Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Filmske novosti... - Page 13 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Filmske novosti... - Page 13 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Filmske novosti... - Page 13 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Filmske novosti... - Page 13 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Filmske novosti... - Page 13 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Filmske novosti... - Page 13 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Filmske novosti... - Page 13 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Filmske novosti... - Page 13 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Filmske novosti... - Page 13 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Filmske novosti... - Page 13 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Filmske novosti... - Page 13 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Filmske novosti... - Page 13 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Filmske novosti... - Page 13 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Filmske novosti...

2 posters

Strana 13 od 19 Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Sledeći

Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Maj 09, 2018 7:46 pm

Smile Rodrigešu Plaketa Jugoslovenske kinoteke

http://seecult.org/vest/rodrigesu-plaketa-jugoslovenske-kinoteke
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Maj 09, 2018 7:47 pm

Smile Deset premijera na Španskom metru

http://seecult.org/vest/deset-premijera-na-spanskom-metru
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Maj 16, 2018 7:10 pm

Smile Sećanje na Jelenu Žigon

Filmske novosti... - Page 13 Jelena-zigon-kinoteka

Jugoslovenska kinoteka podsetiće 16. i 17. maja na nedavno preminulu glumicu Jelenu Jovanović Žigon (1933-2018) izborom od šest njenih filmova, među kojima je i austrijski “Obećana žena” (1975) Toma Kovana (Cowan).

Program sećanja na Jelenu Žigon u Muzeju Jugoslovenske kinoteke počeće filmom “Prvi građanin male varoši” (1961) Puriše Đorđevića.

Biće prikazani i “Suda na paralelama” (1961) Jože Babiča, “Divlje seme” (1967) Kokana Rakonjca, te 17. maja “Klopka za generala” (1971) Miomira Mikija Stamenkovića, Kovanova “Obećana žena”, te hit komedija “Ljubi, ljubi, al’ glavu ne gubi” (1981) Zorana Čalića.

Jelena Žigon preminula je 10. aprila u Beogradu u 85. godini, posle kraće bolesti.

Igrala je, između ostalog, i u filmovima “Pustolov pred vratima” (1961), “Obračun” (1962), “Došlo doba da se ljubav proba” (1980), “Idi mi, dođi mi” (1983), “Kakav deda takav unuk” (1983), “Šta se zgodi kad se ljubav rodi” (1984), “Žikina dinastija” (1985), “Druga Žikina dinastija” (1986), “Sulude godine” (1988), “Kuda plovi ovaj brod” (1999)…

Filmske novosti... - Page 13 Jelena_zigon

Jelena Žigon bila je supruga dramskog umetnika Steve Žigona (1926-2005), sa kojim je imala ćerku Ivanu Žigon, takođe glumicu, i sina Nikolu, slikara.

Sajt Kinoteke je kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Maj 19, 2018 5:40 pm

Smile Počeo 11. Španski metar

http://seecult.org/vest/poceo-11-spanski-metar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Maj 26, 2018 6:29 pm

Smile Novo svetlo: Žena i seksualnost u eksperimentalnom filmu, BG

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Datum:
Wednesday, June 27, 2018 - 20:00
Link:
http://www.dksg.rs
AFC u kontekstu 1958-2018: Vidici nove generacije (peta sesija)

NOVO SVETLO: ŽENA I SEKSUALNOST U EKSPERIMENTALNOM FILMU

Penelopa 77 (Bilјana Belić, 1977)

Pieta (Bilјana Belić, 1970)

Lična disciplina (Miroslav Bata Petrović i Julijana Terek, 1983)

Diabl (Zorica Kijevčanin, 1988)

Kroz filmove i primere iz filmova vode Dunja Nešović i Ivona Đurić, studentkinje Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Uto Maj 29, 2018 8:54 pm

Smile Premijera restaurisane Lepote poroka

Filmske novosti... - Page 13 Lepota-poroka-zivko-nikolic

Film “Lepota poroka” Živka Nikolića, jedan od bisera jugoslovenske kinematografije iz 1986. godine, restaurisan je digitalno u okviru projekta Vip Kinoteka, a tim povodom imaće specijalnu projekciju 30. maja u Jugoslovenskoj kinoteci.

U tom filmu istaknutog crnogorskog reditelja Živka Nikolića, koji je i autor scenarija, igrali su Mira Furlan, Milutin Mima Karadžić, Petar Božović, Mira Banjac, Eva Ras, Borislav Stjepanović, Ines Kotman, Alen Nuri, Vesna Pećanac, Miodrag Miki Krstović, Milo Miranović…

Majsko izdanje časopisa Kinoteka, u rubrici Kritika iz prošlosti, prenosi tekst objavljen u sarajevskom listu Oslobođenje 1987. godine (Porok ljepote) u kojem kritičar Aco Štaka, nakon detaljne analize, zaključuje: “Ukratko, ‘Ljepota poroka’ je plastično dočarani panoptikum naših naravi i navika, gluposti i loše savesti, zabluda i strahova. I pri svemu, delo privlačno zbog svoje umetničke različitosti od niza standardizovanih i mahom nemuštih ostvarenja savremenog domaćeg filma. Nikolić na takav način predstavlja naše ogoljene duše, da mu to malo ko može zameriti”.

Filmske novosti... - Page 13 Lepota-poroka-mira-furlan

Montažu filma “Lepota poroka” potpisuje Zoltan Vagner, fotografiju Radoslav Vladić, scenograf je bio Miodrag Mirić, a autor muzike Zoran Simjanović.

Specijalna projekcija “Lepote poroka” organizovana je u Kinoteci u dva termina – od 18 i 20.30 sati.

U okviru projekta Vip kinoteka, koji Jugoslovenska kinoteka realizuje sa kompanijom Vip, do sada su restauirsani i filmovi “Ko to tamo peva” Slobodana Šijana, “Kad budem mrtav i beo” Živojina Pavlovića, “Specijalno vaspitanje” Gorana Markovića, te kultna crna komedija “Maratonci trče počasni krug” reditelja Slobodana Šijana i scenariste Dušana Kovačevića.

(SEEcult.org)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Čet Maj 31, 2018 7:18 pm

Smile 11. Festival mediteranskog filma, ST

Vrsta dogadjaja:
Festival
Datum:
Saturday, June 16, 2018 - 19:00
Link:
http://fmfs.hr
11. FESTIVAL MEDITERANSKOG FILMA (7-16.6.2018.) Split

Kinoteka Zlatna vrata

Dugometražni filmovi

19:00 KINO CIRKUS: CIRKUS IZVAN GRANICA / KINO CIRCUS: CIRQUE HORS-PISTE (Francuska, 53', 2017.)

Netty Radvanyi, Nicos Argilet

Ješke

20:00 SUTON (5', 2017.)

Lili Zaneta

Srednji metar

20:00 143° (Hrvatska, 52', 2017.)

Danilo - Lola Ilić

Ljetno kino Bačvice

Dugometražni filmovi

21:30 KRIVNJA / DEN SKYLDIGE (Danska, 85', 2018.)

Gustav Möller

PROGRAMSKA KNJIŽICA
http://fmfs.hr/site/assets/files/1031/knjizica_fmfs.pdf
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Jun 06, 2018 7:19 pm

Smile Zlatni pečat uručen Mirjani Karanović i Bogdanu Dikliću

Filmske novosti... - Page 13 Jugoslovenska_kinoteka_6jun

Jugoslovenska kinoteka obeležila je 6. juna svoj dan, koji je i godišnjica prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu, svečanošću na kojoj su najviša priznanja te institucije kulture - Zlatni pečat, primili istaknuti glumci Mirjana Karanović i Bogdan Diklić.

Direktor Kinoteke Jugoslav Pantelić, koji je uručio nagrade pred mnogobrojnim gostima, zahvalio je nekadašnjem dugogodišnjem direktoru Radoslavu Zelenoviću i drugim poslenicima koji su gradili Kinoteku sve do njenog današnjeg 69. “rođendana”.

Pantelić je kao najbitniju delatnost iz proteklih godinu dana naveo projekat digitalne restauracije bisera srpske kinematografije Vip Kinoteka, na kojem će se insistirati i u narednom periodu. Već početkom sledeće sezone biće prikazana još dva digitalno restaurisana filma u kojima su dubok trag ostavili upravo dobitnici Zlatnog pečata – Mirjana Karanović u “Petrijinom vencu” Srđana Karanovića i Bogdan Diklić u “Nacionalnoj klasi” Gorana Markovića, najavio je Pantelić.

“Hvala vam Miro i Bogdane za vaše nezaboravne uloge, za sve što ste uradili za našu kinematografiju”, istakao je Pantelić.

Uoči uručenja nagrada prikazani su inserti iz bogatih filmografija dvoje cenjenih i omiljenih glumaca.

Mirjana Karanović debitovala je 1980. naslovnom ulogom u Karanovićevom filmu “Petrijin venac”, a iste godine dobila je Zlatnu arenu u Puli i Gran pri Ćele kula u Nišu. Usledile su nezaboravne uloge u filmovima “Majstori, majstori”, “Pad Italije”, “Život je lep”. Samo nekoliko godina kasnije dobila je još jednu Zlatnu arenu u Puli, kao i Gran pri u Nišu za ulogu Sene u filmu “Otac na službenom putu” Emira Kusturice. Upečatljive uloge ostvarila je u filmovima “Sabirni centar”, “Vreme čuda”, “Na putu za Katangu”, “Mala”, “Podzemlje”, “Bure baruta”, “Svjedoci”, “Grbavica”, “Pored mene”, “Rekvijem za gospođu J.”, podsetila je voditeljka svečanog programa Sandra Perović, ističući i ulogu Mirjane Karanović u njenom nagrađivanom rediteljskom prvencu “Dobra žena”.

Mirjana Karanović priznala je da kao sasvim mlada, ali i kada je tek upisala Akademjiju, nije mislila da će biti filmska glumica “uprkos najluđim snovima”.

“Ali onda se desilo nešto što mislim da je važno za glumca, pored svog talenta i velikog rada, treba imati i sreće, a i nekako je prepoznati. Moja sreća se zvala Goran Marković. Video me je kako se vrzmam po hodnicima Akademije i nazvao Srđana Karanovića. Srđan je postao moj prvi vodič, prvi učitelj kroz ono što je kasnije postalo moja karijera. Ono najvažnije sam naučila od njega. Uloga Petrije je postavila kriterijum za sve što sam kasnije radila. Petrija i Sena su moji veliki uspesi, a postale su i moja velika obaveza da nikada u životu ne idem ispod toga, ali ne u smislu rezultata ili nagrada, nego u smislu koliko sebe ulažem i koliko dajem da bih ostvarila tu ulogu”, istakla je Mirjana Karanović.

Prema njenim rečima, sve što se kasnije dešavalo bile su neke nove lekcije koje je dobijala od “zaista sjajnih reditelja Živojina Pavlovića, Saše Petrovića, Gage Antonijevića, Gorana Paskaljevića, Gorana Markovića”.

“Od 2000. godine naovamo dve veoma važne rediteljke u mom životu su Andrea Štaka i Jasmila Žbanić koje su me na neki način i ohrabrile ili inspirisale da i sama pokušam da ispričam svoju priču preko filma. Jedan od mojih jako velikih učitelja bio je Emir Kusturica. Lekcije koje sam dobila od njega nisu bile samo iz glume nego i lekcije iz nekih drugih stvari. Beskrajno sam zahvalna svim ovim ljudima”, izjavila je Mirjana Karanović.

Mirjana Karanović je dodala da veliki deo njene karijere čine i glumački partneri na koje se oslanjala i zato je posebno zahvalna Mikiju Manojloviću, Draganu Maksimoviću, Marku Nikoliću, Draganu Nikoliću, Voji Brajoviću.

“To su bili moji počeci, a u onome gde sam sada velika podrška jesu ljudi sa kojima u poslednje vreme aktivno radim, pre svega moja producentkinja Snežana Penev od koje imam veliku podršku, zatim Darko Lungulov i drugi”, dodala je ona.

“Ono što me čini ponosnom jeste ova nagrada, kao i to što trajem. Iduće godine biće 40 godina kako se profesionalno bavim glumom. Ta Petrija je bila moj prvi ugovor, moja prva uloga. Danas je tu ova nagrada, ali sam sigurna da imam još prostora da ispišem svoju biografiju”, rekla je Mirjana Karanvić pozdravljena burnim aplauzom.

Bogdan Diklić je tokom karijere duge više od četiri decenije ostvario oko 140 uloga na filmu i televiziji. Debitovao je u filmu “Atenat u Sarajevu”. Nakon toga ređale su se maestralne uloge u mnogobrojnim filmovima - od fotoreportera u “Mirisu poljskog cveća”, Mileta u “Nacionalnoj klasi”, inspektora u filmu “Majstori, majstori”, Mirka u “Maratoncima”... Upečatljive uloge je ostvario u filmovima “U raljama života”, “Jagode u grlu”, “Već viđeno”, “Sabirni centar”, “Profesionalac”, “Tito i ja”, “Tri karte za Holivud”, “Urnebesna tragedija”, “72 dana”, “Obrana i zaštita” i drugim.

Diklić je, nakon prikazivanja inserata iz njegovih filmova, šaljivo primetio da mu je drago što prisustvuje retrospektivi filmske muzike Zorana Simjanovića i pozdravio popularnog kompozitora, koji je prisustvovao svečanosti.

“Ono što me čini jako radosnim jeste to što ovu nagradu stvarno i iskreno delim sa svim ljudima sa kojima sam bio partner. Kad gledam kome sam sve bio partner intimno pomislim da nisam ni ja loše to radio”, izjavio je Diklić, dodajući u spontanom tonu da se raduje što mu je Kinoteka “zapečatila karijeru. Posebno je zahvalio Jugoslavu Panteliću i upravniku Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandru Saši Erdeljanoviću.

“Mira je slično rekla, a i ja ranije u jednoj prilici i sad ponavljam, ne kao kliše nego jednostavno tako mislim i tako osećam: sve ono što sam igrao na filmu neko je napisao, neko je to režirao, muziku je komponovao samo Simjanović u svakom filmu u kojem sam igrao, neko je pravio scenografiju, neko se bavio mojim kostimom, neko mi je prinosio rekvizitu, neko me je snimao, neko je vukao kameru po faru... Nisam ja lažno skroman, nisam uopšte skroman, ali logično je da ovo pripada svim tim ljudima. Ja to ne mogu nikako sam da dobijem. To je danas povereno meni na čuvanje i ja ću to sebično odneti kući, staviću na vidno mesto da se pravim važan kad neko dođe, ali ću celog života biti zahvalan svim ovim ljudima. Među njima je i moja draga koleginica i prijateljica Mirjana Karanović”, rekao je Diklić.

Praćen aplauzima, Doklić je na kraju dodao: “Sad pošto sam zapečaćen, šta ću dalje i kako ću ne znam, ali biće nešto”.

Zlatni pečat Jugoslovenske kinoteke dodeljuje se istaknutim umetnicima više od dve decenije, a među dobitnicima su Đuzepe de Santis, Nikita Mihalkov, Teo Angelopulos, Ken Rasel, Jirži Mencl, Folker Šlendorf, Vim Venders, Harvi Kajtel, Rejf Fajns, Ričard, Drajfus, Viktorija Abril...

Dan Jugoslovenske kinoteke biće tradicionalno obeležen i otvaranjem 20. Festivala nitratnog filma, koji će prikazati u Uzun Mirkovoj i Kosovskoj 50 filmova snimljenih na zapaljivim trakama, među kojima su i zabranjivana ostvarenja iz istočnoevropskih zemalja, kao i drugi filmski biseri iz Evrope, ali i iz Azije i Amerike.

“Program je na svetskom nivou. Imaćemo premijerne projekcije digitalno restauriranih filmova, izuzetno vrednih i zanimljivih. Dolazi nam i 35 gostiju, direktora kinoteka, istoričara i teoretičara filma”, rekao je Pantelić.

Dan Jugoslovenske kinoteke slavi se 6. juna – na datum prve filmske projekcije u Beogradu i na Balkanu. U kafani “Zlatan krst” na Terazijama 6. juna 1896. godine prikazane su pokretne slike braće Limijer, nepunih šest meseci posle svetske premijere u Parizu.

Jugoslovenska kinoteka osnovana je 1949. godine. Sa više od stotinu hiljada kopija filmova jedna je od najbogatijih u svetu. Sakupljeni i sačuvani materijal od ogromnog je značaja ne samo za domaću i svetsku kinematografiju već i za sveukupnu kulturnu baštinu Srbije i sveta.

(SEEcult.org)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Jun 06, 2018 7:23 pm

Smile Jubilarni, manje krizni 25. Palić

Filmske novosti... - Page 13 25-fef-palic-2018_0

Jubilarni, 25. Festival evropskog filma Palić prikazaće od 14. do 20. jula na Paliću i u Subotici stotinak filmova u 12 programskih selekcija, a za razliku od prošle i nekoliko prethodnih godina, priprema se u povoljnijim finansijskim uslovima, pa će i vratiti neke od ranijih programa koji su bili stopirani zbog kriznog budžeta.

Palićki festival dobio je i novi Savet na čelu sa akademikom Dušanom Kovačevićem, koji je reizabrao za direktora Radoslava Zelenovića na sednici održanoj uoči konferencije za novinare 5. juna u Kombank dvorani u Beogradu. Za programskog direktora izabran je Miša Mogorović, a selektori su Nenad Dukić i britanski filmski kritičar Nil Jang.

Nagradu “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskom filmu dobiće proslavljeni glumac Rade Šerbedžija, a ime drugog laureata biće poznato uskoro.

Dušan Kovačević, koji se i sam bavi filmom više od 40 godina, rekao je posle prvog sastanka Saveta FEF Palić da odavno nije “čuo nešto što je toliko kvalitetno”.

“Festival obeležava jedan lep jubilej. U ovoj i narednoj godini predviđa se da se na Paliću i u Subotici događaju programi koji su retki i u velikim evropskim gradovima. Drago mi je da ću biti deo toga. Potrudiću se da koliko mogu pomognem da se taj program realizuje i da se u naredne tri-četiri godine dovede do nivoa koji će biti reprezentativan i za naš film, a i za državu”, izjavio je Kovačević.

Filmske novosti... - Page 13 Fef-palic_nagrade-zlatni-toranj

Radoslav Zelenović je istakao da se 25. FEF Palić priprema u boljim uslovima nego prošle godine, kada se nije znalo ni da li će uopšte biti novog festivalskog izdanja, mada je sam festival, koji se već 15. put odražava kao Festival evropskog filma, dobio visoko priznanje - proglašen je za jedan od šest najboljih u Evropi i to kao jedini filmski festival među nagrađenima.

“Sticajem sretnih okolnosti, ove godine je drugačije”, rekaoje Zelenović i izrazio zahvalnost predsedniku Vlade Vojvodine Igoru Miroviću koji je organizovao nekoliko sastanaka sa pokrajinskim sekretarijatom za kulturu i gradonačelnikom Subotice, a to je dalo konkretne rezultate.

“Formiran je novi Savet, a pripreme su već ranije krenule kako novi saziv ne bi počinjao od nule. Pomoglo nam je iskustvo da zadržimo gabarit od stotinak naslova”, kazao je Zelenović i najavio poznate celine Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Novi mađarski film...

Detaljan program, sa naslovima filmova, biće objavljen početkom jula.

Ovog leta vraća se program Klasici na trgu, koji će obuhvatiti neke od dosadašnjih pobednika, kao i filmove dobitnika nagrade “Aleksandar Lifka”.

Za program U fokusu odabrana je crnomorska regija, na predlog Ministarstva spoljnih poslova. Tu je i stalni program Eko doks, čiji je selektor ponovo Igor Toholj, kao i Palić u Beogradu, zatim selekcija sa festivala “Vilmoš Žigmond” u Segedinu, kao pogranična saradnja...

Filmske novosti... - Page 13 25-fef-palic-kzs

“Oko 80 posto programa je završeno. Sada radimo na tome da dobijemo neke filmove za svečano otvaranje i zatvaranje, da pojačamo program”, izjavio je Zelenović.

Prateći program obuhvata izložbu o Mileni Dravić, nekadašnjoj dugogodišnjoj predsednici Saveta Festivala, predstavu “Kad je Sombor bio Holivud” o pioniru filma Ernestu Bošnjaku, promociju dopunjenog izdanja knjige Nebojše Popovića “Dodir večnosti” o dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka”… O novim laureatima pisao je stalni saradnik Festivala Ivan Aranđelović.

U planu su i okrugli stolovi, radionice, master klasovi, koncerti, a jedan od njih održaće Rade Šerbedžija.

U ime izvršnog producenta FEF Palića, direktor Otvorenog univerziteta u Subotici Ilija Tatić istakao je da je cilj da se vrate svi sadržaji koji nisu mogli biti održani prošlog leta zbog finansijskih problema.

“Ove godine budžet nam je 24,4 miliona dinara, a prošle je bio 15,3 milona, najmanje u istoriji Festivala. Možemo malo relaksiranije da radimo, ali kako je reč o jubileju i planovi su veliki”, rekao je Tatić.

U protekle tri godine FEF Palić je dva puta dobio podršku Medija programa Kreativne Evrope – 41.000 i 46.000 evra.

Tatić je dodao da je sada cilj da festivalski tim bude što efikasniji.

“Mislim da smo napravili dobar pomak u tom pravcu, zahvaljujući kvalitetu ljudi koji rade Festival. Uradili smo sve što je do nas, predstoje nam samo fina podešavanja događaja i očekujem vrlo kvalitetan 25. Festival”, rekao je Tatić.

Kako je najavio, biće održan i jedan bitan skup radi zvaničnog formiranja mreže festivala evropskih filmova.

“U kontaktu smo sa kolegama iz Linca, Sevilje, Lezarka i drugima. Nema ih tako mnogo, ali odlučili smo da ozvaničimo našu mrežu i zajedno nastupamo po pitanju projekata i generalno na kulturnoj sceni Evrope, da se povežemo preko Evropske asocijacije festivala, čiji smo sada član Skupštine, zbog pomenute nagrade kao jedan od šest najboljih festivala. To nam pruža mogućnost da na međunarodnom planu uradimo i mnogo više nego do sada”, zaključio je Tatić.

Prošlogodišnje, 24. izdanje FEF Palić završeno je dodelom nagrada i oproštajem od dugogodišnjeg umetničkog direktora i selektora Nikolaja Nikitina, koji je rešio da se povuče i više posveti aktivnostima u okviru Berlinala.

Nagradu Zlatni toranj za najbolji film dobio je grčki “Park” Sofije Egzarhu, nagrada za režiju dodeljena je Heleni Hegeman za film “Preterani aksolotl”, a hrvatski reditelj Igor Bezinović dobio je specijalno priznanje za ostvarenje "Kratki izlet".

(SEEcult.org)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Jun 06, 2018 8:15 pm

Smile Slobodna zona i u vašem gradu

http://seecult.org/vest/slobodna-zona-i-u-vasem-gradu
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Pet Jun 15, 2018 7:26 pm

Smile Filmske subverzije u DOB-u

http://seecult.org/vest/filmske-subverzije-u-dob-u
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Pet Jun 15, 2018 7:27 pm

Smile Konkurs za 16. Filmski front

Friday, June 15, 2018 - 10:00 to Wednesday, August 15, 2018 - 23:45
Konkurs za slanje filmova za 16. Međunarodni festival kratkometražnog filma Filmski front, koji će biti održan u oktobru 2018. godine u Novom Sadu, otvoren je do 15. avgusta.

Prema propozicijama, maksimalna dužina filma je 30 minuta.

Film mora biti produciran tokom tokom ove ili prošle godine.

Festival prima eksperimentalne, igrane, animirane i dokumentarne filmove.

“Zvanične selekcije glavnog programa ne menjamo, a u prateći program uvodimo novitete. Prošle godine prikazivali smo horor filmove u ponoć, a ove godine planiramo matine animiranog filma za decu, kao i filmske radionice. Takođe, ove godine uvodimo još jedan dan, pa će festival trajati do nedelje”, navela je direktorka Festivala Nina Latinović.

Propozicije konkursa nisu menjane u odnosu na 2017. godinu, jer je organizatorima važno da zadrže integritet programa koji je publika godinama zavolela.

Više informacija o prijavljivanju filmova moguće je naći na sajtu Filmskog fronta preko kojeg se svi filmovi mogu i prijaviti za jednu od dve zvanične selekcije: Srbija/region i Međunarodna selekcija.

Organizatori Filmskog fronta, uprkos teškoćama u finansiranju i preobražajima koje je festival prošao, najavljuju još veće i bolje izdanje ove godine.

(SEEcult.org)

https://twitter.com/intent/tweet?original_referer=https%3A%2F%2Ffeedly.com%2Fi%2Fentry%2FcvIHuISvGS8zny1ed6BEPKhBxidhRI60%2Fg9x8gtii%2FI%3D_16402b79a04%3A387d2a%3A3dd877af&ref_src=twsrc%5Etfw&related=%3ACheck%20it%20out!&text=Konkurs%20za%2016.%20Filmski%20front&tw_p=tweetbutton&url=http%3A%2F%2Fseecult.org%2Fkonkurs%2Fkonkurs-za-16-filmski-front
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jun 16, 2018 10:39 pm

Smile Velikani svetskog filma: Keri Grant, BG

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Datum:
Sunday, July 1, 2018 - 18:00
Link:
http://www.kinoteka.org.rs
Velikani svetskog filma: KERI GRANT (27.6.-1.7.2018.)

18.00 ARSENIK I STARE ČIPKE (SAD, 1944)

Arsenic and Old Laces

uloge: Keri Grant (Cary Grant), Prisila Lejn (Priscilla Layne)

režija: Frenk Kapra (Frank Capra)

20.30 MAJMUNSKA POSLA (SAD, 1952)

Monkey Business

uloge: Keri Grant (Cary Grant), Merilin Monro (Marilyn Monroe)

režija: Hauard Hoks (Howard Hawks)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jun 16, 2018 10:39 pm

Smile Dani egipatskog filma, BG

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Datum:
Monday, July 2, 2018 - 20:30
Link:
http://www.kinoteka.org.rs
DAN U KAIRU (EG, 2014)

Cairo Time

uloge: Nur el Šerif (Nour El-Sherif), Mervat Amin (Mervat Amin)

režija: Amir Ramzes (Amir Ramses)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jun 16, 2018 10:40 pm

Smile Jugoslovenska kinoteka: Letnji program, BG

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Datum:
Sunday, September 2, 2018 - 18:00
Link:
http://www.kinoteka.org.rs
JUGOSLOVENSKA KINOTEKA: LETNJI PROGRAM (9.7.-9.9.2018.)

18.00 OBIČNO NEPOZNATI LOPOVI (IT, 1958)

I soliti ignoti

uloge: Vitorio Gasman (Vittorio Gassman), Marčelo Mastrojani (Marcello Mastroianni)

režija: Mario Moničeli (Mario Monicelli)

20.30 KOTA ZABRISKI (SAD, 1970)

Zabriskie Point

uloge: Mark Frešet (Mark Frechette), Rod Tejlor (Rod Taylor)

režija: Mikelanđelo Antonioni (Michelangelo Antonioni)
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jun 16, 2018 10:41 pm

Smile 8. Fantastic Zagreb film festival

Vrsta dogadjaja:
Festival
Datum:
Sunday, July 8, 2018 - 21:15
Link:
http://2018.fantastic-zagreb.com
8. FANTASTIC ZAGREB FILM FESTIVAL (28.6.-8.7.2018.)

RASPORED
http://2018.fantastic-zagreb.com/filmski-program/raspored-projekcija
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Jun 27, 2018 6:29 pm

Smile 7. Festival evropskog filma, NS

Vrsta dogadjaja:
Festival
Datum:
Wednesday, July 18, 2018 - 21:00
Link:
http://euinfo.rs
Brod teatar, Beogradski kej, Novi Sad

7. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA (4-19.7.2018.)

DOK NE GLEDAŠ / WHEN YOU LOOK AWAY (Danska, 2017, 80 min) - dokumentaristički

režija: Phie Ambo
https://vimeo.com/208452224
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Jun 27, 2018 6:30 pm

Smile SFRJ produkcija 80-tih: Srpski film (1. deo), BG

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Datum:
Wednesday, August 22, 2018 - 20:00
Link:
http://www.dksg.rs
SFRJ PRODUKCIJA 80-tih: SRPSKI FILM (1. deo) (20-31.8.2018.)

BERLIN KAPUT (SFRJ, 83 min)

r: Milivoje Mića Milošević

ul: Svetozar Cvetković, Milan Gutović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sre Jun 27, 2018 6:31 pm

Smile Konkurs za 9. MikroFAF / Open Call for the 9th MikroFAF

Filmske novosti... - Page 13 9-mikrofaf-konkurs-open-call
Wednesday, June 27, 2018 - 10:30 to Wednesday, August 15, 2018 - 23:45

Međunarodni festival kratkog uradi-sam i nezavisnog filma MikroFAF u Beogradu poziva autore uradi-sam filma svih uzrasta i zanimanja da prijave svoje radove na konkurs devetog izdanja tog festivala, koje će biti održano početkom oktobra u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u organizaciji Udruženja “Satibara”.

Čovek je rođen slobodan, ali svuda je u lancima.
Žan-Žak Ruso

Kategorije za koje je moguće prijaviti filmove su:

Kratki uradi-sam film. Odnosi se na filmove u svim rodovima i tehnikama izrade (igrani, dokumentarni, animirani, eksperimentalni…), nastale bez angažovanja profesionalnih filmskih radnika i bez profesionalnih obaveza tokom i nakon realizacije.

Nezavisni kratki film. Podrazumeva filmove koji ne odgovaraju uradi-sam kriterijumima, a koji su nastali u slobodnoj produkciji, bez komercijalnih namera i producentskih pritisaka.

Caged Film. Specijalna kategorija ove godine inspirisana je potresnim prizorima ljudi koji su pobegli iz kaveza u kojima su živeli, da bi na putu do željene slobode opet bili utamničeni. Ovom kategorijom želimo da skrenemo pažnju na filmove koji se bave kavezima i rešetkama oko nas i u nama. Ne beže ljudi samo iz ratnih ili političkih kaveza, mnogi pokušavaju da izađu i iz psihološkog ropstva ili umetničke blokade. Zanimaju nas vaši filmovi koji govore o takvim temama, bez obzira na žanrovski pristup.

Propozicije konkursa za 9. MikroFAF:

1. Rok za dostavljanje filmova je 15. avgust 2018.

2. Prihvatljivo trajanje filma je do 15 minuta.

3. Maksimalan broj radova po autoru je tri.

4. Ne postoje ograničenja u odnosu na zemlju porekla autora ili filma.

5. Autor treba da naznači za koju kategorija prijavljuje film (Uradi-sam film, Nezavisni kratki film, Caged Film). Ukoliko to ne učini, organizatori će u odnosu na temu ili uradi-sam princip uključiti film u jednu od selekcija po svom nahođenju.

6. Filmovi koji nisu na srpskohrvatskom ili engleskom jeziku, moraju imati prevod (na jedan od ova dva pomenuta jezika).

7. Autori iz zemalja bivše Jugoslavije mogu se prijaviti podizanjem filma na neki od sajtova za deljenje velikih fajlova (Wetransfer, DropBox, SendSpace, Yousendit, FileConvoy i sl.) i slanjem podataka na e-mail festivala mikro.faf@gmail.com, nakon čega će vam prijava biti potvrđena.

Podaci koje je neophodno dostaviti su: link za preuzimanje ili preview filma, naziv filma, ime i prezime autora, godina i zemlja produkcije, kratak opis (maksimalno 500 reči) i trajanje filma, kratka biografija autora (maksimalno 500 reči), kontakt telefon i e-mail autora.

Nepotpune prijave neće biti razmatrane. Ukoliko imate svoj film na FilmFreeway platformi, možete se prijaviti još lakše.

Autori iz svih ostalih zemalja sveta prijavljuju se putem FilmFreeway platforme.

Jednom prijavljen film nije moguće odjaviti. Festival zadržava pravo na prikazivanje filma više puta kao dela selekcije festivalskog programa uz obaveštavanje autora, kao i na korišćenje isečaka ili fotografija iz filma u promotivne svrhe.

*** english below ***

Man was born free, and he is everywhere in chains.
Jean-Jacques Rousseau

9th MikroFAF: CAGED EDITION
International festival of DIY and independent short film

We invite DIY authors of all ages and professional backgrounds to submit their short films to the 9th edition of international short film festival MikroFAF, organised by Satibara Association. This three-day festival will be held in the beginning of October, at the Museum of Yugoslav Film Archive in Belgrade.

The categories you can sign up for are:

Short DIY Film. It refers to movies of all genres (fiction, documentary, animated, experimental...) and production techniques, made in non-professional circumstances, without the involvement of film professionals and without professional obligations during or after the production.

Independent Short Film. It refers to film makers that do not correspond to DIY criteria, who work in independent production, without commercial intentions and pressures of the producers.

Caged Film. This year the special category was inspired by the upsetting scenes of people who wanted to break free from the cages they had lived in, only to be caged again on their way to desired freedom. We want this category to highlight films that deal with cages and bars, both around and within ourselves. People do not flee from war or political cages only; many also try to break psychological slavery or creative blockades. We are interested in your films dealing with these topics, regardless their genre approach.

Rules for Submission:

The deadline for submitting entries is 15th August, 2018.

Acceptable duration of short films is up to 15 minutes.

A maximum of three works can be submitted by each author.

There are no restrictions on the country of origin of the author.

Authors should choose which category they are entering the film for (Short DIY Film, Independent Short Film, Caged Film). If the author does not state the category, the organizers will use their discretion to enter the film into a suitable category.

Films that are not in Serbo-Croatian or English must have a translation (in one of the two languages mentioned).

Film authors from Former Yugoslavian countries can submit their films by uploading them to any of big filesharing services (Wetransfer, DropBox, SendSpace, Yousendit, FileConvoy etc.) and sending basic info to mikro.faf@gmail.com. After this, your submission will be confirmed. Required Information when applying: download or preview link, name of the film, country of production, the duration and a brief description (up to 500 words) of the film, the author's name, age and a short author biography (up to 500 words), contact phone number and an e-mail address for the author. Incomplete applications will not be considered. If your film is already uploaded to FilmFreeway, your application will be easier.

Film authors from the rest of the world should submit via FilmFreeway.

Notes: Once entered, it is not possible to withdraw your film from the festival. The festival reserves the right to show the film several times as part of the selection of the festival program, as well as the use of clips or stills from the film for promotional purposes. Authors will be informed about any such actions.

(SEEcult.org)
https://twitter.com/intent/tweet?original_referer=https%3A%2F%2Ffeedly.com%2Fi%2Fentry%2FcvIHuISvGS8zny1ed6BEPKhBxidhRI60%2Fg9x8gtii%2FI%3D_16440a1b0f2%3A25f726f%3A386c987f&ref_src=twsrc%5Etfw&related=%3ACheck%20it%20out!&text=Konkurs%20za%209.%20MikroFAF%20%2F%20Open%20Call%20for%20the%209th%20MikroFAF&tw_p=tweetbutton&url=http%3A%2F%2Fseecult.org%2Fkonkurs%2Fkonkurs-za-9-mikrofaf-open-call-9th-mikrofaf
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Pet Jun 29, 2018 7:02 pm

Smile Nedelja egipatskog filma, BG

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd
Datum:
Friday, July 6, 2018 - 20:00
Link:
http://www.kinoteka.org.rs
NEDELJA EGIPATSKOG FILMA (2-6.7.2018.)

ZEMLJA EL ARD (1954)

režija: Mahmud Zulfikar

organizacija: Ambasada Arapske Republike Egipat, Jugoslovenska kinoteka, Arapski kulturni centar

besplatno
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Pon Jul 02, 2018 6:16 pm

Smile Festival ruskog filma u Srbiji, BG

Vrsta dogadjaja:
Festival
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Datum:
Saturday, July 7, 2018 - 17:30
Link:
http://www.kinoteka.org.rs
FESTIVAL RUSKOG FILMA U SRBIJI (4-7.7.2018.)

17:30 POSLEDNJI VITEZ / ПОСЛЕДНИЙ БОГАТЫРЬ (Rus, 2017) - fantastika

ul: Viktor Horinяk, Mila Sivackaя

r: Dmitriй Dьяčenko

20:00 ZDRAVO, OKSANA SOKOLOVA / НУ, ЗДРАВСТВУЙ, ОКСАНА СОКОЛОВА (Rus, 2018) - komedija

ul: Viktor Dobronravov, Valentina Mazunina

r: Kirill Vasilьev
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Uto Jul 03, 2018 7:32 pm

Smile Više od 100 filmova na 21. Motovunu

http://www.seecult.org/vest/vise-od-100-filmova-na-21-motovunu
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 5:26 pm

Smile Ciklus filmova Rajnera Vernera Fasbindera, NS

Vrsta dogadjaja:
Bioskop
CK13, Novi Sad
Datum:
Thursday, July 12, 2018 - 21:00
Link:
http://ck13.org
Ciklus filmova RAJNERA VERNERA FASBINDERA (9-12.7.2018.)

urednik filmskog ciklusa: Bojan Bojić

BRAK MARIJE BRAUN (1978, 2h)

besplatno
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 5:28 pm

Smile Od crnog do belog talasa

Filmske novosti... - Page 13 47-sofest-panel-1968

Filmski festival u Sopotu završava se 7. jula dodelom nagrada i filmom “Varljivo leto '68” Gorana Paskaljevića u čast nagrađenih, a osvrnuo se na studentske proteste 1968. godine i panel diskusijom o refleksijama tih istorijskih događaja u srpskom, jugoslovenskom i svetskom filmu.

Panel diskusija “Sve naše varljive godine – refleksije 68. u srpskom, jugoslovenskom i svetskom filmu”, okupila je 6. jula u galeriji Centra za kulturu Sopot filmskog reditelja Želimira Žilnika, urednika izdavačke delatnosti Filmskog centra Srbije Miroljuba Stojanovića, profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu Milana Nikodijevića, profesor Kingston univerziteta u Londonu Vlastimira Sudara, kao i autore dokumentarnog filma “Ideal 68” Marka Subotića i Almira Šećkanovića.

Uoči razgovora, koji je modarirao član Odbora 47. Sofesta Aleksandar Avramović, prikazan je film “Ideal 68”, u produkciji Al Jazeere, čiji su akteri, učesnici studenskih protesta 1968. u Beogradu Sonja Liht, Borka Pavićević, Zdravko Grebo, Dragoljub Mićunović i drugi, podsetili na svoja iskustava od pre pola veka.

U razgovoru je ukazano na potiskivanje teme 1968. u jugoslovenskom filmu nakon crnog talasa.

“Nakon obračuna sa ‘crnim talasom’, nastupio je ‘beli talas’ jugoslovenskog filma, koji je, pored drugih tema, izbegavao čak i indirektno bavljenje ’68. Tako je naš film, uz ’48, dobio još jedan izraziti tematski tabu. Najdelikatniji deo posla u vezi sa prevazilaženjem ‘šezdesetosmaške cenzure’ obavio je Žilnik, koji je za ‘Rane radove’ osvojio Zlatnog medveda, dok je za ‘Lipanjska gibanja’ nagrađen na Festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu”, kazao je, između ostalog, Dejan Dabić.

Ipak, kako je rečeno, bilo je autora koji su “više zagrebali zagrebali po površini, ali bez suštinskog bavljenja šezdeset osmom, što je, ipak, zahtevalo hrabrost”.

Filmske novosti... - Page 13 47-sofest-zelimir-zilnik

Žilnik je ocenio da se o 1968. govori dosta pompezno, ali sa raznih tačaka gledišta.

“Bilo mi je zanimljivo da u filmu ‘Ideal 68’ čujem Latinku Perović, koja kaže da su studenti tim gestom oponirali privrednoj reformi. To je ocena da su studenti bili retrogradni ili konzervativni, ali osnovna energija studentskih protesta je išla za tim da se digne glas protiv autoritarnosti jednopartijskog sistema. Oni su bili inspirisani svetskom pobunom mlade generacije protiv hijerarhije uspostavljene u posleratnom svetskom državnom uređenju”, rekao je Žilnik.

Diskusija je potrajala skoro dva sata, a integralni sadržaj biće objavljen u jednom od narednih brojeva časopisa Filaž.

47. Sofest završava se svečanom dodelom nagrada za najbolji film, najbolju režiju, najbolju žensku ulogu, najbolju mušku ulogu, a biće dodeljena i nagrada za najbolji film prema oceni žirija publike.

Žiri 47. Sofesta čine glumci Hristina Popović i Igor Đorđević, te reditelj Bojan Vuletić.

U konkurenciji za nagrade je 15 domaćih filmova, uključujući ostvarenja u kojima je Srbija manjinski koproducent.

(SEEcult.org)

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Brave Heart Sub Jul 07, 2018 6:41 pm

Smile 25. Festival evropskog filma Palić - predfestivalski program, SU

Vrsta dogadjaja:
Festival
Datum:
Thursday, July 12, 2018 - 17:00
Link:
http://www.palicfilmfestival.com
Bioskop Eurocinema, Trg cara Jovana Nenada 15, Subotica

Omaž dobitnicima nagrade ALEKSANDAR LIFKA - BRAJANU KOKSU i RADETU ŠERBEDŽIJI (8-12.7.2018.)

Omaž Brajanu Koksu

17.00 25. sat (SAD, 2002, 135 min) - drama

r. Spike Lee

Omaž Radetu Šerbedžiji

19.00 Sneč (VB, 2000, 102 min) -

r. Guy Ritchie, komedija, 102’

https://youtu.be/MvWR_VIEpgw

besplatno
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Filmske novosti... - Page 13 Empty Re: Filmske novosti...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 13 od 19 Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu