Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 21 od 40 Prethodni  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 07, 2017 7:25 pm

Smile Digitalna transformacija na Međunarodnoj PANTHEON konferenciji 2017

Međunarodna PANTHEON konferencija održaće se 16. i 17. novembra u Grand Hotelu Bernardin u Portorožu u Sloveniji. Glavni cilj ovogodišnje konferencije je predstavljanje učinkovitih metoda i koraka na putu do uspešne digitalne transformacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Joe_Peppard_slika_manjsa_od_blizu

Kao gostujući predavač pojaviće se profesor Joe Peppard, koji radi na European School of Management and Technology u Berlinu i na Univerzitetu Južne Australije. Njegova najnovija knjiga je „Strateško upravljanje informacionim sistemima: Izgradnja digitalne strategije“, a trenutno piše knjigu „Digitalno upravljanje za direktore i upravne odbore“.

“Jedan zabrinjavajući trend koji vidimo je ono što nazivam “lipstick on a pig” (pojam za prividno i lažno predstavljanje nečega). Ovo je situacija u kojoj organizacija daje iluziju da je digitalna. Za spoljni svet mogu predstaviti neke sjajne nove aplikacije, ali unutar preduzeća zapravo su i dalje u mraku.” izjavio je nedavno u intervjuu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 07, 2017 7:29 pm

Smile Besplatna nadogradnja na Windows 10 se ukida do kraja godine

Na Microsoft-ovim stranicama osvanulo je obaveštenje o tome da će mogućnost besplatne nadogradnje na Windows 10 biti ukinuta. Svim osobama koje koriste tehnologije za pomoć u radu kompanija preporučuje da iskoriste njihovu ponudu najkasnije do 31. decembra 2017.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Windows-10-1

Naime, kada je prvi put objavljen Windows 10, Microsoft je najavio da će ovaj operativni sistem imati besplatna ažuriranja za korisnike u prvoj godini, nakon čega bi se korisnicima naplaćivala ako žele nadogradnju. Opcija besplatnog prelaska na desetku je zvanično istekla 29. jula 2016, ali je postojala praznina koja je omogućila korisnicima da dođu do nadogradnje do skoro. Za dobijanje potpuno besplatne legalne verzije Windows-a 10 bilo je potrebno, prilikom preuzimanja istih s Microsoft-ovih stranica, navesti da ste osoba s invaliditetom koja za rad koristi neke od pomoćnih tehnologija koje Microsoft nudi. Ova ponuda je, naravno, često zloupotrebljavana.

Microsoft je ranije naveo da ovo nije namenjeno korisnicima da produžavaju vremenski okvir besplatne ponude, ali u svakom slučaju, ako niste iskoristili ovo i tek treba da nadogradite na Windows 10, onda ćete imati manje od dva meseca da odlučite da li da preuzmete nadogradnju dok je još besplatna.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 07, 2017 7:31 pm

Smile Facebook omogućio slanje novca preko Messenger-a

Facebook je korisnicima u Velikoj Britaniji omogućio novčane transakcije preko ove društvene mreže, a preko opcije ‘person-to-person payments’, te tako u svoje poslovanje uključio i finansijske usluge.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Novac

Korisnici će tako preko Messenger aplikacije moći da uplaćuju novac jedni drugima, a bez plaćanja dodatnih usluga pošto svoj profil povežu sa bankovnim računom. Slična usluga omogućena je korisnicima u Sjedinjenim Američkim Državama još 2015. godine, te su iz kompanije najavili da bi oni uskoro mogli da očekuju i novi update.

Aplikacija tako svakom korisniku omogućava da pošalje do 2.850 evra u toku jednog dana, te maksimalno 11.362 evra u toku jednog meseca, iako su, prema iskustvima korisnika iz Amerike, sume koje se šalju uglavnom niže od 45 evra. Kompanija ne naplaćuje dodatne takse, te je ova funkcija, kako kažu, namenjena poboljšanju efikasnosti Messenger-a. Iz kompanije uveravaju da se podaci o kreditnim karticama korisnika neće koristiti u marketinške svrhe, te da je savaka uplata enkriptovana i zaštićena PIN kodom kako bi se sprečilo da dođe do prevara.

Usluga će predstavljati konkurenciju Apple-u, te ‘peer-to-peer’ opciji koju je kompanija omogućila na iPhone-u, a preko iMessage aplikacije.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 5:36 pm

Smile Tvit od 140 karaktera odlazi u istoriju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Twitter-1

U većem delu sveta tvitovi od 140 karaktera su sada i zvanično postali deo prošlosti. Iz kompanije su saopštili da će, posle globalnog testiranja, tvitovanje u 280 karaktera postati dostupno korisnicima širom planete. Duži tvitovi će tako biti mogući na svim govornim područjima gde je ova platforma dostupna, osim na kineskom, japanskom, te korejskom, budući da azijski jezici uklapaju više pojmova u manje karaktera, te prosečan tvit na japanskom jeziku, na primer, broji 15 karaktera.

Iz kompanije su saopštili da će veći broj karaktera olakšati izražavanje korisnika, ali da će forma i dalje ostati dovoljno kratka da ne ugrozi format po kojem je ova mreža poznata. Sa prethodnim ograničenjem na 140 karaktera oko 9% postova je dostizalo limit, dok sa novim ograničenjem taj broj iznosi tek 1% od ukupnog broja postova.

Grupa koja je testirala novu opciju pozitivno je ocenila povećanje broja karaktera, te u kompaniji očekuju da će svi korisnici slično reagovati, i da veći broj karaktera neće uticati na imidž koji je Twitter do sada imao.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 5:42 pm

Smile Google ograničio HDR u YouTube aplikaciji na 1080p

HDR sadržaji omogućeni su u okviru YouTube Android aplikacije u septembru, ali ih većina pametnih telefona još uvek ne podržava. Čak i oni koji ih podržavaju, imaju problem sa sadržajima visoke rezolucije, budući da količina vremena potrebna za upload utiče na kvalitet, te zadovoljstvo gledanja video sadržaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Youtube

Upravo zbog toga su u kompaniji Google odlučili da ograniče HDR podršku u okviru YouTube aplikacije, te su sadržaji rezolucije 1440p, te veće, odstranjeni iz mobilne aplikacije, pa je maksimalna rezolucija sada 1080p. Korisnici očekuju da Google ubrzo reši problem u vezi sa performansama sadržaja visoke rezolucije, te im vrati željeni kvalitet.

Izvor: NextPowerUp
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 5:47 pm

Smile Windows 7 najpopularniji među gejmerima

Windows 10 je neko vreme bio glavni operativni sistem koji su birali korisnici Steam-a, da bi u poslednjih nekoliko meseci to posatao Windows 7. Tako su, prema istraživanju o hardveru i softveru koje je sprovela ova platforma, dva operativna sistema zamenila mesta, budući da je broj onih koji koriste Windows 7 skočio za 22,5%, a onih koji koriste 10 pao za 18%.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Gejmer

Na globalnom nivou, Windows 7 je i dalje najpopularnija verzija Microsoft-ovog operativnog sistema, ali uglavnom zbog toga što ga koristi veliki broj kompanija. Kada su Steam gejmeri u pitanju, statistika je do skoro bila drugačija, a situacija se promenila zbog popularnosti igre Player Unknown’s Battlegrounds, a najviše u Kini, koja ima veliki broj korisnika Windows-a 7, te veliki broj poštovalaca ove igre. Statiststički podaci o jeziku korisnika ove platforme idu u prilog ovim podacima, budući da je poslednjih meseci broj korisnika sa kineskog govornog područja porastao za 27%, te tako došao do 56,37%, dok se broj korisnika koji koriste engleski jezik smanjio za 13,4%.

Međutim, Windows 10 bi uskoro mogao da povrati vođstvo na Steamu, budući da je Microsoft najavio prestanak besplatne nadogradnje, što bi mnoge korisnike moglo da stimuliše da se uskoro opredele za novi operativni sistem. U prilog tome ide i informacija da Kina planira da zabrani Player Unknown’s Battlegrounds, zbog ekstremnog nasilja i dizajna koji se “kosi sa tradicionalnim vrednostima ove zemlje”.

Izvor: Tech Spot
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 5:54 pm

Smile Arhiva starih Nintendo flesh igara

Programer i Nintendo entuzijasta, poznatiji pod pseudonimom Skelux, pokrenuo je kampanju koja ima za cilj da sačuva zaboravljene flash Nintendo igre. U vreme kada je internet bio nešto mlađi, te prijatniji, ova kompanija za proizvodnju video igara često je poklanjala kratke flash igre koje su služile da se testira raspoloženje tržišta. Tako su velike igre, poput Animal Crossing, Metroid Prime, te Luigi’s Mansion bile praćene kraćim verzijama koje su mogle da se nađu na Nintendo-vom sajtu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Mario

Zbog kratkotrajne prirode flash softvera, ove igre su nestale kada ih je kompanija uklonila sa sajta, te su i igre nekih drugih kompanija takođe postale žrtve formata koji zastareva. Da sve nije izgubljeno, dokazuje web-sajt na kojem je Skelux sakupio 48 ovakvih igara, a koje predstavljaju 10 godina Nintendo istorije, te uključuje i igre koje su proizvođene za šest konzola između 1999. i 2010. godine.



Skelux je igre vraćao deo po deo, a uz pomoć Wayback Machine preko koje je nalazio izgubljene fajlove, koje je potom spajao u igre koje funkcionišu, te ih smeštao u svoju arhivu. Oko polovina igara je još uvek nekompletna, a nekima od njih, poput Mario & Luigi: Partners in Time flash igre, nedostaju fajlovi, te ne mogu da funkcionišu kao celina.

Potraga za izgubljenim fajlovima se nastavlja, te Skelux nudi 50 dolara svakome ko mu u toj avanturi pomogne.

Izvor: Motherboard
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 5:58 pm

Smile Završen drugi krug konkursa za program prekfalivikacija u IT

Drugi krug konkursa za program prekvalifikacije u IT je završen a više od 12.300 kandidata se prijavilo, u okviru koga će 900 građana širom Srbije biti obučeno za rad na poziciji programera. Sa gotovo 14 prijavljenih na jedno slobodno mesto, program koji organizuje i sprovodi Vlada Republike Srbije i Kancelarija za informacione tehnologije i eUpravu, oborio je rekord i ukazao na veliku potrebu za prekvalifikacijama u najbrže rastućem sektoru u Srbiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Coding-Workshop-Sunday-Commons-II

„Prijavljeni kandidati u narednom periodu će proći kroz seriju testova, koji za cilj imaju da utvrde sklonost prema informacionim tehnologijama. Devetsto najboljih dobiće priliku da savladaju neke od najpopularnijih programskih jezika poput – Java, Java Script, PHP, i .Net i C, a obuke će trajati između tri i šest meseci“, kaže Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu. Proces selekcije biće završen do kraja godine. On dodaje i da su od ukupnog broja prijavljenih kandidata 65% muškarci, a 35 žene. Oko 52% njih završilo je fakultet, dok je 48% kandidata završilo srednju školu ili pohađa studije, a čak 61% njih nije zaposleno. Prosečna starost prijavljenih je 33 godine, dok većina ima ispod 35 godina, naglašava Jovanović.

Program prekvalifikacija pokrenut je sa ciljem smanjenja stope nezaposlenosti, obezbeđivanja većeg broja kadrova u IT-u i razvoj kompetencija u programiranju. Kreiran je na osnovu istraživanja koje je pokazalo da u narednih godinu dana 118 IT kompanija planira da zaposli oko 1.000 junior programera. Nastavak je uspešnog pilot projekta, pokrenutog na predlog Ministarskog saveta za informacione tehnologije i inovaciono preduzetništvo, kojim predsedava predsednica Vlade RS Ana Brnabić, a u okviru koga je od početka godine obučeno 97 polaznika. Čak 70% njih je pohađalo stručnu praksu ili pronašlo posao u nekoj od IT kompanija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 6:01 pm

Smile Starije fotografije mogu na Instagram priče

Nakon uvođenja Superzoom-a, Instagram je omogućio da Insta priče više ne budu ograničene samo na fotografije koje ste snimili u poslednjih 24 sata. Servis u vlasništvu Facebook-a dodao je novinu, a ažuriranje vam u suštini omogućava dodavanje slika i video zapisa na vaš Story koji su stariji od 24 sata – funkcija koja u prošlosti nije bila moguća. Na taj način, sve fotografije na vašem uređaju su dostupne za vaše #FlashbackFridays postove koji nestaju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Stories-gallery-picker_auto-sticker-2-up

Kada dodate sliku ili snimak koji je stariji od 24 sata u vaše Insta priče, automatski ćete videti novu nalepnicu koja vam pomaže da dodate informaciju kada je sadržaj snimljen. Kao i obično, bićete u mogućnosti da promenite veličinu, rotirate i pomerite nalepnicu sa datumom, ili je jednostavno izbrišete. Ljubitelji Snapchat-a mogu da se pohvale da je ova funkcija bila na aplikaciji od juna 2016. Ovo ažuriranje je dostupno kao deo Instagram verzije 22 za iOS i verzije 18 na Android-u.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 08, 2017 6:05 pm

Smile Odbijena žalba: Samsung Apple-u mora da plati 120 miliona dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 1

Još 2014. godine sud u kalifornijskom San Joseu presudio je u korist Apple-a, te tuženome Samsung-u naredio da im moraju isplatiti čak 119,6 miliona dolara odštete. Parnica se vodila oko intelektualnog vlasništva, jer je Apple prijavio kako im je južnokorejska kompanija ukrala nekoliko ideja i iskoristila ih na svojim telefonima.

Radilo se o patentiranoj metodi za otključavanje telefona povlačenjem prsta po ekranu "slide to unlock", te tehnologijama automatskog ispravljanja pravopisnih grešaka i automatskog pretvaranja teksta poput adresa i brojeva telefona u aktivne linkove. Ova poslednja mogućnost odnosila se na čak 99 miliona dolara štete koju je Samsung prouzročio njenim "pozajmljivanjem".

Slučaj je nakon ove presude završio na federalnom Vrhovnom sudu SAD-a, koji je sada odbio i poslednju Samsung-ovu žalbu na ovakvu presudu. Apple će na kraju, izgleda, dobiti od Samsung-a gotovo 120 miliona dolara, i to četiri godine nakon podizanja tužbe. Ali, time možda i neće biti potpuno zadovoljni jer su izvorno bili potraživali čak 2,2 milijarde dolara odštete za kršenje ovih patenata.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 09, 2017 6:06 pm

Smile Microsoft povezao Word i Linkedln

Počinjemo da vidimo rezultate od Microsoft-a koji je prošle godine kupio LinkedIn, kao što je integracija sa Outlook-om. Sada kompanija koja je stvorila Office unosi AI u vašu potragu za poslom pomoću nove funkcije u Word-u koja je podržana LinkedIn-om pod nazivom Resume Assistant.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Screenshot-15

Korisnici Office 365 će sada imati direktnu integraciju LinkedIn-a prilikom sastavljanja rezimea u Word-u. Microsoft tvrdi da se u Word-u ažurira više od 80% rezimea, što znači da bi ovaj novi pomoćnik bio od koristi velikom broju ljudi, koji menjaju uloge i poslove mnogo brže nego u prošlosti. Resume Assistant donosi primere drugih ljudi iz odabranog polja kako bi vam pomogao da opišete radno iskustvo u svom rezimeu. Takođe možete videti najistaknutije veštine na LinkedIn-u što vam može pomoći da biste znali koje da uključite u vaš rezime, kao neka vrsta ključnih reči za poslove.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Resume-Assistant-in-Word-GIF

Resume Assistant će vam takođe pomoći da prilagodite vaš rezime na osnovu oglasa za posao, dobijaćete stručnu pomoć preko LinkedIn-ove freelance platforme ProFinder, za pomoć u pisanju rezimea i saveta vezane za intervjue. Takođe ćete moći da kažete regruterima na LinkedIn-u da ste slobodni za novi posao bez upozoravanja vaših trenutnih šefova iz Word-a, uz Open Candidates.



Ova ažuriranja će prvo biti dostupna u Australiji, Brazilu, Kanadi, Kini, Francuskoj, Nemačkoj, Indiji, Irskoj, Japanu, Singapuru, Južnoj Africi, Novom Zelandu, Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama, a u narednim mesecima biće dostupno na više platformi i tržišta.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 09, 2017 6:08 pm

Smile Visa menja platne kartice za platne rukavice

Na ovogodišnjim Zimskim olimpijskim igrama Visa će ponuditi komplet NFC opremljenih gedžeta koji će vam pomoći u kupovini u Pjongčangu, a među njima su se izdvojile zimske rukavice. Moći ćete da plaćate suvenire bez smrzavanja ruku dok tražite kreditnu karticu ili čak vaš telefon. Plaćanje na ovaj način neće biti obavezno, ali “platne rukavice” dolaze sa određenom količinom novca, te će svaki korisnik dobiti između 30,000KRW i 50,000KRW (27 do 45 dolara) kako bi se podstakla kupovina u Južnoj Koreji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Dims

Tu su i četiri pina (po 4,50 dolara svaki) koji možete da napunite sa pripejd sredstvima i fleksibilna NFC nalepnica koju možete prikačiti na sve vrste objekata i primati uplate do 180 dolara. Kako se platna industrija sve više prebacuje sa plastičnih modela na digitalne, kompanija želi da ovaj novi tehnološki napredak donese potrošačima jednostavno i sigurno iskustvo kupovine.

Ako želite bilo koji od ovih gedžeta, verovatno ćete morati da sačekate dok ne posetite Južnu Koreju. Visa trenutno prodaje sva tri preko južnokorejskog Lotte Card, ogranak maloprodajnog giganta Lotte Department Store (i online i u korisničkim centrima), a inače će biti dostupni preko Olympic Superstores. U suštini, ovo su test verzije ove tehnologije, međutim, ljudi koji žive u mnogo hladnijim klimama bi verovatno cenili ove rukavice.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 09, 2017 6:12 pm

Smile Otkrivena kritična ranjivost u Tor internet browseru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 1

Italijanska kompanija za računarsku bezbednost, "We Are Segment", otkrila je kritičnu ranjivost, naziva "TorMoil" u poznatom besplatnom programu za anonimno pregledavanje sadržaja internet stranica - Tor Browser. Ovom ranjivošću su zahvaćeni korisnici Mac i Linux operativnih sistema na kojima se pokreće Tor internet browser, a koja može dovesti do otkrivanja stvarne javne IP adrese računara koju korisnik ima dodijeljenu od svojeg davaoca internet usluga.

S obzirom da web browser Firefox deli izvorni kod sa neprofitnom organizacijom Tor Project, tako i celi propust proizlazi iz samog browsera uzrokovanog nepravilnim upravljanjem file:// URL-ova, odnosno ako korisnik pokrene lokalnu adresu datoteke (file://) usmeriće ga prema posebno oblikovanoj web stranici gdje bi se njegov operativni sistem mogao direktno spojiti na udaljeni računar. Detalji celog propusta još uvek nisu javno objavljeni, kao ni precizniji pokazatelji o tome iskorištava li se ova ranjivost.

Bezbednosna zakrpa je izdata sa verzijom 7.5a7 za macOS i Linux korisnike pa se savetuje da što pre ažuriraju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 09, 2017 6:15 pm

Smile Šta je ethereum i kako se razlikuje od bitkoina

Ethereum bi slobodno mogao da se nazove digitalnim novčićem u usponu u svetu digitalnih valuta. Polako se približavajući originalnoj digitalnoj valuti – bitkoinu, brzo je postao druga najvrednija metoda u novom sistemu plaćanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Ether1

Od kada se ethereum prvi put pojavio 2015. godine, njegova vrednost se uvećala tek u prethodnoj godini, te sada iznosi skoro 300 dolara. Ether je druga najvrednija digitalna valuta, posle bitkoina, a zasniva se na tehnologiji ethereum, koju je prvi put opisao bitkoin programmer Vitalik Buterin još 2013. godine. On je ether zamislio kao valutu koja će ojačati bitkoin, a koja će, kao i bitkoin, služiti za decentralizovani način plaćanja, sopstvenom kriptografskom valutom, koja korisnicima omogućava anonimna plaćanja na internetu, a bez potrebe za bankovnim računom, te bilo kojom trećom stranom. Transakcije se čuvaju u decentralizovanom sistemu, te može da ih vidi svako u okviru mreže.

Oni koji se zalažu za ovu valutu, tvrde da ima određene prednosti u odnosu na bitkoin, koje mogu da je učine korisnijom. Naime, ether dozvoljava da se takozvani “blokovi”, dokazi o transakcijama kriptovaluta, kreiraju mnogo brže nego kod bitkoina, zbog čeka poštovaoci ove valute veruju da bi bila daleko efikasnija u online trgovini.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Ether2

Najveća prednost ethera je što tehnologija dozvoljava i kompjuterskim aplikacijama, da funkcionišu u okviru mreže, a što je važno zbog sigurnosti digitalnih novčanika. Primera radi, ako otpremite neke fajlove u Dropbox, verujete da će ova platforma odgovorno da vodi računa o njima, ali kada je u pitanju neka decentralizovana mreža za skladištenje, vaše poverenje se odnosi na sve one koji je koriste, te imaju bilo kakav interes da je održavaju, tako da bi neki vid kontrole morao da postoji. U Ethereum je ugrađeno nekoliko aplikacija, a servis koriste i startap kompanije, koje razmenjuju ether ili druge digitalne valute za specijalne “tokene” uz pomoć kojih dobijaju pristup servisu.

Vrednost ethera rasla je daleko sporije nego u slučaju bitkoina, te je prvih 18 meseci iznosila 10 dolara. Onda je u martu 2017. počela da raste, te se u junu popela na 395 dolara, da bi potom pala na 155, te se nedavno popela na skoro 300 dolara. Rast je omogućilo i interesovanje za bitkoin, koje je probudilo zanimanje za sve ostale digitalne valute.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Ether3

Procenjuje se da ima oko 5,3 miliona digitalnih novčanika u kojima se čuva ether, budući da je broj porastao od maja 2016. godine, kada je iznosio oko 1,6 miliona. Ova valuta je, kao i druge kriptovalute, poznata po tome što omogućava anonimne transakcije, te čuva od prevara i krađa. Korisnici mogu da vrše transakcije velikih suma, a bez plaćanja taksi, budući da treća strana, poputa banaka, ne postoji. Moguće ga je potrošiti u velikom broju online radnji, a uz pomoć kreditnih kartica za kriptovalute, a može da se čuva i u digitalnom novčaniku dok se vrednost valute ne uveća, te korisnika učini značajno bogatijim.

Očekuje se da će vrednost ethera da raste u narednim mesecima.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 10, 2017 6:18 pm

Smile Tvorci Pokemon Go rade na Harry Potter igri

Niantic Labs, kreatori do skoro veoma popularne igre Pokemon Go, rade na igri proširene stvarnosti pod imenom Harry Potter: Wizards Unite. Harry Potter: Wizards Unite je AR (proširena stvarnost) mobilna igra koja će biti predstavljena sledeće godine, a koju su razvili u saradnji sa Warner Bros. Interactive i njihovim novim brendom, Portkey Games.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Harry-potter-1640525_960_720

Niantic je potvrdio vest, rekavši: “Sa Harry Potter: Wizards Unite-om, igrači koji su sanjali da postanu čarobnjaci u stvarnom svetu konačno će dobiti priliku da dožive J.K. Rowling svet magije.” Detalji o igri nisu poznati, ali očekuje se da će igračima omogućiti da stvarni svet spoje sa čarobnjačkim univerzumom J.K. Rowling.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Wizardsunite

Niantic se smatra liderom u svetu igara proširene realnosti. Pokemon Go je objavljena u julu 2016. i brzo je postao fenomen pop kulture, sa preko 750 miliona preuzimanja u prvoj godini. Igra i dalje ima aktivnu bazu korisnika od 65 miliona ljudi svakog meseca, često se ažurira i uspostavila je redovno prisustvo na listi 20 najunosnijih aplikacija. Igra je zaradila oko jednu i po do dve milijarde dolara.

Izvor: Fortune
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 10, 2017 6:21 pm

Smile Vivo i Qualcomm sklopili sporazum

Iako je vivo jedan od najvećih proizvođača pametnih telefona, brend je malo poznat izvan Kine i Indije – ključnih tržišta na kojima se prodaje. Međutim, to bi trebalo da se promeni iduće godine, budući da kompanija planira da se proširi u Evropu i Afriku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Snapdragon

Kako bi ojačao svoju poziciju, vivo je potpisao četiri milijarde dolara vredan sporazum sa Qualcomm-om, čime je osigurao tehničko partnerstvo, te deljenje patenata. Prvi plod ove saradnje je čitač otiska prsta, a dve kompanije žele da razviju i 3D tehnologiju za prepoznavanje lica, te tehnologiju za skeniranje celog dlana, irisa, i mnoge druge. Kompanija je nedavno lansirala X20 sa Face Wake tehnologijom za prepoznavanje lica, koja se zasniva na selfie kameri od 12MP i čipovima Snapdragon 660 iz Qualcomm-a.



Partnerska kompanija Oppo i rivalska Xiaomi potpisale su slične sporazume sa Qualcomm-om, a u vrednosti od 12 milijardi dolara, koje bi trebalo da se rasporede na troškove proizvodnje u naredne tri godine.

Izvor: GSM Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 10, 2017 6:25 pm

Smile Re: scam – bot koji sprečava phishing

Dok su neki korisnici dovoljno oprezni da odmah obrišu mejlove koji im obećavaju veliko bogatstvo, nisu svi bezbedni od ovakvih prevara. Kako bi osigurala da oni koji vrebaju korisnike imaju manje vremena da se bave pravim ljudima, online sigurnosna organizacija sa Novog Zelanda Netsafe razvila je alatku pod imenom Re: scam.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Rescam

Radi se o mejl botu sa veštačkom inteligencijom koji sa onima koji žele da počine prevaru ulazi u besmislenu i beskonačnu konverzaciju, koja se sastoji od nepovezanih pitanja koja su smišljena da im potroše vreme namenjeno za prevare.



Da bi koristili Re: scam oni koji dobiju sumnjivi mejl trebalo bi da ga proslede na me@rescam.org, posle čega će bot odmah početi da odgovara na pitanja onoga koji je poslao mejl, a sve dok pitanja ne prestanu da stižu. Kako bi izbegao da bude razotkriven, Re: scam može da koristi nekoliko identiteta, te humor i gramatičke greške na sličan način kao što bi to činio običan korisnik.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 1

Ovaj bot trebalo bi da u budućnosti smanji rizike od phishing-a, koji često pogađa korisnike, te im nanosi prilične materijalne štete. Do sada je na platformu otpremljeno više od 20.000 mejlova, na koje je bot odgovarao, te ukupno protraćio dva meseca i 12 dana vremena koje bi kriminalci inače potrošili na otimanje novca od svojih žrtava.

Izvor: Mashable
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 11, 2017 7:21 pm

Smile Skype za telefone dobio nove efekte i stikere

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 1

Skype for Mobile dobio je nove "Al" efekte za slike. Tu je nekoliko opcija koje su "kopirane" od Snapchat-a, a sa magičnim štapićem čije dugme je smeštno u vrhu ekrana korisnici će moći personalizovati mnoge fotografije i dodavati šta žele.

Naravno moguće je raditi na fotografijama koje su nastale sa obe kamere, selfie ili pozadinskom, a tu su i razne maske i opisi slika koje možete koristiti. Microsoft je naveo kako će dodavati još promena ovisno o praznicima ili pojedinim danima u sedmici.

Nadogradnja novog Skype je već krenula, tako da čim stigne i na vaš uređaj imaete dosta novih opcija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 11, 2017 7:25 pm

Smile Adidas predstavio pametnu fudbalsku loptu za Svetsko prvenstvo 2018.

Na Svetskom prvestvu u fudbalu, koje će se održati 2018. godine u Rusiji, koristiće se nova pametna lopta. Naime, Adidas Soccer je 9. novembra predstavio Telstar 18 loptu koja je dizajnirana prema originalnom Telstar modelu koji je korišćen na prvenstvu održanom 1970. godine u Meksiku- Tada su se na lopti prvi put pojavile crne tačke kako bi bila vidljivija na crno-belim televizorima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Adidas

Kada je novi model u pitanju, radi se o “najpametnijoj” lopti do sada, sa ugrađenim NFC čipom. Čip omogućava interakciju sa loptom, a preko pametnih telefona, pri čemu korisnici dobijaju pristup ekskluzivnom sadržaju i personalizovanim informacijama. Roland Rommler iz komapanije Adidas, rekao je da je ovo prvi put da u nekoj lopti postoji NFC čip koji dozvoljava interakciju sa loptom, te dodao da će ova tehnologija obeležiti sledeće Svetsko prvenstvo.



Loptu su u Moskvi predstavile neke od najvećih fudbalskih zvezda, a testirali su je timovi poput Manchester United-a, Real Madrid-a, Colombia-e, te mnogih drugih.

Izvor: Sport Techie
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Nov 11, 2017 7:29 pm

Smile Samsung osvojio 36 nagrada na CES 2018 Innovation Awards

https://pcpress.rs/samsung-osvojio-36-nagrada-na-ces-2018-innovation-awards/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 12, 2017 5:17 pm

Smile Chicago predlaže astronomske kazne za pešake koji gledaju u telefon

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 1

Nedavno je u američkoj saveznoj državi Havaji na snagu stupila lokalna uredba prema kojoj, u tamošnjem glavnom gradu, pešaci mogu biti kažnjeni ako ulicom hodaju gledajući u telefon. Na ulicama Honolulua godišnje oko hiljadu ljudi biva povređeno zbog nepažljivog prelaženja ulice, a najveći uzrok nepažnje upravo su elektronski uređaji koji zaokupljaju pažnju pešaka.

Kazne na Havajima kreću se od 15 do 99 dolara, zavisno od toga koliko puta je isti građanin uhvaćen u prekršaju. Sada sličnu uredbu žele uvesti i u Chicagu, no tamošnji vlastodršci predlažu i daleko veće kazne za ovakav prestup.

Predlog odredbe glasi: "Nitko ne sme prelaziti ulicu ili autoput koristeći mobilni elektronski uređaj tako da mu odvraća vizuelnu pažnju". U ovu definiciju mobilnih uređaja ubrajaju se svi prenosni elektronski uređaji koji imaju mogućnost ostvarivanja bežične komunikacije ili služe za zabavu. Stoga – zabranjeno bi bilo igranje na prenosnim konzolama, čitanje notifikacija na pametnim satovima i slično.

Kazne za takvo neoprezno ponašanje u Chicagu bile bi prilično visoke. Za prvi prekršaj naplaćivala bi se kazna od 90 dolara, dok bi u slučaju ponavljanja prekršaja ona mogla biti u iznosu čak do 500 dolara. Za sada je tek reč o predlogu koji se nalazi u proceduri kod nadležnih gradskih tela.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 12, 2017 5:24 pm

Smile Lenovo i Fujitsu sklopili strateško partnerstvo

Fujitsu, Lenovo i Development Bank of Japan (DBJ) objavili su stratešku saradnju o zajedničkom ulaganju ove tri kompanije, koje će se fokusirati na istraživanje, razvoj, projektovanje, proizvodnju i prodaju računarskih uređaja na globalnom tržištu računara. Fujitsu će prodati 51% akcija svoje ćerke kompanije Fujitsu Client Computing Limited (FCCL), kompaniji Lenovo i 5% akcija DBJ. Nakon transakcije, FCCL će postati zajedničko ulaganje u vlasništvu Fujitsu, Lenovo i DBJ i nastaviće da radi pod imenom Fujitsu Client Computing Limited.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Lenovo_western_headquarters_20170707113944

Očekuje se da će se transakcija završiti u prvom kvartalu 2018, a ukupna naknada koju će Fujitsu primiti iznosiće približno 244 miliona američkih dolara. Nakon transakcije, Kuniaki Saito, trenutni direktor i predsednik FCCL, ostaće na tom položaju. Nakon uspostavljanja zajedničkog ulaganja, FCCL proizvodi će nastaviti da se distribuiraju i prodaju pod nazivom Fujitsu, a kompanija će nastaviti da služi korporativnim klijentima kako u Japanu tako i širom sveta direktno ili indirektno kroz svoju mrežu partnerskih kanala sa odogovarajućim posleprodajnim uslugama.

Kroz ovu stratešku saradnju, Fujitsu i Lenovo nastoje da podstaknu dalji rast i konkurentnost u PC biznisu u Japanu i širom sveta. Zajedničko ulaganje će koristiti Fujitsu-ove mogućnosti u globalnoj prodaji, podršci korisnicima, istraživanju i razvoju, visoko-automatizovanoj i efikasnoj proizvodnji i sistemskoj integraciji koja zadovoljava potražnju kupaca. Štaviše, partnerstvo će imat koristi od globalne veličine i prisustva kompanije Lenovo. Kroz investiranje u saradnju, DBJ će podržati održivi rast FCCL-a i pružiti finansijsku ekspertizu iz perspektive finansijske institucije.

Izvor: Lenovo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 13, 2017 6:16 pm

Smile Nova Android funkcija detektuje aplikacije koje troše bateriju

Jedan od najvećih izazova u vezi sa trajanjem baterije kod Android uređaja jesu aplikacije koje aktiviraju pametni telefoni i u trenucima kada ga vlasnik ne koristi, kako bi skinule određeni update, ili aktivirale neku drugu funkciju. Posledice rada takvih aplikacija nazivaju se „wakelocks”, koje konstantno aktiviraju uređaj, budući da vuku informacije iz telefona. Ova funkcija sprečava uređaj da uđe u dublji „sleep mode“, koji bateriju čuva od trošenja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Baterija

Do sada je predstavljen veći broj aplikacija koje su imale za cilj da spreče „wakelocks“, ali sada Google u najnovijem Android 8.1 Developer Preview-u donosi aplikaciju za baterije koja prijavljuje aplikacije koje izazivaju ovakve posledice. Upozorenje se prikazuje u podešavanjima za bateriju u obliku crvene ikonice, a sa imenom napadne aplikacije, te načinom na koji troši bateriju. Klik na upozorenje daje opciju ispravljanja ovog problema.

Još uvek nije poznato da li će nova funkcija sigurno postati deo Android 8.1 verzije, kada nova verzija operativnog sistema bude lansirana, ali se svakako radi o zanimljivom projektu kompanije Google, koji će se sigurno u nekom trenutku naći na Androlid uređajima.

Izvor: Android Authority
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 13, 2017 6:20 pm

Smile Budućnost Wikipedia servisa neizvesna

Nekoliko tehnoloških kompanija podržalo je akt koji bi uskoro trebalo da se pojavi pred američkim Kongresom – SESTA (Stop Enabling Sex Trafficking Act), a koji je napravljen da tužilaštvu olakša pronalaženje sajtova koji omogućavaju seksualni rad, te trgovinu ljudima. Wikimedia, fondacija koja stoji iza Wikipedia-e, izrazila je zabrinutost da bi novi akt mogao da donese velika ovlašćenja trećoj strani, te tako onemogući rad sajtovima u okviru kojih korisnici sami generišu sadržaj.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Wiki

SESTA je predstavljena u avgustu, te, između ostalog, ima za cilj da ukine imunitet sajtovima u okviru kojih korisnici generišu sadržaj. Akt je kritikovan od grupa poput Electronic Frontier Foundation, koje upozoravaju da bi na taj način mogla da se ugrozi sloboda izražavanja na internetu.

Iz Wikimedia-e su objasnili da postojanje Wikipedia-e omogućavaju određeni principi u otpremanju sadržaja na sajt, a najvažniji je u vezi sa zakonom koji sajt lišava odgovornosti u slučaju da korisnici na njega otpreme problematične sadržaje, što bi se sa usvajanjem SESTA-e promenilo, budući da u okviru ovog akta postoji i klauzula po kojoj će se i sajt smatrati odgovornim za problematične sadržaje, te kriminalne radnje.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 13, 2017 6:24 pm

Smile Naučnici otkrili način kako da “učitate znanje direktno u mozak”

Učitavanje znanja direktno u vaš mozak, baš kao u sci-fi klasiku Matriks, uskoro bi moglo da oduzima onoliko napora koliko i padanje u san, smatraju naučnici. Istraživači tvrde da su razvili simulator koji može da učitava informacije direktno u mozak osobe i na taj način nauči novim veštinama u kraćem vremenskom periodu. Oni veruju da bi to mogao da bude prvi korak u razvoju naprednog softvera koji će učiniti instant učenje u Matriks stilu realnošću (Neo nauči kung-fu za nekoliko sekundi, nakon što je borilačka veština učitana direktno u njegov mozak).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Potd-china-pilot_2536537b-large_transpJliwavx4coWFCaEkEsb3kvxIt-lGGWCWqwLa_RXJU8

Istraživači iz HRL Laboratories, sa sedištem u Kaliforniji, kažu da su pronašli način za povećanje učenja, samo u mnogo manjoj meri nego što je prikazano u holivudskom filmu. Proučavali su električne signale u mozgu obučenog pilota, a potom učitavali podatke u mozgove početnika dok su učili da pilotiraju avionom u realističnom simulatoru leta. Studija, objavljena u časopisu Frontiers u Human Neuroscience, otkrila je da su subjekti koji su primili moždanu stimulaciju putem kape sa elektrodama, poboljšali svoje pilotske sposobnosti i naučili zadatak 33% bolje od grupe koja je imala placebo.

“Naš sistem je jedan od prvih ove vrste. Reč je o sistemu za stimulaciju mozga“, objasnio je dr Matthew Phillips. “To zvuči kao naučna fantastika, ali postoji velika naučna osnova za razvoj našeg sistema. Specifičan zadatak koji smo obrađivali bilo je pilotiranje aviona, što zahteva sinergiju kako kognitivnih tako i motornih sposobnosti. Kada nešto naučite, vaš mozak se fizički menja. Veze se prave i jačaju u procesu koji se naziva neuro-plastičnost. Ispostavlja se da su određene funkcije mozga, poput govora i memorije, locirane u veoma specifičnim delovima mozga, veličine vašeg malog prsta”. Dr Matthevs veruje da bi stimulacija mozga mogla da se primeni na zadatke kao što su učenje vožnje, priprema ispita i učenje jezika. “Ono što naš sistem radi je da zapravo cilja na te promene u određenim delovima mozga dok učite”, dodao je on.

Izvor: Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 21 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 21 od 40 Prethodni  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu