Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 79 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 79 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
JAZZ - Bleferski vodič EmptyJuče u 11:24 pm od PatakPrvi

» Šta trenutno slušate?
JAZZ - Bleferski vodič EmptyJuče u 10:58 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
JAZZ - Bleferski vodič EmptyJuče u 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
JAZZ - Bleferski vodič EmptyJuče u 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
JAZZ - Bleferski vodič EmptyJuče u 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
JAZZ - Bleferski vodič EmptyJuče u 8:18 pm od Dall

» Obuća
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
JAZZ - Bleferski vodič EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


JAZZ - Bleferski vodič

2 posters

Ići dole

JAZZ - Bleferski vodič Empty JAZZ - Bleferski vodič

Počalji od Korovjev Sub Avg 10, 2013 9:12 am

1.

Pre desetak i više godina u našim knjižarama se pojavila jedna sjajna i netipična knjiga o džezu dvojice autora, Pitera Klejtona i Pitera Gamonda, pod, rekao bih, potpuno u duhu džeza, nazivom: JAZZ - Bleferski vodič.

Pošto se nalazim u godinama i stanju duha kada je nekako i normalno da se sve više okrećem ovoj, meni oduvek dragoj, vrsti muzike, pokušaću da podelim sa svim zainteresovanim neke delove iz ove knjige, pomalo obrađene na moj način, ali potpuno u duhu džeza...


Džez je najverovatnije jedini originalni doprinos SAD svetskoj muzici. Nastao početkom 20. veka među crnačkim stanovništvom, džez je od samog početka bio osporavan i hvaljen u različitim vrednovanjima brojnih muzičkih kritičara, ali koji su svi složili u jednom, da je, kakav je takav je, sigurno jedna od najznačajnijih pojava u svetskoj muzici u prošlom veku.

Postoje nekako tri, odnosno četiri glavna perioda razvoja džeza. Prvi je tradicionalni džez (do 1930), drugi je sving (1930.-1945.), treći je bibap (posle 1945.), a četvrti je stilovi nastali iz bibapa...

Prvobitno je džez bio muzika za igru. Nakon II sv. rata polako se seli u koncertne dvorane čime je bitno smanjio svoju popularnost i omogućio ekspanziju roka i popa...

Etimologia reči džez je nejasna. Nije malo onih koji tvrde da džez na jednom od afričkih dijalekata označava seksualni akt, što se meni čini verovatnijim od ostalih mišljenja i neobično mi se dopada. Nije teško zaključiti šta u tom slučaju znači džezer, ili meni jako interesantne džezerke. Pomenuo bih još i to da neki autori smatraju da objašnjenje reči treba tražiti u francuskom izrazu jaser, što znači čavrljati, brbljati, ali ja lično tome ne bih poklanjao veću pažnju...

2.

Bez obzira u kom smislu, džezer je osoba vredna poštovanja

Međutim neki autori imaju drugačija mišljenja o vrstama džeza. Tako P. Klejton i P. Gamond smatraju da postoje dve vrste džeza i to:

Tradicionalni – koji se svira u starom stilu tri – gore, tri – dole, mahom kolektivna improvizacija na Kad sveci marširaju, i

Moderni – džez nastao i snimljen posle 1940.

Nije zaista moguće, iako mnogi kritičari to pokušavaju, voleti i podržavati Trad i Mod. To je kao da kažete da volite Partizan i Crvenu Zvezdu. Zato se odlučite čega ćete se držati kada pričate o džezu i pljujte po onom drugom u svakoj prilici, ili, ako ne možete da se odličite šta vam se dopada, recite da najviše volite glavnotokovski džez. Ovo je izmišljeni termin sa ciljem da obuhvati i ni-tamo-ni-ovamo liberalnu vrstu džeza.
Ovo je jedne nemirne noći smislio eminentni kritičar Stenli Fozdik Dens, pošto je proveo veče na džem sešnu sa Djukom Elingtonom i njegovim bendom, Bredom Gauensom, Horskolarom Drejperom i Endijem Kondonom. Pošto nije imao reči kako bi opisao ono što je čuo, pokušao je da toj svirci da izvesno dostojanstvo, tako što ju je nazvao „glavnotokovskom“.

Ja sam jedan od srećnika koji je gledao orkestar Djuka Elingtona sredinom sedamdesetih u Domu sindikata u Beogradu, na Njuport džez festivalu...

Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

JAZZ - Bleferski vodič Empty Re: JAZZ - Bleferski vodič

Počalji od Avramova Sub Avg 10, 2013 12:19 pm

Interesantno. Mene zanima, koja je odlika domaćeg džeza, odnosno koja karateristika (pravac) od navedenih je najviše zastupljena? Koliko god da mi džez prija u određenom vremenu, ipak ga nisam proučavala do te mere, pa otuda i moje pitanje.

Takođe, bilo bi interesantno da znamo kada su "ubačeni" vokali i koliko su promenili autentični džez izraz?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

JAZZ - Bleferski vodič Empty Re: JAZZ - Bleferski vodič

Počalji od Korovjev Ned Avg 11, 2013 7:41 pm

3.

... Kada slušate i gledate džez, verovatno se pitate otkud te solo deonice na basu i bubnjevima, tim pre ako potičete iz nekih drugih muzičkih oblasti, gde oni koji sviraju takve instrumente znaju gde im je mesto. Ali, u džezu, basista i bubnjar poseduju, odavno izboreno, pravo da se upuštaju u solo nastupe, generalno neoprostive dužine i tegobnosti.

Postoji nekoliko razlog za to, ali glavni i meni potpuno razumljiv i opravdan razlog za to je naprosto činjenica da su, zbog glomaznosti svojih instrumenata, jedino pomenuta dvojica muzičara u bendu posedovali sopstveno prevozno sredstvo. Pošto se bend morao, naravno, posle svirke vratiti kući, i pri tome se jedino mogao osloniti na basistu i bubnjara, jasno je da je strah od gubljenja prevoza redovno nadvladavao umetnički senzibilitet i primoravao ih da popuste pred neumerenom količinom trzanja žica i udaranja palicama, makar i na račun sopstvenih solo deonica, koje su im s pravom pripadale....


4.

... Džez je previše mlad (u poređenju sa takvim institucijama kao što su zelenašenje, reketiranje, ili, recimo, teatar i opera) da bi imao veliku istoriju. Međutim, on je svejedno stekao prilično nesrazmernu količinu mitova, bajki i legendi. Da ne postoji ono malo čvrstih i neporecivih činjenica poput Fetsa Volera, osmrtnice (čitulje) Pajntop Smita, kluba Ronija Skota i pesme Lep posao ako možeš da ga dobiješ u verziji Telonijusa Monka, čovek bi vrlo lako mogao da posumnja da je čitavu stvar izmislila džez štampa.
Ali na sreću, u vezi džeza izmišljeno je samo 75%, i to je uglavnom uradio Dželi Rol Morton sa nekoliko bednih priloga Banka Džonsona i časopisa Džezeri.

JAZZ - Bleferski vodič Jelly_Roll_Morton--Anamule_Dance

Jedan od Mortonovih najkorisnijih mitova bio je da je on lično izmislio džez 2. marta 1902. godine. Kada bismo bili dovoljno razboriti da prihvatimo njegovu tvrdnju, džez bi sada imao konciznu, urednu istoriju, i mogli bi smo slobodno da ga slušamo. Knjige o istoriji džeza mogle bi glatko da podele događaje na AM i PM (Ante Morton i Post Morton). Naravno da bi tada u džezu bilo manje post – Mortona nego što ih sada ima...

Istorija džeza sa, pre svega, sastoji od imena. Umesto nekakve priče, sve se svodi na prozivku, od Irvinga Aronsona do Majka Zverina. Između, tek toliko da bude zanimljivije i teže za novajlije da probiju šifru, nalaze se brojni likovi, od kojih mnogi, verovatno, nisu ni postojali....
Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

JAZZ - Bleferski vodič Empty Re: JAZZ - Bleferski vodič

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu