Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 15 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 15 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 39 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Feb 01, 2018 6:48 pm

Smile Kada će Instagram omogućiti zakazivanje objava?

Instagram je poslednjom novinom načinio potez koji će na svakodnevnom nivou doneti beskrajnu radost menadžerima društvenih mreža i influenserima širom sveta, jer sada dozvoljava poslovnim profilima da raspoređuju i zakazuju objave, saopštila je kompanija na svom biznis blogu. Trenutno, ova funkcija radi samo za fotografije, a ne za video snimke i dostupna je samo indirektno putem alatki za društvene menadžere. To znači da ako želite da preuzmete svoju funkcije za planiranje, morate da platite usluge pretplate kao što su HootSuite, Sprout Social ili bilo koja kompanija koja radi kao Facebook Marketing Partner ili Instagram Partner.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 26656192_151070535551452_3405783412164788224_n

Planiranje objava nikada nije bilo dostupno sve do sada, uprkos trudu kompanija treće strane koje se trude da reklamiraju ovakve funkcije. Jedini alati koji su do sada postojali su oni koji omogućavaju korisnicima da unapred napišu naziv posta i pošalju obaveštenja koja podsećaju korisnike da objavljuju u određeno vreme. Iako je ova funkcija ograničena na poslovne profile za sada, Instagram kaže da će se ažuriranje omogućiti redovnim profilima do početka 2019. godine. Ostala ažuriranja Instagram Graph API danas uključuju Business Discovery, koja korisnicima omogućava prikaz informacija o profilu drugih preduzeća i opciju Mentions, koji omogućavaju poslovnim profilima da prikazuju postove na kojima su označeni.

Ima smisla da je Instagramu bilo potrebno ovoliko vremena da omogući zakazivanje postova, s obzirom da je platforma uvek podsticala deljenje fotografija i video zapisa u realnom vremenu. Međutim, sa promenama poput Instagram-a koji dozvoljava objavljivanje fotografija u Storie sektoru starije od 24 sata, čini se da se platforme udaljavaju od razmene u realnom vremenu.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 02, 2018 5:16 pm

Smile Alphabet 4. kvartal završio s gubitkom

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Google-radno-mjesto

Alphabet, Googleova krovna kompanija objavila je financijske rezultate za četvrti kvartal prošle godine. Ukupni prihodi iznosili su 32,3 milijarde dolara, što predstavlja porast od 24% u odnosu na isti period prošle godine, no to nije pomoglo ukupnom poslovanju, jer je neto dobit završila u minusu. Naime, ostvaren je gubitak od 3 milijarde dolara.

S druge strane, ukupni prihodi u 2017. godini iznosili su 110,8 milijardi dolara, a dobit 12,7 milijardi, tako da je godino na kraju završio pozitivno. Kao razlog za gubitak u zadnjem kvartalu navode se porezne obveze u iznosu 9,9 milijardi dolara, što je imalo izravan utjecaj na konačni rezultat.

U istom izvještaju Google navodi i udvostručenje isporuka hardvera u odnosu na 2016. godinu, na što su utjecali novi modeli Google Home uređaja.

Google
https://abc.xyz/investor/pdf/2017Q4_alphabet_earnings_release.pdf
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 02, 2018 5:20 pm

Smile Isprobajte YouTube Go i uštedite na podatkovnom prometu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Combine-UIs

Nakon prilično dugog vremena provedenog u pokusnoj fazi na tržištu Indije, Google je sada omogućio korištenje YouTube Go aplikacije u 130 zemalja. YouTube Go aplikacija je namijenjena uglavnom tržištima u razvoju, a glavna joj je zadaća omogućiti uredno funkcioniranje na područjima loše pokrivenosti signalom i skupim podatkovnim prometom, odnosno njegovim ograničenim paketima.

Aplikacija donosi trending video sadržaj temeljen na lokaciji, kao i brze preglede prije nego što se uopće pokrenu i počnu trošiti podatkovni promet. Podržano je i dijeljenje videa korisnicima u blizini bez potrebe za spajanjem na internet.

Prilikom odabira videa za gledanje, možete birati kvalitetu kako biste optimizirali potrošnju podataka, a neke od njih možete i preuzeti. Postoji opcija i download, no čini se da trenutno nije dostupna ili ovisi o lokaciji i videu samom.

YouTube Go aplikaciju potražite u Play Trgovini, a ako vam nije dostupna, instalirajte ju ručno. APK datoteku preuzmite ovdje.
https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/youtube-go/youtube-go-0-71-69-release/

YouTube blog
https://youtube.googleblog.com/2018/02/bringing-power-of-youtube-to-more.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 02, 2018 5:36 pm

Smile Značajne opcije za iOS 12 tek 2019.

Apple sa svakom novom verzijom operativnog sistema donese i veliki broj značajnih promena, što ove godine možda neće biti slučaj, te, ako je verovati glasinama, značajne opcije za iOS 12 stižu tek 2019. godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Apple-3

Prema izveštajima, softverskom timu kompanije naloženo je da odloži neke velike promene u okviru iOS-a 12, te se fokusira na poboljšanje performansi i pouzdanosti nove verzije operativnog sistema. Neke od iOS 12 opcija, poput kompletnog osveženja Home stranice, odložene su tako za sledeću godinu, što bi trebalo da dovede do skoro potpunog uklanjanja grešaka, te više poboljšanja u okviru mobilne platforme.

Druge odložene opcije uključuju i poboljšano CarPlay iskustvo, unapređenu obradu fotografija, te opcija za deljenje sadržaja, kao i ažuriranu Mail aplikaciju. iOS 12 će i po objavljivanju doneti neka značajna poboljšanja, a na poljima proširene realnosti, te roditeljske kontrole, a opreznost povodom drugih opcija je logična, budući da se Apple već suočava sa brojnim problemima zbog grešaka u okviru mobilne platforme.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Apple2

O dostupnosti, te vremenu objavljivanja određenih opcija u okviru nove verzije operativnog sistema se još uvek samo spekuliše, budući da se kompanija još uvek nije oglasila, te ponudila jasne informacije.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 02, 2018 5:40 pm

Smile Prihodi Facebook-a porasli za 47 odsto

Facebook je u četvrtom tromesečju protekle godine ostvario prihode od gotovo 13 milijardi dolara, 47 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Prema objavljenom poslovnom izveštaju, čista dobit Facebook-a je u proteklom kvartalu iznosila 4,3 milijarde dolara, što je 20 odsto više nego godinu dana pre.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 33324522763_a265e0aa60_b

Pritom, prihodi od oglašavanja su porasli oko 50 odsto, na 12,78 milijardi dolara. Od toga 89 odsto čine prihodi od oglašavanja na mobilnim uređajima. Kompanija je objavila da više od 70 miliona firmi širom sveta održava službenu Facebook stranicu, a više od 6 miliona kompanija se oglašava na Facebook-u. Oglašivači već duže vreme preusmeravaju novac iz televizijskog u oglašavanje na web i mobilnim platformama, a Facebook je jedna od kompanija koja od toga ima najviše koristi. Analitičari procenjuju da će u ovoj godini prihodi Facebook-a od oglašavanja biti 53,8 milijardi dolara, pa će ta društvena mreža biti najveći prodavač oglasa u svetu, odmah nakon Google-a.

Prema podacima iz poslovnog izveštaja, Facebook je na kraju proteklog tromesečja imao 2,13 milijardi aktivnih mesečnih korisnika širom sveta, dok je toj društvenoj mreži svakoga dana pristupalo njih 1,4 milijarde, 14 odsto više nego godinu dana pre.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Facebook

Sudeći po poslovnim rezultatima, finansijsko poslovanje ove društvene mreže nije ugroženo uprkos skandalima zbog lažnih oglasa tokom predsedničkih izbora u SAD-u i nastojanjima firme da se bori protiv lažnih vesti. Facebook je nedavno najavio da će zaposliti nove radnike koji će se boriti protiv lažnih oglasa i vesti, a najavio je i druge mere kako bi se povećala sigurnost te društvene mreže. Zuckerberg je poručio da kompanija preduzima vrlo ozbiljnu debatu o korisnosti stranica društvenih medija i želi da osigura da vreme koje korisnici potroše na mreži bude smisleno.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 02, 2018 5:50 pm

Smile Fujifilm preuzima Xerox za 6,1 milijarde dolara

Japanski gigant Fujifilm preuzeo je poznatu američku kompaniju Xerox za 6,1 milijardi dolara. Dve kompanije postoje više od pola veka kao korporativni partneri pod imenom Fuji Xerox. Nova kompanija, koja će imati kombinovani prihod od 18 milijardi dolara, zadržaće par korporativnih sedišta u Tokiju i Konektikatu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Fuji_Xerox_RD_Square_Yokohama_Japan_4

“Predložena kombinacija ima primarnu industrijsku logiku i otključaće značajne mogućnosti za rast i produktivnost za kombinovano preduzeće, a istovremeno pruža značajnu vrednost akcionarima Xerox-a”, izjavio je Jeff Jacobson, izvršni direktor kompanije Xerox. “Novi Fuji Xerox će biti bolje pozicioniran kako bi se takmičio u današnjem okruženju sa istinski globalnim razmerama, povećanom prisutnošću na brzorastućim tržištima i inovacionim sposobnostima kako bi efikasno zadovoljili zahteve naših klijenata koji se brzo razvijaju.”

Osim fotokopiranja, Xerox je verovatno najpoznatiji u tehnološkom svetu zbog toga što nije uspeo da unovči brojne pronalaske iz 1970-ih godina koje su vremenom postale standardne na savremenim personalnim računarima. Ethernet, miš, laserski štampač i mnogi drugi protokoli i tehnologije kreirani su u Palo Alto Research Centru (PARC) po prvi put. U sklopu ugovora, akcionarima će biti vraćeno 2,5 milijardi dolara, dok će 10.000 radnih mesta u Aziji biti smanjeno.

Izvor: ArsTechnica
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://arstechnica.com/information-technology/2018/01/fujifilm-acquires-xerox-for-6-1-billion/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Feb 02, 2018 5:55 pm

Smile Instagram priprema video razgovore

Prema izveštaju koji je objavljen 31. januara, Instagram radi na opciji koja će korisnicima omogućiti da međusobno komuniciraju video pozivima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Instagram

Ikonica preko koje će se pokretati ovakav poziv pojavljivaće se samo ako korisnik već aktivno komunicira sa osobom sa kojom želi da razgovara na ovaj način. Ako, pak, korisnik ne prihvati poziv za običan chat, ikonica za video poziv se neće pojaviti, te takav razgovor neće biti moguć. U izveštaju stoji i to da korisnički interfejs za Instagram video pozive nije procureo, budući da je još uvek u fazi razvoja. Tako opcija može da se očekuje tek za nekoliko meseci, a kada bude lansirana biće dostupna i za Android i za iOS verzije aplikacije.

Zanimljivo je da kompanija odbija da potvrdi da je video-chat nadomak stvarnosti, te su na pitanja odgovorili izjavom da „kompanija ne komentariše glasine i spekulacije.“ Prošlog leta korisnici su dobili mogućnost da na poruke odgovaraju fotografijama ili video zapisima, ali je to daleko od video razgovora, pa se pretpostavlja da će većina pozitivno reagovati na novu opciju, te mogućnost da sa pratiocima, te prijateljima, komunicira u realnom vremenu.

Izvor: Phone Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 5:30 pm

Smile Qualcomm i Samsung proširili partnerstvo o uzajamnom licenciranju

Qualcomm je 1. februara, preko saopštenja za medije, obavestio javnost da proširuje partnerstvo sa kompanijom Samsung, te su dve kompanije potpisale višegodišnji strateški sporazum, koji se odnosi na različite tehnološke oblasti, te veliki broj mobilnih uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Qualcomm

Izvršni direktor kompanije Qualcomm, Steve Mollenkopf, izjavio je u saopštenju da saradnja sa Samsung-om traje već nekoliko godina, te da će se ovim sporazumom produbiti, a Qualcomm će ostati ključni snabdevač kada je Samsung u pitanju. Ugovor pokriva i pametne telefone, poput novog Galaxy modela, te drugu infrastrukturnu opremu. Samsung bi, sa druge strane, trebalo da povuče svoje intervencije kada je u pitanju tužba Korejske komisije za trgovinu protiv kompanije Qualcomm, a za zloupotrebu položaja na tržištu.

Iako kompanije nisu objavile više detalja o budućoj saradnji, izvori tvrde da će raditi na implementaciji 5G mreže, a dogovor je potpisan samo nedelju dana pošto je Qualcomm sklopio dve milijarde vredan ugovor o kupovini komponenti od šest kineskih kompanija, uključujući Oppo, Vivo, Xiaomi i Lenovo.

Izvor: GSM Arena
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.gsmarena.com/qualcomm_samsung_extend_cross_license_partnership-news-29417.php
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 5:34 pm

Smile Zašto Bitcoin i druge kriptovalute značajno gube na vrednosti?

Bitcoin i druge kriptovalute opet su značajno izgubile na vrednosti. Šta je razlog ovako drastičnog pada?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Bitkoin-7

Investitori u kriptovalute su pred velikim izazovima. Od početka godine, Bitcoin konstantno gubi na vrednosti a taj trend prate i ostale valute. Nakon rekordnih vrednosti od skoro 20.000 dolara, Bitcoin je prvi put pao ispod 9000 dolara još od novembra prošle godine. Trenutna vrednost je 8.089 dolara što čini sve koji su očekivali brzu zaradu prilično razočarati.

Kako Bitcoin predstavlja svojevrsni orijentir za ostale valute, jednak ili čak značajniji pad vrednosti su pretrpele i ostale kriptovalute. Ethereum je izgubio više od 26% vrednosti u poslednja 24 sata dok je Ripple izgubio preko 32 posto vrednosti!

Da li je ovo kraj za Bitcoin?

Svaki put kad dođe do značajnijeg pada vrednosti kriptovaluta, a pre svih Bitcoina, ponovo se aktuelizuje tema “mehura koji samo što ne pukne” i druga apokaliptična scenarija. Ipak, teško da je ovo kraj, pre će biti da je ovo još jedno pregrupisavanje, ali i prilika za one sa jačim živcima da kupe valute po nižoj ceni (koja je i dalje čini se nerealno visoka). Da li će doći do novog rasta ili bar stabilizacije tržišta pokazaće vreme, tu bilo koja analiza ne pomaže.

Iako je svaka prognoza nezahvalna, većina investitora i stručnjaka se slažu da neće do drastičnih promena na tržištu i pored pada vrednosti. Svima je jasno da ovo nije kraj, ali da svakako može da predstavlja jedan vid spuštanja vrednosti kriptovaluta na neki realniji nivo. Jednostavno nije realno da neka valuta raspon vrednosti od 800 dolara do 20.000 dolara kao što je to slučaj sa Bitcoinom.

Kako je došlo do naglog pada vrednosti?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Kriptovaluta_bitcoin

Kad je tržište kriptovaluta u pitanju, jasno je da jedan faktor ne može da utiče na promenu vrednosti. Ovde je reč o više uticaja, subjektivnih i objektivnih, koji mogu promeniti sliku kompletnog trgovanja. Jedan od razloga pada je svakako vest o istrazi američke vlade koja je uperena na Bitfinex i Tether. Ukoliko dođe do većih problema u ovom slučaju to može biti ogroman udarac na tržište. Na vrednost je uticala i vest da Facebook namerava da zabrani oglase koji se odnose na kriptovalute, a ne treba zapostaviti ni vest da ova kompanija sprema svoju kriptovalutu.

Kako su kriptovalute i dalje relativno novo i neistraženo tržište u kojem posluje dosta neiskusnih investitora, svaka loša vest izaziva paniku i strah da je to početak kraja. Takođe ne treba zanemariti i uticaj država koje su pojačale svoje aktivnosti kako bi regulisale tržište koje je u jednom trenutku poraslo do neslućenih razmera. Da je regulativa neophodnoa u nekom obliku pokazali su slučajevi hakerskih pljački menjačnica, pre svega u Aziji. Iznosi koji su ukradeni mere se u stotinama miliona dolara, što dodatno unosi nesigurnost u ulaganja.

Kriminal unosi nesigurnost u Bitcoin trgovanje

Ne treba smetnuti sa uma da kriptovalute koristi i organizovani kriminal, na šta je reagovao i Europol. Monero je jedna od kriptovaluta koje nude anonimnost transakcija što dodatno otežava posao organima reda širom sveta. Ove ilegalne transakcije dovode do razmatranja ukidanja trgovine na teritorijama čitavih zemalja, kao što su to u jednom trenutku razmatrale Kina i Južna Koreja. U tu grupu zemalja treba pomenuti i Indiju koja beleži značajan rast (ilegalnog) trgovanja, dok je Severna Koreja dežurni krivac za sve hakerske napade.

Ukoliko ulažete u kriptovalute, verujemo da vam nije svejedno, ali prilično smo uvereni da se neće ostvariti prognoze ekonomista koji prognoziraju apokalipsu.

Izvor: TechCruch
https://techcrunch.com/2018/02/01/why-is-bitcoins-price-down/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 5:43 pm

Smile Program za kontrolu računara iz daljine

TeamViewer je odličan program za pristup i daljinsku kontrolu računara. Može biti od velike pomoći ukoliko želite da pristupite sopstvenom računaru sa neke druge lokacije, ili recimo treba da nekome pomognete u rešavanju problema sa računarom ili drugim podržanim uređajem. TeamViewer takođe nudi opcije za uspostavljanje virtuelnih mreža, prenos fajlova, organizovanje sastanaka i prezentacija, video i glasovne pozive.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 TeamViewer-1

Program radi tako što se strani partnerskog računara kome treba pristupiti izvršava Host aplikacija, kojoj omogućava pristup sa računara koji je Administrator. Za povezivanje je potreban TeamViewer ID, odnosno jedinstveni broj računara, koji se generiše prilikom instalacije, kao i šifra kojom se štiti od neovlašćenog pristupa. Kada je uspostavljena veza, možete imati potpunu kontrolu na udaljenom računaru, uz deljenje ekrana, prenos zvuka, reprodukciju video materijala i mogućnost rada (skoro) kao da ste zaista tamo.

Komfor rada dosta zavisi od ekranske rezolucije i brzine Internet veze, ali TeamViewer je poznat kao jedno od najboljih rešenja za rad pošto dobro prilagođava prikaz ekrana i optimizuje osvežavanje podataka. Podržane su razne dodatne mogućnosti kao što su štampanje na udaljenim printerima, sinhronizacija clipboard‑a, tabla za interaktivno crtanje, snimanje sesija…

Nedavno je izašla verzija 13 ovog programa, koja je donela nekoliko korisnih poboljšanja, uključujući i deljenje ekrana za iOS mobilnu platformu – tako recimo sa Windows računara možete gledati ekran na nekom iPhone ili iPad uređaju.

Dobra strana TeamViewer‑a je što je besplatan za upotrebu u kućnom, preciznije rečeno nekomercijalnom okruženju, bez potrebe za dodatnom registracijom, pa se može lako i brzo instalirati i koristiti u neplaniranim situacijama. Ograničenje je u vidu poruke o korišćenju besplatne verzije, uz upozorena i blokiranje funkcionalnosti ukoliko se posumnja na profesionalno korišćenje.

Promene u poslednjih nekoliko generacija programa su dovele do toga da TeamViewer izgubi dosta licenciranih korisnika u poslovnom okruženju, zbog pogoršanih uslova licenciranja, u cilju da se korisnici prebace na model pretplate. Jedan od najčešćih problema je što TeamViewer ne dozvoljava da se pristupi partnerskom računaru koji ima noviju verziju programa od vaše – u tom slučaju neophodno je uraditi nadogradnju, ili nekako instalirati udaljenu verziju na partnerski računar.

Program je dostupan u nekoliko varijanti, zavisno za šta želite da ga koristite. Glavni program TeamViewer omogućava da kontrolišete druge računare, kao i da se neko priključi na vaš. Verzija programa QuickSupport je optimizovana za brzo priključivanje i ne zahteva instalaciju ni administratorska prava, pa može poslužiti za neplanirane situacije kada treba pomoći. TeamViewer Host je verzija namenjena računarima kojima često treba pristupati s udaljene lokacije.

TeamViewer je proizvod istoimene nemačke softverske firme, a matična Internet lokacija je www.teamviewer.com. Pored Windows verzije, TeamViewer je dostupan i za mnoge druge sistemske platforme, sa određenim varijacijama u mogućnostima koje su podržane zavisno od operativnom sistema. Postoje verzije TeamViewer aplikacije za Mac OS X, Linux sisteme, Chrome OS, Android, iOS, pa čak i zaboravljeni BlackBerry.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 6:03 pm

Smile Windows Phone se bori za opstanak i sa 0,15% udela na tržištu

Microsoft je u oktobru prošle godine najavio ono što se pretpostavljalo godinama: operativni sistem za Windows telefon je dočekao svoj kraj. Tom prilikom je rečeno da se u budućnosti neće dalje razvijati, neće se pojaviti iznenađenje u obliku Windows 10 telefona, te se pretpostavilo da su iOS i Android odneli pobedu. Umiveni Microsoft radije je izabrao saradnju nego takmičenje na tržištu, bar je to navedeno kao jedan od glavnih razloga za ukidanje operativnog sistema.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Phone

I posle nekoliko meseci, najuporniji entuzijasti i dalje nadziru evoluciju platforme, ali, na njihovu žalost, dobrih vesti nema, budući da Windows Phone i dalje gubi, te se polako bliži potpunom istrebljenju, koje će se, pre ili kasnije, sigurno dogoditi. I dok je Microsoft napustio svoju mobilnu strategiju, za korisnike to ne može da se tvrdi, budući da podaci agencije NetMarketShare ukazuju na to da 0,15% uređaja koji slobodno funkcionišu svetom pripada upravo Windows telefonima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Data

Sa druge strane, prema podacima za januar 2018. godine, Android je prvi izbor za uređaje širom sveta, te drži udeo od 68,45%, te dominira Amerikom, Evropom i Azijom. iOS je, sa druge strane, osvojio 30,60% uređaja, dok „nepoznata kategorija“ drži 0,52% tržišta – što je tri puta više od udela koji ima Windows Phone, koji, istina je, nije na poslednjem mestu, te su se iza njega našli Series 40 sa 0,12%, i BlackBerry operativni sistem sa oko 0,10%. Pretpostavlja se da će ove cifre u budućnosti beležiti dalji pad, što se, kada je u pitanju Windows Phone, dešava zbog toga što Microsoft ne planira nova ažuriranja za platformu, te korisnici nemaju izbora nego da pređu na Android ili iOS.

Izvor: Softpedia
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://news.softpedia.com/news/windows-phone-fighting-for-survival-with-nearly-0-market-share-519655.shtml
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 6:07 pm

Smile Windows Defender će agresivne aplikacije tretirati kao malver

Microsoft je najavio da će njegov antivirus i anti-malver softver ubuduće besplatne aplikacije, koje pokušavaju da korisnike na bilo koji način „ubede“ da pređu na plaćenu verziju softvera, tretirati kao „nepoželjne softvere“, a to znači da će ih Windows Defender uklanjati kao bilo koji drugi malver.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Scareware

Iz kompanije kažu da proširuju definiciju „nepoželjnih softvera“ kako bi na listu uključili i programe koji prikazuju poruke koje za cilj imaju da uznemire korisnika, te ga na taj način motivišu da plati softver koji je na svoj uređaj otpremio kao besplatnu ili probnu verziju. Pomenute poruke obično korisnika informišu o brojnim greškama na uređaju, te mu nude „povoljnu“ cenu za koji može da kupi softver za koji rade, te tako ispravi potencijalno kobne neispravnosti. Najuobičajenije aplikacije ovog tipa su one za optimizovanje ili čišćenje uređaja, koje bi trebalo da poprave performanse, očiste disk, te optimizuju neke delove sistema.

Svi koji su u nekom trenutku skinuli neku aplikaciju, te od nje, po skeniranju uređaja, dobili poruku da je, na primer, „pronađeno 13 kritičnih grešaka,“ tačno znaju o čemu se radi, te koji je to tip aplikacija koje će biti cilj Windows Defender-a. Ova opcija bi do korisnika trebalo da stigne 1. marta, a do tada nam ne preostaje ništa drugo nego da čitamo ljubavna obaveštenja naših besplatnih aplikacija.

Izvor: Liliputing
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://liliputing.com/2018/01/windows-defender-will-start-treating-scareware-cleaner-optimizer-apps-malware.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 6:14 pm

Smile Windows 10 na više računara nego Windows 7

Windows 10 je konačno postao najpopularniji operativni sistem kompanije Microsoft, budući da je prestigao Windows 7, te od januara 2018. kontroliše 42,78% tržišta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Windows

Windows 7 i dalje zauzima stabilno drugo mesto, a sa 41,86%, dok je na znatno slabijem trećem mestu Windows 8.1 sa 8,72% udela. Uprkos nedostatku bezbednosne podrške, Windows XP je još uvek na listi, a sa 3,36%, što je više od 2,36% koliko je imao u isto vreme prošle godine, što pomalo zabrinjava ako se uzme u obzir koliko bezbednosnih propusta postoji u okviru ove verzije.

Udeo Windows 10 operativnog sistema beleži porast u poslednjih nekoliko godina, a zahvaljujući tome što se u starije verzije ima sve manje poverenja, ali je ipak još uvek daleko od 50% udela, iako na prvi pogled ne izgleda tako. Budući da Microsoft planira da u budućnosti ažurira ovu verziju, pre nego da lansira novu, taj procenat je više nego moguć, a naročito zbog toga što popularnost Windows-a 7 sve brže opada. Tako je tokom prethodne godine udeo Windows-a 10 porastao za 10%, dok je verzija 7 zabeležila pad od 5%, pa se očekuje da Windows 10 dođe do 50% tržišta početkom 2020. godine.

Izvor: Overclock3d
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://overclock3d.net/news/software/windows_10_has_finally_surpassed_windows_7_s_market_share/1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Feb 04, 2018 6:18 pm

Smile EarthTime- brz pregled trenutnog vremena

EarthTime je program koji prikazuje trenutno vreme na raznim krajevima zemaljske kugle. Danas postoji mnogo rešenja i dodatnih aplikacija za Windows okruženje koji pružaju ovu mogućnost, a EarthTime se izdvaja kao jedan od dugovečnih programa, s obzirom na to da na tržištu postoji više od 15 godina. Izgled programa se nije mnogo promenio za to vreme, pa danas može poslužiti pre svega za brz pregled na aktuelno vreme diljem planete, dok za efikasan rad sa više vremenskih zona postoje i bolja rešenja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EarthTime

EarthTime prikazuje mapu sa simuliranim prelazom između dana i noći na raznim delovima planete. Oko mape se mogu postaviti časovnici sa lokalnim vremenom u raznim gradovima, koje se mogu izabrati iz velike baze podataka. Moguće je postaviti alarme koji će se aktivirati u određenom trenutku, prema zadatom vremenu za izabrani grad. Osnovna mapa prikazuje obrise kontinenata, dok se oblaci prikazuju u vidu posebnog sloja. EarthTime ima mogućnost da prikaže realno stanje oblaka, ali ova mogućnost nije uključena u standardnu verziju programa već zahteva dodatnu registraciju.

Za svaki od izabranih gradova, EarthTime takođe može da prikaže podatke o aktuelnim vremenskim prilikama, što uključuje osnovne informacije kao što su temperature, vlažnost vazdušni pritisak, padavine i brzina vetra. Po instalaciji programa ova opcija neće raditi automatski već zahteva da korisnik izvrši dodatnu konfiguraciju. Za prikupljanje vremenskih podataka, EarthTime koristi online uslugu Open Weather Map i zahteva da korisnik unese sopstveni API ključ. Ovaj ključ se može besplatno dobiti otvaranjem naloga na OpenWeatherMap.org.

EarthTime je proizvod softverske kompanije DeskSoft, koja nudi i EarthView, dinamičnu pozadinu za desktop i čuvar ekrana, sa raznim načinima za simuliran pogled na Zemlju. Internet sajt s koga možete da preuzmete instalaciju programa je www.desksoft.com/EarthTime.htm.

EarthTime je dostupan u vidu funkcionalne demo verzije koja se može koristiti 30 dana. Aktuelna verzija programa radi na novijim verzijama Windows‑a uključujući Windows 10. Za starije računare, još uvek je dostupna prva generacija programa EarthTime koja podržava sve verzije Windows‑a počevši od legendarne „devedeset petice“.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 05, 2018 6:17 pm

Smile Office 2019 stiže u drugoj polovini godine, ali samo za Windows 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

Iz Microsoft-a su na prošlogodišnjoj konferenciji Ignite najavili da će sledeća verzija kancelarijskog softverskog paketa Office biti nazvana Office 2019, te da bi do krajnjih kupaca put trebala pronaći krajem 2018. godine. U najnovijoj objavi na službenom blogu kompanije ova je informacija potvrđena, uz nekoliko novih detalja.

"Preview" verzije aplikacija iz paketa Office 2019 biće dostupne već tokom drugog tromesečija ove godine, a finalni paket biće u prodaji nekad tokom druge polovine godine. Ono daleko zanimljivije tiče se operativnih sistema (tačnije rečeno, jednog OS-a) koji će podražavati novi kancelarijski paket. Korisnici koji će hteti da nabave Office 2019 moraće, bez izuzetka, imati instaliran Windows 10.

Još jedan detalj koji će razlikovati novi Office od dosadašnjih je i činjenica da će se lokalne aplikacije izvoditi po principu "click-to-run", tj. privatnim se korisnicima neće isporučivati u obliku MSI instalacionih paketa. To neće vrediti jedino za Office Server verziju.

Službena podrška za novi Office biće pružana pet godina, a produžena podrška skraćena je sa pet na samo dve godine. S druge strane, korisnici sa Windows-om 10 u Enterprise i Education verzijama 1511, 1607, 1703 i 1709 dobit će dodatnih 6 meseci podrške za svoj OS.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 05, 2018 6:29 pm

Smile Alat za kompletnije uklanjanje programa

Za pregled osnovnih informacija o instaliranim programima i njihovu deinstalaciju, može se koristiti standardna opcija Windows okruženja Apps & Features. Nedostatak ove sistemske opcije je što često ovakva deinstalacija nije potpuna, već zaostane veliki broj nepotrebnih fajlova koje je uklonjeni program koristio. Za ovakve slučajeve može se koristiti neki od alata za kompletnije uklanjanje programa, kakav je recimo Geek Uninstaller.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 GeekUninstaller

Po startovanju, Geek Uninstaller će prikupiti podatke o svim instaliranim programima i prikazati spisak sa sličnim informacijama kao i standardna Windows opcija, odnosno naziv programa, datum instalacije i okvirno procenjen prostor zauzet na disku. Odavde se može izabrati uobičajena opcija za deinstalaciju, a u slučaju „neposlušnih“ programa mogu pomoći opcije za prisilno uklanjanje i čišćenje tragova zaostalih iza programa.

Kod analize instaliranih programa, korisna je opcija koja će otvoriti Registry Editor i direktno se pozicionirati na granu sa konfiguracijom vezanom za izabrani program – ova opcija se može brzo aktivirati kombinacijom tastera Ctrl+R. Geek Uninstaller ima opciju za generisanje izveštaja o radu u HTML formatu, kao i aktiviranje Google pretraživanja po nazivu i autoru označenog programa.

Verzija programa Geek Uninstaller Free je besplatna za lično korišćenje i sadrži većinu opcija potrebnih za pouzdanu deinstalaciju. Postoji i napredna verzija Geek Uninstaller Pro, koja se u probnom režimu može koristiti 30 dana posle čega je neophodna plaćena licenca. Pro verzija je zapravo drugi program nazvan Uninstall Tool, koji uključuje dodatne opcije za praćenje instalacije, kontrolu programa koji se automatski startuju kod podizanja Windows sistema, dodatne mogućnosti za temeljno uklanjanje tragova programa i ima drugačiji korisnički interfejs.

Aktuelnu verziju programa Geek Uninstaller možete da preuzmete sa geekuninstaller.com. Ovaj program nema sopstvenu proceduru za instalaciju već dolazi u formi arhive koja sadrži prenosnu instalaciju, pa arhivu treba raspakovati i direktno startovati izvršni fajl. Geek Uninstaller ima ugrađenu višejezičnu podršku, koja uključuje srpski jezik u ćiriličnoj i latiničnoj varijanti. Po prvom startovanju, okruženje će biti prikazano na engleskom, a naš jezik se zatim može aktivirati iz menije View.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 05, 2018 6:37 pm

Smile [Vikend anketa] Koji chat servis najčešće koristite?

https://mob.hr/vikend-anketa-koji-chat-servis-najcesce-koristite/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 05, 2018 6:41 pm

Smile I digitalna krađa je krivično delo

Internet ne postoji od juče pa je svako kršenje autorskih prava i lažno predstavljanje podložno kazni, doduše, nešto teže nego u fizičkom svetu. Zašto uopšte ljudi olako kradu tuđe? Da li je stvarno tako teško napraviti nešto svoje?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Bank-it-security

Odmah da vam kažem da se ne bavim ljudskim mozgovima i ne mogu sa sigurnošću da tvrdim zašto ljudi uopšte kradu, a kamoli zašto kradu identitete na Internetu, na kome ionako možete biti šta želite, barem dok vas ne uhvate. Čini mi se da se tu krije mnogo toga u ljudskoj psihi: želja za boljim životom, zavist, lenjost, neznanje… možda je bolje da ne idem dalje. Odgovor je isti kao i na sve ostalo što ljudi rade loše: takvi su.

Ukradena pamet

Najzastupljenije su krađa autorskih prava i krađa identiteta odnosno ličnih podataka. Kršenja autorskih prava ima toliko i svuda da ljudi najčešće samo odmahnu rukom i kažu nešto u stilu „ma nema veze, nek je prepisao“. Ipak, mnogi ljudi osetljivi su na krađu tekstova, što je ozbiljno kršenje autorskih dela, krađu tvitova, statusa na Facebook‑u, a o fotografijama i da ne govorimo. Sve ovo podložno je tužbi, samo morate da imate dokaz o vremenskom prvenstvu svog dela. Ipak, kako je sve toliko masovno, ljudi najčešće ne obraćaju pažnju na kratak tekst ili lični stav u statusu.

I tako, sedim i razmišljam, evo da sam ja ta osoba koja će prepisati nečije mišljenje (što je teško zamisliti, ali kao hajde), i sada svidi mi se i kažem: „Jao, što je ovo super, pa ovako isto ja mislim, sada ću to da prepišem“ i već sam se tu izgubila jer bih ja makar, ako već nemam svoj stav o tome, potpisala i linkovala ka osobi čiji je tekst.

Tako da, ipak, ne mogu da razumem ljude koji to rade i verujem da ih nikad neću razumeti. Ne odmahujte rukom na svoje ukradene reči, pesme i fotografije. Uvek makar pošaljite poruku toj osobi koja je to napravila, jer ako ima malo savesti, možda to više neće raditi. Nikad ne znate, ljudi mogu da iznenade i pozitivno.

Krađa identiteta

Prelazim sad na ozbiljne dijagnoze i ozbiljniji kriminal. Mogu danas da otvorim profil kao Milutin Jovanović iz Pariza i svaki dan kačim sliku Ajfelove kule, pa nek mi zavide dušmani. Fotografije, naravno, pokradem baš od vas koji ste zaista bili u Parizu. Neko je odlučio da je vaš život toliko dobar da će se praviti da ste vi. Uzme sve vaše fotografije pa i podatke, promeni ime i prezime i et voila! Eto vašeg života negde tamo, kod nekog M. Jovanovića. Malo se prepadnete pa ne znate šta biste radili, kako i kome prijaviti osobu koja ste vi, i kako dokazati da ste to vi. To je najprostija krađa identiteta.

Kada neko pokrade podatke iz banaka, baze podataka i ustanova koje čuvaju takve podatke, onda imate veći problem. Ta osoba ne koristi podatke na Internetu, već vas krade iz senke, iz offline‑a. Najčešći oblici ovakvih prevara su phishing, scam brokeri, nigerijsko pismo 419… Postoji mnogo načina za to a vaš e‑mail je na udaru, pa ne klikćite na linkove u koje niste sigurni i koji vam deluju sumnjivo. U suprotnom, može vam se desiti da se neko koristi vašim novcem, diže kredite pa i da obavlja kriminalne radnje u vaše ime.

U vreme Interneta mnogo je teže sačuvati lične podatke nego ikada. Važno je da se informišete dobro i uradite sve što je moguće da vaši podaci ne dospeju u pogrešne ruke, ali i da ne ćutite kada neko besramno prepiše vaš tekst koji ste smišljali danima, ali ni onaj koji ste smišljali samo 15 minuta. Borite se protiv krađe i prevara i ne dozvolite da postanete Milutin Jovanović iz Pariza!
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Feb 05, 2018 6:44 pm

Smile Modernim tehnologijama do novih arheoloških otkrića

Arheolozi su identifikovali više od 60.000 do sada nepoznatih struktura u severnoj Gvatemali, a zahvaljujući laseru LiDAR (Light Detection And Ranging) kojim se teren proveravao iz vazduha.
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://oceanservice.noaa.gov/facts/lidar.html

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Lidar

Nova otkrića ukazuju na to da je pre-kolumbijska civilizacija bila mnogo kompleksnija nego što su to stručnjaci specijalizovani za Maje do sada pretpostavljali. Naučnici su mapirali oko 1.300 kvadratnih kilometara Majanskog rezervata u Gvatemali, te tom prilikom otkrili mrežu građevina, kamenoloma, obradivih zemljišta i puteva. Tako se na osnovu podataka potvrdilo da je na tom prostoru živela napredna civilizacija, poput one u staroj Grčkoj ili Kini, pre nego da se radilo o seriji izolovanih gradova-država. Zahvaljujući novim otkrićima došlo se do zaključka da je ovaj region bio mnogo gušće naseljen nego što se prethodno mislilo, te da se radio o broju između 10 i 15 miliona stanovnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Lidar2

Tako se LiDAR mapiranje pokazalo korisnim kada je moderna arheologija u pitanju, budući da je pogodno za probijanje slojeva gustih kišnih šuma u Južnoj Americi, a kako bi se otkrile strukture koje su dugo bile sakrivene, a čiji je tvorac čovek. Letelica opremljena LiDAR senzorima tako „ispaljuje“ laserske zrake u određeni teren, a koji se odbijaju kada dođu do neke površine. Kada naučnici analiziraju tako dobijene snimke, te eliminišu slojeve vegetacije, dobijaju detaljan prikaz terena. Nedavno je zahvaljujući istoj tehnologiji pronađeno i nekoliko starih gradova u Hondurasu, a koji su se do tog trenutka nalazili u neprohodnim šumama.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 06, 2018 8:04 pm

Smile Bankari ponovno ruše cenu Bitcoina

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

Bitcoin je u ponedeljak u jutarnjim satima ponovno, nakon kratkog predaha tokom vikenda, nastavio sa padom cene. Trenutna cena je oko 7.000 dolara. Dnevni pad od preko 10% zabeležili su i Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, i svi drugi coini izlistani u top 15 sa najvećom tržišnom kapitalizacijom.

Za ovaj pad cene "krivac" su još jednom velike svetske banke. Američki JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup, te britanski Lloyds zabranili su, naime, svojim klijentima kupovinu kriptovaluta putem kreditnih kartica. Ovaj potez pojašnjen je željom da se klijente zaštite od gubitaka na bitcoinu koje si ne bi mogli priuštiti, te željom za zaštitom sopstvenog poslovanja od preteranog rizika.

Takođe, jedan od činilaca koji je podstakao banke na ovaj potez je i činjenica da se i ukradenim kreditnim karticama mogu kupiti kriptovalute, a pronalaženje lopova u tom je slučaju značajno otežano.

Na crne liste banaka dospele su gotovo sve važnije svetske menjačnice poput Coinbase-a, kojima više nije moguće uplatiti sredstva korišćenjem kreditnih kartica spomenutih banaka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 06, 2018 8:11 pm

Smile YouTube upozorava na sadržaje koje finansira neka država

YouTube će u buduće upozoravati korisnike u slučajevima kada gledaju sadržaje koje je finansirala neka država, a u cilju da platforma postane transparentnija u pogledu izvora, te preciznija kada su provajderi sadržaja u pitanju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Youtube

Opcija će, kao i obično, prvo postati dostupna korisnicima u Sjedinjenim Američkim Državama, te će dobijati upozorenja na kanalima koji primaju određena sredstva od neke države, poput onih kao što su Russia Today (RT) ili BBC, a upozorenja će se pojavljivati i u okviru videa koji ne nose neku medijsku oznaku. Glavni cilj je da korisnici bolje razumeju odakle dolaze sadržaji koje gledaju na platformi, a upozorenje će se pojavljivati ispod videa, te će voditi na Wikipedia stranicu o mediju koji je proizveo sadržaj, tako da će korisnici moći da saznaju više i o samom izdavaču.

Ovaj potez bi trebalo da zaštiti korisnike od propagande i lažnih vesti, o kojima se već neko vreme raspravlja, a posebno kada su u pitanju društvene platforme. Iz kompanije su objasnili da ne očekuju da funkcija odmah po puštanju bude savršena, te da očekuju povratne informacije od korisnika, a najavili su i oštrije kazne za korisnike koji u budućnosti budu kršili pravila korišćenja.

Izvor: The telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Feb 06, 2018 8:13 pm

Smile Kaspersky Lab – za privatnost u digitalnom svetu

S obzirom na činjenicu da se zbog novih tehnologija naš svakodnevni život i način na koji komuniciramo sa ljudima sve više menjaju, neophodno je postaviti pitanje kako je moguće očuvati privatnost i u digitalnom svetu. Istraživanje Kaspersky Lab-a, koje je sprovedeno ne bi li se ukazalo na promene koje nove tehnologije donose u partnerskim odnosima, pokazalo je da veliki broj ljudi otvoreno deli svoje lozinke i PIN kodove sa partnerima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Kaspersky-dating

S druge strane, mnogi ispitanici su se izjasnili da im je online privatnost veoma važna i da neke stvari kriju od svojih partnera. Ispitanici kažu da najčešće skrivaju sadržaje poruka koje su poslali drugim ljudima, način na koji troše novac, lična dokumenta i web stranice koje su posetili.

Kaspersky Lab nudi različite opcije uz pomoć kojih možete da zaštitite svoj digitalni život, čak i ukoliko partnere pustite u svoj online svet. Opcija „File Shredder” u rešenju „Kaspersky Total Security”, trajno briše fajlove kako biste bili sigurni da se oni više ne mogu povratiti. Opcija „Privacy Protection” može sakriti poruke i pozive na vašem Android uređaju, a da biste svoje posete portalima zaštitili od radoznalih pogleda, opcija „Privacy Cleaner” briše vašu istoriju pretraživanja i uklanja sve tragove aktivnosti na Windows operativnom sistemu.

Opcija „Private browsing” blokira mogućnost praćenja poseta sajtovima, kao i bilo kakav pokušaj sakupljanja podataka, zaustavlja iskakanje povezanih reklama i pomaže vam da sakrijete planove i poklone za Dan zaljubljenih od radoznalih partnera. Ništa ne može zameniti jake lozinke na vašim nalozima, posebno ukoliko se osećate primoranim da ih podelite s partnerom, jer ovo povećava rizik da one padnu u pogrešne ruke. Rešenje „Kaspersky Password Manager” vam pomaže ne samo da napravite jake lozinke, već i da njih i svoje naloge održite bezbednim.

Izvor: Kaspersky Lab
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.kaspersky.rs/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 07, 2018 6:13 pm

Smile TOP50 – Najbolje onlajn stvari 2017.

https://pcpress.rs/top50-najbolje-onlajn-stvari-2017/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 07, 2018 6:26 pm

Smile Open-source slavi 20. rođendan

Prošlo je 20 godina od kada je skovan termin „open source“, a od strane Open Source inicijative, te je evolucija kompjuterskog sveta od tog trenutka počela da se odvija vrtoglavom brzinom i u različitim smerovima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Opensource

Open-source tako upravlja nekim delom života svakog tehnološkog građanina sveta, što dobro znaju oni koji, na primer, vole Raspberry Pi, budući da upravo oni koriste open-source softver. Sa druge strane Linux i BSD open-source serveri upravljaju web-sajtovima i korporativnim mrežama, te jedinicama za zabavu u okviru avionskih letova, kao i kompjuterizovanim kioscima. Open-source softver nalazi se i u osnovi Android operativnog sistema, te su i popularni internet pretraživači deo ove kaste, uključujući i Mozilla-in Firefox, Opera-u, te Chromium projekat, koji je deo ne tako open-source Chrome pretraživača. Linux – porodica besplatnih i open-source softverskih operativnih sistema koji su okupljeni oko Linux kernela – toliko je važna za developere, da ju je Microsoft integrisao i u Windows 10, a uz pomoć interpretera komandne linije – Bash.

U trenutku kada se rodio open-source, ideja besplatnog softvera u okviru kojeg korisnici mogu da vide izvorni kod nekog programa je već postojala, a zahvaljujući Richardu Stallmanu i Fondaciji za besplatan softver. To nije sprečilo inicijatore Open Source projekta da se okupe 3. februara 1998. godine, te usvoje termin „open source“, a definicija koja je objavljena nekoliko dana nakon toga dovela je do masovnog pokreta koji je ideju da se omogući pristup izvornom kodu softvera učinio još pristupačnijom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Opensource2

Linus Torvalds, tvorac Linux-a, ubrzo je prigrlio termin, te čitava Linux fondacija funkcioniše po open-source principu. Softver otvorenog koda je sada jedan od osnovnih elemenata kompjuterizovanog sveta koji poznajemo, a zahvaljujući naporima brojnih organizacija, nezavisnih developera, te korisnika. Tokom vremena, open-source je, pored softvera, počeo da uključuje i hardver.

Izvor: PC World
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Feb 07, 2018 6:30 pm

Smile  Tesla u svemiru – spektakularno lansiranje Falcon Heavy rakete

SpaceX Elona Maska je uspešno testirao lansiranje rakete van Zemljine orbite. Na putu u smeru Marsa sada je Muskov stari Tesla Roadster automobil u kome sedi robot-lutka Spaceman. Dve rakete-nosača su se uspešno vratile na Zemlju i spektakularno sletele jedna pored druge, dok o trećoj raketi za sada nema informacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 FalconHeavy

SpaceX Falcon Heavy, najmoćnija raketa današnjice
Falcon Heavy se sastoji od tri Falcon rakete – dve bočne imaju zadatak da podignu centralnu do orbite, posle čega se odvajaju i istovremeno vraćaju na Zemlju, gde sleću vertikalno i spremne su za dalju upotrebu. Centralna raketa je iznela koristan teret na orbitu u smeru Marsa, tako da će automobil milionima godina kružiti oko Sunca. U pregradku za rukavice stavljena je kopija knjige “Autostoperski vodič kroz galaksiju”, peškir i znak “Don`t Panic”. Kao tačka na i, automobil nosi kamere i drugu kompjutersku opremu koja će obezbediti gledaocima na Zemlji pogled na ovu neobičnu “vožnju” kosmosom.

Falcon Heavy je ubedljivo najmoćnija raketa kojom čovečanstvo danas raspolaže. Samo su Saturn V rakete mogle da ponesu veću masu u svemir, što je bilo neophodno da bi se Apollo svemirski brodovi usmerili prema Mesecu,

Let Falcon Heavy rakete je najlakše sagledati kroz animaciju a snimak leta pogledajte na jednom od brojnih sajtova posvećenih ovoj misiji. Možda najfascinantnije, pogledajte live feed s automobila(https://www.youtube.com/watch?v=aBr2kKAHN6M) koji putuje svemirom.

Uspešno lansiranje budi nadu svih ljubitelja svemirskih istraživanja da najzad krećemo napred na putu koji je prekinut posle letova Apollo misija na Mesec. Izgubili smo mnogo godina, sada smo valjda spremni da krenemo dalje… Odnosno, kako to kažu u Star Trek-u, to boldly go where no man has gone before!
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 39 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu