Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Ponos EmptyJuče u 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Ponos EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Ponos EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Ponos EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Ponos EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Ponos EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Ponos EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Ponos EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Ponos EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Ponos EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Ponos EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Ponos EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Ponos EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Ponos

+11
Vulin
naOpaka
djavolica
Kamikaza
furija
Sinaj
laza
Korovjev
Avramova
Vidra
ellen
15 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Ponos Empty Ponos

Počalji od ellen Sub Apr 03, 2010 1:55 pm

Da li ste ponosni i sta uopste mislite o tome?

Sta mislite o ponosnim osobama a sta o onima bez ponosa?

Ja sam recimo veoma ponosno...mozda nekad i previse ...
Sad ...kolko je to dobro ili ne..ne znam...

Ali mislim ipak da svaka osoba treba da ima svoj ponos..
Bas mi je jadno kad vidim kako neko baci svoj ponos nekome pod noge..bez obzira iz kog razloga to radi...
ellen
ellen
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 703
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Novi Sad

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Vidra Ned Apr 04, 2010 5:44 pm

Bas mi je jadno kad vidim kako neko baci svoj ponos nekome pod noge..bez obzira iz kog razloga to radi...
Da bi razumela mnoge varijante gazenja samog sebe, moras biti u prilici da tako nesto iskusis kada imas decu. Jedino u slucaju deteta mnogi nece izgaziti samo svoj ponos, nego i sve oko sebe.

Ima neki deciji test gde te na pocetku pitaju da zamislis kocku, a onda kazes od kog je materijala.
Moja je kocka bila masivna, ispunjena unutra, od tvrde plastike i zute boje, sa delimicnim presijavanjem. To mu dodje karakter.
Onda ti kazu da neke zivotinje poredjas. Znam da je jedna od zivotinja konj. Svaka od njih nesto simbolise - porodicu, posao, zdravlje, i kada ih poredjas one u stvari predstavljaju redosled znacaja u tvom zivotu. Moja prvorangirana zivotinja bila je tigar, koji simbolise ponos.

U knjizi 'Primalni krik' ponos se oznacava kao lazno - steceno osecanje.

Ponos je, kroz zivot, poprilicno skupa 'rabota'.
Njime treba umeti dobro baratati.
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Ponos

Počalji od Avramova Sub Mar 24, 2012 11:45 am

U delu "Thoughts of Gold Words of Silver", ponos je opisan kao večno poražavajući porok.
On upropašćava osobu, ostavljajući malo toga dostojnog divljenja.

____

Koliko cesto srecete ponosne ljude? Kako se osecate u drustvu ponosne osobe i u kojoj meri i na koji nacin ista omalovazava okolinu?
Moze li ponos prerasti u drugo osecanje, npr. oholost? Sta je cena ponosa?
Da li ponos moze biti pozitivno osecanje i u kom slucaju?
Jeste li ponosni stalno, povremeno, nikada, ili po potrebi odglumite ponosnu osobu.



____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Vidra Sub Mar 24, 2012 11:55 am


U 'Primalnom kriku' ponos je opisan kao lazno osecanje. To nije primarna ljudska osobina, vec stecena.
Ne bih rekla da ponosni ljudi omalovazavaju okolinu. To su oholi ljudi.
Cini mi se da je ponos pozitivan ukoliko je samo naglasena varijanta samozadovoljstva. Ponosni ljudi vam nece dozvoliti da ih vidite slabe, ali ce svoju slabost da priznaju i pricaju o tome bez negog veceg problema. Oni koji su uvek nabolji i u superlativnu, ne odaju mi utisak ponosnih. To mi pre nekako izgleda kao bahatost.
Ponosan covek cuva svoj integritet, protiv njegovog urusavanja bori se sa stilom.
U navodu koji je Av napisala, verujem da je 'urusavajuci porok' mozda zato sto u nekoj meri onemogucava bliskost.
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Korovjev Sub Jul 27, 2013 7:40 pm

Avramova ::U delu "Thoughts of Gold Words of Silver", ponos je opisan kao večno poražavajući porok.
On upropašćava osobu, ostavljajući malo toga dostojnog divljenja.

____
.....

Složio bih se sa rečenim. Osećanje ponosa je u vrlo tesnoj vezi sa osećanjem stida u regulaciji sopstvenog samopouzdanja u interakciji sa socijalnim okruženjem.

Ponos se različito shvata pa i interpretira. Pa tako Jens León Tiedemann o ponosu kaže:

"Osećanje ponosa povezuje nas sa drugim ljudima i dozvoljava nam da se pokažemo kao kompetentni, voljeni i cenjeni. Osećamo se kao član društva, da pripadamo, želimo da se pokažemo. Nasuprot tome osećanja stida nas izoliraju od drugih, osećamo se nekompetentni, slabi, prljavi i mali. Na osnovu ove osovine stida-ponosa procenjujemo da li smo se približili našem ličnom ich (ego)-idealu, da li možemo da smanjimo razliku između ideala i ega."

U svakom slučaju, ponos je samozadovoljno osećanje, kada čovek uradi nešto bitno, ili je učestvovao u nečem posebnom. Misli se da je najjači oblik ponosa onaj koji osećamo kao pripadnici nekog naroda. Koliko smo samo ponosni kada čujemo da je naš čovek najbolje na svetu uradio ovo ili ono ili, još bolje, da je naš čovek prvi koji je napravio nešto. To osećanje je toliko jako da nekada čoveku zamagli rasuđivanje o dobrom i lošem, pa smo tako često svedoci prilično neverovatnih situacija da neko konstatuje kako je ponosan što je, na primer, pripadnik njegovog naroda izvršio neku od najvećih pljački u istoriji ili slično.

Pa tako, nažalost, kada se neki zločin uradi iz mržnje, počinilac je gotovo po pravilu ponosan na to.

Sve ovo ukazuje da je ponos, ipak, negativno osećanje, suštinski destruktivno i sebično koje vrlo uspešno trasira put do uobraženosti, arogancije, oholosti i sujete...
Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Avramova Sub Jul 27, 2013 8:06 pm

Meni najbliskije poimanje ponosa je upravo ovo o čemu pišete:

Korovjev :: Misli se da je najjači oblik ponosa onaj koji osećamo kao pripadnici nekog naroda. Koliko smo samo ponosni kada čujemo da je naš čovek najbolje na svetu uradio ovo ili ono ili, još bolje, da je naš čovek prvi koji je napravio nešto.

Dok sledeći navod ne bih prihvatila pa vas molim da ga malčice pojasnite. Naime, nisam imala takav osećaj što ne znači da drugi nisu.

To osećanje je toliko jako da nekada čoveku zamagli rasuđivanje o dobrom i lošem, pa smo tako često svedoci prilično neverovatnih situacija da neko konstatuje kako je ponosan što je, na primer, pripadnik njegovog naroda izvršio neku od najvećih pljački u istoriji ili slično.

Dalje navodite:

Sve ovo ukazuje da je ponos, ipak, negativno osećanje, suštinski destruktivno i sebično koje vrlo uspešno trasira put do uobraženosti, arogancije, oholosti i sujete...

Ne mislite li da ovakvo osećanje pripada samo onim ljudima koji su skloni pobrojanim osobinama?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od laza Sub Jul 27, 2013 9:57 pm

ponos je uzvišeno stanje onih ljudi koji mogu takvo stanje kvalitetno da podnesu.biti ponosan je lepo ali i opasno stanje,nije za svakoga.mnogo zlodela je u ime ponosa učinjeno ali tu ponos ne snosi ni zrno krivice,zlodelo čine ljudi a kriju se iza nacionalizma,patriotizma,ponosa.kriju se iza svega lepog i svetog nebi li što bolje sakrili svoju pravu nameru.
biti ponosan na dete,na suprugu,na đokovića,na nepoznatog čoveka koji učini dobro delo nije greh,nije mana,što smo više ponosni i što češće taj osećaj imamo život nam je ispunjeniji.
laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Sinaj Sub Jul 27, 2013 10:55 pm

Ponos je stanje UM-a, nikako bića. Ponosan čovek živi ponos, dok mu ponos neda da oseti pravu suštinu sebe. Suština sebe jeste samo postojanje bez predrasuda, sujete, iluzija o uzvišenom stanju samog sebe. Iz ponosa proizilazi sujeta. To jest, visoko mišljenje o sebi. Saamo mišljenje o sebi je samo mišljenje, koje je po prirodi uvredljivo i ponosno.
Sinaj
Sinaj
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1337
Datum upisa : 06.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Korovjev Sub Jul 27, 2013 11:06 pm

Naše predstave o ponosu mogu biti različite. Međutim, postoji iskustvo, u konačnom i nauka koja se zove psihologija. Ponos jeste suštinski negativno osećanje koje svi ponekad osetimo, pa i ja, naravno. Manifestacija ponosa je pre svega ispoljavanje svoje (iracionalne i lično doživljene) superiornosti koja sama po sebi podrazumeva nečije omalovažavanje. Sam čovek ne može biti ponosan, on je ponosan pred drugima i zbog drugih...
I kao što je već rečeno, u delu Thoughts of Gold Words of Silver, ponos je opisan kao „večno poražavajući porok. On upropašćava osobu, ostavljajući malo toga dostojnog divljenja“.

Takođe, ponosna osoba ne vidi realno sebe, ne vidi da je ponosna, itd.

Ali, da ne bi bilo zabune, nije ovde samo u pitanju ponos kada pobedi klub za koji navijamo, ili reprezentacija naše države, odnosno kada nama draga osoba pobedi na nekom takmičenju, recimo, ili neka slična životna situacija, mada se tragovi i koreni negativnosti mogu i u tome uočavati. Ova osećanja ponosa su srazmerno kratkotrajna i najčešće nemaju negativnih posledica...

Ponos se izražava i u svakodnevnim situacijama. Jednostavno, postoje ljudi koji su ponosni zbog razloga koji drugima nisu razumljivi. Zato što su belci, hrišćani, članovi neke sekte, visoki, rodom iz nekog određenog kraja, itd, itd... Kod takvih osoba je ponos kao negativna karakteristika lakše uočljiv, mada mu je matrica ista kao i u prethodnom, da kažem, benignom slučaju...

I, na kraju, moram da kažem da ponos jeste baza u koju su utkani koreni i mnogo ozbiljnijih negativnih društvenih pojava kao što su homofobija, nacionalizam, verska netrpeljivost, rasizam....
Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od furija Ned Jul 28, 2013 12:50 am

Ponos (gordost) je smrtni greh, a ja sam vrlo, vrlo gresna Ponos 2979583794 
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Kamikaza Pon Avg 05, 2013 5:46 pm

Ponos u umerenim količinama  je sasvim u redu, ponosan biti na svoju domovinu , na svoj narod, na neko lepo delo nama bliskih , tu se čak može bit i previše ponosan ali u ljubavi i prijateljstvu previše ponosa može da šteti jer se zbog tog nekog glupog ponosa i proste stvari ne opraštaju .
avatar
Kamikaza
Novi član
Novi član

Broj poruka : 87
Datum upisa : 04.08.2013

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od djavolica Pet Avg 30, 2013 12:15 am

..i previse ponosna..

Ponekad je to dobro, a ponekad nije
al sta cu, ne mogu (i necu) iz svoje koze.. Ponos 1626135240 
djavolica
djavolica
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3352
Datum upisa : 17.08.2013
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Sinaj Sre Sep 18, 2013 6:06 pm

Ponos = Um. Very Happy 
Sinaj
Sinaj
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1337
Datum upisa : 06.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od naOpaka Pet Okt 04, 2013 6:21 pm

ponos nije gordost..
ponos je unutrashnji osecaj koji ne morash da ispoljish, bar ne vidljivo..
gordost je bliska sujeti i tezi ispoljavanju zarad prikazivanja shirokim narodnim masama ..
nije mi problem da kazem sve shto mislim , iznutra znam ko sam i shta sam.. predstavljanje u nekom svetlu , obmana rechima ili delima da bi se stvorila " lepsha" slika o sebi chine gordost i zadovoljavaju sujetu...makar to bilo i sa malo rechi, onaj kome je upuceno dobro ce znati sa kim ima posla.
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od naOpaka Pet Okt 04, 2013 6:23 pm

btw bez ponosa si slina Ponos 3137150671 
sujeta ti viri iz nosa ma koliko maramica upotrebio .
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Vulin Pet Okt 04, 2013 9:05 pm

Sujeta?

Mila moja naopaka maco, sujeta i jeste suprotnost balama. Uostalom, sujeta je vrlina. Sad, ume da bude prenaglašena ili neutemeljena, ali je neophodna. Veoma često jeste pogrešna, ali šta bi bez nje...?
Vulin
Vulin
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 7987
Datum upisa : 28.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od naOpaka Pet Okt 04, 2013 9:07 pm

zashto je sujeta vrlina?
ne zekim se sad..
sujeta je kompleks izrastao iz prenaglashene potrebe ka samoljublju.... a sad malo dalje, zashto neko ima tu potrebu? da chachkamo po detinjstvu? ne bash srecno? stroga mama , tata?
sujeta mora da je dozirana da ne izvire na povrshinu tako da postaje reklama za narodne mase...
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Marea Pet Okt 04, 2013 10:27 pm

Imam ponos, posebno kada nesto dobro uradim pred samom sobom, kad se sebi dopadnem, tad sam najj...Ponos 1179806630 
Marea
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Avramova Pet Okt 04, 2013 11:32 pm

naOpaka ::zashto je sujeta vrlina?
ne zekim se sad..
sujeta je kompleks izrastao iz prenaglashene potrebe ka samoljublju.... a sad malo dalje, zashto neko ima tu potrebu? da chachkamo po detinjstvu? ne bash srecno? stroga mama , tata?
sujeta mora da je dozirana da ne izvire na povrshinu tako da postaje reklama za narodne mase...
Svi smo sujetni. Vrlina je samo onda kada je dozirano isprovocirana za neko delo dobrog karaktera.

U svakom drugom slučaju kada je izražena nije kompleks, ali je mana.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od naOpaka Pet Okt 04, 2013 11:39 pm

Avramova ::
naOpaka ::zashto je sujeta vrlina?
ne zekim se sad..
sujeta je kompleks izrastao iz prenaglashene potrebe ka samoljublju.... a sad malo dalje, zashto neko ima tu potrebu? da chachkamo po detinjstvu? ne bash srecno? stroga mama , tata?
sujeta mora da je dozirana da ne izvire na povrshinu tako da postaje reklama za narodne mase...
Svi smo sujetni. Vrlina je samo onda kada je dozirano isprovocirana za neko delo dobrog karaktera.

U svakom drugom slučaju kada je izražena nije kompleks, ali je mana.
pojasni bold pliz..
sujeta je neizbezna ali ne i neizlechiva kategorija, potpuno shtetna , auu maliciozna ukoliko je izrazena u medjuljudskim  odnosima ili mimikrichno zaturena u coshak svesti... ne znam shta je gore..
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Marea Pet Okt 04, 2013 11:41 pm

Avramova ::
naOpaka ::zashto je sujeta vrlina?
ne zekim se sad..
sujeta je kompleks izrastao iz prenaglashene potrebe ka samoljublju.... a sad malo dalje, zashto neko ima tu potrebu? da chachkamo po detinjstvu? ne bash srecno? stroga mama , tata?
sujeta mora da je dozirana da ne izvire na povrshinu tako da postaje reklama za narodne mase...
Svi smo sujetni. Vrlina je samo onda kada je dozirano isprovocirana za neko delo dobrog karaktera.

U svakom drugom slučaju kada je izražena nije kompleks, ali je mana.
Ako ja recimo nisam sujetna, da li je to korektno po tebi??Very Happy 
Marea
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Avramova Pet Okt 04, 2013 11:46 pm

Dodatak: Kada nas sujeta natera da se pokrenemo u našu korist.

Fi Pi je lepo napisao:

Dve stvari nas dele od istine,
glupost - što je ne vidi i
sujeta - što je ne voli.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od naOpaka Pet Okt 04, 2013 11:46 pm

nema to veze maro sa mnom..
generalno sujeta je vrhunac teznje ka ispoljavanju necheg shto ne mozemo da definishemo i stavimo u pravu kategoriju ...pa onda, idemo tamo u spoljni svet i prikazujemo se kako zelimo sebe da vidimo...sujeta je chista projekcija zelje, a ono shto ja zelim je u skladu sa mojim htenjima, dakle sujeta, ad acta Smile 
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Avramova Pet Okt 04, 2013 11:47 pm

Marea ::Ako ja recimo nisam sujetna, da li je to korektno po tebi??Very Happy 
To je nemoguće, ali je moguće da je ne poseduješ u kritičnoj količini.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od naOpaka Pet Okt 04, 2013 11:47 pm

Avramova ::Dodatak: Kada nas sujeta natera da se pokrenemo u našu korist.

Fi Pi je lepo napisao:

Dve stvari nas dele od istine,
glupost - što je ne vidi i
sujeta - što je ne voli.
ok..
mada nas vishe stvari dele od istine ...mnogo vishe Smile 
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ponos Empty Re: Ponos

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu