ve­lo­pe­ri­ma ko­ji da­lje krpe, krpe, krpe…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Dejan

Ne sum­njam da se Microsoft‑ovi ra­zvoj­ni ti­mo­vi tru­de da što brže ot­kla­nja­ju ba­go­ve. Ar­hi­vi­ra­jući tek­sto­ve iz PC#257, pri­me­tio sam da je je­dan od mo­jih VBA pro­gra­ma ko­ji pre­tva­ra­ju obe­le­že­ni tekst u ita­lik pres­tao da ra­di. De­ba­go­vao sam svoj kod i za­ključio da je on u re­du, ali da ko­man­da Replace u Word‑u vi­še ne ra­di ka­ko tre­ba. Pri­ja­vio sam pro­blem na answers.microsoft.com (po­gle­daj­te https://tinyurl.com/y8xjtrx8), po­tvrdi­li su bag i Word Product Team ga je za tri da­na is­pra­vio; os­ta­lo je sa­mo ne­ja­sno ka­ko su bez ika­kvog ofi­ci­jal­nog update‑a ipak za­krpi­li moj Word. Im­pre­siv­na re­ak­ci­ja, ali…

Mno­gi pro­ble­mi po­tiču otu­da što je pri­mar­ni cilj da se pro­i­zvod ek­spre­sno i­zba­ci na trži­šte, da se vi­di šta to trži­šte ka­že, pa da se na o­sno­vu to­ga ra­di da­lje. Agil­ni ra­zvoj do­no­si pre­vi­še pro­me­na za pre­ma­lo vre­me­na, a pro­ble­mi plju­šte na sve stra­ne. Ek­spre­sno po­vučeni Windows Server 2019 je bio prvo i­zda­nje u ko­me je, da bi sve te­klo brže, pres­kočena Release To Manufacturing (RTM) fa­za. So­ftver je di­rek­tno iz la­bo­ra­to­ri­je bačen u sta­tus GA (General Availability). I, bi šta bi.

Zbog sve­ga to­ga je pro­blem pouzdanosti te­ma da­na u sva­koj dis­ku­si­ji o po­slov­nim pri­me­na­ma ICT re­še­nja. Be­zbe­dnost je uje­dno i je­dna od va­žnih te­ma ovo­go­di­šnje kon­fe­ren­ci­je BI­ZIT, ko­ja će bi­ti o­drža­na u Klu­bu po­sla­ni­ka 7. i 8. no­vem­bra. Na­dam se da će bi­ti pri­li­ke da ta­mo, kao i na stra­ni­ca­ma na­šeg časo­pi­sa, bo­lje sa­gle­da­mo pro­blem i za­ključimo ka­ko agil­nost u ra­zvo­ju do­pu­ni­ti još većom agil­nošću u re­ak­ci­ja­ma na pro­ble­me, ako već ne zna­mo ka­ko da te pro­ble­me sve­de­mo na ma­nje kri­tičnu me­ru.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 32 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 32 od 40 Prethodni  1 ... 17 ... 31, 32, 33 ... 36 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu