Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 22 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 22 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 39 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 19, 2016 5:40 pm

Smile Opasni Trojanac za Android blokira pozive bankama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 WcTB-_k8x-LlfXSdchxhXPVv9YlDr8wYLJETNVDIn6UUG9AUDGlg_Bt6v87vDbE4MNLcdRLXH293pGg67jcUrxS8kJA

Kompanija Symantec piše o novom članu porodice Android.Fakebank.B trojanaca za Android uređaje koji ima jednu specifičnu funkciju.

Kako se radi o trojancu stvorenom za krađu novca s računa korisnika, sam trojanac ima mogućnost blokiranja korisnikovih poziva prema službama za korisnike pojedinih banaka, čime se pokušava sprečiti vlasnik kartice da kontaktira svoju banku i poništi kompromitovanu bankovnu karticu korisnika.

Inače, sam trojanac skenira mobilni uređaj u potrazi za specifičnim aplikacijama banaka te nastoji korisnike prevariti tražeći da umesto zatečenih legitimnih verzija aplikacije instaliraju maliciozne verzije aplikacija koje će poslužiti za krađu novaca sa njihovih računa. Sam trojanac za sada je zabeležen samo u Rusiji i Južnoj Koreji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 19, 2016 5:46 pm

Smile Softbank kupuje ARM za 32 milijarde dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Vpp8q97nYQurDKrkFlBTF1Jx8_E3LDPvHuVwdwG8dOpYfvVwRWUHgTTf6ExMmiywgzoWWIj8KsR6BvDF-I8-0GMTEg

Britanska kompanija ARM Holdings sa sedištem u Cambridgeu svetski je poznata po svojoj istoimenoj (ARM) arhitekturi procesora koji se najčešće koriste u prenosnim uređajima i integrisanim sistemima, osnovana je 1990. godine i od tada živi od dizajniranja poluvodičkih sistema. Njihovu tehnologiju koriste gotovo svi veliki proizvođači poluvodiča u svetu i za to ARM-u plaćaju izdašne licence.

ARM je sada prihvatio ponudu japanskog telekomunikacionog i internet konzorcijuma SoftBank za preuzimanje. Japanci su za ARM ponudili ukupno 32 milijarde američkih dolara u novcu, a ponudu je britanska kompanija juče i službeno prihvatila.

SoftBank će sedište ARM-a ostaviti u Cambridgeu, a njihovo poslovanje će pokušati dodatno proširiti. Kao priliku vide očekivani veliki razvoj tržišta Interneta stvari (IoT), pa se nadaju da će u narednih pet godina udvostručiti broj od 3 hiljade trenutno zaposlenih u ARM-u.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 19, 2016 5:56 pm

Smile IT velikani u srcu Šumadije

I Kragujevac je postao plodno tlo za IT, a među firmama koje se izdvajaju po onome što pružaju kako svojim klijentima, tako i zaposlenima, nalazi se i Emisia Consulting, vodeća kompanija u regionu specijalizovana za izradu softvera za prevođenje. Proveli smo jedan dan u njihovom radnom okruženju, pa da vidimo kako IT raste u Kragujevcu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 C3eqNyc_l-N1njQRi4y4BEHl7rdTJXipygkb32X0bn1Q73YkEKfftdM17GfVWyMQTvCkYClgmRyTswCryuXvVo-RQg

Emisia consulting

Osnovana: 2008.

Sedište: Kragujevac, Srbija

Sajt: www.emisia.net

Delatnost: Izrada softvera za prevođenje



Emisia Consulting je privatna kompanija koja je svoju priču započela 2006. godine, u malom krugu entuzijasta koji su hteli da naprave nešto drugačije. Kombinujući znanje i iskustvo, zvanično su se registrovali u januaru 2008. godine a osam godina kasnije izrasla je u kompaniju koja broji 130 zaposlenih i koja ima stalno otvorene konkurse za IT stručnjake. Od januara ove godine tim ima 18 novih članova, a očekuje se da će se taj broj udvostručiti do kraja godine.

Velika porodica

Kako zakoračite u poslovne prostorije, osetićete neposrednu, porodičnu atmosferu; kasnije se ispostavilo da to nije samo prvi utisak. Bez obzira na to u kom delu radili, svi zaposleni se poznaju, a slična je situacija i sa menadžmentom, koji se trudi da uvek bude tu, i za najmanje probleme, bilo da su oni tehničke ili lične prirode. Srdačno su nas dočekali Dubravka Đorđević (CEO), Ivica Vojinović (tehnički direktor), Marko Jevtović (QA tim lider) i Marko Petrović (marketing menadžer), koji su nas upoznali s misijom kompanije Emisia Consulting, njihovom vizijom, odnosom prema zaposlenima i svime na šta su ponosni. Imali smo prilike da s nekoliko strana čujemo kako je sve počelo, kako su se razvijale ideje, kako su stigli ovde gde su sada i kakvi su im planovi za budućnost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FIMG_93077.jpg&sizes=647x*!0

Iako je kompanija 2011. godine imala „samo“ dvadeset zaposlenih, taj broj je, shodno zahtevima i povećanju obima posla, vrtoglavo rastao, a pravi izazov bio je zadržati kvalitet rada i dobre odnose u rastućoj kompaniji. Organizaciono, ovo je bio veliki poduhvat, jer je dolazilo mnogo ljudi, pre svega mladih, koje je trebalo uklopiti u postojeći model poslovanja, vrlo specifičnu kulturu rada, a opet zadržati neposredni kontakt. Od samog početka, insistira se na prijateljskom odnosu između zaposlenih, a po rečima menadžmenta, posebno su ponosni na dobre poslovne, ali i lične odnose. Iako ovo deluje previše idilično, zdrava atmosfera je zaista prioritet, a upravo iz nje su proizišli odlični rezultati.

„Znanje se deli“ je rečenica koju ćete često čuti. Svaki zaposleni dobija mentora, ali lanac rešavanja problema nije strogo definisan, pa će vam, kada naiđete na problem, u pomoć uskočiti prvi slobodan kolega.

Napredovanje u firmi je organizovano tako da svaki zaposleni može da napreduje prema tome koliko može i koliko želi, a firma se trudi da ga podrži i da mu omogući da razvije svoj puni potencijal. Menadžment je uvideo da su zadovoljni radnici ključ uspeha, ali i da nezadovoljstvo kreće od malih stvari koje, ako se ne reše na vreme, uvek narastu u krupne probleme, a u osnovi su mogli biti rešeni za 10 minuta. Ovo se rešava otvorenom komunikacijom između svih zaposlenih, što je kultura rada koja se nameće svim novajlijama kako bi lakše prevazišli sve probleme i uklopili se u tim.

Najbolji primer dobrog odnosa zaposlenih jeste selidba u novu zgradu prošle godine. S obzirom na veliki broj zaposlenih i količinu opreme, bilo je mnogo posla oko infrastrukture i fizikalija. Trebalo je preneti stotinak računara, povezati ih, umrežiti, osposobiti radna mesta i nastaviti s radom. Pošto se pakovanje opreme organizovalo iz etapa, u petak, kada je sve to trebalo završiti i kada je bio zakazan prevoz, menadžment je pitao da li neko želi da ostane da pomogne. Nakon što se 36 ljudi dobrovoljno javilo, otkazani su prevoznici, zaposleni su se sami organizovali i svojim kolima preselili opremu.

Tako je, od jednog rutinskog preseljenja, koje je suštinski nezgodno, nastao je spontani i veoma uspešan team building, na koji su zaposleni kompanije Emisia ponosni.

Znanje i dobra volja

U ovom trenutku, Emisia ima stalno otvorene konkurse za programere najrazličitijeg profila. Pored znanja, od kandidata se traži da budu timski igrači, da ne budu sebični i da dele svoje znanje. Ako ispunjavate ove uslove, računajte na vanserijsko radno okruženje, potpuno drugi pristup rešavanju problema kako poslovne, tako i lične prirode, te zabavnu atmosferu i odlazak i dolazak na posao s osmehom na licu. Prosek godina zaposlenih je svega 31, što govori da je ekipa veoma mlada, ali i o znanju zaposlenih koje im je omogućilo da budu regionalni lider po velikom broju osnova. Kompanija ima zaposlene iz užeg i šireg okruženja, pa ćete tako naići na ljude iz Kraljeva, Čačka, Mladenovca, Topole, Jagodine, Trstenika… Jedna od statistika koju smo čuli, a koja nam se posebno svidela, jeste ona koja prkosi trendu među IT kompanijama – fluktuaciji zaposlenih. Naime, više od 40 odsto radnika u kompaniji je duže od pet godina, mnogi su se doselili u Kragujevac i zasnovali porodice u ovom gradu, što je pokazatelj koliki potencijal Emisia vidi u njima, ali i koliko oni imaju poverenja u svoj tim i kompaniju za koju rade.

Okruženje koje se stalno prilagođava radnicima nešto je na čemu se insistira, pa se nismo previše iznenadili kada smo otišli u zajedničku kuhinju, u kojoj se po veoma povoljnim uslovima (da ne kažemo „skupštinskim“) zaposlenima sprema hrana sa bogatog menija. Još manje smo se iznenadili kada smo čuli da su zaposleni napravili aplikaciju Cvekla kojom dan unapred birate šta biste jeli, kako bi kuvari na vreme mogli da pripreme dovoljan broj obroka. U okviru multifunkcionalne kuhinje nalaze se i stolovi za stoni fudbal i stoni tenis, a po potrebi mogu se organizovati i proslave, posebno jer smo načuli da među zaposlenima ima i di‑džejeva, pa je i dobar muzički repertoar na raspolaganju. Tu su i ekipe za mali fudbal, košarku, a organizuju se i redovni (naravno dobrovoljni) sistematski pregledi zaposlenih.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FDSC_6541.jpg&sizes=647x*!0

Pogodnosti i napredovanje

Kao kompanija koja svoje zaposlene tretira kao porodicu, Emisia radi na unapređenju poverenja između menadžmenta i zaposlenih – na primer, ako ste bolesni, dovoljno je da pošaljete e‑mail da ne dolazite na posao. Ako vam je potrebno specifično radno okruženje (dva monitora, jači računar, veći sto…), menadžment će vam izaći u susret. Tu su i bonusi za dodatno zalaganje, dobro obavljen posao, a na kraju godine zaposleni biraju najboljeg između sebe, pa imate MVP‑ja, najboljeg u određenim timovima, najboljeg šaljivdžiju i svi oni dobiju lepe nagrade poput putovanja ili nekog poklona Zaposleni se stalno podstiču da napreduju i menadžment se trudi da svaki radnik da svoj maksimum u oblasti koja njemu najviše odgovara.

Emisia Consulting je pravi primer dobro organizova ne, moćne kompanije koja je nastala iz ideje nekolicine entuzijasta. Orijentacija ka poslovnim partnerima van Srbije dobra je poslovna odluka koja je doprinela da Emisia i njen stručni tim slobodno mogu da kažu da su lideri u regionu.

Ako uopšte možemo reći da postoje kompanije u Srbiji kao Emisia, prosto je nemoguće ne preporučiti ovog poslodavca svim mladim, vrednim ljudima koji su žedni znanja i koji su pre svega timski igrači.

Marko Nešović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jul 19, 2016 5:59 pm

Smile Ludi letnji ples

http://pcpress.rs/ludi-letnji-ples/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 20, 2016 6:48 pm

Smile Opera browser prodat za 600 miliona dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 KL-XNAazMgGd3qNrC2bmMrThBixuzDyGsCUjwNqo3-ZaxyFMvbPzDiAv8QHLTTE-KarfC-wADmpUbDCFosEyg7xO1Q

Nakon neuspelog prvobitnog dogovora iz februara ove godine gde se pričalo o sumi od 1,2 milijarde dolara, Opera je pristala na ponudu kineskog konzorcijuma za prodaju svog popularnog dela po ceni od 600 miliona dolara. Tako će kupac, sa bezbednosnom kompanijom Qihoo 360 na čelu, dobiti Opera browser, njegove aplikacije za privatnost i performanse, tehnologiju licenciranja i ono najvažnije, njegovo ime. Opera će u roku od 18 meseci morati da promeni ime, a u njenom vlasništvu ostaju Opera TV i Opera Apps & Games.

Norveška kompanija će zadržati 560 zaposlenih koji su ostali u spomenutim odeljenjima, dok dalja sudbina za ostalih 1.109 radnika za sada nije poznata. Kompanija od Opera TV-a zarađuje 616 miliona dolara godišnje, što je čak 75% ukupnih kompanijinih prihoda.

CEO kompanije, Lars Boilesen, izjavio je da novi posao vrlo dobar za Opera zaposlene i deoničare, jer su postigli veoma atraktivnu cenu za ovaj dio njihovog poslovanja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 20, 2016 6:55 pm

Smile Okrugli sto „Razvoj industrije 4.0 u Srbiji“

Privredna komora Srbije, Udruženje za elektronske komunikacije i informaciono društvo i Društvo informatičara Srbije organizovali su okrugli sto „Razvoj industrije 4.0 u Srbiji“ 14. jula 2016. Godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 4SNl4ex3w4_f8uiIGvkVtPxZr2YcUquN2wzSDFez7bEzalS8rkQ-LVfaPp36HHSkhxOOTO1EPqzlyfFNupism1x16tk

Teme su bile:

mogućnosti i potrebe razvoja,
prepreke i problemi,
digitalizacija i integracija svih proizvodnih procesa, uticaji i
posledice četvrte industrijske revolicije.
Govorili su:

Mihailo Vesović, Centar za inovacije Privredne komore Srbije,
Prof. dr Petar Petrović, Mašinski fakultet u Beogradu,
Dr Aleksandar Rodić Institut Mihajlo Pupin,
Marko Nikolić, „Simens“ Srbija,
Nebojša Atanacković, Unija poslodavaca,
Darko Mandić, Hemofarm AD,
Voditelji su bili: Jelena Jovanović, PKS i Nikola Marković, DIS

Briljantno predavanje Prof. dr Petrovića, je dalo oštru sliku stanja stvari u civilizovanom svetu i kod nas.

Primetno je bilo da je skup prilagođen trendu smanjenja vremena za razgovor i dijalog, pa je ostala nerazjašnjena pitanja:

Zašto je naziv skupa imao umesto domaćeg predloga projekta ulaska Srbije u četvrtu industrijsku revoluciju – Industrija 4.0.0, uzeo prevedeni naziva istovrsne strategije Nemačke – Industruie 4.0, jer je takoreći svaka industrijska Nacija svom projektu te vrste dala specifično ime?
Na koji način Srbija vid ii da li vidi projekciju razvoja, odnosno obnove industriske proizvodnje, industriskih kapaciteta i industriskog potencijala u najširem smislu?
Na koji način Srbija planira i dali planira da svoje nacionalne, stručne i sve druge resurse angažuje u tom pravcu?
Da li i kako Sbija planira i kako se priprema da učestvuje u međunarodnom okruženju, pre svega u koncentraciji onih svojih kapaciteta u pogledu integracije sa zemljama EU?
Da li su za obnovu i razvoj industrije u Srbiji preduslovi isključivo u domenu finansijske prirode, ili su neophodni i drugi politički, geopolitički i integrativni procesi?
Sve ovo zahteva otvaranje dijaloga i rasprava na Nacionalnom nivou sa nizom otvorenih javnih skupova intenzivnog multidisciplinarnog i multisektorskog pristupa, koji bi trebalo da definišu predloge Nacionalne indstriske strategije Srbije i strategije ulaska Srbije u četvrtu industrisku revoluciju i učešća u njoj.

Aleksandar Vukalović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jul 20, 2016 6:57 pm

Smile VoxxedDays Belgrade

Tehnološka scena Srbije od 28-30. septembra imaće čast da u okviru VoxxedDays Belgrade konferencije ugosti i čuje profesionalce iz najvećih svetskih kompanija poput Amazona, Indiegogo-a, Pivotal-a, Google-a, IBM-a, RadHat-a, JetBrains-a, Yammer-a, Atlassian-a i mnogih drugih. Među njima će biti i čuveni Scott Amyx – jedan od 10 najboljih svetskih predavača u 2015. godini i dobitnik Cloud&DevOps nagrade za 2016, koji će i otvoriti konferenciju.

VoxxedDays konferencija se u Beogradu održava po drugi put, nakon što ju je prošle godine sam Devoxx prepoznao kao najveći, najkreativniji i najbolje organizovan Voxxed događaj. Ovo je savršena prilika za sve zainteresovane da se informišu o najnovijim tehnološkim trendovima i biznis praksama, kao i da ostvare nove važne kontakte sa preko hiljadu programera, preduzetnika, startup i tehnoloških entuzijasta iz celog sveta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 0PfcfCLlbQ3YqYhMgwbUYE5-O2xhoJVAWpsFKzB9VU8EPdFv9OM0xgvSm76LmmUbiRzylIe_rycy8TlMHVeHE7hMphM

Mesto održavanja je BelExpo centar, a organizovane su čak četiri paralelne trake između kojih će učesnici moći da biraju u toku tri dana koliko konferencija traje. Neke od brojnih kompanija koje su podržale konferenciju su SevenBridges, Levi9, Endava, Novomatic, i mnoge druge.

Aleksandar Vukalović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 21, 2016 5:40 pm

Smile Seagate predstavio hard disk kapaciteta 10TB

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

Ako jednostavno nemate dovoljno prostora za skladištenje današnje multimedije poput 4K videa i igara koje zauzimaju brdo prostora na hard disku, Seagate je predstavio jedno rešenje za takve korisnike. Kompanija je naime lansirala hard disk do sada najvećeg kapaciteta namenjenog za desktope ili kućne računare - 10TB Barracuda Pro.

Ipak, ovaj kard disk ne igra samo na kartu kapaciteta, već ga je Seagate opremio visokim performansama, što se odlikujem masivnim 256 MB cacheom, te rotacijom od 7.200rpm. Barracuda Pro koristiti konvencionalno magnetno zapisivanje, bez bilo kakvih egzotičnih tehnologija poput punjenja helijumom ili slično, kako bi se postigao veći kapacitet.

Novi 10TB Barracuda Pro ima preporučenu cenu od 535 američkih dolara, a predstavljena su i još dva 10TB modela koja koštaju manje, ali nisu usmereni ka desktop performansama. To su 10TB IronWolf za NAS uređaje po ceni od 470 dolara, te 10TB SkyHawk disk za korišćenje u video nadzornim okruženjima koji košta 460 dolara.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 21, 2016 5:44 pm

Smile Xbox One S u prodaji od 2. avgusta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 WwkXjRzrda8WC2dypOSdJeKnwqX3LuWCYT4Va6nAZdJqlSKNpbevG-iz0zyanZINTCaZIhxmq7171aIttE7e8F2P

Iz Microsoft-a je zvanično potvrđeno da će se osvežena konzola, Xbox One S, u prodavnicama naći od 2. avgusta.

Xbox One S je manja i snažnija konzola od aktuelne verzije. Microsoft tvrdi da su dimenzije manje za oko 40%, dok su performanse povećane za podršku 4K video streaminga (ne 4K igranja), te je unapređen HDR za fotke i video. Za sada postoji samo nekoliko naslova za pokretanje u HDR-u među kojima su Gears of War 4, Forza Horizon 3 i Scalebound.

Uz konzolu stiže i novi Xbox bežični kontroler koji dolazi sa Bluetooth podrškom za računare sa Windows 10 Anniversary Update OS-om, koji će se zapravo lansirati isti dan. 2 TB model konzole će biti dostupan po ceni od 399 američkih dolara, dok će se za nešto jeftinije modele sa manjim diskom morati pričekati nešto duže.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 21, 2016 5:47 pm

Smile Gorilla Glass 5 će štiti zaslon uređaja pri padu s visine od 1,6m

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fmob.hr%2Fblog%2Fwp-content%2Fuploads%2Fnoviupload%2FCorning-Gorilla-Glass-5.jpg&sizes=647x*!0

Corning je danas službeno predstavio petu generaciju svog zaštitnog sloja za zaslone, koji će se od svojih prethodnika razlikovati po tome što će osigurati veću otpornost na pucanje prilikom padova na tlo.

Prema studiji na koju se Corning poziva, preko 85% korisnika svoj smartfon jednom godišnje ispusti na pod, dok oko 55% njih to učini tri ili više puta. Kako u takvim slučajevima najviše stradavaju zasloni, u Corningu vjeruju da će njihova najnovija tehnologija omogućiti osjetno manji broj njihovih pucanja.

Gorilla Glass 5 dolazi dvije godine nakon četvrte generacije i već se nalazi u procesu proizvodnje. Iz Corninga najavljuju da će više detalja biti poznato kroz sljedećih nekoliko mjeseci, kada bi se na tržištu trebali pojaviti i prvi uređaji koji imaju ugrađenu ovu zaštitu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jul 21, 2016 5:49 pm

Smile Kraj za KickassTorrents? Osnivača stranice uhapsili u Poljskoj

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 5e-YznH8Vowf4rwDm3Iv40U1Do-40d0Qp7lO2H7g00VxuVyUFy3qQkjCZf4P8rVIPXF7-SpOxX8HgKHOMVWTHnQ9PEQ

Artem Vaulin, 30-godišnji Ukrajinac koji je osnovao stranicu za razmenu torrent datoteka KickassTorrents uhapšen je juče u Poljskoj. Hapšenje je sprovedeno po američkom nalogu i optužnici koja ga tereti za urotu, teško kršenje autorskih prava i pranje novca. SAD su od Poljske zatražile izručenje Vaulina kako bi se mogao pojaviti pred federalnim sudom.

KickassTorrents postoji od 2008. godine i služi za razmenu torrent datoteka (ne i za deljenje piratskog sadržaja), a putem tog servisa često se razmenjuju torrenti kojima se krše autorska prava za razne filmove, serije, igre, muziku, i slično. U optužnici stoji da ukupna vrednost povređenih autorskih prava iznosi preko milijardu dolara, te da je KickassTorrents izuzetno popularan. Prema podacima američkog Ministarstva pravosuđa ovaj site ima preko 50 miliona jedinstvenih poseta mesečno i 69. je na listi najposećenijih stranica na Internetu uopšte.

Vrednost servisa procenjena je na 54 miliona dolara, a navodi se i da godišnje KAT uprihoduje između 12,5 i 22,3 miliona dolara od reklama. U trenutku objave članka se KickassTorrents-u se ne može pristupiti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 23, 2016 5:47 pm

Smile Facebook Messenger ima milijardu korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 9j5dUcw631MkbWz6h6UAXw6sJJLewgHQQK1Fpl9Rd1R2gX_RvF7mrp5E1B63iqyjda-r-SR2vAgeWSD4sl69f6b_

Iz Facebook-a su se pohvalili kako je njihova mobilna aplikacija Messenger premašila broj od milijardu aktivnih korisnika mesečno. Ovime se Messenger priključio klubu milijardera, a tamo ga je dočekala još jedna, također Facebook-ova, aplikacija za komunikaciju – WhatsApp, koji je prvu milijardu korisnika obeležio u februaru ove godine.

Facebook Messenger lansiran je pre otprilike dve godine kao samostalna aplikacija, i od tada se Zuckerbergova kompanija svojski trudi prisiliti ljude da ga koriste odvojeno od Facebook-ove redovne aplikacije.

Prvo su iz nje izbacili mogućnost slanja i primanja poruka (ali su ostavili notifikacije o broju primljenih poruka), da bi u novije vreme onemogućili pristup porukama čak i putem većine mobilnih internet browsera. Pritisak je, očito, urodio plodom.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 23, 2016 5:55 pm

Smile Skype više ne podržava Windows Phone telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 QgdznRXR4zO7O6Z9jrGOWMqu7M9294SJcG2VH5WbdNTyLKmLs0xPhZP4u9WauHP5oABNAonqWcPPKy_uyeE3JUB77P8

Na službenom blogu Skype-a, popularne Microsoft-ove aplikacije za video pozive i razmenu poruka, osvanulo je obaveštenje kako u budućnosti više neće biti podržani određeni stariji operativni sistemi.

Na blogu je objavljena lista operativnih sistema koji će biti podržani u budućnosti. To su svi uređaji s Windows 10 sistemom zahvaljujući novoj UWP aplikaciji, računari sa Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Windows 8.x sistemima, računari sa Apple-ovim Mac OS X (macOS) sistemom počevši od verzije 10.10 Yosemite, mobilni uređaji s sistemom Android od verzije 4.0.3 nadalje i sistemom iOS od verzije 8 nadalje. Linux sistemi, starije verzije Windows i Mac OS X sistema biće podržani putem nativnih web aplikacija.

Iz navedene liste je vidljivo kako Skype više neće biti dostupan u obliku aplikacije korisnicima Windows Phone uređaja (Windows Phone 7.x, Windows Phone 8.0, Windows Phone 8.1), iako su oni još krajem juna činili 90% korisnika Microsoft-ove mobilne platforme (Windows 10 Mobile se prema istraživanju kompanije AdDuplex nalazio na 10,90% Windows mobilnih uređaja).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 23, 2016 6:00 pm

Smile Windows 10 Mobile nije zanimljiv Windows Phone korisnicima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 A18tOyigtYcQj4NOjtGTOdxkjmefl8TeT2XX1ib1avC6YvLQTlfIgt3eiyhmr-Rw96d_Yp__zRKgRD4Jo5lupiXK

Microsoft je u martu ove godine lansirao svoj novi mobilni operativni sistem Windows 10 Mobile, te je imao velika očekivanja s njim, ali prema najnovijem izveštaju koji donosi AdDuplex, osim što nije uspeo nimalo ugroziti Android i iOS, loše prolazi i na "domaćem terenu", s obzirom da u Redmondovom ekosistemu čini samo 11,9 posto udela, dok najpopularniji OS i dalje ostaje Windows Phone 8.1 sa 79,1 posto udela.

Tokom proteklog meseca, Windows 10 Mobile je uspeo povećati svoj udeo za manje od 1 posto, a zanimljiv je i podatak da 7,2 posto korisnika još uvek koristi Windows Phone 8.0, i 1,8 posto Windows Phone 7.

Microsoft više ne planira izdavati nove Lumia uređaje, a priča se da će vlastitu proizvodnju telefona nastaviti samo s jednim modelom, Surface Phone-om o kojem već duže vreme kruže brojne glasine, a trebao bi se na tržištu pojaviti u proleće 2017.

Microsoft daje svu moguću podršku drugim kompanijama kako bi razvijale sopstvene Windows 10 Mobile uređaje, ali ovi podaci o udelima jasno govore da njegov novi mobilni OS napreduje jako sporo.

U predstojećim mesecima se očekuju neki novi uređaji koji uključuju HP Elite X3, pa verujemo da će to razdoblje Microsoft-u biti ključni pokazatelj toga je li novi mobilni OS totalno zakazao ili još uvek ima šanse na tržištu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 23, 2016 6:04 pm

Smile WhatsApp dobio Voicemail i Call back funkcije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 CX8qceCJrcS7gBv2KZ8oWncFtgBcUXZJgLo_vlGxBXjgb31Guvji5o6-DTs0jkWEEL_td65TGv9vb-P_r-mEEdMajQs

WhatsApp je izbacio novu beta verziju svoje istoimene aplikacije za mobilno dopisivanje. Nova beta donosi pokoju novu funkciju te novi font za developere.

Novi WhatsApp u verziji 2.16.189 (beta) dobio je mogućnost ostavljanja glasovnih poruka (Voicemail) te direktnog uzvraćanja propuštenog poziva (Call back). Nakon što je osoba koju ste pokušali nazvati odbila ili se jednostavno nije javila na poziv na ekranj će se pojaviti tri virtualne tipke–Cancel, Call back te Record voice message čiji nazivi govore sami za sebe kakve funkcije nude.

Dodirom tipke Cancel odustajete od daljnjih pokušaja komuniciranja s pozivanom osobom, dodirom tipke Call back ponovno pozivate istu osobu dok tipkom Record voice message toj osobi ostavljate glasovnu poruku. Nova beta sa sobom donosi i novi font FixedSys koji će developerima (i svima ostalima) omogućiti isticanje citiranog dela teksta ili koda (ukoliko o kodu raspravljate putem WhatsApp-a) u odnosu na ostatak dopisivanja.

Kako biste aktivirali FixedSys font potrebno je željeni deo teksta započeti i završiti znakovima ```. Korisnici koji se silom prilike nađu u područiju gde je slab signal primetit će novu poruku prilikom slanja teksta - Waiting fot this message. This may take a while., koja će se pojaviti samo u slučaju kada WhatsApp-u treba duže vremena nego inače da pošalje poruku.

Nove funkcije bi uskoro trebale zaživeti i u stabilnoj verziji aplikacije. Ali, ako ste nestrpljivi potrebnu apk datoteku možete preuzeti ovde.
http://www.apkmirror.com/apk/whatsapp-inc/whatsapp/whatsapp-2-16-189-release/whatsapp-messenger-2-16-189-android-apk-download/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Jul 23, 2016 6:23 pm

Smile Sony BRAVIA Z uskoro u Evropi

Kompanija Sony predstavila je sledeću generaciju tehnologije televizijskog prikazivanja – ZD9 seriju BRAVIA 4K HDR televizora, koja nudi mogućnost reprodukovanja dubljih tonova crne boje, jarku osvetljenost i realističan kolorit. Modeli XD83, XD80, XD75, XD70, i SD80 biće uskoro dostupni kod većih evropskih distributera, a na našem tržištu se očekuju u prvoj polovini septembra.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FSony_ZD9-televizor_4_thumb.jpg&sizes=647x*!0

Svi modeli iz novih Sony BRAVIA 4K HDR serija prenose najpoznatiju platformu za mobilne uređaje na televizore za intuitivno korisničko iskustvo. Uz operativni sistem Google Android TV možete da emitujete video sadržaj, pristupite catch-up servisima i igrate video igre. Ljubitelji televizijskog programa uživaće i hit serijama i filmskim klasicima preko aplikacija Google Play, Netflix, YouTube i druge, a brojne igrice i dodatne aplikacije dostupne su za preuzimanje u Google Play Store. Sa funkcijom Google Cast, korisnici mogu da „prebace“ svoje omiljene aplikacije sa Android ili iOS uređaja, Mac ili Windows računara, pa i Chromebook-a direktno na TV ekran.

Ovi uređaji pružaju superiorno iskustvo gledanja kako sadržaja u 4K rezoluciji, tako i ostalih sadržaja unapređenog kvaliteta bliskoj ovoj rezoluciji. Inovativna Sony tehnologija uparena sa 4K rezolucijom učiniće da filmovi, serije, fotografije i sadržaj sa vašeg pametnog telefona izgledaju bolje nego ikada pre. Procesor slike 4K X-Reality PRO pomoću jedinstvenog Sony algoritma koji koristi naprednu bazu podataka za najverniji prikaz scena, daje fantastične detalje svakom sadržaju, od TV programa preko sadržaja sa DVD i Blu-ray diskova, do onlajn snimaka i digitalnih fotografija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FSony_ZD9-televizor_1_thumb.jpg&sizes=647x*!0

Novu Z9 BRAVIA 4K HDR seriju televizora odlikuje 4K HDR procesor X1 Extreme, kao i jedinstvena tehnologija pozadinskog osvetljenja, Backlight Master Drive, koja postiže izuzetan kontrast i živopisan prikaz boja. Zahvaljujući pomenutim tehnologijama, ovi uređaji pružaju impresivnije vizuelno iskustvo sa više dubine, teksture i realizma na ekranu nego što je prethodno bilo moguće.

Novi 4K procesor X1 Extreme je unapređen sa 40 odsto više obrade slike u realnom vremenu u poređenju sa čuvenim Sony 4K procesorom X1. Uz pomoć tri tehnologije – HDR remasteriranja zasnovanog na objektu, dvostruke obrade baza podataka i procesa Super Bit Mapping 4K HDR, ovaj procesor pruža novu dimenziju svakom 4K HDR sadržaju.

Analizom slike svake scene i doradom boje i kontrasta svakog pojedinačnog objekta, HDR remasteriranje zasnovano na objektu pruža realistične kadrove sa detaljnom teksturom. Ova tehnologija takođe unapređuje standardni dinamički opseg HD sadržaja na kvalitet blizu 4K HDR standarda. Inovativni 4K HDR procesor X1 Extreme ima i dodatnu bazu podataka za suzbijanje šuma, svojstvenu za Sony. Pretragom kroz hiljade obrazaca slika, dvostruka obrada baze podataka uklanja neželjeni šum i unapređuje svaki kadar na blistavu 4K rezoluciju. Proces Super Bit Mapping 4K HDR kreira glatkiju, prirodniju sliku i snažnom obradom signala od 14 bita, razdvaja trake solidne boje od izvorno 8 bita (FHD) ili 10 bita (4K), unapređujući gradaciju na nivo ekvivalentan 14-bitnoj gradaciji koju odlikuje 64 puta više nijansi boja. Na taj način, postiže se suptilna reprodukcija boja pri prikazima lica, zalazaka sunca i drugih scena sa sličnim nijansiranim prelazima boja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 24, 2016 1:29 pm

Smile Flash sadržaji od sledećeg meseca biće blokirani u Firefox-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 HLeFbNkj2ohrPM50D5eZOpICvrdL0IcblavsgCV88riKBFLLCR3McwBP_40uBpvSs8_OQfgvrWGhcXaVxmPjeFC-bg

Kao opcija koja stoji vezana uz bezbednosne stavke, blokiranje Flash sadržaja već praktikuju mnogi web browseri. Konačno je i Mozilla objavila planove za sve one kojima je Flash trnu u oku. Počevši od sledećeg meseca, Mozilla će u svom Firefox browseru blokirati sve Flash sadržaje koje smatra da nisu bitni za korisničko iskustvo.

Ovo će uključivati uglavnom elemente koji nisu vidljivi krajnjim korisnicima, a rezultat bi se trebao ogledati u boljoj funkcionalnosti browsera, a biće i manje problema sa rušenjem Flash-a.

Takođe, biće poboljšana i ušteda baterije na mobilnim uređajima, brzina čitavog Firefox browsera, kao i kompletna bezbednost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 24, 2016 1:32 pm

Smile Inteligentne mašine i redefinisanje pojma informatike

U senci turbulentnih događaja u svetu, odvija se manje primetna revolucija takozvanih inteligentnih mašina. Radi se o računarski kontrolisanim robotima koji su svesni svog okruženja i mogu samostalno da donose odluke o aktivnostima. Kako ih programirati i kako se zaštititi od njihovih eventualnih grešaka?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 YFCfYnF8smn_iOEqP8bCqnVdIxSmjiE5TuV_6MtjYfKKpXts0kJHeZOjwFaMaaYih39dGH6GNPwCX-O2ItBMZEgR

Naučni razvoj nikada nije izolovan od društva u kom se odvija, pa i ovaj proces treba posmatrati u širem društvenom kontekstu. Velika popularnost veštačke inteligencije znači da savremeno društvo gaji izvesna ekonomska očekivanja. Tako se, na primer, od inteligentnih robota očekuje da zamene ljude u obavljanju niza servisnih poslova u oblastima logistike, transporta, medicine – i drugih poslova za koje možda verujete da mogu da ih obavljaju samo ljudi. Kao i ranije u istoriji, ovaj tehnološki napredak dolazi po određenoj ceni, a nju će platiti oni koji ne budu mogli da mu se prilagode. Već je široko prihvaćeno stanovište da će doći do velikih strukturnih promena u zapošljavanju. Da bi sačuvali poslove, ljudi će morati da usvoje nova znanja. Adaptiranje na ove promene nije lako, posebno imajući u vidu dominantni udeo netehničkih zanimanja i sve stariju radnu populaciju.

Kakve sve to veze ima s nama? Inteligentne mašine sutrašnjice kreiraće programeri koje obrazujemo danas. U uslovima slabe finansijske podrške razvoju novih tehnologija, jedini odgovor na ove promene jeste adekvatno obrazovanje.

Nije neopravdano reći da obrazovni sistem trenutno praktikuje zanatski pristup informatici. Ta nauka neopravdano se sve češće svodi na programiranje, a studenti se uče da u moru dostupnih gotovih rešenja pronađu ona koja otprilike odgovaraju potrebama zadataka. Pošto je programiranje veština čije je osnove relativno lako savladati, oni stiču varljiv utisak da su brzo ovladali suštinskim znanjem. I tako dobijamo studente koji umeju da programiraju, ali ne i da kritički promišljaju širi kontekst svog stručnog angažovanja.

Informatika kao nauka i ranije je prolazila kroz temeljne promene. Ono što danas učimo u školama i na fakultetima jesu odgovori na probleme iz prošlosti. Pritom, naš obrazovni sistem propušta veliko redefinisanje informatike koje je na pomolu. To se najbolje vidi na primeru veštačke inteligencije. Postoji slogan koji dobro opisuje moderni pristup veštačkoj inteligenciji – mnogo podataka i malo teorije. Veštačka inteligencija je, slično kao i psihologija u prvoj polovini 20. veka, bihevioristička nauka. Informatički biheviorizam ogleda se u dominantnom, gotovo dogmatski prihvaćenom, statističkom pristupu.

Pristup se zasniva na računarskoj simulaciji inteligentnog ponašanja bez suštinskog razumevanja fenomena inteligencije. Na primer, možemo napraviti softver koji prepoznaje govor na nekom jeziku, a da ne moramo sami da znamo taj jezik. Poslednje dve decenije pokazale su da bihevioristički pristup, i pored svih svojih prednosti, ne može da se primeni na opštija istraživačka pitanja veštačke inteligencije, poput kontekstne analize i interpretacije. Da bi ispunila očekivanja s početka ovog teksta, informatika kao nauka moraće da se redefiniše i opet integriše napuštene reprezentacione pristupe obogaćene novim uvidima iz kognitivnih nauka.

Pored redefinisanja informatike, razvoj inteligentnih mašina otvara i mnoga pitanja od šireg društvenog značaja. Razmislite o sledećem: ko je odgovoran ako robot koji samostalno donosi odluke o svojim akcijama nekog povredi? Da li inteligentne mašine narušavaju našu privatnost? Da li je etički prihvatljivo da mašine samostalno donose odluke u vojnim akcijama i pravnim postupcima? Da li biste pristali da vas operiše robot? Koja je vaša odgovornost kao budućih dizajnera inteligentnih mašina? Naš obrazovni sistem ne ohrabruje nas da postavljamo ovakva pitanja. Vreme je da to promenimo i postanemo aktivni učesnici u promenama koje slede. Ili će nas promene zateći nespremne.

dr Milan Gnjatović

Doktor Milan Gnjatović je docent na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menadžment Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

Ovaj tekst realizovan je u saradnji s British Council‑om.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 24, 2016 1:37 pm

Smile Štedimo struju, kada može

Op­ci­ja za auto­mat­sko pre­ba­ci­va­nje u re­žim pri­prav­nos­ti sis­te­ma (stand‑by) i „us­pav­lji­va­nje“ ra­ču­na­ra po­sle o­dre­đe­nog pe­ri­oda ne­ak­tiv­nos­ti mo­že bi­ti do­bar na­čin da se sma­nji bes­ko­ri­sno ra­si­pa­nje elek­tri­čne ener­gi­je. Od do­brih na­me­ra ne­ka­da mo­gu nas­ta­ti pro­ble­mi, po­što Windows ne­ak­tiv­nost pro­ce­nju­je sa­mo na o­sno­vu (ne)ko­ri­šće­nja tas­ta­tu­re ili mi­ša. Ta­ko se la­ko mo­že de­si­ti da se ra­ču­nar „us­pa­va“ on­da ka­da to ne že­li­te, re­ci­mo u­sred ne­ke ope­ra­ci­je ko­ja za­hte­va dos­ta vre­me­na za i­zvrša­va­nje, Ili to­kom pre­no­sa faj­lo­va

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 NY9sL0VBuAICUlfdY4_-KjVpurWIUV3_VShjYKm339MG459eAo33QzrpKFwo1IKDcJdBiuEKGeROzUFPeZH2O4t3

Da ne bis­te mo­ra­li pov­re­me­no da drma­te mi­ša ili pri­tis­ka­te tas­ter da se ra­ču­nar ne bi „us­pa­vao“ dok ne­što ra­di, pro­baj­te ko­ris­tan i bes­pla­tan u­slu­žni pro­gram Stand‑Bye. Ovaj pro­gram će ta­ko­đe us­pa­va­ti ra­ču­nar po­sle za­da­tog vre­me­na, ali će pre to­ga pro­ve­ri­ti da li je sis­tem još uvek ak­ti­van i u tom slu­ča­ju o­dlo­ži­ti ak­ci­ju. Da bi omo­gu­ćio pa­me­tni­je pre­ba­ci­va­nje u re­žim pri­prav­nos­ti, Stand‑Bye pro­ve­ra­va ste­pen op­te­re­će­nja cen­tral­nog pro­ce­so­ra, ko­ri­šće­nja RAM me­mo­ri­je, pi­sa­nje i či­ta­nje hard‑dis­ka, ili pre­nos po­da­ta­ka kroz mre­žnu ko­nek­ci­ju.
Za sva­ku od ovih pro­ve­ra mo­že se po­de­si­ti prag to­le­ran­ci­je, re­ci­mo da se spre­či us­pav­lji­va­nje uko­li­ko je op­te­re­će­nje pro­ce­so­ra i­znad o­dre­đe­nog ni­voa (što mo­že bi­ti si­gnal da se ne­ki pro­gram još uvek i­zvrša­va) ili o­dre­đe­na ko­li­či­na po­da­ta­ka na mre­žnoj ve­zi (što mo­že zna­či­ti da se još uvek pre­no­se faj­lo­vi). Stand‑Bye ta­ko­đe pro­ve­ra­va zvuk, pa na taj na­čin spre­ča­va us­pav­lji­va­nje ra­ču­na­ra to­kom re­pro­duk­ci­je mu­ltimedije. Mo­gu­će je o­zna­či­ti o­dre­đe­ne pro­gra­me i pro­ce­se ta­ko da se spre­či us­pav­lji­va­nje dok su oni ak­tiv­ni, ili ak­ti­vi­ra­ti re­žim za pre­zen­ta­ci­je ko­ji će o­drža­ti sis­tem u bu­dnom sta­nju.
Iako op­ci­je pro­gra­ma slu­že da na ra­zne na­či­ne spre­če pre­ba­ci­va­nje ra­ču­na­ra u re­žim prir­pav­nos­ti, ti­pi­čna pri­me­na pro­gra­ma Stand‑Bye mo­že bi­ti pos­ti­za­nje su­pro­tnos­ti – da se ra­ču­nar što vi­še us­pav­lju­je. Pa­me­tno pra­će­nje ak­tiv­nos­ti na ra­ču­na­ru nu­di mo­gu­ćnost da se sma­nji vre­me če­ka­nja na us­pav­lji­va­nje ko­je se čes­to pos­ta­vi na du­že vre­me da bi se spre­či­lo slu­čaj­no us­pav­lji­va­nje on­da ka­da to ni­je po­želj­no. Ta­ko se vre­me če­ka­nja za uobi­ča­je­nih 30 mi­nu­ta mo­že sma­nji­ti re­ci­mo na 5 ili 10 mi­nu­ta.
Stand‑Bye je de­lo mla­dog ti­ma iz ne­mač­ke so­ftver­ske fir­me Chillsoft i mo­že se pre­uze­ti sa lo­ka­ci­je stand‑bye.chillsoft.de. Stand‑Bye se ra­zvi­ja kao pro­je­kat o­tvo­re­nog ko­da, pa je po­red stan­dar­dne in­sta­la­ci­je dos­tu­pan i i­zvor­ni kod pro­gra­ma, ko­ji će­te pro­na­ći na GitHub‑u, github.com/flobaader/Stand‑Bye/.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 25, 2016 6:35 pm

Smile Razvoj na panonski način

Razvoj, usluge, servisi i sve ostalo što se nalazi na meniju jedne posvećene i savremene IT kompanije dostupni su, između ostalog, i iz Novog Sada. A pošto im dobro ide, otvorili su i kancelarije u Zrenjaninu i Beogradu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FIMG_6174.jpg&sizes=647x*!0

Levi9

Osnovana: 2005.

Sedište: Holandija

Kancelarije: Novi Sad, Zrenjanin, Beograd

informacije o poslu: serbia.levi9.jobs

Delatnost: Razvoj i servisi

Ne možemo a da na samom početku ne pomenemo zanimljivu priču o nastanku imena ove kompanije. Jula 1994. godine kometa udara u Jupiter i omogućava da se po prvi put posmatra direktan sudar dva objekta Sunčevog sistema. Udarivši u Jupiter, kometa Shoemaker‑Levy 9 izazvala je eksploziju jaču od ukupnog nuklearnog arsenala na Zemlji, ostavivši za sobom kratere prečnika naše planete. Sa vizijom uticaja sličnih razmera na IT tržište, aprila 2005. godine osnovana je kompanija Levi9 IT Services.

Levi9 je holandska firma za IT usluge sa preko 700 visokoobrazovanih i stručnih IT profesionalaca koji rade u Istočnoj i Centralnoj Evropi. Pored sedišta u Amsterdamu, Levi9 ima razvojne centre u Srbiji, Rumuniji i Ukrajini. Timovi kompanije Levi9 rade na daljinu za holandske i međunarodne klijente.

Levi9 je tehnološki partner za klijente koji su u potrazi za nadogradnjom i razvojem sopstvenog IT sektora, ili za one koji traže nekoga da ga angažuju za razvoj i održavanje. Levi9 je uspešna u oblasti zajedničkog istraživanja i razvoja, razvoja proizvoda i projekata implementacije klijenata. Radi za vodeće kompanije kao što su Adidas, Heineken, TomTom, Bol.com, Exact Software, Tele2, Improve Digital, Xerox i Swarco.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FIMG_0476-1024x683.jpg&sizes=647x*!0

U Novom Sadu

Od 2005. godine kancelarija Levi9 u samom centru Novog Sada konstantno raste, razvija se i radi na zanimljivim projektima, primeni novih tehnologija i metodologija. U novembru 2014. godine otvorena je kancelarija u centru Zrenjanina. Oformljena je i kancelarija u Beogradu, a njene prostorije se upravo sređuju i obećali su nam da će nas pozvati na otvaranje tokom avgusta. Dok se to ne desi, kroz impozantne prostorije četvorospratnog novosadskog zdanja vodi nas Dunja Milanković Poznić, HR Specialist kompanije Levi9.

Centar u Novom Sadu je otvoren na početku, pri samom osnivanju kompanije i počeo je sa 14 zaposlenih. Peter Sminia, operativni direktor i direktor za inovacije, rado se seća kako je bio iznenađen energijom naših ljudi koji su pre osnovne obuke pročitali literaturu, tako da se obuka praktično svela na konstruktivnu diskusiju.

Ako se još malo zadržimo na brojkama, kancelarija u Novom Sadu sada ima preko 380 zaposlenih, od kojih gospođa Milanković Poznić s ponosom ističe preko 100 žena, što zvuči impozantno za kompaniju koja se bavi poslovima koji se obično karakterišu kao „muški“. Ako tome dodamo 40 zaposlenih u Zrenjaninu i tim u Beogradu koji trenutno broji 14 ljudi, shvatićete da se radi o ogromnom potencijalu za zapošljavanje.

O tome svedoči i činjenica da na adresi serbia.levi9.jobs možete da nađete 10‑15 otvorenih konkursa svakog meseca. Levi9 radi ekspertize, insourcing i outsourcing u raznim oblastima, pa su neophodni stručnjaci i specijalisti raznih profila – pogledajte konkurse čak i ako niste IT stručnjak, možda je vaše znanje neophodno u nekom novom projektu. Samo ove godine je već zaposleno više od 80 ljudi.

Za sebe vole da kažu da su igrači na duge staze i da s klijentima uvek razvijaju long term relationship u kome, na bazi dugoročne saradnje, započinju, razvijaju i pružaju stalnu podršku projektima u kojima su u stanju da pruže najviši nivo IT usluge i najsavremenije alate i servise.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FIMG_6097.jpg&sizes=647x*!0

Kako uzjahati kometu…

O novim kadrovima, ali i o njihovom ostanku u kompaniji brine tim od šest HR stručnjaka, pa smo pitali kako se najčešće stiže u Levi9. „U svim našim centrima blisko sarađuju sa lokalnim univerzitetima za obuku i stažiranje, održavajuc´i jaku vezu između nastavnog programa i prakse u realnosti, u pravom svetu. S obzirom na pozicije kancelarija, najviše sarađujemo s Fakultetom tehničkih nauka i Prirodno‑matematičkim fakultetom u Novom Sadu, tu je zatim Tehnički fakultet Mihajlo Pupin u Zrenjaninu, imamo izvestan broj ljudi sa beogradskog Elektrotehničkog fakulteta, a kako otvaramo i kancelariju u Beogradu, svakako ćemo i više računati na te kadrove. Tokom čitave godine, uz mentorstvo naših iskusnih kolega, studenti mogu da se prijave za program stručne prakse uz mogućnost kasnijeg zaposlenja. Organizujemo i Code9 radionice gde naši stručnjaci četiri subote u nizu drže četvorosatna predavanja studentima da bi im približili problematiku iz realnog IT sveta.“

Zanimljiva je i opcija učešća na takmičenju „Pet dana na Javi“. Kandidati najpre dobijaju projektni zadatak koji moraju da reše od kuće u roku od 48 sati. Žiri zatim bira 16 najboljih rešenja čiji se autori pozivaju na Hakaton koji se održava u prostorijama kompanije Levi9.

Sve u Levi9 se zasniva na ljudima. Težimo da okupimo najtalentovanije profesionalce u inspirišuće okruženje visoke tehnologije i stalnog usavršavanja. Ljudi su najveća snaga i vrednost naše kompanije. Kvalitet poslovanja i usluga koje pružamo upravo su odraz kvaliteta rada svakog pojedinačnog člana naših timova, a svi zajedno činimo najveći i najvažniji, Levi9 tim.

„Moram ipak da naglasim da diploma fakulteta nije nešto što mora da se ima, pa pružamo šanse i onima koji nemaju formalno obrazovanje. Bez obzira na to kako su kandidati došli do nas – videli nas na Facebook‑u, preko oglasa na sajtu ili po preporuci kolega – svi moraju da prođu istu proceduru. Najpre moraju da pošalju svoju biografiju iz koje vidimo da li kandidat ispunjava osnovne preduslove za rad kod nas, a već sam pominjala da je prepoznavanje kompanijskih vrednosti ključna stavka. Sledi intervju s nekim iz HR odeljenja, a potom i tehnicki intervju.“

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Resize?url=http%3A%2F%2Fpcpress.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F07%2FIMG_0489-1024x683.jpg&sizes=647x*!0

…i kako ostati

U prirodi čoveka je želja za otkrivanjem novog. IT industrija je na sreću takva da se nove stvari dešavaju na dnevnom nivou, što je velik motivišući faktor za sve zaposlene. Mi kao kompanija pomažemo svakom zaposlenom da identifikuje svoje lične ciljeve i da ih realizuje kroz lični razvojni plan. Trudimo se da napravimo pravi spoj između potreba klijenta i dinamike projekata sa jedne, i energije i ličnih interesa zaposlenih sa druge strane. Talentovani, mladi i proaktivni stručnjaci pokreću atmosferu saradnje i uzajamnog pomaganja u timovima koji stalno rastu.

Često organizujemo stručna usavršavanja i knowledge share unutar firme, a naše kolege ne samo da posećuju, već su neretko i predavači na konferencijama u zemlji ili inostranstvu. Kao rezultat kvalitetnog i sistematskog usavršavanja dolazi i povećana produktivnost i kvalitet usluga koje pružamo našim klijentima.

„Kad zapošljavamo nove ljude, veoma nam je važno da oni prepoznaju i uklapaju se u kompanijske vrednosti. Samo tako možemo zajednički da rešavamo zadatke i ostvarujemo ciljeve. Istupamo uvek transparetno i proaktivno, jer mi nismo tu da bilo šta krijemo. Sve ove brojke govore da smo mi već velika kompanija, a kancelarija u Novom Sadu je najveći razvojni centar koji ima Levi9. Shodno delatnosti klijenta, zaposleni su raspoređeni u pet sektora, pa se i tu otvara mogućnost da pređete s jedne problematike na drugu, ako mislite da ćete tako pružiti bolje rezultate i zadovoljiti svoja interesovanja i ambicije. Naši projekti su dugoročni, ali dozvoljavamo zaposlenima da prelaze sa jednog projekta na drugi, jer smo shvatili da su ljudi koji rade u IT‑ju, pre svega radoznali i da stalno traže nešto novo. I za njih to predstavlja snažan motiv da ostanu u kompaniji, jer raznovrsnost izazovnih projekata u najnovijim tehnologijama projekata koji se paralelno odvijaju, ne dozvoljava da njihova radoznala, istraživačka priroda miruje“.

O uzajamnom poverenju kompanije i zaposlenih govori upravo i činjenica da preko 80 naših kolega radi u kompaniji preko 5 godina, a neki od njih su sa nama od samog osnivanja. Levi9 kroz program jubileja prepoznaje i nagradjuje lojalnost svojih kolega.

A da bi se zaposleni bolje osećali, tu su potpuno opremljena kuhinja, chill‑out soba, dnevni boravak i soba za igranje. Svakog petka, nakon radnog vremena, družimo se na Happy Houru i tako upoznajemo neformalnije jedni druge. Naše koleginice i kolege umeju da prave koktele, peku roštilj, voze karting, igraju fudbal. Primetili smo i muzičke instrumente, a Dunja tvrdi da tu zasviraju veoma talentovani ljudi i da im na proslavama, okupljanjima ili teambuilding izletima uopšte nije potrebna dodatna zabava. Uostalom, ako ne veruje našim rečima, pogledajte slike, a u digitalnom izdanju i video‑zapise koji će vas uveriti da je Levi9 mesto za koje se vredi detaljnije raspitati.



Voja Gašić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 25, 2016 6:39 pm

Smile Američki operater Verizon kupio Yahoo! za 4,8 milijardi dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 BuXQFNrg8rFI_kDF5D6xI2OfrgmsAsSdm7uwFRdF_qkGS-t_bUrnGzol9AOdzHiVxl1h7ikVCjC6TllHhl_NOT_6aA

Američki operater Verizon danas je objavio da je kupio Yahoo! za 4,8 milijardi dolara, čime je potvrdio nedavna nagađanja mnogih medija. Yahoo! slovi za jednog od pionira interneta kakvog danas poznajemo, i za njega se može reći da ga je prije dvadesetak godina na neki način i oblikovao. Yahoo! u ovom trenutku broji oko milijardu mjesečno aktivnih korisnika, od kojih preko 600 milijuna njegovim uslugama pristupa putem mobitela.

Oni malo stariji se sjećaju da su Yahoo! servisi nekad bili dosta popularniji, među kojima se ističe pretraživanje interneta, e-mail servis i Yahoo! Messenger. Pritisnut konkurencijom, Yahoo! već nekoliko godina bilježi pad profitabilnosti i druge probleme u poslovanju, što je rezultiralo traganjem za novim strateškim partnerom.

Hoće li se Yahoo! pod Verizonovom kapom oporaviti i kako će uopće njegova budućnost izgledati, vidjet ćemo kroz sljedećih nekoliko mjeseci.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 25, 2016 6:42 pm

Smile Prisma – jedna od najpopularnijih aplikacija za umjetničku obradu fotografija na iOS-u, stigla i na Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 J91Dc3nUgTN1olONgzT2_eWnAHk-kJ0xpo2vpkIWMVWSu1FsdmiXsV7I3IsqIAd5MhdLKQHSCKdPiJqlGldGpZLaEA

U trgovinama mobilnim aplikacijama vjerojatno možete naći tisuće onih koje za svrhu imaju obradu fotografije. Svojevremeno smo svjedočili strelovitom usponu Instagrama koji se uspješno transformirao u zasebnu društvenu mrežu. U međuvremenu je niklo na tisuće sličnih aplikacija, a rijetke su uspijevale pronaći put do većeg broja korisnika.

Jedna od popularnijih aplikacija za umjetničku obradu fotografije je Prisma, no bila je dostupna samo iOS korisnicima, uostalom, slično kao i sam Instagram, da bi se sada pojavila i u Googleovoj Play Store trgovini aplikacijama za Android uređaje.

Prisma obiluje mnogim alatima za naknadnu obradu fotografija i posebnim efektima, a nudi i brzu podjelu putem svih popularnih kanala. Na iOS-u je do sada dosegla brojku od preko 10,6 milijuna instalacija, s preko 400 milijuna «prizmiranih» fotografija.

Dostupnost na Android uređajima Prismi će sasvim sigurno ubrzano podignuti popularnost, a ukoliko ju želite isprobati, preuzmite ju iz Google Play trgovine. Ako posjedujete iPhone, a još uvijek ne koristite Prismu, trk u iTunes App Store po svoj primjerak.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 25, 2016 6:43 pm

Smile Otpušten ceo razvojni tim CyanogenMod-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 PIfU5-R3rkI8FMPmmZtQxCCM48A7AwkWb3irPGZQe-PxCGwaSuJaMcssHHhE0CPSgSkzvbAo3pf147ajNM2S4T0hmw

Prilično iznenađujuću vest prenosi portal Android Police, a tiče se kompanije Cyanogen Inc., poznate po CyanogenMod-u, jednoj od najbolje prihvaćenih modifikacija Android-a. Vodstvo Cyanogen-a je, prema dostupnim informacijama, odlučilo da otpust ceo razvojni tim svog mobilnog OS-a, CyanogenMod-a – što čini oko 20% svih zaposlenih te kompanije.

Timovi u Palo Altu i Seattleu su pozvani na sastanke i tamo im je saopšteno kako njihov dolazak na posao više nije neophodan. Sve ovo trebalo bi naznačiti veliki strateški zaokret u poslovanju Cyanogen-a. Oni će se, navodno, od sada više orijentisati na mobilne aplikacije, dok je daljnja sudbina samog CyanogenMod-a za sada nepoznata.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 25, 2016 6:46 pm

Smile Važno bezbednosno ažuriranje za Apple-ove OS-ove

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 I-Ohz3M7YHlhjLbjr7oi3vbZTcRTE-8hdu-tIQYbTxPNUhvUGEsBphRjl47ygrUCKp7WbhKAUfJshs17wDmlvk1O

Svi Apple-ovi korisnici bi trebali da nadograde svoje uređaje na poslednju verziju operativnog sistema sustava, jer bi u suprotnom mogli biti žrtve raznih malicioznih softvera i hakerskih napada. Otkriveno je, naime, kako iOS 9.3.3., OS X El Capitan 10.11.6., tvOS 9.2.2 i watchOS 2.2.2 donose vrlo bitnu zakrpu za bezbednosni propust nedavno otkriven u svim starijim verzijama ovih OS-ova.

Način na koji Apple-ov softver barata sa slikama moguće je iskoristiti za preuzimanje kontrole nad uređajem, a propust postoji u gotovo svim delovima OS-a koji barataju sa slikama. Slike poslate na neki uređaj u TIFF formatu u sebi mogu da sadeže delove malicioznog koda koji uzrokuje "buffer overflow" na uređaju, što omogućava napadaču da na uređaju izvrši bilo koji drugi programski kod – te tako ukrade lozinke ili neke druge privatne podatke.

Iz ovih se razloga svim vlasnicima Apple-ovih uređaja kojima ova nadogradnja bude ponuđena da je što pre instaliraju. Za sada nije poznato je li navedeni bezbednosni propust već iskorišćen za napade.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 25, 2016 6:55 pm

Smile Oboren rekord App Store-a po broju preuzimanja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 UEeLhkhn7i5Ui3jFkrDNyz8eKsZEDg2hUOb4Z1C8AH9G98CCdGK3QKY0rDJaj31BdeXWGdVbYCP7DJY4J98_H_pVlg

Iz Apple-a su službeno potvrdili kako je Pokémon Go mobilna aplikacija koja je u prvoj nedelji po objavi na App Store-u potukla rekord po broju preuzimanja. Uprkos tome što je u početku lansirana za samo nekoliko zemalja, da bi se u narednim danima njena dostupnost značajno proširila, ova megapopularna mobilna igra postala je najbrže rastuća nova mobilna aplikacija u istoriji App Store-a.

Korisnici su, dakle, Pokémon Go prihvatili mnogo brže nego ijednu novu aplikaciju do sada. Iz Apple-a, pak, taje podatak o tome koliki je tačno broj preuzimanja zabeležen u rekordnih prvih nedelju dana. Isto tako nije još objavljeno niti koja je aplikacija držala taj rekord pre nego što se pojavio Pokémon Go.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 39 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu