Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 18, 2015 6:01 pm

Smile Gasi se Rdio

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Poznati servis za streamnig muzike, Rdio, proglasio je bankrot i gasi se zauvek. Ova vest stiže samo jedan dan nakon objave da Pandora kupuje tehnologiju Rdia za 75 miliona dolara u kešu, kako bi "proširili iskustvo slušanja muzike na Pandori", a mnogi smatraju da će to uključiti dodavanje muzike na zahtev.

Pandora je u procesu dobijanja potrebnih licenci za proširenje opcija koje nudi preko svog servisa za streamnig i automatizovane preporuke muzike, a očekuje se da će uvođenje promena početi od 2016. godine.

Na svu sreću, osim što je Pandora dala multimilionski iznos za tehnologiju i intelektualno vlasništvo Rdia, planira usput i ponuditi posao mnogim njegovim zaposlenima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 18, 2015 6:07 pm

Smile Kako da budete sigurni da je vaš sajt bezbedan i da štiti informacije?

Na savremenom Web‑u od sajtova se traži da obezbede sigurnu komunikaciju s posetiocima. A to podrazumeva SSL sertifikat, koji više nije teško nabaviti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Tesla-M8-2

Verovatno ste primetili da neki URL‑ovi počinju sa http:// a neki sa https://. Prefiks https obavezno imaju sajtovi na kojima treba da ostavite osetljive informacije, na primer kad plaćate online ili oni na koje se logujete, ali u poslednje vreme https se viđa i na svim drugim Web lokacijama. Ono „s“ u imenu protokola je oznaka za Secure, a znači da je veza s tim sajtom kriptovana i bezbedna. Iza https komunikacije stoji Secure Socket Layer tehnologija, skraćeno SSL.

Kome i zašto treba SSL?
SSL je tehnologija koja omogućava kriptovanu vezu između Web servera i browser‑a. Kriptovana veza obezbeđuje da podaci koji se razmenjuju između servera i browser‑a ostanu tajni. SSL se koristi za bezbednu razmenu e‑mail‑ova, fajlova i informacija u bilo kojoj formi putem Interneta. Podatke koji se razmenjuju preko bezbedne SSL veze mogu da pročitaju samo oni kojima su namenjeni, dakle bezbedni su od hakera i sajberkriminalaca.

Kada posetite sajt koji ima SSL, vaš browser će se povezati sa Web serverom na kom je sajt, pogledaće SSL sertifikat i nastaviće komunikaciju kroz bezbedan kanal.

SSL sertifikat je u ovom procesu kao vozačka ili saobraćajna dozvola sajta, na kojoj piše ko je vlasnik sajta i ko mu je izdao dozvolu. SSL sertifikate, kao i lična dokumenta, izdaju nezavisna tela, koja se zovu Certificate Authority ili, kako ih mi prevodimo, sertifikaciona tela.

Da li sajt ima SSL?
Postojanje SSL sertifikata na sajtu koji posećujete možete da proverite vrlo lako, praktično u tri koraka. Najpre pogledajte da li URL ima https://, kao na slici 1. Zatim kliknite na ikonu katanca i dobićete više detalja o sajtu, kao i naziv sertifikacionog tela koje je izdalo sertifikat (slika 2).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Copy-of-Copy-of-Tesla-7
Naj­po­zna­ti­ji bren­do­vi i­zda­va­ča SSL ser­ti­fi­kata

Ostaje da proverite da li je sertifikat važeći. Neki browser‑i će vas upozoriti pre nego što dođete na stranicu da je sertfikat istekao, ali neki neće. Da biste bili sigurni da je sajt bezbedan, kada kliknete na katanac, pročitajte i informacije o sertifikatu. U novom prozoru videćete Period važenja (Period of Validity) sertifikata. Ako je istekao, znači da sajt više nema garancije da je bezbedan, pa dobro razmislite hoćete li nastaviti dalje (slika 3).

Iako je primarna funkcija SSL‑a da zaštiti informacije, on je dobar i za SEO (Search engine optimization). Bezbednost korisnika glavni je prioritet najpopularnijeg Search Engine‑a na svetu, pa zbog toga Google za sve svoje servise koristi HTTPS enkripciju.

Ne zaustavljaju se na tome, već žele da korisnici ostanu bezbedni i na sajtovima kojima pristupaju preko Google‑a. Zato, kako bi podstakao korišćenje SSL protokola, Google favorizuje (bolje pozicionira) sajtove koji imaju HTTPS na svim svojim stranama, a znamo da bolji rang znači i više saobraćaja ka sajtu. Zbog toga je SSL postao deo Google‑ovog algoritma za rangiranje u rezultatima pretrage.

Vrste SSL sertifikata

Kada zaključite da je i vašem sajtu potreban SSL, treba da nabavite SSL sertifikat. Njih izdaju sertifikaciona tela, ali njih ima raznih, pa treba dobro razmisliti čiji sertifikat kupujete. Svako sertifikacino telo je brend, pa kao što je i s drugim brendovima, među njima ima razlika. Najvažnije su u reputaciji, a time i pouzdanosti sertifikata. Razlike se, naravno, ogledaju i u ceni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Sl3-313x305
Pro­ve­ra iden­ti­te­ta vla­sni­ka „pot­pi­sa­nog“ sajta

Kada se odlučite za brend, treba da razmislite (ili posavetujete sa relevantnim stručnjacima) koja vrsta sertifikata vam treba, a ona pre svega zavisi od namene sajta. Ako se radi o sajtu banke ili online prodavnici, preporučuju se takozvani Extended Validation ili Zeleni SSL sertifikati. Oni se razlikuju od drugih sertifikata po boji u browser‑u – kada sajt ima ovakav sertifikat, naziv sajta biće obojen zelenom bojom. Sertifikaciono telo koje izdaje EV sertifikat daje najjače garancije da je sajt bezbedan i da nije lažan.

Za sajtove preko kojih se razmenjuju manje osetljivi podaci ili na koje se korisnici prijavljuju (log‑in), preporučuju se Standardni sertifikati. Adresa sajta sa standardnim SSL sertifikatom nije zelena, ali kada se klikne na ikonu, vidi se ko je vlasnik sajta. Garancije za ove sajtove i dalje su visoke. Najzad, ako vam treba SSL sertifikat za zaštitu interne komunikacije, npr. za razmenu e‑mail‑ova, dovoljni su Osnovni SSL sertifikati. Ovde je veza kriptovana kao i kod svih sertifikata, a razlika je u tome što ne piše ko je vlasnik sajta.

SSL sertifikati obično važe za jedan domen (na primer, mojdomen.com), ali postoje i izuzeci: Wildcard sertifikati, gde jedan sertifikat važi za domen i sve njegove poddomene (na primer, mail.mojdomen.com, blog.mojdomen.com, login.mojdomen.com itd.). SAN/UC sertifikati zapravo su dodaci za SSL sertifikate, pomoću kojih jedan sertifikat važi za više različitih domena iste firme, na primer mojdomen.com, mojdomen.rs, info.mojdomen.net.

Gde kupiti SSL sertifikat?

SSL sertifikate možete da kupite direktno od proizvođača, tj. sertifikacionih tela, ili na partnerskim sajtovima, od ovlašćenih prodavaca. Jedan takav partnerski sajt jeste i Net++ technology SSL Online prodavnica. Net++ technology već godinama prodaje SSL sertifikate, a nedavno su lansirali i novi sajt, www.ssl.co.rs, koji je namenjen isključivo SSL sertifikatima.

Sajt nudi sve vrste SSL sertifikata tri SSL brenda: Symantec, Thawte i GeoTrust. Glavne prednosti kupovine na ovom sajtu u odnosu na sajtove proizvođača jeste u tome što:

Možete da kupite iste sertifikate, po istoj ceni, ali ne morate da plaćate devizama.
Na jednom mestu možete da kupite i uporedite SSL sertifikate tri brenda.
Imate na raspolaganju korisničku i tehničku podršku na srpskom, koja će vam pomoći da dobijete sertifikat brže i lakše nego kad biste direktno kupovali od proizvođača.
Osim što možete da kupujete SSL sertifikate, na ovom sajtu naći ćete dosta korisnih informacija, alate i uputstva vezana za SSL sertifikate.

http://www.netpp.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 18, 2015 6:11 pm

Smile Schneider Electric proglašen za globalnog lidera u upravljanju infrastrukturom Data Centara

IDC izveštaj, koji detaljno obrađuje trenutne trendove i širinu DCIM tržišta, ponovo je pozicionirao Schneider Elelctric u najvišu klasu lidera u poređenju sa širokim spektrom rešenja koja nudi konkurencija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 MTC_Data_Center_thumb

Sveobuhvatni IDC MarketScape proces evaluacije se bazira na intervjuima i ispitivanjima vendora, javno dostupnim informacijama i komentarima korisnika, a svaki vendor se ocenjuje na osnovu 30 kriterijuma koji obuhvataju njegove mogućnosti i poslovne strategije. Ovo priznanje Schneider Elelctric vidi kao nešto što dodatno učvršćuje njegovu vodeću poziciju u pružanju inteligentnih i pouzdanih softverskih i servisnih rešenja svojim korisnicima, koja su neophodna kako bi se odgovorilo na rastuće izazove i podržao poslovni rast svojih korisnika. podstakao rast korisničkog biznisa.

“Kao globalni provajder rešenja za data-centre i upravljanje energijom, Schneider Elelctric je izgradio veliku bazu instaliranog softvera StruxureWare za Data centre DCIM rešenja. Globalno prisustvo i pozicija kompanije na svetskom tržištu u projektovanju, izgradnji i upravljanju data centrima čine StruxureWare modul logičnom komponentom za funkcije širenja kapaciteta i upravljanja napajanjem, sve do domena IT menadžmenta” tvrdi IDC MarketScape 1 .

“Eksponencijalni rast količine podataka podstaknut Internetom stvari (IoT – prim.prev.) i našim rastućim digitalnim svetom postavlja pred data centre izazove bez presedana, jer postaje krvotok našeg biznisa. Kako je ulog odvijanje poslovnih operacija u realnom vremenu, DCIM svojim korisnicima može da pruži potpuni uvid, neophodan za agilnost i informisano odlučivanje na bazi stvarnih podataka”, izjavio je Soeren Brogaard Jensen, Vice President, Global Data Center Software and Management Services, Schneider Elelctric. “Prepoznavanje softvera StruxureWare za Data centre kao vodećeg, objavljeno u IDC MarketScape za DCIM, ističe našu sposobnost da korisnicima obezbedimo široku analitičku platformu data centara, koja njihov biznis povezuje preko softverski-definisanog data centra.”

IDC MarketScape shvata da sveobuhvatna DCIM rešenja Schneider Electric-a obezbeđuju ključne pretpostavke za izgradnju pametnih IT-podržanih data centara, pružajući menadžerima integrisano (holističko) sagledavanje data centra u realnom vremenu, koje im je neophodno za optimizaciju efikasnosti, perfomansi i agilnosti, kako bi njihov data centar, umesto generatora troškova, postao pokretač biznisa. Ovo se sagledava kroz sposobnost StruxureWare softvera da zadovolji potrebe kritičnih pogona u celini, obezbedi monitoring, automatizaciju i funkcije IT menadžmenta, kao i da pruži podršku korisničkim resursima koji bivaju sve više distribuirani unutar pogona. Izveštaj takođe odaje priznanje modularnom pristupu Schneider Electric-a po principu izgradnje u hodu (BAYG – build-as-you-go, prim.prev.), što je uticalo na slične modele konkurencije, a usluge i podršku ove kompanije na globalnom nivou identifikuje kao njenu snagu.

Schneider Electric-ov paket „StruxureWare for Data Centers“ omogućava maksimalnu efikasnost tokom celokupnog životnog veka data centra, od procene i planiranja do projektovanja, izgradnje i puštanja u rad (implementacije, prim.prev.).

Kompletan MarketScape izveštaj je dostupan ovde. Potrebna je IDC pretplata.

http://bit.ly/1W9kdTA
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 19, 2015 6:11 pm

Smile  Operatori kupili nove frekvencije za širenje 4G mreže

Na današnjoj aukciji, koja je održana u Privrednoj Komori Srbije, sva tri srpska operatora su kupila po dva bloka širine od po 5 MHz iz spektra digitalne dividende u opsegu od 800 MHz, za ukupno 105.053.111,00 (stopetmilionapedesettrihiljadestojedanaest) evra.


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Dacc70d92a6f8e65376772085ac1b37fba560a567e0995ce2c19365b15669059_thumb


Aukciju je organizovala regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL), a u nadmetanju su učestvovali Telekom SrbijaVip mobile Telenor. Evo šta su za PC Press izjavili predstavnici sva tri operatora:
Telekom Srbija, Predrag Ćulibrk:
“Aukcija je prošla u skladu s onim kako smo i očekivali, brzo je završena, a ono što je najvažnije je da su svi operatori uzeli potrebne frekvencije za razvoj 4G tehnologije. Mislim da je ovo vetar u leđa razvoju mobilnih tehnologija pre svega širokopojasnog mobilnog pristupa. Telekom Srbija će do kraja godine pokriti 50 najvećih gradova i turističkih centara 4G mrežom”.

Vip mobile, Dejan Turk:
”Kupovinom spektra iz opsega digitalne dividende Vip je obezbedio važan resurs za uvođenje kvalitetne komunikacije i brzog 4G mobilnog interneta znatno većem broju korisnika na teritoriji cele Srbije, uključujući i manje razvijena područja. Širenjem naše 4G mreže ubrzaćemo komunikaciju, olakšati poslovanje, poboljšati kvalitet života građana i unaprediti ekonomsku konkurentnost cele zemlje.”

Telenor, Uve Fredhaim:
“Veoma smo zadovoljni kako je protekla aukcija i načinom njenog vođenja, kao i celokupnom organizacijom od strane RATEL-a. Smatramo da je ovo veoma bitan momenat u razvoju telekomunikacionih usluga u Srbiji. Ovo će nam omogućiti da ubrzamo izgradnju 4G mreže na celoj teritoriji Srbije, pa čak i u ruralnim područjima što je uostalom i bio cilj aukcije. “

U tabeli pogledajte koliko je koji operator dao za kupovinu svog dela frekventnog opsega:






Operator
Telekom
Telenor
Vip mobile
EUR
35.051.000,00
35.002.111,00
35.000.000,00
Ukupno
105.053.111
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 19, 2015 6:22 pm

Smile  Zašto je poslovni softver ustvari radnik godine? (VIDEO)

Hardver bez softvera ne služi ničemu, pa ni vaš data centar neće biti u funkciji sve dok ga ne opremite adekvatnim aplikacijama. Zbog toga je prvog dana Bizit-a, nakon sesije oInformatičkoj infrastrukturi na red došla tema o poslovnoj podršci upravljanju i odličivanju i kontoli poslovni procesa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 PS-TECH-6

Ulaganja u IT predstavlja finansijsko opterećenje za firmu –  o tome da li je to trošak ili investicija govorili su predstavnici firmi PoslovniSoftver.net i AB Soft. Poslovni softver možete tretirati kao vrednog radnika – tako razmišljaju u firmi GoPro, a svoja rešenja i iskustva su predstavili, između ostalih PS Tech, Coming i IIB.




Kako da mi upravljamo poslovnim procesima, a ne oni nama

I drugi deo prvog dana završio se panel diskusijom, ovoga puta na temu “Kako da mi upravljamo poslovnim procesima, a ne oni nama”. Svoje poglede na ovu veoma čestu problematiku predstavili su  Damir Barjaktarević (GoPRO), Dušan Stojanović (eUprava) i korisnici poslovnih ICT rešenja Aleksandar Marković (Metalac Gornji Milanovac) i Dragoljub Jovković (Delhaize).



Dva segmenta tržišnog komuniciranja sa korisnicima ICT rešenja

Paralelno s predavanjima održane su i dve radionice. U prepodnevnoj – Unapređenje tehnika prodaje poslovnih ICT rešenja, polaznici su naučili kako predstaviti rešenje, kako zadržati postojeće i privući nove korisnike. Popodnevna radionica je bila puna prodavaca ICT rešenja koji su želeli da saznaju kako da uspešno nastupaju na Internetu i koriste društvene mreže za komunikaciju sa korisnicima.
Sva predavanja sa konferencije BIZIT 2015 možete pogledati na zvaničnom YouTube kanalu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 19, 2015 6:27 pm

Smile  Šta da radite kad Outbox zaglavi?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Outlook_Facebook_Icon-2927f4df28


Povremeno vam se može desiti da Microsoft Outlook neće da šalje poruke, a prima ih normalo. Šta više, kada uđete u podešavanja naloga i tamo testirate Account sve prolazi normalno, ali kad napišete novu poruku, ona jednostavno ostaje u Outbox‑u.

Ako standardni metodi (izlazak i ulazak u Outlook) ne reše problem, otvorite komandni prozor (desni klik na ikonu pa Run as administrator, kako biste imali potrebna prava) i otkucajte SFC /scannow. Sačekajte da se procedura završi i Outlook će biti kao nov.


Boris Stanojević
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 19, 2015 6:35 pm

Smile   Google Photos sada omogućava jednostavno brisanje backupovanih fotografija na vašem uređaju Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Google je objavio kako će njihova Photos aplikacija na Android-u uskoro dobiti nekoliko novih opcija.

Prva od njih će korisnicima omogućiti da oslobode prostor na telefonu, tako što će brisati slike iz njegove interne memorije - nakon što ih korisnik backupuje na Google-ove servere. Opcija će nositi naziv Free Up Space i trebaće je manuelno aktivirati, te potom još jednom potvrditi brisanje, kako bi korisnici imali dovoljno vremena da još jednom provere jesu li ih backupovali.

Druga od novih opcija će omogućiti korisnicima da brišu slike spašene na određene SD memorijske kartice, što bi prema rečima ekipe iz Google-a trebalo onemogućiti kontinuirano prikazivanje slika u Photos aplikaciji čak i kada ih korisnici izbrišu.

[size=16]Pored toga, Google je potvrdio kako će sada i korisnicima web verzije Photos-a ponuditi opciju da automatski backupuju slike u Original ili High kvaliteti, pri čemu će i za njih važiti ista pravila kao i za korisnike mobilnih verzija aplikacije - slike u Original kvalitetu će zauzimati prostor na korisničkom Google Drive accountu, dok se one u High kvalitetu (u prevodu: smanjene i kompresovane verzije originalnih slika) neće računati kao dodatni fajlovi koji zauzimaju prostor na Drive-u.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 19, 2015 6:58 pm

Smile  Redizajniran Google+
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Ukoliko nekim čudom još uvek koristite Google+, imamo dobre vesti za vas. Naime, Google je predstavio redizajniranu verziju svoje socijalne mreže, koja će se sada prvenstveno fokusirati na Communities i Collections sekcije.

Google je tako objavio podatak kako se Communities zajednicama svaki dan pridruži 1,2 miliona novih članova, te kako Collections sekcija, predstavljena pre pet meseci, beleži još veći rast.

"Bilo da je reč o Nonfiction Addiction Community zajednici, gde možete naći ljude koji diskutuju najbolje krimi priče i priče o putovanjima, bilo da je reč o Watch Project Collectionu, gde više od 40.000 ljudi prati hobistu koji se bavi antiknim satovima, to su mesta na Google+ mreži gde ljudi iz celog sveta provode svoje vreme otkrivajući i deleći stvari koje vole," stoji u zvaničnom saopštenju.

Iz Google-a dodaju i to kako je redizajnirani Google+ namenjen upravo korisnicima koji uživaju u Communities i Collections sekcijama, i kako je sada još više prilagođen korićenju na mobilnim uređajima, tako da će korisnici ove socijalne mreže moći uživati u još bržem i konzistentnijem iskustvu, nezavisno od toga da li joj pristupaju na iOS-u, Android-u ili web-u.

Redizajniranu verziju Google-ove socijalne mreže za sada treba manuelno aktivirati, a detaljnija uputstva možete pronaći ovde.


https://plus.google.com/+LukeWroblewski/posts/jJvNS3mwxyv
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 20, 2015 5:38 pm

Smile  Google će označavati aplikacije kose se finansiraju oglasima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Developeri koji rade na Android aplikacijama dobili su obaveštenje od Google-a, u kojoj ih se informiše o promeni uslova korišćenja Google Play Developer Programa. Prema izmenama koje će stupiti na snagu početkom sledeće godine, svi vlasnici aplikacija moraće se izjasniti oko toga finansiraju li se njihovi radovi kroz integrisane oglase ili ne.

Ova će informacija potom biti uključena u opis aplikacija na Google Play prodavnici, pa će korisnik pre instalacije za svaku od njih znati sadrži li reklame ili ne.

Sličnu situaciju pre nekoliko godina imali smo s in-app kupovinom, pa je informacija o takvom načinu plaćanja već duže vreme dostupna i pre preuzimanja aplikacija. Sada će korisnici moći odabirati aplikacije i po kriterijumu prikazivanja (ili neprikazivanja) oglasa. Iznenađenja nakon instalacije aplikacije, dakle, više ne bi smelo biti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 20, 2015 5:42 pm

Smile  Imenovan novi predsednik Sony Europe


Šigeru Kumekava (Shigeru Kumekawa) imenovan je za predsednika kompanije Sony Europe i preuzeće novu poziciju od 1. aprila 2016. godine. Kumekava će voditi poslovanje kompanije na tržištu Evrope, a naslediće Masarua Tamagavu (Masaru Tamagawa) koji će biti imenovan za direktora sektora za globalnu prodaju i marketing i preuzeće odgovornost za prodaju i marketinške operacije za potrošačku elektroniku na svetskom nivou.



Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Sony_Sigeru-Kumekava

Kumekava je trenutno generalni direktor kompanije Sony Commonwealth of Independent States (CIS), a prethodno je bio na poziciji korporativnog potpredsednika u Sony Marketing (Japan) Inc
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 20, 2015 5:46 pm

Smile  QnapTurbo NAS za Big Data


Popularnost NAS uređaja raste pristojnom brzinom u poslednje vreme, paralelno sa željom korisnika da imaju efikasno i jednostavno rešenje za skladištenja velike količine podataka u firmi.



Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Qnap-Turbo

Mrežni server za skladištenje podataka NAS (Network‑Attached Storage) najčešće je barebone računar, spakovan u što kompaktnije kućište. Naravno, veličina kućišta najviše zavisi od broja raspoloživih fioka za hard‑diskove dok drugi vitalni hardver teži minijaturizaciji, kao i sva ostala savremena elektronika.
Podrazumevaju se što brži i veći hard‑diskovi, a pored toga, na performanse NAS uređaja veliki uticaj ima brzina LAN kontrolera i korisno je da mrežnih priključaka ima više. Procesor i memorija variraju u odnosu na potrebe. Tako kućni modeli uglavnom imaju Celeron dual core procesore i 1‑4 GB memorije, dok veći NAS uređaji imaju čak i Xeon procesore.
Qnap Turbo NAS TVS‑EC1080 pripada upravo u ovu ozbiljniju kategoriju jer ima čak 10 rack‑ova za hard‑diskove i Intel Xeon procesor. U pitanju je E3‑1245 varijanta Xeon quad core procesora na 3,4 GHz, koji na raspolaganju ima 8 GB DDR3 memorije (2×4 GB). Na ploči se nalaze četiri memorijska slota, pa je memoriju lako proširiti do 16 GB ukoliko korisnik ima takve potrebe.
TVS‑EC1080 ima četiri gigabitna LAN priključka u osnovnoj konfiguraciji, a Qnap nudi i opciju proširenja mrežnih kapaciteta preko dodatne mrežne karte koja čak ima i 2×10 Gb brzinsku opciju. Naravno, za iskorišćenje ove opcije neophodna je adekvatna mrežna infrastruktura, a pre svega odgovarajući switch.
TVS‑EC1080 je smešten u jednostavno i elegantno cube kućište, s prednje strane nalazi se pomenutih deset rack‑ova za hard‑diskove, par statusnih dioda (Power, LAN, USB, eSATA), kao i mali displej za prikaz trenutnog statusa, uz dva tastera za navigaciju kroz opcije.
Sa zadnje strane, pored četiri RJ‑45 porta, ima ukupno osam USB priključaka, od kojih su šest USB 2.0 i dva USB 3.0. Tu su dva eSATA porta (pa se broj povezanih diskova na TVS‑EC1080 tako može još povećati), a tu je i standardni HDMI video‑priključak.
Uglavnom sva kontrola teče preko mreže, kroz Qnap Qfinder softver ili kroz cloud bazirani softver i Web browser. Moguće je podesiti i e-mail server koji, između ostalog, služi i za obaveštavanje korisnika o statusu ili eventualnim problemima uređaja. Tako možete dobiti mail koji vas obaveštava da je jedan od hard‑diskova otišao u večna magnetna lovišta, pa možete brzo da reagujete, nabavite i instalirate zamenu.
Bezbedno čuvanje podataka je uvek primarna funkcija NAS uređaja, pa su tako podržani svi bitni RAID režimi (0, 1, 5, 6, 10, JBOD). Logično, za osnovnu funkcionalnost potrebna su vam najmanje dva hard‑diska, ali TVS‑EC1080 pokazuje svoj maksimum kada ih je više u upotrebi. Tada se može napraviti optimalna RAID0+1 konfiguracija i performanse čitanja i upisa podataka biće na veoma visokom nivou.
Ako želite maksimum performansi, potrebno je dodati dva M.2 SSD diska koji služe za keširanje, pored 512 MB flash memorije koje za ove potrebe već ima TVS‑EC1080. Naravno, ovo važi za realni scenario kad se koriste standardni hard‑diskovi, jer je moguće koristiti i SSD diskove kao osnovne. SSD opcija je najbrža ali i najskuplja, jer je cena SSD diskova većih kapaciteta još uvek prilično visoka.
Jedna od funkcija koja uvek može da iskoristi dodatne performanse jeste media server, jer Qnap TVS‑EC1080 nudi mogućnosti enkodinga i rekodinga video‑fajlova. Moguće je podesiti željeni format i rezoluciju, pa će Qnap TVS‑EC1080 odabrane video‑fajlove kompresovati i kopirati, bez ikakve dodatne intervencije korisnika ili „zamaranja“ drugih računara u mreži ovim poslom. Tada Xeon E3‑1245 procesor dolazi do izražaja i daje najveću razliku u performansama u odnosu na neke jeftinije NAS modele.
S obzirom na mogućnosti i namenu, Qnap TVS‑EC1080 je prilično skup uređaj. To je i razumljivo, pošto je to  moćan NAS, pa potencijalni korisnik mora dobro proceniti da li njegove potrebe zahtevaju TVS‑EC1080 ili možda može da prođe i s nekim ekonomičnijim Qnap modelom.

Qnap NAS TVS-EC1080-E3-8G
Procesor
quadcore  Intel Xeon E3-1245 3.4 GHz
Memorija
8 GB, max 32 GB
Diskovi
10 hot-swap  2,5”/3,5”, RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
LAN
4 gigabitna priključka, 10 GbE opcija
USB/eSATA
3 USB 3.0, 6 USB 2.0, 2 eSATA porta
Dimenzije
217.5×327×321.2 mm
Masa
12,52 kg bez diskova
Potrošnja
130 W sa deset 1 TB diskova / 68 W u idle režimu
Cena
293.999 dinara
Kontakt
www.mikroprinc.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 20, 2015 5:50 pm

Smile  Skylake i Sunrise – povratak u budućnost


Intel je u avgustu predstavio šestu generaciju Core procesora, a sada su novi čipovi stigli i do nas. Da vidimo kako će raditi desktop računari neposredne budućnosti…


http://pcpress.rs/skylake-i-sunrise-povratak-u-buducnost/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 20, 2015 5:55 pm

Smile  Nacrt zakona o zaštiti podatka o ličnosti ocenjen kao slab


Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti povodom Nacrta zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji je pripremilo Ministarstvo pravde, konstatuje da i pored toga što je Akcionim planom za Poglavlje 23 u okviru pregovora sa EU utvrđeno da Nacrt zakona treba da bude u skladu sa Modelom koji je još pre više od godinu dana Poverenik pripremio i stavio na raspolaganje Ministarstvu pravde i Vladi, to očigledno nije tako.



Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Header-za-post-1

Poverenik ocenjuje da Nacrt ignoriše većinu u praksi uočenih problema i da ukoliko bi bio usvojen kao zakon, ne samo da ne bi doprineo poboljšanju situacije u oblasti zaštite podataka o ličnosti nego bi mogao postati i izvor dodatnih problema.
Poverenik je u mišljenju koje je dostavio Ministarstvu pravde ukazao na dug niz odavno poznatih problema koje Nacrt zakona ne rešava. Npr. iako je posebno mnogo problema u dosadašnjoj praksi izazivala neuređenost tzv. posebnih vidova obrade podataka o ličnosti (video-nadzor, biometrija, obrada JMBG na internetu, upotreba ličnih identifikacionih dokumenata, neposredno oglašavanje i sl.). Nacrt zakona ih i dalje ostavlja neuređene, za neke predviđajući da će “biti” uređeni nekakvim posebnim zakonima, a većinu uopšte ne pominje. A svaki od njih spada u izuzetno česte oblike obrade podataka o ličnosti koji u odsustvu jedinstvene i konzistentne zakonske regulative, vode neopravdanom, široko zastupljenom zadiranju u privatnost.
Nacrt zakona i dalje predviđa da se pristanak na obradu podataka može dati samo pismeno, a ne i konkludentnom radnjom (faktičkim postupcima), a izjavljivanje pristanka konkludentnom radnjom pokazuje se kao nezaobilazno u uslovima saveremenog života i upotrebe informacionih tehnologija u komunikaciji.Nacrt zakona donošenje Uredbe o zaštiti naročito osetljivih podataka, sa čim Vlada kasni već šest i po godina, odlaže za još godinu dana.
Nacrt zakona iznošenje ličnih podataka iz zemlje reguliše na način koji ga čini praktično potpuno slobodnim, bez kontrole ili odobrenja. To što predviđa nekakvu obavezu da se nakon iznošenja o tome obaveštava Poverenik, zapravo je samo stvaranje privida o postojanju nekakve “zaštite”, jer je jasno da nakon što su podaci izneti Poverenik ne može praktično ništa preduzeti da ih zaštiti.
Nacrt zakona ignoriše neophodnu potrebu usavršavanja znanja lica odgovornih za postupanje sa podacima o ličnosti i ne predviđa nikakvu formalnu obavezu edukacije.

U situaciji u kojoj se svakodnevno susrećemo sa drastičim primerima neznanja odgovornih lica koje za posledicu imaju i izuetno teške povrede ljudskih prava, ovo je posebno neshvatljivo i zabrinjavajuće.
Izvor: poverenik.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 22, 2015 5:40 pm

Smile Android pogađa novi opasni i dosadni malware

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Kako raste tržište i raširenost mobilnog pristupa internetu, tako raste i broj "napasnika" koji se pojavljuju na gotovo svim mobilnim operativnim sistemima. Kako je Google-ov Android najrašireniji mobilni operativni sistem, tako je sasvim logično da upravo korisnici Android-a imaju najviše problema s malicioznim programima. Jedan od vrlo neprijatnih pojavio se poslednjih dana, na šta su upozorili stručnjaci iz kompanije Lookout Mobile Security, koja je fokusirana upravo na zaštitu i bezbednost mobilnih operativnih sistema.

Na službenom blogu objavljena je analiza "adware" maliciozne datoteke koja dolazi iz "porodice Shedun" i za koju stručnjaci Lookout-a tvrde kako je izuzetno "naporna i vrlo teško se deinstalira s uređaja".

Radi se o programima koji spadaju u grupu takozvanih "trojanized adware", jer je njihova isključiva namena da instaliraju dodatne aplikacije na mobilni uređaj, koje su vrlo agresivne u konstantnom prikazivanju reklama zbog kojih je gotovo pa nemoguće raditi na pametnom telefonu. Analizom Lookout-a, ukratko rečeno, stručnjaci su utvrdili kako Shedun malware preuzima kontrolu nad servisom Android Accessibility Service, nakon čega kreće konstantno pojavljivanje "pop-up" reklama.

Čak i kada frustrirani korisnik "tapne" na zatvaranje reklama, softver koji reklamiraju će se svejedno instalirati, jer Shedun malware simulira i odrađuje potvrdu i odobravanje instalacije još jedne u nizu malware aplikacija. U začaranom krugu najgore je što neki korisnici Shedun nisu uspeli da obrišu čak niti nakon što su napravili fabrički reset uređaja.

Kako sve otprilike izgleda, pogledajte u priloženom videu i ako ste korisnik Androida, ali i ostalih mobilnih operativnih sistema, dobro pripazite kakve aplikacije preuzimate i instalirate na svoje uređaje, pogotovo ako se radi o aplikacijama koje nisu dostupne preko službenih prodavnica.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 22, 2015 5:44 pm

Smile Asus Chromebit Chrome OS računar konačno u prodaji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Chromebit CS10, računar veličine PC sticka najavljen je još tokom marta, a sada se konačno našao u prodaji po ceni od 85 $.

Računar je nastao zajedničkom saradnjom Asus-a i Google-a i koristi operativni sistem Chrome OS. Na računarski monitor ili televizor Chromebit se spaja putem HDMI 1.4 priključka, dok se tastature i miševi mogu spojiti na samo jedan dostupan USB 2.0 priključak ili putem Bluetooth 4.0 tehnologije.

Od ostalih karakteristika tu je Rockchip RK3288-C SoC koji sadrži četiri Cortex A17 procesorske jezgra i Mali T764 grafiku, 2 GB LPDDR3 RAM-a, 16 GB NAND flash eMMC memorije za skladištenje podataka i Chrome OS, a podržan je i 802.11ac Wi-Fi protokol. Dimenzije samog Chromebit-a iznose 123 x 31 x 17 milimetara, dok težina iznosi 75 grama.

Osim u SAD-u Chromebit CS10 će se u početku prodavati i u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Velikoj Britaniji, Japanu, Finskoj, Danskoj, Norveškoj, Švedskoj, Španiji i Tajvanu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Nov 22, 2015 5:49 pm

Smile Comtrade partner sa Evropskim nuklearnim centrom CERN

Kompanija Comtrade zadužena je da poboljša pristup do podataka sa Velikog Hadronskog Sudarača čestica za istraživače širom sveta. Partnerski ugovor sa Evropskim centrom za nuklearna istraživanja, u okviru CERN openlab-a, u kome se nalazi samo deset renomiranih svetskih ICT kompanija, predviđa da se Comtrade bavi pitanjima lakšeg pristupa i efikasnijeg upravljanja sistema za skladištenje podataka koji se koristi u CERN-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 LHC_comtrade_thumb

“Biti deo istorijskog tima, koji je u potrazi za “Božjom česticom” je najveći uspeh Comtrade do sada! Mi smo izabrani da budemo jedna od samo deset IT kompanija u svetu s kojima Evropski centar za nuklearna istraživanja CERN sarađuje” rekao je Veselin Jevrosimović, predsednik grupacije Comtrade dodajući: – Važna istraživanja koja CERN omogućava širom sveta zavise od toga koliko brzo i lako naučnici mogu da pristupe ogromnoj količini podataka koji se svakodnevno kreiraju. Ponosni smo što smo članovi CERN opelab-a i nestrpljivi da kroz ekspertizu i iskustvo omogućimo istraživačima maksimalnu podršku i efikasniji pristup podacima sa LHC-a. Comtrade je vodeći provajder infrastrukturnih IT rešenja koja obuhvataju skladištenje podataka, sistem menadžment, upravljanje mrežama i kreiranje aplikacija. Svoju ekspertizu Comtrade je dokazao u raznim granama industrije, kroz naprednu tehnologiju koja klijentima i IT profesonalcima omogućava efikasniji rad i uspešnije poslovanje. Sa više od 1.000 softverskih inženjera, Comtrade je jedan od najvećih evropskih provajdera IT rešenja i partner vodećih svetskih kompanija kao što su Microsoft, HP, Oracle i Citrix.

Poboljšanjem operativnosti, funkcionalnosti i opšteg upravljanja ovim informacionim sistemom, Komtrejd će značajno unaprediti saradnju između sve brojnijih naučnoistraživačkih organizacija uključenih u eksperimente koji se odvijaju u najmoćnijem svetskom akceleratoru čestica – Velikom hadronskom sudaraču čestica (Large Hadron Collider – LHC).

U skladu sa svojom misijom da proučava osnovne delove materije, CERN sakuplja i deli podatke sa partnerskim naučnim institucijama širom sveta. Iz eksperimenata na LHC-u, CERN-ov data centar sakupi više od 30 petabajta podataka godišnje, a upravo EOS Large Scale Storage System predstavlja temelj za njihovu dalju obradu, sa instalacijama koje podržavaju čak 140 petabajta skladišnog prostora.

Količina informacija koju donose eksperimenti na akceleratoru dramatično se povećava, kao i broj naučnih organizacija koje učestvuju u ovim istraživanjima. Shodno tome, CERN planira da omogući otvoreni pristup EOS sistemu, sa ciljem da spoljnim saradnicima olakša pristup i korišćenje informacija. Zahvaljujući svojoj ekspertizi u oblastima skladištenja podataka, sistem menadžmenta i upravljanja mrežama, za proširenje mogućnosti EOS-a izabrana je kompanija Comtrade.

„Imamo ogromnu količinu podataka koji rapidno rastu i kojima je neophodno efikasno upravljanje“, izjavio je Alberto Di Meglio, upravnik CERN openlab-a. „Mi omogućavamo pouzdan pristup i podršku istraživačima koji učestvuju u eksperimentima. Comtrade-ova ekspertiza će biti od velike pomoći u daljoj podršci naučnoj zajednici, posebno u uslovima kada broj uključenih u eksperimente raste, kao i količina podataka.“

Da bi omogućio da podaci sa LHC-a budu dostupni istraživačima širom sveta, EOS sistem će morati da bude jednostavan za aktivaciju i upravljanje, bez obzira na količinu informacija i kompleksnost IT okruženja. Cilj je da se omogući pouzdan i brz protok podataka, kako bi se ispunili do sada nezapamćeni zahtevi kada je reč o kvalitetu obrade, distribucije i analize.

Comtrade se zvanično pridružio CERN openlab-u, kao deo podrške za istraživački program Velikog hadronskog sudarača čestica. CERN openlab predstavlja jedinstveno javno-privatno partnerstvo koje ubrzava razvoj naprednih rešenja za LHC zajednicu širom sveta, ali i za šira naučna istraživanja. Kroz ovu otvorenu laboratoriju, CERN sarađuje sa vodećim ICT kompanijama i istraživačkim institutima.

„Važna istraživanja koje CERN omogućava širom sveta zavise od toga koliko brzo i lako naučnici mogu da pristupe ogromnoj količini podataka koji se svakodnevno kreiraju“, rekao je Veselin Jevrosimović, predsednik grupacije Comtrade. „Ponosni smo što smo članovi CERN opelab-a i nestrpljivi da kroz ekspertizu i iskustvo omogućimo istraživačima maksimalnu podršku i efikasniji pristup podacima sa LHC-a.“
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2015 5:53 pm

Smile EaseUS MobiSaver vraća obrisane podatke sa vašeg Android uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Sigurno vam se barem jednom desilo da ste neku bitnu fotografiju ili video slučajno obrisali sa vašeg Android uređaja, ili ste se, recimo, tek nakon fabričkog reseta uređaja setili da niste prebacili neki kontakt, dokument ili SMS. To je trenutak kada shvatate kako je to otišlo u nepovrat. Ili možda nije...

EaseUS MobiSaver je najmoćniji i najjednostavnijialat za povratak izgubljenih podataka sa Android uređaja i SD kartice nakon brisanja, formatiranja, rootovanja, napada virusa i sličnog. Ovaj softver dostupan je za gotovo sve verzije Android OS-a, a podržava uređaje svih većih proizvođača: Samsung, LG, HTC, Motorola, Sony...

Sa vašeg Android telefona ili tableta, lako možete vratiti izgubljene fotografije, video snimke, SMS, kontakte, audio fajlove, dokumenta...

Kada ste shvatili da vam nedostaju neki podaci, prestanite da koristite Android uređaj i što pre pokrenite postupak vraćanja.

Za početak, proverite da li baterija vašeg uređaja ima više od 20%, kako bi bili sigurni da će moći da se izvrši skeniranje.

Pokrenite EaseUS MobiSaver i povežite vaš Android uređaj na računar pomoću USB kabla, a zatim kliknite na dugme start i sačekajte da softver prepozna uređaj koji ste povezali. Nakon toga MobiSaver automatski pokreće proces skeniranja vašeg uređaja u potrazi za podacima.

Tokom procesa skeniranja bićete u mogućnosti da vidite koje podatke je uređaj pronašao, a na kraju će vam sve što je pronađeno biti prikazano. Na levoj strani možete da po kategorijama filtrirate rezultate, da se na primer prikazuju samo kontakti ili dokumenta.

Kada ste pronašli izgubljene podatke, one koje želite da vratite potrebno je da selektujete, a zatim kliknete na dugme "Recover". Odaberite mesto gde želite da sačuvate oporavljene podatke i to je to.

Program EaseUS MobiSaver košta samo 39.95 dolara, a to je realno niska cena za vraćanje bitnih podataka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2015 5:56 pm

Smile Upoznajte GeekBox - višenamenski TV box otvorenog koda

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Poznati webshop GeekBuying predstavio je jedan jako zanimljiv proizvod - GeekBox. U pitanju je jedinstveni uređaj koji spaja više funkcija, a najbolje se može opisati kao tv box, koji svaki pravi geek može da nadogradi po želji.

GeekBox ima futuristički dizajn i sofosticirani sistem za ventilaciju. Unutar ovog zanimljivog uređaja nalazi se Rockchip RK3368 ARM 64Bits Octa-core Cortex-A53@1.5GHz procesor, zajedno sa PowerVR SGX6110 grafikom, 2 GB RAM-a kao i 16 GB interne memorije. Korisnici mogu da izaberu jedan od dva operativna sistema koja su odmah dostupna čim uređaj izvadite iz kutije, a u pitanju su Android 5.1 Lollipop i Ubuntu. Ovakva konfiguracija omogućava stream 2K i 4K videa u H.265 kompresiji.

Uređaj ima 2 USB porta, kao i LAN konektor. Poseduje Bluetooth 4.1 i ima ugrađen WiFi IEEE802.11a/b/g/n/ac sa čak dve antene, a postiže brzine do 867 mbps.

Zahvaljujući MXM-III interfejsu, GeekBox možete da povežete na bilo koji od kompatibilnih uređaja (koje možete da dokupite), recimo displej ili projektor. Može da se koristi i kao set-top box uz IR daljinski upravljač.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 2

GeekBox košta 109.99$ i možete ga kupiti klikom ovde, ali na ovom linku jednostavnmo možete dobiti kupon sa 20 dolara popusta. Na posebnom sajtu, geekbox.tv možete dobiti mnogo više informacija o samom uređaju i njegovim mogućnostima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2015 6:00 pm

Smile LinkedIn u Srbiji ili znaš me – znam te

LinkedIn, najpopularnija poslovna mreža u Evropi, postaje sve aktivnija u Srbiji. Ipak, ispravnost njenog korišćenja često se dovodi u pitanje jer malo‑malo pa LinkedIn postane dejting sajt…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Valentine-s-Day-for-zones

LinkedIn, kao i svaka mreža, ima neke (ne)zvanično prihvaćene norme ponašanja. Ona služi da svoju radnu biografiju predstavimo što bolje možemo, povežemo se sa kolegama i saradnicima, damo neku preporuku… pa naravno, da pronađemo posao. Kompanije sve više koriste LinkedIn u potrazi za novom radnom snagom.

Na novi način
Ipak, nije malo onih koji ovu mrežu koriste i da pronađu ženu, ljubavnicu, podele sliku s letovanja, motivacioni citat ili svoju tužnu životnu priču. Jednom sam čak čula da je LinkedIn samo paravan za muvanje, ali ne bih se složila, mada ima i takvih situacija. Početkom prošlog meseca LinkedIn je najavio nov način komunikacije, odnosno privatne poruke koje više neće izgledati kao da su iz prošle decenije.

„Bilo da pretražujete nove poslovne mogućnosti i poslovne partnere ili samo delite članke i komentarišete ih u svojim privatnim porukama s kolegama – verujemo da sve što radite na LinkedIn‑u čini konverzaciju smislenijom i značajnijom“, kaže Mark Hull, direktor produkt menadžmenta LinkedIn‑a. To je komentar na osnovu onoga što bi ova mreža trebalo da bude, ali da li zaista to jeste?

Kao što sam već pomenula, LinkedIn nam služi da se povežemo s kolegama i saradnicima, kao i da podelimo svoje radno iskustvo. Svima nam se dešava da nas dodaju razni ljudi s kojima nikakav kontakt nismo imali, i to je u redu, zašto da ne širimo mrežu potencijalnih saradnika. Ali, neretko se desi da je taj neko direktor u „firmi“ Sam svoj gazda i da trenutno traži posao. Nisam baš sigurna koliko ova konekcija može bilo kome da koristi. Toj osobi možda, vama sigurno ne. Trebalo bi svoju mrežu da gradimo pametno, ako uopšte želimo nešto u životu da radimo.

Muvanje na LinkedIn‑u
Verujem da ovo nikome nije nepoznat pojam. Koliko god ova mreža bila „poslovna“, nađe se tu i poneka izgubljena duša kojoj se svidi tvoja pofil fotografija pa krene da te obasipa porukama „Odakle si, Gde živiš, Baš si slatka…“ Ti pomisliš: „Jao, čoveče, idi na mIRC!“, ali… Da ne pričam o onima koji te viđaju tu i tamo pa su te „primetili“, baš si onako zgodna. Ne obazirite se na to što pričam u ženskom rodu, s muškim rodom na LinkedIn‑u nisam imala iskustva. Opet, ovo se događa, po nekim mojim zapažanjima u maloj meri.

Motivacioni citati koje smo prevazišli još na početku srednje škole, noge iz perspektive viršli na letovanju i razne priče koje zapravo nikoga ne interesuju ponekad ovu mrežu čine nalik Facebook‑u, što ona nije. Kao i na svakoj drugoj mreži, niko ovde ne diktira pravila ponašanja, ali ako ste se u ovome pronašli, zapitajte se da li posećujete pravu mrežu. Ako ste u ovome prepoznali nekoga od vaših kolega, saradnika ili ljudi s kojima ste povezani, zapitajte se koga prihvatate. Kao što na Facebook‑u ne tvitujemo, tako ni ovde ne treba da fejsbučimo. Opet, svako radi kako voli, ali manje su šanse da će napraviti bilo kakav poslovni angažman.

Ostaje nam da podržimo LinkedIn u unapređenju instant poruka i nadamo se da će tako nešto učiniti i na polju oglašavanja. Zapošljavanje više ne „radi“ po modelu: „znaš me – znam te, daću ti posao“ i „aj’ mi učini, pa ću i ja tebi isto’. Razmislite malo pre nego što napravite profil, šta zapravo želite da pokažete i predstavite. Na internetu postoji pregršt društvenih i drugih mreža na kojima ćete se sigurno pronaći ako ne ovde. Posao je posao, a zadovoljstvo je zadovoljstvo. E sad ako posao i zadovoljstvo mogu da idu zajedno…
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 24, 2015 6:42 pm

Smile Sledeće godine u Kinu stiže Google Play

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Prema pisanju Reuters-a, Google će početkom sledeće godine kineskim korisnicima omogućiti korišćenje Google Play prodavnice Android aplikacijama.

Biće to prvi put od 2010. godine da će korisnicima u Kini biti dostupna lokalizovana verzija neke Google-ove usluge. Navedene godine Google se u potpunosti povukao s kineskog tržišta jer više nije želeo da sprovodi sveobuhvatni nadzor sadržaja koji propisuju tamošnji zakoni.

Google će u Kini predstaviti posebnu verziju Google Play prodavnice koja neće biti povezana s ostalim verzijama te prodavnice aplikacija u svetu te će poštovati sve važeće kineske zakone.

Google Play će poslužiti kao svojevrsna "odskočna daska" za dolazak drugih Google-ovih usluga u Kinu u sledećim godinama. Dolazak Google Play prodavnice u Kinu očekuje se u razdoblju između februara i leta 2016. godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 24, 2015 6:45 pm

Smile Microsoft nudi alternativu vašim omiljenim Android aplikacijama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Nakon što su 2013. godine lansirali Switch to Windows Phone, aplikaciju koja je potencijalnim korisnicima Microsoft-ove mobilne platforme preporučivala alternative za njihove najdraže aplikacije sa Android-a, ekipa iz Redmonda je sada na tržište izbacila i AppComparison.

Kako prenosi VentureBeat, reč je o Android aplikaciji koja, pogađate, skenira vaše najdraže Android aplikacije i preporučuje vam njihove Windows Phone alternative.

AppComparison je već sada dostupan na Google Play-u, iako nam se čini da ga ne možemo preporučiti čak ni onima koji su uskoro planirali preći sa Android-a na Microsoft-ovu mobilnu platformu - kako ističu na VentureBeatu, AppComparison ne obavlja neki bajan posao, a uz to još uvek nije jasno da li je reč o aplikaciji namenjenoj potencijalnim korisnicima starijih Windows Phone uređaja ili novih Windows 10 Mobile telefona.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 24, 2015 6:49 pm

Smile Kaspersky Lab organizovao „Cyber Security Weekend”

Kompanija Kaspersky Lab bila je organizator konferencije „Cyber Security Weekend for Europe“, koja je održana od 19.-22. novembra u Budimpešti, a na kojoj je diskutovano o trenutnoj situaciju kada je u pitanju IT bezbednost, kao i o predviđanjima za 2016. godinu. Svrha ove konferencije bila je da kompanije dobiju savete koji će im pomoći da se zaštite od sajber pretnji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Geri-Mekiven-1024x683

„Saradnja između organa vlasti, privatnih kompanija i naučnika neophodna je kako bi efikasno bio rešen problem sajber kriminala. Zajedničkim snagama treba da radimo na identifikaciji i eliminaciji malicioznih elemenata i na taj način pomognemo žrtvama napada”, izjavio je Gari Mekiven (Gary McEwen), strateški analitičar u okviru jedinice za sajber kriminal (EC3) u Europol-u.

Tokom svoje prezentacije, Geri Mekiven (Gary McEwen) govorio je o trendovima u sajber kriminalu, uključujući sve lakši ulazak u svet sajber kriminala, pojačanu agresivnost sajber kriminalnih aktivnosti širenjem ransomware programa (naročito „policijskih“ ransomware i cryptoware programa), kao i rasprostranjenije korišćenje alata za daljinski pristup (RAT) u IT napadima.

„U današnjem svetu, sajber bezbednost nije problem koji se odnosi samo na IT industriju već obuhvata sve ljude, uključujući individualne korisnike i njihove porodice, mala preduzeća i velike kompanije. Razmenjivanje informacija i jačanje svesti o sajber bezbednosti veoma je značajno za rešavanje ovog problema i to je ono što mi pokušavamo da uradimo na ovakvim konferencijama. Takođe često naglašavamo i koliko je bitno zaštititi sve poslovne procese, bilo da se oni odnose na računovodstvene zadatke u malom preduzeću ili na funkcionisanje celokupnog vodovodnog sistema u jednom gradu. Od ransomware programa do ciljanih napada, bezbednosne rizike treba otklanjati upotrebom adekvatnih rešenja, pravila i edukacijom zaposlenih”, izjavio je Stefan Tanase, viši bezbednosni istraživač u globalnom timu za istraživanje i razvoj kompanije Kaspersky Lab.

Analizom stručnjaka utvrđeno je da se u trećem kvartalu 2015. godine u Evropi čak 35 odsto korisnika susrelo sa sigurnosnim incidentima koji se dovode u vezu sa lokalnom mrežom ili prenosivim medijima, dok je u 20 odsto slučajeva incident bio u vezi sa određenim internet stranicama.

Kada su u pitanju unutrašnje pretnje, istraživanjem je utvrđeno da su organizacije pronašle ranjivosti na softveru koji su koristile (29 odsto ispitanika) kao i da su informacije slučajno (21 odsto) ili namerno (11 odsto) procurele iz kompanije. Mobilni uređaji koji sadrže korporativne informacije predstavljaju dodatni rizik za krađu informacija.

Kompanija Kaspersky Lab svakodnevnim radom u prethodnih 18 godina prikupila je veliki broj informacija o sajber pretnjama, a ta sa znanja pretvorila je u pravu zaštitu za svoje klijente.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 24, 2015 6:52 pm

Smile Top 10 sajtova za freelance poslove

Da li ste znali da 34% radne snage u SAD čine frilenseri? I da većina njih bira taj način rada zato što im odgovara fleksibilnost u poslu i da bi zaradili dodatni novac u odnosu na redovni posao.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Frilens-1024x576

Za nekog ko tek počinje posao u IT-ju, frilensing je odličan način da se stekne iskustvo i malo popuni CV. Ali ne samo to. Frilensing omogućava neverovatan nivo fleksibilnosti u radu. Sami birate projekte koje želite da radite i kada ćete raditi a kada praviti pauzu. Ako ove nedelje niste raspoloženi za posao – pa jednostavno nemojte aplicirati!

Pa, odakle da počnete? Možete jednostavno da guglate „freelance jobs”, a možete da uštedite sebi vreme, pošto je Mashable to odradio za vas i izdvojio one najbolje sajtove za frilens poslove za koje može da aplicira bukvalno svako.

Top 10 „freelance jobs” sajtova za IT

1. Smashing Jobs – velika baza frilense IT poslova, prvenstveno poslova za developere, ali može se naći ponešto i za dizajnere.

2. Mashable Job Board – ovde svoju ponudu poslova oglašavaju kompanije poput MTV News, Omaze isl.

3. Coroflot – pre svega namenjen kreativcima, nudi poslove iz celog sveta. Samo odaberite kategoriju Freelance work. Pored poslova za veb-dizajnere i developere, ima i drugih IT projekata.

4. Working Nomads – kategorije poslova na ovom sajtu uključuju dizajn, razvoj, sistemsku administraciju, menadžment i marketing.

5. Authentic Jobs – liste poslova za sve – od menadžera za projekte pa do backend developera.

6. GetACoder – odličan izvor frilense poslova za developere, dizajnere i ostale IT poslove. Baza koja ima desetine hiljada aktivnih poslova u svakom trenutku, što malo otežava filtriranje poslova na ono što zaista želite.

7. WP Hired – ako ste poznavalac WordPress-a, ovo je mesto za vas. Većina izlistanih poslova može se raditi iz bilo kog dela sveta.

8. Problogger Jobs – jasno već iz samog naziva. Blogeri – navalite!

9. Krop – samo za kreativce. Razlikuje se od ostalih po tome što omogućava da postavite svoj portfolio radova na njihov sajt. Koriste ga mnogi poznati fotografi i agencije za dizajn.

10. Stack Overflow Careers – objavljuju ponude za poslove sa punim radnim vremenom i frilens poslove. Uglovnom inženjerski i poslovi za developere.

Izvor: www.mashable.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 25, 2015 10:46 pm

Smile Većina Android aplikacija šalje i prima nepotrebne podatke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Istraživači sa MIT-a su nedavno otkrili da veći deo podataka koje - bez znanja korisnika - šalju i primaju najpopularnije Android aplikacije nemaju nikakvog uticaja na krajnje korisničko iskustvo.

Polovina tih "tajnih" komunikacija otpada na standardne analitičke informacije o performansama aplikacije i statističke podatke, koji pomažu developerima da poboljšaju svoj softver. Ali, druga polovina nema nikakve veze sa analitikom.

"Ono što je interesantno je da drugih 50 procenata (poslatih i primljenih podataka) ne može biti pripisano analitici," izjavila je Julia Rubin, vođa istraživačkog tima, i dodala: "Iza ovih tajnih komunikacija može stajati vrlo dobar razlog. Ne želimo reći da one moraju biti uklonjene. Samo želimo reći da korisnici trebaju da budu obavešteni o njima."

Kao primer tih "tajnih" komunikacija, ekipa sa MIT-a je navela Walmart aplikaciju, koja korisnicima omogućava da skeniraju bar-kodove proizvoda na policama Walmart-ovih prodavnica kako bi proverili njihove cene - prilikom skeniranja koda, Walmart aplikacija iz nekog razloga stupa u kontakt sa eBay-ovim serverom.

Kako bi dokazali da spomenute komunikacije nemaju skoro nikakvog uticaja na korisničko iskustvo, istraživači sa MIT-a su modifikovali 47 od 100 najpopularnijih Android aplikacija, kako bi u njima zatvorili kanale za tajne komunikacije - u 30 od tih 47 aplikacija, korisnici nisu mogli pronaći nikakve razlike u odnosu na regularne verzije.

Kod 9 aplikacija je primećen nedostatak reklama; u 3 slučaja, korisnici su primetili "manje" razlike u odnosu na standardne verzije aplikacija, dok je 5 aplikacija nakon modifikovanje postalo disfunkcionalno.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 25, 2015 10:49 pm

Smile Google svaki dan mora da ukloni dva miliona piratskih linkova

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 1

Kao najveći internet pretraživač, Google je suočen sa pravom poplavom vlasnika autorskih prava da uklone veze prema piratskom sadržaju. Trenutno obrađuju čak dva miliona linkova na piratske stranice svakog dana, što je 100 posto više nego prošle godine, prenosi TorrentFreak. Samo prošlog meseca Google je dobio 65 miliona zahteva od 5609 vlasnika autorskih prava, odnosno 1500 po minuti.

Najviše zahteva dobili su od kompanija Degban, BPI i RIAA. Veliki procenat linkova povezuje se na piratski sadržaj, no ovde je i ogromna količina duplih ili nepravilno linkovanih sadržaja, a neki vode i na sisteme u vlasništvu samih kompanija koje su nosioci prava.

Udruženja poput MPAA i RIAA u SAD-u su već pre od Google-a tražili da pojača borbu protiv piratskog sadržaja, na šta su oni odgovorili promenom algoritma koji je spustio rang tih stranica, prenosi TNW.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 3 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu