Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 22 od 40 Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 26, 2016 8:26 pm

Smile  Pogrešno napisana web adresa može da bude jako opasna

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Shutterstock_103173644

Stručnjak za računarsku bezbednost iz kompanije Endgame slučajno je otkrio stranicu koja pokušava navesti korisnike na preuzimanje malvera. Nakon što je u browser umesto Netlflix.com greškom upisao Netlifx.om nekoliko puta je bio preusmeren te je završio na stranici koja pokušava uveriti korisnike da trebaju da ažuriraju svoj Adobe Flash Player.

Stranice koje se lažno predstavljaju kao ažuriranje spomenutog programa često su povezane s poznatim malverom Genio koji se instalira kao dodatak browseru te prikazuje "pop-up" reklame i pokušava ukrasti podatke s računara žrtve. Zakup domena koji imaju vrlo slično ime nekim poznatim stranicama nije novost, ali u zadnje vreme su posebno popularni postali domeni koje imaju isto ime kao i neka poznata stranica, ali umesto domena "com" koriste domen "om". Na taj način dobivaju deo posetilaca koji su greškom upisali web adresu, a neupućeni korisnik će lako nasesti na prevaru te instalirati malver.

Neki od značajnijih primera takvih stranica su "adidas.om", "adobe.om", "amazon.om", "amazonc.om", a popis do sada pronađenih takvih stranica može se naći na ovoj adresi(http://pastebin.com/q2WCuw6K) . Savetuje se da dobro proverite jeste li tačno upisali domen stranice koju posećujete.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 26, 2016 8:31 pm

Smile Google Photos dobio pametnije foto albume

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1
Google je predstavio novu opciju koja je već sada dostupna korisnicima njihovog Photos servisa, a koja će za njih automatski kreirati kreirane albume fotografija.

"Počevši od danas, nakon što odete na putovanje ili neki događaj, Google Photos će vam predložiti automatski kreiran album fotografija, koji će činiti samo vaše najbolje fotografije. Ova opcija će u album takođe dodati i mape na kojima će biti prikazane lokacije na kojima su fotografije snimljene, jer se nekada nije lako setiti kasnonoćne večere sa vašeg road tripa, ili kampa u kojem ste podigli šator nakon što ste tamo stigli kasno navečer," stoji u postu objavljenom na zvaničnom Google blogu.

Nakon što im Google Photos predloži automatski kreiran album fotografija, korisnici će moći ubaciti i kratke tekstualne opise slika, ali i uključiti kolaboraciju, kako bi i drugi ljudi sa kojima žele podeliti album u isti mogli ubaciti vlastite fotografije. Naravno, ukoliko nisu najzadovoljniji sa njima, tu je i opcija za editovanje automatski kreiranih albuma.

Ova opcija je već dostupna korisnicima Google Photosa na Androidu, iOS-u i na webu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 26, 2016 8:35 pm

Smile Recenzija: Samsung Gear VR

http://www.itvesti.info/2016/03/recenzija-samsung-gear-vr.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 26, 2016 8:38 pm

Smile  5G tehnologija je preduslov za razvoj umreženog društva

Kompanija Ericsson jeodržala radni doručak za medije na kome je napravljen osvrt na rešenja predstavljena na nedavno završenom Svetskom kongresu mobilne telefonije i gde je bilo reči o napretku u oblasti 5G tehnologije i umreženog društva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Ericsson-press-brunch_thumb

Milena Matić, menadžerka za marketing, strategiju i komunikacije u kompaniji Ericsson, rekla je da se tehnologija nikada nije ovoliko brzo razvijala i podelila je nekoliko rezultata najnovijeg Ericsson Mobility Report-a koji je predstavljen na MWC kongresu. Naime, u četvrtom kvartalu 2015. ostvareno je 68 miliona novih mobilnih pretplata globalno, tako da se sada broj mobilnih pretplatnika izjednačio sa ukupnih brojem stanovnika na planeti. U periodu od godinu dana, od četvrtog kvartala 2014. do četvrtog kvartala 2015. mobilni saobraćaj je porastao za 65%, a očekuje se da će u narednih šest godina data saobraćaj koji potiče od korišćenja društvenih mreža porasti 12 puta u odnosu na onaj u toku prethodnih šest godina.

Medijski sadržaj je postao značajan segment svakodnevice ljudi širom sveta, a rezultati Ericsson Mobility Report studije pokazuju da 15% data saobraćaja u mobilnim mrežama potiče od korišćenja društvenih mreža, a čak 50% od gledanja video sadržaja. Kompanija Ericsson je predstavila rezultate Consumer Lab istraživanja koje je pokazalo da se nivo stresa kod ljudi povećava kod kašnjenja prilikom preuzimanja sadržaja, kada imaju ograničeno vreme da završe neki posao. Kašnjenja u učitavanju veb strana i video sadržaja uzrokuju da se rad srca korisnika mobilnih telefona ubrza u proseku za 38%, što je jednako nivou stresa prilikom polaganja ispita ili gledanja horor filma kada ste sami u kući.

Ključni faktor koji povezuje novitete koje je kompanija Ericsson predstavila na MWC konferenciji je činjenica da je mobilna tehnologija ključna za povezivanje ljudi i stvari, te se ova kompanija fokusira na dalji razvoj 5G i cloud tehnologija i interneta stvari (IoT), kao tehnologija koje će oblikovati budućnost.

Milena Matić je rekla da će 5G tehnologija, kada uđe u komercijalnu primenu, omogućiti ICT kompanijama da dobiju nove načine da ostvare prihode kroz drugačije poslovne modele i primene.

Na ovogodišnjem Svetskom kongresu mobilne telefonije, kompanija Ericsson je sa zadovoljstvom predstavila rezultate dugogodišnjeg rada na razvoju 5G tehnologije. Predstavljeni su 5G radio prototipi sa download brzinom od preko 25 Gbps. Kompanija Ericsson je takođe prikazala primenu 5G rešenja kroz demoe koje je predstavila zajedno sa partnerima iz industrije, kao što su upravljanje dronovima na veliku daljinu korišćenjem tzv. haptičke povratne sprege, daljinsko upravljanje mašinama koje rade na opasnim lokacijama, 5G robotika, upravljanje kamionima koji voze u koloni i upotreba u poljoprivredi korišćenjem raznih senzora. Kompanija Ericsson trenutno sarađuje sa 20 telekomunikacionih operatora širom sveta na razvoju i testiranju 5G mreže, kao i sa više od 15 kompanija iz raznih industrija na različitim projektima kako bi prilagodila razvoj tehnologije potrebama ovih industrija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 27, 2016 7:01 pm

Smile MasterCard lansirao PAYEER

Zamislite virtuelni svet bez granica u kome slobodno kupujete i prodajete, slobodno prebacujete i primate novac, uz minimalne provizije, bez višestrukog oporezivanja i carinjenja… Novi MasterCard PAYEER sistem je možda rešenje za vaše probleme.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 2016-03-25-5_thumb

Da, PAYEER je platinasta platna kartica, ali daleko od toga da je samo to. To je i elektronski novčanik, povezan s raznim računima koje imate sa koga je moguće prebacivati ili na njega uplaćivati s raznih strana. U eNovčanik možete da primate uplate, da ga povežete sa svojom elektronskom prodavnicom ili da obavljate međunarodne transfere.

Naravno, moguće su i najprostije transakcije poput podizanja keša na ATM bankomatima ili plaćanje na svim POS terminalima koji prihvataju MasterCard kartice u preko 200 zemalja sveta. Za otvaranje računa možete da aplicirate na PAYEER sajtu (https://payeer.com/en/), a među podržanim zemljama je i Srbija.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 27, 2016 7:03 pm

Smile Facebook staje na kraj onima koji kopiraju tuđe profile

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

U borbi protiv online nasilja Facebook testira novi alat koji će vas upozoriti ako se pojavio novi profil koji koristi vaše ime i fotografiju.

Kako piše Mashable, alat su počeli da testiraju još u novembru i već su ga postavili za 75 posto korisnika. Stvar radi tako da će obavestiti vlasnika originalnog profila čim se detektuje duplikat, a on potom može označiti taj profil. Facebook-ovi inženjeri potom ručno pregledaju te duple profile.

Iako ovo možda i nije toliko raširen problem na Facebook-u, može biti veliki problem za one koji su žrtve. Iz Facebook-a su rekli kako su na okruglim stolovima dobili informacije da je ovo problem za žene, a posebno ozbiljno pitanje za žene u nekim krajevima gde lažiranje profila može imati društvene posledice.

Nasilje na društvenim mrežama i dalje je jedan od velikih problema, a Facebook radi i na drugim alatima kako bi se žene osećale još sigurnije dok koriste njihove servise. Navodi se i alat kojim ćete moći stati na kraj nekome ko objavljuje vaše neprimerene fotografije. Takve fotografije će biti uklonjene, a Facebook bi mogao ponuditi i linkove i resurse kao pomoć protiv zlostavljača.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 27, 2016 7:07 pm

Smile Zavirite u Google-ov data centar uz video u 360 stepeni

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Google nam je i ranije omogućio uvid u njihove velike farme servera kroz Street View ili galerije fotografija, a sada su objavili novi video u 360 stepeni koji svima omogućava da u virtuelnoj stvarnosti posete ekskluzivni data centar u Oregonu. Ovo je toliko osiguran pogon da ni većina Google-ovih radnika ne može u njega.

Google-ov developer Sandeep vodiće vas kroz ovaj pogon i objasniti šta vas čeka u svakoj od prostorija, a moći ćete videti poslušati i razgovore s radnicima. Hiljade servera osiguravaju i brojni bezbednosni sistemi, među kojima je i biometrijsko skeniranje oka koje svaki radnik mora obaviti.

Video možete pogledati na YouTube-u i povlačiti miš kako bi videli razne delove scena, ali bolji je doživljaj preko nekog od VR uređaja, poput Cardboard-a ili Gear VR-a. Najbolji detalj - video je dostupan i u 4K rezoluciji.

Google je inače data centar u The Dallesu otvorio 2006. godine i uložio 1,2 milijarde dolara u njega, a sada su najavili i da će celo postrojenje proširiti kako bi povećali kapacitete data centra. Kako bi ugradili novih 75.000 servera uložiće 600 miliona dolara.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 28, 2016 6:48 pm

Smile SAP – digitalna transformacija na Cebitu

Na ovogodišnjem CeBIT-u, SAP je prikazao kako se digitalna transformacija sprovodi u svakodnevnom životu i poslovanju i polako ali sigurno širi u svaki sektor industrije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Smoothie_thumb

Prilagođeni smoothie svoj život počinje u virtuelnom svetu. Sve što mušterija treba da uradi je da se jednom registruje kako bi dobio profil sa personalizovanim QR kodom koji ona ili on može da koristi za kupovinu prilagođenog napitka u prodavnici. U sekciji voća i povrća korisnik izabere na konzoli tastere za mango, pomorandžu i bananu, što automatski ove podatke dodaje u korisnički profil. Kada korisnik pronese svoj QR kôd pametnom automatu za prodaju, on prikaže napitke iz korisničkog profila i servira onaj koji je izabran. U ovom scenariju koji je SAP-ov primer, radi se o najpopularnijem izboru na sajmu: „Zlatni sjaj“. Prednost za korisnike: oni dobijaju personalizovan proizvod. Prednost za prodavce: oni dobijaju informacije o tome šta mušterije vole, što može da se iskoristi kako bi se bolje definisala ponuda proizvoda.

Umrežena mašina za flaširanje: U zajedničkom pokaznom projektu koji je predstavio platformu „MindSphere – Siemens Cloud za industriju“, lampe u različitim bojama se na nitima kreću gore-dole. One predstavljaju podatke koje senzori u mašini za flaširanje prikupljaju i koji se šalju „MindSphere – Siemens Cloud za industriju“ baziranom na SAP HANA Cloud Platformi za procesiranje i analizu. Podaci koje senzori sakupljaju pokazuju kada nosači flaša počinju da pokazuju posledice istrošenosti ‒ prikazujući kada zamenski delovi treba da se ugrade, kakve posledice imaju prljave i istrošene komponente na energetske troškove i kakve su njihove implikacije po garantne usluge. Lampe svetle plavo kada je potrebno reagovati, a pocrvene kada postoji hitna potreba za reakcijom tehničara za održavanje ili drugog osoblja.

Umreženi stadion: Kad god se saobraćaj na prilaznim putevima stadiona nagomila pre utakmice, upravnici stadiona budućnosti će tu informaciju imati na svojim ekranima onog trenutka kada zagušenje počne da se formira. Oni će, stoga, odmah biti u mogućnosti da preduzmu aktivnosti kako bi usmerili publiku na parkiraj-i-prevezi-se parkinge gde mogu da ostave svoja vozila i da se prevezu do stadiona šatl-busevima koji su po hitnom postupku organizovani u tu svrhu. Kada su svi navijači na stadionu, upravnici će iskoristiti mape opterećenja kako bi videli da li postoje neke oblasti gde se okupio naročito veliki broj publike – što, na primer, može da ukaže na to da jedna ili više obrtnih kapija ne radi kako treba – i da uputi redare i osoblje na lokaciju koji će se postarati da navijači uđu na stadion što je pre moguće. Preduslov za ove scenarije je infrastruktura koja podržava Internet of Things koja koristi različite senzore i umrežene sisteme kako bi prenosila ključne informacije ‒ kao što je gustina saobraćaja ‒ centralnoj platformi, SAP HANA Cloud Platformi.

Borba protiv kriminala: U ovom scenariju, podaci sakupljeni za određeni grad su analizirani kako bi se odredile oblasti sa najvišim nivoom kriminala. Oni se prikazuju na tri ekrana. Ono što analizirani podaci takođe prikazuju je da, kada se pogleda period od 12 meseci, ima tri puta više izvršenih zločina subotom u oblastima grada koje su socijalno ugrožene nego tokom nedelje. Takođe, prekršaji u vezi sa drogom, saobraćajem i nasilnim delima naročito preovlađuju posle 18 časova. Ovaj određeni primer pokazuje nivo podrške koji procedura „Donošenje odluke uživo“, bazirana na SAP HANA, potencijalno može da pruži lokalnim policijskim snagama u borbi protiv kriminala. Razlog je taj što precizni, svrsishodni podaci ove razmere mogu da odigraju bitnu ulogu u efikasnom planiranju budućih razmeštanja i planiranja resursa. Kompanije i organizacije svih vrsta mogu da imaju koristi od analize podataka različitih nivoa dubine na ovaj način: kao što policijske snage mogu da analiziraju bezbednosnu situaciju u velikom gradu na osnovu čega će planirati razmeštaj, prodavci mogu da razlože trendove u rasprodajama i prihodima do detaljnijeg nivoa i da iskoriste ad-hoc podatke kako bi olakšali donošenje odluka u svom poslovanju – ne samo na nivou višeg menadžmenta, već i na nivou timova.

Svaka digitalna transformacija počinje sa idejom. „Tačno znamo u kojem smeru idemo“ kaže Hajtem Kiri iz Team 14, u svom govoru svega nekoliko sati pošto je InnoJam izazov počeo. „Predstavićemo platformu koja pruža asistenciju u slučajevima nesreća“. Kao student softverskog inženjeringa na Visokom institutu kompjuterskih nauka Arijana u Tunisu, Hajtem radi u timu čiji članovi obuhvataju kolege studente iz Grčke i Nemačke. Ipak, na kraju dana, njegov glavni cilj nije da pobedi na takmičenju ili da transformiše svet poslovanja. Njegov lični moto je „Da razvijem sebe“.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 28, 2016 6:52 pm

Smile Google poklanja vredan set alata za obradu fotografija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Google je odlučio da svim zainteresovanim korisnicima ponudi kolekciju Nik Software alata za obradu fotografija - i to potpuno besplatno.

Podsećanja radi, nakon što je Google kupio kompaniju Nik Software, snizili su cenu njihovog seta programa sa 500 USD na 150 USD, a pretpostavlja se kako sa najnovijim potezom žele dokazati svoju dugoročnu posvećenost Google Photos servisu, koji im je po svemu sudeći važniji od profita koji bi im Nik Software programi mogli doneti u bližoj budućnosti.

Kompletan set alata koji su besplatno dostupni uključuje programe kao što su Analog Efex Pro, Viveza, HDR Efex Pro i Dfine, a više detalja o svakom od njih, zajedno sa download linkom, možete pronaći na ovoj adresi.

Usput, ukoliko ste nekim slučajem od 1. januara do 24. marta ove godine već kupili Nik Collection set alata, imamo super vesti za vas - Google će vam vratiti puni iznost koji ste potrošili na njih.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 28, 2016 6:54 pm

Smile Gmail obaveštava korisnike koje država hakuje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Google je odlučio da još više unapredi bezbednost Gmail-a novim upozorenjem koje korisniku govori da je meta hakera koji rade za državu.

Iako takvi hakerski napadi pogađaju samo oko 0,1 posto korisnika Gmail-a, Google je uveo upozorenje koje će se pokazati preko celog ekrana dođe li do toga, prenosi Engadget. Ono sadrži i uputstva o tome kako dalje postupiti da se zaštitite.

Ovo je još jedno u nizu Google-ovih pokušaja da poveća bezbednost svoje mail usluge. U februaru su uveli simbol crvenog katanca koji upozorava primaoce elektronske pošte na potencijalno štetne poruke.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Mar 28, 2016 6:56 pm

Smile Snapchat preuzeo Bitmoji za oko 100 miliona dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Snapchat, aplikacija za razmenu poruka, slika i videa koji ubrzo po slanju nestaju, obavila je jednu finansijski prilično izdašnu akviziciju. Kako su za WSJ potvrdili ljudi upućeni u ta zbivanja, najnovija Snapchat-ova kupovina "teška" je oko 100 miliona dolara u gotovini. Za taj iznos su preuzeli kanadski startup Bitstrips, poznat po mobilnoj aplikaciji Bitmoji.

Bitmoji služi za izradu sopstvenih avatara izrađenih u stilu emotikona, koji se ona mogu dalje deliti s drugim korisnicima putem posebne emoji tastature. S navedenim avatarima moguće je izrađivati razne stripove i poruke, a podržani su iOS i Android mobilni, kao i Google Chrome na desktopu.

Bitmoji aplikacije vrlo su popularne na App Store-u i Google Play-u, pogotovo u SAD-u, gde imaju desetine miliona korisnika.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 29, 2016 8:26 pm

Smile Prijavite se na takmičenje u bacanju mobilnog telefona

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Finska je zemlja koja je u tehnološkom svetu poznata po Nokiji, ali manje je poznato da se u toj zemlji redovno održava Svetsko prvenstvo u bacanju mobilnih.

Navedena aktivnost u Finskoj se smatra službenim nacionalnim sportom, a ima dvostruku funkciju. Cilj je prvenstveno organizirati zabavno sportsko takmičenje na kojem će se okupiti svi uzrasti, dok je drugi cilj ekološki. Naime, organizatori takmičenja stavljaju veliki naglasak na recikliranje mobilnih uređaja.

Prvenstvo sveta u bacanju mobilnog održava se od 2000. godine, a ledeće prvenstvo održati će se 11. marta sledeće godine u gradiću Savonlinna na jugoistoku Finske.

Takmičari neće smeti da ponesu sopstvene mobilne uređaja, već će moći odabrati između uređaja koje im ponude organizatori takmičnenja na licu mesta. Prvenstvo će imati četiri različite kategorije takmičenja: originalna tehnika (jednostavno bacanje mobilnog s ramena), slobodna tehnika (ocenjuje se estetika i koreografija pri bacanju mobilnog), timsko takmičenje te takmičenje za mlađe uzraste (za decu do 12 godina).

Prilikom prijave za takmičenje potrebno je platiti određeni iznos, individualni takmičari plaćaju 11 američkih dolara, timovi 30 američkih dolara, a deca 5,5 američkih dolara. Više detalja o samom takmičenju možete saznati putem službene stranice.
http://www.mobilephonethrowing.fi/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 29, 2016 8:32 pm

Smile Microsoft napravio posebnu verziju Windows-a 10 za kinesku vladu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Prema kineskoj kompaniji za analizu tržišta, Caixin, Microsoft je kreirao posebnu verziju Windows-a 10 kako bi odobrovoljio kinesku vladu i prilagodio ovaj operativni sistem kineskom tržištu. Navodno, ova posebna verzija Windows-a 10, nazvana Windows 10 Specially-provided Edition, sadrži manje zabavnih aplikacija i igara, a više je orijentisana na bezbednosne i administrativne alate za upravljanje zaposleniima.

Microsoft je na kineskoj verziji Windows-a 10 radio sa kineskom državnom tehnološkom kompanijom, China Electronic Technology Group Coroporationom (CETC).

Jasno je koja je dobra strana ovog poteza za Microsoft – firma će moći uživati u bržem rastu broja korisnika Windows-a 10. S druge strane, kineske vlasti će biti mirne znajući da nad Windows 10 korisnicima imaju kakvu-takvu kontrolu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 29, 2016 8:34 pm

Smile Kako da obrišete svoj Facebook nalog i pokrenete novi

Shvatili ste da je vreme za novi Facebook nalog. Stari je postao opterećen nekim nepotrebnim fotografijama sa pijanih žurki ili nekim nepotrebnim ljudima (opet sa pijanih žurki). Kako da obrišete taj nalog i otvorite novi, čist i prazan?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Delete-facebook-account-1_thumb

Vaš FB nalog je vezan za vašu e-mail adresu i/ili telefonski broj, a ne za vaše ime, jer zasigurno postoje stotine i hiljade ljudi sa baš takvim imenom kao što je vaše. Upravo zbog toga, pažljivo razmislite koju e-mail adresu i telefonski broj ćete koristiti u budućnosti, na novom nalogu. Oni ne mogu biti isti kao na starom, jer će FB samo reaktivirati vaš stari nalog umesto da napravi novi, prazan.

Naravno, pre nego što obrišete stari nalog, pogledajte da li ćete sačuvati neke slike/video zapise/beleške koje su sad samo tamo. Zatim idite na podešavanja i promenite ulazne podatke u neke koje ne želite (stavite neku drugu e-mail adresu a ne onu koju želite da koristite na novom nalogu). Promenite I user name, a možete i lozinku (menjanje lozinke će sprečiti vaš telefon da se sam loguje). Savet – napišite to negde sa strane dok ne završite proces brisanja.

Podešavanja u “Account security” mogu da sadrže i registrovane uređaje. Uklonite ih sve.

Tek onda možete otići na https://www.facebook.com/help/delete_account i pritisnuti plavo dugme.

Poenta je da će Facebook učiniti sve da reaktivira vaš stari nalog, na osnovu prethodnih podataka na tom nalogu. Zato se oni ne smeju ponavljati na novom.

Naše je da ponovimo: Kada obrišete svoj nalog izgubićete sve prijatelje s Facebooka, fotke, poruke, komentare, favorite, igrice i druge podatke. Izgubićete pristup grupama. Nadamo se da ste sačuvali sve što želite posle da vratite. Ne bi bilo loše ni da prijateljima koji su vam bitni kažete da ćete napraviti novi nalog, da ne pomisle da se neko predstavlja kao vi.

Ako sve ovo uradite, trebalo bi da je sada sve spremno za novi nalog sa željenim mailom i korisničkim imenom. Predlažemo da sačekate da prođe bar dve nedelje do mesec dana od brisanja starog, kako bi FB obrisao sve vaše “stare” informacije.

Druga, manje poštena opcija je da kreirate novi nalog i onda reportujete stari, kao da je on neko ko se lažno predstavlja. Facebook će starom nalogu tražiti dokaz da je to baš on, I kad ga on ne pošalje – biće ugašen a vi ćete nastaviti da uživate u novom nalogu. Ali, ovaj ne želimo da preporučimo, jer krši gomilu FB uslova i pravila koje smo svojevremeno prihvatili, a i nećemo moći da koristimo stari mail.

Pročitajte još: http://pcpress.rs/kako-da-najbezbolnije-napustite-facebook/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 29, 2016 8:42 pm

Smile Muzej Novog Sada – Počeci informacionih tehnologija…

U Muzeju grada Novog Sada otvorena je 18. marta muzejska izložba “Počeci informacionih tehnologija u Novom Sadu u kontekstu opšte istorije razvoja kompjutera”. Na izložbi i u pratećem katalogu(autor mr Atila Hornok), predstavljen je razvoj kompjutera u svetu i “pionirski dani” informacionih tehnologija u Novom Sadu, kao i neki dodatni sadržaji kao što su dokumentarni filmovi iz arhive RTV i postavka slika renomiranog novosadskog slikara Milana Kešelja, vesnika novog doba i sveopšte kompjuterizacije društva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Calcorex_big-325x275

Ideja za izložbu nastala je kada su u depou Muzeja grada Novog Sada uočeni delovi starog “mejnfrejm kompjutera” iz prvog novosadskog Elektronskog računarskog centra (ERC).

Uvažavajući značaj ove globalne pojave na naše vreme, savremena nauka, od istorije informatike do sociologije, psihologije ili filozofije medija u sve većoj meri posvećuje pažnju opštem fenomenu razvoja i uspona informacionih tehnologija. Stoga nije čudo da su širom sveta, u najuglednijim muzejima prisutne zbirke i izložbe posvećene “kompjuteru”. Zahvaljujući ovoj izložbi ni Novi Sad nije izuzetak, tim pre, jer je upravo Novi Sad u svoje vreme bio jedan od centara informacionih tehnologija u socijalističkoj Jugoslaviji. Pored toga, poduhvat je istovremeno i omaž i svedočanstvo posvećeno Novom Sadu i njegovom civilizacijskom razvoju, njegovim institucijama i ljudima – naučnicima i vizionarima – koji su svoj grad uneli na svetsku kartu razvoja informacionih tehnologija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Bbcb_big-325x226

Preteča ove izložbe bio je stručni rad za zvanje kustosa, gospodina Atile Hornoka, sa temom Počeci uvođenja informacionih tehnologija u Novom Sadu (2013), sagledano kroz prikaz delatnosti tri gradska preduzeća – JKP Informatike, Naftagas prometa i fabrike Novkabel, koje su, među prvima u tadašnjoj državi, koristili informacione tehnologije u svom poslovanju. Nedostatak relevantnih muzejskih eksponata predstavljao je izazov u daljoj realizaciji plana o postavljanju izložbe. Međutim, sreća se osmehnula muzeju kada su stručne službe iz JKP Informatika Novi Sad dobile posao da u gradskom muzeju postave optičke kablove. To je bila prilika da se upoznaju stručnjaci te firme, između ostalog i inženjer elektrotehnike Dejan Pavlović, uz čiju se pomoć došlo do magacina u industrijskoj zoni grada gde je pohranjena oprema iz nekadašnjeg kompjuterskog centra Novog Sada, kao i delovi kompjuterske opreme preduzeća Geoplan koje je sačuvao inženjer geodezije Dragan Trninić.

Sledeći pomak je bilo i pronalaženje stručne dokumentacije, u čemu je mnogo pomogla i Violeta Živković koja je bila programer u nekadašnjem ERC-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Pcxt_big-302x305

U katalog nisu ušli podaci o pojedinim fakultetima novosadskog Univerziteta, koji su tih 70-tih i 80-tih godina dvadesetog veka formirali sopstveni ERC i vršili automatsku obradu podataka. Ta ograničenja će biti prevaziđena u narednom periodu, priređivanjem jedne monografije koja bi obuhvatala sve gradske relevantne privredne i naučne činioce iz tog vremena.

—————————–

Potsećamo da je i redakcija “PC Press”, izdavač poznatog kompjuterskog časopisa “PC”, 1. marta 2007. godine donirala beogradskom Muzeju nauke i tehnike kolekciju od oko 50 računara iz šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Donirani računari danas čine deo stalne postavke beogradskog Muzeja nauke i tehnike, koji će na taj način prikazati posetiocima da i jedna tako mlada oblast tehnike kao što je računarstvo već ima svoju istoriju i omogućiti im da sagledaju trendove razvoja, koji su učinili računar najvažnijom alatkom XXI veka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 29, 2016 8:47 pm

Smile Najveći pad prodaje PC-ja u CEE

Kako javlja IDC, prošla godina bila je najgora u istoriji prodaje PC računara na području Centralne i Istočne Evrope. Već treću godinu uzastopno, procentualni pad broja isporučenih PC-ja je dvocifren, a 2015. godina zabeležena je kao rekordna po padu prodaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Downward-graph-580x358_thumb

Govoreći u brojkama, u 2015. godini zabeležen je pad prodaje od 26,2% u odnosu na 2014. godinu. Potrošački segment zabeležio je pad prodaje od 27,6 procenata, dok je potražnja PC-ja u poslovnom sektoru opala za 23,9 procenata. Zanimljivo je da je u 2014. godini potrošački segment čak zabeležio rast. Ovaj rast, iako neznatan, pripisuje se izlasku Windows-a 10, pa su pojedinačni kupci koji i dalje žele da koriste novu tehnologiju ipak više kupovali PC-je, ali je 2015. godine izostao novi podsticaj, pa retultati deluju još dramatičnije. Prema IDC-ju, fluktuacije valuta I niske cene nafte uticale su dodatno na ekonomsku neizvesnost, a ni sankcije Rusiji i zemljama ZND-a nisu doprinele boljoj prodaji.

Tri najveća isporučioca ipak su ojačali svoje pozicije. Lenovo se našao na vrhu u obe kategorije (potrošačkoj i poslovnoj), HP je na drugom mestu, a treći je Asus. Iako rezultati za 2015. godinu izgledaju obeshrabrujuće, u IDC-u smatraju da će se do kraja 2016. godine tržište stabilizovati i da više neće biti tako velikih fluktuacija.

Izvor: Channelnomics
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 29, 2016 8:53 pm

Smile Gde možete pronaći najbolje besplatne fotografije na internetu?

Ponekad je pravo mučenje pronaći najbolju, besplatnu fotku za svoj sajt, blog, časopis. Evo jedne dobre, poduže liste najboljih sajtova sa besplatnim fotografijama koje možete koristiti za lične ili komercijalne potrebe. Predlažemo da je sačuvate, sigurno će vam zatrebati u budućnosti. Ako smo zaboravili neki sajt, a vi ga koristite – napišite nam u komentarima.

1. The Stocks: Najbolje fotke na jednom mestu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Thestocks_thumb

2. Pexels: Odlično, obavezno posetite.

3. All The Free Stock: Besplatne slike, ikonice i video

4. Designers Pics: Fotke koje možete koristiti i za ličnu i za komercijalnu u potrebu

5. Splashbase: hi res fotke i video

6. Startup Stock Photos: Fotografije za startape

7. Moveast: Dnevnik jednog portugalskog fotografa

8. Travel Coffee Book: Predivni momenti s putovanja

9. Unsplash: Potpuno besplatne fotografije u visokoj rezoluciji, 10 novih fotki svaki dan

10. Foodie’s Feed: Besplatne slike hrane

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Food-768x387

11. Jéshoots: Moderne slike

12. Super Famous: Fotografije holandskog umetnika Folkerta Gortera.

13. Magdeleine: 10 novih fotografija svaki plan

14. Little Visuals: 7 hi-res fotki u vašem inboksu na svakih 7 dana.

15. Splitshire: Odlična makro sekcija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Splitshire_thumb

16. New Old Stock: Vintage fotografije iz javnih arhiva

17. Public Domain Archive: Garantuju originalnost fotografija

18. IM Free: Dobra besplatna kolekcija

19. Cupcake: Fotografije Jonas-a Nilsson Lee-ja

20. The Pattern Library: Besplatne šeme za projekte

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Vintage
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 30, 2016 7:29 pm

Smile Ova aplikacija zaustaviće Microsoft-ovo smaranje da pređete na Widnows 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Microsoft-ova agresivna kampanja kojom se korisnike Windows-a 7 i 8.1 "tera" na instalaciju "desetke" nekima je očito bila prenaporna. Iz toga se izrodila aplikacija Never10, koju je pronašao PCWorld. Ona, kako joj i samo ime govori, ima za cilj da spreči Microsoft-ove napore da korisniku instalira Windows 10.

Radi se o jednostavnoj i besplatnoj aplikaciji koju čak nije potrebno ni instalirati. Nakon pokretanja, Never10 će samo podesiti postojeći sistem tako da on više neće tražiti nadogradnju na noviju verziju Windows-a. Aplikacija nakon toga može biti izbrisana, a korisnik koji je zadovoljan svojim postojećim Windows-om više neće morati razmišljati o tome kako da na njemu i ostane.

Never10 je dostupan na ovom linku.
https://www.grc.com/never10.htm
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 30, 2016 7:32 pm

Smile Petya je novi ransomware koji enkritptuje ceo hard disk

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Shutterstock_103173644

Za razliku od uobičajenog ransomwarea koji cilja na vaše najbitnije fajlove, zaključava ih i zatim traži otkupninu, "Petya" vam jednostavno enkritptuje ceo hard disk.

Ovaj novi ransomware najopasniji je za poslodavce, pošto je maskiran u nevin email koji na prvi pogled deluje kao prijava za posao, sa instrukcijama za download CV-a sa Dropbox-a. Oni koji odluče pogledati priloženi CV, doživeće negodno iznenađenje, jer se upravo u njemu nalazi ovaj razorni ransomware, koji automatski demolira MBR i ruši vaš računar.

Kada korisnici startuju svoj računar, na ekranu im se pojavljuje poruka da je potrebna popravka novonastalih errora, za što će biti potrebno nekoliko sati, a za to vreme ceo hard disk biva enkriptiran.

Nakon što se sve to obavi i korisnik opet pokrene sistem, dočekaće ga još jedna poruka, ovaj put o otkupnini koju ovaj mora isplatiti preko Tor-a ili se pozdraviti sa svim podacima na svom hard disku. Što je najgore od svega, ako oštećeni ne plati otkupninu na vreme, ona će se u roku od sedam dana udvostručiti.

Spomenuta bezbednosna kompanija savetuje ljudima da ne plaćaju nikakvu otkupninu, nego da se jednostavno na vreme pobrinu za backup svih podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 30, 2016 7:35 pm

Smile Čuvene medijske kuće BBC i SKY najavile svoj prvi VR oprtimizovan program

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Sky_hq-325x183

Prvi eksperiment sa VR tehnologijom BBC je imao kroz „War Of Words“ aplikaciju, koja je predstavljala zanimljivu vizualizaciju pesme koju je napisao Siegfried Sassoon. Posle toga, u partnerstvu sa kompanijom „Rewind Studio“, obezbeđeno je „360“ praćenje tradicionalne BBC emisije „Strictly Come Dancing“. Interesovanje za ove VR početke je očigledno bilo dovoljno veliko, pa BBC sada ulazi u novi daleko već i ozbiljniji VR projekat. Dokumentarac pod nazivom „Easter Rising: Voice Of A Rebel“ treba da predstavi događaje iz Irske tokom 1916. godine, iz očiju čoveka koji je imao značaj udeo u tim istorijskim događajima. BBC je takođe obećao sve više sličnih VR projekata, a za sada je najavio podršku za Oculus Rift i Samsung GearVR HMD sisteme.

Ggigantska medijska kuća SKY takođe najavila svoj VR program, pod nazivom „SKY VR Studio“, pod kojim u budućnosti treba da bude sve više VR sadržaja. U nastupajućim mesecima, SKY prvo želi da pruži novu VR perspektivu na sport, vesti i zabavu. Prvi 360 sadržaj koji je „pušten“ su dva filma nastala tokom F1 testiranja u Barseloni, koji svim ljubiteljima Formule 1 i sada VR tehnologija treba da omoguće još bolji ugođaj pri praćenju omiljenog sporta u budućnosti. SKY je najavio i podršku za Oculus Rift i Samsung Gear VR sisteme, preko kojih (kako kažu) bi korisnici i gledaoci trebalo da imaju kompletnu VR iskustvo. Tokom godine, SKY planira preko 20 VR filmova, a sav VR sadržaj će biti distribuiran preko nove SKY VR aplikacije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 30, 2016 7:38 pm

Smile Održani Dani Japana

Spoj napredne tehnologije i drevne tradicije Japana, bio je osnovno obeležje događaja koji je organizovala kompanija KimTec. Ovaj interesantan spoj privukao je brojne poslovne ljude iz različitih oblasti koji su imali priliku da se upoznaju sa novitetima kompanija Sony, Allied Telesis i Fujitsu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Yoshifumi-Kanno-prvi-sekretar-Ambasade-Japana_thumb

U toku ovog poslovnig skupa, koji je otvorio Yoshifumi Kanno, prvi sekretar Ambasade Japana, predstavljen je portfolio Sony Professional sa posebnim akcentom na segment “Presentation and communication” i najnovijim laserskim projektorima, jedinim na tržištu koji kombinuju laserski izvor svetlosti i 3LCD tehnologiju. Automatizacija mrežne infrastrukture bila je tema izlaganja predstavnika kompanije Allied Telesis, lidera u ovoj oblasti na tržištu Japana. Fujitsu je ovom prilikom prezentovao kompletan portfolio proizvoda i usluga razvijen na osnovu trendova u IT svetu koje ova kompanija prati i na osnovu kojih kreira strategiju svog budućeg razvoja.

Pored dela posvećenog novim japanskim tehnologijama, posetioci su uživali i u sadržaju inspirisanom japanskom tradicijom – japanskoj muzici Taiko bubnjeva.

Organizator događaja, kompanija KimTec, ovim događajem još jednom je pokazala važnost povezivanja više proizvođača iz različitih segmenata IT industrije, kako bi se krajnjem korisniku ponudilo celovito rešenje u potpunosti prilagođeno njegovom biznisu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 30, 2016 7:41 pm

Smile Najavljena Prva Agile Serbia konferencija

Više od 300 predstavnika biznis i startup scene iz Srbije i regiona 23. aprila 2016. će se okupiti u Madlenianumu, na Prvoj Agile Serbia Konferenciji. Agilan razvoj softvera je sve popularniji u softverskoj industriji u Srbiji, koja je najbrže rastuća i u svetu, i kod nas. Stoga je u Puzzle Software-u odlučeno da se višegodišnje iskustvo firme u edukaciji u ovoj oblasti prenese i na organizaciju događaja od regionalnog značaja za moderno poslovanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Scrum-extended-education-2_thumb

April je na IT sceni označen kao mesec agilnog razvoja softvera, jer se tokom ovog meseca tradicionalno organizuje niz sertifikacionih kurseva i naprednih treninga baš iz ovog segmenta. Ciljna grupa su predstavnici IT zajednice: programeri, testeri, projektni i linijski menadžeri, tim lideri, biznis analitičari i svi drugi koji su na bilo koji način povezani sa razvojem softvera. Ovakvi kursevi i treninzi organizuju se tokom cele godine za kompanije različitog profila (bankarski sektor, telekomunikacije, softverske kompanije i mnoge druge), sa ciljem da se razvojni timovi obuče da funkcionišu kao pravi agilni timovi i na taj način postignu što viši nivo produktivnsoti.

Prva Agile Serbia Konferencija je namenjena svim akterima IT industrije, strartup scene i različitim nivoima menadžerskih struktura, jer je savremeno poslovanje nezamislivo bez upotrebe različitih softverskih rešenja. Kako je pokretanje stratup projekata sve češća pojava u Srbiji (što je odavno trend u svetu), na Konferenciji će biti reči i o tome kako se pokreće startup, kako se ispunjavaju uslovi za dobijanje investicija i o značaju agilnog i lean pristupa u formiranju i funkcionisanju timova koji rade na ovakvim projektima.

Svetski poznati govornici će pričati na temu revolucije u primeni agilnih metodologija i pokretanju stratup projekata. Zvezda među njima je Jurgen Appelo, najuticajniji u Evropi i u top 10 govornika u svetu kada su ove teme u pitanju. Njegovo predavanje “Budi promena koju želiš da vidiš” se odnosi na motivisanje zaposlenih i produktivnost i namenjeno je prvenstveno tim liderima i menadžerima svih nivoa, ali i pojedincima koji teže boljoj samoorganizovanosti. Pored njega, predavanje će držati i Ran Nyman koji će pričati o svojim iskustvima u vođenju više kros-funkcionalnih timova koji rade na značajnim projektima velikog obima.

Petri Heiramo će objasniti kako pravi agilni tim treba da funkcioniše, a Zoran Vujkov će se nadovezati sa pričom o naprednim praksama koje uspešni timovi primenjuju. Llewelyn Falco i Maaret Pyhäjärvi će simulirati na sceni odnos programera i testera i time pojasniti u čemu je značaj njihove međusobne saradnje na svakom projektu. Branislav Vujković, osnivač i predsednik New Frontier Grupe, ispričaće kako je pokrenuo startup i od njega stvorio najbrže rastuću IT kompaniju u Evropi (New Frontier Grupa je vodeći provajder IT usluga u Centralnoj i Istočnoj Evropi i posluje u 17 zemalja sveta).

Pored predavanja, program Konferencije podrazumeva i interaktivne diskusije i radionice. Period ranih prijava je u toku, a više informacija je dostupno na sajtu http://www.agile-serbia.rs/agile-conference-april-2016.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 30, 2016 7:44 pm

Smile Danas je Svetski dan dostupnosti

Kompanijama više nije glavno pitanje „Imamo li dobar backup?“ već je najvažnije „Jesmo li uvek dostupni?“ Više nije dovoljno raditi sigurnosne kopije podatka i zato je Veeam 30. mart proglasio Svetskim danom dostupnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Wad330

ŠTA: Svetski dan dostupnosti ukazaće na potrebu kompanija za dostupnošću data centara. Može li IT garantovati da korisnici, partneri i zaposleni imaju pristup svojim aplikacijama i podacima 24/7? Upravlja li IT data centrom koji je uvek dostupan? Ako neka od aplikacija postane nedostupna, može li je IT vratiti u roku od 15 minuta?

ZAŠTO: Korisnicima je dovoljno da rade sigurnosne kopije podataka i dobro ih je podsećati koliko im to može biti korisno. Porodične fotografije, lični dokumenti, e-mailovi – dovoljan je kvar na hard disku ili prolivena šoljica kafe za poprilične glavobolje, ako ništa od toga nije sačuvano kao sigurnosna kopija. A i nije nikakav problem ako je potrebno nekoliko sati ili dana da svi ti podaci budu ponovno nadohvat ruke, nakon što se vrate iz backupa.

Ali s globalnim kompanijama sasvim je drugačija situacija. Zaposleni, korisnici i partneri očekuju pristup informacijama i aplikacijama u svakom trenutku i s bilo kog mesta. Na žalost, to se ne događa. Čak 84 posto IT direktora priznaju da ne mogu ispuniti ta očekivanja, prema poslednjem istraživanju kompanije Veeam Software, te da ih to košta gotovo 16 miliona dolara godišnje. Ne mogu čak ni ispuniti ugovore o nivou usluge (SLA). SLA-jevi za ciljano vreme oporavka (RTO) su prosečno 1,6 sati, ali učesnici istraživanja kažu da u stvarnosti oporavak traje prosečno tri sata. Slično tome, SLA za ciljanu tačku oporavka (RPO) postavljen je na 2,9 sati, dok se to presečno ostvari tek za 4,2 sata.

Ni jedan zaposleni ili korisnik neće prihvatiti da je potrebno čak nekoliko sati da bi došao do kritičnih aplikacija. Dobro je imati backup, ali ako neko treba da dođe do snimaka u dubinama skladišta na drugom kraju grada pre no što oporavak uopše počne, rešenje problema je poprilično daleko.

Činjenica je da su zastoji i nedostupnost sve češći. Tokom 2015. kompanije su prosečno imale 15 neplaniranih zastoja u godini, u poređenju sa prosečno 13 takvih događaja u 2014. godini. Prosečna dužina tih zastoja takođe se povećala, pri čemu donosioci odluka u IT-iju kažu da se vreme nedostupnosti kritičnih aplikacija produžilo sa 1,4 na 1,9 sati. Nedostupnost nekritičnih aplikacija za poslovanje takođe se povećala, sa četiri na 5,8 sati. No, osim nezadovoljstva zaposlenih, partnera i korisnika, takva situacija poprilično košta kompanije koje ih doživljavaju. Zastoji i izgubljeni podaci prosečno godišnje koštaju kompanije 16 miliona dolara, odnosno čak 60 posto više nego što je to pokazalo istraživanje iz 2014. godine.

Kompanijama ne treba backup, njima je potrebna dostupnost. Ali 24/7 dostupnost donedavno nije bila moguća za sve podatke i aplikacije. Zahvaljujući kombinaciji poboljšanja kao što su storage snapshoti, virtualizacija i slične tehnologije, danas sve kompanije po prihvatljivim cenama mogu raditi sigurnosne kopije čak svakih 15 minuta te oporaviti sve podatke i aplikacije u istom tom roku.

Obeležavanje Svetskog dana dostupnosti omogućava kompanijama da shvate da je prava dostupnost nadohvat ruke.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 31, 2016 8:56 pm

Smile Microsoft i Canonical ubacuju Ubuntu na Windows 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Microsoft i Canonical su se udružili kako bi njihovi korisnici uskoro mogli pokretati Ubuntu na Windows-u 10, prenosi ZDNet.

Ova vest stiže od neimenovanog izvora iz Canonical-a, Ubuntu-ove matične kompanije, a očekuje se i njena zvanična potvrda na Microsoft Build developerskoj konferenciji.

Zahvaljujući ovom potezu, korisnici Ubuntu-a bi uskoro mogli istovremeno pokretati Ubuntu sa Windows-om, ali ne u virtuelnoj mašini, nego bi Ubuntu trebao biti sastavni deo Windows-a 10.

Ovim potezom obe kompanije žele izaći u susret developerima, a ne običnim desktop korisnicima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 31, 2016 8:58 pm

Smile Instagram omogućio objavu videa od 60 sekundi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

"Ovo je samo jedan korak od mnogih koje ćete videti ove godine", objavljeno je na službenom blogu Instagram-a uz informaciju kako će korisnici na ovoj mreži moći objavljivati video zapise u trajanju od jednog minuta, što je veliko povećanje u odnosu na dosadašnjih 15 sekundi.

Ova opcija delu korisnika je već dostupna, dok bi tokom sledećih nekoliko meseci svi korisnici ove mreže trebali da imaju mogućnosti objavljivanja video zapisa u trajanju od jednog minuta. Takođe, iz Instagram-a su objavili kako će od ove nedelje korisnicima aplikacije na Apple-ovim mobilnim uređajima biti dostupna i mogućnost povezivanja više videa skladištenih u iPhone-u u jedan video zapis kojeg će moći objaviti na Instagram-u. Inače, mogućnost objavljivanja videa u trajanju od 60 sekundi oglašivačima je dostupna već dva meseca, a iz ove kompanije objavili su kako je u poslednjih šest meseci zabeležen porast pregleda video zapisa od čak četrdeset posto i očekuje se da će rasti i dalje.

Mark Zuckerberg još je prošle godine naglasio sve veću važnost i popularnost video zapisa na društvenim mrežama te je napomenuo kako će, umesto fotografija, sve više korisnika na Facebook-u i drugim mrežama objavljivati video zapise. Ovaj potez Instagram-a (kojeg je, kako je to već dobro poznato, Facebook kupio pre nekoliko godina) još je jedna potvrda sve veće popularnosti videa – ne samo među korisnicima, već i među oglašivačima.

Još jedna novost koja uskoro očekuje sve korisnike ove mreže, a o kojoj smo već pisali, jeste promena algoritma koja će uticati na način na koji se prikazuju objave te se one više neće prikazivati hronološkim redom, već prema važnosti. Internetom su se proširile glasine kako će ta promena nastupiti već ove nedelje, ali za prikazivanje objava po važnosti trebaćemo sačekati još koju nedelju ili mesec.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 22 od 40 Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu