Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 16 od 40 Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 28 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 16, 2018 10:32 pm

Smile Analiza sadržaja diskova

Glavna namena paketa DiskBoss je analiza zauzetog prostora na diskovima, ali ovaj program nudi i niz drugih mogućnosti. Možete ga koristiti za kreiranje izveštaja o sadržaju diskova, kategorizaciju i organizovanje fajlova, pronalaženje i uklanjanje duplikata, sigurno kopiranje podataka i sinhronizaciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 DiskBoss

Pre korišćenja opcija za analizu treba sačekati neko vreme da DiskBoss obradi podatke o svim fajlovima na izabranim diskovima, odnosno folderima. Posle toga biće prikazan izveštaj sa podacima o zauzetom prostoru zavisno od foldera i vrste dokumenta, odnosno ekstenzije fajlova. Podaci se mogu prikazati grafički u vidu pitastih i linijskih grafikona, uz opcije za snimanje izveštaja u PDF, Excel ili neki drugi format. Top lista foldera i fajlova koji zauzimaju najviše mesta može se koristiti za brzo pronalaženje krivaca za smanjeni slobodni prostor na disku.

Na sličan način koristi se opcija za pronalaženje duplikata, koja će prvo proveriti sve fajlove na izabranom disku, što može potrajati dosta dugo vremena – DiskBoss sigurno nije brzinski šampion među programima za pronalaženje dupliranih fajlova. Po završetku provere, prikazuje se spisak svih fajlova sa dva ili više identičnih kopija na disku. Spisak je poređan po veličini fajla, a i ovde su dostupne opcije za kreiranje izveštaja i grafički prikaz. Iz spiska se mogu otvoriti folderi ili fajlovi, zameniti dodatne kopije prečicama na jedan izvorni fajl, prebaciti u određeni folder, ili jednostavno obrisati sve nepotrebne kopije fajlova. Opcija sa sinhronizaciju je korisna ako želite da imate usaglašen sadržaj dva diska ili dva foldera. Postoji nekoliko načina za sinhronizaciju, kao što su stalna sinhronizacija s ciljnim folderom (recimo za održavanje rezervne kopije, uz opcije za automatsku kompresiju), kopiranje svih promena u ciljni folder, ili dvosmerna sinhronizacija dva foldera uz kopiranje promena na obe strane (na primer između lokalnog diska i deljenog foldera na mreži). Sinhronizacija se može obavljati po potrebi, ili podesiti da se izvršava automatski bez dodatne interakcije sa korisnikom.

Osnovna verzija programa je besplatna i sadrži većinu potrebnih opcija, ali je ograničena time što je bilo koja operacija ograničena na najviše 500,000 fajlova. Ovo ne deluje kao ozbiljno ograničenje, ali na velikim sistemskim diskovima ovaj limit se brzo dostigne. DiskBoss je dostupan u nekoliko naprednih verzija koje dozvoljavaju rad sa većim brojem fajlova, ali se ove verzije prodaju kao komercijalni softver uz visoku cenu registracije. Napredne verzije Pro, Ultimate, Server i Enterprise takođe nude dodatnu funkcionalnost, kao što su podrška za operacije iz komandne linije, praćenje promena na disku, sigurno kopiranje fajlova i dodatne opcije za rad u serverskom okruženju. Web adresa za dodatne informacije i preuzimanje programa je www.diskboss.com.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 16, 2018 10:34 pm

Smile Urezivanje memorijskih kartica

Etcher je besplatni program za snimanje podataka na USB diskove, koji je dostupan za više sistemskih platformi – Windows, MacOS i Linux. Etcher je prvobitno razvijen za lakše instaliranje softvera za Internet stvari (IoT), pa je akcenat na snimanju specijalizovanih operativnih sistema na SD memorijske kartice, ali program radi i sa standardnim prenosnim USB diskovima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Etcher

Za početak treba izabrati izvorni fajl, pri čemu Etcher prepoznaje uobičajene formate koji se koriste za slike diskova – iso, img, zip, bin, raw itd. Posle toga potrebno je izabrati ciljni disk, pri čemu podrazumevana konfiguracija programa prikazuje samo one koji su prepoznati kao USB diskovi ili memorijske kartice. Ukoliko Estcher ne prepoznaje USB disk, može se uključiti tzv. opasni režim (unsafe mode) što nije preporučljivo, pošto onda postoji mogućnost da se greškom uništi kompletan sadržaj hard‑disk. Poslednji korak je snimanje izabrane slike diska, posle čega se preporučuje provera ispravnosti upisa.

U slučaju snimanja diskova za instaliranje Windows‑a potrebna su dodatna podešavanja da bi se napravio boot disk sa koga se može podići sistem, čemu Etcher za sada nije dorastao. Sami autori programa preporučuju da se u tom slučaju koriste neki drugi specijalizovani alati, kao što su Rufus za Windows okruženje i Boot Camp Assistant za MacOS. Naravno, može se koristiti i besplatni Microsoft‑ov alat Windows 7 USB/DVD Download Tool, koji je sasvim upotrebljiv i za novije verzije Windows‑a.

Etcher se razvija kao projekat otvorenog koda – instalaciju možete da preuzmete sa adrese etcher.io, dok je izvorni kod dostupan na github.com/resin‑io/etcher. Zanimljivo je da razvojni tim radi na projektu Etcher Pro, što će biti hardverski uređaj s velikim brojem USB priključaka i SD čitača, koji će omogućiti istovremeno snimanje na 16 memorijskih kartica ili diskova. Ovo će biti modernija varijanta uređaja koji su nekada služili za snimanje velikog broja disketa i CD‑ROM‑ova, ali će biti namenjeno prevashodno za pripremu sistemskih memorija za Raspberry Pi i druge IoT uređaje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 19, 2018 5:20 pm

Smile Steam 2019. ukida podršku za Windows XP i Vista

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 1

Steam je nedavno objavio informaciju kako su se odlučili na ukidanje podrške za starije Microsoft-ove operativne sisteme. Tačnije, od 2019. godine podršku će izgubiti Windows XP i Windows Vista što i nije neko preveliko iznenađenje.

Naime, navedene operativne sisteme više ne podržava ni Microsoft. Podsetimo, u aprilu 2014. godine prestala je službena podrška za Windows XP, a u aprilu 2017. godine prestala je podrška i za Windows Vistu. Korisnici koji za igranje koriste ova dva operativna sistema to će moći činiti do kraja 2018. godine, ali u nešto limitiranom izdanju – na primer, Steam Chat im neće biti dostupan.

S prvim danom 2019. godine više neće biti u mogućnosti pokrenuti igre na konfiguracijama sa zastarelim operativnim sistemima. Prema Steam-ovim majskim podacima, takvih korisnika i nema previše – tek 0,22% koristi Windows XP za igranje, dok Vistu ne koristi niko.

Najnoviji Windows 10 koristi 55,53% korisnika, Windows 7 njih 33,57%, dok se na trećem mestu nalazi Windows 8.1 (64-bit) sa 4,07%. Ukupno 96,30% Steam-ovih korisnika koristi Windows dok preostalih 3,7% korisnika koristi neku od verzija Linux-a i macOS-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 19, 2018 5:24 pm

Smile Na mračnoj strani interneta

https://pcpress.rs/na-mracnoj-strani-interneta/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 19, 2018 5:28 pm

Smile Microsoft redizajnira Office

Redizajn Office-a, koji je kompanija najavila na svojoj zvaničnoj stranici, dolazi dva meseca nakon što je Google predstavio redizajn za Gmail. Google je skrenuo pažnju poslovnog sveta sa svojim paketom kancelarijskih aplikacija u cloud-u, što je Microsoft-u dalo signal da nastavi da radi na Office-u 365, koji ostaje jedna od najvećih mogućnosti za rast kompanije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Dims-3

Microsoft dovodi svoj Fluent Design sistem iz Windows-a 10 u svoje Office aplikacije kako bi ih pojednostavio za milijardu ljudi koji koriste Office. Word, Excel, PowerPoint i Outlook dobijaju novu pojednostavljenu traku, to jest toolbar u vrhu ekrana (the ribbon) koja je manja i lakša za korišćenje, to jest sveden na samo jednu umesto tri linije kolika je bila do sada. Traka uključuje nove animacije, ikonice koje su dizajnirane da budu pristupačne, kao i suptilne promene boje kako bi se modernizovao izgled Office-a. Iako ove promene dolaze na glavne Microsoft-ove desktop verzije Office-a, one takođe dolaze i na veb. Microsoft je ponovo izgradio svoju veb verziju Office-a (Office.com) na savremenoj platformi kako bi radila brže nego što je to bio slučaj ranije, a vizuelno izgleda mnogo bolje. Office na vebu će sada uključiti avatare za komentare i namenske boje za učesnike koji takođe vide i uređuju isti dokument, poput Google-ovog G Suite-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Officewebribbon

Iako će ažuriran toolbar na kraju biti u svim Office aplikacijama, Microsoft zna da iznenadna promena može uticati na vaš rad. Zbog toga je odlučio da ide polako sa implementacijom novog dizajna: redizajnirana verzija počela je od srede, 13. juna, da stiže u veb verziju Word-a na Office.com, a zatim će u Outlook za odabrane insajdere u julu. Trenutno još uvek nema rasporeda za ostale Office aplikacije. Pošto se ljudi oslanjaju na mišićnu memoriju (muscle memory) za Excel i PowerPoint, oni neće dobiti redizajn uskoro. Word na Windows desktop verziji će takođe morati da čeka dok Microsoft prikuplja povratne informacije od šireg skupa korisnika sa online aplikacijama. Tehnički gigant uverava, međutim, da se ipak možete vratiti na stari toolbar ako to želite.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Search-device

Pored toga, Microsoft je takođe redizajnirao svoje ikonice radi onih koji imaju slabiji vid. Povećao im je kontrast i učinio ih oštrijim i jasnijim kako bi sprečio njihovo stapanje sa pozadinom. Kao i novi toolbar, ove vidljive ikonice će prvo stići u veb verziju Word-a na Office.com-u. Zatim će doći i do Word-a, Excel-a i PowerPoint-a za desktop Windows kasnije ovog meseca, do Outlook-a za Windows u julu, a potom i do Outlook-a za Mac u avgustu. Kompanija takođe planira da Search učini korisnijim i moćnijim, uz pomoć implementacije veštačke inteligencije. Sa novim ažuriranjem, Search polje u Office 365 aplikaciji će preporučivati rezulate bazirano na onome što smatra da korisnik traži. Ovo u teoriji znači da će biti olakšano pronalaženje stvari u aplikacijama kao što je Outlook.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Officedesktopribbon

Novi dizajn je suptilan i dobrodošao dodatak za Microsoft Office, a važnije promene će se sastojati u tome kako Office.com sada radi. Microsoft-ovo obećanje o bržoj savremenoj veb verziji Office-a zvuči primamljivo, u šta ćemo moći da se uverimo tek kada bude dostupna.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 19, 2018 5:30 pm

Smile Alatka protiv slanja mejlova na pogrešne adrese

Jedan britanski startap, koji radi na alatki koja bi korisnike sprečavala da mejl pošalju na pogrešnu adresu, sproveo je uspešnu kampanju za prikupljanje sredstava, te uspeo da prikupi 13 miliona dolara koje planira da uloži u novi mejl softver.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Email

Naime, radi se o kompaniji Tessian, koja je sredstva dobila zahvaljujući investitorima kao što su Balderton Capital i Accel, a koji su poznati po tome što su investirali u platforme Facebook, Dropbox i Deliveroo, a pre nego što su postale poznate. Tessian radi na razvijanju mejl softvera koji bi upozoravao korisnike da su na putu da pošalju mejl pogrešnoj osobi, a softver funkcioniše tako što analizira prethodne mejlove, te korisnike upozorava u slučaju da pogreše u ispisivanju mejl adrese željenog kontakte, ili u slučaju kada izaberu pogrešnu adresu na koju šalju mejl.

Kreatori veruju da će nova alatka biti posebno korisna za kompanije koje vode računa o GDPR-u, budući da bi mogla da sprečava greške koje bi bile potencijalno opasne, te dovodile do drakonskih kazni. Kompanija je osnovana još 2013, te uglavnom radi sa advokatskim firmama, a u prethodnoj godini je broj zaposlenih sa 13 povećala na 50.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Email2

Tvorci novog softvera ističu da vlasnici kompanija često brinu zbog problema koje bi mogli da izazovu hakeri, te različiti malveri, dok propuštaju jednostavne stvari kao što je naizgled bezopasno slanje e-mail poruke koja obično sadrži poverljive podatke o kompaniji, ali i o korisnicima.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 19, 2018 5:33 pm

Smile Windows 7 2018 Edition – verzija koju smo čekali

Microsoft je veoma ponosan na Windows 10, čak su i ponudili vlasnicima Windows 7 da besplatno pređu na novi operativni sistem. I pored ove ponude, mnogi korisnici nisu bili spremni da se odreknu sedmice. Noviteti koje je donela desetka jednostavno nisu bili neophodni korisnicima koji su cenili ono što već imaju. Ipak, sigurni smo da bi svi ovi korisnici bez razmišljanja prešli na unapređenu Windows 7 Edition verziju prozora.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Windows7

Windows operativni sistemi nisu nikad bili ujednačenog kvaliteta, naprotiv, bilo je tu prilično promašaja. Zato je i jasno zašto su korisnici prilično oprezni kada bi trebalo da se pređe na novi Windows, a prethodni radi sasvim dobro. Ispostavilo se da je Windows 10 jedna od boljih verzija, stabilna, sa dovoljno unapređenja (ne računajući pitanje privatnosti) da vlasnike Win7 natera da se zamisle. Da li su Microsoft Store, brojne aplikacije, živahne pločice u Start meniju i Cortana dovoljan razlog da se pređe sa 7 na 10? Mnogi će i pored svega ovoga i dalje reći – ne. Ipak, činjenica je da je od izlaska sedmice prošlo skoro 9 godina (da, zaista ima toliko), što znači da je vreme bar za neki fejslifting.

Šta novo donosi Windows 7 2018 Edition koncept

To je isto pomislio Kamer Kaan Avdan koji je kreirao video u kome predstavlja koncept Windows 7 2018 Edition verzije. Njegov koncept polazi od ideje da se ne unose velike promene već nadgradi sve ono što korisnici očekuju od svoje verne sedmice. Kao što možete videti u videu ispod, autor zadržava sve ono zbog čega je Windows 7 i dalje popularan, dodajući novitete koji ne kvare koncept, ali olakšavaju rad.



Neki noviteti su pozajmljeni iz desetke, pa bi tako i u novoj sedmici imali Cortanu i Action Center. Tu je i Dark Mode kao i dinamična pozadina sa opcijama za dan i noć. Jedina mana ovog koncepta je – što je to i dalje koncept. Ako ste i dalje ponosni vlasnik Windows 7, verujemo da nećete menjati operativni sistem dok ne budete prinuđeni.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jun 21, 2018 7:35 pm

Smile Video reklame stižu na Messenger

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 1

Facebook u Messenger-u, aplikaciji za chatanje, testira video reklame koje se automatski pokreću, javlja Recode.

Stefanos Loukakos, koji vodi marketing na Messenger-u, rekao je da su reklame krenule u ponedeljak. Messenger je počeo prodavati reklame unutar aplikacije još pre 18 meseci, ali bila je reč o statičnim oglasima, a ne videu kao sada. Kako su iz Facebook-a rekli da im ponestaje mesta za reklame unutar Facebook-a, proširuju se na nove platforme poput Messenger-a i oglasnika Marketplace. Loukakos kaže kako je svestan opasnosti da se korisnicima Messenger-a baš i neće svideti gledanje reklama uz privatne poruke. Kompanija će nadzirati ponašanje korisnika kako bi utvrdili odbijaju li ih reklame, dodao je.

– Korisničko iskustvo nam je prioritet tako da ne znamo još hoće li reklame funkcionisati. Međutim, dosadašnji znakovi, kada smo testirali osnovne reklame, nisu pokazali nikakve promene u načinu na koji ljudi koriste platformu ili u broju poslatih poruka. Video bi mogao biti malo drugačiji, ali mislimo da neće biti problema – rekao je Loukakos. Iz Facebook-a su takođe za BGR rekli kako će ove reklame uvoditi postupno i pažljivo te da će korisnici zadržati kontrolu.

Iz Facebook-a su takođe za BGR rekli kako će ove reklame uvoditi postupno i pažljivo te da će korisnici zadržati kontrolu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jun 21, 2018 7:39 pm

Smile Novi Instagram video servis konkuriše YouTube platformi

Instagram i dalje beleži priliv novih korisnika, te je stigao do milijardu onih koji posećuju platformu, a pošto je objavio nameru da omogući emitovanje video sadržaja većih formata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Instagram

Aplikacija za deljenje fotografija, koja je u vlasništvu Facebook-a, poslednji put je o broju korisnika govorila u septembru 207, kada ih je bilo 800 miliona, te istakla činjenicu da svake godine dobije 200 miliona novih naloga. Facebook je Instagram postavio kao direktnu konkurenciju Snapchat-u, budući da ciljaju sličnu publiku, a poslednja Instagram ažuriranja donela su i nove optužbe koje dolaze iz kompanije Snap, a tiču se kopiranja određenih popularnih opcija, kao što su filteri, te kratki video sadržaji. I dok su Instagram ažuriranja pozdravljena od strane korisnika, Snapchat se bori sa posledicama loših reakcija na novi dizajn.

Najnovija objava koja dolazi od Instagram-a, a govori o nameri da se napravi mesto za video sadržaje koji duže trajali, ukazuje na potencijalno rivalstvo sa YouTube platformom. Naime, nova IGTV aplikacija je zamišljena kao mesto na kojem bi korisnici mogli da gledaju snimke koji traju do sat vremena, a koje su kreirali oni koje prate u okviru ove platforme. Poznate ličnosti, poput Selene Gomez, te Kim Kardashian, već su počele sa dodavanjem sadržaja na novi deo platforme, te otvorile svoje IGTV kanale.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Instagram2

Iz kompanije kažu da su na ovu ideju došli na osnovu podataka da tinejdžeri gledaju televiziju daleko manje nego ranije, što je znak da je vreme da video sadržaji nastave dalje, te evoluiraju u novim smerovima.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jun 21, 2018 7:44 pm

Smile Dropbox omogućava pregled većeg broja fajlova pre preuzimanja

Oni koji su imali prilike da preko Gmail-a dobiju neki ZIP ili RAR, znaju da je moguće da se fajlovi pogledaju pre nego što se folder otpremi na uređaj. Funkcija se polako širi, te je i Dropbox ažurirao način pregledanja fajlova različitog tipa, pa korisnici sada mogu da zavire u primljene fajlove, i odluče da li su im korisni ili ne, a pre otpremanja na računar.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Dropbox

Pored toga, unapređeno je i pregledanje PDF i PowerPoint dokumenata, a posebno kada je u pitanju preciznost, te način na koji se listaju strane. Moguće je i pregledanje DWG fajlova, čak i u slučajevima kada na uređaj nije instaliran AutoCAD, što bi dizajnerima, i njihovim klijentima, moglo da uštedi mnogo vremena, te ih sačuva od poslovnih glavobolja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Dropbox2

Među novim opcijama je i preview za EPUB fajlove, što će biti posebno korisno autorima i izdavačima, te agentima koji na taj način dele scenarije svojih klijenata. Dropbox je dodao i MXF video preview, što je poboljšava funkcionalnost, budući da snimatelji naprave i po 6 TB video zapisa, pa pregledanje bez otpremanja na uređaj štedi velike količine vremena.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jun 21, 2018 7:50 pm

Smile Automatsko gašenje računara

DShutdown je program koji može automatski da ugasi računar, na osnovu nekog od unapred zadatih parametara. Glavni ekran za podešavanje opcija programa deluje prilično komplikovano, ali se program može jednostavno iskoristiti bez potrebe za menjanjem većine opcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 DShutdown

DShutdown se može podesiti da računar bude isključen posle isteka određenog vremena, u tačno zadatom trenutku ili na određeni dan, kada se završi rad nekog programa, ili recimo zavisno od procenta opterećenja procesora ili aktivnosti na Internet vezi. U slučaju aktiviranja, umesto samog isključenja računara mogu se odabrati druge opcije kao što su odjava korisnika, restartovanje ili uspavljivanje računara. U programski paket uključena je i verzija alata RDShutdown (Remote DShutdown), koji se može koristiti za kontrolu drugih računara na lokalnoj mreži ili udaljenim lokacijama. U tom slučaju, na drugim računarima treba startovati program RDShutdown, ili podesiti da se on startuje kao sistemski servis.

DShutdown možete da preuzmete s matične strane autora, koja se nalazi na adresi dimio.altervista.org/eng/, a naziv programa je potekao od imena autora – Dimio’s ShutDown. Program ne uključuje posebnu proceduru za instalaciju, već prenetu arhivu treba raspakovati i napraviti prečicu za startovanje programa po potrebi. Sa matične lokacije se može preneti i dodatni prevod za prevod poruka korisničkog okruženja na srpski jezik, iz koga fajl sa prevodom treba ručno iskopirati u programski folder. Preporučujemo da DShutdown prvo probate sa originalnom varijantom okruženja, pošto smo primetili probleme sa startovanjem programa kada je aktivan prevod.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jun 21, 2018 7:52 pm

Smile Aplikacija Android Messages omogućava slanje poruka sa računara

Google je lansirao aplikaciju Messages za web, pa Android korisnicima omogućio da poruke šalju sa svojih računara, te Mac uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Android

Nova opcija za Android Messages najavljena je 18. juna, a do korisnika bi trebalo da stigne tokom sledeće nedelje, te se na taj način izašlo u susret korisnicima, budući da se radi o jednoj od najtraženijih opcija. Da bi se došlo do ove opcije neophodno je da se na računar instalira najnovija verzija Android Messages aplikacije, te da se na telefonu u meniju izabere opcija ‘Messages for web,’ da bi se potom sa web-sajta skenirao odgovarajući QR kod.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Android2

Tako će nova opcija funkcionisati u okviru Chrome, Mozilla Firefox, Safari i Microsoft Edge pretraživača, ali ne i na Internet Explorer-u. Ikonica koja označava aplikaciju za razmenjivanje poruka će u okviru pretraživača prikazivati obaveštenja kada ima nepročitanih poruka. Pored tekstualnih poruka korisnici će u okviru ove aplikacije moći da razmenjuju i stikere, emotikone, te fotografije, a Messages za web su tek deo većeg ažuriranja za ovu mobilnu aplikaciju, pa će korisnici moći da, pored drugih novih mogućnosti, pretražuju i šalju GIF-ove.



Messages aplikacija dobija i Smart Reply opciju iz Allo aplikacije, a koja se zasniva na AI tehnologiji, na kojoj Google već neko vreme ne radi, budući da su stručnjaci ove kompanije fokusirani na funkcije koje bi uskoro trebalo da zamene SMS poruke – Rich Communication Services (RCS). Google je ranije najavio da deo provajdera, te proizvođača pametnih telefona, već implementira Android Messages kao uobičajenu aplikaciju za razmenjivanje poruka, što je deo priprema za implementaciju RCS-a.

Izvor: ZD Net
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 5:57 pm

Smile Instagram predstavio IGTV

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 1

Instagram, društvena mreža za razmenu slika i videa, od nedavno ima preko milijardu korisnika u svetu i najbrže je rastuća društvena platforma poslednjih godina. O njenoj popularnosti mnogo govori i činjenica da su sa Stories objavama, "pozajmljenim" od Snapchat-a, vrlo brzo pretekli Snapchat po broju aktivnih korisnika te opcije, kao i pojava tzv. Instagram celebrityja, ljudi koji žive samo od objavljivanja sadržaja na ovoj mreži.

Sada iz Instagram-a dolazi i novi potez kome je cilj dodatno napasti Snapchat, ali i YouTube, jer su primetili kako je u samo proteklih godinu dana gledanje videa na njihovoj mreži poraslo za 60%. Danas pokrenuta aplikacija IGTV, naime, korisnicima Instagram-a daće mogućnost snimanja i deljenja videa dugih do čak 60 minuta (za razliku od 60 sekundi koliki je limit bio do sada).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 1

Zanimljivo, IGTV omogućava snimanje video zapisa telefonom isključivo u vertikalnom položaju – proizvodeći tako od mnogih omraženi vertikalni video. Iako ovakva orijentacija videa nije prirodna za gledanje na monitorima ili televizorima, u Instagram-u veruju da će na telefonima biti pun pogodak. Naime, mnogi korisnici već sada telefonima snimaju vertikalne video zapise, a oni koji će ih gledati više neće morati da okreću telefon u horizontalni položaj kada požele da pogledaju video na IGTV-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 3

Zapisi stvoreni novom aplikacijom biće objavljivani na "običnom" Instagram-u i moći će se pregledati i kroz korišćenje dosadašnjih mobilnih aplikacija. IGTV je, naravno besplatno, dostupan za preuzimanje na Google-ovom Play Store-u i Apple-ovom App Store-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 2
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 6:01 pm

Smile Članstvo u Facebook grupama moći će da se naplaćuje od 4,99 do 29,99 dolara mesečno

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 1

U Facebook-u kažu kako žele da osnaže zajednicu administratora koji vode velike i kvalitetne grupe na ovoj društvenoj mreži, kreiraju sadržaj za njih i koriste svoje vreme i energiju na administraciju. Stoga će putem ugrađene opcije u administrativnim alatima za grupe ponuditi da se neke od njih pretvore u naplatne. U ove je svrhe pokrenut pilot program za nekoliko grupa čiji će administratori od sada moći da članovima naplate učestvovanje u grupi.

Do sada su pojedini administratori vodili naplatne grupe, ali su se o pretplatama i popisu članova morali brinuti na neki drugi način, vodeći sopstvene evidencije o uplatama i slično. Po novome, zaživi li ova ideja i nakon testne faze, svi administratori Facebook grupa bi mogli svojim članovima da uvedu mesečnu pretplatu – na nivou od 4,99 pa do 29,99 dolara.


Članovi grupe moći će prijaviti svoju pretplatu i uplatiti je putem Facebook-ovih mobilnih aplikacija, a društvena mreža će uplate prosleđivati administratorima grupe, verovatno uz uzimanje određenog procenta u obliku provizije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 6:08 pm

Smile Data centri za zetabajte

https://pcpress.rs/data-centri-za-zetabajte/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 6:14 pm

Smile Zaštitite IT infrastrukturu od spoljašnjih faktora

https://pcpress.rs/zastitite-it-infrastrukturu-od-spoljasnjih-faktora/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 6:18 pm

Smile Četiri stvari kojima nije mesto na LinkedIn profilu

Sve više ljudi prvi utisak o nekome formira na osnovu rezultata pretrage na internetu. Kada vas procenjuju na profesionalnom nivou, uglavnom prvo pogledaju vaš profil na LinkedIn-u. Čak i da njihova pretraga počne na Google-u, završiće na LinkedIn-u jer će vaš profil najverovatnije da bude među prvim rezultatima, tako da bi trebalo da razmislite o tome šta stavljate na LinkedIn profil, i pobrinete se da bude autentičan, primamljiv za vašu publiku i odražava vašu ambiciju, jer će vas to pozicionirati u budućnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 25477887383_854fa3cb37_b

Trebalo bi da budete jednako fokusirani na to da sa profila uklonite sve što će stajati „na putu“ vašem uspehu. Želite da sadržaj vašeg profila zadivi one koji donose odluke o vama, te je Forbes preporučio četiri stvari koje bi trebalo da sklonite sa profila kako bi ostavili dobar utisak na one koji dođu do njega su:

Pogrešne ili nebitne potvrde – Izbrišite opise veština po kojima ne želite da vas znaju, one vam samo unose pometnju, i zbunjuju osobe koje čitaju. Lični brending je da vas prepoznaju po jednoj stvari, a ne po njih hiljadu. Napravite listu svih veština koje su bitne za to ko ste i ko želite da budete i uverite se da prve tri potpuno odražavaju to kako želite da vas znaju. To su one koje su najvidljivije kada neko gleda na vaš profil, jer da bi se videle ostale veštine mora da se klikne na „pogledati više“.

Iskustvo koje odvraća od težnji ličnog brenda – Ako ste počeli karijeru u finansijama, a sada se bavite farmaceutskim istraživanja, trebalo bi da sklonite tu „drugačiju poslovnu prošlost“ sa profila (ukoliko nemate stvarno dobru priču koja podržava ono što trenutno radite i ono šta želite da radite). Naravno, važno je da prikažete napredak u karijeri, tako da bi bilo dobro da to prethodno iskustvo organizujte u jednu kategoriju koja će predstavljati vaše početke u karijeri.

Fotografije loše rezolucije – Ne radi se samo o slikama lica i glave, već bilo koja slika koju ste stavili trebalo bi da bude dobrog kvaliteta i da ima odgovarajuću veličinu. Sve suprotno bi moglo da ukaže da ne obraćate pažnju na detalje, jer ništa ne govori više o „nedostatku pažnje za detalje“, kao što su zamućene, loše isečene ili neprilagođene slike. Investirajte u profesionalnu profilnu fotografiju koja će vas prikazati u najboljem svetlu. Izbegavajte sliku celog tela, dozvolite onima koji gledaju vaš profil da vide vaše lice.

Pisanje u trećem licu – Mnogo je bolje, transparentnije i direktnije napisati u prvom licu nego se pretvarati da je neko drugi napravio sadržaj odnosno sažetak o vama. Kada pišete u prvom licu stvarate komunikaciju između vas i čitalaca, a to vam pomaže da stvorite autentičniji odnos sa njima. Vreme je da sklonite pisanje u trećem licu sa vašeg profila i opustite se sa pisanjem „ja, moje, meni“.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 6:22 pm

Smile Rešavanje problema sa Office 365

Microsoft Support and Recovery Assistant za Office 365 (skraćeno SaRA) je besplatni dodatni alat za korisnike Microsoft Office 365 paketa. Komplikovani naziv programa daje nagoveštaj šta mu je glavna namena – podrška u rešavanju problema i vraćanje u radno stanje Microsoft Office instalacija. SaRA je naslednik programa slično kreativnog naziva Office Configuration Analyzer Tool (OffCAT), koji je bio dostupan za starije verzije Microsoft Office paketa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 MicrosoftSaRA

Ovaj softverski alat je napravljen da bi pomogao Microsoft‑ovom timu za podršku pri rešavanju problema koji korisnici imaju u radu Office aplikacija. Većina korisnika ne kontaktira Microsoft, ali program se može pokrenuti potpuno samostalno, pri čemu treba preskakati opcije koje traže slanje podataka o konfiguraciji Microsoft‑u. Dostupne opcije su podeljene u nekoliko grupa po različitim aplikacijama Microsoft Office paketa, a napravljene su tako da se u nekoliko koraka izabere šta treba proveriti, a zatim će SaRA automatski pokušati da pronađe uzrok problema i primeni eventualno rešenje.

Najveći broj opcija uključenih u Support and Recovery Assistant vezan je za Microsoft Outlook, kao što je to bio i slučaj sa starim programom OffCAT. Jednostavno nazvana opcija “Outlok neće da se startuje“, izvršiće čitav niz akcija koje mogu potrajati duže, kao što su testiranje Internet veze, podaci o korisničkom nalogu, provera domena, e‑mail protokola… U slučaju Outlook‑a za Web, Microsoft SaRA nudi rešenja za neke probleme pri radu sa deljenim kalendarima i nalozima za elektronsku poštu.

Pored opcija koje su vezane za Outlook, Support and Recovery Assistant nudi i razne opcije za druge Microsoft Office aplikacije, OneDrive for Business, Skype for Business i online verzije Dynamics 365. Problemi koje mogu rešiti ovi moduli vezani su uglavnom za instalaciju i aktivaciju. Nedostatak programa je što se po aktiviranju većine opcija ne može vratiti na prethodni korak i probati drugu opciju, već treba ponovo startovati program.

Microsoft‑ova matična strana za pomoć u rešavanju Outlook problema je diagnostics.outlook.com, a sa ove lokacije se može preneti i Microsoft Support and Recovery Assistant za Office 365. Kratak instalacioni fajl će po startovanju preneti oko 100 MB preostalih fajlove neophodnih za rad programa. Microsoft SaRA takođe pri startovanju proverava da li postoji novija verzija, i nudi mogućnost da se ona automatski prenese i instalira. Microsoft Support and Recovery Assistant za Office 365 nije dostupan za Office na Apple Mac računarima, već postoji verzija samo za Windows.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jun 23, 2018 6:25 pm

Smile Slika diska

Nemačka softverska kompanija O&O Software je poznata u svetu uslužnog softvera, pre svega po brojnim rešenjima za rad sa diskovima, kao i alatima za zaštitu podataka. Jedan od njihovih udarnih proizvoda je O&O DiskImage, koji predstavlja dobro rešenje za pravljenje rezervnih kopija diskova i fajlova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 OODiskImage

Iz naziva programa se već može zaključiti da program omogućava pravljenje slika (image) diskova. Na ovaj način čuva se kompletno stanje računara, sa operativnim sistemom, instaliranim programima i svim fajlovima. U slučaju havarije, slika diska brzo se može sve vratiti na stari ili novi disk, spremno za rad. Ugrađena je i opcija za kloniranje, odnosno lako prebacivanje svega s jednog na drugi disk, što je korisno kod nadogradnje na novi disk.

Vraćanje podataka se vrši nezavisno od računarske konfiguracije, što znači da će pri prebacivanju na novi računar sve biti prebačeno a Microsoft Windows će detektovati hardverske promene i prilagoditi konfiguraciju. Slika diska se snima u sopstvenom formatu .OMG, ali O&O DiskImage takođe podržava .VHD (Virtual Hard Disk) format. Ovaj format podržavaju novije verzije Windows okruženja i poznati sistemi za virtualizaciju, pa od slike diska možete dobiti virtualnu mašinu spremnu za startovanje.

Kod snimanja se može koristiti kompresija podataka, što će usporiti rad ali će smanjiti veličinu rezervne kopije i pomoći da se slika diska lakše smesti na ciljnu lokaciju. Podaci se mogu zaštititi opcionim šifrovanjem, uz oslanjanje na AES 256 enkripciju. Snimak se može razdvojiti na delove, za lakše prebacivanje recimo na memorijske kartice ili snimanje na optičke medije.

O&O DiskImage sada ima i mogućnost za klasično snimanje rezervne kopije na nivou foldera i fajlova, ali su ove opcije u senci onoga po čemu je program prevashodno poznat. Jedan od glavnih noviteta u aktuelnoj verziji 12 je dvostruko brži rad opcija za snimanje fajlova, a u novoj verziji takođe se izdvaja podrška za aktuelni Windows 10.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 OODiskImage2

Program je dostupan u tri verzije – Professional, Workstation za radne stanice i Server za serverske računare. Za većinu korisnika profesionalna verzija je sasvim dovoljna i ima sve opcije potrebne za regularno korišćenje. Poboljšanja u verziji za radne stanice ogledaju se u podršci za automatizaciju korišćenjem skriptova, centralno upravljanje na više računara u mreži, daljinsku instalaciju i raznim opcijama za izveštavanje. Jedino ograničenje je što ovu verziju nije moguće instalirati na serverske verzije Windows‑a, za šta je potrebna skuplja verzija koja ima slične mogućnosti, koja se može instalirati na Windows Server sisteme od verzije 2008 pa do Windows Server 2016.

Profesionalna verzija programa O&? DiskImage može se koristiti u probnom režimu do 30 dana, dok verzije za radne stanice i servere nisu dostupne u probnoj varijanti. Prilikom instalacije programa jedino treba obratiti pažnju da podrška za virtualne diskove i neprekidno kopiranje zahteva instalaciju sistemskih drajvera, što je potrebno uključiti u izabrane mogućnosti prilikom instalacije programa. Dodatne informacije o programu O&O DiskImage potražite na www.oo‑software.com.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jun 24, 2018 9:45 pm

Smile Zavisnost od video igara od sada se zvanično tretira kao bolest

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) najavila je krajem prošle godine, a sada je i službeno objavila, svoju novu, 11. po redu, verziju Međunarodne klasifikacije bolesti, u kojoj je u delu mentalnih bolesti i zavisnosti uključena i – zavisnost od igranja video igara. „Nakon što smo konsultovali stručnjake iz celog sveta i pomno proučili literaturu, odlučili smo da taj poremećaj dodamo na popis bolesti“, rekao je za AFP načelnik odeljenja WHO-a za psihičko zdravlje Shekhar Saxena. Bolest pod nazivom „Gaming disorder“ manifestuje se kao uzorak ponašanja u kojem pojedinac nema kontrolu nad svojim navikama igranja. Kao i kod ostalih zavisnosti, „bolesnik“ daje prioritet igranju nasuprot ostalim dnevnim aktivnostima i to na način da igranje ima prednost nad svim drugim ponašanjima i dovodi do negativnih posledica. Za dijagnozu ovog poremećaja, kako ga definiše WHO, ponašanje mora da bude dovoljno ozbiljno da značajno utiče na lični, porodični i društveni život pojedinca, na njegovo obrazovanje, posao, i druga područja funkcionisanja, te da se manifestuje najmanje 12 meseci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 I_Congreso_Juegos_de_Salud_13966920065

Znakovi koji upućuju na postojanje zavisnosti su prvo, manjak kontrole nad navikom igranja (učestalost, intenzitet, trajanje, kontekst, početak i završetak ne mogu da se kontrolišu). Drugo, igranje dobija prioritet nad svim drugim dnevnim aktivnostima i interesima, i treće, nastavak ili povećanje intenziteta igranja uprkos pojavi negativnih posledica (manjak sna, problemi sa ishranom, otežano funkcionisanje osobe u porodici, društvu, školi ili na poslu). Iz WHO-a kažu kako poremećaj preteranog igranja ne bi trebalo mešati sa navikama dugotrajnog igranja, te da ovaj pojam ne bi trebalo shvatati olako. „Milioni igrača širom sveta, čak i kad se radi o intenzivnom gejmingu, nikada ne bi mogli da se smatraju ljudima koji boluju od ovog poremećaja“, poručio je dr. Vladimir Poznyak koji je predložio da se zavisnost od igranja uvrsti među bolesti. Naglasio je i da je među igračima prisutnost zavisnosti vrlo niska, procene govore da bi tek 2-3% igrača moglo da bude zavisno, ali da bi se s vremenom mogla povećavati.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Hands-514479_1280

Međutim, ne slažu se svi psiholozi da je gejming poremećaj vredan uključivanja u Međunarodnu klasifikaciju bolesti. Anthony Bean, licencirani psiholog i izvršni direktor na projektu Telos, neprofitna klinika za mentalno zdravlje u Fort Worth-u, u Teksasu je jedan od onih koji se ne slažu ali isto tako ne smatra da gejming poremećaj ne postoji, samo smatra da „nije baš dobra ideja da se to reši na ovaj način (dijagnozom) … Ovo stvarno otvara vrata da se bilo šta proglasi za bolest“. Apsolutno bilo šta, na primer gledanje previše fudbala na TV-u, može se smatrati bihejvioralno zavisnim ponašanjem ako stručnjaci za mentalno zdravlje ne insistiraju na rigoroznijem proučavanju problema, rekao je Bean: „Otvaranje tih vrata je Pandorina kutija.“



Standard definiše bolesti, poremećaje, povrede i druga srodna zdravstvena stanja. Istraživači ga koriste kako bi zaveli razlog smrti, bolesti, povrede i simptoma, a doktori i drugi lekari ga koriste za davanje dijagnoza i drugih stanja. U mnogim slučajevima, zdravstvene kompanije i osiguravači koriste ovaj standard kao osnovu za nadoknadu. Poznyak očekuje da klasifikacija gejming poremećaja znači da će zdravstveni radnici i sistemi biti „upozoreni na postojanje ovog stanja“, a istovremeno da će povećati mogućnost da „ljudi koji pate od ovih stanja mogu da dobiju odgovarajuću pomoć“, s obzirom da oko 2,5 milijarde ljudi u svetu danas igra video igre.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jun 24, 2018 9:48 pm

Smile Facebook najavio nove mere za prepoznavanje opasnih dezinformacija

Borba koju Facebook vodi protiv lažnih vesti, prevara, te spam sadržaja, verovatno nikada neće biti završena do kraja, ali kompanija ulaže napore kako bi smanjila uticaj dezinformacija na ovoj platformi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Fake-1

Tako je 21. juna najavljen niz novih mera, uključujući i onu u okviru koje će mašinsko učenje biti zaduženo za prepoznavanje postova koji za cilj imaju da obmanu, te dezinformišu ostale korisnike. Ovo nije prvi put da je kompanija najavila da planira da koristi AI za prepoznavanje ovakvih sadržaja, te je jasno da su u objavama uglavnom preuveličane sposobnosti veštačke inteligencije da prepozna lažne vesti. Naime, mašinsko učenje nije u mogućnosti da proverava činjenice na licu mesta, ali može da identifikuje određene signale koji ukazuju na to da bi neki korisnik mogao da bude sklon širenju ovakvih sadržaja, a poput detektovanja informacija koje su već ranije označene kao deo lažnih vesti.

Tako mašinsko učenje prepoznaje duplikate tekstova koji su ranije označeni kao lažni, te uklonjeni, a jedan od najboljih primera je tekst sa jednog francuskog portala u kojem piše kako žrtvama moždanog udara može da se pomogne tako što im se pusti krv iz prsta. Nakon primene novog sistema identifikovani je 20 domena, te 1.400 naloga koji su delili tekstove sa ovom dezinformacijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Fake2

Na kraju, ljudski faktor će još neko vreme biti ključan u prepoznavanju lažnih vesti koje nose potencijalno opasne dezinformacije, ali bi i veštačka inteligencija mogla da pruži korisnu podršku.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jun 24, 2018 9:50 pm

Smile Bing koristi kameru telefona za pretraživanje interneta

Microsoft i dalje radi na vizuelnim načinima za pretraživanje interneta, pa je predstavio i Visual Search, opciju zahvaljujući kojoj Bing koristi kameru telefona, a kako bi na internetu pronašao fotografisane objekte, te ih na taj način identifikovao.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Bing

Tako će korisnici, na primer, na osnovu fotografije nekog pejzaža moći da dobiju turističke preporuke, te naziv lokacije, a među najkorisnijim opcijama su i o ne koje se tiču kupovine, pa korisnici mogu da fotografišu neki predmet, te brzo dobiju informacije o prodajnim mestima na kojima mogu da ga nabave.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Bing2

Visual Search je trenutno dostupan samo u Sjedinjenim Američkim Državama, a za one koji koriste Bing aplikaciju za iOS i Android, Microsoft Launcher za Android, te Edge pretraživač za Android. Ovakvo pretraživanje nije savršeno kao prepoznavanje objekata u realnom prostoru, ali svakako predstavlja značajan korak kada su u pitanju načini za pretraživanje interneta.



Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 25, 2018 4:39 pm

Smile Koliko vremena provodite na Facebook-u?

Facebook razvija opciju zahvaljujući kojoj će korisnici moći da mere vreme koje provedu na ovoj platformi, a čime kompanija želi da dokaže kako se zalaže za dobrobit svojih korisnika, a uprkos potencijalnim gubicima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Facebook-4

Alatka, koja trenutno nosi ime “Your Time on Facebook,” otkrivena je u okviru Facebook-ove Android aplikacije, a iz kompanije potvrđuju da rade na opciji, kako bi osigurali da korisnici kvalitetno provode vreme na njihovoj platformi. Opcija će korisnicima prikazivati koliko su vremena proveli na Facebook-u na dnevnom, te nedeljnom nivou, a moći će i da ih upozorava kada prekorače ograničenje koje su prethodno sami postavili.

Projekat dolazi nakon serije skandala koji su bili u vezi sa lažnim vestima, kršenjem privatnosti korisnika, te taktikama za održavanje pažnje korisnika, koje su mnogi kritičari nazvali neetičnim. Nova opcija bi mogla da utiče na smanjenje vremena koje korisnici provode na platformi, što bi moglo da utiče na poslovanje kompanije, budući da najveći deo prihoda dolazi od prikazivanja reklama korisnicima, što neće biti moguće ako ovi ne budu bili na platformi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Facebook2-4

Ipak, briga o korisnicima bi mogla da povrati ugled kompanije, te zainteresuje druge korisničke grupe koje su do sada izbegavale platformu. Još uvek se ne zna kada će opcija postati dostupna, ali se očekuje da to bude uskoro, budući da se o novom načinu brige o korisnicima govori već neko vreme.

Izvor: Fortune
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 25, 2018 4:42 pm

Smile Chrome za Android dobio opciju za čuvanje offline sadržaja

Google je nedavno predstavio novu verziju Chrome pretraživača za Android, a koja je donela brojna poboljšanja, te opciju koju je tražio veliki broj korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Chrome

Naime, radi se opciji koja dozvoljava čuvanje offline sadržaja, a dok je korisnik povezan na neku Wi-Fi mrežu. Prema podacima koje ima Google, Chrome olakšava život korisnicima iz više od 100 zemalja, uključujući Brazil, Indiju, Indoneziju i Nigeriju, te im omogućava da pretražuju internet i bez konstantne internet veze. Tako Android pretraživač automatski na uređaj otprema relevantne sadržaje, a kada je korisnik povezan na besplatnu Wi-Fi mrežu sa dobrim protokom, a na osnovu sadržaja koji su najpopularniji u oblasti u kojoj se korisnik nalazi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Chrome2

Korisnici koji koriste Chrome za Android dobijaće i sadržaje za koje se pretpostavi da su im važni, a na osnovu istorije pretraživanja. Pošto Chrome otpremi sadržaj na uređaj, korisnik može da mu pristupi čak i kada nije povezan na internet, a nova opcija nije dostupna u svim zemljama, te se fokusira na oblasti koje su poznate po lošim internet konekcijama.

Izvor: Phone Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 25, 2018 4:45 pm

Smile WhatsApp ukida podršku za starije iOS i Android uređaje do 2020.

Milioni ljudi više neće moći da koriste WhatsApp nakon što je aplikacija za razmenu poruka objavila da će ukinuti podršku svoje usluge na starijim iOS i Android pametnim telefonima. Od 1. februara 2020. godine, korisnici koji rade na starijim operativnim sistemima neće više moći da koriste WhatsApp na svojim telefonima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 33098603040_535eacff97_b

Kompanija je ovu objavu ažurirala na svom blogu sa listom na kojoj se nalaze telefoni koji više neće biti podržani. Na listi su se našli telefoni koji pokreću Androide starije od Gingerbread verzije (2.3.7), iPhone-i koji pokreću iOS 7 ili stariju verziju, kao i Nokia S40 čija će se podrška završiti do 31. decembar 2018. Prema Google-ovim podacima, 0,3% Android uređaja i dalje pokreće ovaj operativni sistem, što iznosi oko šest miliona pametnih telefona i tableta.

Korisnici ovih uređaja više neće moći da otvaraju nove naloge, ali će i dalje moći da koriste WhatsApp do kraja roka. „Zato što se više nećemo aktivno baviti razvojem za ove operativne sisteme, neke funkcije mogu prestati da rade u bilo kom trenutku“, piše WhatsApp na blogu. Aplikacija koja se nalazi u vlasništvu Facebook-a može se pohvaliti sa blizu pola milijarde korisnika širom sveta, ali nije jasno na koliko će korisnika uticati ova objava. WhatsApp je u decembru objavio da će ukinuti podršku za Windows Phone 8.0 i starije, kao i Nokia Symbian S60 i Blackberry OS i Blackberry 10.

Izvor: Independent
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 16 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 16 od 40 Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 28 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu