Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 28 od 40 Prethodni  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 22, 2017 6:01 pm

Smile Otvorena vrata Ubisoft razvojnog studija u centru Beograda

Iako postoji više od godinu dana, i iza sebe ima jednu AAA igru, Ubisoft razvojni studio, smešten tik uz boemsku četvrt Beograda nije se hvalio svojim poduhvatima. Jedino što je bilo dostupno za javnost je tabla na zgradi na kojoj je pisalo Ubisoft Beograd.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Prezentacija

Danas je izabrana grupa predstavnika medija imala prilike da se malo bolje upozna sa radom razvojnog studija jedne od najvećih produkcionih kuća u svetu igara. Ubisoft Beograd je najnoviji produkcioni studio u mreži ove kompanije, i četvrti produkcioni studio u Istočnoj Evropi, gde u okviru grupe već posluju studio u Bukureštu (od 1992.), Sofiji (od 2006.) i Kijevu (od 2008.).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 M_screem_01

U prethodnih nekoliko meseci, Ubisoft Beograd je radio na razvoju PC verzije Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, jednog od najvećih AAA brendova u kompaniji Ubisoft. Tim trenutno broji 20 članova koji blisko sarađuju sa kancelarijama u Bukureštu i Parizu na ovoj igri i uzbuđeni su zbog predstojećih projekata na kojima će sarađivati sa drugim iskusnim studijima. Tokom prezentacije smo saznali da je strategija kompanije Ubisoft da na svim velikim projektima uvek sarađuje nekoliko razvojnih studija, kako bi se kvalitet igara podigao na viši nivo. Saznali smo i da Ubisoft radi na novom projektu, vrlo verovatno novom AAA naslovu, ali za sada Nenad Tešović, koordinator produkcije za Ubisoft studio u Beogradu nije mogao da nam da više informacija na tu temu, uz opasku, da ćemo uskoro imati prilike da čujemo više o budućim projektima Beogradskog razvojnog studija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 M_screem_02

S obzirom na popularnost Ubisoft igara, i želje za konstantnim unapređivanjem, te potragom za mladim talentima, planirano je da se do kraja godine tim duplira, kao i da obuhvata druge profesionalne profile. Činjenica da kompanija Ubisoft pruža te mogućnosti na srpskom tržištu je priznanje kvaliteta i kreativnosti koju srpski programeri i dizajneri mogu da ponude globalnoj industriji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 22, 2017 6:09 pm

Smile Instagram omogućio čuvanje live video zapisa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Prenos video zapisa uživo ili kako se to uobičajeno naziva "live streaming" postao je standard na gotovo svim društvenim mrežama. Instagram, naravno, nije izuzetak, jer su mogućnost emitovanja video zapisa uživo predstavili u novembru prošle godine. Do danas je "live streaming" trebao da bude dostupan svim korisnicima Instagram-a u svim zemljama, jer su iz ove društvene mreže najavili kako će se mogućnost na globalnom nivou uvoditi postupno. "Live Stories" omogućava onima koji ne mogu bez Instagram-a da u realnom vremenu prenose svoje video zapise, odnosno da gledaju video zapise drugih korisnika koji im se učine vrednim pažnje.

A ako je neki od video zapisa toliko dobar ili poučan da ga želite pospremiti i pregledati još nekoliko puta, Instagram vam je omogućio i tu opciju. Nakon što se završi emitovanje "Live Stories" prenosa pojedinog korisnika, streaming će, istina, nestati s vašeg ekrana ali će vam se u desnom gornjem uglu pojaviti opcija "Save".

Ako sačuvate video zapis, on će biti skladišten u galeriju vaših multimedijalnih datoteka, ali bez dodatnih sadržaja kao što su "lajkovi", komentari ili druge interakcije. Iz Instagram-a su objavili kako je opcija dostupna odmah, svim korisnicima na Apple-ovom iOS mobilnom operativnom sistemu i Google-ovom Android-u.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 22, 2017 6:16 pm

Smile Prvi koraci ka 5G u Norveškoj

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Hirurški zahvati koje obavljaju roboti i automobili koji sami voze, samo su neke od stvari koje će zahvaljujući petoj generaciji mobilne mreže postati stvarnost. Nakon što je Telenor u avgustu 2016. godine testirao 5G brzine u Srbiji, ova kompanija je i u Norveškoj izvela testiranje.

5G tehnologija predstavljena je u Norveškoj u saradnji s kompanijom Huawei, a očekuje se da ona bude lansirana za javnu upotrebu u Norveškoj, 2020. godine.
„5G će biti osnova svih digitalnih komunikacija i predstavlja fleksibilan komplet alata za digitalizaciju društva. Norveška je važna testna laboratorija za uspeh nove tehnologije, a današnji test znači da smo napravili značajan korak u pravcu izgradnje digitalne budućnosti zemalja u kojima Telenor posluje“, rekao je Sigve Brekke, generalni direktor Grupe.

Višestruke mreže u jednom rešenju
Tokom testiranja, Naeem Zahid, lekar u Telenoru, objasnio je kako robot uz podršku 5G može da spasava živote trenutno postavljajući dijagnoze pacijentima i obavljajući hirurške intervencije koje zahtevaju visok stepen preciznosti. U industriji ribarenja, 5G će pružiti dugo čekano rešenje za podsticanje profitabilnosti celog sektora. To će biti postignuto zahvaljujući naprednim senzorima i analizi slike koja će moći da prati svaku ribu, kao i da odvaja one koje su zaražene.
Društveno korisne usluge, koje ranije nisu bile moguće, postaće ključni deo digitalnog života kako organizacija, tako i pojedinaca.

Telenor se susreće sa brojnim novim aplikacijama koje traže značajno veće brzine, brže vreme odziva mreže, odnosno manje kašnjenje, i snažnije mobilne mreže, nešto što 4G ne može da pruži.

Tehnologija 5G nudi izvanrednu fleksibilnost u pogledu usluga, a može da se prilagodi različitim potrebama korisnika koristeći istu, zajedničku infrastrukturu.

Šta nas očekuje
5G tehnologija stvoriće nova i dosad nepoznata korisnička iskustva. Stanovi, kućni aparati i automobili koristiće pametna rešenja na 5G mreži, kao na primer frižideri koji će slati obaveštavatenja o količini preostalog mleka.. Pametni automobil bez vozača stalno će biti u toku sa stanjem u saobraćaju i slobodnim parking mestima, dok će vozila međusobno komunicirati u saobraćaju kako bi izbegla sudare i saobraćajnu gužvu.

Tokom 2017. godine, Telenor će nastaviti da detaljno analizira i ispituje 5G tehnologiju kako u laboratoriji, tako i na terenu.

Tekst i foto: PR
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 22, 2017 6:22 pm

Smile  Android O Developer Preview dostupan za preuzimanje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Android-O-Developer-preview

Slično kao što je to učinio lani s Androidom N, koji je kasnije dobio ima Nougat, Google je ove godine ponovio s Androidom O, koji za sada još nema službeno ime. Dakle, na raspolaganju je Android O Developer Preview, koji je dostupan kroz Android Beta Program.

Factory image datoteke Za Android O dostupne su ovdje(https://developer.android.com/preview/download.html), a od uređaja podržani su Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel i Pixel XL.

Prema riječima Googleovih inženjera, Android O sadrži tzv. pozadinske limite za aplikacije, koji će određivati što one u pozadini mogu raditi. Ovo će na kraju rezultirati manjom potrošnjom energije, ali i omogućiti developerima da kreiraju štedljivije aplikacije.

Novosti dolaze i u području obavijesti, baš kao što se nedavno i špekuliralo. Developeri će za sadržaj obavijesti moći definirati kategorije, što će korisnicima omogućiti veću kontrolu i precizniji odabir koje i kakve obavijesti žele, a koje ne žele primati.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Screen-Shot-2017-03-21-at-20.23.45-2

Također, Android O donosi i novi način grupiranja obavijesti, što će omogućiti jednostavniji pregled polja s obavijestima. Tu je i odgađanje određenih funkcija. Primjerice, obavijest o nekom događaju ćete moći odstraniti, ali će se ona nakon vremena ponovo pojaviti da vas podsjeti na konkretni događaj. Developeri će moći birati pozadinske boje obavijesti, ali samo za «kritične» događaje, o čemu ćemo detalje očito saznati naknadno.

Funkcija o kojoj se također špekuliralo je PIP (picture in picture), dakle slika u slici. Ovo će vam omogućiti gledanje videa dok radite nešto drugo, naravno, ukoliko imate dovoljno velik zaslon. Sličnu stvar sada imamo u YouTube aplikaciji, koja će sada očito biti dostupna na razini operativnog sustava.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Android-0-notifikacije

Android O donosi još mnogo novosti, među kojima je XML podrška za fontove, aplikacije s prilagodljivim ikonama (opisano ovdje), bolja povezivost s Chrome OS uređajima, a Android Runtime bi trebao biti dvostruko brži od sadašnjeg.

Konačna verzija Androida O bit će dostupna najesen, kada ćemo saznati i njegovo kršteno ime, a do tada će uslijediti još tri Developer Preview verzije, dakle ukupno će ih biti četiri.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 23, 2017 7:29 pm

Smile Ne zaboravite gde ste se parkirali uz Google Maps

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Na velikim parkiralištima trgovačkih centara ili u nepoznatom gradu lako je zaboraviti tačno mesto gde ste ostavili automobil, što može rezultovati frustraciji i podužem lutanju i traženju vozila. U Google-u su svesni toga, pa su u najnoviju verziju svoje Maps aplikacije (za sada samo na Android-u), ugradili opciju koja omogućava da se mesto na kojem ste parkirali označi na karti.

Geotagiranje lokacije automobila obavlja se tako da se prvo dodirne plava tačka koja označava trenutnu lokaciju telefona, i nakon toga se u meniju odabere opcija "Save your parking". Osim pronalaženja automobila, novi dodatak Google Maps-a podsetiće vas i na istek vremenskog ograničenja parkiranja, pa ako ste platili parking kartu možete unutar iste aplikacije podesiti i tajmer koji će vam dojaviti kada se morate uputiti natrag prema vozilu ili pak produžiti vreme parkiranja.

Uz lokaciju automobila zabeleženu na karti moguće je – za one zaista zaboravne – dodati i sopstveni podsetnik. Na primer, tamo možete zapisati sprat garaže ili neki drugi detalj koji će vam omogućiti da što pre pronađete sopstveni automobil.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 23, 2017 7:32 pm

Smile Microsoft-ove cloud usluge ''pale'' tri puta u dve nedelje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Prilično neuobičajeni događaji ovog meseca pogodili su Microsoft. Njihovi online servisi koje koriste milioni korisnika po drugi put u dve nedelje bili su nedostupni. Zavisno od servisa, nedostupnost je potrajala od nekoliko minuta, pa sve do dva sata. Prvi put problem se pojavio 7. marta u poslepodnevnim satima, a drugi put ista stvar se ponovila preksinoć, 21. marta.

Korisnicima su prekjuče Microsoft-ove usluge Xbox Live, Skype, Outlook.com, Office 365, OneDrive i Windows Store bile nedostupne gotovo dva sata korisnicima iz celog sveta, ili su funkcionisale otežano, s velikim smetnjama u radu.

Osim usluga u oblaku za "obične" korisnike, ovoga je meseca Microsoft imao problem i s profesionalnim servisom za skladištenje Azure, koji je nakratko bio "pao" 15. marta. Nedostupnost Azure-a uzrokovala je brojne probleme sa učitavanjem internet stranica i servisa koji ovise o njemu. Od ukupno 28 data centara koji stoje u pozadini Azure-a njih 26 je bilo pogođeno problemima, a veći ili manji problemi u radu potrajali su gotovo osam sati.

Iz Microsoft-a su potvrdili da su u sva tri slučaja imali određene probleme, ali o uzrocima istih za sada nismo saznali ništa.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 23, 2017 7:40 pm

Smile Google pretraga sada je još moćnija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Korisnici Google-ove mobilne aplikacije za pretragu Interneta će uskoro na raspolaganje dobiti nekoliko novih opcija i korisnih prečica.

Naime, Google je potvrdio kako će svoju aplikaciju za pretragu, kao i mobilnu verziju svoje web stranice, obogatiti sa prečicama koje će korisnicima omogućiti brz i jednostavan pristup informacijama.

Tokom pretrage ćete tako moći da pristupite informacijama o zabavi, sportu, obližnjim kafićima ili supermarketima, ili recimo vremenskoj prognozi. A pored opcija i prečica koje će biti dostupne i u iOS i u Android verziji aplikacije, tu je i nekoliko opcija ekskluzivnih za Android korisnike, među kojima je i ona za prevođenje teksta uz pomoć Google Translate-a.

Sve navedene opcije su već dostupne korisnicima Google-a u Sjedinjenim Državama, a nadamo se da će uskoro stići i do Starog Kontinenta.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 25, 2017 8:01 pm

Smile Centralizacija i organizacija IT opreme

Kako u životu, tako i u svakom poslu organizacija je jedna od najbitnijih stavki na koje treba da obratimo pažnju. U tome će nam pomoći ANSEC pasivna mrežna i telekomunikaciona oprema.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Rack-floor

Brza reakcija i lako otklanjanje kvarova na računarskim i telekomunikacionim mrežama jedna je od najbitnijih stavki današnjice, prevashodno zato da zbog dijagnostikovanja i otklanjanja kvarova ne bismo gubili vreme i novac. Takođe, sertifikacija preduzeća raznim ISO standardima zahteva da je IT oprema centralizovana i organizovana.

Kao što svi već znamo, danas se gotovo sve poslovanje svodi na Internet i računare. Kao primer, navešćemo jedno malo ili srednje preduzeće koje ima 10‑20 računara, 10‑20 fiksnih telefona, 8‑16 kamera itd. To implicira da imamo više od 50 kablova koji od svakog tog uređaja dolaze do uređaja za izlaz na Internet ili telefonske centrale, NAS‑a, uređaja za snimanje video‑nadzora itd. Da ne pominjemo te iste uređaje koji su uglavnom pravljeni da stoje u takozvanim rack ormarima.

Elegantna i kvalitetna rešenja proizvođača ANSEC

U širokom asortimanu koji vam nudimo možete pronaći gotovo sve što vam je potrebno od zidnih do samostojećih varijanti rack ormara i celog propratnog programa, kao što su peč paneli, police, gajdovi za kablove, 19‑inčni razvodnici za struju, ventilatori za hlađenje itd.

ANSEC rack ormari proizvedeni su po najvišim standardima proizvodnje i kontrole kvaliteta, izrađeni su od izuzetno čvrstih i kvalitetnih metalnih delova i vrhunskog dizajna koji se uklapa u svaki prostor.

ANSEC nudi široki asortiman zidnih rack ormara 6, 9, 12 i 15 U, unutrašnjih dimenzija 600 x 450 mm i 600 x 600 mm, kao i samostojećih 20, 29 i 42 U, unutrašnjih dimenzija 600 x 600 mm i 800 x 800 mm.

Iz naše ponude izdvajamo ekonomični zidni model 12U koji centralizaciju IT i telekomunikacione opreme u malom preduzeću, trgovini ili ugostiteljskom objektu čini jednostavnom, organizovanom i lepom. Svojim elegantnim izgledom, crnom bojom i staklenim prednjim vratima jedinstven je na tržištu i može se kupiti po više nego pristupačnoj ceni.

Preduzeće Antenall doo iz Beograda, jedan od regionalnih lidera u svetu sigurnosti i IT sistema, pored pasivne mrežne opreme, nudi vam kompletne sisteme poznatih svetskih proizvođača video‑nadzora, alarma i IT opreme, kao što su HIKVISION, D‑Link i DSC.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Antenal-Zvanican-Logo

www.antenall.rs

Stefan Vukajlović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 25, 2017 8:05 pm

Smile Kako preuzeti podatke sa svog Fejsbuk naloga

Mnogo puta se može desiti da na Fejsbuku poželimo da sačuvamo neke podatke koji su nam od značaja. Sa druge strane, veliki broj korisnika želi da obriše svoj nalog, ali im je žao da prepuste zaboravu svoje slike i poruke. Čini se kao da su te informacije, jednom kad se obrišu, zauvek izgubljene. Ipak, ono što mnogi korisnici ove društvene mreže ne znaju jeste da postoji opcija sakupljanja svih podataka u vezi jednog korisnika. Ti podaci se, uz pomoć jednostavnog klika, korisniku mogu učiniti dostupnim za preuzimanje, potpuno besplatno i sigurno.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 20150316201135-facebook-mobile-social-media

Kada korisnik aktivira ovu funkciju, Fejsbuk će započeti sa arhiviranjem profila i posle nekog vremena na mejl adresi naloga biće dostupan link sa njegovim slikama, video klipovima, ali i listom prijatelja.

Da biste arhivirali svoje podatke, potrebno je da uđete u Opšta Podešavanja (General Account Settings) i na samom dnu trebalo bi da se nalazi opcija Preuzmi kopiju svojih Fejsbuk podataka (Download a Copy of your Facebook Data).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 FB02

Nakon klika na ovu opciju otvara se sledeća stranica, gde je dovoljno samo da kliknete na Download Archive kako bi servis automatski započeo arhiviranje vaših podataka. Radi sigurnosne provere moraćete da upišete vašu lozinku i nakon nekoliko minuta na mejl će stići link za preuzimanje profilnih slika, albuma i liste bocnutih prijatelja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Fejsbuk-3

Fajl koji se može preuzeti sa linka nosi .zip ekstenziju i ne bi trebalo da bude teži od pedeset megabajta. U njemu se nalaze folderi sa albumima koje ste podelili do trenutka arhiviranja (osim ako ih prethodno niste trajno obrisali sa mreže), a tu je i HTML fajl preko kojeg možete pretražiti vremensku liniju profila, poruke (uglavnom od 2013. godine), liste prijatelja itd. U pitanju je interesantna funkcija koja može poslužiti kao brzi “bekap” podataka: umesto da korisnik sam arhivira slike, poruke i sve ono što kači na svoj profil, on to može učiniti na ovaj vrlo lak i efikasan način.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 FB01
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 25, 2017 8:10 pm

Smile Svetsko rešenje za srpsku privredu

Kompanija Adacta, predstavila je juče rezultate poslovanja u protekloj godini, dalje planove za razvoj grupacije, kao i softverski paket poslovnih alata u „oblaku“ – Microsoft Dynamics 365.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 M_adacta_01

„Prethodnu godinu smatramo veoma uspešnom. Prvi put smo ostvarili preko 25 miliona evra prometa na nivou grupe. Posebno smo zadovoljni radom beogradske kancelarije, koja je dobila 20 novih kolega i završila 20 značajnih projekata – ostvarivši povećanje prihoda od 20%. Iza nas su uspešno završene implementacije u kompanijama Generali, NLB, AXA osiguranje, Emmezeta, N Sport, Al Pack i druge, kao i projekat u Železari Smederevo.“ – izjavio je Matjaž Fajfar, direktor beogradske kancelarije kompanije Adacta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 M_adacta_02

Gospodin Fajfar se osvrnuo i na dalji rast razvojnog centra za AdInsure (Adacta Insurance). Ovaj centar čije je sedište u Beogradu predstavlja jezgro razvoja web dela nove verzije tog softverskog rešenja, koje će biti namenjeno sklapanju polisa osiguravajućih kuća. Tokom prošle godine centar je dobio 12 novih zaposlenih, a planirano je da se u toj meri i ove godine proširi. Taj trend porasta zaposlenih je posledica daljeg razvoja softverskog paketa AdInsure, koje se pokazalo kao odlično rešenje za osiguravajuće kuće.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 M_adacta_03

Kompletan posao u „oblaku“

Adacta je ovom prilikom predstavila i Microsoft Dynamics 365, novi set „cloud“ poslovnih rešenja. Direktor prodaje u Adacti Beograd, Ivan Đolić, objasnio je da „cloud“, odnosno rad u „oblaku“ nije velika novina za većinu korisnika navevši primer Gmail-a, „cloud“ servisa koji svi koriste. Najbitnije karakteristike, odnosno njegove prednosti su pouzdanost, sigurnost i dostupnost. Kako je u pitanju tehnologija koja se bazira na daljinskom pristupu, odnosno pristupu udaljenim serverima, za sigurnost podataka i pouzdanost pristupa garantuju kompanije koje njima rukovode kao što je kompanija Microsoft. Pod dostupnošću se podrazumeva pristup bilo kad i bilo gde, bilo da je to sa računara, tableta ili telefona. Osim za fizička lica, sada se „cloud“ nudi i poslovnim sistemima uz značajne beneficije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 25, 2017 8:35 pm

Smile WikiLeaks: CIA godinama hakuje Mac računare i iPhone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Nedavno se podigla velika bura kada se saznalo da nas CIA špijunira kroz različite uređaje, čak i kad su isključeni. U međuvremenu je WikiLeaks objavio novu tranšu dokumenata koji se tiču Apple-ovih proizvoda, konkretno iPhone-a i Mac računara.

Najnoviji paket Vault 7 dokumenata nosi naziv "Dark Matter", koji datiraju sedam godina unazad. Dakle radi se o alatima koje je CIA u Apple-ovim proizvodima koristila u prošlosti, što može značiti da je Apple u međuvremenu zakrpio rupe.

S druge strane, vidljivo je da CIA (i druge američke agencije) konstantno rade na protivzakonitom špijuniranju, ne samo svojih, već svih ljudi koji koriste ove proizvode, tako da o tehnologijama koje sada koriste, ne znamo praktično ništa.

Tako je, primera radi, alat Sonic Screwdriver poslužio za inficiranje MacBook računara putem USB ili Thunderbolt porta, a koristio se kad je CIA imala fizički pristup konkretnom uređaju. Za one koje nisu imali, intervenisali su u sam firmware, čime se uspešno zaobiđene sve metode njihove naknadne detekcije. Ovo implicira da je CIA svoje ljude infiltrirala u sam Apple, koji su predano radili na probijanju bezbednosnih rupa.

Drugi zanimljivi detalj odnosi se na iPhone, odnosno alat zvan "Beacon". Specifičnost ovog špijunskog alata je mogućnost instalacije pre nego što uređaj dođe do kupca, znači već u samim Apple-ovim odajama, a verovatno i u kineskim fabrikama.

Iz Apple-a poručuju da su njihovi najnoviji proizvodi otporni na napade, odnosno da u njih nije moguće prodreti na ovaj način. U svojoj izjavi navode da su bezbednosne rupe za iPhone 3G bile zakrpljene 2009. godine, dakle kad je uređaj predstavljen, a za Mac računare 2013. godine.

Koliko god Apple štitio svoj ugled, teško je poverovati da su sada svi njegovi proizvodi sigurni, s obzirom da ni oni sami u to doba očito nisu znali da im je CIA ubacila svoje agente.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 25, 2017 8:38 pm

Smile Apple lansirao novu iOS aplikaciju za obradu videa

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Pored toga što su predstavili svoj najjeftiniji iPad do sada, Apple je proteklih dana lansirao i novu iOS aplikaciju za jednostavnu obradu videa.

Aplikacija nosi naziv Clips i korisnicima omogućava da svoje fotografije i video snimke jednostavno kombinuju i transformišu, dodajući im razne filtere i overlay efekte.

Takođe, za razliku od drugih alata koji nude slične opcije, poput Vine-a i Snapchat-a, Clips podržava kreiranje znatno dužih video snimaka - pojedinačni klipovi koji se ubacuju u Clips mogu biti dugi do 30, a finalni rezultat vašeg rada čak 60 minuta.

Nakon editovanja snimka, isti možete jednostavno proslediti prijateljima i kolegama preko messaging aplikacija. Naravno, Apple u takvim situacijama preferira sopstvene aplikacije, pa tako Clips nudi i posebnu opciju za prepoznavanje lica vaših iMessage kontakata, koja će vam preporučiti da video podijelite sa njima ukoliko ih prepozna unutar dotičnog.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 25, 2017 8:44 pm

Smile 2 TB u oblaku, doživotno!

Iako se radi samo o akcijskoj ponudi, za svega 50 dolara, možete kupiti 2 TB cloud skladišta, doživotno, bez ikakvih dodatnih troškova, ikad.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Dual

Britanska kompanija Zoolz, koja se već neko vreme bavi cloud skladištima podataka za poslovne, ali i privatne korisnike ponudila je 2 TB cloud skladišta po drastično nižoj ceni nego inače. Za pomenutih 50 dolara dobijate takozvani dual cloud storage: 1 TB za Instant Backup i pristup bilo kad, odakle god hoćete, koliko god hoćete, i 1 TB za Archive Backup – enkriptovani podaci (256-bitna AES enkripcija) kojima ne morate toliko često da pristupate, jer je vreme potrebno da ti podaci postanu dostupni 3-5 sati.

Zoolz nudi zaista veliki prostor u oblaku za zaista malo novca. Poređenja radi dobro poznati Dropbox nudi svoju Plus verziju za 99 dolara godišnje, odnosno 9,99 dolara mesečno, a sličnu ponudu ima i OneDrive za svoju Premium verziju, odnosno 2 dolara mesečno za 50 GB.

Ponudu možete pogledati ovde, a akcija se završava za 5 dana.
https://deals.androidauthority.com/sales/zoolz-dual-cloud-2tb-1tb-archive-1tb-instant?utm_source=androidauthority.com&utm_medium=referral&utm_campaign=zoolz-dual-cloud-2tb-1tb-archive-1tb-instant_030817&utm_term=scsf-218989
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 26, 2017 10:52 pm

Windows 10 Pro – Sigurni u korisnike

http://pcpress.rs/windows-10-pro-sigurni-u-korisnike/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 26, 2017 10:56 pm

Smile Čišćenje i podešavanje sistema

Steganos je nemačka softverska kompanija čija su specijalnost sistemi za zaštitu privatnosti i sigurnije korišćenje Interneta. Dodatak njihovoj ponudi je program Steganos Tuning PRO, koji sadrži opcije za čišćenje sistema i optimizaciju rada računara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 SteganosTuningPro

Većina rešenja iz ove kategorije nudi sličan skup osnovnih opcija za čišćenje sistema, pa tako Tuning PRO u okviru programskog modula SmartCleaner sadrži uobičajene mogućnost za brisanje nepotrebnih fajlova, pražnjenje korpe sa otpacima, čime se može osloboditi dodatni prostor na hard disku. Postoji i opcija za defragmentaciju i uklanjanje zaostalih ključeva iz Windows Registry baze podataka, što će takođe poboljšati performanse sistema.

Alati za optimizaciju su organizovane u modulu SmartTurbo. Tu su opcije za proveru programa koji se automatski startuju pri podizanju okruženja, optimizaciju Windows podešavanja, promenu Internet i mrežnih parametara. Steganos Tuning PRO takođe sadrži skup opcija SmartUpdate, koje uključuju i proveru da li su dostupne nove verzije sistemskih drajvera ili instaliranih aplikacija.

Program nudi „autopilot“ opciju, sa nekoliko nivoa automatizacije. Ovaj režim u realnom vremenu prati stanje sistema, otkriva potencijalne probleme, nudi savete za poboljšanja i aktivira automatsku optimizaciju. Potpuno automatski rad može biti pogodan za neke korisnika, ali prednost programa je i to što se svaka opcija može aktivirati pojedinačno.

Podrazumevana podešavanja instalacije uključuju automatsko slanje informacija o korišćenju programa, što se može isključiti u opcijama instalacije. Probna verzija programa je bez registracije aktivna svega nedelju dana – upravo su kratak probni režim i visoka cena registracije najveće mane paketa Steganos Tuning PRO, pošto je najveći broj opcija dostupan u raznim besplatnim uslužnim programima. Ipak, vredi ga isprobati – adresa je
www.steganos.com/en/steganos‑tuning‑pro.

Uređuje Jovan Bulajić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 26, 2017 10:59 pm

Smile Twitter razmišlja o uvođenju ''članarine'' za napredne korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Iz Twitter-a su službeno, po prvi put, potvrdili da razmatraju opciju uvođenja plaćanja pretplate za svoj servis. Kompanija se već duže vreme bori sa finansijama i godinama ostvaruje gubitke, pa bi im naplata "članarine", smatraju, mogla malo da poboljša financijsku sliku.

Naplaćivanje se ne bi primenjivalo na sve korisnike, nego samo na napredne, tj. one koji koriste Twitter-ovu analitiku, napredne notifikacije za prelomne vesti i slične usluge koje prosečnom korisniku nisu nužne. Za pretpostaviti je da bi korisnici pretplate pre svega bile kompanije koje Twitter koriste u marketinške svrhe. Mesečni iznos pretplate koji se spominje za sada je 19,99 dolara.

Ova "premium" verzija i sve dodatne opcije bile bi dostupne putem platforme TweetDeck, putem koje se trenutno sprovodi i anketa o tome kako bi naplata bila prihvaćena među tviterašima. Naplatnu uslugu u Twitteru još nisu počeli da razvijaju. Kako saznaje The Verge ona je tek u fazi istraživanja opcija i postavljanja prioriteta.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 26, 2017 11:02 pm

Smile Google ukida SMS poruke u Google Hangouts-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Već je poznato kako Google namerava da svoju aplikaciju za dopisivanje Hangouts transformiše u platformu za poslovno okruženje i produktivnost.

Sledeći tu ideju, predstavljena je ideja o podeli aplikacije na dve zasebne komponente, Hangouts Meet (za videokonferencione pozive sa više učesnika) i Hangouts Chat (trenutno slanje poruka).

Takav potpuni rebranding aplikacije ujedno znači da u njoj više nema mesta za neke stare funkcionalnosti. Tako će od 22. maja biti ukinuta mogućnost slanja i primanja SMS poruka unutar Hangouts-a.

Takođe, biće u potpunosti dovršen proces integracije Google-ove stare usluge Google Talk unutar Hangouts-a, što uključuje i konačno gašenje zasebne Google Talk aplikacije koja je zadnju nadogradnju dobila još 2013. godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 26, 2017 11:04 pm

Smile Android korisnici retko dobijaju bezvednosne nadogradnje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Kompanija Skycure koja se specijalizovala za pitanja iz područija cyber bezbedosti, u svojem najnovijem istraživanju navodi podatak kako oko 71% Android pametnih telefona pet najvećih američkih telekomunikacionih operatera, dugo nije dobilo nikakvu bezbednosnu zakrpu (nije nadograđeno na poslednju bezbednosnu zakrpu).

Takvi uređaji bez najnovijih bezbednosnih nadogradnju postaju podložni napadima cyber kriminala. U istraživanju su bili uključeni operateri T-Mobile, MetroPCS, AT&T, Verizon i Spring.

I sam Google je u jednom od svojih izveštaja priznao poteškoće sa nadogradnjama kao i probleme sa pojedinim pametnim telefonima koji kasno dobijaju nadogradnje.

S obzirom da se radi o uređajima telekomunikacionih operatera, postupak distribucije nadogradnji za takve uređaje je duži proces, najviše zbog činjenice da Google nadogradnje prvo šalje operateru koji primenu komponentu obrađuje i distribuira prema sopstvenom nahođenju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 27, 2017 7:18 pm

Smile Zaštita na svim ekranima

Video‑sadržaje više ne gledate samo na televizoru, već i na telefonu, tabletu, PC-ju… Vlasnicima tih sadržaja to sasvim odgovara, sve dok plaćate njihove tarife. Pirateriju sprečavaju DRM‑om, ali te zaštite nije lako prilagoditi heterogenim okruženjima i brojnim operativnim sistemima koji se koriste u istoj kući. Upoznajmo moguće rešenje: multi-DRM.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Woman-watching-tablet-in-hammock

Internet se sve više koristi kao medijum za prenos raznih vrsta video‑materijala, a istraživanja pokazuju da će se takav trend nastaviti i da će u budućnosti lavovski deo bandwidth‑a na svim mrežama i u svim pristupnim tehnologijama, kako fiksnim tako i mobilnim, otpadati isključivo na video. Prosečna fotografija ima par megabajta, što je skoro isto kao i pre desetak godina, ali je brzina broadband priključka prosečnog korisnika danas za jedan ili dva reda veličine veća nego pre desetak godina.

Na šta se troši toliki dodatan bandwidth? Pa, uglavnom na video‑striming. IP televizija koja je nekada kao servis bila ekskluzivna privilegija velikih operatora – vlasnika sopstvene mrežne infrastrukture na kojoj su mogli da kontrolišu parametre na koje su prve generacije ovih IP video‑servisa bile vrlo osetljive, danas je dopunjen, a često i u potpunosti zamenjen OTT video‑servisima. Ti servisi, zasnovani na adaptivnom strimingu i modernijim video‑kodecima koji kao medijum koriste javni Internet, čine deo ponude svakog ozbiljnijeg operatora – bio on kablovski, tradicionalni telko, pa čak i operator mreže mobilne telefonije.

Prvi, drugi i ostali ekrani[i]

Kada sam prvi put čuo za multiscreen koncept, ideju da korisnici u svom domu koriste tablete i mobilne telefone da bi gledali televiziju, pomislio sam da je to budalaština! Ko bi i zašto želeo da izbliza zuri u neki ekrančić dijagonale par inča kada može da se izvali na kauč i gleda program na velikom ekranu? Meni u odbranu, bilo je to pre dosta godina, ali se ipak toga često setim kad s telefonom u rukama pobegnem iz dnevne sobe gde se na TV‑u besomučno vrte crtaći ili se uveče, kad osvoji tišina, primirim s jako utišanim tabletom da odgledam neku epizodu SF serije ili da ponovo kao nekad malo gledam Discovery ili National Geographic. Činjenica je da se navike korisnika menjaju i da, koliko god se to nekome dopadalo ili ne dopadalo, jedan ekran više nije dovoljan. Centralno mesto u većini domova i dalje zauzima veliki televizor, sve češće sa IP konekcijom, pa nisu retke ni aplikacije za SmartTV, počev od besplatnog i popularnog YouTube‑a, preko NetFlix‑a i njemu sličnih on‑demand video‑servisa, pa sve do klasičnih OTT aplikacija koje zamenjuju fizički SetTop Box.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 IStock_000038064546_Small-1260x840

Uobičajen naziv za taj centralni televizor danas je first screen, jer operatori svoje ponude dopunjuju multiscreen servisima koji podrazumevaju isporuku istih video‑sadržaja i do ekrana računara, smart telefona ili tableta. Takve uređaje nazivamo second screen, a komercijalni paketi obično korisniku stavljaju na raspolaganje licence za tri do pet uređaja po domaćinstvu, odnosno po jednom priključku. Multiscreen uređaji imaju odgovarajuće aplikacije preko kojih se konzumira video‑sadržaj, a budući da aplikacije ostavljaju dosta manevarskog prostora za dodavanje raznih funkcionalnosti, koriste se i mogućnost upravljanja glavnim TV ekranom s ručnog uređaja. On tako postaje zamena za daljinski upravljač, ali i sredstvo za dodatno upravljanje i razmenu informacija koja bi drugačije bile komplikovana – izbor sadržaja iz videoteke, prijem dodatnih informacija o filmu koji se gleda (preuzimaju se, recimo, sa IMDB‑a), vezu s društvenim mrežama (nek’ čitav Facebook zna šta gledaš i šta ti se sviđa)… Važan sledeći korak je kupovina kako video‑sadržaja, tako i stvari na neki način povezanih sa njima – gledaš, na primer, Star Wars i ne primetiš da si kupio repliku svetlosnog mača Darta Vejdera za samo 99.99!

Dodatni ekran obično se naziva companion screen jer predstavlja dopunu glavnom ekranu, a realnost u kojoj zurimo u dva ekrana istovremeno, čekajući da evoluiramo u nešto što ima više od dva oka. Sve to podseća na Matrix, nedostaje samo ona kada puna ljigave tečnosti.

[i]Teoretski sve to lepo zvuči…[i]

Da ne kvarimo raspoloženje slikama distopijske budućnosti – multiscreen televizija je naša realnost, koja i nije tako loša, zar ne? Uzmeš telefon, tablet, PC, Mac gde god da si, samo da imaš Internet konekciju i možeš da gledaš TV, poručuješ filmove, serije… Sjajno, zar ne? Pa, za korisnika može da bude malčice manje sjajno kad to sve proba, pa kad shvati da ima par začkoljica poput instaliranja kojekakvih plug‑in‑ova u browser‑e, nepodržanih verzija i tome slično, ali operatore vreba čitav niz neprijatnih iznenađenja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Best_tablets

Treba se pre svega dosetiti da sve to nije igrarija, nego vrlo ozbiljan biznis koji nekome treba da donese novac, a kako s novcem nema šale, nikome nije u interesu da usluge daje besplatno. Piraterija se nalazi na samom vrhu liste ružnih reči, a da bi se sprečilo neovlašćeno gledanje TV sadržaja, multiscreen servisi oslanjaju se na DRM (Digital Rights Management) sisteme. To nije ništa novo u pay‑TV svetu, ali dok su CAS/DRM sistemi služili zaštiti autorskih prava i intelektualne svojine unutar malih i zatvorenih ekosistema koje su činili satelitski risiveri, kablovski ili IP boksovi, ovde se susrećemo sa šarolikim svetom najraznovrsnijih uređaja i operativnih sistema na njima, a tu počinju glavobolje.

Recimo da operator odabere neki DRM sistem. Sledeći korak je implementacija klijentskog modula baš tog DRM sistema u aplikaciju za određeni multiscreen uređaj, što zahteva određen trud. Budući da se iPad mnogo razlikuje od Android telefona ili od browser‑a na PC‑ju, implementacija DRM klijenta biće različita, a sva je prilika da će biti i nekih razlika u zavisnosti od verzija operativnog sistema, pa se tako i posao umnožava. I taman kad se sve to završi, izađe nova verzija iOS‑a, zatim i Android‑a, neki browser ukine podršku za potreban plug‑in, a korisnici počnu da zovu i da se žale što na njihovim najnovijim uređajima servis više neće da radi.

[i]Kako s velikima?


Sa ulaskom video‑servisa na teren računara i njihovih naslednika, prenosivih tableta i smart telefona, počelo je i takmičenje za primat nad videom. Trenutno stanje je takvo da ovo tržište drže tri giganta – Microsoft, Apple i Google, pa je svako razvio i sopstveni DRM prilagođen svom operativnom sistemu, te tako danas imamo Microsoft PlayReady na Windows uređajima, FairPlay za iOS/MacOS i Widevine za Android. Ista DRM funkcionalnost ugrađena je i u njihove browser‑e, pa ćete logično na Microsoft Explorer‑u ili Edge‑u imati PlayReady, na Safari‑ju FairPlay a na Google Chrome‑u Widevine. Ukratko, ko je šta napravio, tu je odmah i ugradio svoj DRM, a ovi DRM sistemi nazivaju se nativnim za pomenute platforme i browser‑e.

Dakle, kakav god multiscreen uređaj da uzmete, DRM je već tu, pa nije li onda logično da multiscreen operatori koriste nativne DRM sisteme za svoje video‑servise? Logično je, ali teško izvodljivo, jer su glavni DRM provajderi, Microsoft, Apple i Google, međusobno žestoka konkurencija, koja jedna drugima podmeće nogu, praveći prepreke i sopstvene sisteme, pa je nemoguće dopreti do svih uređaja pomoću jednog DRM sistema. S druge strane, upravljanje različitim DRM sistemima je noćna mora za operatore, jer je za to potrebna izuzetno kompleksna infrastruktura. Pokušajte da zamislite srpske operatore kako počinju da sklapaju ugovore s Microsoft‑om, Apple‑om i Google‑om.

Tradicionalni provajderi CAS/DRM sistema, koji su se zaštitom video‑sadržaja kroz CAS bavili još u vreme dok su TV i kompjuteri bili dva zasebna vilajeta, a koji sada sebi traže mesto na tržištu ciljajući IP video‑servise, prepoznali su ovaj problem i umesto da „plivaju uzvodno“ pokušavajući da pobede velike na njihovom terenu, okreću se novom konceptu pod nazivom multi-DRM. Oni obično zadržavaju sopstveno CAS/DRM rešenje za isporuku sadržaja ka tradicionalnim klijentskim uređajima kao što su Set‑top box‑ovi, ali istovremeno sklapaju ugovore sa Microsoft‑om, Apple‑om i Google‑om da služe kao agregatori za nativna DRM rešenja za multiscreen uređaje. Kao rezultat dobija se multi-DRM sistem koji daje skremblovane video‑sadržaje koji se mogu otključati pomoću bilo kog od ključeva nativnih DRM sistema.

Operator dobija one‑stop‑shop model u kome od istog DRM provajdera dobija sve DRM sisteme i pojednostavljene klijentske aplikacije jer svaki multiscreen uređaj i browser koriste nativni DRM i o čijoj se ažurnosti i funkcionalnosti brine proizvođač. S druge strane su korisnici, koji dobijaju mogućnost da brzo i lako pristupaju video‑sadržajima na bilo kom multiscreen uređaju bez razmišljanja o verzijama, operativnim sistemima i browser‑ima. Pratićemo kako se stvari dalje razvijaju…

Mladen Mijatović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 27, 2017 7:21 pm

Smile Sve više servera, sve manje vlasnika

http://pcpress.rs/sve-vise-servera-sve-manje-vlasnika/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 27, 2017 7:24 pm

Smile Facebook uvodi GIF sličice u komentare

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Za sve korisnike Facebook-a, koji su istovremeno i ljubitelji GIF animacija, stižu lepe vesti. Naime, najveća društvena mreža na svetu uskoro bi mogla da podržava ove popularne animirane sličice, a prvobitno bi korisnici trebali da dobiju mogućnost da u komentarima koriste GIF-ove.

“Svi vole dobre GIF-ove, a i mi znamo da bi ljudi želeli da ih koriste prilikom pisanja komentara. Stoga, počećemo sa testiranjem ove mogućnosti, međutim, trenutno ćemo raditi samo na testiranju”, poručili su iz Facebook-a.

Nakon testiranja, ova nova funkcija trebala bi da se dodeli određenoj grupi korisnika, a zatim će, ukoliko dobije pozitivne reakcije, biti dostupna za sve korisnike Facebook-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 27, 2017 7:28 pm

Smile Apple: Odavno smo zakrpili propuste koje navodi WikiLeaks

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 1

Nakon što su pre neki dan u javnost dospeli tajni dokumenti CIA-e o njihovom programu hakovanja Apple-ovih računara i telefona, o tom su se slučaju oglasili i iz Cupertina. Prema njima, korisnici nemaju razloga za brigu jer je reč o starim propustima koje su njihovi programeri uočili i zakrpili pre nekoliko godina.

"Prema inicijalnoj analizi, spomenuta ranjivost iPhone-a pogađala je samo iPhone 3G i ispravljena je 2009. kada je lansiran iPhone 3GS. Dodatno, naše preliminarno ispitivanje pokazuje da su navedene ranjivosti Mac-a ispravljene na svim Mac-ovima lansiranim nakon 2013.", stoji u saopštenju iz Apple-a.

Takođe, iz kompanije navode da sa WikiLeak-som nemaju nikakav poseban dogovor te da nisu od njih dobili tajne CIA-ine dokumente koji nisu dostupni javnosti.

Korisnicima Apple-ovih (pa i svih drugih) uređaja u svakom slučaju se preporučuje da uvek nadograđuju operativne sisteme na poslednje dostupne verzije, jer one sadrže najaktualnije zakrpe za sve eventualno pronađene propuste.

S druge strane, WikiLeaks kaže...

"Claims circulated that "CIA hacking tools don't work on newer Apple products" are false. There are many Apple attacks in #Vault7 from 2016."
9:23 PM - 26 Mar 2017
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 27, 2017 7:35 pm

Smile  Google Recent omogućuje jednostavan pregled vaših pretraživanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Google-recent

Ako dosad niste primijetili, ili Google search aplikacija na vašem Android uređaju nije nadograđena, Google je unutar nje uveo novu opciju – Recent (nedavno). Jednostavnim izborom stavke u izborniku sada možete pregledavati što ste sve nedavno pretraživali.

Recent prikazuje sva vaša pretraživanja, na svim uređajima, kako na smartfonu i tabletu, tako i ona na računalu, naravno, ukoliko koristite Chrome.

Kada pokretne aplikaciju, odnosno odaberete stavku Recent, Google će vam ponuditi kratke upute da vidite kako funkcionira. Ukoliko ovu mogućnost ne želite koristiti, u postavkama ju možete onemogućiti.

Stvar u praksi funkcionira izvrsno, jer vašu povijest pretraživanja prikazuje u obliku kartica, tako da uz sami pojam, na raspolaganju imate link i kratki opis.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 28, 2017 6:42 pm

Smile Kandidat koji pobeđuje

Ovaj „kandidat“ živi u Srbiji, stručan je za posao koji voli i ispunjava sve uslove koji se od njega očekuju. Zvuči nemoguće, ali živeti u Srbiji, imati uspešnu karijeru ili biznis je itekako moguće, ako ste talentovani, spremni na izazove i spremni da poverenje poklonite kompaniji ManpowerGroup, koja je već sedam decenija lider u pronalaženju i zapošljavanju kvalifikovanih kadrova najrazličitijih profesija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 MP_Nas-Kandidat_Predsednik-1100x824

Prema njihovim rečima „Uspeh svakog biznisa zavisi od kvalifikovanih kadrova i posvećenog kolektiva”, jer u vreme kada kompanije imaju visoke zahteve, posvećen kolektiv je baš ono što može da prevagne u nadmetanju sa konkurencijom i učini poslovanje boljim. Upravljanje talentima se pokazalo kao neophodno kako bi se povećao ljudski potencijal jedne kompanije i prevazišli mnogi kadrovski izazovi. „Tržišna utakmica“ zapošljavanja kvalifikovanih ljudi postala je sve oštrija. Međutim, zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu u 80 zemalja širom sveta i već razrađenim metodama, kompanija ManpowerGroup zna kako da prepozna prave kandidate, kvalifikovane, ljude koji vole svoju struku, koji su zaljubljeni u svoj posao, kandidate koji su kadri da urade malo više u svojoj profesiji – bez obzira da li je reč o informacionim tehnologijama, prodaji, proizvodnji, građevinarstvu, finansijskom sektoru ili politici.

Koliko je stručni tim kompanije siguran u to da će njihov izbor kandidata biti uspešan već u prvom krugu razgovora za posao govori i slogan „Naš kandidat bi bio kadar da uradi malo više“ njihove najnovije marketinške kampanje, koju je osmislila IMAGEteam agencija. Na bilbordima širom Beograda ove nedelje pojavila su se nasmejana i vedra lica zaposlenih ManpowerGroup koji su za ovu priliku preuzeli uloge IT stručnjaka, bankara, mašinaca, računovođa, tehnologa…. Osim veoma dvosmislenog slogana, najveće simpatije izazvao je bilbord na kome je prikazan predsednički kandidat, pa su se neki čak zapitali „Da li bi ManpowerGroup mogao da proceni koji kandidat bi bio kadar da uradi malo više u ovom najvažnijem poslu u Srbiji?“

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Post-photo-1080

Vreme će pokazati, a kako je ManpowerGroup ekspert u pronalaženju najboljih kadrova za određeni posao/projekat oni su realizaciju ove kampanje poverili mladim i kreativnim damama kojima je ovo bio prvi ozbiljan korporativni projekat. Time su još jednom potvrdili svoju posvećenost u pružanju podrške talentovanim mladim ljudima bez ili sa malo radnog iskustva i sopstvenim primerom dali podsticaj drugim kompanijama da učine isto. Njih tri su svojom kreativnošću i talentom pokazale da uspeh neće izostati ako postoji ljubav prema poslu, prema profesiji i kompaniji za koju se radi. Oštro oko Nede Mojsilović, koja se već 4 godine profesionalno bavi fotografijom i radi u Kulturnom centru GRAD, „uhvatilo“ je sve emocije ove kampanje. Njoj je u velikoj meri pomogla i Ivana Rajić, diplomirani dramski i audio-vizuelni umetnik, dobitnik nagrada Jugoslovenske kinoteke i Saveza snimatelja Srbije za inovativnost u filmskoj fotografiji. Ona je bila zadužena za rasvetu, dok je mesto producenta organizatora ovog projekta pripalo Aleksandri Pavlović, studentkinji četvrte godine filmske i televizijske produkcije na FDU. Ona iza sebe ima brojne studentske projekte i dve nagrađivane koprodukcije sa Nemačkom filmskom akademijom.

www.manpower.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 28, 2017 6:49 pm

Smile IP rešenje za video nadzor – Umrežavanje i skladištenje podataka

Video‑nadzor kao sistem, postao je kritičan za poslovanje. Različitost primene ove tehnologije izuzetno je velika, od obezbeđenja objekata i imovine, preko bezbednosti radnika, pa sve do smanjenja stope kriminala. Video‑nadzor imaće posebnu ulogu u telemedicini, kao i u nadgledanju osoba na intenzivnoj nezi, i u domovima za negu starih i bolesnih lica.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Netgear-readynas-surveillance

Ekspanziji sistema za IPVN doprinose komercijalizacija, dostupnost i sve veći broj proizvođača iz svih delova sveta. U jednom toliko osetljivom sistemu, od koga zavisii ljudski život, nema mesta za brendove bez pedigrea. Video‑nadzor ušao je u maloprodaje, veleprodaje, industrijsku proizvodnju, transport i saobraćaj

IP sistem kamera donosi sledeće pogodnosti:

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Sema

fleksibilnost u pristupu informacijama;
podršku za lokalni ili daljinski pristup;
jednostavnu instalaciju kamere i povezivanje na sistem;
nema potrebe za „duplim kabliranjem“ kamera (coax + napajanje);
pregled materijala kroz Web pretraživač i/ili aplikaciju s bilo kog mobilnog uređaja;
univerzalnu kablovsku infrastrukturu na kablu sa upredenim paricama sa PoE funkcijom.
Wireless kao tehnologija u ekspanziji zauzima sve više mesta i u IP video‑nadzoru.

NETGEAR ReadyNAS – Sistem za video‑nadzor za sofisticirano snimanje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Netgear-ReadyNAS

SMB i korporativni poslovni korisnici u potrazi za zaštitom često zanemaruju dublju ekspertizu jednog IP sistema, kao i veličinu troškova na kraju investicije i u toku održavanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Netgear-GS728TP-100AJS

NETGEAR u svojoj ponudi ima uređaje za skladištenje zajedno sa NVR softverom koji omogućava brzu i jednostavnu instalaciju, fleksibilno konfigurisanje i jednostavnost upotrebe. Sve kroz cloud.

NETGEAR ProSafe – PoE Smart svičevi

NETGEAR ProSafe PoE Smart svičevi veoma su efikasni bez uvećanja osnovne cene i povećavanja kompleksnosti sistema. Uz PoE plus opcije, moguće je povezati i veliki broj high‑end PTZ kamera.

Po uključivanju nove kamere na svič, sistem je automatski detektuje i smešta u video VLAN mrežu.

Netgear obezbeđuje brzo vraćanje investicije, kontinuitet servisa i poslovanja i visok nivo bezbednosti.

NETGEAR ReadyNAS za jednostavno skladištenje

Čak i kompresovan video zahteva mnogo mesta za skladištenje. NETGEAR ReadyNAS olakšava stvar mogućnošću proširenja kapaciteta bez prekida rada (zero downtime), ujedno olakšavajući rad autorizovanim korisnicima gde god da se oni nalaze. ReadyNAS je hardverski fault‑tolerant i uz softverski online backup i replikaciju garantuje kontinuitet rada sistema.

NETGEAR ProSafe®️ bežični AP‑ovi i kontroleri za IPVN

NETGEAR ProSafe serija aktivne opreme obuhvata bežične pristupne tačke (AP) i kontrolere za veće brzine i sigurnije korišćenje Wi‑Fi okruženjima. PoE podrška za bežične AP‑ove u kombinaciji s jednostavnim grafičkim interfejsom čini instalaciju brzom i jednostavnom.

NETGEAR Arlo®️ bežične IP video‑kamere

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Arlo_Q-_Plus_3

Arlo modeli „bežičnih“ kamera uveliko su dostupni na tržištu. Uz Baby Arlo sistem, roditeljstvo dobija novu dimenziju jer osiguravate bezbednost svojoj deci.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 28 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 28 od 40 Prethodni  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu