Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 11 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 31 od 40 Prethodni  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 35 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 12, 2017 7:32 pm

Smile TeleGroup – zaštita biznisa na konferenciji Infosec 2017

Rezervišite svoje mesto na petoj po redu Infosec konferenciji koja će se održati 25. aprila u etno naselju Vrdnička kula na Vrdniku. Na ovogodišnjoj Infosec konferenciji saznaćete kako da zaštitite svoj biznis od sve većih sajber pretnji i kako da pravilno reagujete pre, tokom i nakon napada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 2017-04-10_thumb

Danas postoje dve vrste kompanija: one koje su napadnute, a toga nisu svesne, i one koje su svesne, a nemaju dovoljne mehanizme zaštite. Dođite i saznajte od stručnjaka kompanija TeleGroup, Cisco, F5, Imperva i Radware kako da smanjite bezbednosne rizike, sačuvate materijalne resurse i što je još važnije reputaciju vašeg biznisa.

TeleGroup Infosec konferencija je pokrenuta sa ciljem podizanja niova informacione bezbednosti regiona zapadnog Balkana i postala je jedan od najznačajnijih IT Security događaja na ovim prostorima. Kao IT kompanija koja se bavi sigurnosnim tehnologijama, želeli smo da podržimo napore regionalnih IT asocijacija u skretanju pažnje državnim strukturama i široj javnosti o informacionoj bezbednosti kao najznačajnijem resursu svake države kao i postojanju sve sofisticiranijih pretnji u sajber prostoru, koje mogu da ugroze stabilnost regionalne privrede i društva. U tom smislu je neophodno sistemsko uvođenje mehanizama zaštite od sajber kriminala, što je zajednička odgovornost državnih struktura i privrede, gde se od IT kompanija očekuje da obezbede kvalitetna rešenja.

Kroz saradnju sa najznačajnijim svetskim proizvođačima tehnologija za zaštitu mreža, podataka, aplikacija i Cloud okruženja, TeleGroup je prvu konferenciju pokrenuo 2011. godine u Bosni i Hercegovini, u Srbiji 2013. godine, a od 2015. godine Infosec se redovno održava na tržištu Crne Gore. Dugoročni planovi kompanije su da u svim zemljama u kojima posluje ustanovi konferenciju koja će se svake godine baviti najaktuelnijim temama iz oblasti informacione bezbednosti i zajedno sa svetskim imenima predlagati rešenja koja će pomoći privredi i državnim institucijama da zaštite ukupne informacione resurse. TeleGroup u narednom periodu planira da pokrene konferenciju na tržištu Bugarske i Bliskog istoka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 13, 2017 7:37 pm

Smile Microsoft penzionisao Windows Vista OS

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Kao što smo već najavili prošlog meseca, Microsoft je "ubio" Windows Vista OS, što znači da je dobio poslednji patch i od 11. aprila za njega više neće biti nikakve službene podrške. Microsoft-u ovo nije teško palo s obzirom da se Vista nalazi na manje od 1 posto Windows računara u svetu, pa će mu pravi izazov biti "odstrel" Windows-a 7 koji je sledeći na redu, a trenutno se još uvek nalazi na gotovo 50 posto računara.

Uprkos agresivnoj kampanji, Microsoft veliki broj korisnika Windows-a 7 ne može naterati da pređu na Windows 10 OS, ali tek treba videti kakva će biti situacija u januaru 2020. kada će mu zauvek presuditi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 13, 2017 7:42 pm

Smile Spremni za digitalnu transformaciju poslovanja?

Za manje od 8 dana, 22. aprila će se u Beogradu održati prva međunarodna INAT konferencija. U privrednoj komori Srbije će se rađati IT ideje i pokretati preduzetni mehanizam. Radionice u PKS na ovoj IT konferenciji se sastoje iz četiri dela: Developer Track, Marketer Track, Psychology of Success Track i Business Strategist Track.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Inat-cover

Saznajte kako je Nordeus kreirao neodoljive igrice i marketing kampanju, koje ICT veštine će biti tražene do 2050 i kako kreirati uspešan softverski razvojni tim. Demistifikovaćemo rizike i ravnotežu između posla i privatnog života za globalne ICT nomade, saznaćemo glavne metrike big data i glavne osobine digitalne poslovne transformacije u Četvrtoj industrijskoj revoluciji.

Neki od predavača su Predrag Ignjatović (NetCast), Marko Jevtić (Nordeus), William Carbone (IBM, Cognitive initiatives, Slovačka), Milovan Jovičić (Alpha Design), Steve Woody (Online Mastery, UK) i Sonja Mioković (Wonder Lab, Kanada).

Pratite nas na Facebook-u, spremili smo besplatne karte za najbrže čitaoce!
https://www.facebook.com/PCPress.rs/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 13, 2017 7:48 pm

Smile Google Fotografije od sada nude nove filtere i naprednije alate za uređivanje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Google-Fotografije

Google Fotografije, jedan od najpopularnijih cloud servisa za pohranu fotografija, od sada nudi nove mogućnosti za uređivanje fotografija. Pored toga što su dodani novi filteri, od sada nudi i nešto naprednije alate za uređivanje fotografija.

Aplikacija sada omogućuje podešavanje osvjetljenja, tonova boje, kontrasta i ostalih aspekata fotografije., a dodan je i tzv. Deep Blue filter, pomoću kojeg možete dodatno naglasiti nebo i vodu. Pored navedenog, Google Fotografije sada mogu kreirati i više animacija.

Nova verzija je u Play Trgovini trenutno dostupna za Android uređaje, dok za iOS platformu trenutno nema informacija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 14, 2017 6:47 pm

Smile Big Data konferencija u Beču i WAD

Najveća IT-konferencija u Evropi gde će svoja znanja i veštine predstaviti zvezde ove branše, održava se 11. i 12. maja u bečkoj Marx Halle. Organizatori očekuju 3.000 učesnika a konferenciju će otvoriti austrijski kancelar Kristijan Kern (Christian Kern) i državni sekretar Harald Marer (Mahrer). Među govornicima se nalaze poznati međunarodni developeri i IT-stručnjaci kao i uspešni osnivači preduzeća. Glavna tema predavanja biće razvoj interneta i aplikacija za mobilne uređaje a u okviru njih će se diskutovati o veštačkoj inteligenciji, internet stvarima (IoT), virtuelnoj stvarnosti (VR) i proširenoj stvarnosti (AR) kao i rešenjima, šansama i izazovima u vezi sa temom Big Data.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Wad_funders_thumb

Vrhunac konferencije biće predavanja: Martina Vezovskog (Wezowski) iz Nemačke (SAP) koji će govoriti kako će programeri promeniti budućnost našeg društva i kako ga sada menjaju. Žilijen Deko (Julien Decot) iz „EMEA“ predstaviće rezultate koje će Facebook objaviti na F8-konferenciji u San Hozeu. Najpoznatiji dizajner igrica na svetu i dobitnik više od 100 međunarodnih priznanja Džon Romero (John Romero, SAD) govoriće o izazovima razvoja njegovog preduzeća „id software“. Među govornicima na konferenciji biće i predstavnici PayPal-a, Google-a, Uber-a i dr.

U okviru programa predviđene su i tehnološke prezentacije, Coding-takmičenja, interaktivne developer-radionice, Startup Pitching-takmičenja i brojne mogućnosti za intenzivno umrežavanje sa donosiocima odluka IT-giganata kao što su Facebook, Google, Microsoft, IBM, UBER, PayPal, SAP, Netfix, Atlassian, Dynatrace, GitHub, OLX i mnogi drugi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 WAD-Logo_background2x_thumb

Karte za Big Data i praćenje svih događaja na konferenciji We Are Developers možete da kupite na prezentaciji događaja, a više informacija o svim temama konferencije potražite na stranici: www.wearedevelopers.org
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 14, 2017 6:51 pm

Smile Firefox uskoro postaje brži na starim računarima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Mozilla je objavila kako radi na nekoliko novih opcija u svom Firefox web browseru, koje bi iskustvo surfovanja webom trebale da učini bržim i boljim - a pogotovo na starijim konfiguracijama.

Prva od novih opcija koje bi uskoro trebale da stigne u Firefox se zove "Optimize Firefox" i namenjena je korisnicima koji Firefox pokreću na sporijim računarima, a njenim aktiviranjem se isključuju sve third-party ekstenzije i dodaci koje ste instalirali unutar Firefox-a.

Pored toga, Mozilla je predstavila i opciju "Content Processes", koja omogućava korišćenje većeg broja procesa prilikom surfovanja Internetom. Umesto regularna dva procesa, nakon što je aktivirate Firefox će koristiti čak osam odvojenih procesa, što bi iskustvo korišćenja većeg broja tabova trebalo učiniti fluidnijim.

Navedeni noviteti će korisnicima postati dostupni u jednoj od sledećih nekoliko verzija Firefox-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 14, 2017 6:54 pm

Smile Facebook Messenger sada ima 1,2 milijarde korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Facebook je u aprilu 2014. godine doneo odluku o izdvajanju poruka iz svoje istoimene društvene mreže. Od tada je za razmenu poruka s prijateljima preuzeti posebnu Messenger aplikaciju na svoje mobilne uređaje – telefone i tablete.

Prvi podaci vezano uz broj aktivnih mjesečnih korisnika (iz aprila 2014.) su pokazali kako korisnicima mobilnih uređaja i nije toliko mrska ideja o zasebnoj aplikaciji. Naime, u aprilu 2014. Messenger je već stekao aktivnu bazu od 200 miliona korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

S vremenom se broj korisnika nastavio povećavati pa je Messenger do pola miliona korisnika stigao već u novembru iste godine. Za prvu milijardu korisnika Facebook je morao pričekati do jula 2016. godine.

Godinu dana kasnije, u aprilu 2017. godine Facebook se još jednom pohvalio brojem aktivnih mesečnih korisnika njihovog Messengera, kojih je sada 1,2 milijarde.

Poređenja radi, recimo kako Instagram i WhatsApp koji su takođe u Facebook-ovom vlasništvu stoje po pitanju broja aktivnih korisnika. Instagram se kreće oko 600 miliona korisnika, dok je WhatsApp izjednačen s Messenger-om.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 16, 2017 5:07 pm

Smile Google Photos postao još bolji - dostupne nove opcije i alati

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Google Photos, jedan od najpopularnijih cloud servisa za skladištenje fotografija, od sada nudi nove mogućnosti za uređivanje fotografija. Pored toga što su dodati novi filteri, od sada nudi i nešto naprednije alate za uređivanje fotografija.

Aplikacija sada omogućava podešavanje osvetljenja, tonova boje, kontrasta i ostalih aspekata fotografije., a dodat je i tzv. Deep Blue filter, pomoću kojeg možete dodatno naglasiti nebo i vodu. Pored navedenog, Google Photos sada mogu kreirati i više animacija.

Nova verzija je u Play Store-u trenutno dostupna za Android uređaje, dok za iOS platformu trenutno nema informacija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 16, 2017 5:11 pm

Smile Zbog opasnog propusta ugrožene hiljade online prodavnica

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Shutterstock_103173644

Bezbednosni stručnjaci iz kompanije DefenseCode otkrili su ranjivost na platformi za e-trgovinu Magento koja napadačima dozvoljava postavljanje i pokretanje zlonamernog koda na serverima online prodavnica.

Neotklonjena ranjivost nalazi se u funkcionalnosti koja dohvata naslovne slike za video sadržaj objavljen na usluzi Vimeo. U slučaju kada URL fotografije pokazuje na neku drugu datoteku, na primer PHP skriptu, Magento će je svejedno preuzeti kako bi je overio. Ako se ne radi o slikovnoj datoteci, pojaviće se "Disallowed file type" obaveštenje, ali datoteka neće biti uklonjena s servera.

Potencijalni napadač ovu ranjivost mogao bi da iskoristi za izvršavanje proizvoljnog programskog koda tako da najpre navede Magento na preuzimanje .htaccess konfiguracione datoteke koja omogućava pokretanje PHP skripte unutar mape za preuzimanje, a zatim preuzme zlonamernu PHP datoteku. PHP datoteka, kada dođe do servera, deluje kao backdoor i omogućava udaljeni pristup što napadačima pruža mogućnost otkrivanja poverljivih informacija.

Ranjivost je moguće iskoristiti jedino ako napadač ima pristup korisničkom nalogu na zahvaćenom web sedištu. Korisnici svoje podatke mogu učiniti dostupnima ako posete posebno oblikovanu web stranicu, a u pozadini imaju pokrenutu uslugu Magento.

Magento u pisanoj izjavi navodi da istražuju navedeni propust te nisu upoznati sa slučajevima u kojima je došlo do uspešnog iskorišćavanja ranjivosti te da će je otkloniti u jednoj od sledećih nadogradnji. Stručnjaci iz kompanije DefenseCode savetuju svim korisnicima da koriste opciju "Add Secret Key to URLs" kako bi smanjili nivo prijetnje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 17, 2017 6:36 pm

Smile Instagram Stories - kopija postala popularnija od originala

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Jedna od najpopularnijih opcija Snapchat-a, Stories, toliko se svidela ekipi u Facebook-u da su je odlučili ugraditi u čak četiri svoja proizvoda: Messenger, Facebook mobilne aplikacije, WhatsApp i Instagram.

Ova krađa ideje im se, čini se, isplatila barem na Instagram-u, jer je upravo objavljeno kako više od 200 miliona korisnika dnevno koristi Instagram Stories. To je više nego što Snapchat uopšte ima dnevno aktivnih korisnika. Instagram je do 200 miliona aktivnih korisnika Stories-a stigao u samo 9 meseci, pa bi se lako moglo utvrditi da je kopija ovde značajno nadmašila original – Snapchat postoji već 5 godina, a aktivno ga koristi manje od 200 miliona ljudi.

Kad im već tako dobro ide sa "pozajmljivanjem" ideja, u Instagram-u su objavili i da uvode još neke ranije viđene stvari. To su izrada Selfie Stickera, "nalepnica" koje sadržavaju vaš selfie i koje se mogu dodavati na slike i video zapise. Tu je i nova mogućnost postavljanja Geostikers-a – nalepnica zavisnih o lokaciji snimanja. Za sve nove opcije potrebno je samo preuzeti najnovije nadogradnje dostupne za iOS i Android.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 17, 2017 6:39 pm

Smile Facebook zbog lažnih vesti ukinuo 30.000 profila

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Facebook je u Francuskoj uklonio 30.000 lažnih korisničkih naloga u okviru kampanje te društvene mreže da zbog pritiska evropskih vlada spreči širenje lažnih vesti, dezinformacija i propagande, javlja u petak Reuters.

To je do sada najagresivniji potez Facebook-a prema profilima koji predstavljaju kršenje odredbi korišćenja, a dolazi tokom usijane kampanje za predsedničke izbore u Francuskoj čiji se prvi krug očekuje 23. aprila.

Facebook je pod snažnim pritiskom evropskih vlada širom kontinenta koji prete novim zakonima ukoliko Facebook ubrzo ne reaguje i krene u borbu protiv ekstremističke propagande ili drugih sadržaja koji predstavljaju kršenje lokalnih zakona.

Uz Facebook, pritisak i na ostale društvene medije, poput Twitter-a, i YouTube-a, uveliko je pojačan ne samo zbog izbora u Francuskoj već i Nemačkoj.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 17, 2017 6:43 pm

Smile Osnivač Pirate Bay-a: Izgubili smo bitku za ''slobodan internet''

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Pionir mreže za razmenu podataka Peter Sunde nije optimista po pitanju "slobodnog interneta". Tvrdi da je bitka već izgubljena.

"Internet je sr*** danas. On je slomljen. Uvek je i bio, ali danas je to gore nego ikad", rekao je Sunde, dodavši da nije optimističan.

Postoji dobar razlog za to: poslednjih nekoliko meseci kultura preuzimanja sadržaja sa interneta pokazuje znakove poraza.

Prošlog meseca nestao je najveći torrent pretraživač Demonii, kojeg je koristilo 50 miliona "internet tragača" godišnje.

Iako može izgledati da se torrenti i dalje bore za ovu bitku, Sunde tvrdi da je stvarnost više definitivna: "Mi smo već izgubili!"

Još 2003. godine je Peter Sunde, zajedno sa Fredrik Neij i Gottfrid Svartholm, osnovao The Pirate Bay. Za kratko vreme ta je stranica postala najveća i najpoznatija za razmenu datoteka.

U veoma kontroverznom suđenju, trojica osnivača su 2009. godine osuđeni za "pomaganje (drugima) u kršenju autorskih prava", za šta je odležao i zatvorsku kaznu.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 17, 2017 6:45 pm

Smile Objavljen Ubuntu 17.04 - Zesty Zapus

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Canonical je pustio u opticaj najnoviju verziju Ubuntu-a – 17.04 - Zesty Zapus. Podsetimo, ovo izdanje je ujedno i jedno od zadnjih koje će stići s Unity interfejsom pre nego što Canonical u aprilu 2018. pređe na GNOME 3 (Ubuntu 18.04 LTS).

Od novosti koje nova verzija donosi sa sobom tu su: novi Kernel 4.10 koji je doneo podršku za Intel-ove Kaby Lake i AMD-ove Ryzen procesore te podrška za driverless štampače. Gameri su takođe dobili poboljšanja u vidu MESA 17.0.2 i X.Org Server 1.19.2.

Novost je i ukidanje Swap particije koja na novijim računarskim sistemima s većom količinom RAM-a i nije imala previše smisla. Zato je Canonical radije prešao na Swap File koji ne kreira posebnu particiju već datoteku čime korisnicima ostaje više slobodnog prostora na disku.

Zatim tu su i novije verzije aplikacija – LibreOffice 5.3, Firefox 52, Thunderbird 45, Nautilus 3.20.4 te Rhythmbox 3.4.1. Nova verzija kancelarijskog paketa donosi i mogućnost promene izgleda grafičkog interfejsa koje podseća na Microsoft-ov Ribbon interfejs.

Ubuntu 17.04 nije LTS izdanje što znači da će nadogradnje dobivati u narednih 9 meseci – do januara 2018. godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 19, 2017 5:31 pm

Smile Jagodrom konferencija – Unapredite svoje poslovanje

Svi znamo da se uloga predstavljanja firmi na tržištu menja brže nego ikada. Ono što je u ovom trenutku važno jeste da firme moraju da reaguju na vreme i ispune sve veća očekivanja klijenata. Kanali komunikacije se menjaju a društvene mreže danas su postale relevantan kanal koji će pružiti klijentima najbolje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Slika-blog-1024x586

Ove godine će se u Jagodini održati prva IT konferencija pod nazivom Jagodrom. Konferencija je zakazana za 13, maj, a organizuje je udruženje SmileCode u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija. Projekat je namenjen kako malim privrednicima, tako i velikim kompanijama koje žele da unaprede svoje poslovanje, a cilj konferencije je informisanje i podizanje svesti o značaju pozicioniranja na internetu kada je u pitanju savremeno poslovanje.

Akcenat će biti na unapređenju poslovanja, kroz maksimalno korišćenje sopstvenih potencijala na internetu. Teme koje će biti pokrivene su:

Nastup kompanije na društvenim mrežama (Facebook, Instagram i druge…)
Blog – kako da privučete više klijenata korisnim tekstovima?
Online prodaja
Email marketing
Google pozicioniranje
SMS marketing
Reklamiranje za Google i Facebook
Pravne začkoljice kod online prodaje
Budućnost digitalnog marketinga

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Govornici

Na navedene teme predavaće Ivan Bildi, Petar Vasić, Žarko Ptiček, Aleksandra Petrovski, Dimitrije Ostojić, Nusret Nuhanović – Nuca, Branimir Cigale i Željko Crnjaković. Oni će preneti svoja znanja iz oblasti korišćenja društvenih mreža, bloga i online prodaje u savremenom poslovanju, a sve kroz seriju kraćih predavanja i više konkretnih praktičnih primera.

Događaj se održava 13. maja ove godine, u Kulturnom Centru Jagodina (Kneginje Milice 25). Na konferenciju se možete prijaviti na zvaničnom sajtu – www.jagodrom.com, a sve novosti možete pratiti i na zvaničnoj Facebook stranici konferencije.

https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.facebook.com/jagodrom/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 19, 2017 5:34 pm

Smile Stigla nova Google Earth aplikacija za web i Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Google-earth

Nakon dvije godine rada, Google je danas predstavio novu verziju aplikacije Google Earth, koju zadnjih desetak godina koristi najširi krug populacije. U službenoj objavi se navodi da je nova web verzija već dostupna online, i to na adresi earth.google.com, ali i kao Android aplikacija koju možete pronaći u Play Trgovini.

Novi Google Earth sadrži poboljšane 3D mogućnosti, ali i novosti u virtualnim šetnjama svijetom. Za novu verziju Earth servisa, Google se udružio s raznim znanstvenim i neprofitnim organizacijama, kako bi kreirao «Voyager» sekciju, koja će sadržavati profesionalno tumačenje, u stilu virtualnog turističkog vodiča.

Tu je još i poznati «I’m feeling lucky» link, koji će vas odvesti na jednu od 20.000 podržanih lokacija. Za pretpostaviti je da će ovaj broj vremenom rasti, kao i broj podržanih jezika. Imajte na umu da Android aplikacija ne mora nužno biti dostupna svima u istom trenutku, dok je web aplikacija za sada podržana u Chrome pregledniku.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 19, 2017 5:38 pm

Smile Microsoft ukida podršku za stariju verziju Windows-a 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Ukoliko već niste, sada je pravo vreme da preuzmete najnoviju verziju Windows-a 10 – Creators Update. Naime, Microsoft je putem službenog bloga najavio kako uskoro ukida podršku za inicijalnu verziju Windowsa 10 – 1507 (Build 10240) koji je stigao u julu 2015. godine.

Razloga za takvo nešto prema Microsoft-u ima barem dva, a to su dve velike nadogradnje koje je ovaj operativni sistem dobio tokom 2016. (Anniversary Update) i 2017. godine (Creators Update). Budući da su nadogradnje za sve legalne vlasnike Windows-a 10 potpuno besplatne nema razloga za održavanjem Windows-a 10 stareg datuma.

Prema najavi, Windows 10 1507 zadnju nadogradnju će dobiti 9. maja 2017. tokom redovnog ažuriranja utorkom. Nakon tog datuma nove bezbednosne i ostale nadogradnje dobijaće samo računari sa Windows-om 10 (1607) i Windows-om 10 (1703).

Ipak izuzetaka će biti – Microsoft nadogradnju ukida za Windows 10 Home, Pro, Education i Enterprise verzije, ali ne i za Windows 10 Enterprise 2015 LTSB i Windows 10 IoT Enterprise 2015 LTSB koje će i nakon 9. maja nastaviti da dobijaju bezbednosne nadogradnje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 19, 2017 5:51 pm

Smile Šta je Dark Web, a šta Deep Web?

https://pcpress.rs/sta-je-dark-web-a-sta-deep-web/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 19, 2017 5:52 pm

Smile Apple bi mogao da preuzme Disney

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Ovih dana, u američki medijima su odjeknule glasine u kojima se navodi da bi Apple mogao da kupi kompaniju Disney. U prilog ovim spekulacijama ide i izjava šefa Apple-a Tima Cooka da su otvoreni za akviziciju bilo koje veličine.

Business insider navodi kako su analitičari kompanije RBC Capital Markets izjavili da će investitori pažljivo promatrati i reagovati ako se ovo razmatranje ispostavi kao tačno, te smatraju kako bi novonastala kompanija imala gotovo neograničene mogućnosti kada su u pitanju sadržaji i tehnologija u svetu.

Nova kompanija bi bila glavni konkurent Netflix-u, a ako se Apple zaista odluči na ovu mega-akviziciju, to bi ga moglo koštati 237 milijardi dolara.

RBC Capital Markets je kao zaključak svoje analize naveo: "najbolje opravdanje za ovakav mega-posao, prema našem mišljenju, jeste to što bi kompanija nakon ovakvog spajanja bila u stanju da radi stvari koje nikada nijedna nije bila u stanju. Već sada i Apple i Disney pojedinačno takve su kompanije koje, svaka u svom područiju, predstavljaju unikatne pojave na svetskoj sceni i uopšte malo koji čovek na celom svetu ne zna za obe."
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 20, 2017 7:13 pm

Smile NEC – Digital Signage

Digital Signage koncept predstavlja dinamičnu formu komunikacije koja se postiže primenom novih softverskih rešenja na različitim vizuelnim uređajima, od tableta, preko profesionalnih monitora do velikih formata ekrana u LED tehnologiji. Digital Signage je idealan marketinški alat za sve vrste javnih prostora, gde postoji potreba za komunikacijom sa posetiocima, korisnicima ili kupcima. Trend primene digitalnog oglašavanja u prodajnim objektima, javnim ustanovama, muzejima, ali i na otvorenom, na prometnim saobraćajnicama, trgovima, stadionima, gradskom prevozu u značajnom je porastu tokom proteklih godina.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Raiffeisen-bank-1

Jedan od brojnih brendova koje imamo priliku često da vidimo u javnim prostorima sa svojim Digital Sigange rešenjima je svakako japanska kompanija NEC, koju na domaćem tržištu zastupa DIVISION Visual Solutions, nudeći širok spektar profesionalnih monitora namenjenih za rad 24/7.

Monitori iz ove grupe idealni su za primenu u brojnim oblastima, od ugostiteljstva i poslovnih prostora, preko kulturnih ustanova i industrije zabave, do trgovinskih objekata. Digital Signage instalacije na najbolji način koriste sav raspoloživi prostor, a uz inovativna rešenja u pogledu načina montaže i pozicioniranja monitora izlaze u susret i najzahtevnijim instalacijama.

Dodatno, Digital Signage pruža nove mogućnosti za kreativan pristup izradi sadržaja, dinamičnu i brzu izmenu podataka i uvodi različite forme prikazivanja od spotova, preko animacija, 3D prikaza do interaktivnih sadržaja, što su samo neke od novina koje će privući klijente, prikazati dodatne usluge i proizvode, istaći pojedine brendove i unaprediti korisničko iskustvo uz neposredniju komunikaciju sa klijentima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Digital-Signage-aerodrom

Posmatrano sa tehničke strane, Digital Signage kao koncept predstavlja sistem distribucije vizuelnih sadržaja posredstvom lokalne ili globalne mreže, sa centralizovane pozicije. Dakle, omogućava prikazivanje komercijalnih sadržaja poput reklama, aktivnih sadržaja poput TV prenosa i ostalih informacija poput vremenske prognoze, kursne liste, berzanskih izveštaja, svih tipova vesti, kao i informacija od javnog značaja.

Integraciju više monitora u Digital Signage sistem omogućava Digital Signage softver čija se serverska aplikacija instalira na centralnom serveru koji upravlja sistemom, odnosno klijent aplikacije (licence) koje se instaliraju na lokalnim računarima ili računarima koji puštaju sadržaj na monitorima. Softver vrši centralizovanu distribuciju različitih sadržaja i informacija, koje se istovremeno prikazuju na svim lokacijama ili zasebno na odabranim lokacijama, na celom ili samo na delu ekrana, u prethodno programiranim vremenskim intervalima sa zadatim brojem ponavljanja.

NEC, kao jedan od vodećih brendova za Digital Signage, u svom proizvodnom programu nudi monitore najrazličitijih dimenzija, od najmanjih 32’’ pa sve do 98’’ veličine dijagonale, koje odlikuje i velika fleksibilnosti primene, od zahtevnih 24/7 aplikacija, preko budžetski povoljnih do touch screen rešenja, koja su u mogućnosti da izađu u susret svim zahtevima klijenata.

Primena Digital Signage na primeru instalacije u Raiffeisen Bank

Uvođenje Digital Signage rešenja u Raiffeisen bank deo je Branch Transformation projekta sa ciljem vizuelne i funkcionalne transformacije ekspozitura banke. Inovacije su podrazumevale zamenu tradicionalnih papirnih oglašivača i starih uređaja za prikazivanje kursa Digital Signage rešenjima za distribuciju sadržaja i informacija, koji bi se prosleđivali klijentima u prostorijama banke, a na pojedinim lokacijama istovremeno i prolaznicima na ulici.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Digital-Signage-korporativno

Osnovni zahtev koji je stavljen pred Division tim bilo je omogućavanje prikazivanja dinamičkih informacija, koje bi bile promenljive na dnevnom nivou, a od značaja za banku, kao što su kursna lista, vremenska prognoza i prikaz fondova, kao i prikazivanje informacija opšteg karaktera i aktuelnih ponuda bankarskih proizvoda. Dodatni izazov navedenog projekta predstavljalo je vršenje instalacije na lokaciji sa kompleksnom infrastrukturom usled bankarskih sigurnosnih protokola.

Na lokacije su ugrađeni profesionalni heavy duty NEC monitori namenjeni za rad 16/7 u dve veličine, dijagonale od 42“ i 46’’ u zavisnosti od predviđene udaljenosti klijenata, sa integrisanim OPS računarima. Provajder softverskog rešenja je izraelska kompanija YCD Multimedia, jedan od vodećih proizvođača softverskih rešenja za Digital Signage.

Pored osavremenjenog vizuelnog identiteta ugradnja Digital Signage rešenja u prostorijama Raiffeisen banke donela je i druge prednosti kao što su dinamičnija i efikasnija komunikaciju sa klijentima banke, fleksibilnost u pogledu prikazanih sadržaja, kao i uštedu na izradi tradicionalnih oglašivača.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 20, 2017 7:16 pm

Smile Niste zadovoljni postojećim To-Do aplikacijama? Isprobajte najnoviju iz Microsofta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Microsoft-to-do

To-Do aplikacija nikad dosta, baš kao i chat servisa. No ovoga puta na tapetu nije Google, već Microsoft, koji je smatra da je svijetu potrebna još jedna aplikacija za snalaženje u svakodnevnim obvezama.

Tako smo dobili aplikaciju jednostavnog naziva To-Do, koja je, kao što joj samo ime kaže – još jedna To Do lista, i ni po čemu posebnom se ne razlikuje od tisuća sličnih.

Ipak, svi mi imamo neke svoje mušice koje nas mogu omesti u korištenju ove ili one aplikacije. Osobno sam kod ovakvih stvari dosta izbirljiv, pa mi i najmanja glupost smeta. Upravo sam si zato dao truda isprobati Microsoftovu To Do aplikaciju, koja mi je na prvu vrlo dobro legla.

Prilično čisto sučelje, jednostavno dodavanje podsjetnika i relativno lijep, ali nadasve funkcionalan Android widget, kombinacija su koja obećava. Naravno, ništa bez sinkronizacije, pa je tako To-do moguće koristiti na Androidu, iOS-u i Windows uređajima, ali i na webu.

Što mislite o novoj Microsoftovoj To-Do listi i koju vi aplikaciju koristite u ove svrhe?
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 20, 2017 7:19 pm

Smile YouTuberi sa preko 1.000 pretplatnika mogu da rade prenose uživo

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Iz YouTube-a stiže dobra vest za vlasnike kanala s manjim brojem pretplatnika. Naime, umesto 10 hiljada, od sada je potrebno imati verifikovani kanal i samo hiljadu pretplatnika da bi se moglo pristupiti usluzi prenosa videa uživo (live streaming) s telefona ili desktop računara.

S telefona prenose je moguće raditi direktno iz YouTube-ove mobilne aplikacije, dok je za istu stvar na desktopu potrebno imati instaliran Creator Studio.

YouTube ovim potezom želi da iskoristi popularnost streaminga koji može pokrenuti svako, no ipak zadržava određenu kontrolu nad kvalitetom sadržaja.

Na Twitter-u i Facebook-u već neko vreme zaista bilo ko i bilo kada može prenositi video uživo s telefona, a baš ovih dana zbog te lakoće pristupa streamingu Facebook je upao u probleme. Naime – u SAD-u je jedan korisnik putem usluge Facebook Live uživo prenosio, ni manje ni više nego ubistvo.

Zbog tog slučaja je Facebook postao meta velikih kritika jer nisu uspeli da spreče da taj video u nekoliko sati nakon zločina pogledaju hiljade ljudi. Na YouTube-u, nadajmo se, sličan scenario nećemo gledati.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 20, 2017 7:22 pm

Smile iWork i iLife paketi sada su besplatni za sve Apple-ove korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Od 2013. godine svi novi korisnici na Apple-ovim OS-ovima (macOS-u i iOS-u) imali su mogućnost potpuno besplatno da preuzmu esencijalne pakete programa iLife i iWork. Sada je, pak, Apple odlučio da dodatno pojednostavi svoju cenovnu politiku što se tiče ovih aplikacija, pa ih je učinio potpuno besplatnima za sve – i za stare i za nove korisnike.

To će pogotovo biti korisno onima koji imaju više od 3 godine stare Apple-ove računare, jer će moći da uštede i do nekoliko desetina dolara. Ove aplikacije su se, inače, do sada prodavale po cenama od 5 do 20 dolara.

Svi postojeći korisnici iOS-a i macOS-a sada mogu bez plaćanja sa App Storea preuzeti iMovie, Numbers, Keynote, Pages, i GarageBand – i odmah krenuti s radom ili zabavom uz njihovu pomoć.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 20, 2017 7:25 pm

Smile Instagram za Android sada radi i kada nemate internet

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Na Facebook-ovoj godišnjoj konferenciju u San Joseu, Instagram je objavio kako će verzija za Android dobiti mogućnosti da radi i offline, pa ćete moći da skrolujete po ovoj popularnoj društvenoj mreži i kada nemate pristup internetu.

Ono što je veoma bitno istaći svakako je da broj korisnika Instagram-a raste. Kada je u pitanju offline mode, bićete u mogućnosti da vidite sadržaj koji je prethodno skinut na memoriju ove aplikacije. Čak ćete moći i da komentarišete, lajkujete i spasite neke postove, čak i otpratite pojedine korisnike, barem je tako istakao jedan od inžinjera Instagram-a, Hendri.

Naravno, čim se konektujete na internet, sve što ste uradili u offline modu biće izvršeno i online.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 21, 2017 8:44 pm

Smile Podaci – izveštavanje, odlučivanje

Kako da učinimo informacioni sistem inteligentnijim a njegove odgovore na pitanja relevantnijim? Odgovor je u obradi veće količine podataka i boljoj interpretaciji dobijenih rezultata. Dobrodošli u big data avanturu!

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Bigdata2

Možete li da zamislite situaciju u kojoj, prilikom kreiranja predračuna, dobijete od svog poslovnog softvera poruku: „Da li ste sigurni kako želite da odobrite rok plaćanja od 45 dana? Statistika: u vašoj industrijskoj grani prosečan odobreni rok plaćanja je 30 dana, a realni rok naplate je 34,5 dana?“ ili „Da li ste sigurni da želite da odobrite popust od 10 posto? Prosečan popust na artikle u vašoj industrijskoj grani je 7,8%“. Zvuči nestvarno? Ovakve i slične poruke ne očekujemo od računarskog sistema, već od ljudi sa bogatim iskustvom, znanjem i osećajem. Ako malo bolje raščlanimo ove tri kategorije: iskustvo, znanje i osećaj, možemo u njima prepoznati podatke, informacije i algoritme. Idealna postavka za računare.

Trenutno je situacija na terenu takva da računare snabdevamo podacima, osnovne informacije izvlačimo iz tih podataka, a za algoritme i tumačenje informacija zaduženi su ljudi. Možemo li deo tog posla prebaciti na računare? Podaci mogu biti različiti, a o tome smo pisali u PC#227.Oni mogu biti strukturirani, kao što su finansijski i slični podaci u poslovnim programima i nestrukturirani, kao što su tekstualni, grafički, video i ostali podaci koji se najčešće ne nalaze u poslovnim programima. Iz tih i takvih podataka, pre svega strukturiranih, izvlače se informacije i na osnovu njih se donose poslovne odluke.

Veliki ili mali podaci? Kako za koga…

Danas se svake sekunde generiše 50.000 GB podataka. Poređenja radi, pre samo 10 godina to je bilo oko 100 GB svake sekunde, a pre 20 godina samo 100 GB dnevno. Koncept Big Data i veliki podaci mogu delovati zastrašujuće i obeshrabrujuće. Ipak, veliko za svakoga ima drugačije značenje. Uzimajući u obzir da je većina domaćih kompanija mikro i mala, termin veliko za njih ima potpuno drugačije značenje nego za najvećih 500 kompanija na svetu. Velike podatke treba posmatrati kroz odnos potreba za podacima i troškova prikupljanja, skladištenja i obrade.

Ako u obzir uzmemo poslovnu primenu, da ne bismo mnogo širili priču, i fokusiramo se na strukturirane poslovne podatke, možemo zaključiti da ima velikih poslovnih podataka. To su podaci sadržani u finansijskim izveštajima koje kompanije jednom godišnje predaju (npr. Bilans stanja, Bilans uspeha…). Znamo gde se nalaze i do njih (ni)je teško doći. Ipak, čini se da je problem da se integrišu u dnevne poslovne aktivnosti, a pre svega u poslovno odlučivanje. Problem sa dostupnošću i integracijom nije lak i zahteva velika ulaganja u alate za prikupljanje, skladištenje, prečišćavanje, obradu i integraciju velikih podataka iz različitih izvora kako internih, tako i eksternih.

Prikupljanje podataka nije lako. Ako se za interne izvore nekako i snađu, kompanije imaju velikih problema da odrede relevantne izvore eksternih podataka. Skladištenje je manji, ali ne i trivijalan problem. Relacione baze podataka nisu više dovoljne. Potreban je drugačiji pristup skladištenju ogromnih količina podataka. Tu na scenu stupaju Hadoop, MongoDB i mnogi drugi alati. Zaustaviću se ovde da ne odem previše u tehničke detalje i alate. Oni postoje i ubrzano se razvijaju.

Primena Big Data vrlo je raznovrsna, naročito kada se ukrsti s konceptom Machine Learning, koji omogućava da naučimo mašine da „uče“. Zvuči naučnofantastično, ali u suštini to je pitanje statističke obrade velikih podataka i prepoznavanje obrazaca. Oblasti primene veoma su široke. Organizacije primenom koncepta velikih podataka imaju prilike da optimizuju svoje zalihe, da rade složene analize navika i ponašanja svojih postojećih i potencijalnih kupaca pa sve do detekcije prevara identifikujući rizične obrasce, prediktivne analitike i analize rizika. Šta će nam mašine reći i kako ćemo iskoristiti te informacije, pitanje je za neki drugi tekst.

Otvoreni podaci

Da bi sve ovo (i još mnogo toga) bilo uopšte moguće, potrebni su i otvoreni podaci. Evropska komisija u svojoj publikaciji Creating Value through OpenData definiše otvorene podatke, naglašava značaj otvaranja podataka koji su u vlasništvu državnih organa, zatim značaj kreiranja politika i polisa otvaranja i pristupa otvorenim podacima, kao i uticaj otvaranja podataka na izjednačavanje tržišne utakmice.

Ono što je važno izdvojiti iz ove publikacije jeste dosta precizno navođenje načina objavljivanja i pristupa otvorenim podacima. Tu se jasno kaže da pored toga što podaci mogu biti otvoreni, oni moraju biti dostupni svim zainteresovanim stranama na način koji je pogodan za dalju digitalnu obradu, a ne samo javno dostupni. To je ključ praktične upotrebe otvorenih (i velikih i malih) podataka.

Domaći teren i podaci

Vratimo se u lokalnu sredinu. Da bi scenario iz uvoda bio moguć, potrebno je postaviti nekoliko ključnih pitanja. Ima li velikih podataka? Gde se oni nalaze? Kako do njih doći? Kako ih integrisati u dnevne poslovne aktivnosti? Kako pomoću tih i takvih podataka unaprediti poslovno odlučivanje, a koje odluke se mogu automatizovati? I kako to sve da radi?

Ono što je problem na domaćem terenu jeste još uvek nedovoljno razvijena svest o poslovnom odlučivanju zasnovanom na podacima. Budimo realni, domaće tržište još uvek sazreva. Kvalitet podataka je diskutabilan, izvori podataka takođe. Vlasnici, direktori i menadžeri još se oslanjaju na iskustvo i osećaj. Da ne bude zabune, iskustvo i osećaj svakako su potrebni, ali oslanjanje samo na ova dva „parametra“ može biti varljivo. Na kraju, podaci omogućavaju da proverite svoj „osećaj“ prilikom odlučivanja. Možda se iznenadite.

Iskustvo i osećaj jesu bitni, ali određene stvari mogu da se zamene brojkama. Na primer, broj dana odloženog plaćanja za pojedine kupce. Možda se ne mora svaki put posezati za iskustvom i osećajem vlasnika ili direktora kada komercijalista treba da realizuje porudžbinu.

Primenom odlučivanja zasnovanog na podacima uspostavlja se sistem, a sistem znači da se uputstva i smernice za rad mogu napisati, predati novim zaposlenima i pratiti rezultati. Dodatno, sistem znači da nema nezamenljivih… I nije to samo pitanje velikih podataka i računarskog učenja, već i organizacionog učenja i upravljanja znanjem unutar organizacije. I kako to znanje prikupljati, dopunjavati, održavati, unapređivati i na kraju koristiti. Sve to zajedno pomaže bržem poslovnom odlučivanju i eliminaciji ili obilaženju nepotrebnih rizika u poslovanju preko potrebnih za održivo dugoročno poslovanje.

Kompanije, softveraši i računovođe

Dakle, podaci, informacije i analitika zajedno. Veliki podaci u zavisnosti od potreba kompanije. Izvori podataka, takođe. Ipak, postavlja se pitanje kako doći do tih velikih podataka prilikom analize poslovanja? Kada radite analizu poslovanja, kako da dobijete od svog poslovnog programa sledeći potencijalni savet: „Ako biste određenim kupcima odobrili popust na plaćanje pre roka dospeća (cassa sconto) u iznosu od 5%, likvidnost bi vam bila povećana 30% uz minimalni uticaj na profit u iznosu od 1%?“. Da li je to uopšte moguće?

Šta kada kompanija ima eksternog računovođu i eksternog dobavljača poslovnog softvera, kao što je to kod velikog broja kompanija na domaćem tržištu? Ko bi trebalo da „napuni“ softver podacima i informacijama kako bi gorepomenuti scenario mogao da se ostvari?

Kompanije već dosta toga mogu da izračunaju sa svojim internim podacima: obrt sredstava, zalihe, pokazatelje potraživanja, trajanje naplate, dane vezivanja zaliha, rok kreditiranja od strane dobavljača, profitabilnost, rentabilnost, likvidnost. I ne samo to, u zavisnosti od rešenja koje koriste, kompanije mogu dobiti i složenije ekonomske analize kao što su: Altman Z‑score, Chesser model, DuPont, Quicktest, Model Zmijewskog i slične. Svi ti indikatori mogu da pokažu zeleno, žuto ili crveno svetlo na osnovu kog se mogu preduzimati dalje akcije.

Pitanje je kako kompanije da dođu do spoljnih, industrijskih indikatora i kako te i takve indikatore da integrišu u svoja poslovna rešenja? Kako da znaju kontekst u kome posluju? Kako da kontekstu daju numeričke vrednosti? Šta je za moju kompaniju dobro, a šta može još bolje? I u odnosu na koga je to bolje? Kako da postavimo referentnu tačku u svom poslovanju, onu prema kojoj vrednujemo rezultate? I ko bi mogao da obezbedi te i takve podatke? Proizvođač softvera, računovođa ili neka treća strana?

Ako je to proizvođač poslovnog rešenja, on mora da ima neki način statističke obrade podataka svojih korisnika, a bez narušavanja privatnosti i sigurnosti tih podataka i, daleko bilo, gubljenja poverenja svojih korisnika. Ako je to računovođa, važi slično pitanje. Ako je to neka treća strana, primera radi, ponuđač poslovnih podataka, da li se takvi podaci mogu integrisati u poslovna rešenja? Ako bi to bilo moguće, onda bi i program, koristeći velike podatke, statistiku i algoritme, zaista pomagao u malim, svakodnevnim odlukama koje mogu imati uticaj na poslovanje kompanije. A to je prava moć. Sopstveni podaci možda više nisu dovoljni, vreme je za moć konteksta. Kada bih znao da svi u branši imaju marginu 10%, mogao bih da pitam zašto je margina moje kompanije 5%? Podaci otvaraju mogućnost za prepoznavanje obrazaca, da li imamo podatke i umemo li da ih prepoznamo?

Kao što su nekada alati poput točka i koplja predstavljali nadogradnju fizičkih ograničenja ljudi i pomogli da se ta ograničenja prevaziđu, danas su nam možda potrebni alati koji će pomoći da prevaziđemo mentalna ograničenja našeg uma? To su teme kojima bi se možda imalo smisla posvetiti u budućnosti. Osnovne stvari trebalo bi da smo već prevazišli. Automatsko knjiženje, periodično fakturisanje, generisanje PDV‑a i ostalih prijava, automatski obračun zarada i slično trebalo bi da su temelj koji je odavno postavljen. Ili je to možda previše optimistično razmišljanje?

Kurt Vonnegut i Big Data

Poznati pisac Kurt Vonnegut postavio je hipotezu o osnovnim grafičkim oblicima priča u književnosti. On je prezentovao ideju da priče prate emotivne krive te da mogu imati različite oblike i da su određeni oblici bolji za priče od drugih. Posle 20 godina, zahvaljujući podacima i tehnikama analize podataka, 2016. godine istraživač Andrew Reagan s grupom kolega potvrdio Vonnegutje‑ovu hipotezu identifikujući šest ključnih tipova emotivnih „krivih“ za priče. Osnov istraživanja bilo je 1.700 engleskih priča (knjiga) koje su više od 150 puta preuzete sa sajta Project Gutenberg. Dakle, Vonnegut je bio u pravu. Danas je pravo pitanje: kako možemo iskoristiti alate da potvrdimo ili opovrgnemo osećaje ili hipoteze koje imamo o svetu oko nas?

Naši veliki podaci

PC Press je ovog marta proslavio 22 godine postojanja. Za to vreme objavljeno je 242 broja, sa 130 strana u proseku i oko 500 reči po strani. To je više od 15 miliona napisanih, složenih i pročitanih reči. Za nas to jesu veliki podaci. Bilo bi zanimljivo istražiti koju priču pričaju PC Press podaci? Kakvu emotivnu krivu imaju PC Press „priče“?

Miodrag Ranisavljević
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 21, 2017 8:47 pm

Smile Chrome će dolaziti sa ugrađenim adblockerom?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 1

Izvor informacija kojem se inače veruje, Wall Street Journal, objavio je kako u Alphabet-u, tj. Google-u, ozbiljno razmišljaju o tome da u svoj internet browser Chrome ugrade sistem za blokiranje reklama. Ovakav potez na prvu začuđuje, jer Google veliku većinu svog uspeha može zahvaliti upravo prodaji internet oglasa. Dodatno, njihov Chrome je najpopularniji browser na svetu, pa bi ugradnjom adblockera u njega kompanija počela da seče prilično debelu granu na kojoj sedi.

Da stvar bude gora, adblocker planiraju da ugrade i u mobilne i u desktop verzije Chrome-a, a on bi po defaultu bio uključen svim korisnicima. Pa jesu li u Google-u totalno sišli s uma, pitate se?

Odgovor je – ipak nisu. Cilj Chrome-ovog budućeg rešenja za blokiranje reklama nije eliminisati sve reklame s weba, nego filtrirati one koje značajno umanjuju korisničko iskustvo. Pre svega tu se misli na agresivne oblike oglasa, poput onih koji sami otvaraju pop-up prozore, te automatski pokreću video i/ili zvuk.

Jedna od opcija koju Google razmatra jest blokiranje samo takvih napadnih reklama, ali postoji mogućnost i da se na stranicama koje korisniku serviraju takve reklame blokiraju i sve ostale. Kako bilo, čini se da su u ovoj kompaniji krenuli u "veliko prolećno pospremanje" weba, s misijom da ga učine prijatnijim za korisnika i isplativim za one vlasnike web stranica koji se drže određenih pravila i – osnovne (web) pristojnosti.

Kako saznaje WSJ, Chrome bi navedenu mogućnost mogao dobiti već za nekoliko tjedana. Službena izjava iz kompanije kaže da ne komentarišu glasine i spekulacije. Ipak, kažu da "usko surađuju s Koalicijom za bolje oglase i oglašivačkom industrijom, te istražuju brojne načine na koje bi mogli podržavati tamo postavljene standarde".
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 31 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 31 od 40 Prethodni  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 35 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu