Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 74 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 74 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Osnovna škola - Page 2 EmptyDanas u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Osnovna škola - Page 2 EmptyJuče u 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Osnovna škola - Page 2 EmptyJuče u 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Osnovna škola - Page 2 EmptyJuče u 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Osnovna škola - Page 2 EmptyJuče u 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Osnovna škola - Page 2 EmptyJuče u 8:18 pm od Dall

» Obuća
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Osnovna škola - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Osnovna škola

+6
diotimo
Avramova
cat09
Vidra
drdoktor
Orhideja
10 posters

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Pet Okt 14, 2011 7:23 pm

Avramova ::
Dragana :: Prosvjetni djelatnici IMAJU godišnji sistematski pregled . Ne znam što smatraš pod pravilima službe , koju bi trebali polagati .?! Prosvjetni djelatnik ( učitelj ) jest obrazovana osoba koja prolazi niz neophodnih provjera kroz samo svoje školovanje ( i redovno i parmanentno ) , pa bi bilo kakva psihotestiranja svako malo , bila smiješna . Sukldno tomu , pretpostavka je da bi onda i mnogi ini državni službenici ( policija , sudstvo , zdravstvo , politika ... ) također trebali imati ,, svakodnevne ,, psihotestove .

Pored profesije vasitač, jedan od najznačajinijih, najodgovornijih i najdelikatnijih poziva jests poziv učitelja. Ne da je potrebna kontrola najmanje jednom godišnje, već je neophodna i to s puno razloga. Rad sa decom je toliko delikatan da se ne sme načiniti ni jedan pogrešan korak.

Jedno je raditi sa odraslim već formiranim ljudima, drugo sa decom koju porodica u saradnji sa predškolskim i školskim ustanovama zajedno formira. Zbog toga ono što je tebi smešno meni je vrlo ozbiljno.

Da , smiješno je . Upravo iz svih razloga koje sam navela . Ako postoji ovakav pogled na obrazovni sustav i kada bi on bio uistinu opravdan ovakav kakvim ga ti doživljavaš , tada je zaista za zabrinuti se .
Što to govori o čovjeku koji ovakvim očima gleda na učitelja ?! I nadalje ... što sa roditeljima kao primarnim odgajateljima ?! Bi li tada trebalo i roditeljima ,, svako malo ,, psiho testiranje , roditeljima kao nosiocima primarnoga odgoja ?!
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Pet Okt 14, 2011 7:49 pm

Dragana :: Da , smiješno je . Upravo iz svih razloga koje sam navela . Ako postoji ovakav pogled na obrazovni sustav i kada bi on bio uistinu opravdan ovakav kakvim ga ti doživljavaš , tada je zaista za zabrinuti se .
Što to govori o čovjeku koji ovakvim očima gleda na učitelja ?! I nadalje ... što sa roditeljima kao primarnim odgajateljima ?! Bi li tada trebalo i roditeljima ,, svako malo ,, psiho testiranje , roditeljima kao nosiocima primarnoga odgoja ?!

Meni to nije smešno, štaviše po malo mi je i žalostno a evo i zbog čega:

Roditelj voljno rađa dete kao što i učitelj voljno postaje učitelj i za to dobija platu. Dakle, ako neko nema dovoljno želje, afiniteta, ljudskosti da postane učitelj, on taj posao neće valjano obavljati. Posledice uzrokovane tako površno bavljenjem posla nećemo ni pominjati. Jasno je, nadam se.

Svaka škola ima po jednog ili dva školska psihologa, znamo i zbog čega. Kada će psiholog da se bavi decom? Može li on da posmatra svu decu u školi? Naravno da ne može, ali ima ko može i to su učitelji. Ako učitelj uoči bilo kakav problem kod učenika, on će uputiti na razgovor kod školskog psihologa. Tu se može saznati da li je problem u porodici i pravovremeno reagovati. To bi bila jedna vrsta psihotestiranja roditelja i ona je nužna.

Učitelju kao i svakom drugom čoveku mogu se desiti poremećeni porodični odnosi, razni problemi itd. što može dovesti do određenih promena u odnosu prema deci. U tom periodu, učitelj mora biti van radnog mesta.

Profesiju učitelj iznad svega cenim i vrednujem ali samo pod uslovima koje sam gore navela. U protivnom, sve one koji ne zadovoljavaju kriterijume udaljila bih sa radnog mesta.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Pet Okt 14, 2011 11:43 pm

Da , smiješno je
Nije smesno, narocito ako posle otvorenih vrata nastavnik na sledecem casu podeli sedam jedinica. Dakle, iznervirani razredni staresina kao predmetni nastavnik podeli negativne ocene posto naglasi da je nervozan dok ulazi na pocetak casa.
Za mene, ovo je krajnje ozbiljno stanje koje zahteva psihopregled, bar jednom godisnje.

Što to govori o čovjeku koji ovakvim očima gleda na učitelja ?!
Sta to govori o ucitelju koji je izgubio svoju drustvenu ulogu?

Svaka škola ima po jednog ili dva školska psihologa, znamo i zbog čega.
Moram da priznam da ne znam zbog cega skolski psiholozi postoje, jer kada god je trebalo nesto da se reaguje to je bivalo 'previse za nekoga koga ne treba zamarati'. U slucaju deteta kolege skolskog psihologa reagovalo se na nebulozu.

Od ove skolske godine deca imaju tzv. dosije. Niko mi nije odgovorio na pitanje da li je to zato sto su delikventi u najavi ili o cemu se tu, u stvari, radi. Dat mi je primer da - ukoliko se deca potuku na casu, predmetni nastavnik duzan je da upise -incident- u dnevnik, oba ucenika koji su se potukli da imenuje i onda se to ulaze u dosije i jednog i drugog. Nekoliko takvih prestupa i to povlaci nekakvu adekvatnu kaznu.
Ovo govori da su svi koncu preseceni, a ne ispusteni.

Sukldno tomu , pretpostavka je da bi onda i mnogi ini državni službenici ( policija , sudstvo , zdravstvo , politika ... ) također trebali imati ,, svakodnevne ,, psihotestove .
Iz mog ugla gledano, deciji hirurzi trebalo bi da imaju ''honolulu'' godisni odmor, ako nista drugo.
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Sub Okt 15, 2011 10:51 am

Avramova ::
Dragana :: Da , smiješno je . Upravo iz svih razloga koje sam navela . Ako postoji ovakav pogled na obrazovni sustav i kada bi on bio uistinu opravdan ovakav kakvim ga ti doživljavaš , tada je zaista za zabrinuti se .
Što to govori o čovjeku koji ovakvim očima gleda na učitelja ?! I nadalje ... što sa roditeljima kao primarnim odgajateljima ?! Bi li tada trebalo i roditeljima ,, svako malo ,, psiho testiranje , roditeljima kao nosiocima primarnoga odgoja ?!

Meni to nije smešno, štaviše po malo mi je i žalostno a evo i zbog čega:

Roditelj voljno rađa dete kao što i učitelj voljno postaje učitelj i za to dobija platu. Dakle, ako neko nema dovoljno želje, afiniteta, ljudskosti da postane učitelj, on taj posao neće valjano obavljati. Posledice uzrokovane tako površno bavljenjem posla nećemo ni pominjati. Jasno je, nadam se.

Svaka škola ima po jednog ili dva školska psihologa, znamo i zbog čega. Kada će psiholog da se bavi decom? Može li on da posmatra svu decu u školi? Naravno da ne može, ali ima ko može i to su učitelji. Ako učitelj uoči bilo kakav problem kod učenika, on će uputiti na razgovor kod školskog psihologa. Tu se može saznati da li je problem u porodici i pravovremeno reagovati. To bi bila jedna vrsta psihotestiranja roditelja i ona je nužna.

Učitelju kao i svakom drugom čoveku mogu se desiti poremećeni porodični odnosi, razni problemi itd. što može dovesti do određenih promena u odnosu prema deci. U tom periodu, učitelj mora biti van radnog mesta.

Profesiju učitelj iznad svega cenim i vrednujem ali samo pod uslovima koje sam gore navela. U protivnom, sve one koji ne zadovoljavaju kriterijume udaljila bih sa radnog mesta.

Sa izjavom kako bi učitelji trebali često biti podvrgavani psihotestiranjima , pretjerala si . I u tom smislu , Tvoja tvrdnja postaje i smiješna i tužna ; istovremeno . Takvom izjavom ne cijeniš učitelja , iako to na kraju tvrdiiš . Tvoj stav je zabrinjavajući , a rezultiran je , ili Tvojim negativnim osobnim iskustvom ili pogrešnim , površnim procjenama određenih situacija u odnosu Ti / učitelj .
Svatko tko postaje učitelj , a školovanje je zahtjevno , on to postaje jer to voli i ima afiniteta jer u protivnom taj posao ne bi obavljao . To je odgovoran i javan posao kojega ne može obavljati bilo kakva osoba niti si učitelj može dopustiti nemarnosti u obavljanju svojega posla . Ja nemarnog učitelja , nisam srela . baš suprotno , sve koje poznajem daju sve od sebe , čak i više a to nitko ne cijeni . Ponajmanje roditelji , što je vidljivo po pisanju iz predhodnih postova .
Učiteljski poziv je degradiran , negativnim društvenim promjenama , padom moralnih vrijednosti , obratom političkih prilika i sl.

Škola ima psihologe ( stručnu službu ) koja će pripomoći učitelju , ali samo u situacijama kada dijete pokazuje intenzivne poremećaje u ponašanju i kada nebriga roditelja za vlastito dijete postaje vidljiv problem i spriječava pravilan razvoj djeteta , te kao takav utjeće na djetetov školski uspjeh .
Učitelj vidi , svako dijete . Dobro ga poznaje . Bez obzira koliko djece u razredu ima . O tomu vodi evidenciju .

Svakako da su i učitelji ljudi , te se i njima može dogoditi poremećena obiteljska situacija ( razvod , nezaposlenost supružnika i sl. ) Ali , učitelj je psihološko obrazovana osoba te će na nastavu stizati s osmijehom i neće svoje probleme unositi u učionicu koja nema veze s time .
Učitelj je osoba koja savjetuje roditelje i podučava djecu , između ostaloga i kako rješavati konflikte i sukome unutar obitelji/razreda / prijatelja te je neumijesno misliti kako će učitelj zbog vlastitih obiteljskih poteškoća ( ukoliko ih proživljava ) , svoje emocije iskorištavati na djeci .

Tražiti da učitelj bude manknut s radnoga mjesta kada prolazi kroz npr. razvod ( napominjem najteži oblik stresa ) , zbilja bi bilo nerazumno . Bi li se tada i u tom smislu i liječnici , policajci , znanstvenici , suci ... političari .... također trebali odvojiti ,, u karantenu ,,, na neko vrijeme , dok ,, ne dođu k sebi ,, ??!!
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Sub Okt 15, 2011 11:10 am

Vidra ::
Da , smiješno je
Nije smesno, narocito ako posle otvorenih vrata nastavnik na sledecem casu podeli sedam jedinica. Dakle, iznervirani razredni staresina kao predmetni nastavnik podeli negativne ocene posto naglasi da je nervozan dok ulazi na pocetak casa.
Za mene, ovo je krajnje ozbiljno stanje koje zahteva psihopregled, bar jednom godisnje.

Što to govori o čovjeku koji ovakvim očima gleda na učitelja ?!
Sta to govori o ucitelju koji je izgubio svoju drustvenu ulogu?

Svaka škola ima po jednog ili dva školska psihologa, znamo i zbog čega.
Moram da priznam da ne znam zbog cega skolski psiholozi postoje, jer kada god je trebalo nesto da se reaguje to je bivalo 'previse za nekoga koga ne treba zamarati'. U slucaju deteta kolege skolskog psihologa reagovalo se na nebulozu.

Od ove skolske godine deca imaju tzv. dosije. Niko mi nije odgovorio na pitanje da li je to zato sto su delikventi u najavi ili o cemu se tu, u stvari, radi. Dat mi je primer da - ukoliko se deca potuku na casu, predmetni nastavnik duzan je da upise -incident- u dnevnik, oba ucenika koji su se potukli da imenuje i onda se to ulaze u dosije i jednog i drugog. Nekoliko takvih prestupa i to povlaci nekakvu adekvatnu kaznu.
Ovo govori da su svi koncu preseceni, a ne ispusteni.

Sukldno tomu , pretpostavka je da bi onda i mnogi ini državni službenici ( policija , sudstvo , zdravstvo , politika ... ) također trebali imati ,, svakodnevne ,, psihotestove .
Iz mog ugla gledano, deciji hirurzi trebalo bi da imaju ''honolulu'' godisni odmor, ako nista drugo.

Ako je nastavnik podijelio sedam jedinica ... podijelio ih je s razlogom . Jedinica je ocijena kao svaka druga . Jedinica je ocijena koja postoji kako bi se ocijenio djetetvov nerad , konstantni i viševremenski nerad . Ne postoji učitelj koji se veseli i sretan je kada upisuje jedinice . Ovaj učitelj koji se ovdije spominje sigurno nije jedinice podijelio zbog vlastite rastresenosti već nerada učenika . Djeca a nažalost i roditelji ponajprije će postaviti negativan stav prema učitelju u takvoj situaciji , prije nego li postavi pitanje odgovornosti . Učenik će ponajprije mehanizmom obrane okriviti učitelja a ne dovesti u pitanje vlastitu odgovornost i vlastiti ( ne ) rad . Roditelji također , neće razgovarati sa sjetetom o djetetovom radu i trudu ... već kritizirati učitelja i time davati učeniku za pravo tamo gdje ga nema . Eto , tu leži odgovor kakav jest roditelj i koliko on sam kako takav degradira i svoje dijete , i sebe i učitelja kojemu je stalo do svakoga učenika .
Ne degradira učitelj svojim postupcima sam sebe , već ga degradiraju ovakvi roditelji i društvo u cjelini koje više niti cijeneni niti podupire moralne ljudske vrijednosti , koje još jedino škola potiće .

Evidencija o učenikovim ponašanjima se vodi . Sve mora biti zapisano . To je dužnost učitelja i pedagoga / psihologa . Svaki razgovor i razlog razgovora , evidentira se . Ali , nije to ništa negativno . U interesu je djeteta , radi daljnje obrade / pomoći , ovisno o kojem se problemu radi .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Sub Okt 15, 2011 11:20 am

Dragana :: Sa izjavom kako bi učitelji trebali često biti podvrgavani psihotestiranjima , pretjerala si . I u tom smislu , Tvoja tvrdnja postaje i smiješna i tužna ; istovremeno .

Dragana, stičem utisak da ono što napišem ne želiš dobro tumačiti ili ga naprosto uz želju krivo tumačiš. Nisam pisala da je učitelja nužno često podvrgavati psihotestiranjima već da se i takva praksa ustali određenom dinamikom što je logično. Postoje zanimanja, pored učiteljskog, koja upravo moraju biti strogo kontrolisana u smislu radne sposobnosti.
Šta je tu smešno, šta žalosno a naročito šta tužno? Zar to što naglašavam kako učitelj kao važan faktor mora biti potpuno spreman da na najbolji način komunicira sa učenicima?

Dete u školi provede često više vremena nego kod kuće. Dete voli učitelja/učiteljicu, veže se za njega. A kako će se vezati za nekoga ko na očigled ostale dece pravi razlike pa čak i prema celom razredu ispoljava negativnost koju nosi u sebi.

Ovo ti ne govorim napamet, imam dva bivša osnovca. I, dok je jedom učiteljica bila izuzetan učitelj i pedagog ali ne samo prema mom detetetu već prema svima, druga je bila potpuno nesposobna da obavlja svoj posao i to nije samo moj utisak već utisak svih roditelja, pa konačno, kao najvažnije, i skro svih učenika.
Takvom izjavom ne cijeniš učitelja , iako to na kraju tvrdiiš . Tvoj stav je zabrinjavajući , a rezultiran je , ili Tvojim negativnim osobnim iskustvom ili pogrešnim , površnim procjenama određenih situacija u odnosu Ti / učitelj .

Svakako, ništa ne pišem napamet već iz ličnog iskustva i iskustva ljudi oko sebe. Moj stav ni malo nije zabrinjavajući. Upravo zbog toga što sam kod nekih uočila manjkavost u stručnosti (bez obzira kako je do toga došlo), ja sam uspevala u nastojanju da se učitelju ukaže na propuste i to nije bila moja ocena već ocena prosvetne inspekcije i nisam bila usamljena u inicijativi da se učitelj koji je pokazao potpunu nespremnost skloni na drugo radno mesto, možda razred ili školu, u zavisnosti od težine povrede radne obaveze.

Ne znam zbog čega te to toliko budni? I lekari pogreše i ostali pa što ne bi i učitelji. Rekoh, ljudi ko ljudi ali kako je posao vrlo delikatan, tu mora postojati oprez jednako kao i kod lekara i sl. zanimanja.

Svatko tko postaje učitelj , a školovanje je zahtjevno , on to postaje jer to voli i ima afiniteta jer u protivnom taj posao ne bi obavljao . To je odgovoran i javan posao kojega ne može obavljati bilo kakva osoba niti si učitelj može dopustiti nemarnosti u obavljanju svojega posla . Ja nemarnog učitelja , nisam srela . baš suprotno , sve koje poznajem daju sve od sebe , čak i više a to nitko ne cijeni . Ponajmanje roditelji , što je vidljivo po pisanju iz predhodnih postova .

Opet isto zapažanje, Dragana pažljivo čitaj šta pišem i ne donosi paušalne ocene jer ja niti jednom nisam pisla kakav si ti učitelj/pedagog. Razumem samo da braniš svoje kolege.

Praksa pokazuje da sam u pravu, makar ovde gde ja živim. Možda je kod tebe drugačije i za to skidam kapu ali nisam sigurna. Ne odnosi se na tebe lično već na profil zanimanja kojim se ti baviš.

Učiteljski poziv je degradiran , negativnim društvenim promjenama , padom moralnih vrijednosti , obratom političkih prilika i sl.

Pa upravo ti sve vreme o tome pišem. Uzdižem poziv učitelja do neba, a li ti me ne razumeš. Zašto?

Škola ima psihologe ( stručnu službu ) koja će pripomoći učitelju , ali samo u situacijama kada dijete pokazuje intenzivne poremećaje u ponašanju i kada nebriga roditelja za vlastito dijete postaje vidljiv problem i spriječava pravilan razvoj djeteta , te kao takav utjeće na djetetov školski uspjeh .
Učitelj vidi , svako dijete . Dobro ga poznaje . Bez obzira koliko djece u razredu ima . O tomu vodi evidenciju .

Šta sam ja pisala drugačije od ovoga što si ti prepričala u gornjem citatu?

Svakako da su i učitelji ljudi , te se i njima može dogoditi poremećena obiteljska situacija ( razvod , nezaposlenost supružnika i sl. ) Ali , učitelj je psihološko obrazovana osoba te će na nastavu stizati s osmijehom i neće svoje probleme unositi u učionicu koja nema veze s time .

Ima i takvih, ostalo što pišeš je previše bajkovito. Pa nismo deca, aman!

Učitelj je osoba koja savjetuje roditelje i podučava djecu , između ostaloga i kako rješavati konflikte i sukome unutar obitelji/razreda / prijatelja te je neumijesno misliti kako će učitelj zbog vlastitih obiteljskih poteškoća ( ukoliko ih proživljava ) , svoje emocije iskorištavati na djeci .

Ibidem.

Tražiti da učitelj bude manknut s radnoga mjesta kada prolazi kroz npr. razvod ( napominjem najteži oblik stresa ) , zbilja bi bilo nerazumno . Bi li se tada i u tom smislu i liječnici , policajci , znanstvenici , suci ... političari .... također trebali odvojiti ,, u karantenu ,,, na neko vrijeme , dok ,, ne dođu k sebi ,, ??!!

Prvo, razvod braka nije najteži oblik stresa, na osnovu čega si došla do tog zaklučka? Drugo, ukoliko je učitelj pod stresom iz bilo kog razloga, prirodno je da će biti nespreman za obavljanje posla te se apsolutno mora uputiti na oporavak. Deca su odlični posmatrači.

Osnovno jeste, deca učitelja/vaspitača doživljavaju kao "drugog roditelja" i to je činjenica koju nikako ne smemo zaboraviti upravo zbog toga što nisu svi roditelji taktični ali učitelj tomora biti.



Poslednji put izmenio Avramova dana Sub Okt 15, 2011 11:25 am, izmenio ukupno 3 puta

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Sub Okt 15, 2011 11:21 am

li , učitelj je psihološko obrazovana osoba te će na nastavu stizati s osmijehom i neće svoje probleme unositi u učionicu koja nema veze s time .
Kako nece, kada se to desava?


te je neumijesno misliti kako će učitelj zbog vlastitih obiteljskih poteškoća ( ukoliko ih proživljava ) , svoje emocije iskorištavati na djeci .
Mozda jeste neumesno, ali nije iskljuceno. Bilo bi neozbiljno ne uzeti sve mogucnosti u obzir.


Tražiti da učitelj bude manknut s radnoga mjesta kada prolazi kroz npr. razvod ( napominjem najteži oblik stresa ) , zbilja bi bilo nerazumno .
Slazem se, u konkretnom slucaju.
Ali u slucaju psihickog maltretiranja deteta, sta uraditi?


Ne degradira učitelj svojim postupcima sam sebe , već ga degradiraju ovakvi roditelji i društvo u cjelini koje više niti cijeneni niti podupire moralne ljudske vrijednosti , koje još jedino škola potiće .
Svidja mi se sto se napisala 'ovak vi roditelji' jer to iskljucuje pojam o svim roditeljima.

Ovaj učitelj koji se ovdije spominje sigurno nije jedinice podijelio zbog vlastite rastresenosti već nerada učenika . Djeca a nažalost i roditelji ponajprije će postaviti negativan stav prema učitelju u takvoj situaciji , prije nego li postavi pitanje odgovornosti . Učenik će ponajprije mehanizmom obrane okriviti učitelja a ne dovesti u pitanje vlastitu odgovornost i vlastiti ( ne ) rad .
Da li je moguce da su u tih sedam jedinica sasvim slucajno deca koja su inace 5.00 odlicna?
Sa nervoze, teza je prebacena na nerad ucenika?
Ovo jevbrlo mudar potez, jer je najcesce istinitost u predpostavci da deca neredovno uce i oslanjaju se na nekakav princip najavljivanja kontrolnih zadataka i ispitivanja. Ali, kada se desi ovako nesto, vrlo je interesantno razmisljanje na temu koliki je u stavrnosti nivo znanja dece? I cija je to zasluga?


Evidencija o učenikovim ponašanjima se vodi . Sve mora biti zapisano . To je dužnost učitelja i pedagoga / psihologa .
A zasto?
Ima li roditelj pravo na uvid u te spise?
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Sub Okt 15, 2011 11:32 am

1.Vidra ... Ne možeš tako olako za jedinice okrivljavati učitelja . I učiteljevu rastresenost . Za to moraš imati čvrste dokaze i argumente . Govoriš o učenicima odlikašima ::: zar oni ne mogu / ne smiju dobiti jedinicu ? I zar je jedinica odmah i kritika na učitelja ? Da pokušaš pogledati / razmotriti i drugu stranu ... kakva je to jedinica ( znanje , zalaganje , praktičan rad ) Nije sve crno bijelo ... Pokušaj bar malo sagledati i drugu stranu , pa odvagnuti , prije nego li okriviš samoga učitelja .

2. Ja ne znam i zaista u svojoj praksi nisam doživjela verbalno nasilje učitelja zbog vlastitog nesretnog privatnog života . Ako postoji slučaj ( bilo bi dobro da detaljnije navedeš primjer ) negativnoga ponašanja , tada učitelj mora biti opomenut , ali ne bez dokaza i argumenata .

3. U svezi psihičkoga maltretiranja učenika roditelj obavještava / kontaktira stručnu službu i ravnatelja škole te se o tome vodi razgovor sa svim akterima događaja .

4. Evidencija o učeniku , nije tajna jer je u razgovore uključen i sam roditelj .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Sub Okt 15, 2011 11:44 am

U nekim državama, nažalost ne i našoj, ako učenik ima više neprolaznih ocena, roditelj ima pavo da zatraži obrazloženje zbog čega njegovo dete nije naučeno a došlo je u školu da uči. Šta su učitelji radili, zašto nisu naučili dete itd. itd.?

Ovakav prigovor škola i nadležne ustanove uzimaju u razmatranje, tačnije učitelj se stavlja na ispit i to s puno pava.

Uvek postoji najbolji zubar, pekar, lekar, mesar, političar, analitičar, krojač, frizer, pa i vaspitač i učitelj. Jednostavno rečeno, suludo je misliti da je to nemoguće.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Sub Okt 15, 2011 12:11 pm

Ako postoji slučaj ( bilo bi dobro da detaljnije navedeš primjer ) negativnoga ponašanja , tada učitelj mora biti opomenut , ali ne bez dokaza i argumenata .
Dokazi i argumenti su postojali, ali nije se imalo kome predociti. Moglo je sa druge strane, zaobilaznicom, ali -cemu? To je bio period cetvrtog razreda, tako da smo izdrzali do kraja. Vreme je proslo, i isplivali smo.

4. Evidencija o učeniku , nije tajna jer je u razgovore uključen i sam roditelj .
Ovo nije tacno, bar u onim slucajevima za koje znam. Deca su ispitivana bez prisustva roditelja, to prvo.
Sve ostalo je manje vazno, a narocito zato sto je svim silama zataskano.

ravnatelja škole
ravnatelj - direktor?

u svojoj praksi nisam doživjela verbalno nasilje učitelja zbog vlastitog nesretnog privatnog života .
Ovo je vrlo diskutabilna varijanta, i mislim da se ne moze konkretizovati razlog zbog koga je neko nesrecan. U krajnjem slucaju, neko ko nije u stanju da obavlja radne obaveze uvek moze da ode na bolovanje, tako da, iskrena da ti budem, uopste me ne zanima zbog cega ucitelj ili nastavnik nisu u stanju da se adekvatno ponasaju na svom radnom mestu. ( Osim u slucaju da od mene trazi nekakvu pomoc oko resenja problema... )
Cinjenica je, a mene to narocito iritira, sto sam kao roditelj upletena u okolnosti gde moram da se bavim tudjim poslom i razmisljam sta je povreda radnih duznosti u poslu o kome ne znam mnogo.
Ima raznih roditelja, i razumem da su opsta mesta najbolja za razumevanje komplikovanih situacija, ali postoje postulati vaspitanja, kulture. Napr. zasto nastavnik srpskog u beogradskoj skoli trazi od dece da je zovu 'profesorica'?
Drugi primer, moja komsinica svojim sinovima govori da se kaze deka a ne cebe. Ok, cebe jeste deka, ali ne u beogradskoj sredini, kao sto nema ni 'prifesorica' u osnovnoj skoli.
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Sub Okt 15, 2011 12:31 pm

Dragana :: 2. Ja ne znam i zaista u svojoj praksi nisam doživjela verbalno nasilje učitelja zbog vlastitog nesretnog privatnog života . Ako postoji slučaj ( bilo bi dobro da detaljnije navedeš primjer ) negativnoga ponašanja , tada učitelj mora biti opomenut , ali ne bez dokaza i argumenata .

Dobro, pretpostavljam da nemaš dovolno iskustva, strpi se, možda ćeš i doživeti.

Evo primera mentalnog zlostavljanja deteta. Učiteljica je nakon toga otišla na održavanje trudnoće i to ju je spasilo od sigurne kazne kako to već prosvetna ispekcija radi.

Primer:

Učiteljica prozove dete da izađe ispred table da odgovora. U pitanju je prvi razred osnovne škole, prvo polugodište. Jako značajan podatak.

Napomena: Roditelj je dete naučio da je narkomanija jako opasna, da narkoman jednog dana umire itd. itd. sve postupno, i dete dobija sliku o pojmu "narkomanija".

Učiteljica postavlji pitanje, dete je zbunjeno, verovano i zbog treme ali i nečega što je prethodilo u odnosu sa učiteljicom. Dakle, ne mora značiti da je bio bilo kakav sukob, dete to jednostavno oseti.
Učionicom vlada tišina, učenik i dalje ćuti, nešto bi rekao, treba mu podsticaj; učiteljica ćuti, ne pomaže mu da krene.

Nakon par minuta oglašava se vrli pedagog rečima: - Šta je tebi BRE, ti kao da si drogiran?!

Dete dolazi kući, usplahireno ispriča roditeljima šta je bilo, pita ih da li je on bio drogiran i da li će umreti i naravno, kao što bi svaki savestan i normalan roditelj reagovao, odlazi u školu da zaštiti pre svega svoje dete a zatim i potencijalne žrtve mentalnog zlostavljanja učitelja/pedagoga.

Dragana,

Šta ti misliš o ovom slučaju?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Mesrine Sub Okt 15, 2011 1:19 pm

Avramova ::

Dragana,

Šta ti misliš o ovom slučaju?

Mogu ja,mogu jaaa?! Osnovna škola - Page 2 3227673718

Ja mislim,da je toj uchiteljici,pod hitno,potreban jedan poveci... ☀ Osnovna škola - Page 2 4022889699

____________________________________________________________________________________
Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...   Osnovna škola - Page 2 4033195156
Mesrine
Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8973
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Sub Okt 15, 2011 1:21 pm

@M
obrati paznju na ponasanje
citaj kako je napisano - uciteljica je vec bila trudna
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Mesrine Sub Okt 15, 2011 1:32 pm

Vidra ::@M
obrati paznju na ponasanje
citaj kako je napisano - uciteljica je vec bila trudna

Pishe da je,nakon toga,otishla na ,navodno,odrzhavanje trudnoce...Ali to nije nikakvo opravdanje...
Znachi,kada je to uradila,nije joj bilo potrebno odrzhavanja trudnoce...Shto nas dovodi do toga,da to ako nekoj uchiteljici rade hormoni,to nije razlog da ona mozhe da zlostavlja drugu decu...
Trudne zhene imaju pojachanu zhelju za sexom,zbog rada hormona,inache...Poshto nije,josh uvek,otishla na odrzhavanje iste,znachi da je josh uvek mogla da ima odnose... (trudne zhene mogu da imaju odnose do 6. meseca trudnoce,bez problema)...
Shta sam loshe rekao?Sad ja ne valjam,a ne neka tamo,nazovi,uchiteljica,koja zlostavlja decu i kasnije se,uz pomoc sistema,izvuche na taj nachin,shto "odrzhava trudnocu"... Osnovna škola - Page 2 2792301435

____________________________________________________________________________________
Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...   Osnovna škola - Page 2 4033195156
Mesrine
Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8973
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Sub Okt 15, 2011 1:47 pm

Sve si u pravu, i slazem se sa tobom...
Za njeno ponasanje nema opravdanja, osim sto bih u tom slucaju obratula paznju na klauzulu da je mozda to bilo u periodu kada je uzimano 35% za trudnicko bolovanje, pa je mnogo zena odlucilo da ide na posao.
U svakom slucaju, imamo isto misljenje, a to je da ispastaju deca. S tim da trudnoca nije nikakva bolest.
Svojevremeno, moj sef dao nam je jedan predlog, koji je poprilicno cudno zvucao u tom trenutku, a to je da razmislimo o tome zbog cega su neka pravila postavljena pa se tako cvrsto stezu da bi se ocuvao imidz.

Sad ja ne valjam
...daleko bilo...
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Ned Okt 16, 2011 1:06 pm

Avramova ::
Dragana :: 2. Ja ne znam i zaista u svojoj praksi nisam doživjela verbalno nasilje učitelja zbog vlastitog nesretnog privatnog života . Ako postoji slučaj ( bilo bi dobro da detaljnije navedeš primjer ) negativnoga ponašanja , tada učitelj mora biti opomenut , ali ne bez dokaza i argumenata .

Dobro, pretpostavljam da nemaš dovolno iskustva, strpi se, možda ćeš i doživeti.

Evo primera mentalnog zlostavljanja deteta. Učiteljica je nakon toga otišla na održavanje trudnoće i to ju je spasilo od sigurne kazne kako to već prosvetna ispekcija radi.

Primer:

Učiteljica prozove dete da izađe ispred table da odgovora. U pitanju je prvi razred osnovne škole, prvo polugodište. Jako značajan podatak.

Napomena: Roditelj je dete naučio da je narkomanija jako opasna, da narkoman jednog dana umire itd. itd. sve postupno, i dete dobija sliku o pojmu "narkomanija".

Učiteljica postavlji pitanje, dete je zbunjeno, verovano i zbog treme ali i nečega što je prethodilo u odnosu sa učiteljicom. Dakle, ne mora značiti da je bio bilo kakav sukob, dete to jednostavno oseti.
Učionicom vlada tišina, učenik i dalje ćuti, nešto bi rekao, treba mu podsticaj; učiteljica ćuti, ne pomaže mu da krene.

Nakon par minuta oglašava se vrli pedagog rečima: - Šta je tebi BRE, ti kao da si drogiran?!

Dete dolazi kući, usplahireno ispriča roditeljima šta je bilo, pita ih da li je on bio drogiran i da li će umreti i naravno, kao što bi svaki savestan i normalan roditelj reagovao, odlazi u školu da zaštiti pre svega svoje dete a zatim i potencijalne žrtve mentalnog zlostavljanja učitelja/pedagoga.

Dragana,

Šta ti misliš o ovom slučaju?

1. Broj mojih godina provedenih u odgoju i obrazovanju poprilično je dug , iako je to sasvim relativna stvar . Unutar tih svojih godina nisam doživjela da je ijedan moj kolega postupio nerazumno ili verbalno / fizički nasilno prema učeniku . Nadam se da to neću ni doživjeti .

2. Slučaj koji opisuješ je neopravdan . Nikakva trudnoća , niti bilo kakvo ino stanje učiteljice nije opravdanje za izjavu koju je uputila šestgodišnjem djetetu . Izrečeno je , za svaku osudu i obvezatnu prijavu . Psihičko nasilje jest svako izrugivanje , omalovažavanje , negativno etiketiranje , ismijavanje ( po bilo kojoj osnovi ) . Ono što me ovdije začuđuje jest činjenica da je učiteljica ta koja mora djecu učiti nenasilnom ponašanju a ona sama nije primjer tomu .
Ponašanje ovdije opisane učiteljice je za prijavu ravnatelju ( direktoru ) škole , koji će tada poduzeti mjere u njegovoj ovlasti .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Ned Okt 16, 2011 1:24 pm

Dragana :: 1. Broj mojih godina provedenih u odgoju i obrazovanju poprilično je dug , iako je to sasvim relativna stvar . Unutar tih svojih godina nisam doživjela da je ijedan moj kolega postupio nerazumno ili verbalno / fizički nasilno prema učeniku . Nadam se da to neću ni doživjeti .

Čak i kada roditelj reaguje to ne znači da će se o tome pričati među kolegama. Takvi slučajevi se uglavnom kriju, manje-više uspešno.

Kao i u svakom segmentu društva, tako i u školi postoje oni koji ne poštuju osnovne principe svoje profesije i tu nema izuzetka.


____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Ned Okt 16, 2011 1:30 pm

Avramova ::

Da , slažem se . Kriju se . Učitelji i ravnatelji , ukoliko imata kvih slučajeva , takve situacije rješavaju diskretno , što je logično . Međutim , roditelji čine velike pogriješke kada takve situacije prešućuju , i ne reagiraju . Vidjeti i nereagirati na bilo kakav oblik zlostavljanja , samo se dalje dopušta zlostavljenje .
Nije ispravno pretpostavljati ali , ja ću si dopustiti pretpostaviti da gore opisanoj učiteljici zasigurno nije prvi puta da si je dopustila uputiti djetetu ovakvu težinu etiketiranja .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Ned Okt 16, 2011 1:35 pm

Dragana :: Nije ispravno pretpostavljati ali , ja ću si dopustiti pretpostaviti da gore opisanoj učiteljici zasigurno nije prvi puta da si je dopustila uputiti djetetu ovakvu težinu etiketiranja .

Dobro si pretpostavila.

Mislim, ali nisam sigurna, da je dotična dobila premeštaj u dnevni boravak na određeno vreme.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Ned Okt 16, 2011 2:55 pm

ravnatelju ( direktoru ) škole
hvala...


Međutim , roditelji čine velike pogriješke kada takve situacije prešućuju , i ne reagiraju . Vidjeti i nereagirati na bilo kakav oblik zlostavljanja , samo se dalje dopušta zlostavljenje .
Kako adekvatno ( i pristojno) reagovati?
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Dragana Pon Okt 17, 2011 5:59 pm

Kako adekvatno ( i pristojno) reagovati?

Lijepo Vidra . Potražićete učiteljicu i tražiti razgovor s njom . Opisati ćete problem i istaći kako se dijete osjećalo zbog toga što je doživjelo . Istaknuti ćete da je odnos Vas , dakle roditelj / dijete , blizak i da dijete kod kuće uvijek ispriča sve što se u školi događa .
Tim ćete postupkom dati učiteljici do znanja da ste roditelj koji se brine za svoje dijete i koje štiti svoje dijete . Pratite učiteljičinu reakciju . Sve ispričajte mirnim tonom i pokažite brigu za emocionalno stanje svoga djeteta , te kako ne želite da se to više dogodi . Samim time što ćete dati učiteljici do znanja da znate to što se dogodilo , spriječit ćete daljnje moguće učiteljičino nerazumno postupanje .
Nema potrebe reagirati grubo ili povišenim tonom . Nakon ovakvoga razgovora , dajući učiteljici do znanja da znate za njeno loše postupanje posramičete ju i dovesti u situaciju da sama sa sobom porazmisli o svemu i ne uvede se ponovo u nezavidnu situaciju .

Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Avramova Pon Okt 17, 2011 8:00 pm

Dragana :: Nakon ovakvoga razgovora , dajući učiteljici do znanja da znate za njeno loše postupanje posramičete ju i dovesti u situaciju da sama sa sobom porazmisli o svemu i ne uvede se ponovo u nezavidnu situaciju .

Da je takva osoba u stanju da se posrami, ona to nikada ne bi učinila. Naravno da roditelj treba mirno razgovarati ali učitelj mora biti kažnjen. Kako, o tome odlučuje nastavničko veće.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Pon Okt 17, 2011 9:51 pm

Kako, o tome odlučuje nastavničko veće.
Nastavnicko vece nije ni o cemu odlucilo. Naime, sve je ostalo izmedju nas dve.
Posle mog mirnog razgovora sa njom, iz Draganinog pisanja zakljucujem da sam ispravno postupila, moje dete je ponovo imalo problem sa nocnim mokrenjem, a da je uciteljica znala da smo bili zavrsili sa terapijom zbog tog problema.
Dakle, to je osoba koja dugi niz radi sa decom, a i sama ima troje dece. Dosla sam u iskusenje da je pitam da li ona voli svoje sinove, ali posto joj oci iskopam.
Od tada, razmisljam na temu 'ostrascenih roditelja' i zbog cega covek postaje 'ostrasceni roditelj', i da li je moguce da neko ko je iole upucen u ljudsku psihologiju moze imati takav nastup u bilo kojoj situaciji. Verujem da su ljudi koji rade u skolama ipak samo ljudi, a da sa nekim od njih posle ovakvih situacija koje traju mesecima, ne treba postupati ljudski.
Da se razumemo, ovo je moj licni stav u konkretnom slucaju uciteljice moga sina.

Tako da
je takva osoba u stanju da se posrami, ona to nikada ne bi učinila.
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Mesrine Pon Okt 17, 2011 9:57 pm

Je l` mogu ja neshto da kazhem? Osnovna škola - Page 2 3227673718
Danashnje shkole su pune uchiteljica,pogotovu,koje svojim neispravnim shvatanjima,pogreshno usmeravaju decu...
Samo to sam `teo da kazhem,mada,josh mi nije jasno,zbog chega... :avi:

____________________________________________________________________________________
Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...   Osnovna škola - Page 2 4033195156
Mesrine
Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8973
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Vidra Pon Okt 17, 2011 9:59 pm


mi dobro, i naravno da mozes da kazes sta si hteo, i da pri tom budes pristojan Osnovna škola - Page 2 3653457754


koje svojim neispravnim shvatanjima,pogreshno usmeravaju decu...
Kako znas sta je ispravno a sta neispravno?
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Osnovna škola - Page 2 Empty Re: Osnovna škola

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu