Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 19, 2018 6:41 pm

Smile Izaberite hosting provajdera po svojoj meri

https://pcpress.rs/izaberite-hosting-provajdera-po-svojoj-meri/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 20, 2018 6:35 pm

Smile Intel nudi do 100.000 dolara za otkrivanje bezbednosnih propusta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Nakon što su, zajedno sa ostatkom IT industrije, ostali zatečeni Meltdown i Spectre bezbednosnim propustima koji ugrožavaju sve moderne procesore na tržištu, iz Intel-a su odlučili da prošire program potrage za bugovima i drugim sličnim propustima u njihovom hardveru.

Naime, Intel je potvrdio kako će proširiti svoj program potrage za bugovima kako bi se istom priključili novi istraživači, koji će - zavisno od rezultata svog rada - dobiti priliku da osvoje i novčane nagrade u iznosu do 100.000 američkih dolara.

Intel do kraja godine tako planira da isplati do 250.000 dolara za pronalazak bezbednosnih propusta, a nagradni fond je takav najviše zbog kompleksnosti spomenutih Meltdown i Spectre propusta, koji će postati stvar prošlosti tek kada Intel i AMD na tržište lansiraju neke potpuno nove i redizajnirane modele svojih procesora.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 20, 2018 6:43 pm

Smile Rudarenje kriptovaluta kao neprijatelj astronomije

Aaron Parsons traga za prvim zvezdama koje su se u našem univerzumu formirale pre oko 13 milijardi godina, ali mu put otežava aktivnost koja je postala popularna u poslednje vreme: rudarenje kriptovaluta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Rudarnje

Pomama za kriptovalutama poput Ethereuma dovela je do nestašice grafičkih karti na tržištu, te astronomskih cena kada su GPU-ovi u pitanju, a bez kojih astronomi poput Parsonsa ne mogu da obavljaju svoj posao, budući da su im ovi neophodni za obradu velikih količina podataka. Parsons, čije je sedište na kalifornijskom univerzitetu Berkeley, radi sa radio-teleskopima, koji se sastoje iz velikog broja antena koje su tu da „uhvate“ radio talase koji putuju kosmosom. Podaci koji se prikupe na taj način zahtevaju obradu u realnom vremenu, a za šta je neophodan super-kompjuter koji kreira kosmičke mape na osnovu kojih bi Parsons trebalo da locira najranije zvezde, te na kraju razume kako je naš univerzum iz vrele plazme prešao u kosmos koji se sastoji iz galaksija i planeta.

Tako ovaj astronom trenutno pokušava da nadogradi svoj radio-teleskop Hydrogen Epoch of Reionization Array (HERA), a na uređaj sa 350 antena, ali je tokom prošle nedelje saznao da se cena GPU-ova koji su neophodni za nadogradnju udvostručila, te sa 500 došla na 1.000 dolara po jedinici. Do tog trenutka je o rudarenju kriptovaluta razmišljao kao o nekoj perifernoj aktivnosti koja se događa među određenom grupom ljudi, da bi shvatio da to i nije potpuno tačno, budući da direktno utiče na samu funkcionalnost teleskopa koji mu je neophodan da bi obavljao posao.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Hera2

To za Parsonsa na kraju znači da će morati da se odluči za manji teleskop, koji je samim tim i slabiji, a koji neće detektovati slabije signale kao što bi veći teleskop to mogao. To će direktno uticati i na njegovu mogućnost da pogleda daleko u prošlost, te konačno odgovori na pitanja koja se tiču čitavog čovečanstva, a koja bi mogla da ponude objašnjenje o nastanku univerzuma, te tajnoj istoriji kosmosa, što na kraju ugrožava i potragu za tragovima vanzemaljskog života, a o čemu smo već pisali.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 20, 2018 6:51 pm

Smile Švedska uvodi drakonske mere protiv piraterije

O uvođenju strožih kazni za distribuciju piratskog sadržaja, vlasti u Švedskoj već duže vreme razmišljaju. Prema pisanju stranice TorrentFreak, švedska ministarka pravosuđa primila je predlog prema kom bi se strože kažnjavali slučajevi kršenja Zakona o autorskim pravima i Zakona o zaštićenim robnim markama, s kaznom koja se kreće od minimalno šest meseci do maksimalno šest godina zatvora.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Internet-1862309_1280

Pored ovoga, sprema se i uvođenje mogućnosti zaplene imovine koja nije dostupna u fizičkom obliku, na primer zaplena domenskih imena. Smatra se da su trenutne kazne za kršenje autorskih prava niske u odnosu na druge države, kao i da bi izrečene kazne trebalo da budu u skladu sa počinjenom štetom odnosno zločinom. Osobe koje su osuđene za kršenje autorskih prava i zaštićenih robnih marki moći će da budu osuđene na maksimalnu kaznu od dve godine zatvora, dok će osobe osuđene za teže slučajeve kršenja autorskih prava moći da dobiju do maksimalno šest godina zatvora. Promene u švedskom zakonodavstvu trebalo bi da stupe na snagu u julu 2019. godine. Vest ne treba da čudi s obzirom da je ova zemlja kolevka poznate stranice za pretraživanje torrenta The Pirate Bay.

Izvor: Bug
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.bug.hr/dogadjaji/svedska-razmislja-o-sestogodisnjoj-zatvorskoj-kazni-za-pirate-2927
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 20, 2018 6:58 pm

Smile Google aplikacija donosi screenshot editor

Google aplikacija u okviru nove beta verzije 7.21 donosi i screenshot editor, koji će korisnicima omogućavati da lakše dele, te obrađuju sadržaje koje kopiraju sa ekrana. Nova opcija funkcioniše i u okviru Chrome pretraživača, a zainteresovani korisnici do beta verzije mogu da dođu preko Google Play Store-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Google-app

Novi editor može da se aktivira u podešavanjima za Google aplikaciju, ako se ode u rubriku Accounts & Privacy, te se klikne na “Edit and share screenshots” opciju, koja se nalazi na kraju ponuđene liste. Pošto aktivira opciju, korisnik dobija mogućnost da svaki put kada napravi screenshot u okviru aplikacije, isti pogleda, obradi, te podeli na drugim aplikacijama. Oni koji su testirali opciju kažu da screenshot može da se iseče tako da dobije željeni format, te da po njemu može da se crta ili da se dopisuje određeni tekst koji bi detaljnije objasnio kontekst.

Stručnjaci kažu da će ovaj editor olakšati screenshot živote onih koji imaju Android i Pixel telefone, budući da će obrada materijala koji se kopiraju sa ekrana biti znatno lakša od načina koji se nudi u standardnim Android opcijama.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 20, 2018 7:03 pm

Smile Super Mario enciklopedija

Super Mario enciklopedija na engleskom jeziku očekuje se 23. oktobra, a predstavlja štivo koje prati tri decenije dugo postojanje među Nintendo video-igrama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Mario-1

Originalna knjiga izašla je u Japanu 2015. godine, a na osnovu podataka o pretprodaji na Amazon-u, engleska verzija se očekivala još u junu prošle godine, ali je izdanje odloženo bez ikakvog objašnjenja. Ipak, Super Mario Encyclopedia se ponovo pojavila među proizvodima na prodajnom sajtu, a sa novim datumom objavljivanja, te već može da se naruči po ceni od 39,99 dolara. Verzije na nemačkom i španskom objavljene su još u oktobru prošle godine, a izdavač Dark Horse Comics, te kompanija Nintendo, ni tom prilikom nisu objasnili zašto ljubitelji ove video-igre sa engleskog govornog područja nisu dobili izdanje na svom maternjem jeziku.

Japanska verzija ima 256 strana sa sadržajima iz 17 Super Mario video-igara, od prve do Super Mario 3D World, te sadrži intervju sa producentom Takashi Tezukom, kao i savete za igranje, te lokacije svakog novčića, zvezde, sunca i pečurke.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 21, 2018 6:35 pm

Smile Google uklonio dugme View Image sa svog pretraživača slika, ali već postoji rešenje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Ukoliko za pretragu slika na webu koristite Google, proteklih dana ste verovatno primetili kako je ovaj popularni pretraživač ostao bez jedne od svojih ključnih opcija - dugmeta View Image.

Naime, Google je nedavno sa svog pretraživača slika uklonio dugme View Image, koja korisnicima omogućava da vide sliku iz rezultata pretrage bez da otvaraju sajt na kojem je objavljena.

Iz Google-a kao razlog navode jednu od odredbi iz njihovog novog dogovora sa servisom Getty Images, koji je 2016. godine podneo žalbu Evropskoj Uniji protiv Google-a, tvrdeći kako njihov pretraživač slika promoviše pirateriju.

U sklopu novog dogovora između dve kompanije, rezultati pretrage slika će imati istaknutije napomene o autorskim pravima, a Google je osim tipke View Image sa servisa uklonio i dugme Search by Image, iako je mogućnost pretrage na osnovu slika koje imate i dalje dostupna putem standardnog polja za pretragu.

Naravno, snalažljivi mozgovi su već našli rešenje, tako da je sada moguće oba dugmeta pomoću ekstenzije za browser Chrome koja se zove View image. Uz ovu eksenziju, sve funkcioniše upravo onako kako je bilo do pre nekoliko dana.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 21, 2018 6:40 pm

Smile Android P će spriječiti pozadinske aplikacije u korištenju kamere

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Android-P-kamera

O novom Androidu P, kojeg će Google službeno predstaviti ove godine, ne znamo puno. Do sada je procurilo svega nekoliko detalja, među kojima je onaj o softverskoj podršci za «zub», u vidu prilagodbe aplikacija i sučelja općenito.

Danas pak stižu novi detalji o novom Androidu, a prema onome što je XDA zajednica uspjela iskopati, on donosi implementaciju novog pravila za dozvole, što će onemogućiti korištenje kamere aplikacijama u pozadini. Pravilo će raditi na način da kad uređaj uđe u Doze način mirovanja, onemogućiti pristup kameri bez obzira na općenito dodijeljenu dozvolu.

Za razliku od računala, smartfoni nemaju indikator upotrebe kamere, stoga korisnik ne može znati kad je ona aktivna. Ovo će sada podignuti stupanj sigurnosti, jer će u startu onemogućiti maliciozni softver u špijuniranju vlasnika.

S druge strane, ovakav pristup može uzrokovati prestanak ispravnog funkcioniranja nekih aplikacija za nadzor prostorija i protiv krađe, ukoliko nisu odobrene od strane Doze načina.

U svakom slučaju, svakako je dobro detaljno pogledati koje dozvole traži svaka pojedina aplikacija. Naime, nije problem ako pristup osjetljivim korisničkim podacima i kameri traži aplikacija za email ili fotogalerija, ali definitivno je ako to zatraži npr. svjetiljka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 21, 2018 6:53 pm

Smile Koliko je brza 4G mreža u Srbiji?

Britanska kompanija OpenSignal, koja se bavi istraživanjima vezanim za bežične mreže, objavila je izveštaj zemalja sa najbržim 4G vezama na svetu za februar 2018. godine, među kojima se Srbija našla na 12. mestu. U odnosu na prethodnu godinu, Srbija je napredovala na listi zemalja sa najbržom 4G mrežom, pa je tako u junu 2017. godine bila na 14. mestu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Brzina-4G-Srbija

Kompanija OpenSignal procenila je da Srbija ima brzinu LTE/4G mreža 32,22 Mbps, što stavlja našu zemlju u sam svetski vrh. Brži internet od Srbije imaju komšije u Bugarskoj i Mađarskoj, a ove godine Hrvatska je po brzini 4G mreže jedno mesto iza Srbije, dok je prošle godine bila bolje rangirana od naše zemlje. Što se tiče sveta, najbržu 4G mrežu ima Singapur, prosečne brzine 44,31 Mbps, a najsporiju Indija, prosečne brzine 6,07 Mbps. Srbija je napredovala i na listi rasprostranjenosti 4G LTE signala, pa je njime pokriveno preko 75 odsto stanovništva, što je smestilo zemlju u gornji deo liste, nakon što je prošle godine bila u donjem delu. Istraživanje nije vršeno na Kosovu i Metohiji, ali ni u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Screenshot-62

OpenSignal je istraživanje sproveo u preko 70 zemalja, na uzorku većem od 550.000 korisnika, sa ukupno prikupljenih skoro 20 milijardi pristupa LTE mreži. Istraživanje je uključivalo samo LTE konekcije, i računat je pristup LTE mreži tokom pokreta korisnika, mirovanja, u gradskim sredinama i ruralnim predelima. Preciznost merenja je velika, kako tvrde u OpenSignal kompaniji, jer su zasnovana na podacima koje je prikupila istoimena aplikacija koju su koristili učesnici u testiranju. Uzeta je prosečna brzina download-a za svaku zemlju, za sve LTE mreže u funkciji. U istraživanju su učestvovali samo iOS i Android korisnici, jer OpenSignal nema Windows Phone niti Windows 10 aplikaciju, što je inače zanemarljivo, s obzirom na broj aktivnih Windows phone korisnika.

Izvor: Mondo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 21, 2018 6:59 pm

Smile Unapređeni Dynamics 365 za efikasnije poslovanje

Dynamics 365 je servis u kome je Microsoft ponudio zajedno ERP i CRM funkcionalnosti kao cloud uslugu. Već nakon godinu dana, usledilo je veliko osvežavanje sa July update‑om koje je donelo određene novine u interfejsu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Ucikj

Enterprise resource planning (ERP) i customer relationship management (CRM) su odavno dve ključne stavke u digitalizaciji poslovanja – dakle i neophodan preduslov da radite organizovanije i efikasnije. Godinama su ove dve vrste softvera radile na serverima unutar kompanija (on‑premise), ali trend je da se ova rešenja nude i u oblaku, što je slučaj i sa Dynamics 365. Ovo rešenje je zapravo nastalo 2016. godine simbiozom poznatih Microsoft rešenja za CRM i ERP, ali je odmah postalo vrlo popularno jer nudi end‑to‑end rešenja iz oblaka za koja nisu neophodna komplikovana prilagođavanja. Čak i kada se ukaže potreba za nekom kastomizacijom, svi moduli i prilagođavanja „ostaju u oblaku“ nudeći nove funkcionalnosti i sadašnjim i budućim korisnicima.

Promene kao potreba

Kao i obično, Microsoft je pažljivo osluškivao želje korisnika, a za sugestije i povratne informacije bio je namenjen sajt ideas.dynamics.com/ideas, pa tvrde da su sve promene zapravo nastale kao proizvod zahteva korisnika. Najvažnija promena u Dynamics 365 / CRM rešenju je zapravo „razlaganje“ licenci za pojedinačne aplikacije. Od monolitnog servisa koji se trudi da zadovolji sve vaše poslovne potrebe, do nečega što podseća na koncept mobilnih aplikacija koje mogu da se nabave i rade nezavisno ili zavisno jedna od druge – naravno, neraskidivo povezane istim sistemom za čuvanje i obradu podataka (data service). Naravno, poslovnoj organizaciji je neophodan jedinstven sistem za baratanje podacima (ono što se nekada zvalo baza podataka), ali je raznolikost poslova i scenarija za korišćenje tih podataka toliko, da je neracionalno razvijati, testirati i implementirati sve to zajedno. Korisnici će to osetiti pre svega kao niz kontinuiranih unapređenja u različitim modulima, a ta unapređenja momentalno stižu korisnicima Dynamics‑a u „oblaku“.

Jedinstven interfejs u July update‑u

Kad već sve radi u oblaku, logično je da se Dynamics 365 trudi da sve bude pristupačno sa svih uređaja. Naravno, i unificirano ako je moguće, jer korisnici ne treba da uče nekoliko načina kako da kreiraju kampanje i određuju ciljeve kompanije u zavisnosti od uređaja koji koriste. Dynamics 365 /CRM omogućava pristup kroz raznolike interfejse: uobičajeni web browser, mobilne aplikacije (MoCA) ili Outlook. Logično je da svi korisnici imaju isti pristup i pregled dešavanja, bilo da su u marketingu u sedištu kompanije, te prodaja ili podrška na terenu s mobilnim uređajima.

Unified User Interface (UUI) treba da premosti ove nedostatke i svakom korisniku predstavi sadržaj na sličan način, bilo da se radi o formularima čije je popunjavanje obično znači početak novog posla ili pružanja servisnih usluga, bilo da se radi o grafikonima koji prikazuju rezultate poslovanja, stepen efikasnosti ili jednostavno stanje nečega na lageru. Takođe, UUI je doneo i nove mogućnosti za prikaz i na taj način je uklonjena jedna od čestih zamerki korisnika, a to je belina starog interfejsa.

UUI uključuje i standardne alate za podršku poslovanju kao što su Skype for Business, koji je sada kao modul Prisutan u svim podržanim browser‑ima, OneNote ima mogućnost kreiranja nove zabeleške ili dokumenta i na mobinim uređajima, a svuda je moguće mnogo bolje filtriranje podataka da bi se dobili što očigledniji grafikoni baš za ono što nas trenutno zanima – veoma slično onome što je do skoro nudio samo Interactive Service Hub.

Važna komponenta novog UUI‑ja je i nova hronologija aktivnosti (Activity Timeline). Pregled aktivnosti do sada je zahtevao žongliranje između panela activities, notes i posts, pa je njihovo objedinjavanje u Activity Timeline odličan način da brzo sagledate sve što ste preduzeli, zabeležili ili javili kolegama. Dynamics 365 / CRM naravno nije sistem koji će sam raditi i obezbediti vam profit, poput rudarenja kriptovaluta.

Prilagođavanje vašem poslovnom modelu i poslovnim procesima je još uvek neophodno, ali će ono biti sve lakše, a unapređenja celokupnog sistema sve brža. Sve u skladu s dinamičnim vremenima u kojima živimo.

www.extreme.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 21, 2018 7:02 pm

Smile Novi uTorrent bag kontroliše operativni sistem

Iako postoje ljudi koji koriste torrent sajtove za skidanje filmova i video-igara, verujemo da je svest o piratizovanom sadržaju dospela do većina ljudi, pa ih oni izbegavaju. Kako ni vi verovatno ne koristite torrent klijente neće vas zabrinuti vest da jedan od najpopularnijih torrent klijenata – uTorrent sadrži bag koji omogućava preuzimanje kompjutera.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Utorrent

Zapravo reč je o dve verzije jednog od najpopularnijih aplikacija za skidanje torrenta koje imaju bezbednosne propuste. Svi koji ih koriste rizikuju mogućnost da svako ko želi jednostavno “ušeta” u kompjuter, pristupi download fajlovima i pregleda istoriju skidanja. Razvojni tim koji stoji iza uTorrent programa ubrzano rade na otklanjanju propusta na PC desktop verziji i online browser verziji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Utorrent-poc-800x430

Torrent bezbednosni bag koji ne sme da se ignoriše

Kako izveštava Google Project Zero, ranjivosti omogućavaju sajtovima koje je korisnik posetio da kontrolišu glavne funkcije obe uTorrent verzije. Najveća pretnja dolazi od rizičnih sajtova koji koriste propuste kako bi se omogućilo skidanje opasnih kodova u Windows startup folder. Ovi kodovi se automatski aktiviraju pri sledećem startovanju sistema.

Kako je reč o zaista velikom bezbednosnom propustu, reagovao je i Dave Ress, potpredsednik u kompaniji BitTorrent koja je i kreirala uTorrent aplikaciju. On je izjavio da je greška ispravljena u beta verziji uTorrent Windows desktop aplikacije, ali da verzija još uvek nije isporučena korisnicima koji već imaju instaliranu stariju verziju. Ispravljena verzija uTorrent/BitTorrent 3.5.3.44352 je dostupna ovde za download, a automatski će se pojaviti kao opcija za update u narednim danima. U međuvremenu je objavljeno da je i uTorrent Web takođe ispravljen.

Iako su torrenti oduvek smatrani za rizik, do sada nije bilo toliko slučajeva da klijenti koji omogućavaju download predstavljaju toliki bezbednostni rizik. Ipak, nedavno je otkrivena ozbiljna ranjivost u okviru Transmission BitTorrent aplikacije koja omogućava hakerima da sa udaljenosti upravljaju kompromitovanim računarima.

Izvor: Ars Technica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 21, 2018 7:05 pm

Smile Kako kriminalci kompromituju vlasnike kompanija i kradu poslovne tajne

https://pcpress.rs/kako-kriminalci-kompromituju-vlasnike-kompanija-i-kradu-poslovne-tajne/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 22, 2018 6:20 pm

Smile Facebook sada podržava 3D objave

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Na Facebook-u bismo ovih dana mogli da počnemo da viđamo novi zanimljivi oblik objavljivanja slika u kojem pojedini predmet ili scenu možemo promatrati okrećući ih u 360° po ekranu i gledajući njegov pravi trodimenzionalni prikaz. Reč je o novoj mogućnosti 3D objava koju su u Facebook-u aktivirali nedavno, a koja omogućava svima koji dizajniraju 3D modele da ih podele u punoj lepoti na ovoj društvenoj mreži.

Facebook u te svrhe podržava opšteprihvaćeni standardni format datoteka glTF 2.0 u kojem se umetnici, arhitekte, dizajneri i svi drugi mogu kreativno izraziti korišćenjem 3D tehnologija. Podržane su teksture, osvetljenje i realistično renderovanje objekata, a sve je integrisano u interaktivni oblik "posta" na Facebook-u. Korisnik, kada mu se ovakva objava prikaže, može jednostavno povlačenjem prsta po ekranu (ili kursora ako je na desktopu) okretati prikazani predmet i proučavati ga sa svih strana.

Dodatno, developerima je na raspolaganju Facebook-ov Graph API pomoću kojeg mogućnost 3D objava mogu da integrišu u svoje aplikacije. Nekoliko njih u saradnji sa društvenom mrežom već je implementiralo ove mogućnosti, pa njihove prve 3D objave prenosimo u nastavku.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 22, 2018 6:24 pm

Smile Treba li da se plašimo veštačke inteligencije?

Kada se raspravlja o veštačkoj inteligenciji, obično se u prvi plan ističu neželjene posledice, te bojazan da bi čovek mogao da kreira super inteligentni AI koji bi u nekom trenutku mogao da ugrozi poredak kakav poznajemo, te algoritme koji bi se koristili u kriminalne svrhe, i podsticali razvijanje nejednakosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Ai

Tako se oni koji se bave ovom temom često fokusiraju na daleku budućnost, te zaboravljaju da bi neke potencijalne opasnosti koje su u vezi sa ovom tehnologijom mogle da se manifestuju mnogo ranije. Ako bi neko poželeo da AI koristi u kriminalne svrhe, do nevolje bi moglo da dođe mnogo ranije, što donekle potvrđuju i istraživanja naučnika sa Future of Humanity instituta, Centra za izučavanje egzistencijalnih rizika, te organizacije OpenAI.

Naučnici iz ova tri centra su u nedavno objavljenom izveštaju „The Malicious Use of Artificial Intelligence: Forecasting, Prevention, and Mitigation“ izneli neke od načina na koje bi veštačka inteligencija mogla da ugrozi čovečanstvo u narednih pet godina, te načine na koje bi to moglo da se zaustavi. Oni su dalje istakli da poenta ovog izveštaja nije da se stvori pred-apokaliptična atmosfera, te da postoje mnogi načini odbrane koji bi u budućnosti mogli da se razviju. Izveštaj se pre svega fokusira na načine na koje bi AI u bliskoj budućnosti mogao da ugrozi digitalne, ali i fizičke sigurnosne sisteme, te na načine na koje bi inženjeri mogli da preduzmu mere predostrožnosti prilikom razvijanja ove tehnologije, te se ističe važnost dijaloga koji bi morao da postoji između tehnoloških kompanija i zakonodavaca, kako potonji ne bi u nekom trenutku bili zatečeni opasnostima koje dolaze od tehnologije o kojoj ne znaju ništa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Ai2

Kao osnovna opasnost ističe se automatizacija napada koji su do sada zahtevali ljudski napor. Tako bi AI uskoro mogao da, na primer, olakša phishing, a tako što bi prvo mapirao individualce sa društvenih i poslovnih mreža, te im potom poslao prethodno generisane maliciozne poruke. Tako bi chatbot-ovi, u čije se kreiranje trenutno ulažu veliki napori, uskoro mogli da postanu zaboravljeni prijatelji iz prošlosti, koji iznenada imaju želju da saznaju što više o vama, te vašim lozinkama. Ovakva vrsta napada trenutno zvuči komplikovano, ali poenta je u tome da kada se takav softver jednom kreira, napadi će moći da se ponavljaju bez dodatnih troškova.

Druga važna tačka u vezi sa AI opasnostima u bliskoj budućnosti tiče se novih dimenzija koje bi veštačka inteligencija mogla da donese u već postojeće pretnje. Tako bi AI, ako opet za primer uzmemo phishing, uskoro mogao da generiše i više od lažnih mejlova te sms poruka, a u obliku lažnih audio i video sadržaja. Primeri u kojima AI posle samo nekoliko minuta analiziranja nekog audio zapisa može da podražava glas neke osobe, već postoje, te se takve opcije sve brže razvijaju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Ai3

Tako se apokaliptični scenariji dešavanja u bliskoj budućnosti najviše vrte oko lažnih audio i video zapisa, koji bi mogli da se koriste u propagandne svrhe, ali naučnici idu još dalje, te kreiraju potencijalne događaje u kojima, na primer, teroristi podmetnu bombu u robota-čistača, te ga infiltriraju u zgradu vlade neke zemlje. Robot potom koristi mašinsko nadgledanje kako bi locirao metu atentata, te, kada joj se približi, aktivira bombu. Iako poslednji scenario zvuči kao insert iz nekog naučno-fantastičnog filma, takvi napadi i nisu tako daleko od stvarnosti, a ako imamo na umu da do skoro nismo mogli ni da zamislimo ono što stoji iza skandala „deepfake“ – u okviru kojeg su lica poznatih ličnosti umetana u pornografske sadržaje.

Pored fantastičnih scenarija, u okviru izveštaja su ponuđena i potencijalna rešenja, te bi AI inženjeri trebalo da razmotre sve mogućnosti na koje bi tehnologija koju kreiraju mogla da se zloupotrebi, a zakonodavci bi sa tehnološkim ekspertima trebalo da komuniciraju na ovu temu, te što više nauče o potencijalnim pretnjama. Tako se sve svodi na malo više razgovora, te malo više delovanja u smeru sigurnijeg okruženja, kako za proizvode iz asortimana veštačke inteligencije, tako i za ljudska bića koja će u budućnosti funkcionisati u svetu koji je naučna fantastika.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 22, 2018 6:29 pm

Smile Google Pay zamenjuje Android Pay

Google je već ranije najavio ujedinjenje svih alatki za plaćanje koje su okupljene ispod Google Pay kišobrana, ali je Android do 21. februara ostao na svojoj Android Pay aplikaciji, a što se promenilo sa lansiranjem Google Pay aplikacije za Android.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Google-pay

Ovim potezom Google je doneo update za Android Pay, te poboljšanu funkcionalnost, pa se kompanija nada da će time pridobiti veći broj korisnika , kako onih koji će aplikaciju koristiti prilikom fizičkih kupovina, tako i one koji se radije odlučuju za online šoping. Kao dodatak, Google nudi i redizajn za Google Wallet aplikaciju, koja služi za slanje i primanje novca, te ju je predstavio pod novim imenom – Google Pay Send. Tako novi korisnici već mogu da otpreme nove aplikacije na svoje uređaje, a oni koji već koriste Android Pay bi uskoro trebalo da dobiju update.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Google-pay-2

Google Pay za Android na prvi pogled izgleda kao redizajn Android Pay aplikacije, te se čini da je jedina razlika u imenu, te izgledu koji je bliži izvornom Google dizajnu. To je donekle tačno, budući da kada je funkcionalnost u pitanju i nema mnogo novina, a najočiglednija promena je što aplikacija sada nudi spisak prodavnica koje su u blizini, a u kojima može da se plati preko Google Pay aplikacije. Lista je personalizovana, te se zasniva na radnjama koje je korisnik posećivao u prošlosti, a tu je i spisak prethodnih kupovina, te mogućnost da se nalogu dodaju željene kreditne kartice.

Izvor: Tech Crunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 22, 2018 6:31 pm

Smile Najslabija karika u lancu bezbednosti informacionih sistema

https://pcpress.rs/najslabija-karika-u-lancu-bezbednosti-informacionih-sistema/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 23, 2018 6:35 pm

Smile Apple će nabavljati materijale za baterije direktno od izvora

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Apple je do sada deo posla oko direktnih razgovora sa dobavljačima materijala za baterije prepuštao samim proizvođačima baterija, ali to bi se uskoro trebalo promeniti.

Prema pisanju Bloomberg-a, kompanija iz Cupertina odlučila je da promeni politiku te sklopiti direktan dogovor sa predstavnicima rudnika kobalta, kako bi se sprečile moguće buduće nestašice.

Apple-u je navodno cilj da sklopi dugoročni dogovor kojim bi se osigurala isporuka nekoliko hiljada tona kobalta godišnje, s time da bi takve isporuke trajale barem pet godina.

Za sada bi se isporuke odnosile isključivo na upotrebu u potrošačkoj elektronici, dok je poslovanje Apple-a na sektoru autonomnih vozila za sada još uvek uglavnom nepoznanica pa tako i politika s baterijama za taj sektor.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 23, 2018 6:46 pm

Smile YouTube aplikacija za Android TV dobila redizajn

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Youtube-android-tv

YouTube aplikacija za Android TV je kroz posljednje ažuriranje dobila malo izmijenjeni izgled, ali je profitirala i na funkcionalnosti. Kartice su malo presložene, poboljšano je pretraživanje i istaknuta boja je iz crvene promijenjena u sivu pa sad sučelje podsjeća na tamnu temu za osobna računala.

Vraćen je ručni odabir kvalitete koji je iz nekog razloga bio uklonjen, a kvaliteta je bila određena prema mogućnostima televizora i brzini internetske veze. Ovo je jako zgodno za one koji ručno žele smanjiti kvalitetu kako bi uštedjeli na potrošnji internetskog prometa ili one koji odmah žele raspaliti u 4K.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 23, 2018 6:50 pm

Smile Obrisane poruke na WhatsApp-u mogu da se vrate

WhatsApp, jedan od najpopularnijih servisa za razmenu poruka na svetu, nedavno je objavio funkciju pod nazivom Delete for everyone. Ova opcija je omogućila korisnicima WhatsApp da obrišu poslatu poruku u roku od sedam minuta od slanja, dajući dovoljno vremena da se obriše poruka koja sadrži grešku ili bilo koje druge pogrešne detalje. Iako su mnogi korisnici zbog ove opcije odahnuli, nju je moguće prevariti i pristupiti izbrisanim porukama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 RTX3G541-770x433

Metoda podrazumeva jednostavno citiranje poruke pre nego što se obriše za svakog učesnika konverzacije u roku od sedam minuta. Međutim, The Next Web je otkrio propust sa ovom metodom, gde citiranje poruke omogućava prikaz teksta izbrisane poruke na uređaju primaoca, učinivši Delete For Everyone prilično beskorisnim. Najgore od svega je to da se uopšte ne radi o bagu već normalnoj funkciji aplikacije.

Međutim, postoje još dva do tri načina da vidite te poruke. Prva metoda uključuje pristup istoriji obaveštenja na Android-u. Korisnici mogu za to iskoristiti aplikaciju kojom dobijaju pristup celoj listi obaveštenja, kako bi pristupili tekstu unutar izbrisane poruke. Na Androidu je dostupna aplikacija pod imenom Notification History, koju je moguće skinuti sa Google Play Store-a. Možda postoje i druge slične aplikacije, ali The Next Web je koristio ovu. Nakon skidanja i instalacije aplikacije, korisnik bi pretražio izbrisane poruke u istoriji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Whatsapp-796x419

Drugi način je da pešački uđete u notification log, gde je moguće pristupiti bez potrebe za dodatnim aplikacijama. Prvo dugo pritisnite na Home ekran, a onda tapnite na Widgets > Activities > Settings > Notification log. Tu ćete moći da pristupite porukama unutar sistema. “Ono što je u tom slučaju moguće pročitati su prvih sto znakova poruke” zaključuje se na portalu. Najnoviji Android OS, Android Oreo, nema opciju Notification log. Za ovu svrhu možete koristiti aplikaciju Unnotification. Pomoću ove aplikacije možete vratiti obaveštenja i pregledati poruke.

Izvor: Techradar
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.techradar.com/news/heres-how-you-can-bypass-whatsapps-delete-for-everyone-feature
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 23, 2018 6:52 pm

Smile Tehnološki napredak čovečanstva

Svako doba u kome živimo ima neke svoje lepote ali i nedaće. Često se pitam da li bi bilo bolje da sam rođena u nekom drugom periodu, recimo bez Interneta koji toliko volim…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Maxresdefault-1

Koliko puta ste se žalili kao klinci da vam se ne pešači do škole koja je udaljena najviše 10 minuta hoda, i odmah dobili odmah prekoran odgovor: „Tvoj deda je u tvojim godinama pešačio do škole dva kilometra i po kiši i po snegu! Kreći lenštino!“ Ako niste ovo pre čuli, definitivno spadate u srećnike. Mislim, dedi svaka čast, on je moj heroj, ali moja škola nije baš toliko daleko i moja muka je meni najveća. Ljudi u životu žele da im bude što bolje. Kada nemaju za letovanje žale se na to, a ako imaju za letovanje, onda se žale što nemaju i za skijanje. A ako imate (skoro) sve što želite, žalite se da ovaj život nije ono što ste vi želeli. Ljudski apetiti ne mogu se lako zadovoljiti. I uvek se možete voditi time da je nekome gore od vas i time se tešiti, ali to valjda nije poenta življenja.

Pomuči se malo, ti moderno dete!

Oni koji su živeli u neko drugačije doba ne mogu da razumeju „razmažene“ porive današnje omladine koja ima sve na tacni jer oni na to nisu navikli. Možda za 50 godina ni vi nećete razumeti zašto nekoga mrzi da kuca na tastaturi tekst kada može da ga ispriča ili pomisli, a da se tekst sam zapiše. A vi ste toliko tastatura izlizali! Možda je ovaj primer banalan, ali pokazuje da čovečanstvo tehnološki napreduje, modernizuje se i ne možemo očekivati da nam deca danas budu zahvalna zato što ne moraju da pešače kroz orkane do škole.

Idealna epoha za život verovatno ne postoji. Često sam pomislila da je najlepše bilo onda kada su žene nosile samo haljine, svet komunicirao pismima, sve bilo sporo i svi bili neuki, a više se cenile neke druge vrednosti. A onda se setim svih gluposti koje je to vreme donelo i koliko se toga lošeg desilo. Kad već idealno vreme za život ne postoji, morate se snaći u ovom gde jeste i prestati da maštate o boljim vremenima. Ja moram prestati, ali i vi ako ste u sličnom sosu.

Najveći paradoks ovog vremena jeste kada neko na Internetu napiše da Internet ništa ne valja i da je doneo sve loše što postoji, da su se ljudi otuđili i da se više ne druže. Neću pričati koje su sve prednosti Interneta jer nemam toliko mesta, ali, čoveče moj blesavi, idi, druži se, oflajnuj se, budi pametan, oplemeni se analogijom i prestani da kukaš na Internet dok si online!

Jesmo li se otuđili?

Smatram da nismo. Evo, ja se nisam ni od koga otuđila od koga ne želim. Kažu još i da manje pričamo jedni s drugima, a više gledamo slike. Okej, nemam problem s tim jer slika govori više od 1000 reči, sećate se? Svoj život živite po svojim pravilima i niko vas ne tera ni da koristite Internet ni da komunicirate preko društvenih mreža. U ovo, moderno vreme, društvo vas više ne pritiska da ne valjate jer se sa 30 niste ostvarili kao majka, ne pritiska vas da morate da stupite u brak do 30. godine. Dobro, pritiska vas, ali samo ako dozvolite. Danas ljudi žive nezavisnije od tuđih mišljenja i takomoranja, što pokazuje da je ovo vreme najbolje do sada. Nije nas otuđilo, naučilo nas je da ne moramo nikoga da trpimo jer je vreme da budemo udati i ostvareni kao roditelji. Neke od nas. Na kraju dana, nije bitno ni šta neko misli, ni šta ste vi u ovom vremenu, već da ste zadovoljni sobom i svojim životom, makar živeli otuđeni od svega sa svojih pet mačaka.

Ovo vreme nam je toliko toga dobrog donelo, živimo budućnost koju nismo baš ovako zamišljali, ali komunikacija između ljudi nikad nije bila lakša, a život lagodniji u pojedinim delovima ove naše kugle. I to je nešto. Mašine su pametne skoro kao i ljudi, naš život je jednako Internet, privatnost je nešto o čemu možemo maštati, ali ovo vreme je, sve u svemu, dobro na više nivoa. I kada ga uporedimo s nekim prošlim, ovo vreme je možda najbolje u kome živimo… ali to nikada nećemo znati.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 23, 2018 6:56 pm

Smile Timski rad nikad nije bio lakši

Better Together je slogan koji kompanija Microsoft često koristi kada želi da naglasi važnost sarađivanja, posledičnosti i dostupnosti rešenja na više uređaja. Zaista, često se dešava da više ljudi radi na jednom izveštaju, stoga je važno da im se obezbedi mogućnost za zajednički rad. Još važnija je kontrola pristupa podacima, kao i prava za gledanje ili izmenu izveštaja i dashboard‑a. Da vidimo kako se to rešava uz pomoć PowerBI servisa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 PBI003-2

My Workspace je ekvivalent foldera (My) Documents na računaru – tu čuvate sopstvene setove podataka, izveštaje i izveštajne table (dashboard‑e). To je vaš lični prostor, a postoji mogućnost i rada sa zajedničkim radnim prostorima kojima može da pristupi više saradnika iz vašeg tima. Njima se pristupa iz menija Workspaces, a nakon što kliknete na taj meni, u prozoru s desne strane pojaviće se svi dodatni radni prostori kojima imate pravo pristupa. Tu se nalazi i opcija Create App Workspace pomoću koje možete da kreirate novi radni prostor.

Radni prostor

Nakon pokretanja opcije za kreiranje novog radnog prostora, otvoriće se panel s desne strane PowerBI prozora u koji treba uneti njegov naziv, svojstvo (privatan, javan) i prava korisnika (samo gledanje sadržaja, gledanje i menjanje). Dodavanjem e‑mail adresa na donjoj strani panela, moguće je dodavanje korisnika. Radni prostor mora da ima najmanje jednog korisnika, koji je njegov administrator. Klikom na Save snimaju se podešavanja. Ako se vratite na meni Workspaces, videćete radni prostor koji ste upravo dodali. Desno od njegovog naziva, klikom na oznaku „…“ otvoriće se podmeni s dve opcije: Edit Workspace i Leave Workspace. Prva od njih na raspolaganju je administratoru radnog prostora radi dodatnog podešavanja, dodavanja i brisanja članova. Druga opcija je ona koju će koristiti neko koga administrator pozove da pristupi radnom prostoru. Po završetku projekta može da odluči da ga napusti, što se postiže odabirom navedene opcije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 PBI003-3

Izborom novog radnog prostora moći ćete da vidite sve setove podataka, izveštaje i izveštajne table koji u njemu postoje. U zavisnosti od prava koja vam je dao administrator, moći ćete samo da gledate ili i da menjate prikazane sadržaje. Radne prostore posmatrajte kao foldere kojima može da pristupi odabran broj ljudi.

Ako izaberete neki dashboard, možete da podelite s drugim korisnicima klikom na opciju Share koja se nalazi u meniju iznad njega. Nakon pokretanja ove akcije, s desne strane otvoriće se panel u kome dodajete e‑mail adrese osoba s kojima želite da podelite izveštajnu tablu, kao i definišete njihova dodatna prava u vezi s njenim deljenjem. Dashboard‑u će moći da pristupi samo osoba koja je dobila e‑mail i ima PowerBI Pro nalog.

I u besplatnoj verziji

Većina do sada pomenutih sadržaja dostupna je isključivo korisnicima PowerBI Pro servisa. Ako ste korisnik besplatne verzije ili želite da kreirate izveštaj koji je javno dostupan na Internetu, treba da ga izaberete pa da u File meniju pronađete opciju Publish to Web. Nakon pokretanja ove opcije, u nekoliko koraka, PowerBI će generisati link, kao i deo koda koji može da se doda na Web sajt. Posetom linku moći ćete da vidite objavljeni izveštaj, a dodavanjem koda PowerBI izveštaj biće stalno dostupan na vašoj Internet prezentaciji sve dok ne uklonite izveštaj ili pomenuti HTML kod.

Slavko „Sam Le Chef“ Vujnović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 23, 2018 7:02 pm

Smile Intel nije na vreme upozorio američku vladu o CPU ranjivostima

Intel nije obavestio američku vladu o ranjivostima Meltdown i Spectre na vreme, sve dok informacije u januaru nisu dospele u javnost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Intel2-1

Kako piše Reuters, zvaničnici američke vlade izrazili su zabrinutost u vezi sa ovim problemom, te činjenicom da nisu bili upoznati sa ranjivostima pre nego što se o njima saznalo u javnosti, budući da su ove mogle da utiču na nacionalnu bezbednost. Iz Intela kažu da vladu nisu obavestili o problemu jer nije bilo hakerskih napada zbog problematičnih ranjivosti, a problem je i u tome što je kompanija neke klijente obavestila o problemima pre nego što su informacije dospele u javnost, a pre svega kineske kompanije Lenovo i Alibaba.

Nesporazum je nastao pošto su Intel, Google Project Zero, Microsoft, te drugi, bili prisiljeni da objave informacije o ranjivostima, a pošto su se ove već pojavile na portalu The Register početkom januara. Intel prethodno nije obavestio United States Computer Emergency Readiness tim (US-CERT), te nije došlo do upozorenja o sigurnosnim propustima na državnom nivou. Upravo zbog toga je US-CERT prvobitno savetovao korisnike da zamene problematične procesore, da bi tek kasnije saopštenje modifikovao, te korisnike obavestio o dostupnim zakrpama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Intel-1

Google Project Zero tim je Intel o ranjivostima obavestio još u junu 2017. godine, te kompaniji dao period od 90 dana za rešavanje problema, a pre nego što ih iznese u javnost. Period za rešavanje problema je kasnije dva puta produžen, te je poslednji rok bio 9. januar, pa je kompanija imala dovoljno vremena da komunicira sa svim pogođenim stranama, uključujući i vladu Sjedinjenih Američkih Država.

Intelov način rešavanja ovog problema kritikovan je sa svih strana tokom proteklog meseca, a Intel je ove nedelje ponovo počeo sa objavljivanjem zakrpa za novije uređaje, više od osam meseci pošto je problem prvi put primećen.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 26, 2018 6:15 pm

Smile Samsung Max kao zamena za ugašeni Opera Max

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Norveška kompanija Opera zaslužna za istoimeni internet btowser prošle je godine nakon preuzimanja od strane kineskog konzorcijuma odlučila da ugasi svoju aplikaciju Opera Max, koja je korisnicima nudila uštedu odnosno smanjenje količine prenetih podataka preko mobilnih mreža.

Kao svojevrstan naslednik te aplikacije može se smatrati Samsung-ova nova aplikacija nazvana Samsung Max. U načelu Samsung-ova aplikacija nudi identične funkcionalnosti kao i Opera Max, pomaže u smanjenju i kontroli potrošnje podataka mobilnih mreža putem opcije Data Saving Mode.

Aplikacija vrši kompresiju internet stranica i multimedijalnog sadržaja, a korisnici imaju i mogućnost odabira uštede podatkovnog prometa pojedinačno za svaku aplikaciju, a ne samo klasičnu uštedu data saobraćaja za sve aplikacije odjednom.

Druga osobina Samsung-ove Max aplikacije je zaštita privatnosti korisnika putem enkripcije saobraćaja, zaštita od različitih trackera te maskiranje DNS-a. Aplikaciju je moguće preuzeti na službenoj Google Play prodavnici, ali treba napomenuti da radi isključivo na Samsung uređajima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 26, 2018 6:21 pm

Smile Aplikacija uTorrent je ranjiva na udaljeno izvršavanja programskog koda

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Istražvači kompanije Google Project Zero upozoravaju na dve otkrivene ranjivosti udaljenog izvršavanja proizvoljnog programskog koda u popularnoj verziji BitTorrent-ovog klijenta uTorrent.

Prema istraživačima, propusti napadačima omogućavaju otkrivanje korisničkih informacija ili umetanje zlonamernog računarskog programa (malware) na korisnički računar.

Ranjivosti su vezane uz probleme uzrokovane web aplikacijama dok obrađuju podatke u Json formatu. Napadačev kod skriva se iza web stranica koje komuniciraju sa uTorrent-ovim RPC serverima.

Razvojni tehničar uTorrent aplikacija u kompaniji BitTorrent odgovara da su ranjivosti zakrpljene u novim beta verzijama uTorrent Windows aplikacije. Zakrpa će biti puštena u javnost u nadolazećim danima, ali korisnici ovde mogu proaktivno sami da preuzmu istu.

Nedugo nakon, Bittorent objavljuje i službeno obaveštenje u kome napominju da su problem dijagnostikovali, rešili i da će ove nedelje korisnicima aplikacije biti ažurirane.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 26, 2018 6:24 pm

Smile Mali vodič za WhatsApp korisnike

Mogućnost šifrovane komunikacije nije više luksuz koji je dostupan samo tajnim agentima, doušnicima, ili novinarima, a u doba sve češćih skandala koji se tiču prisluškivanja korisnika, sigurne aplikacije za razmenjivanje poruka sve su popularnije. Tako je više od milijardu onih koji svakodnevno koriste jednu od njih – WhatsApp, te tom prilikom razmene 55 milijardi poruka, 4,5 milijardi fotografija, te milijardu video snimaka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 App-1

WhatsApp je zgodan za komunikaciju sa onima koji su daleko, budući da je besplatan, te omogućava neograničeno slanje poruka, kao i obavljanje poziva, a sve dok korisnik ima dobru Wi-Fi konekciju. Ovakav način razmenjivanja poruka popularniji je od onog koji, na primer, nudi Facebook Messenger, a verovatno zbog toga što WhatsApp funkcioniše i na telefonima slabijih performansi, te nije direktno povezan ni sa jednom društvenom platformom.

Iako je ova aplikacija postala omiljena kod velikog broja korisnika, sigurno je da dobar deo onih koji je koristi nije upoznat sa svim mogućnostima koje ima, te je to razlog da se napravi lista korisnih opcija koje su možda još uvek u senci alatki koje se najčešće koriste.

Live Location: Oni kojima ne smeta da ih ponekad uhvate u laži, a u situacijama tipa „stižem za pet minuta“, mogli bi da isprobaju ovu WhatsApp opciju, te podele svoju lokaciju tako što otvore prozor za poruke, kliknu na znak plus, te izaberu polje Location, u okviru kojeg će pronaći i opciju Share Live Location. Ova opcija je zgodna kada se neko izgubi u gužvi, ili kada se poželi da se sazna koliko će se tačno vremena provesti u čekanju prijatelja koji kasni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 App2

Pin: Ova opcija je zgodna za one koji imaju prioritete, kako u životu, tako i u pogledu onih sa kojima komuniciraju, budući da omogućava da se određena komunikacija postavi na vrh liste sa porukama, te da tu i ostane sve dok korisnik ne poželi da je skloni. Aktivira se tako što se uđe u chat koji želi da se postavi kao prioritet, te se prevuče desno i izabere opcija Pin.

Podešavanja privatnosti: Oni koji žele da ponešto i sakriju u okviru WhatsApp-a, mogu da odu na Settings > Account > Privacy, te izaberu ko od prijatelja može da vidi kada su poslednji put bili aktivni, te koja im fotografija stoji na profilu.

Čuvanje starih razgovora: Oni koji žele da sačuvaju stare poruke, bilo zato što su sentimentalni, ili zato što misle da bi jednoga dana ono što čuvaju mogao da bude dobar materijal za ucenjivanje, mogu to da učine tako što odu na Settings > Chats > Chat Backup > Back Up Now.

Čuvanje pojedinačnih poruka: Ako se neki deo razgovora učini važnim, dovoljno je da se klikne na poruku, te da se malo zadrži, da bi se potom pojavila ikonica u obliku zvezde, a poruka kasnije može da se pročita u okviru Settings > Starred Messages.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 App3

WhatsApp za kompjuter: Nekim korisnicima je već poznato da ovu aplikaciju mogu da koriste i na računaru, a oni koji do sada to nisu znali mogu odmah da počnu, a tako što odu na web.whats.app.com preko računara, a na telefonu pronađu Settings > WhatsApp Web, te QR sa kompjutera skeniraju na telefon.

Grupni chat: Ova opcija se aktivira tako što se ode u Chats tab, te se izabere opcija New Group. Grupa potom može da se imenuje, te da joj se doda neka fotografija, a učesnici se dodaju preko + ikonice, ili tako što se svako ime pojedinačno ukucava, a kada se sve to obavi, dovoljno je da se klikne na Create i grupa je spremna.

Grupno slanje poruka bez kreiranja grupe: Da bi poruku dobilo više osoba, a da ne znaju da su deo grupe kojoj je ista poslata, dovoljno je da se ode na Chats > Broadcast Lists, te da se izabere New List u koju se potom ukucaju imena onih kojima se poruka šalje. Kada korisnici budu odgovarali na poruku, odgovori će biti vidljivi samo onome ko je poruku poslao, ali ne i ostatku liste.

Slanje dokumenata: Da bi se poslao neki dokument, potrebno je da se klikne na + ikonicu koja se nalazi pored polja za unošenje teksta (iOS) ili na ikonicu u obliku spajalice (Android). U okviru iOS-a se dokumenti šalju iz iCloud Drive-a, ili na neki drugi način koji se izabere u okviru opcije More, a kod Androida se selektuje dokument sa liste, te se, naravno, klikne na Send.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 App4

Obrada fotografija: WhatsApp je u oktobru 2017. usvojio opciju koja liči na one sa platformi Snapchat, Instagram, i Skype, a koja omogućava da se piše ili crta po fotografijama. U okviru WhatsApp-a se opcija za obrađivanje pojavljuje čim se napravi nova fotografija ili video, te na aplikaciju dopreme sadržaji koji su se već nalazili u telefonu. Tu je i opcija dodavanja GIF-ova u tekstualne poruke, što na iOS-u može da se učini ako se klikne na + ikonicu, te izabere Photos & Video Library > GIF dugme u donjem levom uglu, a na Androidu ako se ode u emotikone, te izabere opcija GIF u dnu ekrana.

Pregled fotografija: WhatsApp je poboljšao položaj fotografija u okviru svoje platforme, te ako se dobije četiri ili više fotografija ili video sadržaja od istog korisnika, ovi budu grupisani u albume, te se tako pojavljuju u okviru poruke, a dovoljno je da se klikne na album, pa da se sadržaji pregledaju pojedinačno, preko celog ekrana.

Filteri za fotografije: Oni koji žele, mogu da svoje fotografije, GIF-ove, te video sadržaje dorađuju direktno u porukama, a tako što kliknu na ikonicu u obliku kamere, te izaberu sadržaj iz telefona, ili naprave novi snimak, da bi potom izabrali jedan od filtera – pop, black and white, cool, chrome, i film.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 App5

Video poziv: WhatsApp je konačno dodao i mogućnost video-pozivanja, te je dovoljno da se ode u Chats, izabere određeni korisnik, klikne na ikonicu u obliku slušalice u vrhu ekrana, i konačno na Video Call.

Dvofaktorska verifikacija: Ova opcija je neophodna onima koji su zabrinuti za sigurnost svojih podataka, a WhatsApp traži lozinku od šest karaktera. Da bi se ova opcija aktivirala potrebno je da se ode na Settings > Account > Two-Step Verification > Enable, da bi se potom kreirala lozinka.

Brisanje poruka: Postoje stvari koje nije moguće obrisati, ali to ne važi i za poruke na WhatsApp-u. Dovoljno je da se klikne na nepoželjnu poruku, te da se malo zadrži, pa potom izabere Delete, koje je praćeno opcijom Delete for Everyone.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu