Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 18 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 18 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyJuče u 11:11 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Duhovni razgovori - Page 3 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Šta trenutno slušate?
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyPet Maj 03, 2024 7:21 pm od PatakPrvi

» Kako videti boju aure
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Duhovni razgovori - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Duhovni razgovori - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Duhovni razgovori - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Duhovni razgovori - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Duhovni razgovori - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Duhovni razgovori

+8
inspy
sini_do
Orhideja
Vidra
Avramova
Fristajlo
Jurivaka
Noelia
12 posters

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od sini_do Sub Apr 14, 2012 8:46 pm

Religioznost je malo siri pojam.... Postoje vjernici, za koje mozemo rec, da su sirovi vjernici.. Oni nista ne znaju o vjeri, osim sto cuju od nekog, uglavnom od svestenika.... To je najnizi stepen religioznosti..... Ali postoje i vjernici, koji su duhovno izgradjeni i iznad su svestenstva..... Problem kod ateista je taj, sto oni pod svesno stvore crtu moguceg i nemoguceg, tako da nemaju napredak u naucnom radu.... A kod religioznih je sasvim druga situacija...... Sta bi bilo da je Tesla bio ateista.... Nikad ne bi bio ono sto je bio, jenostavno bi bio blokiran zbog crte koju bi stvorio, i bilo bi nemoguce otkrit nesto sto je nemoguce..... ... Tako da je velika razlika, religioznost nekog ne prosvecenog..... I nekog kao sto je Tesla, i drugih naucnika visokog ranga, jednostavno receno, ta religioznost pripada nekoj drugoj dimenziji....
sini_do
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2648
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Sub Apr 14, 2012 8:54 pm

Ne mogu da vjerujem šta si napisala Very Happy
Ateisti su blokirani??? Teisti su deblokirani Duhovni razgovori - Page 3 2503617651
Pa, to je prava zamjena teza.
Ta crta mogućeg i nemogućeg imanentna je upravo teistima.
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od sini_do Sub Apr 14, 2012 9:11 pm

Prvo ja sam musko,ja sam - napisao -... Drugo, to je tako, nazalost... Ateisti imaju pristup, moguceg - nemoguceg..... Kod religioznih, nema tih granica, jer sve je moguce.... Prvenstveno mislim na religiozne, na visem nivou svesti.....
sini_do
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2648
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Sub Apr 14, 2012 9:15 pm

sini_do ::Prvo ja sam musko,ja sam - napisao -... Drugo, to je tako, nazalost... Ateisti imaju pristup, moguceg - nemoguceg..... Kod religioznih, nema tih granica, jer sve je moguce.... Prvenstveno mislim na religiozne, na visem nivou svesti.....
Izvini, na lapsusu!
Dobro, ako tako misliš. Samo, posve si u krivu. Stvar stoji posve obrnuto.
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Sub Apr 14, 2012 9:23 pm

Fristajlo: Kapiram je i ja, no-ona je jedna od rijetkih koja je u stanju držati razinu komuniciranja na visini.
Međutim, priroda ovakvih diskusija je takva, da uvijek ide ka tome da "zabludelim ovcu" s druge strane prevede na ispravnu-i to je normalno, čak iu redu. To j, ipak, neki umni rad, a rad bez rezultata nikom nije prirastao srcu .

Hvala, Fristi! Very Happy Baš ste danas lijepo razvezli priču, inpiracije ima na pretek i žao mi je što nisam mogla sudjelovati kako sam željela. Danas mi je bilo "Radi, pa radi!". Majstori u kući! Duhovni razgovori - Page 3 3293667126
Ne mislim da netko želi s ovom diskusijom "zabludelu ovcu" prevesti na pravi stranu, pa odrasli smo ljudi. Jedno je sigurno: nitko nikoga nikad nije u nešto uvjerio.
Samo ćaskamo Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 izmjenjujemo misli i životno iskustvo. Kao što se razgovora o svim drugim životnim pitanjima, zašto ne i o duhovnim?! Iako su osobne naravi, neke stvari su svojstvene svima. Put vjere nije uvijek lak.
Vidra je postavila pitanje o temi kršćanstva. Pa zašto ne?


Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Sub Apr 14, 2012 10:11 pm

Noelia

Ne mislim da netko želi s ovom diskusijom "zabludelu ovcu" prevesti na pravi stranu, pa odrasli smo ljudi. Jedno je sigurno: nitko nikoga nikad nije u nešto uvjerio.

Не мери по себи. Сети се у шта су се претварале дискусије на Религији једног бившег форума; неки верници су се брже-боље хватали "огњеног мача", а многи атеисти долазили само да их изазивају. Кад те "туче" крену више и није важно ко је први почео, јер тада греше обе стране.
Ретки су, опет на обе стране, способни да такве дискусије воде не схватајући ону другу као непријатељску или заблуделу; као и у демократији, треба имати за то склоности.
. Put vjere nije uvijek lak.
Ни атеизма... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980


avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Sub Apr 14, 2012 11:06 pm

Jurivaka: Da, ali za teiste Bog nije simbol! Ni Biblija za njih nije nikakva simolika. Ona je ustav hrišćanstva. Kada ih se logičnim dokazima pritjera u ćošak, oni se tada pozivaju na simoliku i u stanju su da na stotinu načina tumače neki tekst, kome ne treba tumačenje, jer je jasan kao dan. Imaš živi primjer malo naprijed. Kada sam citirao jasne stihove iz Biblije o Božijoj izričitoj odluci da uništi svijet, Noelia se poziva na vrste kniževnosti???

Sad si ti na redu. Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 Poćet ću od ovog što je najlakše. Naravno da Bog za vjernika nije simbol. On je Osoba s kojom je vjernik u dinamičnom odnosu (prijateljskom, sinovskom, zaručničkom...) Biblija nije ustav kršćanstva. Gle, njega; ustav! Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 Možda bi se tako moglo reći za Novi zavjet, ali zaista, nikad nisam čula da se kaže - ustav. Krist je uskrsnuo, pa nismo više u Starom zavjetu, ne prinosimo više žrtve ni paljenice, nego se radujemo jer nam je darovao novi život. No, dobro, to je za temu o Uskrsnuću.
Ne poziva se samo Noelia na književne vrste, to je jednostavno tako. I crkveni oci, sad mislim i na Ivana Zlatoustog, koji nam je zajednicki svetac, i on je već govorio o simboličkom tumačenju Biblije i da se " Bog prilagodio čovjeku.". Ako pronađem svoje skripte napisat ću detaljno, a ako proguglaš vidjet ćeš i sam. Sad mogu reći samo ukratko ćega se sjećam. Biblija je kontradiktorna na mnogim mjestima i pitamo se je li sve ono što u Bibliji piše istinito?

Međutim, danas govorimo o istini zapisanoj u Bibliji. Ne radi se o nikakvoj povijesnoj, egzaktnoj istini, nego o teološkoj istini. Dakle, Biblija (uglavnom) nije povijesni izvor, nego teološki. Tako u Bibliji imamo povijesne knjige, mudrosne psalme, proroštva, legende (npr. o općem potopu) i druge priče.
Zato govorimo o književnim vrstama i to je vrlo važno za razumjevanje Biblije.
Treba uočiti nakanu s kojom je napisana, prilike u kojima i za koje je nastala, razumjeti hebrejski način mišljenja i izražavanja, raznovremenost postanka pojedinih knjiga, postupnost religiozne misli u Bibliji itd. To je za bibličare, za običnog čitatelja je važno da ima pravilan pristup Bibliji, da je ne čita svojim znanstvenjačkim očima, nego ono što ona jest: Božja objava čovjeku, povijest spasenja, božanska pedagogija - kako bibličari kažu.
Kršćanske zajednice – katolička, pravoslavna i protestanske – smatraju Bibliju smjernicom za život, jer se na temelju same Biblije ističu tri temeljna svojstva: ona je knjiga u specifičnom smislu inspirirana Duhom Svetim, ona je crkvena (kanonska), ona je spasiteljski istinita.

Jednom sam pročitala: kad bi se Biblija mogla sažeti u jednu rečenicu. onda bi ona glasila: Bog se čitavo vrijeme borio da svoj narod oslobodi od idolopoklonstva.
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Sub Apr 14, 2012 11:19 pm

Pravi si apologeta vjere! Very Happy
Jovan, ili Ivan Zlatousti i Noelia, kažu da je Biblija puna simbolike i da ju je potrebno simbolički tumačiti. Very Happy Odgovori mi, molim te, da li je to tačno?
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Sub Apr 14, 2012 11:33 pm

Jure, ja se ne "zamaram" sa Starim zavjetom, Duhovni razgovori - Page 3 1528569331 osim psalama i Mudrih izreka koje rado čitam. Ipak je sve to vremenski daleko. Kaže se, barem su mene tako učili, kad se želi čitati Sveto Pismo, treba početi od Djela apostolskih koja opisuju prvu kršćsnsku zajednicu i događaje nakon Isusova uskrsnuća, a onda tek sve ostalo.


. Put vjere nije uvijek lak.

Ни атеизма... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980

Baš mi je drago da si ovo napisao. Možemo se uzajamno tješiti. Duhovni razgovori - Page 3 2214231980

Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Sub Apr 14, 2012 11:36 pm

Hej, pa nisi mi odgovrila napitanje, a lijepo sam te zamolio Very Happy
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Sub Apr 14, 2012 11:47 pm

Da, pitao si. Mislila sam da sam odgovorila. Duhovni razgovori - Page 3 3137150671
Pa, ono što je simbolički (metaforički) izrečeno, tako treba prihvatiti. To ne znači da ćemo istinu Božje riječi prihvatiti samo simbolično. Hmm. Ne znam na što sad smjeraš?
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Sub Apr 14, 2012 11:53 pm

Noelia :: Hmm. Ne znam na što sad smjeraš?
Чувај се Јуриваке и кад дарове доноси... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Ned Apr 15, 2012 12:03 am

Sada se moj razum pita kome je Bog namjenio svoju riječ - enigmatima ili običnom puku, odabranoj eliti, ili svim svojm stvorenjima? I, isti taj razum odgovara: Ako Bog zaista postoji, ako se zaista nekada javio nekom narodu, onda je ponajprije njemu bilo stalo da ga razumije svako njegovo stvorenje, zar ne? Ali, kao što vidimo, a i ti to potvrđuješ, nije tako.
Sada slijedi logičan zaključak. Niti se Bog kada javio niti je šta rekao, nego su sve izmislili nevješti ljudi.
Inače, kada je riječ o Zavjetima - strom i novom, Stari zavjet se zasniva na ugovoru između Boga i čovjeka, a novi na ljubavi između Boga i čovjeka. Stoga ne čudi što se ti ne "zamaraš sa Starim zavjetom Very Happy
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Ned Apr 15, 2012 12:08 am

Fristajlo ::
Noelia :: Hmm. Ne znam na što sad smjeraš?
Чувај се Јуриваке и кад дарове доноси... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
Ovaj Fri namjerno baca kost među nas Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 Prozirna namjera :c:
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Ned Apr 15, 2012 12:26 am

Fristajlo ::Чувај се Јуриваке и кад дарове доноси... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980

Pa stvarno. Izmori me čovjek više od majstora. :Duhovni razgovori - Page 3 3681966919:

Jurivaka: Sada se moj razum pita kome je Bog namjenio svoju riječ - enigmatima ili običnom puku, odabranoj eliti, ili svim svojm stvorenjima?...
Inače, kada je riječ o Zavjetima - strom i novom, Stari zavjet se zasniva na ugovoru između Boga i čovjeka, a novi na ljubavi između Boga i čovjeka. Stoga ne čudi što se ti ne "zamaraš sa Starim zavjetom Very Happy

A što u stvari nije jasno? Božja Riječ je živa i djelotvorna, njome su se nadahnjivale i hranile generacije ljudi. Naravno da je upućena svima. Ima jedan odjeljak u Bibliji koji kaže: čitala se Božja riječ, a narod je plakao ( od ganuća).
Danas narod niti čita niti plače.
U starom zavjetu je bio savez, ne baš ugovor. Ta riječ ima lijepo i veliko značenje.
Rekla sam već... Židovi su ostali u Starom zavjetu, a i kršćani imamo Krista s kojim usavršen Stari z., prevaziđen kako vi kažete. Duhovni razgovori - Page 3 2214231980

P. s. Ne znam koja je Frist. namjera, ali ti voliš da ti sve bude posloženo u glavi,
jel da?


Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Ned Apr 15, 2012 12:35 am

Pitaš me šta meni nije jasno? Meni je sve jasno.
I volim da mi je sve posloženo u glavi, ali ne volim da bilo koga zamaram.
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Ned Apr 15, 2012 1:06 am

N:
Je li razum odličje koje čovjek posjeduje? Jest. Da li je svijetlo razuma koje čovjek ima dovoljno da spozna Boga? Da ili ne ?

J: Evo, ovdje se do pola slažemo. Svjetlo razuma jeste dovoljno da spozna Boga, ali i da ga negira. No. meni nije baš jasno kako se to Bog spoznaje, izuzev ako svoju vjeru ne smatraš spoznajom?! E, sad postavi pitanje sebi, može li se vjera smatrati spoznajom?

Da ti još odgovorim na ovo. Ne, vjera je u prvom redu dar. I u svakodnevnom životu se nađemo u prilici da povjerujemo nekome ili nečemu bez provjere i 100% sigurnosti. Kad je riječ o vjeri u Boga, radi se i o povjerenju. Vjera da On postoji, da je Ljubav, da se brine i interesira za nas, kao da smo jedini na svijetu... Duhovni razgovori - Page 3 327314487 Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 a to onda prerasta u povjerenje. Povjerovati u Božju ljubav znači upustiti se u avanturu. Jel sada malo jasnije?
Spoznaja se odnosi na razum. Čitala sam jednom da je hebrejska riječ za vjeru vrlo interesantna. Mi imamo vjera - nevjera, Talijani, Španjolci slično: fe(de) - infidelidad, itd. Ali, hebrejska riječ za nevjeru je strah. Dakle, vjera - strah. Duhovni razgovori - Page 3 128863565
Ne znam što bih rekla za razum koji Boga spoznaje i zatim negira. Muka je to.
Hajde, jedan primjer. Već je kasno, već mi duša spava, mođda primjer i neće biti najbolji, ali da pokušamo.
Čovjek kao Božje remek-djelo. Njegove sposobnosti, intelekt, cjelokupan sklad tijela, funkcionalnost njegovih organa, sve do najmanjih sitnica, krvotoka, bijelih krvnih zrnaca i vlasi na glavi...ma, sve ima svoj smisao, stvoren je savršeno. Znanost i medicina je stvarno fantastična u svojim otkrićima.
Biblijski čovjek je, ne zaboravimo da je bio neuk, Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 to jednostavno sročio:

"Jer ti si moje stvorio bubrege,
satkao me u krilu majčinu.
Hvala ti što sam stvoren tako čudesno,
što su djela tvoja predivna.
Dušu moju do dna si poznavao,
kosti moje ne bjehu ti sakrite
dok nastajah u tajnosti,
otkan u dubini zemlje...
Pronikni me svega, Bože, srce mi upoznaj,
iskušaj me i upoznaj misli moje:
pogledaj, ne idem li putem pogubnim
i povedi me putem vječnim!"

Je li taj čovjek razmišljanjem ili vjerom došao do ovih spoznaja? Ja bih rekla i jedno i drugo.

Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Ned Apr 15, 2012 1:12 am

Noelia ::Židovi su ostali u Starom zavjetu, a i kršćani imamo Krista s kojim usavršen Stari z.,
Чекај мало...
Шта је по народности био Исус Назарећанин? Зар није страдао под оптужбом народа да хоће да буде јеврејски краљ? Duhovni razgovori - Page 3 2979583794
Како то да сад схватимо; зар је он анационалан, иако је "ширио реч" међу Јеврејима?
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Ned Apr 15, 2012 1:37 am

Fristajlo ::
Noelia ::Židovi su ostali u Starom zavjetu, a i kršćani imamo Krista s kojim usavršen Stari z.,

Шта је по народности био Исус Назарећанин? Зар није страдао под оптужбом народа да хоће да буде јеврејски краљ? Duhovni razgovori - Page 3 2979583794
Како то да сад схватимо; зар је он анационалан, иако је "ширио реч" међу Јеврејима?

Pa sve je točno što si napisao, ali Židovi (Jevreji) nisu prihvatili Isusa ni kao proroka, još manje kao Mesiju kojeg su oni išćekivali da spasi židovski narod od rimske potlačenosti . "Svojima dođe, ali njegovi ga ne primiše". Nigdje u Evanđelju Isus ne ističe svoju naciju ni nacionalnost, jednako se odnosio i prema poganima. Zato njegov lik i djelo nije odgovarao profilu kojeg su Židovi imali u glavama: da bude angažiran na političkoj sceni, da bude moćan i da obdržava Mojsijev zakon. U tom smislu Isus je bio revolucionar, nije se držao starih običaja, pokazao je drugačiji stil života i dao je nova pravila: Ne oko za oko...nego ljubi i svog neprijatelja.itd.
Sto se tiče natpisa na križu "Isus Krist kralj židovski" to su mu stavili Rimljani, tj. Poncije Pilat. Židovi su protestirali zbog toga, ali Pilat nije mario, nego reče: Što napisah, napisah"
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Ned Apr 15, 2012 11:00 pm

Noelia ::
Pa sve je točno što si napisao, ali Židovi (Jevreji) nisu prihvatili Isusa ni kao proroka, još manje kao Mesiju kojeg su oni išćekivali da spasi židovski narod od rimske potlačenosti . "Svojima dođe, ali njegovi ga ne primiše". Nigdje u Evanđelju Isus ne ističe svoju naciju ni nacionalnost, jednako se odnosio i prema poganima.
То њега не чини мање Јеврејем; можда по мало космополитом, либералом, интернационалистом, али- и даље је јеврејске националности. Нација је ствар језика, обичаја и територије, не верског опредељења.
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Ned Apr 15, 2012 11:27 pm

Fristajlo ::
То њега не чини мање Јеврејем; можда по мало космополитом, либералом, интернационалистом, али- и даље је јеврејске националности. Нација је ствар језика, обичаја и територије, не верског опредељења.
Zaboravio si dodati: komunistom! Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Ned Apr 15, 2012 11:41 pm

Jurivaka ::
Zaboravio si dodati: komunistom! Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
То си ти рекао, па ти и објашњавај, мени је већ мука од тога... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Ned Apr 15, 2012 11:47 pm

Nema se šta objašnjavati. Bio je prvi komunista na planeti i to je to Duhovni razgovori - Page 3 2503617651
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Pon Apr 16, 2012 6:00 pm

Fristajlo: To njega ne čini manje Jevrejem; možda po malo kosmopolitom, liberalom, internacionalistom, ali-i dalje je židovske nacionalnosti.
Jurivaka: Zaboravio si dodati: komunistom!

Isusa često nazivaju revolucionarom. Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
Naravno, ne radi se o nikakvoj pobuni, ni uporabi sile, nego duhovnoj revoluciji.
On kaže da će se njegovi učenici prepoznati po ljubavi kojom se ljube.
Isus je rođen kao Židov, od majke Židovke, naravnpo, obdržavao je židovske običaje, ali je i kritizirao obdržavanje onih koje nije imalo svrhu niti je mijenjalo srca. Budući da je Njegova misija na zemlji bila spasenje svih ljudi, suvišno je govoriti o njegovoj pripadnosti židovskoj naciji, jer pripada svima. O tome govori prije svoje smrti na križu.
Kasnije tu univerzalnost ističe sv. Pavao: "Nema više: Židov – Grk! Nema više: rob – slobodnjak! Nema više: muško – žensko! Svi ste vi Jedno u Kristu Isusu!"

Što se tiče komunističkih ideja (utopija) Duhovni razgovori - Page 3 2214231980 jednom sam pročitala da su prve krćanske zajednice bile najsličnije toj zamisli. "U mnoštvu onih što prigrliše vjeru bijaše jedno srce i jedna duša. I nijedan od njih nije svojim zvao ništa od onoga što je posjedovao, nego im sve bijaše zajedničko...i nitko među njima nije oskudijevao nego se dijelilo svakomu koliko je trebao.
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Pon Apr 16, 2012 8:56 pm

Дакле, констатација је да је Исус био припадник "црвене банде"... Duhovni razgovori - Page 3 2214231980
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori - Page 3 Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu